HU218665B - Bakkatin-III származékok, ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények és eljárás előállításukra - Google Patents

Bakkatin-III származékok, ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények és eljárás előállításukra Download PDF

Info

Publication number
HU218665B
HU218665B HU9300594A HU9300594A HU218665B HU 218665 B HU218665 B HU 218665B HU 9300594 A HU9300594 A HU 9300594A HU 9300594 A HU9300594 A HU 9300594A HU 218665 B HU218665 B HU 218665B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
compound
hydrogen
formula
compounds
alkanoyl
Prior art date
Application number
HU9300594A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT64317A (en
HU9300594D0 (en
Inventor
Ezio Bombardelli
Bruno Gabetta
Original Assignee
Indena S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Indena S.P.A. filed Critical Indena S.P.A.
Publication of HU9300594D0 publication Critical patent/HU9300594D0/hu
Publication of HUT64317A publication Critical patent/HUT64317A/hu
Publication of HU218665B publication Critical patent/HU218665B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/08Bridged systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D305/00Heterocyclic compounds containing four-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atoms
    • C07D305/14Heterocyclic compounds containing four-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atoms condensed with carbocyclic rings or ring systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgyát az (1) általános képletű vegyületek képezik, aképletben R1 jelentése önmagában hidrogénatom; R14 jelentése önmagábanhidrogénatom; vagy R1 és R14 együttes jelentése karbonilcsoport vagyC1–7 alkilidéncsoport; R7 jelentése hidrogénatom, tri(C1–6 alkil)-szilil-csoport, 1–3 halogénatommal szubsztituált C2–7 alkanoilcsoportvagy 1–3 halogénatommal szubsztituált C2–7 alkoxi-karbonil-csoport;R10 jelentése hidrogénatom, adott esetben 1–3 halogénatommalszubsztituált C2–7 alkanoilcsoport vagy 1– 3 halogénatommalszubsztituált C2–7 alkoxi-karbonil-csoport; R13 jelentésehidrogénatom, CO–CHOH–CH(C6H5)–NHCOC6H5 vagy–CO–CHOH–CH(C6H5)–NHCOOC(CH3)3 és Ac jelentése acetilcsoport. Atalálmány további tárgyát képezik a fenti vegyületeket tartalmazógyógyászati készítmények, illetve a vegyületek előállítására szolgálóeljárás. ŕ

Description

A jelen találmány (1) általános képletű új bakkatin IIIszármazékokra, ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítményekre és előállításukra vonatkozik.
Az (1) általános képletben R[ jelentése önmagában hidrogénatom;
Rj4 jelentése önmagában hidrogénatom; vagy
R, és R,4 együttes jelentése karbonilcsoport vagy C,_7 alkilidéncsoport;
R7 jelentése hidrogénatom, tri(C!_6 alkil)-szilil-csoport, 1 -3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkanoilcsoport vagy 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkoxi-karbonil-csoport;
R10 jelentése hidrogénatom, adott esetben 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkanoilcsoport vagy 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkoxi-karbonil-csoport;
R13 jelentése hidrogénatom,
CO-CHOH-CH(C6H5)-NHCOC6H5 vagy -CO-CHOH-CH(C6H5)-NHCOOC(CH3)3 és
Ac jelentése acetilcsoport.
Az 1-7 szénatomszámú alkilcsoport meghatározás egy vegyértékű, telített, elágazó vagy egyenes szénhidrogénláncra utal. Az ilyen alkilcsoportokra példaként a metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, izobutil-, szek-butil-, terc-butil-, pentil-, izopentil-, neopentil-, terc-pentil-, hexil-, izohexil-heptil- és hasonló csoportokat említjük.
A szubsztituensdefiníciókban előforduló alkoxicsoport kifejezés olyan 1-7 szénatomszámú alkoxicsoportot jelöl, amely a molekula további részéhez egy éteres oxigénkötéssel kapcsolódik. Ilyen alkoxicsoportok a metoxi-, etoxi-, propoxi-, izopropoxi-, butoxi-, izobutoxi-, szek-butoxi-, terc-butoxi-, pentoxi-, izopentoxi-, neopentoxi-, terc-pentoxi-, hexoxi-, izohexoxi-, heptoxi- és hasonló csoportok.
Az 1-7 szénatomszámú alkilidéncsoport egy geminálisan két vegyértékű telített, egyenes vagy elágazó szénhidrogénláncot jelent. Ilyen alkilidéncsoportok például a metilidén-, etilidén-, propilidén-, izopropilidén-, butilidén-, izobutilidén-, pentilidén-, neopentilidén-, hexilidén-, heptilidén- és hasonló csoportok.
A szubsztituensdefiníciókban szereplő halogén-alkoxi-csoportok közül példaként a difluor-metoxi- és trifluor-metoxi-csoportokat említjük.
Az olyan (1) általános képletű vegyület, amelyben
R1=R7=R10=R13=Ri4=H, azaz az (la) vegyület egy új taxán, amelyet a Taxus nemzetség vegetatív anyagából, különösen a Taxus wallichiana föld feletti részéből, lényegében más vegyületektől mentesen lehet izolálni. Az említett faj Ázsiában igen elterjedt, különösen a Himalája szikláin. Az (la) vegyület szerkezetét ’H- és ’3C-NMR-vizsgálatokkal és röntgensugár-diffraktometriás analízissel állapítottuk meg. Az (la) vegyület a 10deacetil-bakkatin ΠΙ-hoz képest, amelyet a taxol és taxoter daganatellenes szerek szintézisénél szintenként használnak, egy további hidroxilcsoportot tartalmaz a 14béta-helyzetben. Ezen további hidroxilcsoport jelenléte a molekulát a 10-dezacetil-bakkatin III-nál hidrofilebbé teszi, amely tulajdonság előnyt jelent az ilyenfajta diterpénvázat tartalmazó daganatellenes szerek embereknek períűzió útján való adagolása szempontjából.
Az új, (la) képletű taxánt növényi részekből, előnyösen tűkből lehet elkülöníteni két különböző extrakciós eljárással.
A növényi anyagot valójában vízzel elegyedő vagy vízzel nem elegyedő oldószerekkel lehet kivonatolni. Az első esetben [A) eljárás] egy protikus oldószert, például metanolt vagy etanolt magában vagy vízzel keverve használhatunk. Közepesen poláros aprotikus oldószert, például acetont is alkalmazhatunk önmagában vagy vízzel elegyítve. Az (la) vegyület a növényi anyagból ezekkel az oldószerekkel szobahőmérsékleten kivonható. A kapott extraktumot a szerves oldószer eltávolításáig töményítjük, a képződött oldatlan anyagoktól megszüljük, és aztán vízzel nem elegyedő oldószerrel, például etil-acetáttal, vagy klórozott oldószerrel, előnyösen metilén-dikloriddal kezeljük. Az (la) vegyületet tartalmazó szerves extraktumot szárazra pároljuk, és a kapott maradékot oszlopkromatográfiásan tisztítjuk. Amikor vízzel nem elegyedő oldószert használunk [B) eljárás], aromás szénhidrogént, például benzolt vagy toluolt, vagy klórozott oldószert, például metilén-dikloridot, kloroformot, 1,2-diklór-etánt, 1,1,1-triklór-etánt alkalmazhatunk. Ebben az esetben a növényi anyag extrakcióját szobahőmérsékleten vagy a választott oldószer forráspontjának hőmérsékletén végezzük.
A kapott extraktumot bepároljuk, a poláros szennyezésektől egy C| 6 alkohol, például metil-alkohol 30%-os vizes oldatával kezelve megtisztítjuk, majd szárazra pároljuk.
A maradékot aztán, az A) eljárással kapotthoz hasonlóan, oszlopkromatográfiásan tisztítjuk tovább.
Mindkét eljárás esetében a növényi anyag két különböző módon végzett extrakciójával kapott maradékot szilikagéloszlopon kromatográfiásan tisztítjuk, amelyhez eluálószerként oldószerelegyeket, például ciklohexán és aceton, metilén-diklorid és etil-acetát vagy metilén-diklorid és metanol elegyét használjuk, amelyeknek arányát úgy állítjuk be, hogy a lehető legnagyobb mennyiségű (la) vegyületet tudjunk elkülöníteni. A kiindulási növényi anyagtól függően az (la) vegyület hozama 0,1 és 0,01% között változik. Az (la) vegyületet tartalmazó kromatográfiás frakciókat egyesítjük, szárazra pároljuk, és a maradékot metanolból, etil-acetátból, acetonból vagy acetonitrilből kristályosítva tiszta (la) vegyületet kapunk.
Az (1) általános képletű vegyületeket az (la) vegyületből állíthatjuk elő ismert módszerekkel.
Részlegesen átalakított termékeket is készíthetünk az (la) képletű vegyületből, mivel a hidroxilcsoportok reakciókészsége eltérő, és az alábbi sorrendnek felel meg: 7-OH >10-OH>14-OH>13-OH.
Ezért, vagy megfelelő mennyiségű reagenst alkalmazva, vagy a hőmérséklet és reakcióidő beállításával részlegesen átalakított vegyületekhez juthatunk.
Az olyan vegyületeket, amelyekben R7 és R10 mindegyike vagy egyik közülük 2-7 szénatomos alkanoilcsoport, úgy állíthatjuk elő, hogy az (la) vegyületet vagy valamely származékát egy R5-COO-CO-R5 általános képletű karbonsavanhidriddel, a képletben R5 1-6 szénatomos alkilcsoport, amely a szubsztituensdefinícióban
HU 218 665 Β megadott módon helyettesítetlen vagy halogénatommal egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan helyettesített, egy aminocsoportján helyettesített 4-amino-piridin jelenlétében és egy alkalmas oldószerben reagáltatjuk.
Az acilezési reakciót szobahőmérsékleten vagy adott esetben a reakcióelegy forralásával végezzük.
Eljárhatunk úgy is, hogy az (la) vegyületet vagy származékát egy R5COOH általános képletű savval klórozott oldószerben, például metilén-dikloridban vagy kloroformban karbodiimid, például diciklohexil-karbodiimid vagy l-[3-(dimetil-amino)-propil]-3-etil-karbodiimid és egy katalizátor, például 4-(N,N-dimetil-amino)-piridin vagy 4-(pirrolidino)-piridin jelenlétében, szobahőmérsékleten vagy az oldószer forráspontján visszük reakcióba.
Olyan (1) általános képletű vegyületet, amelyben R7 tri(kis szénatomszámú)alkil-szilil-csoport, az (la) vegyületből vagy valamely származékából úgy kaphatunk, hogy egy szililezőszerrel alkalmas oldószerben és alkalmas katalizátor jelenlétében reagáltatjuk. Például (tercbutil)-dimetil-klór-szilánt használhatunk minden szililezni kívánt hidroxilcsoportra számítva 1,1 ekvivalens mennyiségben, 2,2 ekvivalens imidazol vagy 4-(N,N-dimetil-amino)-piridin jelenlétében dimetil-formamidban és szobahőmérsékleten végezve a reakciót.
Azokhoz az (1) általános képletű vegyületekhez, amelyekben R, és R14 együtt karbonilcsoportot alkot, úgy juthatunk, hogy az (la) vegyületet alkalmas klórformiáttal bázikus oldószerben, például piridinben reagáltatjuk. így az (la) vegyületet triklór-etil-klór-formiát feleslegével piridinben, 80 °C-on néhány percig reagáltatva olyan terméket kapunk, amelyben a 7- és 10-helyzetű hidroxilcsoportok -COOCH2CCl3-csoporttal acilezettek.
Azonban a reakcióközegben egy intramolekuláris nukleofil szubsztitúció megy végbe a 14-es helyzetű szubsztituens és az 1-es helyzetben levő hidroxilcsoport között, amelynek eredményeként (lb) karbonát képződik.
Azokat az (1) általános képletű származékokat, amelyekben az Rj és R,4 együtt kis szénatomszámú alkilidéncsoportot alkot, oly módon állíthatjuk elő, hogy az (la) vegyületet egy aldehiddel vagy ketonnal, megfelelően katalizált körülmények között reagáltatjuk. Például ha az (la) vegyületet 2,2-dimetoxi-propánnal acetonos oldatban és piridin-p-toluolszulfonát jelenlétében visszük reakcióba, (le) gyűrűs ketont kapunk, amelynek képzésében az (la) vegyület 14- és 1-helyzetű hidroxilcsoportjai vesznek részt.
A jelen találmány szerinti (1) általános képletű vegyületek antimitotikus hatásúak, amely hatás összemérhető az ismert taxánok, így a taxol vagy származékainak hatásával, és in vivő daganatellenes hatást fejtenek ki.
In vitro a vegyületek hatnak az agytubulinra (Shelanski, Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 70, 765, 1973) és humán tenyésztett leukocitákra. A találmány szerinti vegyületek vizsgálataink szerint kétszer akkora hatást fejtenek ki a tubulinra, mint a megfelelő bakkatin III-származékok.
A vegyületeket orálisan vagy parenterálisan, önmagukban vagy más gyógyszerekkel, többek között neopláziaellenes szerekkel, szteroidokkal és másokkal kombinálva adagolhatjuk az ilyen kezelést igénylő emlősnek. A parenterális adagolás történhet intramuszkulárisan, intravaginálisan, intravénásán és intraartériásan. Mint ahogy az ilyen típusú gyógyszerek esetében szokásos, a dózist a kezelendő neoplazma, a beteg állapota és az adott válasz figyelembevételével kell beállítani, de általában körülbelül 10 és körülbelül 30 mg/m2/nap az adag 5 napig vagy 150-250 mg/m2 háromhetenként egy alkalommal. Noha a jelenleg használatban levő más szerekhez képest a toxieitás alacsony, a toxikus választ gyakran vagy a napi dózis csökkentésével és/vagy váltakozó napokon való adagolással és/vagy hosszabb időközönként, így minden harmadik vagy ötödik napon történő beadással csökkenthetjük. Orális dózisformák például a tabletták és kapszulák, amelyek egységdózisonként 1 -10 mg hatóanyagot tartalmaznak.
A következő példák a találmány további bemutatására szolgálnak.
7. példa
14-béta-Hidroxi-10-dezacetil-bakkatin III [(la), azaz olyan (1) általános képletű vegyület, amelyben R1=R7=Ri0=R13=Ri4=H] elkülönítése Taxus wallichiana levelekből
A) eljárás kg Taxus wallichiana levelet, amelyet 35 °C-on vákuumban szárítottunk, finoman megőrölünk, és 6 alkalommal 3-3 liter metanollal extrahálunk keverés közben, szobahőmérsékleten. Minden extrakciót 6 órán át végzünk. Az összegyűjtött extraktumokat csökkentett nyomáson 1 liter térfogatra bepároljuk, és 24 órán át állni hagyjuk. A kivált oldhatatlan anyagot kiszűrjük. A szűrletet 6 alkalommal 500-500 ml metilén-dikloriddal extraháljuk. Az összegyűjtött szerves fázisokat vákuumban 500 ml-re bepároljuk, és a kapott oldatot 300 g szilikagélen oszlopkromatográfiásan tisztítjuk. Eluálószerként metilén-dikloridot használunk, amíg az apoláros vegyületeket teljesen eltávolítjuk, majd metilén-diklorid és etilacetát 85:15 térfogatarányú elegyével eluálva tiszta (la) vegyületet kapunk. Az összegyűjtött frakciókat vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot 7 térfogat metanolból kristályosítjuk. A kristályos szilárd anyagot szívatással szüljük, kevés metanollal mossuk, majd 40 °C-on vákuumban szárítjuk. Ily módon 800 mg (la) vegyületet kapunk, amely 215-217 °C-on olvad; M+ m/z=560. Elemanalízis a C29H36Oh összegképlet alapján: számított: C: 62,13%; H: 6,47%;
talált: C: 62,07%; H: 6,53%.
2. példa
14-béta-Hidroxi-10-dezacetil-bakkatin III [(la), azaz olyan (1) általános képletű vegyület, amelyben R1=R7=R10=R13=R14=H] elkülönítése Taxus wallichiana levelekből
B) eljárás kg Taxus wallichiana levelet, amelyet 35 °C-on vákuumban szárítottunk, finoman megőrlünk, és 6 x 3 liter toluollal extrahálunk szobahőmérsékleten, keverés közben, 6-6 órán át. Az összegyűjtött extraktumokat csök3
HU 218 665 Β kentett nyomáson 500 ml-re bepároljuk, és 3x70 ml 20%-os vizes metanollal kezeljük. A toluolos fázist vákuumban szárazra pároljuk, és a maradékot 500 ml metilén-dikloridban oldjuk. A kapott oldatot az 1. példában leírt módon oszlopkromatográfiásan tisztítjuk, így tiszta (la) vegyületet kapunk, amely 215-217 °C-on olvad.
3. példa (lb) vegyület [azaz olyan (1) általános képletű vegyület, amelyben R7=R10=-COOCH2CC13, R, és R14 együtt -CO-csoport és R13 hidrogénatom] előállítása
300 mg (0,53 mmol) (la) vegyületet 6 ml vízmentes piridinben oldunk, és 5 percig 80 °C-on 0,49 ml (3,41 mmol) 2,2,2-(triklór-etil)-klór-formiáttal reagáltatunk. A reakcióelegyet ezután szobahőmérsékletre hűtjük, és a reagens feleslegének elbontására néhány csepp metanolt adunk hozzá. A reakcióelegyet vízzel hígítjuk, majd metilén-dikloriddal extraháljuk. A szerves fázist elválasztjuk, híg sósavval mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk, és aztán szárazra pároljuk. A maradékot 7 g szilikagélből készült oszlopon kromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként hexán és etil-acetát 1:1 térfogatarányú elegyét használjuk. 295 mg (59%) (lb) vegyületet kapunk. M+ (C.I.MS) m/z=955 (937+NH4).
Elemanalízis a C36H35Oi6Ci6 összegképlet alapján: számított: C: 46,10%; H: 3,84%;. Cl: 22,73%; talált: C: 45,98%; H: 3,91%; Cl: 22,67%.
4. példa (le) vegyület [azaz olyan (1) általános képletű vegyület, amelyben R7=R10=R13=H; R14 és R! együtt -C(CH3)2-csoport] előállítása
100 mg (la) vegyületet 17 ml acetonban oldunk, amelyet előzőleg réz-szulfátról desztilláltunk, és keverés közben, szobahőmérsékleten 7 ml 2,2-dimetoxi-propánnal és 150 mg piridin-p-toluolszulfonáttal reagáltatunk. A reakcióelegyet ezután szárazra pároljuk, és a maradékot metilén-dikloridban felvesszük. A szerves oldatot a piridiniumsó eltávolítására vízzel mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A maradékot 5 g szilikagélből készült oszlopon kromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként dietilétert használunk. Ily módon 82 mg (76%) (le) vegyületet kapunk, amely 166-170 °C-on olvad.
M+ (C.I.MS) m/z=618 (600+NH4).
Elemanalízis a C32H40Oh összegképlet alapján: számított: C: 63,89%; H; 6,71%; talált: C: 64,00%; H: 6,67%.
5. példa
14-béta-Hidroxi-10-dezacetil-7,10-(diklór-acetát)bakkatin III [azaz olyan (1) általános képletű vegyület, amelyben Ri=Ri3=Ri4=H; R7=R10=-COCHC12] előállítása
200 mg (la) vegyületet 3 ml vízmentes piridinben oldunk, és szobahőmérsékleten 24 órán át 160 mikroliter diklór-ecetsavanhidriddel és 10 mg 4-(N,N-dimetil-amino)-piridinnel reagáltatunk.
A reakcióelegyet jeges vízzel hígítjuk, és kloroformmal extraháljuk. A szerves fázist híg sósavval, majd vízzel mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk és végül szárazra pároljuk.
A maradékot szilikagéloszlopon kromatográfiásan tisztítjuk, eluálószerként hexán és etil-acetát 3:7 térfogatarányú elegyét használjuk. 217 mg 7,10-(diklór-acetát)-vegyületet kapunk, amelyet kloroformból kristályosítunk.
M+=792.
Elemanalízis a C33H36O13C14 összegképlet alapján: számított: C: 50,00%; H: 4,54%; Cl: 17,93%; talált: C: 49,86%; H: 4,71%; Cl: 17,01%.
6. példa
10-Dezacetil-14p-hidroxi-(bakkatin 111)-1,14-karbonát (Rj és R14 együttesen -CO-; R7=R10=R13=H)
10-Dezacetil-14p-hidroxi-(bakkatin III) (2,8 g, 5,14 mmol) vízmentes metilén-kloridban (25 ml) készült szuszpenziójához vízmentes piridint (8,3 ml, 8,1 g, 20 mólekvivalens) adagolunk. Egy tiszta oldatot kapunk, melyet -10 °C-ra hűtünk. 26,6 ml 1,9 mol/literes toluolban készült foszgénoldatot adagolunk keverés közben. Az adagolás végét követően, 15 perc múlva a keveréket először telített NaHCO3oldattal, majd vízzel (20 ml) hígítjuk. A vegyületet metilén-kloriddal extraháljuk, majd a szerves fázist híg vizes HCl-oldattal mossuk. MgSO4-tal végzett szárítást követően az oldószert flash oszlopkromatográfiásan eltávolítjuk (10 g szilikagél, eluens: etil-acetát/hexán=3:7), és így 2,8 g (93%) cím szerinti vegyületet kapunk (M+=568).
7. példa
10-Dezacetil-14p-hidroxi-7-O-(trietil-szilil)-(bakkatin III)-l,14-karbonát (Rí és R14 együttesen -CO-; R10=R13=H; R7=trietil-szilil) g 10-dezacetil-14p-hidroxi-(bakkatin 111)-1,14karbonátot 50 ml dimetil-formamiddal hígítunk, majd 5 ml trietil-szilil-klorid/imidazol elegyet adagolunk. A reakciókeveréket 2 órán át szobahőmérsékleten tartjuk. A reakció teljessé válását vékonyréteg-kromatográfiásan ellenőrizzük, majd ezt követően 500 g jégre öntjük, majd a szuszpenziót metil-kloriddal extraháljuk. A szerves fázist MgSO4 felett vízmentesítjük, majd szárazra töményítjük. A maradékot (11,8 g) aceton/hexán elegyből átkristályosítjuk. így 10 g cím szerinti vegyületet kapunk (M+=702).
8. példa
14p-Hidroxi-7-O-(tnetil-szilil)-(bakkatin III)-1,14karbonát (R[ és R14 együttesen -CO-; R10=Ac; R7=trietil-szilil; R13=H;) g 10-dezacetil-14p-hidroxi-7-O-(trietil-szilil)(bakkatin 111)-1,14-karbonátot metil-kloridban oldunk, majd 12 órán át 2 ekvivalensnyi acetil-kloriddal extraháljuk, vízzel mossuk, majd a szerves fázist vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot metanolban felvesszük, majd a kivált szilárd anyagot szüljük és aceton/hexán eleggyel kristályosítjuk. így 10 g cím szerinti vegyületet kapunk (M+ =744).
HU 218 665 Β
9. példa
13-[(2R,3S)-3-(Benzoil-amino)-2-hidroxi-3-fenilpropanoil]-14p-hidroxi-(bakkatin 111)-1,14-karbonát
0,5 g 7-O-(trietil-szilil)-14p-hidroxi-(bakkatin III)1,14-karbonátot 60 ml toluollal hígítunk. Az elegyhez 800 mg (A) képletű (4S,5R)-N-(benzoil)-2,2-dimetil-4fenil-5-oxazolidin-karbonsavat, 400 g ciklohexil-karbodiimidet és 40 mg Ν,Ν-dimetil-amino-piridint adagolunk.
A reakciókeveréket 80 °C-on tartjuk 2 órán át, majd szűrjük és vízzel mossuk. A szerves fázist ezt követően szá- 10 razra pároljuk. A maradékot 10 °C-on 0,1% H2SO4-ot tartalmazó metanollal kezeljük. A metanolos oldatot vízzel hígítjuk, majd a terméket etil-acetáttal extraháljuk.
A szerves fázist szárazra töményítjük, majd a maradékot szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk eluensként aceton/hexán 4:6 arányú elegyét alkalmazva. így 580 mg cím szerinti vegyületet kapunk (M+ m/z=897).
10. példa
13-[(2R,3S)-3-(terc-Butoxi-karbonil-amino)-2-hid- 20 roxi-3-fenil-propanoil]-14p-hidroxi-(bakkatin 111)-1,14karbonát
0,5 g 7-O-(trietil-szilil)-14p-hidroxi-(bakkatin III)1,14-karbonátot 60 ml toluollal hígítunk. Az oldathoz 800 mg (B) képletű (4S,5R)-N-(terc-butoxi-karbonil)2,2-dimetil-4-fenil-5-oxazolidin-karbonsavat, 400 g 5 ciklohexil-karbodiimidet és 40 mg Ν,Ν-dimetil-aminopiridint adagolunk. A reakciókeveréket 80 °C-on tartjuk 2 órán át, majd ezt követően szűrjük és vízzel mossuk. Ezután a szerves fázist szárazra pároljuk. A maradékot 10 °C-on 0,1% H2SO4-ot tartalmazó metanollal kezeljük. A metanolos oldatot vízzel hígítjuk, majd a terméket etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázist szárazra töményítjük, majd a maradékot szilikagélen kromatográfiásan tisztítjuk eluensként aceton/hexán 4:6 arányú elegyét alkalmazva. így 580 mg cím szerinti vegyületet ka15 púnk (M+m/z=851).
1. farmakológiai példa - in vitro vizsgálat
A találmány szerinti vegyületek közül a 9. és 10. példa szerintieket ismert vegyületekkel együtt vizsgáltuk Alley M. C. és társai Cancer Rés. 48, 589,1988 műben leírt módszer szerint. Az eredményeket az alábbi 1. táblázatban foglaljuk össze.
1. táblázat
Vegyületek A 121 A 549 HT 29 MCF 7 MCF 7-ADR MCF 7ADR/MCF 7
Cephalo-mannine 20 6,8 12 4 >10 000 >2500
Baccatin III 5 1O3 2,1-103 2,1-103 3-103 nem aktív
Paclitaxel 10,3 3,6 3,6 2,1 513,7 244,6
Docetaxel 3,0 1,0 1,2 1,0 235 235
1. példa 8,2 2,4 3,0 1,6 23 14,3
10. példa 2,6 1,2 0,8 1,4 26 18,6
Jelmagyarázat
A 121: humán petefészek-karcinóma.
A 549 (CCL70) : humán tüdőkarcinóma.
HT 29 (HT B-38): humán vastagbcl-adenokarcinóma. MCF 7: humán cmlő-adenokarcinóma.
MCF 7-ADR: adriamicinrezisztens emlő-adenokarcinóma.
2. farmakológiai példa - in vitro vizsgálat Hathetes Balb/Cnu/nu athymiás nőstény egereket (Harlan/Sprague-Dawley-tól beszerezve) alkalmaztünk humán emlőtumorok (MCF 7) gazdáiként kéthetes karanténban tartást követően. Az egerekbe körülbelül 50 mg nem nekrotikus tumorfragmenseket vittünk be szubkután egy szokásos punkciós kanüllel (12-es méretű) transzplantációs technikát alkalmazva. A kemoterá- $5 piát az implantációt követően 4-10 nappal kezdtük el, amikor már a tumor tapinthatóvá vált (100 mm3-es méretű).
A tumomövekedést hetente kétszer vizsgáltuk kétirányú tapintókörző segítségével. A tumomövekedés-gát- θθ lást (T/C arány) határoztuk meg a paclitaxelanalógok tumorellenes aktivitásának jellemzésére. A kontrollcsoport tumortömege (C) elérte az 1-1,5 g tömeget; a kezelt csoport tumortömegeit (T) is meghatároztuk, a látható tumort nem hordozó állatokat is figyelembe véve. A T/C értéket úgy határoztuk meg, hogy a kezelt csoport tumortömegét elosztottuk a kontrollcsoport tumortömegével. A tumorok tömegét a tumor mérete alapján becsültük meg, azon feltételezés alapján, hogy 1 mm3 tumor tömege 1 mg. A 0,4-nél nagyobb T/C értéket tekintjük az aktivitás minimális értékének (NCI standard).
Az eredményeket az alábbi 2. táblázatban foglaljuk össze.
HU 218 665 Β
Vegyület Dózis mg/kg iv. A tumor tömege 15 nappal az implantációt követően (tömeg+standard hiba) A kezelt csoport/ kontrollcsoport arány (T/C arány)
Cephalomannin 80 1850+216 0,92
Paclitaxel 80 713+121* 0,35
Docetaxel 30 461+96* 0,23
9. példa 50 230+78** 0,11
10. példa 30 200+56** 0,10
Kontroll - 2000+312 -
n=6; *p<0,05; **p<0,001

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. (1) általános képletű vegyületek, ahol a képletben Rj jelentése önmagában hidrogénatom;
    R14 jelentése önmagában hidrogénatom; vagy
    R, és R14 együttes jelentése karbonilcsoport vagy C17 alkilidéncsoport;
    R7 jelentése hidrogénatom, tri(C[_6 alkil)-szilil-csoport, 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkanoilcsoport vagy 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkoxi-karbonil-csoport;
    Rio jelentése hidrogénatom, adott esetben 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkanoilcsoport vagy
    1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkoxi-karbonil-csoport;
    R13 jelentése hidrogénatom,
    -CO-CHOH-CH(C6H5)-NHCOC6H5 vagy -CO-CHOH-CH(C6H5)-NHCOOC(CH3)3 és
    Ac jelentése acetilcsoport.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti olyan vegyületek, amelyekben Rb R7, R10, R13 és R14 egyidejűleg hidrogénatom.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti olyan vegyületek, amelyekben R7 jelentése 2-7 szénatomos alkanoilcsoport, amely halogénatommal egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan helyettesített.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti olyan vegyületek, amelyekben R10 jelentése 2-7 szénatomos alkanoilcsoport, amely adott esetben halogénatommal egyszeresen, kétszeresen vagy háromszorosan helyettesített.
  5. 5. Eljárás az (1) általános képletű vegyületek előállítására - ahol a képletben szereplő szubsztituensek jelentése az 1. igénypontban megadott azzal jellemezve, hogy az Rb R7, Ri0, Rj3 és R14 jelentésében hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyület előállítására
    - Taxus wallichiana föld feletti részéből származó növényi anyagot vízzel elegyedő oldószerrel vagy vízzel elegyedő oldószer és víz elegyével extrahálunk; majd
    - az oldószert lepároljuk; majd
    - az oldhatatlan maradék kiszűrését követően a kapott anyagot vízzel nem elegyedő oldószerrel kezeljük, vagy a kapott anyagot C,_6 alkohol vizes oldatával kezeljük; majd
    -a kapott oldatot bepároljuk; és
    - a kapott végterméket oszlopkromatográfiásan tisztítjuk és kristályosítjuk; és kívánt esetben
    i) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben Rt és Rl4 együttes jelentése karbonilcsoport, egy Rj és R14 helyén hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyületet foszgénnel reagáltatunk; vagy ii) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben Rj és R14 együttes jelentése karbonilcsoport és R7 és R10 jelentése 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkoxi-karbonil-csoport, egy Rb R7, R10 és R14 jelentésében hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyületet a megfelelő klór-formiátszármazékkal reagáltatunk; vagy iii) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben Rj és R14 együttes jelentése Cj_7 alkilidéncsoport, egy R, és R14 jelentésében hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyületet C| 4 alkoxicsoporttal diszubsztituált Cb7 alkánnal reagáltatunk; és/vagy iv) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben R7 és R10 jelentése 1-3 halogénatommal szubsztituált C2_7 alkanoilcsoport, egy R7 és R10 jelentésében hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyületet a megfelelő halogén-szubsztituált alkánkarbonsav aktivált formájával reagáltatjuk; és/vagy
    v) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben R10 jelentése C2 7 alkanoilcsoport, egy R10 jelentésében hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyületet a megfelelő alkán-karbonsav aktivált formájával reagáltatjuk; és/vagy vi) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben R7 jelentése tri(C!_6 alkil)-szililcsoport, egy R7 jelentésében hidrogénatomot hordozó
    HU 218 665 Β (1) általános képletű vegyületet a megfelelő tri(C!_6 alkilj-szilil-halogeniddel reagáltatjuk; és/vagy vii) olyan (1) általános képletű vegyületek előállítása esetén, melyekben
    R,3 jelentése CO-CHOH-CH(C6H5)-NHCOC6H5 vagy
    -CO-CHOH-CH(C6H5)-NHCOOC(CH3)3 csoport, egy R13 jelentésében hidrogénatomot hordozó (1) általános képletű vegyületet az (A) vagy (B) képletű oxa zolidinkarbonsav-származékkal reagáltatjuk.
  6. 6. Gyógyászati készítmények, amelyek hatóanyag ként egy 1 -4. igénypontok bármelyike szerinti vegyüle 5 tét tartalmaznak megfelelő vivőanyaggal alkotott keve rék formájában.
HU9300594A 1992-03-06 1993-03-04 Bakkatin-III származékok, ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények és eljárás előállításukra HU218665B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI920528A IT1254517B (it) 1992-03-06 1992-03-06 14-beta idrossi-10-deacetil-baccatina iii, suoi derivati, loro prepazione ed impiego terapeutico

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300594D0 HU9300594D0 (en) 1993-05-28
HUT64317A HUT64317A (en) 1993-12-28
HU218665B true HU218665B (hu) 2000-10-28

Family

ID=11362321

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300594A HU218665B (hu) 1992-03-06 1993-03-04 Bakkatin-III származékok, ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények és eljárás előállításukra
HU95P/P00594P HU211824A9 (en) 1992-03-06 1995-06-29 Baccatine iii derivatives

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU95P/P00594P HU211824A9 (en) 1992-03-06 1995-06-29 Baccatine iii derivatives

Country Status (19)

Country Link
US (2) US5264591A (hu)
EP (1) EP0559019B1 (hu)
JP (1) JP2708346B2 (hu)
KR (1) KR100255525B1 (hu)
CN (1) CN1051082C (hu)
AT (1) ATE184599T1 (hu)
CA (1) CA2091001C (hu)
CZ (1) CZ284265B6 (hu)
DE (1) DE69326369T2 (hu)
DK (1) DK0559019T3 (hu)
ES (1) ES2136096T3 (hu)
FI (1) FI109904B (hu)
GR (1) GR3031280T3 (hu)
HK (1) HK1011686A1 (hu)
HU (2) HU218665B (hu)
IT (1) IT1254517B (hu)
NO (1) NO305080B1 (hu)
PL (1) PL171982B1 (hu)
SK (1) SK279257B6 (hu)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5654447A (en) * 1991-09-23 1997-08-05 Florida State University Process for the preparation of 10-desacetoxybaccatin III
US6495704B1 (en) 1991-09-23 2002-12-17 Florida State University 9-desoxotaxanes and process for the preparation of 9-desoxotaxanes
US6335362B1 (en) 1991-09-23 2002-01-01 Florida State University Taxanes having an alkyl substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US6794523B2 (en) 1991-09-23 2004-09-21 Florida State University Taxanes having t-butoxycarbonyl substituted side-chains and pharmaceutical compositions containing them
US6018073A (en) * 1991-09-23 2000-01-25 Florida State University Tricyclic taxanes having an alkoxy, alkenoxy or aryloxy substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US6011056A (en) 1991-09-23 2000-01-04 Florida State University C9 taxane derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US5710287A (en) * 1991-09-23 1998-01-20 Florida State University Taxanes having an amino substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5714513A (en) * 1991-09-23 1998-02-03 Florida State University C10 taxane derivatives and pharmaceutical compositions
US5998656A (en) * 1991-09-23 1999-12-07 Florida State University C10 tricyclic taxanes
US5739362A (en) * 1991-09-23 1998-04-14 Florida State University Taxanes having an alkoxy, alkenoxy or aryloxy substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5721268A (en) * 1991-09-23 1998-02-24 Florida State University C7 taxane derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US5489601A (en) * 1991-09-23 1996-02-06 Florida State University Taxanes having a pyridyl substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5698712A (en) * 1992-03-06 1997-12-16 Indena S.P.A. Baccatine III derivatives
US5481007A (en) * 1992-06-23 1996-01-02 The Scripps Research Institute Taxoid synthesis
US5281727A (en) 1992-11-27 1994-01-25 Napro Biotherapeutics, Inc. Method of using ion exchange media to increase taxane yields
US5973160A (en) 1992-12-23 1999-10-26 Poss; Michael A. Methods for the preparation of novel sidechain-bearing taxanes
ES2193154T3 (es) * 1993-03-05 2003-11-01 Univ Florida State Procedimiento para la preparacion de 9-desoxotaxanos.
US6710191B2 (en) * 1993-03-05 2004-03-23 Florida State University 9β-hydroxytetracyclic taxanes
US5475011A (en) * 1993-03-26 1995-12-12 The Research Foundation Of State University Of New York Anti-tumor compounds, pharmaceutical compositions, methods for preparation thereof and for treatment
FR2711370B1 (fr) * 1993-10-18 1996-01-05 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux taxoïdes, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2712289B1 (fr) * 1993-11-08 1996-01-05 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux dérivés de taxicine, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2714053B1 (fr) * 1993-12-22 1996-03-08 Pf Medicament Procédé d'extraction et d'isolement de la 10-désacétylbaccatine III.
CN1112433A (zh) * 1994-05-24 1995-11-29 郭明 红豆杉属植物提取物及其应用
IT1269862B (it) * 1994-05-30 1997-04-15 Indena Spa Alcaloidi da mappia foetida, loro uso e formulazioni che li contengono
US5763477A (en) * 1994-07-22 1998-06-09 Dr. Reddy's Research Foundation Taxane derivatives from 14-β-hydroxy-10 deacetylbaccatin III
FR2723094A1 (fr) * 1994-07-26 1996-02-02 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux taxoides, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
CA2162759A1 (en) * 1994-11-17 1996-05-18 Kenji Tsujihara Baccatin derivatives and processes for preparing the same
IT1275936B1 (it) * 1995-03-17 1997-10-24 Indena Spa Derivati della 10-deacetilbaccatina iii e della 10-deacetil-14b- idrossibaccatina iii loro metodo di preparazione e formulazioni
FR2732341A1 (fr) * 1995-03-27 1996-10-04 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux taxoides, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
IT1275435B (it) * 1995-05-19 1997-08-07 Indena Spa Derivati della 10-desacetil-14beta-idrossibaccatina iii,loro metodo di preparazione e formulazioni che li contengono
EP0747372A1 (en) * 1995-06-06 1996-12-11 Dr. Reddy's Research Foundation Taxane derivatives from 14-beta-hydroxy-10 deacetybaccatin III
CA2255615C (en) * 1996-05-22 2006-08-29 Neuromedica, Inc. Compositions comprising conjugates of cis-docosahexaenoic acid and docetaxel
US6576636B2 (en) 1996-05-22 2003-06-10 Protarga, Inc. Method of treating a liver disorder with fatty acid-antiviral agent conjugates
US5919815A (en) * 1996-05-22 1999-07-06 Neuromedica, Inc. Taxane compounds and compositions
US5795909A (en) * 1996-05-22 1998-08-18 Neuromedica, Inc. DHA-pharmaceutical agent conjugates of taxanes
US5750736A (en) * 1996-07-11 1998-05-12 Napro Biotherapeutics, Inc. Method for acylating 10-deacetylbaccatin III selectively at the c-10 position
US5856532A (en) * 1996-08-14 1999-01-05 Council Of Scientific & Industrial Research Process for the production of taxol
WO1998008833A1 (en) * 1996-08-26 1998-03-05 Bristol-Myers Squibb Company Sulfenamide taxane derivatives
WO1998013359A1 (de) * 1996-09-24 1998-04-02 Marigen S.A. Ultramikroemulsionen aus spontan dispergierbaren konzentraten mit antitumoral und antiviral wirksamen estern von baccatin-iii-verbindungen
US5811452A (en) * 1997-01-08 1998-09-22 The Research Foundation Of State University Of New York Taxoid reversal agents for drug-resistance in cancer chemotherapy and pharmaceutical compositions thereof
DE69901819T2 (de) * 1998-01-14 2003-01-30 Bristol-Myers Squibb Co., Princeton Neue kristallkomplexe von baccatin iii mit imidazol, 2-methylimidazol or isopropanol
US6002024A (en) * 1998-07-27 1999-12-14 Dabur Research Foundation Process for the isolation of 14β-hydroxy-10-deacetyl baccatin-III
US6124482A (en) * 1998-07-27 2000-09-26 Dabur Research Foundation Process for isolation of 10-deacetyl baccatin-III
US7235583B1 (en) * 1999-03-09 2007-06-26 Luitpold Pharmaceuticals, Inc., Fatty acid-anticancer conjugates and uses thereof
CA2385528C (en) 1999-10-01 2013-12-10 Immunogen, Inc. Compositions and methods for treating cancer using immunoconjugates and chemotherapeutic agents
HUP0302599A3 (en) 2000-09-22 2005-05-30 Bristol Myers Squibb Co Method for reducing toxicity of combined chemotherapic compositions
AU2002303164A1 (en) 2001-03-23 2002-10-08 Protarga, Inc. Fatty amine drug conjugates
WO2002076404A2 (en) * 2001-03-23 2002-10-03 Protarga, Inc. Fatty alcohol drug conjugates
ITMI20012185A1 (it) 2001-10-19 2003-04-19 Indena Spa Procedimento per la preparazione della 14beta-idrossi-baccatina iii-1,14-carbonato
ITMI20012186A1 (it) 2001-10-19 2003-04-19 Indena Spa Procedimento per la preparazione della 14-beta-idrossi-baccatina iii-1,14-carbonato
ITMI20050614A1 (it) * 2005-04-12 2006-10-13 Indena Spa Processo per la purificazione della 10-deacetilbaccatina iii dalla 10-deacetil-2-debenzoil-2-pentenoilbaccatina iii
US8349502B2 (en) * 2006-09-20 2013-01-08 Lg Chem, Ltd. Additive for non-aqueous electrolyte and secondary battery using the same
ES2389518T3 (es) 2008-01-18 2012-10-26 Indena S.P.A. Formas sólidas de ortataxel

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2629818B1 (fr) * 1988-04-06 1990-11-16 Centre Nat Rech Scient Procede de preparation du taxol

Also Published As

Publication number Publication date
SK279257B6 (sk) 1998-08-05
GR3031280T3 (en) 1999-12-31
NO305080B1 (no) 1999-03-29
DK0559019T3 (da) 2000-03-27
CZ33693A3 (en) 1994-01-19
CZ284265B6 (cs) 1998-10-14
PL171982B1 (pl) 1997-07-31
ATE184599T1 (de) 1999-10-15
ES2136096T3 (es) 1999-11-16
FI930978A0 (fi) 1993-03-04
ITMI920528A1 (it) 1993-09-06
JPH069599A (ja) 1994-01-18
EP0559019A1 (en) 1993-09-08
CA2091001C (en) 2003-11-04
JP2708346B2 (ja) 1998-02-04
FI930978A (fi) 1993-09-07
IT1254517B (it) 1995-09-25
KR930019654A (ko) 1993-10-18
KR100255525B1 (ko) 2000-05-01
PL297940A1 (en) 1993-11-15
FI109904B (fi) 2002-10-31
HK1011686A1 (en) 1999-07-16
DE69326369D1 (de) 1999-10-21
SK15293A3 (en) 1993-12-08
NO930774L (no) 1993-09-07
DE69326369T2 (de) 2000-03-23
HUT64317A (en) 1993-12-28
CN1051082C (zh) 2000-04-05
US5264591A (en) 1993-11-23
NO930774D0 (no) 1993-03-03
ITMI920528A0 (it) 1992-03-06
CA2091001A1 (en) 1993-09-07
EP0559019B1 (en) 1999-09-15
HU9300594D0 (en) 1993-05-28
CN1076695A (zh) 1993-09-29
US5453520A (en) 1995-09-26
HU211824A9 (en) 1995-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU218665B (hu) Bakkatin-III származékok, ezeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények és eljárás előállításukra
RU2134688C1 (ru) Полусинтетический таксан, промежуточные соединения, способы получения и фармацевтическая композиция
RU2119485C1 (ru) Производные таксана ш, способы их получения и фармацевтическая композиция
KR100378972B1 (ko) 델타12,13-이소-탁솔유사체,항종양제용도및그를함유하는약학조성물
JPH07285967A (ja) 6,7−エポキシパクリタキセル類
KR100388877B1 (ko) 10-데아세틸바카틴Ⅲ과10-데아세틸-14β-하이드록시바카틴Ⅲ 유도체, 그들의제조 방법 및 그들을 함유한 약제학적 조성물
AU688916B2 (en) 7-0-ethers of taxane derivatives
EP0949918A1 (en) 7-deoxy-6-substituted paclitaxels
US5739359A (en) Methods for preparing 1-deoxy paclitaxels
US5773464A (en) C-10 epoxy taxanes
JPH09509431A (ja) タキサン誘導体
RU2168513C2 (ru) Производные таксана, способ их получения и фармацевтическая композиция
US5698712A (en) Baccatine III derivatives
KR20020068082A (ko) 항암활성 및 혈관신생억제활성을 가진 반합성 탁산
GB2289277A (en) Taxane derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees