PL207934B1 - Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania przedmiotu i sposób mocowania przedmiotu - Google Patents

Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania przedmiotu i sposób mocowania przedmiotu

Info

Publication number
PL207934B1
PL207934B1 PL340154A PL34015400A PL207934B1 PL 207934 B1 PL207934 B1 PL 207934B1 PL 340154 A PL340154 A PL 340154A PL 34015400 A PL34015400 A PL 34015400A PL 207934 B1 PL207934 B1 PL 207934B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filler
insert
anchoring
pile
cover
Prior art date
Application number
PL340154A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340154A1 (en
Inventor
Günter Thurner
Original Assignee
Krinner Innovation Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26053478&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL207934(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from DE19960854A external-priority patent/DE19960854B4/de
Application filed by Krinner Innovation Gmbh filed Critical Krinner Innovation Gmbh
Publication of PL340154A1 publication Critical patent/PL340154A1/xx
Publication of PL207934B1 publication Critical patent/PL207934B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2207Sockets or holders for poles or posts not used
    • E04H12/2215Sockets or holders for poles or posts not used driven into the ground
    • E04H12/2223Sockets or holders for poles or posts not used driven into the ground by screwing
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2253Mounting poles or posts to the holder
    • E04H12/2269Mounting poles or posts to the holder in a socket
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H12/00Towers; Masts or poles; Chimney stacks; Water-towers; Methods of erecting such structures
    • E04H12/22Sockets or holders for poles or posts
    • E04H12/2284Means for adjusting the orientation of the post or pole

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Die Bonding (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Reinforcement Elements For Buildings (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania przedmiotu i, sposób mocowania przedmiotu.
Wznoszenie masztów, słupów, pali lub kołków, na przykład w celu podtrzymywania znaków drogowych lub ogrodzeń, zwykle ma miejsce bezpośrednio przez wbijanie ich w grunt lub przy pomocy pewnego rodzaju fundamentu wprowadzanego do gruntu w tym celu. W trakcie tej pracy, żądane pionowe ustawienie wymaga znacznego wysiłku i, wymaga użycia dodatkowej pomocy, która jest pracochłonna i, w szczególności, czasochłonna. Jeśli przedmiot jest betonowany, ustawienie przedmiotu nie jest możliwe po zastygnięciu betonu.
W wielu przypadkach, maszt lub podobny przedmiot nie musi być wznoszony na stałe, a tylko na pewien czas, na przykład zależnie od pory roku, na przykład, znaki ostrzegawcze w miejscach niebezpiecznych zimą lub słupy do ustawiania siatki do gry w piłkę i, tym podobne. Przy wspomnianych powyżej, tradycyjnych sposobach mocowania, połączenie nietrwałe jest albo niemożliwe w ogóle, albo wymaga zastosowania dodatkowych środków.
Oprócz wbijania, zasypywania lub betonowania przedmiotu, znane jest wznoszenie przedmiotu przy pomocy układu mocującego, zakotwiczonego w gruncie. Urządzenie kotwiczące, które może uchwycić górnym, swobodnym końcem przedmiot, który ma zostać wzniesiony, zawiera w dolnej części na przykład śrubę lub świder, który jest wkręcany w grunt jak śruba. Przedmiot, który ma zostać wzniesiony jest następnie umieszczany lub przykręcany do urządzenia kotwiczącego lub jest wkręcony w nie. Również w przypadku takich układów występują podobne trudności odnośnie użycia dodatkowych pomocy odnośnie ustawienia kotwiczącego urządzenia względem kierunku pionowego i, w szczególności, przy zwalnianiu połączenia i, wymagane są czasochłonne, dodatkowe środki.
Z opisu patentowego US 5 122 014 znany jest plażowy przyrząd kotwiący służący do instalowania i, wyjmowania przedmiotów mających kształt podobny do pręta, głównie parasoli plażowych na plażach o piaszczystym i/lub miękkim podłożu. Przyrząd ten może również służyć do kotwienia, głównie na plaży, wędek, namiotów, słupów daszkowych lub innych konstrukcji podpieranych słupem. Przyrząd zawiera słup rurowy z centrującym występem oraz lekko skręcone, podobne do śmigła ostrza, a także rączkę, która pasuje do otworów w słupie. Słup może zostać wkręcony w piasek za pomocą rączki włożonej w otwory. Gdy słup jest już umocowany w piasku, rączka zostaje usunięta z otworów i, parasol zostaje włożony w słup, a jego pręt zostaje zablokowany w słupie za pomocą rączki.
Z opisu patentowego DE 297 10 432 znany jest maszt stalowy, a z opisu patentowego DE 295 12 237 znany jest przyrząd przeznaczony do kotwienia słupa lub przedmiotu podobnego do pręta w gruncie i, zawierający sekcję nagwintowaną, która może być wwiercona w grunt i, następnie w ten sam sposób usunię ta.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia i, sposobu mocowania przedmiotu zwłaszcza słupa lub pala, wystającego z powierzchni, w szczególności z gruntu, z częścią kotwiczącą, która może zostać wprowadzona w strukturę znajdującą się pod powierzchnią i, może zostać usunięta znów ze struktury lub może zostać w sposób nietrwały zamocowana na powierzchni i, która ma część chwytną do umieszczenia w niej przedmiotu, przy pomocy której mocowany przedmiot może zostać ustawiony w prosty sposób i, w krótkim czasie i, która zapewnia dostatecznie trwałe mocowanie przedmiotu, nawet w dłuższych okresach czasu, jak również pozwala na stosunkowo szybkie i, łatwe usunięcie przedmiotu.
Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania i, wyrównywania przedmiotu w postaci słupa lub pala, wystającego z powierzchni, z częścią kotwiczącą, wprowadzaną do struktury, znajdującej się pod powierzchnią, ograniczonej przez powierzchnię i, usuwalną ze struktury lub nietrwale przymocowywaną na powierzchni i, z częścią chwytną do umieszczania w niej przedmiotu, przy czym część chwytna ma część napełnianą w kształcie kubkowatym lub cylindrycznym, wyposażoną w otwór do napełniania do umieszczenia w niej wypełniacza, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wypełniacz jest umieszczany w tej przestrzeni części napełnianej, która nie jest wypełniona przedmiotem, przy czym ta przestrzeń jest ukształtowana, co najmniej częściowo, jako pierścieniowa, otwarta ku górze szczelina.
Korzystnie wypełniacz zawiera twardy materiał w postaci piasku, luźnych odłamków lub skały i/lub elastyczne tworzywo sztuczne.
PL 207 934 B1
Korzystnie część napełniana do umieszczania w niej wypełniacza jest utworzona przez wkładkę wkładaną usuwalnie do części chwytnej urządzenia kotwiczącego.
Korzystnie wkładka jest utworzona z prefabrykowanej części, wykonanej z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu.
Korzystnie przedmiot w postaci słupa lub pala w dolnej części ma w zasadzie kształt ściętego stożka.
Korzystnie układ zawiera środki zamykające, które przykrywają otwór do napełniania części napełnianej przynajmniej w pewnych rejonach i, są nietrwale mocowane w rejonie krawędzi części napełnianej.
Korzystnie środki zamykające mają pokrywę obejmującą przedmiot i, zamykającą otwór do napełniania.
Korzystnie pokrywa jest utworzona przez co najmniej jedną niezależną, prefabrykowaną płytę z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu, która jest wyposaż ona w zagłębienia lub otwory, dopasowane do kształtu przekroju poprzecznego wkładanego przedmiotu.
Korzystnie pokrywa ma liczne płytki leżące jedna na drugiej i, przykrywające wypełniacz przez przekrycie.
Korzystnie liczne płytki leżące jedna na drugiej i, przykrywające jedna drugą, mają kształt sierpowy, z wewnętrznym łukiem sierpa dopasowanym do kształtu przekroju poprzecznego wkładanego przedmiotu, zaś zewnętrzny łuk sierpa jest dopasowany do promienia krzywizny otworu do wprowadzania wypełniacza.
Korzystnie otwory w płytkach są rozmieszczone współosiowo jeden względem drugiego.
Korzystnie środki zamykające mają środki zaciskowe, poddające wypełniacz naprężeniom mechanicznym.
Korzystnie środki zaciskowe są utworzone przez elastyczne elementy, które są przymocowane do krawędzi części chwytnej i, poddane naciskowi.
Korzystnie środki zamykające są utworzone przez urządzenie, wytwarzające nacisk w stosunku do otaczającego ciśnienia atmosferycznego lub poddane naciskowi.
Korzystnie wkładka jest utworzona z prefabrykowanej części, wykonanej z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu.
Korzystnie wkładka przynajmniej wewnątrz ma kształt stożkowaty.
Korzystnie stanowiące środki kompensujące kopułowate wygięcie jest usytuowane lub oddzielone od wkładki.
Sposób mocowania przedmiotu w postaci słupa lub pala, wystającego z powierzchni do struktury znajdującej się pod powierzchnią, ograniczonej przez powierzchnię lub na powierzchni, przy pomocy urządzenia mocującego, które ma część kotwiczącą, która może zostać wprowadzona do struktury znajdującej się pod powierzchnią i, może zostać z niej usunięta lub może zostać nietrwale przymocowana na powierzchni i, część chwytną, służącą do umieszczenia w niej przedmiotu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wprowadza się część kotwiczącą urządzenia mocującego do struktury znajdującej się pod powierzchnią lub umieszcza się część kotwiczącą na powierzchni, wprowadza się ustawienie i, pozycjonowanie przedmiotu w części chwytnej urządzenia mocującego, wprowadza się wypełniacz do tej przestrzeni części napełnianej, która nie jest wypełniona przedmiotem i, wyposażonej w otwór do napełniania, zawartej w kubkowatej lub cylindrycznej części chwytnej i, mocuje się i, trwale unieruchamia się przedmiot w ustawionym położeniu.
Korzystnie trwałe mocowanie przedmiotu realizuje się przez przykrycie otworu do wprowadzania wypełniacza środkami zamykającymi, które przykrywają otwór do wprowadzania wypełniacza części napełnianej przynajmniej w pewnych rejonach i, są nietrwale przymocowane w rejonie krawędzi części napełnianej.
Korzystnie wypełniacz poddaje się mechanicznemu naciskowi lub ściska się środkami ściskającymi.
Korzystnie urządzenie kotwiczące wbija się lub wkręca w strukturę, znajdującą się pod powierzchnią.
Korzystnie stosuje się wypełniacz zawierający twardy materiał w postaci piasku, luźne odłamki lub kamienie i/lub elastyczne tworzywo sztuczne.
Korzystnie stosuje się część napełnianą, służącą do umieszczenia w niej wypełniacza, utworzoną przez wkładkę, usuwalnie wkładaną do części chwytnej urządzenia kotwiczącego.
PL 207 934 B1
Według wynalazku część chwytna ma kubkowatą lub cylindryczną część napełnianą, wyposażoną w otwór do napełniania, służący do wprowadzania wypełniacza. Układ mocujący według wynalazku umożliwia więc szybkie, łatwe do wykonania i, dokładne ustawienie i, pozycjonowanie przedmiotu w postaci słupa lub pala w stosunku do części chwytnej, tworząc trwałe mocowanie, które nie wymaga regulacji i, może być łatwo znów zwolnione. Elementy w postaci słupów lub pali, które mają zostać zamocowane, mogą mieć różną konstrukcję, tj. zarówno cylindryczne jak i, stożkowe elementy mogą być pewnie mocowane, przy czym stożkowatość elementu może polegać na poszerzeniu dolnej części elementu w kształcie stożka ściętego i/lub na stożkowym zwężeniu dolnej części elementu, w wyniku czego powstaje stosunkowo wą ska, pierś cieniowa szczelina. Ukł ad wedł ug wynalazku i, sposób według wynalazku mogą być w konsekwencji używane do pewnego mocowania dużej liczby elementów w postaci słupów lub pali.
Wypełniacz ma taką naturę, że ruch obiektu w części chwytnej jest w zasadzie wykluczony. W tym celu, wypełniacz stosownie zawiera twardy materiał w postaci piasku, luźnych odłamków skalnych i/lub elastyczne tworzywo sztuczne, w szczególności takie jak materiał granulowany. Zaskakujący jest efekt, że wypełniacz, który jest sam w sobie luźny i, do pewnego stopnia „swobodnie przepływający”, faktycznie zapewnia mocowanie przedmiotu, które jest mechanicznie odpowiednio stabilne, bez efektu pogarszania kontaktu mechanicznego z czasem. W tym przypadku, z jednej strony możliwe są łatwe do wykonania poprawki w ustawieniu przedmiotu, a z drugiej strony możliwe jest łatwe zwolnienie połączenia przez usunięcie lub wybranie wypełniacza. Próby z gruboziarnistymi, twardymi, luźnymi odłamkami, jakie są używane na przykład do budowy dróg, wykazały, że pewne mocowanie jest możliwe jedynie dzięki sile grawitacji wprowadzonego wypełniacza i, naciskowi mechanicznemu wypełniacza, działającemu na przedmiot. Po wprowadzeniu wypełniacza, przedmiot jest pewnie trzymany, nawet pod działaniem zewnętrznych drgań i, nie wykazuje żadnych, a w każdym razie istotnych, zmian pozycji. Gruboziarnisty materiał wypełniacza przyjmuje fizycznie stabilne, w zasadzie niezmienne położenie po wsypaniu i, pewnie trzyma przedmiot. Materiałem wypełniacza może być nie tylko gruboziarnisty tłuczeń, chociaż taki materiał wydaje się być szczególnie odpowiedni (ponieważ przekładanie takim materiałem daje szczególnie dużą sztywność i, stabilność wypełniacza, która jest utrzymywana nawet pod stosunkowo dużym obciążeniem), ale również zaokrąglone lub nawet sferyczne odłamki skalne, na przykład takie jak otoczaki i, tym podobne.
Materiał wypełniający do mocowania przedmiotów w postaci słupów lub pali ma niewygładzoną, nieregularnie uformowaną powierzchnię. W przypadku nieregularnych, ale nie mniej mających w przybliżeniu jednakowe rozmiary elementów materiału wypełniającego, korzystne działanie urządzenia według wynalazku jest szczególnie wyraźne.
Pierścieniowa szczelina między elementem w postaci słupa lub pala a urządzeniem kotwiczącym jest wypełniona tylko indywidualnymi cząstkami lub elementami materiału wypełniającego w celu zamocowania elementu w postaci słupa lub pala w pewny i, stabilny sposób. Wykorzystuje to efekt, że nawet kilka, ale przynajmniej dwa, elementy lub cząsteczki są wystarczające w stosunkowo wąskiej pierścieniowej szczelinie między elementem w postaci słupa lub pala, a urządzeniem kotwiczącym, aby dostarczyć odpowiedniego działania klinującego w celu zamocowania elementu w postaci słupa lub pala pewnie i, stabilnie, w szczególności w stosunku do sił działających w kierunku pionowym. Należy zapewnić tutaj, że pierścieniowa szczelina nie jest większa niż średnica cząsteczek lub elementów materiału wypełniającego. Stwierdzono zatem, że jest korzystne, aby rejon podstawy urządzenia kotwiczącego miał kształt stożka, w którym element w postaci słupa lub pala jest centrowany i, pierścieniowa szczelina otaczająca element w postaci słupa lub pala otwiera się do góry.
Również szczególnie odpowiedni jest elastyczny materiał z tworzywa sztucznego, na przykład gruboziarnisty lub drobnoziarnisty materiał granulowany, który może być wytwarzany w szczególności z surowców wtórnych, na przykł ad z odpadowej gumy (zuż ytych opon) lub innych odpowiednich produktów odpadowych z ponownie wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Szczególną korzyścią, wynikającą ze stosowania elastycznego materiału wypełniającego wyłącznie lub wraz z innym materiałem, oprócz zwiększonego działania mocującego, które jest bardziej stabilne w dłuższym okresie czasu, jest w szczególności tłumienie drgań i, przejmowanie naprężeń przez elastyczny materiał wypełniający.
Wypełniacz jest korzystnie wprowadzany do otworu do napełniania przy pomocy lejkowatej rury napełniającej, która sięga przynajmniej częściowo wokół obwodu otworu do napełniania.
Główną zaletą wynalazku jest to, że ma miejsce proste i, dokładne pozycjonowanie mocowanego przedmiotu. Nie tylko można łatwo ustalić osiowe położenie przedmiotu, ale można również uzyskać dowolne żądane położenie przedmiotu wewnątrz części chwytnej. W ten sposób, możliwe jest
PL 207 934 B1 również w nadzwyczaj prosty sposób uzyskanie żądanej poprawki położenia lub kierunku mocowanego przedmiotu, kiedy część chwytna jest zamocowana na zboczu lub w położeniu odchylonym od rzeczywistego żądanego położenia.
Jest korzystne, aby materiał wypełniacza był odpowiednio gruby w porównaniu z zewnętrznymi wymiarami przedmiotu, tj. z zewnętrzną średnicą w przypadku przedmiotu cylindrycznego, mając od w przybliżeniu jednego do przynajmniej kilku milimetrów lub nawet kilkudziesięciu milimetrów. Ale nawet stosunkowo drobnoziarnisty piasek z rozmiarami ziaren poniżej jednego milimetra posiada w zasadzie żądane wytrzymał o ś ci mechaniczne, a zatem jest podobnie odpowiedni dla celów wynalazku; jednakże, należy zapewnić przy pomocy dodatkowych środków, że użyty drobnoziarnisty materiał piaszczysty nie wysypie się. Szczególnie odpowiedni jest materiał zamykający, który całkowicie zamknie otwór do wprowadzania wypełniacza i, który jednocześnie wywrze mechaniczny nacisk na piaszczysty materiał, zagęszczając go.
Przy pomocy odpowiednio gruboziarnistego materiału, z drugiej strony, nie trzeba całkowicie przykrywać otworu do napełniania, aby uzyskać efekt mocowania według wynalazku, ponieważ taki wypełniacz normalnie sam uzyskuje odpowiednią dużą sztywność i, utrzymuje stabilne położenie w stosunku do drgań lub wpł ywu czynników pogodowych lub innych zewnę trznych obciąże ń . Nie mniej, środki zamykające, które przynajmniej w pewnych rejonach przykryją otwór do napełniania części napełnianej i, są nietrwale zamocowane w rejonie krawędzi części napełnianej, mogą być stosownie dostarczone w celu zwiększenia wytrzymałości mocowania.
Według korzystnego przykładu wykonania układu mocującego według wynalazku, część napełniana o kształcie kubkowym lub cylindrycznym, przeznaczona do napełnienia wypełniaczem, jest utworzona przez wkładkę, która może być wkładana do części chwytnej urządzenia kotwiczącego i, wyjmowana z niej. Odpowiednio, wkładka jest korzystnie utworzona przez część prefabrykowaną, wykonaną z tworzywa sztucznego lub z arkusza metalu. Wkładka może być dodatkowo utworzona z worka wykonanego z folii z elastycznego tworzywa sztucznego lub z materiał u tkanego i, stosownie dostarczona ze wzmocnieniem dna, wytrzymującym ciężar przedmiotu. Taka wkładka umożliwia w nadzwyczaj prosty sposób wyj ę cie wypeł niacza z części napełnianej po usunię ciu przedmiotu. Demontaż urządzenia mocującego, ale również ponowne mocowanie przedmiotu w postaci słupa lub pala, są w konsekwencji łatwe i, szybkie.
Sposób według wynalazku dotyczący mocowania przedmiotu w postaci słupa lub pala wystającego z powierzchni do struktury, znajdującej się pod powierzchnią lub mocowania na powierzchni przy pomocy układu mocującego, który zawiera część mocującą, która może zostać włożona w strukturę znajdującą się pod powierzchnią i, ponownie usunięta ze struktury lub może być nietrwale zamocowana na powierzchni i, część chwytną, przeznaczoną do włożenia w nią przedmiotu, zawiera następujące etapy:
- włożenie części kotwiczącej układu mocującego do struktury znajdującej się pod powierzchnią lub umieszczenie części kotwiczącej na powierzchni;
- wprowadzenie, ustawienie i, pozycjonowanie przedmiotu w części chwytnej urzą dzenia kotwiczącego;
- wprowadzenie wypełniacza do cz ęści napełnianej, wyposaż onej w otwór do napełniania, znajdującej się w części chwytnej o kształcie kubkowym lub cylindrycznym, unieruchamiając przez to przedmiot w ustawionym położeniu i, jeśli trzeba;
- długotrwałe zamocowanie przedmiotu przez przykrycie otworu do napełniania przez środki zamykające, które przykrywają otwór do napełniania przynajmniej w pewnych miejscach i, są nietrwale przymocowane w rejonie krawędzi części napełnianej.
Wypełniacz może być na stale poddawany naciskowi mechanicznemu lub ściśnięty przez środki zaciskowe. Ten etap sposobu jest preferowany w szczególności w przypadku kanciastego materiału wypełniającego i, z kolei w szczególności w przypadku kanciastego, twardego materiału w postaci piasku, luźnych odłamków skał, w celu przeciwdziałania zmniejszeniu efektu mocowania, wywołanemu w dłuższym czasie przez drgania lub inne oddziaływania mechaniczne przedmiotu.
Inny korzystny sposób według wynalazku polega na tym, że przykrycie otworu do napełniania przy pomocy środków zamykających nie jest konieczne dla długotrwałego mocowania przedmiotu w postaci słupa lub pala, ponieważ wypełniacz pozostaje unieruchomiony w opcjonalnej wkładce lub bezpośrednio w rejonie umieszczania części kotwiczącej ze względu na swój ciężar, swoje działanie blokujące i, statyczne tarcie między odpowiednimi elementami wypełniacza.
PL 207 934 B1
Kiedy stosowany jest okrągły lub w przybliżeniu okrągły materiał wypełniacza, korzystne jest, aby otwór do napełniania w części napełnianej był przykryty przez środki zamykające, aby materiał wypełniający nie mógł wysypać się z części napełnianej i, przynajmniej pewien początkowy nacisk został przyłożony do wypełniacza przez środki zaciskowe.
W szczególnie korzystnym przykł adzie wykonania wynalazku, ukł ad mocuj ący lub jego część kotwicząca jest wkręcona lub wkopana w grunt.
Następnie, do stosowania układu mocującego, mogą być używane przedmioty w postaci słupów lub pali, które są skonstruowane w zasadzie w kształcie stożka ściętego w dolnej części. Taka powierzchnia stożka ściętego w dolnej części przedmiotu w postaci słupa lub pala umożliwia zamocowanie przedmiotu w postaci pala w odporny na obciążenia i, niezawodny sposób. Wykorzystywany jest w szczególności mechanizm zakleszczania wypełniacza, przy czym nie jest istotne, czy w rzeczywistym elemencie chwytnym części kotwiczącej jest umieszczona wkładka. W celu uzyskania potrzebnego efektu uchwycenia przedmiotu w postaci słupa lub pala, wystarczy, aby otwór, który ma w zasadzie trójkątny przekrój, został utworzony jako pierścieniowa szczelina między dolną częścią przedmiotu w postaci słupa lub pala, a częścią chwytną. Jak tylko pierścieniowa szczelina o trójkątnym przekroju zostanie utworzona i, wypełniacz zostanie wprowadzony do pozostałej przestrzeni, następuje szczególnie korzystny efekt klinowania, pozwalający na niezawodne i, pewne mocowanie przedmiotu w postaci słupa lub pala według wynalazku. G łówną zaletą układu mocującego w połączeniu z elementem w postaci mocowanego słupa lub pala jest to, że przy ukształtowanych stożkowato elementach części kotwiczącej, przystosowanie średnicy przedmiotu w postaci słupa lub pala o na przykład cylindrycznej części wstawianej, nie jest wymagane. Kąt stożka, tj. kąt wewnętrzny trójkątnej szczeliny pierścieniowej, ma wielkość większą niż 0° i, mniejszą niż 45°, korzystnie 3° do 15°.
Innym aspektem układu mocującego według wynalazku są kopułowe środki kompensujące, które korzystnie tworzą rurę i, które są rozmieszczone na dnie wkładki w celu utworzenia pewnej i, stabilnej powierzchni podtrzymującej w przypadku ukośnych elementów w postaci słupów lub pali. W tym celu, kopułowe środki kompensujące są korzystnie sferycznym kołpakiem, który jest albo wygięty do góry we wkładce, albo jest uformowany w postaci zagłębienia. Kopułowy środek kompensujący jest jednocześnie zwymiarowany w taki sposób, aby pierścieniowy rejon podtrzymujący elementu w postaci słupa lub pala opierał się na nim całym obwodem. Kopułowy środek kompensujący może zostać wprowadzony jako usuwalny element zależnie od wymagań do dolnego rejonu wkładki, jeśli element w postaci słupa lub pala nie może zostać ustawiony współosiowo z urządzeniem kotwiczącym. W tym przypadku, kopułowy środek kompensujący tworzy powierzchnię podtrzymującą dla wnękowego elementu w postaci słupa lub pala, w tym celu, aby wypełniacz nie dostawał się pod krawędź podtrzymującą elementu i, aby element nie przesunął się w konsekwencji na płaskiej podstawie wkładki w wyniku tego, że jest podtrzymywany przez krawędź z jednej strony.
Dodatkowym aspektem niniejszego układu mocującego jest dostarczenie środków centrujących, które centrują elementy w postaci słupów lub pali w ich pozycji w stosunku do pionu. Środki centrujące mogą w tym przypadku obejmować stożkowaty rejon wewnętrzny urządzenia kotwiczącego lub dołączalne środki centrujące, na przykład w postaci dysków, które można korzystnie umieścić w górnej części wkładki promieniowo w stosunku do elementu w postaci słupa lub pala. Opcjonalnie możliwe jest również zastosowanie obu środków centrujących, tj. centrowanie w rejonie stożkowatego dna i, centrowanie przy pomocy dysków.
Układ mocujący według wynalazku może być w konsekwencji skonstruowany w sposób modułowy, zależnie od potrzeb, z licznych części składowych. Poszczególne części składowe układów mocujących obejmują:
- urządzenie kotwiczące, na przykład denny czop, nabijany rękaw lub stanowisko montażowe;
- wkładkę , przeznaczoną do wkładania do urządzenia kotwiczącego, opcjonalnie cylindryczną lub stożkowatą, opcjonalnie z działaniem centrującym w dolnym lub górnym rejonie wkładki;
- poszczególne czą steczki wypeł niacza do mocowania elementów;
- liczne cz ąsteczki wypeł niacza do wypeł niania wkł adki lub urządzenia kotwiczącego;
- środki centrujące do centrowania elementów w postaci słupów lub pali w górnym rejonie urządzenia kotwiczącego;
- środki centrujące do centrowania elementów w postaci słupów lub pali w dolnym rejonie urządzenia kotwiczącego;
- środki zamykające bez działania centrującego, przy pomocy których wypełniacz jest poddawany mechanicznemu naciskowi;
PL 207 934 B1
- kopuł owy ś rodek kompensują cy dla skoś nych urzą dzeń kotwiczą cych lub elementów wznoszonych pod kątem do pionu.
Na bazie tych modułowych składników, można utworzyć różne przykładowe wykonania układu mocującego według wynalazku, przy czym poniższa lista przedstawia pewne, ale nie wszystkie przykładowe wykonania możliwych kombinacji modułowego układu mocującego.
P r z y k ł a d I
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do którego element w postaci słupa lub pala jest wkładany i, w którym przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a urzą dzeniem kotwiczą cym jest wypeł niana przez liczne czą steczki wypełniacza.
P r z y k ł a d II
Układ mocujący zawierający urządzenie kotwiczące, w którym umieszczona jest wkładka ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do której element w postaci słupa lub pala jest wkładany, a przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a wkładką jest wypełniana przez liczne cząsteczki wypełniacza.
P r z y k ł a d III
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące, w którym mocowana jest wkładka o cylindrycznej ściance wewnętrznej, do której element w postaci słupa lub pala jest wkładany, a przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a urządzeniem kotwiczącym jest wypełniana przez liczne cząsteczki wypełniacza.
P r z y k ł a d IV
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące o cylindrycznej ściance wewnętrznej, do którego mocowana jest wkładka ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do której element w postaci słupa lub pala jest wkładany, a przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a urządzeniem kotwiczącym jest wypełniana przez liczne cząsteczki wypełniacza.
P r z y k ł a d V
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do którego wkładany jest element w postaci słupa lub pala i, jest centrowany przy pomocy środków centrujących na końcu elementu, a przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a urządzeniem kotwiczącym jest wypełniana przy pomocy poszczególnych cząsteczek wypełniacza w taki sposób, aby cząsteczki wypełniacza wywierały działanie zakleszczające, w szczególności w odpowiedzi na siły działające w kierunku pionowym.
P r z y k ł a d VI
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do którego element w postaci słupa lub pala jest wkładany i, centrowany przez środki centrujące w górnym rejonie urządzenia kotwiczącego.
P r z y k ł a d VII
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do którego element w postaci słupa lub pala jest wkładany i, jest centrowany przez środki centrujące w górnym rejonie urządzenia kotwiczą cego i, w którym przestrzeń mię dzy elementem w postaci sł upa lub pala, a urządzeniem kotwiczącym jest wypełniana przez poszczególne cząsteczki wypełniacza w taki sposób, ż e cząsteczki wypełniacza wywierają działanie zakleszczające, w szczególnie w odpowiedzi na siły działające w kierunku pionowym.
P r z y k ł a d VIII
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące ze stożkowatą ścianką wewnętrzną, do którego element w postaci słupa lub pala jest wkładany i, jest centrowany przez środki centrujące w górnym rejonie urządzenia kotwiczącego i, w końcu elementu i, w którym przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a urządzeniem kotwiczącym jest wypełniana przez poszczególne cząsteczki wypełniacza w taki sposób, że cząsteczki wypełniacza wywierają działanie zakleszczające, w szczególnoś ci w odpowiedzi na sił y dział ają ce w kierunku pionowym.
P r z y k ł a d IX
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące i, wkładkę, do której element w postaci słupa lub pala jest wkładany i, centrowany przez środki centrujące w dnie wkładki, a przestrzeń między elementem w postaci słupa lub pala, a wkładką jest wypełniana przez poszczególne cząsteczki wypełniacza w taki sposób, że cząsteczki wypełniacza wywierają działanie zakleszczające w odpowiedzi na siły działające w kierunku pionowym.
PL 207 934 B1
P r z y k ł a d X
Układ mocujący, zawierający urządzenie kotwiczące i, wkładkę, do której element w postaci słupa lub pala jest wkładany i, centrowany przez środki centrujące w rejonach dolnym i, górnym wkładki.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia schematycznie przekrój poprzeczny pierwszego przykładu wykonania układu mocującego według wynalazku, fig. 2 przedstawia schematycznie przekrój poprzeczny części chwytnej układu mocującego według pierwszego przykładu wykonania, fig. 3 przedstawia schematycznie w powiększeniu przekrój poprzeczny górnej części układu mocującego według pierwszego przykładu wykonania, fig. 4A, 4B, 4C przedstawiają schematycznie widok z góry różnych płyt środków zamykających według korzystnych przykładów wykonania układu mocującego według wynalazku, fig. 5A, 5B, 6A, 6B przedstawiają schematycznie częściowe przekroje poprzeczne w celu wyjaśnienia względnych sił wytwarzanych przy różnych materiałach wypełniających, fig. 7 przedstawia schematycznie przekrój wkładki układu mocującego według innego przykładu wykonania wynalazku, fig. 8 przedstawia schematycznie przykład przekroju poprzecznego układu mocującego według innego przykładu wykonania wynalazku ze środkami zamykającymi w postaci nadmuchiwanej torby powietrznej, fig. 9 przedstawia schematycznie przykład przekroju układu mocującego według innego przykładu wykonania wynalazku ze środkami zamykającymi w postaci urządzenia próżniowego, fig. 10 przedstawia schematycznie przykład dwóch układów mocujących, które odpowiednio unoszą połączoną ewentualnie strukturę drewnianą, fig. 11 przedstawia widok perspektywiczny tak zwanego rękawa wbijanego, fig. 12 przedstawia widok perspektywiczny wkładki do rękawa wbijanego, fig. 13 przedstawia schematycznie przekrój przykładu układu mocującego według innego przykładu wykonania wynalazku ze środkiem zamykającym w kształcie sierpa, który działa jako środek centrujący, fig. 14 przedstawia schematycznie przekrój układu mocującego według innego przykładu wykonania wynalazku ze środkiem zamykającym w kształcie sierpa, który działa jako środek centrujący i, stożkowym środkiem centrującym w części chwytnej urządzenia kotwiczącego, fig. 15 przedstawia schematycznie przekrój układu mocującego według innego przykładu wykonania wynalazku ze środkiem mocującym, który działa jako środek centrujący, zaś część chwytna jest wypełniona przez wypełniacz.
Przykłady wykonań układu mocującego według wynalazku, które są przedstawione na figurach, z urządzeniem mocującym 1 przedmiotu 2 w postaci słupa lub pala w gruncie 3, zawiera część kotwiczącą 4, która może zostać wprowadzona do gruntu 3 i, wyjęta znów z gruntu 3 i, ma świder i, zawiera część chwytną 5, która styka się z częścią kotwiczącą 4 i, jest przeznaczona do umieszczenia w niej przedmiotu 2. Część chwytna 5 ma część napełnianą 6 w kształcie kubkowym lub cylindrycznym, która jest wyposażona w otwór 8 do napełniania i, jest przeznaczona do umieszczania w niej wypełniacza 7. Wypełniacz 7 zawiera gruboziarnisty lub drobnoziarnisty twardy materiał w postaci piasku, luźnych odłamków lub skał.
W celu zamknięcia części napełnianej 6, która jest utworzona w taki sposób, że jest otwarta z jednego końca w kierunku pionowym, a poza tym jest zamknięta, dostarczone są środki zamykające 9, które przykrywają otwór 8 do napełniania przynajmniej w pewnych rejonach i, są nietrwale zamocowane w rejonie krawędzi części napełnianej 6, których inne szczegóły mogą być widoczne na Fig. 3. Środki zamykające 9, wykonane z metalu lub z tworzywa sztucznego, zawierają część pierścieniową, której zewnętrzne wymiary są nieco mniejsze niż wewnętrzne wymiary górnego rejonu części chwytnej 5 i, która jest wyposażona w otwór 12, przez który jest wkładany przedmiot 2. Otwór 12 może mieć średnicę, która odpowiada zewnętrznej średnicy przedmiotu 2 lub, jak w przykładzie wykonania przedstawionym na Fig. 3, może mieć znacznie większą średnicę niż średnica przedmiotu 2. Dostarczona jest również niezależnie produkowana płyta lub dysk stanowiąca pokrywę 10 z metalu lub tworzywa sztucznego, który jest wyposażony w otwór, który pozwala na włożenie przedmiotu 2 i, którego średnica odpowiada zewnętrznej średnicy przedmiotu 2. Układ obejmujący pokrywę 10 i, pierścieniową część 11 leżącą nad nią, pozwala uzyskać odpowiednio szczelne zamknięcie otworu 12 do napełniania, przy czym wymiary pokrywy 10 i, otworu 12 części pierścieniowej 11 zostały wybrane tak, że, kiedy przedmiot 2 jest ustawiony w żądany sposób, występuje rejon przekrywania 13 części pierścieniowej 11 i, pokrywy 10.
W szczególności, przy stosunkowo małych zewnętrznych średnicach przedmiotu 2, zwykle równych kilka centymetrów lub mniej, liczne płyty o różnych średnicach i, otworach, leżące jedna na drugiej, mogą być użyte zamiast jednej pokrywy 10, w celu uzyskania szczelnego zamknięcia otworu 8 do napełniania zależnie od rozmiarów ziarna stosowanego materiału wypełniającego. Aby zamknięcie
PL 207 934 B1 było dostatecznie szczelne, wystarczy, aby wszelkie pozostałe szczeliny były mniejsze niż rozmiar ziarna użytego materiału wypełniającego, w taki sposób, że niemożliwe jest wypadnięcie materiału wypełniającego z części chwytnej.
Szczególną zaletą używania takich płyt lub dysków o różnych wymiarach stanowiących pokrywę 10 jest to, że słupy o różnych zewnętrznych średnicach i, kształtach mogą być mocowane, bez potrzeby stosowania pokryw 10 o różnych kształtach. W ten sposób, nie tylko okrągłe słupy, ale również słupy o dowolnych innych żądanych przekrojach poprzecznych, na przykład słupy kwadratowe lub wielokątne, mogą być mocowane.
Środki zamykające 9 mają, ponadto, kryzę 14, która ma kształt kołnierza o przekroju w kształcie litery U, przy pomocy której, środki zamykające 9 mogą zostać zamocowane na rejonie krawędziowym części chwytnej 5. Jest to wykonywane przy pomocy licznych śrub 16, które są rozmieszczone na obwodzie kryzy 14 i, są nietrwale zamocowane przy pomocy sprężyn zaciskowych 15 lub innych elementów sprężystych, które są montowane w rękawach 17 integralnie utworzonych w rejonie krawędziowym części chwytnej 5 i, nakrętek 18.
Sposób działania jest następujący. W celu wprowadzenia do gruntu 3, urządzenie kotwiczące 1 jest obracane przez narzędzie umieszczone na części chwytnej 5 i, jest wkręcane w grunt 3 przy pomocy nagwintowanej części kotwiącej 4. Ukośne położenie wzdłużnej osi centralnej LB części chwytnej 5 w stosunku do pionu nie jest problemem tutaj, tak jak w tradycyjnych, betonowanych słupach, ponieważ może być skompensowane. Po wkręceniu urządzenia kotwiczącego 1 w grunt 3, przedmiot 2 w postaci słupa lub pala jest wprowadzany do części chwytnej 5 stykającej się z nagwintowaną częścią kotwiącą 4 (fig. 2). Przedmiot 2, początkowo wprowadzony luźno do części chwytnej 5, jest ustawiany w stosunku do pionu, przy czym nie jest konieczne, aby wzdłużna oś LG przedmiotu 2 i, wzdłużna oś centralna LB części chwytnej pokrywały się. Pozostała przestrzeń części napełnianej 6, nie wypełniona przez przedmiot 2 w części chwytnej 5, jest następnie wypełniana przez gruboziarnisty lub drobnoziarnisty twardy wypełniacz 7, taki jak luźne odłamki, aż do górnej krawędzi części napełnianej 6.
Przedmiot 2 jest wówczas unieruchomiony w zasadzie stabilnie i, długotrwale, a następnie może zostać przesunięty w kierunku poprzecznym do pionu przy użyciu stosunkowo dużych sił. W celu przykrycia otworu 8 do napełniania, umieszczana jest na nim pokrywa 10. W celu zamocowania, środki zamykające 9 są zaciskane przy pomocy śrub 16, wywierających mechaniczny nacisk na pokrywę 10 i, w konsekwencji na wypełniacz 7. Środki zamykające 9 w konsekwencji dają całkowite zamknięcie otworu 8 do napełniania i, - przy pomocy pokrywy 10 - jednocześnie wywierają mechaniczny nacisk na wypełniacz 7 wprowadzony do części napełnianej 6 cylindrycznej części chwytnej 5.
Fig. 4A do 4C przedstawiają inne szczegóły odmian przykrywającej obudowy przedmiotu i, zamknięcia otworu 8 do napełniania. Przykrycie jest utworzone tutaj w każdym przypadku przez dwie niezależne, prefabrykowane płyty 10A i, 10B z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu, które są wyposażone w otwory dopasowane do przekroju poprzecznego przedmiotu 2, który ma być włożony i, położone jedna na drugiej, przykrywają wypełniacz 7 poprzez przekrycie. W przypadku przykładu wykonania według fig. 4A, płyty 10A i, 10B są utworzone przez części z arkusza metalu w kształcie połowy pierścienia, których wolne końce są uformowane w sposób przykrywający jeden drugiego. W przypadku przykładu wykonania według fig. 4B, dwie płyty 10A i, 10B mają kształt sierpa, przy czym wewnętrzny łuk sierpa jest dopasowany do kształtu przekroju poprzecznego przedmiotu 2, który ma zostać włożony, zaś zewnętrzny łuk sierpa jest dopasowany do promienia krzywizny otworu 12 do napełniania, przy czym wolne końce sierpów z kolei mają takie kształty, że przykrywają się. Fig. 4C na koniec przedstawia przykład wykonania, w którym płyty 10A i, 10B są uformowane tak, że są dopasowane do kwadratowego przekroju poprzecznego przedmiotu 2.
Według przykładów wykonania wynalazku, użyty wypełniacz 7 może mieć różne kształty zewnętrzne; zarówno kanciasty jak i, zaokrąglony lub nawet sferyczny materiał, w szczególności materiał skalny, jest odpowiedni.
Na rysunkach przedstawionych na fig. 5A, 5B, 6A, 6B, wyjaśnione są względne siły, występujące w dwóch granicznych przypadkach sferycznego materiału skalnego (fig. 5A, 6A) z jednej strony i, nadzwyczaj kanciastego materiału skalnego (fig. 5B i, fig. 6B) z drugiej strony. Fig. 5A i, 5B przedstawiają warunki w przypadku obciążenia bez dodatkowego zewnętrznego działania ściskającego lub naprężającego na wypełniacz 7 tj. względne siły wypełniacza 7 na mocowany przedmiot 2, podczas gdy fig. 6A i, 6B przedstawiają względne siły w materiale wypełniającym, gdzie występuje dodatkowe ściskanie materiału wypełniacza 7 przez urządzenie ściskające. Siła F1 jest siłą wywieraną przez
PL 207 934 B1 trzymany przedmiot 2 na wypełniacz 7, F2 jest odpowiednią siłą reakcji w stosunku do F1, wywieraną przez ścianę 6a części napełnianej 6, F3 są siłami odchylonymi, skierowanymi do góry i, do dołu, „luźnego” materiału wypełniającego (Fig. 5A, 5B), siła Fa jest siłą wywieraną na materiał wypełniający przez urządzenie ściskające, Fb jest odpowiednią siłą reakcji w stosunku do Fa, zaś Fe jest siłą ściskającą, działającą na przedmiot 2 lub ściankę 6a części wypełnianej 6 (fig. 6A, 6B). Strzałki odpowiednio przypisane do sił wskazują kierunek i, wielkość działających sił.
Próby z różnymi materiałami wypełniającymi dostarczyły następujących wyników, które powinny zostać wyjaśnione w odniesieniu do fig. 5A, 5B, 6A, 6B. Okrągły materiał wypełniający przyjmuje stabilne, szczelne położenie od zewnątrz i, wypełnia objętość lepiej, bez dalszego zagęszczania lub umożliwiania mu samodzielnego zagęszczenia. Przekształcenie sił ściskających jest już optymalne. Zatem, w przypadku okrągłego wypełniacza, użycie przykrycia jest dostateczne, aby według wynalazku odpowiednio zamocować przedmiot. Aby okrągły materiał wypełniający, który został użyty, nie mógł uwolnić się w kierunku do góry, jest przewidziane, aby przykrycie znajdowało się pod pewnym naciskiem w stosunku do materiału wypełniającego, aby unieruchomić materiał wypełniający. Ponieważ ryzyko, że działanie mocujące zmniejszy się z biegiem czasu jest dużo mniejsze w przypadku okrągłego materiału wypełniającego niż w przypadku kanciastego materiału, dodatkowy, kolejny nacisk przy pomocy sprężystych elementów nie jest absolutnie konieczny w przypadku okrągłego materiału wypełniającego. Można zauważyć na fig. 5A i, 6A, że siły zaciskowe, działające na przedmiot są dostatecznie duże bez stosowania płyty wywierającej nacisk, jak długo otwór do napełniania jest mocno zamknięty w sposób przykrywający tak, że skierowane do góry siły F3 są odpierane.
Względne siły są inne w przypadku kanciastego wypełniacza (fig. 5B, 6B). Ze względu na nieregularność zewnętrznych kształtów i, uzyskiwane dzięki temu niestabilne położenie materiału wypełniającego, kanciasty materiał wypełniający nie może przyjąć położenia, w którym całkowicie wypełnia objętość i, po wywarciu nacisku mechanicznego, może być dalej zagęszczany lub ulega skruszeniu. W celu uzyskania odpowiedniego mocowania, okazuje się konieczne, w przypadku używania kanciastego materiału wypełniającego, używanie urządzenia ściskającego, przy pomocy, którego kanciasty materiał wypełniający jest ściskany, przynajmniej w przypadkach, gdy działanie mocujące musi spełniać stosunkowo wysokie wymagania, na przykład w przypadku masztów flagowych i, podobnych, stosunkowo dużych przedmiotów. Z drugiej strony, kiedy kanciasty materiał wypełniający jest używany, nie jest konieczne, aby otwór do wprowadzania wypełniacza był całkowicie zasłonięty, ponieważ wypadanie materiału w kierunku do góry występuje znacznie rzadziej, ze względu na lepszy przekaz sił między kanciastymi materiałami wypełniającymi.
Fig. 7 przedstawia inny korzystny przykład wykonania wynalazku, według którego mocowanie, ale również ponowne wznoszenie lub ustawianie przedmiotów 2 w urządzeniu kotwiczącym 1 jest jeszcze bardziej uproszczone. Dostarczona jest wkładka 19 ukształtowana tak, że jest dopasowana do wewnętrznych wymiarów części chwytnej, przy czym wkładka 19 może być wytwarzana z metalowego arkusza lub tworzywa sztucznego, jest wprowadzana przed przedmiotem 2 i, wypełniaczem 7 do części chwytnej 5 przez otwór do napełniania 12 do urządzenia kotwiczącego 1. Po usunięciu przedmiotu 1, wypełniacz 7 nie musi być usuwany, a zamiast tego, wkładka 19, wraz z wypełniaczem 7 zawartym w niej, jest wyjmowana w prosty sposób i, po opróżnieniu, może zostać ponownie użyta. Pozwala to, aby przedmiot 2 w postaci słupa lub pala został wzniesiony i, zdemontowany po dłuższym czasie, w szczególnie szybki i, nieskomplikowany sposób.
Fig. 8 i 9 przedstawiają przykłady wykonań wynalazku, w którym środek zamykający jest utworzony przez urządzenie, które jest poddawane naciskowi lub wytwarza nacisk w stosunku do otaczającego ciśnienia atmosferycznego.
Według fig. 8, urządzenie kotwiczące ma środek zamykający w postaci nadmuchiwanej torby powietrznej 20, która może być połączona z pompą powietrzną przez zawór powietrzny 21. Kiedy przedmiot 2 zostanie wprowadzony do części chwytnej 5 i, ustawiony, zaś część napełniana zostanie wypełniona wypełniaczem 7, torba powietrzna 20, która może być na przykład dostępną w handlu torbą rowerową, jest umieszczana na wypełniaczu 7 i, po zamocowaniu środka mocującego, jest napompowywana.
W przypadku przykładu wykonania według fig. 9, urządzenie kotwiczące 1 ma środek zamykający w postaci urządzenia próżniowego z kołnierzem uszczelniającym utworzonym integralnie w górnym rejonie części chwytnej i, 0-ring 22, który zapewnia szczelne zamknięcie części chwytnej w stosunku do przedmiotu 2. Ciśnienie niższe od atmosferycznego może zostać wytworzone w przestrzeni wypełniacza przy pomocy zaworu próżniowego 25, który może być połączony z pompą, w wyniku
PL 207 934 B1 czego wypełniacz jest poddawany mechanicznemu naciskowi przez otaczające ciśnienie atmosferyczne i, nacisk ten jest utrzymywany, nawet gdy przeciwstawiony zostanie skupieniem materiału wypełniającego, które może wystąpić w dłuższym okresie czasu w pewnych warunkach i, powstałym zmniejszeniem działania mocującego.
W przypadku obu przykł adów wykonania wedł ug fig. 8 i 9, szczególną zaletą jest ś ciś liwość powietrza i, związane z tym utrzymywanie nacisku, działającego na materiał wypełniacza, nawet w dłuższym okresie czasu.
Fig. 10 przedstawia dwa układy mocujące, z lewej strony układ mocujący, który nie jest ustawiony osiowo równolegle, w przeciwieństwie do układu mocującego z prawej strony. Nie mniej, w obu układach mocujących są zakotwiczone, ewentualnie połączone jedna z drugą, struktury drewniane, które są ustawione w zasadzie osiowo równolegle. Taka organizacja, która nie jest ograniczona tylko do dwóch układów mocujących, może zostać użyta na przykład na strukturę fundamentową drewnianej szopy lub podobnej konstrukcji i, w wyniku możliwości osiowej kompensacji układów mocujących według wynalazku, może być również używana na nierównym terenie.
Tak zwane wbijane rękawy według Fig. 11 mogą również zostać użyte, jako układ mocujący, służący do umieszczania w nich przedmiotów w postaci słupów lub pali, przy czym rękawy mają w przekroju poprzecznym przynajmniej dwie krzyżujące się części w rodzaju płyt o konstrukcji stożkowatej zaostrzonej, mają segmenty, które są rozmieszczone promieniowo wokół obwodu i, pozostawiają wycięty rejon wewnątrz, w którym może zostać zamocowana, na przykład, wkładka według wynalazku, jak pokazano na fig. 12, przeznaczona do umieszczenia w niej przedmiotu w postaci słupa lub pala. Wkładka korzystnie ma wewnętrzny stożek, w którym pal, w szczególności pal cylindryczny, może zostać zamocowany przy pomocy wypełniacza. Wkładka może również mieć cylindryczny kształt wewnętrzny, przy czym wówczas pal ma konstrukcję stożkową. Podobnie, rejon wnękowy wbijanego rękawa może być skonstruowany tak, że zwęża się w dół i, wkładka według wynalazku może mieć stożkowy profil zewnętrzny.
Fig. 13 przedstawia układ mocujący według wynalazku, z cylindryczną częścią chwytną i, środkiem zamykającym w kształcie sierpa, który centruje element w postaci słupa lub pala w górnym rejonie części chwytnej.
Fig. 14 przedstawia układ mocujący według wynalazku, z cylindryczną częścią chwytną i, środkiem zamykającym w kształcie sierpa, który centruje element w postaci słupa lub pala w górnym rejonie części chwytnej i, ma środki centrujące w dolnym rejonie części chwytnej. Centrowanie ma miejsce w wyniku zwężania przekroju poprzecznego części chwytnej, tak że zwykle pierścieniowy dolny koniec elementu opiera się na wewnętrznej ściance części chwytnej całym obwodem. W celu zwiększenia siły trzymania, szczególnie korzystne jest umieszczenie kilku cząsteczek wypełniacza w pierścieniowej szczelinie między elementem w postaci słupa lub pala, a wewnętrzną ścianką części chwytnej, aby w ten sposób wytworzyć efekt zakleszczania, który przeciwdział a wszelkim sił om, w szczególnoś ci siłom działającym w kierunku pionowym.
Fig. 15 przedstawia układ mocujący według wynalazku, z cylindryczną częścią chwytną, napełnioną wypełniaczem i, środki zamykające, które okrywają element w postaci słupa lub pala w górnym rejonie części chwytnej. Ze względu na nieściśliwość wypełniacza, na przykład w postaci kulek z tworzywa sztucznego lub podobnego, środki zamykające, które powinny być poddawane naciskowi, wytwarzają wewnątrz części chwytnej w zasadzie stałą strukturę, która dostarcza pewnego i, niezawodnego trzymania elementu postaci słupa lub pala.

Claims (23)

1. Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania i, wyrównywania przedmiotu w postaci słupa lub pala, wystającego z powierzchni, z częścią kotwiczącą, wprowadzaną do struktury znajdującej się pod powierzchnią, ograniczonej przez powierzchnię i, usuwalną ze struktury lub nietrwale przymocowywaną na powierzchni i, z częścią chwytną do umieszczania w niej przedmiotu, przy czym część chwytna ma część napełnianą w kształcie kubkowatym lub cylindrycznym, wyposażoną w otwór do napełniania do umieszczenia w niej wypełniacza, znamienny tym, że wypełniacz jest umieszczany w tej przestrzeni części napełnianej (6), która nie jest wypełniona przedmiotem (2), przy czym ta przestrzeń jest ukształtowana, co najmniej częściowo jako pierścieniowa, otwarta ku górze szczelina.
PL 207 934 B1
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wypełniacz (7) zawiera twardy materiał w postaci piasku, luźnych odłamków lub skały i/lub elastyczne tworzywo sztuczne.
3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że część napełniana (6) do umieszczania w niej wypełniacza jest utworzona przez wkładkę (19) wkładaną usuwalnie do części chwytnej (5) urządzenia kotwiczącego.
4. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że wkładka (19) jest utworzona z prefabrykowanej części, wykonanej z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu.
5. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że przedmiot (2) w postaci słupa lub pala w dolnej części ma w zasadzie kształt ściętego stożka.
6. Układ według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienny tym, że zawiera środki zamykające (9), które przykrywają otwór do napełniania (8) części napełnianej (6) przynajmniej w pewnych rejonach i, są nietrwale mocowane w rejonie krawędzi części napełnianej (6).
7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że środki zamykające (9) mają pokrywę (10) obejmującą przedmiot (2) i, zamykającą otwór (8) do napełniania.
8. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że pokrywa (10) jest utworzoną przez co najmniej jedną niezależną, prefabrykowaną płytę z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu, która jest wyposażona w zagłębienia lub otwory, dopasowane do kształtu przekroju poprzecznego wkładanego przedmiotu (2).
9. Układ według zastrz. 7 albo 8, znamienny tym, że pokrywa (10) ma liczne płytki leżące jedna na drugiej i, przykrywające wypełniacz (7) przez przekrycie.
10. Układ według zastrz. 9, znamienny tym, że liczne płytki leżące jedna na drugiej i, przykrywające jedna drugą, mają kształt sierpowy, z wewnętrznym łukiem sierpa dopasowanym do kształtu przekroju poprzecznego wkładanego przedmiotu (2), zaś zewnętrzny łuk sierpa jest dopasowany do promienia krzywizny otworu (12) do wprowadzania wypełniacza.
11. Układ według zastrz. 9, znamienny tym, że otwory w płytkach są rozmieszczone współosiowo jeden względem drugiego.
12. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że środki zamykające (9) mają środki zaciskowe, poddające wypełniacz naprężeniom mechanicznym.
13. Układ według zastrz. 12, znamienny tym, że środki zaciskowe są utworzone przez elastyczne elementy, które są przymocowane do krawędzi części chwytnej (5) i, poddane naciskowi.
14. Układ według zastrz. 12, znamienny tym, że środki zamykające (9) są utworzone przez urządzenie, wytwarzające nacisk w stosunku do otaczającego ciśnienia atmosferycznego lub poddane naciskowi.
15. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że wkładka (19) jest utworzona z prefabrykowanej części, wykonanej z tworzywa sztucznego lub arkusza metalu.
16. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że wkładka (19) przynajmniej wewnątrz ma kształt stożkowaty.
17. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że stanowiące środki kompensujące kopułowate wygięcie jest usytuowane lub oddzielone od wkładki (19).
18. Sposób mocowania przedmiotu w postaci słupa lub pala wystającego z powierzchni do struktury znajdującej się pod powierzchnią, ograniczonej przez powierzchnię lub na powierzchni, przy pomocy urządzenia mocującego, które ma część kotwiczącą, która może zostać wprowadzona do struktury znajdującej się pod powierzchnią i, może zostać z niej usunięta lub może zostać nietrwale przymocowana na powierzchni i, część chwytną, służącą do umieszczenia w niej przedmiotu, znamienny tym, że wprowadza się część kotwiczącą (4) urządzenia mocującego do struktury znajdującej się pod powierzchnią lub umieszcza się część kotwiczącą (4) na powierzchni, wprowadza się ustawia i, pozycjonuje przedmiot (2) w części chwytnej (5) urządzenia mocującego (1), wprowadza się wypełniacz (7) do tej przestrzeni części napełnianej (6), która nie jest wypełniona przedmiotem (2) i, wyposażonej w otwór do napełniania (12), zawartej w kubkowatej lub cylindrycznej części chwytnej (5) i, mocuje się i, trwale unieruchamia się przedmiot (2) w ustawionym położeniu.
19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że trwałe mocowanie przedmiotu (2) realizuje się przez przykrycie otworu do wprowadzania wypełniacza (8) środkami zamykającymi (9), które przykrywają otwór do wprowadzania wypełniacza (8) części napełnianej (6) przynajmniej w pewnych rejonach i, są nietrwale przymocowane w rejonie krawędzi części napełnianej (6).
20. Sposób według zastrz. 19, znamienny tym, że wypełniacz (7) poddaje się mechanicznemu naciskowi lub ściska się środkami ściskającymi.
PL 207 934 B1
21. Sposób według zastrz. 19 albo 20, znamienny tym, że urządzenie kotwiczące (1) wbija się lub wkręca w strukturę, znajdującą się pod powierzchnią.
22. Sposób według zastrz. 18 albo 19 albo 20, znamienny tym, że stosuje się wypełniacz (7) zawierający twardy materiał w postaci piasku, luźne odłamki lub kamienie i/lub elastyczne tworzywo sztuczne.
23. Sposób według z zastrz. 18 albo 19, albo 20, znamienny tym, że stosuje się część napełnianą (6), służącą do umieszczenia w niej wypełniacza, utworzoną przez wkładkę (19), usuwalnie wkładaną do części chwytnej (5) urządzenia kotwiczącego.
PL340154A 1999-05-21 2000-05-17 Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania przedmiotu i sposób mocowania przedmiotu PL207934B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19923559 1999-05-21
DE19960854A DE19960854B4 (de) 1999-05-21 1999-12-16 Anordnung und Verfahren zur Befestigung eines Gegenstandes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340154A1 PL340154A1 (en) 2000-12-04
PL207934B1 true PL207934B1 (pl) 2011-02-28

Family

ID=26053478

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340154A PL207934B1 (pl) 1999-05-21 2000-05-17 Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania przedmiotu i sposób mocowania przedmiotu

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6494643B1 (pl)
EP (1) EP1054119B1 (pl)
AT (2) ATE366343T1 (pl)
CZ (2) CZ298043B6 (pl)
DE (3) DE29924118U1 (pl)
PL (1) PL207934B1 (pl)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19836370C2 (de) * 1998-08-11 2002-07-18 Klaus Krinner Verfahren zur Herstellung von Befestigungsvorrichtungen für Stäbe, Pfosten,Masten oder dergleichen im Erdreich und nach diesem Verfahren hergestellte Befestigungsvorrichtungen
US20030197107A1 (en) * 2000-04-13 2003-10-23 Herbison Francis Dennis Securement member
DE10142399C2 (de) * 2001-08-30 2003-10-09 Krinner Innovation Gmbh Befestigungseinrichtung für eine rohrförmige Stange und Verwendung der Befestigungseinrichtung zum Aufstellen von Fahnenmasten
US6621008B1 (en) * 2002-11-19 2003-09-16 Mcphail Bryan Insulative support wedge
US7003919B2 (en) * 2003-02-11 2006-02-28 Caminoverde Ii, L.L.P. Post mount assembly
US7392612B2 (en) * 2003-12-10 2008-07-01 Winkler Richard E System and apparatus for chair fishing
CA2549683C (en) * 2003-12-17 2014-05-27 Terrasimco Inc. Coated mining bolt
AU2005239966A1 (en) * 2004-05-11 2005-11-17 Macdonald Neame Supporting member
DE102007033227A1 (de) 2007-07-17 2009-01-22 Fenzl, Sylvia Anordnung und Verfahren zur lösbaren Befestigung eines Gegenstandes
GB2468294A (en) * 2009-03-03 2010-09-08 Screwfast Foundations Ltd Tubular foundation and column installation method
DE102010043785B3 (de) * 2010-11-11 2012-03-22 Krinner Innovation Gmbh Schraubfundament mit Abschnitten veränderlicher Durchmesser
US8839571B1 (en) 2013-03-14 2014-09-23 Hubbell Incorporated Break-away screw ground anchor
US20140301791A1 (en) * 2013-03-15 2014-10-09 Edick Shahnazarian Telescopic Foundation Screw Pile with Continuously Tapered Pile Body
US9133595B2 (en) 2013-12-03 2015-09-15 Hubbell Incorporated Bent blade screw ground anchor
US10724202B2 (en) 2017-01-11 2020-07-28 Daniel S. Spiro Cellular and ballasted universal pole foundation
US10633818B2 (en) 2017-01-11 2020-04-28 Daniel S. Spiro Universal pole foundation with instant cap
US9777456B1 (en) * 2017-01-11 2017-10-03 Daniel S. Spiro Universal pole foundation
PL424282A1 (pl) * 2018-01-16 2019-07-29 Grzegorz Stopa Słup urządzenia do infrastruktury, zwłaszcza infrastruktury drogowej i element do mocowania słupa urządzenia do infrastruktry, zwłaszcza infrastruktury drogowej
US10344496B1 (en) * 2018-04-24 2019-07-09 Adam S. Cefalo Anchoring device for a beach umbrella
US20190380282A1 (en) * 2018-06-15 2019-12-19 Samir Burshan Ground Stake Kit
US11522488B2 (en) * 2019-05-07 2022-12-06 Solar Foundations Usa, Inc. Vertical column
US11846082B1 (en) * 2022-06-14 2023-12-19 Prince Mohammad Bin Fahd University Foundation system for collapsible soils
USD992401S1 (en) * 2022-09-04 2023-07-18 Hangzhou Zero Zero Two Intellectual Property Co., Ltd. Ground anchor

Family Cites Families (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1523977A (en) 1923-08-02 1925-01-20 Seeley L Pillar Pole foundation
US2029281A (en) * 1934-11-30 1936-01-28 Frank P Mccann Tree holder
US2103948A (en) 1936-07-22 1937-12-28 Jones Elmer Beach umbrella point
US2441109A (en) 1940-11-12 1948-05-04 Ernest J Carlson Spiral stake
AT370158B (de) * 1978-10-06 1983-03-10 Hofinger Rudolf Einrichtung zur verankerung eines stehers als traeger fuer leitschienen, gelaender, verkehrszeichen u.dgl. im boden
US4290712A (en) * 1979-04-02 1981-09-22 Hayes Norman J Plastic post apparatus and methods
GB2068037B (en) 1980-01-28 1983-07-27 Kingsmere Eng Ltd Fixing support for rotary clothes driers
US4795137A (en) * 1987-08-04 1989-01-03 Samuel Witt Flanged fence post
US5040351A (en) * 1987-08-24 1991-08-20 Cornwall Kenneth R Coupling for concrete wall or floor mounting
US4884363A (en) * 1987-10-13 1989-12-05 Sofy Hugh M Tree stand
US4832304A (en) 1988-05-23 1989-05-23 Tzvika Shahak Ground-anchoring device particularly for umbrellas
JPH02308078A (ja) 1989-05-22 1990-12-21 Ooki Kensetsu Kk 五重塔の相輪支柱の固定方法
DE4038962A1 (de) 1990-12-06 1992-06-11 Akzo Gmbh Verwendung einer schutzmatte fuer abdichtungen
US5122014A (en) * 1991-06-06 1992-06-16 Genfan German S Beach anchoring device
DE4118695A1 (de) * 1991-06-07 1992-12-17 Christian Kossack Vorrichtung zum halten eines endes eines stangenfoermigen gebildes
DE9109701U1 (pl) 1991-08-06 1991-09-19 Gust. Alberts Gmbh & Co Kg, 5974 Herscheid, De
EP0590367B1 (de) 1992-09-15 1997-11-26 Gebr. Sträb Gmbh + Co. Einschlagbarer Bodendübel
US5358209A (en) 1993-06-22 1994-10-25 Ward William H Anchoring device
DE9313258U1 (de) 1993-09-02 1994-03-24 Krinner Klaus Befestigungsvorrichtung für Stäbe, Pfosten, Masten o.dgl. im Erdreich
DE4338968A1 (de) * 1993-11-15 1995-05-18 Rolf Scheiwiller Pfosten mit Sockel zur Aufnahme des Pfostens
US5571229A (en) * 1994-09-27 1996-11-05 Huffy Corporation Ground sleeve
DE9416433U1 (de) 1994-10-12 1994-12-22 Sonner Josef Sonnenschirmständer
US5524855A (en) 1994-12-01 1996-06-11 Lesar; Dean A. Umbrella post sand anchor
JPH08240035A (ja) 1995-03-03 1996-09-17 Mitsuo Aso 組立式ポール
US5457918A (en) 1995-03-06 1995-10-17 Plourde; Bernard Anchoring device for umbrellas
DE29512237U1 (de) * 1995-07-28 1995-09-28 Krinner Klaus Befestigungsvorrichtung für einen stab- oder pfostenförmigen Gegenstand
DE19607972C1 (de) * 1996-03-01 1998-01-15 Straeb Gmbh & Co Geb Vorrichtung zur befestigenden Aufnahme eines stabförmigen Gegenstandes, z. B. eines Pfostens
DE19624738A1 (de) 1996-06-21 1998-01-02 Franken Plastik Gmbh Pfostenvorrichtung mit Schrauberdanker
DE19637985C2 (de) 1996-09-18 2003-12-11 Gerhard Blome Tillmann Fa In den Erdboden einschraubbare Halterung für Pfähle
JP3891316B2 (ja) 1997-06-10 2007-03-14 株式会社クボタ 異径鋼管の接続構造及びその接続方法
DE29710432U1 (de) * 1997-06-16 1997-08-07 Anger Bernd Dipl Ing Mast aus Stahlrohr in Mehrschußbauweise
DE29712900U1 (de) 1997-07-21 1997-09-25 Krinner Klaus Befestigungsvorrichtung für einen stab- oder pfostenförmigen Gegenstand
US6032880A (en) 1998-06-04 2000-03-07 Verrills; Robert H. Ground spike for a sun umbrella
US6234444B1 (en) 1999-07-22 2001-05-22 Richard Y. Haddad Plant supporter

Also Published As

Publication number Publication date
DE29924118U1 (de) 2001-12-20
EP1054119A2 (de) 2000-11-22
PL340154A1 (en) 2000-12-04
CZ20001823A3 (cs) 2001-01-17
ATE366343T1 (de) 2007-07-15
EP1054119B1 (de) 2005-09-07
CZ297912B6 (cs) 2007-04-25
US6494643B1 (en) 2002-12-17
DE50014464D1 (de) 2007-08-16
ATE304103T1 (de) 2005-09-15
DE50011095D1 (de) 2005-10-13
EP1054119A3 (de) 2001-10-04
CZ298043B6 (cs) 2007-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL207934B1 (pl) Układ z urządzeniem kotwiącym do mocowania przedmiotu i sposób mocowania przedmiotu
EP2042659B1 (en) Anchor post
US20060239764A1 (en) Post anchor/adapter system
EP2069593A2 (en) Shading systems
CA2336164C (en) Improved constructional support
US20070120035A1 (en) In-ground anchor structure for interchangeable posts and signs
EP1518977B1 (de) System und Verfahren zur Befestigung eines Gegenstandes
US5697190A (en) Earth anchored pole apparatus
US20210381188A1 (en) Ground Anchor
JP2004143867A (ja) 支柱とロープの支持装置と、その設置工法
KR100949908B1 (ko) 지주용 기초석
CA3121283C (en) Anchoring system for securing a post
JP4698661B2 (ja) 支柱立設用コンクリートブロック
GB2314860A (en) Post support
JP2892317B2 (ja) 脱着式杭基礎及び脱着式杭基礎構築工法
US20090064633A1 (en) Telescopic Post and Bracing System for Bedrock Locations
AU752228B2 (en) Improved constructional support
US20230272638A1 (en) Ballasted Sign
KR200215062Y1 (ko) 휀스용 지주 고정장치
KR19990037712A (ko) 막대 또는 기둥과 같은 물체를 수직 배설하는 장치
JPH06264416A (ja) 雪崩予防柵の設置方法
KR20140008898A (ko) 목책 펜스용 지주 지지대
AU2006235203A1 (en) The telescopic post and bracing system for bedrock locations
JP2001059224A (ja) 地面崩壊防止装置
CA2492909A1 (en) Post support

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140517