PL177213B1 - Pomost roboczy - Google Patents

Pomost roboczy

Info

Publication number
PL177213B1
PL177213B1 PL95320196A PL32019695A PL177213B1 PL 177213 B1 PL177213 B1 PL 177213B1 PL 95320196 A PL95320196 A PL 95320196A PL 32019695 A PL32019695 A PL 32019695A PL 177213 B1 PL177213 B1 PL 177213B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
working platform
support frame
supports
longitudinal
platform according
Prior art date
Application number
PL95320196A
Other languages
English (en)
Other versions
PL320196A1 (en
Inventor
Günther Krause
Original Assignee
Krause Werk Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krause Werk Gmbh & Co Kg filed Critical Krause Werk Gmbh & Co Kg
Publication of PL320196A1 publication Critical patent/PL320196A1/xx
Publication of PL177213B1 publication Critical patent/PL177213B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/15Scaffolds primarily resting on the ground essentially comprising special means for supporting or forming platforms; Platforms
    • E04G1/152Platforms made of metal or with metal-supporting frame
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/15Scaffolds primarily resting on the ground essentially comprising special means for supporting or forming platforms; Platforms
    • E04G2001/156Stackable platforms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Movable Scaffolding (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Abstract

1. Pomost roboczy dla rusztowania budowlanego lub temu podobnego, mocowalny na dwóch poziomych poprzecz- kach rusztowania budowlanego i skladajacy sie z co najmniej jednej prostokatnej, zlozonej ze wsporników wzdluznych 1 poprzee- nych (11, 12), ramy nosnej (1), której utworzone ze wsporników poprzecznych (12) powierzchnie czolowe (la) sa równolegle do odpowiednich powierzchni czolowych(1a') nastepnych, umiesz- czonych w rusztowaniu budowlanym na tej samej wysokosci ram nosnych (1'), oraz z zamocowanej na ramie nosnej (1), u- ksztaltowanej korzystnie w postaci perforowanej blachy, po- wierzchni do chodzenia (20), znamienny tym, ze· (a) co najmniej kazdy ze wsporników wzdluznych (11) sklada sie z majacego w przyblizeniu prostokatny przekrój, zamknietego profilu pustego (110), zlozonego z dwóch równo- leglych pionowych zeber (11c, 11d) 1 dwóch poziomych pasów (11a, 11b), 1 (b) pomiedzy wspornikami wzdluznymi (11) zamoco- wana jest, zawierajaca powierzchnie do chodzenia (20), blacha do chodzenia (2), zamocowana bezposrednio na wspornikach wzdluznych (11), przy czym (c) blacha do chodzenia (2) ma ksztalt litery U, przy czym jej górna, pozioma pólka (22) sluzy jako powierzchnia do chodzenia (20), zas po obu stronach pólki (22) znajduja sie zagiete pod katem prostym do dolu, pionowe pasy (21) blachy, zamocowane do wewnetrznych zeber (11c) wsporników wzdluznych (11) F i g 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pomost roboczy dla rusztowania budowlanego lub temu podobnego, mocowalny na dwóch poziomych poprzeczkach rusztowania budowlanego i składający się z co najmniej jednej prostokątnej, złożonej ze wsporników wzdłużnych i poprzecznych, ramy nośnej, której utworzone ze wsporników poprzecznych powierzchnie czołowe są równoległe do odpowiednich powierzchni czołowych następnych, umieszczonych w rusztowaniu budowlanym na tej samej wysokości, ram nośnych, oraz z zamocowanej na ramie nośnej, ukształtowanej, korzystnie w postaci perforowanej blachy, powierzchni do chodzenia.
W tego typu pomostach roboczych każda z ram jest zaopatrzona w płytową okładzinę, która ogólnie jest wykonana z połączonej klejem sklejki i przynitowana do ramy nośnej. Duża boczna powierzchnia otworu prowadzi z czasem, w trakcie użytkowania pomostu roboczego, do powiększenia otworów pod nity w sklejce, wskutek czego okładzina nie przyczynia się do zwiększenia sztywności pomostu roboczego i nie jest uwzględniana w statycznych obliczeniach pomostu. Wzrastająca wówczas, nawet w niewielkim stopniu, przesuwność okładziny na ramie nośnej, przyczynia się ponadto do zmniejszenia bezpieczeństwa chodzenia w trakcie korzystania z pomostu roboczego.
W związku z tym zaproponowano, aby płyty ze sklejki były ujęte w obwodową, spoczywającą na pasach ram nośnych, metalową ramę mocującą, zwłaszcza jeżeli okładzina na swojej ramie mocującej zostanie przynitowana za pomocą elementów łączących do ramy nośnej. Rama mocująca jest w mniejszym stopniu niż płyty ze sklejki zagrożona trwałym odkształceniem otworów pod elementy łączące, co nawet przy dużym obciążeniu pomostu roboczego pozwala zapobiec, wynikającemu ze zużycia, poluzowaniu w obszarze tych elementów. Tego typu pomost roboczy jest jednak kosztowny.
Zamiast tego znane jest od dawna rozwiązanie, w którym powierzchnia do chodzenia jest ukształtowana w postaci zwykłej podłogi stalowej z blach perforowanych, które na swych dłuższych bokach są zagięte w kształcie krótkich, pionowych, przylegających do ramy nośnej i zamocowanej do niej, podłużnych żeber. Aby osiągnąć wystarczający wskaźnik wytrzymałości, zagięte podłużne żebra są co najmniej raz, a z reguły kilkakrotnie, zagięte do wewnątrz, tak że powierzchnia do chodzenia jest z obu stron ograniczona, mającym kształt od litery U do skrzyni, mniej lub bardziej pełnym, jednak zawsze otwartym, pustym profilem. Wykonanie pozaginanych w ten sposób blach do chodzenia na stołach warsztatowych jest pracochłonne i kosztowne, zaś blachy do chodzenia nie są, z uwagi na nie zamknięte i niedające się zamknąć puste profile, tak wytrzymałe na skręcanie, jak to jest wymagane. W czasie pracy nie da się poza tym uniknąć tego, że zanieczyszczenia i gruz budowlany przedostają się przez perforowaną blachę do pustych profili, a ich usunięcie wymaga wielkiego wysiłku.
Znane jest także rozwiązanie, w którym co najmniej wsporniki wzdłużne składają się z, korzystnie wyciskanego, mającego w przybliżeniu prostokątny przekrój, profilu pustego, złożonego z dwóch równoległych, pionowych żeber i poziomego pasa. Takie skrzyniowe ukształtowanie wsporników wzdłużnych powoduje, że rama nośna nie jest skręcana, zwłaszcza wówczas, jeżeli w jej węzłach żebra wsporników poprzecznych są przeprowadzone
177 213 aż do zewnętrznych żeber wsporników wzdłużnych i przyspawane do pasów i/lub żeber wsporników wzdłużnych; poza tym taka konstrukcja ma tę zaletę, że czołowe powierzchnie ramy nośnej tworzą, podobnie jak jej dłuższe boki, zamknięte powierzchnie.
Celem wynalazku jest zwiększenie za pomocą prostych środków bezpieczeństwa eksploatacji pomostu roboczego na wstępie określonego rodzaju oraz takie jego ukształtowanie, że powierzchnia do chodzenia trwale zwiększa sztywność pomostu roboczego i może być uwzględniona w obliczeniach statycznych; ponadto pomost roboczy ma być łatwy do wykonania i połączenia z ramą nośną. Jednocześnie należy zadbać o to, aby skutecznie zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń i gruzu budowlanego w pomoście roboczym. Ponadto konstrukcja pomostu roboczego ma umożliwiać wystarczające wzajemne unieruchomienie kilku pomostów roboczych, gdy są one składowane jeden na drugim.
Według wynalazku zadanie to rozwiązano tak, że co najmniej każdy ze wsporników wzdłużnych składa się z mającego w przybliżeniu prostokątny przekrój, zamkniętego profilu pustego, złożonego z dwóch równoległych pionowych żeber i dwóch poziomych pasów, ponadto między wspornikami wzdłużnymi zamocowana jest, zawierająca powierzchnię do chodzenia, blacha do chodzenia, zamocowana bezpośrednio na wspornikach wzdłużnych, przy czym blacha do chodzenia ma kształt litery U, przy czym jej górna, pozioma półka służy jako powierzchnia do chodzenia, zaś po obu stronach półki znajdują się zagięte pod kątem prostym do dołu, pionowe pasy blachy, zamocowane do wewnętrznych żeber wsporników wzdłużnych.
Połączenie, utworzonej co najmniej częściowo z pustych profili, ramy nośnej z zagiętą jedynie z obu stron pod kątem prostym blachą do chodzenia, która nie wymaga żadnej dodatkowej okładziny, powoduje powstanie wyjątkowo wytrzymałej na skręcanie konstrukcji, która jednak, przy niewielkich kosztach, może odznaczać się dużą lekkością.
Korzystne jest, jeżeli blacha do chodzenia ma co najmniej częściowo postać blachy perforowanej. Chociaż na budowie nie da się uniknąć opadania zanieczyszczeń lub cząstek materiałów budowlanych przez perforowaną blachę, jednak materiały te nie gromadzą się w blasze do chodzenia, lecz spadają niżej. Pomost roboczy pozostaje zatem czysty.
Pomost roboczy daje się łatwo układać w stosy, jeżeli pasy blachy są tak zamocowane na wspornikach wzdłużnych, że półka jest przesunięta płasko-równolegle nad górnymi pasami wsporników wzdłużnych; szczególnie korzystne jest przy tym, jeżeli półka wystaje w przybliżeniu połową szerokości pasów blachy poza górne pasy ramy nośnej.
Pomost roboczy odznacza się szczególną wytrzymałością na skręcanie, jeżeli pasy blachy są przyspawane do wewnętrznych żeber wsporników wzdłużnych, na przykład za pomocą szeregu punktów zgrzewania oporowego. Umieszczone na czołach ramy nośnej, zespawane ze wspornikami wzdłużnymi, wsporniki poprzeczne mogą przy tym mieć postać zagiętych profili w kształcie stojącej litery U, przy czym pionowe żebro danego wspornika poprzecznego może przylegać do ramy nośnej od czoła, zaś pasy mogą być tak wygięte, że żebro zasłania jednocześnie pusty profil danego wspornika wzdłużnego, zamykając go. W ten sposób do dyspozycji - na przykład dla zamocowania elementów łączących - jest cała powierzchnia czołowa ramy nośnej, zaś pusty profil wsporników wzdłużnych jest zamykalny także od czoła.
Korzystne jest, jeżeli górne pasy zachodzą od dołu na blachę do chodzenia, dzięki czemu jest ona również na czołowych powierzchniach ramy nośnej tak osadzona, że zapobiega się jej przegięciu.
Jeżeli ponadto według wynalazku dolne pasy kończą się powyżej dolnych pasów wsporników wzdłużnych, wówczas przy układaniu w stos kilku pomostów roboczych, blacha do chodzenia, a wraz z nią cały pomost roboczy, są skutecznie unieruchomione w znajdującym się powyżej, następnym pomoście roboczym, co najmniej w kierunku istotnym dla prawidłowego ułożenia w stosie, a zatem poprzecznym do wzdłużnego wymiaru pomostów roboczych. Taki układ powstaje samoczynnie, jeżeli wsporniki poprzeczne mają taką samą, wspólną dla całej ramy nośnej, wysokość, jak wsporniki wzdłużne: od góry odstęp względem wsporników wzdłużnych jest wówczas dokładnie taki sam, jak od dołu wpuszczenie poza dolną krawędź wspornika wzdłużnego.
177 213
Pomost roboczy można w prosty sposób zamocować na rusztowaniu budowlanym, jeżeli na każdej powierzchni czołowej ramy nośnej umieszczone są co najmniej dwa, zamocowane na wspornikach poprzecznych, zaczepiające od góry za poprzeczki rusztowania budowlanego, hakowe uchwyty. Sąsiednie pomosty robocze są przy tym osadzone na tej samej poprzeczce, przylegając ciasno do siebie powierzchniami czołowymi, jeżeli uchwyty są tak usytuowane na wspornikach poprzecznych ramy nośnej w kierunku równoległym do czołowych powierzchni i umieszczone w takim odstępie od utworzonych ze wsporników wzdłużnych, dłuższych boków ramy nośnej, że są tak przesunięte względem uchwytów na sąsiednich wspornikach poprzecznych drugiej, takiej samej ramy nośnej, że przy usytuowanych na jednym poziomie ramach nośnych uchwyty mogą być umieszczone na tej samej poprzeczce. Korzystne jest przy tym, jeżeli uchwyty na wspornikach poprzecznych są rozmieszczone parami i w pobliżu wsporników wzdłużnych, wskutek czego obciążenie pomostu roboczego jest możliwie najbardziej równomiernie wprowadzane w rusztowanie budowlane. W najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniu uchwyty mogą być przyspawane do wsporników poprzecznych ramy nośnej.
Jeżeli pomost roboczy według wynalazku ma silnie wydłużony kształt, wówczas dla sztywności pomostu roboczego korzystne jest, jeżeli na ramie nośnej pomiędzy wspornikami wzdłużnymi, równolegle do wsporników poprzecznych, zamocowana jest co najmniej jedna rozporka usztywniająca, umieszczona korzystnie w przybliżeniu pośrodku między, znajdującymi się z obu stron, wspornikami poprzecznymi.
Wynalazek redukuje ilość elementów, potrzebnych do pomostu roboczego, do kilku, mających prosty kształt i w związku z tym tanich do wykonania, elementów konstrukcyjnych, które przy zachowaniu lekkości konstrukcji zapewmająjednocześnie dużą stabilność i wysoką obciążalność pomostu roboczego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia pomost roboczy w widoku z góry, fig. 2 - odpowiedni widok z przodu w przekroju B-B z fig. 1, na którym pomost roboczy jest przedstawiony w położeniu roboczym, fig. 3 - przekrój A-A z fig. 1, fig. 4 - szczegół C z fig. 3, fig. 5 - szczegół D z fig. 1 w powiększeniu, fig. 6 - widok z przodu fig. 2, również w powiększeniu, fig. 7 - widok z przodu fig. 6, bez przekroju, zaś fig. 8 - kilka, ustawionych jeden na drugim, pomostów roboczych odpowiednio do fig. 6.
Jednakowe elementy na sąsiednim pomoście roboczym są oznaczone odnośnikami ze znakiem „ ' ”, nie są one jednak ukazane na rysunku.
Pomost roboczy według wynalazku składa się w zasadzie, odpowiednio do fig. 1 do 3, z ramy nośnej 1, blachy do chodzenia 2 i hakowych uchwytów 3.
Rama nośna 1 składa się z dwóch wsporników wzdłużnych 11 i dwóch wsporników poprzecznych 12, zespawanych ze sobą w narożach 13 ramy nośnej 1. Pomiędzy wspornikami wzdłużnymi 11, w przybliżeniu pośrodku między wspornikami poprzecznymi 12, zamocowana jest rozporka usztywniająca 14, połączona z nimi materiałowo za pomocą spoin spawalniczych. Wsporniki poprzeczne 12 tworzą na ramie nośnej 1 zamknięte od czoła powierzchnie, do których są tak przyspawane uchwyty 3, że umieszczone na nich haki 31 są skierowane do dołu, tak że ucha 32 każdej z czołowych powierzchni 1a ramy nośnej 1 mogą zaczepić od góry za poprzeczkę rusztowania budowlanego.
Blacha do chodzenia 2 ma, odpowiednio do fig. 1, postać perforowanej blachy, zamocowanej pomiędzy wspornikami wzdłużnymi 11 analogicznie do rozporki usztywniającej 14. Na figurze 3 zaznaczone są punkty 4 zgrzewania oporowego pomiędzy ramą nośną 1 i blachą do chodzenia 2, za pomocą których jej pionowe w położeniu roboczym pasy 21 blachy są połączone materiałowo ze wspornikami wzdłużnymi 11. Wsporniki wzdłużne 11 mają postać pionowych, prostokątnych, wyciskanych profili pustych 110, które odpowiednio do fig. 6 są złożone z poziomego górnego i dolnego pasa 11a, 11b oraz łączącego je, wewnętrznego i zewnętrznego żebra 11c, 11 d.
Na figurze 4 jest dobrze widoczny profil jednego ze wsporników poprzecznych 12 i jego położenie względem wsporników wzdłużnych 11; ma on kształt litery U i składa się z żebra 12a oraz, odpowiednio górnego i dolnego, odgiętego od żebra 12a, pasa 12b, 12c.
177 213
Wspornik poprzeczny 12 jest tak zamocowany pomiędzy wspornikami wzdłużnymi 11, że jego górny pas 12b wystaje poza ich górne pasy 11a o wysokość h (fig. 6). Utworzone w ten sposób, wystające odsadzenia 12d o szerokości wsporników wzdłużnych 11 biegną wzdłuż wsporników poprzecznych 12.
Z drugiej strony dolne pasy 12c są, odpowiednio do fig. 4, wpuszczone w ramę nośną 1 na wysokość h2 poza dolne pasy 11b wsporników wzdłużnych 11. Wysokość h, jest co najwyżej równa wysokości h2, tak że (fig. 8) ułożone jeden na drugim pomosty robocze można łatwo i pewnie ustawiać w stosy. Jeżeli wysokości h i h2 są sobie równe, wówczas również wsporniki poprzeczne 12 mają - wspólną dla całej ramy nośnej - wysokość H równą wysokości wsporników wzdłużnych 11.
Uchwyty 3 nie są, w odniesieniu do wsporników poprzecznych 12, rozmieszczone na ramie nośnej w układzie symetrii lustrzanej, lecz przesunięte parami na jej obu czołowych powierzchniach 1a, tak że sąsiednie ramy nośne 11' można ułożyć na tej samej poprzeczce rusztowania budowlanego, przy czym ich dłuższe boki 1b leżą mimo to w jednej płaszczyźnie. Na figurze 7 sytuacja ta jest dobrze przedstawiona, ponieważ zaznaczone są także niewidoczne uchwyty 3 na leżącej za płaszczyzną rysunku, czołowej powierzchni 1a. Uchwyty 3 są na całej długości przyspawane do żeber 12a i (fig. 5) i zaopatrzone w blachę wspornikową 33.
Blacha do chodzenia 2 ma również (fig. 6) kształt litery U. Pomiędzy pasami 21 blachy jest przy tym umieszczona półka 22, której górna w położeniu roboczym, pozioma powierzchnia 22a tworzy powierzchnie do chodzenia 20 (fig. 1). Jej dolna powierzchnia 22b spoczywa na górnych pasach 12b wsporników poprzecznych 12, natomiast wchodząca w ramę nośną 1 część pasów 21 blachy jest połączona z wewnętrznymi żebrami 11c wsporników wzdłużnych 11, płasko do nich przylegając. W najprostszym przypadku połączenie to jest realizowane za pomocą punktów 4 zgrzewania oporowego.
Zastosowana w każdym przypadku rozporka usztywniająca 14 jest zamiast tego przyspawana najkorzystniej do wsporników wzdłużnych 11 za pomocą spoiny pachwinowej.
i+
177 213
ο>
fĄJ *h
X
AA
177 213
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pomost roboczy dla rusztowania budowlanego lub temu podobnego, mocowalny na dwóch poziomych poprzeczkach rusztowania budowlanego i składający się z co najmniej jednej prostokątnej, złożonej ze wsporników wzdłużnych i poprzecznych (11, 12), ramy nośnej (1), której utworzone ze wsporników poprzecznych (12) powierzchnie czołowe (la) są równoległe do odpowiednich powierzchni czołowych (1a') następnych, umieszczonych w rusztowaniu budowlanym na tej samej wysokości ram nośnych (1'), oraz z zamocowanej na ramie nośnej (1), ukształtowanej korzystnie w postaci perforowanej blachy, powierzchni do chodzenia (20), znamienny tym, że:
    (a) co najmniej każdy ze wsporników wzdłużnych (11) składa się z mającego w przybliżeniu prostokątny przekrój, zamkniętego profilu pustego (110), złożonego z dwóch równoległych pionowych żeber (11c, 11d) i dwóch poziomych pasów (11a, 11b), i (b) pomiędzy wspornikami wzdłużnymi (11) zamocowana jest, zawierająca powierzchnię do chodzenia (20), blacha do chodzenia (2), zamocowana bezpośrednio na wspornikach wzdłużnych (11), przy czym (c) blacha do chodzenia (2) ma kształt litery U, przy czym jej górna, pozioma półka (22) służy jako powierzchnia do chodzenia (20), zaś po obu stronach półki (22) znajdują się zagięte pod kątem prostym do dołu, pionowe pasy (21) blachy, zamocowane do wewnętrznych żeber (11c) wsporników wzdłużnych (11).
  2. 2. Pomost roboczy według zastrz. 1, znamienny tym, że blacha do chodzenia (2) ma co najmniej częściowo postać blachy perforowanej.
  3. 3. Pomost roboczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pasy (21) blachy są tak zamocowane na wspornikach wzdłużnych (11), że półka (22) jest przesunięta płasko równolegle nad górnymi pasami (11a) wsporników wzdłużnych (11).
  4. 4. Pomost roboczy według zastrz. 3, znamienny tym, że półka (22) wystaje w przybliżeniu połową szerokości (hi) pasów (21) blachy poza górne pasy (11a) ramy nośnej (1).
  5. 5. Pomost roboczy według jednego z zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że pasy (21) blachy są przyspawane do wewnętrznych żeber (11c) wsporników wzdłużnych (11), na przykład za pomocą szeregu punktów (4) zgrzewania oporowego.
  6. 6. Pomost roboczy według jednego z zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że umieszczone na czołach ramy nośnej (1), zespawane ze wspornikami wzdłużnymi (11), wsporniki poprzeczne (12) mają postać zagiętych profili w kształcie stojącej litery U, przy czym pionowe żebro (12a) danego wspornika poprzecznego (12) przylega do ramy nośnej (1) od czoła, zaś pasy (12b, 12c) są tak wygięte, że żebro (12a) zasłania jednocześnie pusty profil (110) danego wspornika wzdłużnego (11), zamykając go.
  7. 7. Pomost roboczy według zastrz. 6, znamienny tym, że górne pasy (12b) zachodzą od dołu na blachę do chodzenia (2).
  8. 8. Pomost roboczy według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że dolne pasy (12c) kończą się powyżej dolnych pasów (11b) wsporników wzdłużnych (11).
  9. 9. Pomost roboczy według jednego z zastrz. 6 do 8, znamienny tym, że wsporniki poprzeczne (12) mają taką samą, wspólną dla całej ramy nośnej, wysokość (H), jak wsporniki wzdłużne (11).
  10. 10. Pomost roboczy według jednego z zastrz. 1 do 9, znamienny tym, że umieszczonymi na każdej powierzchni czołowej (1a) ramy nośnej (1), co najmniej dwoma, zamocowanymi na wspornikach poprzecznych (12), zaczepiającymi od góry za poprzeczki rusztowania budowlanego, hakowymi uchwytami (3).
  11. 11. Pomost roboczy według zastrz. 10, znamienny tym, że uchwyty (3) są tak usytuowane na wspornikach poprzecznych (12) ramy nośnej (1) w kierunku równoległym do czołowych powierzchni (la) i umieszczone w takim odstępie od utworzonych ze wsporników
    177 213 wzdłużnych (11), dłuższych boków (1b) ramy nośnej (1), że są tak przesunięte względem uchwytów (3') na sąsiednich wspornikach poprzecznych (12') drugiej, takiej samej ramy nośnej (1'), że przy usytuowanych na jednym poziomie ramach nośnych (1, 1') uchwyty (3, 3') mogą być umieszczone na tej samej poprzeczce.
  12. 12. Pomost roboczy według zastrz. 11, znamienny tym, że uchwyty (3) na wspornikach poprzecznych (12) są rozmieszczone parami i w pobliżu wsporników wzdłużnych (11).
  13. 13. Pomost roboczy według jednego z zastrz. 1 do 12, znamienny tym, że uchwyty (3) są przyspawane do wsporników poprzecznych (12) ramy nośnej (1).
  14. 14. Pomost roboczy według jednego z zastrz. 1 do 12, znamienny tym, że na ramie nośnej (1) pomiędzy wspornikami wzdłużnymi (11), równolegle do wsporników poprzecznych (12), zamocowana jest co najmniej jedna rozporka usztywniająca (14).
PL95320196A 1994-11-11 1995-08-16 Pomost roboczy PL177213B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9418062U DE9418062U1 (de) 1994-11-11 1994-11-11 Arbeitsbühne
PCT/EP1995/003251 WO1996015341A1 (de) 1994-11-11 1995-08-16 Arbeitsbühne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL320196A1 PL320196A1 (en) 1997-09-15
PL177213B1 true PL177213B1 (pl) 1999-10-29

Family

ID=6915977

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95320196A PL177213B1 (pl) 1994-11-11 1995-08-16 Pomost roboczy

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5915497A (pl)
EP (1) EP0791119B1 (pl)
CN (1) CN1171831A (pl)
AT (1) ATE165893T1 (pl)
CA (1) CA2205035A1 (pl)
CZ (1) CZ134097A3 (pl)
DE (2) DE9418062U1 (pl)
ES (1) ES2117441T3 (pl)
HU (1) HU219278B (pl)
PL (1) PL177213B1 (pl)
RO (1) RO116103B1 (pl)
RU (1) RU2143533C1 (pl)
WO (1) WO1996015341A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6223857B1 (en) * 1999-10-28 2001-05-01 Steven J. Wyse Scaffolding platform
US20090020364A1 (en) * 2007-07-17 2009-01-22 Wolfe Iii Albert A Scaffolding plank
CN102758520B (zh) * 2012-07-13 2015-03-11 天津二十冶建设有限公司 一种土体冻融期间首层脚手架搭设方法
DE102018218849A1 (de) * 2018-11-06 2020-05-07 Peri Gmbh Gerüstsystem und Verfahren zur Herstellung des Gerüstsystems
US20200149299A1 (en) * 2018-11-09 2020-05-14 Barr Fabrication, L.L.C. Accessible work over platform with outrigger system, apparatus, and method
CA191214S (en) * 2019-05-22 2022-08-02 Voideck Ipco Ltd Platform safety panel
CA3080995A1 (en) * 2019-05-22 2020-11-22 Voideck Ipco Limited Improvements relating to void platforms

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2261831A (en) * 1941-01-16 1941-11-04 Budd Wheel Co Scaffolding structure
GB1026531A (en) * 1961-03-03 1966-04-20 Hall Stage Equipment Ltd Improvements in or relating to platforms
NL6500041A (pl) * 1964-03-25 1965-09-27
FR1435114A (fr) * 1965-03-03 1966-04-15 Plate-forme pour des applications diverses telles qu'à un échafaudage
US3565212A (en) * 1969-11-14 1971-02-23 Up Right Inc Combination beam support and latch means for walk-through platform
GB1352696A (en) * 1970-03-19 1974-05-08 Colt Int Ltd Prefabricated platform structures
CH586335A5 (en) * 1975-02-10 1977-03-31 Tschopp Gebr Fa Timber walkway section for scaffolding - has end profile with hooks engaging with horizontal tube
US4331218A (en) * 1977-12-06 1982-05-25 Eberhard Layher Scaffold plank
GB2032504A (en) * 1978-10-26 1980-05-08 Rusling J Scaffold Frames
GB2055944B (en) * 1979-07-17 1983-08-03 Kwikform Ltd Non-skid surfaces
FR2527251A1 (fr) * 1982-05-18 1983-11-25 Self Lock Echafaudages Element de construction comportant une armature realisee au moyen de longerons et traverses, en particulier pour planchers d'echafaudage
US4496029A (en) * 1983-03-30 1985-01-29 Shigeharu Kuroda Scaffold plank
DE8502756U1 (de) * 1985-02-01 1986-06-12 Langer, geb. Layher, Ruth, 7129 Güglingen Gerüstrahmentafel
FR2582702B1 (fr) * 1985-06-03 1987-08-07 Kernst Henri Plancher pour echafaudages muni d'une trappe d'acces amovible a deux battants
DE3702152A1 (de) * 1987-01-25 1988-08-04 Langer Ruth Geb Layher Geruestrahmentafel
US4811530A (en) * 1987-01-30 1989-03-14 J V Industries, Inc. Portable platform
DE3724269A1 (de) * 1987-07-22 1989-02-02 Langer Geb Layher Geruestrahmentafel aus leichtmetall-strang-press-profilteilen
NL8702026A (nl) * 1987-08-28 1989-03-16 Beleggingsmaatschappij Bouwmat Steigerconstructie bestaande uit staanders, kortelingen, en met de kortelingen verbonden platforms.
DE3808100A1 (de) * 1988-03-11 1989-09-21 Langer Ruth Geb Layher Geruestboden
DE4011624A1 (de) * 1990-04-11 1991-10-17 Langer Ruth Geb Layher Geruestboden
US5152371A (en) * 1991-10-30 1992-10-06 Wyse Steven J Lightweight scaffolding
DE4311788A1 (de) * 1993-04-09 1994-10-13 Langer Ruth Geb Layher Lauf- und Arbeitsflächen-Element
DE4412072B4 (de) * 1993-04-09 2005-11-24 Wilhelm Layher Vermögensverwaltungs-Gmbh Einrichtung zur Befestigung von Geländern an Rändern von begehbaren Lauf- und Arbeitsflächen-Elementen

Also Published As

Publication number Publication date
PL320196A1 (en) 1997-09-15
DE9418062U1 (de) 1995-01-19
ES2117441T3 (es) 1998-08-01
HU219278B (en) 2001-03-28
DE59502132D1 (de) 1998-06-10
ATE165893T1 (de) 1998-05-15
US5915497A (en) 1999-06-29
EP0791119A1 (de) 1997-08-27
RO116103B1 (ro) 2000-10-30
CN1171831A (zh) 1998-01-28
EP0791119B1 (de) 1998-05-06
HUT77400A (hu) 1998-04-28
CZ134097A3 (en) 1997-12-17
CA2205035A1 (en) 1996-05-23
RU2143533C1 (ru) 1999-12-27
WO1996015341A1 (de) 1996-05-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111344465B (zh) 具有带用于固定连接元件的间隔式型材区段的横梁的脚手架底部
PL177213B1 (pl) Pomost roboczy
US6223857B1 (en) Scaffolding platform
US5203428A (en) Modular scaffolding platform and truss frame components therefor
PL176711B1 (pl) Pomost
US5180256A (en) Support device for lining a ditch
PL176668B1 (pl) Przewoźne rusztowanie budowlane
PL177303B1 (pl) Element ramowy
JP3869650B2 (ja) 足場板
NL194619C (nl) Samenstel van loop- en werkvlakbezittend constructiedeel en daarmee samenwerkende haken.
JP5992800B2 (ja) 床付き布わく
EP0358695B1 (en) Modular scaffolding platform and truss frame components therefor
CN218023488U (zh) 货架
RU40279U1 (ru) Оснащение платформы оборудованием для перевозки материалов
BE1010727A6 (nl) Stelling, alsmede schraag en hulpelementen voor het samenstellen van zulke stelling.
PL177582B1 (pl) Belka pomostu rusztowania
PL178409B1 (pl) Płyta do deskowania wykopów
JP4220576B1 (ja) 床付き布わく
JPS6243081Y2 (pl)
MXPA00000118A (en) Scaffolding platform
HUT70351A (en) Prefabricated beam for bridge structure
SE431530B (sv) Lastplattform
JPH01146057A (ja) 枠組足場用側枠
PL176981B1 (pl) Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań
CS196189B1 (cs) Skládací paletová souprava