HUT62888A - Process for producing new oxazole derivatives and pharmaceutical compositions comprising same - Google Patents
Process for producing new oxazole derivatives and pharmaceutical compositions comprising same Download PDFInfo
- Publication number
- HUT62888A HUT62888A HU923942A HU394292A HUT62888A HU T62888 A HUT62888 A HU T62888A HU 923942 A HU923942 A HU 923942A HU 394292 A HU394292 A HU 394292A HU T62888 A HUT62888 A HU T62888A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- methoxyphenyl
- bis
- salts
- oxazol
- mixture
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D413/00—Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and oxygen atoms as the only ring hetero atoms
- C07D413/02—Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and oxygen atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings
- C07D413/06—Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having nitrogen and oxygen atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings linked by a carbon chain containing only aliphatic carbon atoms
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P29/00—Non-central analgesic, antipyretic or antiinflammatory agents, e.g. antirheumatic agents; Non-steroidal antiinflammatory drugs [NSAID]
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Rheumatology (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Pain & Pain Management (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
Description
Ezek a vegyületek gyulladásgátló hatásúak.
Az 1 584 222 számú francia szabadalmi bejelentés (B) általános képletű oxazol-származékot ismertet, ahol
R! és R, jelentése azonos vagy eltérő, fenilcsoport, amely adott esetben halogénatommal, alkilcsoporttal, alkil-oxi-csoporttal, nitrocsoporttal vagy aminocsoporttal helyettesített,
X jelentése oxigénatom vagy kénatom és
Rg jelentése 2-6 szénatomos alifás savcsoport.
Ezek a vegyületek gyulladásgátló hatással rendelkeznek.
A 2 129 012 számú német szabadalmi bejelentés (C) általános képletű azol-származékot ismertet, ahol
R, jelentése karboxilcsoport,
R, és Rg jelentése adott esetben helyettesített arilcsoport,
A jelentése CnH2n általános képletű csoport, és
Z jelentése kénatom vagy oxigéntom.
Ezek a vegyületek hasznos gyulladásgátló termékek.
Azt találtuk, hogy a találmány szerinti oxazol-származékok, amelyek hosszú lánccal rendelkeznek, amely a heterociklusos gyűrűket elválasztja, antagonistái a B4 leukotriénnek, amely hatással a technika állása szerinti vegyületek nem, vagy gyakorlatilag nem rendelkeznek.
A B4-leukotrién hatékony mediátora a gyulladásoknak, amely az arachidonsav biotranszformációja során keletkezik, 5lipoxigénázon át. Különböző jelenségeket von maga után, mint a kemotakszisz, a sejtek aktiválását, az enzimek exocitózisát, és részt vesz az immunológiai és a szöveti folyamatok szabálytalanná tételében. A találmány szerinti vegyületek ezért különösen értékesek az olyan megbetegedések kezelésében, ahol ez mediátor szerepet játszik, tehát a gyulladásos megbetegedésekben, amelyeknél a technika állása szerinti vegyületek nem voltak hatásosak.
A (I) általános képletű vegyületben Rj és/vagy R, jelentése halogénatom, lehet fluoratom, klóratom vagy brómatom. Előnyösen klóratom, n értéke 3-6, n értéke előnyösen 4 vagy 5.
A találmány szerinti új oxazol-származékokat úgy állíthatjuk elő, hogy alkálifém-azidot, vagy tri(n-butil)-ón-azidot reagáltatunk egy (II) általános képletű nitril-származákkal, ahol R, R', Rp lejelentése és n értéke a fentiek szerinti.
Amennyiben alkálifém-aziddal reagáltatunk, előnyösen nátrium-azidot alkalmazunk. A reakciót ammónium-klorid vagy nitrogéntartalmú szerves bázis hidrokloridjának [trietil-amin, di(n-butil)-amin] jelenlétében végezzük, szerves oldószerben, mint egy amidban (dimetil-form-amidban, N,N-dimetil-acetamidban, amidban, Ν,Ν-dimetil-acetamidban, N-metil-pirrolidonban) 80°C és 15CTC közötti hőmérsékleten, előnyösen 80°C és 110°C közötti hőmérsékleten. Ha a reagáltatást tri(n-butil)-ónaziddal végezzük, akkor a reakciót 1,2-dimetoxi-etánban végezzük, a fentiekben ismertetett hőmérsékleten.
A (II) általános képletű nitril-származékot, ahol R vagy R' jelentése hidrogénatom, úgy állíthatjuk elő, hogy egy (III) általános képletű cianoészter-származékot hidrolizálunk, ahol R, Rp RJelentése és n értéke a fentiek szerinti, Alk jelentése egyenes vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkilcsoport, ezt követően egy kapott savat dekarboxilezünk.
Az észter hidrolízisét savat vagy bázisos közegben végezzük, amennyiben savas közegben dolgozunk, a reaciót például p-toluol-szulfonsavval vagy hangyasavval végezzük 100 és 130°C közötti hőmérsékleten. Ha bázisos közegben dolgozunk, akkor előnyösen alkálifém-bázisban, nátrium-hidroxid vagy kálium-hidroxid vizes-alkoholos oldatában (például metanol és viz, etanol és viz vagy metoxi-etanol és viz elegyében), 5 és 50°C közötti hőmérsékleten. A sav dekarboxilezését hevítéssel végezzük 100 és 200°C közötti hőmérsékletre történő melegítéssel.
Egy (III) általános képletű cianoészter-származékot úgy állíthatunk elő, hogy egy (IV) általános képletű ciano-acetát-származékot, ahol Alk és R jelentése a fentiek szerinti, reagáltatunk egy (V) általános képletű brómozott származékkal, ahol Rp R, jelentése és n értéke a fentiek szerinti.
A reakciót tetrabutil-ammónium-jodiddal katalizáljuk, savakceptor jelenlétében, például alkálifém-kabonát (kálium-karbonát), protonmentes poláros oldószerben. Előnyösen dimetil-formamidban dolgozunk, 50 és 110°C közötti hőmérsékleten.
Nem feltétlenül szükséges a kapott termék tisztítása a következő művelet előtt.
A (V) általános képletű brómozott származékot úgy állíthatjuk elő, hogy egy(VI) általános képletű ketoamid-származékot, ahol Rp R, jelentése és n értéke a fentiek szerinti, ciklizálunk.
Dehidratálószer jelenlétében, mint foszfor-triklorid-oxid, tionil-klorid vagy klórszulfonsav, vagy aril-szulfo-klorid jelenlétében (benzolszulfonil-klorid, tozil-klorid) piridinben. A reakciót oldószerben vagy oldószer nélkül végezzük 5°C és 150°C közötti hőmérsékleten. Amennyiben oldószerben dolgozunk, előnyösen ciklohexán, aromás oldószerek, (toluol) vagy klórozott oldószerek (diklór-metán, 1,2-diklór-etán) közül választunk.
A (VI) általános képletű brómozott származékot úgy állíthatjuk elő, hogy egy (VII) általános képletű sav-kloridot, ahol n értéke a fentiek szerinti, reagáltatunk egy (VIII) általános képletü amino-keton-hidroklorid-származékkal, ahol Rj és Ro jelentése a fentiek szerinti.
A reakciót a (VII) általános képletű sav-klorid-származék feleslegével végezzük, hidrogén-tartalmú szerves bázis, mint piridin vagy tercier-amin (trietil-amin, N-metil-morfolin, vagy Ν,Ν-dimetil-anilin), vagy alkálifém-karbonát jelenlétében. Előnyösen klórozott oldószerben (kloroformban, diklór-metánban) vagy éterben (etil-éterben, tetrahidrofuránban, dioxánban, 1,2dimet-oxi-etánban) vagy alifás vagy aromás szénhidrogénben dolgo-zunk, 5 és 120°C közötti hőmérsékleten.
A (VIII) általános képletű amino-keton-hidroklorid-származékot az alábbi irodalmi helyeken ismertetett módszerek szerint állíthatjuk elő:
V
- Drefahl, G. és munkatársai [Ann.Chem., 589, 82 (1954) és J. Prakt. Chem., 32, 307 (1966)];
- Hatch, M.J. és munkatársai [J.Am.Chem. Soc., 75, 38 (1953)];
- House, H.O. és munkatársai [J.Org. Chem., 28, 307 (1963)]; vagy a példákban ismertetett módszer szerint.
A (II) általános képletű nitril-származékokat, ahol R és R' jelentése hidrogénatom, úgy is előállíthatjuk, hogy alkálifém-cianidot reagáltatunk egy (IX) általános képletű brómozott származékkal, ahol Rr Ro jelentése és n értéke a fentiek szerinti.
A reakciót vizet alkoholos közegben végezzük a reakcióelegy forráspontjának hőmérsékletén. Előnyösen kálium-cianidot reagáltatunk vizes, etanolos közegben.
A (IX) általános képletű brómozott származékot a (V) általános képletű brómozott származék előállításával analóg módon állíthatjuk elő.
A (II) általános képletű nitril-származékot, ahol R és R' jelentése alkilcsoport, úgy állíthatjuk elő, hogy egy (X) általános képletű nitril-származékot, ahol R és R' jelentése a fentiek szerinti, reagáltatunk egy (V) általános képletű brómozott származékkal.
A reakciót előnyösen litium-diizopropil-amin jelenlétében végezzük szerves oldószerben vagy ezek elegyében, mint tetrahidrofurán és toluol elegyében, -70°C körüli hőmérsékleten.
Az olyan (II) általános képletű nitril-származékokat, ahol R jelentése hidrogénatom és R'jelentése alkilcsoport, úgy állíthatjuk elő, hogy egy (XI) általános képletű nitril-származékot, ahol Rp R2 és n értéke a ko-rábbiakban meghatározottak szerinti, és R' jelentése a fentiek szerinti, ciklizálunk.
A reakciót a (VI) általános képletű vegyületek ciklizálásá- 7 nál ismertetett feltételek között végezhetjük el.
A (XI) általános képletű nitril-származékokat úgy állíthatjuk elő, hogy egy (XII) általános képletű sav-klorid-származékot, ahol n értéke és R' jelentése a korábban a (XI) általános képletű vegyületnél megadottak szerinti, reagáltatunk egy (VIII) általános képletű amino-keton-hidroklorid-származékkal.
A reakciót a fentiekben a (VII) általános képletű savklorid-származékok, és a (VIII) általános képletű amino-ketonhidroklorid-származékok reagáltatása során már ismertettük.
A (XII) általános képletű sav-klorid-származékot a továbbiakban a példákban ismertetett módszer szerint vagy ezen módszerek analógiájára állíthatjuk elő.
A találmány szerinti vegyületeket kristályosítással vagy kromatográfiás eljárással tisztíthatjuk.
Adott esetben a találmány szerinti vegyületek izomerjeit a szokásos módszerekkel különíthetjük el, amelyek nem támadják meg a molekula egyéb részeit. Az elválasztáshoz királis kolonnán végzett kromatográfiás eljárást alkalmazhatunk.
A találmány szerinti vegyületek fémsóikká alakíthatók ismert módszerekkel. Ezeket a sókat úgy állíthatjuk elő, hogy a találmány szerinti vegyületet erős fémbázissal reagáltatjuk megfelelő oldószerben. A keletkezett só kiválik és az oldat betöményitése után szűréssel, leöntéssel vagy liofilezéssel elkülönítjük.
A gyógyászatban alkalmazható sókként megemlíthetjük az alkálifémekkel képzett sóikat, (nátrium, kálium, lítium).
A (I) általános képletű uj oxazol-származékok és sóik különösen értékes vegyületek a gyulladások területén, ahol a B4 leukotrién előfordul, nevezetesen a csont-izületi területen. A vegyületeknek nagy az affinitásuk a B4 leukotrién receptoraihoz és a ·« · · ·· ··· «··« · · · · · « ·«·«··· «· · «
- 8 vegyületek interferálva a B4 leukotriénnel blokkolják hatását a receptorok szintjén.
A B4 leukotrién receptorokhoz való affinitását úgy mutathatjuk ki, hogy a triciummal jelzett B4 leukotriénhez való kötődését tengerimalac membránokon határoztuk meg, amely módszert Cheng, J. B. ismertette [J. of Pharmacology and Expermenal Therapeutics, 236, 126 (1986)]; Eszerint az eljárás szerint a találmány szerinti vegyületek hatásosak 5 és 500 nMól közötti koncentrációban (IC^).
Kiválasztott vegyületek szintén antagonistái a B4 leukotriénnek in vivő, egerek peritoneumába befecskendezett B4leukotriénnel indukált sejtáramlással szemben védekeznek. A módszert Griswold, D.E. és munkatársai által ismertetett módszer inspirálta [In-flammation, 13 (6), 727 (1989)]. Eszerint az eljárás szerint a vegyületek 20 és 100 mg/kg közötti adagban hatásosak orálisan.
A találmány szerinti vegyületek azért is értékesek, mivel toxicitásuk csekély. Toxicitásuk (LD^) egereknek orálisan adva 200 mg/kg és 1 g/kg közötti.
Különösen értékesek az alábbi oxazol-származékok:
R és R' jelentése azonos vagy eltérő hidrogénatom vagy metilcsoport,
R, és R2 jelentése azonos vagy eltérő hidrogénatom, klóratom vagy metoxicsoport és n értéke 4 vagy 5 és ezek közül különösen értékesek a következő oxazol-származékok: -5-{6-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexiI}-tetrazoI; -5(lH)-{7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-heptil}-tetrazol;
* ·
··
- 9 -5(lH)-{7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-metiI-2-heptil}-tetrazol; -5{5-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-pentil}-tetrazol; -5-{6-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazol.
A következő példák a találmány szerinti eljárás bemutatására szolgálnak korlátozó jelleg nélkül.
1. példa g 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitril 850 ml dimetil-formamiddal készített oldatát, amelyben 21 g nátrium-azid és 17,3 g ammónium-klorid van, hevítünk keverés közben 105°C-on 50 órán keresztül.
Ezt követően a reakcióelegy hőmérsékletét hagyjuk lehűlni szobahőmérsékletre, majd egy újabb adag (21 g) nátrium-azidot és 17,3 g ammónium-kloridot adunk hozzá és ismét hevítjük 105°C hőmérsékleten 60 órán keresztül keverés közben. Lehűtjük, a nem oldódó részeket szűréssel elkülönítjük, az oldatot 2550 ml vízzel hígítjuk és a pH értékét 3-ra állítjuk be 2n hidrogénklorid-oldattal és háromszor 300-300 ml etil-acetáttal extraháljuk. A szerves oldatokat egyesítjük és háromszor 100-100 ml vízzel, majd kétszer 100-100 ml vizes, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Magnézium-szulfát felett szárítjuk és az oldószert csökkentett nyomáson (5,2 kPa) bepároljuk. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk, 5,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 420 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként először 4,2 liter diizopropil-étert, majd 2 liter diizopropil-éter és etil-acetát 70:30 térfogatarányú elegyét, és végül 2,2 liter diizopropil-éter és etil-acetát 50:50 térfogatarányú elegyét használjuk. 200 ml-es frakciókat szedünk. Az utolsó elegy frak-
• « ·
- 10 cióit bepároljuk és a kapott szilárd maradékot 130 ml etil-acetátban átkristályositjuk. így 20,4 g (43,7 %) 5-{6-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 124°C-on olvad.
A 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt a következőképpen állíthatjuk elő: 67,5 g 7-[4,5-bisz(4-metoxifenil)-oxazol-2-il]-2-ciano-önansavat 180°C-on hevítjük, amig a gázképződés meg nem szűnik (7 óra). Lehűtjük, a maradék olajat 400 ml etil-éterben oldjuk. Az éteres oldatot háromszor 50-50 ml vizes, telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, 100 ml vizzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük, és az oldószert bepároljuk. A maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk
5,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 360 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 3,5 liter diizopropil-éter és etil-acetát 70:30 térfogatarányú elegyét használjuk, 250 ml-es frakciókat szedünk. A 0,5 és 3,5 liter közötti frakciókat szárazra betöményitjük. így 52,3 g (75,9 %) 7-[4,5-bisz(4-metoxi-feniI)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt kapunk olajként, amelyet közvetlenül használhatunk fel tisztítás nélkül a további szintézisek során.
A 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-ciano-önánsavat a következőképpen állíthatjuk elő: 84,8 g l,2-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(6-bróm-hexán-amido)-etanon 320 ml toluollal készített oldatához keverés közben 53 ml foszfor-triklorid-oxidot adunk keverés közben. Az elegyet 4 órán keresztül hevítjük 80°C-on, majd csökkentett nyomáson (5,2 kPa) szárazra betöményitjük. A maradékhoz 250 ml jeges vizet adunk és háromszor 150-150 ml diklór-metánnal extraháljuk. A szerves extraktumokat egyesítjük, kétszer 100-100 ml vizzel, majd kétszer 100-100 *1· ·
·<·
- 11 ml vizes, telített nátrium-hidrogén-kabonát-oldattal mossuk és magnézium-szulfát felett szárítjuk. Szűrjük, majd csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük és igy 78,1 g (95,9 %) viszkózus olajat kapunk.
Ezt 75 ml dimetil-formamidban oldjuk és 103 g etil-ciánacetát, 6,7 g tetrabutil-ammónium-jodid és 25 g kálium-karbonát 550 ml dimetil-formamiddal készített elegyét adjuk hozzá. A kapott szuszpenziót 60°C-on keverjük 12 órán keresztül. Lehűtjük és 2,5 liter vizet adunk hozzá, majd háromszor 500-500 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat egyesítjük és háromszor 75-75 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük, és csökkentett nyomáson (5,2 kPa) szárazra betöményitjük. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk 5,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 300 g szilikagélt tartalmaz. Eluensként 2 liter diizopropil-éter és hexán 50:50 térfogatarányu elegyét használjuk, 200 ml-es frakciókat szedünk. Ezeket a frakciókat elimináljuk, majd 3,5 liter diizopropil-éterrel eluáljuk és a kapott terméket csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. így 59,3 g viszkózus maradékot kapunk. Ezt 490 ml etanolban oldjuk és 25,4 ml 10η nátrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá és az oldatot 3 órán keresztül keverjük 20°C hőmérsékleten. Az oldószert bepároljuk és a maradékhoz 22 ml hidrogén-klorid (d = 1,18) 110 ml vízzel készített oldatát adjuk. A keletkezett csapadékot leszivatjuk, vízzel mossuk, és foszforos vákuumban szárítjuk. így 49,1 g 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxál-2-il]-2-ciano-önántsavat kapunk fehéres por alakjában, amely 150°C hőmérsékleten olvad pezsgés közben (dekarboxileződés).
Az 1,2-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(6-bróm-hexánamido)12
-etanont a következőképpen állíthatjuk elő: 64,6 g 2-amino-l,2bisz(4-metoxi-fenil)-etanon (amelyet Drefahl, G. és Hartman, M. által az Ann. Chem.-ban ismertetett módszer szerint állíthatunk elő (1954, 589, p.82-90) 250 ml diklór-metánnal készített szuszpenziójához, amelyet 5°C hőmérsékletre lehütünk keverés közben, 47 g 6-bróm-hexánsav-kloridot adunk, majd 50 perc múlva
41,5 g piridin 50 ml diklór-metánnal készített oldatát adjuk hozzá. Az elegyet 20 órán keresztül keverjük szobahőmérsékleten. 60 ml vizet adunk hozzá, a szerves fázist leöntjük, amelyet kétszer 50-50 ml In hidrogén-klorid-oldattal, majd kétszer 30-30 ml vizzel mosunk. Magnézium-szulfát felett szárítjuk és az oldószert bepároljuk. A kapott szilárd maradékot 1300 ml diizopropil-éter és 80 ml izopropanol elegyében átkristályositjuk. így
84,9 g (90 %) l,2-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(6-bróm-hexán-amido)-etanont kapunk, amely 93°C-on olvad.
2. példa
Az 1. példa szerinti eljárással dolgozunk. 3,4 g 6-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexánnitril, 1,45 g nátrium-azid és 1,76 g ammónium-klorid 70 ml dimetil-formamiddal készített elegyét 60 órán keresztül hevítjük 105°C hőmérsékleten. Az előző mennyiséggel azonos mennyiségű nátrium-azidot és ammónium-kloridot adunk az elegyhez és ismét 105°C hőmérsékleten hevítjük 60 órán keresztül. Ezt követően szobahőmérsékletre lehűtjük és 210 ml vizzel hígítjuk, 2n hidrogén-klorid-oldattal savassá tesszük, majd háromszor 50-50 ml etil-acetáttal extraháljuk. A kapott terméket az 1. példa szerinti eljárással tisztítjuk. A kapott szilárd terméket elkülönítjük és 60 ml etil-acetátban átkristályositjuk és igy 1,7 g (44,8 %) 5-{5-[4,5-bisz(4-metoxifenil)-oxazol-2-il]-pentil}-tetrazolt kapunk fehér szilárd anyag- 13 ként, amely 156°C-on olvad.
A 6-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexánnitrilt a következőképpen állíthatjuk elő:
g 4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(5-bróm-pentil)-oxazol 23 ml etanollal készített oldatát és 1,1 g kálium-cianid 9 ml vízzel készített oldatát 15 órán keresztül forraljuk visszafolyató alkalmazásával. Az oldószer bepárlása után a kapott ásványi szerves maradékot 40 ml dietil-éter és 10 ml viz elegyében oldjuk, az éteres fázist elkülönítjük és 10 ml vizes, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és szárazra betöményitjük. A viszkózus maradékot (4,4 g) kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 80 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 1,2 liter diizopropil-étert használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,2-
1,2 literes frakciót szárazra betöményitjük. így 3,5 g (80 %) 6-[^4-,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il|-hexánnitrilt kapunk halványsárga olajként.
3. példa
A 2. példa szerinti feltételek között (hevítés és időtartam)
1,5 g 7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-hexánnitril 30 ml dimetil-formamiddal készített elegyét kétszer 0,73 g nátrium-aziddal és kétszer 0,60 g ammónium-kloriddal kezelünk. A kapott nyers terméket (1,6 g) kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 20 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként először 0,9 liter diizopropil-étert, majd 0,6 liter etil-acetátot használunk és 100 ml-es frakciókat szedünk. Az ecetészteres eluátumot 30 ml-ig betöményitjük, az oldatot lehűtjük és 0,8 g (48 %) 5-{6-14,5-bisz(4-klór-fenil)-oxa-zol-2-ilJ-hexil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 148°C-on olvad.
A 7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt a következőképpen állithatuk elő:
8,8 g 4,5-bisz(4-klór-fenil)-2-(5-bróm-pentil)-oxazolt 60 ml dimetil-formamidban oldjuk, amely 14,1 g terc-butil-cianoacetátot tartalmaz. Az oldathoz 2,8 g kálium-karbonátot és 0,8 g tetrabutil-ammónium-jodidot adunk. Az elegyet 32 órán keresztül keverjük 45-50°C-on. Lehűtés után 200 ml vizet adunk hozzá, és háromszor 50-50 ml dietil-éterrel extraháljuk. A szerves extraktumokat 20-20 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és szárazra betöményitjük. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk 3 cm átmérőjű oszlopon, amely 200 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz.
Eluensként 2 liter dietil-éter és hexán 20:80 térfogatarányú elegyét használjuk, 100 ml-es frakciókat szedünk. A 0,5-2 liter közötti frakciót szárazra betöményitjük. így 10 g sárgás olajat kapunk.
Ezt az olajat 20 ml hangyasavban oldjuk, és az oldatot 20°C hőmérsékleten keverjük 21 órán keresztül. Szárazra betöményitjük, 170°C hőmérsékleten hevítjük, amíg a szén-dioxid gáz keletkezése megszűnik. Lehűtjük, majd a kapott maradékhoz 20 ml vizet adunk és háromszor 20-20 ml etil-éterrel extraháljuk. A szerves extraktumot 50 ml telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, majd 20 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és szárazra betöményitjük. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 64 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 0,9 liter diklór-metánt használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,4-0,9 liter közötti frakiókat szárazra betö15 ményitjük. így 1,6 g (20 %) 7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt kapunk fehér por alakjában, amely 64°C-on olvad.
A 4,5-bisz(4-klór-fenil)-2-(5-bróm-pentil)-oxazolt a következőképpen állítjuk elő: 39,5 g l,2-bisz(4-klór-fenil)-2-(6-brómhexán-amido)-etanol 80 ml toluollal, amely 40 g foszfor-triklorid-oxidot tartalmaz, készített oldatát 3 órán keresztül keverjük 80°C hőmérsékleten. Vákuumban szárazra bepároljuk és ekkor 100 ml jeges vizet adunk hozzá. Háromszor 120-120 ml dietil-éterrel extraháljuk és az éteres oldatot először háromszor 50-50 ml vízzel, majd kétszer 100-100 ml vizes, telített nátrium-hidrogén-karbonátoldattal mossuk. Szárazra betöményitjük. A kapott szilárd maradékot 400 ml hexánban oldjuk és szénnel kezeljük, majd kovasavgélen át szűrjük és a szürletet 10°C-ra lehűtjük és a keletkezett csapadékot leszivatjuk és szárítjuk. így 33 g (87 %) 4,5-bisz(4-klór-fenil)-2-(5bróm-pentil)-oxazolt kapunk fehér kristályként, amely 98°C-on olvad.
Az l,2-bisz(4-klór-fenil)-2-(6-bróm-hexánamido)-etanolt az 1. példában a ketoamid előállításánál ismertetett módszerrel is előállíthatjuk. 37,1 g 2-amino-l,2-bisz(4-klór-fenil)-etanon (amelyet Hatch, M.J. és Cram, D.J. által az Amer. Chem. Soc.-ban ismertetett módszer szerint állíthatjuk elő, (1953, 75, p.38-44), 26,2 g 6-brómhexánsav-klorid és 140 ml diklór-metánnal készített elegyéből indulunk ki, ehhez 23,4 g piridin 30 ml diklór-metánnal készített oldatát adjuk. Az 1. példa szerinti eljárással dolgozunk, és a kapott szilárd maradékot 300 ml diizopropil-éterrel kezeljük. így 40,5 g (75 %) l,2-bisz(4-klór-fenil)-2-(6-bróm-hexán-amido)-etanont kapunk fehér kristályként, amely 105°C-on olvad.
4. példa
A 2. példa szerinti eljárás szerint dolgozunk, azonban 2,4 g
- 16 6-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-hexanitril, 1,2 g nátrium-azid és 1 g ammónium-klorid 45 ml dimetil-formamiddal készített elegyét 48 órán keresztül hevítjük. Az előző mennyiséggel azonos mennyiségű nátrium-azidot és ammónium-kloridot adunk hozzá, és ismét 105°C hőmérsékleten hevítjük 48 órán keresztül. A reakcióterméket az említett példa szerinti eljárásai extraháljuk, majd 80 ml diizopropil-éterben átkristályositjuk. így 1,2 g 5-{5-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-pentil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 100°C -on olvad.
A 6-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-hexanitrilt a 2. példa szerinti eljárással állíthatjuk elő a 3. példa szerinti 4,5-bisz(4-klórfenil)-2-(5-bróm-pentil)-oxazol 4,4 g-jának 40 ml etanollal készített oldatához 0,9 g kálium-cianid 8 ml vízzel készített oldatát adjuk. A kapott terméket 50 ml diizopropil-éterben átkristályositjuk és igy
2,5 g (64 %) 6-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-hexanitrilt kapunk fehér kristályként, amely 108°C-on olvad.
5. példa
Az előző példa szerinti eljárással dolgozunk, 1 g 7-[4,5-(difenil)-oxazol-2-il]-heptánnitril és kétszer 0,9 g nátrium-azid, valamint 0,7 g aluminium-klorid 20 ml dimetil-formamiddal készített oldatát hevítjük. A kapott maradékot 5 ml etil-acetát és 15 ml diizopropil-éterrel extraháljuk, és kikristályositjuk. így 0,4 g (35 %) 5-{6-[4,5-(difenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 132°C-on olvad.
A 7-[4,5-(difenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt a 3. példa szerinti eljárással állíthatjuk elő: 15 g 2-(6-bróm~hexán-amido)-l,2-difenil-etanon, 17,8 g foszfor-triklorid-oxid 35 ml toluollal készített elegyéből indulunk ki (4 órán keresztül 80°C-on tartjuk), igy 11,5 g sárgás olajat kapunk. Az olaj 7,4 g-ját 26 órán keresztül hevítjük 50°C-on keverés közben 60 ml dimetil-formamidban, amely 14,1 g • «
- 17 terc-butil-ciáno-acetátot és 0,8 g tetrabutil-ammónium-jodidot, valamint 2,8 g kálium-karbonátot tartalmaz. A reakció szerves extraktumainak maradékát kromatográfiás eljárással tisztítjuk, oszlopon, amelynek átmérője 3 cm, és 200 g kovasavgélt tartalmaz. Eluensként 2,5 liter diizopropil-éter és hexán azonos térfogatarányu elegyét használjuk, 100 ml-es frakciókat szedünk. Az 1,5-2,5 liter közötti frakciót szárazra betöményitjük. így 2,5 g sárgás olajat kapunk.
Az olajat 50 ml olyan xilolban oldjuk, amely 0,1 g para-toluolszulfonsavat tartalmaz és 7 órán keresztül forraljuk visszafolyató alkalmazásával. Szárazra bepároljuk, majd 60 ml telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldatot és 120 ml dietil-étert adunk hozzá. Az éteres oldatot 30 ml vízzel mossuk, magnéziumszulfát felett szárítjuk és szárazra betöményitjük. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 50 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 0,4 liter diizopropil-étert, majd 0,5 liter etil-acetátot használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. Az ecetészteres eluátumot szárazra betöményitjük és igy 1 g sürü, sárgás olajat kapunk, amelyet közvetlenül használhatunk fel a példa első művelete során.
A 2-(6-bróm-hexán-amid)-l,2-difenil-etanont az 1. példa szerinti eljárással állíthatjuk elő: 12,9 g 1,2-difenil-l-etanon (amelyet House, H.O. és Berkowitz, W.F. által a J. Org. Chem.-ben ismertetett módszer szerint állíthatunk elő [28, 307 (1963)] és 11,7 g 6-bróm-hexánoil-klorid 65 ml diklór-metánnal készített oldatából és 10,3 g piridin 15 ml diklór-metánnal készített oldatából indulunk ki. A kapott terméket 100 ml diizopropil-éterben átkristályositjuk és igy 15,1 g (74,6 %) 2-(6-bróm-hexánamido)-l,2-difenil-etanont kapunk, fehér kristályként, amely 92°C-on olvad.
6. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, 4 g 7-[4-(4-klór-fenil)- 18 -5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitril, kétszer 2 g nátrium-azid és kétszer 1,7 g ammónium-klorid 50 ml dimetil-formamiddal készített elegyét hevítjük. A terméket háromszor 75-75 ml dietiléterrel extraháljuk és a kapott szilárd maradékot 5 ml toluolban átkristályositjuk, igy 2,5 g (56 %) 5-{6-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 132°C-on olvad.
A 7-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt három lépésben állíthatjuk elő a 2. példában ismertetett reakciók sorrendjében.
6,2 g 2-amino-2-(4-klór-fenil)-l-(4-metoxi-fenil)-etanon-hidroklorid (Drefahl, G., Heublein, G., Fritzsche, K. és Siemann, R. J. Prakt. chem. 1966, 32, p.307-310) 50 ml diklór-metánnal készített és 4,9 g 7-bróm-heptanoil-kloridot tartalmazó szuszpenziójához, amelyet 5°C-ra lehütünk, keverés közben 4 g piridin 5 ml diklór-metánnal készített elegyét adjuk. A 2. példa szerinti eljárással elkülönítjük. így 8 g sürü olajat kapunk, amelynek színe barnássárga. Az olajat 50 ml toluolban oldjuk és 5 ml foszfor-triklorid-oxiddal kezeljük. A kapott terméket kormatográfiás eljárással tisztítjuk, 2,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 150 g szilikagélt (50200 mikron) tartalmaz. Eluensként 0,5 liter diizopropil-éter és hexán 1:1 térfogatarányu elegyét használjuk. A 0,2-0,5 literes frdakciókat szárazra betöményitjük és igy 7 g világossárga szinü olajat kapunk. Ezt 50 ml etanolban oldjuk és, és az oldathoz 1,5 g kálium-cianid 10 ml vizzel készített oldatát adjuk hozzá. Az elegyet 6 órán keresztól forraljuk visszafolyató alkalmazásával. A kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 120 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként először 1,6 liter diizopropil-éter és hexán 1:1 térfogat-
- 19 arányú elegyét, majd 0,5 liter dietil-étert használunk. Ez utóbbi oldószerrel kapott frakciókat szárazra betöményitjük, és igy 4,3 g (55 %) 7-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt kapunk szilárd anyagént, amely 35°C-on olvad.
7. példa
Az 5. példa szerinti eljárással dolgozunk, 4 g 6-[4-(4-klórfenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexánnitril, kétszer 2 g nátrium-azid és kétszer 1,7 g ammónium-klorid 50 ml dimetil-formamiddal készített elegyét hevítjük. A kapott reakcióterméket kromatográfiás ejárással tisztítjuk, 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 40 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként először 0,2 liter diizopropil-étert, majd 0,3 liter etil-acetátot használunk. 50 ml-es frakciókat szedünk. Az etil-acetátos eluátumot betöményitjük és a kapott szilárd maradékot 40 ml etanolban kikristályositjuk. így 2 g (45 %) 5-{5-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-pentil }-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 160°C-on olvad.
A 6-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexánnitrilt a következőképpen állíthatjuk elő: 8 g 2-(6-bróm-hexánamido)-2-(4-klór-fenil)-l-(4-metoxi-fenil)-etanon és 5 ml foszfor-triklorid-oxid 100 ml toluollal készített elegyét 6 órán keresztül hevítjük 80°C hőmérsékleten. Csökkentett nyomáson betöményitjük szárazra, 50 ml jeges vizet és 150 ml dietil-étert adunk hozzá. Az éteres extraktumot 100 ml telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal mossuk. Magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban szárazra betöményitjük, igy 7 g világossárga szinü olajat kapunk. Ez utóbbit 50 ml etanolban oldjuk, 1,5 g káliumcianid 5 m lvizzel készített oldatát adjuk hozzá. A reakcióelegyet 6 órán keresztül vOisszafolyató alkalmazásával forraljuk, majd szárazra betöményitjük és 50 ml vizet, valamint 100 ml dietil-étert
- 20 adunk hozzá. A szerves fázist magnézium-szulfát felett szárítjuk, majd szárazra betöményitjük. A kapott maradékot 30 ml hexánban kikristályositjuk. így 5 g fehér kristályos anyagot kapunk, amely
50°C-on olvad.
A 2-(6-bróm-hexanamido)-2-(4-klór-fenil)-l-(4-metoxi-fenil)-etanont a 6. példa szerinti eljárással állíthatjuk elő.
6,2 g 2-amino-2-(4-klór-fenil)-l-(4-metoxi-fenil)-etanon-hidroklorid [amelyet Drefahl, G. és munkatársai által ismertetett módszer szerint állítunk elő, J. Prakt. Chem. 32, 307 (1966)] 50 ml diklór-metánnal készített oldatából, amely 4,5 g 6-bróm-hexánoil-kloridot tartalmaz és 4 g piridin 5 ml diklór-metnnal készített elegyéből indulunk ki. így 8,5 g (93 %) 2-(6-bróm-hexánamido)-2-(4-klór-fenil)-l-(4-metoxi-fenil)-etanont kapunk fehér kristályként, amely 96°C-on olvad.
8. példa
A 7. példa szerinti eljárással dolgozunk, 15 g 6-[5-(4-klórfenil)-4-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexánnitril, kétszer 7,5 g nátrium-azid és kétszer 6,2 g ammónium-klorid 150 ml dimetilformamiddal készített elegyét hevítjük. A kapott reakcióterméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 150 g szilikagélt tartalmaz. 0,8 liter etil-acetátot használunk eluensként, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,2-0,8 liter közötti frakciókat szárazra betöményitjük, 70 ml izopropil-acetátban kikristályositjuk és igy 4,5 g (27%) 5-{6-[5-(4-klór-fenil)-4-(4-metoxifenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 122°C -on olvad.
A 7-|5-(4-klór-fenil)-4-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-heptánnitrilt a 6. példa szerint állíthatjuk elő:
35,5 g 2-amino-l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)-etanonhidroklorid 150 ml diklór-metánnal készített elegéből indulunk ki, • · · • · · · amely 27,2 g 7-bróm-heptanoil-kloridot tartalmaz, ehhez 22,5 g piridin 30 ml diklór-metánnal készített elegyét adjuk. A kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 300 g szilikagélt tartalmaz. Eluensként 1,2 liter diizopropil-étert használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,2 és 1,2 liter közötti frakciókat szárazra betöményitjük és igy 28,5 g sárgás olajat kapunk. Ezt 115 ml toluolban oldjuk és 33 g foszfor-triklorid-oxiddal kezeljük. A kapott reakcióterméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 150 g szilikagélt tartalmaz. Eluensként 0,8 liter diizopropil-étert használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,3-0,8 liter közötti frakciókat szárazra betöményitjük csökkentett nyomáson. így 18 g sárgás olajat kapunk.
Ehhez az olajhoz 100 ml etanolt és 8 g kálium-cianid 20 ml vízzel készített oldatát adjuk. 22 órán keresztül forraljuk visszafolyató alkalmazásával. A reakcióterméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2 cm átmérőjű oszlopon, amely 150 g szilikagélt tartalmaz. Eluensként 0,9 liter diizopropil-étert hasznlunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,25 és 0,9 liter közötti frakciókat csökkentett nyomáson szárazra betöményitjük és igy 15 g világossárga olajat kapunk, amelyet közvetlenül tisztítás nélkül használhatunk fel az 5-{6-[5-(4-klór-fenil)-4-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazol szintéziséhez.
A 2-amino-1 -(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)-etanon-hidrokloridot a következőképpen állíthatjuk elő:
g 2-acetil-amino-l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)-etanon 300 ml etanollal készített oldatát, amely 135 ml hidrogén-klorid-oldatot (d = 1,18) tartalmaz, visszafolyató alkalmazásával forraljuk 7 órán keresztül. Kovasavgélen át szűrjük, majd vákuumban szárazra betöményitjük. 200 ml acetont adunk a szilárd maradékhoz,!eszivat- 22 juk és még kétszer 75-75 ml acetonnal mossuk. így 36 g (80 %) 2-amino-l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-feniI)-etanon-hidrokloridot kapunk, fehér amorf porként, amely 230°C-on olvad.
A 2-acetil-amino-l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)-etanont a következőképpen állíthatjuk elő: l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)etanonból (Smith, G.G., Bagley, F.D. és Taylor, R. J. Amer. Chem. Soc. 1961, 83 p. 3647) indulunk ki a következőképpen: valamely keton alkil-nitrittel végzett nitrozálási folyamata szerint alkoholát jelenlétében [Koelsch, C.F. és Le Claire, C.D. J. Org. Chem., 6, 531 (1941)], 40 g l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)-etanon 160 ml etanollal készített és 20°C hőmérsékletű oldatához nátrium-etilát-oldatot adunk, amelyet 7,8 g nátriumból és 240 ml etanolból állítottunk elő. Az elegyet 1 órán keresztül keverjük, majd 38,8 g buti 1-nitritét adunk hozzá úgy, hogy az exoterm reakció miatt a hőmérsékletét 30-40°C között tartjuk, majd a keverést 16 órán keresztül folytatjuk szobahőmérsékleten. Az elegyet 1,2 liter vízre öntjük, amely 21 ml ecetsavat tartalmaz. Háromszor 150-150 ml diklór-metánnal extraháljuk, a szerves extraktumokat egyesítjük és 120 ml telitett, vizes nátrium-hidrogén-kabonát-oldattal, majd kétszer 60-60 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és az oldószert vákuumban bepároljuk. így 44 g paszta konzisztenciáju maradékot kapunk, amelynek sárgás színe van, és közvetlenül felhasználhatjuk a következő reakció során: a benzil-mono-oxim acetamido-1,2-difenil-l-etanonná való átalakítási módszere szerint [amelyet House, H.O. és Berkowitz, W.F. ismertetett a J. Org. Chem.-ben 1963, 28, p. 307] , a fenti reakciótermék 44 g-ját 200 ml ecetsavban olduk, amely 216 g ecetsav-anhidridet tartalmaz. Az oldatot keverjük és 2 óra alatt 40 g finom cinkport (44 mikron) adunk hozzá úgy, hogy az exoterm reakció alatt az elegy hőmérséklete 40-50°C között legyen. 4 órán át keverjük 20°C. hőmérsékleten, majd frittüvegen át » · ·
- 23 szűrjük. A szürletet a feléig betöményitjük, 400 ml etanolt adunk hozzá és visszafolyató alkalmazásával forraljuk 1 órán keresztül. Ezt követően csökkentett nyomáson szárazra betöményitjük és a maradékot 800 ml diklór-metánban oldjuk, a szerves oldatot háromszor 150-150 ml telitett, nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, majd 100 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és csökkentett nyomáson szárazra betöményitjük. A kapott szilárd maradékot 290 ml etanolban kikristályositjuk. így 46 g (94 %) 2-acetil-amino-l-(4-klór-fenil)-2-(4-metoxi-fenil)-etanont kapunk fehér kristályként, amely 140°C-on olvad.
9. példa
Az 1. példa szerinti feltételek között (időtartam és hőmérséklet) 10 g (R,S)-7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-heptanitril 50 ml dimetil-formamiddal készített elegyét kétszer 4,8 g nátrium-aziddal és kétszer 10,2 g trietil-amin-hidrokloriddal kezeljük. A kezelés után a kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 90 g szilikagélt, (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 1,8 liter diizopropil-étert, majd 2,2 liter diizopropil-éter és etil-acetát 30:70 térfogatarányu elegyét használjuk, 200 ml-es frakciókat szedünk. A diizopropil-éter és etil-acetátos frakciókat csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. A kapott maradékot (8,4 g) 178 ml 0,ln nátrium-hidroxid-oldatban oldjuk, csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. A kapott terméket 50 ml diizopropil-éterben szuszpendáljuk keverés közben, leszivatjuk és kétszer 20-20 ml diizopropil-éterrel mossuk, majd szárítjuk. így 8,1 g (69 %) (R,S)-5(lH)-{7-|4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-heptil}-tetrazol nátriumsóját kapjuk fehér kristályként, amely 104°C-on olvad.
(R,S)-7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-heptán- ♦ · »4·· • 4 4 4·«** * ♦ « 4«*44 ···· 4 4 * 4·
4*4*4«« ··4«
- 24 nitrilt a következőképpen állíthatjuk elő:
13,8 g (R,S)-l,2-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(7-ciano-oktánamido)-etanon 65 ml toluollal készített oldatához keverés közben 15 g foszfor-triklorid-oxidot adunk és az elegyet 4 órán keresztül hevítjük 80°C hőmérsékleten. Az oldatot ekkor 50 g jégre öntjük, a toluolos fázist leöntjük, és a vizes fázist kétszer 50-50 ml etil-acetáttal extraháljuk. A szerves extraktumokat egyesitjük és háromszor 2020 ml vízzel, majd 30 ml vizes, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Nátrium-szulfát felett szárítjuk, az oldószert csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk 2,8 cm átmérőjű oszlopon, amely 100 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 1,8 liter diizopropil-étert használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. 0,3 liter és 1,8 liter közötti frakciókat csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük, és igy 12,4 g (93 %) (R,S)-7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-ilj-2-metil-heptánnitrilt kapunk sárgás olajként, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a további szintézisek során.
Mágneses protonrezonanciaspektrum (300 MHz, CDC13, delta ppm-ben, J Hz-ben):
1,3 (d,J=6,5,3H, -CH3)
1,35-1,75 (mt, 6H, =CH2 csúcsok közepe)
1,87 (mt, 2H, =CH9 az oxazol béta-helyzetében)
2,6 (mt, 1H, -CH<)
2.83 (t, J=7, 2H, —CHO az oxazol alfa-helyzetében)
3.84 (s, 6H, -OCH3)
6,91 (d, J=8,5, 4H,az aromás gyűrűk -OCH3-csoportok ortohelyzetében )
7,51 és 7,56 (2d, J=8,5, 4H, aromás).
4 « ·« 4 9 4 ·*·· • 4 » » · 9 · *· • 44» ·*»· *·44
- 25 (R,S)-l,2-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(7-ciano-oktán-amido)-etanont a következőképpen állíthatjuk elő:
A 7-ciano-oktánsav diciklohexil-amin sójának 14,4 g-ját 45 ml 1 molos nátrium-hidrogén-szulfát-oldat és 100 ml dietil-éter elegyébe visszük. 15 percen keresztül keverjük 20°C hőmérsékleten, majd a szerves fázist elkülönítjük. Ezt magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és az oldószert csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékhoz 24,6 g tionil-kloridot adunk és 3 órán keresztül hevítjük 50°C hőmérsékleten. Az elegyet csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradék olajat 10 ml diklór-metánban oldjuk, a kapott oldatot 12,1 g 2-amino-l ,2-bisz(4-metoxi-fenil)-etanon-hidroklorid 50 ml diklór-metánnal készített szuszpenziójába visszük, amely 7,8 g piridint tartalmaz és a hőmérsékletét 5°C-ra lehűtjük és a szuszpenziót keverjük. Az elegyet 20 órán keresztül keverjük szobahőmérsékleten, majd 40 ml vizet adunk hozzá, a szerves fázist leöntjük, ezt 20 ml In hidrogén-klorid-oldattal, és háromszor 20-20 ml vízzel mossuk. Magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük, és az oldószert csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2,8 cm, 100 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 4 liter diizopropil-éter és etil-acetát 80:20 térfogatarányu elegyét használjuk, 200 ml-es frakciókat szedünk. A 0,6 liter és a 4 liter közötti frakciókat csökkentett nyomáson (0,2 kPa) betöményitjük. így 13,9 g (83 %) (R,S)-1,2-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(7-ciano-oktán-amido)-etanont kapunk, sárgás olajként, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a további reakciók során.
Mágneses protonrezonanciaspektrum (200 MHz, CDCL,, delta ppmben, J Hz-ben):
1,28 (d, J=7, 3 H, -CH3),
1,25-1,75 (mt, 8H, =CH2),
2,24 (t, J=7,5, 2H, =NCO-CH<),
2,55 (mt, 1H, -CH<),
3,74 és 3,81 (2s, mindegyike 3H, -OCH3),
6,46 (d, J=7, 1H, -CO-CH-N-CO-)
6,82 és 6,87 (2d, J=9, 4H, az aromás gyűrűk a -OCH3-csoportok orto-helyzetében)
6,99 (d széles, J=7, -CONH-),
7,3 (d, J=9, 2H, aromás)
7,95 (d, J=9, 2H, az aromás gyűrűk -C=O-csoport orto-helyzetében)
A 7-ciano-oktánsav diciklohexil-aminsóját a következőképpen állíthatjuk elő:
100 g etil-6-bróm-hexanoátot, 253,4 g etil-cián-acetátot 900 ml dimetil-formamidban oldunk, és a elegyhez 61,9 g kálium-kabonátot és 16,5 g tetrabutil-ammónium-jodidot adunk. A kapott szuszpenziót 60°C hőmérsékleten keverjük 5 órán keresztül. Lehűtés után 2,7 liter vizet adunk hozzá, és háromszor 200-200 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat egyesitjük és háromszor 100-100 ml vízzel, majd 100 ml vizes, telített nárium-klorid-oldattal mossuk. Magnézium-szulfát felett szárítjuk, az oldószert csökkentett nyomáson bepároljuk. A bepárlás után kapott maradékot csökkentett nyomáson (0,01 kPa) 144°C-on ledesztilláljuk. így 95,1 g (83 %) színtelen olajat kapunk. Ezt az olajat 740 ml dimetil-formamidban oldjuk és az elegyhez 51,1 g kálium-karbonátot, 13,7 g tetrabutilammónium-jodidot és 105 g metil-jodidot adunk. A kapott szuszpenziót 20°C hőmérsékleten keverjük 18 órán keresztül, majd 2,2 liter vizet adunk hozzá és háromszor 200-200 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat hatszor 100-100 ml vízzel, majd
100 ml vizes, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Magnézium • · ·
- 27 -szulfát felett szántjuk, majd az oldószert bepároljuk. A bepárlási maradékot csökkentett nyomáson (0,01 kPa), 130°C-on ledesztilláljuk. így 93,3 g (93 %) színtelen olajat kapunk. Ezt 430 ml etanolban oldjuk és 56,5 g 86 %-os kálium-hidroxid 40 ml vízzel készített oldatát adjuk hozzá. Az elegyet 48 órán keresztól keverjük 20°C hőmérsékleten, majd 74 ml 12n hidrogén-klorid-oldattal savassá tesszük, és csökkentett nyomáson szárazra betöményitjük. A maradékhoz 40 ml vizet adunk, háromszor 100-100 ml dietil-éterrel extraháljuk, az éteres extraktumokat egyesítjük és háromszor 30-30 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és szárazra betöményitjük. A bepárlási maradékot 3 órán keresztül hevítjük 160°C hőmérsékleten, amíg a szén-dioxid-gáz képződése megszűnik, majd a terméket csökkentett nyomáson (0,01 kPa), 205210°C-on ledesztilláljuk. így 46,8 g savat kapunk, amelyet 250 ml dietil-éterben oldunk 37,6 g diciklohexil-aminnal együtt. 1 órán keresztül keverjük, majd a keletkezett csapadékot leszivatjuk. A szürlethez ismét 50 g diciklohexil-amint adunk, egy éjszakán át hagyjuk állni. A diciklohexil-aminsó kiválik, ezt leszivatjuk és kétszer 50-50 ml dietil-éterrel mossuk, majd szárítjuk. így 51,4 g (42 %) 7-cianooktánsav diciklohexil-amin sóját kapjuk fehér porként, amely 85°Con olvad.
10. példa
Az 1. példa szerinti feltételek között (időtartam és hőmérséklet) 4,45 g (R,S)-7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-heptánnitril 40 ml dimetil-formamiddal késziett elegyét kezelünk kétszer 2,1 g nátrium-aziddal és kétszer 4,4 g trietil-amin-hidrokloriddal. A kezelés után a terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2,8 cm, amely 115 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként először 1,2 liter diizopropil-étert, majd 2,8 liter diizopropil-éter és etil-acetát 80:20 térfogatarányu elegyet használjuk, 200 ml-es frakciókat szedünk. A diizopropil-éter és etilacetátos eluátumot csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. így 2,7 g (55 %) (R,S)-5(lH)-{7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-2-heptil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 144°C-on olvad.
A (R,S)-7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-hetánnitrilt a 9. példában ismertetett feltételek között állíthatjuk elő:
7,5 (R,S)-1,2-bisz(4-klór-fenil)-2-(7-ciano-oktán-amido)-etanon 35 ml toluollal készített oldatához keverés közben 8 g foszfor-triklorid-oxidot adunk és az elegyet 6 órán keresztül hevítjük, keverés közben 90°C hőmérsékleten. Kezelés után a kromatográfiás eljárással tisztítjuk a kapott terméket, az oszlop átmérője 2,8 cm, 110 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 0,6 liter diizopropil-étert használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,15-0,6 literes frakciókat csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. így 6,6 g (91 %) (R,S)-7-[4,5-bisz(4-klór-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-hetánnitrilt kapunk sárgás olajként, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a további szintézisek során.
Mágneses protonrezonanciaspektrum: (300 MHz, CDC13, delta ppmben, J Hz-ben):
1,32 (d, J=7,3H, -CH,),
1,4-1,8 (mt, 6H, =CH2 csúcsok közepe)
1,87 (mt, 2H, =CH0 az oxazol béta-helyzetében)
2,61 (mt, 1H, -CH<)
2,85 (t, J=7, 2H, =CH^ az oxazol alfa-helyzetében)
7,34 (d, .1=8,5, 4H, az aromás gyűrű a Cl orto-helyzetében )
7,49 és 7,54 (2d, J=8,5, 4H, aromás).
(R,S)-1,2-bisz(4-klór-fenil)-2-(7-ciano-oktán-amido)-etanont a 9.
példában ismertetett feltételek között állíthatjuk elő:
A 7-ciano-oktánsav diciklohexil-amin sójának 8,2 g-ját 26 ml 1 mólos nátrium-hidrogén-szulfát-oldat és 60 ml dietil-éter elegyébe visszük. 15 percen keresztül keverjük 20°C hőmérsékleten, majd a szerves fázist elkülönítjük. Ezt magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük, és az oldószert csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékhoz 13,2 g tionil-kloridot adunk és 3 órán keresztül hevítjük 50°C-on. Az elegyet csökkentett nyomáson betöményitjük. A kapott olajat 5 ml diklór-metánban oldjuk, a kapott oldatot 7 g 2amino-l,2-bisz(4-klór-fenil)-etanon-hidroklorid 25 ml diklór-metánnal készített és 5°C-ra lehűtött szuszpenziójába visszük keverés közben, amely 4,4 g piridint is tartalmaz. A kezelés után a kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2,8 cm, amely 140 g szilikagélt, (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 1 liter diizopropil-étert, majd 2,5 liter diizopropil-éter és etil-acetát 90:10 térfogatarányu elegyét használjuk, 250 ml-es frakciókat szedünk. A diizopropil-éter és etil-acetátos eluátumot csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. így 7,6 g (80 %) (R,S)-1,2-bisz(4-klór-fenil)-2-(7-ciano-oktán-amido)-etanont kapunk sárgás olajént, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a további reakciók során.
Mágneses protonrezonanciaspektrum (300 MHz, CDC13, delta ppmben és J Hz-ben):
1,26 (d, J=7, 3 H, -CH3),
1,2-1,7 (mt, 8H, =CH, csúcsok közepe)
2,22 (t, J=7,5, 2H, =NCO-CH2-),
2,51 (mt, 1H, -CH<)
6,44 (d, J=7, 1H, -CO-CH-N-CO-)
6,90 (d széles, J=7, 1H, -CONH-)
- 30 7,25 (d, J=8,5, 4H, az aromás gyűrűk a Cl-atomok orto-helyzetében)
7,35 (d, J=8,5, 2H, aromás)
7.85 (d, J=8,5, 2H, aromás gyűrűk -C=O-csoport orto-helyzetében ).
11. példa
Az 1. példa szerinti feltételek között (időtartam és hőmérséklet) 3 g (R,S)-7-[4,5-difenil-oxazol-2-il]-2-metil-heptánnitril 30 ml dimetil-formamiddal készített elegyét kétszer 1,7 g nátrium-aziddal és kétszer 3,6 g trietil-amin-hidrokloriddal kezelünk. A kezelés után a kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2 cm, 78 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként először diizopropil-étert, majd 1,6 liter diizopropil-éter és etilacetát 95:0,5 térfogatarányú elegyét használjuk. 200 ml-es frakciókat szedünk. A diizopropil-éter és etil-acetátos eluátumot csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. így 2,3 g (68 %) (R,S)-5(lH)-[7-(4,5-difenil-oxazol-2-il)-2-heptil]-tetrazolt kapunk sárgás olajként.
Mágneses protonrezonanciaspektrum (200 MHz, CDC13, delta ppmben, J Hz-ben):
1,37 (d, J=7, 3 H, -CH3)
1,1-1,95 (mt, 8H, =CH2 csúcsok közepe)
2.85 (t, J=7,5, 2H, =CH, az oxazol alfa-helyzetében)
3,17 (mt, 1H, -CH<)
7,35 (mt, 6H, aromás)
7,57 (mt, 4H, aromás gyűrűk a szubsztituensek orto-helyzetében)
A (R,S)-7-I4,5-difenil-oxazol-2-ilj-2-metil-heptánnitrilt a 9. példa feltételei szerint állíthatjuk elő:
5,75 g (R,S)-l,2-difenil-2-(7-ciano-oktán-amido)-etanon 30 ml toluollal készített oldatához keverés közben 7,3 g foszfor-triklorid
- 31 -oxidot adunk, és az elegyet 6 órán keresztül hevítjük 80°C hőmérsékleten. A kezelés után a kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2 cm, 60 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 0,6 liter diizopropil-étert használunk 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,1 liter és 0,6 liter közötti frakciót csökkentett nyomáson (0,2 kPa) betöményitjük. 4,2 g (76 %) (R,S)-7(4,5-difenil-oxazol-2-il)-2-metil-heptánnitrilt kapunk olajként, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a további szintézisek során. Mágneses protonrezonanciaspektrum (200 MHz, CDC13, delta ppmbenésJ Hz-ben):
1,34 (d, J=6,5, 3H, -CH3)
1,4-2 (mt, 8H, =CH2 csúcsok közepe)
2,64 (mt, 1H,-CH<)
2,9 (t, .1=7.5, 2H, =CH> az oxazol alfa-helyzetében)
7,4 (mt, 6H, aromás)
7,6 és 7,65 (2d, J=8,5, 4H, aromás).
A (R,S)-l,2-difenil-2-(7-ciano-oktánamido)-etanont a 9. példa feltételei szerint állíthatjuk elő:
7-ciano-oktánsav diciklohexil-amin sójának 9 g-ját 28 ml 1 mólos nátrium-hidrogén-szulfát-oldat és 60 ml dietil-éter elegyébe visszük. 15 percen keresztül keverjük 20°C hőmérsékleten, majd a szerves fázist elkülönítjük. Ezt magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük, és az oldószert csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékhoz 14,8 g tionil-kloridot adunk és 3 órán keresztül hevítjük 50°C hőmérsékleten. Az elegyet csökkentett nyomáson betöményitjük. A kapott olajat 6 ml diklór-metánban oldjuk, a kapott oldatot 6 g 2-amino-l ,2-difenil-etanon-hidroklorid 30 ml diklórmetánnal készített és 5°C hőmérsékletre beállított szuszpenziójához adjuk keverés közben, amely 4,8 g piridint is tartalmaz. A kezelés
- 32 után a kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2 cm, 48 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 1,2 liter diizopropil-éter és etil-acetát 80:20 térfogatarányu elegyét használjuk, 100 ml-es frakciókat szedünk. A 0,3 és 1,2 liter közötti frakciót csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. így 5,9 g (67 %) (R,S)-l,2-difenil-2-(7-ciano-oktánamido)-etanont kapunk olajként, amelyet tisztítás nélkül használatunk fel a további szintézisek során.
Mágneses protonrezonanciaspektrum (200 MHz, CDC13, delta ppmben és J Hz-ben):
1,2 (d, J=7, 3 H, -CH3)
1,1-1,7 (mt, 8H, =CH, csúcsok közepe)
2,18 (t, J=7,5, 2H, =NCO-CH2-)
2,48 (mt, 1H, -CH<)
6,5 (d, J=7, 1H, -CO-CH-H-CO-)
6,95 (d széles, J=7, 1H, -CONH-) 7,05-7,55 (mt, 8H, aromás)
7,9 (d, .1=8,5, aromás gyűrű a -CO-csoport orto-helyzetében).
12. példa
Az 1. példa feltételei szerint (időtartam és hőmérséklet), 5 g 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2,2-dimetil-heptánnitrilt 12 ml dimetil-formamidban kezelünk kétszer 2,27 g nárium-aziddal és kétszer 4,95 g trietil-amin-hidrokloriddal. A kezelés után a kapott terméket kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 3,5 cm, 120 g szilikagélt (50-200 mikron) tartalmaz. Eluensként 0,5 liter diizopropil-étert, majd 1,3 liter diizopropil-éter és etil-acetát 70:30 térfogatarányu elegyét használjuk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,85 liter és 1,3 liter közötti frakciót csökkentett nyomáson (0,2 kPa) szárazra betöményitjük. A kapott szilárd anyagot 30
- 33 ml dietil-éterrel felvesszük, majd leszivatjuk, 10 ml dietil-éterrel mossuk, majd szárítjuk. így 2,8 g (50 %) 5(lH)-{7-[4,5-bisz(4metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-2-heptil}-tetrazolt kapunk fehér kristályként, amely 82°C-on olvad.
A 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2,2-dimetil-heptánnitrilt a következőképpen állíthatjuk elő:
2,9 g izobutironitril 35 ml tetrahidrofuránnal és 21 ml 2 mólos, hexános litium-diizopropil-amid-oldat elegyét -40°C hőmérsékleten tartjuk 1 órán keresztól. Az oldatot -70°C-ra lehűtjük, majd 20 perc alatt 15 g 4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-2-(5-bróm-pentil)-oxazol (az 1. példa szerint előállítva) 30 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk hozzá. Az oldatot 2 órán keresztül hagyjuk állni szobahőmérsékleten, és először 150 ml vizet, majd 200 ml dietil-étert adunk hozzá. A szerves fázist leöntjük, magnézium-szulfát felett szárítjuk, szűrjük és csökkentett nyomáson szárazra betöményitjük. A maradékot kromatográfiás eljárással tisztítjuk, az oszlop átmérője 2,8 cm, 100 g szilikagélt tartalmaz (50-200 mikron). Eluensként 0,7 liter diizopropil-étert használunk, 50 ml-es frakciókat szedünk. A 0,35 liter és 0,7 liter közötti frakciót csökkentett nyomáson (0,2 kPa) betöményitjük. így 6 g (42 %) 7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2,2-dimetil-heptánnitrilt kapunk sárgás olajként, amelyet tisztítás nélkül használhatunk fel a további reakciók során. Mágneses protonrczonanciaspektrum (300 MHz, CDC13, delta ppmben és J Hz-ben).
1,35 (s, 6H, =C(CH3),)
1,4-1,65 (mt, 6H, =CHO csúcsok közepe)
1,87 (mt, 2H, =CH2 csoport az oxazol béta-helyzetében)
2.85 (t, J=7,5, 2H, =CHo-csoport az oxazol alfa-helyzetében)
3.85 (s, 6H, -OCH3) • · • · · · · • · · ·*·· ·· ·4
- 34 6,90 (d, J=9, 4H, aromás gyűrűk a -OCH3-csoportok orto-helyzetében)
7,5 és 7,55 (2d, J=9, 4H, aromás).
A találmány az olyan gyógyszerkészítményekre is vonatkozik, amelyek legalább egy (I) általános képletű vegyületet vagy sóját tartalmazzák, adott esetben egyedül, vagy más kompatibilis inért vagy fiziológiásán aktív gyógyszerészeti anyaggal együtt. A találmány szerinti készítményeket lehet parenterálisan, orálisan, rektálisan vagy lokálisan alkalmazni.
Szilárd orális készítményekként megemlíthetjük a tablettákat, pilulákat, porokat vagy granulátumokat. Ezek a készítmények a találmány szerinti hatóanyagot egy vagy több inért higitószerrel vagy vivőanyaggal, mint szacharózzal, laktózzal vagy keményítővel összekeverve tartalmazzák. Ezek a készítmények a higitószereken kívül tartalmazhatnak lubrifikánst, mint magnézium-sztearátot.
Orális folyékony készítményekként megemlíthetjük a gyógyszerészeiben alkalmazható emulziókat, oldatokat, szuszpenziókat, szirupokat, elixireket, amelyek az inért higitószerként vizet, vagy paraffinolajat tartalmaznak. Ezek a készítmények a higitószeren kívül tartalmazhatnak még nedvesitőszert, édesítőszert vagy izanyagot.
Parenterális készítményekként megemlíthetjük a steril vizes vagy nemvizes oldatokat, a szuszpenziókat és az emulziókat. Oldószerként vagy vivőanyagként alkalmazhatunk propilén-glikolt, poli(etilén-glikol)-t, növényi olajokat, elsősorban olívaolajat és ennek befecskendezhető szerves észtereit, például az etil-oleátot. A készítmények tartalmazhatnak más segédanyagokat is, például nedvesitőszert, emulgeálószert vagy diszpergálószert. A sterilezést többféleképpen lehet elvégezni, például bakteriológiai szűrővel, a sterilezőszert bevive a készítménybe, besugárzással vagy hőhatással. Steril szilárd készítmények alakjában is előállithatók, amelyet az • « · · ·· • · · · * · ♦ • «····· » · ··
- 35 alkalmazás előtt oldunk közvetlenül ionmentesitett vízben vagy bármely befecskendezhető steril közegben.
Rektális készítményekként megemlíthetjük a kúpokat vagy a rektális kapszulákat, amelyek a hatóanyagon kívül vivőanyagot is tartalmaznak, mint kakaóvajat vagy a kúpviaszt.
Lokális készítményekként megemlíthetjük a krémeket, kenőcsöket vagy a lokális folyékony készítményeket.
A találmány szerinti készítmények a humán terápiában, elsősorban a gyulladásos eredetű megbetegedések kezelésére alkalmazhatók. Rendkívül hasznosak a csontizületi megbetegedések kezelésére, mint az artritis, poliartritis, a reuma, a spondilarthritis, a köszvény, az artrosis, a chondrocalcinosis, valamint más szervek gyulladásos megbetegedéseiben: a tüdő, az emésztőrendszer, (colitis ulcérosa, májgyulladás, cirrhosis, vastagbélmegbetegedések, Crohnbetegség), a bőr (psoriasis, herpesz, acné, erithéma, eczéma, bőrgyulladás), a szem, az orr, a szájüreg és a fogak. Az orr és a bronchusok allergiás megbetegedéseinek kezelésére is alkalmazhatók (asztma). A találmány szerinti készítmény hasznos az implantátumok behelyezéséhez kapcsolódó gyulladás kezelésére, javítva kompatibilitását a környező szövetekkel. A készítmények szerepet játszhatnak a immunrendszer szabályozásában (autoimmun megbetegedések), isémiában, és a reperfuzióban (nevezetesen a szív).
Ezek a készítmények jótékony hatásúak a hipertermia és a fájdalom kezelésében. Az egyes adagok a vizsgált területtől és a kezelés időtartamától függenek. Felnó'ttek esetében általában naponta orálisan 500 mg és 1 g közötti az adag. Általában az orvos határozza meg a legmegfelelőbb adagot, amely függ a beteg korától, testsúlyától és egyéb tényezőitől.
- 36 A következő példa a találmány szerinti készítményeket mutatja be.
PÉLDA
A szokásos eljárással hatóanyagot tartalmazó tablettákat a következő összetétellel állítjuk elő:
- 5-{6-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazol 100 mg
- keményítő 332 mg
- kovasav 120 mg
- magnézium-sztearát 12 mg.
Claims (11)
- Szabadalmi igénypontok1. Új (I) általános kepletü oxazol-származékok, sóik és amennyiben előfordulnak, izomerjeik és ezek keveréke, a képletbenR és R'jelentése azonos vagy eltérő, hidrogénatom vagy 1-2 szénatomos alkilcsoport,Rj és R, jelentése azonos vagy eltérő, hidrogénatom, halogénatom, vagy alkil-oxi-csoport, amelynek az alkilrésze egyenes vagy elágazó láncú 1 -4 szénatomos csoport, és n értéke 3-6.
- 2. Az 1. igénypont szerinti olyan új oxazol-származékok, sóik, és amennyiben előfordulnak, izomerjeik és ezek keveréke, ahol a képletbenR és R' jelentése azonos vagy eltérő, hidrogénatom vagy metilcsoport,R, és R, jelentése azonos vagy eltérő, hidrogénatom, halogénatom vagy metoxi csoport, és n értéke 4 vagy 5.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti új oxazol-származékok és sóik, azzal jellemezve, hogy a vegyület 5-{6-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-ilJ-hexil}-tetrazol és sóik.
- 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti új oxazol-származék, valamint sóik, izomerjeik és ezek keveréke azzal jellemezve, hogy a vegyület 5-(lH)-{7-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-heptil}-tetrazol, sói, izomerjei és ezek keveréke.
- 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti új oxazol-származék, és sói, azzal jellemezve, hogy a vegyület 5(lH)-{7-|4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-2-metil-2-heptil}-tetrazol, valamint sói.• « · 4 ·· ··« * · · « «4 «·· ··«« ·· ··
- 6. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti új oxazol-származék, és sói, azzal jellemezve, hogy a vegyület 5-{5-[4,5-bisz(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-pentil}-tetrazol, valamint sói.
- 7. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti új oxazol-származék, valamint sói, azzal jellemezve, hogy a vegyület 5-{6-[4-(4-klór-fenil)-5-(4-metoxi-fenil)-oxazol-2-il]-hexil}-tetrazol, valamint sói.
- 8. Eljárás az 1. igénypont szerinti új oxazol-származékok előállítására, azzal jellemezve, hogy egy alkálifém-azidot, vagy egy tri(n-butil)-ón-azidot reagáltatunk egy (II) általános képletű nitrillel, ahol R, R', Rp Ro jelentése és n értéke az 1. igénypontban megadottak szerinti, és ezt követően kívánt esetben egy kapott terméket sójává alakítunk.
- 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ammónium-klorid vagy nitrogéntartalmú szerves bázis hidrokloridja jelenlétében dolgozunk, mielőtt az alkálifém-azidot alkalmazzuk.
- 10. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkálifém-azidként nátrium-azidot alkalmazunk.
- 11. Gyógyszerkészítmény, azzal jellemezve, hogy legalább egy, az1. igénypont szerinti vegyületet tartalmazza önállóan, vagy más, a gyógyszerészeiben alkalmazható kompatibilis egy vagy több higitószerrel vagy segédanyaggal együtt.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR9007388A FR2663331B1 (fr) | 1990-06-14 | 1990-06-14 | Nouveaux derives de l'oxazole, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9203942D0 HU9203942D0 (en) | 1993-03-29 |
HUT62888A true HUT62888A (en) | 1993-06-28 |
Family
ID=9397581
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU923942A HUT62888A (en) | 1990-06-14 | 1991-06-13 | Process for producing new oxazole derivatives and pharmaceutical compositions comprising same |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5403852A (hu) |
EP (1) | EP0533827B1 (hu) |
JP (1) | JPH05507710A (hu) |
KR (1) | KR930700493A (hu) |
AT (1) | ATE110381T1 (hu) |
AU (1) | AU644454B2 (hu) |
CA (1) | CA2080340A1 (hu) |
CS (1) | CS180191A3 (hu) |
DE (1) | DE69103630T2 (hu) |
DK (1) | DK0533827T3 (hu) |
ES (1) | ES2063513T3 (hu) |
FI (1) | FI925191A0 (hu) |
FR (1) | FR2663331B1 (hu) |
HU (1) | HUT62888A (hu) |
IE (1) | IE912019A1 (hu) |
IL (1) | IL98488A0 (hu) |
NO (1) | NO924634D0 (hu) |
NZ (1) | NZ238524A (hu) |
PT (1) | PT97974A (hu) |
WO (1) | WO1991019714A1 (hu) |
ZA (1) | ZA914516B (hu) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6090834A (en) * | 1993-05-21 | 2000-07-18 | G.D. Searle & Co. | Substituted oxazoles for the treatment of inflammation |
US5380738A (en) * | 1993-05-21 | 1995-01-10 | Monsanto Company | 2-substituted oxazoles further substituted by 4-fluorophenyl and 4-methylsulfonylphenyl as antiinflammatory agents |
WO1996036617A1 (en) * | 1995-05-19 | 1996-11-21 | G.D. Searle & Co. | Substituted oxazoles for the treatment of inflammation |
US5942530A (en) * | 1997-08-28 | 1999-08-24 | Eli Lilly And Company | Method for treating pain |
US5952360A (en) * | 1997-08-28 | 1999-09-14 | Eli Lilly And Company | Method for treating neuropathic pain |
US7358254B2 (en) * | 2001-07-13 | 2008-04-15 | Bristol-Myers Squibb Company | Method for treating atherosclerosis employing an aP2 inhibitor and combination |
PL346660A1 (en) | 1998-09-17 | 2002-02-25 | Bristol Myers Squibb Co | Method for treating atherosclerosis employing an ap2 inhibitor and combination |
US7390824B1 (en) | 1999-09-07 | 2008-06-24 | Bristol-Myers Squibb Company | Method for treating diabetes employing an aP2 inhibitor and combination |
FR2800373B1 (fr) * | 1999-10-27 | 2001-12-07 | Oreal | Procede de preparation d'oxazoles trisubstitues |
TW200505446A (en) * | 2003-01-17 | 2005-02-16 | Fuj Isawa Pharmaceutical Co Ltd | Inhibitor of cox |
JP5912946B2 (ja) * | 2012-01-11 | 2016-04-27 | 株式会社Adeka | 感光性樹脂組成物 |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1206403A (en) * | 1966-12-15 | 1970-09-23 | Wyeth John & Brother Ltd | Oxazoles |
US3546342A (en) * | 1966-11-18 | 1970-12-08 | Wyeth John & Brother Ltd | Method of relieving inflammation by administration of 2,4 - diarylthiazole- 5 - alkanoic acids and derivatives thereof |
FI53314C (fi) * | 1967-06-14 | 1978-04-10 | Wyeth John & Brother Ltd | Foerfarande foer framstaellning av farmaceutiskt anvaendbar 2-(fenyleller p-klorfenyl) oxazol-4-yl (aettiksyra -acetatsalt eller -acetamid) |
US3586679A (en) * | 1968-11-21 | 1971-06-22 | Ciba Geigy Corp | Process for the production of 2,4-dichloro-6-amino-s-triazines |
GB1381860A (en) * | 1971-06-03 | 1975-01-29 | Wyeth John & Brother Ltd | Tetrazole derivatives |
DE2129012A1 (de) * | 1971-06-11 | 1973-01-04 | Merck Patent Gmbh | Azol-derivate |
GB1373352A (en) * | 1972-04-27 | 1974-11-13 | Wyeth John & Brother Ltd | Oxazole derivatives |
US5262540A (en) * | 1989-12-20 | 1993-11-16 | Bristol-Myers Squibb Company | [2(4,5-diaryl-2 oxazoyl substituted phenoxy alkanoic acid and esters |
-
1990
- 1990-06-14 FR FR9007388A patent/FR2663331B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1991
- 1991-06-12 CS CS911801A patent/CS180191A3/cs unknown
- 1991-06-13 CA CA002080340A patent/CA2080340A1/fr not_active Abandoned
- 1991-06-13 WO PCT/FR1991/000473 patent/WO1991019714A1/fr active IP Right Grant
- 1991-06-13 KR KR1019920703218A patent/KR930700493A/ko not_active Application Discontinuation
- 1991-06-13 EP EP91912243A patent/EP0533827B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1991-06-13 NZ NZ238524A patent/NZ238524A/en unknown
- 1991-06-13 DK DK91912243.2T patent/DK0533827T3/da active
- 1991-06-13 ZA ZA914516A patent/ZA914516B/xx unknown
- 1991-06-13 AT AT91912243T patent/ATE110381T1/de active
- 1991-06-13 US US07/960,428 patent/US5403852A/en not_active Expired - Fee Related
- 1991-06-13 ES ES91912243T patent/ES2063513T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1991-06-13 JP JP91511371A patent/JPH05507710A/ja active Pending
- 1991-06-13 IE IE201991A patent/IE912019A1/en unknown
- 1991-06-13 IL IL98488A patent/IL98488A0/xx unknown
- 1991-06-13 DE DE69103630T patent/DE69103630T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1991-06-13 AU AU80583/91A patent/AU644454B2/en not_active Ceased
- 1991-06-13 HU HU923942A patent/HUT62888A/hu unknown
- 1991-06-14 PT PT97974A patent/PT97974A/pt not_active Application Discontinuation
-
1992
- 1992-11-16 FI FI925191A patent/FI925191A0/fi not_active Application Discontinuation
- 1992-12-01 NO NO924634A patent/NO924634D0/no unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0533827B1 (fr) | 1994-08-24 |
DK0533827T3 (da) | 1994-09-26 |
IL98488A0 (en) | 1992-07-15 |
DE69103630D1 (de) | 1994-09-29 |
ATE110381T1 (de) | 1994-09-15 |
AU644454B2 (en) | 1993-12-09 |
ES2063513T3 (es) | 1995-01-01 |
US5403852A (en) | 1995-04-04 |
NZ238524A (en) | 1992-07-28 |
DE69103630T2 (de) | 1995-01-12 |
NO924634L (no) | 1992-12-01 |
CA2080340A1 (fr) | 1991-12-15 |
ZA914516B (en) | 1992-03-25 |
PT97974A (pt) | 1992-03-31 |
JPH05507710A (ja) | 1993-11-04 |
WO1991019714A1 (fr) | 1991-12-26 |
NO924634D0 (no) | 1992-12-01 |
CS180191A3 (en) | 1992-02-19 |
FR2663331A1 (fr) | 1991-12-20 |
KR930700493A (ko) | 1993-03-15 |
FR2663331B1 (fr) | 1994-05-06 |
HU9203942D0 (en) | 1993-03-29 |
EP0533827A1 (fr) | 1993-03-31 |
FI925191A (fi) | 1992-11-16 |
IE912019A1 (en) | 1991-12-18 |
FI925191A0 (fi) | 1992-11-16 |
AU8058391A (en) | 1992-01-07 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5290800A (en) | 3,5-di-tertiarybutyl-4-hydroxyphenylmethylene derivatives of 2-substituted thiazolidinones, oxazolidinones, and imidazolidinones as antiinflammatory agents | |
AU2001282009B2 (en) | Non-steroidal inflammation inhibitors | |
KR100201581B1 (ko) | 헤테로사이클릭 방향족옥사졸 화합물 및 그의 용도 | |
FI113966B (fi) | Pyrrolo [2,1-b] imidatsoli-, ja -tiatsoli- ja pyrrolo [2,1-b] -1,3-tiatsiinijohdannaiset ja niiden käyttö farmasiassa ja välituotteina | |
FR2676446A1 (fr) | Nouveaux derives du thiopyranopyrrole, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. | |
FR2665159A1 (fr) | Nouveaux derives de la pyridine et de la quinoleine, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. | |
HUT62888A (en) | Process for producing new oxazole derivatives and pharmaceutical compositions comprising same | |
JPH04221373A (ja) | 炭素、酸素および硫黄基により結合した3,5−ジ第3ブチル−4−ヒドロキシフェニル、1,3,4−チアジアゾールおよびオキサジアゾール | |
KR100275428B1 (ko) | 소염제로서 유용한 2-헤테로시클릭-5-히드록시-1,3-피리미딘 | |
KR20010079602A (ko) | 선택적인 cox-2 저해제인 치환된 이미다조[1,2a]아진 | |
JPH0374375A (ja) | 抗炎症剤としてのフエナメート1,3,4‐チアジアゾール類および1,3,4‐オキサジアゾール類 | |
US5100910A (en) | Aryl substituted tetrazole derivatives, and application thereof in therapeutics | |
KR20130079628A (ko) | 기질 금속단백분해효소 억제제 | |
JPH0692360B2 (ja) | 新規のベンゾセレナゾリノン化合物、これらを調製するプロセスおよびそれらを含む薬剤組成物 | |
JP3169413B2 (ja) | イミダゾール誘導体 | |
IE921816A1 (en) | Oxazole derivatives, their preparation and pharmaceutical¹compositions containing them | |
FR2677477A1 (fr) | Nouveaux derives de l'oxazole leur preparation, leur utilisation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent. | |
JP4434747B2 (ja) | 1,2,3−トリアゾール化合物の製造法 | |
US4291032A (en) | Thiazolo(3,2-C)benzoxazine derivatives | |
JPH07101954A (ja) | ベンズイミダゾール誘導体およびその用途 | |
KR800001248B1 (ko) | 1-알킬-2-(페녹시메틸)-5-니트로-이미다졸의 제조방법 | |
SU952104A3 (ru) | Способ получени производных интерфенилен-9-тиа-11-оксо-12-азапростановой кислоты | |
EP0189080A2 (en) | (1,2,4-Oxadiazol-3-YL)-arylmethanones, a process for their preparation and their use as medicaments | |
JPH05155882A (ja) | 新規なイミダゾール誘導体 | |
JP2000191663A (ja) | 縮合ピリダジン誘導体の製造法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFD9 | Temporary protection cancelled due to non-payment of fee |