PL177582B1 - Belka pomostu rusztowania - Google Patents

Belka pomostu rusztowania

Info

Publication number
PL177582B1
PL177582B1 PL94305154A PL30515494A PL177582B1 PL 177582 B1 PL177582 B1 PL 177582B1 PL 94305154 A PL94305154 A PL 94305154A PL 30515494 A PL30515494 A PL 30515494A PL 177582 B1 PL177582 B1 PL 177582B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slats
strip
beam according
section
profile
Prior art date
Application number
PL94305154A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305154A1 (en
Inventor
Walter Hiby
Original Assignee
Rux Guenter Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6498634&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL177582(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rux Guenter Gmbh filed Critical Rux Guenter Gmbh
Publication of PL305154A1 publication Critical patent/PL305154A1/xx
Publication of PL177582B1 publication Critical patent/PL177582B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/15Scaffolds primarily resting on the ground essentially comprising special means for supporting or forming platforms; Platforms
    • E04G1/151Platforms made of wood, with or without reinforcements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)
  • Tables And Desks Characterized By Structural Shape (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Ladders (AREA)

Abstract

1. Belka pomostu rusztowania z pro- stokatnej tarcicy o okutych zwykle kon- cach, które wspieraja sie na podporach rusztowania, znamienna tym, ze na calej dlugosci belki miedzy jej koncami z plasz- czyzny jej dolnej powierzchni (6) wystaje co najmniej jedna listwa, a w przypadku kilku listew (4, 5; 14, 15, 16; 22, 23, 24, 25) sa one ustawione równolegle do siebie. F I G .1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest belka pomostu rusztowania, wykonana z prostokątnej tarcicy o zwykle okutych końcach, które opierają się na podporach rusztowania.
Belki pomostu rusztowania z przyciętego na kształt prostokąta litego drewna są preferowane przez użytkowników rusztowań stałych, ponieważ z jednej strony są one, przy wystarczającej trwałości, tańsze niż belki rusztowania z innych materiałów, np. stali lub aluminium, a z drugiej strony drewno stanowi stosunkowo pewną powierzchnię do stania i układania jedno na drugim. Takie belki pomostu rusztowania są rozpięte między pionowymi drabinami rusztowania lub pionowymi ramami rusztowań, wykonanych np. z rur stalowych. Wybrane poprzecznice drabin lub ram służą przy tym jako podpory dla końców belki pomostu rusztowania. Jeżeli końce te są okute, wówczas pożądane jest zwykle wykonanie w płaszczyźnie okucia połączenia kształtowego, które można zrealizować przy pomocy np. pary haków, które obejmują poprzecznice, lub przy pomocy czopów na wykorzystywanych jako podpory poprzecznicach ramy, przy czym w tym ostatnim przypadku w okuciach przewidziane są otwory, w które wchodzą czopy.
Wymagania, stawiane w zakresie bezpieczeństwa takiego pomostu z belek, doprowadziły do ujednolicenia wymiarów belek. Za punkt wyjścia przyjmuje się tutaj klasyfikację według obciążeń, która zależnie od przeznaczenia przewiduje m.in. różne obciążenia. Stąd też dla malowania przewidziano niższe obciążenia niż dla murarzy. Maksymalne obciążenie zależy od odległości pomiędzy podporami w rusztowaniu i od dopuszczalnego przegięcia, które występuje przy obciążaniu wykonanego z belek pomostu. Przegięcie należy przy tym ograniczyć do stosunkowo niskiej wartości, ponieważ większe przegięcia na końcach belki powodują grożące potknięciem uniesienie krawędzi, a związane z tym obniżenie bezpieczeństwa pracy jest nie do przyjęcia. Aby utrzymać dopuszczalne przegięcie w określonych przepisami granicach, przepisy regulują grubość belki, tj. odstęp między płaszczyznami górnej i dolnej powierzchni prostokątnego przekroju belki. W praktyce powoduje to zwiększenie przekrojów, a co za tym idzie, belki stają się ciężkie i nieporęczne, jeżeli chce się uzyskać określone obciążenie belki na jednostkę powierzchni. Może ono być rzędu 200 kg/m2, gdy rozpiętość wynosi ok. 3 m.
Belka pomostu rusztowania z prostokątnej tarcicy o okutych zwykle końcach, które wspierają się na podporach rusztowania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na całej długości belki między jej końcami z płaszczyzny jej dolnej powierzchni wystaje co najmniej jedna listwa, a w przypadku kilku listew są one ustawione równolegle do siebie.
Korzystnie, listwy w dużej liczbie rozłożonych na całej ich długości miejsc są przy pomocy elementów mocujących połączone z tarcicą korpusu belki.
Korzystnie, listwy są ustawione symetrycznie względem środka belki i skierowane jedna ze swych płaskich powierzchni ku dołowi, które to powierzchnie leżą w jednej płaszczyźnie i służąjako powierzchnie oporowe w stosie.
Korzystnie, belka ma dodatkowe zbrojenie rozciągane, zrealizowane przy pomocy elastycznego cięgna, które jest przymocowane do belki.
Korzystnie, cięgno jest umieszczone w środku belki.
Korzystnie, cięgno jest wpuszczone pod zewnętrzną powierzchnię środkowej listwy.
Korzystnie, cięgno jest wykonane z taśmy metalowej, która jest jednym ze swych szerszych boków przymocowana do belki.
Korzystnie, listwy profilowe są umieszczone na dłuższych krawędziach korpusu belki.
Korzystnie, belka posiada trzy listwy, rozłożone na całej szerokości belki.
Korzystnie, cztery profilowe listwy są rozmieszczone na całej szerokości belki.
Korzystnie, profilowe listwy kończą się przy wewnętrznej krawędzi okuć belki.
Korzystnie, końce listew posiadają na okuciach podcięcie.
Korzystnie, co najmniej jedna z listew jest połączona z kształtownikiem osłaniającym.
Korzystnie, kształtownik osłaniający jest wykonany w postaci profilu o przekroju w kształcie litery U.
Korzystnie, przy symetrycznym układzie listew w kształtownik osłaniający wyposażona jest (wyposażone są) listwa (listwy), umieszczona w płaszczyźnie symetrii lub bezpośrednio obok tej płaszczyzny.
177 582
Korzystnie, wystający przekrój listwy (listew) jest czworokątny.
Korzystnie, kształtownik osłaniający okrywa czworokątny przekrój z trzech, sąsiadujących ze sobą boków.
Korzystnie, kształtownik osłaniający obejmuje część przekroju listwy (listew), znajdującą się w środku listwy.
Korzystnie, listwy są połączone ze sobą przy pomocy rozmieszczonych w odstępach względem siebie rozpór poprzecznych.
W celu zwiększenia obciążalności belki pomostu rusztowania kształt jej przekroju zostanie zgodnie z wynalazkiem zmieniony z przekroju prostokątnego na przekrój spełniający wymagania statyki, co w przypadku tarcicy lub belek łączonych można osiągnąć także poprzez odpowiednie ustawienie lub wykonanie listew, np. z innego materiału, zwykle metalu. Listwy te służą, przy wsparciu końców belki w rusztowaniu, jako zabezpieczenie belki przed przegięciem pod obciążeniem i są ustawione w ten sposób, że służą one do podparcia wielu, ułożonych pionowo jedna na drugiej w stosie i leżących poziomo jednakowo wykonanych belek. To zgodne z wynalazkiem ukształtowanie przekroju nowej belki pomostu rusztowania zakłada jednak, że występujące na dolnej powierzchni belki, w wyniku obciążenia jej górnej powierzchni, siły rozciągające są przenoszone na służące jako zbrojenie listwy i przez nie kompensowane. Można to osiągnąć poprzez zamocowanie wystających z drewna listew przy pomocy stosowanych do obróbki drewna elementów mocujących, ale również może to wychodzić bezpośrednio z tarcicy belki. Poza poprawą własności statycznych wynalazek uwzględnia również praktyczny aspekt obsługi belki pomostu rusztowania w ten sposób, że końce belki pozostawia niezmienione, dzięki czemu zgodną z wynalazkiem belkę można stosować po prostu w miejsce znanych belek w istniejących rusztowaniach, a ponadto zapewniona jest możliwość układania belek w stosy, co z jednej strony wynika z obecności zwykle kilku listew, a z drugiej strony z tego, że do podpierania belek w stosie używane są te listwy, a nie, jak dotychczas, płaskie dolne powierzchnie belek.
Wynalazek ma tę zaletę, że albo można znacznie, tj. w zależności od wykonania o ok. 50%, zwiększyć obciążalność belki pomostu rusztowania przy zachowaniu typowej grubości belki, albo tez można zmniejszyć grubość belki aż do osiągnięcia typowej i zgodnej z przepisami obciążalności belki.
W zalecanej postaci wynalazku listwy profilowe są wykonane z pełnych kształtowników, przy czym stosuje się zwykle listwy profilowe z drewna. Odmienna, zasadnicza zalecana postać wykonania przewiduje wykonanie listew z tarcicy, tak że tworzą one całość z prostokątnym przekrojem belki.
Podczas, gdy wykonane z drewna listwy profilowe, o ile nie stanowią one całości z tarcicą skleja się z dolną powierzchnią belki, w innych postaciach wykonania wynalazku listwy są łączone z korpusem belki. Realizuje się to zwykle w ten sposób, że listwy stanowią fragmenty kształtowników, które w wielu, rozmieszczonych na całej długości belki, miejscach są przy pomocy elementów mocujących połączone z korpusem belki, przy czym zaleca się zwłaszcza połączenia śrubowe lub kołkowe.
Korzystną możliwość układania w stosy uzyskuje się dzięki temu, że listwy są rozmieszczone symetrycznie względem środka belki i są skierowane jedną ze swych płaskich powierzchni do dołu, które to powierzchnie wzajemnie się pokrywają i służą jako powierzchnie oporowe w stosie. Symetria środkowa oznacza, jak wiadomo to, że listwy są rozmieszczone w sposób lustrzany względem płaszczyzny podłużnej symetrii belki, w wyniku czego otrzymuje się jednakowe połówki belki. Ponieważ w tej postaci wykonania skierowane do dołu powierzchnie listew profilowych są ponadto płaskie, w efekcie każda listwa profilowa dysponuje wy starczaj ącą powierzchnią oporową która zapewnia bezpieczne układanie w stosy.
Wynalazek umożliwia ponadto wykorzystanie korpusu belki, tzn. w zasadzie prostokątnego, pominąwszy opisany układ listew, przekroju belki pomostu rusztowania do dalszej poprawy obciążalności. Realizuje się to w ten sposób, że kilka sklejonych ze sobą tarcic tworzy korpus belki, przy czym klejone połączenia tarcic powodują zwiększenie wytrzymałości na przegięcie w stosunku do sytuacji, gdy korpus jest wykonany z litego drewna.
m 582
Dalszą poprawę obciążalności osiąga się zgodnie z wynalazkiem dzięki zastosowaniu dodatkowego zbrojenia rozciąganego, realizowanego przy pomocy przynajmniej jednego cięgna, które jest przymocowane do belki. Umieszczenie elastycznego cięgna poza opisanym układem listew zwiększa mianowicie wytrzymałość na przegięcie, tak że obecność cięgna zapewnia dodatkowe, pracujące na rozciąganie, zbrojenie. Zgodnie z kolejną postacią wykonania cięgno to jest umieszczone w środku belki, aby w przypadku przegięcia belki uzyskać wymaganą symetrię. Umieszczenie cięgna na listwie powoduje zwiększenie odległości cięgna od obojętnych włókien belki i bardziej korzystne obciążenie cięgna. Do tego celu nadaje się zwłaszcza, zgodnie z kolejną postacią wykonania, cięgno taśmowe, które jednym ze swych szerszych boków jest przymocowane do belki.
Urzeczywistnienie opisanych uprzednio idei wynalazku, lecz zarazem zapewnienie stabilnego ustawienia cięgna nawet przy silniejszym obciążeniu belki, uzyskuje się dzięki temu, że przynajmniej jedna z listew jest połączona z kształtownikiem osłaniającym. Kształtownik osłaniający można przy tym w zasadzie wykonać z drewna. Celowe jest jednak zastosowanie materiałów metalowych, wśród których w grę wchodzą również metale lekkie. Kształtownik osłaniający cechuje się sam w sobie dużą wytrzymałością na zginanie i rozciąganie dzięki dużej wartości wskaźnika przekroju przy zginaniu, który z kolei wynika z kształtu komory kształtownika i rozmieszczonego wokół niej materiału. Większe lub mniejsze wypełnienie komory kształtownika przekrojem listwy prowadzi w połączeniu z elementami mocującymi, które łączą kształtownik osłaniający z przekrojem listwy, do stabilizacji całego przekroju i powstania złożonych oddziaływań, znacznie poprawiających statykę belki rusztowania. Jeżeli kształtownik osłaniający jest wykonany z materiału twardszego niż materiał listwy, zwłaszcza z metalu, zmniejsza się wówczas znacznie niebezpieczeństwo uszkodzenia przez utworzoną z kształtownika osłaniającego powierzchnię oporową przy układaniu belek rusztowania w stos.
Tę podstawową postać wykonania wynalazku można dalej rozwijać, na przykład stosując korzystnie kształtownik osłaniający o przekroju w kształcie litery U. W tym przypadku otrzymuje się stosunkowo prosty, tzn. albo dostępny na rynku albo wygięty z wycinka blachy kształtownik o przekroju w kształcie litery U, który osłania listwy wzdłuż kilku powierzchni. Zależy przy tym od założeń wytrzymałościowych, czy tego typu kształtownik osłaniający będzie wzmacniał tylko jedną listwę lub w przypadku kilku listew, jedną czy też wszystkie listwy belki rusztowania według wynalazku. Zgodnie z dalszą postacią wynalazku zaleca się przy tym, aby w przypadku symetrycznego układu listew w kształtownik osłaniający wyposażone zostały listwy umieszczone w płaszczyźnie symetrii lub bezpośrednio obok tej płaszczyzny, ponieważ zgodnie z doświadczeniem można założyć, że główne obciążenie wystąpi w środku belki.
Przekrój listew można dopasować do użytego w danym przypadku materiału, a także dobrać odpowiednio do wymagań statycznych. Gdy wystający przekrój listwy lub listew jest czworokątny, wówczas listwy takie można w prosty sposób wykonać z drewna i z metalu. Przy tego rodzaju przekroju listwy korzystne jest, gdy kształtownik osłaniający pokrywa czworokątny przekrój listwy na trzech, sąsiadujących ze sobą bokach. W przypadku prostokątnych lub kwadratowych przekrojów listew nadaje się do tego celu opisany powyżej kształtownik o przekroju w kształcie litery U.
Zależnie od wymagań statycznych może się okazać, że niezbędne jest osłonięcie tylko jednej listwy. Jedna z postaci wykonania wynalazku przewiduje w takich przypadkach, że kształtownik osłaniający obejmuje część przekroju listwy lub listew, która znajduje się w środku listwy lub listew. Stwarza to możliwość wykorzystania kształtowników osłaniających o wymiarach przekroju mniejszych niż wymiary przekroju listwy. Z uwagi jednak na symetryczny rozkład obciążeń belki tego typu kształtowniki osłaniające wymagają ustawienia charakteryzującego tę postać wykonania.
Jeżeli belka rusztowania będzie najczęściej obciążana w środku, co z reguły ma miejsce, może wystąpić tendencja do poprzecznego odkształcania belki. Prowadzi to do tego, że umieszczone na zewnątrz listwy ulegają wyboczeniu i nie mogą być już w pełni obciążane statycznie. Kolejna postać wykonania eliminuje te wady w ten sposób, że listwy są połączone ze sobą przy pomocy jednej lub kilku, rozmieszczonych w odstępach względem sie6
177 582 bie, poprzecznych rozpór, co może przyczynić się do znacznego zwiększenia poprzecznej stabilności belki.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 do fig. 4 przedstawiają belki pomostu rusztowania według wynalazku o różnych kształtach przekroju, fig. 5 - koniec belki w widoku perspektywicznym, fig. 6 - okuty koniec belki w widoku odpowiadającym fig. 5, fig. 7 - inny przykład wykonania belki według wynalazku z dodatkowym wzmocnieniem przekroju listwy, w przekroju, fig. 8 - przykład wykonania odmienny od przykładu pokazanego na fig. 7, w przekroju, a fig. 9 - inny przykład wykonania w widoku perspektywicznym, w którym przedstawiono fragment dolnej powierzchni belki rusztowania.
Ukazane na fig. 1 do fig. 4 w widokach perspektywicznych końce belek pomostu rusztowania 1 pozwalają zobaczyć ich przekroje. Zgodnie z fig. 1, wykonany z tarcicy korpus 2 belki o prostokątnym przekroju 3 można odróżnić od listew 4 i 5. Różne postaci wykonania wynalazku różnią się między sobą w zasadzie budową korpusu 2 belki i/lub rozmieszczeniem i liczbą listew.
Listwy te przebiegają w zasadzie na całej długości między czołami belek, które tworzą końce belek i w przykładzie wykonania według fig. 1 są pokazane jako przekrój 3. Wystają one z płaszczyzny dolnej powierzchni 6 korpusu 2 belki. Służą one przy wsparciu końców belki na nie przedstawionej podporze rusztowania jako zabezpieczenie przed przegięciem belki pod obciążeniem, wywieranym na górną powierzchnię 7 belki przez odkładane przedmioty lub ciężar osób wchodzących na największą belkę. Listwy są we wszystkich przypadkach tak rozmieszczone, że wzdłuż belek pomostu rusztowania tworzy się układ symetrii lustrzanej. W przykładzie wykonania według fig. 1 listwy znajdują się na dłuższych krawędziach 8 lub 9 przedstawionej belki pomostu rusztowania.
Listwy służą również do podparcia belki rusztowania w stosie wielu umieszczonych jedna na drugiej i leżących poziomo, jednakowo wykonanych belek, tzn. belek, które zostały wykonane według przykładów wykonania przedstawionych przykładowo na rysunku.
We wszystkich przedstawionych przykładach wykonania listwy profilowe wykonane są, podobnie jak listwy 4 i 5 według pokazanego na fig. 1 przykładu wykonania, z pełnego kształtownika, który w przypadku fig. 1 jest prostokątny i tak ustawiony, że każda z listew 4, 5 jest zamocowana jednym ze swych dłuższych boków 10 lub 11 do dolnej powierzchni 6 korpusu 2 belki. Listwy profilowe jednej belki mają we wszystkich przypadkach identyczny kształt i powierzchnię o przekroju 12.
Korpus 2 belki jest we wszystkich przypadkach wykonany z tarcicy. W przykładach wykonania pokazano postaci wykonania wynalazku, w których listwy są również wykonane z drewna.
W przykładzie pokazanym na fig. 2 belka pomostu rusztowania zawiera trzy listwy 14, 15, 16, które twor:zą z korpusem belki całość w ten sposób, że są tak słdeeone z wykonanymi z tarcicy listwami 17, 18, że górne powierzchnie 19, 20, 21 listew profilowych 14, 15, 16 pokrywają się z gómą powierzchnią. 7 belki.
Nie zostały przedstawione postaci wykonania, których przekrój odpowiada w przybliżeniu przekrojowi przykładu wykonania według fig. 1, natomiast profilowe listwy 4, 5 zostały wyfrezowane z dolnej powierzchni tarcicy, która tworzy cały przekrój belki pomostu rusztowania.
We wszystkich przykładach wykonania, które zostały przedstawione na rysunku, wykonane z drewna listwy profilowe są na całej długości sklejone z korpusem 2 belki. Nie zostały przedstawione przykłady wykonania, w których listwy profilowe są w wielu, rozłożonych na całej długości miejscach połączone elementami mocującymi z tarcicą korpusu 2 belki. Jako służące do tego celu elementy mocujące można wykorzystać kołki, śruby lub inne, znane ze stolarki budowlanej elementy.
Układ środkowo-symetryczny realizowany jest korzystnie przy pomocy kilku listew, co zostało opisane wcześniej na podstawie przykładów wykonania według fig. 1 i 2. W przykładzie wykonania według fig. 3 liczba listew jest zwielokrotniona, w wyniku czego otrzymano cztery listwy profilowe 22,24,25, które są rozmieszczone i zamocowane odpowiednio do fig. 1.
177 582
Wszystkie listwy posiadają, wskutek prostokątnego lub kwadratowego przekroju, płaską, skierowaną do dołu powierzchnię 26a, co zostało przedstawione na przykładzie listwy 14 w przykładzie wykonania według fig.2. Te powierzchnie listew profilowych leżą w jednej wspólnej płaszczyźnie, zbiegają się zatem ze sobą i tworzą powierzchnię oporową, za pośrednictwem której belka 1 wspiera się w stosie belek. Daje to w efekcie pewne podparcie w stosie belek, które wyklucza możliwość przekoszenia belek w stosie.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 4 liczba i układ listew 26, 27, 28 odpowiada liczbie i układowi listew 14, 15, 16 w przykładzie wykonania według fig. 2, z tym wyjątkiem, że zastosowany został korpus 2 belki z tarcicy o prostokątnym przekroju 3 zgodnie z przykładem wykonania według fig. 1. Środkowa listwa 27 posiada wzdłużne wybranie, w którym umieszczona jest posiadająca prostokątny przekrój taśma stalowa 29 stanowiąca cięgno, która to taśma jest w ten sposób wpuszczona w dolną powierzchnię 26a tej listwy. Taśma stalowa 29 jest również na całej swej długości połączona z listwą 27, w którym to celu można wykorzystać znane elementy mocujące, które rozmieszcza się i mocuje w większej ilości w rozmieszczonych wzdłuż taśmy miejscach. W przypadku przegięcia belki ta taśma stalowa działa podobnie do listew jako zabezpieczenie przed przegięciem belki pod obciążeniem, nie umniejsza jednak możliwości układania belek w stosie.
Zamiast taśmy stalowej można również zastosować liny lub pręty, które można wykonać zarówno ze stali, jak też z dowolnych innych materiałów, które nadają się do przenoszenia obciążeń rozciągających.
Cięgno 29 jest umieszczone w środku belki, co wynika z symetrycznego rozkładu obciążenia belki. Ponieważ stosuje się tylko jedno dodatkowe zbrojenie rozciągane, a zgodnie z doświadczeniem największe obciążenie belki ma miejsce w jej środku, zaleca się więc umieszczenie dodatkowego zbrojenia rozciąganego w środku. W odróżnieniu od przedstawionego przykładu wykonania można jednak również przewidzieć większą ilość dodatkowych zbrojeń rozciągniętych lub umieścić je we wszystkich lub tylko w niektórych listwach 26, 27, 28. W przykładzie wykonania według fig. 4 cięgno w postaci taśmy 29 ma przekrój prostokątny, a jeden z jego szerszych boków 30 jest ustawiony w taki sposób, że jego płaszczyzna jest równoległa do płaszczyzny korpusu 2 belki.
Na fig. 5 i 6 przedstawiono zalecane postaci wykonania belki pomostu rusztowania. Końce belki zostały tutaj wyposażone w okucia 31, 32, które zapewniają połączenie kształtowe z nie przedstawionymi podporami rusztowania. W przykładzie wykonania według fig. 5, który pod względem rozmieszczenia listew odpowiada w zasadzie przykładowi wykonania według fig. 1, chodzi w przypadku okucia 31 o wykonany z blachy pusty element, który jest owinięty wokół końca belki i posiada, w celu utworzenia połączenia kształtowego z podporą, otwarte ku dołowi haki 33, 34. W przypadku przykładu wykonania według fig. 6 mający kształt litery U korpus 35 okucia jest wyposażony w otwory 36, 37, które przechodzą również przez korpusu 2 belki i w których mocowane są trzpienie, które wystają ku górze z podpór rusztowania.
Jak pokazano na fig. 5 i 6, listwy 4, 5 kończą się przed wewnętrznymi krawędziami okuć i są tam w celu zapewnienia właściwego przejścia wyposażone w podcięcie 38. Zamiast podcięcia 38 można tu zastosować proste zukosowanie.
Przykład wykonania pokazany na fig. 7 odpowiada w zasadzie przykładowi wykonania według fig. 2, który służy ukazaniu belki wzmocnionej kształtownikiem osłaniającym. Wystający z belki ku dołowi przekrój 39 leżącej w płaszczyźnie symetrii listwy 15 jest chroniony kształtownikiem osłaniającym 40. Ten kształtownik osłaniający stanowi wygięty z blachy profil o przekroju w kształcie litery U i posiada zgodnie z tym żebro 41 i dwa równoległe boki 42, 43. Przez boki 42, 43 kształtownika przechodzą w określonych odstępach gwintowane kołki 44, 45, wchodzące w przekrój 39.
Przykład wykonania pokazany na fig. 8 różni się od tego przykładu wykonania wygiętym również w kształcie litery U kształtownikiem osłaniającym 46, który ma mniejszy przekrój niż kształtownik osłaniający 40 w przykładzie wykonania według fig. 7. Jego boki 42, 43 są przedłużone w stosunku do boków w postaci wykonania na fig. 7. Przekrój 39 posiada, w celu obsadzenia boków 42 i 43, po jednym z równoległych rowków 47, 48, w które wpro8
177 582 wadzane są boki 42, 43, co powoduje wpuszczenie kształtownika osłaniającego pod dolną powierzchnię 49 listwy 15. W odróżnieniu od przykładu wykonania według fig. 7 gwintowane kołki 50 są wpuszczone w przekrój 39 przez środnik 41. W przykładzie wykonania według fig. 9, który również nawiązuje do przykładu wykonania według fig. 2, listwy 14, 15, 16 są połączone ze sobą poprzecznymi rozporami, przy czym na fig. 9 przedstawiona jest jedna rozpora 52. Te rozpory poprzeczne są wykonane z fragmentu taśmy stalowej 53, która przy pomocy gwintowanych kołków 54, 55, 56 jest przymocowana do dolnych powierzchni 57, 58, 59 listew 14, 15, 16. W normalnych warunkach układ poprzecznych rozpór 52 zapobiega przegięciu belki w kierunku poprzecznym. Wykonanie w postaci taśmy stalowej daje w efekcie płaską dolną powierzchnię 60 poprzecznej rozpory 52, która sprzyja możliwości układania belek rusztowania w stos.
177 582
ffl 582
177 582
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Belka pomostu rusztowania z prostokątnej tarcicy o okutych zwykle końcach, które wspierają się na podporach rusztowania, znamienna tym, że na całej długości belki między jej końcami z płaszczyzny jej dolnej powierzchni (6) wystaje co najmniej jedna listwa, a w przypadku kilku listew (4,5; 14,15,16; 22,23,24,25) są one ustawione równolegle do siebie.
  2. 2. Belka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że listwy (4, 5; 14, 15, 16; 22, 23, 24, 25, 25; 26, 27, 28) w dużej liczbie rozłożonych na całej ich długości miejsc są przy pomocy elementów mocujących połączone z tarcicą korpusu (2) belki.
  3. 3. Belka według zastrz. 2, znamienna tym, że listwy (4, 5; 14, 15, 16; 22, 23, 24, 25; 26, 27, 28) są ustawione symetrycznie względem środka belki i skierowane jedną ze swych płaskich powierzchni (26a) ku dołowi, które to powierzchnie pokrywają się ze sobą i służą jako powierzchnie oporowe w stosie.
  4. 4. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że ma dodatkowe zbrojenie rozciągane, zrealizowane przy pomocy elastycznego cięgna (29), które jest przymocowane do belki (1).
  5. 5. Belka według zastrz. 4, znamienna tym, że cięgno (29) jest umieszczone w środku belki.
  6. 6. Belka według zastrz. 4 albo 5, znamienna tym, że cięgno (29) jest wpuszczone pod zewnętrzną powierzchnię. (26a) środkowej listwy (27).
  7. 7. Belka według zastrz. 4, znamienna tym, że cięgno (29) jest wykonane z taśmy metalowej, która jest jednym ze swych szerszych boków (30) jest przymocowana do belki.
  8. 8. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że listwy profilowe są umieszczone na dłuższych krawędziach (8, 9) korpusu (2) belki (1).
  9. 9. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada trzy listwy (14, 15,16) rozłożone na całej szerokości belki.
  10. 10. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że cztery profilowe listwy (22, 23, 24, 25) są rozmieszczone na całej szerokości belki.
  11. 11. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że profilowe listwy (4, 5) kończą się przy wewnętrznej krawędzi okuć (31, 32) belki.
  12. 12. Belka według zastrz. 11, znamienna tym, że końce listew (4, 5) posiadają na okuciach (31,32) podcięcie (38).
  13. 13. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jedna z listew (15) jest połączona z kształtownikiem osłaniającym (40).
  14. 14. Belka według zastrz. 13, znamienna tym, że kształtownik osłaniający (40) jest wykonany w postaci profilu o przekroju (41, 42, 43) w kształcie litery U.
  15. 15. Belka według zastrz. 13 albo 14, znamienna tym, że przy symetrycznym układzie listew (14, 15, 16) w kształtownik osłaniający (40) wyposażona jest (wyposażone są) listwa (listwy) (15), umieszczona w płaszczyźnie symetrii łub bezpośrednio obok tej płaszczyzny.
  16. 16. Belka według zastrz. 1, znamienna tym, że wystający przekrój (39) listwy (listew) (14, 15,16) jest czworokątny.
  17. 17. Belka według zastrz. 16, znamienna tym, że kształtownik osłaniający (40) okrywa czworokątny przekrój z trzech, sąsiadujących ze sobą boków.
  18. 18. Belka według zastrz. 13 albo 17, znamienna tym, że kształtownik osłaniający (40) obejmuje część przekroju (39) listwy (listew) (15), znajdującą się w środku listwy.
  19. 19. Belka według zastrz. 1 albo 9 albo 16, znamienna tym, że listwy (14, 15, 16) są połączone ze sobą przy pomocy rozmieszczonych w odstępach względem siebie rozpór poprzecznych (53).
    * * *
    177 582
PL94305154A 1993-09-25 1994-09-23 Belka pomostu rusztowania PL177582B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4332705 1993-09-25

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305154A1 PL305154A1 (en) 1995-04-03
PL177582B1 true PL177582B1 (pl) 1999-12-31

Family

ID=6498634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305154A PL177582B1 (pl) 1993-09-25 1994-09-23 Belka pomostu rusztowania

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0645508B1 (pl)
AT (1) ATE163718T1 (pl)
CZ (1) CZ286952B6 (pl)
DE (2) DE59405361D1 (pl)
ES (1) ES2115833T3 (pl)
PL (1) PL177582B1 (pl)
SK (1) SK284368B6 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004008186B4 (de) * 2004-02-19 2006-03-16 Wilhelm Layher Vermögensverwaltungs-Gmbh Sperrholz-Metall-Platten-Verbund-Boden
DE102015000875A1 (de) 2015-01-23 2016-07-28 Fischerwerke Gmbh & Co. Kg Resorcinbasierte Mannichbasen und Silane in Kunstharzzusammensetzungen für Befestigungszwecke

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB154017A (en) * 1919-09-16 1920-11-25 David Craig Hamilton Improvements relating to planks for staging, scaffolding, and for other purposes
US1801904A (en) * 1929-04-08 1931-04-21 American Safety Device Co Scaffold stage
US3306397A (en) * 1965-05-24 1967-02-28 Elmer L Brumenshenkel Sectional platform or support for use with scaffolding
DE7540187U (de) * 1975-12-17 1976-05-26 Aluminium-Walzwerke Singen Gmbh, 7700 Singen Geruestbohle in verbundbauweise
FR2449177A1 (fr) * 1979-02-14 1980-09-12 Somefran Element de plancher leger d'echafaudage
DE9102737U1 (de) * 1991-03-07 1991-08-08 Günter Rux GmbH, 5800 Hagen Gerüstdiele aus Massivholz
AT401544B (de) * 1992-03-20 1996-09-25 Kaufmann Holzbauwerk Gmbh Gerüstbrett

Also Published As

Publication number Publication date
DE59405361D1 (de) 1998-04-09
SK284368B6 (sk) 2005-02-04
ES2115833T3 (es) 1998-07-01
ATE163718T1 (de) 1998-03-15
EP0645508A3 (de) 1995-07-26
PL305154A1 (en) 1995-04-03
EP0645508A2 (de) 1995-03-29
SK115694A3 (en) 1995-10-11
CZ286952B6 (en) 2000-08-16
EP0645508B1 (de) 1998-03-04
DE9415411U1 (de) 1995-01-19
CZ233294A3 (en) 1995-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5617931A (en) Modular scaffolding system
US5145032A (en) Mason's scaffold
KR101691542B1 (ko) 비계
US3889779A (en) Length adjustable plank
AU2005250389A1 (en) Modular multilevel access platform and method for erecting the same
PL189968B1 (pl) Urządzenie do podnoszenia dużych ładunków
US4602470A (en) Dismountable framework
US3628628A (en) Scaffold platform
US20060243523A1 (en) Scaffolding brackets
US6585083B2 (en) Scaffold construction apparatus and method
PL177582B1 (pl) Belka pomostu rusztowania
US3374861A (en) Scaffolding platform
EP0117643B1 (en) Dismountable framework
KR20090099182A (ko) 조립식틀비계의 일체형 안전난간대
US1801904A (en) Scaffold stage
CN215055577U (zh) 一种用于钢平台防护的洞口格栅板
US20040265063A1 (en) Water barrier device
KR101138805B1 (ko) 안전 작업대유닛
US4047594A (en) Scaffold and platform adaptable for assembly and disassembly
EP1206611A1 (en) Scaffolding
EP2370650B1 (de) Holzträger für den baubereich
GB2337043A (en) A platform based container
CN114412214B (zh) 一种建筑施工用操作平台的防坠落机构
CN220978924U (zh) 一种用于既有建筑增设施工升降机的接料平台
GB2550562A (en) Scaffold

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110923