CZ20004748A3 - Reproduktory - Google Patents

Reproduktory Download PDF

Info

Publication number
CZ20004748A3
CZ20004748A3 CZ20004748A CZ20004748A CZ20004748A3 CZ 20004748 A3 CZ20004748 A3 CZ 20004748A3 CZ 20004748 A CZ20004748 A CZ 20004748A CZ 20004748 A CZ20004748 A CZ 20004748A CZ 20004748 A3 CZ20004748 A3 CZ 20004748A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
membrane
loudspeaker
diaphragm
loudspeaker according
voice coil
Prior art date
Application number
CZ20004748A
Other languages
English (en)
Inventor
Christopher Colin Lock
John Frederick Corey
Graeme Oliver Jones
Kelly Charles Waterman
Original Assignee
Slab Technology Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from NZ330777A external-priority patent/NZ330777A/en
Application filed by Slab Technology Limited filed Critical Slab Technology Limited
Publication of CZ20004748A3 publication Critical patent/CZ20004748A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R7/00Diaphragms for electromechanical transducers; Cones
    • H04R7/02Diaphragms for electromechanical transducers; Cones characterised by the construction
    • H04R7/04Plane diaphragms
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R2307/00Details of diaphragms or cones for electromechanical transducers, their suspension or their manufacture covered by H04R7/00 or H04R31/003, not provided for in any of its subgroups
    • H04R2307/029Diaphragms comprising fibres
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R2440/00Bending wave transducers covered by H04R, not provided for in its groups
    • H04R2440/01Acoustic transducers using travelling bending waves to generate or detect sound

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)

Description

Reproduktory
Oblast techniky
Vynález se týká reproduktorů a je aplikovatelný zvláště, nikoliv však výlučně, na reproduktory, které mají být zavěšeny na stěně, podobným způsobem jako obrazy.
Dosavadní stav techniky
Ploché reproduktory jsou známé již po mnoho roků, na příklad volně stojící elektrostatické reproduktory. Aby se dosáhlo uspokojivé hladiny zvuku, musely však být takovéto reproduktory velké a tudíž i nápadné. Jsou nákladné a nemají požadovanou nosnou zvukovou kmitočtovou charakteristiku a charakter ozvučení.
Byly zkonstruovány různé další typy nástěnných reproduktorů, avšak ty rovněž různým způsobem trpí horší nosnou kmitočtovou charakteristikou a stereofonním výkonem.
Podstata vynálezu
Podle jednoho aspektu tohoto vynálezu zde existuje reproduktor zahrnující v podstatě planární první membránu, jež může být rozkmitána tak, aby vyzařovala zvuk alespoň ze své přední strany, a budicí jednotka, která může být ovládána měnícím se elektrickým proudem, aby se tak vytvořila na první membráně proměnlivá síla, přičemž se tato síla mění podle měnícího se elektrického proudu, a vyznačuje se tím, že budicí jednotka je v jedné nebo více vybraných polohách připojena k první membráně, nebo je namontována na konstrukci, která je zase připojena k membráně v jedné nebo více vybraných polohách.
Materiál, ze kterého je membrána zhotovena, by měl být anizotropní (s různými charakteristikami v každé z jejích hlavních os).
4
4444 444 • 4 4 « • ··· 4 4 *44 44 4
4
44
Ještě lépe by měl mít tento materiál (bez otvorů) mez pevnosti v ohybu v jednom směru roviny materiálu signifikantně větší než mez pevnosti v ohybu podél přímky v této rovině materiálu v pravých úhlech k prvnímu směru.
Nejlépe by měl mít tento materiál takovou podélnou mez pevnosti v ohybu, která by byla přibližně dvakrát tak velká jako jeho příčná mez pevnosti v ohybu, což je obzvláště vhodné pro panely, které jsou pravoúhlé nebo eliptické.
Reproduktor by měl zahrnovat dostatečně tuhý obvodový rám mající přední stranu a zadní stranu, přičemž by se měla tato membrána rozkládat přímo na přední straně a zadní membrána přímo na zadní straně, Čímž je vnitřní prostor reproduktoru v podstatě uzavřen.
Je možno bez obtíží umístit budicí jednotka v uvedeném prostoru dále od rámu.
Je výhodné budicí jednotka umístit mimo uvedený prostor daleko od rámu.
Budicí jednotka by měla být s oběma uvedenými membránami spojena, čímž bude na uvedené membrány působit střídavou sílou odpovídající měnícímu se elektrickému proudu a způsobí, že alespoň jedna z membrán se prohne a vydá akustický signál z té strany membrány, která bude vůči reproduktoru vnější.
Je vhodné, aby byly obě membrány pružné a aby budicí jednotka ovládala membrány bipolámím způsobem, tak aby se pohybovaly směrem ven společně a směrem dovnitř rovněž společně.
Jedna z uvedených membrán by měla být pružná a druhá tuhá.
Je výhodné upevnit budicí jednotku na membránu v uvedené jedné nebo více vybraných polohách, přičemž tyto polohy jsou od obvodové hrany uvedené membrány vzdáleny.
Je vhodné upevnit budicí jednotku na těleso, které je v uvedených polohách upevněno na sloupcích k membráně.
Tyto polohy by měly být vybrány takovým způsobem, aby nebylo bráněno ohybu membrány v jednom nebo více přirozených módů kmitání.
···· »*·
Uvedená první membrána a/nebo zadní membrána může být zhotovena z dvouplášťového polypropylenového kopolymeru a může mít tloušťku přibližně mm.
Je vhodné, aby hmotnost každé z membrán byla přibližně 500 gramů nebo méně na metr čtvereční a aby měla mez pevnosti v tahu přibližně 28 MPa nebo více a může mít tvrdost podle Shorea 67 nebo vyšší.
Povrch každé z membrán by měl být upraven koronovým výbojem, aby se tak podpořila adheže nátěru nebo papírové tapety k této membráně, nebo membrány k rámu.
Je vhodné, aby každá z membrán měla podélná žebra vytvářející její konstrukci alespoň na jedné straně, i když by bylo nevhodnější, aby tato žebra byla vnitřní (tzn. aby byla pokryta hladkou přední a zadní stranou). Nejlépe je tato žebra zhotovit pomocí jádra z vlnitého nebo podobného materiálu a mohou být čtvercová nebo obdélníková a každá hrana je přibližně 400 mm dlouhá.
Je výhodné, aby budicí jednotka obsahovala dvě koaxiální kmitací cívky, přičemž každá z nich je upevněna na jinou z uvedených membrán a obě kmitací cívky reproduktoru spolupůsobí s magnetem, který je mezi uvedenými kmitacími cívkami zavěšen.
Je vhodné, aby jádro každé z membrán bylo lehce žlábkované nebo vlnité nebo lehce zakřivené, aby se zajistil upravený akustický výkon reproduktoru.
Vnitřní část reproduktoru může být tvořena utěsněnou skříní. Rámem nebo jednou nebo oběma uvedenými membránami může také procházet jeden nebo více otvorů nebo průduchů.
Nej vhodnější je, aby byla první membrána zhotovena z vytlačované plastové fólie a měla jednodílnou přední část a pláště spojené paralelními těsně vedle sebe umístěnými rovnoběžnými přepážkami, které budou k uvedeným plášťům kolmé.
Dalším aspektem tohoto vynálezu je skutečnost, že reproduktor má v podstatě plochou membránu, která může být rozkmitávána, aby vyzařovala zvuk přinejmenším ze své čelní strany a budicí jednotka může být provozována změnou elektrického proudu, aby se vybudila měnící se síla podle měnícího se elektrického proudu, kde membrána je zhotovena z rovnoběžných fólií přední a zadní a tyto fólie jsou rozmístěny odděleně a uvedené fólie jsou od sebe odděleny větším množstvím přepážek rozmístěných mezi těmito fóliemi, přičemž uvedené přepážky jsou vzájemně rovnoběžné a jsou v podstatě k uvedeným fóliím kolmé, nebo jsou zpravidla kosodélníkovitého nebo sinusoidového vlnitého tvaru.
Nejlépe je, aby byla membrána zhotovena z dvouplášťového polypropylenového kopolymeru a aby byly přepážky k uvedeným rovnoběžným fóliím v podstatě kolmé.
Membrána může být rovněž z papíru nebo lepenky, a uvedené přepážky jsou v podstatě vlnitého tvaru a jsou upevněny lepidlem k vnitřním protilehlým stěnám rovnoběžných fólií.
Je vhodné, aby budicí jednotka zahrnovala magnet, přičemž jeden jeho pól je v magnetickém spojení s jádrem kotvy magnetu a jeho druhý pól je oddělen od jádra kotvy magnetu vzduchovou mezerou, přes kterou je možno ovládat kmitací cívku reproduktoru, přičemž tato kmitací cívka je upevněna tak, aby membránu unášela.
Magnet by měl být permanentní, válcového tvaru a jádro kotvy magnetu by s ním mělo být souosé, přičemž uvedená vzduchová mezera je prstencového tvaru. Ještě vhodnější je, aby magnet byl vysokopevnostní permanentní magnet, jako je neodymový magnet.
Je výhodné, aby jádro kotvy magnetu bylo zhotoveno z čistého železa s nízkým obsahem kyslíku žíhaného velmi pomalu ve vodíkové atmosféře.
Je vhodné, aby kmitací cívka reproduktoru měla více závitů na její jednotkovou délku mimo tu axiální část kmitací cívky, která se nachází v uvedené vzduchové mezeře, kdy cívkami neprochází žádný elektrický proud.
-- — V » · · • · *4 « 9*4 4 * * 4 · · 9 4··· O 4 β • · 4 4 4 4 4
4444 ttt *4 4 44
Z tohoto důvodu je vinutí kmitací cívky reproduktoru uloženo v jedné vrstvě, přičemž závity jsou od sebe v oblasti uvedené axiální části prostorově odděleny. Kmitací cívka by měla být zhotovena z čisté mědi (i když použití hliníkového drátuje rovněž možné).
Nebo jinak nebo mimo toho je v Částech kmitací cívky dále od uvedené axiální Části navinuta více než uvedená jedna vrstva.
Podle jiného aspektu tohoto vynálezu se jedná o reproduktor zahrnující membránu, která může být rozkmitána tak, aby vyzařovala zvuk alespoň ze své přední strany a budicí jednotku, která může být provozována měnícím se elektrickým proudem, aby byla na membráně vytvořena měnící se síla, přičemž se tato síla mění podle měnícího se elektrického proudu, kde kmitací cívka budicí jednotka je k uvedené membráně připojena pomocí panelu materiálu, přičemž je uvedený panel z takového materiálu a má takové rozměry, aby se v nízkém rozsahu slyšitelných kmitočtů kmitací cívka a alespoň část membrány přiléhající k panelu pohybovaly v podstatě ve stejné amplitudě a fázi, zatímco ve vyšším rozsahu slyšitelných kmitočtů se alespoň uvedená část membrány a část panelu k ní přiléhající pohybovaly v nižší amplitudě a/nebo v odlišné fázi od kmitací cívky, čímž je v uvedeném vyšším rozsahu vyzařována podstatná Část zvuku vyzařovaného reproduktorem ze strany panelu přiléhající k uvedené kmitací cívce.
Membrána by měla byt planární.
Je vhodné, aby fólie tlumicího materiálu byla připojena od stacionární části reproduktoru k uvedené části membrány přiléhající k panelu nebo k tomuto panelu.
Tlumicím materiálem by měla být nejlépe tkanina nebo materiál na bázi tkaniny.
Tlumicí materiál by měl být nejlépe pórovitý nebo perforovaný, aby umožňoval průchod vzduchu tímto materiálem.
Přehled obrázků na výkresech
Jedno příkladné provedení tohoto vynálezu je dále popsáno s odkazem na průvodní obrázky, na kterých na obr. 1 je čelní pohled na reproduktor podle tohoto vynálezu, na obr. 2 je řez ve svislé rovině podél přímky Π-II na obr. 1, obr. 3 uvádí pohled z boku a pohled zezadu alternativního příkladného provedení, obr. 4 je Částečný perspektivní pohled na jednu ze součástí reproduktoru, obr. 5 je příčný řez jednoho dalšího příkladného provedení, obr. 6 je první pohled zezadu na příkladné provedení vynálezu uvedené na obr. 5, obr. 7 je druhý, upravený pohled zezadu na součást uvedenou na obr. 4, obr. 8 je příčný řez dalším příkladným provedením tohoto vynálezu a obr. 9 je pohled z boku na kmitací cívku uvedenou v řezu na obr. 8.
Příklady provedení vynálezu
Přikladl
Na výkresech zahrnuje plochý reproduktor 10 čtvercový obvodový rám 11 vhodně zhotovený z vlákninové desky střední hustoty. Každý z vnějších okrajů rámu 11 je vhodně 400 mm dlouhý. Rám je zavěšen na drátech nebo provázcích 12 připevněných ke smyčkám nebo jiným upínkám 13 v horní části rámu 11.
Jak je možno pozorovat zvláště na obr. 2, přední část reproduktoru 10 je kryta přední membránou 14, která je upevněna vhodným lepidlem k přední straně rámu 11 a utěsněna kolem svých okrajů. Podobně je zadní část reproduktoru 10 je kryta zadní membránou 15 upevněnou k zadní straně rámu 11 lepidlem a utěsněna kolem svých okrajů. Vnitřní část reproduktoru 10 tedy tvoří utěsněnou skříň. Typicky je tloušťka mezi přední a zadní stranou membrány 14 30 milimetrů pro 40-milimetrový čtvercový reproduktor.
Bylo zjištěno, že vhodným materiálem na přední a zadní membrány 14,15 je dvouplášťová fólie zhotovená z polypropylenového kopolymeru o tloušťce 3 milimetry a o přibližné hmotnosti 500 gramů na čtvereční metr nebo menší. Fó9 9 ♦ · · · « «««· · ·
9
9999 999 lie by měla být nejlépe drážkovaná, mít mez pevnosti v tahu asi 28 MPa nebo vyšší a tvrdost podle Shorea 67 nebo vyšší. Materiál by měl mít povrch upravený nejlépe koronovým výbojem, aby se tak podpořila adheze nátěru nebo tapetového papíru k membránám 14,15 a aby se tak podpoňla adheze vnitřních povrchů membrán 14,15 k rámu 11. Fólii je nejlépe zhotovit z laminátu majícího jádro vytvořené žebry, trubkami nebo žlábkováním a tak podobně. Jeden z těchto materiálů je znám jako materiál s jádrovou vlnou ” tvaru vnitrních podélných vln nebo zvlnění - viz obr. 4 (probíraný níže). Dalším praktickým materiálem je lehká vlnitá lepenka.
Budicí jednotka 16 je umístěna v těsné blízkosti středů membrán 14, 15. Budicí jednotka je podobná budicím jednotkám používaným u konvenčních reproduktorů kuželového typu a zahrnuje magnet 17, což může být permanentní magnet nebo elektromagnet, a spolupůsobící kmitací cívku reproduktoru 18. Kmitací cívka 18 má obvyklé vinutí spojené vodiči 19 na svorky 20 na zadní straně reproduktoru 10. Magnet 17 je upevněn na příklad pomocí lepidla na vnitřní povrch zadní membrány 15 a kmitací cívka 18 je upevněna na vnitřní povrch přední membrány 14. Rozměry budicí jednotky 16 a vzdálenost mezi přední a zadní membránou 15 jsou uspořádány tak, aby byla kmitací cívka 18 reproduktoru ve správné provozní poloze vzhledem k magnetu 17 a aby byla správně vystředěna.
Podle akustických vlastností, které jsou od reproduktoru 10 požadovány, může být jeho vnitřek alespoň zčásti vyplněn vláknitým nebo jiným materiálem pohlcujícím zvuk, nebo může zůstat prázdný. Podobným způsobem je možno v rámu 11 nebo v membránách 14, 15 vytvořit jeden nebo více otvorů nebo průduchů.
I když byl uveden reproduktor 10 jako čtvercový, může mít i kulatý, eliptický, obdélníkový mnohoúhelníkový nebo jiný vhodný tvar. Pokud to bude požadováno, je možno nainstalovat uvnitř reproduktoru 10 na vhodných místech více než jednu budicí jednotku 16.
4 · 4
4444 4 * • 4 4 » 4*4 4 * 4 4 4
4 4 4 · *44 444 44 4
V jiné realizaci může být přední membrána 14 nebo zadní membrána 15 zhotovena z materiálu, který bude v podstatě tuhý. Kromě toho může být magnet 17 namontován na přední membránu 14 a kmitací cívka reproduktoru 18 na zadní membránu 15.
Z některých důvodů může být vhodnější použít dvě koaxiální kmitací cívky 18, z nichž každá bude upevněna na jinou z membrán 14,15 a bude působit spolu s centrálně zavěšeným magnetem 17. A obráceně je možno použít na membránách 14, 15 dva magnety 17, které budou působit spolu s centrálně zavěšenou kmitací cívkou 18.
Kterýkoli povrch každé z membrán 14, 15 může být lehce žlábkovaný a namísto toho, aby každá z membrán byla plochá, může být vlnitá nebo jinak zakřivená, aby tak dodávala modifikovaný akustický výkon reproduktoru 10.
Příklad 2
Na obrázku 3 je vynechán rám 11 a zadní membrána 15. Magnet 17 je namontován na desce 21, která je namontována na membráně 14 na sloupcích 22. Sloupky 22 jsou na membráně 14 umístěny v pečlivě vybraných polohách, takž nebrání ohybu membrány v jednom z jejích přirozených vidů kmitání, na příklad jak je znázorněno čarou 23. Magnet 17 může být namontován mezi desku 21 a membránu 14, nebo na zadní stranu desky 21, tak jak je na obrázku znázorněno.
Reproduktor znázorněný na obr. 3 může být zavěšen z horního okraje membrány 14 nebo z desky 21 nebo ze sloupků 22.
Na obr. 4 je znázorněna preferovaná konstrukce přední membrány 14. Skládá se z celistvého vytlačovaného profilu z polyetylénu o tloušťce asi 3 až 5 mm a majícího přední a zadní plášť 25, 26 spojený souvislými podélnými přepážkami 27, mezi nimiž se nacházejí vzduchové mezery. Na základě této konstrukce je materiál membrány 14 anizotropní a má podélnou mez pevnosti v ohybu, která bývá typicky přibližně dvakrát tak velká jako je příčná mez pev-W · 0 * 0 0 0
0000 0000··
000 0 0000 0 0 0
0 0 0 0 0 0
0000 000 0« 0 00 0 nosti v ohybu. Tento materiál je tudíž obzvlášť užitečný při konstrukci obdélníkových reproduktorů, na příklad reproduktorů a délce stran 200 mm x 100 mm Pri použití materiálu tohoto typu mohou být použity větší nebo menší panely.
Příklad 3
Na obrázku 5 je znázorněn reproduktor mající tuhý zadní panel 28 zhotovený ze zakázkového dřeva o tloušťce přibližně 12 mm, s magnetem 17 upevněným v jeho středu. Rám 11 udržuje přední membránu 14 ve vzdálenosti přibližně 3 až 5 mm od přední strany panelu 28. Kmitací cívka 18 je udržována v mezeře magnetu 17 upevněném ve středovém otvoru v membráně 14. Otvor je uzavřen dutým kulovým uzávěrem 29, který je upevněn v kmitací cívce 18.
Aby se umožnil požadovaný pohyb membrány 14, panel 28 (uvedený na obr, 6) má v sobě řadu otvorů nebo průchodů 30. Velikosti a místa těchto otvorů 30 jsou pečlivě vybrána, aby se tak dosáhlo u reproduktoru 10 hladké kmitočtové charakteristiky.
Alternativní nebo dodatečné modifikace křivky kmitočtové charakteristiky se dosáhne přilepením materiálu 31 přidávajícího hmotu, tak jak je uvedeno na obr. 7. Vhodným materiálem je živičná tabule plněná kovovými nebo minerálními částicemi.
Další úpravu kmitočtového výkonu je možno získat upevněním ploch materiálu pohlcujícího zvuk 32 na membránu 14 nebo na přední stranu panelu 28, jak je uvedeno na obr. 7. Elektrický signál je vhodně přiváděn na kmitací cívku 18 reproduktoru přes proužky měděné fólie nalepené na jednu stranu membrány 14.
Příklad 4
Na obrázcích 8 a 9 obsahuje reproduktor 110 membránu 111, což bude popsáno později. Vnější okraj membrány 111 je držen vnějším okrajem koše 112, který je zhotoven v podstatě z tuhého kovu nebo plastu. Za tímto účelem
9 99 • 9 9 · ···♦ * 9
9
9 «
má koš na sobě plochu 113. na které je uložena membrána 111, přičemž je membrána 111 vymezena ve své poloze v podstatě svislou stěnou 114 a je uchycena okrajovou částí 115 koše 112, která je přehnuta nebo navinuta přes vnější okraj membrány 111. Střední část koše 112 je vytvarována jako miska 116. ve které je umístěno válcovité jádro kotvy magnetu 117. Koš 112 tedy slouží k vystředění jádra kotvy 117 vzhledem k membráně 111 a je v této poloze uchycen šroubem 119.
Jelikož je jádro kotvy 117 součástí magnetického obvodu, mělo by být zhotoveno z Čistého železa s nízkým obsahem kyslíku, který byl pomalu žíhán ve vodíkové atmosféře. Permanentní magnet 118 je udržován lepidlem v koaxiální poloze s jádrem kotvy 117. Jeden pól magnetu 118 je v magnetickém kontaktu s horním vnitřním povrchem jádra kotvy 117 a druhý pól přiléhá ke kotouči 135, který je zhotoven ze stejného materiálu a má stejnou tloušťku jako příruba 120 jádra kotvy 117. Mezi přírubou 120 a horní částí magnetu 118 je vytvořena prstencovitá magnetická mezera 121. Kmitací cívka 122 válcovitého tvaru prochází mezerou 121. Materiál jádra kotvy slouží k tomu, aby udržoval siločáry magnetického toku uvnitř jádra kotvy 117, čímž se minimalizují nežádoucí vnější magnetická pole a rovněž soustřeďuje tento magnetický tok v mezeře 121.
V otvoru 123 je pres membránu 111 umístěn a upevněn panel 124 zhotovený z tenkého materiálu jako je hliník o typické tloušťce 0,25 mm. Panel 124 má vysoustruženou přírubu 125 upevněnou k membráně 111. Kmitací cívka reproduktoru 122 je upevněna pomocí lepidla do drážky 126 vytvořené v panelu 124, takže kmitací cívka 122 je soustředně držena uvnitř mezery 121· Pohyb střední části membrány 111 je tlumen tlumícím kroužkem 127, který může být zhotoven z tkaniny nebo z materiálu podobnému tkanině, měl by být nejlépe vlnitý a je upevněn lepidlem k hornímu povrchu příruby 120 a k přírubě 125 a/nebo k membráně 111.
Koš 112 může vytvářet vzduchotěsný uzávěr s membránou 111 a panelem 124, lépe je však, aby byly v koši 112 vytvořeny nebo vyvrtány otvory. Ve nitř. > « « »·· 9 · · · 9 9 • » f » · 9999 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 ···♦*· «9 9 9« ním prostoru reproduktoru 110 může být akusticky pohltivý materiál jako vláknitý nebo pěnový plast. Tloušťka a materiál panelu 124 jsou vybrány tak, aby na příklad na kmitočtech do 1000 Hz panel 124 působil jako v podstatě tuhý člen a přesunul tím přilehlý povrch membrány lit jakmile se vinutím 128 na kmitací cívce 122 se nechá procházet střídavý proud. Při kmitočtech na 5000 Hz je průhyb panelu 124 takový, že jeho obvod a přilehlé plochy membrány 111 se pohybují mnohem méně než kmitací cívka 122 a střední plocha panelu 124. Mezi těmito kmitočty dochází k vyzařování zvuku pouze z malé plochy membrány 111 a ze součástí panelu 124.
Aby bylo možno modifikovat kmitočtovou charakteristiku reproduktoru 110 pri velkých kmitočtových zdvizích kmitací cívky 122, vinutí 128 mohou mít větší počet závitů na jednotku délky směrem ke koncům vinutí 128 než v jeho středu.Toho je možno dosáhnout tím způsobem, že se rozestaví závity vjejím středu nebo se závity navinou těsněji po její délce a v blízkostí jejích konců se přidá jedna nebo více vrstev 129. Cívky jsou navinuty na kostře 136 s perforacemi 137.
Zjistilo se, že vhodným materiálem na membrány 111 je dvouplášťová fólie zhotovená z polypropylenového kopolymerů o tloušťce přibližně 3 milimetry a o váze přibližně 500 gramů na čtvereční metr nebo nižší. Membrána 111 by měla mít mez pevnosti v tahu přibližně 128 MPa nebo větší a tvrdost podle Shorea 67 nebo vyšší. Materiál by měl mít povrch upraven koronovým výbojem, aby se tak podpořila adheze nátěru nebo papírové tapety k membráně 111. Membrána 111 by měla být laminát mající pěnové jádro nebo má žebra, trubku, vlnitou fólii a tak podobně. Má pěnové jádro a tato pěna by neměla být stejnoměrná (nebojsou krycí desky tvarovány nebo zesíleny). Na příklad pěnové jádro by mohlo být tvarováno nebo zesíleno takovým způsobem, že ohybová tuhost je v jednom směru větší než ve druhém směru.
Membrána 111 může zahrnovat vytlačovaný profil z polyetylénu o síle 3 až 5 mm mající přední a zadní plášť 130, 131 spojené souvislými podélnými ··· • · ·· · · 9 · · » • · · 9999999 9 • · 9 · 9 9>
9999 999 99 9 99 9 přepážkami 132, mezi nimiž jsou vzduchové mezery. Na základě této konstrukce je membrána 111 anizotropní a má podélnou mez pevnosti v ohybu, která je typicky asi dvakrát tak velká jako příčná mez pevnosti v ohybu. Tím je tento materiál zvláště užitečný při konstrukci obdélníkových reproduktorů, na příklad reproduktorů majících strany o délce 200 mm x 100 mm.
Na obr. 8 je znázorněno použití pridržného kroužku 138 zhotoveného z tenkého hliníku a podobně. Kroužek 138 má přírubu 139, který může tlačit na vnější plášť 130 membrány 111. Celá válcová část 140 může být stlačena dolů mezi okraj otvoru 123 a vnější povrch válcové části panelu 124, která má žebro 142, které zapadá do drážky 141 v části 140 kroužku 138. Žebro 142 a drážku 141 ie možno obrátit, pokud se tomu dá přednost.
Výhody výhodných příkladných provedení spočívají ve snadné výrobě a dobré akustice, které lze dosáhnout při nízkých výrobních nákladech. Lehký materiál membrány je obzvláště vhodný pro obdélníkové a eliptické panely. Další výhodou je možnost zmenšení / zvětšení v určitém měřítku. Reproduktory nebo membrány mohou být zhotoveny v mnoha různých velikostech a tvarech, nebo pohotově zamaskovány jako jiné předměty.
Tento vynález lze použít pro ploché panelové reproduktory velikosti A5 nebo menší, které jsou zvláště vhodné pro multimediální trh nebo k zabudování do vozidel do palubních desek nebo dveří. Mohou fungovat v jakémkoli směru a podle konstrukce mohou a nemusí být vybaveny obvodovým rámem
Vynález umožňuje různé varianty provedení. Je možno použít jednu nebo více budicích jednotek podle velikosti membrány. Reproduktory mohou být vyladěny zhotovením otvorů nebo přidáváním závaží.Na výkresech je ukázáno vytváření otvorů v zadním panelu (obr. 6 a 7) a podobné otvory mohou být zhotoveny v materiálu membrány. Panely mohou být vyladěny pomocí prášku jako je cukr a podobně na panelu v horizontální poloze, takže tato místa je možno na panelu vidět.
*** · * φ φφφφ φ φ φ φ » φ φ > φ φ φφφφφ · · « φ φφφφ « φ • ••φ Φ·· φφ φ φφ φ
Membrány mohou být jakéhokoli tvaru (např. by mohly mít nepravidelný profil, bude-li to zapotřebí). Nemusejí být ploché, i když plochým membránám se dává přednost.
Je možno používat jiné materiály než je vnitřní vlnitá vrstva nebo vlnitá lepenka. Materiál by měl být lehký a tuhý, avšak ohebný. V preferovaných realizacích byla použita standardní vytlačovaná střední vlnitá vrstva o síle 3 mm, pro většinu aplikaci by však bylo možné použít jiné tloušťky mezi 2 a 5 mm Větší panely mohou vyžadovat více budicí jednotkaů a membránu se silnější střední vlnitou vrstvou.
Reproduktor může být zamaskován jako součást vozidla nebo součást nábytku nebo jako skříňka nebo jako obraz nebo téměř jakýkoli předmět, jelikož velikost a tvar již nepředstavují žádná omezení. V jednom z příkladů jsme uvedli reproduktory s plochým panelem jako součást palubní desky vozidla a v další aplikaci jsme nechali fungovat jako reproduktor obraz.
Je možno provádět také různé další změny a úpravy výše uváděných reproduktorů, aniž by se přitom vybočilo z rozsahu tohoto vynálezu, tak jak je stanoven v následujících patentových nárocích.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Reproduktor mající v podstatě planámí první membránu, která může být rozkmitána tak, aby vyzařovala zvuk alespoň ze své přední strany, a budicí jednotku, která může být ovládána měnícím se elektrickým proudem, aby se tak vytvořila na první membráně proměnlivá síla, přičemž se tato síla mění podle měnícího se elektrického proudu, vyznačující se tím, že materiál planámí první membrány je anizotropní a že budicí jednotka je v jedné nebo více vybraných polohách připojena k první membráně, nebo namontována na konstrukci, která je zase připojena k membráně v jedné nebo více vybraných polohách.
  2. 2. Reproduktor podle nároku 1, vyznačující se tím, že má v podstatě tuhý obvodový rám mající přední stranu a zadní stranu, přičemž by se měla uvedená první membrána rozprostírat přímo na přední straně a zadní membrána přímo na zadní straně, čímž je vnitřní prostor reproduktoru v podstatě uzavřen.
  3. 3. Reproduktor podle nároku 2, vyznačující se tím, že jeho budicí jednotka je s oběma uvedenými membránami spojena, čímž bude tato budicí jednotka na uvedené membrány působit střídavou sílou odpovídající měnícímu se elektrickému proudu a způsobí, že alespoň jedna z uvedených membrán se prohne a vydá akustický signál z té strany membrány, která bude vůči reproduktoru vnější.
  4. 4. Reproduktor podle nároku 2, vyznačující se tím, že uvedená první membrána a/nebo uvedená zadní membrána je zhotovena z dvouplášťového »» »· ftft* • ftftft · · · · ft * • ftftftft ftftftft ftft « • ftftftft ftft ftftft ftftft ftft ft ftft ft polypropylenového kopolymeru.
  5. 5. Reproduktor podle nároku 1, vyznačující se tím, že má první membránu zhotovenou z vytlačované plastové fólie a mající jednodílnou přední část a pláště spojené paralelními těsně vedle sebe rozmístěnými rovnoběžnými přepážkami, které budou k uvedeným plášťům kolmé.
  6. 6. Reproduktor podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že hmotnost každé z membrán je přibližně 500 gramů nebo méně na metr čtvereční.
  7. 7. Reproduktor podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že každá z membrán má mez pevnosti v tahu přibližně 28 MPa nebo více.
  8. 8. Reproduktor podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že každá z membrán má tvrdost podle Shorea 67 nebo vyšší,
  9. 9. Reproduktor podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že povrch každé z membrán je upraven koronovým výbojem, aby se tak podpořila adheze nátěru nebo papíru k této membráně, nebo membrány k rámu.
  10. 10.Reproduktor podle kteréhokoli z předchozích nároků, vyznačující se tím, že budicí jednotka obsahuje dvě koaxiální kmitací cívky, přičemž každá z nich je upevněna na jinou z uvedených membrán a obě kmitací cívky reproduktoru působí společně s magnetem, který je mezi uvedenými kmitacími cívkami zavěšen.
    • ··· · · » » · · • · · · · ···· * * · » · · » * « · •••··*· · · ·
  11. 11 .Reproduktor, vyznačující se tím, že má v podstatě plochou membránu, která může být rozkmitávána, aby vyzařovala zvuk přinejmenším ze své čelní strany a budicí jednotku, která může být provozována změnou elektrického proudu, aby se vybudila měnící se síla podle měnícího se elektrického proudu, kde membrána je zhotovena z rovnoběžných fólií přední a zadní a tyto fólie jsou rozmístěny odděleně a jsou od sebe odděleny větším množstvím přepážek rozmístěných mezi těmito fóliemi, přičemž uvedené přepážky jsou vzájemně rovnoběžné a jsou v podstatě k uvedeným fóliím kolmé, nebojsou zpravidla kosodélníkovitého nebo sinusoidového vlnitého tvaru.
  12. 12. Reproduktor podle nároku 11, vyznačující se tím, že membrána je zhotovena z dvouplášťového polypropylenového kopolymeru a přepážky jsou k uvedeným rovnoběžným fóliím v podstatě kolmé.
  13. 13, Reproduktor podle nároku 11, vyznačující se tím, že membrána je zhotovena z papíru nebo lepenky a uvedené přepážky jsou v podstatě vlnitého tvaru a jsou upevněny lepidlem k vnitřním protilehlým stěnám rovnoběžných fólií.
  14. 14. Reproduktor podle nároku 11, vyznačující se tím, že budicí jednotka zahrnuje magnet, jehož jeden jeho pól je v magnetickém spojení s jádrem kotvy magnetu a druhý pól je oddělen od jádra kotvy magnetu vzduchovou mezerou, přes kterou je možno ovládat kmitací cívku reproduktoru, přičemž tato kmitací cívka je upevněna k membráně a vyznačuje se tím, že jádro kotvy magnetuje zhotoveno z čistého železa s nízkým obsahem kyslíku žíhaného velmi pomalu ve vodíkové atmosféře.
  15. 15.Reproduktor podle nároku 14, vyznačující se tím, že jeden prvek zhotovený ze stejného materiálu jako je jádro kotvy magnetuje v magnetické • 99 9 9 9 • ·99 · · · 9 9 · • 9 · · 9 ···· 9 9 « • · 9 · 9 9 9 ···· 999 99 9 99 kontinuitě s uvedeným druhým pólem magnetu, přičemž vzduchová mezera je vytvořena mezi obvodovou částí uvedeného prvku a protilehlou Částí jádra kotvy magnetu.
  16. 16. Reproduktor podle nároku 15, vyznačující se tím, že uvedený obvodový prvek této součásti a uvedená protilehlá část jádra kotvy magnetu mají v podstatě stejnou tloušťku.
  17. 17. Reproduktor podle nároku 11, vyznačující se tím, že kmitací cívka reproduktoru má více závitů na svou jednotkovou délku mimo axiální část kmitací cívky, která se nachází v uvedené vzduchové mezeře, kdy závity neprochází žádný elektrický proud.
  18. 18. Reproduktor podle nároku 17, vyznačující se tím, že vinutí kmitací cívky reproduktoru je uloženo v jedné vrstvě, přičemž závity jsou od sebe v oblasti uvedené axiální části prostorově odděleny.
  19. 19. Reproduktor podle nároku 17, vyznačující se tím, že v částech kmitací cívky dále od uvedené axiální Části je navinuta více než uvedená jedna vrstva.
  20. 20.Reproduktor podle nároku 11, vyznačující se tím, že kmitací cívka budicí jednotky je k uvedené membráně připojena pomocí panelu materiálu, přičemž je uvedený panel z takového materiálu a má takové rozměry, aby se v nízkém rozsahu slyšitelných kmitočtů kmitací cívka a alespoň část membrány přiléhající k panelu pohybovaly v podstatě ve stejné amplitudě a fázi, zatímco ve vyšším rozsahu slyšitelných kmitočtů se alespoň uvedená část membrány a část panelu k ní přiléhající pohybovaly v nižší amplitudě a/nebo v odlišné fázi od kmitací cívky, čímž je v uvedeném vyšším rozsahu vyzařo•··· · 0 0 · 00
    0 0000 0000 00 0 • 0 0 0 0 0 0 •000 *00 00 0 00 vána podstatná Část zvuku vyzařovaného reproduktorem ze strany panelu přiléhající k uvedené kmitací cívce.
  21. 21. Reproduktor podle nároku 11, vyznačující se tím, že fólie tlumícího materiálu je spojena od stacionární části reproduktoru k uvedené součásti membrány přiléhající k panelu nebo k panelu a u které je tlumicí materiál nejlépe pórovitý nebo perforovaný, aby umožňoval průchod vzduchu tímto materiálem.
  22. 22. Reproduktor podle nároku 21, vyznačující se tím, že tlumícím materiálem je tkanina neboje na bázi tkaniny.
CZ20004748A 1998-06-22 1999-06-18 Reproduktory CZ20004748A3 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NZ330777A NZ330777A (en) 1998-06-22 1998-06-22 Loudspeaker with a planar diaphragm having a bending strength along one axis which is greater that along a second axis perpendicular to the first axis
NZ33232898 1998-10-13
NZ33383399 1999-01-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20004748A3 true CZ20004748A3 (cs) 2001-12-12

Family

ID=27353857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20004748A CZ20004748A3 (cs) 1998-06-22 1999-06-18 Reproduktory

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6411723B1 (cs)
EP (1) EP1120007B1 (cs)
AT (1) ATE303051T1 (cs)
AU (1) AU756783B2 (cs)
CA (1) CA2336072A1 (cs)
CZ (1) CZ20004748A3 (cs)
DE (1) DE29923450U1 (cs)
DK (1) DK1120007T3 (cs)
ES (1) ES2251198T3 (cs)
FI (1) FI20002715A (cs)
GB (1) GB2351868B (cs)
HK (1) HK1032316A1 (cs)
HU (1) HUP0102904A3 (cs)
ID (1) ID27400A (cs)
IL (1) IL140304A0 (cs)
NO (1) NO20006558D0 (cs)
PL (1) PL191378B1 (cs)
RO (1) RO121307B1 (cs)
TR (1) TR200003739T2 (cs)
WO (1) WO1999067974A1 (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19939409C2 (de) * 1999-08-20 2002-03-21 L & B Lautsprecher Und Beschal Schallwandler für Wand- und Deckeneinbau
US6590993B2 (en) * 1999-09-06 2003-07-08 Koninklijke Philips Electronics N.V. Panel-shaped loudspeaker
DE19944802C2 (de) * 1999-09-20 2003-08-28 Harman Audio Electronic Sys Tür
GB9928456D0 (en) * 1999-12-02 2000-01-26 New Transducers Ltd Loudspeakers
JP3720242B2 (ja) * 2000-01-17 2005-11-24 桂子 武藤 プレーナ型ラウドスピーカー
AU2001244887A1 (en) * 2000-03-07 2001-09-17 Slab Dsp Limited Noise suppression loudspeaker
TW498698B (en) 2000-05-08 2002-08-11 Koninkl Philips Electronics Nv Loudspeaker having an acoustic panel and an electrical driver
US8103024B2 (en) * 2000-09-20 2012-01-24 Harman Becker Automotive Systems Gmbh Door with structural components configured to radiate acoustic energy
US20030133581A1 (en) * 2002-01-07 2003-07-17 Klayman Arnold I. User configurable multi-component speaker panel
US7123737B2 (en) * 2002-02-13 2006-10-17 Plantronics, Inc. Ear clasp headset
JP3984108B2 (ja) * 2002-06-07 2007-10-03 富士通テン株式会社 スピーカ
US6870941B2 (en) * 2002-07-15 2005-03-22 Glenn A. Marnie Dipole radiating dynamic speaker
GB0221503D0 (en) * 2002-09-17 2002-10-23 1 Ltd Loudspeaker
US6929091B2 (en) * 2002-10-28 2005-08-16 Sound Advance Systems, Inc. Planar diaphragm loudspeaker and related methods
JP2004260346A (ja) * 2003-02-24 2004-09-16 Alps Electric Co Ltd 電気音響変換装置
US6980931B1 (en) * 2003-04-03 2005-12-27 Reitano Carmen T System and method for controlling computer processes by means of biometric data
US7508953B2 (en) * 2003-12-30 2009-03-24 Audio Products International Corp. Loudspeaker and components for use in construction thereof
EP1558057A1 (en) * 2004-01-23 2005-07-27 DE ROOIJ, Jacobus, Maria Loudspeaker with specific plastic element for sound emission
US7510047B2 (en) * 2004-03-05 2009-03-31 Keiko Muto Speaker edge and resonator panel assembly
US20050194203A1 (en) * 2004-03-05 2005-09-08 Keiko Muto Planar speaker edge
DE102004048990A1 (de) * 2004-10-04 2006-04-06 Volkswagen Ag Lautsprecheranordnung in einem Kraftfahrzeug
US7607512B2 (en) * 2005-08-23 2009-10-27 Ronald Paul Harwood Speaker assembly for a structural pole and a method for mounting same
US20070064964A1 (en) * 2005-09-16 2007-03-22 Cheung Kwun-Wing W Flat panel speaker assembly
KR100745664B1 (ko) 2006-02-01 2007-08-02 크레신 주식회사 스피커
EP2458893B1 (en) * 2010-11-26 2015-11-25 Knowles Ipc (M) Sdn Bhd Loudspeaker
DE202011050962U1 (de) * 2011-08-11 2012-11-15 Halemeier Gmbh & Co. Kg Anordnung zur Wiedergabe von Audiosignalen
DE102011084168B4 (de) 2011-10-07 2020-07-09 Röchling Automotive AG & Co. KG Biegewellenlautsprecher, Kraftfahrzeug mit Biegewellenlautsprecher, und Verwendung eines Biegewellenlautsprechers
DE102012108258A1 (de) * 2012-09-05 2014-03-06 Pursonic Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Flächenlautsprechers
US9961449B2 (en) 2014-10-15 2018-05-01 Panasonic Intellectual Property Management Co., Ltd. Loudspeaker and mobile body device having loudspeaker mounted thereon
DE202015101129U1 (de) * 2015-03-06 2016-06-08 LEGIS GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Thomas C.O. Schmidt, 10707 Berlin) Flachmembran mit harzgfüllten Löchern, Planarlautsprecher mit Flachmembran und Akustikeinheit mit einem derartigen Planarlautsprecher
US9877112B2 (en) * 2016-03-29 2018-01-23 Dell Products L.P. Piezoelectric force actuator audio system
DE102019109618B3 (de) * 2019-04-11 2020-08-13 Konrad Gießibl Holzklangplatte

Family Cites Families (111)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1768473A (en) 1930-06-24 Sound-propagating diaphragm
US1273549A (en) 1916-10-25 1918-07-23 Thomas Sloper Hydroaeroplane.
US6181799B1 (en) 1995-09-02 2001-01-30 New Transducers Limited Greetings or the like card
US1500331A (en) 1922-07-20 1924-07-08 Robert H Marriott Telephonic receiver
GB290710A (en) 1927-02-12 1928-05-14 Joseph Harrison Thomson Robert Improvements in or relating to diaphragms for loudspeakers and like sound-reproducing devices
GB320654A (en) 1928-04-21 1929-10-21 George Rex Searle Improvements in loud speakers for wireless apparatus or the like
US1778084A (en) 1928-09-26 1930-10-14 James V Nevin Screen loud-speaker
GB323539A (en) 1928-10-04 1930-01-06 George Rex Searle Improvements in or relating to diaphragms for loud-speakers and like instruments
US2063945A (en) 1933-08-02 1936-12-15 Pierce George Washington Diaphragm and method
USRE24141E (en) 1952-10-25 1956-04-10 Method of making the same
US2815823A (en) 1953-03-02 1957-12-10 Rca Corp Loudspeaker structure
US2863520A (en) 1955-03-11 1958-12-09 Gen Dynamics Corp Loudspeaker cone rim treatment
US2956538A (en) 1957-12-10 1960-10-18 Gen Ultrasonics Company Diaphragm vibration control
US3111187A (en) 1959-11-23 1963-11-19 H J Leak & Company Ltd Diaphragm for electro acoustic transducer
US3247925A (en) 1962-03-08 1966-04-26 Lord Corp Loudspeaker
DE1132593B (de) 1965-04-05 1962-07-05 Bolt Beranek & Newman Akustisch wirksame Platte, insbesondere zur Ankopplung an einen elektroakustischen Wandler
US3603427A (en) 1968-11-19 1971-09-07 Nippon Musical Instruments Mfg Loudspeaker
US3578921A (en) * 1970-01-26 1971-05-18 Sonotone Corp Miniature multiple-diaphragm acoustic mechanoelectric transducer device
IT958810B (it) 1971-05-07 1973-10-30 Rank Organisation Ltd Trasduttore elettroacustico parti colarmente per altoparlanti aurico lari e microfoni
AR192576A1 (es) 1971-06-16 1973-02-28 Bertagni J Un diafragma para altoparlantes planos para acentuar las bajas frecuencias y cambiar el timbre y el color de sonido
US3848090A (en) 1971-11-18 1974-11-12 J Walker Wall hanging speaker system
US4013846A (en) 1975-08-28 1977-03-22 Minnesota Mining And Manufacturing Company Piston loudspeaker
GB1563511A (en) 1976-03-19 1980-03-26 Harwood H Diaphragms for electroacoustic transducers
JPS5748153Y2 (cs) * 1977-11-26 1982-10-22
JPS603277B2 (ja) 1978-06-15 1985-01-26 ソニー株式会社 スピーカ装置
JPS5525285A (en) 1978-08-14 1980-02-22 Sony Corp Speaker
JPS5541066A (en) 1978-09-19 1980-03-22 Sony Corp Diaphragm for electroacoustic converter
JPS5568795A (en) 1978-11-20 1980-05-23 Sony Corp Speaker
US4225757A (en) 1978-12-18 1980-09-30 Babbco, Ltd. Broad band dynamic loudspeaker
JPS55161496A (en) 1979-05-31 1980-12-16 Matsushita Electric Ind Co Ltd Diaphragm for speaker and its production
US4352961A (en) 1979-06-15 1982-10-05 Hitachi, Ltd. Transparent flat panel piezoelectric speaker
US4323737A (en) 1979-06-30 1982-04-06 Pioneer Electronic Corporation Driver unit for planar diaphragm type loudspeaker
NL7908896A (nl) * 1979-12-11 1981-07-01 Philips Nv Een mechanisch filter voor een elektrodynamische omzetter.
US4426556A (en) 1980-07-08 1984-01-17 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Electrodynamic loudspeaker
US4385210A (en) 1980-09-19 1983-05-24 Electro-Magnetic Corporation Electro-acoustic planar transducer
EP0054945B1 (en) * 1980-12-19 1985-10-30 Nissan Motor Co., Ltd. Speaker for automotive vehicle audio system
NL8200690A (nl) * 1982-02-22 1983-09-16 Philips Nv Luidsprekermembraan bevattende een laag van polymethacrylimideschuim.
JPS58200694A (ja) 1982-05-18 1983-11-22 Matsushita Electric Ind Co Ltd スピ−カ用振動板
JPS59139799A (ja) 1983-01-31 1984-08-10 Sony Corp 平板型スピ−カ
US4550228A (en) * 1983-02-22 1985-10-29 Apogee Acoustics, Inc. Ribbon speaker system
JPS60192497A (ja) 1984-03-14 1985-09-30 Mitsubishi Electric Corp スピ−カ−
JPS6121699A (ja) * 1984-07-10 1986-01-30 Pioneer Electronic Corp 体感音響振動装置
JPS6175696U (cs) 1984-10-23 1986-05-21
JPS61113399A (ja) 1984-11-08 1986-05-31 Matsushita Electric Ind Co Ltd 平板スピ−カ
JPS62207100A (ja) 1986-03-07 1987-09-11 Matsushita Electric Ind Co Ltd 平板スピ−カ
JPS62269500A (ja) 1986-05-16 1987-11-21 Matsushita Electric Ind Co Ltd 平面スピ−カユニツト
US4899390A (en) 1986-09-19 1990-02-06 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Thin speaker having an enclosure within an open portion and a closed portion
JP2558667B2 (ja) 1986-12-19 1996-11-27 松下電器産業株式会社 矩形平面スピ−カ
JPS63254896A (ja) 1987-04-10 1988-10-21 Matsushita Electric Ind Co Ltd 平板スピ−カ
CA1284837C (en) * 1987-06-18 1991-06-11 Highwood Audio Inc. Audio transducer
JPS6427399A (en) 1987-07-23 1989-01-30 Matsushita Electric Ind Co Ltd Rectangular flat speaker
US5025474A (en) 1987-09-29 1991-06-18 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Speaker system with image projection screen
JPH01229600A (ja) 1988-03-09 1989-09-13 Sumitomo Rubber Ind Ltd スピーカー振動板
JPH02170795A (ja) * 1988-12-23 1990-07-02 Foster Electric Co Ltd パネル型スピーカ
US4997058A (en) 1989-10-02 1991-03-05 Bertagni Jose J Sound transducer
WO1992003024A1 (en) 1990-08-04 1992-02-20 The Secretary Of State For Defence In Her Britannic Majesty's Government Of The United Kingdom Of Great Britain And Northern Ireland Panel-form loudspeaker
GB2246684A (en) 1990-08-04 1992-02-05 Secr Defence Panel form loudspeaker
JPH04115698A (ja) 1990-08-31 1992-04-16 Matsushita Electric Ind Co Ltd 平板スピーカ
US5343443A (en) * 1990-10-15 1994-08-30 Rowe, Deines Instruments, Inc. Broadband acoustic transducer
JPH04150700A (ja) 1990-10-15 1992-05-25 Murata Mfg Co Ltd パネルスピーカ
US5231672A (en) * 1991-07-10 1993-07-27 Tsao Ye Ming Plane-surfaced waved out-diffusion triangular beam-typed resonant board
US5425107A (en) * 1992-04-09 1995-06-13 Bertagni Electronic Sound Transducers, International Corporation Planar-type loudspeaker with dual density diaphragm
GB9317345D0 (en) 1993-08-20 1993-10-06 Centralforce Ltd Loudspeaker
KR970002298Y1 (ko) * 1994-04-29 1997-03-21 김경우 다중콘 스피커
US5701359A (en) * 1995-04-06 1997-12-23 Precision Power Flat-panel speaker
ES2132953T3 (es) 1995-09-02 1999-08-16 New Transducers Ltd Altavoces con forma de panel.
US6192136B1 (en) 1995-09-02 2001-02-20 New Transducers Limited Inertial vibration transducers
US6198831B1 (en) 1995-09-02 2001-03-06 New Transducers Limited Panel-form loudspeakers
AU703296B2 (en) 1995-09-02 1999-03-25 New Transducers Limited Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
WO1997009847A1 (en) 1995-09-02 1997-03-13 New Transducers Limited Panel-form loudspeakers
RO119052B1 (ro) 1995-09-02 2004-02-27 Verityágroupáplc Cititor de compact disc, portabil
EP0847660B1 (en) * 1995-09-02 1999-03-10 New Transducers Limited Greetings card or the like with loudspeaker
RO119057B1 (ro) 1995-09-02 2004-02-27 Verityágroupáplc Microfon în formă de panou
US6201878B1 (en) 1995-09-02 2001-03-13 New Transducers Limited Portable compact disc player
CA2230234A1 (en) 1995-09-02 1997-03-13 New Transducers Limited Noticeboards incorporating loudspeakers
ATE177574T1 (de) * 1995-09-02 1999-03-15 New Transducers Ltd Lautsprecher mit plattenförmigen abstrahlelementen
SK25698A3 (en) 1995-09-02 1998-09-09 New Transducers Ltd Vibration transducers
WO1997009852A2 (en) 1995-09-02 1997-03-13 New Transducers Limited Visual display means incorporating loudspeakers
EA000858B1 (ru) 1995-09-02 2000-06-26 Нью Трэнсдьюсерз Лимитед Инерционный преобразователь колебаний
DE69601726T2 (de) 1995-09-02 1999-09-16 New Transducers Ltd Personenkraftwagen mit lautsprechern mit paneelförmigen akustischen abstrahlelementen
IL123486A (en) 1995-09-02 2000-10-31 New Transducers Ltd Display screens incorporating loudspeakers
WO1997009857A2 (en) 1995-09-02 1997-03-13 New Transducers Limited Musical instruments incorporating loudspeakers
US6188775B1 (en) 1995-09-02 2001-02-13 New Transducers Limited Panel-form loudspeakers
CA2230438A1 (en) 1995-09-02 1997-03-13 New Transducers Limited Loudspeakers with panel-form acoustic radiating elements
UA51671C2 (uk) * 1995-09-02 2002-12-16 Нью Транзд'Юсез Лімітед Акустичний пристрій
US6215881B1 (en) 1995-09-02 2001-04-10 New Transducers Limited Ceiling tile loudspeaker
PL182794B1 (pl) 1995-09-02 2002-03-29 New Transducers Ltd Inercyjny przetwornik drga�
US6144746A (en) 1996-02-09 2000-11-07 New Transducers Limited Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
US6169809B1 (en) 1996-09-02 2001-01-02 New Transducers Limited Visual display means incorporating loudspeakers
US6031926A (en) 1996-09-02 2000-02-29 New Transducers Limited Panel-form loudspeakers
GB9701983D0 (en) 1997-01-31 1997-03-19 New Transducers Ltd Electro-dynamic exciter
GB9705979D0 (en) 1997-03-22 1997-05-07 New Transducers Ltd Passenger vehicles
GB9704486D0 (en) * 1997-03-04 1997-04-23 New Transducers Ltd Acoustic devices etc
NO302872B1 (no) * 1996-09-06 1998-05-04 Norsk Hydro As Lastholder for montering på et kjöretöy
GB9621523D0 (en) 1996-10-16 1996-12-04 Noise Cancellation Tech A flat panel loudspeaker arrangement and hands free telephone system using the same
AU4955697A (en) 1996-12-20 1998-07-17 Noise Cancellation Technologies, Inc. Electroacoustic transducers comprising vibrating panels
DE69804199T2 (de) 1997-01-09 2002-07-18 New Transducers Ltd Lautsprecher
JP3929541B2 (ja) 1997-02-27 2007-06-13 株式会社オーセンティック パネル型スピーカの取付け構造
GB9709438D0 (en) * 1997-05-10 1997-07-02 New Transducers Ltd Loudspeaker transducer
GB9709959D0 (en) 1997-05-15 1997-07-09 New Transducers Ltd Panel-form loudspeakers
GB9716412D0 (en) 1997-08-05 1997-10-08 New Transducers Ltd Sound radiating devices/systems
CA2297041A1 (en) 1997-09-04 1999-03-11 Graham Bank Loudspeakers
JPH11205881A (ja) 1998-01-14 1999-07-30 Nec Home Electron Ltd スピーカ装置
CN1287766B (zh) 1998-01-20 2010-06-23 新型转换器有限公司 具有板元件的主动式声音装置
JP3873425B2 (ja) 1998-02-09 2007-01-24 ソニー株式会社 パネル型スピーカ装置
JP4192287B2 (ja) 1998-02-10 2008-12-10 ソニー株式会社 パネル型スピーカ装置
JP3949273B2 (ja) 1998-05-14 2007-07-25 株式会社オーセンティック パネル型スピーカ
USD416907S (en) 1998-06-05 1999-11-23 New Transducers Limited Loudspeaker
USD415764S (en) 1998-06-05 1999-10-26 New Transducers Limited Loudspeaker
USD420005S (en) 1998-06-05 2000-02-01 New Transducers Limited Loudspeaker
JP2000295692A (ja) 1999-04-01 2000-10-20 Nippon Columbia Co Ltd 平板スピーカ

Also Published As

Publication number Publication date
GB0024852D0 (en) 2000-11-22
DE29923450U1 (de) 2000-09-28
EP1120007A1 (en) 2001-08-01
GB2351868A (en) 2001-01-10
NO20006558L (no) 2000-12-21
NO20006558D0 (no) 2000-12-21
HUP0102904A3 (en) 2002-12-28
US6411723B1 (en) 2002-06-25
DK1120007T3 (da) 2005-12-12
PL345200A1 (en) 2001-12-03
GB2351868B (en) 2001-08-29
ATE303051T1 (de) 2005-09-15
HK1032316A1 (en) 2001-07-13
AU4536399A (en) 2000-01-10
EP1120007B1 (en) 2005-08-24
AU756783B2 (en) 2003-01-23
GB2351868A8 (en) 2001-05-30
FI20002715A (fi) 2000-12-11
WO1999067974A8 (en) 2001-05-03
ID27400A (id) 2001-04-05
PL191378B1 (pl) 2006-05-31
WO1999067974A1 (en) 1999-12-29
CA2336072A1 (en) 1999-12-29
EP1120007A4 (en) 2002-01-23
IL140304A0 (en) 2002-02-10
ES2251198T3 (es) 2006-04-16
TR200003739T2 (tr) 2001-06-21
RO121307B1 (ro) 2007-02-28
HUP0102904A2 (hu) 2001-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20004748A3 (cs) Reproduktory
CZ310299A3 (cs) Akustické zařízení
SK25498A3 (en) Inertial vibration transducers
SK25798A3 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
EP1585363A2 (en) Improved audio frequency speaker
US20030081799A1 (en) Flat panel sound radiator with enhanced audio performance
US20080232635A1 (en) Loudspeaker with an Acoustic Membrane
MXPA01000037A (es) Altoparlantes.
RU2246802C2 (ru) Громкоговоритель
KR101944676B1 (ko) 인테리어 스피커
KR100492945B1 (ko) 스피커
RU2001102586A (ru) Громкоговоритель
EP1351545A2 (en) Entertainment sound panels
EP1100287A1 (en) Loudspeaker
JP2002526003A (ja) 音響再生方法及びピラー・音声再生方法
GB2360665A (en) Planar loudspeakers
TW409483B (en) Loudspeakers
KR102074823B1 (ko) 인테리어 스피커
US20080085016A1 (en) Loudspeaker Unit with an Acoustic Panel
JP2003514471A (ja) フラット・スピーカ
JPH01174198A (ja) スピーカ