SK279798B6 - Spôsob odstraňovania halogénovaných organických zl - Google Patents
Spôsob odstraňovania halogénovaných organických zl Download PDFInfo
- Publication number
- SK279798B6 SK279798B6 SK3470-92A SK347092A SK279798B6 SK 279798 B6 SK279798 B6 SK 279798B6 SK 347092 A SK347092 A SK 347092A SK 279798 B6 SK279798 B6 SK 279798B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- solid
- waste gas
- gas
- dioxin
- waste
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/46—Removing components of defined structure
- B01D53/68—Halogens or halogen compounds
- B01D53/70—Organic halogen compounds
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01D—SEPARATION
- B01D53/00—Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
- B01D53/34—Chemical or biological purification of waste gases
- B01D53/74—General processes for purification of waste gases; Apparatus or devices specially adapted therefor
- B01D53/86—Catalytic processes
- B01D53/8659—Removing halogens or halogen compounds
- B01D53/8662—Organic halogen compounds
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Exhaust Gas Treatment By Means Of Catalyst (AREA)
- Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Vynález sa týka spôsobu odstraňovania halogénovaných organických zlúčenín z odpadových plynov, obsahujúcich prípadne NOX, najmä z odpadových plynov zariadení na spaľovanie odpadov.
Doterajší stav techniky
Odpadové plyny zo spaľovacích zariadení na spaľovanie odpadov obsahujú vedľa NOX (priemerne 200 ppm) a zvyšku SO2 (priemerne 10 až 20 mg/Nm3 = 3 až 7 pm) chlórované dibenzodioxíny a chlórované dibenzofurány v rádovom množstve asi 2 až 10 ng TE/m3 (ekvivalenty toxicity)·
Zákonodarca predpisuje od roku 1996 v 17. Versorgung zum Bundesemissionsschutzgesetz medznú hodnotu 0, 1 ngTE/Nm3.
Pri verejnej diskusii sa na tepelné spracovanie odpadu (spaľovanie odpadu) pozerá ako na zdroj emisií, z ktorých pochádza neúmerne vysoké zaťažovanie životného prostredia, najmä čo sa týka emisií dioxínu.
Odpadové plyny zo spaľovania odpadu sa vedú cez adsorpčné zariadenie, pričom sa látky zaťažujúce životné prostredie odstraňujú z odpadového plynu.
Je známe, že sa do adsorpčných zariadení pridáva ako adsorpčné činidlo aktívny uholný koks alebo aktívne uhlie. Odpadový plyn sa pri tom vedie násypom pevných hmôt nábehovou rýchlosťou prúdu medzi 0,1 až 0,3 m/s (VDT-Bildungswerk 780, strana 12). Iná možnosť, ktorá je ale obmedzená na relatívne malé rýchlosti prúdenia, spočíva v tom, že sa použije filter aktívneho uhlia podľa princípu krížového prúdu (VDl-Bildungswerk 972, strana 2).
Nedostatkom pri použití aktívneho uhlia je to, že v prípade, keď je v odpadovom plyne prítomný kyslík, sa aktívne uhlie môže pri zvýšenej teplote zapáliť a adsorpčný výkon sa zníži. V extrémnom prípade môže pritom dôjsť k totálnemu spáleniu filtra aktívneho uhlia.
Tým teda vznikla úloha vyvinúť spôsob odstraňovania halogénovaných organických zlúčenín z odpadových plynov, obsahujúcich prípadne NOX, najmä odpadových plynov zo spaľovacích zariadení na spaľovanie odpadu, ktorý nemá uvedené nedostatky.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob odstraňovania halogénovaných organických zlúčenín z odpadových plynov, obsahujúcich prípadne NOX, ktorého podstata spočíva v tom, že sa odpadový plyn vedie prípadne cez pevné lôžko alebo fluidné lôžko a privedie sa do styku s Caroovou kyselinou alebo jednou z jej solí.
Podľa jednej formy uskutočnenia vynálezu sa môže odpadový plyn prípadne doplniť SO2, pripadne viesť cez pevné lôžko alebo fluidné lôžko a priviesť do styku s peroxidom vodíka H2O2.
Podiel SO2 sa pridáva vtedy, keď východiskový odpadový plyn neobsahuje žiadny SO2 alebo obsahuje len málo SO2.
Pri jednej forme uskutočnenia vynálezu sa môže vedľa H2O2 používať aj kyselina Caroová.
Odpadový plyn sa môže pritom viesť cez pevné lôžko alebo fluidné lôžko pevnej látky, pričom sa vodná zmes pozostávajúca z H2O2 a H2SO4 odparí na pevnú látku.
V ďalšej forme uskutočnenia vynálezu sa môže pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu impregnovať H2SO4 a pridať H2O2.
Pri ďalšej forme uskutočnenia vynálezu sa môže pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu impregnovať kyselinou Caroovou alebo vodným roztokom jej solí. Rovnako sa môže pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu postriekať Caroovou kyselinou alebo vodným roztokom jednej z jej solí.
Ako pevná látka sa môžu používať nasledujúce jemne rozptýlené, granulované, tabletované alebo na ľubovoľne tvarované telieska, voštinovité telieska vytvarované látky, alebo látky nanesené na voštinovitý nosič a to samotné alebo v zmesi:
- silikagély, vyzrážané kremičité kyseliny, pyrogénne kremičité kyseliny, prípadne v hydrofóbnej forme;
- veľkoporézne a strednoporézne prirodzené alebo syntetické zeolity;
- fylosilikáty;
- alumíniumoxid;
- infuzoriová hlinka;
- titándioxid;
- prirodzené alebo syntetické vrstvené silikáty;
Experimentálne bližšie vyskúšané pevné látky sa ďalej bližšie charakterizujú:
Aerosil 200 (pyrogénna amorfná kyselina kremičitá), tablety 6 x 5,5 mm (vývojový produkt z komerčného produktu Aerosil 200 firmy Degussa, Frankfurt);
veľkoporézny 12-Ring-zeolit, dealuminovaný Y-zeolit (veľkosť pórov 7,4 Ä, modul 200 (Si/Al = 100);
Pevné látky podľa vynálezu majú tú prednosť, že sú nehorľavé. Sú stále až do teploty 900 °C. Možno ich regenerovať, pričom zvyšné dioxíny sa dajú dokonale rozrušiť napríklad pomocou Fentonovho činidla (H2O2 + FelI - alebo FelII soli) alebo pomocou inej známej chemickej reakcie alebo tepelne. Prevažný podiel dioxínov sa rozruší pri spôsobe podľa vynálezu priamo na pevnej látke.
Množstvo H2O2, prípadne Caroovej kyseliny sa riadi podľa množstva dioxínu, ktoré sa má rozrušiť. Má sa dosiahnuť čo možno kvantitatívneho rozrušenia dioxínu.
H2O2 sa pridáva ako vodný roztok s obsahom H2O2 30 až 90 % hmotn., výhodne 50 % hmotn.
Ak odpadový plyn neobsahuje žiadny SO2, môže sa k odpadovému plynu pridať SO2 v množstve 0,01 až 10.000 ppm.
Pevné lôžko sa môže impregnovať H2SO4 v množstve až do nasýtenia pevnej látky.
Pevné lôžko sa môže impregnovať H2O2 v koncentrácii 1 až 90 % hmotn. a v množstve až do nasýtenia pevnej látky.
Do prúdu odpadového plynu sa môže vniesť vodný roztok H2SO4 v koncentrácii 10 až 90 % hmotn. a v množstve 0,01 až 10 g/m’.s1.
Podľa vynálezu sa v podstate zdá, že vedľa H2SO4 je v reakčnej zóne prítomný aj H2O2. Z týchto zlúčenín intermediáme vytvorená kyselina Caroová sa zdá byť vlastným činidlom. Teplota odpadových plynov by sa mala pohybovať prípadne nad rosnou teplotou, ktorá vyplýva z obsahu vody v odpadovom plyne. To je nutné, aby sa zabránilo kondenzácii vody na pevnom lôžku, ktorá by mohla viesť k nežiaducemu zriedeniu kyseliny.
Spôsob podľa vynálezu má nasledujúce prednosti:
Po prvé používa sa nehorľavý katalyzátor alebo pevná látka. Po druhé sa dioxíny, pripadne chlórované organické zlúčeniny adsorbujú nielen na pevnej látke, ale sa tam aj takmer 100% rozkladajú.
SK 279798 Β6
Príklady uskutočnenia vynálezu
Pri dlhodobom pokuse s cieľom odstrániť dusík z odpadových plynov zo zariadenia na spaľovanie odpadu sa paralelne vykonávali merania dioxínu:
Cieľom bolo skúmať správanie sa polychlorovaných dibenzodioxínov a dibenzofúránov pri silne oxidačných podmienkach (rozkladu alebo adsorpcie na katalyzátore). S tým cieľom sa pokusné zariadenie prevádzkovalo počas 10 dní kontinuálne pri 24 hodinovej smennej prevádzke. Po 7 dňoch trvalej prevádzky začalo vlastné meranie dioxínu. S tým cieľom sa po tri za sebou nasledujúce dni súčasne pred a za katalyzátorom odoberali počas 6 h vzorky plynu. Na konci pokusu boli odobraté aj vzorky katalyzátora.
Ako pevná látka boli použité tablety SiO2, ktoré boli vytvarované z pyrogénne vyrobeného silíciumdioxidu Aerosil 200.
Pritom boli dodržované nasledujúce podmienky:
priemer reaktora sypaná výška pevného lôžka materiál: Aerosil 200 tablety objem pevného lôžka sypaná hustota asi teplota na vstupe do reaktora teplota na výstupe z reaktora rosná teplota plynu asi tlaková strata asi lineárna rýchlosť plynu v reál presadenie plynu asi
300 mm
400 mm 6x5 mm až 30 1
0,5 kg/1
69až70°C
69°C
60°C
110 mm vodného stĺpca
0,6 až 0,7 m/s
160 m3/h — asi 130 Nm3/h vlhkého plynu — asi 104 Nm3/h suchého plynu
H2O2 - množstvo dávky ( 50 % ) 1 ml/min.
obsahu SO2 v surovom plyne asi 5 až 15 mg/Nm’ trvanie pokusu lOdní hmotnostná bilancia
Gt------yi reaktor
L£-------» xi
La xi
Ga yi
L = prúdy kvapaliny
G = prúdy plynu
E = vstup
A = výstup xi = koncentrácia zložky i v kvapalnej fáze yi = koncentrácia zložky i v plynnej fáze
Miesta, na ktorých bola vzorka odobratá je možné vidieť na obr. 1.
Výsledky meraní sú uvedené v tabuľkách 1 až 9. Tabuľka 10 ukazuje výsledky meraní, ktoré boli získané pri spôsobe podľa stavu techniky.
Skratky uvedené v príkladoch majú nasledujúce významy:
1. 1,2,3,6,7,8-hexa CDF = 1,2,3,6,7,8-hexachlórdibenzofúrán
2. BGA = Spolkový zdravotný úrad
3. ng = nanogram
4. TE = ekvivalenty toxicity
5. PCDF = perchlórované dibenzofúrány
6. PCDD = perchlórované dibenzodioxíny
7. Tetra CDF = tetrachlórdibenzofurán
8. Penta CDF = pentachlórdibenzofúrán
9. Hexa CDF = hexachlórdibenzofurán
10. Hepta CDF = heptachlórdibenzofurán
11. Octa CDF = oktachlórdibenzofúrán
12. Tetra CDD = tetrachlórdibenzodioxín
13. Penta CDD = pentachlórdibenzodioxín
14. Hexa CDD = hexachlórdibenzodioxín
15. Hepta CDD = heptachlórdibenzodioxín
16. Octa CDD = oktachlórdibenzodioxín
17. N. nebezp. lát. = nariadenie o nebezpečných látkach
18. CC MS = Commitee on Challenges of Modem Society
19. NATO = North Atlantic Treaty Organization
20. NWG = medza postrehu
21. Kongenéry sú molekuly rovnakej základnej štruktúry, rozdielneho stupňa substitúcie
22. SP-2331 - špeciálny stĺpec na chromatograftu (polárny stĺpec na báze siloxánu)
23. 1,0134 Pa = údaj tlaku v Pascaloch
24. BGA/UBA = Spolkový zdravotný úrad / Spolkový úrad životného prostredia
Podmienky
Náplň reaktora 30 1 Aerosólu 200 tabliet (špecifická hmotnosť 0,5 kg/1) = 15 kg
Reaktor je prevádzkovaný 130 Nm3/h odpadového plynu z NVA s obsahom vlhkosti asi 20 % viac ako 240 hodín. Le= 50 % H2O2 + 50 % vody, neobsahuje žiadny dioxín La = kondenzát, menší objemový prúd, neobsahuje žiadny dioxín.
Výpočet
1. Celkové množstvo plynu (vlhký plyn)
130 Nm3 x 24hx 10d = 31.200Nm3 h d
2. Celkové množstvo plynu (suchý plyn) .200 x 0, 8 ~ 25.000 Nm3
3. Obsah dioxínu v čerstvom katalyzátore = 0 dioxinvo - dioxinz — dioxinreakc;e + dioxinakualLl|acia
Výpočet príkladu pre 1,2,3,6,7,8-hexa CDF (TE = 0,1) Priemerná hodnota východiskovej koncentrácie absolútna = 3,85 ng/Nm3 priemerná hodnota výstupnej koncentrácie = 0,07 ng/Nm3 max. koncentrácia na katalyzátore (horná vrstva) = 1,1870 ng/g stredná kone, na katalyzátore (zmesová vzorka) = 0,099 ng/g dioxínv0 = 3,85 x 25.000 = 96.250 ng = 100 % dioxínz = 0,07 x 25.000 = 1.750 ng = 1,8 % dioxínak, max. 1,1870 x 1.000 —x 15 = 17.805 ng kg dioxínak., (stred) 0, 099 x 1.000 x 15 = 1.485 = 1,54 %, z toho vyplýva reakcia medzi 80 až 97 % pre túto zložku. Výpočet bol uskutočnený pre všetky zložky, pozri tab. 09.
Výsledky
Prúd surového plynu má priemerné zaťaženie dioxínom
4. 19 ng TE (BGA) /Nm3 (3, 9 - 4, 61) .
SK 279798 Β6
Priemerná koncentrácia čistého plynu je 0,014 ng TE (BGA)/Nm3 (0,010-0,017)
Priemerné množstvo vylúčeného dioxínu v systéme je teda 99,67 % (pozri tiež tabuľku 08).
Na katalyzátore sa nachádza priemerne 0,050 TE/g katalyzátora, špičkové hodnoty v hornej vrstve katalyzátora sa pohybujú okolo 0,635 ng TE/g katalyzátora.
Prúdom plynu sa vnesie asi 104.750 ng TE. Vynesené množstvo je asi 350 ng TE. Na katalyzátore sa nachádza asi 750 ng TE. Z toho plynie, že v priemere sa na katalyzátore rozloží 99 % dioxínu a asi 0,7 % sa akumuluje počas 10 dní.
V časovom rozmedzí pokusu ako aj pri kontinuálnej prevádzke zariadenia po pokuse sa pozoruje, že sa na katalyzátore akumuluje kyselina sírová. Táto kyselina sírová pochádza z reakcie zvyškového SO2 dymového plynu s peroxidom vodíka. Kyselina sírová je na katalyzátore prítomná vo vysokej koncentrácii, pretože má značne menší tlak pary ako voda. Možno predpokladať, že sa dioxíny neoxidujú peroxidom vodíka, ale Caroovými kyselinami vzniknutými intermcdiáme z H2O2 a H2SO4. Pre všetky jednotlivé zložky boli vytvorené hmotnostné bilancie. Ukazuje sa, že sa výhodne oxidačné rozložia nízkochlórované dioxíny a furány a to až s Cl6. Menej jedovaté vyššie chlórované dioxíny a furány až s Cl8 sa oxidujú o niečo pomalšie.
Tabuľka 03: prehľad odberov vzoriek a analýz
Tabuľka 04: koncentrácia PCDF/D v SiO2, nultá vzorka:
P 1.3, najvrchnejšia vrstva : P 2.1, zmesová vzorka : P 2.2
Tabuľka 01: Opis podmienok odberu pevnej látky ako aj súčasných miest odberu vzorky
Matrica poprípade priradené označenie miesta č. vzoriek odberu
SiOt (nultá vzorka)
SiOs (najvrchnejšia vrstva)
P 1.1
P 2.1
SiOz P 2.2 (zmescvá vzorka) popis
Tablety Si02 boli odobraté zo žásobníka prevádzkovatelom Po ukončení troch sérii odberu vzociek odpadového plynu bol katalyzátor zhora otvorený a najvrchnejšia vrstva pevného lbžka SiO? bola prevádzkovatelom odobratá
Všetka náplň katalyzátora bola po ukončení vyššie uvedeného odberu vzoriek a po odobratí najvrchnejšej vrstvy prevádzkovatelon vypustená do nádrže a premiešaná. Zo zmiešavacej nádrže bola odobratá vzorka
Tabuľka 02: Opis miest merania a odberu vzoriek (technické údaje) na odber vzoriek odpadového plynu
označenie vzorky | P 1.3 | P 2.1 | P 2.2 |
PCDF/PCDD | ng/g | ng/g | ng/g |
suma tetraCDF | b | 3,52 | 0,22 |
suma PentaCDF | b | 5,63 | 0,41 |
suma hexaCDF | b | 8,16 | 0, 64 |
suma heptaCDF | 0,004 | 6,13 | 0,51 |
oktaCDF | <0,004 | 1,54 | <0,11 |
suma tetra- až oktaCDF | 0, 004 | 24,98 | 1,78 |
2378-tetraCDF* | <0,0009 | 0,148 | 0,010 |
12378-/12348-pentaCDFe | <0,0014 | 0,483 | 0,035 |
23478-pentaCDF* | <0,0014 | 0,372 | 0,033 |
123478-/123479-hexaCDF“ | <0,0015 | 0,880 | 0, 069 |
123678-hexaCDF* | <0,0015 | 1,187 | 0,099 |
123789-hexaCDF | <0,0015 | 0,070 | 0,004 |
234678-hexaCDF | <0,0015 | 0,816 | 0,084 |
1234676-heptaCDF | 0,0038 | 5,202 | 0,450 |
1234789-heptaCDF | <0,0009 | 0,123 | 0, 010 |
suma tetraCDD | b | 0,14 | b |
suma pentaCDD | b | 0,49 | 0,03 |
suma hexaCDD | b | 0,70 | 0,05 |
suma heptaCDD | b | 1,09 | 0,12 |
oktaCDD | 0,008 | 1,45 | 0,18 |
suma tetra- až oktaCDD | 0,008 | 3,87 | 0,38 |
2378-tetraCDD* | <0,0008 | 0, 011 | <0,001 |
12378-pentaCDD* | <0,0011 | 0, 062 | 0,006 |
123478-hexaCDD* | <0,0023 | 0,041 | <0,004 |
123678-hexaCDD* | <0,0023 | 0, 069 | <0,004 |
123789-hexaCDD* | <0,0023 | 0,043 | <0,004 |
1234678-heptaCDD* | <0,0035 | 0, 506 | 0, 062 |
suma tetra až oktaCDF/D | 0, 012 | 28,85 | 2,16 |
suma PCDF/D podlá GefstoffV* | b | 1,933 | 0,148 |
TE (BGA 1984) | <0,0001 | 0, 635 | O, 050 |
TE (NATO/CCMS 1988) | <0,0001 | 0,639 | 0, 053 |
TE (NATO/CCMS včítane NWG) | 0,0036 | 0, 639 | 0,056 |
Pokiaľ nie je uvedené inak, neberú sa pri súčtových hodnotách a ekvivalentoch toxicity (TE) nepreukázané kongenéry a homologické skupiny do úvahy.
SK 279798 Β6 a plynovou chromatografiou sa SP-2331 nedeliteľné kongenéry b nepreukázateľné
Tabuľka 05: faktory ekvivalentu toxicity 2378-tetraCDD (TEF) podľa návrhu BGA, Berlín, a NATO/CCMS
pcor/D | DGA | NATO/CCMS |
2378-tetraCDD | 1,0 | 1.0 |
12378-pentaCDD | 0, 1 | 0, 5 |
12347 8-hexaCDD | O, 1 | 0, 1 |
123678-hexaCDD | 0,1 | 0, 1 |
123789-hexaCDD | 0,1 | 0, 1 |
123467B-heptaCDD | O, 01 | 0, 01 |
ofctaCDO | 0, OOl | 0. 001 |
2378-tetraCDF | 0,1 | 0,1 |
12378-pentaCDF | 0,1 | 0,05 |
23476-pentaCDF | 0,1 | o, s |
12347B-hexaCDF | O, 1 | O, 1 |
123678-hexaCDr | 0,1 | 0, 1 |
123789-hexaCDF | 0,1 | 0,1 |
234678-hexaCDF | 0,1 | 0, 1 |
123467e-haptaCDr | 0,01 | 0,01 |
1234799-heptaCDF | O, 01 | 0,01 |
oktaCDF | 0, OOL | 0, 001 |
E tatraCDn | ||
E pentaCDD | O, 01 | o |
£ hexaCDD | O, 01 | 0 |
Σ heptaCDD | 0,001 | 0 |
£ tetraCDľ | 0, 01 | 0 |
Σ pentaCDF | 0, 01 | 0 |
Σ hexaCDF | α, oi | 0 |
Σ heptaCDF | 0,001 | 0 |
Hodnota TE vzorky sa vypočíta tým, že sa okamžité koncentrácie násobia príslušným TEF a súčiny sa sčítajú.
Je potrebné dbať na to, aby vypočítané súčtové hodnoty neobsahovali 2378-C1 substituované kongenéry práve prítomných homologických skupín.
Pokiaľ nie je uvedené inak, nie sú pri súčtových hodnotách a ekvivalentoch toxicity (TE) zohľadnené nepreukázané kongenéry alebo homologické skupiny.
♦plynovou chromatografiou na SP-2331 nedeliteľné kongenéry
Tabuľka 07: Koncentrácia PCDF/D v čistom plyne po katalyzátore (P 4.1-3);
vzťah : 0°C, 1,013 hPa, normované na 11 % O2
suma tetca- al oktaCDF/D 1,55
1,96 1,05
TE (BGA 1981)0,014
TE (NATO/CCMS 1998)0,016
TE (NATO/CCMS včítane NWG)0,024
0,017 0,010
0,017 0,010
0,024 0, 020
Tabuľka 06: koncentrácia PCDF/D v surovom plyne pred katalyzátorom (P 3.1-3);
vzťah : 0°C, 1,013 hPa, suchý, normované na 11 % O2
označenie vzorky | P 3.1 | P 3.2 | P 3.3 |
PCDF/PCDD | ng/mJ | ng/mJ | ng/m3 |
suita tetraCDF | 58,3 | 42,0 | 50,3 |
suna pentaCDF | 56,1 | 47,1 | 49, 7 |
suita hexaCDF | 27, 5 | 27,0 | 37,0 |
suita heptaCDF | 15, 9 | 16,1 | 17,4 |
oktaCDF | 3,6 | 4,9 | <1,8 |
suita tetra- až oktaCDF | 161,4 | 137,1 | 154,4 |
237B-tetraCDF | 1,61 | 1,55 | 1,78 |
12378-/12348-pentaCDF· | 5,13 | 4,28 | 4,30 |
23478-pentaCDF | 2,21 | 2,39 | 2,84 |
123478-/123479-hexaCDF* | 3,21 | 3,22 | 4,45 |
123678-hexaCDF | 3,40 | 3,39 | 4,75 |
123789-hexaCDF | 0,23 | 0,29 | 0,30 |
234678-hexaCDF | 1,94 | 3,03 | 3,42 |
123678-heptaCDF | 12,57 | 12,07 | 14,13 |
1234789-heptaCDF | 0,40 | 0, 59 | 0,36 |
suma tetraCDD | 3,8 | 4,9 | 5, 8 |
suma pentaCOD | 8,8 | 10,6 | 12, 1 |
suma hexaCDD | 7,2 | 9, 3 | 9, 5 |
suma heptaCDD | 9,2 | B, 8 | 10, 0 |
oktaCDD | 10, 8 | 11, 9 | 10, 6 |
suma tetra- až oktaCDD | 39, 8 | 45, 5 | 48, 0 |
2378-tetraCDD | 0,39 | 0, 37 | 0, 44 |
12378-pentaCDD | 1,19 | 1,21 | 1, 61 |
123478-hexaCDD | 0,40 | 0, 45 | 0, 53 |
123678-hexaCDD | 0, 67 | 0, 84 | 0, Θ7 |
123789-hexaCDD | 0, 59 | 0, 77 | 0, 85 |
1234678-heptaCDD | 4,45 | 4, 49 | 4,89 |
suma tetra- až oktaCDF/D | 201,2 | 182,6 | 204,4 |
TE (BGA 1984) | 4, 05 | 3, 90 | 4,61 |
TE (NATO/CCMS 1988) | 3, 74 | 3,92 | 4,78 |
TE (NATO/CCMS včítane NWG) | 3, 74 | 3,92 | 4,78 |
Pokiaľ nie je uvedené inak, nie sú pri súčtových hodnotách ekvivalentov toxicity (TE) zohľadnené nepreukázané kongenéry alebo homologické skupiny.
a plynovou chromatografiou na SP-2331 nedeliteľné kongenéry b nepreukázateľné
Tabuľka 08: rozložené množstvá PCDF/D po katalyzátore (P 4.1-3) označenie vzorky
P 4.1 P 4.2 P 4.3 zachytené množstvo suma tetraCDF suma pentaCDF suma hexaCDF suma heptaCDF iž oktaCDF
1237C-/1234B-pentaCDF* 23478-psntaCDF 123476-/1 2347 9-hexaGLlt-* 123678-hexaCDF
123789-hexaCDF
34 678—tiexaCDE
1234678-heptaCDF
1234789-heptaCDF suma heptaCDD suma tetra- al oktaCDD
237B·
ICDD . 237 8-pentaCDD
123789-hexaCDD b
99,91
99,46
98,72 t %
99, 83 99, 94
99, 9599,94
99,3799,73
98,3999,08 :95,OO
BI
ΒΘ
7S >99,33 b hb b tab b tab
98.37 97,8498,80
93,70 92,9495,09
97,91 97,7498,67 >99,49 >99,66 >97.00 >96,21 >97,97
98. 02 >99,19 >99,59 >98.B9 >99, 40 >99, 35
97.59 >99,32 >99,75 >97,55 >98,51 >98,47 suma tetra- ai cktaCDr/D
99, 23
98,93
99, 48
TE podlá BGA/UBA 1984 | 99,65 | 99,93 | 99, 70 |
TE podlá NATO/CCNS 1988 | 92,57 | 99,95 | 99,79 |
TE (NATO/CCMS včítane NWG) | 99, 36 | 99,8 9 | 99, 50 |
SK 279798 Β6
Pri súčtových hodnotách a ekvivalentoch toxicity nie sú zohľadnené nepreukázané kongenéry alebo homologické skupiny.
a = plynovou chromatografiou na SP-2331 nedeliteľné kongenéry b nevypočítateľné
Tabuľka 09: percentuálne obsahy jednotlivých zložiek, prípadne konverzií
Bolo zistené, že pri koncentrácii surového plynu asi 4,2 ng TE/m3 sa odstráni z plynu asi 99,67 % PCDD/F's. Na katalyzátore sa akumuluje asi 0,7 %. Priemerne sa rozloží oxidáciou 98,95 %. Z analýzy jednotlivých zložiek vyplýva, že sa výhodne oxidujú nižšie chlórované (a tým jedovatejšie) zlúčeniny až s Cl6. Takzvaný Sevesov dioxín (2,3,7,8 TCDO)sa úplne rozloží. Možno predpokladať, že pre oxidačnú reakciu hrá rozhodujúcu úlohu zvyškový obsah SO2 dymového plynu. Je veľmi pravdepodobné, že pri tom zreaguje SO2 s H2O2 cez stupeň H2SO4 na H2SO5 (Caroovou kyselinu). Ďalej bolo zistené, že sa na katalyzátore kyselina sírová skoncentruje. Táto kyselina sírová môže tvoriť s peroxidom vodíka Caroovú kyselinu. Oxidačný účinok Caroovej kyseliny je podstatne vyšší ako účinok samotného peroxidu vodíka a mal by postačiť na rozloženie dioxínu.
Pri zisťovaní nameraných hodnôt boli použité nasledujúce meracie metódy:
SO2 UV adsorpcia, firmy Rosemount, Binos-Serien NOX chemoluminiscencia, firmy Rosemount, typ 950 alebo 951 dioxíny na analýzu PCDF a PCDD pred reaktorom bol použitý systém HRGC/LRMS (MSD) a pre analýzu za reaktorom systém HRGC/HRMS. Vzorka bola odobratá XAD - z kartuše s C-1234 tetra CDD štandardom.
Tabuľka 10: Čistenie odpadového plynu s PCDD/PCDF pri zariadeniach na spaľovanie odpadu
1. merané za odlučovacími stupňami pre prach, halogény a dioxid siričitý
2. za vyvíjačom pary
3. bez zvláštnych opatrení na čistenie odpadového plynu s PCDD/PCDF
4. stanovená hodnota
5. za elektrofiltrom
MVA = zariadenie na spaľovanie odpadu
SMVA = zariadenie na spaľovanie zvláštneho odpadu Zdroj: Geswtzliche Vorschriften sowie Massnahmen zur Begrenzung von Dioxin- und Furanbelastungen, Prof. Dr. Ing. Michael Lange VBA Berlín, Vertrag VDI Tagung /17.18.09. 1991, Miinchen/ Zákonné predpisy a opatrenia na obmedzenie zaťaženia dioxínom a fúránom, Prof. Dr. Ing. Michael Lange, VBA Berlín, prednáška na zasadaní 17./18. 09.1991, Mníchov.
Spôsob podľa vynálezu je znázornený na obr. 1. V podrobnostiach znamenajú:
1. umelý ťah MVA - vzniknutý po praní dymových plynov,
2. kondenzátor na zníženie obsahu vodnej pary,
3. výpust kondenzátu,
4. výpust kondenzátu,
5. výpust kondenzátu,
6. elektrické ohrievacie zariadenie,
7. sklenený reaktor s pevným lôžkom,
8. výpust kondenzátu,
9. výpust kondenzátu,
10. výpust kondenzátu,
11. prietok práčky (HNO3),
12. práčka s výplňovými telieskami,
13. čerpadlo pre okruh práčky.
Claims (7)
1. Spôsob odstraňovania halogénovaných organických zlúčenín z odpadových plynov obsahujúcich prípadne NOX, vyznačujúci sa tým ,žesa odpadový plyn vedie prípadne cez pevné lôžko alebo fluidné lôžko a privedie sa do styku s Caroovou kyselinou H2SO5 alebo jednou z jej solí.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že sa odpadový plyn prípadne doplní SO2, prípadne sa vedie cez pevné lôžko alebo fluidné lôžko a privedie sa do styku s H2O2, pričom sa vyrobí kyselina Caroová in situ.
SK 279798 Β6
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že sa odpadový plyn vedie cez pevné lôžko alebo fluidné lôžko tvorené pevnou látkou a pritom sa zmes pozostávajúca z H2O2 a H2SO4 nanesie dýzou na pevnú látku.
4. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým , že sa pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu impregnuje H2SO4 a nanesie sa H2O2.
5. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že sa pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu impregnuje H2O2 a nanesie sa H2SO4.
6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že sa pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu impregnuje s Caroovou kyselinou alebo jednou zjej solí.
7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že sa pevná látka pred spojením s prúdom odpadového plynu postrieka Caroovou kyselinou alebo vodným roztokom jednej zjej solí.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4138876 | 1991-11-27 | ||
DE4210055A DE4210055A1 (de) | 1991-11-27 | 1992-03-27 | Verfahren zum entfernen von halogenierten organischen verbindungen aus abgasen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK347092A3 SK347092A3 (en) | 1996-04-03 |
SK279798B6 true SK279798B6 (sk) | 1999-03-12 |
Family
ID=25909515
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK3470-92A SK279798B6 (sk) | 1991-11-27 | 1992-11-24 | Spôsob odstraňovania halogénovaných organických zl |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5356604A (sk) |
EP (1) | EP0546314B1 (sk) |
JP (1) | JPH0757306B2 (sk) |
KR (1) | KR960000653B1 (sk) |
AT (1) | ATE137989T1 (sk) |
AU (1) | AU647326B2 (sk) |
BR (1) | BR9204582A (sk) |
CA (1) | CA2083921C (sk) |
CZ (1) | CZ287597B6 (sk) |
DE (2) | DE4210055A1 (sk) |
DK (1) | DK0546314T3 (sk) |
ES (1) | ES2087401T3 (sk) |
HU (2) | HU9203735D0 (sk) |
LT (1) | LT3041B (sk) |
MX (1) | MX9206774A (sk) |
NO (1) | NO177926C (sk) |
PL (1) | PL296751A1 (sk) |
RU (1) | RU2099131C1 (sk) |
SG (1) | SG48739A1 (sk) |
SK (1) | SK279798B6 (sk) |
TR (1) | TR26524A (sk) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE4305344C2 (de) * | 1993-02-20 | 1996-11-21 | Degussa | Verfahren zum Abbau von in Gasen enthaltenen hochtoxischen halogenierten organischen Verbindungen |
EP0679411A1 (de) * | 1994-04-30 | 1995-11-02 | Degussa Aktiengesellschaft | Verfahren zur Dekontaminierung von mit polychlorierten Dibenzodioxinen und/oder polychlorierten Dibenzofuranen kontaminierten Feststoffen |
US5658541A (en) * | 1995-03-16 | 1997-08-19 | Monsato Company | Process for removal of divalent sulfur compounds from waste gases |
US8003744B2 (en) | 2003-08-25 | 2011-08-23 | Kaneka Corporation | Curing composition with improved heat resistance |
EP1790996A1 (en) * | 2004-09-15 | 2007-05-30 | Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. | Monitor |
CZ2013451A3 (cs) * | 2013-06-13 | 2014-07-30 | Vysoká Škola Báňská - Technická Univerzita | Adsorpční materiál pro zadržení toxických škodlivin, jeho použití a ochranný kompozitní systém, který absorpční materiál obsahuje a jeho použití |
RU2585028C1 (ru) * | 2014-12-11 | 2016-05-27 | Федеральное государственное казённое военное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Военная академия радиационной, химической и биологической защиты имени Маршала Советского Союза С.К. Тимошенко" | Полидисперсная порошковая рецептура с наночастицами для дегазации текстильных материалов |
CN110038407A (zh) * | 2019-04-16 | 2019-07-23 | 南京工业大学 | 一种含氯化氢气体和有机氯化合物气体的废气的净化处理方法及系统 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1234912B (de) * | 1961-12-02 | 1967-02-23 | Otto & Co Gmbh Dr C | Verfahren zur Entfernung der Schwefeloxyde aus Rauchgasen |
GB1393415A (en) * | 1971-08-02 | 1975-05-07 | Environmental Research Corp | Method of controlling odour of gaseous fluid |
FR2213238B1 (sk) * | 1973-01-05 | 1975-10-31 | Air Liquide | |
US3933980A (en) * | 1974-12-19 | 1976-01-20 | Stauffer Chemical Company | Process for removing ethylenically unsaturated chlorinated hydrocarbons from gas streams |
JPS5611493A (en) * | 1979-07-06 | 1981-02-04 | Nippon Hamondo Kk | Multiplex keying device for electronic musical instrument |
DE2926176A1 (de) * | 1979-06-28 | 1981-01-08 | Notox Corp | Verfahren zum oxidativen abbau von toxischen pestizide rueckstaenden |
SU1080838A1 (ru) * | 1982-10-01 | 1984-03-23 | Дзержинский Филиал Государственного Научно-Исследовательского Института По Промышленной И Санитарной Очистке Газов | Способ очистки отход щих газов от фенола,формальдегида и сопутствующих примесей |
DE3933480A1 (de) * | 1989-10-06 | 1991-04-18 | Hagenmaier Hans Paul | Verfahren zur verringerung der emission von organischen produkten unvollstaendiger verbrennung |
EP0487834A1 (de) * | 1990-08-30 | 1992-06-03 | Fritz Curtius | Oxidierendes Waschverfahren zur Reinigung von Abgasen |
-
1992
- 1992-03-27 DE DE4210055A patent/DE4210055A1/de active Granted
- 1992-11-03 AT AT92118797T patent/ATE137989T1/de active
- 1992-11-03 ES ES92118797T patent/ES2087401T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-03 DE DE59206301T patent/DE59206301D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-03 DK DK92118797.7T patent/DK0546314T3/da active
- 1992-11-03 SG SG1996001058A patent/SG48739A1/en unknown
- 1992-11-03 EP EP92118797A patent/EP0546314B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-17 US US07/976,341 patent/US5356604A/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-20 NO NO924485A patent/NO177926C/no not_active IP Right Cessation
- 1992-11-24 CZ CS19923470A patent/CZ287597B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1992-11-24 SK SK3470-92A patent/SK279798B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1992-11-25 MX MX9206774A patent/MX9206774A/es unknown
- 1992-11-25 AU AU29640/92A patent/AU647326B2/en not_active Expired
- 1992-11-26 JP JP4317044A patent/JPH0757306B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-26 TR TR92/1180A patent/TR26524A/xx unknown
- 1992-11-26 CA CA002083921A patent/CA2083921C/en not_active Expired - Lifetime
- 1992-11-26 RU RU9292004539A patent/RU2099131C1/ru active
- 1992-11-26 HU HU9203735A patent/HU9203735D0/hu unknown
- 1992-11-26 BR BR9204582A patent/BR9204582A/pt not_active IP Right Cessation
- 1992-11-26 PL PL29675192A patent/PL296751A1/xx unknown
- 1992-11-26 HU HU9203735A patent/HU219785B/hu unknown
- 1992-12-30 KR KR1019920022307A patent/KR960000653B1/ko not_active IP Right Cessation
-
1993
- 1993-03-26 LT LTIP458A patent/LT3041B/lt not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
NO177926C (no) | 1995-12-20 |
AU2964092A (en) | 1993-06-03 |
TR26524A (tr) | 1995-03-15 |
PL296751A1 (en) | 1993-12-13 |
JPH05237340A (ja) | 1993-09-17 |
NO924485L (no) | 1993-05-28 |
US5356604A (en) | 1994-10-18 |
HU219785B (hu) | 2001-08-28 |
MX9206774A (es) | 1994-05-31 |
KR930009639A (ko) | 1993-06-21 |
HUH3787A (en) | 1996-07-29 |
KR960000653B1 (ko) | 1996-01-11 |
SG48739A1 (en) | 1998-05-18 |
CA2083921A1 (en) | 1993-05-28 |
SK347092A3 (en) | 1996-04-03 |
JPH0757306B2 (ja) | 1995-06-21 |
EP0546314A1 (de) | 1993-06-16 |
BR9204582A (pt) | 1993-06-01 |
LT3041B (en) | 1994-09-25 |
CA2083921C (en) | 1999-04-13 |
DE4210055C2 (sk) | 1993-09-09 |
DK0546314T3 (da) | 1996-06-03 |
ATE137989T1 (de) | 1996-06-15 |
CZ347092A3 (en) | 1993-10-13 |
NO177926B (no) | 1995-09-11 |
DE59206301D1 (de) | 1996-06-20 |
DE4210055A1 (de) | 1993-06-09 |
EP0546314B1 (de) | 1996-05-15 |
RU2099131C1 (ru) | 1997-12-20 |
CZ287597B6 (cs) | 2001-01-17 |
NO924485D0 (no) | 1992-11-20 |
LTIP458A (lt) | 1994-04-25 |
HU9203735D0 (en) | 1993-03-29 |
ES2087401T3 (es) | 1996-07-16 |
AU647326B2 (en) | 1994-03-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5456891A (en) | Process for the purification of contaminated exhaust gases from incineration plants | |
EP0613397B1 (en) | A METHOD OF IMPROVING THE Hg-REMOVING CAPABILITY OF A FLUE GAS CLEANING PROCESS | |
US20030206843A1 (en) | Methods and compositions to sequester combustion-gas mercury in fly ash and concrete | |
Vidic et al. | Kinetics of vapor-phase mercury uptake by virgin and sulfur-impregnated activated carbons | |
KR20170102269A (ko) | 폐가스 탈진을 위한 방법 및 탈진제 | |
SK279798B6 (sk) | Spôsob odstraňovania halogénovaných organických zl | |
CN106178865B (zh) | 工业窑炉烟气重金属和氟氯硫硝净化及资源化利用方法 | |
JPH07299328A (ja) | 排気ガスの浄化方法 | |
CN109908721A (zh) | 一种钠盐法脱除低温烟气中重金属砷的方法 | |
US5567402A (en) | Method of cleaning gases containing organic pollutants | |
CZ280409B6 (cs) | Způsob regenerace odpadní kyseliny sírové | |
DE4305344C2 (de) | Verfahren zum Abbau von in Gasen enthaltenen hochtoxischen halogenierten organischen Verbindungen | |
Cha et al. | Microwave process for removal and destruction of volatile organic compounds | |
DE4336768A1 (de) | Verfahren zur elektrisch angeregten Umwandlung oder Zerstörung von Schadstoffen und/oder toxischen Chemikalien | |
US5935539A (en) | Reactive composition and method for the purification of a nitric oxide containing gas | |
DE4119630C2 (sk) | ||
DE3117794C2 (de) | Verfahren zur Feinreinigung von Gasen | |
Szeliga et al. | Effect of HCl on a sorption of mercury from flue gas evolved during incineration of hospital waste using entrained flow adsorbers | |
Leichsenring et al. | A new regenerative method for adsorption and oxidation of organic trace contaminants from flue gases | |
JP3756822B2 (ja) | ダイオキシン類分解触媒、分解処理方法及び装置 | |
DE4216772A1 (de) | Verfahren zur Reinigung von Gasen und Abgasen mit Oxidationsmitteln | |
DE19730462C2 (de) | Verfahren zur Minderung halogenierter aromatischer Kohlenwasserstoffe aus Abgasen | |
Teller | Effective reduction of emissions from resource recovery operations | |
Ishikawa et al. | The Relationship Between Flue Gas/Fly Ash Compositions and Dioxin Level in Fluidized‐Bed Incinerators | |
Robbins | 9?/032? 4 Flue gas cleaning with ammonia reduces SOP and NO, emissions |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PC4A | Assignment and transfer of rights |
Owner name: DEGUSSA GMBH, DUESSELDORF, DE Free format text: FORMER OWNER: DEGUSSA AG, DUESSELDORF, DE Effective date: 20100701 |
|
TC4A | Change of owner's name |
Owner name: EVONIK DEGUSSA GMBH, DUESSELDORF, DE Effective date: 20100701 |
|
TE4A | Change of owner's address |
Owner name: EVONIK DEGUSSA GMBH, ESSEN, DE Effective date: 20100701 |
|
MK4A | Patent expired |
Expiry date: 20121124 |