CZ284265B6 - Deriváty baccatinu III - Google Patents

Deriváty baccatinu III Download PDF

Info

Publication number
CZ284265B6
CZ284265B6 CZ93336A CZ33693A CZ284265B6 CZ 284265 B6 CZ284265 B6 CZ 284265B6 CZ 93336 A CZ93336 A CZ 93336A CZ 33693 A CZ33693 A CZ 33693A CZ 284265 B6 CZ284265 B6 CZ 284265B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
unsubstituted
trisubstituted
mono
halogen
carbon atoms
Prior art date
Application number
CZ93336A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ33693A3 (en
Inventor
Ezio Bombardelli
Bruno Gabetta
Original Assignee
Indena S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Indena S.P.A. filed Critical Indena S.P.A.
Publication of CZ33693A3 publication Critical patent/CZ33693A3/cs
Publication of CZ284265B6 publication Critical patent/CZ284265B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/08Bridged systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D305/00Heterocyclic compounds containing four-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atoms
    • C07D305/14Heterocyclic compounds containing four-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atoms condensed with carbocyclic rings or ring systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

Nové deriváty baccatinu III s farmaceutickým účinkem, zejména 14-beta-hydrxy-10deacetylbaccatin III, způsob izolace těchto derivátů a hemisyntézy některých z nich, farmaceutické prostředky, které tato látky obsahují a jsou zejména jako protinádorové prostředky.ŕ

Description

Deriváty baccatinu, způsob jejich výroby a farmaceutický prostředek s jejich obsahem
Oblast vynálezu
Vynález se týká nových derivátů baccatinu, způsobu výroby těchto látek a také farmaceutického prostředku s protinádorovým účinkem, který tyto látky obsahuje.
Dosavadní stav techniky
Některé látky, které je možno izolovat z rostlin rodu Taxus, zvláště z jejich vzdušných částí byly popsány například v publikaci Wani a další, J. of the Am. Chemical Society, 93(9), str. 2325 až 2327, 1971. Příbuzné látky spolu s jejich izolací byly popsány také v US patentovém spisu č. 4 924 011, 1990 (Denis a další) a také v Joumal of Liq. Chromatography, 12(11), str. 2117 až 2132,1989.
Protileukemické účinky některých látek, které je možno izolovat ze vzdušných částí Taxus wallichiana byly popsány v publikaci R. W. Miller a další, Antileukaemic alkaloids from Taxus wallichiana Zucc. Joumal of Medicinal Chemistry, sv. 46, č. 7, 27. března 1987.
Nyní bylo zjištěno, že z téhož rostlinného materiálu je možno izolovat ještě další účinné látky, které je nad to možno další substitucí převádět na deriváty s cennými protinádorovými účinky.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoří nové deriváty baccatinu obecného vzorce I
(1) kde
R, znamená atom vodíku a
Ru znamená atom vodíku, tri(nižší alkyl)sily 1 nabo alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou, nebo
- 1 CZ 284265 B6
Ri a R14 společně tvoří karbonyl nebo nižší alkyliden, nesubstituovaný nebo substituovaný fenylovým zbytkem,
R7 aRio znamenají atom vodíku, tri(nižší alkyl)silyl nebo alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou,
R13 znamená atom vodíku, trialkylsily 1, skupinu -COCHOHCHCCeHsjNHCOCňHs; -COCHOHCH(C6H5)NHCOOC(CH3)3, alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou a
Ac znamená acetyl a nižší znamená řetězec o 1 až 8 atomech uhlíku.
Nižší alkyl je jednovazný nasycený přímý nebo rozvětvený uhlovodíkový zbytek o 1 až 8 atomech uhlíku jako methyl, ethyl, propyl, isopropyl, butyl, isobutyl, sek.butyl, terc.butyl, pentyl, isopentyl, neopenty 1, terc.pentyl, hexyl, isohexyl, heptyl, oktyl apod.
Nižší alkoxyskupina znamená nižší alkyl, připojený ke zbytku molekuly éterovou vazbou přes atom kyslíku. Jde o methoxyskupinu, ethoxyskupinu, propoxyskupinu, isopropoxyskupinu, butoxyskupinu, isobutoxyskupinu, sek.butoxyskupinu, terc.butoxy-, pentoxy-, isopentoxy-. neopentoxy-, terč.pentoxy. hexoxy-, isohexoxy-, heptoxy-, oktoxyskupinu apod.
Nižší alkylidenová skupina je dvojitě dvojvazný nasycený, přímý nebo rozvětvený uhlovodíkový řetězec, který obsahuje 1 až 8 atomů uhlíku. Jednotlivými představiteli takových alkylidenových skupin jsou methyiiden, ethyliden, propyliden, isopropyliden, butyliden, isobutyliden, pentyliden, neopentyliden, hexyliden. heptyliden. oktyliden a podobné.
Reprezentanty nižších haloalkoxy skupin jsou difluoromethoxy, trifluoromethoxy.
Sloučenina vzorce I, kde R1=R7=Rio=R|3=Ri4=H /la/ je nový taxan, který může být isolovaný podstatně prostý ostatních sloučenin z rostlinných složek rodu Taxus, zvláště ze vzdušných částí Taxus wallichiana. Tyto druhy jsou široce rozšířené v Asii, zvláště na himalájských skalách. Struktura la nových taxanů byla určena pomocí NMR /'Ha l3C-NMR/ studiemi a rentgenovou difraktometrickou analysou. Skládá se z přídatných hydroxy skupin v pozici 14beta, ve srovnání s 10-deacetylbaccatinem III, známým použitím pro synthezu antitumorozních látek taxol a taxoter. Přítomnost přídatných hydroxy skupin propůjčuje molekule větší hydrofilní vlastnosti než u 10-deacetylbaccatinu III samotného a z toho vyplývají výhody ve spojení s podáním antitumorozních látek, které obsahu tento druh diterpenických jader, perfuzí u lidí.
Nové taxany la mohou být isolovány z rostlinných látek, nejlépe z jehličí, dvěma různými extrakčními procesy.
Ve skutečnosti je možné extrahovat rostlinné látky jak vodou smísitelnými, tak vodou nesmísitelnými rozpouštědly. V prvním případě /Metoda A/ může být použito rozpouštědlo jako je methanol nebo ethanol samotný nebo v kombinaci s vodou. Může být také použito středně polární rozpouštědlo jako je aceton, samotný nebo smíchaný s vodou. Ia je extrahován těmito rozpouštědly z rostlinných látek při teplotě místnosti. Získaný extrakt je koncentrován až do odstranění organických rozpouštědel, filtrován z vytvořených nerozpustných látek a potom zpracován s rozpouštědlem, které se nemísí s vodou, např. ethylacetátem nebo chlorovaným
-2CZ 284265 B6 rozpouštědlem, nejlépe methylenchloridem. Organický extrakt, který obsahuje Ia je potom odpařen do sucha a získaný zbytek je purifikován na sloupcové chromatografii. Pokud se místo toho použije rozpouštědlo, které se nemísí s vodou /Metoda B/, může se použít aromatický uhlovodík, např. benzen nebo toluen, nebo rozpouštědlo s chlorem, např. methylenchlorid, chloroform, 1,2-dichloroethan, 1,1,1-trichloroethan. V tomto případě se extrakce rostlinných látek provádí při teplotě místnosti nebo při refluxní teplotě vybraného rozpouštědla.
Získaný extrakt je zkoncentrován, purifikován od polárních nečistot zpracováním se směsí vody a alkoholu, například 30 % hydromethanolu a odpařen do sucha.
Zbytek, podobně jako ten, který byl získán Metodou A, je potom podroben další purifikaci na sloupcové chromatografii.
V obou procesech je zbytek získaný dvěma různými extrakcemi rostlinných materiálů purifikován chromatografií na sloupci silikagelu s eluci směsí rozpouštědel jako je cyklohexan+aceton, methylenchlorid+ethylacetát nebo methylenchlorid+methanol, při úpravě poměrů těchto směsí tak, aby se isolovalo co největší možné množství Ia. V závislosti na kvalitě vstupního rostlinného materiálu kolísá výtěžek Ia od 0,1 do 0,01 %. Chromatografické frakce, které obsahují Ia jsou spojeny dohromady, odpařeny do sucha a zbytek je vykrystalizován z methanolu, ethylacetátu. acetonu nebo acetonitrilu na čistý Ia.
Sloučeniny I mohou být připraveny z Ia podle známých metod.
Částečně odvozené produkty mohou být získány z Ia poněvadž hydroxy skupiny mají následující reaktivní postup: 7-OH> 10-OH> 14—OH> 13-OH.
Proto mohou být získány částečně odvozené sloučeniny jak užitím vhodných množství reagencií, tak vhodnou úpravou teploty a reakčního času.
Sloučeniny, kde všechny nebo některé z R7, Rl0, Ria, Ru jsou alkanoyl skupiny z 2 až 9 atomů uhlíku, jak je to definováno výše, mohou být získány reakcí Ia nebo jeho derivátem s anhydridem kyseliny karboxylové vzorce R5-COO-CO-R5, kde R, je alkylová skupina z 1 až 8 atomů uhlíku nesubstituovaná nebo mono-, di- nebo trisubstituovaná halogenem nebo monosubstituovaná fenylem, který je nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituován halogenem, nižší alkoxynebo nižší haloalkoxyskupinou nebo ekvivalentním derivátem v přítomnosti 4-aminosubstituovaným aminopyridinem a ve vhodném rozpouštědle.
Alkylační reakce může být provedena při teplotě místnosti nebo nezávazně při refluxu reagující směsi.
Střídavě, Ia nebo jeho derivát, mohou být zpracovány s kyselinou R5CO2 H v chlorovaném rozpouštědle, jako je methylenchlorid nebo chloroform v přítomnosti karbodiimidu jako je dicyklohexylkarbodiimid nebo l-/3-dimethylaminopropyl/3-ethylkarbodiimid a katalyzátoru jako je 4-/N,N-dimethylamino/pyridin nebo 4/pyrrolidino/'pyridin při teplotě místnosti nebo při refluxu rozpouštědla.
Sloučenina I, kde R-. Rio- R13, Ru skupiny jsou tri/nižší alkyl/silyl skupina, která může být získána z la nebo z derivátu Ia zpracováním se silylačním činidlem ve vhodném rozpouštědle a v přítomnosti vhodného katalyzátoru. Například t-butyldimethylchlorosilan může být použitý· v množství odpovídajícím 1,1 ekvivalentu pro každou OH skupinu, která má reagovat v přítomnosti 2,2 ekvivalentů imidazolu nebo 4-/N,N-dimethylamino/pyridinu v dimethylformamidu a při teplotě místnosti.
- 3 CZ 284265 B6
Sloučenina vzorce I, kde skupiny Ri a Ru vzaty dohromady, tvoří skupinu CO, mohou být připraveny reakcí Ia a vhodného chlormravenčanu v bazickém rozpouštědle, například pyridinu. Například, reakcí Ia s nadbytkem trichloroethylchlormravenčanem v pyridinu při teplotě 80 °C po dobu několika minut, je dosaženo acylace skupiny -COOCH2CCI3 hydroxyskupin v poloze 7, 10, 14.
Nicméně, v reagujícím činidle dochází k intramolekulámí nukleofilní substituci mezi substituentem ve 14 a hydroxyskupinou v poloze 1, získá se karbonát Ib.
Deriváty vzorce I, kde Ri a R13 vzaty společně tvoří nižší alkyliden nesubstituovaný nebo substituovaný fenylem, mohou být připraveny reakcí Ia s aldehydem nebo ketonem, v přítomnosti vhodného katalyzátoru. Například, zpracováním Ia s 2,2-dimethoxypropanem v roztoku acetonu a v přítomnosti pyridin p-toluensulfonátu, je získán cyklický keton Ic, který obsahuje ve svém vzorci hydroxyskupiny v polohách 14 a 1 sloučeniny Ia.
Sloučeniny přítomného vynálezu vzorce I mají antimykotickou aktivitu srovnatelnou se známými taxany jako jsou taxol a deriváty a in vivo mají antitumorozní účinky.
In vitro prokazují aktivitu na mozkové kanálky /Shelanski, Proc.Natl.Acad. Sci. USA, 70, 765, 1973/ a na kultury lidských leukocytů. Sloučeniny vynálezu mají aktivitu na kanálky dvojnásobnou než je ta odpovídajících derivátů baccatinu III.
Sloučeniny mohou být podány orálně nebo parenterálně, samotné nebo společně s dalšími terapeutickými činidly, která zahrnují anti-neoplastické látky, steroidy atak podobně, savců, kteří potřebují takovou léčbu. Parenterální způsob podání zahrnuje intramuskulámí, intrathekální, intravenosní a intraarteriální podání. Tak jako u jiných léků tohoto typu, musí být dávkování uzpůsobeno typu neoplasmatu, stavu pacienta a požadovanému účinku ale obecně dávky budou tvořit přibližně 10 až 30 mg/rn za den po dobu 5 dní, nebo dávku 150 až 250 mg/ητ podanou jedenkrát za 3 týdny. Přestože látka má nízkou toxicitu ve srovnání s látkami v současné době používanými, toxická odpověď může být často eliminována jak redukcí denní dávky, tak alternativním podáváním nebo dodržením delšího intervalu mezi jednotlivými dávkami, podání za 3 až 5 dní. Orální dávkové formy zahrnují tablety nebo kapsle, které obsahují od 1 - 10 mg látky na jednotlivou dávku. Pro parenterální podání se může použít isotonický roztok obsahující 20 - 100 mg/ml.
Následující příklady budou dále znázorňovat vynález.
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1
Isolace 14-hydroxy-10-deacetyl-baccatinu III Ia /1, R|-R7=Rio=Ri3=Ri4=H/ z lístků Taxus wallichiana.
Metoda A kg lístků Taxus wallichiana, ve vakuu při teplotě 30 °C vysušený, byl jemně rozemletý a 6 podíly methanolu extrahovaný, každý podíl 3 1, při teplotě místnosti za stálého promíchávání, každá extrakce probíhala po dobu 3 hodin. Spojené extrakty byly zkoncentrovány při sníženém tlaku na objem 1 1, ponechány stát po dobu 24 hodin a potom byly nerozpustné látky odfiltrovány. Filtrát byl 6 krát extrahován 500 ml methylenchloridu. Spojené organické fáze byly ve vakuu zkoncentrovány na 500 ml a výsledný roztok byl purifikován chromatografií na sloupci.
-4 CZ 284265 B6 obsahujícím 300 g silikagelu, jako eluens byl použitý methylenchlorid až do kompletního vyloučení apolámích sloučenin. Postupně byla použita směs methylenchloridu a ethylacetátu v poměru 85 : 15, až do eluování čistého la. Spojené frakce byly ve vakuu zkoncentrovány do vysušení. Zbytek byl krystalizován ze 7 dílů methanolu. Vykrystalizovaná pevná látka byla pod tlakem filtrována, promyta malým množstvím methanolu a ve vakuu vysušena při teplotě 40 °C. Bylo získáno 800 mg la, teplota tání 215-217 °C, M+ při M/z 560.
Elementární analýza pro C29H360n
Nalezeno: C, 62,07; H, 6,53 %
Vypočteno: C, 62,13; H, 6,47 %.
Příklad 2
Isolace 14-hydroxy-10-deacetyl-baccatinu III la /1, Ri.R7=Rio=Ri3=Ri4=H/ z lísktů Taxus wallichiana
Metoda B kg lístků Taxus wallichiana bylo při teplotě 35 °C ve vakuu vysušeno, jemně rozemleto a extrahováno 6 díly toluenu, každý díl 3 litry, během promíchávání při teplotě místnosti, každá extrakce probíhala 6 hodin. Spojené extrakty byly zkoncentrovány při sníženém tlaku na objem 500 ml, zpracovány se 3 díly 20 % vodného methanol každý díl 70 ml. Toluenová fáze byla ve vakuu zkoncentrována do sucha a zbytek byl rozpuštěn v 500 ml methylenchloridu Získaný roztok byl purifikován na chromatografové koloně tak, jak to bylo popsáno v Příkladu 1 na čisty la; teplota tání 215 - 217 °C.
Příklad 3
Příprava Ib /1, R7=Rio= -COOCH7CCI3, R13=H, Ri a R,4 vzaty dohromady jsou CO/
300 mg la /0,53 mmolu/ bylo rozpuštěno v 6 ml bezvodého pyridinu a zpracováváno po dobu 5 minut při teplotě 80 °C s 0,49 ml /3,41 mmolu/ trichloroacetylchlormravenčanu. Reagující směs byla zchlazena na teplotu místnosti potom bylo přidáno několik kapek methanolu ke zmírnění nadbytku reagencia. Reagující směs byla rozředěna vodou a extrahována methylenchloridem. Organická fáze byla oddělena, promyta rozředěnou kyselinou chlorovodíkovou, vysušena přes sulfát sodný a zkoncentrována do sucha. Zbytek byl purifikován přes chromatografovou kolonu, která obsahovala 7 g silikagelu, eluován směsí hexan-ethvl acetátu v poměru 1:1. Bylo získáno 295 mg /59 %/ Ib. M* /C.I.MS/ při m/z 955 /937 + NH4/.
Element, analýza pro: C36H35O16CU
Nalezeno: C, 45,98; H,3,91; Cl 22.67 %
Vypočteno: C, 46,10; H, 3,84; Cl 22,73 %.
Příklad 4
Příprava Ic /1, R7=Rio=Ri3=H; R|4 a R, vzaty dohromady jsou C/CH3/2/
100 mg la bylo rozpuštěno v 17 ml acetonu, který byl předtím destilován přes sulfát mědi, a zpracováno se 7 ml 2.2-dimethox propanu a 150 mg pyridin p-toluenesulfonátu během promíchávání při teplotě místnosti. Reagující směs byla potom odpařena do sucha a zbytek byl překryt methylenchloridem. Organický roztok byl promyt vodou k odstranění pyridiniové soli,
- 5 CZ 284265 B6 vysušen přes síran sodný a rozpouštědlo bylo oddestilováno při sníženém tlaku. Zbytek byl purifikován přes chromatografovou kolonu, která obsahovala 5 g silikagelu, při použití ethyletheru jako eluens. Bylo získáno 82 mg /76 %/ Ic, teplota tání 166- 170 °C, M+ /C.I.MS/ při m/z 618 /600 + NHj/.
Elementární analýza pro C32H40O11:
Nalezeno: C, 63,89; H, 6,71 %
Vypočteno: C, 64,00; H, 6,67 %.,
Příklad 5
Příprava 14-beta-hydroxy-10-deacetyl-7,10-dichloroacetátu baccatinu III /1, Ri=Ri3=Ri4=OH; R7=R10=COCHC12/
200 mg la bylo rozpuštěno ve 3 ml bezvodého pyrridinu a zpracováno při teplotě místnosti během 24 hodin se 160 mikrolitry anhydridu kyseliny dichloroctové a 10 mg 4/N,N-dimethylamino/pyridinu. Reagující směs byla rozředěna ledovou vodou a extrahována chloroformem. Organická fáze byla promyta ředěnou kyselinou chlorovodíkovou, potom vodou, vysušena přes sulfát sodný a odpařena do sucha.
Zbytek byl purifikován na chromatografové koloně přes silikagel, elucí se směsí hexanuethylacetátu v poměru 3 : 7. Bylo získáno 217 mg 7,10-dichloroacetátu a krystalizováno z chloroformu. ΝΈ792.
Element, analýza pro C33H36013Ci4:
Nalezeno: C, 49,86; H, 4,71; Cl, 17,01 %
Vypočteno: C, 50,00; H, 4,54; Cl, 17,93 %.
Příklad 6
Příprava 10-deacetyl-14beta-hydroxybaccatin-l, 14-karbonátu (R| a R2 společně tvoří
-C-. R7=R1o=R13=H)
II o
Suspenze 10-deacetyl-14beta-hydroxyvaccatinu III (2,8 g, 5,14 mmol) ve 25 ml bezvodého methylenchloridu se smísí s 8,3 ml, 8,1 g, 20 molámích ekvivalentů bezvodého pyridinu. Vznikne čirý roztok, který· se zchladí na -10 °C. Pak se za míchání přidá 26,6 ml 1,9M roztoku fosgenu v toluenu. Po 15 minutách na konci přidávání se směs zředí nejprve nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a pak 20 ml vody. Produkt se extrahuje methylenchloridem, organická fáze se promyje zředěným vodným roztokem kyseliny chlorovodíkové. Po vysušení síranem hořečnatým se rozpouštědlo odpaří a produkt se čistí rychlou chromatografií na sloupci. Užije se 10 g silikagelu a směs hexanu a ethylacetátu 3 : 7, čímž se ve výtěžku 93 % získá 2,8 g produktu. XT = 568.
Příklad 7
Příprava 10-deacetyl-14beta-hydroxy-7-0-triethylsilylbaccatin-l, 14-karbonátu (R! a Ri4 společně tvoří - C -, Rio = H, R7 = triethylsilyl)
II o
-6CZ 284265 B6 g 10-deacetyl-14beta-hydroxy-7-O-triethylsilyl-l,14-karbonátu se zředí 50 ml dimethylformamidu a přidá se 5 ml triethylsilylchloridu v přítomnosti imidzaolu. Reakční směs se nechá stát 2 hodiny při teplotě místnosti.
Po ukončené reakci, která se sleduje pomocí tle se pyridinový roztok vlije do 500 g ledu a vzniklá suspenze se extrahuje methylenchloridem. Organická fáze se vysuší síranem hořečnatým a odpaří do sucha. Získá se 11,8 g odparku, který se nechá krystalizovat ze směsi acetonu a hexanu, čímž vznikne 10 g produktu, jehož M’ = 702.
Příklad 8
Příprava 14beta-hydroxy-7-0-triethylsilylbaccatin-l, 14-karbonátu (Ri a Ru společně tvoří - C -, Rjo = acetyl, R7 = triethylsilyl. Ri3 = H)
II o
10 g 10-deacetyl-14beta-hydroxy-7-O-triethylsilylbaccatin-l, 14-karbonátu se rozpustí v methylchloridu a směs se 12 hodin extrahuje při použití dvou ekvivalentů acetylchloridu. Reakční směs se promyje vodou a organická fáze se odpaří do sucha ve vakuu. Odparek se znovu rozpustí v methanolu, vyloučená pevná látka se odfiltruje a nechá krystalizovat ze směsi acetonu a hexanu. Získá se 10 g výsledného produktu. M = 744.
Příklad 9
Příprava 13-/(2R.3S)-3-benzoylamino-2-hydroxy-3-fenylpropanoyl/-14beta-hydroxy30 baccatin-1,14-karbonátu
0,5 g 7-0-triethylsilyl-14beta-hydroxybaccatin-l, 14-karbonátu se rozpustí v 60 ml toluenu.
K. roztoku se přidá 800 mg kyseliny (4S,5R)-N-(benzoyl)-2,2-dimethyl^l-fenyl-5-oxazolidinkarboxylové, 400 g cyklohexylkarbodiimidu a 40 mg Ν,Ν-dimethylaminopyridinu. Reakční 35 směs se 2 hodiny zahřívá na 80 °C, pak se zfiltruje, promyje vodou a organická fáze se odpaří do sucha. Odparek se rozpustí při teplotě 10 o v methanolu s0,l % kyseliny sírové. Methanolový roztok se zředí vodou a produkt se extrahuje ethylacetátem. Organická fáze se odpaří do sucha a odparek se chromatografuje na silikagelu, jako eluční činidlo se užije směs acetonu a hexanu 4 : 6. Tímto způsobem se získá 580 mg produktu. Hmotové spektrum: m/z 897 (ΝΓ).
Příklad 10
Příprava 13-/(2R,3S)-3-terc.butoxykarbonylamino-2-hydroxy-3-fenylpropanoyl/-14beta45 hydroxybaccatin-1,14-karbonátu
0,5 g 7-O-triethylsilyl-14beta-hydroxybaccatin-l, 14-karbonátu se zředí 60 ml toluenu a k roztoku se přidá 800 mg kyseliny (4S,5R)-N-(terc.butoxykarbonyl)-2,2-dimethyl—l-fenyl-5oxazolidinkarboxylové, 400 mg cyklohexylkarbodiimidu a 40 mg Ν,Ν-dimethylaminopyridinu.
Reakční směs se udržuje 2 hodiny na teplotě 80 °C, pak se zfiltruje, pevný podíl se promyje vodou a organická fáze se odpaří do sucha. Odparek se smísí s methanolem, který obsahuje 0,1% kyseliny sírové při teplotě 10 °C. Methanolový roztok se zředí vodou a produkt se extrahuje ethylacetátem. Organická fáze se odpaří do sucha a odparek se chromatografuje na silikagelu při použití směsi acetonu a hexanu 4 : 6 jako elučního činidla. Tímto způsobem se
-7CZ 284265 B6 získá 580 mg produktu. Hmotové spektrum: m/z 851 (M+).
Zkoušky na účinnost proti některým typům nádorů
Sloučeniny podle vynálezu byly podrobeny zkouškám, prováděným způsobem podle publikace Alley M. C. a další, Cancer Res., 48, 589, 1988.
V následující tabulce 1 je uvedena pro sloučeniny z příkladů 9 a 10 účinnost in vitro. Jako srovnávací látky byly použity běžně užívané látky baccatin III, paclitaxel, docetaxel a Cephalomannin. Z výsledků je zřejmé, že tyto látky mají velmi dobrou účinnost, a to i proti typům, odolným proti adriamycinu. MCF 7 a MCF 7-ADR.
A 121: buněčná linie lidského karcinomu vaječníku
A 549 (CCL 70): linie lidského karcinomu plic
HT 29 (HT B-38): linie lidského adenokarcinomu tlustého střeva
MCF 7: adenokarcinom lidské mléčné žlázy
MCF 7-ADR: adenokarcinom mléčné žlázy, odolný proti adriamycinu
Tabulka 1
Hodnoty IC50 v nM pro účinné a srovnávací látky
A 121 A 549 HT29 MCF 7 MCF 7-ADR MCF 7-ADR' MCF 7
cephalomannin 20 6,8 12 4 >10 000 >2500
baccatin III 5.10J 2,1.103 2,9.10J 3.103 neúčinný
paclitaxel 10,3 3.6 3,6 2,1 513,7 244,6
docetaxel 3,0 1,0 1.2 1,0 235 235
příklad 9 8.2 2,4 3,0 1,6 23 14,3
příklad 10 2.6 1,2 0.8 1.4 26 18,6
V následující tabulce 2 jsou uvedeny odpovídající hodnoty pro účinnost in vivo, které jsou rovněž vyšší než pro známé látky.
Tabulka 2
sloučenina dávka mg/kg i.v. hmotnost nádoru po 15 dnech od implantace v mg (M*SE) poměr léčené skupiny a kontrol
cephalomannin 80 1850 ±216 0,92
paclitaxel 80 713 ± 121x 0,35
docetaxel 30 461 ± 96x 0,23
příklad 9 50 230 ± 78“ 0,11
příklad 10 30 200 ± 56“ 0,10
kontrola - 2000 ±312 -
-8CZ 284265 B6 ' p je menší než 0,05 ** p je menší než 0,001 n = 6.
Athymické bezsrsté myší samice Balb/Cnu/nu ve stáří 6 týdnů byly získány od Harlan/SpragueDawley a byly užity jako hostitelský živočich pro buňky MCF 7 lidského karcinomu mléčné žlázy po 2 týdnech karantény. Nádory byly implantovány podkožně, bylo užito přibližně 50 mg nádorových fragmentů bez nekrosy při použití běžného způsobu transplantace trokarem č. 12. Chemotherapie byla zahájena 4 až 10 dnů po implantaci, kdy nádory již byly hmatné (přibližně 100 mm3)
Růst nádoru byl sledován 2x týdně měřením pomocí dvousměmého mikrometru.
Inhibice růstu nádorů oproti kontrolám, hodnota T/C byl, a vypočítána pro stanovení protinádorové účinnosti. Hmotnost nádoru u kontrol C dosáhla 1 až 1,5 g, hmotnost nádorů u léčených skupin T byla stanovena včetně zvířat, u nichž nebylo možno pozorovat viditelné nádory. Hodnota T/C byla vypočítána jako průměr hmotnosti nádoru u léčených myší a hmotnosti nádorů u kontrol. Hmotnost nádoru byla stanovena podle rozměru nádoru na základě předpokladu, že 1 mm3 odpovídá 1 mg. Hodnota T/C menší než 0,4 se považuje podle standardu NCI za minimální hodnotu, prokazující účinnost.
Dále budou uvedeny hodnoty pro čtyři nové látky podle vynálezu, sloučeniny X, Y, Z a W.
Sloučenina X
Sloučenina Y
Sloučenina Z
Sloučenina W
X: R,=H R7=H R10=H
Rb= -COCHOHCH(C6H5)NHCOOC(CH3)3
R]4— A.C \ /
Y: Ri - Ru= C R-=H Ri0=H
II o
R13= -COCHOHCH(C6H4F)NHCOOC(CH3)3 '0
Z; RrRu= X a* Ή
CH1 CH,
R13= -CO-CHOHCH(C6H5)NHCOOC(CH3)3
W: R!=H R7=H R10=H
Rj3= -COCHOHCH(C6H5)NHCOOC(CH3)3
Účinnost nových derivátů X, Y, Z a W proti jednotlivým typům nádorových buněk je uvedena v následující tabulce 3.
- 10CZ 284265 B6
Tabulka 3
IC50 nM
sloučenina A121 A549 HT-29 MCF7 MCF7-ADR MCF7-ADR/MCF7
X 3,8 2,1 2,3 3,0 49,5 16,5
Y 1,1 0,9 1,1 0,5 7,2 14,4
Z 4,6 1,8 2,1 3,4 39,9 11,7
W 3,4 0,8 2,1 2,0 80 40
PATENTOVÉ NÁROKY
1. Deriváty baccatinu obecného vzorce:

Claims (10)

1. Deriváty baccatinu obecného vzorce:
(O kde
R1 znamená atom vodíku a
Rl4 znamená atom vodíku, tri(nižší alkyl)sily 1 nebo alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou, nebo
Ri a Rm společně tvoří karbonyl nebo nižší alkyliden, nesubstituovaný nebo substituovaný fenylovým zbytkem,
R7 a Rio znamenají atom vodíku, tri(nižší alkyl)silyl nebo alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou.
Ru znamená atom vodíku, tri(nižší alkyl)silyl, skupinu -COCHOHCHCCóHsjNHCOCftHs. -COCHOHCH(C6H5)NHCOOC(CH3)3, alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenv
- 11 CZ 284265 B6 lovým zbytkem, který· je nesubstituovaný nebo mono, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou a
Ac znamená acetyl, kde nižší znamená řetězec o 1 až 8 atomech uhlíku.
2. Deriváty baccatinu podle nároku 1, v nichž Rb R7, Ri0, R13 a Ru znamenají současně atomy vodíku.
3. Deriváty baccatinu podle nároku 1, v nichž R7 znamená alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou, kde nižší má v nároku 1 uvedený význam.
4. Derivát baccatinu podle nároku 1, v němž R(0 znamená alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou, kde nižší má v nároku 1 uvedený význam.
5. Způsob výroby derivátů baccatinu obecného vzorce I podle nároku 2, ze vzdušných částí Taxus wallichiana, vyznačující se tím, že se
a) extrahuje rostlinný materiál rozpouštědlem, mísitelným s vodou nebo jeho směsí s vodou, jako methanolem nebo toluenem,
b) rozpouštědlo se oddestiluje a odfiltrují se nerozpustné zbytky,
c) přidá se rozpouštědlo, nemísitelné s vodou a směs se odpaří,
d) výsledný produkt se čistí chromatografií na sloupci, jako při použití silikagelu a methylenchloridu jako elučního činidla a pak se produkt nechá krystalizovat.
6. Způsob výroby derivátů baccatinu podle nároku 2, vyznačující se tí m , že se
a) rostlinný materiál extrahuje rozpouštědlem, mísitelným s vodou nebo jeho směsí s vodou,
b) rozpouštědlo se odpaří,
c) přidá se směs vody a alkoholu a směs se odpaří,
d) výsledný produkt se čistí chromatografií na sloupci a nechá krystalizovat.
7. Způsob výroby derivátů baccatinu obecného vzorce I podle nároku 1, v němž alespoň jeden ze symbolů R7, R10, Rb a R!4 znamená alkanoyl o 2 až 9 atomech uhlíku, nesubstituovaný nebo mono-, di- nebo trisubstituovaný atomem halogenu nebo monosubstituovaný fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný nebo je mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou, vyznačující se tím, že se
- 12 CZ 284265 B6 sloučenina podle nároku 2 uvede do reakce s kyselinou obecného vzorce R5COOH, kde R5 znamená alkylovou skupinu o 1 až 8 atomech uhlíku, nesubstituovanou nebo mono-, di- nebo trisubstituovanou atomem halogenu nebo monosubstituovanou fenylovým zbytkem, který je nesubstituovaný neboje mono-, di- nebo trisubstituován atomem halogenu, nižší alkoxyskupinou nebo nižší halogenalkoxyskupinou nebo s aktivovaným derivátem této kyseliny, kde výraz nižší má v nároku 1 uvedený význam.
8. Způsob výroby derivátů baccatinu obecného vzorce I podle nároku 1, vyznačující se t í m , že se sloučenina podle nároku 2 podrobí jednomu nebo většímu počtu následujících stupňů:
a) reakci s odpovídající kyselinou obecného vzorce R5COOH, kde R5 má shora uvedený význam nebo s jejím aktivovaným derivátem,
b) reakci s odpovídajícím chlormravenčanem,
c) reakci s odpovídajícím silylačním činidlem,
d) reakci s odpovídajícími aldehydem nebo ketonem za přítomnosti příslušného katalyzátoru.
9. Deriváty baccatinu podle nároků 1 až 4 pro použití jako protinádorové látky.
10. Farmaceutický prostředek s protinádorovým účinkem, vyznačující se tím, že jako svou účinnou složku obsahuje deriváty baccatinu podle nároku 1 spolu s farmaceutickým nosičem.
CZ93336A 1992-03-06 1993-03-04 Deriváty baccatinu III CZ284265B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI920528A IT1254517B (it) 1992-03-06 1992-03-06 14-beta idrossi-10-deacetil-baccatina iii, suoi derivati, loro prepazione ed impiego terapeutico

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ33693A3 CZ33693A3 (en) 1994-01-19
CZ284265B6 true CZ284265B6 (cs) 1998-10-14

Family

ID=11362321

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93336A CZ284265B6 (cs) 1992-03-06 1993-03-04 Deriváty baccatinu III

Country Status (19)

Country Link
US (2) US5264591A (cs)
EP (1) EP0559019B1 (cs)
JP (1) JP2708346B2 (cs)
KR (1) KR100255525B1 (cs)
CN (1) CN1051082C (cs)
AT (1) ATE184599T1 (cs)
CA (1) CA2091001C (cs)
CZ (1) CZ284265B6 (cs)
DE (1) DE69326369T2 (cs)
DK (1) DK0559019T3 (cs)
ES (1) ES2136096T3 (cs)
FI (1) FI109904B (cs)
GR (1) GR3031280T3 (cs)
HK (1) HK1011686A1 (cs)
HU (2) HU218665B (cs)
IT (1) IT1254517B (cs)
NO (1) NO305080B1 (cs)
PL (1) PL171982B1 (cs)
SK (1) SK279257B6 (cs)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5998656A (en) * 1991-09-23 1999-12-07 Florida State University C10 tricyclic taxanes
US6794523B2 (en) 1991-09-23 2004-09-21 Florida State University Taxanes having t-butoxycarbonyl substituted side-chains and pharmaceutical compositions containing them
US6495704B1 (en) 1991-09-23 2002-12-17 Florida State University 9-desoxotaxanes and process for the preparation of 9-desoxotaxanes
US6011056A (en) 1991-09-23 2000-01-04 Florida State University C9 taxane derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US5739362A (en) * 1991-09-23 1998-04-14 Florida State University Taxanes having an alkoxy, alkenoxy or aryloxy substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5654447A (en) * 1991-09-23 1997-08-05 Florida State University Process for the preparation of 10-desacetoxybaccatin III
US6335362B1 (en) 1991-09-23 2002-01-01 Florida State University Taxanes having an alkyl substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US6018073A (en) * 1991-09-23 2000-01-25 Florida State University Tricyclic taxanes having an alkoxy, alkenoxy or aryloxy substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5710287A (en) * 1991-09-23 1998-01-20 Florida State University Taxanes having an amino substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5714513A (en) * 1991-09-23 1998-02-03 Florida State University C10 taxane derivatives and pharmaceutical compositions
US5489601A (en) * 1991-09-23 1996-02-06 Florida State University Taxanes having a pyridyl substituted side-chain and pharmaceutical compositions containing them
US5721268A (en) 1991-09-23 1998-02-24 Florida State University C7 taxane derivatives and pharmaceutical compositions containing them
US5698712A (en) * 1992-03-06 1997-12-16 Indena S.P.A. Baccatine III derivatives
US5481007A (en) * 1992-06-23 1996-01-02 The Scripps Research Institute Taxoid synthesis
US5281727A (en) 1992-11-27 1994-01-25 Napro Biotherapeutics, Inc. Method of using ion exchange media to increase taxane yields
US5973160A (en) 1992-12-23 1999-10-26 Poss; Michael A. Methods for the preparation of novel sidechain-bearing taxanes
US6710191B2 (en) 1993-03-05 2004-03-23 Florida State University 9β-hydroxytetracyclic taxanes
JP3892481B2 (ja) * 1993-03-05 2007-03-14 フロリダ・ステート・ユニバーシティー 9−デスオキソタキサンの製法
US5475011A (en) * 1993-03-26 1995-12-12 The Research Foundation Of State University Of New York Anti-tumor compounds, pharmaceutical compositions, methods for preparation thereof and for treatment
FR2711370B1 (fr) * 1993-10-18 1996-01-05 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux taxoïdes, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2712289B1 (fr) * 1993-11-08 1996-01-05 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux dérivés de taxicine, leur préparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent.
FR2714053B1 (fr) * 1993-12-22 1996-03-08 Pf Medicament Procédé d'extraction et d'isolement de la 10-désacétylbaccatine III.
CN1112433A (zh) * 1994-05-24 1995-11-29 郭明 红豆杉属植物提取物及其应用
IT1269862B (it) * 1994-05-30 1997-04-15 Indena Spa Alcaloidi da mappia foetida, loro uso e formulazioni che li contengono
US5763477A (en) * 1994-07-22 1998-06-09 Dr. Reddy's Research Foundation Taxane derivatives from 14-β-hydroxy-10 deacetylbaccatin III
FR2723094A1 (fr) * 1994-07-26 1996-02-02 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux taxoides, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
CA2162759A1 (en) * 1994-11-17 1996-05-18 Kenji Tsujihara Baccatin derivatives and processes for preparing the same
IT1275936B1 (it) * 1995-03-17 1997-10-24 Indena Spa Derivati della 10-deacetilbaccatina iii e della 10-deacetil-14b- idrossibaccatina iii loro metodo di preparazione e formulazioni
FR2732341A1 (fr) * 1995-03-27 1996-10-04 Rhone Poulenc Rorer Sa Nouveaux taxoides, leur preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
IT1275435B (it) * 1995-05-19 1997-08-07 Indena Spa Derivati della 10-desacetil-14beta-idrossibaccatina iii,loro metodo di preparazione e formulazioni che li contengono
EP0747372A1 (en) * 1995-06-06 1996-12-11 Dr. Reddy's Research Foundation Taxane derivatives from 14-beta-hydroxy-10 deacetybaccatin III
JP4172726B2 (ja) * 1996-05-22 2008-10-29 ルイトポルド・ファーマシューティカルズ・インコーポレーテッド シス―ドコサヘキサエン酸とドセタキセルとの共有複合体を含有する製剤
US5795909A (en) * 1996-05-22 1998-08-18 Neuromedica, Inc. DHA-pharmaceutical agent conjugates of taxanes
US6576636B2 (en) 1996-05-22 2003-06-10 Protarga, Inc. Method of treating a liver disorder with fatty acid-antiviral agent conjugates
US5919815A (en) * 1996-05-22 1999-07-06 Neuromedica, Inc. Taxane compounds and compositions
US5750736A (en) * 1996-07-11 1998-05-12 Napro Biotherapeutics, Inc. Method for acylating 10-deacetylbaccatin III selectively at the c-10 position
US5856532A (en) * 1996-08-14 1999-01-05 Council Of Scientific & Industrial Research Process for the production of taxol
AU3740997A (en) * 1996-08-26 1998-03-19 Bristol-Myers Squibb Company Sulfenamide taxane derivatives
EP0868422A1 (de) * 1996-09-24 1998-10-07 Marigen S.A. Ultramikroemulsionen aus spontan dispergierbaren konzentraten mit antitumoral und antiviral wirksamen estern von baccatin-iii-verbindungen
US5811452A (en) * 1997-01-08 1998-09-22 The Research Foundation Of State University Of New York Taxoid reversal agents for drug-resistance in cancer chemotherapy and pharmaceutical compositions thereof
WO1999036413A1 (en) * 1998-01-14 1999-07-22 Bristol-Myers Squibb Company Novel crystalline complexes of baccatin iii with imidazole, 2-methylimidazole or isopropanol
US6002024A (en) * 1998-07-27 1999-12-14 Dabur Research Foundation Process for the isolation of 14β-hydroxy-10-deacetyl baccatin-III
US6124482A (en) * 1998-07-27 2000-09-26 Dabur Research Foundation Process for isolation of 10-deacetyl baccatin-III
US7235583B1 (en) * 1999-03-09 2007-06-26 Luitpold Pharmaceuticals, Inc., Fatty acid-anticancer conjugates and uses thereof
AU775373B2 (en) 1999-10-01 2004-07-29 Immunogen, Inc. Compositions and methods for treating cancer using immunoconjugates and chemotherapeutic agents
WO2002024179A2 (en) 2000-09-22 2002-03-28 Bristol-Myers Squibb Company Method for reducing toxicity of combined chemotherapies
US7816398B2 (en) * 2001-03-23 2010-10-19 Luitpold Pharmaceuticals, Inc. Fatty alcohol drug conjugates
EP1427407A4 (en) 2001-03-23 2005-05-11 Luitpold Pharm Inc CONJUGATES BASED ON FATTY AMINES AND PHARMACEUTICAL AGENTS
ITMI20012186A1 (it) * 2001-10-19 2003-04-19 Indena Spa Procedimento per la preparazione della 14-beta-idrossi-baccatina iii-1,14-carbonato
ITMI20012185A1 (it) 2001-10-19 2003-04-19 Indena Spa Procedimento per la preparazione della 14beta-idrossi-baccatina iii-1,14-carbonato
ITMI20050614A1 (it) * 2005-04-12 2006-10-13 Indena Spa Processo per la purificazione della 10-deacetilbaccatina iii dalla 10-deacetil-2-debenzoil-2-pentenoilbaccatina iii
US8349502B2 (en) * 2006-09-20 2013-01-08 Lg Chem, Ltd. Additive for non-aqueous electrolyte and secondary battery using the same
ES2389518T3 (es) 2008-01-18 2012-10-26 Indena S.P.A. Formas sólidas de ortataxel

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2629818B1 (fr) * 1988-04-06 1990-11-16 Centre Nat Rech Scient Procede de preparation du taxol

Also Published As

Publication number Publication date
ITMI920528A0 (it) 1992-03-06
DE69326369D1 (de) 1999-10-21
CN1076695A (zh) 1993-09-29
EP0559019A1 (en) 1993-09-08
DE69326369T2 (de) 2000-03-23
KR930019654A (ko) 1993-10-18
HK1011686A1 (en) 1999-07-16
ITMI920528A1 (it) 1993-09-06
CN1051082C (zh) 2000-04-05
ATE184599T1 (de) 1999-10-15
KR100255525B1 (ko) 2000-05-01
CA2091001A1 (en) 1993-09-07
SK279257B6 (sk) 1998-08-05
SK15293A3 (en) 1993-12-08
NO305080B1 (no) 1999-03-29
PL297940A1 (en) 1993-11-15
FI109904B (fi) 2002-10-31
ES2136096T3 (es) 1999-11-16
JP2708346B2 (ja) 1998-02-04
HU9300594D0 (en) 1993-05-28
EP0559019B1 (en) 1999-09-15
DK0559019T3 (da) 2000-03-27
JPH069599A (ja) 1994-01-18
US5453520A (en) 1995-09-26
IT1254517B (it) 1995-09-25
HU211824A9 (en) 1995-12-28
HUT64317A (en) 1993-12-28
FI930978A0 (fi) 1993-03-04
HU218665B (hu) 2000-10-28
PL171982B1 (pl) 1997-07-31
US5264591A (en) 1993-11-23
NO930774D0 (no) 1993-03-03
CZ33693A3 (en) 1994-01-19
NO930774L (no) 1993-09-07
GR3031280T3 (en) 1999-12-31
CA2091001C (en) 2003-11-04
FI930978A (fi) 1993-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ284265B6 (cs) Deriváty baccatinu III
US5756776A (en) Semi-synthetic taxanes with anti-tumoural activity
RU2119485C1 (ru) Производные таксана ш, способы их получения и фармацевтическая композиция
US5750562A (en) 10-deacetylbaccatine III and 10-deacetyl 14β-hydroxybaccatine III derivatives, a process for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them
RU2168513C2 (ru) Производные таксана, способ их получения и фармацевтическая композиция
US5698712A (en) Baccatine III derivatives

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120304