SK50494A3 - Dumping wagon and the way of its unloading - Google Patents

Dumping wagon and the way of its unloading Download PDF

Info

Publication number
SK50494A3
SK50494A3 SK504-94A SK50494A SK50494A3 SK 50494 A3 SK50494 A3 SK 50494A3 SK 50494 A SK50494 A SK 50494A SK 50494 A3 SK50494 A3 SK 50494A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wagon
tipper
tipping
loading
bed
Prior art date
Application number
SK504-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Karl-Heinz Aubke
Jurgen Frenzel
Gerhard Meuer
Wolfgang Thomas
Original Assignee
Frenzel Otto Bauunternehmen
Baugesellschaft Friedrich Witt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frenzel Otto Bauunternehmen, Baugesellschaft Friedrich Witt filed Critical Frenzel Otto Bauunternehmen
Publication of SK50494A3 publication Critical patent/SK50494A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D9/00Tipping wagons
    • B61D9/14Tipping systems controlled by trackside means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D9/00Tipping wagons
    • B61D9/02Tipping wagons characterised by operating means for tipping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)

Description

ί1^1^5Ϊ„±£^ίΈ11..Ιΐ.Υ
Predmetom vynálezu je vyklápací vagón na. prepravu, a. vykladanie sypkého materiálu, ktorý pozostáva z podvozku, na ktorom je položené najmenej jedna. ložná korba., ktorá, je výklopná pomocou, zdvíhacieho valca, ktorý je umiestnený v strede podvozku vzhľadom k obom Čelným stranám ložnej plochy korby, úednodielne bočné steny sú pre účel vykladania, spojené s podlahou ložnej korby sklopné.
Predmetom vynálezu. je aj spôsob vykladania, z takéhoto vyklápacieho vagónu a použitie diaľkového ovládania na toto vykladanie.
stavebných prácach na železničnom zvršku sa veľké množstvo štrku., piesku., odstránených iných sypkých materiálov. V záujme racionálnej tak zvané obojstranné je známy časopisu.
Pri prepravuje materiálov a prepravy je pritom možné použiť vyklápacie vagóny s ložnými korbami.
V y k 1 á p a c í vagón tohto d r u h u.
Eisenbahningenieur 41/5, str. 244. Popísaný je železničný vagón, ktorý má nadstavbu., ktorá, sa podobným spôsobom používa u nákladných automobilov. Ložná plošina je pomocou, pneumatických valcov, ktoré sú na podvozku, umiestnené pred a za touto ložnou, plošinou a ktoré môžu. byť pripojené na. systém tlakového vzduchu vlaku, sa vyklápajú pri vykladaní na jednu steny, ktoré sú uchytené na hornom okraji ložnej plošiny sa pri vykladaní vlastnou váhou otvoria natoľkcí, že sypký materiál po dosiahnutí určitého sklonu sklzne z dna ložnej plošiny.
Nedostatkom týchto vagónov je tá skutočnosť, že nie je s t r a n u K o ľ a j n :t. c . tí o č n é mo/né ovplyvňovať intenzitu a rýchlosť vyprázdňovania a malá vyklápacej strane vzdialenosť vysypaného sypkého materiálu od koľajníc, na ktorých vyklápací vagón stojí alebo nimi prechádza.
Lí väčšiny konštrukcií vyklápacích vagónov je pre ich vyloženie nevyhnuté, aby obsluha na vyklápacieho vagóna uvoľnila bočnú stenu a aby na protiľahlej strane tiež uvoľnil a otočné kĺby ložnej korby.
V rakúskom spise AΊ 200iSI je navrhnutý zdvíhací a vyklápací vagón, u ktorého sa ložná korba pomocou zdvíhacích valcov zdvihne do určitej výšky nad podvozok a potom sa celá ložná korba vyklopí na jednu alebo druhu stranu. Za cenu určitej úpravy konštrukcie možno dosiahnuť to, že sypký materiál je možné vyklápať po dávkach vyklápaním jednotlivých sekcii takejto ložnej korby. Hlavy zdvíhacích valcov sa od v ustálenej polohe uvoľňujú tak, že pôsobia p o m o c o u h y: d r a u 1 i c k ý c h p o h y b o v ý c h z a r ladení, r o z Č1 e n e n é n a h o r n é a s p o d n é v y k 3. é p a c i e stien pravdepodobne - pretože p o m o c o u h y d r a u J. i c k y o v 1 á d a n ý c h o s i v y k: 1 á p a n i a proti pružine Bočné steny sú.
polovice. Spodná časť bočných to nie je popísané - sa otváracích valcov, ktoré pôsobia na kolenové páky, môžu sklápať okolo osi, ktorá v a g ó n u., a k o n é h 1 e z d v i h a c i je umiestnená vo výéke podlahy vagón dosiahne svoju. koncovú vyklápaciu polohu. Pod podlahou vyklápacieho vagóna v k. a r d ä. n o v o m z ä v ese je strede v o u lóže n ý z d v í h a c í v a. 1 e t:. Operné valce odblokovácie valce su striedavo aktivované alebo uvoľňované tlakovým olejom, čo sa uskutočňuje ručne ovládanou.
riadiacou pákou, ktorá sa p o h y b u. je pozdĺž kulisy zaskakovac i mi polohami pre dopredu, zadanú funk c i u. Zdvíhací medzipolohách, zatiaľ čo otváracie valce sa môžu koncových polohách. Ako korby môže byť valec môže pritom zostávať aj v odblokovacie valce a zrejme aj nachádzať len vo východiskových a možnosť sa uvádza, že uhol sklopenia ložnej obmedzený. Účel tohto obmedzenia nie je jasný a m ie je jasné ani to. že n y mala evistovák súvislosť medzi pol onon,
Ó! ačnymi vyztuhsmi, l· toré určujn ood vyklopenia a podlahou y k J. á p a: c i e n o - a g ó ι ί l i ,
Takýto vyklápací vagón je v praxi použiteľný len v o b m e cl s e n o m r q z s a. h u P r sklápa z jed n e j 11ačí terne r celý b s a h vy k 1 é p ac i e h o va g ó n u sa pri z d v í h a n í strany na druhú a krátko pred vyložením časť n á k. 1 ad na spodnú poprípade na v ý k y v n ý k í b spod n ý c h v y k 1 á. p a. c i c h častí. Táto skutočnosť nevyhnutne vylučuje možnosť dávkovaného vyklápania obsahu, ložnej korby.
bočných stien,
V jednom prospekte firmy Rheinstahl Siegner Eisenbahnbedarf AG je znázornený zdvíhací a vyklápací vagón s hydraulickou zdvíhacou a vyklápacou sústavou, ktoré je umiestnená centrálne pod podlahou vagónu., Vyklápací vagón má dvojdielne bočné steny. Spodné polovice týchto stien možno ručne pomocou pák. zablokovať alebo uvoľniť a zrejme aj sklopiť približne do výšky podlahy vyklápacieho vagóna. Spodné polovice bočných stien sú ďalej rozdelené na tri diely a majú na svojich úzkych stranách vystupujúce plechy, ktorých ú čeľ nie je v y s v e 11 e n ý. E n e r g i a. p r e z d v í h a n i e a. v y k 1 á p a n i e ložnej korby vagóna je podľa prospektu dodávaná elektromotorom, ktorý je napájaný zo siete v mieste vykladania, spaľovacím motorom alebo hydraulickým čerpadlom, ktoré je poháňané akumulátormi, ktoré su dobíjané generátorom spriahnutým s nápravou vyklápacieho vagóna.
Diaľkové ovládanie nakladania alebo vykladania takéhoto vyklápacieho vagóna nie je možné.
časopisu. Deutsche Eisenbahntechnik, 1964, zošit S, strany 353 až 356, je známy motorový vyklápací vagón, ktorého vyklápacia korba má na každej čelnej strane pneumatický valec n a v y' k 1 á p a n i e n a o b i d v e s t r a n y F' n e u m a t i c k ý v a 1 e c j e k. i b o v e na čelnej strane ložnej korby a na priečnom nosníku, ktorý je umiestnený nad podvozkom., Pri nakladaní vyklápacieho vagóna je vyklápací valec chránený pred padajúcim sypkým materiálom ochrannou strieSkou. F'ri vykladaní vyklápacieho vagóna sa tlakový vzduch privádza do vy k iapacieho -<alca zo zdroja na vyklápacom vagóne. F'r í .;d tlakového vzducnu sa ι·.ν z asts viť pred dosiahnut í„i r. en ečnéi io vy ! 1 a pac i eho uhla, v, po nasledujúcej expanzii vzduchu vo valcoch umožnilo plynulé beznárazové vyloženie ložnej korby. Každá z oboch vyklápacích bočníc je zhotovená z plechovej steny vyztuženej hranovými, obyčajne valcovými profilmi. Okrem toho sú na každej strane privarené dve uvoľňovacie a tri ovládacie páky, ktorými sú vyklápacie bočnice k í bovo spojené s korbou vyklápacieho vagóna. Otvorenie vyklápacej bočnice sa pri vyklápaní uskutočňuje pod tlakom vlastnej hmotnosti vyklápacej bočnice a tlakom nákladu. Proces otvárania vyklápacej bočnice je regulovaný zakrivenými časťami ovládacej páky. Uzavieranie vyklápacích bočníc po ukončení vykladania sa. pomocou vyklápacích mechanizmov· uskutočňuje automaticky tými istými ovládacími pákami, ktoré sú v uzavretej polohe vyklápacích bočníc pridržované západkovým mechanizmom.
Vyklápací vagón má konštrukciu s veľkou hmotnosťou, aj vzhľadom na svoju stabilitu. Potrebuje pre každú ložnú korbu étyri veľké zdvíhacie valce a neumožňuje dávkované vykladanie sypkého materiálu. Pri chybnom ovládnutí vyklápacích valcov sa. vyklápacie bočnice automaticky otvoria.
Úlohou vynálezu, je preto nájsť taký spôsob vykladania a. konštrukčné riešenie železničného vyklápacieho vagóna, na. prepravu sypkého materiálu, ktorý umožní hospodárnu a. pre v á d z k o v e s p o ľ a. h 1 i v u p r e p r a. v u a v y k 1 a d a n i e.
vy k 1 ápac ích vykladanie
Uvedenú, úlohu rieši a nedostatky známych spôsobov tohto druhu do značnej miery odstraňuje spôsob vykladania ložných korb vyklápacích vagónov na prepravu a. sypkých materiálov podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že tento spôsob pozostáva z nasledujúcich, s výhodou diaľkové ovládaných operácií!
..... voľba jednej alebo niekoľkých vyklápaných ložných korieb a potvrdenie voľby signálom spätného hlásenia.
napríklad zelenou kontrolkou n,? ovíádacom paneli, voľba smeru vyklápania a potvrdenie voľby signálom spätného hlásenia, napríklad podobným spôsobom, ako uá bolo uvedené,
- odblokovanie bočnej steny ložnej k o r-by v sine r e vyklápania, spustením príslušného hydraulického v s les, sklopenie bočnej·steny do požadovanej polohy, zdvihnutie ložnej korby až do požadovanej polohy, ktorú môže určiť obsluha, alebo táto poloha môže byť dopredu naprogramovaná, pričom požadované poloha sa v rámci konštrukčných obmedzení vôli v závislosti na ľubovoľne voliteľných parametroch, hlavne na okamžiku vykladania v priebehu. prepravy sypkého materiálu, to jest behom jazdy alebo pri zastavení na. mieste vykladania, na. vzdialenosti sypania od železničného zvršku a/alebo na rýchlosti sypania a/alebo na práve aktuálnej aktivácii zdvíhacích valcov, pretože napríklad pri určitej polohe bočnej steny nemôže výjsť zdvíhací valec do svojej polohy, a
- vyloženie sypkého materiálu, a nasledujúce vrátenie 1 o ž r i e j k o r b y d o v ý c h o d i s k ovej polo h y p r í s 1 u. š n ý m i príkazmi cez diaľkové ovládanie.
V y k 1 á. p a c í v a g ó n n a p r e p r a v u. a v y k 1 a d an i e s y p k é h o m a t e rié.lu. podľa vynálezu pozostáva z podvozku, na. ktorom je uložená najmenej jedna ložná korba, ktorá je výklopná pomocou zdvíhacích valcov, ktoré sú umiestnené v strede na podvozku, na oboch čelných stranách ložnej korby. Vyklápací vagón má jednodieine bočné steny, ktoré za účelom vykladania spojením s podlahou ložnej korby sa dajú vyklápať, pričom ložná korba má diaľkové ovládané hydraulické valce k spojitému vyklápaniu bočných stien v rámci konštrukčného obmedzenia v závislosti od ľ u b ov o Ϊ n e volitefných parametrov, hl a vn e k okamžiku vykladania. v priebehu prepravy ma téri á j u
I- z d i a .i e r ' o 51 i. s y p a n i a a .· a 1. e b o ~· r ý c: h 1 o 51 i s y p a n i a,
- k aktivácii zdvíhacích valcov.
Je výhodné, ak na oboch koncoch bočnej steny je umiestnené vodiace zariadenie na sypký materiál, ktoré tvorí bočnica a. podlaha a bočné steny ložnej korby sú navzájom spojené krytým otočným kĺbom, ktorý je zakrytý kruhovým plášťom. Bočná stena leží potom po svojom otvorení v rovine podlahy ložnej korby a pôsobí ako predĺžený sklz, takže sypký materiál môže sa bez strát vyklopiť aj ďaleko za násyp železničného zvršku.
Bočná stena s výhodou pozostáva z profilov opláštených plechov a hlavne jedna hrana bočnej steny je tvorená profilom zhotoveným z kruhovej rúrky. Takáto jednodielna bočná stena sa spojito otvára a zatvára tlakovými valcami, napríklad hydraulickými valcami. To umožňuje zastaviť bočnú stenu, v med z i polohe a týmto spôsobom dosiahnuť optimálnu polohu, pre sypanie, ktoré sa. dosiahne kombináciou, vysunutia zdvíhacieho valca, ložnej korby a otváracieho valca bočnej steny.
Je výhodné, ak pred a/alebo za ložnou, korbou, je na p o d v o z k u u. m i e s t n e n ý h n a. c í a g r e g á t c h r é n e n ý v y k I á p a. c í m i k r y t m i , ktoré sú. ovládané zdvíhacím valcom. Ložná korba má Šikmé, smerom dohora sa rozbiehajúce čelné strany.
Dalej je výhodné, ak na podvozku sú pred čelnými stranami ložnej korby umiestnené priečne k vyklápaciemu vagón u. prieč n e n o s n í k y , k t o r é p o d opi. e r a j U 1 o ž n ú. k o r b u a / a lebo zdvíhacie valce a ložné korba má najmenej jednu stenu deliacu ložnú korbu v pozdĺžnom smere.
Jedna alebo všetky ložné korby vyklápacieho vagóna majú sústavu ťahadiel na voliteľné súčasné žabí okovanie a odblokovanie ry ky vr· / c! i mechanizmov ložných k or i. e b a bočných stien valcom s viacnásobným zdvihom.
'v·,·· k 1 á pac í vagón má s výhodou diaľkové ovládanie podľa o b ľ. 5 pre na!·. .1. ad a c te a vy k .!. adac i e mechanizmy vagóna a ďalej prostriedky na m d i k.á c. i u prevádzkového stavu a/alebo ΡΰΙΰίν· tohoto vyklápacieho -egóna.
.k.U-ili.
prevážanie, .je
Vyklápací vagón má ďalej s výhodou riadiace alebo regulačné zariadenie s 11 aC ítkovým ovládaním na hydraulický pohon, pričom každej ložnej korbe je priradené .identifikačné zariadenie, ku. ktorému je pripojený hydraulický pohon na P r e miest ň o v a n i e a s p o ň č a s t i ložnej p 1 o c: h y .
Okrem toho je výhodné, ak vyklápací vagón má regulačné a/alebo programovo riaditeľné prostriedky na zabránenie prevrátenia.
Výhodou je, ak vyklápací vagón počas vybavený elektrickým generátorom, ktorý poháňa vznetový motor na. napájanie hydraulických agregátov a akumulátor nabíjaný počas prepravy nabíjacím generátorom spriahnutým s jednou n á. p r a v o u. . v y k 1 á p a c i e h o vagóna, k t o r ý je u r č e n ý n a £ t a r t o v a n i e generátora elektrického prúdu. a/alebo napájaním signálnych zariadení vyklápacieho vagóna.
Predmetom vynálezu je aj použitie diaľkového ovládania nakladacích a vykladacích zariadení na vyklápacom vagóne, ktorý je u.rčený na prepravu, a vykladanie sypkého materiálu, a má vyklápaciu. ložnú korbu s ak t i v á c iou. identifikačného zariadenia, ktorý je špecifický pre jednotlivé ložné korby, u. ktorých podľa príkazu spúšťa ovládacie zariadenie.
-y n á lez u. sú konečne všetky nové znaky alebo ktoré sú tu uvedené. Bočné steny ložnej
Predmetom k o m b i n á c i e z n a k o v, korby majú vodiace zariadenia na sypký materiál, napríklad koncové steny alebo bočnice na začiatku. a na konci vyklápacieho vagóna. Tieto koncové plechy alebo bočnice zabraňujú bočnému presypaniu sypkého ma téri á ,i.u cez bočné steny v otvorenej polohe. Tieto vodiace zariadenia tiež umožňujú, napríklad, aby sa obsah ložnej plochy korby mohol pri pomalej jazde vlaku alebo pri posunovaní vyklápacieho vagóna pri otvorenej bočnej stene ložnej korby Plynulé vysypávať pozdĺž koľajníc. Okrem týchto koncových plechov alebo bočníc molu m;-ť ložné korby ďaľsie .n·? zariadenia na podlahe vlascnej ložnej korby alebo na bočnej stene, aby sa uľahčilo dá·/kovanie sypkého materiálu, poprípade, aby sa dosiahla definitívna intenzita sypania na jednotku dĺžky ložnej plochy. Uvedené vodiace zariadenia môžu byt vytvorené aj pre pá ž kou deliacou celú ložnú korbu, pričom táto pre pá Ž k. a môže byť pevne spojené s podvozkom, na ktorom ložné korba spočíva. Toto uskutočnenie má výhodu spočívajúcu v tom, že pri silnom brzdení alebo náraze vyklápacieho vagóna nedôjde k posunutiu celého nákladu až k čelnej strane ložnej korby a. k j e h o p r e s y p a n i u.
Otočný klb medzi dnom ložnej korby a bočnou stenou, je s výhodou zakrytý napríklad krytom v tvare rúrky,, Toto uskutočnenie zabraňuje tomu, aby medzi bočnou stenou, a dnom mohol zostať sypký materiál alebo aby tento sypký materiál mohol na tomto mieste medzerou medzi dnom ložnej korby a jej bočnou stenou, vypadávať. Tým sa zabezpečuje bezproblémové uzavretie bočnej steny. Miesto kruhového pevného krytu. môžu. byť tieto rohy ložnej korby zakryté aj napríklad navzájom sa pre k r ý v a j ú. c i m i p r y ž o v ý m i m a n ž e t a m i alebo p á s m i .
Výhodnejšie ako takéto pryžové prvky sú. však otočné kĺby, ktoré sú. kombinované s rúrkami, pretože tieto môžu byť zhotovené ako integrálna súčasť bočnej steny a/alebo podlahy ložnej korby.
Steny ložnej korby vyklápacieho vagóna. sú. vytvorené zo stabilných konštrukcií, ktorá pozostáva z profilov a plechov, ktoré pokrývajú. aspoň z časti tieto profily. Tieto profily môžu byť zhotovené z rôznych L-profilov alebo dvojitými T - p r o f i 1 m y a 1 e b o r ú. r k o v ý m i p r o f i 1 m i , p r i č o m h r a n y b o č n ý c h stien by mali byť zhotovené z guľatých rurok.ktoré v mieste kĺbového spojenia bočnej steny s podlahou. ložnej korby súčasne môžu prevziať úlohu otočného kĺbu.
Čelné strany 1 o 2 rí ý c h k O Γ* Í. tť t? 51 j. s v ý i hodou éi k m é t a k , že
s a r o z b .i e h a j ú s m e r om hore !·. horne j str S. ľ ! & 1 o 2 n e j k orby.Z á s lu-
! Ί O U. t C) l i O t O ľ .ľt O íz> t? Γ i J i a možno 2 J v í l 'í cí C Ϊ. G* v č? loe pri poj i ť Priamo be z
dlhých pákových r am i en k ľ i C) ľ' Γ i 0 Γη L t O k. t“ -i ju ložnej k orby, t akže
S ŕ:1 Ľ J. ť··.' ž”*. O S J.. c”1 'Ήl O pr ieme! ic < prenosu si i y. 7 d v í. h a c j. e valce s n
ρ f j. Ť. o, 11 zvisle híí í j 5. í·? ·“ t f í 3' ΓΊ 3 :· ns priečn Oň! nosľ! í ku ;;.· -h f j O i Cm n
rozloženia zaťaženia, s ktorým k 1 b o v o s p o j e n é. P r i e Č n y n o s n i k smere ako doraz pre ložnú, korbu, sú tieto zd v í haci e va1ce s 1 ú S. ä. s ú. č a s n e v pozdĺž n o m t. j . s 1 ú 2 i n a o c. h r a n u p r i náraze.
Aby sa zabránilo nežiadúcemu otvoreniu bočných strán na. strane protiľahlej k smeru vykladania alebo za jazdy prípadne priebehu vykladania, má vyklápací vágon blokovacie zariadenie bočných stien, ktoré tiež môže byť ovládané tlakovými valcami. Blokovacie zariadenie môže byť s výhodou vytvorené sústavou ťahadiel, ktoré sú ovládané valcom s viacnásobným zdvihom. Zásluhou tochto viacnásobného zdvihu možno na každej strane vyklápacieho vagóna dosiahnuť rôznych polôh ťahadiel, k toré umož ňu j ú
- zablokovať a odblokovať bočnú stranu, ložnej korby
- a uvoľniť ložnú korbu, na sklápanie požadovaným smerom, alebo túto ložnú, korbu, zablokovať
Všetky valce môžu. byť poháňané hnacím agregátom, priradeným ku každému, vyklápaciemu vagónu, napr. hydraulickým agregátom s príslušnou. reguláciou. Hnacie agregáty sú.
n a p á j a. n é e 1 e k t r i c k ý m vagón ťahá, a. to v y k 1 á p a c i c h v á. g o n o v, z d r o j e 1 e k ť r i c k é h o d o t. e r' a j S i e ho s t a. v u. v y k 1 á p a c i. e ho v agónu prúdom buď e 1 e k t r i c k ý m alebo majú z vlaku, ktorý vyklápací prepo jer, im jednotlivých v y k 1 á p a c i e v a g ó n y v 1 a. s t n ý prúdu. V prípade potreby ako je známe z techniky, môže byť s nápravou, idúceho s p o j e n ý e1 e kt r ic k ý gene rá t o r, k to rý m sa n a b i j a j ú s k u m u. 1 á t o r y n a n a p á. j a n i e si g n a 1 i z a č n ý c h z a r .i. a d e n í
P r e p o h o n a 1 e b o použiť aj iné na Štartovanie spaľovacieho motora.. Možno akumulátory energie, ako sú pružiny.
zotrvačníky alebo tlakové akumulátory, aby v prípade potreby í ii o h 1 i byť energie 'Setky pohony sprevádzkované z takéhoto zásobník
Aby holo . zaistené, vyklápacom vagóne pri na! i- ·: .·. opatrené ktytmx na v d i· - o, j e e J. e I··, t f ý c ;·, é 11 o p r u d í j „
že sa agregáty nachédzajuce n a
i a d a r ί i neposkod i 1 i, môžu by r lo Ž n é
hnac i e a grog dty a -'alebo valce a pre
1 leto kľykv môžu by ť ž hotoyené a i, o
sklzy na sypký materiál, ktoré sa po ukončení procesii nakladania samy pomocou valca sklopia tak, že sypký materiál, ktorý sa prípadne nachádza na týchto sklzoch sa vysype do susednej ložnej korby. V jednom z výhodných uskutočnení vynálezu sú tieto kryty sústavou ťahadiel s p r i a hnuté so zdvíhacím valcom ložnej korby a sklápajú, sa už na. začiatku zdvihu tohto zdvíhacieho valca,. Pri tomto riešení nie sú potrebné na ovládanie sklzov žiadne zvláštne valce.
Takto vybavený vyklápací vagón, v ktorom sú všetky funkčné časti ovládateľné hydrau1ickými valcami a/alebo e 1 e k t r i c k ý m i po h o n m i v k o m b i n á c i í s e 1 e k t r i c k o I ί y d r a. u 1 i c k. ý m i pohonmi, je mimoriadne výhodný pre diaľkové ovládanie jednotlivých funkcii, či už pri nakladaní alebo pri vykladaní. Vyklápací vagón môže byť pre tento účel vybavený riadiacou a. regulačnou jednotkou, pre hydraulické valce, ktorá má s výhodou tlačítkové ovládanie. Ešte efektívnejšie je však diaľkové bezdrôtové ovládanie. Každý vyklápací vagón alebo ešte lepšie každá ložná korba je pre tento účel vybavená prijímačom, ktorý môže prijímať signály z prenosného vysielača.
Aby bolo možné cielene dať príkaz určitej ložnej korbe a informovať sa. o jej okamžitom stave ako z hľadiska naloženia, tak aj pohybu, napr. či je otvorená bočná stena alebo aký materiál je v ložnej korbe uložený, poprípade kde vyklápací vagón stojí, je každá ložná plošina vybavené príslušným indikačným panelom a vlastni identifikačné zariadenie, ktoré reaguje na kódovaný signál. Indikačný panel môže predstavovať kontrolka, ktorá môže svietiť rôznymi farbami alebo rôznymi spôsobmi blikať,, Okrem toho je každé ložná korba vybavené ďaľšími indikátormi, ktoré indikujú smer vyklápacieho vagóna, napr. aj v tme červeným žiaričom na ľavej strane vyklápacieho vagóna a zeleným žiaričom na pravej sírane vyklápacieho vagóna. Pre prevádzku za denného svetla postačí, ak bočné steny ložných korieb sú jednoznačne označené symbolmi., napr. ak ľavá alebo červená strana vyklápacieho vagóna je označená nepárnymi Číslicami, zatiaľ čo pravá alebo zelená strana vyklápacieho vagóna ,ie popísaná. párnymi Číslicami. Takéto označenie umožňuje jednoznačne identifikovať miesto ložnej korby prostredníctvom diaľkového ovládania a tiež umožňuje spätné ohlásenie o prijatí signálu z diaľkového ovládania, napr. tým, že sa zapne blikajúca, kontrolka. Každej ložnej korbe by okrem toho mal byť priradený jednoznačný kód, ktorý je možno po príchode vlaku odčítať z identifikačného zariadenia, na. vyklápacom vagóne alebo na ložnej korbe, na ktorý sa napr. bezdrôtovo prenáša z miesta nakladania alebo z a u t o m a. t i c k é h o o d č í t a. v a. c i e h o za. r i a d e n i a .
Identifikačné zariadenie, ktoré možno aktivovať vysielačom diaľkového bezdrôtového ovládania, môže byť priamo spriahnuté s ovládacím zariadením napr. prijímačom, ktorý reaguje na určitý kód t.ak'Že určitými bezdrátovo prenášanými signálmi môžme ovládať rôzne prevádzkové funkcie.
Na. pohon častí ložnej korby alebo blokovacích prvkov sa vzhľadom na priaznivý pomer výkonu k hmotnosti a možnosť zvýšenia sily s výhodou. používajú elektricky ovládané h y d r a u. 1 i c k. é pohony.
Vysielač diaľkového bezdrôtového ovládania môže mať ovládací panel, na ktorom sú. indikované identifikačné čísla aktivovaných vyklápacích vagónov a ktorý má jednoznačne ozančené tlačítka na ovládanie sklápania, zdvíhania a spúšťania ložnej korby a má naviac núdzový vypínač na rýchle zas t. a v e n i e v y k. 1 a d a. n i a „
F'r i použití diaľkového bezdrôtového ovládania na o v 1 á d a n i e n a k 1 a d a c í c h a 1 e b o v y k. 1 a d a c í c h z a. r i a d e n í vyklápacieho vagóna m o Ž e byt vlak s niekoľkými vy k. lapač í mi vagónmi, ktorý prišiel na staňoviste, v najkratšej dobe úplne vyložený jedným pracovníkom, ktorý pritom nemusí byť v bezprostrednej blízkosti miesta vykladania a ktorý tiež nemus i y!'. on a v a ť 11 t?be z pec ne ú. k o n y , a k o <··:. T. j. €? ΓΊ -ž:’ k. O ľ .1 td t1 £ i t? L) O ľl O P ·::? k.
P & b J. O I··’ C.! V £· Π .‘.L θ z:· j. t? b O
-M.
je ohrozená jazdou vlaku alebo neúmyselným otvorením bočných stien a vykladaním vyklápacieho vagóna, ku ktorému, môže dôjsť nedopatren im.
Pri vykladaní takéhoto vlaku je len potrebné, aby si obsluha vysielačom zvolila jednu alebo viac ložných korieb, ktoré majú vyložiť. Pritom sa zadávajú príslušné identifikačné čísla a čaká sa na signál spätného hlásenia, n a p r. n a. r o z s v i e t e n i e b 1 i k a j ú. c i c h k o n t. r o 1 i e k. n a. z v o 1 e n ý c h 1 o ž n ý c h k. o r b á c h. P o t o m s a z v o 1 í s m e r v y k. 1 a. d a n i a, t.. j . n a p r a v o alebo naľavo od koľajnice, a znovu sa. čaká. na potvrdenie, či bola zvolené správna strana vyklápania. Daľším príkazom je potom možné hydraulicky odblokovať príslušnú stranu, ložnej korby, v dôsledku, čoho sa príslušná bočná strana 'ložnej korby odblokuje a hydraulicky sklopí do požadovanej polohy a potom sa. ložná. korba nadvihne· do takej polohy, aby nastalo v ysyp á va n i e. Kon c ový m sp í načom n a vyk 1 á pa c om v a gón e je p ri tom zabezpečené, že nedôjde k preťaženiu, hydraulických valcov a prekročeniu určitého uhla sklonu. ložnej korby, čím sa. vylučuje nebezpečie prevrhnutia vyklápacieho vagóna. Toto nebezpečie by mohlo vzniknúť, keby bočné steny zostali uzavreté a celý objem sypkého materiálu ložnej korby by sa po nadvi hnutí mimo ťažiska.
tejto ložnej korby nachádzal vyklápacieho vagóna, takže by vznikol príliš veľký vyklápací moment. Zariadenie na sledovanie uhla naklonenia môže predstavovať vodováha alebo olovnica, ktoré ovládajú spínač alebo akékoľvek iné elektrické zariadenie na meranie sklonu. Po vyložení obsahu ložnej korby sa sled úkonov obráti, dokiaľ sa nedosiahne navrátenie všetkých funkčných oblastí vyklápacieho vagóna do ich východiskových polôh.
V alternatívnom vyhotovení vyklápacieho vagóna s dvomi, tromi alebo viac vyklápacími ložnými korbami môže mať tento vyklápací vagón reguláciu, ktorá vylúči súčasné vyklopenie všetkých ložných korieb na jednu stranu, čím sa zvýši stabilita takéhoto vyklápacieho vagóna., i o stavu techniky je pritom známy predpis·, K1.ory predpisuje vylúčenie nebezpečenstva prevrhnutím takéhoto vyklápacieho vagóna tzv. koľajnicovými kliešťami, ktoré sú v tomto prípade zbytočné.
Er..e±LĽÄ?i...
Podstata vynálezu je ďalej objasnená na príkladoch jeho uskutočnenia, ktoré sú popísané na pripojených výkresoch, ktoré znázorňuje· obr. 1 časť vyklápacieho vagóna v bočnom pohľade, obr. 2 čelný pohľad na vyklápací vagón v sklopenej polohe, obr. 3 umiestnenie ložnej korby na podvozku, obr. 4 časť ložnej korby pri sklopenej bočnej stene, obr. 5 ovládací panel diaľkového ovládania, obr. 6 čiastkový pohľad na iné vyhotovenie ložnej korby obr. 7 čiastkový rez čelnou stenou takejto ložnej korby obr. 8 čiastkový pohľad na čelnú stenu ložnej korby podľa
Čiastkový obr. 6 a pôdorysný pohľad na blokovacie zariadenú C - D z obr. 8 obr.
podľa, rezu
ErlkLad.
Na obr. i je znázornená predná časť Železničného v y k 1 é. p a c i e h o v a g ó n a, k t o r ý s o s v o j im é t v o r o s o v ý m p o d v o z k. o m JL stojí na železničných koľajniciach N. Ako podvozok bol zvolený podvozok vyradeného nákladného vagóna. Po strhnutí nadstavby boli na podvozok .1 namontované tri obojstranné výklopné ložné korby s úložným objemom 9 m3 , z ktorých sú znázornené ložné korby 2,2 určené na dopravu a vykládku sypkého materiálu, napríklad štrku. Uvedené ložné korby 2, 3 ležia na podlahe 2Ώ podvozku i..,.. s ktorým sú spojené otočnými s U e r e t o v a n é h y d r a u 1 i c. k y o v1 á d a n ý m i
ď. ktoré pôsobia
ProO 3 z a .ložnou korbou 2 u ?. ' ppsu io i ožr>e i kcjr t'v „2, klbfui A b 1 ok.ovac í mi valcami viď z valce i Q rk toré tiíe čapy _l_/_ otáčam a — sí ύ u m ii. e s ti n e n é z d v i hs c i e .. Rovnako i e vítovenš a i ložné korba 3 a ďaľšie ložné korby.
Medzi ložnou korbou 2 a ložnou, korbou 3 je na. podlahe 2 Q podvozku. JL u m i es t n en ý hydraulický agregát 1 :i. s rozvodnou, ventilovou skriňou, ktoré, je prepojená s blokovacími valcami 5, zdvíhacími valcami 1Q a ďaľéími valcami, pričom jednotlivé valce 'sú. aktivované príslušnými obvodmi. Hydraulické agregáty 11 ·, ktoré majú nežné, z or ne n é psvetlovacie zariadenia a spínacie prvky, majú. aj nežné, zor n e n ú. n a p é. jačiu sústavu na napájanie z elektrických generátorov, ktoré sú poháňané vznetovými motormi, ktoré sú umiestnené na každom treťom vagóne. Hydraulické agregáty JLI majú pre istotu prípojky na. napájanie elektrickým prúdom zvonka alebo z lokomotívy.
Hydraulický agregát JLi je počas nakladania ložných korieb 2L3 chránený krytmi ZJ3, ktoré sú. ovládané ďaľšími hydraulickými valcami :L·. Ρδ\ skončení procesu, nakladania, môžu byť kryty 7,8 sklopené tak, aby prebytočný sypký materiál sa zosypal na. ložnú korbu 2,3. Každý vyklápací vagón má.
viacnásobné označenie. Bočné steny ložných korieb 2,3 majú. číslovanie, v znázornenom príklade uskutočnenia číslicami III a V. Vyklápací vagón má aj odrazovú plochu 41, ktorá môže byť zhotovená ako aktívny reflektor. P r e ľavú. stranu, vyklápacieho vagóna sa. môže zvoliť napríklad červená farba a pre pravú, stranu. zelená farba, aby sa mohla. takto jednoznačne identifikovať poloha vyklápacieho vagóna. Okrem toho je každej ložnej korbe 2 priradené identifikačné zariadenie 12, poprípade ložnej korbe 3 identifikačné zariadenie 13, Uvedené identifikačné zariadenia 12,13 môžu predstavovať prijímače signálov diaľkového ovládania a súčasne môžu. mať kontrolky na indikáciu rôznych operácií, ktoré sa robia s vyklápacím vagónom.
N a d b r'. 2 j e v y k1.1 apač í v a g o n 3. ť. Q 5 Q S í··'. J- o p e f ! O U I O S Π C) U I ·. O ľ“ b o u, čelnou stranou JL4 ložnej korby 2 z n a. z o r n e n ý v c e I n o m p o r i ľ a d e .2„ Na podvozku JL je pred s t ľ e d o v o umies t n e n y z: d :í i a a c i .i.V s ma m i má iným zdvihom korbou 2« Maximálne pri stn ri
Ľu O í ’£·? ľ Ί V y k Iop t' 01.1.1 ktorom je vyplýva zo vyklopení s koľajníc . tá.
2s blakovaný, ešte zaistená stabilita vyklápacieho vagóna, šírky ložnej korby 2x. maximálnej výšky tä pri E podvozku i. nad úrovňou železničných Vo vyklopenej polohe je Cap 17 otáčania s a t i a. 1 č o c a p ,1Z.šä o t á č a n i a na ľa v e j s t r a ri e vy i v f vyklápacieho Vagóna je 20 závesu 27 uvoľnený. Čelná strana 14 ložnej korby 2 má aj ďaľší hydraulický valec 18, ktorý je spojený s bočnicou 16, ktorá je pevne spojená 5 bočnou stenou Ä» ktorá nie je znázornená. Na p r s. vej strane vyklápacieho znázornený ďaľší hydraulický valec 1Sa vo vysunutom k t or o m je boč n á s t r a n a 4 a b o Č n i c a 15 v y k 1 o p e n á. d o roviny s podlahou 12 ložnej korby 2- Bočnica 15 pritom slúži ako vedenie na. sypký materiál, aby sa nesypal cez konce bočnej steny 4.
Ma obr. 3 je vo zväčšenej mierke
vagóna je
s t a v e, v
roviny s
znázornený r spojom medzi vyklápacím vagónom, prípadne jeho podlahou. 2Ώ, ktorá je zostavená z profilov 2JL·. e nasadenou ložnou korbou 2. Všetky steny ložnej korby 2 z dôvodu. dlhodobej odolnosti voči vydutiu predstavujú oplechovanú konštrukciu z oceľových profilov. Podlaha 12 ložnej korby 2 pozostáva z dvojitých T-profilov 22, ktoré sú z oboch strán pokryté plechmi 23. Bočná stena 4 ložnej korby 2 pozostáva z dvojitých T-profilov 22 umiestnených v strednej časti tejto bočnej steny 4 a. rúrkových profilov 25,31 umiestnených pri hranách bočnej steny 4. Rovnobežne s dvojitými T-profilmy je v bočnej stene umiestnený aj L-profil 23. Uvedené profily 25, 28,_52, 51 sú aspoň z časti pokryté plechmi .33, poprípade plechmi 24a,
24b, ......24c. Podvozok 1 a ložná korba 2 sú. vzájomne spojené závesom 22..X. otočným kĺbom A a. Čapom 17 otáčania, zatiaľ Čo bočná stena 4 je s podlahou 12 ložnej korby 4 výkyvné spojená čapom 23, ktorý je umiestnený v rúrkovont profile 25
Na obr. 4 je znázornený roh ložnej korby 2 2 obr,. 3 pri s k .í o p e n e 1 b o č n e i z- t e n e 4.. z. o z o b r a. z e n x a j e z r e i m e, ž e m e d z i piechcun 21 podlahy 12 a plechom Hl na vnútornej strane bočnej steny 4 loZne s !·. or by 2 ,ie medzere ·. ktoi· e jx vypj.i zená ŕ Ur Kový m i fo profilom 22. Aby sa zaistilo, že do štrbiny, ktorá je z k. o n é t r u. k č n ý c h cl ô v o d o v n e v y h n u t e ľ n á p o z d 1S r ú r k o v é h o p r o f i 1 u 25 nevnikol žiadny sypký materiál, podlaha 12 má aj stieraciu lištu 52 s bočná stena 4 uvedený L-profil 2.S, ktorý tiež slúži ako stierecia hrana pre rúrkový profil 25·
Na obr. 5 je ' znázornený ovládací panel vysielača diaľkového ovládania. Vedľa núdzového vypínača 40 je umiestnený displej 33 na identifikačné označenie ložnej korby 2,5.. Toto identifikačné označenie možno zadať tlačítkovým poľom 39 a pri chybnom zadaní vymazať tlačítkom 3fí. šípkami označené tiačítka 34, 55 ovládajú sklápanie v naznačených smeroch, zatiaľ čo tlačítkom 26 sa ovláda, zdvíhanie ložnej korby 2j__2. Pomocou tiačítka 32 možno požadovať potvrdenie rôz n yc h f u n k c i í, aby sa predišlo c hybe p ri ov1á d an í.
Program diaľkového . ovládania nepripustí súčasné s k 1 o p e n i s v έ e t k ý ch 1 o ž r, ý c h 1-: o r i e b 2 , 5 jedného v y k 1 á p a c i e h o vagóna, aby sa zaistila jeho stabilita na železničných k o ľ a j nie i a ch N.
Na. obr. 6 je znázornená ložná korba 5Ω s bočnou stenou 75 na podvozku 36. Zdvíhací valec 47 ložnej korby 50 je na P o d v o z k u 56 v ý k. y v n e u 1 o ž e n ý p t - o s t r e d n í c t v o m 1 o ž i s k. a 48 n a priečnom nosníku 42 a na svojom hornom konci kĺbom 45 je spojený s horným okrajom ložnej korby 50. S uvedeným zdvíhacím valcom 42 je ďalej spojená sústava. ťahadiel na. ovládanie vrchného krytu 41, ktoré. pozostáva z dvojice pák
42.x_„_44.^ ktoré sú v kĺboch 45,.........45. Funkcia tejto sústavy ťahadiel bude bližšie popísaná v súvislosti s popisom obr. 7.
Na podvozku 56 sú ešte uchytené valce .54..,________35 s viacnásobným zdvihom, ktoré pôsobia na pozdlžnú. sústavu 55 ťahadiel,, Valce
24λ..............22 s viacnásobným zdvihom možno takto pomocou páky 78 priečnej sústavy ťahadiel - viď obr,. S a 9 - využiť k zablokovaniu bočných stien a súčasne k odblokovaniu ložnej k c? r by 50 prostredn í c tvom závory 5 ľ -- poloha E valca,
P o p ! í r a d e k z a b 1 o ková n i u polohe E môže by t ložná prechodom čapu 22 ..... poloha β. V
(. o t b a 3y s t ··. i o p en é n a n e z n á z o r n e n ú stranu, zatiaľ čo v polohe Ω je ložné korba 5i> buď zablokované alebo môže byť sklopená na znázornenú stranu vyklápacieho vagóna, v závislosti na. polohe sústavy ťahadiel na protiľahlej strane tohoto vyklápacieho vagóna.
čiastkovom reze znázornená ľavá strana
Na obr.

Claims (24)

  1. ložnej korby 50 s jej čelnou stenou 6'a, integrovaným vodiacim k to r ý .63 sa zariadením 70 pre sypký materiál s blokovecím čapom 22· svojou funkciou zodpovedá čapu 52. Šikmá čelná stena môže oprieť o nosník 69 na vyklápacom vagóne a zaistiť ložnú korbu 50 pri náraze vyklápacieho vagóna v pozdĺžnom smere. Ne uvedenom nosník 69 je v ložisku 6.S uchytený zdvíhací valec 6?, ktorý je svojím horným koncom prostredníctvom oka 65 pripojený k ložnej korbe - viď obr. 4. Zdvíhací valec 67 je tu. znázornený v polohe na začiatku. zdvihu, keď je pomocou, sústavy ťahadiel 62, 64 už 'sklopený kryt. 6JL, ktorého obsah sa.
    ložnú. korbu. Daľsiemu sklápaniu.
    Týmto dorazom 66 --a súčasne zdvíhanie ložnej korby 5£>.
    Na obr. 8 je v čiastkovom pohľade znázornená čelná stena.
    Tú 2 obr. 6. Zdvíhací valec 47a je tu.
    takto vysype na bráni doraz 66..
    krytu. 6JL aktivuje
    65 ložnej korby korby
    Μ.
    keď je jeho znázornený vo vyklopenej polohe ložnej spodný koniec vychýlený v smere šípky 6i. Otvárací valec 26 bočnej steny 75-, z ktorej je znázornená bočnica 78, je jedným svojim koncom uchytený na bočnici 78 a. druhým koncom na čelnej stene 65 ložnej korby 50 ·, takže sa sklápa spolu s touto ložnou korbou 5£í. Vo vnútri priečneho nosníka 49 ·, ktorý je umiestnený na podvozku 56, je umiestnená ďaľsia priečna sústava ťahadiel na blokovanie bočnej steny 23. Vo výreze B je tyč 52, ktoré má na svojom konci zaoblený čap 53? ktorý môže zasahovať do vybrania 52 v Tyč 52 je ovládaná kulisou fcO, uchytená na blokovacej tyči 52u.
    9 Je znázornený rez C - D znázornená v pódor
    Na obr. tyč 53 je naznačený ·? mc je;, pohybu, ta:
    boč n J. c i. .2.3 bočnej steny 75». ktorá je spolu s pákou 73 n o f ti v eden
    P o h ľ a d e a S ί p k a m J je ý výrezom / ki.il J s e 6Ώ zaujíma v dôsledku pohybu blokovacej tyče 53 dve rôzne polohy, ktoré? sú určené polohami E, poprípade E alebo G v
    blokovacej tyče 53. Cap 2Ά je znova spojený s tyčou. 52, takže zaoblený čap 5S je pohyblivý naprieč bočnicou 7S bočnej steny 75 vyklápacieho vagóna, kým nezapadne do vybrania. 52, kde sa dostáva do pokojovej polohy zatiahnutím čapu. 74 doľava, čiže blokovacia tyč 55 pridržuje čap 74 v polohe. Q. F'r i pohybe blokovacej tyče 53· do znázornených polôh E, poprípade E, zaoblený čap 58 bočnicu 78 bočnej strany 75 opäť odblokuje.
    P A T E N T O V E MAR O K V
    1Spôsob vi* klad a n i a výklépacích ložných korieb vyklápacích vagónov na prepravu a vykladanie sypkého materiálu, v y — značujuci sa nasledujúcimi, s výhodou diaľkovo o v 1 a d a. n ý m i o p e r á c i a. m i s
    a) voľbou jednej alebo niekoľkých vyklápacích ložných k □ r i e b (2, 3, 50) a po t v r d e n í m v o ľ b y s í g n á 1 o m s p ä t n é h o h 1 a s en i a,
    b) voľba smeru vyklápania a potvrdenie voľby signálom s p ä t n é h o h 1 á s e n i s,
    c) odblokovanie bočnej steny (4, 75) ložnej korby (2, 3, 50) v smere vyklápania
    d) sklopenie bočnej steny (4, 75) do požadovanej polohy,
    e) naklonenie ložnej korby (2, 3, 50) až do požadovanej polohy sa v rámci konétrukčných obmedzení volí v závislosti od ľ u. b o v o ľ n e v o 1 i t e ľ n ý c h p a r a m e t r o v
    - okamžiku vykladania v priebehu prepravy sypkého materiálu.
    - vzdialenosti sypania a/alebo r ý c h 1 o s t i s y p a n i a,
    - aktivácie zdvíhacích valcov (10, 47, 67) a.
    f) po vyložení sypkého materiálu, navrátenie ložnej korby (2, 3, 50) do východiskovej polohy.
    V y k 1 á. p a c í v a g ó n na prepravu. a vykladanie sy pkého materiálu, v y z n a č u. j ú c i s a. t ý m, že pozo- stáva z podvozku (i , 56) , na k torc ' m je položená naj (lienej jedna ložná korba (2, 3, 50), ktorá, sa dá v y k 1 á p a ť p o m o c o u z d v í h a c i e h o valca (10, 47) u. m i e s t γι e n e h o v strede na podvozku (i, 56 ) pri oboch če * i n ý c h s t. e n ách (14, 63) ložnej korby (25 50) a. ktorej j e dnodielne bočné steny <4, 75) sú za ôce1 o m v y k. 1 a. b a n i a s . p ojené s rodí a h o u. ( 1P ) ( ) t.ťť ’»ÍQ i O '2'í*Tj ’ orby (2, 3, 50) :::2- 1 OpH ti? 7 p t .i.1 C O i i 1 1 o Ž fl á Í: o ! P r: (2, -5. 50) j e ·::í .i ak o v e Γ7 ·,' | ádcďi :'Á j·· j y ŕ j p a u 1 i c k ý (d i
    valcami (5, 18, 76) za účelom spojitého vyklápania bočných stien (4, 75) v rámci konštrukčných obmedzení v závislosti na ľubovoľne voliteľných parametroch
    - okamžiku vykladania v priebehu prepravy sypkého materiálu
    - vzdialenosti sypania a/alebo
    - rýchlosti, sypania
    - aktivácie zdvíhacích valcov (10, 47, 67).
    3. Vyklápací vagón podľa nároku 2, v y z n a. č u j ú. c i s a t ý m, že na oboch koncoch každej bočnej steny (4,
    75) vodiacim zariadením na sypký materiál je bočnica (15, 16, 78).
    4. Vyklápací vagón podľa-, nároku. 2 alebo 3, vyznačujúci sa t ý m, že podlaha (1?) a bočná stena (4) ložnej korby (2, 3) sú navzájom spojené krytým otočným kĺbom (25, 26). «
    5. Vyklápací vagón podľa nároku 4, v y z n a č u j ú c i sa t ý m, že otočný kĺb (25, 26) je zakrytý kruhovým Plášťom (25).
    6. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 5, v y z n a č u j ú c i sa t ý m, že bočná stena. (4) pozostáva z profilov (25, 28, 27, 31) opláštených plechmi a najmenej jedna hrana (25, 31) bočnej steny (4) je tvorená profilom zhotoveným ako kruhová rúrka.
    7. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 6, v y z n a č u j ú c i s a. t ý m, že pred a/alebo za ložnou korbou (2, 3, 50) je na podvozku (1, 56) umiestnený hnací agregát (11) chránený sklopnými krytmi (7, 8) .
    8. Vyklápací vagón podľa nárok u /, v y z n a. č u 't i1 c i
    21s a t ý m,, že má výkyvný systém (42 - 45, prípadne 62, 64-, 65) pre kryty (41, 61) ovládaný zdvíhacím valcom (47, 67).
    9. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až B, v yz n a č u j ú c i sa t ý m, že ložná korba (2, 3, 50) má šikmé, smerom nahor sa rozbiehajúce čelné strany (63).
    10. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 9, v yz n a č u j ú c i sa t ý m, že na. podvozku. (1, 56) sú pred čelnými stranami (63) ložnej korby (50) naprieč ku vyklápaciemu vagónu umiestnené priečne nosníky (49, 69) na podoprenie tejto ložnej korby (50) a/alebo zdvíhacieho valca (47>^67).
    11. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 10, v y- z. n· a č u j ú c i sa i tým, že ložná korba (50) má najmenej jednu stenu deliacu túto ložnú korbu (50) v pozdĺžnom smere. 12. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 11, v y- z n a č u j ú c i s a t ý m, že jedna alebo všetky
    ložné korby (50) vyklápacieho vagónu, majú sústavu ťahadiel (51 - 55, prípadne 58 - 60) pre voliteľné súčasné zablokovanie a odblokovanie výkyvných mechanizmov ložných korieb (50) a bočných stien (75, 78) valcom (54, 55) s viacnásobným zdvihom.
    13. Vyklápací vagón na prepravu. a vykladanie sypkého materiálu, vyznač u j ú. c i sa t ý m, že má diaľkové ovládanie podľa obr. 5 pre nakladacie a vykladacie mechanizmy tohto vyklápacieho vagónu.
    14. Vyklápací vagón na prepravu podľa niektorého z nárokov 2 :Λι. . g4 - 7 .
    ' :-r 7' až 13, vyznačujúci sa tým, že má próstrie-- . dky (III, V, 12, 13, 41) na indikáciu prevádzkového stavu a/alebo polohy vyklápacieho vagóna.
    15. Vyklápací vagón podľa, niektorého z nárokov 2 až 14, vyznačujúci sa. t ý m, že má riadiace alebo regulačné zariadenie s tlačítkovým ovládaním na hydraulický pohon (11).
    16. Vyklápací vagón podľa, niektorého z nárokov 2 až 15, v y z n a č u j ú c i sa t ý m, že každá ložná korba (2,
    3) má identifikačné zariadenie (12, 13).
    17. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 16, vyz n a č u j U c i s ä- t ý m, že k identifikačnému zariadeniu (12, 13) je pripojený hydraulický pohon (11) na premiestňovanie časti ložnej korby (2, 3).
    18. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov. 2 až Ϊ7, v ý - z n a č u j ú. c i sa tým, že má regulačnéJa/alebo programovo riaditeľné prostriedky zabraňujúce prevráteniu.
    19. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 18, vyznačujúci sa tým, že má elektrický generátor poháňaný vznetovým motorom pre napájanie hydraulických agregátov (11).
    20. Vyklápací vagón podľa niektorého z nárokov 2 až 19, v y z n a č u. j ú c i sa. t ý m, že má akumulátor nabíjaný P o č a s p r e p r a. v y n a b í j a c í m generátorom s p r i a h n u t. ý m s jed n o u nápravou vyklápacieho vagóna, ktorý je určený na štartovanie generátora elektrického prúdu, a/alebo napájanie signálnych zariadení vyklápacieho vagóna.
    21., Použitie diaľkového ovládania nakladacích a vykladacích zariadení na vyklápacom vagóne s vyklápacou ložnou korbou na prepravu a vykladanie sypkého materiálu prostredníctvom aktivácie identifikačného zariadenia špecifického p r e „i e d n o 11 i. v é I o 2 n é k o r by.
    22. Všetky nové znaky alebo kombinácie znakov, ktoré tu nie s ú u v e d e n é.
    P V $01,-¾
    - 24 Zoznam vzťahových značiek
    1 podvozok
  2. 2 ložné korba
  3. 3 ložné korba.
  4. 4 bočné stena
  5. 5 blokovací valec
  6. 6 otočný klb
  7. 7 kryt
  8. 8 kryt
  9. 9 hydraulický valec
  10. 10 zdvíhací valec
  11. 11 hydraulický agregát
  12. 12 identifikačné zariadenie
  13. 13· identifikačné zariadenie
  14. 14 čelná strana (ložnej korby 2)
  15. 15 bočnica.
    '
  16. 16 bočnica
  17. 17 čap otáčania
    17a čap otáčania
  18. 18 ďaľéí hydraulický valec
    18a d’aľší hydraulický valec
  19. 19 podlaha, (ložnej korby 2)
  20. 20 podlaha (podvozku 1)
  21. 21 profil
  22. 22 dvojitý T-profil
  23. 23 plech
  24. 24a plech
SK504-94A 1991-11-01 1992-10-31 Dumping wagon and the way of its unloading SK50494A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19914136430 DE4136430A1 (de) 1991-11-01 1991-11-01 Kippwaggon
PCT/DE1992/000920 WO1993009014A1 (de) 1991-11-01 1992-10-31 Kippwaggon

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK50494A3 true SK50494A3 (en) 1994-09-07

Family

ID=6444136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK504-94A SK50494A3 (en) 1991-11-01 1992-10-31 Dumping wagon and the way of its unloading

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0609337A1 (sk)
CZ (1) CZ282710B6 (sk)
DE (1) DE4136430A1 (sk)
PL (1) PL169929B1 (sk)
SK (1) SK50494A3 (sk)
WO (1) WO1993009014A1 (sk)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19625691C2 (de) * 1996-06-27 1999-06-02 Deutsche Bahn Ag Kastenkipper
EP1090825A3 (de) * 1999-10-07 2002-04-10 Österreichische Bundesbahnen Zweiachsiger Eisenbahngüterwagen
AU2001249998A1 (en) * 2000-07-21 2002-02-05 Thrall Car Manufacturing Company Side tipping wagon with improved tip mechanism
DE102007001747A1 (de) 2007-01-07 2008-07-10 Bermüller, Wolfgang Kippeinrichtung
EP1839988A3 (de) 2006-03-26 2008-07-16 Wolfgang Bermüller Kippeinrichtung zum Kippen von einem Container, der auf einem Waggon montiert ist
DE102006039253A1 (de) * 2006-08-22 2008-03-20 Msb-Management Gmbh Modulares Transportsystem mit Mulden und Waggons für Schüttgut
DE102009048064A1 (de) 2009-10-01 2011-04-14 Leonhard Weiss Gmbh & Co. Kg Kippmodul zum Schüttguttransport auf Eisenbahnwaggons
HRP20120309A2 (hr) 2012-04-10 2013-10-11 Radionica ĹľeljezniÄŤkih vozila ÄŚakovec d.o.o. Vagon za prijevoz i kontrolirano nasipavanje higroskopnog materijala
CN106044094B (zh) * 2016-08-18 2019-04-12 安徽合力股份有限公司合肥铸锻厂 一种轨道运转车
AU2017380556B2 (en) * 2016-12-21 2020-05-21 Crrc Yangtze Co., Ltd. Railway side-tipping wagon
CN107031670A (zh) * 2017-03-10 2017-08-11 长葛市宏锦成电动科技有限公司 一种自卸电动平车
AT522204A1 (de) * 2019-02-20 2020-09-15 Boxmover Gmbh Haltestruktur zur lösbaren Befestigung einer modularen Transporteinheit auf dem Tragrahmen eines Bahnwaggons
WO2021253609A1 (zh) * 2020-06-18 2021-12-23 中车太原机车车辆有限公司 一种自动倾翻车
CN111775981A (zh) * 2020-07-29 2020-10-16 中车株洲车辆有限公司 铁路侧翻车
CN113044068B (zh) * 2021-04-22 2022-10-25 河南启欧通用机械有限公司 一种具有阻滞倾翻功能的伸缩式矿车架
CN113911150B (zh) * 2021-11-11 2023-12-08 浙江省建工集团有限责任公司 一种建筑工程施工用轨道型推车装置
CN114919608A (zh) * 2022-05-18 2022-08-19 陕西竹园嘉原矿业有限公司 一种煤矿生产用运输车

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT200181B (de) * 1956-08-10 1958-10-25 Ver Westdeutsche Waggonfab Kippwagen
US3240164A (en) * 1961-12-08 1966-03-15 Differential Steel Car Co Selective closure latching mechanism for tilting dump vehicles
US3603266A (en) * 1969-03-25 1971-09-07 Henry Fort Flowers Tilting dump car door hinge
DE2115588A1 (de) * 1970-11-30 1972-10-05 Siemens Ag Drahtgebundene Fernsteuerung für Betätigungsvorrichtungen, insbesondere Entladeklappen, eines aus mehreren Wagen zusammengesetzten Transportmittels mit beliebiger Reihenfolge der Wagen
DE2148236A1 (de) * 1971-09-28 1973-04-05 Rheinische Braunkohlenw Ag Steuereinrichtung zum selbsttaetigen kippen von abraumzuegen, wie auch von kohlenwagen- und bodenentleerernzuegen
CH616891A5 (en) * 1977-09-26 1980-04-30 Vevey Atel Const Mec Bucket car with opening roof
US4240355A (en) * 1979-05-21 1980-12-23 The Maxson Corporation Side dumping railroad car

Also Published As

Publication number Publication date
WO1993009014A1 (de) 1993-05-13
PL169929B1 (pl) 1996-09-30
CZ91994A3 (en) 1994-07-13
DE4136430A1 (de) 1993-05-06
PL307300A1 (en) 1995-05-15
EP0609337A1 (de) 1994-08-10
CZ282710B6 (cs) 1997-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK50494A3 (en) Dumping wagon and the way of its unloading
US3202305A (en) Material handling apparatus
US3071264A (en) Refuse collection system
US3233758A (en) Lift gate
US2246543A (en) Railroad car for transporting vehicles
EP0577540B1 (en) Truck for the collection of garbage and refuse
US10723545B2 (en) Specialized container for the storing of granulated raw materials and operations support base
EP2233425B1 (en) System for unloading a container from a wagon.
US4095708A (en) Reversing device for hoisting and tipping freight containers
US20070166139A1 (en) Truck lifted rear-load transfer system
US4773598A (en) Multi direction dump body for trucks
CN111452811A (zh) 一种汽车-集装箱两用凹底运输车
US4249848A (en) Transportable, collapsible vehicle loading hopper
GB2113175A (en) A vehicle
US3365087A (en) Trash truck
US3283926A (en) Transporting unit, especially for railway track sections
US3378302A (en) Vehicle for the transport of bulk material
US3442404A (en) Method and apparatus for disposal of waste employing rail and off-road equipment
GB2132583A (en) Loading and unloading buffer platform
US3302808A (en) Container loading and unloading mechanism
CN100418823C (zh) 用于支承铁路/公路联合运输的车厢的绕枢轴转动运载结构的绕枢轴转动支承基体
IE49467B1 (en) Semi-trailer body for a bulk material transport vehicle,in particular a lorry
US3231120A (en) Container loading and unloading mechanism
US4357129A (en) Self-propelled ballast dispensing machine
US3198363A (en) Skip hauler for truck and railway transportation