HU228392B1 - Eljárás N-karboxi-anhidridek elõállítására - Google Patents

Eljárás N-karboxi-anhidridek elõállítására Download PDF

Info

Publication number
HU228392B1
HU228392B1 HU0104566A HUP0104566A HU228392B1 HU 228392 B1 HU228392 B1 HU 228392B1 HU 0104566 A HU0104566 A HU 0104566A HU P0104566 A HUP0104566 A HU P0104566A HU 228392 B1 HU228392 B1 HU 228392B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
process according
amino acid
reaction
phosgene
amino
Prior art date
Application number
HU0104566A
Other languages
English (en)
Inventor
Fabrice Cornille
Jean-Luc Copier
Jean-Pierre Senet
Ives Robin
Original Assignee
Isochem Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Isochem Sa filed Critical Isochem Sa
Publication of HU0104566D0 publication Critical patent/HU0104566D0/hu
Publication of HUP0104566A2 publication Critical patent/HUP0104566A2/hu
Publication of HUP0104566A3 publication Critical patent/HUP0104566A3/hu
Publication of HU228392B1 publication Critical patent/HU228392B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D263/00Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings
    • C07D263/02Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings
    • C07D263/30Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D263/32Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with only hydrogen atoms, hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D263/00Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings
    • C07D263/02Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings
    • C07D263/30Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D263/34Heterocyclic compounds containing 1,3-oxazole or hydrogenated 1,3-oxazole rings not condensed with other rings having two or three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D263/44Two oxygen atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)

Description

A találmány tárgya javított eljárás N-karboxianhidridek előállítására a megfelelő aminosavakból foszgénnel, difoszgénnel vagy trifoszgénnel.
Az a--, p- és γ-nminosavakból nyerhető $-karboxianhidridek (rövidítve HCA-k) nagyon értékes vegyületek, mert aktivált sav funkciós csoportjuk van, amely képes bármilyen nukleofil partnerrel reagálni. így az amid funkciós csoport könnyen kialakítható valamilyen amin funkciós csoporttal való reakcióval. Emiatt a vegyületek könnyen polimerizálódnak és peptidek előállításához használhatók. Alkohollal való reagáitatással észtercsoport is könnyen kialakítható. Szék a vegyületek abban az esetben is előnyösek, amikor a sav funkciós csoportot redukálni kell..
Az N-karboxianhidridek előállítására számos eljárás ismert. A legáltalánosabban használt és a legközvetlenebb eljárás az, amelynek -során az amlno-savat vagy hidrokloridját foszgénnel, -difoszgénnel vagy trifoszgénnel reagálhatják oldószeres- közegben .
A foszgénnel való reagáltatás általános reakcíóvázlata a következő :
A'-bfo-A-CGO.E * COC-L
©
ö -5- 2KCi 'hUl, ,?.,s;-l tz.
Λ
ΦΧ * *
ahol R as a-, β~ és y-aminosav fő csoportját jelenti, és 8' jelentése hidrogénatom vagy az aminosav szekunder aminocsoportján léve csoport, ahol R· az R csoporttal gyűrűt képezhet.
Azt találtuk, hogy a reakcióban az N-karboxianhidridak mellett nagy mennyiségű sósav is képződik., azaz 2 mól az NCA egy móljára számítva. A sósav nagyon reakcióképes, a reakcióközegben való jelenléte mellékreakció-khoz és klórozott melléktermékek, képződéséhez vezet. Szék a klórozott, szennyezők, amelyek visszamaradnak a kapott N-karboxianhídridekben, egyértelműen hátrányosak mind a termék tisztasága, mind a kitermelés szempontjából, mivel nagy mértékben befolyásolják az N'CA-k polímerizácíós reakcióját. A polimerizáció· megfelelő kivitelezésének érdekében az NCA monomerekben jelenlevő klórozott vegyületek arányának elég alacsonynak, így a hidrolizálható klór arányának általában 0,05 tömeg % alattinak kell lennie..
Ha az ismert eljárásokban, a reakciót bázisos vegyület jelenléte nélkül végezzük, nehéz a hidrolizálható klór arányát mégismételhetően ilyen alacsony szinten tartani. Azonban, ha a reakcióelegyhez a sósav semlegesítésére bázisos vegyületet adunk, az aktiválja az N~karboxi.anhidrídek polimerizációját, ami ebben a szakaszban nem kívánatos, és fennáll annak a veszélye, hogy po~ limerizáció megy végbe a reakcióközegbe-n.
Az ismert eljárásokban további nehézséget jelent az oldószer megválasztása. Azt találtuk ugyanis, hogy alifás észterekben, például étii-acstátban vagy nem-poláros aprotikus oldószerekben, például diklőrínetánban. vagy toluolban az N-kar.boxienhidr.idek képződéséhez vezető reakció általában nagyon lassú és nem megy » ** *·» * '2 ί»» * » Λ * * Λ’ « Φ«» ** végbe teljes mértékben. Az éterek családjába tartozó oldószerekben, igy tétrahidrofuránban vagy dioxánban gyorsabb a reakció., de ezek az oldószerek nem teljesen közömbösek a foszgénnel és a sósavval szemben, ami további szennyezők képződéséhez vezet.
A fentiekből következik, hogy igény van az ismert, az aminosav és a foszgén, dífoszgén vagy trifoszgén közvetlen reagáltatásán alapuló eljárás fejlesztésére, azért, hogy az N~karboxi~ anhidrideket jobb kitermeléssel és tisztábban állíthassuk elő, közelebbről, úgy, hogy a hídrólizálhatő klór mennyisége 0,05 % alatti legyen. Az is nagyon fontos, hogy csökkentsük, a. reakció időtartamát a leginkább közömbös oldószerekben.
A jelen találmány szerinti eljárás megfelel ezeknek a követeIményeknek.
Az eljárás szerint az N-karboxianhidrideket úgy állítjuk elő, hogy a megfelelő vagy y-aminosavakat vagy ezek sóját foszgénnel, difoszgénnei és/vagy trifoszgénnel reagálhatjuk, oldószeres közegben, a reakció lefolyásának teljes ideje alatt vagy annak egy részében olyan telítetlen szerves vegyület jelenlétében, amelyben egy vagy több etilén típusú kettős kötés van, a molekula fennmaradó része közömbös a reakcíóközegben jelenlévő többi vegyülette! szemben, és legalább egy etilén típusú kettős kötés egyik, szénatomja halogénatomtól eltérő helyettesítőkkel teljesen helyettesített.
Ennek az új eljárásnak az az előnye, hogy megoldja a technika állása által felvetett problémákat. A felszabaduló sósav képződésekor rögtön a telítetlen vegyület etilénes kötésére vagy kötéseire addicionátódík. A. sósav által előidézett számos mel♦ ** ♦ ♦ » * ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ««« * * lékreakc.i-6, a .számos hátrányos szennyeződés .képződése így vissza van szorítva. Ezen túlmenően a reakcíóegyensúiy eltolódik az előállítani kívánt 'N-karboxianhidridek képződése irányába, és ezért a reakció kinetikája gyorsul.
Azt találtak továbbá, hogy a szekunder amino-csoporttal rendelkező aminosavak konverziójának esetén a telítetlen vegyület jelenléte miatt feleslegessé válik tercier amin, így például trietil-amin vagy N-metí 1-morfolin hozzáadása a reakcióközeghez. Ilyen aminnak a reakció-közeghez való hozzáadását a szakember mi.ndezideig szükségesnek tartotta a reakcióközegben először képződő karbamoil-kloridbóí, mint intermedierből kiinduló ciklizálási reakció kivitelezéséhez.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy N-karboxianhidrideket állítsunk elő a ciklusos vagy nem-ciklusos, természetes vagy szintetikus, primer vagy szekunder aminocs-oporttal rendelkező a-aminosavak és származékaik többségéből, előnyösen mindazokból, amelyekről ismert, hogy főszgénnel, difoszgénnel és/vagy trifoszgénnel reagálnak.
Az eljárás hasonlóképpen, jól alkalmazható az olyan β- és γ-aminosavak és származékaik N-fcarboxIanhidridjelnek előállítására is, amelyek primer vagy szekunder aminocsoportot tartalmaznak, mivel ezek a vegyületek nehezen állíthatók elő a technika állása szerinti eljárásokkal.
A kiindulási anyagként alkalmazott aminosavak előnyösen α-, β- és γ-aminosavafc, ahol az α-, β~ és γ-szénatom vagy szénatomok, amely iiistve amelyek a reakcioképes savcs-ooort és a reákelőképes aminocsoport. között helyezkedik illetve helyezkednek, el, ha
Μ » .
szükséges, helyettesített vagy helyettesitetlen szénhidrogén slkíliáneot alkot illetve alkotnak, amely részben vagy egészben egy helyettesített vagy helyettesitetlen egyenes vagy elágazó láncú alkílcsoport és/vagy egy helyettesített vagy helyettesitetlen alkil- vagy hetorsaikilgyűrü részét képezheti. A. helyettesitők olyan csoportok vagy atomok,· amelyek az aminosavakban általában megtalálhatók, például hidroxil-, kartooxil-, merkapto-, •alkiltio-, alkilditio-, alkil-, eikloalkíi-, heterocikloalki1~, aril-, heteroaríl-, alkoxi- vagy ariloxicsoportok, halogénébemok, igy fluor-, klór-, torom- vagy jódatomok, vagy amino-, guanidino- vagy amidocsopo-rtok, amelyek alkilcsoporttal lehetnek helyettesítve.
Közelebbről, a szóba jöhető aminosavakban az alkilesöpörtök 1-7 szénatomot tartalmazhatnak, és adott esetben helyettesítve lehetnek az előzőekben meghatározott helyettesítőkkel. Az árucsoportok helyettesítetlenek vagy a következők közül választott helyettesítőkkel helyettesítettek: halogénatom, igy fluor-, klór-, .toróm- vagy jódafcom, alkil-, alkoxi-, ariloxí-, aril-, merkapto-, alkiltío-, hidroxi.1-, karboxíi-, amino-, alki1-amlno-, őialkilamino-, nitro- vagy trifluormetilcsoportok. Ha van jelen helyettesítő, ezek száma előnyösen 1-3. Az arilcsoport előnyösen helyettesített vagy helyettesitetlen fenil- vagy naftilesöpört.
A cikloalkílesöpörtök 3-7 szénatomot tartalmazó, helyettesített vagy helyettesitét les gyűrűs csoportok. A heterociklusos csoportok, amelyek helyettesítettek vagy helyettesitetlenek, olyan cikloaikil- vagy árucsoportok, amelyek a gyűrűben lég« » « * « « >
alább egy, a nitrogén-, az oxigén- és a kén a tóm közül választott hét eroatomot tortaima znak.
A cikloalki 1- vagy heterooikloaikiioseportok helyettesítőit a korábbiakban az aikil- és árucsoportok helyettesítőiként meghatározott csoportok közül választjuk. A heteroarllesöpörtök helyettesítőit az ári lesöpörtök helyettesitőinél meghatározott csoportok közül választjuk.
A hetero&rí lesöpört. előnyösen helyettesített vagy helyette™ sítetlen 2- vagy 3 - turáni 1-, 2- vagy 3-t.ienil-, 2-, 3- vagy 4-pirídinil.-, 4-imidazolíI és 3-índöiíi-esoport lehet.
Az amínosavak különböző formában létezhetnek; ha egy vagy több aszimmetriás szénatommal rendelkeznek, lehetnek enantiomerek, ezek keverékei, racemátok vagy diasztereomerek vagy tiszta sztereoi zömerek forrná j áfoat.
Ha van az aminosavfean az aminocsoporttói és a.z anhidridgyűrut képező karbonsavcsoporttól eltérő olyan funkciós csoport, amely az eljárás körülményei között reakcióképes, ezt ismert módon. védőcsoporttal védjük.
Az aminosavakra példaként említhetjük a szokásos aminosavaka.t, így például a glicínt, alanint, valint, leucint, izeleucínt, fenilalanint, szerint, treonint, lizint, δ-hídroxilizint, argínint, ornitint, aszpartámssvat, aszparagint, giutaminsavat, glutamint, ciszteint, cisztint, metionint, tirozint, tiroxínt, prolint, hidroxiprolint, triptofánt, hisztídínt és ezek származékait.
A reákelőképes aminocsoport lehet primer vagy szekunder aminocsoport. Ebből következik, hogy a nitrogénatom hordozhat « ♦ egy helyettesített vagy helyettesitetten alifás, cikioalifás, aral.i.fás vagy ári 1 csoportot, amint az az ami.no kn ál szokásos. .E.2 a csoport előnyösen helyettesítve lehet az előzőekben meghatározott helyettesítőkkel.
Az ami.nocsop.ort, amint azt az előzőekben is említettük, helyettesített vagy helyettesit.etl.en· gyűrűt képezhet az aminosav többi részével, mint például a prolimban.
Ha a csoport reákelőképes csoportot is tartalmaz, az a szokásos módon védett formában van jelen.
Az ilyen amínocsoportok előnyös képviselőiként említhetjük a helyettesítetlen vagv helyettesített alkíl-, cikloaikil* es aralkilcsoportokat, amelyek például a US 4 68 6 2 95 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban foszgénnel való reágáitatással előállított új NCA-k helyettesítőiként meghatározott helyettesi tőkkel, és különösen egy vagy több alkoxi'karbonil-, aríloxikarfeonil™ és aralkilóxikarbonilcsoporttal lehetnek helyett esitve .
Kiindulási anyagként az aminosavak helyett azok sóját is használhatjuk. Az ”aminosav sója” kifejezésen olyan sókat értünk, amelyeket az aminocsoport valamilyen szerves vagy szervetlen savval való reagáltatásával állíthatunk elő, ilyenek például a szulfátok, az acetátok, a toluolszalfonátok, a metánszulfórját ok és előnyösen a hidrogén-haiogenídek, különösen a hidrogén“kloridok és a hidrogén-bromidok.
Az előnyös sok a hidroklorid sók.
Az eljárás különösen alkalmas az h-íl-etoxikarbonil-3-fenilpropi1}alanin, leucin, alanin, N~(trifiuoracetíi)lizín és a ginX* « « taminsav—y-benzí 1- vagy glut-aminsav-y-metii-észter «minosavak N-karboxianhídridjérnék előállítására.
Az eljárás kivitelezése során foszgént, difoszgént és/vagy trifoszgént reagáltathatunk az aminosavva.i az N-karboxiaxihídrid gyűrűjének kialakítására. Előnyösen foszgént alkalmazunk.
Az aminosavhoz viszonyítva nincs szükség nagy foszgén fölöslegre. így előnyösen, az adnosav vagy sójának egy móljához 1-2 mól foszgént adunk,
A difoszgént vagy a. trifoszgént olyan megfelelő mennyiségben alkalmazzuk, hegy hasonló foszgén/amínosav arányt érjünk el.
A reakciót aprót ikus. poláris oldószerben végezzük. Étereket, különösen tetrahidrofuránt és dioxánt is alkalmazhatunk, de előnyösen az alifás észterek közül választott oldószerben dolgozunk .
A klórozott, vagy nem klórozott alifás és aromás szénhidrogének csoportjába tartozó aprótikus és nem-poláros oldószereket, például dikiőrmetánt vagy toluolt szintén használhatunk.
Az észterek és a szénhidrogének közé tartozó oldószereknek az az előnyök, hogy nem reagálnak sem a foszgénnel, sem a sósavval, Alkalmazásuk ezért különösen előnyös.
Az alkll-aoetátok nagyon megfelelőek, és az etíl-acetát különösen előnyös.
A találmány szerint ahhoz, hogy az NCA-kat tisztábban és jobb kitermeléssel állítsuk elő, a reakcióközegben elengedhetetlenül szükséges egy olyan szerves vegyület jelenléte, amely legalább egy etiiénes kettős kötéssel rendelkezik, és amelyben lég» X '3 alább egy éti lenes kettős kötéshez tartozó egyik szénatom helogénatomtöi eltérő helyettesítőkkel teljesen helyettesített.
Bármely olyan vegyületet alkalmazhatunk, amely rendelkezik legalább egy ilyen típusú etilénes kettős kötéssel, amelyre sósav addlcíonálödhat. Ez a telítetlen vegyület természetesen nem tartalmazhat más olyan csoportot, és/vagy atomot, Így különösen nitrlicsoportot és/vagy halogénétömet, amely a reakciőközegben jelenlévő más vegyületekkei reagálhat. Ez újabb szennyezések képződéséhez vezetne és csökkentené a hozamot. Ha a vegyület más reakcioképes csoportokat tartalmaz, azokat ismert módon megvédj R *
Az olyan, kettős kötést tartalmazó telítetlen vegyületek, amelyekben a kettős kötés egyik szénatomja teljesen helyettesített, jól alkalmazhatók.
Különösen előnyösek a szénhidrogének családjába tartozó vegyületek. Az ilyen, vegyüietekre példaként az α-pinént és a dlizobutént említhetjük. Előnyösebb az α-pínén.
Az alkalmazott telítetlen vegyület mennyisége általában 1-3 mól az aainosav 1 móljára számítva vagy 1,5-4 mól az amlnosav sójának 1 móljára számítva, ha az utóbbit választjuk kiindulási vegyületnek, és ez a mennyiség előnyösen 2: möl az amlnosav és 3 mól az amínosavsó 1 móljára számítva.
A telítetlen vegyület jelen lehet a reakció kezdetétől fogva, de a reakció alatt is hozzáadhatjnk a reakciőeiegyhez.
A reakciót az általában szokásos ö°C és 120 *C közötti hőmérsékleten, a határértékként megadott hőmérsékleteket is beleért« 4 ve, előnyösen körülbelül 40°C és körülbelül 90°C közötti hőmérsékleten végezzük.
A reakciót általában légköri nyomáson hajtjuk végre. A reakciót csökkentett nyomáson is végezhetjük, előnyösen 500 mbar, különösen előnyösen 7G0-8Ö0 mbar közötti nyomásén.
A reakciót előnyösen vízmentes körülmények között játszatjuk
e.
A találmány szerinti eljárás egyik előnye, hogy a reakció időtartama megrövidül, sőt, a reakció akár fele annyi idő alatt is megvalósítható, mint amennyi a technika állása szerinti eljárásokhoz szükséges, különösen akkor, ha oldószerként észtereket alkalmazunk, Tekintettel arra, hogy az utóbbi oldószerek olcsóbbak, a találmány szerinti eljárás megvalósítása során jelentős me g t a k a r i t á s érhető el,
A reakció teljes lejátszódása után a termékeket szokásos módszerekkel különítjük el.
A foszgént és az oldószert általában csökkentett nyomáson távolítjuk el, A telítetlen, vegyölet ékből kapott klórozott származékokat az liCA-k kristályosítása során választjuk el.
A kristályosítás után kapott HCA kitermelése jelentősen megnő, és gyakran nagyobb, mint 90 %, A hidroiizáihatő klór mennyisége mindig kisebb, mint 0,05 %, továbbá a klórozott szennyezések mennyisége gyakran olyan alacsony, hogy mennyiségüket nem is lehet pontosan meghatározni.
A fentiekből következik, hogy a fent leírt eljárás szerint előállított NCA-kat számos olyan alkalmazáshoz, ahol nagyon ♦ ♦
S * * >
tiszta termékre van szükség, így például gyógyászati termékek előállítá sához fe1haszná1hatjük<
A következő példák a találmány bemutatására szolgálnak, anélkül, hogy korlátoznák azt.
liter eti'l-acetátot, majd 100 g (0,76 mól, 1 ekvivalens) L-ieucin.t egy 2,5 literes termoszként ált reaktorba mérünk, .amelyben előzőleg nitrogénnel semleges atmoszférát hoztunk létre. 208,0 g (1,52 mól, 2 ekvivalens) α-pinént adunk a mechanikusan kevert, sznszpenziőhoz, majd az ©legyet 5°C~ra hűtjük. Ezután 154,5 g (1,56 mól, 2,05 ekvivalens) gásaíakú foszgént vezetünk a reakcióslegybe 1 órán át tartó bubcrékoltatással, miközben a hőmérsékletet 5cC ás 10eC között tartjuk. A reakcióelegyet ezután 60’C és 65 aC közötti hőmérsékletre melegítjük, és két órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk (stacionárius szakasz), majd a reakcióközeget csökkentett nyomáson gáztalanít.juk a foszgén feleslegének és az etil-acetát teljes mennyiségének eltávolítására.
X# «»»Χ
Ezután 750 ml Ipari minőségű heptánt adunk a még meleg páriáéi. maradékhoz. Ekkor a H-Leu-NCA kristályosodni kezd. A reakció közeget ezt követően. QftC és 5°C közötti hőmérsékletre kötjük, majd nitrogénatmoszférában szűrjük.
Szobahőmérsékleten, vákuumban vé.<
(85 %) .L-tí-Leu-NCA-t kapunk, aminek a tisztaságé 35,9 % (HPLC eljárással meghatározva), és a hidr mennyisége arg-entometriásan meghatározva 0,018 tömeg %.
itt szárítás után 101 , 9 g
tís jztasága nagyobb, mint
és a hidroiizálhatő klór
Alanín-N~karbox anhidríd (B ~ A i a 'NCA) e lóé Hí tása
125 g (H-Ala-OK) (1,4 mól) alanint 445 ml (382 g, 2,8 mól, 2 ekvivalens) ce-pinén és 937 ml etil-acetát elegyéfoen szuszpendáiank. A szuszpenziót visszafolyatás közben forraljuk, majd 203 g (2,11 mól; 1,5 ekvivalens) gázalakú foszgént vezetünk bele. 12 órás- stacionárius, szakasz után csekély oidatlan rész marad.
Az elegyból deszti.nációval 800 ml éti 1-acetát/foszgén elegyet távolítunk el, majd a visszamaradó reakcióslegyet melegen szűrjük.
♦ * « adunk
A még meleg szűrlethez 800 mi ipari minőségű heptánt majd az elegyat egy éjszakán át -10Λΰ-οη tartjuk. A kristályos terméket kiszűrjük és ipari minőségű heptánnal mossuk.
Szárítás után Ili g h-Ala-NCA-fc kapunk, ami 68,8 l-os hozamnak felei meg. A hidrolizáiható klór mennyisége olyan alacsony, hogy nem határozható meg, azaz kisebb, mint 0,0.1 %, ami a kimutatható- -mennyiség alsó határa.
3, példa
N-(Trifluoracet11}11zín-N-karboxíanhidrxd (H-'Lys (TEA)-KCA) elő-
£ööh
250 g (1,03 mól) fí-TFA-Lys-Qtí-t 328 mi (281 g, 2,06 mól, 2 ekvivalens) α-pínén és 1875 ml eiil-acetát eiegyéhen szuszpendálünk. A szuszpenzíót 65°C-ra melegítjük, majd 154 g ('.1,55 mól, 1,5 ekvivalens) gázalakó foszgént vezetünk bele. A reakcíőelegyet forrásig melegítjük és 3 órán át változatlan, körülmények között tartjuk.
Ezután desztilláljufc 1750 mi etii-aeetát/foszgén elegy eltávolítására, A visszamaradó, még meleg reakcióelegy.hez 1750 ml ipari minőségű heptánt adunk, és az ©legyet egy éjszakán át
X « ♦ »
-lO^C-on tartjuk. A kikristályosodott terméket szűréssel elkülönítjük, majd ipari minőségű beptánnal mossuk.
Szárítás után 261 g tí-Lys(TFA)-NCA-t kapunk, ami 94,48 %-os hozamnak felel meg. A hidroiizálbatő .klór mennyisége kisebb, mint a kimutatható mennyiség alsó határa, azaz kisebb, mint 0,01 %.
Glutamiossv-y-benxí i~ észter N-karboxíanhídridjének (H-Glu~ <OBzl)
-NCA) előállítása
250 g H-Glu(OBzlj-OH~t (1,05 ml) 334 ml <287 g, 2,1 möl, 2 ekvivalens) α-pínén és 1 375 ml etil-acetát elegyében. sz.uszpe.ndálunk. A szuszpenziót eS^C-ra kötjük, majd 164 g <2,28 mól, 1,57 ekvivalens) gázalakú foszgént vezetünk bele. A reakcióközeget forrásig' melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk változatlan körülmények között 3 órán át.
Ezt követően az elegyet desztilláljuk 1500 ml etll-acetát/foszgén eltávolítására, A visszamaradó, még meleg reakcióelegyhez 1500 mi ipari -minőségű heptánt adunk, majd több mint 2 órán át -IÖ°C-on tartjuk, A kikristályosodott terméket szűréssel -elkülönítjük, majd ipari minőségű beptánnal mossuk, « « *
4· ♦ ».
hoz tét műt
Szárítás után 253 .mnak felel meg, A meghatározni, aza:
thatóaágí határa) .
g H-Giu(OBzi)-NCÁ-t ka:
hiúrólizáiható klór raen : kevesebb, mint 0,01 % púnk, ez 91,3 %-os nyiségéf nem lehelami a módszer k.iOsszehasonlitó példa
Glutaminsav-y-benzil-észter N~karboxianh.idridjének (H-Giu(OBzl) -EGA) előállítása
100 g {0,42 mól) ü-Glu(OBzl)~OH~t 885 mi etil~aeetátfoan szuszpenúálunk, A szuszpenziót t 5öC-ra hütjük, majd 90 g (0,91 mól, 2,10 ekvivalens) gázalakú foszgént vezetünk bele.
A reakcíóközeget vísszafolyatásí hőmérsékletre melegítjük. Annak ellenére, hogy a foszgén fölösleg nagyobb, mint az előző példában, a reakció lassú, és 6 órán át kell a reakcióelegyet stacionárius körülmények között tartani a visszafolyatás hőmérsékletén, míg az előző példában csak 3 órán át. Ezután az elegybői Ő00 mi étii-acetát/foszgén keveréket 1 ©desztilláltunk. A még meleg maradékhoz 600 mi ipari minőségű heptánt adunk, majd az elegyet több, mint 2 órán át -lö°C-on tartjuk. A kikristályosodott terméket, kiszűrjük és ipari minőségű heptánnai mossuk.
Szárítás után 88 g H-Giu (OBzl) -NCA-t kapunk, ami 74,6 %-o.s hozamnak felei meg. A hidrolizalhatö klór mennyisége 0,13 %.
Giutaminsaν-γ-met ii-észtér N~karboxianhlúridjáték d o a í e r ő á 11 1 t a sa (H-Glu(Obe) «X *»♦« «X *»♦« V X « XX ·Χ 4
Χ<* * β * *
XX * ** ης
ο
250 g (1,55 mó l) B-Glu (OMe) -OH-t 493 g (423 g, 3,1 mól, 2 ekvivalens} α-pinén és 1875 ml etil-acetát ©legyében szuszpendálunk. A szuszpenziót 65“C-ra melegítjük és 227 g (2,31 mól, 1,5 ekvivalens) gázalakű foszgént vezetünk bele..
A reakcióközeget forrásig melegítjük és 6 órán át változatlan körülmények között tartjuk.. Ezután 1509 ml etil-acetát/foszgén keveréket 1©desztillálunk belőle.
A még meleg maradékhoz 1500 ml .ipari minőségű heptánt adunk, majd az elegyet egy éjszakán át ~10°C-on tartjuk. A kikristályosodott terméket szűréssel elkülönítjük és ipari minőségű heptAnnái mossuk.
Szárítás után 269 g H-Glu (OMe) -NCA-t kapunk, ami 92,6 %-os kitermelésnek felel meg. A hidroiizáihatő klór mennyisége kevesebb, mint ö,öl % (ami a kimutathatóság határa).
N-(1-Etoxikarbonil-3-feni1propi1)a1an iη~N-karboxi anhidr í d (EPAL-NCA) előállítása , '.φ « κ·** * » <- «*β * * *
£$§ SCÍ
Egy ί f-c ίteres termosztatáit reaktorba, amelyben előzőleg nitrogénnel semleges atmoszférát alakítottunk ki, 2,6 liter vízmentes etil-acetátot, majd 312 g {1,11 mól, 1 ekvivalens) £PAL-t mérünk. Ezután a mechanikusan kevert .szuszpenzióba 15. percen keresztül, 40 C-on 45 g {1,22 mól., 1,1 ekvivalens/EPAL) hidrogénkloríd gázt vezetünk.
Ezt követően 233 g {2,22 mól, 2,00 ekvivalens) gázalakű foszgént vezetünk a reakcíóközegbe egy óra alatt. A reakcióközeget 6ü-65°C~ra melegítjük. 2 órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk, majd 227 g {1,66 mól, 1,5 ekvivalens/EPAL) α-pinént adunk hozzá. A reakcíőközeget további 30 percig változatlan körülmények között tartjuk, majd csökkentett nyomáson gázmentesítjük a foszgén fölöslegének és az etil-acetát teljes mennyiségének eltávolítására.
A párlásí maradékhoz 1385 ml izopropil-étert adunk. Az elegyet CttC és 5°C közötti hőmérsékletre hűtjük, ekkor az EPAL-NGA kristályosodni kezd. A terméket nitrogén atmoszférában való szűréssel .elkülönítjük.
a hm o sz. f é r á ba n való * * ♦ « ·*
Ezután vákuumban szobahőmérsékleten szárítjuk, Így jíz g (kitermelés 91,5 %) EPAL--NCA---t kapunk (fehér, szilárd anyag alakjában), amelynek a tisztasága 99,7 % fölötti HPLC eljárással meghatározva. A hídrolízáiható klór mennyisége 0,04 %.

Claims (10)

  1. SZABADALMI ΙδΕΟΓίΡΟΝΤΟΚ
    1. Eljárás N~karboxianhidridek előállítására a megfelelő a-, β- és y-aminosavakből vagy ezek valamilyen sójából foszgénnel, difoszgénnei és/vagy trífoszgénnel oldószeres közegben, azzal jellemezve, hogy a reakciót lejátszódásának legalább egy részében egy olyan telítetlen szerves vegyület jelenlétében végezzük, amelyben egy vagy több etilénes kettős kötés van, és amely molekulának a megmaradó része közömbös a reakcrökozegheu jelenlevő többi vegyülettel szemben, és amelyben legalább egy etilénes kettős kötés egyik szénatomja halogénatomtól eltérő helyettesitőkkel teljesen helyettesített.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az araínosavat foszgénnel reagáltjük.
  3. 3. Az 1. vagy 2, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a telítetlen szerves vegyület szénhidrogén.
  4. 4. Az 1. vagy 2., igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a telítetlen szerves vegyület az a-plnén,
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott telítetlen vegyület mennyisége 1-3 mól 1 mól ainosavra vonatkoztatva, vagy 1,5-4 mól 1 mól amínosavsóra vonatkoztatva.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldószert az alifás észterek és a klórozott és a nem klórozott alifás vagy aromás szénhidrogének közül választjuk.
    * .·«· f ·- ·' « S 3f V v * X ·* * * » «♦ ♦ ««» ♦♦ X** í
    , A 6. igénypont szerinti -eljárás, azzal jellemezve., hogy * az oldószer etil-acetát.
  7. 8. Az 1-7, igénypontok bármelyike szerinti eljárás, aszal jellemezve, hogy a reakciőképes aminocsoport primer vagy szekunder- aminocsoport,
  8. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, aszal jellemezve, hogy amikor az aminosav az anhidr.idet képező sav-csoporttól és aminocsoporttői eltérő reakciőképes· csoportokat is tartalmaz, akkor azok védett formában vannak jelen.
  9. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiindulási aminosav levőin, .alanin, N~(tri~ £ luorace t i 1:) 1 i z in, g 1 u t amin sa v - γ - me t i 1. - é s z t e r, gint am i n-s av · γ - be n zii-észter vagy N~·(!-etoxika.rbon.il~3-feniIpropil) alanin vagy ezek egy sója.
    1.1. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti .eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosav sója szulfát, acetát, tolnai-szulfonát vagy metánszulfonát.
  10. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosav sója hidrogén-halcgeníd.
HU0104566A 2000-10-30 2001-10-29 Eljárás N-karboxi-anhidridek elõállítására HU228392B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0013906A FR2815962B1 (fr) 2000-10-30 2000-10-30 Procede de preparation des n-carboxyanhydrides

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU0104566D0 HU0104566D0 (en) 2002-01-28
HUP0104566A2 HUP0104566A2 (hu) 2002-07-29
HUP0104566A3 HUP0104566A3 (en) 2002-12-28
HU228392B1 true HU228392B1 (hu) 2013-03-28

Family

ID=8855887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0104566A HU228392B1 (hu) 2000-10-30 2001-10-29 Eljárás N-karboxi-anhidridek elõállítására

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6479665B2 (hu)
EP (1) EP1201659B1 (hu)
JP (1) JP4203786B2 (hu)
KR (1) KR100772349B1 (hu)
CN (1) CN1195746C (hu)
AT (1) ATE267181T1 (hu)
CA (1) CA2360033C (hu)
DE (1) DE60103345T2 (hu)
DK (1) DK1201659T3 (hu)
ES (1) ES2220692T3 (hu)
FR (1) FR2815962B1 (hu)
HK (1) HK1046408B (hu)
HU (1) HU228392B1 (hu)
IL (1) IL146008A (hu)
SG (1) SG101497A1 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2828195B1 (fr) * 2001-05-31 2003-12-26 Isochem Sa Procede de preparation des n-carboxyanhydrides
FR2846326A1 (fr) * 2002-10-29 2004-04-30 Isochem Sa Procede de purification des n-carboxyanhydrides
US7317070B1 (en) 2004-03-12 2008-01-08 Sigma-Aldrich Co. Process for the preparation of polyamino acids
WO2006027788A1 (en) * 2004-09-06 2006-03-16 Biocon Limited Process for the preparation of n-carboxyanhydrides
WO2006047703A2 (en) * 2004-10-26 2006-05-04 Sigma-Aldrich Co. Synthesis of amino acid, n-carboxyanhydrides
FR2928372B1 (fr) * 2008-03-10 2010-12-31 Solvay Procede de synthese peptidique
ES2537022T3 (es) * 2008-08-07 2015-06-01 Sigma-Aldrich Co. Llc Preparación de polilisina y poliornitina de bajo peso molecular con alto rendimiento
EP2406300B1 (en) 2009-03-10 2016-11-16 Sigma-Aldrich Co. LLC Method for the production of polyamino acid random copolymers
CN101684078B (zh) * 2009-08-24 2013-01-16 浙江工业大学 2-氨基丁酰胺盐酸盐的化学合成方法
ES2647271T3 (es) 2010-11-03 2017-12-20 Verbio Vereinigte Bioenergie Ag Procedimiento para la obtención de fitosteroles y/o tocoferoles a partir de los residuos de una destilación de ésteres de aceites vegetales, de manera preferida a partir de los residuos de destilación procedentes de una transesterificación de aceites vegetales
US20120123094A1 (en) * 2010-11-17 2012-05-17 Sigma-Aldrich Co. Llc. Greener method for the production of copolymer 1
US20130324739A1 (en) * 2011-03-25 2013-12-05 Nippon Soda Co., Ltd. Glutamic acid benzyl ester n-carboxylic anhydride
CN103335873B (zh) * 2013-06-04 2017-04-19 深圳翰宇药业股份有限公司 测量氨基酸‑n‑甲酸酐中氯离子含量的方法
CN104777114A (zh) * 2015-04-10 2015-07-15 合肥安德生制药有限公司 一种氨基酸-n-甲酸酐中氯离子的测定方法
JP6995695B2 (ja) 2018-05-25 2022-01-17 信越化学工業株式会社 アミノ酸n-カルボキシ無水物の精製方法
EP3810579B2 (en) 2018-09-28 2024-04-17 Lonza Ltd. Method for preparation of n-carboxyanhydrides
CN114634460A (zh) * 2020-12-16 2022-06-17 北京大学 羧基环内酸酐的制备方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1012498A (en) * 1963-07-23 1965-12-08 Ajinomoto Kk A process for preparing ª†-methyl glutamate n-carboxy anhydride
GB1189261A (en) 1967-01-21 1970-04-22 Kyowa Hakko Kogyo Kk Process for Producing N-Carboxy Anhydrides of Glutamic Acid-gamma-Esters
NL6808553A (hu) * 1967-06-30 1968-12-31
GB1208251A (en) 1968-01-12 1970-10-14 Kyowa Hakko Kogyo Kk PROCESS FOR THE PREPARATION OF N-CARBOXYLIC ACID ANHYDRIDES OF GLUTAMIC ACID-gamma-ESTERS
US4496541A (en) * 1983-01-12 1985-01-29 Usv Pharmaceutical Corporation Compounds for treating hypertension
JPH0543560A (ja) * 1991-08-09 1993-02-23 Ajinomoto Co Inc 新規n−カルボキシアミノ酸無水物及びこれを原料とするポリペプチドの製造法
SI9200213A (en) * 1992-09-16 1994-03-31 Krka Process for preparing alkyl-l-alanil-l-proline derivates
US6262274B1 (en) * 2000-10-13 2001-07-17 Everlight Usa, Inc. Process for preparing N-[1-(S)-ethyoxycarbonyl-3-phenylpropyl]-L-ananine N-carboxyanhydride

Also Published As

Publication number Publication date
US6479665B2 (en) 2002-11-12
CN1195746C (zh) 2005-04-06
JP2002145871A (ja) 2002-05-22
CA2360033A1 (en) 2002-04-30
HUP0104566A3 (en) 2002-12-28
DE60103345D1 (de) 2004-06-24
JP4203786B2 (ja) 2009-01-07
HK1046408B (zh) 2005-10-14
HK1046408A1 (en) 2003-01-10
DK1201659T3 (da) 2004-09-13
SG101497A1 (en) 2004-01-30
FR2815962A1 (fr) 2002-05-03
DE60103345T2 (de) 2005-06-16
US20020082431A1 (en) 2002-06-27
ATE267181T1 (de) 2004-06-15
CA2360033C (en) 2007-02-06
FR2815962B1 (fr) 2003-03-07
EP1201659B1 (fr) 2004-05-19
CN1355166A (zh) 2002-06-26
KR20020034896A (ko) 2002-05-09
HU0104566D0 (en) 2002-01-28
EP1201659A1 (fr) 2002-05-02
KR100772349B1 (ko) 2007-11-02
ES2220692T3 (es) 2004-12-16
HUP0104566A2 (hu) 2002-07-29
IL146008A (en) 2006-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU228392B1 (hu) Eljárás N-karboxi-anhidridek elõállítására
JP2875834B2 (ja) ウレタン保護アミノ酸‐n‐カルボキシ無水物
US3407203A (en) Novel process for the preparation of diketopiperazines
JP4803352B2 (ja) アミノ酸−n−カルボキシ無水物の製造方法
CA2584311C (en) Synthesis of amino acid, n-carboxyanhydrides
US6603016B2 (en) Process for the preparation of N-carboxyanhydrides
CN107793351B (zh) 一种β-氨基酸的合成方法及采用该方法合成的β-氨基酸
KR100814266B1 (ko) N-카복시산 무수물의 제조방법
US7667051B2 (en) Method of obtaining urethane-protected N-carboxyanhydrides of alpha amino acids
JPH0717941A (ja) N−アルコキシカルボニルアミノ酸の製造方法
JP2000219683A (ja) N―カルバモイル保護基を有する化合物の脱カルバモイル化法、新規無水カルボン酸およびそれらの使用
WO2009112437A1 (en) Peptide synthesis method using n-carboxyanhydride (unca)
KR102393533B1 (ko) 아미노산 n-카르복시 무수물의 정제 방법
US3905988A (en) Process for the preparation of 2 thion-oxazolidinones and derivatives thereof
EP1298127A1 (en) Amino acid-n-carboxy anhydrides hvaing substituent at nitrogen
WO2006027788A1 (en) Process for the preparation of n-carboxyanhydrides
WO2024075813A1 (ja) ジケトピペラジン化合物を用いるポリペプチド合成
IL294173A (en) A method for producing a peptide
JP2002145846A (ja) アミノ酸フロリド誘導体の製造法
HU221596B (hu) Eljárás N-Z-védett-aminosavak N-alkilezésére
KR20070112916A (ko) 새로운 펩타이드결합 생성방법

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees