CZ281394B6 - Kokatalytická kompozice použitelná pro polymeraci alfa-olefinů - Google Patents

Kokatalytická kompozice použitelná pro polymeraci alfa-olefinů Download PDF

Info

Publication number
CZ281394B6
CZ281394B6 CS912682A CS268291A CZ281394B6 CZ 281394 B6 CZ281394 B6 CZ 281394B6 CS 912682 A CS912682 A CS 912682A CS 268291 A CS268291 A CS 268291A CZ 281394 B6 CZ281394 B6 CZ 281394B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
halide
compound
electrodonor
organoaluminium
solid component
Prior art date
Application number
CS912682A
Other languages
English (en)
Inventor
Paul Fiasse
Hervé Collette
Original Assignee
Solvay Polyolefins Europe-Belgium (Société Anonyme)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay Polyolefins Europe-Belgium (Société Anonyme) filed Critical Solvay Polyolefins Europe-Belgium (Société Anonyme)
Publication of CS268291A3 publication Critical patent/CS268291A3/cs
Publication of CZ281394B6 publication Critical patent/CZ281394B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F4/00Polymerisation catalysts
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polyethers (AREA)

Abstract

Kokatalytická kompozice rezultující z uvedení do styku organohlinitého halogenidu /A/ s organickou elektrodonorovou sloučeninou /ED/ zvolenou ze skupiny zahrnující estery, amidy a ketony, přičemž organohlinitý halogenid /A/ má atomový poměr halogen /X/ / hliník /Al/ vyšší než 1 a nižší než 1,3 a halogenid /A/ a elektrodonorová sloučenina /ED/ se použijí v molárním poměru halogenid /A/ / sloučenina /ED/ vyšším než 20. Katalytické systémy použitelné pro polymeraci alfa-olefinů obsahují výše uvedenou kompozici a pevnou složku na bázi chloridu titanitého v komplexu s elektrodonorovou sloučeninou.ŕ

Description

Vynález se týká způsobu polymerace α-olefinů s použitím katalytických systémů, obsahujících pevnou složku na bázi halogenidu titanu a kokatalytickou kompozici, a konkrétně způsobu polymerace s použitím určitých kokatalytických kompozic. Katalytické systémy s těmito kokatalytickými kompozicemi jsou vhodné zejména pro stereospecifickou polymeraci propylenu.
Dosavadní stav techniky
Je známo stereospecificky polymerovat α-olefiny, zejména propylen, pomocí katalytických systémů, obsahujících kokatalyzátor, tvořený organokovovou sloučeninou, jakou je například alkylhliník, který může být popřípadě halogenován, společně s pevnou složkou, obsahující halogenid titanu.
Rovněž je známo, že z uvedených halogenovaných alkylhliníků nejsou vhodné pro stereospecifickou polymeraci α-olefinů alkylaluminiumdihalogenidy; tyto dihalogenidy jsou pro uvedenou polymeraci použitelné pouze v případě, kdy je k nim přidána elektrodonorová sloučenina (A.D, Ketley, The Stereochemistry of Macromolecules, sv. 1, 1967, str. 24 a 27). Výhodnými halogenovanými alkylhliníky vzhledem k tomu, že udělují výše uvedeným katalytickým systémům maximální stereospecificitu, jsou dialkylaluminiumhalogenidy, které jsou čištěny takovým způsobem, že jsou z nich odstraněny škodlivé nečistoty, jako například trialkylhliníky a dialkylhliníkhydridy [viz např. patent US-A-3100218 /Monsanto Chem. Co./].
Četné systémy tohoto typu jsou popsány v odborné literatuře. Tak je například v patentu CS-A-120142 /J. Mejzlík a kol./, jehož anotaci lze najít v Chemical Abstract, sv.68, 1968, str.5, odkaz g, popsána polymerace propylenu v přítomnosti katalytického systému, obsahujícího chlorid titanitý a diethylhliníkchlorid, ke kterému je přidáno 1 až 30 % hmotnostních, vztaženo na jeho hmotnost, ethylhliníkdichloridu. Zvýšení dosažené stereospecifičnosti je zde doprovázeno snížením produktivity.
V pat. spisu US-A-4400494 je popsána polymerace propylenu v plynné fázi v přítomnosti katalytického systému, obsahujícího složku, obsahující redukovaný titan a alkylhliníkhalogenid, jehož atomový poměr halogen/hliník se pohybuje v rozmezí mezi 0,89 a 0,98. Přítomnost dodatečných přísad v těchto systémech, prosazovaná v tomto patentu /sloupec 5, str. 26 až 38/ činí tyto systémy nestabilními.
Ve zveřejněné patentové přihlášce JP-A-7231703 /Tokuyama Soda/ je popsána polymerace propylenu v kapalném monomeru v přítomnosti směsi chloridu titanitého a dialkylhliníkhalogenidu, ke které bylo přidáno 0,001 až 0,1 mol alkylhliníkdihalogenidu na mol dialkylhliníkhalogenidu a případně sloučenina, zvolená ze skupiny, zahrnující polyamidy a polyethery. I když se ukazuje, že tyto systémy zlepšují mechanické vlastnosti získaného polymeru, nemá zabudování alkylhliníkdihalogenidu do uvedeného systému
-1CZ 281394 B6 příznivý vliv na stereospecifičnost. Kromě toho bylo zjištěno, že se stoupajícím množstvím alkylhliníkdihalogenidu klesá produktivita katalytického systému.
Ve francouzské patentové přihlášce FR-A-2551759 /Northern Petrochemical Co./ se popisuje polymerace propylenu v přítomnosti katalytického systému, tvořeného směsí sloučeniny, obsahující chlorid titanitý a chlorid hlinitý, které byly podrobeny společné krystalizaci a modifikovány rozemletím s benzoátem butylnatým a promytím kapalným propylenem, dále benzoátu butylnatého a diethylhliníkchloridu. Za účelem zvýšení produktivity těchto katalytických systémů se použije ethylhliníkchlorid s atomovým poměrem /Cl/ / /AI/ nižším než 1.
Při většině z výše popsaných katalytických systémů se polymerace propylenu provádí v přítomnosti pevné katalytické látky na bázi halogenidu titanu, halogenované organohlinité sloučeniny a elektrodonorové sloučeniny. Vzhledem k tomu, že tyto systémy jsou průmyslově velmi důležité, jsou tyto systémy a zejména směsi, obsahující organohlinitou sloučeninu a elektrodonorovou sloučeninu, předmětem četných teoretických studií /viz například S. Pasynkiewicz, Pure Appl. Chem. , 1972, .30, str. 509-521 a K.B. Starowieyski a kol., J. Organomet. Chem., 1976, 117, str. Cl až C3/. Z těchto studií vyplývá, že při uvedení do styku organohlinité sloučeniny s elektrodonorovou sloučeninou dochází k tvorbě nestabilních komplexů, které degradují na komplexní směs, přičemž tato degradace probíhá relativně pomalu. Příprava takových roztoků dlouho před jejich použitím při polymeraci je jen stěží myslitelná .
Podstata vynálezu
Cílem vynálezu je získat kokatalytické kompozice, které by mohly být skladovány po dosti dlouhou dobu bez zhoršení jejich katalytické účinnosti, které by neměly nedostatky spojené s použitím dosud známých katalyzátorů a které by měly znamenité katalytické vlastnosti.
Nyní bylo nově zjištěno, že kombinace některých halogenovaných organohlinitých sloučenin a specifických organických elektrodonorových sloučenin ve stanovených poměrech vede k novým kokatalytickým kompozicím, které mohou být snadno použity při polymeraci a jejichž katalytická účinnost není zhoršena během několikatýdenního nebo dokonce několikaměsíčního skladování.
Bylo zjištěno, že sloučení těchto kompozic s některými pevnými katalytickými látkami, obsahujícími halogenid titanu, umožňuje získat systémy katalyzátorů, zajišťující ideální kompromis mezi produktivitou a stereospecificitou, aniž by při tom bylo nezbytné použít velká množství elektrodonorové sloučeniny.
Způsob polymerace α-olefinů, při němž se používá katalytický systém, zahrnující pevnou složku, obsahující halogenid titanu, a kokatalytickou kompozici, získanou uvedením organohlinitého halogenidu do styku s organickou elektrodonorovou sloučeninou, zvolenou ze skupiny, zahrnující estery a amidy, odvozené od aromatických karboxylových kyselin, podle vynálezu spočívá v tom, že
-2CZ 281394 B6 se použije organohlinitý halogenid, zvolený ze skupiny sloučenin, odpovídajících obecnému vzorci I A1R mR nxp (I) zvolený z lineárních nebo rozvětvených alkylo2 až 8 atomy uhlíku, zvolený z lineárních nebo rozvětvených alkylo2 až 8 atomy uhlíku a aryloxyradikálů, popříkde
R1 znamená radikál vých radikálů s o >
R znamena radikal vých radikálů s pádě substituovaných, se 6 až 35 atomy uhlíku,
X je chlor, man znamenají jednotlivě jakékoli číslo z rozmezí 0 < m < 2 a 0 < n < 2 a p znamená číslo z rozmezí 1 < p < 1,3, přičemž součet m, n a p j e roven 3, přičemž se organohlinitý halogenid a elektrodonorová sloučenina použijí v molárním poměru halogenid/elektrodonorová sloučenina vyšším než 20.
Ve vzorci I jsou R1 a R2 výhodně alkylové radikály a p výhodně představuje číslo z rozmezí 1,01 < p < 1,08.
Jak to zejména ukazují hodnoty, přisuzované obecnému substituentu p v obecném vzorci I, není organohlinitý halogenid /A/, který je použitelný v rámci vynálezu, čistou definovanou organohlinitou sloučeninou, nýbrž směsí různých organohlinitých sloučenin, použitých v množstvích, odpovídajících získání kompozic, majících atomový poměr /X/ / /AI/ vyšší než 1 a nižší než 1,3, přičemž jejich surová struktura odpovídá obecnému vzorci I.
Jakožto příklady halogenidů /A/ odpovídajících globálnímu obecnému vzorci /1/ lze uvést halogenidy alkylhliníků, jako například chlorid ethylhliníku, chlorid n-propylhliníku a chlorid i-butylhliníku, fluoridy, bromidy a jodidy ethylhliníku, dále alkoxyhliníkhalogenidy, jako například chloridy ethoxyhliníku a směsi výše uvedených sloučenin ve vhodných poměrech.
Další příklady organohlinitých halogenidů /A/ zahrnují halogenidy alkylalkoxyhliníků a halogenidy alkylaryloxyhliníků; tyto sloučeniny mohou být získány o sobě známým způsobem reakcí halogenovaných alkylhliníků s alkoholem, fenolem nebo kyslíkem. Z použitelných halogenidů alkylalkoxyhliníků lze uvést ethylethoxyhliníkchlorid, isobutylethoxyhliníkchlorid, ethylbutoxyhliníkchlorid a jejich směsi; z použitelných halogenidů alkylaryloxyhliníků lze uvést ethylfenoxyhliníkchlorid.
Zvláštní skupina organohlinitých halogenidů /A/ zahrnuje reakční produkty reakce halogenovaných alkylhliníků se sloučeninami hydroxyaromatického charakteru, jejichž hydroxylová skupina je stericky bráněná, stejně jako směsi těchto produktů s haloge-3CZ 281394 B6 novanými alkylhliníky, ze kterých se při uvedené reakci vycházelo.
Uvedené hydroxyaromatické sloučeniny, jejichž hydroxylová skupina je stericky bráněná, jsou obecně zvoleny ze skupiny, zahrnující hydroxyaryleny mono- nebo polycyklicky substituované sekundárním nebo terciárním alkyiovým radikálem v obou polohách orto vzhledem k hydroxylové skupině, a výhodně ze skupiny, zahrnující fenoly, které jsou di-terc.alkylované v polohách orto vzhledem k hydroxylovým skupinám, a estery kyseliny 3-/3’,5'-di-terč.buty1-4'-hydroxyfenyl/propionové. Při použití těchto sloučenin se nej lepších výsledků dosáhne s n-oktadecyl-3-/3',5'-di-terc.butyl-4’-hydroxyfenyl/propionátem a s 2,6-diterc.butyl-4methylfenolem.
Za účelem získání takových organohlinitých halogenidů /A/ je možné předběžně uvést do styku halogenovaný alkylhliník s příslušným obsahem halogenu a hydroxyaromatickou sloučeninu v molárním poměru halogenovaný alkylhliník/hydroxyaromatická sloučenina 100 až 1, výhodně 60 až 5, výhodněji 50 až 10, v inertním uhlovodíkovém rozpouštědle po dobu nezbytnou k vytvoření alespoň částečného množství reakčního produktu, což může trvat 5 minut až 24 hodin, přičemž tato reakce je zpravidla doprovázena uvolňováním plynu, což umožňuje sledovat její průběh. Ze všech výše uvedených a definovaných organohlinitých halogenidů /A/ se nej lepších výsledků dosáhne za použití alkylhliníkchloridů /A/, zejména chloridů ethylhliníku, majících atomový poměr chlor/hliník vyšší než 1,005, výhodně vyšší než 1,01 a obzvláště výhodně vyšší než 1,015 a nižší než 1,1, výhodně nižší než 1,08 a obzvláště výhodně nižší než 1,06. Tyto chloridy mohou být získány smíšením ve vhodném poměru mono- a dichloridu alkylhliníku nebo trialkylhliníku a dichloridu alkylhliníku, přičemž alkylové radikály těchto sloučenin jsou výhodně stejné, přičemž těmito alkylovými radikály jsou zpravidla ethylové radikály.
Specifická organická elektrodonorová sloučenina /ED/, která je použitelná pro přípravu kokatalytické kompozice podle vynálezu, je zvolena ze skupiny, zahrnující estery, amidy a ketony. Tyto estery a amidy mohou být estery a amidy mono- a polykarboxylových kyselin, zejména estery a amidy alifatických karboxylových kyselin, estery a amidy olefinických karboxylových kyselin, estery a amidy alicyklických karboxylových kyselin a estery a amidy aromatických karboxylových kyselin. Rovněž jsou vhodné výše zmíněné estery kyseliny 3-/3',5'-di-terc.butyl-4'-hydroxyfenyl/propionové . Uvedené amidy mohou být mono- nebo disubstituované na atomu dusíku, zejména alkyiovým a fenylovým radikálem.
Jakožto příklady použitelných esterů lze uvést: octan methylnatý, octan ethylnatý, octan fenylnatý, chlor octan ethylnatý, propionát methylnatý, butyrát ethylnatý, valerát ethylnatý, akrylát methylnatý, akrylát ethylnatý, methakrylát methylnatý, benzoát ethylnatý, benzoát butylnatý, toluát methylnatý, toluát ethylnatý, anisát ethylnatý, sukcinát diethylnatý, sukcinát dibutylnatý, malonát diethylnatý, malonát dibutylnatý, maleát dimethylnatý, maleát dibutylnatý, itakonát diethylnatý, itakonát dibutylnatý, ftalát monoethylnatý, ftalát dimethylnatý, ftalát ethylmethylnatý, ftalát diethylnatý, ftalát di-n-propylnatý, fta-4CZ 281394 B6 lát diisobutylnatý, ftalát di-n-methylnatý, ftalát di-n-oktylnatý a ftalát difenylnatý.
Jakožto příklady použitelných amidů lze uvést: formamid, acetamid, propionamid, n-butyramid, n-valeramid, n-kaproamid, lauramid, stearamid, dimethylformamid, N-methylacetamid, N,N-dimethylacetamid, chloracetamid, akrylamid, methakrylamid, beta,beta-dimethylakrylamid, adipamid, benzamid, ftalamid, N,N-dimethylbenzamid, benzanilid a N,N-difenylbenzamid.
Jakožto příklady použitelných ketonů lze uvést: aceton, methylethylketon, methylisobutylketon, acetylaceton, propiofenon, acetofenon a benzofenon.
Velmi dobrých výsledků se dosáhne použitím esterů aromatických karboxylových kyselin, jakými jsou například benzoáty, toluáty a ftaláty. Rovněž jsou vhodné amidy, odvozené od karboxylových aromatických kyselin, jakými jsou například substituovaný benzamid nebo ftalamid, nebo nesubstituovaný benzamid nebo ftalamid. S výhodou se použijí organické elektrodonorové sloučeniny, které jsou při normální teplotě kapalné. V tomto ohledu se hodí kapalné estery aromatických karboxylových kyselin. S výhodou se používá ester aromatické karboxylové kyseliny, rozpustný v alkylhlinících. Jakožto organická elektrodonorová sloučenina je obzvláště výhodný benzoát ethylnatý.
Je samozřejmé, že není nikterak vyloučeno použít pro přípravu kokatalytické kompozice podle vynálezu několik organohlinitých halogenidů /A/ a několik organických elektrodonorových sloučenin /ED/.
Obecné podmínky přípravy kokatalytické kompozice podle vynálezu nejsou nikterak rozhodující, pokud ovšem vedou k finálnímu produktu, obsahujícímu velký přebytek, který byl definován výše, organohlinitého halogenidů /A/ vzhledem k organické elektrodonorové sloučenině /ED/.
Obecně se uvedení do vzájemného kontaktu organohlinitého halogenidů /A/ a organické elektrodonorové sloučeniny /ED/ provádí v kapalné fázi. Je-li kokatalytické kompozice podle vynálezu v podstatě tvořena produktem, rezultujícím z uvedení do kontaktu organohlinitého halogenidů /A/ s organickou elektrodonorovou sloučeninou /ED/, potom se toto uvedení do styku provádí za nepolymeračních podmínek, t.zn. v nepřítomnosti polymerovatelného alfa-olefinu a/nebo pevné katalytické látky, obsahující halogenid titanu.
Uvedený styk reakčních složek je možné provést v přítomnosti inertního ředidla. V tomto případě se použije ředidlo, ve kterém je rozpustná alespoň jedna ze zahrnutých sloučenin. V případě, že se použije ředidlo, je výhodné, když celková koncentrace rozpuštěných sloučenin je vyšší nebo rovna 5 % hmotnostním a zejména, leží-li tato koncentrace v rozmezí od 5 do 20 % hmotnostních. Toto ředidlo je obecně zvoleno ze skupiny, zahrnující kapalné alifatické, cykloalifatické a aromatické uhlovodíky, jako například alkany, isoalkany a cykloalkany, které jsou za normální teploty kapalné, a benzen.
-5CZ 281394 B6
Výhodným organickým halogenidem /A/ a výhodnou organickou elektrodonorovou sloučeninou /ED/ jsou halogenid /A/ a sloučenina /ED/, které jsou rozpustné v těchto ředidlech.
Podle výhodného provedení vynálezu lze uvedené uvedení do styku organohlinitého halogenidu /A/ a sloučeniny /ED/ provést v nepřítomnosti ředidla, přičemž se teplotní a tlakové podmínky zvolí tak, že alespoň jedna z použitých sloučenin je při těchto podmínkách v kapalném stavu. Organohlinitý halogenid /A/ a organická elektrodonorová sloučenina /ED/ jsou často kapalné a/nebo každá z nich je často schopná rozpustit druhou za normálních tlakových a teplotních podmínek. Za těchže podmínek je získaná kokatalytická kompozice sama rovněž v kapalné formě. S výhodou má tato kokatalytická kompozice formu homogenní kapaliny. Tato forma je výhodná vzhledem k tomu, že umožňuje snadné skladování, transport a manipulaci kokatalytických kompozic s ohledem na jejich malý objem. Tato forma je rovněž výhodná vzhledem k použití těchto kompozic při polymeračních postupech, prováděných bez ředidla, zejména při polymeracích propylenu, prováděných v monomeru, udržovaném v kapalném stavu nebo v plynné fázi.
Pokud se jedná o způsob uvedení do styku organohlinitého halogenidu /A/ a organické elektrodonorové sloučeniny /ED/ za účelem vytvoření kokatalytické kompozice podle vynálezu, je vhodné si uvědomit to, co již bylo zmíněno výše, a sice, že organohlinitý halogenid /A/ není čistou definovanou sloučeninou, nýbrž že je výsledkem smíšení organohlinitých sloučenin ve zvolených množstvích, nezbytných k tomu, aby bylo dosaženo atomového poměru /X/ / /AI/ vyššího než 1 a nižšího než 1,3 a aby jejich hrubé složení odpovídalo obecnému vzorci I. Jestliže se nadále označí jako /AA/ organohlinitá sloučenina méně halogenovaná nebo nehalogenovaná a jako /AB/ organohlinitá sloučenina více halogenovaná, použitá pro přípravu halogenidu /A/, potom lze:
uvést do styku organickou elektrodonorovou sloučeninu /ED/ s organohlinitým halogenidem /A/, který byl předběžně vytvořen smíšením sloučenin /AA/ a /AB/ ve vhodných množstvích, v případě, že sloučenina /AB/ je přítomna v přebytku vzhledem k ostatním dvěma sloučeninám, přidat k této sloučenině postupně a ve vhodných množstvích sloučeninu /AA/ za účelem vytvoření in šitu organohlinitého halogenidu /A/ a potom sloučeninu /ED/; nebo přidat ke sloučenině /AB/ postupně ve vhodných množstvích sloučeninu /ED/ a potom sloučeninu /AA/.
Výhodnějším je první z výše definovaných postupů přípravy kokatalytické kompozice.
Sloučeniny, použité při vytvoření kokatalytické kompozice podle vynálezu, se uvádí do vzájemného styku obecně při teplotách z teplotního rozmezí od 0 do 90 °C, s výhodou při teplotě blízké okolní teplotě /25 °C/.
Organohlinitý halogenid /A/ a organická elektrodonorová sloučenina /ED/ se za účelem přípravy kokatalytické kompozice podle vynálezu používají v molárním poměru organohlinitý halogenid /A/ / organická elektrodonorová sloučenina /ED/, který má výše uvedenou zvýšenou hodnotu.
-6CZ 281394 B6
Tento molární poměr organohlinitého halogenidu /A/ k organické elektrodonorové sloučenině /ED/ je vyšší než 20, s výhodou vyšší než 30. Tento molární poměr je výhodněji vyšší než 35 a nejčastěji vyšší než 50, přičemž nej lepších výsledků se dosáhne v případě, kdy je tento molární poměr roven alespoň 52. Obecně molární poměr organohlinitý halogenid /A/ / organická elektrodonorová sloučenina /ED/ nepřesahuje asi 150 a často nepřesahuje asi 90. Nejčastěji tento molární poměr /A/ / /ED/ nepřesahuje hodnotu 75.
Hodnoty molárního poměru /A/ / /ED/ mohou mít takto obecně hodnotu v rozmezí od 35 do 150 a často v rozmezí od 40 do 90. V případě, že organohlinitý halogenid /A/ a organická elektrodonorová sloučenina /ED/ jsou použity za účelem přípravy kapalné kokatalytické kompozice ve formě neředěných kapalin, potom jsou uvedené molární poměry často vyšší než 50, výhodně jsou rovny alespoň 52, aniž by však překračovaly hodnotu 90, přičemž obzvláště leží v rozmezí od 52 do 75. Kokatalytické kompozice, které poskytují nej lepší kompromis mezi produktivitou a stereoselektivitou, se získají přidáním esteru kapalné aromatické karboxylové kyseliny, zejména benzoátu ethylnatého, k alkylhliníkchloridu s atomovým poměrem /Cl/ / /AI/ 1,01 až 1,06 v množstvích nezbytných k dosažení molárního poměru organohlinitý halogenid /A/ / organická elektrodonorová sloučenina /ED/ v rozmezí od 52 do 75.
Příprava kokatalytické kompozice podle vynálezu může být s výhodou dovršena jejím udržováním při okolní teplotě /asi 25 ’C/ po dobu alespoň 30 minut /fáze zrání/ v případě, že je určena po ukončení její přípravy k uvedení do styku s pevnou složkou, obsahující halogenid titanu. Uvedená fáze zrání s výhodou trvá alespoň asi jednu hodinu při okolní teplotě. Takto připravená kokatalytické kompozice má s časem proměnné komplexní chemické složení, které je důsledkem komplexotvorných reakcí mezi jednotlivými složkami a degradace takto vzniklých komplexů. Přes tyto různé reakce může být kokatalytická kompozice podle vynálezu skladována, aniž by přitom ztratila své katalytické vlastnosti.
Tato kompozice může být takto skladována po dobu několika měsíců a to až při teplotách asi 50 °C, aniž by její vlastnosti byly výrazněji modifikovány.
Výše popsané kokatalytické kompozice mohou být použity /a toto použití představuje druhý podstatný znak vynálezu/ společně s pevnými látkami, obsahujícími halogenid titanu, k přípravě katalytických systémů, použitelných pro polymeraci alfa-olefinů. Halogenid titanu, obsažený v těchto pevných látkách, může být jejich hlavní složkou, nebo může představovat pouze část, dokonce minoritní část, chemického složení těchto pevných látek. Tímto halogenidem titanu je s výhodou chlorid, zejména chlorid titanitý nebo chlorid titaničitý.
Příklady pevných látek, v nichž halogenid titanu tvoří pouze minoritní část jejich chemického složení, tvoří t.zv. katalyzátory na nosiči. Nosič halogenidu má obecně anorganický charakter. Často se jedná o chloridy hořečnaté, zejména o chloridy hořečnaté, jejichž difrakční spektrum rentgenových paprsků /rentgenové difrakční spektrum/ se liší od normálního spektra této sloučeniny
-7CZ 281394 B6
Jak nosič, tak halogenid titanu mohou obsahovat nebo být sdruženy s elektrodonorovými sloučeninami, zejména s estery.
Příklady pevných látek, v nichž halogenid titanu tvoří základní složku, jsou pevné látky, v nichž více než 50 % z celkové hmotnosti a často více než 60 % z celkové hmotnosti tvoří pevný halogenid titanu. S výhodou je tímto halogenidem chlorid titanitý, zejména komplex chloridu titanitého s organickou elektrodonorovou sloučeninou. Tyto pevné látky jsou používané s výhodou jako složky katalytických systémů podle vynálezu.
Tyto pevné látky mohou být získány libovolným známým způsobem.
Obecně se dává přednost použití pevné látky, získané způsobem, zahrnujícím výchozí redukci sloučeniny titanu, zvolené ze skupiny, zahrnující tetrahalogenidy, tetrahydrokarbyloxidy a jejich směsi. Jakožto příklady tetrahalogenidů lze uvést tetrajodid, tetrabromid a tetrachlorid. Jakožto příklady tetrahydrokarbyloxidů titanu lze uvést tetraalkoxidy, jako například tetramethoxytitan, tetraisopropoxytitan a tetra-n-butoxytitan, tetraaryloxidy, jako například tetrafenoxytitan, tetrakresoxytitan a tetra naftoxytitan.
Z výše zmíněných sloučenin titanu se dává přednost tetrahalogenidům titanu, přičemž výhodným tetrahalogenidem titanu je chlorid titaničitý.
Redukce může být provedena za použití vodíku nebo kovů, jako například hořčíku a výhodně hliníku, a to zejména v případě, kdy sloučeninou titanu je tetrahalogenid titanu. Nicméně se dává přednost provedení redukce sloučeniny titanu za použití organokovového redukčního činidla, kterým může být například organohořečnaté redukční činidlo.
Nej lepších výsledků se dosáhne v případě, kdy se redukce sloučeniny titanu provádí za použití organohlinitých redukčních činidel.
Použitelnými organohlinitými redukčními činidly jsou s výhodou sloučeniny, které obsahují alespoň jeden uhlovodíkový radikál, připojený přímo na atom hliníku. Příklady sloučenin tohoto typu jsou monoalkylhliníky, dialkylhliníky a trialkylhliníky, jejichž alkylové radikály obsahují 1 až 12, výhodně 1 až 6 atomů uhlíku, jako například triethylhliník, isofenylhliníky, diisobutylhliníkhydrid a ethoxydiethylhliník. Ze sloučenin tohoto typu se nej lepších výsledků dosáhne za použití alkylhliníkchloridů, zejména diethylhliníkchloridu a ethylhliníkseskvichloridu.
Za účelem získání pevných složek použitelných katalytických systémů podle vynálezu se výše uvedené redukované pevné látky podrobí zpracování pomocí komplexotvorného činidla, které se obecně zvolí ze skupiny, zahrnující organické sloučeniny, obsahující jeden nebo několik atomů nebo skupin, majících jeden nebo několik párů volných elektronů, schopných zajistit koordinaci s atomy titanu nebo hliníků, přítomnými ve výše definované sloučenině titanu nebo hliníku. S výhodou je uvedené komplexotvorné činidlo zvoleno ze skupiny, zahrnující alifatické ethery, zejména
-8CZ 281394 B6 zahrnující alifatické ethery, jejichž alifatické radikály obsahují 2 až 8 atomů uhlíku, výhodně 4 až 6 atomů uhlíku. Typickým příkladem takového alifatického etheru, poskytujícího velmi dobré výsledky, je diisoamylether.
Tato zpracování komplexotvornými činidly, která jsou schopna stabilizovat nebo zlepšit produktivitu a/nebo stereospecifičnost pevných katalytických látek, jsou dobře známá a dostatečně popsána v odborné literatuře.
Takové zpracování komplexotvorným činidlem může spočívat v rozemletí redukované pevné látky v přítomnosti komplexotvorného činidla. Rovněž může spočívat v tepelném zpracování redukované pevné látky v přítomnosti komplexotvorného činidla. Také může spočívat v extrakčním promytí redukované pevné látky v přítomnosti směsných rozpouštědel, obsahujících kapalnou uhlovodíkovou sloučeninu a pomocné polární rozpouštědlo, například ether. Dále může spočívat v provedení redukce sloučeniny titanu, zejména chloridu titaničitého pomocí organohlinitého redukčního činidla v přítomnosti komplexotvorného činidla, například tak, . že se k chloridu titaničitému přidá uhlovodíkový roztok reakčního produktu, rezultujícího z reakce komplexotvorného činidla s redukčním činidlem, načež se takto získaná redukovaná pevná látka podrobí tepelnému zpracování v nepřítomnosti komplexotvorného činidla nebo v přítomnosti nového množství komplexotvorného činidla, které může být stejné nebo odlišné od prvně použitého komplexotvorného činidla. Rovněž je možné provést uvedené působení pomocí komplexotvorného činidla, použitého v množství dostatečném k vytvoření homogenního roztoku pevné látky na bázi chloridu titanitého, načež se provede opětovné vyloučení pevné látky z roztoku zahřátím.
Při přípravě pevné složky katalytických systémů podle vynálezu může být uvedené působení komplexotvorného činidla kombinováno s aktivačním zpracováním, anebo toto aktivační zpracování může následovat až po zpracování komplexotvorným činidlem. Tato aktivační zpracování jsou rovněž dobře známa a dostatečně popsaná v odborné literatuře. Obecně se provádí pomocí alespoň jednoho činidla, zvoleného ze skupiny, zahrnující anorganické halogenované sloučeniny, organické halogenované sloučeniny, vzájemné sloučeniny halogenů a halogeny. Z těchto činidel lze uvést:
příklady anorganických halogenovaných sloučenin: halogenidy kovů a nekovů, jako například halogenidy titanu a křemíku;
příklady organických halogenovaných sloučenin: halogenované uhlovodíky, například halogenované alkany a halogenidy uhličité /tetrahalogenmethany/;
příklady vzájemných sloučenin halogenů: chlorid a bromid jodu;
příklady halogenů: chlor, brom a jod.
Příklady činidel, které jsou obzvláště vhodné pro aktivační zpracování, jsou chlorid titaničitý, chlorid křemičitý, jodbutan, monochlorethan, hexachlorethan, chlormethylbenzen, tetrachlormethan, chlorid jodu a jod. Nej lepších výsledků se dosáhne za použití chloridu titaničitého.
-9CZ 281394 B6
Fyzikální forma, ve které se nachází uvedená komplexotvorná činidla a činidla použitá pro případné aktivační zpracování, není pro přípravu prekurzoru rozhodující. Tato činidla mohou být použita v plynné formě nebo v kapalné formě, přičemž kapalná forma je nejobvyklejší formou, ve které se tato činidla nacházejí při obvyklých teplotních a tlakových podmínkách. Rovněž je možné provést zpracování pomocí komplexotvorného činidla a případné aktivační zpracování v přítomnosti inertního uhlovodíkového ředidla, jakým je ředidlo, které bylo definováno výše ve spojitosti s přípravou kokatalytické kompozice a které je obecně zvoleno ze skupiny, zahrnující kapalné alifatické, cykloalifatické a aromatické uhlovodíky, jako například kapalné alkany a isoalkany a benzen.
Detaily, týkající se pracovních podmínek komplexotvorného a aktivačního zpracování, které se nejčastěji používají, mohou být nalezeny zejména v pat. spisech BE-A-780758 /Solvay et Cie/, BE-A-864708 /Sumitomo Chemical Co. Ltd./, US-A-4368304 /Chisso Corporation/ a US-A-4295991 /Exxon Research and Engineering Co./, jakož i v dokumentech, uvedených v posledně uvedeném patentu.
V libovolném okamžiku přípravy pevné složky katalytického systému po stupni redukce a komplexotvorném zpracování, nebo po případném aktivačním zpracování, ale s výhodou po redukčním stupni, může být pevná složka katalytického systému podrobena zpracování, směřujícímu ke snížení křehkosti a drobivosti jejích konstitutivních částic. Toto zpracování, nazývané předpolymerace, spočívá v uvedení pevné složky do styku s nižším alfa-monoolefinem, jakým je například ethylen nebo lépe propylen, za polymeračních podmínek takovým způsobem, aby se získala pevná látka, obsahující obecně 5 až 500 % hmotnostních předpolymerovaného alfa-monoolefinu, vztaženo na hmotnost halogenidu titanu, který obsahuje. Tato předpolymerace může být výhodně provedena v suspenzi uvedené pevné látky v inertním uhlovodíkovém ředidle, které již bylo definováno výše, po dobu nezbytnou k získání požadovaného množství alfa-monoolefinu, předpolymerováného na uvedené pevné složce. Pevná složka, získaná podle této varianty,je méně křehká · a umožňuje získat polymery s dobrou morfologií dokonce v případě, kdy se polymerace provádí při relativně vysoké teplotě .
Kromě toho v libovolném okamžiku přípravy pevné složky, ale s výhodou po aktivačním stupni, pokud je tento aktivační stupeň prováděn, může být pevná složka podrobena dodatečnému aktivačnímu zpracování, směřujícímu k zachování stability jejích vlastností a/nebo směřující ke zvýšení její stereospecifičnosti. Toto dodatečné aktivační zpracování spočívá v uvedení pevné složky, s výhodou oddělené od prostředí, ve kterém byla připravena, a promyté inertním uhlovodíkovým ředidlem, které již bylo definováno výše, do styku s aktivačním činidlem, zvoleným ze skupiny, zahrnující organohlinité sloučeniny a produkty reakce organohlinité sloučeniny se sloučeninou, zvolenou ze skupiny, zahrnující hydroxyaromatické sloučeniny, jejichž hydroxylová skupina je stericky blokovaná. Organohlinité sloučenina je s výhodou zvolena ze skupiny, zahrnující trialkylhliníky a alkylhliníkchloridy. Za použití těchto sloučenin bylo nej lepších výsledků dosaženo s diethylhliníkchloridem. Uvedená hydroxyaromatická sloučenina odpovídá
-10CZ 281394 B6 stejným definicím a omezením, jaké byly uvedeny výše ve spojitosti s charakterem organohlinitého halogenidu /A/.
Další detaily výše definovaného dodatečného aktivačního zpracování, zejména pokud jde o charakter organohlinitých a hydroxyaromatických sloučenin, pracovní podmínky, za kterých se toto zpracování provádí, a strukturu získané předaktivované pevné složky, jsou uvedeny v pat. spisech BE-A-803875 /Solvay et Cie/ a FR-A-2604439 /Solvay et Cie/.
Výhodný způsob přípravy pevné složky, tvořící součást složení katalytického systému, použitelného v rámci vynálezu, je popsán v pat. spisu BE-A-780758 /Solvay et Cie/.
Tento způsob zahrnuje redukci chloridu titaničitého pomocí organohlinitého redukčního činidla, kterým je v tomto případě s výhodou dialkylhliníkchlorid, jehož alkylové řetězce obsahují 2 až 6 atomů uhlíku, za mírných podmínek.
Po případném tepelném zpracování takto získané redukované složky se tato pevná složka podrobí působení komplexotvorného činidla, které již bylo definováno výše. Nakonec se provede zpracování pomocí chloridu titaničitého, načež se oddělí takto vytvořená pevná složka na bázi komplexu chloridu titanitého, která se potom promyje inertním uhlovodíkovým ředidlem, které již bylo definováno výše a které je s výhodou zvoleno ze skupiny, zahrnující kapalné alifatické uhlovodíky, obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, přičemž toto ředidlo je ostatně ředidlem, které může být použito v libovolném stupni přípravy uvedené pevné složky.
Výhodný způsob přípravy, který byl definován v předcházejícím paragrafu, vede k částicím pevné složky na bázi komplexovaného chloridu titanitého, které jsou rovněž popsané v pat. spisu BE-A-780758. Tyto částice mají sférický tvar a mají obecně průměr 5 až 100 mikrometrů a nejčastěji 10 až 50 mikrometrů. Jsou tvořeny aglomerátem mikročástic, které jsou rovněž sférické a mají průměr 0,05 až 1 mikrometr, nejčastéji 0,1 až 0,3 mikrometrů. Tyto mikročástice jsou extrémně porézní. Z toho vyplývá, že tyto částice mají specifický povrch vyšší než 75 m2/g, nejčastěji 100 o
až 250 m2/g, a celkovou porozitu vyšší než 0,15 cm /g a nejčastěji 0,20 až 0,35 cm3/g. Vnitřní porozita mikročástic tvoří nejdůležitější příspěvek k uvedené celkové porozitě částic, jak to potvrzuje zvýšená hodnota porézního objemu odpovídající pórům, majícím průměr alespoň 20 nm, která je vyšší než 0,11 cmJ/g o
a nejčastěji v rozmezí od 0,16 do 0,31 cm /g.
Pevné složky na bázi komplexovaného chloridu titanitého /složka /a//, získané způsobem přípravy, popsaným v pat. spisu BE-A-780758 za volby optimálních pracovních podmínek, odpovídají obecnému vzorci:
TiCl3. /A1RC12/x. Cy ve kterém
-11CZ 281394 B6
R znamená alkylový radikál obsahující 2 až 6 atomů uhlíku,
C znamená komplexotvorné činidlo, které bylo definováno výše, x znamená libovolné číslo nižší než 0,20 a y znamená libovolné číslo vyšší než 0,009 a obecně nižší než
0,20.
Jakožto alternativní varianty tohoto způsobu přípravy lze uvést výše zmíněné varianty, spočívající:
v předpolymeraci redukované pevné složky po případném tepelném zpracování a před zpracováním komplexotvorným činidlem nižším alfa-olefinem /propylenem/ za polymeračních podmínek. Tato předpolymerace se provádí v suspenzi redukované pevné složky v inertním uhlovodíkovém ředidle, které již bylo popsáno výše, při teplotě 20 až 80 °C po dobu jedné minuty až jedné hodiny;
v dodatečném aktivačním zpracování pevné složky zavedením roztoku produktu reakce organohlinité sloučeniny a hydroxyaromatické sloučeniny do uhlovodíkové suspenze složky /a/, udržované potom s výhodou na teplotě 20 až 40 °C po dobu s výhodou 15 až 90 minut.
Tyto varianty mohou být provedeny izolovaně nebo v kombinaci .
At je použito jakékoliv varianty nebo variant pro přípravu pevné složky katalytického systému, v každém případě se pevná složka nakonec oddělí od prostředí, ve kterém byla vytvořena, a obecně se potom promyje alespoň jedním inertním uhlovodíkovým ředidlem stejného charakteru jako ředidla, s jejichž pomocí byla pevná složka připravena.
Oddělená a promytá pevná složka katalytického systému, použitelného v rámci vynálezu, se potom případně vysuší obvyklým způsobem, například způsobem popsaným v pat. spisu BE-A-846911 /Solvay et Cie/.
Po promytí a případném vysušení může být pevná složka katalytického systému podle vynálezu bezprostředně uvedena ve styk s inertním uhlovodíkovým ředidlem, které bylo definováno výše a které je rovněž použitelné jako ředidlo při polymeraci v suspenzi. Pevná složka může být skladována v uvedeném ředidle nebo ve vysušené formě, výhodně za chladu, po dlouhou dobu, aniž by ztratila své vlastnosti. Může být také skladována ve formě suspenze v minerálním oleji nebo v silikonovém oleji.
Vynález se rovněž týká způsobu polymerace alfa-olefinů, provedené v přítomnosti výše popsaných katalytických systémů. Aby se toho dosáhlo, mohou být kokatalytická kompozice a pevná složka, obsahující halogenid titanu, uvedeny do vzájemného styku v polymeračním prostředí, nebo mohou být přidány k tomuto prostředí odděleně.
Předběžný kontakt v případě, že byl proveden, se obecně provádí při teplotě -40 až 80 °C po dobu, která je závislá na této teplotě a může se pohybovat od několika sekund do několika hodin a dokonce do několika dnů.
-12CZ 281394 B6
Katalytické systémy, obsahující pevnou složku a kokatalytickou kompozici, které byly definovány a sdruženy výše popsaným způsobem, se používají k polymeraci koncově nenasycených olefinů, jejichž molekula obsahuje 2 až 18, výhodně 2 až 6 atomů uhlíku a mezi které patří zejména propylen, 1-buten, 1-penten, methyl-1-buten, 1-hexen, 3-methyl-l-penten, 4-methyl-l-penten a vinylcyklohexen. Tyto katalytické systémy jsouobzvláště zajímavé pro stereospecifickou polymeraci propylenu, 1-butenu, 4-methyl-l-pentenu na krystalické, silně isotaktické polymery.
Tyto katalytické systémy se rovněž používají pro kopolymeraci těchto alfa-olefinů mezi sebou, jakož i s diolefiny, obsahujícími 4 až 18 atomů uhlíku. S výhodou jsou těmito diolefiny nekonjugované alifatické diolefiny, jako například 1, 4-hexadien, nekonjugované monocyklické diolefiny, jako například 4-vinylcyklohexen, alicyklické diolefiny, mající endocyklický můstek, jako například dicyklopentadien, methylennorbornen a ethylidennorbornen, a konjugované alifatické diolefiny, jako například butadien nebo isopren.
Tyto katalytické systémy se rovněž používají pro přípravu kopolymerů, které jsou označovány jako blokové kopolymery, a které jsou vytvořeny z alfa-olefinů a diolefinů. Tyto blokové kopolymery spočívají v posloupnosti segmentů s variabilní délkou řetězce; každý segment je tvořen homopolymerem alfa-olefinu nebo statistickým kopolymerem, obsahujícím alfa-olefin a alespoň jeden komonomer, zvolený ze skupiny, zahrnující alfa-olefiny a diolefiny. Uvedené alfa-olefiny a diolefiny se zvolí ze skupiny, zahrnující výše uvedené alfa-olefiny a diolefiny.
Katalytické systémy podle vynálezu se obzvláště dobře hodí pro výrobu homopolymerů propylenu a kopolymerů, obsahujících celkem alespoň 50 % hmotnostních propylenu a výhodně 75 % hmotnostních propylenu.
Uvedená polymerace může být provedena libovolným známým způsobem: v roztoku nebo v suspenzi v rozpouštědle nebo ředidle, kterým je inertní uhlovodíkové ředidlo, které bylo definováno výše ve spojitosti s přípravou kokatalytické kompozice a které je výhodně zvoleno ze skupiny, zahrnující butan, pentan, hexan, heptan, cyklohexan, methylcaklohexan nebo jejich směsi. Při těchto způsobech je možné použít kokatalytickou kompozici ve formě roztoku v témže ředidle, anebo jí zavést v čisté formě do polymeračního prostředí. Polymerace může být rovněž provedena v monomeru nebo v jednom z monomerů, udržovaném v kapalném stavu, nebo také v plynné fázi. V tomto případě se dává přednost použití kokatalytické kompozice v čisté formě /bez ředidla/.
Polymerační teplota obecně činí 20 až 200 °C, s výhodou 50 až 90 °C, přičemž nej lepších výsledků se dosáhne při teplotě 65 až 85 °C. Polymerační tlak se obecně pohybuje mezi atmosférickým tlakem a tlakem 8 MPa, výhodně v tlakovém rozmezí od 1 do 5 MPa. Tento tlak je samozřejmě funkcí použité polymerační teploty.
Polymerace může být provedena kontinuálně nebo diskontinuálně.
-13CZ 281394 B6
Příprava tak zvaných blokových kopolymerů může být rovněž provedena známými způsoby. Dává se přednost použití dvoustupňového způsobu, spočívajícího v polymeraci alfa-olefinu, obecně propylenu,· metodou, která byla v předcházejícím textu popsána pro homopolymeraci. Potom se polymeruje jiný alfa-olefin a/nebo diolefin, obecně ethylen, v přítomnosti ještě aktivního homopolymerního řetězce. Tato druhá polymerace může být provedena po úplném nebo částečném odstranění monomeru, který nezreagoval v průběhu prvního stupně.
Použité množství pevné složky je závislé na jejím obsahu chloridu titanitého. Toto množství se obecně zvolí tak, že koncentrace polymeračního prostředí je vyšší než 0,01 mmol TiCl3 na litr ředidla, kapalného monomeru nebo objemu reaktoru, s výhodou vyšší než 0,05 mmol na litr.
Celkové použité množství kokatalytické kompozice není rozhodující, je-li vyjádřeno vzhledem k organohlinitému halogenidu /A/, který kokatalytická kompozice obsahuje, potom je toto množství obecně vyšší než 0,1 mmol na litr ředidla, kapalného monomeru nebo objemu reaktoru, s výhodou vyšší než 0,5 mmol na litr.
Poměr množství pevné složky a kokatalytické kompozice není rovněž rozhodující. Obecně se tato množství volí tak, aby molární poměr množství organohlinitého halogenidu /A/ přítomného v kompozici, k množství chloridu titanitého, přítomného v pevné složce, byl roven 1 až 30 mol/mol, s výhodou 5 až 25 mol/mol. Za těchto podmínek a vzhledem k tomu, že kokatalytická kompozice může obsahovat jen relativně velmi malé množství organické elektrodonorové sloučeniny /ED/ /o tom viz výše/, může být molární poměr sloučeniny /ED/ ke chloridu titanitému v katalytickém systému udržován rovněž na velmi nízkých hodnotách, s výhodou na hodnotách nižších než jedna a s výhodou v rozmezí od 0,1 do 0,5, čímž se zabrání jakékomukoliv sekundárnímu účinku na vlastnosti katalytické kompozice .
Molekulová hmotnost polymerů,vyrobených způsobem podle vynálezu, může být regulována tím, že se k polymeračnímu prostředí přidá jedno nebo několik činidel, regulujících molekulovou hmotnost, zejména vodík, diethylzinek, alkoholy, ethery a alkylhalogenidy.
V následující části popisu bude vynález blíže vysvětlen konkrétními příklady jeho provedení, které však mají pouze ilustrativní charakter a vlastní rozsah vynálezu, vymezený formulací patentových nároků, nikterak neomezují.
Příklady provedení vynálezu
V následujícím textu budou nejdříve definovány významy použitých symbolů, jednotky, ve kterých jsou vyjádřeny zmíněné veličiny a metody měření těchto veličin.
a = katalytická účinnost, která je konvenčně vyjádřena v gramech polymeru nerozpustného v polymeračním prostředí, získaných za hodinu a na gram chloridu titanitého, obsaže-14CZ 281394 B6 něho v předaktivované katalytické pevné složce. Tato účinnost je stanovena nepřímo z výsledků stanovení zbytkového obsahu titanu v polymeru rentgenovou fluorescencí;
fti = molární zlomek isotaktických triád /sekvencovaný řetězec třech monomerních jednotek propylenu v konfiguraci meso/ celkového polymeru. Tento zlomek je stanoven 13C nukleární magnetickorezonanční spektroskopií postupem, popsaným v Macromolecules, sv. 6, č. 6, str. 925 /1973/ a v odkazech /3/ a /9/ této publikace;
I.I = 'index isotakticity polymeru je definován jako podíl tohoto polymeru, vyjádřený v procentech, vztažených k celkovému množství izolovaného pevného polymeru, který je nerozpustný ve vroucím heptanu;
G = modul torze polymeru, měřený při teplotě 100 °C a pro torzní úhel 60 0 obloukových, přičemž teplota formy je 70 °C a délka doby kondicionování činí 5 minut /normy BS 2782 - část I - metoda 150A; ISO 458/1, metoda B; DIN
53447 a ASTM D 1043/. Tento modul je vyjádřen v daN/cm2;
MFI = index toku taveniny, měřený pod zatížením 2,16 kg při teplotě 230 °C a vyjádřený v g/10 minut /norma ASTM D 1238/;
PSA = zdánlivá specifická hmotnost nerozpustné frakce polymeru, měřená setřesením a vyjádřená v g/1.
Příklady 1 a 2 a příklady 3R až 5R /příklady 3R až 5R jsou srovnávacími příklady/
A/ Příprava pevné složky na bázi komplexovaného chloridu titanitého
1/ Redukce
Do reaktoru o objemu 800 ml, vybaveného dvoulopatkovým míchadlem s rychlostí otáčení 400 otáček za minutu, se pod atmosférou dusíku zavede 90 ml bezvodého hexanu a 60 ml čistého chloridu titaničitého. Získaný roztok hexan-TiCl4 se ochladí na teplotu 0 °C /±1 °C/. V průběhu 4 hodin se k takto ochlazenému roztoku přidá roztok, tvořený 190 ml hexanu a 70 ml diethylhliníkchloridu /DEAC/, přičemž se teplota v reaktoru udržuje na 0 °C /±1 C/.
Po přidání roztoku DEAC-hexan se reakční směs, tvořená suspenzí jemných částic, udržuje za míchání na teplotě 0 °C /±1 ’C/ po dobu 15 minut, načež se teplota reakční směsi zvýší v průběhu jedné hodiny na 25 C a udržuje se při této teplotě po dobu jedné hodiny, potom se teplota reakční směsi zvýší během jedné hodiny na asi 65 °C. Reakční směs se potom míchá při teplotě 65 °C po dobu dvou hodin.
-15CZ 281394 B6
2/ Předpolymerace
Získaná suspenze se potom ochladí na teplotu asi 55 °C. Potom se do reaktoru do prostoru nad suspenzí zavede propylen pod tlakem 0,2 MPa. Propylen se do reaktoru zavádí po dobu /asi 45 minut/, nezbytnou k získání 70 g polymerovaného propylenu na kilogram pevného podílu. Takto předpolymerovaná suspenze pevné složky se potom ochladí na teplotu 40 C.
Tehdy se kapalná fáze oddělí od pevné složky a takto získaný pevný produkt se sedmkrát promyje 200 ml bezvodého hexanu, přičemž se oddělený pevný podíl po každém promytí vždy znovu suspenduje v nové dávce promývací kapaliny.
3/ Zpracování komplexotvorným činidlem
Získaná předpolymerovaná redukovaná pevná složka se suspenduje ve 456 ml ředidla /hexan/ a k získané suspenzi se přidá 86 ml diisoamyletheru /EDIA/. Suspenze se potom míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 50 °C. Potom se takto zpracovaná pevná složka oddělí od kapalné fáze.
4/ Zpracování působením TiCl4
Zpracovaná pevná složka se suspenduje ve 210 ml hexanu a k takto získané suspenzi se přidá 52 ml chloridu titaničitého, suspenze se potom udržuje za míchání /150 otáček za minutu/ při teplotě 70 °C po dobu 2 hodin. Kapalná fáze se potom odstraní filtrací a pevná složka /prekurzor/ na bázi komplexovaného chloridu titanitého se 14 krát promyje 270 ml hexanu.
5/ Předaktivace
Do reaktoru o obsahu 800 ml, vybaveného lopatkovým míchadlem, otáčejícím se rychlostí 150 otáček za minutu, se zavede 74 g pevného prekurzoru /obsahujícího asi 780 g TiCl3/kg/, suspendovaného ve 280 ml hexanu. Do tohoto reaktoru se potom pomalu zavede /30 minut/ 120 ml roztoku předaktivátoru v hexanu, který byl předtím připraven smíšením 80 g DEAC /sloučenina /D// a 176,2 g n-oktadecyl-3-/3',5-di-terc.butyl-4’-hydroxyfenyl/propionátu, komerčně dostupného pod označením Irganox 1076 u firmy CIBAGEIGY /sloučenina /1// na litr hexanu. Molární poměr sloučenin /D/ a /1/, použitých pro přípravu předaktivátoru, je tedy roven 2, zatímco molární poměr předaktivátoru k prekurzoru /vyjádřený v mol výchozí sloučeniny /D/ na mol TiCl3, přítomného v prekurzoru/ má hodnotu 0,2.
Roztok předaktivátoru je do reaktoru zaveden až 15 minut po ukončení vývoje plynu, pozorovaného v průběhu směšování sloučeniny /D/ a sloučeniny /1/.
Suspenze, ke které byl takto přidán předaktivátor, se udržuje za míchání na teplotě 30 C po dobu jedné hodiny.
Po dekantaci se rezultující pevná katalytická složka 5 krát promyje 100 ml bezvodého hexanu, přičemž se získaný pevný podíl vždy znovu suspenduje v nové dávce promývací kapaliny, pevná ka-16CZ 281394 B6 talytická složka se nakonec vysuší ve fluidním loži dusíkem při teplotě 50 °C. Takto získaná katalytická pevná složka obsahuje v jednom kilogramu 616 g chloridu titanitého.
B/ Polymerace propylenu v suspenzi v kapalném monomeru
1/ Příprava kokatalytických kompozic
V případě příkladů 1 a 2 se k diethylhliníkchloridu /DEAC/ v čistém a kapalném stavu přidá čistý kapalný diethylhliníkdichlorid /EADC/ za vzniku ethylhliníkchloridu /organohlinitý halogenid /A//, majícího atomový poměr /Cl/ / /AI/ rovný 1,05 /příklad 1/ a 1,02 /příklad 2/.
K tomuto takto předběžné vytvořenému ethylhliníkchloridu se přidá benzoát ethylnatý /BE/ v takovém množství, že molární poměr ethylhliník chloridu k BE je roven 60 /příklad 1/ a 57 /příklad 2/.
Takto získané kokatalytické kompozice se před použitím při polymeraci udržují po dobu jedné hodiny při teplotě 25 °C.
V případě příkladů 3R až 5R /srovnávací příklady/ se postupuje stejně, jako bylo uvedeno výše s výjimkou, že se při přípravě kokatalytických kompozic:
přidá BE k ethylhliníkchloridu z příkladu 2 v takovém množství, že molární poměr ethylhliníkchloridu k BE je roven pouze 20 /příklad 3R/;
přidá BE k čistému kapalnému DEAC /atomový poměr Cl/Al =
1,00/ v takovém množství, že molární poměr ethylhliníkchloridu k BE je roven 57 /příklad 4R/;
přidá triethylhliník k DEAC v čistém kapalném stavu za vzniku ethylhliník chloridu, majícího atomový poměr Cl/Al rovný 0,95 /molární poměr ethylhliníkchloridu k BE = 57/ /příklad 5R/.
2/ Polymerace - Referenční podmínky
Do 5 litrového autoklávu, který byl předběžně vysušen a je udržován pod atmosférou bezvodého dusíku se pod atmosférou dusíku zavede:
100 mg katalytické pevné složky;
takový objem kokatalytické kompozice, že atomový poměr hliníku, který tato kompozice obsahuje, k titanu, obsaženému v katalytické pevné složce, je přibližně roven 15;
vodík pod parciálním tlakem 0,1 MPa;
litry kapalného propylenu.
Obsah reaktoru se udržuje za míchání při teplotě 70 °C po dobu 3 hodin. Potom se odplyní nadbytečný propylen a izoluje se vytvořený polypropylen /PP/. Výsledky polymeračních testů jsou shrnuty v následující tabulce I.
-17CZ 281394 B6
Tabulka I
Příklad 1 2 3R 4R 5R/1/
a 5447 5548 4500 5447 5050
f ti 0,96 0,95 0,95 0,93 0,94
I.I 97,9 97,1 97,2 97 96,4
G 790 660 690 660 660
MFI 8,8 3,1 5,1 4,9 3,8
PSA 510 506 500 489 504
/1/ kokatalytická kompozice podle tohoto příkladu je nestabilní a zmíněné výsledky již nebyly získány po pouhých dvou dnech stárnutí.
Výše uvedené výsledky ukazují, že nej lepšího kompromisu mezi výsledky se dosáhne za použití systémů, obsahujících kokakatalytické kompozice podle vynálezu /příklady 1 a 2/.
Příklad 6
Připraví se kokatalytická kompozice postupem, spočívajícím v tom, že se k DEAC postupné přidá EDAC a BE v takovém množství, že se získá ethylhliníkchlorid s atomovým poměrem /Cl/ / /AI/ rovným 1,02, obsahující 0,017 mol BE na mol ethylhliníkchloridu. Výkon této kompozice, použité při polymeraci za referenčních podmínek jednu hodinu potom, co byla připravena, je uveden v dále uvedené tabulce II.
Příklady 7 až 12
Kokatalytická kompozice z příkladu 6 se rozdělí na tři části [/a/, /b/, /c/ ], které se skladují při 0 °C, 30 °C a 60 °C po variabilní dobu před vlastním použitím při polymeraci za referenčních podmínek. V následující tabulce II jsou uvedeny podmínky skladování těchto kompozic, stejně jako výsledky polymeračních testů.
-18CZ 281394 B6
Tabulka II
Příklad 6 7 8 9 10 11 12
Kokatalytická kompozice /a/ /a/ /b/ /b/ /c/ /c/
Teplota skladování /’C/ - 0 0 30 30 60 60
Doba skladování /dny/ 0 19 60 48 230 37 101
Výsledky polymeračního testu
a 6089 5448 5751 6089 5750 5447 6469
fti 0,96 0,96 0,95 0,94 0,94 0,96 0,94
I.I 97,7 96,9 96,5 97,4 96,1 98,5 95,8
G 714 676 688 686 670 648 685
MFI 9 4,5 7 4,5 5,1 1,3 0,9
PSA 520 511 506 514 511 508 506
Příklad 13 R
Kokatalytická kompozice se připraví postupem spočívajícím v tom, že se k DEAC postupně přidá triethylhliník a BE v takovém množství, že se získá kompozice s atomovým poměrem /Cl/ / /AI/ rovným 0,97, obsahující 0,017 mol BE na mol ethylhliníkchloridu. Dva dny potom, co byla připravena, byla tato kompozice testována při polymeraci /referenční podmínky/, přičemž bylo dosaženo následujících výsledků:
- účinnost: 5447
- I.I: 90,4 %
- fti: 0,89
- vzhled: lepkavý polymer.
Příklad 14 R a 15 R
Kokatalytická kompozice se připraví postupem spočívajícím v tom, že se k DEAC postupně přidá EADC a ethylenglykoldimethylether /příklad 14R/ nebo piperazin /příklad 15R/ v takovém množství, že se získá ethylhliníkchlorid s atomovým poměrem /Cl/
-19CZ 281394 B6 / /AI/ rovným 1,02, obsahující 0,02 mol elektrodonorové sloučeniny na mol ethylhliníkchloridu.
Elektrodonorové sloučeniny, použité v těchto příkladech, nejsou rozpustné ani v organohlinitých halogenidech, ani v inertních uhlovodíkových ředidlech a není tedy možné získat homogenní kokatalytické kompozice, které by byly snadno použitelné při polymeraci.

Claims (14)

1. Způsob polymerace α-olefinů, při němž se používá katalytický systém zahrnující pevnou složku, obsahující halogenid titanu, a kokatalytickou kompozici, získanou uvedením organohlinitého halogenidu do styku s organickou elektrodonorovou sloučeninou, zvolenou ze skupiny, zahrnující estery a amidy, odvozené od aromatických karboxylových kyselin, vyznačuj ící se tím, že se použije organohlinitý halogenid, zvolený ze skupiny sloučenin, odpovídajících obecnému vzorci I A1RlnR2nxp dl kde
R1 znamená radikál, zvolený z lineárních nebo rozvětvených alkylových radikálů s 2 až 8 atomy uhlíku, o * *
R znamena radikal, zvolený z lineárních nebo rozvětvených alkylových radikálů s 2 až 8 atomy uhlíku a aryloxyradikálů, popřípadě substituovaných, se 6 až 35 atomy uhlíku,
X je chlor, man znamenají jednotlivě jakékoli číslo z rozmezí 0 < m < 2 a 0 < n < 2 a p znamená číslo z rozmezí 1 < p < 1,3, přičemž součet m, n a p je roven 3, přičemž se organohlinitý halogenid a elektrodonorové sloučenina použijí v molárním poměru halogenid/elektrodonorová sloučenina vyšším než 20.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektrodonorové sloučenina se do styku s organohlinitým halogenidem uvádí v nepřítomnosti a-olefinu.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektrodonorové sloučenina se do styku s organohlinitým halogenidem uvádí v nepřítomnosti pevné složky, obsahující halogenid titanu.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že elektrodonorové sloučenina se do styku s organohlinitým halogenidem uvádí za nepolymeračních podmínek v nepřítomnosti α-olefinu a pevné složky, obsahující halogenid titanu.
-20CZ 281394 B6
5. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3 a4, vyznačující se tím, že se použije organohlinitý haloge nid vzorce I, kde R1 a R2 jsou alkylové radikály a p představuje číslo z rozmezí 1,01 < p < 1,08.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, - 1 ?
ze R a R jsou ethylové skupiny.
7. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4, 5 a6, vyznačující se tím, že molární poměr organohlinitý halogenid/elektrodonorová sloučenina je v rozmezí 35 až 150.
8. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4, 5, 6a7, vyznačující se tím, že molární poměr organohlinitý halogenid/elektrodonorová sloučenina je vyšší než 50, avšak nepřevyšuje 90.
9. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7a8, vyznačující se tím, že jako elektrodonorová organická sloučenina se použije ester aromatické karboxylové kyseliny, vyskytující se za normální teploty v kapalné formě.
10. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a9, vyznačující se tím, že jako organohlinitý halogenid se použije alkylaluminiumchlorid s atomovým poměrem (Cl/Al) v rozmezí 1,01 až 1,06, a jako elektrodonorová sloučenina se použije ethylbenzoát v molárním poměru halogenid/elektrodonorová sloučenina v rozmezí 52 až 75.
11. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,
9a 10, vyznačující se tím, že jako pevná složka, obsahující halogenid titanu, se použije pevná látka na bázi chloridu titanitého v komplexu s elektrodonorovou sloučeninou.
12. Způsob podle nároku 11, vyznačující se tím, že se použije pevná složka, obsahující halogenid titanu, odpovídající obecnému vzorci
TiCl7.(A1RC19)x.Cw kde y
R je alkylový radikál se 2 až 6 atomy uhlíku, x je libovolné číslo nižší než 0,20, y je libovolné číslo vyšší než 0,009 a
C znamená komplexotvorné činidlo.
13. Způsob podle kteréhokoli z nároků 11 a 12, vyznačující se tím, že se použije pevná složka, která byla podrobena aktivačnímu zpracování působením produktu reakce organohlinité sloučeniny s hydroxyaromatickou sloučeninou, jejíž hydroxylová skupina je stericky bráněna, zvolenou ze skupiny, zahrnující fenoly, diterc.alkylované v polohách ortho ve vztahu k hydroxylovým skupinám, a estery 3-(3',5'-diterc.butyl-4'-hydroxyfenyl)propionové kyseliny.
-21CZ 281394 B6
14.Způsob podle kteréhokoli z nároků 11, 12 a 13, použitý pro stereospecifickou polymeraci propylenu.
CS912682A 1990-08-30 1991-08-30 Kokatalytická kompozice použitelná pro polymeraci alfa-olefinů CZ281394B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9000839A BE1004563A3 (fr) 1990-08-30 1990-08-30 Composition cocatalytique utilisable pour la polymerisation des alpha-olefines.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS268291A3 CS268291A3 (en) 1992-03-18
CZ281394B6 true CZ281394B6 (cs) 1996-09-11

Family

ID=3884918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912682A CZ281394B6 (cs) 1990-08-30 1991-08-30 Kokatalytická kompozice použitelná pro polymeraci alfa-olefinů

Country Status (28)

Country Link
US (2) US5204305A (cs)
EP (1) EP0478031B1 (cs)
JP (1) JP3291577B2 (cs)
KR (1) KR100203193B1 (cs)
CN (1) CN1032260C (cs)
AT (1) ATE137773T1 (cs)
AU (1) AU638861B2 (cs)
BE (1) BE1004563A3 (cs)
BG (1) BG62173B1 (cs)
BR (1) BR9103732A (cs)
CA (1) CA2050238A1 (cs)
CZ (1) CZ281394B6 (cs)
DE (1) DE69119340T2 (cs)
ES (1) ES2089110T3 (cs)
FI (1) FI99205C (cs)
HU (1) HU211766B (cs)
MX (1) MX173925B (cs)
MY (1) MY122542A (cs)
NO (1) NO178070C (cs)
PL (1) PL169694B1 (cs)
PT (1) PT98808B (cs)
RO (1) RO110504B1 (cs)
RU (1) RU2066240C1 (cs)
SG (1) SG54310A1 (cs)
TR (1) TR25807A (cs)
TW (1) TW237462B (cs)
YU (1) YU146691A (cs)
ZA (1) ZA916754B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4309821A1 (de) * 1993-03-26 1994-09-29 Merck Patent Gmbh Koordinations-Katalysatorsysteme enthaltend intramolekular stabilisierte metallorganische Verbindungen
BE1009962A3 (fr) * 1995-12-21 1997-11-04 Solvay Compositions a base de polymeres du propylene et leur utilisation.
GB2322376B (en) * 1997-02-25 2000-11-29 Solvay Polypropylene block copolymers and containers made therefrom
US6586528B1 (en) 2000-11-15 2003-07-01 Polypropylene Belgium (Naamlose Vennootshap) Composition based on propylene polymers and process for obtaining same
US6642317B1 (en) 2000-11-15 2003-11-04 Polypropylene Belgium Naamlose Vennootschap Composition based on propylene polymers and process for obtaining same
CN1131246C (zh) * 2000-12-14 2003-12-17 中国石油化工股份有限公司 用于烯烃聚合或共聚合的催化剂组份及其催化剂和应用
AU2005322136B2 (en) * 2004-12-23 2011-01-06 Hospira, Inc. Port closure system for intravenous fluid container
US7717897B2 (en) * 2004-12-23 2010-05-18 Hospira, Inc. Medical fluid container with concave side weld
US20060276769A1 (en) * 2004-12-23 2006-12-07 John Domkowski Medical fluid container
CN101747456B (zh) * 2008-12-08 2012-03-07 中国石油天然气股份有限公司 一种聚丙烯催化剂及其制备方法
SG183488A1 (en) * 2010-02-26 2012-09-27 Dow Global Technologies Llc Halogenated amide ester and internal electron donor with same

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3100218A (en) * 1961-07-20 1963-08-06 Monsanto Chemicals Purification of diethylaluminum chloride with crystalline titanium trichloride
AT258564B (de) * 1963-03-13 1967-12-11 Scholven Chemie Ag Verfahren zur Herstellung von Olefinpolymerisaten
US3409681A (en) * 1964-06-25 1968-11-05 Exxon Research Engineering Co Method of making novel bimetallic heterogeneous catalysts and their use in hydrocarbon conversions
GB1257221A (cs) * 1968-02-28 1971-12-15
CH543546A (fr) * 1971-03-23 1973-10-31 Solvay Système catalytique de polymérisation des alpha-oléfines
LU65954A1 (cs) * 1972-08-25 1974-03-07
US4210736A (en) * 1975-10-15 1980-07-01 Solvay & Cie. Particles of titanium trichlorides which can be used for the stereospecific polymerization of alpha-olefines
CA1127140A (en) * 1977-03-10 1982-07-06 Akinobu Shiga Catalysts for the polymerization of olefins
US4258161A (en) * 1978-02-14 1981-03-24 Mitsubishi Chemical Industries Ltd. Process for polymerizing propylene
CA1104298A (en) * 1978-02-23 1981-06-30 Akinobu Shiga Catalysts for the polymerization of olefins
US4295991A (en) * 1978-09-26 1981-10-20 Exxon Research & Engineering Co. Titanium trichloride catalyst component and the process for the production thereof
EP0021753B1 (en) * 1979-06-20 1984-03-14 Sumitomo Chemical Company, Limited Method for production of highly crystalline olefin polymers
GB2061976B (en) * 1979-10-25 1983-09-07 Kolesnikov J N Method for producing polypropylene
JPS5928573B2 (ja) * 1980-02-05 1984-07-13 チッソ株式会社 α−オレフイン重合体の製造方法
DE3011236A1 (de) * 1980-03-22 1981-10-01 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zum herstellen von homo-und copolymerisaten von (alpha) -monoolefinen
JPS6042807B2 (ja) * 1980-04-11 1985-09-25 チッソ株式会社 エチレンプロピレンα−オレフイン三元共重合体の製造方法
JPS57200410A (en) * 1981-06-05 1982-12-08 Toa Nenryo Kogyo Kk Purification of propylene polymer
US4400494A (en) * 1981-08-28 1983-08-23 Standard Oil Company (Indiana) Olefin polymerization catalyst
US4471064A (en) * 1983-09-09 1984-09-11 Northern Petrochemical Company Olefin polymerization catalyst activity by olefin washing and readdition of electron donor
JPS6067508A (ja) * 1983-09-22 1985-04-17 Toa Nenryo Kogyo Kk オレフインの重合方法
FR2604439B1 (fr) * 1986-09-26 1989-07-28 Solvay Solide catalytique utilisable pour la polymerisation stereospecifique des alpha-olefines, procede pour le preparer et procede pour polymeriser des alpha-olefines en sa presence
FR2628430B1 (fr) * 1988-03-09 1992-04-17 Solvay Procede pour la polymerisation stereospecifique des alpha-olefines et systeme catalytique utilisable pour cette polymerisation

Also Published As

Publication number Publication date
ZA916754B (en) 1992-05-27
DE69119340D1 (de) 1996-06-13
TR25807A (tr) 1993-09-01
TW237462B (cs) 1995-01-01
HUT60292A (en) 1992-08-28
FI99205C (fi) 1997-10-27
ES2089110T3 (es) 1996-10-01
NO913392L (no) 1992-03-02
MX173925B (es) 1994-04-08
NO178070B (no) 1995-10-09
PT98808A (pt) 1992-07-31
RO110504B1 (ro) 1996-01-30
DE69119340T2 (de) 1996-12-05
JP3291577B2 (ja) 2002-06-10
BG95029A (bg) 1993-12-24
JPH04234407A (ja) 1992-08-24
MY122542A (en) 2006-04-29
KR920004431A (ko) 1992-03-27
EP0478031A1 (fr) 1992-04-01
EP0478031B1 (fr) 1996-05-08
NO178070C (no) 1996-01-17
PT98808B (pt) 1999-01-29
RU2066240C1 (ru) 1996-09-10
CN1060477A (zh) 1992-04-22
AU8272791A (en) 1992-03-05
SG54310A1 (en) 2001-12-19
YU146691A (sh) 1994-01-20
FI99205B (fi) 1997-07-15
CN1032260C (zh) 1996-07-10
PL169694B1 (pl) 1996-08-30
FI914080A0 (fi) 1991-08-29
AU638861B2 (en) 1993-07-08
CS268291A3 (en) 1992-03-18
FI914080A (fi) 1992-03-01
NO913392D0 (no) 1991-08-29
BR9103732A (pt) 1992-05-19
BG62173B1 (bg) 1999-04-30
CA2050238A1 (fr) 1992-03-01
KR100203193B1 (ko) 1999-06-15
BE1004563A3 (fr) 1992-12-15
ATE137773T1 (de) 1996-05-15
US5824754A (en) 1998-10-20
HU912828D0 (en) 1992-01-28
HU211766B (en) 1995-12-28
US5204305A (en) 1993-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1572756B1 (en) Catalyst components for the polymerization of olefins
EP0416928B1 (en) New carrier catalyst for the polymerization of ethylene
JP2625126B2 (ja) アルフアーオレフインの立体特異性重合に使用できる固形触媒
US5214114A (en) Process for producing ethylene polymers
CZ281394B6 (cs) Kokatalytická kompozice použitelná pro polymeraci alfa-olefinů
JP2004522849A (ja) エチレンの(共)重合方法
CS201505B2 (en) Method of producing purple titanium trichloride
US6114271A (en) Process for the preparation of a polymerization and copolymerization of ethylene to give ultrahigh molecular-weight ethylene polymers
JP3354987B2 (ja) α−オレフィンの立体特異性重合用触媒系、その重合法及び得られたポリマー
US5780379A (en) Process for the stereospecific polymerization of alpha-olefins and catalyst system which can be employed for this polymerization
SK280823B6 (sk) Pevný katalyzátor na báze komplexného chloridu titanitého, spôsob jeho výroby a použitie na polymerizáciu alfa - olefínov
KR100251599B1 (ko) 구상 촉매 성분의 제조방법
JPH0859731A (ja) オレフィン重合触媒の製造方法
CA2001411C (en) Alkene polymerization process and catalyst compositions therefor
JPS5846132B2 (ja) ポリ↓−1↓−ブテンの製造方法
US4376061A (en) Polymerizing olefins with a novel catalyst
US4434281A (en) Polymerizing olefins with a novel catalyst
JPH0721027B2 (ja) 広い分子量分布を有するポリマーを得るためのエチレンの重合方法と、触媒成分の処理方法
JPH0798841B2 (ja) オレフイン類の重合用触媒成分および触媒
JPS59105004A (ja) エチレンの重合法
JPS5978209A (ja) オレフイン重合用触媒成分

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040830