HU219785B - Eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására szennygázokból - Google Patents

Eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására szennygázokból Download PDF

Info

Publication number
HU219785B
HU219785B HU9203735A HU9203735A HU219785B HU 219785 B HU219785 B HU 219785B HU 9203735 A HU9203735 A HU 9203735A HU 9203735 A HU9203735 A HU 9203735A HU 219785 B HU219785 B HU 219785B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
solid
waste gas
total
gas
acid
Prior art date
Application number
HU9203735A
Other languages
English (en)
Other versions
HUH3787A (en
Inventor
Ernst-Robert Barenscher
Edgar Bilger
John Tarabocchia
Wedigo Wedel
Original Assignee
Degussa Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degussa Ag. filed Critical Degussa Ag.
Publication of HUH3787A publication Critical patent/HUH3787A/hu
Publication of HU219785B publication Critical patent/HU219785B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/68Halogens or halogen compounds
    • B01D53/70Organic halogen compounds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/74General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
    • B01D53/86Catalytic processes
    • B01D53/8659Removing halogens or halogen compounds
    • B01D53/8662Organic halogen compounds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás halogénezett szerves vegyületekeltávolítására adott esetben NOx-tartalmú szennygázokból. Az eljáráskivitelezésekor a szennygázhoz adott esetben még kén-dioxidot (SO2)adnak, adott esetben egy szilárd anyaggal töltött ágyon vagy egyszilárd anyag lebegtetett ágyán vezetik át, és Caro-féle savval(H2SO5) vagy ennek valamilyen sójával hozzák érintkezésbe. A Caro-félesavat adott esetben in situ állítják elő hidrogén-peroxid (H2O2) éskénsav (H2SO4) adagolásával. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására adott esetben nitrogén-oxidokat (NOX) tartalmazó szennygázokból, különösen szemétégető művek szennygázaiból.
Szemétégető művekből származó szennygázok nitrogén-oxidok (átlagosan 200 ppm) és maradék kén-dioxid (átlagosan 10-20 mg/Nm3=3-7 ppm) mellett körülbelül 2-10 ng TE/m3 (TE=toxicitási ekvivalens) nagyságrendben klórozott dibenzo-dioxinokat és klórozott dibenzo-fúránokat tartalmaznak.
A törvényhozás 1996-tól a szövetségi emissziós védelmi törvényről (Bundesemissionsschutzgesetz) szóló
17. rendeletben 0,1 ng ΤΕ/Nm3 határértéket ír elő.
A nyilvános megvitatáson a termikus hulladékkezelést (szemétégetést), amelyből viszonylag magas környezeti terhelés származik, különösen a dioxinemisszió miatt, emissziós forrásnak tekintik.
A szemétégetés szennygázait adszorpciós berendezéseken vezetik keresztül, ahol a szennygázból a környezetkárosító anyagokat eltávolítják.
Ismeretes, hogy az adszorpciós berendezésekben adszorpciós szerekként aktivszén-kokszot vagy aktív szenet használnak. A szennygázt emellett 0,1 és 0,3 m/s közötti áramlási sebességgel egy szilárdanyag-leválasztón is átvezetik (VDI-Bildungswerk 780, 12. oldal). Egy másik lehetőség, amely azonban csak viszonylag alacsony áramlási sebességekre korlátozódik, abból áll, hogy egy keresztáramú elven működő aktív szenes szűrőt alkalmazunk (VDI-Bildungswerk 972, 2. oldal).
Az aktív szén alkalmazásának egyik hátránya az, hogy ha a szennygázban oxigén van, akkor az aktív szén magasabb hőmérsékleten begyulladhat, és csökkenhet az adszorpciós teljesítmény. Szélsőséges esetben előfordulhat az aktív szenes szűrő teljes kiégése is.
A feladat tehát az volt, hogy dolgozzunk ki egy olyan eljárást halogénezett szerves vegyületeknek adott esetben nitrogén-oxidokat (NOX) tartalmazó szennygázokból, különösen szemétégető művek szenny gázaiból való eltávolítására, amely eljárás nem rendelkezik ezekkel az előbb vázolt hátrányokkal.
A találmány tárgya eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására adott esetben nitrogén-oxidokat (NOX) tartalmazó szennygázokból, amely eljárásra az jellemző, hogy a szennygázt adott esetben egy szilárd ágyon vagy egy örvénylő ágyon vezetjük át, és Caroféle savval (peroxikénsav; H2SO5) vagy annak valamilyen sójával hozzuk érintkezésbe.
A találmány egyik kivitelezési formájában a szennygázt adott esetben kén-dioxiddal (SO2) egészíthetjük ki, adott esetben egy szilárd ágyon vagy egy szilárd anyag örvénylő ágyán vezetjük át, és hidrogén-peroxiddal (H2O2) hozzuk érintkezésbe.
A kén-dioxid-hozzáadást akkor alkalmazzuk, ha a kiindulási gáz egyáltalán nem vagy csak kevés kéndioxidot tartalmaz.
A találmány egyik kivitelezési formájában hidrogén-peroxid mellett Caro-féle savat is alkalmazhatunk.
A szennygázt ekkor egy szilárd ágyon vagy egy szilárd anyag örvénylő ágyán vezetjük keresztül, közben hidrogén-peroxid és kénsav elegyének vizes oldatát permetezzük a szilárd ágyra.
A találmány egy másik kivitelezési formájában a szilárd anyagot a szennygáz áramával való érintkeztetés előtt kénsavval itatjuk át (impregnáljuk), és hidrogén-peroxidot viszünk fel rá.
A találmány egy további kivitelezési formájában a szilárd anyagot a szennygáz áramával való érintkeztetés előtt hidrogén-peroxiddal impregnáljuk, és kénsavat viszünk fel rá.
A találmány egy még további kivitelezési formájában a szilárd anyagot a szennygáz áramával való érintkeztetés előtt Caro-féle savval vagy ennek valamilyen sója vizes oldatával impregnáljuk. A szilárd anyagot a szennygáz áramával való érintkezésbe hozás előtt a Caro-féle sav vagy annak valamilyen sója vizes oldatával be is permetezhetjük.
Szilárd anyagként a következő finom szemcsés, granulált, tablettázott vagy kívánt formatestekké alakított
- beleértve méhsejttesteket is - vagy méhsejt alakú hordozókra felvitt anyagok használhatók önmagukban vagy keverékben :
- szilikagélek, lecsapott kovasavak, pirogén kovasavak, adott esetben hidrofobizált formában;
- tág vagy közepes pórusú, természetes vagy mesterséges zeolitok;
- filloszilikátok;
- alumínium-oxid;
- kovaföld (diatómaföld);
- titán-dioxid;
- természetes vagy mesterséges réteges szilikátok.
Kísérletileg közelebbről vizsgált szilárd anyagokat a következőkben részletesebben ismertetünk:
- Aerosil 200 (pirogén, amorf kovasav), 6x5,5 mm méretű tabletták (a Fa. Degussa, Frankfurt Aerosil 200 nevű kereskedelmi termékéből készített kísérleti termék);
- tág pórusú 12 gyűrűs zeolit, alumíniummentesített y-zeolit [pórusméret 0,74 nm (7,4 Á), Modul 200 (Si/Al=100)j.
A találmány szerinti szilárd anyagoknak az az előnyük, hogy nem éghetők. Egészen 900 °C-ig hőállók. Regenerálhatok, amikor a visszamaradó dioxinok például a Fenton-reagenssel [H2O2+Fe(II)- vagy Fe(III)sók] vagy egy másik ismert kémiai reakcióval vagy termikusán tökéletesen elroncsolhatók. A dioxinok túlnyomó része a találmány szerinti eljárás során közvetlenül a szilárd anyagon elroncsolódik.
A hidrogén-peroxid, illetve a Caro-féle sav mennyisége a dioxin mennyiségéhez igazodik, amely elroncsolandó. A dioxin lehetőleg kvantitatív elroncsolását kell elérni.
A hidrogén-peroxidot 30-90 tömeg%, előnyösen 50 tömeg% H2O2-ot tartalmazó vizes oldatként adagoljuk.
Amennyiben a szennygáz nem tartalmaz kén-dioxidot (SO2), akkor a szennygázhoz 0,01-10 000 ppm-ig teijedő mennyiségű kén-dioxid adható.
A szilárd ágy kénsavval (H2SO4) egészen a szilárd anyag telítéséig terjedő mennyiségben impregnálható.
HU 219 785 Β
A szilárd ágy 1-90 tömeg%-ig terjedő koncentrációjú hidrogén-peroxiddal (H2O2) egészen a szilárd anyag telítődéséig terjedő mennyiséggel impregnálható.
A szennygázáramba kénsav 10-98 tömeg%-os vizes oldata 0,01-10 g/m3 s 1 mennyiségben adagolható. 5
A találmány szerint lényegesnek tűnik, hogy kénsav mellett hidrogén-peroxid is jelen van egy reakciózónában. Az ebből intermedier keletkező Caro-féle sav látszik a tulajdonképpeni reagensnek. A szennygáz hőmérsékletének adott esetben a harmatpont felett kell len- 10 nie, ami a szennygáz víztartalmából adódik. Ez azért szükséges, hogy megakadályozzuk víznek a szilárd ágyon való kicsapódását, ami a sav nemkívánatos felhígulásához vezetne.
A találmány szerinti eljárás előnyei a következők: 15
Először, egy nem éghető katalizátort vagy szilárd anyagot használunk. Másodszor, a dioxinok, illetve a klórozott szerves vegyületek nemcsak adszorbeálódnak a szilárd anyagon, hanem ott közel 100%-ban el is roncsolódnak. 20
Példák
Egy szemétégető műből származó szennygáz méregmentesítésére végzett hosszú időtartamú vizsgálatban párhuzamosan dioxinméréseket végeztünk: 25
A cél az volt, hogy tanulmányozzuk a poliklórozott dibenzo-dioxinok és -fűránok viselkedését (bomlását vagy a katalizátoron való adszorpcióját) az erősen oxidáló körülmények között. Ehhez a kísérleti berendezést 10 napos időtartamon keresztül folyamatosan 24 órás üzemme- 30 netben üzemeltettük. A tulajdonképpeni dioxinmérés 7 napos tartós üzemelés után kezdődött. Ebből a célból három egymást követő napon a katalizátor előtt és után 6 órás időtartamon keresztül gázmintákat vettünk. A kísérlet végén a katalizátorból is mintákat vettünk. 35
Szilárd anyagként olyan szilícium-dioxid (SiO2) tablettákat használtunk, amelyeket a pirogén úton előállított Aerosil 200 szilícium-dioxidból formáztunk.
A kísérlet során a következő körülményeket tartot-
fenn: 40
reaktorátmérő 300 mm,
a szilárd ágy
töltetmagassága 400 mm,
anyag: Aerosil 200
tabletták 6x5 mm, 45
a szilárd ágy térfogata 28-30 liter,
töltetsűrűség körülbelül 0,5 kg/liter,
hőmérséklet a reaktor bemeneténél 69-70 °C,
hőmérséklet a reaktor
kimeneténél 69 °C, 50
a gáz harmatpontja körülbelül 60 °C,
nyomásveszteség körülbelül 0,11 kPa
(110 vízoszlop-mm),
lineáris gázsebesség
a reaktorban 0,6-0,7 m/s, 55
átmenő gázmennyiség körülbelül körülbelül körülbelül 160 m3/h, 130 Nm3/h nedves gáz, 104 Nm3/h száraz gáz, 60
beadagolt (50%-os) H2O2mennyiség 1 ml/perc,
SO2-tartalom a nyersgázban körülbelül 5-15 mg/Nm3, a kísérlet időtartama 10 nap.
Tömegmérleg:
La
Reaktor +Ga
L = folyadékáram,
G = gázáram,
E = bemenet,
A = kimenet, x, = az i komponens koncentrációja a folyadékfázisban, yj = az i komponens koncentrációja a gázfázisban.
A mintavételi helyek az 1. ábrán láthatók.
A mérések eredményeit az 1-9. táblázatokban összesítjük. A 10. táblázat azokat a mérési eredményeket mutatja, amelyeket egy technika jelenlegi állása szerinti eljárásnál kapunk.
A példák leírásánál használt rövidítések jelentése a következő:
1. 1,2,3,6,7,8-Hexa CDF= 1,2,3,6,7,8-hexaklór-dibenzoíurán;
2. BGA=Bundesgesundheitsamt (Szövetségi Egészségügyi Hivatal);
3. ng=nanogramm;
4. TE=toxicitási ekvivalens;
5. PCDF=perklórozott dibenzofuránok;
6. PCDD=perklórozott dibenzodioxinok;
7. Tetra CDF=tetraklór-dibenzofurán;
8. Penta CDF=pentaklór-dibenzofurán;
9. HexaCDF=hexaklór-dibenzofurán;
10. Hepta CDF=heptaklór-dibenzofurán;
11. Octa CDF=oktaklór-dibenzofurán;
12. Tetra CDD=tetraklór-dibenzodioxin;
13. Penta CDD=pentaklór-dibenzodioxin;
14. Hexa CDD=hexaklór-dibenzodioxin;
15. Hepta CDD=heptaklór-dibenzodioxin;
16. Octa CDD=oktaklór-dibenzodioxin;
17. Gef. Stoff. V.=Gefahrstoffverordnung (veszélyes anyagokra vonatkozó rendelet);
18. CC MS=Commitee on Challenges of Modem Society (a modem társadalom problémáival foglalkozó bizottság);
19. NATO=North Atlantic Treaty Organisation;
20. Kim. hat.=kimutatási határ;
21. Kongenerek az azonos alapszerkezetű de eltérő szubsztitúciós fokú molekulák;
22. SP-2331=speciális kromatográfiás oszlop (sziloxánalapú poláros oszlop);
23. 1,0134 Pa=nyomásadat pascalban;
24. BGA/UWB=Bundesgesundheitsamt/Umweltbundesamt (Szövetségi Egészségügyi Hivatal/Kömyezetügyi Szövetségi Hivatal).
Körülmények:
liter Aerosil 200 tabletta (sűrűség 0,5 kg/liter) = 15 kg.
HU 219 785 Β
A reaktort 240 órán keresztül 130 Nm3/óra mennyiségű, a szemétégető műből származó, körülbelül 20% nedvességtartalmú szennygázzal üzemeltetjük.
Le=50% H2ö2+50% víz, nem tartalmaz dioxint;
LA=kondenzátum, csekély térfogatáram, nem tartalmaz dioxint.
Számítás:
1. Összgázmennyiség (nedves gáz)
130Nm3/órax24 óra/napx 10 nap=31 200 Nm3
2. Összgázmennyiség (száraz gáz)
200x0,8 25000Nm3
3. A friss katalizátor dioxintartalma=0 dioxinbe-dioxinki=dioxinreakció+dioxinakkumuláció
Példaszámítás 1,2,3,6,7,8-hexa CDF-re (TE=0,l):
Átlagos bemeneti koncentráció abszolút =3,85 ng/Nm3
Átlagos kimenőkoncentráció =0,07 ng/Nm3 Maximális koncentráció a katalizátoron (felső réteg) = 1,1870 ng/Nm3
Átlagos koncentráció a katalizátoron (kevert minta) =0,099 ng/Nm3
Dioxinbe=3,85 x25 000=96 250 ng=100%
Dioxinki=0,07 χ 25 000=1750 ng =1,8%
Dioxinakk, maximum 1,1870x1000 g/kgxl5 = = 17 805 ng = 18,5%
Dioxinakk, (átlag) 0,099 χ 1000 χ 15 = 1485 = 1,54%
Ebből következik, hogy ez a komponens 80-97%ban elreagál. A számítást valamennyi komponensre elvégeztük; az eredmények a 9. táblázatban láthatók.
Eredmények
A nyersgázáram átlagos dioxinterhelése 4,19 ng TE(BGA)/Nm3 (3,9-4,61).
Az átlagos koncentráció a tisztított gázban 0,014 ng TE(BGA)/Nm3 (0,010-0,017).
Az átlagos dioxinleválasztási arány a rendszerben ennek alapján 99,67% (lásd a 8. táblázatot is).
A katalizátoron átlagosan 0,050 ng TE/g katalizátor van; a csúcsérték a felső katalizátorrétegben 0,635 ng TE/g katalizátor.
A gázárammal körülbelül 104 750 ng TE kerül a rendszerbe. A kimenet körülbelül 350 ng TE. A katalizátoron körülbelül 750 ng marad. Ebből következik, hogy átlagosan a dioxin 99%-a a katalizátoron elroncsolódik, és körülbelül 0,7% akkumulálódik 10 nap időtartam alatt.
A kísérleti időszakban, valamint a berendezés tartós üzemelése során azt észleltük a vizsgálat után, hogy a katalizátoron kénsav akkumulálódik. Ez a kénsav a nyersgázban levő maradék kén-dioxidnak hidrogénperoxiddal való reakciójából származik. Ez a katalizátoron igen koncentrált formában van jelen, mivel a víz gőznyomása nagyon alacsony a rendszerben. Feltételezzük, hogy a dioxinokat nem a hidrogén-peroxid, hanem a hidrogén-peroxidból és a kénsavból átmenetileg képződő Caro-féle savak oxidálják. Minden egyes komponensre tömegmérlegeket állítottunk fel. Kiderült, hogy főként az alacsonyan klórozott (6 klóratomig) dioxinok és fúránok roncsolódnak el oxidatív úton. A kevésbé mérgező magasan klórozott (8 klóratomig) dioxinok és fúránok valamivel lassabban oxidálódnak.
1. táblázat
A szilárd anyag mintavételi körülményeinek, valamint az egyes mintavételi helyeknek a leírása.
25 Mátrix, illetve mintavételi hely megnevezése A minta számozása Leírás
30 SiO2 (nullminta) P 1.1 A SiO2-tablettákat a bemeneti oldalról egy tartalék tárolótérből vettük.
35 SiO2 (felső réteg) P2.1 A három szennygáz-mintavételi sorozat után a katalizátorágyat felül felnyitjuk, és a SiO2 szilárd ágy bemeneti oldal felé eső felső rétegét kiszedjük.
40 SiO2 (kevert minta) P2.2 A fentebb részletezett mintavételek és a felső rétegből való mintavétel után a teljes katalizátortöltetet kiöntjük egy edénybe, és összekeverjük. A keverőedényből veszünk mintát.
2. táblázat
A mérési és mintavételi helyek leírása (műszaki adatok) a szennygázminták vételénél
A mérőhely elhelyezkedése a füstgáz útjában A minta számo- zása Csatoma- kereszt- metszet’·1’ (m2) Él- hosszak (m) Átmérő (m) Bevezető- szakasz hossza (m) Kimenő- szakasz átmérője (m) Megfelel-e a mintavételi hely a mérőszakasz tekintetében a VDI-irányelv 2066, 1. lap követelményeinek
Nyersgáz katalizátor előtt P 3.1-3 0,03 (k) 0,1 0,1 0,1 nem A mintavételek nem izokinetikusan történtek; a szennygázmintákat egy karimás csatlakozású üvegcsövén át vettük.
HU 219 785 Β
2. táblázat (folytatás)
A mérőhely elhelyezkedése a füstgáz útjában A minta számozása Csatoma- kereszt- metszetab (m2) Él- hosszak (m) Átmérő (m) Bevezető- szakasz hossza (m) Kimenő- szakasz átmérője (m) Megfelel-e a mintavételi hely a merőszakasz tekintetében a VDI-irányelv 2066, 1. lap követelményeinek
Nyersgáz katalizátor után P4.1-3 0,03 (k) 0,1 0,2 0,2 nem A mintavételek nem izokinetikusan történtek; a szennygázmintákat egy karimás csatlakozású üvegcsövön át vettük.
a négyzetes (n), derékszögű (d), kerek (k)
3. táblázat
Áttekintés a mintavételekről és analízisekről
Mátrix Mintavétel dátuma Mintavételi időtartam Minta számozása Mintavételi térfogat (m3)b O2 normalizálási faktor (x térfogat% O2—>11 térfogat% O2) PCDF/D
SiO2 (nullminta) 1991. 09. 19. a P 1 X
SiO2 (felső réteg) 1991. 09. 19. a P2.1 X
SiO2 (kevert minta) 1991. 09.19. a P2.2 X
Nyersgáz katalizátor előtt 1991. 09.17. 09.00 15.00 P3.1 10,136 0,98 X
Tisztított gáz katalizátor után 1991. 09. 17. 09.00-15.00 P4.1 10,579 0,98 X
Nyersgáz katalizátor előtt 1991. 09. 18. 08.30-14.30 P3.2 10,043 1,00 X
Tisztított gáz katalizátor után 1991. 09. 18. 08.30-14.30 P4.2 10,804 1,00 X
Nyersgáz katalizátor előtt 1991. 09. 19. 07.30-13.30 P3.3 10,542 0,89 X
Tisztított gáz katalizátor után 1991. 09. 19. 07.30-13.30 P4.3 10,296 0,89 X
a bemenőoldali mintavétel;
b vonatkoztatás: 0 °C, 1,013 hPa, száraz.
4. táblázat
PCDF/D-koncentráció SiO2-on (nullminta: P 1.3; felső réteg: P 2.1; kevert minta: P 2.2)
Minta megjelölése P 1.3 P2.1 P2.2
PCDF/PCDD ng/g ng/g ng/g
Össz-TetraCDF b 3,52 0,22
Össz-PentaCDF b 5,63 0,41
Össz-HexaCDF b 8,16 0,64
Össz-HeptaCDF 0,004 6,13 0,51
OktaCDF <0,004 1,54 <0,11
Össz-Tetra- OktaCDF 0,004 24,98 1,78
2378-TetraCDF* <0,0009 0,148 0,010
12378-/12348-PentaCDFa <0,0014 0,483 0,035
23478-PentaCDF* <0,0014 0,372 0,033
123478-/123479-HexaCDFa <0,0015 0,880 0,069
123678-HexaCDF* <0,0015 1,187 0,099
123789-HexaCDF <0,0015 0,070 0,004
234678-HexaCDF <0,0015 0,816 0,084
1234678-HeptaCDF 0,0038 5,202 0,450
1234789-HeptaCDF <0,0009 0,123 0,010
HU 219 785 Β
4. táblázat (folytatás)
Minta megjelölése P 1.3 P2.1 P2.2
PCDF/PCDD ng/g ng/g ng/g
Össz-TetraCDD b 0,14 b
Össz-PentaCDD b 0,49 0,03
Össz-HexaCDD b 0,70 0,05
Össz-HeptaCDD b 1,09 0,12
OktaCDD 0,008 1,45 0,18
Össz-Tetra- OktaCDD 0,008 3,87 0,38
2378-TetraCDD* <0,0008 0,011 <0,001
12378-PentaCDD* <0,0011 0,062 0,006
123478-HexaCDD* <0,0023 0,041 <0,004
123678-HexaCDD* <0,0023 0,069 <0,004
123789-HexaCDD* <0,0023 0,043 <0,004
1234678-HeptaCDD <0,0035 0,506 0,062
Össz-Tetra- OktaCDF/D 0,012 28,85 2,16
Össz-PCDF/D GefStoffV* TE (BGA 1984) b <0,0001 1,933 0,635 0,148 0,050
TE (NATO/CCMS 1988) <0,0001 0,639 0,053
TE (NATO/CCMS NWG) 0,0036 0,639 0,056
Amennyiben másképp nem említjük, az összértékeknél és a toxieitási ekvivalenseknél (TE) a nem igazolt kongencrcket vagy homológ csoportokat nem vesszük figyelembe.
a SP-2331-en gázkromatográfiásán el nem választható kongenerck;
bncm mutatható ki.
5. táblázat
2378-TetraCDD toxieitási ekvivalens faktorok (TEF) a BGD, Berlin és a NATO/CCMS javaslata szerint
PCDF/D BGA 1984 NATO/CCMS 1988
2378-TetraCDD 1,0 l,o
12378-PentaCDD 0,1 0,5
123478-HexaCDD 0,1 0,1
123678-HexaCDD 0,1 0,1
123789-HexaCDD 0,1 0,1
1234678-HeptaCDD 0,01 0,01
OktaCDD 0,001 0,001
2378-TetraCDF 0,1 0,1
12378-PentaCDF 0,1 0,05
23478-PentaCDF 0,1 0,5
123478-HexaCDF 0,1 0,1
123678-HexaCDF 0,1 0,1
123789-HexaCDF 0,1 0,1
234678-HexaCDF 0,1 0,1
PCDF/D BGA 1984 NATO/CCMS 1988
1234678-HeptaCDF 0,01 0,01
1234789-HeptaCDF 0,01 0,01
OktaCDF 0,001 0,001
Σ TetraCDD 0,01 0
Σ PentaCDD 0,01 0
Σ HexaCDD 0,01 0
Σ HeptaCDD 0,001 0
Σ TetraCDF 0,01 0
Σ PentaCDF 0,01 0
Σ HexaCDF 0,01 0
Σ HeptaCDF 0,001 0
Egy minta TE-értékét úgy számítjuk ki, hogy az egyes koncentrációkat beszorozzuk a hozzájuk tartozó TEF-fel, és a szorzatokat összegezzük. Figyelembe kell venni azt, hogy a számított összértékek az egyes homológ csoportok 2378-Cl-szubsztituált kongenereit nem tartalmazzák.
HU 219 785 Β
6. táblázat
PCDF/D-koncentráció nyersgázban katalizátor előtt (P 3.1-3) (Vonatkoztatás: 0 °C, 1,013 hPa, száraz, 11 térfogat% O2-re normalizálva.)
Minta megjelölése P3.1 P3.2 P3.3
PCDF/PCDD ng/m3 ng/m3 ng/m3
Össz-TetraCDF 58,3 42,0 50,3
Össz-PentaCDF 56,1 47,1 49,7
Össz-HexaCDF 27,5 27,0 37,0
Össz-HeptaCDF 15,9 16,1 17,4
OktaCDF 3,6 4,9 <1,8
Össz-Tetra- OktaCDF 161,4 137,1 154,4
2378-TetraCDF 1,61 1,55 1,78
12378-/12348-PentaCDFa 5,13 4,28 4,30
23478-PentaCDF 2,21 2,38 2,84
123478-/123479-HexaCDFa 3,21 3,22 4,45
123678-HexaCDF 3,40 3,39 4,75
123789-HexaCDF 0,23 0,29 0,30
234678-HexaCDF 1,94 3,03 3,42
1234678-HeptaCDF 12,57 12,07 14,13
123C789-HeptaCDF 0,40 0,59 0,36
Össz-TetraCDD 3,8 4,9 5,8
Össz-PentaCDD 8,8 10,6 12,1
Össz-HexaCDD 7,2 9,3 9,5
Össz-HeptaCDD 9,2 8,8 10,0
OktaCDD 10,8 11,9 10,6
Össz-Tetra- OktaCDD 39,8 45,5 48,0
2378-TetraCDD 0,39 0,37 0,44
12378-PentaCDD 1,19 1,21 1,61
123478-HexaCDD 0,40 0,45 0,53
123678-HexaCDD 0,67 0,84 0,87
123789-HexaCDD 0,59 0,77 0,85
1234678-HeptaCDD 4,45 4,49 4,89
Össz-Tetra- OktaCDF/D 201,2 182,6 202,4
TE (BGA 1984) TE (NATO/CCMS 1988) 4,05 3,74 3,90 3,92 4,61 4,78
TE (NATO/CCMS NWG) 3,74 3,92 4,78
Amennyiben másképp nem említjük, az összértékeknél és a toxieitási ekvivalenseknél (TE) a nem igazolt kongenereket vagy homológ csoportokat nem vesszük figyelembe.
a SP 2331-cn gázkromatográfiásán cl nem választható kongenerek.
HU 219 785 Β
7. táblázat
PCDF/D-koncentráció nyersgázban katalizátor előtt (P 3.1-3) (Vonatkoztatás: 0 °C, 1,013 hPa, száraz, 11 térfogat% O2-re normalizálva.)
Minta megjelölése P4.1 P4.2 P4.3
PCDF/PCDD ng/m3 ng/m3 ng/™3
Össz-TetraCDF b 0,07 0,03
Össz-PentaCDF 0,05 0,07 0,03
Össz-HexaCDF 0,15 0,17 0,10
Össz-HeptaCDF 0,20 0,26 0,16
OktaCDF 0,32 0,36 0,09
Össz-Tetra- OktaCDF 0,72 0,93 0,41
2378-TetraCDF <0,004 0,004 0,003
12378-/12348-PentaCDFa 0,008 0,008 0,005
23478-PentaCDF 0,008 0,007 0,004
123478-/123479-HexaCDFa 0,028 0,021 0,014
123678-HexaCDF 0,017 0,019 0,012
123789-HexaCDF <0,003 <0,007 <0,002
234678-HexaCDF 0,037 0,042 0,027
1234678-HeptaCDF 0,146 0,184 0,114
1234789-HeptaCDF 0,007 0,016 0,009
Össz-TetraCDD b b b
Össz-PentaCDD b b b
Össz-HexaCDD b b b
Össz-HeptaCDD 0,15 0,19 0,12
OktaCDD 0,68 0,84 0,52
Össz-Tetra- OktaCDD 0,83 1,03 0,64
2378-TetraCDD <0,002 <0,003 <0,003
12378-PentaCDD <0,004 <0,005 <0,004
123478-HexaCDD <0,012 <0,005 <0,013
123678-HexaCDD <0,012 <0,005 <0,013
123789-HexaCDD <0,012 <0,005 <0,013
1234678-HeptaCDD 0,088 0,108 0,073
Össz-Tetra- OktaCDF/D 1,55 1,96 1,05
TE (BGA 1984) 0,014 0,017 0,010
TE (NATO/CCMS 1988) 0,016 0,017 0,010
TE (NATO/CCMS NWG) 0,024 0,024 0,020
Amennyiben másképp nem említjük, az összértékeknél és a toxicitási ekvivalenseknél (TE) a nem igazolt kongenerekct vagy homológ csoportokat nem vesszük figyelembe.
a SP-2331-en gázkromatográfiásán cl nem választható kongenerek;
b nem mutatható ki.
HU 219 785 Β
8. táblázat
PCDF/D elbontási arányok katalizátor után (P 4.1-3)
Minta megjelölése P4.1 P4.2 P4.3
% % %
Össz-TetraCDF b 99,83 99,94
Össz-PentaCDF 99,91 99,85 99,94
Össz-HexaCDF 99,46 99,37 99,73
Össz-HeptaCDF 98,72 98,39 99,08
OktaCDF 91,11 92,65 <95,00
Össz-Tetra- OktaCDF 99,56 99,32 99,73
2378-TetraCDF >99,75 99,74 99,83
12378-/12348-PentaCDFa 99,84 99,81 99,88
23478-PentaCDF 99,64 99,71 99,85
123478-/123479-HexaCDFa 99,13 99,35 99,69
123678-HexaCDF 99,50 99,44 99,75
123789-HexaCDF >98,70 >97,59 >99,33
234678-HexaCDF 98,09 98,61 99,21
1234678-HeptaCDF 98,84 98,48 99,19
1234789-HeptaCDF 98,25 97,29 97,50
Össz-TetraCDD b b b
Össz-PentaCDD b b b
Össz-HexaCDD b b b
Össz-HeptaCDD 98,37 97,84 98,80
OktaCDD 93,70 92,94 95,09
Össz-Tetra- OktaCDD 97,91 97,74 98,67
2378-TetraCDD >99,49 >99,19 >99,32
12378-PentaCDD >99,66 >99,59 >99,75
123478-HexaCDD >97,00 >98,89 >97,55
123678-HexaCDD >98,21 >99,40 >98,51
123789-HexaCDD >97,97 >99,35 >98,47
1234678-HeptaCDD 98,02 97,59 91,80
Össz-Tetra- OktaCDF/D 99,23 98,93 99,48
TE nach BGA/UBA 1984 99,65 99,93 99,78
TE nach NATO/CCMS 1988 99,57 99,95 99,79
TE (NATO/CCMS NWG) 99,36 99,89 99,58
Az összértékeknél és toxicitási ekvivalenseknél (TE) a nem igazolt kongenereket vagy homológ csoportokat nem vesszük figyelembe. a SP-2331-en gázkromatográfiásán el nem választható kongenerek; b nem mutatható ki.
HU 219 785 Β
9. táblázat
Az egyes komponensek aránya, illetve az elreagálás %-ban
Komponensek Bemenet (tömeg%) Kimenet (tömeg%) Katalizátoron Átlagos elreagálás (tömeg%)
felső réteg átlag,
(töm eg%)
Ossz Tetra CDF 100,00 0,07 4,21 0,26 99,67
Ossz Penta CDF 100,00 0,10 6,63 0,48 99,42
Ossz Hexa CDF 100,00 0,46 16,05 1,26 98,28
Ossz Hepta CDF 100,00 1,26 22,34 1,86 96,89
Okta CDF 100,00 9,06 32,61 0,00 90,94
Ossz Tetra-Okta CDF 100,00 0,45 9,93 0,71 98,84
2378 Tetra CDF 100,00 0,14 5,39 0,36 99,49
12378/12348 Penta CDF 100,00 0,15 6,34 0,46 99,39
23478 Penta CDF 100,00 0,26 9,01 0,80 98,94
123478/123479 Hexa CDF 100,00 0,58 14,56 1,14 98,28
1236789 Hexa CDF 100,00 1,74 18,51 1,54 96,71
123789 Hexa CDF 100,00 0,00 15,37 0,88 99,12
234678 Hexa CDF 100,00 1,26 17,51 1,80 96,93
1234678 Hepta CDF 100,00 1,15 24,15 2,09 96,77
123489 Hepta CDF 100,00 2,37 16,40 1,33 96,30
Ossz Tetra CDD 100,00 0,00 1,74 0,00 100,00
Ossz Penta CDD 100,00 0,00 2,80 0,17 99,83
Ossz Hexa CDD 100,00 0,00 4,85 0,35 99,65
Ossz Hepta CDD 100,00 1,64 7,01 0,77 97,59
Okta CDD 100,00 6,13 7,84 0,97 92,90
Ossz Tetra-Okta CDD 100,00 1,88 5,23 0,51 97,61
2378 Tetra CDD 100,00 0,00 0,15 0,00 100,00
12378 Penta CDD 100,00 0,00 2,78 0,27 99,73
123478 Hexa CDD 100,00 0,00 5,35 0,00 100,00
123678 Hexa CDD 100,00 0,00 5,22 0,00 100,00
123789 Hexa CDD 100,00 0,00 3,50 0,00 100,00
1234678 Hepta CDD 100,00 1,95 6,59 0,81 97,25
Ossz Tetra-Okta CDF/D 100,00 0,78 8,86 0,66 98,56
Megállapítottuk, hogy a nyersgázban levő körülbelül 4,2 ng TE/M3 koncentráció esetén a PCDD/F’ körülbelül 99,67%-a eltávolítódik. A katalizátoron körülbelül 0,7% akkumulálódik. Átlagosan 98,95% bomlik el oxidatív úton. Az egyes komponensek analízise azt mutatja, hogy előnyösen az alacsony klórozott (6 Cl-ig) (és ezért mérgezőbb) vegyületek oxidálódnak. Az úgynevezett Seveso-dioxin (2,3,7,8 TCDD) teljesen elroncsolódik. Úgy véljük, hogy az oxidációs reakció szempontjából a füst55 gázmaradék kén-dioxid-tartalma (SO2) döntő szerepet játszik. Nagyon valószínű, hogy a kén-dioxid (SO2) a hidrogén-peroxiddal (H2O2) a H2SO4-fokozaton keresztül Caro-féle savvá (H2SO5) reagál. Megállapítottuk továbbá, hogy a katalizátoron kénsav koncentrálódik. Ez a kénsav azután a hidrogén-peroxiddal Caro-féle savat képezhet. A Caro-féle sav oxidatív hatása lényegesen nagyobb, mint a hidrogén-peroxidé egyedül, és elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a dioxinokat elroncsolja.
HU 219 785 Β
A mérési értékek meghatározása során a következő mérési módszereket használjuk:
SO2 UV-adszorpció (Rosemount cég, BinosSerien);
NOX kemilumineszcencia (Rosemount cég, Typ 5
950 vagy 951);
Dioxinok A PCDF és PCDD reaktor előtti analízisére a HRGC/LRMS rendszert (MSD), a reaktor utáni analízisre pedig a HRGC/HRMS rendszert használtuk. A mintát C-1234-Tetra CDD standardot tartalmazó XAD-z patronokkal vettük.
10. táblázat
PCDD/PCDF szennygáztisztítás szemétégető műveknél
Égetőmű PCDD/PCDF szennygáztisztítás PCDD/PCDF koncentráció (ng TE/m3) Szennygáz (m3/óra)
nyersgáz tisztított gáz
Félüzemi kísérleti berendezések
MVA Düsseldorf Aktívkoksz-adszorber 2,4-2,71) 0,022-0,025 2000
MVA Stapelfeld Aktívkoksz-adszorber 1,6-5,8» 0,026-0,079 100
MVA Flözersteig Aktívkoksz-adszorber 0,6-l,0'> 0,03-0,05 200
SMVA Símmering Aktívkoksz-adszorber 1,0-9,3'» 0,05 200
Üzemi berendezések
SMVA Schöneiche Szárazadalék-eljárás aktívkokszhozzáadással 0,34-1,742) 0,011 0,022 17 000
MVA Neufahm Szárazadalék-eljárás3) nem mértük 0,09 18 000
MVA Düsseldorf Kohókoksz/aktívkoksz-adszorber 1-55) < 0,l4> 3 χ 160 000
RZR Herten Kohókoksz/ aktívkoksz-adszorber I-55) < 0,l4> 70 000
a por-, halogén- és kén-dioxid-lcválasztó fokozatok után mérve.
2) a gőzfejlesztő után.
3> a PCDD/PCDF szennygáztisztitásra tett különleges műveletek nélkül.
4> elektrofilter után.
MVA=szemétégető mű SMVA=különleges szemétégető mű
Forrás: Gesetzliche Vorschriften sowie Mapnahmen zűr Begrcnzung von Dioxin- und Furanbelastungen. (Törvényes előírások és intézkedések a dioxin- és furánterhelésck korlátozására.) Prof. Dr. Ing. Michael Langc, VBA Berlin Előadás, VD1 Tagung, München, 1991. 09. 17/18.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására adott esetben NOx-tartalmú szennygázokból, azzal jellemezve, hogy a szennygázt adott esetben egy szilárd ágyon vagy egy szilárd anyag örvénylő ágyán vezetjük keresztül, és Caro-féle savval (H2SO5) vagy ennek valamilyen sójával érintkeztetjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szennygázhoz adott esetben kiegészítésként kén-dioxidot (SO2) adunk, adott esetben egy szilárd ágyon vagy egy szilárd anyag örvénylő ágyán vezetjük keresztül, és hidrogén-peroxiddal (H2O2) hozzuk érintkezésbe, miközben in situ Caro-féle sav keletkezik.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szennygázt adott esetben egy szilárd ágyon vagy egy szilárd anyag örvénylő ágyán vezetjük keresztül, és közben a szilárd anyagra hidrogén-peroxidból és kénsavból álló elegyet poriasztunk.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilárd anyagot a szennygázáramba való bevitel előtt kénsavval (H2SO4) impregnáljuk, és hidrogén-peroxidot viszünk fel rá.
  5. 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilárd anyagot a szennygázáramba való bevitel előtt hidrogén-peroxiddal impregnáljuk, és kénsavat viszünk fel rá.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilárd anyagot a szennygázáramba való bevitel előtt Caro-féle savval vagy valamilyen sójának vizes oldatával impregnáljuk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilárd anyagot a szennygázáramba való bevitel előtt Caro-féle savval vagy sójának vizes oldatával permetezzük be.
HU9203735A 1991-11-27 1992-11-26 Eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására szennygázokból HU219785B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4138876 1991-11-27
DE4210055A DE4210055A1 (de) 1991-11-27 1992-03-27 Verfahren zum entfernen von halogenierten organischen verbindungen aus abgasen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUH3787A HUH3787A (en) 1996-07-29
HU219785B true HU219785B (hu) 2001-08-28

Family

ID=25909515

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203735A HU9203735D0 (en) 1991-11-27 1992-11-26 Method for extraction of halogentaed organic compounds from exhaust gases
HU9203735A HU219785B (hu) 1991-11-27 1992-11-26 Eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására szennygázokból

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203735A HU9203735D0 (en) 1991-11-27 1992-11-26 Method for extraction of halogentaed organic compounds from exhaust gases

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5356604A (hu)
EP (1) EP0546314B1 (hu)
JP (1) JPH0757306B2 (hu)
KR (1) KR960000653B1 (hu)
AT (1) ATE137989T1 (hu)
AU (1) AU647326B2 (hu)
BR (1) BR9204582A (hu)
CA (1) CA2083921C (hu)
CZ (1) CZ287597B6 (hu)
DE (2) DE4210055A1 (hu)
DK (1) DK0546314T3 (hu)
ES (1) ES2087401T3 (hu)
HU (2) HU9203735D0 (hu)
LT (1) LT3041B (hu)
MX (1) MX9206774A (hu)
NO (1) NO177926C (hu)
PL (1) PL296751A1 (hu)
RU (1) RU2099131C1 (hu)
SG (1) SG48739A1 (hu)
SK (1) SK279798B6 (hu)
TR (1) TR26524A (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4305344C2 (de) * 1993-02-20 1996-11-21 Degussa Verfahren zum Abbau von in Gasen enthaltenen hochtoxischen halogenierten organischen Verbindungen
EP0679411A1 (de) * 1994-04-30 1995-11-02 Degussa Aktiengesellschaft Verfahren zur Dekontaminierung von mit polychlorierten Dibenzodioxinen und/oder polychlorierten Dibenzofuranen kontaminierten Feststoffen
US5658541A (en) * 1995-03-16 1997-08-19 Monsato Company Process for removal of divalent sulfur compounds from waste gases
US8003744B2 (en) 2003-08-25 2011-08-23 Kaneka Corporation Curing composition with improved heat resistance
JPWO2006030832A1 (ja) * 2004-09-15 2008-05-15 松下電器産業株式会社 監視装置、周囲監視システム、及び監視制御方法
CZ2013451A3 (cs) * 2013-06-13 2014-07-30 Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita Adsorpční materiál pro zadržení toxických škodlivin, jeho použití a ochranný kompozitní systém, který absorpční materiál obsahuje a jeho použití
RU2585028C1 (ru) * 2014-12-11 2016-05-27 Федеральное государственное казённое военное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Военная академия радиационной, химической и биологической защиты имени Маршала Советского Союза С.К. Тимошенко" Полидисперсная порошковая рецептура с наночастицами для дегазации текстильных материалов
CN110038407A (zh) * 2019-04-16 2019-07-23 南京工业大学 一种含氯化氢气体和有机氯化合物气体的废气的净化处理方法及系统

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1234912B (de) * 1961-12-02 1967-02-23 Otto & Co Gmbh Dr C Verfahren zur Entfernung der Schwefeloxyde aus Rauchgasen
CA960437A (en) * 1971-08-02 1975-01-07 Perry B. Lonnes Odor control method
FR2213238B1 (hu) * 1973-01-05 1975-10-31 Air Liquide
US3933980A (en) * 1974-12-19 1976-01-20 Stauffer Chemical Company Process for removing ethylenically unsaturated chlorinated hydrocarbons from gas streams
JPS5611493A (en) * 1979-07-06 1981-02-04 Nippon Hamondo Kk Multiplex keying device for electronic musical instrument
DE2926176A1 (de) * 1979-06-28 1981-01-08 Notox Corp Verfahren zum oxidativen abbau von toxischen pestizide rueckstaenden
SU1080838A1 (ru) * 1982-10-01 1984-03-23 Дзержинский Филиал Государственного Научно-Исследовательского Института По Промышленной И Санитарной Очистке Газов Способ очистки отход щих газов от фенола,формальдегида и сопутствующих примесей
DE3933480A1 (de) * 1989-10-06 1991-04-18 Hagenmaier Hans Paul Verfahren zur verringerung der emission von organischen produkten unvollstaendiger verbrennung
EP0487834A1 (de) * 1990-08-30 1992-06-03 Fritz Curtius Oxidierendes Waschverfahren zur Reinigung von Abgasen

Also Published As

Publication number Publication date
CA2083921C (en) 1999-04-13
SG48739A1 (en) 1998-05-18
NO924485D0 (no) 1992-11-20
DK0546314T3 (da) 1996-06-03
LT3041B (en) 1994-09-25
RU2099131C1 (ru) 1997-12-20
NO924485L (no) 1993-05-28
AU647326B2 (en) 1994-03-17
TR26524A (tr) 1995-03-15
CA2083921A1 (en) 1993-05-28
EP0546314B1 (de) 1996-05-15
ATE137989T1 (de) 1996-06-15
KR930009639A (ko) 1993-06-21
JPH05237340A (ja) 1993-09-17
LTIP458A (lt) 1994-04-25
US5356604A (en) 1994-10-18
KR960000653B1 (ko) 1996-01-11
NO177926C (no) 1995-12-20
DE4210055A1 (de) 1993-06-09
PL296751A1 (en) 1993-12-13
ES2087401T3 (es) 1996-07-16
SK347092A3 (en) 1996-04-03
BR9204582A (pt) 1993-06-01
MX9206774A (es) 1994-05-31
SK279798B6 (sk) 1999-03-12
DE4210055C2 (hu) 1993-09-09
NO177926B (no) 1995-09-11
CZ347092A3 (en) 1993-10-13
CZ287597B6 (cs) 2001-01-17
JPH0757306B2 (ja) 1995-06-21
DE59206301D1 (de) 1996-06-20
EP0546314A1 (de) 1993-06-16
AU2964092A (en) 1993-06-03
HU9203735D0 (en) 1993-03-29
HUH3787A (en) 1996-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
López-Fonseca et al. Comparative study of the oxidative decomposition of trichloroethylene over H-type zeolites under dry and humid conditions
US5346876A (en) Air purifying agent and a process for producing same
Morimoto et al. Characteristics of the mercury vapor removal from coal combustion flue gas by activated carbon using H2S
JP4831405B2 (ja) 揮発性有機化合物の分解除去方法
HU219785B (hu) Eljárás halogénezett szerves vegyületek eltávolítására szennygázokból
US5463170A (en) Process for the degradation of highly toxic halogenated organic compounds contained in gases
EP0625368A1 (en) Process for cleaning harmful gas
Cunliffe et al. Influence of temperature on PCDD/PCDF desorption from waste incineration flyash under nitrogen
JP3790890B2 (ja) 塩素化芳香族化合物の生成抑制剤および生成抑制方法
JP3928872B2 (ja) Pcb除去用剤および除去方法
JP3756822B2 (ja) ダイオキシン類分解触媒、分解処理方法及び装置
Leichsenring et al. A new regenerative method for adsorption and oxidation of organic trace contaminants from flue gases
JP3228459B2 (ja) ハロゲン化物ガスの分解方法
DE4216772A1 (de) Verfahren zur Reinigung von Gasen und Abgasen mit Oxidationsmitteln
CZ302209B6 (cs) Zpusob@rozkládání@organických@sloucenin@obsahujících@chlor@@které@jsou@obsaženy@ve@spalinách@@a@katalyzátor@pro@použití@pri@tomto@zpusobu
KR100242889B1 (ko) 산화질소를 함유하는 가스의 정제방법
JPH081131A (ja) ポリ塩素化ジベンゾジオキシン及び/又はポリ塩素化ジベンゾフランで汚染された固体の汚染除去方法
KR100236881B1 (ko) 일산화질소를 함유하는 가스의 정화방법
JP3987896B2 (ja) アンモニア含有排水の浄化方法及び装置
JP2006061907A (ja) 塩素化芳香族化合物の生成抑制剤および生成抑制方法
Sidhu et al. Fly Ash and Mercury Oxidation/Chlorination Reactions
Wilson Method for macrodetermination of carbon and hydrogen in solid wastes
PL94682B1 (pl) Sposob wydzielania rteci z gazu
JPH0243946A (ja) 吸着分解物質とその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: DEGUSSA AG, DE

GB9A Succession in title

Owner name: EVONIK DEGUSSA GMBH, DE

Free format text: FORMER OWNER(S): DEGUSSA AG., DE; DEGUSSA AG, DE