HU186407B - Process for the production of cyclopropane-carboxylic acid ester derivatives - Google Patents

Process for the production of cyclopropane-carboxylic acid ester derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU186407B
HU186407B HU811030A HU103081A HU186407B HU 186407 B HU186407 B HU 186407B HU 811030 A HU811030 A HU 811030A HU 103081 A HU103081 A HU 103081A HU 186407 B HU186407 B HU 186407B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cis
isomers
mixture
formula
solution
Prior art date
Application number
HU811030A
Other languages
English (en)
Inventor
Ronald F Mason
Derek A Wood
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of HU186407B publication Critical patent/HU186407B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C255/00Carboxylic acid nitriles
    • C07C255/49Carboxylic acid nitriles having cyano groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings of a carbon skeleton
    • C07C255/53Carboxylic acid nitriles having cyano groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings of a carbon skeleton containing cyano groups and hydroxy groups bound to the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás ciklopropán-karbonsavészterek előállítására.
Az I általános képietű ciklopropán-karbonsavészterek — amelyek képletében R1 és R2 jelentése egymástól függetlenül klóratom, brómatom vagy metilcsoport — mint peszticid hatással rendelkező vegyületek ismertek, és ismertetésük például az 1 413 491 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírásban vagy a 4 024 163 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban található meg. Ezek a származékok a peszticid hatással rendelkező vegyületek azon csoportjába tartoznak, amelyeket a szakmában „piretroid inszektícidek” néven ismernek. Az I általános képietű vegyületek a sav oldallánc ciklopropángyűrűjében két, valamint az alkohol oldalláncban egy további aszimmetriacentrummal rendelkeznek, ami nyolc lehetséges izomerhez vezet. Itaya és munkatársai szerint („Synthetic Pyrethroids”, ÁCS Symposium Series 42, 45—54. old.) azoknak a vegyületeknek van jobb peszticid hatása, amelyek a ciklopropángyűrű körül cisz-konfigurációjú szubsztituenseket tartalmaznak. Továbbá jó peszticid hatással rendelkeznek azok az izomerek, amelyek (lR-cisz, S)-ízomerek, vagyis a sav oldallánc lR-cisz, míg az alkohol oldallánc S konfigurációjú [lásd Elliot és munkatársai, Natúré, 248, 710. és 711. old. (1974)].
Kísérletek történtek egyedülálló (lR-cisz, S)-izomerek előállítására. Ezen kísérletek során vagy olyan szintetikus úton próbálkoztak, amellyel kizárólag lR-cisz konfigurációjú ciklopropán-karbonsav oldalláncot tartalmazó intermediereket állítottak elő, vagy pedig olyan módszerekkel, amelyek során az IR-cisz-izomereket rezolválással próbálták elválasztani az lS-cisz izomerektől. Ha az I általános képietű származékok előállítása céljából egy lR-cisz konfigurációjú izomert észterezünk, akkor az (lR-cisz, R)- és az (lR-cisz, S)-izomerek keverékéhez jutunk. Ezen végtermékek — legalábbis elméletben — fizikai módszerekkel szétválaszthatok, minthogy az (lR-cisz, R)- és az (lR-cisz, S)-izomerek nem enantiomerek. Jóllehet az (lR-cisz, R)- és az (lR-cisz, S)-izomerek szétválasztása viszonylag könnyen elvégezhető akkor, ha R1 és R2 egyaránt brómatomot jelent, ez az eljárás jóval nehezebb és költségesebb olyan esetekben, amikor például R1 és R2 egyaránt klóratom.
A 8 037 693 sz. nagy-britanniai szabadalmi bejelentésben (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomerektől lényegében mentes (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomereket 1 : 1 arányban tartalmazó, I általános képlettel jellemezhető vegyületeket ismertetnek. Az ilyen vegyületek súly részben kifejezve az I általános képietű vegyület peszticid hatását tekintve legaktívabb (lR-cisz, S)-izomerjéből mintegy négyszer annyit tartalmaznak, mint a mind a nyolc izomert azonos súlyban tartalmazó I általános képietű vegyületkeverék.
A találmány tárgya eljárás (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomerektől lényegében mentes (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomereket 1:1 arányban tartalmazó I általános képietű vegyületek előállítására. Az I általános képletben R1 és R2 jelentése egymástól függetlenül klóratom, brómatom vagy metilcsoport. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy valamely I általános képietű vegyület (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomerjeinek keverékét önmagában vagy (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek jelenlétében feloldjuk egy 5—7 szénatomot tartalmazó szerves aminban — amely két elágazó alkilláncot tartalmazó szekunder amin vagy egy tercier amin — majd az J általános képietű cisz-izomereknek a szerves aminnal alkotott oldatából kikristályosítjuk az (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomerektől lényegében mentes (lR-cisz, S)- és (IS-cisz, R)-izomereket 1: 1 arányban tartalmazó keveréket.
Előnyös, ha az I általános képletben R1 és R2 egyaránt klór- vagy brómatomot jelent. Még előnyösebb, ha R1 és R2 egyaránt klóratomot jelent,
A szerves amin az I általános képietű vegyület alkohol oldalláncának «-helyzetű szénatomján racemizálódást idéz elő, így az I általános képietű cisz-izomerek keveréke a szerves aminnal alkotott oldatban lassan átalakul a négy cisz-izomer racém oldatává. Vagyis olyan oldatot kapunk, amely egyenlő mennyiségű (lR-cisz, S)-, (lS-cisz, S)-, (lR-cisz, R)- és (lS-cisz, R)-izoffiert tartalmaz. Az előbbiek azt feltételezik, hogy a kiindulási elegy optikailag inaktív volt.
Felismertük, hogy a találmány szerinti eljárásban felhasználható szerves aminok nemcsak azzal a tulajdonsággal rendelkeznek, hogy az I általános képietű vegyület alkohol oldalláncának α-helyzetű szénatomján racemizálódást idéznek elő, hanem egyben oldószerként is szolgálnak, amelyben az I általános képietű izomerek (lR-cisz, S)/(lS-cisz, R) enantiomer párja lényegesen kevésbé oldódik, mint az (lS-cisz, S)/(lR-cisz, R) enantiomer pár.
A találmány szerinti eljárás folyamán az (lR-cisz, S)és (IS-cisz, R)-izomerek 1: 1 arányú keverékének a cisz-izomerek oldatából való kikristályosodásával párhuzamosan az oldat hajlamos arra, hogy elszegényedjék az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerekben. Ezt a tendenciát kiegyensúlyozza a szerves amin hatása, amely azt eredményezi, hogy a cisz-izomerek keveréke hajlamos mind a négy cisz-izomert tartalmazó racém keverékké való átalakulásra. így amint az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1: 1 arányú keverékét kikristályosítással eltávolítjuk az oldatból, racemizálódással további (ÍR -cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek képződnek. Ez a folyamat mindaddig folytatódik, míg valamilyen további műveletet nem hajtunk végre [például az (1Rcisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1: 1 arányú kikristályosodott keverékét eltávolítjuk] vagy el nem érjük a végső egyensúlyi állapotot.
Előnyösen olyan szerves aminokat használunk, amelyek hat szénatomot tartalmaznak. Nagyon hatékony szerves aminoknak találtuk a trietil-amint és a diizopropil-amint. Ezek közül is különösen előnyös a trietil-amin.
Jóllehet a szerves aminban kis mennyiségű víz jelenléte még megengedhető, a víz mennyiségiének az amin súlyának 2%-ánál, előnyösen 1%-ánál, legelőnyösebben 0,5%-ánál kisebbnek kell lennie, és a szerves aminban való feloldást, valamint a kapott oldatból végzett kikristályosítást előnyösen lényegében vízmentes körülmények között végezzük.
Amennyiben a kiindulási anyag részben vagy teljesen kristályos, akkor abból a célból, hogy biztosítsuk az I általános képietű vegyület (lS-cisz, S> és (lR-cisz, R)izomerjeinek teljes feloldódását, az I általános képietű vegyület izomerjeinek keverékét előnyösen megemelt hőmérsékleten oldjuk fel a szerves aminban. Az oldási hőmérséklet például 50 és 80 °C között, előnyösen 60— 70 °C lehet. Abból a célból, hogy a kikristályosítás előtt biztosítsuk a szilárd részecskéktől mentes oldatot, az oldási lépés után a kapott oldatot leszűrhetjük. Ameny3
-2186407 nyiben a kiindulási anyag olaj formájú — például frissen előállított racém cisz-izomer keverék használata esetén —, az I általános képietű vegyület izomerjeinek keverékét célszerűen szobahőmérsékleten oldjuk fel a szerves aminban.
A kristályosítást célszerűen szobahőmérsékleten vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten végezzük el. Ha a cisz-izomerek keverékét a szerves aminban megemelt hőmérsékleten oldottuk fel, akkor a kikristályositást úgy hajtjuk végre, hogy lehűtjük szobahőmérsékletre vagy annál alacsonyabb hőmérsékletre. A kristályosítás optimális hőmérséklete — legalább részben — az I általános képietű vegyület cisz-izomerjeinek oldatbeli koncentrációjától függ (ez egyébként a szakmabeliek számára nyilvánvaló), de általában 0 °C és 20 °C között van. A kristályosítást célszerűen beoltással Indítjuk be, melyhez az I általános képietű vegyület (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeinek 1 : 1 arányú kristálykeverékét használjuk.
A szupematáns oldatból az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1:1 arányú kristálykeveréke például szűréssel, centrifugálással vagy dekantálással nyerhető ki.
A visszamaradó oldatot ezután betöményíthetjük, majd a koncentrált oldatból ismételt kikristályositást hajthatunk végre, vagy az oldathoz még hozzáadjuk az I általános képletü vegyület cisz-izomerjeit, és az így kapott oldatból végezzük a további kikristályositást.
Nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljáráshoz a legkönnyebben hozzáférhető kiindulási anyag az I általános képietű vegyület négy cisz-izomerjének a racém keveréke, jóllehet az eljárás éppúgy megvalósítható egyenlőtlen mennyiségű cisz-ízomereket tartalmazó kiindulási anyagok felhasználásával is. így a találmány szerinti eljárás azzal az előnnyel jár, hogy termékként az illető I általános képietű vegyület peszticidként leghatékonyabb izomerjét magas hányadban tartalmazó anyagot kapunk, továbbá az eljárásban nincs szükség aszimmetrikus szintézisre vagy rezolválásra.
A találmányt az alábbiakban részletesebben példákkal mutatjuk be. Az 1—5. és 7. példákban az eljárást lényegében vízmentes körülmények között hajtottuk végre; a trietil-amin víztartalma 0,1 s% volt.
1. példa a-Ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát cisz-izomerjeinek 5,8 g kikristályosított racém keverékét 70 °C-on feloldottuk 10 ml trietil-aminban. Az oldatot keverés közben hagytuk szobahőmérsékletre lehűlni, majd beoltottuk a-ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjei 1: 1 arányú keverékének néhány kristályával. A kikristályosodott csapadékot elkülönítettük, majd megszárítva 3,4 g színtelen kristályt kaptunk, melynek olvadáspontja 80—83 °C volt. Folyadékkromatográfiás eljárás (HPLC) szerint a termék 94 súlyszázalék menynyiségben a kiindulási anyag (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeinek 1: 1 arányú keverékét tartalmazta.
A szűrletet fele térfogatra bepároltuk, majd kikristályosítás után — amelyet a fentiekben megadottakhoz hasonlóképp végeztünk el — további 1,3 g színtelen kristályt kaptunk, amelynek olvadáspontja 82—84 °C volt. Folyadékkromatográfiás eljárás (HPLC) szerint a termék 94 s%-nál nagyobb arányban tartalmazta az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1 : 1 arányú keverékét.
A második kristályosítás után visszamaradt trietil-amin oldat hasonlóképp elvégzett analízise szerint az (lS-cisz, S)- és (IR-cisz, R)-izomerek koncentrációjának aránya az (lR-cisz, S)- és (IS-císz, R)-izomerek koncentrációjához képest mintegy 16:9 volt.
így két műveleti lépésben 81%-os kitermeléssel nyertük ki a kiindulási anyag (IR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeinek 1: 1 arányú és 94%-os tisztasági fokú keverékét.
2. példa a-Ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dÍmetil-ciklopropán karboxilát cisz-izomerjei keverékének 106 g-ját — amely 42 s% (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izorrert, valamint 58 s% (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izoriert tartalmazott — 70 °C-on keverés közben feloldottunk 212 ml trietil-aminban. Keverés közben hagytuk az oldatot lehűlni, majd 30 °C-on beoltottuk. A beoltáshoz c<-ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeit 1: 1 arányban tartalmazó kristálykeveréket használtunk. A keverést további 58 óráig folytattuk, ekkor az oldat hőmérséklete 21 °C volt, majd a kivált szilárd anyagot leszűrtük, leszívattuk és 55 °C-on vákuumban tovább szárítottuk. Ily módon 72,9 g kristályos terméket kaptunk. Olvadáspont: 82—84 °C. Folyadékkromatográfiás eljárás (HPLC) szerint a termék 95 s% mennyiségben a kiindulási anyag (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeinek 1: ll arányú keverékét tartalmazza.
A szűrletet betöményítettük 70 ml-re, felmelegítettük 70 °C-ra, majd keverés közben hagytuk lehűlni. Ezt követően az oldatot beoltottuk, és a szilárd anyagokat a fent ismertetett módon elkülönítettük. Ily módon további 15,3 g kristályos terméket kaptunk. Olvadáspont: 82—84 °C. A termék 95 s% mennyiségben tartalmazta az (IR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1 : 1 arányú keverékét.
A második lépésből visszamaradt szűrletet betöményítettük 25 ml-re, majd a második lépésben megadott módon kezeltük, így 7,7 g kristályos terméket kaptunk. Olvadáspont: 83—84 °C. A termék 95 s% mennyiségben tartalmazta az (lR-cisz, S)·· és (lS-cisz, R)-izomerek 1 : 1 arányú keverékét.
így a három műveleti lépésben 90 s%-os kitermeléssel nyertük ki a kiindulási anyag (lR-cisz, S)- és (IS-cisz, R)-izomerjeinek 1: 1 arányit és 95%-os tisztasági fokú keverékét.
3. példa a-Ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát cisz-izomerjei keverékének 118,7 g-ját — amely 69 s% (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomert, valamint 31 s% (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomert tartalmazott —feloldottuk 236 ml trietil-aminban, majd az oldatot a 2. példában ismertetett módon kezeltük. Ily módon 61,7 g kristályos terméket kaptunk, amely 95 s% mennyiségben tartalmazta az (1R-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1:1 arányú keverékét. Olvadáspont: 81—83 °C.
-3186407
A szűrletet betöményítettük 70 ml-re, majd a 2. példa második lépésében megadottak szerint kezeltük. így további 24,4 g kristályos terméket kaptunk, amely 90 s% mennyiségben tartalmazta az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1 : 1 arányú keverékét. Olvadáspont: 76— 80 °C.
Így a két műveleti lépésben a kiindulási anyag 73%-át kinyertük 90%-nál magasabb tisztasági fokú termék formájában, mely termék az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1: 1 arányú keverékéből állt.
4. példa «-Ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát cisz-izomerjeit tartalmazó keverék 906 g-ját — amely 42 s% (lS-cisz, S)- és (1R-cisz, R)-izomert, valamint 58 s% (lR-cisz, S)- és (1S-cisz, R)-izomert tartalmazott — 70 “C-on feloldottuk 1812 ml trietil-aminban. A kapott oldatot egy 3. sz. zsugorszűrőn átszűrtük, majd hagytuk lehűlni, miközben egy poli(tetrafluor-etilén) lapátú keverő vei kevertük. 26 °C-on az oldatot beoltottuk néhány, a-ciano-3-fenoxibenzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomeijeit 1: 1 arányban tartalmazó kristállyal. A keverést két napon át folytattuk, és az oldat végső hőmérséklete 20 °C volt. A kivált szilárd anyagot szű réssel elkülönítettük, leszivattuk, 500 ml —10 °C-os petroléterrel (60— 80 °C-os forráspontú) mostuk, majd szobahőmérsékleten súlyállandóságig szárítottuk. Ily módon 638 g kristályos terméket kaptunk, amely folyadékkromatográfiás vizsgálat (HPLC) szerint 94 s% mennyiségben tartalmazta a kiindulási anyag (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeinek 1: 1 arányú keverékét. Olvadáspont: 82—84 °C.
A szűrletet betöményítettük 800 ml-re, felmelegítettük 60 °C-ra, majd keverés közben hagytuk lehűlni. A 30 °C-os hőmérséklet elérésekor az oldatot beoltottuk néhány, a-ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-cíklopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeit 1: 1 arányban tartalmazó kristállyal. A keverést három napon át folytattuk, és az oldat végső hőmérséklete 23 °C volt. A kivált szilárd anyagot leszűrtük, leszívattuk, 200 ml —10 °C-os trietil-aminnal és 200 ml —10 °C-os petroléterrel (60—80 °C-os forráspontú) mostuk, majd a fenti módon szárítottuk. Ily módon további 178 g kristályos terméket kaptunk, amely 98 s% mennyiségben tartalmazta az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1: 1 arányú keverékét. Olvadáspont :83-85 °C.
A második lépésből visszamaradt szürletet betöményítettük 200 ml-re. Ezután a második lépésben megadottakhoz hasonlóan kezeltük, csak a keverést 5 napig folytattuk. Ily módon további 51 g kristályos terméket kaptunk, amely 92 s% mennyiségben tartalmazta az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek 1:1 arányú keverékét.
így a három műveleti lépésből 95%-nál magasabb kitermeléssel nyertük ki a kiindulási anyag (lR-cisz, S)és (lS-cisz, R)-ízomerjeinek 94%-os tisztaságú, 1 : 1 arányú keverékét.
5, példa
Az alább ismertetett eljárás szerint összehasonlítás céljából több különböző amint használtunk fel bázikus oldószerként.
a-Ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklóv-vinil)-2,3-dimetil-ciklopropán-karboxilát cisz-izomerjeit tartalmazó keverék 5,0 g-ját — mely keverékben az (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomereknek az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerekhez viszonyított aránya 2: 1 volt — 60 °C-ot nem meghaladó hőmérsékleten feloldottuk 10 ml szerves aminban. A kapott oldatot keverés közben hagytuk szobahőmérsékletre lehűlni, majd beoltottuk néhány, a-ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-viníl)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeit 1: 1 arányban tartalmazó kristállyal. A keverést egy éjszakán át tovább folytattuk, majd az oldatot a megfelelő módon tovább kezeltük, analizáltuk stb. Az eredményeket az alábbi I táblázatban foglaltuk össze. A végtermékek és az oldatok analízisét folyadékkromatográfiás eljárással (HPLC) végeztük el. Azokban az esetekben, amikor a kikristályosodás szobahőmérsékleten nem következett be, a kristályosodás elérése céljából az oldatokat lehűtöttük —10 °C-ra.
I. táblázat
A kísérlet sorszáma Szerves amin Megjegyzések
1. trietil-amin Lassú kristályosodás. Két nap keverés után a kivált csapadékot leszűrtük, szárítottuk, így 2,0 g, 98%-os tisztasági fokú, (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomereket 1:1 arányban tartalmazó keveréket kaptunk. A szűrlet a cisz-izomerek lényegében racém keverékét tartalmazta. A kiindulási anyag bomlása nem volt megfigyelhető.
2. diizopropil-amin Lassú kristályosodás. Két nap keverés után a kivált anyagot leszűrtük és szárítottuk, így 2,0 g, 98%-os tisztasági fokú, (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomereket 1: 1 arányban tartalmazó keveréket kaptunk. A szűrlet a cisz-izomerek lényegében racém keverékét tartalmazta. A kiindulási anyag mintegy 5%-ának bomlása volt megfigyelhető.
-4186407
I. táblázat folytatása
A kísérlet sorszáma Szerves amin Megjegyzések
3. tri-n-propil-amin Gyors kristályosodás. Egy hétvégén át tartó keverés után a kivált anyagot leszűrtük, petroléterrel (60—80 °C-os forráspontú) mostuk és szárítottuk, ily módon 3,3 g kristályos anyagot kaptunk, melynek összetétele lényegében megegyezett a kiindulási anyagéval.
4. tri-n-butil-amin Lassú kristályosodás. Egy hétvégén át tartó keverés után a kivált szilárd anyagot leszűrtük, petroléterrel (60—80 °C-os forráspontú) mostuk és szárítottuk. Termékként 3,9 g kristályos anyagot kaptunk, melynek összetétele megegyezett a kiindulási anyagéval.
5. dietil-amin Nincs kristályosodás. Két órás, —10 °C-on végzett keverés után még mindig nincs kristályosodás. A kiindulási anyag mintegy 20% -a elbomlott egy nap után.
6. n-hexil-amin Nincs kristályosodás. A kiindulási anyag gyorsan elbomlott.
7. n-butil-metil-amin Nincs kristályosodás még öt nap elteltével sem. Egy nap után a kiindulási anyag mintegy 50%-a elbomlott. Kilenc nap elteltével a bomlás mértéke meghaladta a 90%-ot.
8. N-ciklohexil-metil-amin Még három nap után sincs kristályosodás. Három nap után a kiindulási anyag mintegy 50%-a elbomlott.
9. N-ciklohexil-izotJropií- -amin Három nap után nincs kristályosodás. A kiindulási anyag igen kis mértékben bomlik. Az oldat lényegében a cisz-izomerek racém keverékéből állt.
10. etil-diizopropil-amin Gyors kristályosodás. Egy hétvégén való keverés után á csapadékot leszűrtük és szárítottuk, igy 3,0 g kristályos anyagot kaptunk, amelynek összetétele megegyezett a kiindulási anyagéval.
11. N,N-dimetil-aniIin Nincs kristályosodás.
12. 2,6-lutidin Nincs kristályosodás. Nem figyelhető meg a kiindulási anyag bomlása. A kiindulási anyag izomerösszetétele változatlan.
6. példa
Az 5. példa szerinti eljárással vizsgáltuk, hogy milyen hatással van a víz jelenléte a bázikus oldószerrendszerben. A bázikus oldószer minden esetben trietil-amin volt. A kapott eredményeket az alábbi II. táblázatban foglaltuk össze.
II. táblázat
Vizsgálat A trietil-amin százalékos víztartalma Megjegyzések
1. 0,10 Lásd I. táblázat
2. 2 Lassú kristályosodás. Két napos keverés után a kivált szilárd anyagot leszűrtük és szárítottuk. Ily módon 0,9 g, 98%-os tisztasági fokú (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomereket 1: 1 arányban tartalmazó keveréket kaptunk. A szűríet lényegében a cisz-izomerek racém keverékét tartalmazta
3. 5 öt nap után nincs kristályosodás
7, példa a-Ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilái: cisz-izomerjeit tartalmazó frissen előállított racém keverék 3125 g-ját — a keverék tisztasági foka 96,3%; sárga olaj formájában — szobahőmérsékleten feloldottuk 4,65 liter trietil-aminban. Az oldatot beoltottuk néhány, a-ciano-3-fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-cikIopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeit 1: 1 arányban tartalmazó kristállyal, és az oldatot 24 órán át kevertük 15 °C-on. A kivált szilárd anyagot leszűrtük, 750 ml hideg trietil-aminnal és 1 liter petroléterrel (60—80 °C-os forráspontú) mostuk, majd szárítottuk. Ily módon 1738 g színtelen kristályt kaptunk. Olvadáspont: 81— 83 °C.
A szűrletet bepároltuk mintegy 1400 g olajjá, melyet szobahőmérsékleten feloldottunk 2 liter trietil-aminban. Az oldatot a fentiekhez hasonló módon beoltottuk, majd 48 órán át kevertük 15 °C-on. A kikristályosodó csapadékot leszűrtük, 500 ml hideg trietil-aminnal és 500 ml petroléterrel (60—80 °C-os forráspontú) mostuk és szárítottuk. Ily módon 864 g színtelen kristályt kaptunk. Olvadáspont: 81,5—83,5 °C.
A szűrletet bepároltuk mintegy 511 g narancs színű olajjá, melyet szobahőmérsékleten feloldottunk 750 ml trietil-aminban. A fenti kezelés és 48 órás 15 °C-on vég-5186407 zett keverés után további 96 g színtelen kristályt nyertünk ki. Olvadáspont: 82,5—84 °C.
Az egyesített kristályos termék (összesen 2698 g;
s%) folyadékkromatográfiás (HPLC) vizsgálat szerint 94 s% mennyiségben tartalmazza az a-ciano-3- 5 -fenoxi-benzil-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-karboxilát (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeinek 1: 1 arányú keverékét.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képietű vegyületek (lS-cisz S)- és (lR-cisz, R)-izomerektőI lényegében mentes, (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerjeit 1 : 1 arányban tartalmazó keverék előállítására — az I általános képlet- 15 ben R’ és R2 jelentése egymástól függetlenül klóratom, brómatom vagy metilcsoport —, azzal jellemezve, hogy valamely (I) általános képietű vegyület (lS-cisz, S)- és (lR-cisz, R)-izomerjeinek keverékét önmagában vagy az (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomerek jelenlétében fel- 20 oldjuk egy szerves aminban, amely 5—7 szénatomot tartalmaz, és amely vagy két elágazó láncú alkilcsoportot tartalmazó szekunder amin vagy egy tercier amin, majd az (I) általános képietű cisz-izomereknek a szerves aminnal alkotott oldatából kikristályosítjuk az (lS-cisz, R)-izomerektől lényegében mentes, (lR-cisz, S)- és (lS-cisz, R)-izomereket 1: 1 arányban tartalmazó keveréket.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képietű vegyülelet használunk, amelynek k épletében R1 és R2 jelentése egyaránt klóratom.
    10
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hat szénatomot tartalmazó szerves amint használunk.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szerves aminként trietil-amint vagy diizopropil-amint használunk.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szerves aminban történő oldást, valamint a kapott oldatból történő kikristályosítást lényegében vízmentes körülmények között hajtjuk végre.
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oldatból a kikristályosítást szobahőmérsékleten vagy annál alacsonyabb hőmérsékleten hajtjuk végre.
HU811030A 1980-04-23 1981-04-21 Process for the production of cyclopropane-carboxylic acid ester derivatives HU186407B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8013308 1980-04-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186407B true HU186407B (en) 1985-07-29

Family

ID=10512950

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU811030A HU186407B (en) 1980-04-23 1981-04-21 Process for the production of cyclopropane-carboxylic acid ester derivatives

Country Status (39)

Country Link
US (1) US4427598A (hu)
JP (1) JPS56166163A (hu)
AR (1) AR247469A1 (hu)
AT (1) AT372675B (hu)
AU (1) AU536528B2 (hu)
BE (2) BE888336A (hu)
BG (1) BG35744A3 (hu)
BR (1) BR8102377A (hu)
CA (1) CA1162560A (hu)
CH (1) CH646419A5 (hu)
CS (1) CS248016B2 (hu)
DD (1) DD158239A5 (hu)
DE (1) DE3115881A1 (hu)
DK (1) DK157677C (hu)
EG (1) EG14923A (hu)
ES (1) ES501504A0 (hu)
FI (1) FI71728C (hu)
FR (1) FR2481274B1 (hu)
GR (1) GR74495B (hu)
HU (1) HU186407B (hu)
IE (1) IE51195B1 (hu)
IL (1) IL62685A (hu)
IN (1) IN155977B (hu)
IT (1) IT1137380B (hu)
LU (1) LU83308A1 (hu)
NL (1) NL8101937A (hu)
NO (1) NO151619C (hu)
NZ (1) NZ196881A (hu)
OA (1) OA06792A (hu)
PH (1) PH18642A (hu)
PL (1) PL129835B1 (hu)
PT (1) PT72894B (hu)
RO (1) RO83587B (hu)
SE (1) SE453188B (hu)
SU (1) SU1349697A3 (hu)
TR (1) TR21337A (hu)
YU (1) YU42395B (hu)
ZA (1) ZA812595B (hu)
ZW (1) ZW8981A1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1206483A (en) * 1982-11-11 1986-06-24 Johannes Van Berkel Process for preparing cyclopropane carboxylic acid ester derivatives
DE3401483A1 (de) * 1984-01-18 1985-07-25 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung bestimmter enantiomerenpaare von permethrinsaeure-(alpha)-cyano-3-phenoxy-4-fluor-benzyl-ester
CA1275108A (en) * 1985-01-16 1990-10-09 Laszlo Pap Insecticidal composition comprising more than one active ingredients
US4997970A (en) * 1987-06-15 1991-03-05 Fmc Corporation Conversion of pyrethroid isomers to move active species
US5128497A (en) * 1990-01-03 1992-07-07 Fmc Corporation Conversion of pyrethroid isomers to more active species
GB9127355D0 (en) * 1991-12-24 1992-02-19 Ici Plc Isomerisation process
GB0229803D0 (en) * 2002-12-20 2003-01-29 Syngenta Ltd Chemical process

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1413491A (en) 1972-05-25 1975-11-12 Nat Res Dev 3-substituted-2,2-dimethyl-cyclopropane carboxylic acid esters their preparation and their use in pesticidal compositions
US4024163A (en) 1972-05-25 1977-05-17 National Research Development Corporation Insecticides
FR2348901A1 (fr) 1976-04-23 1977-11-18 Roussel Uclaf Procede de transformation d'un ester d'acide chiral d'alcool secondaire alpha-cyane optiquement actif en ester d'acide chiral d'alcool secondaire alpha-cyane racemique
FR2375161A1 (fr) * 1976-04-23 1978-07-21 Roussel Uclaf Procede de transformation d'un ester d'acide chiral d'alcool secondaire a-cyane optiquement actif de structure (r) en ester d'acide chiral d'alcool secondaire a-cyane de structure (s)
FR2383147A2 (fr) * 1977-03-09 1978-10-06 Roussel Uclaf Procede de transformation d'un ester d'acide chiral d'alcool secondaire a-cyane optiquement actif en ester d'acide chiral d'alcool secondaire a-cyane racemique
US4176195A (en) 1978-07-20 1979-11-27 Sumitomo Chemical Company, Limited Pesticidal α-cyanobenzyl ester enantiomer pair
US4261921A (en) * 1979-06-06 1981-04-14 Fmc Corporation Process for preparation of a crystalline insecticidal pyrethroid enantiomer pair
CA1150301A (en) * 1979-11-27 1983-07-19 Michael J. Bull Cyclopropane carboxylic acid ester derivatives
US4260633A (en) 1980-04-21 1981-04-07 Zoecon Corporation Pesticidal esters of amino acids

Also Published As

Publication number Publication date
DE3115881C2 (hu) 1989-03-16
DD158239A5 (de) 1983-01-05
FI71728B (fi) 1986-10-31
IN155977B (hu) 1985-04-20
FR2481274A1 (fr) 1981-10-30
PT72894B (en) 1982-04-05
AU6967581A (en) 1981-10-29
TR21337A (tr) 1984-04-16
NZ196881A (en) 1983-09-30
AU536528B2 (en) 1984-05-10
IL62685A0 (en) 1981-06-29
GR74495B (hu) 1984-06-28
DK157677B (da) 1990-02-05
DE3115881A1 (de) 1982-04-29
IT1137380B (it) 1986-09-10
ES8203074A1 (es) 1982-02-16
DK157677C (da) 1990-06-18
YU42395B (en) 1988-08-31
PT72894A (en) 1981-05-01
NL8101937A (nl) 1981-11-16
BE888336A (nl) 1981-10-09
AT372675B (de) 1983-11-10
BE897395A (nl) 1984-01-30
CS248016B2 (en) 1987-01-15
SU1349697A3 (ru) 1987-10-30
SE453188B (sv) 1988-01-18
EG14923A (en) 1986-09-30
IE51195B1 (en) 1986-10-29
JPS56166163A (en) 1981-12-21
DK178281A (da) 1981-10-24
FR2481274B1 (fr) 1986-03-07
SE8102525L (sv) 1981-10-24
ES501504A0 (es) 1982-02-16
OA06792A (fr) 1982-12-31
RO83587A (ro) 1984-05-23
PH18642A (en) 1985-08-23
BG35744A3 (en) 1984-06-15
PL129835B1 (en) 1984-06-30
ATA179581A (de) 1983-03-15
RO83587B (ro) 1984-07-30
NO151619C (no) 1985-05-08
CA1162560A (en) 1984-02-21
JPH0215531B2 (hu) 1990-04-12
AR247469A1 (es) 1995-01-31
FI811228L (fi) 1981-10-24
ZW8981A1 (en) 1981-07-15
US4427598A (en) 1984-01-24
LU83308A1 (fr) 1981-12-01
CH646419A5 (de) 1984-11-30
IT8121308A0 (it) 1981-04-21
FI71728C (fi) 1987-02-09
BR8102377A (pt) 1981-12-22
YU105081A (en) 1984-04-30
IL62685A (en) 1984-06-29
NO811340L (no) 1981-10-26
ZA812595B (en) 1982-04-28
NO151619B (no) 1985-01-28
PL230784A1 (hu) 1982-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR940010763B1 (ko) α-시아노-3-페녹시-4-플루오로벤질 퍼메트레이트의 특정 거울상이성체 쌍의 제조방법
JPH0372452A (ja) 鏡像体型異性体およびその製造方法
HU186407B (en) Process for the production of cyclopropane-carboxylic acid ester derivatives
DE2903057C2 (hu)
US4544510A (en) Process for preparing cyclopropane carboxylic acid ester derivatives
US3666798A (en) Production of optically active chrysanthemic acid
DE60116796T2 (de) Prozess zur herstellung von r(+)alpha-liponsäure
US4345090A (en) Process for preparing menthyl esters of enantiomers of chiral 3-(2,2-dichloro- and -dibromo-vinyl)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acids
DE3854299T2 (de) Umwandlung von pyrethroid-isomeren in aktivere formen.
US4229593A (en) Method to prepare (+)-cis-3-(2,2-dichloroethenyl)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid
JPS60161958A (ja) a‐シアノ‐3‐フエノキシ‐4‐フルオロ‐ベンジルパーメトレートのある種の光学的対掌体の対の調整方法
US5128497A (en) Conversion of pyrethroid isomers to more active species
EP0093511B1 (en) Method for producing and optically active 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid
US4327038A (en) Method for preparing optically active 2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorovinyl)cyclopropanecarboxylic acid
HU186406B (en) Process for preparing ester derivatives of cyclopropane-carboxylic acid
GB2075011A (en) Process for Preparing Cyclopropane Carboxylic Acid Ester Derivatives
EP0461541B1 (de) Verfahren zur Racematspaltung von 2,2-Dimethylcyclopropancarbonsäure
JPS6337783B2 (hu)
KR850001178B1 (ko) 시클로프로판 카르복실산 에스테르 유도체의 제조방법
JPH085840B2 (ja) ジャスモン酸の光学分割方法
JPH0667871B2 (ja) 第一菊酸の光学分割法
JPS6054949B2 (ja) カルボキシアミドエステル及びその製造法
HU182994B (en) Process for producing optically active alpha-cyano-3-bracket-phenoxy-benzyl-bracket closed-2-bracket-4-chloro-phenyl-bracket closed-isovaleric acid derivatives
DE3629387A1 (de) Verfahren zur diastereomerentrennung von cyclopropancarbonsaeureestern

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628