CZ282710B6 - Sklápěcí vagón a způsob jeho vykládání - Google Patents

Sklápěcí vagón a způsob jeho vykládání Download PDF

Info

Publication number
CZ282710B6
CZ282710B6 CZ94919A CZ91994A CZ282710B6 CZ 282710 B6 CZ282710 B6 CZ 282710B6 CZ 94919 A CZ94919 A CZ 94919A CZ 91994 A CZ91994 A CZ 91994A CZ 282710 B6 CZ282710 B6 CZ 282710B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tipper
wagon
tipping
unloading
loading
Prior art date
Application number
CZ94919A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ91994A3 (en
Inventor
Karl-Heinz Aubke
Jürgen Frenzel
Gerhard Meuer
Wolfgang Thomas
Original Assignee
Otto Frenzel Bauunternehmen
Baugesellschaft Friedrich Wittfeld Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Otto Frenzel Bauunternehmen, Baugesellschaft Friedrich Wittfeld Gmbh & Co. Kg filed Critical Otto Frenzel Bauunternehmen
Publication of CZ91994A3 publication Critical patent/CZ91994A3/cs
Publication of CZ282710B6 publication Critical patent/CZ282710B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D9/00Tipping wagons
    • B61D9/14Tipping systems controlled by trackside means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D9/00Tipping wagons
    • B61D9/02Tipping wagons characterised by operating means for tipping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

Sklápěcí vagón, pro přepravu a vykládání sypkého materiálu, sestává z podvozku (1,56), na kterém je uspořádána nejméně jedna ložná korba (2,3,50), která je sklopná pomocí tlakových válců (10,47) na obě strany a jejíž stěny (4,75) jsou rovněž sklopné. Sklápěcí vagón je opatřen prostředky pro ovlivňování vzdálenosti vykládky sypkého materiálu a/nebo jejího směru, které jsou tvořeny vodicími zařízeními nabočních stěnách (4,75), například koncovými plechy nebo postranicemi (15,16,78) a hydraulickými válci (5,18,76) pro přestavování bočních stěn (4,75) a proi nastavení ložné komory (2,3,50). Způsob vykládání tohoto sklápěcího vagónu za pomoci dálkového ovládání a bezpečnostních zařízení zahrnuje volbu jedné nebo více vyklápěných ložných korb (2,3,50) a potvrzení volby signálem zpětného hlášení, volbu směr vyklápění a potvrzení volby signálem zpětného hlášení, odblokování boční stěny (4,75) ložné korby (2,3,50) ve směru vyklápění, sklopení boční stěny (4,75) do požadovaŕ

Description

(57) Anotace:
Řešení se týká způsobu vykládání výklopných ložných korb (2,3, 50) sklápěcích vagónů pro přepravu a vykládání sypkého materiálu, při kterém se nejprve dálkově kabelově a/nebo bezdrátově zvolí jedna nebo více vyklápěných ložných korb (2, 3, 50) a potvrdí se signálem zpětného hlášení, dále se bezdrátově dálkově provede volba směru vyklápění a volba se potvrdí signálem zpětného hlášení, poté se bezdrátově dálkově provede odblokování boční stěny (4, 75) ložné korby (2, 3, 50) ve směru vyklápění, sklopení boční stěny (4, 75) do požadované polohy a naklonění ložné korby (2, 3, 50) až do požadované polohy, přičemž požadované polohy se v rámci konstrukčních omezení volí v závislosti na okamžiku vykládání v průběhu přepravy sypkého materiálu, vzdálenosti sypání a/nebo rychlosti sypání a aktivaci zvedacích válců, a po vyložení sypkého materiálu se bezdrátově dálkově provede návrácení ložné korby (2, 3, 50) do výchozí polohy. Vlastní sklápěcí vagón
Způsob vykládání výklopných ložných korb sklápěcích vagónů pro přepravu a vykládání sypkého materiálu a sklápěcí vagón k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu vykládání výklopných ložných korb sklápěcích vagónů pro přepravu a vykládání sypkého materiálu. Vynález se dále týká sklápěcího vagón k provádění tohoto způsobu, sestávajícího z podvozku, na kterém je uložena nejméně jedna ložná korba, která je výklopná pomocí zvedacího válce, uspořádaného středově na podvozku při obou čelních stěnách ložné korby, jejíž jednodílné boční stěny jsou za účelem vykládání spojeny s podlahou této ložné korby sklopně.
Dosavadní stav techniky
Při stavebních pracích na železničním svršku se přepravují velká množství štěrku, písku, odstraněných materiálů a jiných sypkých materiálů. V zájmu racionální přepravy lze přitom použít takzvané oboustranně sklápěcí vagóny s ložnými korbami.
Sklápěcí vagón tohoto druhuje znám z časopisu Eisenbahningenieur 41/5, str. 244. Jedná se o železniční vagón s nástavbou, jaká se podobným způsobem používá u nákladních automobilů. Ložná plošina je pomocí pneumatických válců, které jsou na podvozku uspořádány před a za touto ložnou plošinou a které mohou být připojeny na systém tlakového vzduchu vlaku, vyklápěna při vykládání na jednu stranu kolejí. Boční stěny, které jsou uchyceny na horním okraji ložné plošiny, se přitom vlastní vahou otevřou natolik, že sypký materiál po dosažení určitého sklonu sklouzne ze dna ložné plošiny.
Nedostatkem těchto vagónů je nemožnost ovlivnění intenzity a rychlosti jejich vyprazdňování a nedostatečná vzdálenost vysypání sypkého materiálu od kolejí, na kterých sklápěcí vagón stojí nebo pojíždí.
U většiny konstrukcí sklápěcích vagónů je pro jejich vyložení nezbytné, aby obsluha na výklopné straně sklápěcího vagónu uvolnila boční stěnu a aby na protilehlé straně rovněž uvolnila otočné klouby ložné korby.
V rakouském spisu AT 200181 je navržen zvedací a sklápěcí vagón, u kterého se ložná korba pomocí zvedacích válců zvedne do určité výše nad podvozek a poté se celá ložná korba vyklopí na jednu nebo druhou stranu. Za cenu určité úpravy konstrukce lze dosáhnout toho, že sypký materiál lze vykládat po dávkách vyklápěním jednotlivých sekcí této ložné korby. Hlavy zvedacích válců se od osy vyklápění z klidové polohy uvolňují proti působení pružiny pomocí hydraulických pohybových ústrojí. Boční stěny jsou rozčleněny na horní a spodní sklopné poloviny, přičemž spodní části bočních stěn pomocí hydraulicky ovládaných otevíracích válců, které působí na kolenové páky, mohou být sklopeny kolem osy, uspořádané ve výši podlahy vagónu, jakmile zvedací válec dosáhne své koncové vyklápěcí polohy. Pod podlahou sklápěcího vagónu v kardanovém závěsu středově uložený zvedací válec, opěrné válce a odblokovací válce jsou střídavě aktivovány nebo uvolňovány tlakovým olejem, což provádí se to ručně ovládanou řídicí pákou, pohybující se podél řídicí kulisy se zaskakovacími polohami pro předem zadané funkce. Zvedací válec přitom může setrvávat i v mezipolohách, zatímco odblokovací válce a také otvírací válce se mohou nacházet pouze ve výchozích a koncových polohách. Jako možnost se uvádí, že úhel sklopení ložné korby může být omezen, přičemž účel tohoto omezení není patrný a není také patrné, že by měla existovat souvislost mezi polohou, tlačnými výztuhami, určujícími bod vyklopení, a podlahou sklápěcího vagónu.
- 1 CZ 282710 B6
Zmíněný sklápěcí vagón je v praxi použitelný jen v omezeném rozsahu. Obsah sklápěcího vagónu se při zvedání překlápí z jedné na druhou stranu a krátce před vyložením tlačí téměř celý náklad na spodní části bočních stěn, popřípadě na výkyvný kloub těchto spodních sklopných částí. Tato skutečnost nevyhnutelně vylučuje možnost dávkovaného vyklápění obsahu ložné korby.
V jednom prospektu firmy Rheinstahl Siegener Eisenbahnbedarf AG je znázorněn zvedací a sklápěcí vagón s hydraulickou zvedací a sklápěcí soustavou, uspořádanou centrálně pod podlahou vagónu. Sklápěcí vagón je opatřen dvoudílnými bočními stěnami, jejichž spodní poloviny lze ručně pomocí pák zablokovat nebo uvolnit a také sklopit přibližně do výše podlahy sklápěcího vagónu. Spodní poloviny bočních stěn jsou dále rozčleněny na tři díly a jsou na svých úzkých stranách opatřeny vystupujícími plechy, jejichž účel není vysvětlen. Energie pro zvedání a sklápění ložné korby vagónu je podle prospektu dodávána elektromotorem, napájeným ze sítě v místě vykládání, spalovacím motorem nebo hydraulickým čerpadlem, které je poháněno akumulátory, dobíjenými generátorem, spraženým s nápravou sklápěcího vagónu.
Není možné dávkované nebo dálkově ovládané vykládání tohoto sklápěcího vagónu.
Z časopisu Deutsche Eisenbahntechnik, 1964, sešit 8, strany 353 až 356, je znám motorový sklápěcí vagón, jehož sklápěcí korba je na každé čelní straně opatřena pneumatickým válcem pro sklápění na obě strany. Pneumatický válec je kloubově uchycen na zmíněné čelní straně ložné korby a na příčném nosníku, uspořádaném nad podvozkem. Při nakládání sklápěcího vagónu je vyklápěcí válec proti padajícímu sypkému materiálu chráněn ochrannou stříškou. Při vykládání sklápěcího vagónu je třeba přívod tlakového vzduchu do vyklápěcího válce ze zdroje na sklápěcím vagónu zastavit před dosažením konečného sklápěcího úhlu, aby se při následující expanzi vzduchu ve válcích umožnilo plynulé beznárazové vyložení ložné korby. Každá z obou sklápěcích postranic je tvořena plechovou stěnou, vyztuženou hranovými, obvykle válcovanými, profily. Kromě toho jsou na každé straně přivařeny dvě uvolňovací a tři ovládací páky, kterými jsou sklápěcí postranice loubově spojeny s korbou sklápěcího vagónu. Otevření sklápěcí postranice se při vyklápění uskutečňuje v důsledku vlastní hmotnosti sklápěcí postranice a tlaku nákladu. Proces otevírání sklápěcí postranice je regulován zakřivenými částmi ovládací páky. Uzavření sklápěcích postranic po ukončení vykládání se pomocí sklápěcích mechanismů provádí automaticky týmiž ovládacími pákami, které jsou v uzavřené poloze sklápěcích postranic přidržovány západkovým mechanismem.
Sklápěcí vagón má velmi těžkou konstrukci, také s ohledem na svoji stabilitu, potřebuje pro ložnou každou korbu čtyři velké zvedací válce a nedovoluje dávkované vykládání sypkého materiálu. Při chybném ovládání sklápěcích válců se sklápěcí postranice automaticky otevřou.
Úkolem vynálezu je proto nalezení takového způsobu vykládání a konstrukčního řešení železničního sklápěcího vagónu pro přepravu sypkého materiálu, který umožní hospodárnou a provozně spolehlivou přepravu a vykládání.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých způsobů tohoto druhu do značné míry odstraňuje způsob vykládání výklopných ložných korb sklápěcích vagónů pro přepravu a vykládání sypkého materiálu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se nejprve dálkově kabelově a/nebo bezdrátově zvolí jedna nebo více vyklápěných ložných korb a potvrdí se signálem zpětného hlášení, dále se bezdrátově dálkově provede volba směru vyklápění a volba se potvrdí signálem zpětného hlášení, poté se bezdrátově dálkově provede odblokování boční stěny ložné korby ve směru vyklápění, sklopení boční stěny do požadované polohy, naklonění ložné korby až do požadované polohy, přičemž požadované polohy se v rámci konstrukčních omezení volí
-2CZ 282710 B6 v závislosti na okamžiku vykládání v průběhu přepravy sypkého materiálu, vzdálenosti sypání a/nebo rychlosti sypání a aktivaci zvedacích válců, a po vyložení sypkého materiálu se bezdrátově dálkově provede navrácení ložné korby do výchozí polohy.
Potvrzení volby signálem zpětného hlášení se provede například zelenou kontrolkou na ovládacím panelu.
Sklápěcí vagón pro přepravu a vykládání sypkého materiálu sestává z podvozku, na kterém je uložena nejméně jedna ložná korba, která je výklopná pomocí zvedacího válce, uspořádaného středově na podvozku při obou čelních stěnách ložné korby, jejíž jednodílné boční stěny jsou za účelem vykládání spojeny s podlahou této ložné korby sklopně. Podle vynálezu je ložná korba opatřena dálkově kabelově a/nebo bezdrátově ovládanými hydraulickými válci ke spojitému vyklápění bočních stěn.
Je výhodné, jestliže na obou koncích každé boční stěny je uspořádáno vodicí ústrojí pro sypký materiál, tvořené postranicí, a podlaha a boční stěna ložné korby jsou navzájem spojeny krytým otočným kloubem, tvořeným trubkovým profilem a čepem. Otočný kryt je tímto trubkovým profilem zakryt. Boční stěna takto po svém otevření leží v rovině podlahy ložné korby a působí jako prodloužený skluz, takže sypký materiál může být beze ztrát vyklopen i daleko na násep železničního svršku.
Boční stěna s výhodou sestává z profilů, opláštěných plechy, a nejméně jeden trubkový profil boční stěny je proveden jako kruhová trubka. Tato jednodílná boční stěna se spojitě otevírá a zavírá tlakovými válci, například hydraulickými válci. Tím je dána možnost zastavit boční stěnu v mezipoloze a takto dosáhnout optimální polohu pro sypání, které se dosáhne kombinací vysunutí zvedacího válce ložné korby a otvíracího válce boční stěny.
Je výhodné, jestliže, před a/nebo za ložnou korbou je na podvozku uspořádán hnací hydraulický agregát, chráněný sklopnými kryty, a sklápěcí vagón je opatřen výkyvným systémem pro kryty, ovládaným zvedacím válcem, přičemž ložná korba má šikmé, směrem nahoru se rozbíhající, čelní strany.
Dále je výhodné, jestliže na podvozku jsou před čelními stranami ložné korby napříč ke sklápěcímu vagónu uspořádány příčné nosníky pro podepření této ložné korby a/nebo zvedacího válce a ložná korba je opatřena nejméně jednou stěnou, dělící tuto ložnou korbu v podélném směru.
Jedna nebo všechny ložné korby sklápěcího vagónu jsou opatřeny soustavou pro volitelné současné zablokování a odblokování výkyvných mechanismů ložných korb, bočních stěn a postranic válcem s vícenásobným zdvihem.
Sklápěcí vagón je s výhodou na podélné boční straně opatřen identifikačním zařízením pro nakládací a vykládací mechanismy tohoto sklápěcího vagónu.
Identifikační zařízení na podélné boční straně pro indikaci provozního stavu a/nebo polohy tohoto sklápěcího vagónu jsou dále s výhodou propojena s ovládacím zařízením v místě obsluhy, tvořeným displejem a tlačítkovým polem.
Toto ovládací zařízení s displejem a tlačítkovým polem je pro ovládání hydraulického agregátu propojeno s identifikačními zařízeními.
Je výhodné, jestliže identifikačním zařízením je opatřena každá ložná korba, a k tomuto identifikačnímu zařízení je připojen hydraulický agregát pro přemisťování nejméně části ložné korby.
-3 CZ 282710 B6
Kromě toho je výhodné, jestliže sklápěcí vagón je v identifikačním zařízení opatřen regulačními a/nebo programově řiditelnými prostředky pro vyloučení svého převrácení.
Sklápěcí vagón je s výhodou opatřen elektrickým generátorem s pohonem vznětovým motorem pro napájení hydraulických agregátů a akumulátorem, nabíjeným v průběhu přepravy nabíjecím generátorem, spraženým s jednou nápravou sklápěcího vagónu a určeným pro startování generátoru elektrického proudu a/nebo napájení signálních zařízení sklápěcího vagónu.
Boční stěny ložné korby jsou tedy opatřeny vodícími zařízeními pro sypký materiál, například koncovým plechem nebo postranicí na začátku a konci sklápěcího vagónu, popřípadě boční stěny ložné korby. Tyto koncové plechy nebo postranice zabraňují bočnímu přesypání sypkého materiálu přes boční stěny v otevřené poloze. Tato vodicí zařízení také například umožňují, aby se obsah ložné korby mohl při pomalé jízdě vlaku nebo posunování sklápěcího vagónu při otevřené boční stěně ložné korby spojitě vysypávat podél kolejí. Kromě těchto koncových plechů nebo postranic mohou být ložné korby opatřeny dalšími vodícími zařízeními na podlaze vlastní ložné korby nebo na boční stěně, aby se dále usnadnilo dávkování sypkého materiálu, popřípadě aby se dosáhlo definované intenzity sypání na jednotku délky ložné korby. Zmíněné vodicí zařízení může být také tvořeno přepážkou, dělící celou ložnou korbu, přičemž tato přepážka může být pevně spojena s podvozkem, na kterém ložná korba spočívá. Toto provedení má výhodu, spočívající vtom, že při silném brzdění nebo nárazu sklápěcího vagónu nedojde k posunutí celého nákladu až k čelní straně ložné korby a k jeho přesypání.
Otočný kloub mezi dnem ložné korby a boční stěnou je s výhodou překryt například krytem ve tvaru trubky. Toto provedení zabraňuje tomu, aby mezi boční stěnou a dnem mohl zůstat sypký materiál nebo aby tento sypký materiál mohl v tomto místě mezerou mezi dnem ložné korby a její boční stěnou vypadávat. Tím je zajištěno, aby boční stěnu bylo možno bez problémů opět uzavřít. Místo kruhového pevného krytu mohou být tyto rohy ložné korby zakryty také například, navzájem se překrývajícími, pryžovými manžetami nebo pásy.
Výhodnější než takové pryžové prvky jsou však otočné klouby, které jsou kombinovány s trubkami, protože tyto mohou být provedeny jako integrální součást boční stěny a/nebo podlahy ložné korby.
Stěny ložné korby sklápěcího vagónu jsou tvořeny stabilními konstrukcemi, které sestávají z profilů a plechů, pokrývajících alespoň z části tyto profily. Zmíněné profily mohou být tvořeny různými L-profíly nebo dvojitými T-profily či trubkovými profily, přičemž hrany bočních stěn by měly být tvořeny kulatými trubkami, které v místě kloubového spojení boční stěny s podlahou ložné korby současně mohou převzít úlohu otočného kloubu.
Čelní strany ložných korb jsou s výhodou šikmé tak, ze se rozbíhají směrem nahoru k horní straně ložné korby. Zásluhou tohoto řešení lze zvedací válce připojit přímo bez dlouhých pákových ramen k hornímu okraji ložné korby, takže se také dosáhne přímého přenosu síly. Zvedací válce jsou přitom svisle uspořádány na příčném nosníku pro rozložení zatížení, se kterým jsou tyto zvedací válce kloubově spojeny. Zmíněný příčný nosník slouží současně v podélném směru jako doraz pro ložnou korbu, to jest jako ochrana při nárazu.
Aby se zabránilo nežádoucímu otevření bočních stran na straně, protilehlé ke směru vykládání, například za jízdy nebo i v průběhu vykládání, je sklápěcí vagón opatřen blokovacími zařízeními bočních stěn, která rovněž mohou být ovládána tlakovými válci. Blokovací zařízení mohou být s výhodou tvořena soustavami táhel, která jsou ovládána válcem s vícenásobným zdvihem. Zásluhou tohoto vícenásobného zdvihu lze na každé straně sklápěcího vagónu dosáhnout různých poloh táhel, které umožňují zablokovat a odblokovat boční stranu ložné korby a uvolnit ložnou korbu pro sklápění požadovaným směrem nebo tuto ložnou korbu zablokovat.
-4CZ 282710 B6
Všechny válce mohou být poháněny hnacím agregátem, přirazeným ke každému sklápěcímu vagónu, například hydraulickým agregátem s příslušnou regulací. Hnací agregáty jsou napájeny elektrickým proudem buď z vlaku, který sklápěcí vagóny táhne, a to elektrickým propojením jednotlivých sklápěcích vagónů, nebo mají vlastní zdroj elektrického proudu. V případě potřeby, jak je známo ze stavu techniky, může být s nápravou jedoucího sklápěcího vagónu spojen elektrický generátor, kterým se nabíjejí akumulátory pro napájení signálních zařízení, pro pohon nebo pro startování spalovacího motoru. Lze použít také jiné akumulátory energie, jako jsou pružiny, setrvačníky nebo tlakové akumulátory, aby případně bylo možno všechny pohony provozovat z takového zásobníku energie.
Aby bylo zajištěno, že agregáty, nacházející se na sklápěcím vagónu, nebudou při nakládání poškozeny, mohou být ložné korby opatřeny kryty pro hnací agregáty a/nebo válce a pro zdroje elektrického proudu. Tyto kryty mohou být provedeny jako skluzy pro sypký materiál, které se po ukončení procesu nakládání samy pomocí válce sklopí tak, že sypký materiál, nacházející se případně na těchto skluzech, se sesype do sousední ložné korby. V jednom z výhodných provedení vynálezu jsou tyto kryty soustavou táhel spřaženy se zvedacím válcem ložné korby a sklápějí se již na počátku zdvihu tohoto zvedacího válce. Při tomto řešení nejsou pro ovládání zmíněných skluzů zapotřebí žádné zvláštní válce.
Takto vybavený sklápěcí vagón, ve kterém jsou všechny funkční části ovladatelné hydraulickými válci a/nebo elektrickými pohony v kombinaci s elektricko-hydraulickými pohony, je mimořádně vhodný pro dálkové ovládání jednotlivých funkcí jak při nakládání, tak i při vykládání. Sklápěcí vagón může být za tímto účelem vybaven řídicí a regulační jednotkou pro hydraulické válce, která má s výhodou tlačítkové ovládání. Ještě efektivnější je však dálkové bezdrátové ovládání. Každý sklápěcí vagón nebo ještě lépe každá ložná korba je za tímto účelem vybavena přijímačem, který může přijímat signály z přenosného vysílače.
Aby bylo možno cíleně oslovit určitou ložnou korbu a informovat se o jejím okamžitém stavu jak z hlediska naložení, tak i pohybu, například zjistit zdaje otevřena boční stěna nebo jaký materiál je v ložné korbě uložen, popřípadě kterým směrem sklápěcí vagón stojí, je každá ložná plošina opatřena příslušným indikačním panelem a vlastním identifikačním zařízením, které reaguje na kódovaný signál. Indikační panel může být tvořen kontrolkou, která může svítit různými barvami nebo různými způsoby blikat a podobně. Kromě toho je každá ložná korba opatřena dalšími indikátory, které indikují směr sklápění sklápěcího vagónu, například i ve tmě patrným červeným zářičem na levé straně sklápěcího vagónu a zeleným zářičem na pravé straně sklápěcího vagónu. Pro provoz za denního světla postačí, jestliže boční stěny ložných korb jsou jednoznačně označeny symboly, například jestliže levá nebo červená strana sklápěcího vagónu je označena lichými číslicemi, zatímco pravá nebo zelená strana sklápěcího vagónu je popsána sudými číslicemi. Tato označení umožňují jednoznačnou identifikaci ložné korby, oslovitelné dálkovým ovládáním, a také zpětného hlášení o přijetí signálu z dálkového ovládání, například tím, ze se zapne blikající kontrolka. Každé ložné korbě by kromě toho měl být přiřazen jednoznačný kód, který lze po příjezdu vlaku odečíst z identifikačního zařízení na sklápěcím vagónu nebo na ložné korbě nebo který je například bezdrátově předáván z místa nakládání nebo z automatického čtecího zařízení.
Identifikační zařízení, které lze aktivovat vysílačem dálkového bezdrátového ovládání, může být přímo spraženo s ovládacím zařízením, například přijímačem, který reaguje na určitý kód, takže určitými bezdrátově přenášenými signály lze ovládat různé provozní funkce.
Pro pohon částí ložné korby nebo blokovacích prvků se s ohledem na příznivý poměr výkonu k hmotnosti a možnost zvýšení síly s výhodou použijí elektricky ovládané hydraulické pohony.
-5CZ 282710 B6
Vysílač dálkového bezdrátového ovládání může být opatřen ovládacím panelem, na kterém jsou indikována identifikační čísla aktivovaných sklápěcích vagónů a který je opatřen jednoznačně označenými tlačítky pro ovládání sklápění, zvedání a spouštění ložné korby a navíc nouzovým vypínačem pro rychlé zastavení vykládání.
Při použití dálkového bezdrátového ovládání pro ovládání nakládacích nebo vykládacích zařízení sklápěcího vagónu může být vlak s několika sklápěcími vagóny, který přijel na staveniště, v nejkratší době úplně vyložen jediným pracovníkem, který přitom nemusí být v bezprostřední blízkosti místa vykládání a který také nemusí provádět nebezpečné úkony, jako je například uvolnění bočních stěn a ložných korb, nebo naopak zablokování nebo zaklapnutí bočních stěn. Takto je také zajištěno, že obsluha není ohrožena jízdou vlaku nebo neúmyslným otevřením bočních stěn a vykládáním sklápěcího vagónu, ke kterému dojde nedopatřením.
Při vykládání takového vlaku je pouze zapotřebí, aby obsluha vysílačem zvolila jednu nebo více ložných korb, které se mají vyklopit. Přitom se zadávají i příslušná identifikační čísla a čeká se na signál zpětného hlášení, například na rozsvícení blikajících kontrolek na zvolených ložných korbách. Poté se zvolí směr vykládání, to jest vlevo nebo vpravo od kolejí, a znovu se čeká na potvrzení, zda byla zvolena správná strana vyklápění. Dalším příkazem pak lze hydraulicky odblokovat příslušnou stranu ložné korby, v důsledku čehož se příslušná boční strana ložné korby odblokuje a hydraulicky sklopí do požadované polohy, načež se ložná korba nadzvedne do takové polohy, aby začalo vysypávání. Koncovým spínačem na sklápěcím vagónu je přitom zajištěno, že nedojde k přetížení hydraulických válců a k překročení určitého úhlu sklonu ložné korby, aby se vyloučilo nebezpečí převrácení sklápěcího vagónu. Toto nebezpečí by mohlo vzniknout, kdyby boční stěny zůstaly uzavřeny a celý objem sypkého materiálu ložné korby by se po nadzdvižení této ložné korby nacházel mimo těžiště sklápěcího vagónu, takže by vznikl příliš velký klopný moment. Zařízení pro sledování úhlu naklonění může být tvořeno vodováhou nebo olovnicí, které ovládají spínač, nebo jakýmkoliv jiným elektrickým zařízením pro měření sklonu. Po vyložení obsahu ložné korby se sled úkonů obrátí, dokud se nedosáhne navrácení všech funkčních součástí sklápěcího vagónu do jejich výchozích poloh.
V alternativním provedení sklápěcího vagónu s dvěma, třemi nebo více sklápěcími ložnými korbami může být tento sklápěcí vagón opatřen regulací, která vyloučí současné sklopení všech ložných korb na jednu stranu, takže se zvýší stabilita tohoto sklápěcího vagónu. Ze stavu techniky je přitom znám předpis, který předepisuje vyloučení nebezpečí převrácení sklápěcího vagónu tak zvanými kolejovými kleštěmi, které jsou tedy v tomto případě nadbytečné.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují na obr. 1 část sklápěcího vagónu v bočním pohledu, na obr. 2 čelní pohled na sklápěcí vagón ve sklopené poloze, na obr. 3 uspořádání ložné korby na podvozku, na obr. 4 část ložné korby při sklopené boční stěně, na obr. 5 ovládací panel dálkového ovládání, na obr. 6 dílčí pohled na jiné provedení ložné korby, na obr. 7 dílčí řez čelní stěnou takové ložné korby, na obr. 8 dílčí pohled na čelní stěnu ložné korby podle obr. 6, a na obr. 9 půdorysný pohled na blokovací zařízení podle řezu C - D z obr. 8.
-6CZ 282710 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněna přední část železničního sklápěcího vagónu, který svým čtyřosým podvozkem J stojí na železničních kolejích N. Jako podvozek 1 byl zvolen podvozek 1 Vysloužilého nákladního vagónu. Po stržení nástaveb byly na podvozek 1 namontovány tři oboustranně výklopné ložné korby 2, 3 a 50 s úložným objemem přibližně 9 m3, z nichž jsou znázorněny ložné korby 2 a 3, určené k dopravě a vykládce sypkého materiálu, například štěrku. Zmíněné ložné korby 2 a 3 spočívají na podlaze 20 podvozku 1, se kterým jsou spojeny otočnými klouby 6, které jsou aretovány hydraulicky ovládanými blokovacími hydraulickými válci 5, které působí na čepy 17 otáčení podle obr. 2. Před a za první ložnou korbou 2 jsou uspořádány zvedací válce 10 pro vyklápění této první ložné korby 2. Stejně vybavena je i druhá ložná korba 3 a další ložné korby.
Mezi první ložnou korbou 2 a druhou ložnou korbou 3 je na podlaze 20 podvozku 1 uspořádán hydraulický agregát 11 s rozvodnou ventilovou skříní, která je propojena s blokovacími hydraulickými válci 5, zvedacími válci 10 a dalšími válci, přičemž jednotlivé válce jsou aktivovány příslušnými obvody. Hydraulické agregáty 11, které jsou opatřeny neznázoměnými osvětlovacími zařízeními a spínacími prvky, jsou dále opatřeny rovněž neznázoměnou napájecí soustavou pro napájení z elektrických generátorů, poháněných vznětovými motory, které jsou umístěny na každém třetím vagónu. Hydraulické agregáty 11 jsou pro jistotu opatřeny přípojkami pro napájení elektrickým proudem zvenčí nebo z lokomotivy.
Hydraulický agregát 11 je během nakládání ložných korb 2 a 3 chráněn kryty 7 a 8, které jsou ovládány hydraulickými válci 9. Po skončení procesu nakládání mohou být kryty 7 a 8 sklopeny tak, aby se přebytečný sypký materiál sesypal na ložnou korbu 2 a 3. Každý sklápěcí vagón je opatřen vícenásobným označením. Boční stěny ložných korb 2 a 3 jsou opatřeny číslováním, ve znázorněném příkladu provedení číslicemi III a V. Sklápěcí vagón je přídavně opatřen odraznou plochou, respektive krytem 41, který také může být proveden jako aktivní reflektor. Pro levou stranu sklápěcího vagónu se může zvolit například červená barva a pro pravou stranu zelená barva, aby se takto mohla jednoznačně identifikovat poloha sklápěcího vagónu. Kromě toho je každé první ložné korbě 2 přiřazeno první identifikační zařízení 12, popřípadě druhé ložné korbě 3 druhé identifikační zařízení 13. Zmíněná identifikační zařízení 12 a 13 mohou být tvořena přijímači signálů dálkového ovládání a současně mohou být opatřena kontrolkami pro indikaci různých operací, prováděných se sklápěcím vagónem.
Na obr. 2 je sklápěcí vagón znázorněn v čelním pohledu, a to se sklopenou první ložnou korbou 2. Na podvozku 1 je před čelní stranou 14 první ložné korby 2 středově uspořádán zvedací válec 10 s maximálním zdvihem Z, spojený s touto první ložnou korbou 2. Maximálně přípustný úhel W vyklopení, při kterém je ještě zajištěna stabilita sklápěcího vagónu, vyplývá ze šířky první ložné korby 2, maximální výšky M při vyklopení a výšky podvozku 1 nad úrovní železničních kolejí N. V této vyklopené poloze je patrné, že čep 17 otáčení je zablokován, zatímco další čep 17a otáčení na levé straně sklápěcího vagónu je ze závěsu 27 uvolněn. Celní strana 14 první ložné korby 2 je přídavně opatřena dalším hydraulickým válcem 18, který je spojen s první postranicí 16, spojenou pevně s boční stěnou 4, která zde není patrná. Na pravé straně sklápěcího vagónu je znázorněn další pravý hydraulický válec 18a ve vysunutém stavu, kdy je boční strana 4 a druhá postranice 15 vyklopena do roviny s podlahou 19 ložné korby 2. Druhá postranice 15 přitom slouží jako vedení pro sypký materiál, aby se nesypal přes konce boční stěny 4.
Na obr. 3 je ve zvětšeném měřítku znázorněn řez spojem mezi sklápěcím vagónem, popřípadě jeho podlahou 20 podvozku 1, která je sestavena z profilů 21, a nasazenou první ložnou korbou 2. Všechny stěny první ložné korby 2 jsou z důvodu dlouhodobé odolnosti proti vyboulení tvořeny oplechovanou konstrukcí z ocelových profilů. Podlaha 19 první ložné korby 2 sestává z dvojitých T-profilů 22, které jsou z obou stran pokryty plechy 23. Boční stěna 4 první
-7CZ 282710 B6 ložné korby 2 sestává z dalších dvojitých T-profilů 29, uspořádaných ve střední části této boční stěny 4 a trubkových profilů 25 a 31, uspořádaných při hranách této boční stěny 4. Rovnoběžně s dalšími dvojitými T-profily 29 je v boční stěně 4 uspořádán ještě L-profil 28. Zmíněné profily 25, 28, 29 a 31 jsou alespoň z části pokryty krycími plechy 30, popřípadě dalšími krycímu plechy 24a, 24b a 24c. Podvozek 1 a první ložná korba 2 jsou navzájem spojeny závěsem 27, otočným kloubem 6 a čepem 17 otáčení, zatímco boční stěna 4 je s podlahou 19 ložné korby 4 výkyvné spojena čepem 26, uspořádaným v trubkovém profilu 25.
Na obr. 4 je znázorněn roh první ložné korby 2 z obr. 3 při sklopené boční stěně 4. Ze zobrazení je zřetelně patrné, že mezi plechem 23 podlahy 19 a krycím plechem 30 na vnitřní straně boční stěny 4 první ložné korby 2 je mezera, která je vyplněna trubkovým profilem 25. Aby bylo zajištěno, že do, z konstrukčních důvodu nevyhnutelné, štěrbiny podél trubkového profilu 25 nevnikne žádný sypký materiál, je podlaha 19 přídavně opatřena stírací lištou 32 a boční stěna 4 již zmíněným L-profilem 28, který rovněž slouží jako stírací hrana pro trubkový profil 25.
Na obr. 5 je znázorněn ovládací panel vysílače dálkového ovládání. Vedle nouzového vypínače 40 je uspořádán displej 33 pro identifikační označení ložné korby 2 a 3. Toto identifikační označení lze zadat tlačítkovým polem 39 a při chybném zadání vymazat pátým tlačítkem 38. Šipkami označená tlačítka 34 a 35 ovládají sklápění v naznačených směrech, zatímco třetím tlačítkem 36 se ovládá zvedání ložné korby 2 a 3. Pomocí čtvrtého tlačítka 37 lze požadovat potvrzení různých funkcí, aby se předešlo chybě při ovládání.
Program dálkového ovládání nepřipustí současné sklopení všech ložných korb 2 a 3 jednoho sklápěcího vagónu, aby zůstala zajištěna jeho stabilita na železničních kolejích N.
Na obr. 6 je znázorněna třetí ložná korba 50 s třetí boční stěnou 75 na třetím podvozku 56. Třetí zvedací válec 47 třetí ložné korby 50 je na třetím podvozku 56 výkyvné uložen v ložisku 48 na příčném nosníku 49 a na svém horním konci kloubem 45 spojen s horním okrajem třetí ložné korby 50. Se zmíněným třetím zvedacím válcem 47 je dále spojena soustava 53 táhel pro ovládání vrchního krytu 41, která sestává z dvojice pák 42 a 44, které jsou uloženy v kloubech 43 a 45. Funkce této soustavy táhel bude blíže popsána v souvislosti s obr. 7. Na třetím podvozku 56 je dále uchycen válec 54 a 55 s vícenásobným zdvihem, který působí na podélnou soustavu 53 táhel. Válec 54 a 55 s vícenásobným zdvihem lze takto pomocí páky 73 příčné soustavy táhel podle obr. 8 a 9 využít k zablokování bočních stěn a současně k odblokování třetí ložné korby 50 prostřednictvím závory 51 v poloze E válce, popřípadě k zablokování přejetím dalšího blokovacího čepu 52 v další poloze G. V poloze E může být třetí ložná korba 50 sklopena na neznázoměnou stranu, zatímco v další poloze G je třetí ložná korba 50 buď zablokována, nebo může být sklopena na znázorněnou stranu sklápěcího vagónu, v závislosti na poloze soustavy 53 táhel na protilehlé straně tohoto sklápěcího vagónu.
Na obr. 7 je v dílčím řezu znázorněna levá strana třetí ložné korby 50 s její čelní stěnou 63, integrovaným vodicím ústrojím 70 pro sypký materiál a blokovacím čepem 72, který svou funkcí odpovídá dalšímu blokovacímu čepu 52. Šikmá čelní stěna 63 se může opřít o nosník 69 na sklápěcím vagónu a zajistit takto třetí ložnou korbu 50 při nárazu sklápěcího v podélném směru. Na zmíněném nosníku 69 je v delším ložisku 68 uchycen čtvrtý zvedací válec 67, který je svým horním koncem prostřednictvím oka 65 připojen k ložné korbě podle obr. 4. Čtvrtý zvedací válec 67 je zde znázorněn v poloze na počátku zdvihu, kdy je pomocí soustavy táhel 62 a 64 i iž sklopen třetí kryt 61, jehož obsah se takto vysype na ložnou korbu. Dalšímu sklápění třetího krytu 61 brání doraz 66, když tímto dorazem 66 se současně aktivuje zvedání třetí ložné korby 50.
Na obr. 8 je v dílčím pohledu znázorněna čelní stěna 63 třetí ložné korby 50 z obr. 6. Pátý zvedací válec 47a je zde znázorněn ve vyklopené poloze třetí ložné korby 50, kdy je jeho spodní konec vychýlen ve směru šipky A. Otevírací hydraulický válec 76 třetí boční stěny 75, ze které je
-8CZ 282710 B6 znázorněna postranice 78, je jedním svým koncem uchycen na této postranici 78 a druhým koncem na čelní stěně 63 třetí ložné korby 50, takže se sklápí spolu s touto třetí ložnou korbou 50. Uvnitř příčného nosníku 49, který je uspořádán na třetím podvozku 56, je ještě uspořádána příčná soustava táhel pro blokování třetí boční stěny 75. Ve výřezu B je patrná tyč 59, která je na svém konci opatřena zaobleným čepem 58, který může zasáhnout do vybrání 57 v postranici 78 třetí boční stěny 75. Tyč 59 je ovládána kulisou 60, která je spolu s pákou 73 uchycena na blokovací tyči soustavy 53 táhel.
Na obr. 9 je znázorněn řez C - D z obr. 8. Blokovací tyč soustavy 53 táhel je zde patrná v půdorysném pohledu, šipkami je naznačen směr jejího pohybu. Polohovací čep 74 vedený výřezem v kulise 60 zaujímá v důsledku pohybu blokovací tyče 53 dvě různé polohy, které jsou určeny polohami E, popřípadě F nebo G blokovací tyče 53. Polohovací čep 74 je opět spojen s tyčí 59, takže zaoblený čep 58 je pohyblivý napříč k postranici 78 třetí boční stěny 75 sklápěcího vagónu a zapadne tam do klidové polohy ve vybrání 57, jakmile je polohovací čep 74 zatažen směrem doleva, to jest blokovací tyč 53 přidržuje polohovací čep 74 v další poloze G. Při pohybu blokovací tyče 53 do znázorněných poloh E, popřípadě F, zaoblený čep 58 postranici 78 třetí boční strany 75 opět odblokuje.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

1. Způsob vykládání výklopných ložných korb sklápěcích vagónů pro přepravu a vykládání sypkého materiálu, vyznačující se tím, že se nejprve dálkově kabelově a/nebo bezdrátově zvolí jedna nebo více vyklápěných ložných korb a potvrdí se signálem zpětného hlášení, dále se bezdrátově dálkově provede volba směru vyklápění a volba se potvrdí signálem zpětného hlášení, poté se bezdrátově dálkově provede odblokování boční stěny ložné korby ve směru vyklápění, sklopení boční stěny do požadované polohy a naklonění ložné korby až do požadované polohy, přičemž požadované polohy se v rámci konstrukčních omezení volí v závislosti na okamžiku vykládání v průběhu přepravy sypkého materiálu, vzdálenosti sypání a/nebo rychlosti sypání a aktivaci zvedacích válců, a po vyložení sypkého materiálu se bezdrátově dálkově provede navrácení ložné korby do výchozí polohy.
2. Sklápěcí vagón k provádění způsobu podle nároku 1, sestávající z podvozku, na kterém je uložena nejméně jedna ložná korba, která je výklopná pomocí zvedacího válce, uspořádaného středově na podvozku při obou čelních stěnách ložné korby, jejíž jednodílné boční stěny jsou za účelem vykládání spojeny s podlahou této ložné korby sklopně, vyznačující se tím, že ložná korba (2, 3, 50) je opatřena dálkově kabelově a/nebo bezdrátově ovládanými hydraulickými válci (5, 18, 76) ke spojitému vyklápění bočních stěn (4, 75).
3. Sklápěcí vagón podle nároku 2, vyznačující se tím, že na obou koncích každé boční stěny (4, 75) je uspořádáno vodicí ústrojí pro sypký materiál, tvořené postranici (15, 16, 78).
4. Sklápěcí vagón podle nároků 2 nebo 3, vyznačující se tím, žeu ložné korby (2, 3) jsou podlaha (19) a boční stěna (4, 75) navzájem spojeny krytým otočným kloubem, tvořeným trubkovým profilem (25) a čepem (26).
5. Sklápěcí vagón podle nároku 4, vyznačující se tím, že otočný kloub je zakryt trubkovým profilem (25).
-9CZ 282710 B6
6. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že boční stěna (4, 75) sestává z trubkových profilů (25), opláštěných plechy, a nejméně jeden trubkový profil (25) boční stěny (4, 75) je proveden jako kruhová trubka.
7. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 6, vyznačující se tím, že před a/nebo za ložnou korbou (2, 3, 50) je na podvozku (1, 56) uspořádán hnací hydraulický agregát (11), chráněný sklopnými kryty (7, 8).
8. Sklápěcí vagón podle nároku 7, vyznačující se tím, že je opatřen výkyvným systémem pro kryty (41,61), ovládaným zvedacím válcem (47, 67).
9. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2až8, vyznačující se tím, že ložná korba (2, 3, 50) má šikmé, směrem nahoru se rozbíhající, čelní strany (63).
10. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 9, vyznačující se tím, že na podvozku (1, 56) jsou před čelními stranami (63) ložné korby (2, 3, 50) napříč ke sklápěcímu vagónu uspořádány příčné nosníky (49, 69) pro podepření této ložné korby (2, 3, 50) a/nebo zvedacího válce (47, 67).
11. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 10, vyznačující se tím, že ložná korba (2, 3, 50) je opatřena nejméně jednou stěnou, dělící tuto ložnou korbu (2, 3, 50) v podélném směru.
12. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 11, vyznačující se tím, že jedna nebo všechny ložné korby (2, 3, 50) sklápěcího vagónu jsou opatřeny soustavou pro volitelné současné zablokování a odblokování výkyvných mechanismů ložných korb (2, 3, 50), bočních stěn (4, 75) a postranic (15, 16, 78) válcem (54, 55) s vícenásobným zdvihem.
13. Sklápěcí vagón pro přepravu a vykládaní sypkého materiálu podle některého z nároků 2 až 12, vyznačující se tím, že je na podélné boční straně opatřen identifikačním zařízením (12, 13) pro nakládací a vykládací mechanismy tohoto sklápěcího vagónu.
14. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2ažl3, vyznačující se tím, že identifikační zařízení (12, 13) na podélné boční straně pro indikaci provozního stavu a/nebo polohy tohoto sklápěcího vagónu jsou propojena s ovládacím zařízení v místě obsluhy, tvořeným displejem (33) a tlačítkovým polem (39).
15. Sklápěcí vagón podle nároku 14, vyznačující se tím, že ovládací zařízení s displejem (33) a tlačítkovým polem (39) je pro ovládání hydraulického agregátu (11) propojeno s identifikačními zařízeními (12, 13).
16. Sklápěcí vagón podle nároku 13, vyznačující se tím, že identifikačním zařízením (12, 13) je opatřena každá ložná korba (2, 3, 50).
17. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 13 a 15, vyznačující se tím, že k identifikačnímu zařízení (12, 13) je připojen hydraulický agregát (11) pro přemisťování nejméně části ložné korby (2, 3, 50).
18. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 17, vyznačující se tím, že je v identifikačním zařízení (12, 13) opatřen regulačními a/nebo programově řiditelnými prostředky pro vyloučení svého převrácení.
- 10CZ 282710 B6
19. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2ažl8, vyznačující se tím, že je na svém podvozku (1, 56) opatřen elektrickým generátorem s pohonem vznětovým motorem pro napájení hydraulických agregátů (11).
5 20. Sklápěcí vagón podle některého z nároků 2 až 19, vyznačující se tím, že je na svém podvozku (1, 56) opatřen akumulátorem, nabíjeným v průběhu přepravy nabíjecím generátorem, spřaženým s jednou nápravou tohoto podvozku (1, 56) a určeným pro startování generátoru elektrického proudu a/nebo napájení signálních zařízení sklápěcího vagónu.
CZ94919A 1991-11-01 1992-10-31 Sklápěcí vagón a způsob jeho vykládání CZ282710B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19914136430 DE4136430A1 (de) 1991-11-01 1991-11-01 Kippwaggon
PCT/DE1992/000920 WO1993009014A1 (de) 1991-11-01 1992-10-31 Kippwaggon

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ91994A3 CZ91994A3 (en) 1994-07-13
CZ282710B6 true CZ282710B6 (cs) 1997-09-17

Family

ID=6444136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94919A CZ282710B6 (cs) 1991-11-01 1992-10-31 Sklápěcí vagón a způsob jeho vykládání

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0609337A1 (cs)
CZ (1) CZ282710B6 (cs)
DE (1) DE4136430A1 (cs)
PL (1) PL169929B1 (cs)
SK (1) SK50494A3 (cs)
WO (1) WO1993009014A1 (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19625691C2 (de) * 1996-06-27 1999-06-02 Deutsche Bahn Ag Kastenkipper
EP1090825A3 (de) * 1999-10-07 2002-04-10 Österreichische Bundesbahnen Zweiachsiger Eisenbahngüterwagen
AU2001249998A1 (en) * 2000-07-21 2002-02-05 Thrall Car Manufacturing Company Side tipping wagon with improved tip mechanism
DE102007001747A1 (de) 2007-01-07 2008-07-10 Bermüller, Wolfgang Kippeinrichtung
EP1839988A3 (de) 2006-03-26 2008-07-16 Wolfgang Bermüller Kippeinrichtung zum Kippen von einem Container, der auf einem Waggon montiert ist
DE102006039253A1 (de) * 2006-08-22 2008-03-20 Msb-Management Gmbh Modulares Transportsystem mit Mulden und Waggons für Schüttgut
DE102009048064A1 (de) 2009-10-01 2011-04-14 Leonhard Weiss Gmbh & Co. Kg Kippmodul zum Schüttguttransport auf Eisenbahnwaggons
HRP20120309A2 (hr) 2012-04-10 2013-10-11 Radionica ĹľeljezniÄŤkih vozila ÄŚakovec d.o.o. Vagon za prijevoz i kontrolirano nasipavanje higroskopnog materijala
CN106044094B (zh) * 2016-08-18 2019-04-12 安徽合力股份有限公司合肥铸锻厂 一种轨道运转车
WO2018113288A1 (zh) * 2016-12-21 2018-06-28 中车长江车辆有限公司 铁路侧翻车
CN107031670A (zh) * 2017-03-10 2017-08-11 长葛市宏锦成电动科技有限公司 一种自卸电动平车
AT522204A1 (de) * 2019-02-20 2020-09-15 Boxmover Gmbh Haltestruktur zur lösbaren Befestigung einer modularen Transporteinheit auf dem Tragrahmen eines Bahnwaggons
WO2021253609A1 (zh) * 2020-06-18 2021-12-23 中车太原机车车辆有限公司 一种自动倾翻车
CN111775981A (zh) * 2020-07-29 2020-10-16 中车株洲车辆有限公司 铁路侧翻车
CN113044068B (zh) * 2021-04-22 2022-10-25 河南启欧通用机械有限公司 一种具有阻滞倾翻功能的伸缩式矿车架
CN113911150B (zh) * 2021-11-11 2023-12-08 浙江省建工集团有限责任公司 一种建筑工程施工用轨道型推车装置
CN114919608A (zh) * 2022-05-18 2022-08-19 陕西竹园嘉原矿业有限公司 一种煤矿生产用运输车

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT200181B (de) * 1956-08-10 1958-10-25 Ver Westdeutsche Waggonfab Kippwagen
US3240164A (en) * 1961-12-08 1966-03-15 Differential Steel Car Co Selective closure latching mechanism for tilting dump vehicles
US3603266A (en) * 1969-03-25 1971-09-07 Henry Fort Flowers Tilting dump car door hinge
DE2115588A1 (de) * 1970-11-30 1972-10-05 Siemens Ag Drahtgebundene Fernsteuerung für Betätigungsvorrichtungen, insbesondere Entladeklappen, eines aus mehreren Wagen zusammengesetzten Transportmittels mit beliebiger Reihenfolge der Wagen
DE2148236A1 (de) * 1971-09-28 1973-04-05 Rheinische Braunkohlenw Ag Steuereinrichtung zum selbsttaetigen kippen von abraumzuegen, wie auch von kohlenwagen- und bodenentleerernzuegen
CH616891A5 (en) * 1977-09-26 1980-04-30 Vevey Atel Const Mec Bucket car with opening roof
US4240355A (en) * 1979-05-21 1980-12-23 The Maxson Corporation Side dumping railroad car

Also Published As

Publication number Publication date
WO1993009014A1 (de) 1993-05-13
CZ91994A3 (en) 1994-07-13
EP0609337A1 (de) 1994-08-10
PL307300A1 (en) 1995-05-15
SK50494A3 (en) 1994-09-07
DE4136430A1 (de) 1993-05-06
PL169929B1 (pl) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ282710B6 (cs) Sklápěcí vagón a způsob jeho vykládání
WO2022047781A1 (zh) 一种集装箱运输装卸系统及方法
US3202305A (en) Material handling apparatus
US3071264A (en) Refuse collection system
US4095708A (en) Reversing device for hoisting and tipping freight containers
US3233758A (en) Lift gate
US3552557A (en) Lifting apparatus
US2246543A (en) Railroad car for transporting vehicles
EP2233425B1 (en) System for unloading a container from a wagon.
CN114314046A (zh) 一种集装箱运输装卸系统及方法
CN212173389U (zh) 竖直垃圾站
US3378302A (en) Vehicle for the transport of bulk material
US3442404A (en) Method and apparatus for disposal of waste employing rail and off-road equipment
US3648868A (en) Container transporting vehicle
CN100418823C (zh) 用于支承铁路/公路联合运输的车厢的绕枢轴转动运载结构的绕枢轴转动支承基体
US4135631A (en) Freight train
US4357129A (en) Self-propelled ballast dispensing machine
IE49467B1 (en) Semi-trailer body for a bulk material transport vehicle,in particular a lorry
US3710966A (en) System for storing and transporting ladings
US3198363A (en) Skip hauler for truck and railway transportation
WO1989002838A1 (en) Side tipper support system
CN210558081U (zh) 一种开顶散货集装箱卸料系统
EP0380515B1 (en) Vertically adjustable trailer
US3034669A (en) Apparatus for hauling ore in open pit mines
SU1230887A1 (ru) Контейнеровоз