PL176981B1 - Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań - Google Patents

Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań

Info

Publication number
PL176981B1
PL176981B1 PL95310157A PL31015795A PL176981B1 PL 176981 B1 PL176981 B1 PL 176981B1 PL 95310157 A PL95310157 A PL 95310157A PL 31015795 A PL31015795 A PL 31015795A PL 176981 B1 PL176981 B1 PL 176981B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
profile
wall
platform
shaped
rib
Prior art date
Application number
PL95310157A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310157A1 (en
Inventor
Reinhold Gitter
Erich Herz
Frank Ritter
Heiko Habich
Original Assignee
Alusuisse Lonza Services Ag
Alusuisse Technology & Management Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE9413722U external-priority patent/DE9413722U1/de
Priority claimed from DE29502666U external-priority patent/DE29502666U1/de
Application filed by Alusuisse Lonza Services Ag, Alusuisse Technology & Management Ag filed Critical Alusuisse Lonza Services Ag
Publication of PL310157A1 publication Critical patent/PL310157A1/xx
Publication of PL176981B1 publication Critical patent/PL176981B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/15Scaffolds primarily resting on the ground essentially comprising special means for supporting or forming platforms; Platforms
    • E04G1/152Platforms made of metal or with metal-supporting frame
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/15Scaffolds primarily resting on the ground essentially comprising special means for supporting or forming platforms; Platforms
    • E04G2001/156Stackable platforms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)

Abstract

1. Pomost zwlaszcza pomost do budowy ru- sztowan, obejmujacy przynajmniej jeden otwarty profil wykonany metoda wytlaczania z profilami wzmacniajacymi uformowanymi od dolnej stro- ny plyty i nierównosciami przewidzianymi na górnej powierzchni plyty, znamienny tym, ze pomost (10, 10a, 10b) zaopatrzony jest kazdora- zowo od strony czolowej w zamkniety profil skrzynkowy (36, 36a do 36c) powiazany z ele- mentami zlacznymi (40, 62, 64) sluzacymi do ustalenia pomostu na elemencie rusztowania (42) lub innym podobnym urzadzeniu. Fig . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pomost, zwłaszcza pomost do budowy rusztowań obejmujący przynajmniej jeden otwarty profil wykonany metodą wytłaczania, z dwuteownikowymi profilami wzmacniającymi uformowanymi od dolnej strony płyty i nierównościami przewidzianymi na górnej powierzchni płyty.
Znane są różne konstrukcje pomostów rusztowań wykonane ze stopów metali lekkich. Obok pomostów wykonanych z zaginanych, wytłaczanych, lub dziurkowanych blach spotyka się również inne, produkowane z profili wykonanych metodąwytłaczania. Obok obciążenia statycznego pochodzącego od przenoszenia sił poziomych i pionowych, pomosty muszą być tak zbudo4
176 981 wane, żeby sprostać również naprężeniom powstającym przy ręcznym manipulowaniu, to znaczy muszą być wytrzymałe na działanie lokalnych sił - na przykład wynikłych z uderzeń - bez powodowania trwałych deformacji. Wskutek tego, minimalna grubość ścianki nie może być dowolnie mała, i dlatego pomosty wykonane z pustych profili są przeważnie stosunkowo ciężkie. Natomiast zaletąelementów o pustym przekrojujest to, że zachowująsztywność przy skręcaniu.
Do lekkich konstrukcji zalicza się talk zwane profile otwarte z przekrojami poprzecznymi w kształcie płyty i żebrami poprzecznymi. Wadą ich jest - wobec wyżej opisanych pomostów - duża giętkość, która pojawia się szczególnie przy obciążeniu brzegów pomostu. Brzeg pomostu wzmacniany jest środkami konstrukcyjnymi, co zwiększa niepożądany ciężar, lub wysokość konstrukcji. Pomost tego rodzaju jest przykładowo opisany w opisie patentowym USA nr 2742121, gdzie zastosowano otwarty profil z obustronnie przebiegającymi wzdłuż krawędzi dźwigarami i równoległymi do nich dźwigarami w części środkowej pomostu. Od strony górnej powierzchni, wystająponad zestaw profili usztywniających równolegle pasma żeber, a między nimi występują przelotowe wybrania, przy których ukształtowane są dwie równoległe krawędzie z wystającymi brzegowymi zawinięciami. Te zawinięcia usytuowane są poprzecznie w stosunku do profili usztywniających i pasm żeber.
Celem wynalazkujest ulepszenie znanych ze stanu techniki otwartych belek lub pomostów oraz podwyższenia sztywności skrętnej zwykłych pomostów bez znaczącego zwiększania ciężaru belek.
Zgodnie z wynalazkiem, pomost, w danym przypadku od strony czołowej, jest połączony z zamkniętym profilem skrzynkowym, a także przy końcu jest wyposażony w elementy złączne służące do unieruchomienia na elemencie rusztowania, przykładowo w elementy, w kształcie haków, za pomocą których pomost jest zawieszany na trawersach rusztowania.
Korzystnie, pomost jest wyposażony w więcej niż jeden profil wytłaczany, które to profile są położone wzdłuż pomostu i równolegle do żeber wzmacniających, i w danym przypadku od strony czołowej - poza obrysem pomostu - są połączone z profilami skrzynkowymi, których wysokość ze względu na sztywność skrętną- powinna mniej więcej odpowiadać wysokości pomostu.
Zastosowanie poprzecznie przebiegających profili skrzynkowych przy występowaniu naprężeń gnących, prowadzi do wysokiej sztywności skrętnej pomostu; w przypadku gdy jedna strona pomostu wygnie się silnie w dół, drugi brzeg dzięki temu jest kierowany w każdym przypadku w dół. W ten sposób powstaje pomost znacznie ulepszony ze względu na wytrzymałość, przy małym ciężarze otwartych profili.
Aby osiągnąć pożądaną sztywność skrętną, wysokość profili usytuowanych przed profilami skrzynkowymi powinna odpowiadać mniej więcej wysokości pomostu, przy czym korzystnie ostatni odstęp między płytą i brzegami określonymi przez poprzeczne półki, pełni rolę poprzecznego żebra wzmacniającego.
Korzystnie, profil powinien wzdłuż przynajmniej jednej strony stanowić żebro w kształcie litery „L“, którego kołnierzowe krótkie ramię skierowane do sąsiedniego żebra wzmacniającego, w danym przypadku po zewnętrznej stronie, zaopatrzone jest we wzdłużne żebra.
Według dalszej cechy wynalazku, sąsiednie profile są wspojone jeden w drugi za pomocą bocznych zewnętrznych i wewnętrznych przetłoczeń, przykładowo profil z bocznie wystającym od dolńej płyty żebrem kołnierzowym jest wyposażony w odsądzony bocznie lub ukształtowany w formie wypustu zaczep, przy czym jego poprzeczny kołnierz powinien spoczywać na kołnierzowym żebrze pierwszego profilu. Albo żebro kołnierzowejest w przekroju poprzecznym hakowato zakrzywione i stanowi uchwyt dla bocznej ściany zaczepu.
Dalsze wykonanie wynalazku obejmuje profil z-w pobliżu poprzecznego kołnierza żebra krawędziowego - zewnętrzną hakowatą, listwą, która swoim bokiem obejmuje przyścienny wypust drugiego profilu. Profile, w obszarze ich dolnych płaszczyzn powinny być połączone kształtowo, poprzez połączenie typu „na pióro i wpust“ - zamiast tego, łub dodatkowo - poprzez połączenie zamykane siłowo, przykładowo za pomocą śrub, nitów, lub poprzez spawanie.
W ramach wynalazku mieści się ponadto bezpieczne połączenie dwóch sąsiednich pomostów. W tym celu z boku wzdłużnego żebra jednego pomostu może być ukształtowany co naj176 981 mniej jeden zewnętrzny wypust, albo zewnętrzne żebro, które może być osadzone w odpowiednim rowku żebra krawędziowego innego pomostu. Dla dwóch równoległych zewnętrznych żeber, jako wtykowy element złączny żeber zewnętrznych, przeznaczonajest ścianka żebra zewnętrznego drugiego profilu o przekroju poprzecznym w kształcie dużej litery „E“.
Profil skrzynkowy zwiększa po pierwsze sztywność skrętną, pomostu, i służy poza tym do połączenia go z rusztowaniem. Ponadto profil skrzynko wy jest zaopatrzony korzystnie w co najmniej jeden hakowaty element złączny i jest połączony z nim za pomocą połączenia kształtowego zamykanego siłowo. Ten dodatkowy element złączny może przykładowo stanowić odcinek wytłaczanej hakowatej listwy w postaci hakowatego profilu, która zawiera odcinek w kształcie rynny, między które wsunięte jest ramię mocujące profilu skrzynkowego, jak również usytuowana mniej więcej prostopadle do ramion mocujących hakowata ściana, która ogranicza dnem rynny szczelinę służącą do zamocowania elementu rusztowania.
Szczególnie korzystne jest bezpośrednie ukształtowanie hakowatego profilu na profilu skrzynkowym poprzez wytłaczanie. Na profilu skrzynkowym jest tak ukształtowana hakowata ściana przebiegaj ąca w pewnej odległości od ściany czołowej leżącej na zewnątrz pomostu, że tworzy się przekrój poprzeczny ze szczeliną przeznaczoną do zamocowania elementu rusztowania.
W szczególnym wykonaniu profilu skrzynkowego z uformowaną hakowatą ścianką, ta ostatnia odcinkowo jest tak ukształtowana, że powstaje więcej hakowatych odcinków/. Uformowane na innej powierzchni ściany tylnej języki wtykowe ułatwiają wsunięcie jej do wytłaczanych profili i przez to upras zczają montaż.
Dla polepszenia sztywności profilu skrzynkowego, zgodnie z wynalazkiem, w jego wewnętrznej przestrzeni usytuowane jest kątowe żebro, to znaczy jest ono wytłoczone jednolicie z profilem skrzynkowym. Rozciąga się ono w przekroju poprzecznym mniej więcej od obszaru kształtowego odcinka hakowatego przy ścianie czołowej profilu skrzynkowego pod kątem nachylenia - korzystnie 30° - aż do ściany tylnej, gdzie kończy się ono w pobliżu naroża ściany tylnej i dolnej. Dzięki temu żebru kątowemu, powstaje stabilny profil skrzynkowy, którego ściany mogą być stosunkowo cienkie, mianowicie mniej więcej między 2 i 3,5 mm.
Według dalszej cechy wynalazku ściana grzbietowa profilu skrzynkowego jest skierowana mniej więcej równolegle do ściany dolnej i obszar kształtowy jest usytuowany w pewnej odległości od płaszczyzny tej ściany.
W innym ukształtowaniu ściana grzbietowa przebiega pod pewnym kątem do prostej równoległej do ściany dolnej - przykładowo 10° do 20° - od tylnej ściany profilu aż do obszaru kształtowego, i tak powstaje łagodne przejście między górną powierzchnią pomostu, i leżącą głębiej górną powierzchnią hakowatego żebra, przy którym ukształtowany jest hakowaty odcinek ściany czołowej.
Inna forma skrzynkowego profilu ukształtowana w postaci prostokątnej rury jest wyposażona w dwie leżące naprzeciw siebie ściany, z leżącymi w jednej linii, wycięciami, których skierowane do siebie krawędzie zachodzą na tuleję łączącą, a w niej mogą być usytuowane czopy rusztowania. Przetłoczenia wykonane w płycie pomostu służązabezpieczeniu przed poślizgiem.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny pomostu zmontowanego z dwóch profili wytłaczanych, fig. 2 - częściowy widok z góry pomostu, w którym przy profilach od strony czołowej usytuowany jest jeden wspólny profil skrzynkowy, fig. 3 - wystający z profilu skrzynkowego, walcowaty element złączny w widoku z boku,fig. 4 - częściowy widok z góry innego przykładowego wykonania pomostu, fig. 5 - przekrój poprzeczny pomostu z fig. 4, fig. 6 do 10 - powiększone wycinki z przekrojów poprzecznych leżących obok siebie profili o różnym ukształtowaniu, fig. 11 - widok perspektywiczny części dwóch sąsiednich profili, z których każdy przynależny do jednego pomostu, fig. 12 do 14 - widok perspektywiczny różnych profili skrzynkowyeh z elementami złącznymi, fig. 15, 16 - przekroje poprzeczne dwóch różnych profili skrzynkowych, fig. 17 - powiększony wycinek z fig. 16, fig. 18 - widok perspektywiczny profilu skrzynkowego, i fig. 19 - powiększony przekrój częściowy według linii XIX - XIX na fig. 18.
176 981
Pomost 10 o szerokości „b“ wynoszącej przykładowo 620 mm, a także wysokości „h“ wynoszącej około 50 mm przeznaczony do rusztowania, które dla przejrzystości rysunku nie zostało przedstawione, składa się z dwóch profili 12 wykonanych metodą wytłaczania, z których każdy w stanie zmontowanym stanowi skierowaną do góry płytę 14, a także - w przykładzie wykonania na fig. 15- cztery uformowane pod nią wzdłużne żebra. Przy obydwu zewnętrznych krawędziach pomostu 16 są uformowane poprzeczne żebra krawędziowe 18 o kształcie litery „L“. Długość „n“krótkiego ramienia 19 żebra 18, które jest równoległe do płyty 14 wynosi 24 mm. Ramiona 19 skierowane są do siebie i wyposażone w skierowane w dół wzdłużne żebra 20 a także, na wolnym końcu w wystające w kierunku płyty 14 wewnętrzne żebra 21.
Od dołu profilu 13 równolegle do żeber krawędziowych 18 biegną, w danym przypadku dwa żebra środkowe 24, i jak przedstawiono na fig. 1 jedno końcowe żebro 26 o kształcie litery „L“ w przekroju poprzecznym, które przylega do końcowego żebra 26 sąsiedniego profilu 12. Półki 25,27 żeber wzdłużnych 24, które są równoległe do płyty 14 leżąw jednej linii z krótkimi ramionami 19 żeber krawędziowych 18. Grubość „e“wzdłużnych żeber 24,26 wynosi mniej więcej 2 mm i jest nieznacznie mniejsza niż grubość „a“ płyty „14 jak również żeber krawędziowych 18. Wzdłuż górnych zewnętrznych krawędzi 16 pomostu od strony górnej powierzchni 15 płyty 14 na fig. 1 przebiegają ukształtowane z wzdłużnymi rowkami pasy 30, pasy te zostały pominięte w widoku z góry na fig. 2. Poprzez wzdłużne żebra 18,24,26, wspomniane płaszczyzny określaj jątrzy wzdłużne pola płyty 14, w których każdorazowo ujawnione są trzy rzędy kwadratowych wycięć 32 płyty 14. Naroża wycięć 32 ukształtowane sąz pewnym promieniem i każdorazowo przeciwległe krawędzie wycięć sąjednakowo przetłoczone w górę lub w dół. Te, parami skierowane w tym samym kierunku przetłoczenia 34 jednego wycięcia 32 - zaznaczone kreskowo na fig. 2 sąobrócone o 90° względem sąsiedniego wycięcia następnego rzędu. W korzystnym wykonaniu przetłoczenie 34 jest częściowo zaokrąglone.
Obydwa profile 12 zgodnie z fig. 2 sąpołączone z ustawionym przed nimi od strony otwartego wąskiego boku profilem skrzynkowym 36, którego wysokość odpowiada wysokości „h“ pomostu, i który na dolnej powierzchni 37 zgodnie z fig. 3 - i/lub na czołowej powierzchni 37a połączony jest śrubami z elementem złącznym 40 w kształcie haka. Nie jest pokazane, że gdy kołnierz mocujący 38 może odpaść, wtedy ukształtowany w formie rynny łukowaty obszar jest bezpośrednio sztywno związany z profilem skrzynkowym 36. Od tylnej strony profilu skrzynkowego 36 wystają języki wtykowe 35 o zróżnicowanej długości, które są zakleszczone w profilach 12; dolne języki wtykowe są dłuższe niż górne. W nie pokazanym wykonaniu połączone są poprzecznie między sobą więcej niż dwa profile.
W przykładzie wykonania opisanym na fig. 4 i 5 profile 12a sąwyposażone w dwa zwrócone do siebie i tak samo ukształtowane krawędziowe, żebra 18, z których każdemu na górnej powierzchni 15 płyty 14 jest przyporządkowany pas 30 z wzdłużnymi rowkami. Ponadto fig. 4 j asno przedstawia, że obydwa profile skrzynkowe 36 pomostu 10 pokazuj ą zróżnicowane układy urządzeń złącznych, i w ten sposób umożliwiają sztywne ułożenie obok siebie trawers rusztowania zaznaczonych liczbą 42.
Profile 12 mogąbyć związane w różnorodny sposób wzdłuż ich sąsiednich żeber końcowych 26 lub odpowiednich żeber krawędziowych - przykładowo zgodnie z fig. 6 - za pomocą spoiny 44, względnie śrub 28, lub zgodnie z fig. 7,8, poprzez wsunięcie wewnętrznego żebra końcowego 26a między - odstające od innego żebra końcowego 26b równolegle do płyty 14 - kołnierzowe żebra 46,46a; żebro 46a lewego profilu 12c według fig. 8 jest poprzecznie hakowato zakrzywione i zaczepione w uformowanym odpowiednio żłobku kątowym 47 innego profilu 12d, podczas gdy poprzeczny kołnierz 27 profilu 12d opiera się o dolne żebro kołnierzowe 46 sąsiedniego profilu. Wreszcie górne żebro kołnierzowe profilu 12b spoczywa na ramieniu 48 sąsiedniego profilu 12a.
Profile 12e, 12f łączy w obszarze poprzecznego kołnierza 27 ich żeber końcowych 26e, 27e zewnętrzna hakowata listwa 50 żebra końcowego 26f, umieszczona w podciętym żłobku innego żebra końcowego 26e. W obszarze leżących wjednej linii płyt 14 profile 12e, 12fsąprzyspawane. W innym nie przedstawionym przykładzie, hakowata listwa 50 i współpracujący w nią występ 52 są bliskie płytom 14 jak również poprzecznie kołnierze 27 połączone są termicznie.
176 981
Fig. 10 objaśnia połączenie dwóch - jedynie zaznaczonych poprzez parę ich krawędziowych żeber - równoległych pomostów 1 Oa, 1 Ob poprzez zewnętrzny próg wzdłużnego ramienia 22 żebra krawędziowego 18, który wchodzi we wzdłużny rowek 22 innego żebra krawędziowego 18b. Według przykładu wykonania przedstawionego na fig. 11 z żebra krawędziowego 18c wystają dwa żebra zewnętrzne 55 wzdłużnego ramienia 22 lewego pomostu 10a, które wchodzą w odpowiednie zewnętrzne żłobki 57 żebra krawędziowego 18d innego pomostu 10b.
Wytłaczany profil skrzynkowy 36, który pokazuje fig. 12 jako element złączny, w każdym przypadku przyciętego na określoną długość wytłaczanego hakowatego profilu 40a z dwoma równoległymi ramionami 38a, między które profil ten jest wsunięty i ustalony między nimi. Ramiona mocujące 38a są częścią elementu rynnowego, przy którym w wyniku zastosowania szczeliny 60 przy dnie rynny 38b jest uformowana hakowata ścianka 62.
Podobnie ukształtowany jest przekrój poprzeczny profilu skrzynkowego 36a według fig. 13, w którym hakowata ścianka 62 tworzy jedną całość. W przykładzie według fig. 14 utworzonychjest więcej hakowatych elementów 64 przez to, że ze ścianki 62 usunięto metodą obróbki wiórowej, lub metodą wykrawania, fragmenty o długości q, w wyniku czego powstały hakowate elementy 64.
Profil skrzynkowy 36b według fig. 15, którego tylna ścianka w obszarze środkowym ma grubość „i“, w tym miejscu 2 mm, a w kierunku w dół wzrasta do prawie 3 mm (grubość „ij“) jest wyposażony w kątowe żebro 66. Żebro to odchodzi pod kątem nachylenia około 30° do płaszczyzny dolnej 37 - względnie do żłobkowanej płaszczyzny górnej tworzącej ścianę czołową skrzynkowego profilu 36b, od tej tylnej ścianki 37b niedaleko płaszczyzny dolnej 37 i kończy się w górnej połowie ściany czołowej 37a, tam, gdzie uformowane są z niej hakowate elementy 64 o rozwartości „z“ w dolnej części, wynoszącej około 18 mm i wysokości „y“ około 36 mm; których podstawa 65, w tym przykładzie wykonania, przebiega w odległości „f‘ wynoszącej około 14 mm od górnej płaszczyzny ściany grzbietowej 39 i przechodzi w odległości „g“ wynoszącej około 10 mm, w przedniąhakowatą ściankę 62a, z zakończeniem 64a o kroplowym przekroju poprzecznym, która sięga płaszczyzny dolnej 37.
Ścianka czołowa 3 7ajest odchylona na zewnątrz od płaszczyzny dolnej 37, która ma szerokość wynoszącą około 46,5 mm (odcinek 68t) aż do obszaru przekroju poprzecznego, w którym styka się ona na kątowym żebrze 66 z podstawą 65 i górnym odcinkiem ściany 68. Ten ostatni jest natomiast odchylony do wewnątrz od uformowanego obszaru określonego jako element węzłowy.
Przy ukształtowaniu według fig. 16,17 z omówionego elementu węzłowego - zamiast z górnego odcinka ścianki 68h - wychodzi pośrednio pochylona pod kątem „t“ około 15° do prostej równoległej do dolnej płaszczyzny 37 - ściana czołowa 39a, która kończy się przy noskowym żebrze 70. Tylna ścianka noskowego żebra 70 opada w dół, jako pochylona pod kątem 30° do języka wtykowego 35, ścianka 71. Wysokość profilu skrzynkowego 36c od górnej powierzchni żebra noskowego 70 do dolnej płaszczyzny 37 wynosi 49 mm, odstęp od wgłębienia 63 do dolnej płaszczyzny 37-28 mm. Ostatnią jest część rynny o przekroju kwadratowym i głębokości mt wynoszącej 10 mm, która również określa górne zakończenie dolnego odcinka 68t czołowej ściany 37a. Grubość „i2“ diagonalnego żebra 6b wynosi tu 3,1 mm.
Figura 17 pokazuje profil hakowatej ściany przedniej zwężającej się w kierunku końca 64a mającego w przekroju poprzecznym kształt kropli, jak również zewnętrzny występ listwowy w obszarze żebra 65.
Na koniec fig. 18, 19 pozwalają rozpoznać w dwóch leżących naprzeciw’ siebie ścianach pasmowych 74 skrzynkowego profilu 36, leżące najednej linii otwory 76 wykrojone w kształcie kół, których wystające krawędzie 77 zachodzą na tuleję 78 dla oznaczonego liczbą 80 czopa walcowego rusztowania.
176 981
Fig. 4
F i g. 5
176 981
F i g. 6 Fig.7
Fig. 10
Fig.11
176 981
Fig.12 Fig.13
176 981
Fig.15
\Ί6 981
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań, obejmujący przynajmniej jeden otwarty profil wykonany metodą wytłaczania z profilami wzmacniającymi uformowanymi od dolnej strony płyty i nierównościami przewidzianymi na górnej powierzchni płyty, znamienny tym, że pomost (10, 10a, 10b) zaopatrzony jest każdorazowo od strony czołowej w zamknięty profil skrzynkowy (36,36a do 36c) powiązany z elementami złącznymi (40,62,64) służącymi do ustalenia pomostu na elemencie rusztowania (42) lub innym podobnym urządzeniu.
  2. 2. Pomost według zastrz. 1, znamienny tym, że ma co najmniej dwa położone obok siebie wytłaczane profile (12,12a do 12f) równoległe do profili wzmacniających (18, 24, 26), które każdorazowo od strony czołowej całą swoją szerokością„b“ połączone z profilami skrzynkowymi (36,36a).
  3. 3. Pomost według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wysokość profili skrzynkowych (36,36a do 36c) ustawionych przed profilem, lub profilami (12,12a do 12f) odpowiada mniej więcej wysokości „h“ pomostu.
  4. 4. Pomost według zastrz. 3, znamienny tym, że wysokość „h“ pomostu odpowiada odległości płyty (14) od określonych jako ramiona (19,25,27) zakończeń żeber wzmacniających (18,24, 26).
  5. 5. Pomost według zastrz. 2, znamienny tym, że profil (12, 12a) z co najmniej jednego dłuższego boku ma żebro krawędziowe (1^, 18a do 18d) w kształcie litery „L“, którego kołnierzowe krótkie ramię (19) jest zwrócone do żebra wzmacniającego (24).
  6. 6. Pomost według zastrz. 4, znamienny tym, że kołnierz poprzeczny albo ramię (19) jest zaopatrzone po swojej zewnętrznej stronie we wzdłużne żebra (20).
  7. 7. Pomost według zastrz. 2, znamienny tym, że sąsiednie profile (12a do 121) połączone są między sobą za pomocą bocznych wypustów i zagłębień.
  8. 8. Pomost według zastrz. 7, znamienny tym, że pierwszy profil (12b, 12c) z bocznie odstającym od płyty (14) kołnierzowym żebrem (46, 46a) jest zaopatrzony w osadzony w formie odsadzenia lub działający na zasadzie sprzęgła rowkowego, element (47, 48) drugiego profilu (12a, 12d), którego poprzeczny kołnierz (27) spoczywa na kołnierzowym żebrze (46) pierwszego profilu, albo że kołnierzowe żebro (46a) jest hakowato poprzecznie zakrzywione i obejmuje ściankę elementu rowkowego (47).
  9. 9. Pomost według zastrz. 7, zmarnieimy tym, że ma profil (12f) z poprzecznym kołnierzem (27) żebra końcowego (26f), który w pobliżu zewnętrznej hakowatej listwy (50), obejmuje ściankę występu (52) drugiego profilu (12e), przy czym w danym przypadku profile (12e, 12f) w obszarze ich płyty (14) połączone są siłowo, lub kształtowo za pomocąpołączenia wpustowego.
  10. 10. Pomost według zastrz. 7, znamienny tym, że z bocznego wzdłużnego ramienia (22) pomostu (10a) wystaje co najmniej jeden zewnętrzny występ (54) albo żebro zewnętrzne (55) i jest osadzone w odpowiednim żłobku (56, 57) żebra krawędziowego (18b) drugiego pomostu (10b), przy czym w danym przypadku przekrój poprzeczny wzdłużnego ramienia (22) drugiego pomostu (10b) przewidziany jest w kształcie litery „E“.
  11. 11. Pomost według zastrz. 1, znamienny tym, że profil skrzynkowy (36, 36a) jest zaopatrzony w przynajmniej jeden element złączny (40, 40a) w kształcie haka i połączony z nim połączeniem zamykanym siłowo.
  12. 12. Pomost według zastrz. 11, znamienny tym, że ma wytłaczany hakowaty profil (40a) z elementem rynnowym, przy czym między równoległe ramiona mocujące profilu (40a) wsunięty jest profil skrzynkowy (36) i że ma hakowatą ściankę (62) mniej więcej leżącąprostopadle do ramion mocujących, która razem z dnem rynny (38b) ogranicza szczelinę (60).
  13. 13. Pomost według zastrz. 1, znamienny tym, że przy profilu skrzynkowym (36a, 36b, 36c) jest tak ukształtowana hakowata ścianka (62) przebiegająca w pewnej odległości od leżącej
    176 981 na zewnątrz pomostu (10, 10a, 10b) ścianki czołowej (37a), i że razem ze szczeliną (60) stanowi element o hakowatym przekroju poprzecznym służący do przyłączenia elementu rusztowania (42), lub podobnego elementu.
  14. 14. Pomost według zastrz. 13, znamienny tym, że od ściany tylnej (37b) skrzynkowego profilu (36a, 36b, 36c) przyłączonej do pomostu/ów (10, lOa, lOb) odstaje co najmniej jedna para języków wtykowych (35), która jest wsuwana do pomostu/ów.
  15. 15. Pomost według zastrz. 13, znamienny tym, że poprzez wycięcie odcinków z hakowatej ścianki (62) profil skrzynkowy (36a, 36b, 36c) zaopatrzony jest w hakowate odcinki (64).
  16. 16. Pomost według zastrz. 13, znamienny tym, że w przestrzeni wewnętrznej profilu skrzynkowego (36b, 36c) znajduje się kątowe żebro (66), które rozciąga się poprzecznie pod kątem (w) mniej więcej od hakowatego odcinka (64) przy ścianie czołowej (37a), aż do kształtowego naroża dolnej płaszczyzny (37) i ściany tylnej (37b) profilu skrzynkowego, przy czym kąt (w) między płaszczyzną dolną (37) i żebrem kątowym (66) wynosi korzystnie około 25° do 40°.
  17. 17. Pomost według zastrz. 13, znamienny tym, że ściana grzbietowa (39) profilu skrzynkowego (36b) przebiega mniej więcej równolegle do jego dolnej płaszczyzny (37), i że obszar kształtowy jest usytuowany w odległości „f‘ od płaszczyzny ściany grzbietowej, albo że ściana grzbietowa (39a) profilu skrzynkowego (36c) przebiega pod kątem (t) do prostej równoległej do płaszczyzny dolnej (37), od ściany tylnej (37b) do obszaru kształtowego, przy czym kąt (i) wynosi korzystnie około 10° do 20°.
  18. 18. Pomost według zastrz. 17, znamienny tym, że ściana grzbietowa (39a) kończy się na wystającym żebrze noskowym (70) tylnej ściany (37b), przy czym w danym przypadku ściana grzbietowa lub żebro noskowe jest przyłączone do sąsiedniego języka wtykowego (35) za pomocą pochyłej powierzchni (71).
  19. 19. Pomost według zastrz. 17, znamienny tym, że ściana czołowa (37a) przebiega poprzecznie na zewnątrz i pochyło w górę, przy czym w danym przypadku odcinek (68h) ściany przebiegającej ponad obszarem kształtowym jest odchylony w dół od ściany grzbietowej (39).
  20. 20. Pomost według zastrz. 17, znamienny tym, że hakowaty odcinek (64) jest ukształtowany przy ścianie czołowej (37a) za pomocąpodstawy (65), z której wychodzi przednia hakowata ściana (62a), która w danym przypadku kończy się mniej więcej równo z płaszczyzną dolnej powierzchni (37).
  21. 21. Pomost według zastrz. 2, znamienny tym, że w dwóch leżących naprzeciw siebie ścianach (74) profilu skrzynkowego (36)są przewidziane leżące w jednej linii otwory (76), których wystające krawędzie (77) zachodząna tuleję łączącą ściany (74), która przeznaczonajest dla elementu mocującego (80).
  22. 22. Pomost według zastrz. 2, znamienny tym, że w górnej powierzchni (15) profilu (12, 12a, 12b, 12c, 12d, 12e, 12f) wystają w górę wzdłużne pasy (30).
  23. 23. Pomost według zastrz. 8, znamienny tym, że krawędzie wycięć (32) płyty (14) są przetłoczone częściowo w górę, częściowo w dół, przy czym każdorazowo dwie leżące naprzeciw siebie krawędzie wycięć są odpowiednio przetłoczone w górę lub w dół i/lub w danym przypadku parami zgodnie wystające przetłoczenia (34) jednego wycięcia są obrócone o 90°.
    * * *
PL95310157A 1994-08-25 1995-08-24 Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań PL176981B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9413722U DE9413722U1 (de) 1994-08-25 1994-08-25 Begehbare Planke, insbesondere Planke für den Gerüstbau
DE29502666U DE29502666U1 (de) 1995-02-17 1995-02-17 Begehbare Planke, insbesondere Planke für den Gerüstbau

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310157A1 PL310157A1 (en) 1996-03-04
PL176981B1 true PL176981B1 (pl) 1999-08-31

Family

ID=25962376

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95310157A PL176981B1 (pl) 1994-08-25 1995-08-24 Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań

Country Status (5)

Country Link
AT (1) AT1028U1 (pl)
CH (1) CH690305A5 (pl)
CZ (1) CZ289759B6 (pl)
HU (1) HU214346B (pl)
PL (1) PL176981B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE60111576D1 (de) * 2001-04-26 2005-07-21 Ulma C Y E S Coop Gerüstplattform
DE102012005040B4 (de) * 2012-03-15 2020-02-27 MJ-Gerüst GmbH Gerüstboden

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2754226A1 (de) * 1977-12-06 1979-06-07 Eberhard Layher Laufplanke aus metall
DE2916826A1 (de) * 1979-04-26 1980-11-06 Eberhard Layher Laufplanke aus metall
ATE80194T1 (de) * 1988-06-20 1992-09-15 Gerhard Grund Bohle fuer baugerueste.
DE4011625A1 (de) * 1990-04-11 1991-10-17 Langer Ruth Geb Layher Auflagehaken fuer geruestboeden

Also Published As

Publication number Publication date
CH690305A5 (de) 2000-07-14
CZ214395A3 (en) 1996-04-17
HU9502507D0 (en) 1995-10-30
CZ289759B6 (cs) 2002-04-17
PL310157A1 (en) 1996-03-04
HUT75621A (en) 1997-05-28
AT1028U1 (de) 1996-09-25
HU214346B (hu) 1998-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3284977A (en) Expansion splice
US5704180A (en) Insulating concrete form utilizing interlocking foam panels
AU2002328693B2 (en) Hollow interconnecting panels as lost formwork
EP0311653B1 (en) Building construction
US20020178681A1 (en) Panel for floor coverings and relative floor covering consisting of floor panels
US5301486A (en) Bracing system
US4648230A (en) Locking connection for suspension ceiling grid systems
US7007903B2 (en) Modular structures and connector assembly apparatus
PL180242B1 (pl) Blok sprzegany na zasadzie pióra i wpustu, do konstrukcji sciany i sciana skladajaca sie z wielu analogicznych bloków sprzeganych na zasadzie pióra i wpustu PL PL PL PL PL PL PL
US6502802B2 (en) Double bias corner form
US4894963A (en) Building kit
JPH02161067A (ja) 足場板の水平支持体のための接続用構成部材
US3457688A (en) Suspended ceiling
US3023861A (en) Tall-form construction for a coustical ceilings
PL176981B1 (pl) Pomost zwłaszcza pomost do budowy rusztowań
GB2288417A (en) Elongate structural elements
AU708742B2 (en) Pallet formed from interlocking members
GB2396630A (en) Joist hanger with releasably connectable strap for securing lengthwise to a joist
JPS6132474B2 (pl)
KR102685384B1 (ko) 콘크리트 건축물의 시공방법 및 이에 사용되는 시공의 편의성이 향상된 거푸집 모듈
EP4413213A1 (en) A joint for wall panels made of cross laminated timber
CA1245472A (en) Form for pouring of concrete or the like
JP2023528769A (ja) 乾式構造コネクタ、乾式構造配置、乾式構造天井を構築するためのキット及び方法
US4105185A (en) Connection plate for panels of a concrete form
WO1988009418A1 (en) Improvements in and relating to scaffolding

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050824