CZ286952B6 - Scaffold platform - Google Patents

Scaffold platform Download PDF

Info

Publication number
CZ286952B6
CZ286952B6 CZ19942332A CZ233294A CZ286952B6 CZ 286952 B6 CZ286952 B6 CZ 286952B6 CZ 19942332 A CZ19942332 A CZ 19942332A CZ 233294 A CZ233294 A CZ 233294A CZ 286952 B6 CZ286952 B6 CZ 286952B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
scaffolding
strips
deck
profile
scaffolding deck
Prior art date
Application number
CZ19942332A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ233294A3 (en
Inventor
Walter Hiby
Original Assignee
Rux Guenter Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6498634&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ286952(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rux Guenter Gmbh filed Critical Rux Guenter Gmbh
Publication of CZ233294A3 publication Critical patent/CZ233294A3/cs
Publication of CZ286952B6 publication Critical patent/CZ286952B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/15Scaffolds primarily resting on the ground essentially comprising special means for supporting or forming platforms; Platforms
    • E04G1/151Platforms made of wood, with or without reinforcements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)
  • Tables And Desks Characterized By Structural Shape (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)

Description

Lešenářská podlážka
Oblast techniky
Vynález se týká lešenářské podlážky z obdélníkového řeziva, zejména s konci opatřenými kováním, které se opírají o opěru lešení.
Dosavadní stav techniky
Lešenářské podlážky z obdélníkového nařezaného masivního dřeva jsou u uživatelů lešení oblíbené, protože při dostatečné životnosti jsou jednak levnější než lešenářské podlážky z jiných materiálů, například zocelí nebo hliníku, a jednak dřevo tvoří poměrně pevné a bezpečně sestavené plochy. Tyto lešenářské podlážky překlenují vzdálenosti mezi svislými lešeňovými tyčemi nebo mezi svislými rámy, například kovového lešení. Přitom zvolené příčky, respektive rámové příčky slouží jako opěry pro konce lešenářských podlážek. Jsou-li tyto konce opatřeny kováním, tak jsou zpravidla v rovině kování upraveny například dva háky, které se za příčky zaháknou, nebo lešenářské podlážky mohou být zajištěny na rámových příčkách použitých jako opěry pomocí čepů, přičemž v tomto případě jsou v kováních upraveny otvory, do nichž čepy zapadnou.
Požadavky kladené na bezpečnost takového kování již vedly ke sjednocení rozměrů lešenářských podlážek. Přitom se vychází ze skupin zatížení, které kromě jiného představují různá zatížení podle účelu použití. Pro natěračské práce se proto předpokládají nižší zatížení než pro zednické práce. Maximální zatížení závisí na maximální vzdálenosti opěr v lešení a na přípustném průhybu, který při zatížení lešenářské podlážky vznikne. Tento průhyb přitom musí mít relativně malou hodnotu, protože větší průhyby lešenářských podlážek mohou způsobit klopýtnutí dělníků na jejich koncích, takže mohou představovat nepřijatelné ohrožení bezpečnosti práce. Aby byl přípustný průhyb v předepsaných mezích, je předepsána tloušťka lešenářské podlážky, to znamená vzdálenost rovných ploch její horní a dolní strany v obdélníkovém příčném průřezu podlážky. To v praxi vede ke zvětšení příčných průřezů, a proto k provedení lešenářských podlážek o velké hmotnosti, s kterými se tudíž obtížně manipuluje, když má být dosaženo na povrchu lešenářské podlážky určitého specifického zatížení. Toto specifické zatížení má při opěrné šířce asi 3 m hodnotu řádově 200 kg/m2.
Ze spisu DE 43 04 710 je známé lešenářské prkno, které je sice i na své spodní straně opatřeno žebry probíhajícími v podélném směru s odstupem od sebe, která jako zvláštní opatření obsahují vložky z materiálů pevných v tahu, jako zajištění proti průhybu, rozkládající se po celé délce lešenářského prkna. Je však známé, že pří ohybu podélného tělesa vzniknou v jedné polovině průřezu tahová a v druhé polovině průřezu tlaková napětí, takže účinnost upravených vložek ve formě pásů je sporná a jejich uspořádání je velmi nákladné.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje lešenářská podlážka z obdélníkového řeziva, zejména s konci opatřenými kováním, které se opírají o opěru lešení, podle vynálezu, jehož podstatou je, že po celé její délce mezi konci a z roviny její ploché spodní strany vystupuje alespoň jedna lišta, při více lištách vystupují tyto lišty v rovnoběžném uspořádání a konce lešenářské podlážky jsou podepřeny v lešení, přičemž lišta, nebo lišty, sloužící k zesílení proti průhybu slouží k podepření ve stohu složeném z několika svisle nad sebou vodorovně uspořádaných lešenářských podlážek stejného provedení, a přičemž do alespoň jedné střední lišty je z její spodní strany zapuštěn alespoň jeden ohebný tahový prostředek, vytvořený jako tahová výztuž.
-1 CZ 286952 B6
Podle vynálezu se pro zvýšení zatížitelnosti lešenářské podlážky tvar jejího příčného průřezu převede z obdélníkového průřezu do tvaru průřezu vyhovujícího výpočtu ze statických požadavků, což se v řezivu nebo u sdružených lešenářských podlážek může provést i jiným 5 uspořádáním nebo provedením lišt, například volbou jiného materiálu, zejména kovu. Toto provedení průřezu lešenářské podlážky podle vynálezu předpokládá, že tahové síly, vznikající při zatížení horní strany lešenářské podlážky na její dolní straně, se přenášejí na lišty upravené pro vyztužení a jimi se zachycují. Toho lze dosáhnout jednak upevněním lišt provedených ze dřeva pomocí upevňovacích prostředků známých ze zpracování dřeva, jednak však i upevněním řeziva 10 použitého na provedení lešenářské podlážky. Přitom je podle vynálezu vedle zlepšení statiky zohledněna i praktická manipulace s lešenářskou podlážkou jednak tím, že její konce zůstanou nezměněny, takže lešenářská podlážka podle vynálezu může být jednoduše použita místo známých lešenářských podlážek v existujících lešeních, a jednak navíc je zaručena stohovatelnost lešenářských podlážek, která vyplývá jednak z toho, že se použije zejména 15 několik lišt, a jednak z toho, že tyto lišty se použijí pro podepření ve stohu namísto spodních stran známých lešenářských podlážek.
Řešení podle vynálezu má tu výhodu, že se při zachování obvyklé tloušťky lešenářské podlážky buď podstatně zvýší její zatížitelnost, to znamená, že podle provedení se může zvýšit o asi 50 %, 20 neboje možno tloušťku lešenářské podlážky zmenšit do té míry, dokud není dosaženo její běžné a předepsané zatížitelnosti.
Výhodného provedení podle vynálezu se dosáhne tím, že lišty jsou provedeny z plného profilu. Přitom jsou zde upraveny zejména profilové lišty ze dřeva. Další výhodné provedení řešení podle 25 vynálezu, které z uvedeného řešení vyplývá, předpokládá použití lišt provedených z řeziva, takže tyto lišty tvoří s obdélníkovým příčným průřezem lešenářské podlážky konstrukční jednotku.
Zatímco se profilové lišty ze dřeva, pokud tyto profilové lišty netvoří s řezivem konstrukční jednotku, s výhodou se spodní stranou lešenářské podlážky slepí, u jiných provedení podle 30 vynálezu se lišty připojí k tělesu lešenářské podlážky. Toto připojení se provede podle dalšího výhodného provedení vynálezu vhodnými upevňovacími prostředky, přičemž se doporučují zejména spojení pomocí šroubů nebo hřebíků.
Výhodná stohovatelnost vznikne tehdy, když jsou lišty uspořádány středově symetricky vůči 35 středu lešenářské podlážky ajsou orientovány svými rovnými stranami směrem dolů. Středová symetrie znamená, jak známo, že uspořádání lišt je zrcadlové vůči podélné rovině lešenářské podlážky, takže vzniknou dvě její stejné poloviny. Protože u tohoto provedení jsou kromě toho plochy profilů lišt orientované směrem dolů vytvořeny jako ploché, vznikne na každé profilové liště dostatečně velká dosedací plocha, čímž se dosáhne bezpečnějšího stohování.
Řešení podle vynálezu kromě toho umožňuje využít těleso lešenářské podlážky, to znamená v podstatě obdélníkový příčný průřez lešenářské podlážky bez popsaných lišt, pro další zlepšení zatížitelnosti. Protože podle tohoto provedení tvoří navzájem slepené kusy řeziva těleso lešenářské podlážky, je možno toto těleso lešenářské podlážky podle základní myšlenky vynálezu 45 opatřit na jeho spodní straně lištami, přičemž slepené spoje kusů řeziva mají relativně velký odpor proti průhybu, než odpor masivního tělesa, sestávajícího jenom ze dřeva.
Pro další zlepšení zatížitelnosti je lešenářská podlážka opatřena další tahovou výztuží, která je provedena z alespoň jednoho ohebného tahového prostředku, který je upevněn na lešenářské 50 podlážce. Uspořádání ohebného tahového prostředku vedle popsaného uspořádání lišt totiž zvětšuje odpor proti průhybu, takže z tahového prostředku vznikne další vyztužení na tah. Podle dalšího výhodného provedení se tento tahový prostředek umístí zejména ve středu lešenářské podlážky, aby při jejím průhybu byla zaručena požadovaná symetrie. Potom se nabízí uspořádání tahového prostředku zapuštěně do vnější strany střední lišty. Tím se totiž vzdálenost tahového
-2CZ 286952 B6 prostředku od neutrálního vlákna lešenářské podlážky zvětší a tahový prostředek se lépe využije. Za tím účelem je vhodný zejména pásový tahový prostředek, který sestává z ocelového tahového pásu, který je svou jednou širokou stranou upevněn na lešenářské podlážce.
Další výhodné provedení řešení podle vynálezu, které uskutečňuje vpředu popsanou základní myšlenku, je takové, že jsou lišty umístěny na podélných okrajích tělesa. Podle dalšího výhodného provedení je lešenářská podlážka opatřena třemi, popřípadě čtyřmi, lištami, rozmístěnými po její šířce. Tyto lišty s výhodou končí u vnitřního okraje kování. Konce lišt u kování jsou s výhodou opatřeny vydutým zaoblením. Podle dalšího výhodného provedení, které zaručuje stabilní uspořádání tahového prostředku, které se zachová i při větším zatížení lešenářské podlážky, je alespoň jedna lišta spojena s plášťovým profilem. Plášťový profil přitom může v zásadě sestávat ze dřeva. S výhodou však pro jeho provedení v úvahu připadají kovové materiály, a to zejména i lehké kovy. Plášťový profil jako takový již má velkou tuhost v ohybu a pevnost v tahu na základě svého velkého průřezového modulu, který vyplývá z vytvoření profilové komory a z materiálu kolem ní rozmístěného. Více nebo méně úplné vyplnění profilové komory průřezem lišt ve spojení s upevňovacími prostředky, které spojují plášťový profil s průřezem lišt, vede ke stabilizování celkového příčného průřezu a ke sdruženému účinku, který značně zlepšuje statiku lešenářské podlážky. Sestává-li plášťový profil z materiálu, který je oproti materiálu lišt tvrdší, zejména z kovu, dojde ke značnému zmenšení nebezpečí poškození při stohování lešenářských podlážek dosedací plochou tvořenou plášťovým profilem.
Toto výše uvedené základní provedení může být dále vylepšeno. Jako výhodným se ukázalo provedení plášťového profilu ve tvaru U. V tomto případě vznikne poměrně jednoduchý, to znamená buď na trhu běžně dostupný, nebo z plechového přířezu ohnutý profil tvaru U, který zakryje lišty na několika podélných plochách. Přitom závisí na pevnostní rozvaze, zda má být plášťovým profilem vyztužena jen jedna lišta lešenářské podlážky podle vynálezu nebo při uspořádání několika lišt jen některé nebo všechny tyto lišty. Při symetrickém uspořádání lišt, kde je plášťovým profilem opatřena lišta, popřípadě lišty, ležící přímo v rovině symetrie nebo vedle ní, se doporučuje příčné průřezy středu lešenářské podlážky opatřit těmito plášťovými profily, protože podle zkušeností zachycuje největší zatížení právě střed lešenářské podlážky.
Příčný průřez lišt může být přizpůsoben vždy použitým materiálům a může být zvolen podle statických požadavků. Výhodné provedení spočívá v tom, že průřez lišt, vyčnívající z lešenářské podlážky, je čtyřúhelníkový. Takové lišty mohou být jednoduše vyrobeny ze dřeva nebo z kovu.
Myšlenka vynálezu týkající se plášťového profilu se s výhodou použije u provedení, podle něhož plášťový profil překrývá čtyřúhelníkový průřez, vyčnívající z lešenářské podlážky směrem dolů, na třech navzájem navazujících stranách. U průřezů lišt obdélníkových až čtvercových je za tím účelem vhodný výše popsaný profil tvaru U.
Podle statických požadavků může dojít k tomu, že opláštění i pouze jediné lišty je příliš nákladné. Pro tyto případy je výhodné provedení, podle něhož plášťový profil obklopuje jen dílčí průřez lišty, uspořádaný uprostřed lišty. Podle tohoto provedení existuje totiž možnost použít plášťové profily s rozměry průřezu, které jsou menší než průřezy lišt. Potom ovšem musí být, při zohlednění symetrického zatížení lešenářské podlážky, uspořádání těchto plášťových profilů provedeno tak, jak je uvedeno výše.
Jestliže je lešenářská podlážka většinou namáhána ve svém středu, k čemuž zpravidla dochází nejvíce, může vzniknout tendence k deformaci lešenářské podlážky napříč kjejímu podélnému rozložení. To potom vede ktomu, že vně uspořádané lišty se mohou vyhnout a staticky již tedy nemohou být zcela zatíženy. Tyto nevýhody odstraňuje řešení, podle něhož jsou lišty navzájem spojeny jednou nebo několika příčkami, uspořádanými s odstupy od sebe. Tím se může příčná stabilita lešenářské podlážky značně zvýšit.
-3 CZ 286952 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 až 4 znázorňují lešenářské podlážky podle vynálezu s různými tvary příčných průřezů, obr. 5 v perspektivním pohledu konec lešenářské podlážky, obr. 6 stejně jako obr. 5 konec lešenářské podlážky opatřený kováním, obr. 7 příčný řez dalším provedením lešenářské podlážky podle vynálezu s přídavným zesílením průřezu jedné lišty, obr. 8 stejně jako obr. 7 další obměněné provedení lešenářské podlážky podle vynálezu, a obr. 9 v perspektivním pohledu další provedení lešenářské podlážky podle vynálezu, z něhož vyplývá zejména provedení její spodní strany.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 až 4 jsou znázorněny v perspektivním pohledu konce lešenářských podlážek 1. Na obr. 1 je znázorněna lešenářská podlážka 1 s tělesem 2, které má obdélníkový příčný průřez 3 z řeziva a lišty 4 a 5. Různá provedení podle vynálezu se od sebe liší v podstatě provedením tělesa 2 a/nebo uspořádáním a počtem lišt.
Lišty 4, 5 probíhají v podstatě po celé délce mezi čelními stranami lešenářské podlážky 1, které tvoří její konce, přičemž lešenářská podlážka 1 má u provedení podle obr. 1 příčný průřez 3. Lišty 4, 5 vystupují z roviny ploché spodní strany 6 tělesa 2. Slouží při podepření konců lešenářské podlážky 1 na neznázoměné opěře lešení jako výztuž proti průhybu při zatížení lešenářské podlážky J. Toto zatížení působí na horní stranu 7 lešenářské podlážky 1 položenými předměty nebo váhou osoby na ní stojící. Lišty jsou ve všech případech uspořádány tak, že v podélném směru lešenářských podlážek 1 vznikne vždy zrcadlová symetrie. V příkladu provedení podle obr. 1 jsou lišty 4, 5 uspořádány na podélných okrajích 8, 9 znázorněné lešenářské podlážky L
Lišty 4, 5 slouží rovněž jako opěra lešenářské podlážky 1 ve stohu sestaveném z několika na sebe naskládaných vodorovných lešenářských podlážek 1 stejného provedení, to znamená lešenářských podlážek J, které jsou vytvořeny podle znázorněných příkladů provedení.
Ve všech znázorněných příkladech provedení jsou profilové lišty stejně jako lišty 4 a 5 u provedení podle obr. 1 provedeny z plného profilu, který je v případě obr. 1 v podstatě obdélníkový a uspořádaný tak, že lišty 4, 5 jsou upevněny na spodní straně 6 tělesa 2 svými delšími stranami 10, 11. Profilové lišty jedné lešenářské podlážky 1 jsou ve všech případech jak tvarem, tak i velikostí identické. Jejich profil je všeobecně označen jako profil 12.
Těleso 2 je provedeno ve všech případech z řeziva. Ve znázorněných příkladech provedení jsou zahrnuta ta provedení podle vynálezu, u nichž jsou rovněž lišty provedeny ze dřeva.
Na obr. 2 jsou znázorněny tři lišty 14, 15, 16, které tvoří s tělesem 2 konstrukční jednotku tím, že jsou slepeny s dřevěnými lištami 17, 18 tak, že horní plochy 19, 20, 21 lišty 14, 15, 16 lícují s horní stranou 7 lešenářské podlážky 1.
-4CZ 286952 B6
Nejsou znázorněna taková provedení, jejichž příčný průřez odpovídá přibližně příčnému průřezu příkladu provedení podle obr. 1, přičemž však lišty 4, 5 jsou vyfrézovány ze spodní strany řeziva, které tvoří celý příčný průřez lešenářské podlážky.
Ve všech příkladech provedení, které jsou znázorněny na obrázcích, jsou lišty, provedené ze dřeva, po celé své délce slepeny s tělesem 2. Nejsou znázorněna taková provedení, u nichž jsou lišty spojeny s tělesem 2 upevňovacími prostředky na větším počtu míst rozmístěných po celé délce. Upevňovacími prostředky použitými pro tento účel mohou být hřebíky, šrouby nebo i jiné upevňovací prostředky známé z truhlářství.
Při použití většího počtu lišt, než je například znázorněno na obr. 1 a 2, se s výhodou provede jejich středově symetrické uspořádání. Na příkladu provedení podle obr. 3 je počet lišt zvětšen ještě o jednu, čímž vzniknou čtyři lišty 22, 23, 24, 25, které jsou uspořádány a upevněny podobně jako na obr. 1. Všechny lišty 22, 23, 24, 25 mají vzhledem k jejich obdélníkovému až 15 čtvercovému příčnému průřezu rovnou spodní stranu 26a, orientovanou směrem dolů, jak je například znázorněno u lišty 14 v příkladu provedení podle obr. 2. Všechny tyto spodní strany 26a leží ve společné rovině, takže navzájem spolu lícují a tvoří dosedací plochu, kterou se lešenářská podlážka 1 opírá o další lešenářskou podlážku 1 ve stohu. Tím vznikne bezpečné uložení lešenářských podlážek 1 ve stohu, které vylučuje jejich zkřížení nebo zkroucení.
V příkladu provedení podle obr. 4 odpovídá počet a uspořádání lišt 26 až 28 počtu a uspořádání lišt 14 až 16 v příkladu provedení podle obr. 2 stou výjimkou, že je použito těleso 2 z řeziva s obdélníkovým příčným průřezem 3 podle příkladu provedení na obr. 1. Střední lišta 27 je opatřena vybráním, v němž je uložen ocelový tahový pás 29, který je tedy zapuštěn do spodní strany 26a této lišty 27. Tento ocelový tahový pás 29 je rovněž na celé své délce spojen s lištou
27, k čemuž mohou být použity známé spojovací prostředky, uspořádané na větším počtu míst rozmístěných po celé délce ocelového tahového pásu 29. Při průhybu lešenářské podlážky 1 působí tento ocelový pás stejně jako lišty jako výztuha proti průhybu při zatížení lešenářské podlážky 1, přitom však nepřekáží naskládání lešenářských podlážek 1 na sebe.
Místo ocelového tahového pásu 29 je možno použít rovněž lana nebo pruty, které jsou s výhodou provedeny zocelí, avšak mohou být vyrobeny i z jiných libovolných materiálů, vhodných pro zachycování tahových napětí.
Ocelový tahový pás 29 je uspořádán uprostřed lešenářské podlážky 1, což vyplývá ze symetrie jejího zatížení. Protože je použita pouze jedna taková přídavná výztuž a ze zkušenosti vyplývá, že zatížení lešenářské podlážky 1 je uprostřed největší, je toto středové uspořádání výztuže výsledkem těchto úvah. Na rozdíl od znázorněných příkladů provedení však může být upraveno i více výztuží nebo mohou být tyto výztuže uspořádány ve všech jednotlivých lištách 26 až 28.
V příkladu provedení podle obr. 4 má ocelový tahový pás 29 obdélníkový průřez a je s výhodou uspořádán tak, že jeho širší strany 30 jsou rovnoběžné s rovinou tělesa 2.
Na obr. 5 a 6 jsou znázorněna výhodná provedení lešenářské podlážky L U těchto provedení jsou 45 konce opatřeny kováním 31 a 32, která zaručují tvarový styk, to znamená tvarové přizpůsobení neznázoměným opěrám lešení. V příkladu provedení podle obr. 5 odpovídá uspořádání lišt 4, 5 v podstatě provedení podle obr. 1, přičemž kování 31 je provedeno ve formě dutého tělesa 32a z plechu, který je přehnutý přes konec lešenářské podlážky J, a pro dosažení tvarového styku s opěrou lešení je kování 31 opatřeno hákovými elementy 33, 34. U provedení podle obr. 6 je 50 těleso 35 kování 32 provedeno ve tvaru písmene U a je opatřeno děrami 36, 37, které procházejí tělesem 2. Do těchto děr 36, 37 se zasunou kolíky, které vyčnívají nahoru z opěr lešení.
-5CZ 286952 B6
Jak vyplývá z obr. 5 a 6, končí lišty 4, 5 vždy před vnitřním okrajem kování 31. 32 a jsou v tomto místě pro dosažení vhodného přechodu opatřeny vydutým zaoblením 38. Místo tohoto vydutého zaoblení 38 je možno provést i jednoduché zkosení.
Příklad provedení podle obr. 7 v podstatě odpovídá provedení podle obr. 2, je však navíc opatřeno výztužným plášťovým profilem 40. Tento plášťový profil 40 je umístěn na části průřezu 39 lišty 15 ležící v rovině symetrie, vyčnívající směrem dolů. Plášťový profil 40 je vytvořen z plechu ohnutím do profilu tvaru U, takže sestává ze stojiny 41 a dvou rovnoběžných přírub 42, 43. Přírubami 42.43 procházejí v určitých odstupech hřebíky, které se zatlučou do průřezu 39.
Od tohoto provedení se liší provedení podle obr. 8 tím, že je opatřeno rovněž plášťovým profilem 46 tvaru U, který však má menší příčný průřez než plášťový profil 40 u provedení podle obr. 7. Příruby 42, 43 plášťového profilu 46 jsou oproti přírubám 42, 43 na obr. Ί prodloužené. Průřez 39 je pro uložení přírub 42 a 43 opatřen dvěma rovnoběžnými drážkami 47, 48 do nichž 15 se příruby 42, 43 zasunou, takže plášťový profil 46 je zapuštěn do spodní strany 49 lišty 15. Na rozdíl od provedení podle obr. 7 se hřebíky probíjejí do průřezu 39 stojinou 4L U příkladu provedení podle obr. 9, které rovněž navazuje na provedení podle obr. 2, jsou lišty 14 až 16 navzájem spojeny několika příčkami 52, z nichž je na obr. 9 znázorněna jenom jedna. Tyto příčky 52 sestávají z ocelového pásu 53, kteiý je přibit na spodní strany 57 až 59 lišt 14 až 16 20 hřebíky 54 až 56. Za normálních okolností uspořádání příček 52 vylučuje průhyb lešenářské podlážky 1 v příčném směru. Provedení z ocelového pásu 53 znamená, že spodní strana 60 příček 52 je plochá, což napomáhá naskládání lešenářských podlážek 1 na sebe.

Claims (21)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    30 1. Lešenářská podlážka (1) z obdélníkového řeziva, zejména skonči opatřenými kováním, které se opírají o opěru lešení, vyznačující se tím, že po celé její délce mezi konci a z roviny její ploché spodní strany (6) vystupuje alespoň jedna lišta, při více lištách (4, 5, 14,
    15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) vystupují tyto lišty v rovnoběžném uspořádání a konce lešenářské podlážky (1) jsou podepřeny v lešení, přičemž lišta, nebo lišty, sloužící k zesílení
    35 proti průhybu, slouží k podepření ve stohu složeném z několika svisle nad sebou vodorovně uspořádaných lešenářských podlážek (1) stejného provedení, a přičemž do alespoň jedné střední lišty (27) je z její spodní strany (26a) zapuštěn alespoň jeden ohebný tahový prostředek (29), vytvořený jako tahová výztuž.
    40
  2. 2. Lešenářská podlážka podle nároku 1, vyznačující se tím, že lišty (4, 5, 14, 15,
    16, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) jsou provedeny z plného profilu (12).
  3. 3. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že lišty (4, 5, 14, 15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) jsou provedeny z řeziva a tvoří konstrukční
    45 jednotku (14 až 18) s lištami (17, 18) z řeziva.
  4. 4. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že lišty (4, 5, 14, 15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) jsou profilovými částmi, které jsou na místech rozmístěných po celé jejich délce spojeny upevňovacími prostředky s tělesem (2) lešenářské
    50 podlážky (.1).
  5. 5. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků laž 4, vyznačující se tím, že lišty (4, 5, 14, 15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) jsou s tělesem (2) slepeny.
    -6CZ 286952 B6
  6. 6. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že lišty (4, 5, 14, 15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) jsou uspořádány středově symetricky vůči středu lešenářské podlážky ajsou orientovány vždy svými rovnými plochami směrem dolů, které pro
    5 vytvoření jako dosedací plochy ve stohu leží v jedné rovině.
  7. 7. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že několik navzájem slepených dřevěných lišt (14, 15, 16, 17, 18) tvoří těleso (2), které je na své spodní straně opatřeno vystupujícími lištami (14, 15, 16).
  8. 8. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že tahový prostředek (29) je umístěn ve středu lešenářské podlážky (1).
  9. 9. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků laž8, vyznačující se tím, že
    15 tahový prostředek (29) sestává z kovového pásu, který je na lešenářské podlážce (1) upevněn svou jednou širokou stranou (30).
  10. 10. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků laž9, vyznačující se tím, že lišty (4, 5) jsou umístěny na podélných okrajích (8, 9) tělesa (2).
  11. 11. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že je opatřena třemi lištami (14, 15, 16) rozmístěnými po šířce lešenářské podlážky (1).
  12. 12. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že po 25 šířce lešenářské podlážky (1) jsou rozmístěny čtyři lišty (22, 23, 24, 25).
  13. 13. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků lažl2, vyznačující se tím, že lišty (4, 5) končí u vnitřního okraje kování (31, 32).
    30
  14. 14. Lešenářská podlážka podle nároku 13, vyznačující se tím, že konce lišt (4, 5) u kování (31, 32) jsou opatřeny vydutým zaoblením (38).
  15. 15. Lešenářská podlážka podle jednoho nebo několika z nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že alespoň jedna lišta (15) je spojena s plášťovým profilem (40).
  16. 16. Lešenářská podlážka podle nároku 15, vyznačující se tím, že plášťový profil (40) je vytvořen jako profil (41, 42, 43) tvaru U.
  17. 17. Lešenářská podlážka podle jednoho z nároků 15 nebo 16, vyznačující se tím, že 40 při symetrickém uspořádání lišt (14, 15, 16) je plášťovým profilem (40) opatřena nejméně jedna lišta (14, 15, 16), ležící přímo v rovině symetrie nebo vedle ní.
  18. 18. Lešenářská podlážka podle jednoho nebo několika z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že průřez (39) nejméně jedné z lišt (14, 15, 16), vyčnívající z lešenářské podlážky (1), je
    45 čtyřúhelníkový.
  19. 19. Lešenářská podlážka podle jednoho nebo několika z nároků 1 až 18, v y z n a č u j í c í se tím, že plášťový profil (40) překrývá čtyřúhelníkový průřez, vyčnívající z lešenářské podlážky (1) směrem dolů, na třech navzájem navazujících stranách.
  20. 20. Lešenářská podlážka podle jednoho nebo několika z nároků 1 až 19, vyznačující se tí m , že plášťový profil (40) obklopuje část průřezu (39) lišty (15), nacházející se uprostřed lišty (15).
  21. 21. Lešenářská podlážka podle jednoho nebo několika z nároků laž 20, vyznačující se tím, že lišty (14, 15, 16) jsou navzájem spojeny jednou nebo několika příčkami (52), uspořádanými s odstupy od sebe.
CZ19942332A 1993-09-25 1994-09-23 Scaffold platform CZ286952B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4332705 1993-09-25

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ233294A3 CZ233294A3 (en) 1995-05-17
CZ286952B6 true CZ286952B6 (en) 2000-08-16

Family

ID=6498634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942332A CZ286952B6 (en) 1993-09-25 1994-09-23 Scaffold platform

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0645508B1 (cs)
AT (1) ATE163718T1 (cs)
CZ (1) CZ286952B6 (cs)
DE (2) DE9415411U1 (cs)
ES (1) ES2115833T3 (cs)
PL (1) PL177582B1 (cs)
SK (1) SK284368B6 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004008186B4 (de) * 2004-02-19 2006-03-16 Wilhelm Layher Vermögensverwaltungs-Gmbh Sperrholz-Metall-Platten-Verbund-Boden
DE102015000875A1 (de) 2015-01-23 2016-07-28 Fischerwerke Gmbh & Co. Kg Resorcinbasierte Mannichbasen und Silane in Kunstharzzusammensetzungen für Befestigungszwecke

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB154017A (en) * 1919-09-16 1920-11-25 David Craig Hamilton Improvements relating to planks for staging, scaffolding, and for other purposes
US1801904A (en) * 1929-04-08 1931-04-21 American Safety Device Co Scaffold stage
US3306397A (en) * 1965-05-24 1967-02-28 Elmer L Brumenshenkel Sectional platform or support for use with scaffolding
DE7540187U (de) * 1975-12-17 1976-05-26 Aluminium-Walzwerke Singen Gmbh, 7700 Singen Geruestbohle in verbundbauweise
FR2449177A1 (fr) * 1979-02-14 1980-09-12 Somefran Element de plancher leger d'echafaudage
DE9102737U1 (cs) * 1991-03-07 1991-08-08 Guenter Rux Gmbh, 5800 Hagen, De
AT401544B (de) * 1992-03-20 1996-09-25 Kaufmann Holzbauwerk Gmbh Gerüstbrett

Also Published As

Publication number Publication date
PL305154A1 (en) 1995-04-03
CZ233294A3 (en) 1995-05-17
EP0645508B1 (de) 1998-03-04
PL177582B1 (pl) 1999-12-31
DE59405361D1 (de) 1998-04-09
SK115694A3 (en) 1995-10-11
EP0645508A2 (de) 1995-03-29
DE9415411U1 (de) 1995-01-19
ATE163718T1 (de) 1998-03-15
ES2115833T3 (es) 1998-07-01
EP0645508A3 (de) 1995-07-26
SK284368B6 (sk) 2005-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5333426A (en) Wood frame construction system with prefabricated components
US6705056B2 (en) Drywall backing apparatus and method of installing same
US3342007A (en) Structural member
US3079649A (en) Beams and building components
US11286678B2 (en) Scaffolding components, system and method
US6928782B2 (en) Column hung truss system
US3628628A (en) Scaffold platform
EP2960391A1 (en) A prefabricated modular unit for the construction of buildings
US6745871B2 (en) Interlocking scaffold plank
CZ286952B6 (en) Scaffold platform
US4333293A (en) Joist having differing metal web reinforcement
US1801904A (en) Scaffold stage
PL110399B1 (en) Collapsible scaffolding
CZ134097A3 (en) Working platform
EP1483460B1 (en) Column hung truss system
US7886873B2 (en) Panel-type construction element
RU200790U1 (ru) Перекрытие
RU67138U1 (ru) Балочная строительная конструкция
US4170338A (en) Floor shuttering
EP0959199A1 (en) An element for forming formworks
FI75391C (fi) Byggnadselement av metall och anvaendandet av det.
RU86208U1 (ru) Металлодеревянная ферма
PL72460Y1 (pl) Belka do stropów ze środnikiem drewnianym wzmacniana płaszczem stalowym
CZ289996B6 (cs) Pochůzná fošna, zejména podlážka pro lešení
PL216495B1 (pl) Złącze do wzmacniania podłużnych konstrukcji drewnianych

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110923