CZ20001672A3 - Řídicí ústrojí ąicího stroje na knoflíkové dírky - Google Patents

Řídicí ústrojí ąicího stroje na knoflíkové dírky Download PDF

Info

Publication number
CZ20001672A3
CZ20001672A3 CZ20001672A CZ20001672A CZ20001672A3 CZ 20001672 A3 CZ20001672 A3 CZ 20001672A3 CZ 20001672 A CZ20001672 A CZ 20001672A CZ 20001672 A CZ20001672 A CZ 20001672A CZ 20001672 A3 CZ20001672 A3 CZ 20001672A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
data
buttonhole
control
stitching
control data
Prior art date
Application number
CZ20001672A
Other languages
English (en)
Inventor
Tsuguo Kubota
Osamu Tachikawa
Original Assignee
Juki Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juki Corporation filed Critical Juki Corporation
Publication of CZ20001672A3 publication Critical patent/CZ20001672A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B19/00Programme-controlled sewing machines
    • D05B19/02Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit
    • D05B19/04Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit characterised by memory aspects
    • D05B19/10Arrangements for selecting combinations of stitch or pattern data from memory ; Handling data in order to control stitch format, e.g. size, direction, mirror image
    • D05B19/105Physical layout of switches or displays; Switches co-operating with the display
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B19/00Programme-controlled sewing machines
    • D05B19/02Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit
    • D05B19/04Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit characterised by memory aspects
    • D05B19/10Arrangements for selecting combinations of stitch or pattern data from memory ; Handling data in order to control stitch format, e.g. size, direction, mirror image
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B19/00Programme-controlled sewing machines
    • D05B19/02Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit
    • D05B19/12Sewing machines having electronic memory or microprocessor control unit characterised by control of operation of machine
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B3/00Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing
    • D05B3/06Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for sewing buttonholes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Description

Prošívací údaje prošívacího vzoru jsou předem uloženy jako řídicí údaje v paměti (33) s libovolným přístupem (RAM) v řídicí jednotce (8) šicího stroje (1). Řídicí údaje mají kromě prošívacích údajů i údaje o režimu předchozího prosekávání nebo následného prosekávání pro vyznačení prosekávání očka knoflíkové dírky (16) před prošíváním nebo po prošívání. V paměti (33) s libovolným přístupem (RAM) je uložena množina řídicích údajů, které jsou od sebe vzájemně odlišné. Volba jednoho z řídicích údajů selekčními prostředky (7) umožňuje současně ustanovit prošívací údaje a údaje o režimu předchozího prosekávání nebo následného prosekávání, v důsledku čehož je nastavení údajů mnohem snadnější. Řídicí údaje jsou měnitelné, takže mohou být přizpůsobeny různým podmínkám šití.
—L i
cl· ^45
gr
3
J—
Γ F^C
(4°
v
W Jen-Mil
01-1221-00-Ma
Řídicí ústrojí šicího stroje na knoflíkové dírky
Oblast techniky
Vynález se týká řídicího ústrojí šicího stroje na knoflíkové dírky, kdy jsou dírka nebo její průsek vytvářeny ve tkanině prostřednictvím prosekávacích prostředků, jako je například prosekávací nůž na prosekávání tkaniny, a to spolu s prošíváním či s obnitkováním obvodu dírky na pracovní tkanině.
Dosavadní stav techniky
Je znám šicí stroj na vytváření očka knoflíkové dírky, který vytváří na zpracovávané tkanině očko knoflíkové dírky, sestávající z kapkovitého otvoru a z následného přímého průseku, společně s automatickým prošíváním kolem obvodu očka knoflíkové dírky.
Tento šicí stroj na vytváření očka knoflíkové dírky zahrnuje jehelní tyč, která se pohybuje nahoru a dolů a doprava a doleva, a která je poháněna hnacím mechanizmem (na vyobrazeních neznázorněno), nesenou ramenem šicího stroje, uspořádaným na základové části šicího stroje, dále chapač, uspořádaný pod základovou částí šicího stroje pro vytváření švu v součinnosti s jehlou, upevněnou na jehelní tyči, podávači základnu, pohybující se na základové části šicího stroje a poháněnou podávacím mechanizmem X-Y, přičemž je na podávači základně umístěna zpracovávaná tkanina, a pracovní upínku pro přitlačování zpracovávané tkaniny na povrchovou plochu podávači základny.
Prosekávací mechanizmus obsahuje nůž, který má tvar očka knoflíkové dírky a který je umístěn nad podávači základnou, a část pro přijímání nože, ležící proti noži a umístěnou pod podávači základnou, určené na prosekávání očka knoflíkové dírky do zpracovávané tkaniny, umístěné na podávači základně, prostřednictvím pohybu nože nebo části pro přijímání nože směrem dolů nebo směrem nahoru.
Shora popsaný šicí stroj zahrnuje řídicí jednotku, která má mikroprocesor pro řízení mechanizmu tak, že po provedení průseku knoflíkové dírky prostřednictvím prosekávacího mechanizmu jsou prováděny předem stanovené stehy prostřednictvím pohánění jehelní tyče a chapače, přičemž jehelní tyč se pohybuje kolem obvodu knoflíkové dírky, neboť se pohybuje podávači základna.
Za účelem prošívání očkové části v radiálním směru je uspořádán otočný mechanizmus pro otáčení chapače a jehelní tyče kolem svislé osy, přičemž švy jsou rovněž vytvářeny na pravé a na levé straně přímého průseku.
Prosekávání očka knoflíkové dírky před vytvářením švu knoflíkové dírky prostřednictvím nože, jak bylo shora popsáno, se nazývá „předchozí prosekávání.
Na druhé straně u některých materiálů, například u materiálů s uzlíky nebo podobně, je velice obtížné docílit dobrého vzhledu švu prostřednictvím předchozího prosekávání.
U takových materiálů je knoflíková dírka prosekávána až po vytvoření švu knoflíkové dírky. V takovém případě je poloha poklesu jehly nastavena tak, že při prosekávání tkaniny nůž nemůže přeseknout prošitou nit s vůlí, vytvořenou mezi knoflíkovou dírkou a jednotlivými stehy. Takovéto prosekávání až po vytvoření švu knoflíkové dírky se nazývá „následné prosekávání.
Po nastavení údajů o vzoru, jako je například délka knoflíkové dírky nebo počet stehů očka knoflíkové dírky u běžného šicího stroje, je rovněž nastaven prosekávací režim, vyjadřující předchozí prosekávání nebo následné prosekávání. Vůle mezi knoflíkovou dírkou a švem je nastavena na menší hodnotu při předchozím prosekávání a na větší hodnotu při následném prosekávání.
U většiny známých šicích strojů jsou množina vzorů švů a příslušné nastavené hodnoty předem uloženy do paměti, přičemž volba požadovaného vzoru vyjadřuje jeho údaje o vzoru a příslušné nastavené hodnoty.
U některých šicích strojů je možno zvolit prosekávací režim prostřednictvím volby příslušného spínače na šicím stroji. Jsou rovněž známy takové šicí stroje, u kterých prostřednictvím volby předchozího prosekávání nebo následného prosekávání s použitím příslušného spínače je automaticky nastavena velikost vůle mezi knoflíkovou dírkou a švem buď na menší nebo větší hodnotu.
U známých šicích strojů na knoflíkové dírky, u kterých jsou údaje o vzoru, jako je například délka knoflíkové dírky a počet stehů, nastavovány společně s nastavováním
prosekávacího režimu, musí obsluha zvolit jeden z množiny vzorů, předem uložených do paměti, přičemž musí rovněž zvolit prosekávací režim prostřednictvím příslušného tlačítka.
Avšak u známých šicích strojů, u kterých je vůle mezi knoflíkovou dírkou a švem nastavena na základě volby prosekávacího režimu, jednoduchá volba vzoru, který má být šit, neumožňuje určení vzdálenosti. Proto bylo nutno volit prosekávací režim až po zvolení příslušného vzoru za účelem stanovení dráhy pohybu tkaniny ha podávači základně, v důsledku čehož je nastavovací operace velmi obtížná a náročná.
V případě shora uvedeného šicího stroje může být vůle mezi přímou částí průseku a švem zvolena ze dvou typů vůlí, přičemž může být samostatně stanovena na základě volby prosekávacího režimu. Avšak vůle mezi očkovou částí a švem nebyla samostatně změněna na hodnotu vůle v závislosti na volbě prosekávacího režimu. V důsledku toho nemůže být vůle přizpůsobena příslušným typům materiálů, jako je například zpracovávaná tkanina, používané nitě a podobně.
Znamená to, že vzniká problém, spočívající v tom, že optimální tvar švu nemůže být vytvářen v závislosti na druzích materiálů, protože vůle mezi švem a obvodem očka knoflíkové dírky nemůže být nastavena na vhodnou hodnotu.
Podstata vynálezu
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je proto vyvinout řídicí ústrojí šicího stroje na knoflíkové dírky, které bude schopno snadno zvolit prošívací vzor, a to včetně volby prosekávacího ύ
'· · · · • · 9 9 i · · • · • · • » • · 9 9 9 9 9 9 • · · 9 9 9 9 9 · 9 · • 9
·· 9 9 • · 9 9
režimu, s využitím jednoduchého řídicího procesu, založeného na příslušném prošívacím vzoru.
Za účelem dosažení shora uvedeného úkolu bylo proto v souladu s předmětem tohoto vynálezu vyvinuto řídicí ústrojí (8) šicího stroje, majícího prošívací prostředky (například jehlu (6), jehelní tyč (10), část (Ila) chapače, základnu (11) chapače) pro stehování knoflíkové dírky (například očka knoflíkové dírky (16)) na zpracovávané tkanině (15) , a prosekávací prostředky (například pohyblivý nůž (26)) pro prosekávání průseku knoflíkové dírky (16) do zpracovávané tkaniny (15).
V souladu s jedním aspektem předmětu tohoto vynálezu předmětné řídicí ústrojí (8) obsahuje:
paměťové prostředky (například trvalou paměť ROM (31), paměť (33) s libovolným přístupem RAM) pro ukládání množiny řídicích údajů, přičemž každý řídicí údaj zahrnuje alespoň údaj o prosekávacím režimu (předchozí prosekávání nebo následné prosekávání) pro označení, zda prosekávání má být prováděno před stehováním knoflíkové dírky nebo po stehování knoflíkové dírky při provádění průseku knoflíkové dírky do zpracovávané tkaniny, údaj o vzoru pro vytváření předem stanoveného vzoru švu, a údaj o vůli pro označení vůle mezi průsekem knoflíkové dírky a švem, selekční prostředky (například ovládací panel (7)) pro volbu jednoho z množiny řídicích údajů, uloženého v paměťových prostředcích, a
řídicí prostředky (například ústřední řídicí jednotku CPU (32)) pro stanovení na základě zvoleného řídicího údaje, zda má být nejprve prováděno stehování nebo prosekávání, a pro vytváření průseku knoflíkové dírky prosekávacími prostředky a stehování knoflíkové dírky prošívacími prostředky se stanovenou vůlí, udržovanou na základě vymezení.
V souladu s jedním aspektem předmětu tohoto vynálezu pak volba jednoho údaje z množiny řídicích údajů umožňuje stanovit předchozí prosekávání nebo následné prosekávání a vzor švu na základě řídicích údajů, zahrnujících údaje o prosekávacím režimu a údaje o vzoru švu, v důsledku čehož dochází ke snadnějšímu provozu šicího stroje.
Dále údaje o vzoru a údaje o vůli mezi švem a průsekem knoflíkové dírky jsou předem stanoveny na základě určení údajů o prosekávacím režimu. Proto jednoduchá volba řídicích údajů umožňuje stanovit šev knoflíkové dírky, v důsledku čehož je řídicí proces mnohem snadnější.
Kromě toho, pokud množina řídicích údajů, uložená v paměti, má stejné údaje o prosekávacím režimu a údaje o vzoru, přičemž údaje o vůli jsou rozdílné, pak je vhodná vůle mezi průsekem knoflíkové dírky a švem přizpůsobitelná různým typům a druhům zpracovávané tkaniny nebo použitých nití, majících různé charakteristiky, jako je tloušťka, měkkost a podobně.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu pak uvedené řídicí ústrojí dále obsahuje změnové prostředky (například ovládací panel (7)) pro měnění obsahu (například • 9 aaa· a a a a 9· · • 9 9' β » · 9 · · · · • 9 · a · · 9 9 a 9 a aaa a a · a a » · a a a 9 9 a a 99 9 • a aá ·* ·· 9 9 aaa uvedených údajů o vůli) uvedených zvolených řídicích údajů, přičemž uvedené údaje o vůli jsou měnitelné prostřednictvím změnových prostředků, uvedené řídicí prostředky řídí uvedené stěhovací prostředky a uvedené prosekávací prostředky na základě změněných řídicích údajů, pokud jsou řídicí údaje změněny prostřednictvím změnových prostředků.
V souladu se shora popsaným výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu v důsledku toho, že řídicí údaje, zejména údaje o vůli, jsou měnitelné prostřednictvím změnových prostředků, je vhodná vůle přizpůsobitelná různých druhů a typům materiálů, jako jsou materiály zpracovávané tkaniny nebo používaných nití, a to v závislosti na charakteristických vlastnostech těchto materiálů, jako je například tloušťka, měkkost a podobně, prostřednictvím změny údajů o vůli i přesto, že vhodné údaje o vůli nebyly nastaveny.
U výhodného provedení předmětu tohoto vynálezu uvedené řídicí ústrojí dále obsahuje zobrazovací řídicí prostředky (například ústřední řídicí jednotku CPU (32)) pro uvádění na zobrazovacích prostředcích (například na indikátoru (44) prosekávacího režimu), uspořádaných na šicím stroji, zda má být prosekávání prováděno před stehováním nebo po stehování na základě údajů o prosekávacím režimu z uvedených zvolených řídicích údajů.
V souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu může obsluha ověřit, zda šicí stroj pracuje v režimu předchozího prosekávání nebo v režimu následného prosekávání, a to pohledem na indikátor prosekávacího režimu, neboť tento indikátor prosekávacího režimu ukazuje právě používaný
0 00·· ·· ·· 00 · · 6 · · · · 0 0 · ·
0 0 0 0 0 0 0 0 0 '0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0 · 0 000· 00 0 • 0 0 0 00 0 0 «0 00 0 prosekávací režim, stanovený prostřednictvím zvolených řídicích údajů. Naproti tomu u známých šicích strojů je pro obsluhu velice obtížné posoudit právě používaný prosekávací režim šicího stroje pouhým pohledem, pokud není šicí stroj opatřen spínačem pro volbu prosekávacího režimu.
Jinými slovy lze říci, že obsluha může prověřit právě používaný prosekávací režim pouhým pohledem na spínač volby prosekávacího režimu. Naopak u šicího stroje podle tohoto vynálezu může obsluha snadno zjistit právě používaný prosekávací režim pohledem na zobrazovací prostředky, kterými je šicí stroj opatřen, a to bez použití spínače volby prosekávacího režimu, neboť prosekávací režim je stanoven volbou příslušných řídicích údajů.
Kromě toho uvádění právě používaného prosekávacího režimu na zobrazovacích prostředcích umožňuje, aby mohla obsluha zabránit chybné volbě prosekávacího režimu při volbě řídicích údajů, a aby mohlo být . zabráněno neporozumění provozu šicího stroje z hlediska nastavení režimu předchozího prosekávání nebo režimu následného prosekávání.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje boční nárysný pohled v částečném řezu na šicí stroj, opatřený řídicím ústrojím podle jednoho provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje blokové schéma pro vysvětlení řídicího ústrojí podle obr. 1;
obr. 3 znázorňuje tabulku, ukazující strukturu řídicích údajů pro jejich využití u řídicího ústrojí podle tohoto vynálezu;
obr. 4 znázorňuje tabulku, ukazující sérii řídicích údajů, uloženou v trvalé paměti (ROM) řídicího ústrojí podle tohoto vynálezu;
obr. 5 znázorňuje schematický pohled na očko knoflíkové dírky pro účely vysvětlení řídicích údajů;
obr. 6 znázorňuje čelní pohled na ovládací panel šicího stroje;
obr. 7 znázorňuje postupový diagram, ukazující řídicí proces řídicího ústrojí podle tohoto vynálezu;
obr. 8 znázorňuje schematický pohled na očko knoflíkové dírky pro účely vysvětlení vytváření údajů o prošívání knoflíkové dírky v řídicím ústrojí podle tohoto vynálezu;
obr. 9 znázorňuje tabulku údajů, ukazující sérii údajů o prošívání v řídicím ústrojí podle tohoto vynálezu; a obr. 10 znázorňuje postupový diagram, ukazující proces nastavování údajů v řídicím ústrojí podle tohoto vynálezu.
·· ···· ·« tt* tttt • tt · tttttttt tttttt tt tt tt tt tt, tttt · tt • tt tttttt tttt tttttt tt • tttt tt tt tttttt tt tt '· tt' tt tt
Příklady provedení vynálezu
Jedno výhodné provedení řídicího ústrojí šicího stroje na knoflíkové dírky podle tohoto vynálezu bude nyní popsáno s odkazem na přiložené obrázky výkresů.
Na vyobrazeních podle obr. 1 a podle obr. 2 je znázorněn šicí stroj 1, který je opatřen příkladným provedením řídicího ústrojí, a který má základní uspořádání šicího stroje na knoflíkové dírky.
Šicí stroj 1_ obsahuje těleso _5 šicího stroje ^L, které je uspořádáno na šicí desce. Těleso 5 šicího stroje 1. obsahuje obdélníkovitou skříňovítou základovou část 2, stojanovou část 3, uspořádanou na zadní části základové části 2, - a ramenovou část 4_, vybíhající směrem dopředu ze stojanové části 3. Ovládací panel 7 a řídicí jednotka £3 mohou být uspořádány na straně tělesa 5 šicího stroje 1 nebo na straně šicí desky šicího stroje 1^.
Spouštěcí spínač 9, například ve formě nožního pedálu, je uspořádán na straně šicí desky (viz obr. 2) . Jehelní tyč 10, opatřená na svém spodním konci jehlou 6, vybíhá směrem dolů z horního konce ramenové části _4, přičemž je uspořádána pohyblivě směrem nahoru a dolů a výkyvně směrem doprava a doleva. Základová část 2 je opatřena základnou 11 chapače, která má na svém horním konci, ležícím proti jehelní tyči 10, část 11a chapače, kterážto část 11a chapače je opatřena chapačem (na vyobrazeních neznázorněno) a rozpínkou, spolupracující s tímto chapačem. Těleso 5 šicího stroje 1_ je opatřeno poháněcím mechanizmem pro pohánění jehly směrem
4'4 4 4« · 4 4 4 4 '9 9 · •4 4 · 4 4 4 4 % 4 4
4 4 4 * 4 4 % 4 4
4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
4 · 4 · 4 4 4‘ 4 · 4 ♦ 4 44 44 44 44 444 nahoru a dolů a směrem doprava a doleva, jakož i pro pohánění chapače a rozpínky v synchronizaci s pohybem jehelní tyče 10.
Hlavní servomotor 12 je umístěn v základové části 2 pro účely otočného pohánění spodního hřídele (na vyobrazeních neznázorněno), který pohání chapač a rozpínku. Zde jsou chapač a rozpínka propojeny se spodním hřídelem prostřednictvím poháněcího mechanizmu chapače a poháněcího mechanizmu rozpínky (na vyobrazeních neznázorněno). Spodní hřídel je propojen s horním hřídelem v ramenové části _4 prostřednictvím převodového mechanizmu, opatřeného převodovým ozubeným řemenem. Horní hřídel je propojen s jehelní tyčí 10 prostřednictvím mechanizmu pro pohon jehelní tyče 10 nahoru a dolů a prostřednictvím mechanizmu pro výkyvný pohyb jehelní tyče 10 (na vyobrazeních neznázorněno).
Jehelní tyč 10 a základna 11 chapače jsou propojeny s otočným mechanizmem, opatřeným převodovými prostředky, zahrnujícími impulzní motor 14 s osou ve směru Z (viz obr. 2) a převodový ozubený řemen, které se ve vzájemné synchronizaci otáčejí kolem svislé osy. Jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 5 je otočný mechanizmus uspořádán pro provádění stehů kolem obvodu očkové části 17 očka knoflíkové dírky 16 na zpracovávané tkanině 15 v radiálním tvaru, což bude podrobněji vysvětleno později.
Očková část 17 představuje polokruhovou část kapkovitého otvoru 16a očka knoflíkové dírky 16, to znamená, že obvod kapkovitého otvoru 16a očka leží proti rovnému průseku 16b. Snímač 24 počátku osy Z (viz obr. 2) snímá počátek otáčení jehelní tyče 10 a základny 11 chapače.
• · £ fc · fc fcfcfc fc fc · • i· fcfcfc fcfc fcfcfc fc fc • ''fcfcfc fc · * fc ·· fc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfc fcfcfc
Na horní části základové části £ šicího stroje £ je uspořádána podávači základna 18 (na obr. 1 je znázorněna v řezu), na kterou je umísťována zpracovávaná tkanina 15, a dvojice pracovních upínek 19 (jsou znázorněny ve zdviženém stavu) pro přitlačování zpracovávané tkaniny 15 k horní ploše podávači základny 18. Podávači základna 18 má jako celek obdélníkovitý tenký skříňovitý tvar s otevřenou spodní plochou, a je na své horní ploše opatřena otvorem, umístěným mezi dvojicí pracovních upínek 19 a rozprostírajícím se ve směru zepředu dozadu.
Podávači základna 18 se vodorovně pohybuje ve směru X (ve směru nalevo a napravo) a ve směru Y (ve směru dopředu a dozadu) prostřednictvím podávacího mechanizmu, zahrnujícího impulzní motor 20 s osou ve směru X a impulzní motor -21 s osou ve směru Y (viz obr. 2), přičemž oba tyto impulzní motory 20 a 21 jsou uspořádány v základové části 2 šicího stroje £.
Počáteční poloha podávači základny 18 je snímána snímačem 22 počátku osy X a snímačem 23 počátku osy Y (viz obr. 2).
Šicí stroj £ je dále opatřen nožovým mechanizmem, tvořícím prosekávací prostředky na prosekávání očka knoflíkové dírky 16 do zpracovávané tkaniny £5. Tento nožový mechanizmus obsahuje část pro přijímání nože (na vyobrazeních neznázorněno), na straně základové části 2, pohyblivý nůž 26, umístěný nad touto částí pro přijímání nože tak, že je pohyblivý nahoru a dolů, a poháněči mechanizmus pohyblivého nože 26, opatřený válcem 27 na prosekávání tkaniny (viz vzduchový válec na obr. 2) pro ovládání pohybu pohyblivého fc· fc··· • · A
A A · ·' A fc
A A · · • » · A
Afc fcl
A 4 · · • A A • A A • ♦ A A fc·
nože 26. Pohyblivý nůž 26 se u tohoto příkladného provedení pohybuje nahoru a dolů v přímém směru a nikoli po oblouku.
Řezný válec 27 je spojen s ovládacím elektromagnetickým ventilem 28 pro pohon řezného válce 27 . Nožový mechanizmus prosekává zpracovávanou tkaninu 15, umístěnou mezi pohyblivým nožem 2 6 a částí pro přijímání nože, a to v důsledku pohybu pohyblivého nože 26 směrem dolů proti části pro přijímání nože.
Přestože byly příslušné obrázky a příslušná vysvětlení vypuštěny, obsahuje šicí stroj χ dále ovládač pro ovládání pracovní upínky 19, odřezávač nitě, ovládač pro ovládání odřezávače nitě, a snímače pro zjišťování provozu těchto ovládačů. Kromě toho přestože se podávači základna 218 pohybuje u shora popsaného šicího stroje 1 ve směrech X a Y, je možno, aby se tato podávači základna 18 pohybovala rovněž ve směru poloměru (směr r) nebo v úhlovém směru (směr Θ).
U konstrukce šicího stroje _1 pak prošívací prostředky pro vytváření švu zahrnují jehelní tyč 10, opatřenou jehlou 6, její poháněči mechanizmus, chapač a rozpínku, jejich opěrný a poháněči mechanizmus, podávači základnu 18 a její poháněči mechanizmus, pracovní upínku 19 a další mechanizmy, týkající se těchto součástí. Shora popsaný nožový mechanizmus odpovídá prosekávacím prostředkům na prosekávání očka knoflíkové dírky 16.
Nyní bude v dalším popsáno uspořádání a funkce řídicího ústrojí šicího stroje podle tohoto vynálezu, a to s poukazem na vyobrazení podle obr. 2.
ΦΦ ΦΦ·Φ ·Φ . φφ ..·· φ * φ * φ $ ·' * «X · φφ ·Ε Φ · Φ v. i· φν Φ ·
Φ' Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ • ·· · φ Φ Φ _ ιφ. ·»φ ·* φφ φφ φφ φφ ·>·
Řídicí jednotka 8 obsahuje v základním uspořádání trvalou paměť (ROM) 31 pro předchozí ukládání a uchovávání programů pro řízení šicího stroje, a dat, používaných v těchto programech, paměť 33 s libovolným přístupem (RAM) pro ukládání a uchovávání údajů, odečítaných z trvalé paměti (ROM) 31, vstupních údajů z ovládacího panelu Ί_ a údajů, vypočtených ústřední řídicí jednotkou (CPU) 32 na základě programu, a dále ústřední řídicí jednotku (CPU) 32 pro různá zpracovávání na základě uvedených programů.
Trvalá paměť (ROM) 31 uchovává programy, které mají být prováděny ústřední řídicí jednotkou (CPU) 32 během celého procesu od nastavení vzorů švu až k prosekávání a obnitkovávání. Paměť 33 s libovolným přístupem (RAM) uchovává například devět druhů řídicích údajů od vzoru č. 1 do vzoru č. 9, jak je znázorněno v tabulce 2 na obr. 4, přičemž každý řídicí údaj sestává ze šesti údajů, jak je znázorněno v tabulce 1 na obr. 3.
Řídicí údaje budou vysvětleny s odkazem na vyobrazení podle obr. 5, kde je znázorněn základní šev očka knoflíkové dírky. Jedna soustava řídicích údajů sestává ze šesti následujících údajových položek:
délka knoflíkové dírky (délka knoflíkové dírky 16) , odpovídající rozsahu šipky a;
počet stehů pro přímou část, odpovídající rozsahu šipky b;
počet stehů pro očkovou část 17, odpovídající rozsahu šipky c;
»· 9·>9 99 99 >· 9 • <9 9 9 9 9 9' 9 « 99
9· 9 9 9 9 >· >
údaje ο prosekávacím režimu, vyjadřující stav předchozího prosekávání a následného prosekávání;
nožová vůle d přímé části, vyjadřující prostor mezi okrajem očka knoflíkové dírky 16 a švem v přímé části v rozsahu šipky b; a nožová vůle e očkové části, vyjadřující prostor mezi okrajem očka knoflíkové dírky 16 a švem v očkové části 17.
Shora popsaná přímá část představuje část na obvodu očka knoflíkové dírky 16 kromě polokruhové části kapkovitého otvoru 16a, přičemž sestává z množiny rovných čar. Řídicí údaje s výjimkou údajů o prosekávacím režimu představují údaje o vzoru, sestávající ze stehových parametrů.
Každý údaj je očíslován číslem položky údaje, to znamená, že:
č.l představuje délku knoflíkové dírky,
č. 2 představuje počet stehů v přímé části,
č. 3 představuje počet stehů v očkové části,
č. 4 představuje prosekávací režim,
č. 5 představuje nožovou vůli v přímé části, a
č. 6 představuje nožovou vůli v očkové části.
φ> φφφφ φφ φ» φφ φ »' Φ · ‘φ φ,φ » «... φ «· *1 * Φ Φ φ) ΦΦ φπ- 4 φ
Φ Φ Φ Φ· Φ Φ' Φ ΦΦΦ φ Φ • φ Φ φ Φ φ φ Φ Φ Φ Φν φφ' Φφ φφ φφ φφ φφφ
Množina řídicích údajů, uložená v paměti 33 s libovolným přístupem (RAM) se vzájemně od sebe liší alespoň v jedné údajové položce, přičemž je očíslována čísly vzoru od č. 1 do
č. 9.
V paměti 33 s libovolným přístupem (RAM) jsou rovněž uloženy stěhovací údaje, sestávající ze souřadnic bodů spouštění jehly, vypočítaných na základě řídicích údajů, což bude podrobněji popsáno v dalším. Rovněž je možno, aby v paměti 33 s libovolným přístupem (RAM) byly uloženy programové údaje, odečtené z trvalé paměti (ROM) 31, pro provádění příslušného programu.
Při šití očka knoflíkové dírky 16 odečítá ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 jeden z řídicích údajů, uložených v paměti 33 s libovolným přístupem (RAM), a to na základě instrukcí z ovládacího panelu Ί_, načež znovu zapisuje řídicí údaje, pokud je z ovládacího panelu J_ zadán pokyn ke změně údajů.
Dále ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 vytváří stěhovací údaje na základě řídicích údajů, uložených v paměti 33 s libovolným přístupem (RAM).
Pokud je poté spouštěcím spínačem 9 vydán signál pro započetí šití pro ústřední řídicí jednotku (CPU) 32 prostřednictvím rozhraní či propojení 35, je prováděn prošívací proces prostřednictvím řízení různých poháněčích mechanizmů, jako například pro jehelní tyč 10, pro chapač a pro rozpínku.
i» %··'· »· ’·# * »’ · · » ·».*· · < '« ·» •4 - 9 9 · '·) ·*· 9'.· 9 '·
1· ΐ 9 9 9 9 9 9 9 · > · • 9 9 9 9 9 9 ·'; 9 9 9>
♦ 4 ·· 99 99 99 999·
V průběhu prošívací operace prověřuje ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 pohyby různých součástí prostřednictvím různých snímačů, přičemž řídí a ovládá ostatní příslušné poháněči mechanizmy, jako například pro pracovní upínku, pro odřezávání niti a pro další členy.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 je propojena s budičem 36 servomotoru prostřednictvím rozhraní či propojení 35 pro účely pohánění hlavního servomotoru 12. Řízení otáčení servomotoru 12 umožňuje řídit pohyb jehelní tyče 10, jakož i chapače a rozpínky, a to prostřednictvím jejich poháněčích mechanizmů.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 je rovněž připojena k budičům 37 a 38 impulzních motorů pro pohánění příslušného impulzního motoru 20 s osou ve směru X a impulzního motoru 21 s osou ve směru Y pro řízení a ovládání pohybu podávači základny 18 ve směru X a ve směru Y.
Ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 je dále připojena ke snímači 22 počátku osy X a ke snímači 23 počátku osy Y prostřednictvím rozhraní či propojení 35 pro vytváření příslušných signálů, vyjadřujících, že podávači základna 18^ v je umístěna v počáteční poloze.
” Ústřední řídicí jednotka (CPU) 32 je rovněž prostřednictvím rozhraní či propojení 35 spojena se snímačem 24 počátku osy Z pro vytváření signálu, vyjadřujícího přítomnost počátku otáčení jehelní tyče 10 a základny 11 chapače, a dále s elektromagnetickým ventilem 28 pro pohon válce 27 pro prosekávání očka knoflíkové dírky 16.
. 9f9 «·«· »9_ 99 99 9 »? - 9 · 9 9 9 9) 9r 9 99 • i -· · 9 9* 99 ·?· 9 9
9’ ? 9 9 9-9 9 9 9? 9 >· 9 9' ·' 9 9 9 9 9 9 9 · 9 9
9 9 99 99 »9 999.
Nyní bude podrobněji popsán ovládací panel Ί_, jehož prostřednictvím obsluha volí a mění řídicí údaje, a to s odkazem na vyobrazení podle obr. 6.
Ovládací panel ]_ má následující části:
část 41 pro volbu řídicích údajů, část 42 pro změnu řídicích údajů, pohotovostní spínač 43, a zobrazovací část 44 prosekávacího režimu pro indikaci režimu předchozího prosekávání a režimu následného prosekávání.
Pohotovostní spínač 43 je ovládán, pokud jsou stěhovací údaje vypočteny na základě stanovených řídicích údajů, to
znamená, že šicí operace je připravena ústřední řídicí
jednotkou (CPU) 32.
Část 41 pro volbu řídicích údajů obsahuje:
část 41a pro zobrazení řídicích údajů pro indikaci
momentálně zvoleného čísla vzoru, plusový spínač 41b vzoru pro přičtení jedné k číslu řídicího údaje, zobrazeného na zobrazovací části 41a pro zvolenou změnu řídicího údaje pokaždé, kdy je tento spínač stisknut, a <··· * * . · · « 9 <· » » i i ί ·,---♦ · · ·' >» ·' 4 · ·, · iii · · · * i i · * · · · · · · 'i > 9 ·
H ·· »* »> |« ··· minusový spínač 41c pro odečítání jedné od čísla řídicího údaje, uvedeného na zobrazovací části 41a pokaždé, kdy je tento spínač stisknut.
Část 42 pro změnu řídicích údajů obsahuje:
část 42a pro zobrazení údajů položky č. pro uvedení údaje položky č. průběhu změny řídicích údajů, plusový spínač 42b údajů položky č. pro přičtení jedné k údaji položky č., uvedené na zobrazovací části 42a pro změnu údaje položky č., ke které dojde pokaždé, kdy je daný spínač stisknut, a minusový spínač 42c údajů položky č. pro odečtení jedné od položky č., uvedené na zobrazovací části 42a, pokaždé, kdy je spínač stisknut.
Část 42 pro změnu řídicích údajů dále obsahuje:
zobrazovací část 42d pro zobrazení údajů pro indikaci údajů, odpovídajících údaji položky č., zobrazenému na zobrazovací části 42a, plusový spínač 42e údajů pro přičtení jedné k poslední číslici údaje, uvedeného na zobrazovací části 42d, pro změnu údaje pokaždé, kdy je spínač stisknut, minusový spínač 42f údajů pro odečtení jedné od poslední číslice údaje, zobrazeného na zobrazovací části 42d, pokaždé, kdy je spínač stisknut, a
to* ···· toto toto toto
• · to to tol· to to to
*> ♦ to to to tof to
» to • to to to to • to
toto • · toto toto • to toto
spínač 42g pro nastavení údajů pro vydání povelu ke změně nebo obnově zvolených řídicích údajů.
Nyní bude v dalším popsán postup, prováděný ústřední řídicí jednotkou (CPU) 32 od nastavení řídicích údajů až po prosekávání a obšívání očka knoflíkové dírky, a to s odkazem na postupový diagram podle obr. 7.
Nejprve je v spínače 41b vzoru ovládacím panelu J_.
kroku nebo
Al prověřeno stlačení plusového minusového spínače 41c vzoru na
Pokud došlo k jejich stlačení, je číslo vzoru změněno v souladu s použitím plusového spínače 4lb nebo minusového spínače 41c, načet je nové části zobrazovací
41a pro číslo vzoru zobrazeno .na zobrazení řídicích údajů v kroku A2. Zde před změnou čísla vzoru nebo tehdy, pokud číslo vzoru nebylo změněno, zobrazovací část 41a pro zobrazení řídicích údajů zobrazuje předcházející zvolené číslo vzoru nebo vynechání tohoto vzoru. Tato změněná nebo nezměněná čísla vzoru jsou uložena do paměti 33 s libovolným přístupem (RAM).
Pokud nedojde ke stlačení plusového spínače 41b vzoru nebo minusového spínače 41c vzoru, nebo pokud dojde ke změně čísla vzoru, poté je v kroku A3 prověřeno stisknutí spínače 42g pro nastavení údajů.
Pokud byl stisknut, tak proces pokračuje v kroku A4 k procesu nastavení údajů (procesu změny údajů). To znamená, že alespoň jedna údajová položka řídicího údaje, zvoleného r ·· ««·· ·» ·» ·
0·;·.^ · · * · · r tr « ♦· •-V· 9 .9 9. 99 9t-- 9 ·
- « * · 9 9 9 9 9 9' 9 9 * 0 · 9 · 9 9 9' 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9-9 ··· z paměti 33 s libovolným přístupem (RAM), musí být změněna, což bude podrobněji vysvětleno později.
Pokud nedošlo ke stisknutí spínače 42g pro nastavení údajů nebo pokud byl proces nastavení údajů ukončen, je v kroku A5 prověřováno, zda byl či nebyl stisknut pohotovostní spínač 43. Pokud byl stisknut, pokračuje postup k následujícímu kroku, přičemž pokud nebyl stisknut, vrací se postup zpět ke kroku Al.
To znamená, že před stisknutím pohotovostního spínače 43 je vždy možno změnit číslo vzoru prostřednictvím plusového spínače 41b vzoru nebo minusového spínače 41c vzoru, přičemž libovolná údajová položka ze zobrazených řídicích údajů může být změněna prostřednictvím spínače 42g pro nastavení údajů. Stisknutí pohotovostního spínače 43 umožňuje ukončit proces volby jednoho z řídicích údajů z paměti, stejně jako změny údaje u zvoleného řídicího údaje.
Řídicí údaj, stanovený pohotovostním spínačem 43 je uložen do paměti 33 s libovolným přístupem (RAM).
Dále jsou v kroku A6 vytvářeny stěhovací údaje na základě stanovených řídicích údajů.
Zde, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 8, je tvar prošívání, vyznačený přerušovanou čarou, vypočítáván prostřednictvím přesazení zjištěných nožových vůlí v přímé části a v očkové části vzhledem k předem zaregistrovanému tvaru nože pro očko knoflíkové dírky 16, který je znázorněn plnou čarou.
0 ·· to· i··· • 0 ♦ '« 0 i 9 1 0 ii i li i 11
-41· 1 1 19 • - ·
0* * · 11 11 ·· *0
Na vyobrazení podle obr. 8 je znázorněno následující označení:
bod 0 označuje počátek souřadnic X Y, bod A označuje počáteční bod prošívání pro přímý průsek 16b, bod B označuje koncový bod švu pro přímý průsek 16b, zejména mezní bod švu pro přímý úsek 16b a kapkovitý otvor 16a, bod C označuje mezní bod vnějšího švu pro polokruhovou část kapkovitého otvoru 16a a pro jeho přímou část, bod D označuje počáteční bod švu očkové části 17, a bod E označuje koncový bod švu očkové části 17.
Bod C odpovídá bodu na polokruhovém švu očkové části 17, kterým prochází tečná přímka, vedená z bodu B. Středový bod F mezi bodem E a bodem H (koncový bod švu), odpovídající bodu C, je vypočten stejným způsobem. Proto jsou body A, B, G a H umístěny přesazené o nožovou vůli přímé části s ohledem na tvar nože, a body C, D, E a F o nožovou vůli očkové části. Nožová vůle mezi body B a C je stanovena linií švu, spojující body B a C, takže je nožová vůle mezi body F a G.
Pro prošívací dráhu, znázorněnou čárkovanou čarou, je nejprve dosaženo pohybu ve směru Y mezi body A a D. V této době se souřadnice Y (poloha vzdálená od počátku 0 ve směru Y) každého poklesu jehly vypočítává na základě pohybu • · · · · «to » · » · · • to * · · · · > to· to • to ·· ·· to· ·· ··· mezi body A a D, které jsou stejnoměrně rozděleny prostřednictvím určitého počtu stehů přímé části, a poté se vypočítává souřadnice X (poloha od počátku 0 ve směru X) pro získanou souřadnici Y na přímé linii stehů z bodu A do bodu B a z bodu B do bodu C. Souřadnice X na kruhovém švu z bodu C do bodu D se rovněž vypočítává na základě získané souřadnice Y.
Pro dráhu na polokruhovém švu očkové části 17 z bodu D do bodu E se souřadnice X Y vypočítávají se stejným rozdělením délky kruhového švu počtem stehů očkové části.
Souřadnice X Y z bodu E do bodu H se vypočítávají v opačném směru stejným způsobem, jako z bodu A do bodu B. Úhel pootočení v každé poloze jehelní tyče 10 a základny .11 chapače (pootočení kolem osy Z) je 0° z bodu A do bodu D, a 180° z bodu E do bodu H.
V bodech z bodu D do bodu E na očkové části 17 se každý úhel stanovuje se stejným rozdělením velikosti 180° počtem stehů očkové části 17. Každý rozdíl souřadnic X Y a úhlů pootočení při poklesu jehly takto získaný stanovuje každou velikost pohybu X Y a velikost pootočení mezi každým poklesem jehly, které jsou uvedeny v tabulce na obr. 9 jako velikost pohybu X, velikost pohybu Y a velikost pootočení kolem osy Z, přičemž jsou uloženy do paměti 33 s libovolným přístupem (RAM).
Dále se v kroku A7 podávači základna 18 pohybuje do své počáteční polohy, přičemž jehelní tyč 10 a základna 11 chapače se otáčejí do své počáteční polohy.
·· «··· «· ·· ·*
• · · • · · · ··
• · · ·· · ·
• · · · • · · · ·
·· ·· ·· •c ·
Proces vyčkává v kroku A8 na stlačení spouštěcího spínače 9.
Pokud je spouštěcí spínač 9 stlačen, je prosekávací režim řídicích údajů prověřován v kroku A9.
Pokud je zjištěn režim předchozího prosekávání, poté je uveden do pohybu nožový mechanizmus pro účely vytvoření očka knoflíkové dírky 16 před prošíváním v kroku A10.
Pokud je zjištěn režim následného prosekávání, nebo pokud je vytváření knoflíkové dírky 16 dokončeno, pohybuje se podávači základna 18 do výchozí polohy prošívání v kroku All.
Poté je v kroku A12 prováděno vytváření očka knoflíkové dírky 16 prostřednictvím pohánění jehelní tyče 10, chapače a rozpínky, podávači základny 18 atd.
Po vytvoření švu knoflíkové dírky se podávači základna 18 navrací do původní polohy, přičemž se jehelní tyč 10 a základna 11 chapače navrací do původní otočné polohy v kroku A13.
t Poté v rozhodovacím kroku A14 se prověřuje, zda byl vyznačen režim po prořezávání. Pokud je režim po prořezávání 4 zjištěn, pokračuje proces krokem A15, ve kterém je proveden průsek očka knoflíkové dírky 16 po vytvoření švu, přičemž je uveden do provozu nožový mechanizmus.
Po proseknutí knoflíkové dírky 16, nebo pokud byl zjištěn režim předchozího prosekávání, se proces navrací zpět do kroku A8 a pokračuje prověřením spouštěcího spínače 9. Po
• · • · stisknutí spouštěcího spínače 9 je prováděno vytváření další knoflíkové dírky, přičemž se opakuje stejný proces, jaký byl již shora popsán.
Nyní bude popsán proces nastavení údajů, a to s odkazem na postupový diagram podle obr. 10.
Pokud je stisknut spínač 42g pro nastavení údajů v kroku A3 na obr. 7, potom jsou řídicí údaje, odpovídající příslušnému číslu vzoru, zobrazenému na zobrazovací části 41a, zjištěny pamětí 33 s libovolným přístupem (RAM) z ústřední řídicí jednotky (CPU) 32.
V kroku Bl procesu nastavení údajů je nastaveno číslo údajové položky jako chybné číslo, přičemž je zobrazeno .na zobrazovací části 42a. Současně je údaj o položce č. 1 zjištěn a zobrazen na zobrazovací části 42d pro zobrazení údajů.
V kroku B2 se prověřuje, zda byl stlačen plusový spínač 42e údajů nebo minusový spínač 42f údajů.
Pokud byly stlačeny, jsou údaje v paměti 33 s libovolným přístupem (RAM) obnoveny v souladu se shora uvedeným postupem v kroku B3. Současně je hodnota na zobrazovací části 42d pro zobrazení údajů rovněž změněna stisknutím plusového spínače 42e údajů nebo minusového spínače 42f údajů. Za předpokladu, že režim předchozího prosekávání je označen číslicí 1 a režim následného prosekávání je označen číslicí 2, jsou tato čísla změněna přičtením nebo odečtením jedničky.
Po použití plusového spínače 42e údajů nebo minusového spínače 42f údajů, nebo po obnovení údajů se v kroku B4 prověřuje zda byl stisknut plusový spínač 42b čísla položky údajů nebo minusový spínač 42c čísla položky údajů.
Pokud tomu tak bylo, obnovuje se číslo položky údajů v kroku B5.
Po použití plusového spínače 42b čísla položky údajů nebo minusového spínače 42c čísla položky údajů, nebo po obnovení čísla položky údajů se v kroku B6 prověřuje, zda byl stisknut spínač 42g pro nastavení údajů.
Pokud byl stisknut, je stanoven nový údaj v kroku B7, načež se proces navrací zpět do kroku A5 podle obr. 7.
Pokud spínač 42g pro nastavení údajů nebyl stisknut, potom se proces navrací zpět do kroku B2, načež se opakuje stejný postup.
Znamená to, že údaj čísla položky údajů je libovolně měnitelný až do stlačení spínače 42g pro nastavení údajů v procesu nastavení údajů.
V souladu se shora popsaným řídicím ústrojím pro šicí stroj jednoduchá volba jednoho z řídicích údajů z paměti umožňuje stanovit prošívací vzor a prosekávací režim nože pro očko knoflíkové dírky 16, v důsledku čehož je provoz šicího stroje usnadněn, stejně jako je usnadněna nastavovací operace řídicích údajů v řídicím ústrojí.
Kromě toho, jelikož všechny typy údajů z řídicích údajů včetně nožových vůlí přímé části a očkové části jsou nezávisle měnitelné, mohou být řídicí údaje mnohem přesněji nastaveny v závislosti na druhu pracovní tkaniny nebo nitě (včetně kvality materiálu, tloušťky a podobně). V důsledku toho lze dosáhnout prošívání očka knoflíkové dírky v mnohem přijatelnějším vzoru prostřednictvím jednoduššího nastavení nožové vůle a podobně.
Kromě toho je toto provedení opatřeno indikátorem 44 prosekávacího režimu, takže obsluha může zjistit daný prosekávací režim, přestože toto provedení není opatřeno spínačem pro změnu prořezávacího režimu, protože jednoduchá volba řídicích údajů stanovuje prosekávací režim. Pokud není provedení opatřeno spínačem pro změnu, může obsluha pouze obtížně zjistit, zda je šicí stroj nastaven na provoz v režimu předchozího prosekávání nebo v režimu následného prosekávání.
Jednoduchá volba řídicích údajů zabraňuje tomu, aby mohla obsluha nastavit chybný prosekávací režim, nebo aby došlo ke nedorozumění z hlediska prosekávacího režimu, neboť je nyní v provozu indikátor 44 prosekávacího režimu.
Zobrazovací část 44 pro zobrazení prosekávacího režimu na obr. 6 má světelné zdroje 44a a 44b, sestávající z diod emitujících světlo neboli z LED diod nebo z podobných ústrojí, umístěných pod pevným označením „režim předchozího prosekávání a „režim následného prosekávání. Indikátor 44a je rozsvícen tehdy, pokud je nastaven režim předchozího prosekávání, zatímco indikátor 44b je rozsvícen tehdy, pokud je nastaven režim následného prosekávání. Provedení ·· ··
28 • · · · » · · · fcfcfc fc * ·· fc fc fc fcfcfc fcfc · · fc fc··· fcfc·· · ·· ·· ·· fcfc · • · · fc fc • fc • fc • · · ·
zobrazovací části 44 není omezeno pouze shora uvedeným
uspořádáním. Může být rovněž využito například displeje
s tekutými krystaly pro vyjádření režimu předchozího prosekávání a režimu následného prosekávání.
Stehové údaje jsou u tohoto provedení vytvářeny na základě velikosti pohybu podávači základny 18 jak ve směru X, tak ve směru Y. Alternativně se podávači základna 18 může pohybovat prostřednictvím kombinace přímočarého pohybu ve směru poloměru (směr r), přičemž je obloukovitý pohyb stanoven prostřednictvím úhlů v kruhovém směru, takže mohou být vytvářeny téměř stejné stehové údaje.
U shora popsaného provedení pokaždé, kdy dojde ke stisknutí plusového spínače 42e údajů nebo minusového spínače 42f údajů, je k poslední číslici údaje přičtena nebo je od ní odečtena jednotka, avšak s množinou nastavovacích údajů již předtím definovaných a vyčíslených mohou být údaje měněny vždy o jednotku po nastavení údajů dopředu nebo dozadu pokaždé při stisknutí spínačů 42e nebo 42f.
Například údaje nožové vůle mohou být připraveny následovně:
-2 -1 0 1 2
Režim předchozího prosekávání
Přímá část -0,2 -0,1 0,0 0,1 0,2
Očková část -0,4 -0,3 -0,2 -o,i 0,0
Režim následného prosekávání
Přímá část 0,0 0,1 0,2 0,3 0,4
Očková část 0,0 0,1 0,2 0, 3 0,4
• 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ' • 9 9 9 9 ' 9 9 · 9 9 • 9 • 9 9 9 9 9 • • 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 · ·· • 9 9 9 9 9 9
Zde jsou střední údaje předem nastaveny a uloženy jako standardní řídicí údaje, přičemž ostatní údaje, uvedené na levé straně a na pravé straně, jsou kandidátské údaje, které jsou měnitelné. Stisknutím spínačů 42e nebo 42f je umožněno zvolit jeden z pěti údajů. Hodnoty minus (-) ve shora uvedené tabulce definují přesazené hodnoty blíže očka knoflíkové dírky 16 vzhledem k předem stanovené referenční poloze, zatímco hodnoty plus definují přesazené hodnoty vzdálenější od knoflíkové dírky (16) .
U shora popsaného provedení byl šicí stroj na knoflíkové dírky vysvětlen pouze jako jediný příklad, přičemž však je předmět tohoto vynálezu uplatnitelný i u šicích strojů na rovné knoflíkové dírky pro vytváření rovného švu knoflíkové dírky.
PATENTOVÉ NÁROKY
1. Řídicí ústrojí (8) šicího stroje, majícího prošívací

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Řídicí ústrojí (8) šicího stroje, majícího prošívací prostředky (6, 10, 11a, 11) pro stehování knoflíkové dírky (16) na zpracovávané tkanině (15), a prosekávací prostředky (26) pro prosekávání průseku knoflíkové dírky (16) do zpracovávané tkaniny (15), vyznačující se tím, že obsahuje:
    paměťové prostředky (31, 33) pro ukládání množiny řídicích údajů, přičemž každý řídicí údaj zahrnuje alespoň údaj o prosekávacím režimu (předchozí prosekávání nebo následné prosekávání) pro označení, zda prosekávání má být prováděno před stehováním knoflíkové dírky nebo po stehování knoflíkové dírky při provádění průseku knoflíkové dírky do zpracovávané tkaniny, údaj o vzoru pro vytváření předem stanoveného vzoru švu, a údaj o vůli pro označení vůle mezi průsekem knoflíkové dírky a švem, selekční prostředky (7) pro volbu jednoho z množiny řídicích údajů, uloženého v paměťových prostředcích, a řídicí prostředky (32) pro stanovení na základě zvoleného řídicího údaje, zda má být nejprve prováděno stehování nebo prosekávání, a pro vytváření průseku knoflíkové dírky a stehování knoflíkové dírky se stanovenou vůlí, udržovanou na základě vymezení.
  2. 2. Řídicí podle nároku uvedené řídicí ústrojí šicího stroje na knoflíkové dírky 1, vyznačující se tím, že ústrojí dále obsahuje změnové prostředky (7)
    4 4
    4» pro měnění obsahu uvedených zvolených řídicích údajů, přičemž uvedené údaje o vůli jsou měnitelné prostřednictvím změnových prostředků, uvedené řídicí prostředky řídí uvedené stěhovací prostředky a uvedené prosekávací prostředky na základě změněných řídicích údajů, pokud jsou řídicí údaje změněny prostřednictvím změnových prostředků.
  3. 3. Řídicí ústrojí šicího stroje na knoflíkové dírky podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené řídicí ústrojí dále obsahuje zobrazovací řídicí prostředky (32) pro uvádění na zobrazovacích prostředcích (44), uspořádaných na šicím stroji, zda má být prosekávání prováděno před stehováním nebo po stehování na základě údajů o prosekávacím režimu z uvedených zvolených řídicích údajů.
    > tttt tt tt « tt tttt tt tt • tt tttttttt
    J j
    tttt tttt tt. tt tt tt
    PR ÍJDOO -
    OBR.
    Co i
CZ20001672A 1999-05-06 2000-05-05 Řídicí ústrojí ąicího stroje na knoflíkové dírky CZ20001672A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP12631199A JP4286964B2 (ja) 1999-05-06 1999-05-06 ミシンの制御装置

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20001672A3 true CZ20001672A3 (cs) 2001-12-12

Family

ID=14932054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001672A CZ20001672A3 (cs) 1999-05-06 2000-05-05 Řídicí ústrojí ąicího stroje na knoflíkové dírky

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JP4286964B2 (cs)
KR (1) KR100643416B1 (cs)
CZ (1) CZ20001672A3 (cs)
DE (1) DE10022238B4 (cs)
TW (1) TW490525B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3276891B2 (ja) * 1997-06-27 2002-04-22 ジューキ株式会社 ボタン穴かがりミシン
JP4526701B2 (ja) * 2000-12-28 2010-08-18 Juki株式会社 ボタン穴かがりミシン
JP2002233676A (ja) * 2001-02-08 2002-08-20 Juki Corp ボタン穴かがりミシン
JP4564185B2 (ja) * 2001-02-08 2010-10-20 Juki株式会社 ボタン穴かがりミシン
JP3942469B2 (ja) * 2001-07-12 2007-07-11 Juki株式会社 ミシンの布切断装置
JP2003079981A (ja) * 2001-09-14 2003-03-18 Juki Corp ボタン穴かがり縫いミシン
DE10216808C2 (de) * 2001-12-21 2003-11-13 Duerkopp Adler Ag CNC-gesteuerte Knopfloch-Nähmaschine
DE50206214D1 (de) 2001-12-21 2006-05-18 Duerkopp Adler Ag CNC-gesteuerte Knopfloch-Nähmaschine
DE10216810A1 (de) 2002-04-16 2003-11-06 Duerkopp Adler Ag Knopfloch-Nähmaschine
JP4075044B2 (ja) * 2002-05-10 2008-04-16 ブラザー工業株式会社 穴かがりミシン
JP2008295742A (ja) * 2007-05-31 2008-12-11 Juki Corp ボタン穴かがりミシン
JP5318507B2 (ja) * 2008-09-10 2013-10-16 Juki株式会社 穴かがりミシン
JP2013252159A (ja) * 2012-06-05 2013-12-19 Juki Corp ボタン穴かがりミシン

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS58112287U (ja) * 1982-01-26 1983-08-01 三菱電機株式会社 穴かがりミシン
JP2734769B2 (ja) * 1990-10-08 1998-04-02 ブラザー工業株式会社 穴かがりミシン
JP3167457B2 (ja) * 1992-10-22 2001-05-21 株式会社東芝 半導体装置
JP3276891B2 (ja) * 1997-06-27 2002-04-22 ジューキ株式会社 ボタン穴かがりミシン
DE19807771C1 (de) * 1998-02-24 1999-04-15 Duerkopp Adler Ag Augenknopfloch-Nähmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
DE10022238B4 (de) 2006-02-02
KR20010049286A (ko) 2001-06-15
JP2000317161A (ja) 2000-11-21
KR100643416B1 (ko) 2006-11-13
DE10022238A1 (de) 2000-11-09
JP4286964B2 (ja) 2009-07-01
TW490525B (en) 2002-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20001672A3 (cs) Řídicí ústrojí ąicího stroje na knoflíkové dírky
US6755139B2 (en) Buttonhole sewing machine
JPH11333164A (ja) ボタン穴かがりミシン
JP2007252740A (ja) 穴かがりミシン
JP2003093773A (ja) ボタン穴かがり縫いミシン
JP3940588B2 (ja) 穴かがりミシンの下糸切断装置
JP3947600B2 (ja) ボタン穴かがりミシン
JP4750954B2 (ja) サイクルミシン
JP2000262782A (ja) サイクルミシン
JP4598315B2 (ja) ボタン穴かがりミシン
JP2008295734A (ja) パターン縫いミシン
JP4198256B2 (ja) ボタン孔かがり縫いミシン
US4335668A (en) Pattern controlled sewing machine for producing tailor tacks
JP4509847B2 (ja) ミシン
KR100961344B1 (ko) 단춧구멍 만들기 재봉기
JP2007244596A (ja) 玉縁縫いミシン
JP5059264B2 (ja) ボタン穴かがり縫いミシン
JPH11333172A (ja) ミシンの糸張力制御装置
JP4739594B2 (ja) 鳩目穴かがりミシン、及び鳩目穴かがり縫目形成方法
JP4920840B2 (ja) ボタン穴かがりミシン
JPH07144077A (ja) ボタン付けミシンのボタン判別装置
JPH01230388A (ja) 自動ミシン
JP2003175292A (ja) ボタン付けミシン
JP4051130B2 (ja) ボタン穴かがりミシンの制御装置
JP2013208403A (ja) 穴かがり縫いミシン

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic