HU212400B - Chimney building unit, chimney system and a method for production of the building unit - Google Patents

Chimney building unit, chimney system and a method for production of the building unit Download PDF

Info

Publication number
HU212400B
HU212400B HU912584A HU258491A HU212400B HU 212400 B HU212400 B HU 212400B HU 912584 A HU912584 A HU 912584A HU 258491 A HU258491 A HU 258491A HU 212400 B HU212400 B HU 212400B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chimney
building element
support
insulating layer
element according
Prior art date
Application number
HU912584A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT60001A (en
HU912584D0 (en
Inventor
Raimund Zauner
Original Assignee
Wienerberger Baustoffind Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6411671&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU212400(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Wienerberger Baustoffind Ag filed Critical Wienerberger Baustoffind Ag
Publication of HU912584D0 publication Critical patent/HU912584D0/hu
Publication of HUT60001A publication Critical patent/HUT60001A/hu
Publication of HU212400B publication Critical patent/HU212400B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04FFINISHING WORK ON BUILDINGS, e.g. STAIRS, FLOORS
    • E04F17/00Vertical ducts; Channels, e.g. for drainage
    • E04F17/02Vertical ducts; Channels, e.g. for drainage for carrying away waste gases, e.g. flue gases; Building elements specially designed therefor, e.g. shaped bricks or sets thereof
    • E04F17/023Vertical ducts; Channels, e.g. for drainage for carrying away waste gases, e.g. flue gases; Building elements specially designed therefor, e.g. shaped bricks or sets thereof made of masonry, concrete or other stone-like material; Insulating measures and joints therefor

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Chimneys And Flues (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Semiconductor Lasers (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • Thermal Insulation (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Rigid Pipes And Flexible Pipes (AREA)

Description

A találmány tárgya kéményépítő-elem, egy vagy több héjrészből álló kéményépítő-elem, előnyösen égetett agyagból, amely álló üregeket képező eljárással van előállítva és amely egy köpennyel és a köpenyhez csatlakozó szigetelő réteggel és a füst részére egy kürtővel vagy fiistcsővel rendelkezik, ahol a köpeny és a szigetelő réteg egy darabból vannak kiképezve és több sorban, előnyösen koncentrikus körökön elrendezett átmenő üregekkel rendelkeznek, amelyek a köpeny és a szigetelő réteg keresztmetszetében elosztva helyezkednek el.
A technika állása részeként ismert kéményépítőelemek többrészesek. Ezek az építőelemek betonból készült köpenyből, ezen belül szigetelőrétegből és ebben elrendezett kürtőből állnak. Itt tehát egy háromrészes konstrukcióról van szó, melynek egyes részei egymástól függetlenül kerülnek előállításra, majd legyártásukat követően állítják azokat össze. Ezeknek a kéményépítőelemeknek az egyes részekből való összeállítási ráfordításai, valamint az egyes részekből magas előállítási költségei (a betonköpeny öntése, a szigetelőlapokból álló szigetelőréteg előállítása), az építőelemet jelentős mértékben megdrágítják. Ezen túlmenően az egyes részek utólagos összeállítása során adódó esetleges méretpontatlanságok további megmunkálási lépéseket tesznek szükségessé, ami az építőelem költségeit még tovább növelik.
A DE-A 3 402 612 irat egy olyan kéményépítőelemet ismertet, amely különösképpen a hőszigetelő-képességet és annak stabilizálását biztosítja termikus terhelések esetén, oly módon, hogy a lyukazat néhány nyílásába hőszigetelő anyag van elrendezve és a köpeny kürtőjének belső fala gázt át nem eresztő mázzal van bevonva. A kürtőbe behelyezett füstcső távolságtartására a kürtő mázzal bevont falától hosszanti bordák szolgálnak.
A DE-C 592 747 irat több egymásba tolt, tömörfalú, anyagból előállított üreges test előállítását ismerteti csigaprés segítségével. Ezek az egymásban elrendezett üreges testek oly módon állíthatók együttesen elő csigapréssel, hogy azok egymáshoz képest támasztóbordákkal vannak megtámasztva. Kiégetés után az egyes üreges testek egymástól való elkülönítésére, ezeket a támasztóbordákat eltávolítják.
A találmány feladata egy olyan kéményépítő-elem létrehozása, amely nagy hőszigetelő-képesség mellett olyan részekből áll, melyek megfelelő ellenállást tanúsítanak agresszív, különösen gázalakú vagy folyékony anyagokkal szemben, ezenkívül biztosítható a szükséges mechanikai szilárdságú, lehetőleg egyszerű kéményépítő-elem gazdaságos előállítása.
A feladat találmány szerinti megoldása egy vagy több héjrészből álló kéményépítő-elem, előnyösen égetett anyagból, amely álló üregeket képező eljárással van előállítva és amely egy köpennyel és egy köpenyhez csatlakozó szigetelő réteggel és a füst részére egy kürtővel vagy füstcsővel rendelkezik, ahol a köpeny és a szigetelő réteg egy darabból vannak kiképezve és több sorban, előnyösen koncentrikus körökön elrendezett átmenő üregekkel rendelkeznek, amelyek a köpeny és szigetelő réteg keresztmetszetében elosztva helyezkednek el, ahol a kéményépítő-elem keresztmetszetében az üregek sora között, a nyers építőelemek különösen a préselés utáni állapotban a szükséges formatartást biztosító, legalább egy anyagfolytonos támasztószelvény, vagy támasztóborda van kialakítva.
A feladat találmány szerinti megoldása továbbá egy olyan kiviteli alak, amelynél legalább egy, támasztószelvény vagy támasztóborda van a kürtőben vagy füstcsőben, annak hosszirányában elrendezve, amely támasztószelvény vagy támasztóborda a kürtő hosszszimmetriasíkjában fekszik és a kürtő vagy füstcső szembenfekvő belső falszakaszait összeköti.
A feladat találmány szerinti megoldása továbbá a kéményépítő-elem előállítására szolgáló eljárás, amelynél
a) a teljes kéményépítőelemet vagy héjrészt csavarprés vagy extrudáló eljárással függőleges lyukazatú elemként képezzük ki, ahol a függőleges lyukak mellett a sajtolási irányra merőleges támasztószelvényeket vagy támasztó bordákat anyagfolytonos szelvényként formázzuk ki, majd önmagában ismert módon a nyersdarabokat daraboljuk, szárítjuk és kiégetjük;
b) a kéményépítőelemeket kézi vagy gépi úton utánmunkáljuk.
A találmány biztosítja a csigaprés vagy extrudáló eljárás alkalmazásának előnyeit, amellyel legalábbis a kéményépítő-elem külső öve illetve köpenye és az azzal Összefüggő belső szigetelő rétege folytonos eljárással állítható elő anélkül, hogy egy költséges előállítási mód és/vagy az egyes részek utólagos összeépítése válna szükségessé. Legfeljebb a kéményépítőelemek csekély utánmunkálására van szükség, ami égetett agyag esetében összehasonlíthatatlanul egyszerűbb, mint a technika állása szerinti megoldások esetében. A külső öv és a belső szigetelő réteg elrendezése egymáshoz képest különböző lehet; vagyis egymástól elhatárolhatóan, egymáshoz képest távközzel lehetnek kiképezve, vagy távköz nélkül, egymásba folyamatosan átmenőén, tehát nem elhatárolhatóan is ki lehet alakítva. Ezen utóbbi esetben a külső öv illetve köpeny és a belső szigetelő réteg egymástól vizuálisan nem megkülönböztethető. A kéményépítő-elem nyersanyaga égetett cserépagyag, mely jó hőszigetelő, hangtompító, valamint tűzbiztonsági tulajdonságokkal, továbbá jó mechanikai szilárdsággal és vegyi anyagokkal szembeni állékonysággal rendelkezik. A találmány másrészről megfelel a korszerű építőanyagokkal szemben támasztott követelmények trendjének is.
Egy további célszerű kiviteli alak szerint a külső felületükön lényegében síkokkal határolt külső köpenyhez és/vagy belső szigetelő réteghez egy légaknával kialakított kéményelemrész csatlakozik, amely ugyancsak közvetlenül a csigaprés illetve extrudáló eljárással történő előállítás során kiképezhető.
A belső szigetelő réteggel egy darabból, annak belső oldalán kiképzett kiugró csúcsok, például orrok, gerincek szolgálnak egy a kürtőbe külön behelyezett füstcső központosítására, amely célszerűen lehet egy
HU 212 400 Β üveg-, fém-, kerámia-, műanyagcső, vagy cserépanyagból készült cső.
A hőszigetelés további fokozására lehetséges még a külső öv illetve a belső szigetelő réteg és a füstcső közé egy szigetelő réteget elhelyezi. Ez egyidejűleg a füstcső részére jó tartást is biztosít.
A találmány szerinti kéményépítő-elem egy további célszerű kiviteli alakja esetében a külső köpeny, a belső szigetelő réteg és a kürtő egy darabból van égetett agyagból kialakítva. így az egész kéményépítő-elem komplettül csigaprés illetve extrudáló eljárással előállítható, és nincs szükség a füstcső utólagos behelyezésére. Csupán az egyes kéményépítőelemek felső és alsó felületeit kell síkra csiszolni.
A találmány szerinti kéményépítő-elem egy további célszerű kiviteli alakjánál a füstcsövet előre kialakított, együtt kiformázott távtartó elemek tartják távol a belső szigetelő rétegtől, miáltal közbenső terek keletkeznek, melyek légcellaként kerülhetnek kihasználásra.
A füstcső belső oldala bevonattal látható el.
Egy kémény tartóssága jelentős mértékben növelhető egy külön füstcső alkalmazásával, mely készülhet üvegből, fémből, kerámiából, műanyagból vagy cserépanyagból, és amelynek belső fala bevonattal látható el.
Ezen intézkedések eredményeként lehetségessé válik egy nedvességre nem érzékeny kémény üzemeltetése. A levegő szennyezőanyag telítettsége a háztartási tüzelőanyagok miatt ismert, miközben más energiahordozók csak szűkösen állnak rendelkezésre. Környezetkímélő és energiatakarékos fűtési rendszerek ezért a jövőben elengedhetetlenül szükségessé válnak. Ennek a fejlődési iránynak megfelelően a jövőben egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert a kishőmérsékletű fűtésrendszerek. Az ismertetett intézkedéseknek megfelelően egy a találmány szerinti kéményépítőelemekből felépített kémény hideg és agresszív égéstermékek alkalmazásakor képződő agresszív kondenzátumok esetében is alkalmazható.
A találmány szerinti kéményépítőelemek alkalmazása esetében megfelelő tömítés céljából szükséges a kémény hossztengelyére merőleges határolőfelületek síkracsiszolása, ahol is a homlokfelületek egymáshoz illeszkedő profillal vannak kialakítva.
Egy minden követelményt kielégítő tömítést egy hőálló, saválló és nedvességre érzéketlen tömítőanyag alkalmazásával érhetünk el. Ezek a tömítőanyagok képezhetők műanyagból, különösen elasztomerekből (szintetikus kaucsuk), mint például polikloroprénből, vagy klórbutadiénből vagy szervetlen illetve keramikus anyagból. A síkracsiszolt, a kéményirányra merőleges határolófelületek - melyek a kéményépítőelemek összeépítési felületei - nedvességre érzéketlen, túlnyomással szemben megfelelően tömített kémény kialakítását teszik lehetővé, amely különösen jól alkalmazható kishőmérsékletű fűtésrendszerek esetében.
A találmány szerinti kiviteli alak esetében a külső köpeny és/vagy a belső szigetelő rétegen koncentrikusan elhelyezkedő nyílások a szomszédos körön kiképzett nyílásokhoz képest el vannak tolva. Ezzel az elrendezéssel egy önhordó támasztószerkezet alakul ki, amely megakadályozza az extrudermátrixot elhagyó, ebben a stádiumban még plasztikus rúd deformálódási illetve összenyomódását, amely különös tekintettel a kéményépítő-elem nagy méreteire, egyébként bekövetkezne. A nyílások egymáshoz képest eltoltan kiképzett elrendezése kizárja a nem kielégítő hőszigetelésű szakaszok kialakulását.
A hőszigetelő tulajdonság tovább növelhető azáltal, hogy a nyílások hosszúkás keresztmetszettel vannak kiképezve, ahol is a keresztmetszet hossziránya a nyílások elrendezési köre érintőinek irányában van kialakítva. A melegátadás a nyílások hosszirányára merőlegesen történik, miáltal kedvező hőszigetelési viszonyok alakulnak ki.
A nyílások keresztmetszeti méreteinek variálásával radiális irányban egy volumengradiens állítható be. Ezáltal a volumen és ezzel a hőszigetelés mérték radiális irányban a mindenkori követelményeknek megfelelően beállítható.
A találmány szerinti kitanítás nem csak egy darabból álló, füstcsővel vagy anélkül kiképzett kéményépítőelemekre vonatkozik, hanem arra is, hogy a kéményépítőelemek több egy darabból kiképzett héjrészből állhatnak, melyek alakzáró elemekkel, különösen horony-eresztékes illesztésekkel kapcsolódnak egymáshoz. Ez a kialakítás különösen az igen nagyméretű kéményeknél célszerű, minthogy az egyes héjrészeket, viszonylag csekély súlyuk miatt, akár egy munkás is megfelelően el tudja helyezni. Az egy darabból készült héjrészek különösen pontos egymáshoz illeszthetőségét alakzáró elemekkel lehet biztosítani, melyek célszerűen horony-eresztékes illesztéssel vannak kiképezve, és amelyek egyébként az egyes héjrészek egymáshoz való illesztését jelentősen megkönnyítik.
Mint már említésre került az anyag képlékenysége következtében, a különösen nagyméretű kéményépítőelemek esetében, a csigaprést vagy extrudert elhagyó rúd deformálódhat illetve összenyomódhat. A frissen előállított oszlop ilyenfajta deformálódásának megakadályozására a gyártó berendezés legalább egy úgynevezett támasztószelvényt vagy támasztóbordát alakit ki, amely a kéményépítő-elem hossztengelyére merőlegesen van elrendezve. A csigaprés illetve az extrudáló eljárás során ily módon a hossztengelyre merőlegesen kiformázott támasztószelvény illetve támasztóborda biztosítja a frissen extrudált rúd megtámasztását. A rúd stabilitása fokozódik azáltal, hogy a csigaprésmátrix elhagyását követően közvetlenül a szárítás következik, mikor is a nedvesség elgőzölődése következtében egy „utánplasztizálódás” bekövetkezhet.
Célszerű a támasztószelvényt vagy támasztóbordát a kéményépítő-elem keresztmetszetében anyagfolytonos szelvényként vagy bordaként kialakítani.
Azáltal, hogy a találmány szerint a támasztószelvény illetve a támasztóborda legalább egy, axiális irányban átmenő lyukakból álló lyuksorral rendelkezik, egyrészről súlymegtakarítást érhetünk el, másrészről lehetőség nyílik arra, hogy e lyukak mentén a kéményépítő-elem oldalsó szakaszát egyszerű módon leválasszuk, kitörjük. Az egyes támasztószelvények illetve
HU 212 400 Β támasztóbordák lyuksorai ebben az értelemben mint törési vonalak is felfoghatók.
Amennyiben a találmány szerinti kéményépítőelem úgy van kiképezve, hogy a füstcsövet befogadó kürtővel tangenciálisan elrendezett két támasztószelvény vagy támasztóborda van kialakítva, melyek egyegy, lyukakból álló lyuksorral vannak ellátva, lehetséges a kéményépítő-elem két lyuksor közötti részének egyszerű eltávolítása, kitörése. Az eltávolított rész által keletkezett nyílásba például egy kéményajtó szerelhető, vagy az így módosított alakú kéményépítő-elem, mint egyik oldalán nyitott építőelem hasznosítható.
Különösen nagy támasztóhatás érhető el azáltal, ha több támasztószelvényt illetve támasztóbordát alakítunk ki tükör- és/vagy pontszimmetrikusan elrendezve és előnyösen a kéményépítő-elem külső felületére merőlegesen.
Előnyös, ha a támasztószelvények illetve a támasztóbordák a kéményépítő-elem keresztmetszetének alsó, tehát az elem felfekvő felében vannak elrendezve.
Egy további kiviteli alak esetében a támasztó szelvény illetve támasztóborda a füstcső befogadására szolgáló keresztmetszeti síkjában, vagy a füstcső keresztmetszeti síkjában van elrendezve. Ezen támasztóelemeknek ugyancsak az a feladata, hogy az extrudált rúd összenyomódását az előállítás során megakadályozza. Az ily módon kiképzett támasztóborda a kéményépítő-elem kiégetését követően kiütéssel eltávolítható, miáltal egy szabad járatkeresztmetszet jön létre.
A támasztóborda kiütésének megkönnyítésére törési pontokat, elvékonyított helyeket alakíthatunk ki.
A találmány egy további célja egy olyan többkürtőjű kémény, azaz kéményrendszer kialakítása, amely egyszerű módon építhető ki, lehetőség szerint csekély számú elemből állítható össze és egyben kis helyigényű.
Ez a célkitűzés azáltal érhető el, hogy egy a szükségnek megfelelően kialakított bázis-kéményépítőelemhez az egyes további építőelemeket alakzáró elemek segítségével hozzákapcsoljuk. Az egyes építőelemek egyszerű egymáshoz illesztésével, az építőszekrény elvnek megfelelően, egy kéményrendszer rendkívül egyszerű módon kialakítható. A raktárgazdálkodás megfelelő mennyiségű kéményépítő-elem készenlétben tartásával könnyen megoldható. Az égetett agyag, mint a termék anyaga azzal az előnnyel is jár, hogy csekély súlya következtében lehetővé teszi a könnyű építkezést. Az alakzáró elemek révén - melyek horonyeresztékes illesztéssel vannak kiképezve - az építőelemek egyszerű egymáshoz kapcsolása valósítható meg, és ezzel nagy illesztési pontosság érhető el az idomelemek falazása során. Egy kéményrendszer kialakítása többkürtőjű kéménnyel - azáltal, hogy az építkezéskor egy-egy síkban több kéményépítő-elem van elrendezve - lehetővé teszi ennek felépítését akár egy munkás közreműködése útján is. A technika állása szerinti építőelemek, melyek többkürtőjű kémények kialakítására alkalmasak a legtöbb esetben egy darabból vannak kialakítva és betonból készülnek, minek következtében súlyproblémák merülnek fel. Ezért egy szokásos elem elhelyezéséhez legalább két munkásra, vagy akár egy emelőcsigára is szükség lehet, amelynek alkalmazása a találmány szerinti megoldás esetében semmiképpen nem szükséges.
A találmány szerinti kéményrendszer egy további kiviteli alakja esetében az építőkövekként alkalmazott kéményépftőelemeknek legalább egy része külső övük azaz köpenyük egyik oldalán az egyik, alakzáró elemekkel ellátott csatlakozó felületig, nyitottan van kiképezve. A kéményépítő-elem egy oldalsó részének eltávolítását egy nyitott elem kialakítása céljából, előnyös módon az építés helyszínén eszközölni lehet. Az egyik oldalukon nyitott építőelemek rendkívül jelentős helymegtakaritást eredményeznek, mely körülmény az építőiparban egyre nagyobb jelentőségre tesz szert.
A találmány szerinti bizonyos kiviteli alakok esetében, célszerűen a szárítást és a kiégetést követően a támasztószelvények vagy támasztóbordák kitörésre kerülnek.
A találmány egy további kiviteli alakjánál a kiformázáskor a támasztóbordák legalább egy lyuksorral vannak kiképezve, és két ily módon kiképzett támasztóborda között a kéményépítő-elem oldalsó része a kiégetés után kitörésre kerül.
A találmány szerinti, célszerű kiviteli példákat rajzok alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzokon az
1. és 2., valamint a
6-8. ábrák kéményépítőelemeket szemléltetnek egyhéjú kéményekhez, a
3-5. és a
9-12. ábrák kéményépítőelemeket ábrázolnak kéthéjú kéményekhez, a
13-15. ábrák héjrészekből összeállított kéményépítőelemeket mutatnak be, a
16. és 17. ábrák pedig a találmány szerinti kéményépítőelemek alkalmazásával kialakított kéményrendszert szemléltetnek.
Az 1. ábra egy találmány szerinti 1 kéményépítőelemet ábrázol, amely négyzetalakú keresztmetszettel rendelkezik, és belsejében egy központosán elrendezett körkeresztmetszetű 2 kürtővel van kialakítva. Az 1 kéményépítő-elem téglakészítésre szolgáló anyagból van extrudáló eljárással előállítva. A 2 kürtővel koncentrikusan, 3, 3' nyílások vannak elrendezve, ahol is ezek, az egymást követő koncentrikus körökön elhelyezkedő nyílások a szomszédos körön kiképzett nyílásokhoz képest el vannak tolva.
Az 1 kéményépítő-elem egy külső 16 köpenyből és egy 17 belső szigetelő rétegből áll, ahol is a 16 köpeny folyamatosan megy át a 17 belső szigetelő rétegbe. E két réteg között, a kéményépítő-elem 1. ábrán szemléltetett kiviteli alakja esetében pontos határ nem húzható.
Az 1 kéményépítő-elem rendelkezik továbbá 4 támasztóbordákkal, melyek a 2 kürtőhöz képest tangenciális irányban vannak kialakítva, és kisebb, az 1 kéményépítő-elem tengelyének irányában elhelyezkedő sorokban kiképzett 5 lyukakkal van ellátva. A 4 támasztóbordák anyagfolytonos vannak kialakítva és az 5 lyukak ellenére a 4 támasztóbordák több anyagból
HU 212 400 Β vannak kiképezve, mint az 1 kéményépítő-elem többi része. A 4 támasztóbordák az 1. ábra szerint merőlegesen vannak a 6 palástfelülethez képest az 1 kéményépítő-elem alsó részén elrendezve, azaz az elem felfekvése felőli oldalán.
A 4 támasztóbordák az 1 kéményépítő-elem előállításánál fontosak, mert megakadályozzák a frissen extrudált rúd összenyomódását. Egy további támasztóhatás érhető el azáltal, hogy a 3, 3' nyílások hosszanti nyílásokként vannak kiképezve és koncentrikusan vannak elrendezve.
A 4 támasztóbordák 5 lyukai megkönnyítik az 1 kéményépítőelemben nyílások kitörését, például egy keményajtó behelyezéséhez. Ezért az 5 lyukak mellett az átmenő támasztőbordákban további 5' lyukak vannak kiképezve, melyek ugyancsak egy nyílás kitörésének megkönnyítésére, illetve a peremhez közeleső rész kibővítésére szolgálnak, például a kéményajtó keretének behelyezéséhez.
A 2. ábra szerinti kiviteli alak abban különbözik az
1. ábrán szemléltetett darabtól, hogy ez téglalapalakú keresztmetszettel rendelkezik, és a 2 kürtő mellett egy egy darabból kiképzett 21 kinyúló résszel rendelkezik, amelyben egy 7 légakna van elrendezve.
A találmány szerint a 7 légakna mentén vannak a 4' támasztóbordák elrendezve, melyek hasonlóképpen sorokba rendezett kis 5 lyukakkal vannak ellátva. Célszerűen a 4' támasztóbordák a 7 légakna körüli peremen vannak kialakítva, mert ehelyütt optimális támasztó hatást tudnak kifejteni. A 3 nyílások keresztmetszeti felülete az 1 kéményépítő-elem belső részén, valamint a külső sarokrészeken kicsi és az 1 kéményépítő-elem középső része felé növekszik, miáltal a radiális kiterjedés irányában egy bizonyos volumengradiens keletkezik.
Az 1. és 2. ábrán szemléltetett 1 kéményépítőelemek az úgynevezett egyhéjú kéményeknél kerülnek alkalmazásra.
A 3. ábra egy olyan 1 kéményépítőelemet szemléltet, amely az 1. és 2. ábrán bemutatott 1 kéményépítőelemtől a 2' kürtő keresztmetszetét illetően különbözik. A 2' kürtő keresztmetszete a belső oldalán 8 kiugró csúcsokkal rendelkezik, amelyek a 2' kürtőbe elhelyezett 9 füstcső egyszerű központosítását teszik lehetővé. Ezt a 9 füstcsövet első lehet például üvegből, fémből, műanyagból vagy kerámiából állítani, miáltal az ilyen módon előállított kémény alacsony hőmérsékletű fűtőrendszerek esetén is, ahol is egy nagyon agresszív kondenzátum képződhet, nagyon jól alkalmazható. A 12 hátsó légcsatornák a 2' kürtőben szimmetrikusan vannak elrendezve.
A 4. ábrán szemléltetett 1 kéményépítő-elem nem más, mint a 2. és 3. ábrán bemutatott kiviteli alakok kombinációja.
Az 5. ábra egy további találmány szerinti 1 kéményépítőelemet szemléltet, amely nagy mértékben megfelel a 3. ábrán bemutatott kiviteli alaknak, azzal a különbséggel, hogy a 2 kürtő keresztmetszete koraiakban van kiképezve, egyúttal azonban rendelkezik 8' kiugró csúcsokkal, melyek a 2 kürtőbe bevezetésre kerülő 9' füstcső központosítására szolgálnak. Az 5.
ábrán szemléltetett 9' füstcső erősebb falvastagsággal rendelkezik, minthogy ez a samottból készült füstcsövek esetében szükségszerű.
A 6. ábra szerinti kiviteli alak esetében a 4 támasztó bordák 5 nyílásainak nyílássorai hosszirányba tört vonalban futnak, miáltal egy áttörés kiszélesítése a 6 palástfelület mentén különösen egyszerű módon állítható elő.
A 7. ábra egy olyan találmány szerinti 1 kéményépítőelemet szemléltet, amely esetében a külső 16 köpeny, a belső 17 szigetelő réteg, valamint a 9 füstcső is egy darabból van előállítva. A 9 füstcső megfelelő távolságát a belső 17 szigetelő rétegből a 13 távolságtartó elemek határozzák meg, miáltal nagy volumenű 10 hátsó légaknák kialakítása érhető el.
A 8. ábrán szemléltetett kiviteli alak csupán abban különbözik a 7. ábrán bemutatott megoldástól, hogy a
8. ábra szerinti 1 kéményépítő-elem nem rendelkezik 7 légaknával.
A 9. ábra szerinti 1 kéményépítő-elem ugyancsak alkalmas 9 füstcső befogadására. A 9 füstcső ez esetben a 2 kürtő palástjától jelentős távközzel van elrendezve. Ennél a megoldásnál a 9 füstcső és a 2 kürtő közötti rés hőszigetelés és/vagy a kémény rögzítése céljára szolgál, ahol is ez utóbbi esetben a szóban forgó rést szigetelő anyaggal töltjük ki.
A 10. ábra szerinti 1 kéményépítő-elem csupán abban különbözik a 9. ábrán szemléltetett megoldástól, hogy ebben az esetben a kéményépítő-elem egy 7 légaknával van egy darabban kialakítva.
A 11. és 12. ábrán szemléltetett találmány szerinti 1 kéményépítőelemek a 6 palástfelület felől kiinduló 4 illetve 4' támasztó bordákon kívül még egy további 49 támasztó bordával rendelkeznek, amely a körkeresztmetszetű 2 kürtőben átmérő irányban van elrendezve. Ez a 49 támasztó borda 18, 19 törési pontokkal rendelkezik, melyek a 49 támasztó borda kiütését illetve kitörését a kiégetés után az 1 kéményépítő-elem behelyezésénél megkönnyíti.
A 13. és 14. ábrák a találmány szerinti 1 kéményépítő-elem egy további kialakítását szemlélteti. Az 1 kéményépítő-elem ennél a megoldásnál két, extrudáló eljárással előállított 11, 11' héjrészekből áll, melyek a 22 felfekvő felületekkel, valamint alakzárő horonyeresztékes csatlakozással 23 eresztékek és 24 hornyokkal kapcsolódnak egymáshoz.
E megoldás esetében is a hőszigetelés javítására lehetséges a 2 kürtő belső oldala és a 9 füstcső közé hőszigetelő anyagokat elhelyezni.
A 11 és 11' héjrészek felépítése egyébként különös tekintettel a 3 nyílások, valamint a 4 támasztóbordák és az azokban elrendezett 5 nyílások kialakítására, megfelel a korábbiakban leírt találmány szerinti kéményépítő-elem kialakításának.
A 15. ábra egy találmány szerinti kéményépítőelemet mutat be, amely összesen 4 részből készült 11 héjrészből van felépítve. All héjrészek 22 felfekvő felületekkel, valamint horony-eresztékes csatlakozással, 23 eresztékkel és 24 hornyokkal vannak összeillesztve, miáltal az egyes 11 héjrészek egymáshoz való
HU 212 400 Β illesztése és központosítása jól biztosítható. Ezen kiviteli alak felépítése egyébként teljesen megfelel a korábbiak során leírt kéményépítő-elem kialakításának. A 11 héjrészek rendelkeznek az 5 nyílásokkal ellátott 4 támasztóbordákkal is. All kéményépítőelemek egy 2 kürtőt vesznek körül, melyben egy 9 füstcső, például szigetelő anyagokkal körülvéve, van elrendezve.
A 16. ábra egy kéményrendszert szemléltet egy 7. légaknával. E megoldás esetében alkalmazott 40 kéményépítő-elem a 48 felfekvő felületek között egy 20 nyílással rendelkezik. A 40 kéményépítő-elem egyébkénti felépítése különös tekintettel a 4 támasztó bordákra és a 3 nyílásokra teljes mértékben megfelel a korábbiakban már leírt 1 kéményépítő-elem felépítésének.
A 48 felfekvő felületek 42 eresztékekkel rendelkeznek, melyek a csatlakozó 41 héjrész 43 hornyaiba illeszthetőek. A 41 héjrész ugyancsak extrudáló eljárással átmenő nyílásokkal van előállítva. A 41 héjrész 44 felfekvő felületei, ahol is a 41 héjrész a 45 alapépítőelemként alkalmazott kéményépítő elemmel egy 7 légaknát határolnak, 46 eresztékekkel vannak kialakítva, melyek a 45 alapépítő-elem 47 hornyaiba illeszthetők. A 45 alapépítőelem kialakítása egyébként megfelel a 9. ábra szerinti 1 kéményépítő-elem kialakításának.
A 17. ábra egy hasonló felépítését szemlélteti, mint a 16. ábra. E megoldásnál két 40 kéményépítő-elem fekszik egymáson, ahol mindkét kéményépítő-elem egy oldalsó 20 nyílással rendelkezik, ahol is ezekhez derékszögben egy 41 héjrész csatlakozik, mely héjrésszel egy 7 légakna van körülhatárolva. Ehhez a 41 héjrészhez csatlakozik egy 45 alapépítő-elem, amely ismét egy 40 kéményépítőelemmel van határolva. Ezen az úton nagyon egyszerű módon többkürtőjű kéményt, azaz kéményrendszert alakíthatunk ki légaknával és jelentős helymegtakarítással.

Claims (23)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Kéményépítő-elem, egy vagy több héjrészből előnyösen égetett agyagból, amely álló üregeket tartalmaz, és amely egy köpennyel és a köpenyhez csatlakozó szigetelő réteggel és a füst részére egy kürtővel vagy füstcsővel rendelkezik, ahol a köpeny és a szigetelő réteg egy darabból vannak kiképezve és több sorban, előnyösen koncentrikus körökön elrendezett átmenő üregekkel rendelkeznek, amelyek a köpeny és a szigetelő réteg keresztmetszetében elosztva helyezkednek el, azzal jellemezve, hogy a kéményépítő-elem (1) keresztmetszetében az üregek (3, 3') sora között, a nyers építőelemnek különösen a préselés utáni állapotban a szükséges formatartást biztosító, legalább egy anyagfolytonos támasztószelvény, vagy támasztóborda (4, 4') van kialakítva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy legalább egy támasztószelvény vagy támasztóborda (4, 4'), előnyösen két támasztószelvény vagy támasztóborda (4, 4') van a füstcsövet (9) befogadó kürtőhöz (2) tangenciálisan elrendezve.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kéményépítőelem, azzal jellemezve, hogy több támasztószelvény vagy támasztóborda (4, 4') van tükör- és/vagy pontszimmetrikusan, előnyösen a kéményépítő-elem külső határoló felületére (6) merőlegesen elrendezve.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a támasztószelvények vagy támasztóbordák (4, 4') legalább egy, tengelyirányban átmenő lyukakból (5, 5') álló lyuksorral rendelkeznek.
  5. 5. Kéményépítő-elem egy vagy több héjrészből, előnyösen égetett agyagból, amely álló üregeket tartalmaz, és amely egy köpennyel és a köpenyhez csatlakozó szigetelő réteggel és a füst részére egy kürtővel vagy füstcsővel rendelkezik, ahol a köpeny és a szigetelő réteg egy darabból vannak kiképezve és több sorban, előnyösen koncentrikus körökön elrendezett átmenő üregekkel rendelkeznek, amelyek a köpeny és a szigetelő réteg keresztmetszetében elosztva helyezkednek el, azzal jellemezve, hogy legalább egy, támasztószelvény vagy támasztóborda (49) van a kürtőben vagy fustcsőben (2, 2', 9), annak hosszirányában elrendezve, amely támasztószelvény vagy támasztóborda a kürtő hossz-szimmetriasíkjában fekszik és a kürtő vagy füstcső (2, 2', 9) szembenfekvő belső falszakaszait összeköti.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti kémény építő-elem, azzal jellemezve, hogy a támasztószelvény, illetve támasztóborda (49) a fustcső (9) keresztmetszeti síkjában vagy a füstcsövet (9) befogadó kürtő (2) keresztmetszeti síkjában van elrendezve.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypontok szerinti kéményépítőelem, azzal jellemezve, hogy a támasztószelvény vagy támasztőborda (49) kiformázott törési pontokkal (18, 19) rendelkezik.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a köpeny (16) vagy a szigetelő réteg (17) egy légaknával (7) ellátott kinyúló résszel (21) rendelkezik.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a belső szigetelő réteggel (17) egy darabból, annak belső oldalán kiugró csúcsok (8, 8'), például orrok vagy gerincek vannak kiképezve.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy egy üvegcső vagy fémcső vagy műanyagcső vagy cserépagyagcső vagy füstcsőként (9) kialakítva.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a fustcső (9) és a köpeny (16), illetve a szigetelő réteg (17) között még egy szigetelő réteg van elrendezve.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a külső köpeny (16), a belső szigetelő réteg (17) és a füstcső (9) egy darabból, égetett agyagból van kiképezve.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a fustcső (9) és a szigetelő réteg (17) belső palástja között, azokkal együtt kiformázott távtartó elemek (13) vannak elrendezve.
  14. 14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a füstcső (9) belső felülete bevonattal van ellátva.
    HU 212 400 Β
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a köpenyen (16) és/vagy a szigetelő rétegen (17) koncentrikusan elhelyezkedő nyílások (3, 3') a szomszédos körön kiképzett nyílásokhoz (3, 3') viszonyítva el vannak tolva.
  16. 16. Az 1-15. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a nyílások (3, 3') keresztmetszetének, illetve volumenének variációjával a sugárirányú volumengradiens beállítható.
  17. 17. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem, azzal jellemezve, hogy a kéményépítő-elem (1) több egy darabból kiképzett héjrészből (11, 11', 11) áll, melyek alakzáró elemekkel előnyösen eresztékekkel (23) és hornyokkal (24) vannak összekapcsolva.
  18. 18. Kéményrendszer, több egymás mellett párhuzamosan elrendezett kéménnyel, ahol adott esetben legalább egy légakna van kialakítva, azzal jellemezve, hogy az 1-17. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem mint bázis-építőelem (45) van elrendezve és az egyes építőelemek alakzáró elemekkel vannak egymáshoz csatlakoztatva.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti kéményrendszer, azzal jellemezve, hogy az alakzáró elemek horony-eresztékes illesztés formájában, hornyokkal (43, 47) és eresztékekkel (42, 46) vannak kialakítva.
  20. 20. A 18. vagy 19. igénypont szerinti kéményrendszer, azzal jellemezve, hogy az építőkövekként alkalmazott kéményépítőelemeknek legalább egy része, köpenyük egyik oldalán, az egyik alakzáró elemekkel ellátott csatlakozó felületig (48), nyitottan van kiképezve.
  21. 21. Eljárás 1-17. igénypontok bármelyike szerinti kéményépítő-elem előállítására, ahol alapmasszaként agyagot alkalmazunk, azzal jellemezve, hogy a teljes kéményépítőelemet vagy héjrészt csavarpréssel vagy extrudáló eljárással függőleges lyukazatú elemként képezzük ki, ahol a függőleges lyukak mellett a sajtolási irányra merőlegesen támasztószelvényeket vagy támasztó bordákat anyagfolytonos szelvényként formázunk ki, majd önmagában ismert módon a nyersdarabokat daraboljuk, szárítjuk és kiégetjük; végül a kéményépítőelemeket kézi vagy gépi úton utánmunkáljuk.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a támasztó szelvényeket vagy támasztó bordákat szárítás után kitörjük.
  23. 23. A 21. vagy 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a támasztó szelvényeket vagy támasztó bordákat mint anyagfolytonos szelvényeket a kiformázás kapcsán lyuksorral látjuk el és az építőelem két anyagfolytonos szelvény közötti részét a kiégetést követően kitörjük.
HU912584A 1990-08-04 1991-08-02 Chimney building unit, chimney system and a method for production of the building unit HU212400B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4024823A DE4024823C2 (de) 1990-08-04 1990-08-04 Schornsteinbauteil für ein- oder mehrschalige Schornsteine

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU912584D0 HU912584D0 (en) 1992-01-28
HUT60001A HUT60001A (en) 1992-07-28
HU212400B true HU212400B (en) 1996-06-28

Family

ID=6411671

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU912584A HU212400B (en) 1990-08-04 1991-08-02 Chimney building unit, chimney system and a method for production of the building unit

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0470945B1 (hu)
AT (1) ATE135074T1 (hu)
CZ (1) CZ283796B6 (hu)
DE (2) DE4024823C2 (hu)
HU (1) HU212400B (hu)
PL (1) PL169341B1 (hu)
SK (1) SK279417B6 (hu)
YU (1) YU48078B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4418872C2 (de) * 1994-05-30 1999-02-04 Venus Max Sen Schachtbauelement und daraus hergestellte Schächte oder Kaminkonstruktionen
FR2788073B1 (fr) * 1999-01-05 2001-03-16 Ind Regionale Batiment Conduit de cheminee ainsi que des boisseaux de cheminee utilisables pour realiser un tel conduit
DE19922096C1 (de) * 1999-05-17 2001-02-01 Plein Wagner Soehne Verfahren zum Herstellen eines keramischen Schornsteininnenrohrelementes mit Falzen an den Rohrenden
DE202007009484U1 (de) * 2007-07-06 2008-11-13 Hörl & Hartmann Ziegeltechnik GmbH & Co. KG Mantelstein für einen Kamin, mit wenigstens einem stabilisierten Umfangswandabschnitt
DE102012109072B4 (de) * 2012-09-26 2014-05-08 Schiedel Ag Schornsteinelement
CN108331428A (zh) * 2018-03-21 2018-07-27 苏州泰高烟囱科技有限公司 一种多机组套筒烟囱

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE598610C (de) * 1934-06-14 Christian Rieckhof Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung mehrerer Hohlkoerper aus Ton
DE592747C (de) * 1934-02-14 Christian Rieckhof Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung mehrerer Hohlkoerper aus Ton auf der Strangpresse
CH127187A (fr) * 1927-06-20 1928-08-16 Canaux De Cheminees Fab De Boisseau de cheminée en éléments à double paroi isolante.
DE622576C (de) * 1931-03-01 1935-11-30 Joseph Schwend Mehrreihiger Kamin
CH252683A (de) * 1945-09-26 1948-01-31 Robert Dr Forster Kamin.
FR972253A (fr) * 1948-09-25 1951-01-29 Cheminée à double conduit
DE1745437U (de) * 1957-02-25 1957-05-23 Steinkohlenbergwerke Mathias S Kaminformstein.
DE1534805A1 (de) * 1965-02-23 1969-09-11 Franz Wiethoff Betonsteinwerk Kaminstein
DE1509385A1 (de) * 1965-04-02 1969-03-06 Rudolf Gusner Rauch-Gas-Rohreinsatz aus Epoxydharz
GB1239601A (hu) * 1967-07-20 1971-07-21
AT322805B (de) * 1973-06-27 1975-06-10 Schoemer Ohg Fritz Formstein
DE2706617A1 (de) * 1977-02-16 1978-08-17 Betonwerk Strassgang Ing Rober Kaminformstein aus leichtbeton, gebranntem ton o.dgl.
FR2503773B1 (fr) * 1981-04-08 1986-11-21 Pomel Sa Ets Boisseau isotherme a double paroi
FR2509349A1 (fr) * 1981-07-08 1983-01-14 Ind Regionale Batiment Element constitutif d'un conduit de fumee
DE3219884A1 (de) * 1981-07-20 1983-05-11 VEB (B) Wohnungsbaukombinat "Wilhelm Pieck" Suhl, DDR 6000 Suhl Gasdichte montageelemente fuer rauchgasabzuege
DE3402612A1 (de) * 1983-01-28 1984-08-16 Erlus Baustoffwerke Ag, 8301 Neufahrn Mehrschaliger kamin aus fertigteilen
DE3413390A1 (de) * 1984-04-10 1985-10-17 TONA Tonwerke Schmitz GmbH, 5353 Mechernich Rauchrohr und verfahren zu seiner herstellung
FR2567180A1 (fr) * 1984-07-04 1986-01-10 Barattini Roberta Element de tuyau de ventilation ou d'evacuation de fumee pour des batiments.
DE8520590U1 (de) * 1985-07-17 1985-09-26 Union-Bau Frankfurt GmbH, 6052 Mühlheim Mantelstein für mehrschalige Schornsteine

Also Published As

Publication number Publication date
DE59107504D1 (de) 1996-04-11
DE4024823C2 (de) 1995-08-31
CZ243191A3 (en) 1993-05-12
DE4024823A1 (de) 1992-02-06
HUT60001A (en) 1992-07-28
SK243191A3 (en) 1998-11-04
EP0470945B1 (de) 1996-03-06
PL169341B1 (pl) 1996-07-31
YU48078B (sh) 1997-01-08
ATE135074T1 (de) 1996-03-15
SK279417B6 (sk) 1998-11-04
YU134391A (sh) 1995-03-27
PL291317A1 (en) 1992-07-13
EP0470945A1 (de) 1992-02-12
HU912584D0 (en) 1992-01-28
CZ283796B6 (cs) 1998-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212400B (en) Chimney building unit, chimney system and a method for production of the building unit
US20210381768A1 (en) Modular enclosure structure of high temperature heating furnace and installation method
FI101084B (fi) Ilmankuumennin sekä menetelmä ilmankuumentimen rakentamista varten
CN109762579B (zh) 一种预制浇筑块砌筑的干熄焦料位计安装座
EP3196530B1 (en) A double-walled pipe with insulation in the form of joint-fitted elements
US3303618A (en) Prefabricated chimneyes and vents
EP0192792B1 (en) Radiation panel
EP2142676A1 (en) Method for constructing a support ring in a curved wall
CN217979750U (zh) 一种回转窑内衬耐火材料结构
CN212957223U (zh) 高抗热震莫来石耐火砖
JPH0113998Y2 (hu)
SU1749674A1 (ru) Верхний свод печи
CN213480995U (zh) 一种适合中低温窑炉的砌筑窑顶
CN101545722A (zh) 具有薄壁热传导构造的耐火材料构件及制造方法和应用
CN216409757U (zh) 一种保温隔热耐火砖
KR100393240B1 (ko) 방전관 내에 배기관을 삽입하는 방법
CN218864792U (zh) 一种应用于隧道窑的窑顶结构
CN210512637U (zh) 一种多室高温热风炉中间隔墙砌筑结构
KR960011096B1 (ko) 연속압출식 무기질재 창문틀의 성형방법
CN209941961U (zh) 一种装配式混凝土结构保温墙体
SU1308729A1 (ru) Вентилируемый стеновой элемент
PL194679B1 (pl) Zespół szybów wentylacyjnych stanowiących część centralnego układu napowietrzania domu mieszkalnego
KR900002695Y1 (ko) 조립식 덕트
CN115752000A (zh) 一种全纤维看火孔及其制作方法
JPH0113999Y2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee