CZ20001823A3 - Systém a způsob pro upevněnování předmětu - Google Patents

Systém a způsob pro upevněnování předmětu Download PDF

Info

Publication number
CZ20001823A3
CZ20001823A3 CZ20001823A CZ20001823A CZ20001823A3 CZ 20001823 A3 CZ20001823 A3 CZ 20001823A3 CZ 20001823 A CZ20001823 A CZ 20001823A CZ 20001823 A CZ20001823 A CZ 20001823A CZ 20001823 A3 CZ20001823 A3 CZ 20001823A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filling
section
fastening system
insert
fastening
Prior art date
Application number
CZ20001823A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ297912B6 (cs
Inventor
Günter Thurner
Original Assignee
Krinner Klaus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26053478&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ20001823(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE19960854A external-priority patent/DE19960854B4/de
Application filed by Krinner Klaus filed Critical Krinner Klaus
Publication of CZ20001823A3 publication Critical patent/CZ20001823A3/cs
Publication of CZ297912B6 publication Critical patent/CZ297912B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2207Sockets or holders for poles or posts not used
    • E04H12/2215Sockets or holders for poles or posts not used driven into the ground
    • E04H12/2223Sockets or holders for poles or posts not used driven into the ground by screwing
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2253Mounting poles or posts to the holder
    • E04H12/2269Mounting poles or posts to the holder in a socket
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2284Means for adjusting the orientation of the post or pole

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Die Bonding (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Reinforcement Elements For Buildings (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)

Description

Systém a způsob pro upevňování předmětu
Oblast techniky
Vynález se týká upevňovacího systému s kotevním zařízením a způsobu upevňování tyčového nebo sloupkového předmětu osazovaného na terén, přičemž kotevní zařízení vystupujícího nad povrchovou plochu, obsahuje kotevní úsek, osaditelný do zeminy ohraničené povrchovou plochou a opět ní vyjímatelný, popřípadě uvolnitelně upevnitelným na povrchové ploše, a přidržovací úsek pro uložení předmětu.
Dosavadní stav techniky
Při instalování sloupků, stožárů, vzpěr nebo tyčí, například pro upevnění tabulí nebo plotů, se obvykle instalovaný předmět přímo zaráží do země nebo se pro něj v zemi připravují základové patky. Potřebné vyrovnávání do svislé polohy je v takových případech spojeno se značnými náklady a vyžaduje nasazení přídavných pomocných prostředků, což je pracné a především časově náročné. Při zabetonovávání sloupků není již vyrovnávání osazeného předmětu po ztuhnutí betonu možné.
V některých případech se má sloupek nebo podobný předmět osadit nikoliv trvale, ale například jen sezónně jako je tomu u tabulí upozorňujících na nebezpečí v zimě nebo u sloupků pro napnutí sítě pro míčové hry a podobně. U známých upevňovacích zařízení, uvedených v předchozí části, je uvolňovací spojení buď většinou zcela nemožné nebo vyžaduje přídavná opatření.
Kromě zarážení, zahrabávání nebo zabetonovávání předmětu je známo upevňování tyčového předmětu v upevňovacích systémech zakotvených v zemi. Kotevní zařízení takového systému, který může na svém horním volném konci držet osazovaný předmět, je na svém spodním konci opatřeno například šroubem nebo • · · ·· · · · · ·· · · • · · · · · · · · • · · · · · »· · · ί · » • * · · β · · · · · · šnekem, který je zašroubován do země stejně jako šroub. Osazovaný předmět se potom do kotevního zařízení zasune, zašroubuje nebo se přišroubuje na horní stranu tohoto zařízení. Také u těchto známých zařízení se projevují stejné problémy a obtíže související s vyrovnávání kotevního zařízení vzhledem ke svislici a zejména s řešením spojení, vyžadující nasazení přídavných pomocných prostředků a vyžadují časově náročná přídavná opatření.
Úkolem vynálezu je vyřešit zařízení a způsob pro upevňování tyčového nebo sloupkového předmětu osazovaného na terén, přičemž kotevní zařízení vystupujícího nad povrchovou plochu, obsahuje kotevní úsek, osadítelný do zeminy ohraničené povrchovou plochou a opět ní vyjímatelný, popřípadě uvolnitelně upevnitelným na povrchové ploše, a přidržovací úsek pro uložení předmětu, kterými by se mohl osazovaný předmět jednoduše v krátkém čase vyrovnat a který by umožňoval trvalé upevnění předmětu po delší časový interval a také poměrně rychlé a jednoduché odstraňování předmětu.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen upevňovacím systémem pro upevnění tyčového nebo sloupkového předmětu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že přidržovací úsek kotevního zařízení upevňovacího systému obsahuje kalichový nebo trubkový plnicí úsek s plnicím otvorem pro uložení výplňového materiálu. Upevňovací systém podle vynálezu umožňuje proto rychlé, snadno proveditelné a přesné vyrovnávání a nastavování polohy tyčových nebo sloupkových předmětů vůči přidržovacímu úseku, přičemž je vyřešeno trvalé pevné upevnění, které nevyžaduje žádné další dorovnávání a které uvolnit. Upevňované stavební díly konstrukční vytvoření, to znamená mohou to být jak válcové, tak také kuželové díly, přičemž kuželovitá plocha stavebního dílu může mít tvar jak komole kuželového rozšíření spodní se může v případě potřeby a předměty mohou mít různé • ·
··· ·· ·· • ···
- 3 oblasti stavebního dílu a/nebo kuželovité zúžení spodní úseku stavebního dílu, takže se vytváří po obvodu předmětu poměrně úzká prstencová mezera. Upevňovací systém a způsob upevňování podle vynálezu tak mohou být použity pro spolehlivé upevňování tyčových nebo sloupkových předmětů.
Výplňový materiál podle vynálezu je navržen s ohledem na požadavek téměř úplného vyloučení možnosti pohybu předmětu v přidržovacím úseku. Podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahuje proto výplňový materiál tvrdý pískový nebo štěrkový materiál, popřípadě kamennou drť a/nebo pružný plastový materiál, tvořený zejména granulovaným plastem. Vynález je založen na překvapivém účinku, že sypký a do jisté míry tekutý výplňový materiál umožňuje mechanicky dostatečně stabilní upevnění předmětu, aniž by se účinky mechanického upnutí časem snižovaly. Tím je možno jednak snadno provádět korektury při vyrovnávání předmětu a jednak se tím jednoduše uvolňuje upnutí odstraněním nebo odebráním výplňového materiálu. Zkoušky s hrubě zrnitou tvrdou kamennou drtí, která se používá například při stavbě vozovek, ukázaly, že je možno dosáhnout pouhým působením gravitační tíže vpraveného sypkého materiálu a mechanického tlaku sypkého materiálu, působícího na předmět, spolehlivého upevnění. Po vpravení výplňového materiálu je předmět také při působení vnějších otřesů bezpečně držen a neprojevují se u něj žádné znatelné změny polohy. Hrubozrnný výplňový materiál zaujme po svém uložení fyzikálně stabilní, v podstatě neměnnou polohu a pevně drží ukotvený předmět. Výplňovým materiálem nemusí být pouze hrubozrnný drcený horninový materiál, i když takový materiál se ukazuje jako zvláště vhodný z toho důvodu, že zaklíněním zrn takového materiálu do sebe je dosaženo zvláště velké tuhosti a stability poloh zrn výplňového materiálu, která je schopna odolávat i větším vnějším zatížením, ale zrna materiálu mohou mít také zaoblený nebo dokonce kulovitý tvar jako je tomu například u oblázků a podobně.
9 99 9999 99 «9 9 9 9 · · 9 •999 4 9999 9 9 9 • » 9 9 9 9 9 ···· 99 99 999 99
Dalším hlediskem vynálezu je příprava výplňového materiálu pro upevnění tyčových a sloupkových předmětů, jehož zrna by měla drsné a nepravidelně tvarované povrchové plochy. Pomocí takového materiálu s nepravidelnými, ale přibližně stejně velkými zrny se dosahuje zvláště účinného působení upevňovacího systému podle vynálezu.
Přídavným předpokladem dobrého účinku řešení podle vynálezu je přivádění pouze jednotlivých zrn nebo částic výplňového materiálu do prstencové mezery mezi tyčový nebo sloupkový předmět a kotevní zařízení, aby byl tyčový nebo sloupkový předmět, například stavební díl, spolehlivě a stabilně upevněn. Přitom se využívá efektu, že k dostatečnému nárůstu klínového účinku, zejména odolávajícímu svislým silám, postačuje již několik, . nejméně však dvě částice nebo prvky výplňového materiálu, nacházející se v poměrně úzké prstencové mezeře mezi tyčovým nebo sloupkovým předmětem a kotevním zařízením. Přitom je třeba pamatovat na to, že prstencová mezera by neměla být širší než je průměr zrn nebo částic výplňového materiálu. Proto se ukázalo jako výhodné takové vytvoření, u kterého je spodní část kotevního zařízení vytvořena v kuželovitém tvaru a v této části se tyčový nebo sloupkový stavebZ'*9 ní díl vystředí, přičemž mezera obklopující tyčový nebo sloupkový stavební díl se potom směrem nahoru plynule rozšiřuje.
Výhodným výplňovým materiálem je také pružný plastový materiál, mající formu přibližně hrubozrnného nebo i jemnozrnného granulátu, který může být vyráběn zejména z recyklovaných materiálů, například ze starých pneumatik nebo jiných vhodných znovu zhodnocených plastových odpadových materiálů. Zvláštní výhoda při výlučném použití nebo při přidání pružného výplňového materiálu spočívá vedle zlepšeného a dlouhodobě stabilního upevňovacího účinku v tlumicím účinku při dynamickém zatížení a také ve vlastnostech pružného výplňového mate5 • · 4 4 *4 4 44 4 44_ 4 4 • 4 4 · 4 4 4 4 4 4
4444 4 4444 4 44 4
444 4 444 44 4 riálu, umožňujících udržení vnitřního předpétí v částicích.
Plnění výplňového materiálu do plnicího otvoru je výhodně usnadněno pomocí nálevkovitého nátrubku, napojeného alespoň na část obvodu plnicího otvoru.
Podstatná výhoda systému podle vynálezu spočívá v tom, že řešení tohoto systému umožňuje jednoduché a přesné nastavování polohy upevňovaného předmětu. Jednoduše je možno nastavit nejen axiální polohu předmětu, ale předmět je možno umístit do libovolné polohy uvnitř přidržovacího úseku. Tímto způsobem je bez dalších opatření možné i při šikmo uloženém přidržovacím úseku nebo při jeho odchýlení od požadované polohy dosáhnout tou nej jednodušší manipulací požadované polohy nebo směrové korektury upevňovaného předmětu.
Je výhodné, jestliže má výplňový materiál dostatečnou hrubozrnnost s ohledem na vnější rozměr předmětu, to znamená na jeho vnější průměr v případě válcového předmětu, přičemž velikosti zrn a částic se mají pohybovat od asi jednoho do nejméně několika milimetrů nebo také několika desítek milimetrů. Požadovanou mechanickou pevnost prokazují v principu také poměrně jemnozrnné písky s velikostmi zrn pod jeden milimetr, které jsou proto rovněž vhodné pro účely podle vynálezu. V tomto případě by se ovšem měly přídavné prostředky postarat o to, aby nasypaný jemnozrnný pískový materiál nemohl z vnitřního prostoru plnicího úseku unikat. Zvláště pro tento případ je výhodné použití uzavíracího prvku pro úplné uzavření plnicího materiálu, přičemž tímto uzavíracím prvkem se současně vyvozuje mechanický tlak na pískový materiál, přispívající k jeho zhutňování.
U dostatečně hrubozrnného materiálu není naproti tomu pro dosažení spojovacího účinku podle vynálezu nezbytně nutné úplné uzavírání plnicího otvoru, protože takový výplňový ma6 • · ·· 4 44·· 4 44, 4 • 4 444 4 444 44 4' • 44 44 4 4444 • 444 44 44 ·4· 44 <4 teriál dosahuje již sám o sobě dostatečně vysokou tuhost a zůstává polohově stabilní i při působení otřesů nebo po působení zvětrávacích vlivů, popřípadě při jiných vnějších zatíženích. Přesto je možno pro zvýšení pevnosti spojení výhodně použít uzavíracího prvku, překrývajího alespoň částečné plnicí otvor plnicího úseku a upevněného uvolnitelně na okrajové oblasti plnicího úseku.
U výhodného vytvoření upevňovacího systému podle vynálezu je kalichový nebo trubkový plnicí úsek pro uložení výplňového materiálu tvořen vložkou vsazovací do přidržovacího úseku kotevního zařízení a opět vyjímatelnou. Tato vyjímací vložka je výhodné vyrobena jako prefabrikát z plastu nebo z plechu. Vložka může být kromě toho v jiném výhodném provedení vytvořena ve formě pytle z pružné plastové fólie nebo z textilního materiálu, opatřeného na svém dně zesílením pro zachycování tíhy kotveného předmětu. Při použití takové vložky je možné velmi jednoduše výplňový materiál opět vyjmout po odstranění upevněného předmětu z vnitřního prostoru plnicího úseku. Demontáž upevňovacího zařízení a také opětné upevňování tyčového nebo sloupkového předmětu se tak může provádět zvláště jednoduše a snadno.
Podstata vynálezu u způsobu upevňování tyčového nebo sloupkového předmětu, vystupujícího z povrchové plochy, do zeminy ohraničené povrchovu plochou, popřípadě na povrchovou plochu pomocí upevňovacího ústrojí, obsahujícího kotevní úsek, uložitelný do zeminy a opět z ní vytahovací, popřípadě uvolnitelně upevňovací na povrchové ploše, a přidržovací úsek pro uložení předmětu, spočívá v tom, že kotevní úsek upevňovacího ústrojí se uloží do zeminy, popřípadě se kotevní úsek osadí na její povrch, do přidržovacího úseku se zavede předmět, který se potom vyrovná a zajistí se jeho poloha, načež se vyplní výplňový prostor, opatřený plnicím otvorem, kalichového nebo trubkového přidržovacího úseku výplňovým mate-
9 9999
9 ♦
9 999 • 9 «9
9 9 9
9 9 9 · * 9 «· 9·· ·· ·· riálem a přitom se zajistí vyrovnaná poloha předmětu a popřípadě se předmět trvale upevní překrytím plnicího otvoru uzavíracím prvkem, překrývajícím alespoň dílčí oblast plnicího otvoru plnicího úseku a upevněným na okrajové oblasti plnicího úseku.
V dalším výhodném provedení způsobu podle vynálezu je navrženo, aby še výplňový materiál udržoval trvale pomocí přítlačného prvku pod mechanickým tlakem, popřípadě se stlačoval. Toto působení je zvláště výhodné u výplňového materiálu s hranatými zrny a především u hranatých zrn tvrdého písku, štěrku nebo kamenné drtě, aby se v průběhu času zamezovalo při kmitání nebo jiných mechanických působeních předmětu snižování upevňovacího účinku.
Jiná výhodná modifikace způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že pro trvalé upevnění tyčového nebo sloupkového předmětu se nemusí uzavírat plnicí otvor pomocí uzavíracího prvku, protože výplňový materiál se dostatečně stabilizuje působením své vlastní tíže a blokovací funkce a tření mezi jednotlivými zrny a částicemi výplňového materiálu uvnitř případně použité vložky nebo přímo v přidržovacím úseku kotevního zařízení.
Při použití výplňového materiálu s oblými nebo téměř oblými zrny je pro další výhodné provádění způsobu výhodné, jestliže se plnicí otvor plnicího úseku překryje, aby se výplňový materiál nemohl vytlačovat z plnicího úseku, a jestliže se upínacím prostředkem působí na výplňový materiál alespoň určitým počátečním tlakem.
Ve zvláště výhodném provedení způsobu podle vynálezu je navrženo, aby se upevňovací systém, popřípadě jeho kotevní úsek do zeminy zašrouboval nebo zarazil.
• · ♦·· • · * · ·
V upevňovacím systému podle vynálezu se mohou používat tyčové nebo sloupkové předměty, které mají svoji spodní část vytvořenu v komole kuželovém tvaru. Takovou komole kuželovou plochou na spodním konci tyčového nebo sloupkového předmětu je umožněno zatížitelné a spolehlivé upevnění sloupkových předmětů. Při tom je využito zejména svěrného působení výplňového materiálu, přičemž není důležité, zda je nebo není mezi vlastním úložným tělesem přidržovacího úseku a kotveným předmětem uložena vložka. Pro dosažení potřebného přidržovacího účinku na tyčový nebo sloupkový předmět je v podstatě postačující, aby mezi spodním koncem tyčového nebo sloupkového předmětu a přidržovacím úsekem byla vytvořena prstencová mezera, mající v podélném řezu v podstatě trojúhelníkový tvar. Pokud je vytvořena prstencová mezera s trojúhelníkovým tvarem svého podélného řezu a výplňový materiál se dostane i do tohoto prostoru mezery, vzniká zvláště výhodný klínový účinek, umožňující spolehlivé a bezpečné upevnění tyčového nebo sloupkového předmětu podle vynálezu. Důležitá výhoda upevňovacího systému ve spojení s upevňovaným tyčovým nebo sloupkovým předmětem ve formě stavebního prvku spočívá v tom, že při kuželovitém vytvoření vsazovacího tělesa přidržovacího úseku není nutné přizpůsobení průměru tyčového a sloupkového předmětu například válcovému zasouvacímu úseku. Kuželovítost, to znamená úhel rozevírání prstencové mezery s trojúhelníkovým průřezem, se pohybuje od 0° do 45°, zejména od 3° do 15°.
Další součástí upevňovacího systému podle vynálezu je kupolovitý vyrovnávací prvek, umístěný na dně vložky, který má vytvořit bezpečnou a stabilní úložnou plochu pro šikmo osazený tyčový a sloupkový stavební díl, tvořený zejména rourou. Tento kupolovitý vyrovnávací prvek je vytvořen zejména ve tvaru kulového vrchlíku, vystupujícího směrem nahoru, nebo ve tvaru vybrání směřujícího dolů. Kupolovitý vyrovnávací prvek má takové rozměry, že prstencová vyrovnávací oblast tyčového a sloupkového stavebního dílu na něj dosedá v celém • ·» · 1 · • ·» • «
4 • 9 » · 9 í » · 9 4
99>
svém obvodu. Kupolovitý vyrovnávací prvek může být v případě potřeby uložen na dně vložky jako vyjímatelný konstrukční díl, jestliže má být tyčový nebo sloupkový stavební díl vyrovnán do polohy souosé s kotevním zařízením. V takovém případě tvoří kupolovitý vyrovnávací díl úložnou plochu pro dutý tyčový nebo sloupkový stavební díl, aby se výplňový materiál nedostával pod úložný okraj stavebního dílu a tím úložný okraj okraj nemohl v důsledku svého jednostranného uložení na plochém dnu vložky sklouznout stranou.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je upevňovací systém opatřen středícím prvkem, které vystřeďují tyčový nebo sloupkový stavební díl v jeho poloze vůči svislici. Středící prvky mohou přitom být tvořeny kuželovitou vnitřní oblastí kotevního zařízení nebo vkládacím středícím prvkem ve tvaru kotouče, který může být umístěn zejména na horní straně vložky radiálně k tyčovému nebo sloupkovému stavebnímu dílu. V případě potřeby je možno použít obou středících prostředků, to znamená vystřeďování se může realizovat jednak kuželovitou spodní oblastí dna a jednak pomocí kotoučového středícího prvku.
Upevňovací systém podle vynálezu přitom může být v případě potřeby vytvořen modulově z několika součástí. Upevňovací systém v takovém případě obsahuje následující součásti:
- kotevní zařízení, tvořené například půdním hmoždíkem, zarážecím pouzdrem nebo osazovacími patkami,
- vložku pro vsazení do kotevního zařízení, která může být válcová nebo kuželovitá a může mít středící funkci ve své spodní nebo horní oblasti,
- jednotlivé výplňové částice pro upevnění stavebních dílů,
- množství výplňových částic pro vyplnění vložky, popřípadě kotevního zařízení,
- středící prvek pro vystřeďování tyčového nebo sloupkového stavebního dílu v horní oblasti kotevního zařízení,
4« ·*♦♦ » Φ Φ » Φ φ Φ Φ
Φ · ·
Φ Φ Φ φφ ΦΦ • Φ φ' ·
Φ > · »
Φ Φ Φ Φ
Φ Φ Φ φ
- středící prvek pro vystřeďování tyčového nebo sloupkového stavebního dílu ve spodní oblasti kotevního zařízení,
- uzavírací prvek bez středící funkce, pomocí kterého se výplňový materiál zatěžuje mechanickým napětím,
- kupolovitý vyrovnávací prvek pro šikmo osazené kotevní zařízení nebo šikmo vložený stavební díl.
Z této modulové konstrukce sestávající z modulových prvků je možno vytvářet různé příklady provedení upevňovacího systému podle vynálezu, které jsou uvedeny v následující části a ukazují kombinační možnosti modulového upevňovacího systému.
Příklad 1: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení s kuželovitou vnitřní stěnou, do kterého je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl a u kterého je prostor mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením vyplněn množstvím částic výplňového materiálu.
Příklad 2: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení, do kterého je vsazena vložka s kuželovitou vnitřní stěnou, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl a u které je prostor mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením zařízením vyplněn částicemi výplňového materiálu.
Příklad 3: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení, do kterého je vsazena vložka s válcovou vnitřní stěnou, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl a u které je prostor mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením zařízením vyplněn částicemi výplňového materiálu.
Příklad 5: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení, do kterého je vsazena vložka s kuželovou vnitřní stěnou, do kte11 ·· ·♦< » t »
I * ··<
·· ' 99 ‘9 ♦ · 9 · !*·'· . >>.
• ·’** 99 99--9 ré je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl, vystředěný středicím prvkem na spodním konci stavebního dílu, a prostor mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením je vyplněn jednotlivými částicemi tak, že tyto částice vyvozují upínací účinek zejména při působení svislých sil.
Příklad 6: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení s kuželovou vnitřní stěnou, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl a středicím prvkem v horní oblasti stavebního dílu je vystředěn.
Příklad 7: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení s kuželovou vnitřní stěnou, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl a středicím prvkem v horní oblasti stavebního dílu je vystředěn, přičemž prostor mezi mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením zařízením je vyplněn jednotlivými částicemi tak, že tyto částice vyvozují upínací účinek zejména při působení svislých sil.
Příklad 8: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení s kuželovou vnitřní stěnou, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl a středícími prvky v horní oblasti stavebního dílu a na konci stavebního dílu je vystředěn, přičemž prostor mezi mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením zařízením je vyplněn jednotlivými částicemi tak, že tyto částice vyvozují upínací účinek zejména při působení svislých sil.
Příklad 5: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení a vložky, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl, vystředěný středicím prvkem na dně vložky, přičemž prostor mezi mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a kotevním zařízením zařízením je vyplněn jednotlivými částicemi tak, že tyto částice vyvozují upínací účinek zejména při působení svislých sil.
• · .9 9 9 9· • 4··· • 4 4 4 >«
99 >
• · 9 ' ’9 . 99 9
9 9 9
Příklad 10: Upevňovací systém sestává z kotevního zařízení a vložky, do které je vsazen tyčový nebo sloupkový stavební díl, vystředěný středícím prvkem na dně a v horní oblasti vložky.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 schematický osový řez celkovým uspořádáním prvního příkladu provedení upevňovacího systému, obr. 2 schematický osový řez přidržovacím úsekem upevňovacího systému podle prvního příkladného provedení, obr. 3 schematický osový řez horním úsekem upevňovacího systému podle prvního příkladného provedení, zobrazený ve zvětšeném měřítku, obr. 4A, 4B a 4C schematické pohledové zobrazení různých desek uzavíracího prvku podle výhodného příkladného provedení upevňovacího systému, obr. 5A, 5B, 6A a 6B schematické dílčí řezy, objasňující silové poměry vznikající u různých výplňových materiálů, obr. 7 schematický osový řez vložkou upevňovacího systému podle dalšího výhodného provedení vynálezu, obr. 8 schematický osový řez upevňovacím systémem podle dalšího příkladného provedení vynálezu, opatřeného uzavíracím prvkem ve formě nafukovací vzduchové hadice, obr. 9 schematický osový řez upevňovacím systémem podle jiného příkladného provedení vynálezu, opatřeného uzavíracím prvkem ve formě podtlakového ústrojí, obr. 10 schematické boční pohledy na dva upevňovací systémy, které nesou vždy jednu spřaženou dřevěnou konstrukci, obr. 11 axonometrický pohled na zarážecí pouzdro, obr. 12 axonometrický pohled na vložku pro zarážecí pouzdro, obr. 13 schematický osový řez upevňovacím systémem podle jiného příkladného provedení vynálezu, opatřeného srpovitými uzavíracími prvky, sloužícími jako středící ** 44/
4/ 4· · 9·<
· '· » · * • 4·« ·· ·«*> ·4 44 « 9 9 « 9 9 • i- · · ·9· · · · Λ, ·' ♦ ♦♦··♦· • 9 ·' 9 9 9 9 • 9 ·ί· ·'· 4 »·' prvky, obr.14 schematický osový řez upevňovacím systémem podle dalšího příkladného provedení vynálezu, opatřeného srpovitými ukončovacími prvky, sloužícími jako středící prvky a majícími středící úsek v přidržovacím úseku kotevního zařízení, a obr. 15 schematický osový řez upevňovacím systémem podle ještě jiného příkladného provedení vynálezu s uzavíracími prvky, sloužícími jako středící prvky, přičemž plnicí úsek je vyplněn výplňovým materiálem.
Příklady provedení vynálezu
Příklady provedení upevňovacího systému podle vynálezu, zobrazené na výkresech, obsahují kotevní zařízení 1 pro tyčový nebo sloupkový předmět 2, uložené v zemině 3, sestávající z kotevního úseku 4, určeného pro vpravení do zeminy 3 a opětné vytažení a opatřeného závitem, a z přidržovacího úseku 5, navazujícího na kotevní úsek 4 a určeného pro spojení s předmětem 2.. Přidržovací úsek 5 je tvořen nálevkovitým nebo trubkovým plnicím úsekem 6, opatřeným plnicím otvorem 8 pro přívod výplňového materiálu 7. Výplňový materiál 7 je tvořen hrubozrnným nebo jemnozrnným trdým pískovým nebo štěrkovým materiálem nebo kamennou drtí.
Pro uzavření plnicího úseku 6, otevřeného směrem nahoru a jinak uzavřeného slouží uzavírací prvek 9, uzavírající alespoň částečně plnicí otvor 8 a upevněný v okrajové oblasti uzavíracího prvku 9, zobrazený v bližších podrobnostech na obr. 3. Tento uzavírací prvek 9, vytvořený z kovu nebo plastu, obsahuje prstencový úsek 11, jehož vnější rozměr je o něco menší než jsou vnitřní rozměry horní části přidržovacího úseku 5 a který je opatřen plnicím otvorem 12, kterým prochází upevňovaný předmět 2. Plnicí otvor 12 může mít průměr, odpovídající vnějšímu průměru předmětu 2, nebo může mít podstatně větší průměr než je vnější průměr předmětu 2, jak * * · 9>. > ·
·..··*·· 9, 9 ··· • · · 9 9 9 · » » 9 9 » 9 **·* ** ,♦ t4.
9 • 9
9
9 je to nejlépe patrno z obr. 3. V této oblasti je také umístěna samostatně vyrobená deska 10 nebo samostatný kotouč z kovu nebo plastu, opatřený otvorem pro průchod předmětu 2, jehož vnitřní průměr odpovídá vnějšímu průměru předmětu 2.· Konstrukční skupina sestávající z desky 10 a nad ní umístěného prstencového úseku 11 umožňuje dostatečně těsné uzavření plnicího otvoru 12 přičemž rozměry prstencové desky 10. a plnicího otvoru 12 prstencového úseku 11 jsou voleny tak, že při libovolných směrových orientacích předmětu 2 je vytvořena vzájemně se překrývající oblast 13 prstencového úseku 11 a prstencové desky 10.
Zejména při menších vnějších rozměrech předmětu 2, pohybujících se kolem několika centimetrů nebo i menších je možno místo jedné desky 10 použít také skupiny nad sebou umístěných desek různých rozměrů a s různými otvory, aby se dosáhlo, v závislosti na zrnitosti použitého výplňového materiálu, těsného uzavření plnicího otvoru 8. Pro uzavření postačuje jen natolik těsné uzavření, že zbývající mezerovité otvory jsou menší než velikosti zrn použitého výplňového materiálu 7, takže se znemožní unikání výplňového materiálu 7 z přidržovacího úseku 5.
Zvláštní výhoda použití takových kotoučů nebo desek 10. se vzájemně rozdílnými rozměry spočívá v tom, že je zařízením podle vynálezu možno upevňovat sloupky různých vnějších rozměrů a tvarů příčného průřezu, aniž by bylo třeba používat různě tvarovaných desek 10. Při tomto provedení je možno upevňovat kromě předmětů 2. s kruhovým průřezem také předměty libovolných jiných tvarů příčného průřezu, zejména sloupků se čtyřúhelníkovým nebo mnohoúhelníkovým tvarem svého příčného průřezu.
Uzavírací prvek 9 je dále opatřen límcovým přírubovým úsekem 14, který může mít popřípadě v osovém řezu profil tva44
4 4 • . 4' 4 4
4
4 4 4 44' *ři 4 4
4ř 4 444 » 4 4 4
4 4
444
44:
4· 4'- 4 ♦ »;. · ♦ 4ř: »
4 -· - 4 ·» 4* ru U a pomocí kterého je možno upevnit uzavírací prvek 9 na okrajovou oblast přidržovacího úseku 5. Upevnění je v zobrazeném příkladném provedení realizováno skupinou šroubů 16, rozmístěných po obvodu přírubového úseku 14 , které jsou uvolnitelně upevněny pomocí šroubovicových tlačných pružin 15 nebo jiných pružných prvků, uložených v pouzdrech 17 vytvarovaných na okrajové oblasti přidržovacího úseku 5, a matic 18.
Funkce tohoto kotevního zařízení i podle vynálezu je následující:
Kotevní zařízení 1 se otáčí pomocí nasazeného nástroje, aby se vpravilo do zeminy 3, a zašroubuje se svým závitovým kotevním úsekem 4 do zeminy 2· Šikmá poloha střední podélné osy LB přidržovacího úseku 5 a její odklon od svislice není na závadu jako je tomu u dosud zabetonovávaných sloupků, protože takovou polohu je možno vyrovnat. Po zašroubování kotevního zařízení 1 do zeminy 2 se tyčový nebo sloupkový předmět 2 zasune do přidržovacího úseku 5 navazujícího na kotevní úsek 4. (obr. 2). Sloupkový předmět 2, zasunutý nejprve volně do přidržovacího úseku 5, se potom vyrovná do svislice, přičemž střední podélná osa LG předmětu 2 nemusí ležet přesně nad osou přidržovacího úseku 5. Zbývající výplňový prostor plnicího úseku 6 v přidržovacím úseku 5, který není vyplněn předmětem 2, se potom vyplní až k hornímu okraji výplňového úseku hrubozrnným nebo jemnozrnným tvrdým výplňovým materiálem 7, zejména kamennou drtí. Předmět 2 je tak nyní v podstatě stabilně a trvale zajištěn ve své nastavené poloze a nemůže se přemístit při působení větších sil ve směru kolmém na svislici přesunout do strany. Pro překrytí plnicího otvoru 8 slouží deska 20. Pro konečné zajištění nastavené polohy se uzavírací prvek 9 dotlačí pomocí šroubů 16 vyvíjejících mechanické předpétí na desku 10 a tím také na výplňový materiál 7. Pomocí uzavíracího prvku 9 se tak zajistí úplné uzavření plnicího otvoru 8 a přes desku 10 se současně vnese mechanické napětí na výplňového materiálu ]_, vpraveného do výplňového prostoru
44 • 4 44'
4 4 ·»»
4 1
4 4 444 ·
4 4
4
4
4 444 v plnicím úseku 6 trubkového přidržovacího úseku 5.
Obr. 4A, 4B a 4C zobrazují varianty příkladného vytvoření předmětu 2 a krytu uzavírajícího plnicí otvor 8 ve větším měřítku. Uzavření je v těchto příkladech vždy tvořeno dvěma samostatnými a předem vyrobenými deskami 10A, 10B z plastu nebo plechu, které jsou opatřeny otvory s tvarem přizpůsobeným tvaru průřezu osazovaného předmětu 2 a které jsou uloženy částečně nad sebou a překrývají se nad výplňovým materiálem 7 vzájemně se přesahujícími částmi. V příkladu na obr. 4A jsou desky 10A, 10B tvořeny půlkruhovými plechovými díly, jejich volné přímé okrajové úseky se vzájemně přesahují. V příkladu na obr. 4B mají obě desky 10A, 10B srpovitý tvar a vnitřní oblouk srpovitých dílů je přizpůsoben tvaru příčného průřezu osazovaného předmětu 2, přičemž vnější oblouk srpovitých dílů je přizpůsoben poloměru zakřivení plnicího otvoru 12, přičemž volné konce srpovitých dílů se opět vzájemně přesahují. Obr. 3C zobrazuje příkladné provedení, u kterého jsou desky 10A, 10B přizpůsobeny čtvercovému tvaru příčného průřezu předmětu 2.
V příkladných provedeních vynálezu může mít použitý výplňový materiál různé vnější tvary svých prvků a částic, kterými mohou být jak hranaté, tak zaoblené nebo také dokonce kulovité tvary zrn kameniva. Ve schematickém zobrazení na obr. 5A, 5B, 6A, 6B jsou objasněny silové poměry v obou mezních oblastech jednak kulovitých částic kameniva (obr. 5A, 6A) a jednak extrémně hranatých částic kameniva (obr. 5B, 6B). Obr. 5A, 5B uvádějí silové poměry v zatéžovacím případu bez vnějšího přídavného tlakového nebo předpínacího působení na výplňový materiál, to znamená zobrazující silové poměry výplňového materiálu na upevněný předmět 2, zatímco obr. 6A a 6B zobrazují silové poměry ve výplňovém materiálu, který byl přídavně stlačen pomocí upínacího ústrojí. V těchto příkladech představuje síla F^ působení upevněného předmětu 2 na 'ti 9 9' 9 9 9
9 9 ·;·
9.ι 9 9 · 9
9 ·
výplňový materiál 7, síla F2 představuje odpovídající reakci stěny 6a plnicího úseku 6 na sílu , síla F3 označuje vytlačovací síly sypkého výplňového materiálu 7, směřující nahoru a dolů (obr. 5A, 5B), síla FA označuje působení upínacího ústrojí na výplňový materiál 7, síla FB odpovídající reakci na sílu Fg a síla Fc upínací sílu působící na předmět 2, popřípadě na stěnu 6a plnicího úseku 6. (obr. 6A, 6B) . Šipky na symbolech působících sil určují směr a velikost působících sil.
Při zkouškách s různými výplňovými materiály se získaly poznatky, které budou objasněny pomocí příkladů na obr. 5A, 5B, 6A, 6C. Materiál s kulovitými částicemi zaujme ihned stabilní polohu s dostatečnou hustotou vrstvy a lépe vyplňuje určený prostor, aniž by se mohl dále zhutňovat nebo zhušťovat. Přenášení upínacích sil je v tomto případě optimální. Pro účel podle vynálezu, spočívající v zaj.ištění dostatečného upevnění předmětu 2, postačuje tedy u kulovitých částic výplňového materiálu 7 osazení krytu, aby se nasypaný materiál s kulovitými částicemi nemohl vytlačovat nahoru, přičemž by měl být do jisté míry upnut s předpětím proti výplňovému materiálu, aby se zajistily stabilní polohy všech částic. Protože u materiálu s kulovitými zrny vzniká podstatně menší nebezpečí, že v průběhu doby dojde ke snížení upevňovacího účinku než u hranatých částic, není u materiálu s kulovitýmmi částicemi bezpodmínečně nutné udržování vnitřního napětí mezi částicemi materiálu, vyvolávaného pružnými prvky. Z obr. 5A a 6A je zřejmé, že upínací síly působící na předmět 2 jsou dostatečně velké i bez působení síly vyvozované upínací deskou, pokud je plnicí otvor natolik pevně uzavřen, že jeho uzávěr může odolávat nahoru směřující síle F3 .
Jiné jsou silové poměry u hranatých částic výplňového materiálu 2 (obr. 5B, 6B). Hranaté částice tohoto materiálu nezajišťují v důsledku nepravidelností vnějších tvarů a s tím _ _ Η ·«··
4*4 4*4 .4 ·*»;, _ 4'·.· 4 444
4 4 4 4 4 •444 44 «« 4·4
44' 44;
4 · 4 ' · 4-4 souvisejících labilních poloh částic výplňového materiálu Ί_ úplné vyplnění vymezeného prostoru a výplňvý materiál 7 se může působením mechanického tlaku ještě více zhutnit nebo stlačit na menší objem. Pro dosažení dostatečného upevnění je proto nezbytné při použití výplňového materiálu 7 s hranatými částicemi zejména při vyšších nárocích na upevňovací účinek, například při zakotvení vlajkových stožárů, použití upínacího ústrojí, pomocí kterého se tento materiál s hranatými částicemi stlačí. Při použití výplňového materiálu s hranatými částicemi není nezbytně nutné, aby byl plnicí otvor úplně uzavřen, protože na základě lepšího přenosu sil mezi hranatými zrny ve výplňovém materiálu dochází v mnohem menší míře k vytlačování zrn materiálu směrem nahoru.
Obr. 7 zobrazuje další výhodné příkladné provedení vynálezu, které dále zjednodušuje nejen montáž, ale také opětné vztyčování nebo vyrovnávání předmětů 2 v kotevním zařízení 1. Tento příklad je opatřen vložkou 19, vytvarovanou podle vnitřních rozměrů přidržovacího úseku 5, která může být vyrobena z plechu nebo plastu a která se před vložením kotveného předmětu 2. a výplňového materiálu 7 může osadit do přidržovacího úseku 5 kotevního zařízení 1 plnicím otvorem 12. Po odebrání předmětu 2. z kotevního zařízení 1 se však v tomto případě neodstraňuje samotný výplňový materiál 7, ale jednodušeji se vytáhne vložka 19 spolu s uloženým výplňovým materiálem 7 a po vysypání výplňového materiálu 7. se vložka 19. může opět vsadit pro další použití. Tím je umožněno stálé a především rychlé a jednoduché osazování a odstraňování tyčového nebo sloupkového předmětu 2.
Obr. 8 a 9 zobrazují další příkladná provedení vynálezu, u kterého je uzavírací prvek tvořen ústrojím, ve kterém je možno zvýšit tlak na hodnotu větší než je hodnota okolního tlaku nebo který může vyvíjet tlak.
'·· *· » * · • 9 » · * * 9 9 9*
Podle obr. 8 je kotevní zařízení 1 opatřeno uzavíracím prvkem tvořen nafukovací vzduchovou hadicí 20, která se může napojit přes vzduchový ventil 21 na kompresor. Po osazení a vyrovnání předmětu 2 do přidržovacího úseku 5 a po vyplnění plnicího úseku výplňovým materiálem 7 se vzduchová hadice 20, kterou může být například běžně prodávaná duše pneumatiky, položí na výplňový materiál 7 a po upevnění uzavíracího prvku se nahustí.
V příkladu podle obr. 9 je kotevní zařízení .1 opatřeno uzavíracím prvkem ve formě podtlakové ústrojí s těsnicím límcem, vytvarovaným na horní oblasti přidržovacího úseku, a těsnicím prstencem 22 profilu 0 zajišťujícím vzduchotěsné uzavření přidržovacího úseku 5 vůči předmětu 2. Pomocí podtlakového ventilu 25, napojitelného na vývěvu, je možno vytvořit ve vyplňovacím prostoru podtlak, takže se výplňový materiál dostane působením okolního vyššího tlaku pod mechanické napětí, které zůstává zachováno i při případném zhutnění výplňového materiálu v průběhu času, které by jinak vyvolalo zmenšení upevňovacího účinku.
U obou příkladných provedeních vynálezu, zobrazených na obr. 8 a 9, spočívá hlavní výhoda ve využití stlačitelnosti vzduchu a s tím souvisejícího delšího uchování tlakového napětí, působícího na výplňový materiál.
Obr. 10 zobrazuje dva upevňovací systémy, přičemž levý upevňovací systém není na rozdíl od pravého upevňovacího systému vyrovnán do polohy souosé s osou předmětu. Přesto jsou v obou upevňovacích systémech zakotveny dřevěné konstrukce, které mohou být popřípadě vzájemně spojeny a které jsou vyrovnány do vzájemně rovnoběžných poloh. Takové řešení upevňovacího zařízení, které není pochopitelně omezeno jen na dvojici upevňovacích systémů, může být využito například pro základové konstrukce dřevěných chat nebo pro podobné účely
9 *· • 9 9 • 9 9·
9 9 ♦999 99 a díky možnosti osového vyrovnání upevňovacích systémů může být použito také v nerovných terénech.
Pro upevňovací systémy pro osazení tyčových nebo sloupkových předmětů se mohou využívat také například tak zvané zarážecí základové patky podle obr. 11, které jsou tvořeny nejméně dvěma vzájemně se křížícími deskovými díly a které jsou vytvořeny v kuželovitém nebo jehlanovitém tvaru, přičemž tyto patky mají jednotlivé dílčí části rozmístěny radiálně po obvodu a ve své střední části mají vybranou oblast, do které se může vsadit například vložka podle vynálezu, zobrazená na obr. 12 a určená pro osazení tyčového nebo sloupkového předmětu. Tato vložka je výhodně vytvořena s vnitřní komole kuželovou stěnou, ve které může být uložena zejména válcová tyč s kruhovým průřezem, zasypaná výplňovým materiálem. Vložka může být vytvořena také s vnitřní dírou válcového tvaru, přičemž sloupkový předmět má v tomto případě kuželovitý tvar své úložné části. Úložná oblast dorazového pouzdra se může rovněž zužovat směrem dolů a vložka podle vynálezu může mít kuželovitý tvar své vnější plochy.
Obr. 13 zobrazuje upevňovací systém podle vynálezu s válcovým přidržovacím úsekem a se srpovitým uzavíracím prvkem, vystřeďujícím tyčový nebo sloupkový stavební prvek v horní části přidržovacího úseku.
Obr. 14 zobrazuje upevňovací systém podle vynálezu s válcovým přidržovacím úsekem a se srpovitým uzavíracím prvkem, vystřeďujícím tyčový nebo sloupkový stavební prvek v horní části přidržovacího úseku a mající středící část ve spodní části přidržovacího úseku. Tato středící část je vytvořena potřebným zúžením přidržovacího úseku, takže většinou kruhový spodní konec stavebního prvku dosedá po celém svém obvodu na vnitřní stěnu přidržovacího úseku. Pro zvýšení upevňovací síly je zvláště výhodné, jestliže jsou v prstenco- 21 ·· φ* • · • ··· • · · ♦ « · · > * · · * ·· ···· φ · · • · φφφ • < φ φ ♦ · φφ ··« ·· φφ φ φ φ φ φ φ φ ♦
vé mezeře mezi tyčovým nebo sloupkovým stavebním dílem a vnitřní stěnou přidržovacího úseku umístěny některé částice nebo zrna výplňového materiálu, aby se dosáhlo upínacího působení, které je schopno odolávat zejména svislým silám.
Obr. 15 zobrazuje upevňovací systém podle vynálezu s válcovým přidržovacím úsekem vyplněným výplňovým materiálem a uzavíracím prvkem, překrývajícím tyčový nebo sloupkový stavební díl v horní části přidržovacího úseku. V důsledku nestlačí telnosti výplňového materiálu, tvořeného například plastovými kuličkami nebo podobným materiálem, vzniká uvnitř přidržovacího úseku téměř tuhá struktura, zajištující spolehlivé držení tyčového nebo sloupkového stavebního dílu.

Claims (27)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Upevňovací systém s kotevním zařízením (1) pro upevnění tyčového nebo sloupkového předmětu (2), vystupujícího nad povrchovou plochu, obsahujícím kotevní úsek (4), osaditelný do zeminy (3) ohraničené povrchovou plochou a opět ní vyjímatelný, popřípadě uvolnitelně upevnitelný na povrchové ploše, a přidržovací úsek (5) pro uložení předmětu (2), v y značující se tím, že přidržovací úsek (5) obsahuje kalichový nebo trubkový plnicí úsek (6), opatřený plnicím otvorem (12), pro uložení výplňového materiálu (7).
  2. 2. Upevňovací systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že výplňový materiál (7) obsahuje tvrdý pískový nebo štěrkový materiál, popřípadě kamennou drb a/nebo pružný plastový materiál.
  3. 3. Upevňovací systém podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že plnicí úsek (6) pro uložení výplňového materiálu (7) je tvořen vložkou (19), vsazovatelnou do přidržovacího úseku (5) kotevního zařízení (1) a opět z něj vyjímatelnou.
  4. 4. Upevňovací systém podle nároku 3, vyznačuj í cí se tím, že vložka (19) je tvořena předvyrobeným tvarovým dílem z plastu nebo plechu.
  5. 5. Upevňovací systém podle nároků laž 3, vyznačující se tím,že tyčový nebo sloupkový předmět (2) je na svém spodním konci vytvořen v podstatě v kuželovitém tvaru.
  6. 6. Upevňovací systém podle nároků laž 5, vyznačující se tím, že plnicí otvor (8) plnicího úseku (6) je alespoň částečně uzavřen uzavíracím prvkem (9), uvolnitel4 4 9
    444C ··
    4 444 9 4 4 ně upevnitelným na okrajové oblasti plnicího úseku (6).
  7. 7. Upevňovací systém podle nároku 6, vyznačuj í cí se tím, že uzavírací prvek (9) obsahuje kryt (10) obklopující předmět (2) a uzavírající plnicí otvor (8).
  8. 8. Upevňovací systém podle nároku 7, vyznačuj í cí se tím, že kryt je tvořen nejméně jednou samostatnou předvyrobenou deskou (10) z plastu nebo plechu, opatřenou vybráním nebo průchozím otvorem přizpůsobeným tvaru příčného průřezu vsazovaného předmětu (2).
  9. 9. Upevňovací systém podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že kryt je tvořen skupinou nad sebou uložených desek (10), překrývajících výplňový materiál (7) se vzájemným přesahem.
  10. 10. Upevňovací systém podle nároku 9, .vyznačuj í cí se tím, že skupina nad sebou uložených a vzájemně se přesahujících desek mají srpovité tvarové vytvoření s vnitřním obloukem srpovité desky přizpůsobeným tvaru průřezu vsazeného předmětu (2) as vnějším obloukem srpovité desky přizpůsobeným poloměru zakřivení plnicího otvoru (12).
  11. 11. Upevňovací systém podle nároku 9, vyznačuj í cí se tím, že průchozí otvory desek jsou umístěny soustředně .
  12. 12. Upevňovací systém podle nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že uzavíracímu prvku (9) je přiřazen upínací prvek, kterým je výplňový materiál (7) zatížen mechanickým napětím.
    • ·
    - 24
  13. 13. Upevňovací systém podle nároku 12, vyznačuj ící se tím, že upínací prvek je tvořen pružnými prvky umístěnými na okraji přidržovacího úseku (5), které jsou udržovány pod tlakem.
  14. 14. Upevňovací systém podle nároku 13, vyznačuj ící se tím, že uzavírací prvek (9) je tvořen ústrojím (20, 22, 24) vyvozujícím tlak působící proti tlaku okolí nebo vystaveným působení tlaku.
  15. 15. Upevňovací systém podle nároku 14, vyznačuj íc í se tím, že vložka (19) je tvořena předvyrobeným plastovým nebo plechovým dílem.
  16. 16. Způsob upevňování tyčového nebo sloupkového předmětu (2), vystupujícího z povrchové plochy, do zeminy (3) ohraničené povrchovou plochou, popřípadě na povrchovou plochu pomocí kotevního zařízení (1) podle nároků 1 až 14, obsahujícího kotevní úsek (4), uložitelný do zeminy (3) a opět z ní vytahovací, popřípadě uvolnitelně upevnitelný na povrchové ploše, a přidržovací úsek (5) pro uložení předmětu (2),vyznačující se tím, že kotevní úsek (4) kotevního zařízení (1) se uloží do zeminy (3), popřípadě se kotevní úsek (4) osadí na její povrch, do přidržovacího úseku (5) se zavede předmět (2), který se potom vyrovná a zajistí se jeho poloha, načež se plní výplňový prostor plnicího úseku (6), opatřený plnicím otvorem (12), kalichového nebo trubkového přidržovacího úseku (5) výplňovým materiálem (7) a přitom se zajistí a trvale upevní vyrovnaná poloha předmětu (2).
  17. 17. Způsob podle nároku 16, vyznačující se tím, že předmět (2) se trvale upevní překrytím plnicího otvoru (8) uzavíracím prvkem (9), překrývajícím alespoň dílčí oblasti plnicího otvoru (8) a upevněným uvolnitelně na okrajové oblasti plnicího úseku (6).
    - 25
  18. 18. Způsob podle nároku 17, vyznačující se tím, že výplňový materiál (7) se stlačí nebo se v něm vyvolá mechanický tlak upínacími prostředky.
  19. 19. Způsob podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se t í m , že kotevní zařízení (1) se do zeminy (3) zašroubuje nebo zarazí.
  20. 20. Způsob podle nároků 16 až 19, vyznačující se t í m , že jako přiváděný výplňový materiál (7) se přivádí tvrdý písek, kamenná drb nebo horninový materiál a/nebo pružný plastový materiál.
  21. 21. Způsob podle nároků 16 až 20, vyznačující se t í m , že výplňový prostor plnicího úseku (6) pro uložení výplňového materiálu (7) se vytvoří vložkou (19) vsaditelnou do přidržovacího úseku (5) kotevního zařízení (1) a opět z něj vyjímatelnou.
  22. 22. Vložka (19) pro použití v kotevním zařízení (1) nebo při způsobu podle nároků 16 až 21, mající kalichový tvar a vytvořená ve formě předvyrobeného dílu z plastu nebo plechu.
  23. 23. Vložka (19) podle nároku 22, vyznačující se t í m , že je alespoň na své vnitřní straně vytvořena v kuželovitém tvaru.
  24. 24. Výplňový materiál (7) pro použití v kotevním zařízení (1) nebo při provádění způsobu podle nároků 16 až 21, v yznačující se tím, že je tvořen tvrdým pískem, štěrkem nebo kamennou drtí a/nebo pružným plastovým materiálem.
  25. 25. Vyrovnávací prostředek pro použití v upevňovacím systému podle nároků 1 až 15, sestávající z kupolovitého dílu
    - 26 nebo prohlubně ve vložce (19).
  26. 26. Vyrovnávací prostředek podle nároku 25, vyznačující se tím, že kupolovitý díl je oddělitelný od vložky (19).
  27. 27. Uzavírací prvek podle nároku 7, vyznačující se t í m , že uzavírací prvek (9) má dále středicí funkci.
CZ20001823A 1999-05-21 2000-05-17 Upevnovací systém a zpusob upevnování tycového nebo sloupkového predmetu CZ297912B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19923559 1999-05-21
DE19960854A DE19960854B4 (de) 1999-05-21 1999-12-16 Anordnung und Verfahren zur Befestigung eines Gegenstandes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20001823A3 true CZ20001823A3 (cs) 2001-01-17
CZ297912B6 CZ297912B6 (cs) 2007-04-25

Family

ID=26053478

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060685A CZ298043B6 (cs) 1999-05-21 2000-05-17 Upevnovací systém pro nastavitelné upevnení tycového nebo sloupkového predmetu
CZ20001823A CZ297912B6 (cs) 1999-05-21 2000-05-17 Upevnovací systém a zpusob upevnování tycového nebo sloupkového predmetu

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060685A CZ298043B6 (cs) 1999-05-21 2000-05-17 Upevnovací systém pro nastavitelné upevnení tycového nebo sloupkového predmetu

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6494643B1 (cs)
EP (1) EP1054119B1 (cs)
AT (2) ATE366343T1 (cs)
CZ (2) CZ298043B6 (cs)
DE (3) DE29924118U1 (cs)
PL (1) PL207934B1 (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19836370C2 (de) * 1998-08-11 2002-07-18 Klaus Krinner Verfahren zur Herstellung von Befestigungsvorrichtungen für Stäbe, Pfosten,Masten oder dergleichen im Erdreich und nach diesem Verfahren hergestellte Befestigungsvorrichtungen
US20030197107A1 (en) * 2000-04-13 2003-10-23 Herbison Francis Dennis Securement member
DE10142399C2 (de) * 2001-08-30 2003-10-09 Krinner Innovation Gmbh Befestigungseinrichtung für eine rohrförmige Stange und Verwendung der Befestigungseinrichtung zum Aufstellen von Fahnenmasten
US6621008B1 (en) * 2002-11-19 2003-09-16 Mcphail Bryan Insulative support wedge
US7003919B2 (en) * 2003-02-11 2006-02-28 Caminoverde Ii, L.L.P. Post mount assembly
US7392612B2 (en) * 2003-12-10 2008-07-01 Winkler Richard E System and apparatus for chair fishing
CA2549683C (en) * 2003-12-17 2014-05-27 Terrasimco Inc. Coated mining bolt
AU2005239966A1 (en) * 2004-05-11 2005-11-17 Macdonald Neame Supporting member
DE102007033227A1 (de) 2007-07-17 2009-01-22 Fenzl, Sylvia Anordnung und Verfahren zur lösbaren Befestigung eines Gegenstandes
GB2468294A (en) * 2009-03-03 2010-09-08 Screwfast Foundations Ltd Tubular foundation and column installation method
DE102010043785B3 (de) * 2010-11-11 2012-03-22 Krinner Innovation Gmbh Schraubfundament mit Abschnitten veränderlicher Durchmesser
US8839571B1 (en) 2013-03-14 2014-09-23 Hubbell Incorporated Break-away screw ground anchor
US20140301791A1 (en) * 2013-03-15 2014-10-09 Edick Shahnazarian Telescopic Foundation Screw Pile with Continuously Tapered Pile Body
US9133595B2 (en) 2013-12-03 2015-09-15 Hubbell Incorporated Bent blade screw ground anchor
US10724202B2 (en) 2017-01-11 2020-07-28 Daniel S. Spiro Cellular and ballasted universal pole foundation
US10633818B2 (en) 2017-01-11 2020-04-28 Daniel S. Spiro Universal pole foundation with instant cap
US9777456B1 (en) * 2017-01-11 2017-10-03 Daniel S. Spiro Universal pole foundation
PL424282A1 (pl) * 2018-01-16 2019-07-29 Grzegorz Stopa Słup urządzenia do infrastruktury, zwłaszcza infrastruktury drogowej i element do mocowania słupa urządzenia do infrastruktry, zwłaszcza infrastruktury drogowej
US10344496B1 (en) * 2018-04-24 2019-07-09 Adam S. Cefalo Anchoring device for a beach umbrella
US20190380282A1 (en) * 2018-06-15 2019-12-19 Samir Burshan Ground Stake Kit
US11522488B2 (en) * 2019-05-07 2022-12-06 Solar Foundations Usa, Inc. Vertical column
US11846082B1 (en) * 2022-06-14 2023-12-19 Prince Mohammad Bin Fahd University Foundation system for collapsible soils
USD992401S1 (en) * 2022-09-04 2023-07-18 Hangzhou Zero Zero Two Intellectual Property Co., Ltd. Ground anchor

Family Cites Families (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1523977A (en) 1923-08-02 1925-01-20 Seeley L Pillar Pole foundation
US2029281A (en) * 1934-11-30 1936-01-28 Frank P Mccann Tree holder
US2103948A (en) 1936-07-22 1937-12-28 Jones Elmer Beach umbrella point
US2441109A (en) 1940-11-12 1948-05-04 Ernest J Carlson Spiral stake
AT370158B (de) * 1978-10-06 1983-03-10 Hofinger Rudolf Einrichtung zur verankerung eines stehers als traeger fuer leitschienen, gelaender, verkehrszeichen u.dgl. im boden
US4290712A (en) * 1979-04-02 1981-09-22 Hayes Norman J Plastic post apparatus and methods
GB2068037B (en) 1980-01-28 1983-07-27 Kingsmere Eng Ltd Fixing support for rotary clothes driers
US4795137A (en) * 1987-08-04 1989-01-03 Samuel Witt Flanged fence post
US5040351A (en) * 1987-08-24 1991-08-20 Cornwall Kenneth R Coupling for concrete wall or floor mounting
US4884363A (en) * 1987-10-13 1989-12-05 Sofy Hugh M Tree stand
US4832304A (en) 1988-05-23 1989-05-23 Tzvika Shahak Ground-anchoring device particularly for umbrellas
JPH02308078A (ja) 1989-05-22 1990-12-21 Ooki Kensetsu Kk 五重塔の相輪支柱の固定方法
DE4038962A1 (de) 1990-12-06 1992-06-11 Akzo Gmbh Verwendung einer schutzmatte fuer abdichtungen
US5122014A (en) * 1991-06-06 1992-06-16 Genfan German S Beach anchoring device
DE4118695A1 (de) * 1991-06-07 1992-12-17 Christian Kossack Vorrichtung zum halten eines endes eines stangenfoermigen gebildes
DE9109701U1 (cs) 1991-08-06 1991-09-19 Gust. Alberts Gmbh & Co Kg, 5974 Herscheid, De
EP0590367B1 (de) 1992-09-15 1997-11-26 Gebr. Sträb Gmbh + Co. Einschlagbarer Bodendübel
US5358209A (en) 1993-06-22 1994-10-25 Ward William H Anchoring device
DE9313258U1 (de) 1993-09-02 1994-03-24 Krinner Klaus Befestigungsvorrichtung für Stäbe, Pfosten, Masten o.dgl. im Erdreich
DE4338968A1 (de) * 1993-11-15 1995-05-18 Rolf Scheiwiller Pfosten mit Sockel zur Aufnahme des Pfostens
US5571229A (en) * 1994-09-27 1996-11-05 Huffy Corporation Ground sleeve
DE9416433U1 (de) 1994-10-12 1994-12-22 Sonner Josef Sonnenschirmständer
US5524855A (en) 1994-12-01 1996-06-11 Lesar; Dean A. Umbrella post sand anchor
JPH08240035A (ja) 1995-03-03 1996-09-17 Mitsuo Aso 組立式ポール
US5457918A (en) 1995-03-06 1995-10-17 Plourde; Bernard Anchoring device for umbrellas
DE29512237U1 (de) * 1995-07-28 1995-09-28 Krinner Klaus Befestigungsvorrichtung für einen stab- oder pfostenförmigen Gegenstand
DE19607972C1 (de) * 1996-03-01 1998-01-15 Straeb Gmbh & Co Geb Vorrichtung zur befestigenden Aufnahme eines stabförmigen Gegenstandes, z. B. eines Pfostens
DE19624738A1 (de) 1996-06-21 1998-01-02 Franken Plastik Gmbh Pfostenvorrichtung mit Schrauberdanker
DE19637985C2 (de) 1996-09-18 2003-12-11 Gerhard Blome Tillmann Fa In den Erdboden einschraubbare Halterung für Pfähle
JP3891316B2 (ja) 1997-06-10 2007-03-14 株式会社クボタ 異径鋼管の接続構造及びその接続方法
DE29710432U1 (de) * 1997-06-16 1997-08-07 Anger Bernd Dipl Ing Mast aus Stahlrohr in Mehrschußbauweise
DE29712900U1 (de) 1997-07-21 1997-09-25 Krinner Klaus Befestigungsvorrichtung für einen stab- oder pfostenförmigen Gegenstand
US6032880A (en) 1998-06-04 2000-03-07 Verrills; Robert H. Ground spike for a sun umbrella
US6234444B1 (en) 1999-07-22 2001-05-22 Richard Y. Haddad Plant supporter

Also Published As

Publication number Publication date
DE29924118U1 (de) 2001-12-20
EP1054119A2 (de) 2000-11-22
PL340154A1 (en) 2000-12-04
ATE366343T1 (de) 2007-07-15
EP1054119B1 (de) 2005-09-07
CZ297912B6 (cs) 2007-04-25
US6494643B1 (en) 2002-12-17
DE50014464D1 (de) 2007-08-16
ATE304103T1 (de) 2005-09-15
DE50011095D1 (de) 2005-10-13
EP1054119A3 (de) 2001-10-04
PL207934B1 (pl) 2011-02-28
CZ298043B6 (cs) 2007-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20001823A3 (cs) Systém a způsob pro upevněnování předmětu
US20080236062A1 (en) Ventilation Sleeve for Concrete Foundation Walls
EP1518977B1 (de) System und Verfahren zur Befestigung eines Gegenstandes
KR101819533B1 (ko) 데크로드 또는 휀스용 지주대의 지중매립식 기초구조체
JP3096349B2 (ja) マンホールの蓋高さ調整工法
US6454181B1 (en) Subway rail anchor assembly
CA3121283C (en) Anchoring system for securing a post
KR20190077888A (ko) 흙막이 벽체용 합성 phc 파일
KR101887966B1 (ko) 맨홀 커버 구조
KR101980152B1 (ko) 지주의 파일기초 합성구조물의 시공방법
KR20170025329A (ko) 높이 조절이 가능한 독립 기초 파일
US20030061781A1 (en) Support system for a structure
JP2001303522A (ja) 支柱セット、支柱の設置構造および設置方法
JP3838165B2 (ja) 鋼管柱と鋼管杭の接合構造及び接合方法
KR102438734B1 (ko) 높낮이 조절 주춧돌
JP2818814B2 (ja) マンホールの蓋高さ調整工法
JP2926542B2 (ja) マンホール用蓋受枠の高さ調整装置
JPH06264416A (ja) 雪崩予防柵の設置方法
GB2412927A (en) A method of providing an insert in a cast body
KR102172176B1 (ko) 철탑 기초 보강장치 및 보강방법
JP2990585B2 (ja) グラウンドマンホールの高さ調整装置
KR200417216Y1 (ko) 록볼트용 발포레진 낙하 방지캡
JP2977364B2 (ja) マンホールの蓋高さ調整工法
KR19990084000A (ko) 높이 조절 유니트 및 이를 이용한 맨홀의 높이 조절방법
CZ27630U1 (cs) Zařízení k svislému ustavení a rozebiratelnému upevnění sloupku do pevného podkladu

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140517