CS277393B6 - Method of yarn spinning and apparatus for making the same - Google Patents

Method of yarn spinning and apparatus for making the same Download PDF

Info

Publication number
CS277393B6
CS277393B6 CS83513A CS51383A CS277393B6 CS 277393 B6 CS277393 B6 CS 277393B6 CS 83513 A CS83513 A CS 83513A CS 51383 A CS51383 A CS 51383A CS 277393 B6 CS277393 B6 CS 277393B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
spinning
bobbin
take
pair
Prior art date
Application number
CS83513A
Other languages
English (en)
Other versions
CS51383A3 (en
Inventor
Kurt Lovas
Stephan Dipl Ing Wittmann
Walter Mayer
Original Assignee
Schubert & Salzer Maschinen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6153944&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS277393(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Schubert & Salzer Maschinen filed Critical Schubert & Salzer Maschinen
Publication of CS51383A3 publication Critical patent/CS51383A3/cs
Publication of CS277393B6 publication Critical patent/CS277393B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zapřádání příze na stroji pro předení s otevřeným koncem, při kterém se příze vrací zpětným otáčením cívky a dvojice pomocných válečků a následně se obrácením směru otáčení cívky opět odtahuje ze spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem a po dosažení normální odtahové rychlosti se vloží mezi dvojici odtahových válečků. Vynález se týká také zařízení k provádění tohoto způsobu, obsahujícího navíjecí ústrojí, opatřené navíjecím válcem pro pohon cívky, zvedacím ústrojím pro oddalování cívky od hlavního navíjecího válce a pohonným ústrojím pro pohon cívky při jejím oddálení od hlavního navíjecího válce, dvojici pomocných odtahových válečků pro zpětnou dopravu příze do spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem a dvojici odtahových válečků pro odtah příze ze spřádacího ústrojí pro předení s otevřeným koncem.
Dosavadní stav techniky
U dosud známých způsobů zapřádání příze je považováno za obvyklé, že se zapřádacím zařízením zvedne cívka nad hlavní pohonný válec a udržuje se po dobu zapřádání v odstupu od něj a že se také příze přivádí zpět ke spřádacímu zařízení, přičemž zpět přiváděná příze se zachycuje na cívce odsávacím ústrojím a přivádí se k dvojici odtahových válečků, jak je to popsáno v DE-OS 20 08 142. Na dvojici pomocných válečků se příze upraví na definitivní délku, potom se dalším ústrojím pro zpětné vedení příze dopraví určitý délkový úsek příze do zařízení pro předení s otevřeným koncem. Po dokončeném zpětném přivedení se příze nejprve odtahuje ze zařízení pro předení s otevřeným koncem dvojicí pomocných válečků, potom po dosažení potřebné navíjecí rychlosti se příze přivádí mezi dvojici odtahových válečků. Při spřádacím procesu je u těchto známých postupů jen velmi krátký časový interval mezi zpětným přiváděním příze do spřádacího rotoru a počátkem odtahu příze ze spřádacího rotoru.
krátký časový interval překročí, příze se k přetrhu. Na druhé straně ponechá-li se konec příze uvnitř spřádacího rotoru v zapřádací poloze kratší dobu, než je vhodná, nemusí se dosáhnout dostatečného zákrutu, rozšiřujícího se dostatečně daleko od místa udělování zákrutu, takže při rychlém spuštění začátku odtahu, které je obvyklé u dosud známých zařízení, vzniká také velké nebezpečí přetrhu vytvářené příze.
Jestliže se tento překroutí a dojde
U jiného známého způsobu zapřádání se příze odvíjí z cívky ručně a ručně se také přivádí do spřádacího rotoru. Bezprostředně nato se cívka opět přivede do styku s hlavním hnacím válcem, přičemž příze se odtahuje s cívky tak dlouho, dokud není zachycena vratně pohyblivým rozváděcím zařízením a přivedena do zachycovacího vrubu na přítlačném válečku dvojice odtahových válečků, kterým je příze přivedena do svěrné linie mezi dvojicí odtahových válečků. U tohoto zařízení se pohyb příze jak na začátku navíjení, tak také při zachycení zachycovacím vrubem prudce zrychluje a může tak snadno docházet k přetrhům. Kromě toho není možno u těchto známých zařízení dosáhnout definovaného nasazení odtahu, protože cívka je opřena na hnacím ústrojí a protože cívka má v průběhu navíjení různou vlastní hmotnost, závislou na okamžité velikosti návinu, takže dochází k různému prokluCS 277393 B6 zu mezi cívkou a navíjecím válcem. Tolerance vyskytující se u tlumičů nárazů a ústrojí pro vyrovnávání zatížení, která jsou přiřazena k ramenům cívek, způsobují kromě toho, že na různých spřádacích místech stroje se vyskytují různé podmínky pro zapřádání příze, což ztěžuje dokonalé zvládnutí zapřádacího procesu.
Úkolem vynálezu je vyřešit způsob a zařízení pro zapřádání příze, které by odstraňovaly tyto nedostatky a kterými by bylo možno přesně určit a nastavit začátek odtahu při zapřádání i většího počtu spřádacích jednotek.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen způsobem zapřádání příze na strojích pro předení s otevřeným koncem, jehož podstata spočívá v tom, že příze se po ukončení zpětného vracení uvolní od dvojice odtahových válečků a až do okamžiku vložení mezi dvojici odtahových válečků se odtahuje ze spřádacího zařízení výlučně cívkou. Uvolněním příze z dvojice pomocných odtahových válečků, které již splnily svůj úkol a přivedly přetrženou přízi zpět do spřádacího ústrojí, se může zákrut v přízi, udělovaný v odtahové trubici rotací spřádacího rotoru, šířit na poměrně značnou délku příze. Ve srovnání se známými postupy, při kterých se zapřádání uskutečňuje pomocí dvojice odtahových válečků, je u způsobu podle vynálezu k dispozici větší časový interval pro setrvání příze v rotoru. Tento delší časový úsek umožňuje také povlovnější nasazení odtahu příze. Tím, že je příze odebírána pomocným odtahem ve větší vzdálenosti než u normálního spřádání, je k dispozici také větší délka příze k přenosu zákrutu. Oběma těmito opatřeními se podařilo podstatně snížit počet přetrhů, vznikajících při zapřádání a v podstatě zvýšit pevnost příze v tahu v místě napojení, protože se také dosahuje určitého vyrovnání rozběhové křivky pro odtah příze s rozběhovou křivkou, platnou pro přivádění ojednocených vláken do spřádacího rotoru.
Protože se pomocný odtah provádí výlučně cívkou, je možno dosáhnout povlovnějšího začátku odtahu příze určitým, avšak přesně definovaným prokluzem cívky. Prokluz cívky má tu výhodu, že při zapřádání není ani přivádění ojednocených vláken do spřádacího rotoru spouštěno náhle, podle výhodného konkrétního provedení způsobu podle vynálezu se odtah příze postupné zrychluje na hodnotu odpovídající plné účinnosti podávání ojednocených vláken do spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem. Po určité době, která je postačující k tomu, aby cívka dosáhla své plné rychlosti, se příze převede mezi dvojici odtahových válečků. Protože má příze v tomto okamžiku již svou plnou odtahovou rychlost, potřebnou pro odtah ze spřádací jednotky pro předení s otevřeným koncem, nedochází přitom k žádné změně rychlosti, takže v tomto časovém úseku nehrozí žádné nebezpečí přetrhu příze.
Není však bezpodmínečně nutné, aby se zapřádací odtah prováděl cívkou, stejně dobře se v některých alternativních provedeních může pomocný odtah provádět nezávisle na cívce.
Pomocný odtah probíhá v zásadě v konstantním vztahu k rozběhové křivce, platné pro přivádění ojednocených vláken. Při tomto řešení je třeba při začátku odtahu příze přivádět do spřádacího
CD 277393 B6 zařízení pro předení s otevřeným koncem menší množství vlákenného materiálu, takže nedochází k hromadění vláken na spřádacím místě a k tvorbě zesílených míst v přízi, přičemž současně v důsledku zvýšeného rozšiřování zákrutu po délce příze a s přibývajícím počtem zákrutů se zvyšuje pevnost příze, která ve srovnání s dřívějšími napojeními nemá v místě napojení sníženou pevnost.
Aby se ještě více zvětšil časový interval do začátku odtahu a aby tak bylo možno volit vyšší tolerance bez nepříznivého ovlivnění bezpečného zapředení, je doba zpětného vedení příze co nejvíce zkrácena. Toho se podle vynálezu dosáhne tím, že se před vracením příze vytvoří odhozovým orgánem zásoba příze a koncový úsek příze, vracený do spřádacího místa, se upraví na definovanou délku, která je potřebná k vrácení příze pomocnými válečky pouze do pohotovostní polohy, a po uvolnění příze z dvojice pomocných válečků se příze vrátí jejím odhozením s odhozového orgánu na přímou dráhu. Přitom se dosáhne nejen toho, že se prodlužují časové tolerance pro spuštění provozního odtahu vytvářené příze, ale dosahuje se také do značné míry automatizace zapřádacích operací, protože udílení zákrutu přízi je samočinně přizpůsobeno číslu příze, její tažnosti a jiným vlastnostem. Také toto automatické přizpůsobení zapřádacího procesu charakteristickým znakům příze způsobuje, že časové tolerance pro začátek zapřádacího odtahu mohou být voleny podstatně větší.
Je-li spřádací orgán, například spřádací rotor, vyměnitelný, takže jeho sběrné plochy mohou mít různý průměr, je nutno této skutečnosti přizpůsobit také vracení příze. Aby se přitom zachovaly konstantní zapřádací podmínky, je třeba vlastní zapřádací vracení příze udržovat ve stále stejných podmínkách. Proto se přizpůsobení zapřádání na různé průměry spřádacích rotorů neprovádí odhozovými orgány, ale dvojicí pomocných válečků. Pohotovostní poloha příze se přitom volí tak, že nezávisle na zvoleném průměru spřádacího rotoru se dráha vracející se příze udržuje na stále stejné hodnotě vykloněním příze do strany do tvaru lomené dráhy.
Zařízeni k provádění způsobu podle vynálezu obsahuje navíjecí ústrojí, opatřené navíjecím válcem pro pohon cívky, zvedacím ústrojím pro oddalování cívky od hlavních navíjecího válce a pohonným ústrojím pro pohon cívky při jejím oddálení od hlavního navíjecího válce, dvojicí pomocných odtahových válečků pro zpětnou dopravu příze do spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem a dvojicí odtahových válečků pro odtah příze ze spřádacího ústrojí pro předení s otevřeným koncem. Podstata vynálezu spočívá v tom, že dvojice pomocných válečků je spojena s řídicím ústrojím a zvedací a pohonné ústrojí obsahuje pomocnou hnací kladku, spřaženou s hnacím ústrojím, opatřeným regulační jednotkou směru a rychlosti otáčení hnací kladky.
Pomocné odtahové ústrojí je umístěno ve větší vzdálenosti od spřádacího ústrojí než normální dvojice odtahových válečků a je jím možno provádět způsob zapřádání podle vynálezu. Umístění pomocného odtahového ústrojí s pomocnými válečky ve větší vzdálenosti od spřádacího ústrojí má tu výhodu, že se udílený zákrut v průběhu zapřádání může přenášet na větší délku příze, takže je odstraněno nebezpečí překroucení příze ve spřádacím rotoru, zejCS 277393 B6 měna v oblasti jejího zapřádacího konce. Přitom je možno ve srovnání se známými zařízeními podobného druhu zvýšit pracovní otáčky spřádacího rotoru. To znamená, že u zařízení podle vynálezu není zpravidla třeba snižovat otáčky rotoru nebo je sledovat, ale zapřádání je možno provádět při otáčkách, které jsou obvyklými pracovními otáčkami rotoru.
Ve výhodném provedení zařízení podle vynálezu je hnací ústrojí dvojice pomocných válečků spojeno s řídicím ústrojím, kterým je ovládána rychlost otáčení dvojice pomocných válečků podle stavu obnovy přívodu ojednocených vláken do spřádacího ústrojí pro předení s otevřeným koncem. K pomocné hnací kladce je v jiném výhodném provedení vynálezu přiřazeno přítlačné ústrojí, které je spojeno s ústrojím pro snímání průměru cívky. Výhodným přítlačným ústrojím je tažná nebo torzní pružina, která přitlačuje pomocnou hnací kladku na cívku zvětšující se silou při zvětšujícím se průměru cívky. Pomocná hnací kladka je přitlačována na cívku ze strany, odvrácené od hlavního navíjecího válce navíjecího ústrojí a je uložena podle dalšího výhodného provedení vynálezu na výkyvném ramenu, se kterým je spojen jeden konec torzní pružiny.
Výkyvné rameno, nesoucí pomocnou hnací kladku, je v jiném výhodném provedení vynálezu spojeno s ovládacím ústrojím pro ovládání výkyvného pohybu výkyvného ramena, obsahujícím otočný vačkový kotouč a nastavitelnou soustavu pák a táhel, kterou je spojen vačkový kotouč s výkyvným ramenem. Nastavitelná soustava pák a táhel sestává zejména z dvojice šroubových vřeten s protiběžnými šroubovými závity, které jsou spolu spojeny pomocí závitového pouzdra s dvěma vnitřními závitovými úseky s opačným stoupáním.
Zvedací ústrojí obsahuje zvedací prvek s tloušťkou a, který má dráhu pohybu s jednou koncovou polohou mezi hlavním navíjecím válcem a cívkou a s druhou koncovou polohou mimo oblast hlavního navíjecího válce a cívky, a podpěrné ústrojí, přiřazené k navíjecímu ramenu, které má dráhu pohybu s jednou koncovou polohou odpovídající místu, které je určeno polohou navíjecího ramena, ve které se zvedací prvek nachází mezi hlavním navíjecím válcem a cívkou. Zvedací prvek je v další konkretizaci vynálezu u spřádacího stroje s řadou spřádacích jednotek pro předení s otevřeným koncem umístěn u každé spřádací jednotky, přičemž podpěrné ústrojí a pomocná hnací kladka jsou umístěny na obslužném automatu, uložených na vodítkách probíhajících podél řad spřádacích jednotek .
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahuje podpěrné ústrojí ovládací páku, spojenou s ovladatelným pohonem, a podpěrnou páku, uloženou na ovládací páce výkyvně mezi dvěma koncovými polohami a je opřena jedním svým ramenem o pružný prvek, zejména tlačnou pružinu, přičemž k druhé koncové poloze je přiřazen spínač, spojený s ovládacím ústrojím výkyvného pohybu ovládací páky. Koncové polohy podpěrné páky jsou vymezeny dvěma dorazy na ovládací páce.
Zvedacím ústrojím pro zvedání cívky je bezprostředně po přetrhu příze cívka zvednuta z dotyku s hlavním navíjecím válcem. Zvednutí se může s výhodou uskutečnit tak rychle, že konec přetrCS 277393 B6 žené příze ještě nestačí doběhnout na cívku a zůstává viset v odstupu od cívky. Zachycení příze pro její vracení do spřádací jednotky je tím podstatně zjednodušeno. Avšak i v případě, kdy příze doběhne na cívku, je možno ji snadno zachytit při pozdějším zpětném otáčení cívky, protože rychlým zastavením cívky se zamezí naválcování příze na obvod cívky. Zvedací ústrojí pro zvedání cívky je proto vytvořeno tak, že vytváří mezi cívkou a hlavním navíjecím válcem mezeru s přesně určenou šířkou, takže na pracovní polohu pomocného odvíjecího ústrojí, které spolupracuje se stranou cívky, odvrácenou od hlavního navíjecího válce, působí okamžitý průměr cívky. Výkyvné rameno pomocného odvíjecího ústrojí se tak dostává do různé polohy, závislé na velikosti návinu na cívce. *
Výkyvné pohonné ústrojí je vytvořeno s výhodou tak, že způsobuje zvedání kladky od cívky, zatímco při uvolnění výkyvného ramena od výkyvného pohonného ústrojí vyvolá pružný prvek dosednutí kladky na cívku. Protože poloha dolehnutí kladky na cívku je proměnná v závislosti na průměru návinu na cívce, má pružný prvek v průběhů pracovní operace kladky rozdílné předpětí, takže kladka působí na cívku různě velkou silou. Vhodnou volbou charakteristik pružného prvku, například jeho vytvořením ve formě pružiny s odpovídajícími charakteristikami, rozměry a předpětím, může být dosaženo toho, že je odstraněn neurčitý a v mnoha případech rozdílný prokluz mezi cívkou a navíjecím válcem, který se vyskytoval u dosud známých řešení, přičemž stále stejný prokluz je možno zabezpečit i při různých průměrech cívky, a tím je možno zajistit stále stejné zapřádací podmínky.
Aby se dosáhlo většího pracovního záběru hnací kladky je výhodné zajistit přesně pracující zvedací ústrojí, které vytváří přesně nastavený odstup mezi obvodovými plochami cívky a hlavního navíjecího válce, aby se příznivě ovlivnily pracovní podmínky pružného prvku, protože různé hmotnosti cívky se kompenzují různě velkými přítlačnými silami pružného prvku.
Přesné vymezení odstupu mezi obvodovými plochami cívky a hlavního navíjecího válce je možno zajistit různými technickými prostředky, například zvedacím ústrojím, opatřeným opěrným ústrojím, které zajišťuje tento požadovaný odstup. Protože zvedací prvek zvedacího ústrojí spolupracuje se stranou cívky, přivrácenou k hlavnímu navíjecímu válci, je tímto řešením zvláště jednoduše dosažitelné zabezpečení stanoveného odstupu mezi obvodovými plochami cívky a hlavním navíjecím válcem. Kontrolní ústrojí pro sledování a kontrolování správné hodnoty této mezery, například světelné závory, které jsou citlivé na odletky v dráze světla, tedy nemusí být používány. Aby se cívka otáčela tak, jak je to třeba pro zapřádání, je rameno cívky opatřeno podpěrným ústrojím, které také může zajistit přesnou požadovanou šířku mezery mezi obvodovými plochami cívky a hlavním navíjecím válcem i při opětném uvolnění zvedacího prvku od cívky.
Opatřením podpěrného ústrojí výkyvnou ovládací pákou, spojenou s ovladatelným pohonem je možno vynechat bezdotykové kontrolní zařízení pro sledování polohy podpěrného ústrojí, které je u dosud známých zařízení velmi poruchové. Podpěrná páka je s výhodou vytvořena jako dvouramenná páka, která je výkyvná mezi svými dvěma koncovými polohami a na jejíž jedno rameno dosedá pružný prvek, zejména pružina, která může dvouramennou podpěrnou páku přitlačovat do koncové polohy, vymezené dorazem. Po dosednutí podpěrné páky na jedno z obou cívkových ramen nebo na jejich přídavné rameno je podpěrná páka přemístitelná do druhé koncové polohy, ve které sepne spínací ústrojí, tvořené mechanicky ovládaným spínačem, který vyšle signál k ukončení chodu druhého motoru, a tím ovládání výkyvného pohybu podpěrné páky. Kromě toho je dosaženo tímto výhodným provedením zařízení podle vynálezu, že přes rozdílné polohy cívkových ramen jsou tato cívková ramena podpěrným ústrojím stále podepírána, takže je zajištěn stanovený odstup mezi obvodovými plochami cívky a hlavního navíjecího válce, takže zvedací prvek může být vytažen a podpěrná funkce podpěrného ústrojí může zůstat zachována.
Pružný prvek, spojený s výkyvným ramenem, může být různého konstrukčního provedení, avšak pro dosažení kompaktní konstrukce pomocného ovládání cívky je výhodné, je-li tento pružný prvek na výkyvném ramenu tvořen torzní pružinou.
Aby bylo možno ovládat různá ústrojí, podílející se na zapřádacím procesu, z jednoho místa, je výhodné u zařízení podle vynálezu ovládat výkyvné rameno otočným vačkovým kotoučem, který spolupracuje svým obvodovým vačkovým profilem s dvouramennou pákou, která je spojena s výkyvným ramenem nastavitelnou táhlovou soustavou, tvořenou zejména dvěma šroubovými vřeteny s opačným stoupáním závitů, spojenými závitovým pouzdrem s vnitřními závity, takže délka táhlové soustavy se jednoduše nastaví otáčením závitového pouzdra a tím se velmi snadno nastaví poloha výkyvného ramena.
Pomocí zařízení podle vynálezu je možno dosáhnout velmi dobré kvality zapředení příze a vytvoření pevných a nenápadných míst napojení příze. Kromě toho je pro mnohé účely výhodné, může-li být použito tohoto kvalitního napojení místo jindy používaných spojovacích uzlíků nebo jiných spojů příze. Přitom je výhodné, je-li příze odtahována ze spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem nezávisle na cívce a na jejím průměru. Je-li v principu možno použít pomocného odtahového ústrojí ve formě druhé dvojice odtahových válečků, umístěných v pracovní poloze mezi dvojicí normálních odtahových válečků a spřádacím ústrojím, jsou tyto pomocné odtahové válečky zvláště výhodné v souvislosti s použitím jiných navazovacích a napojovacích ústrojí pro vzájemné spojení konců příze například uzlíky místo zapředených míst napojení příze, přičemž tato navazovací ústrojí jsou obvykle zařazována do dráhy příze mezi odtahové válečky a druhou dvojici pomocných odtahových válečků.
Pro získání ještě delších časových tolerancí pro začátek zapřádacího odtahu příze je možno vracet přízi ve dvou etapách, jestliže je dvojici pomocných válečků přiřazeno stříhací ústrojí pro odstřihování konce příze a měřicí ústrojí pro měření délky vracené příze, přičemž mezi dvojicí odtahových válečků a cívkou je umístěn odkláněcí orgán pro odklánění příze z její dráhy. Stříhacím ústrojím a měřicím ústrojím je příze výhodně přivedena v potřebné délce do předem stanovené pohotovostní polohy, zatímco odkláněcí orgán umožňuje přivést přízi do kontaktu s ojednocenými vlákny, přiváděnými do spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem. Pro zabezpečení konstantního vracení příze k zapřádání, a tím také konstantních zapřádacích podmínek i při záměně spřádacího orgánu za jiný s jiným průměrem sběrného povrchu pro ojednocená vlákna je měřicí ústrojí přímo nastavitelné na použitý průměr spřádacího ústrojí.
Vynález dává předpoklady pro bezpečné zapřádání i při vysokých otáčkách rotoru, takže není nutné přesné časové přizpůsobení napojovací operace na rozběhovou křivku spřádacího rotoru. Tím se dosahuje podstatného zjednodušení ovládání a řízení zapřádací operace, která má velké časové tolerance a přitom se snadněji dodržuje správný pracovní režim.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem, zobrazených na připojených výkresech, kde na obr. 1 je schematický boční pohled na spřádací zařízení pro předení s otevřeným koncem, na obr. 2 je půdorysný pohled na obměněné příkladné provedení detailu uložení výkyvného ramena, na obr. 3 je boční pohled na obměněné provedení spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem v první pracovní fázi a na obr. 4 je boční pohled na spřádací zařízení z obr. 3, ale v jiné pracovní fázi.
Příklady provedemí vynálezu
Způsob a zařízení pro zapřádání příze podle vynálezu bude nejprve objasněno pomocí příkladu provedení spřádacího zařízení, zobrazeného na obr. 1. V tomto příkladném provedení jsou zobrazeny podstatné součásti spřádacího stroje 1 pro předení s otevřeným koncem, které jsou nezbytné pro objasnění vynálezu. Tyto součásti jsou v praktickém provedení zpravidla umístěny jednak na spřádacím stroji 1, jednak na obslužném automatu 2, pojízdném podél spřádacího stroje i pro předení s otevřeným koncem, avšak je také možné všechny tyto součásti umístit na spřádací stroj 1, zejména jde-li o testovací stroj jen s malým počtem spřádacích míst.
Zobrazený spřádací stroj 1 je opatřen skupinou spřádacích míst, z nichž je v příkladu na obr. 1 zobrazeno pouze jedno. Pro každé spřádací místo má spřádací zařízení pro předení s otevřeným koncem jeden spřádací prvek, uložený ve skříni 10, dvojici odtahových válečků 13 a navíjecí ústrojí 30. Ve znázorněném příkladném provedení je spřádacím prvkem spřádací rotor 11, který vytváří v podstatě známým postupem z ojednocených vláken přízi 3, přičemž ojednocená vlákna jsou přiváděna do spřádacího rotoru 11 z ojednocovacího ústrojí, opatřeného například vyčesávacím válečkem, a jsou po vytvoření stužky vláken zkrucována do příze 3, přičemž zakroucená příze 3. je ze spřádacího rotoru 11 a ze skříně 10 odtahována odtahovou trubicí 12, za jejímž vnějším ústím je potom umístěna dvojice odtahových válečků 13, před kterou je ještě umístěno čidlo 36 přetrhu příze 2.
Spřádací stroj 1 Pro předení s otevřeným koncem je dále opatřen navíjecím ústrojím 30 pro navíjení příze 3 na cívku 33, které je opatřeno hlavním navíjecím válcem 31/ na který dosedá cívka 33, která je tak udržována v otáčivém pohybu a která je uložena odebratelně na koncích dvou výkyvných navíjecích ramen
32, výkyvné uložených svými druhými konci na otočné ose 34.
Pro vyrovnávání napětí příze 3, které může kolísat při vratných posuvech rozváděče navíjecího ústrojí 30 příze 3, je stejně jako u jiných podobných známých zařízení umístěno do dráhy pohybu příze 3. mezi dvojicí odtahových válečků 13 a cívkou 33 vyrovnávací rameno 14, které má vyrovnávat napětí v přízi 2.
Na každém ze spřádacích míst je umístěn také zvedací prvek 40 zvedacího ústrojí 4 pro zvedání cívky 33, který se může zasunout mezi hlavní navíjecí válec 31 a cívku 33 a který tak oddálí cívku 33 od hlavního navíjecího válce 31 a přeruší pohon cívky
33, protože mezi hlavním navíjecím válcem 31 a cívkou 33 vzniká mezera, jejíž šířka je rovna tlouštce a zvedacího prvku 40.
Na obslužném automatu 2 je uložena odsávací trubice 20, která může být přisunuta ke spodní straně cívky 33 zvednuté nad hlavní navíjecí válec 31, aby zde mohla zachytit konec přetržené příze
3. Odsávací trubice 20 má zalomený tvar a je na svém konci, přivráceném ke spřádacímu stroji 1 pro předení s otevřeným koncem, opatřena neznázorněnou podélnou štěrbinou, takže příze 3, postupně nasávaná do odsávací trubice 20., může částečně vystoupit z vnitřního prostoru odsávací trubice 20 a vytvořit spojovací tětivu mezi oběma jejími konci.
Obslužný automat 2 je dále opatřen dvojicí pomocných válečků 21, které jsou uloženy otočně na konci výkyvné páky 23., která je výkyvná kolem své osy 22 a může se přemístit do takové polohy, ve které se mezi dvojici pomocných válečků 21 může zachytit příze 3, vystupující po tětivové dráze z odsávací trubice 20., která potom může být přivedena k odtahové trubici 12.
Na obslužném automatu 2 je také umístěno pomocné pohonné ústrojí 5 pro zajišťování přídavného pohonu cívky 33., které je opatřeno výkyvným ramenem 50, uloženým výkyvné kolem osy 51 a nesoucím na svém volném konci hnací kladku 52, která může být poháněna pomocí neznázorněného pohonného ústrojí v jednom nebo v druhém směru otáčení. Hnací kladka 52 je vyrobena z měkčené pryže nebo podobného měkkého materiálu, popřípadě je z tohoto měkkého materiálu s poměrně vysokým koeficientem tření vytvořen alespoň její obvodový plášť 53.
Na obslužném automatu 2 je také umístěna ovládací jednotka 6 pro ovládání výkyvného pohybu výkyvného ramena 50, která je opatřena ve znázorněném příkladném provedení křivkovým kotoučem <62, uloženýiá na vačkovém hřídeli 61, který je poháněn prvním motorem 60. Na ose, která je nesena obslužným automatem 2, je uložena výkyvné dvouramenná páka 64., jejíž jeden konec přichází do záběru s vačkovým křivkovým kotoučem 62 a jejíž druhý konec je spojen s nastavitelným členem 65, jehož volný konec je spojen s výkyvnou pákou 50. Nastavitelný člen 50 je tvořen ve znázorněném příkladném provedení dvěma šroubovými vřeteny 66, 67, opatřenými vzájemně opačně protiběžnými šroubovými závity, na kterých je našroubováno závitové pouzdro 68 se dvěma protiběžnými vnitřCS 277393 B6 nimi závity, takže otáčením závitového pouzdra 68 je možno měnit vzájemnou vzdálenost mezi jedním koncem dvouramenné páky 64. a výkyvným ramenem 50. Tímto způsobem je možno přesně seřizovat polohu dvouramenné páky 64 vzhledem k výkyvnému ramenu 50. Křivkový kotouč 62 ovládá při svém natočení do určité polohy zvednutí hnací kladky 52., a tím její oddálení od cívky 33, přičemž na výkyvné rameno 50 působí tažná pružina 7, která přitlačuje výkyvné rameno 50 na cívku 33 při uvolnění dvouramenné páky 64 křivkovým kotoučem 62.
K navíjecímu ramenu 32 je připojeno přídavné rameno 35, se kterým může spolupracovat podpěrné ústrojí 8. Ve znázorně ném příkladném provedení sestává podpěrné ústroj í 8 v podstatě z výkyvné uložené ovládací páky 80, na jejímž volném konci je kloubové připojena podpěrná páka 81. Tato dvouramenné podpěrná páka 81 je pohyblivá mezi dvěma dorazy 82./ 21/ které jsou vytvořeny na ovládací páce 21/ a působí na ni pružný prvek ve formě tlačné pružiny 21/ která je opřena jedním svým koncem o ovládací páku 80 a druhým koncem o dvouramennou podpěrnou páku 81 takovým způsobem, že za normálních podmínek je dvouramenné podpěrná páka 81 opřena o první doraz 22.· Na ovládací páce 80 je upevněn spínač 85 tak, že při dosednutí dvouramenné podpěrné páky 81 na druhý doraz 83 se spínač 85 sepne, aniž by přitom dvouramenné podpěrná páka 81 dosedla na skříň spínače 85. Spínač 85 je elektricky spojen s druhým motorem 21/ který je pohonnou jednotkou pro ovládání výkyvného pohybu výkyvné páky 80 a který při zastavení pohybu výkyvné páky 80 zajišťuje její polohu v daném okamžiku. Druhý motor 86 je spojen s řídicím ústrojím 9, na které je také připojen první motor 60 pro ovládání otáčení vačkového hřídele 61.
Spřádací zařízení v příkladném provedení podle obr. 1 pracuje následujícím způsobem:
Při přetrhu příze 2 se překlopí čidlo 36 přetrhu, které vyšle signál k zastavení přívodu ojednocených vláken do spřádacího rotoru 11 a ke zvednutí cívky 33 nad hlavní navíjecí válec 31, při kterém se zvedací prvek 40, který je základní součástí zvedacího ústrojí 4., vsune mezi cívku 33 a hlavní navíjecí válec 31. Tím se velmi rychle zastaví navíjení příze 2 na cívku 33, přičemž k tomuto zastavení může dokonce při některých rychlostech navíjení dojít ještě dříve, než se přetržený konec příze 2 dostane na cívku 22.. Vsunutím zvedacího prvku 40 mezi hlavní navíjecí válec 31 a cívku 33 vytvoří zvedací ústrojí 4 velmi přesně stanovený odstup mezi obvodovými plochami cívky 33 a hlavního navíjecího válce 21/ přičemž tento odstup odpovídá tloušťce a zvedacího prvku 40 mezi cívkou 33 a hlavním navíjecím válcem 31.
Protože po zastavení přívodu ojednocených vláken pokračuje neznázorněný vyčesávací váleček v otáčivém pohybu, odfrézují se ozubeným potahem otáčejícího se vyčesávacího válečku třáseň na konci pramene vláken, zasahujícího do pracovní oblasti vyčesávacího válečku, a částice třásní jsou společně se zbytkem vláken, nacházejícím se v oblasti vyčesávacího válečku, přiváděny do spřádacího rotoru li.
Čidlo 36 přetrhu současně vyšle signál, kterým se bud přivolá obslužný automat 2 nebo se dosáhne toho, že se projíždějící obslužný automat £ zastaví v okamžiku míjení spřádacího místa, které vyslalo signál, aby se tak mohl odstranit přetrh.
. Jakmile obslužný automat 2 zaujme své pracovní místo u příslušného spřádacího místa, sepne se nejprve řídicím ústrojím 9 neznázorněné čisticí ústrojí pro čištění spřádacího rotoru 11, aby se z jeho vnitřního prostoru odstranily všechny nečistoty a zbytky vláken. Další pracovní operací je oddálení přítlačného válečku z dvojice odtahových válečků 13 od hnacího válečku pomocí neznázorněných prostředků obslužného automatu £. Kromě toho se pomocí druhého motoru 86 vykývne ovládací páka 80 společně s podpěrnou pákou 81 směrem nahoru a při tomto pohybu se dostane podpěrná páká 81, která je opřena o první doraz 82, na přídavné rameno 35 navíjecího ramena 3 2; tím se podpěrná páka 81 vykývne proti působení tlačné pružiny 84 vzhledem k ovládací páce 80, až dolehne na druhý doraz 83. V této poloze sepne podpěrná páka 81 elektrický spínač 85, kterým se rozpojí a přeruší přívod proudu k druhému motoru 86. Zvedací pohyb ovládací páky 80 se tak zastaví a ovládací páka 80 je zajištěna ve své okamžité poloze. Potom se pomocí řídicího ústrojí 9 zatáhne zvedací prvek 40 zpět a uvolní se od cívky 33. Zatažení zvedacího prvku 40 může být provedeno mechanicky obslužným automatem £ nebo pomocí neznázorněného elektrického prvku, který tento zatahovací pohyb uskutečňuje. Přestože se zvedací prvek 40 zasunul zpět, zůstává cívka 33 ve své zvednuté poloze, protože je podepřena podpěrnou pákou 81.
Po uvolnění cívky 33 od zvedacího prvku 40 působí řídicí ústrojí 9 neznázorněným způsobem na odsávací trubici 20, která se přemísťuje do polohy, ve které může zachytit přízi £. V této poloze se nachází odsávací trubice 20 na spodní straně cívky 33, takže odstup mezi odsávací trubicí 20 a cívkou 33 je nezávisle na průměru cívky 33 stále stejný. Kromě toho spustí řídicí ústrojí
9. první motor 60, který ovládá natáčení vačkového kotouče 62, neseného vačkovým hřídelem 61. Vačkový kotouč 62 tak uvolní dvouramennou páku 64, takže působením tažné pružiny 7 na výkyvné rameno 50 se kladka 52 dostává do styku s cívkou ££. Podle velikosti návinu cívky 33 je přitom tažná pružina £ napnuta více nebo méně silně, takže při větším průměru vnějších ploch cívky 33 je přítlačná síla hnací kladky 52 na cívku 33 větší než při menším průměru. Je-li přitom hnací kladka 52 poháněna prostřednictvím neznázorněného pohonného ústrojí pro vracení příze £, přispívá tento větší nebo menší přítlak ke kompenzaci setrvačných sil a odstraňuje tak dřívější nerovnoměrný prokluz cívky ££, který byl závislý na konkrétní hmotnosti cívky 33.
Při zpětném otáčení cívky 33 se příze £, která je v důsledku rychlého zastavení cívky 33 jen volně navinuta na obvodu cívky 33, nasaje do odsávací trubice 20, přičemž nasátý úsek příze £ se opět v důsledku zalomeného tvaru odsávací trubice 20 vysouvá ven z její podélné drážky a zaujímá polohu tětivy mezi oběma konci odsávací trubice 20. Po nasátí dostatečné délky příze £ do odsávací trubice 20 se pomocí řídicího ústrojí 9. přeruší vracení příze £ a odsávací trubice 20 se přemístí do polohy, vyznačené čárkovanými čarami. Potom se dvojice pomocných válečků 21 vykývne z klidové polohy kolem osy 22, přičemž tato dvojice pomocných válečků 21 protne při svém výkyvném pohybu dráhu příze £, vystu11 pující z podélné drážky odsávací trubice 20. Pomocí obvyklých neznázorněných prostředků se příze 2 na straně pomocných válečků 21, odvrácené od spřádacího ústrojí a přivrácené k cívce 33, oddělí a dvojice pomocných válečků 21 se vykývne před ústí odtahové trubice 12. Spřádací rotor 11 nebo jiné spřádací ústrojí se mezitím uvedlo opět do provozních otáček a obnovilo se přivádění ojednocených vláken na sběrnou plochu spřádacího prvku. S vhodnou časovou návazností na tyto operace se příze £ znovu vrátí zpět, až dosáhne na skluzovou plochu spřádacího rotoru 11 nebo jiného spřádacího ústrojí pro předení s otevřeným koncem, potom se zruší stisk dvojice pomocných válečků 21, například zvednutím toho válečku, který je umístěn dále od osy 22, od bližšího válečku. Přitom se příze 2 oddělí od dvojice pomocných válečků 21 a tato dvojice pomocných válečků 21 se potom vrátí opět do své klidové polohy. Po uvolnění dvojice pomocných válečků 21 a vysunutí příze 3 se hnací kladka 52 pohání v opačném směru, takže příze 3 je ze spřádacího rotoru 11 vytahována. Příze 3 je v této fázi zapřádání odtahována výhradně cívkou 33 ze spřádacího rotoru 11.
Jak již bylo řečeno, pohon přívodního ústrojí pro přívod ojednocených vláken se zapíná ve stanoveném okamžiku, závislém na vracení a opětném odtahu příze 2· Protože se při spouštění tohoto ústrojí musí nejprve vyprázdněné ojednocovací ústrojí opět zaplnit vlákny, než se dosáhne plného přívodu ojednocených vláken do spřádacího rotoru 11, vzniká z hlediska spřádacího ústrojí menší účinnost přívodu vláken. V závislosti na tomto pozvolnějším nasazení přívodu ojednocených vláken má být také odtah příze 2 tak zvaně měkčeji spouštěn, aby se v místě napojení zapřádané příze 2 dosáhlo větší pevnosti tohoto spoje a na druhé straně aby nedošlo k nadměrně velkému skoku v napětí odstranilo nebezpečí vzniku přetrhu. Hnací urychluje postupně a s ohledem na zvyšující se účinnost podávání ojednocených vláken do spřádacího rotoru 11, přičemž se bere v úvahu nevyhnutelný prokluz cívky 33 při zrychlování pohybu hnací kladky 52· Jak již bylo řečeno, prokluz se reguluje volbou odpovídajících pružinových konstant, délky a napětí tažné pružiny 7 nezávisle na okamžitém průměru cívky 33 v takovém rozsahu, že se vůbec neprojeví nebo se projeví jen v mezích zvolených tolerancí od nastavené rychlosti odtahu příze 2· Jakmile dosáhne cívka 33 plné navíjecí rychlosti, spustí se vykývnutím ovládací páky 80 na hlavní navíjecí válec 31 a působením vačkového kotouče 62 na dvouramennou páku 64 se hnací kladka 52 zvedne nad cívku 33. V další fázi se přítlačný váleček z dvojice odtahových válečků 13 uvolní ze záběru s obslužným automatem 2. Jestliže potom čidlo 36 přetrhu nesignalizuje nepodařené zapředení příze 3, je další odtah příze 2 a její navíjení na cívku 33 prováděno nezávisle na obslužném automatu 2 pouze ústrojími spřádacího stroje 1. Odstraňování přetrhu příze 3, při kterém jsou všechny pracovní operace ovládány řídicím ústrojím 9 obslužného automatu 2, je tím dokončeno.
příze 3, a tím se kladka 52 se proto
Způsob podle vynálezu však není omezen pouze na popsané příkladné provedení, přičemž také konstrukční provedení zařízení podle vynálezu může být ještě obměňováno pomocí použití technických ekvivalentů nebo jiných kombinací konstrukčních znaků.
Jak již bylo řečeno, k dvojici pomocných válečků 21 ie podobné jako u dosud známých řešení přiřazeno odstřihovací ústrojí, která přízi 2 zkracuje na požadovanou délku. Kromě toho je dvojici pomocných válečků 21 přiřazeno známým způsobem měřicí ústrojí pro měření vracené příze 2, které stanovuje počet otáček dvojice pomocných válečků 23./ a tím také délku vracené příze 2·
Jak je v příkladném provedení podle obr. 1 naznačeno čárkovanými čarami, do dráhy příze 3_ mezi dvojici odtahových válečků 13 a cívkou 33 umístěn odkláněcí orgán 25 pro odklánění příze 3 z její původně přímé dráhy. Při nasátí příze 2 na povrchu cívky 22 je tato příze 2 dále vedena k odkláněcímu orgánu 25. Je-li příze 2 P° odtažení na předepsanou délku přemístěna potom pomocí dvojice pomocných válečků 21 k odsávací trubici 12/ je vedena po zakřivené dráze. Měřicím ústrojím pro měření délky vracené příze 2/ které je tvořeno například časovým členem, řídícím délku časového intervalu, určujícího dobu přívodu proudu k pohonné jednotce dvojice pomocných válečků 21, se dvojice pomocných válečků 21 otočí zpět o stanovený počet otáček ve směru vracení příze 2· Přitom konec příze 2 dosáhne do odtahové trubice 12 do předně stanovené polohy, která je na obr. 1 vyznačena jako první poloha B-j_. V této první poloze B-j_ se konec příze 2 nachází mezi oběma konci odtahové trubice 12, kde je držen podtlakem, panujícím ve spřádacím zařízení. Tato první poloha Bq_ je zvolena tak, že její vzdálenost od konce odtahové trubice 12 ve směru odtahu příze 2 je v podstatě stejné velká jako zbývající dráha, kterou příze 2 musí urazit po odklonění odkláněcího orgánu 25 ve srovnání s normální dráhou příze 2 mezi dvojicí odtahových válečků 13 a cívkou 33.
Příze 2 se potom uvolní od pomocných válečků 21 a může se tím dostat z oblasti ústí odtahové trubice 12. Při zapřádání se potom příze 2 shodí s odkláněcího orgánu 25 a její konec se přemístí z první polohy Blf která je pohotovostní polohou, až do oblasti sběrného povrchu spřádacího rotoru 11, který je vybrán za příklad spřádacího orgánu, kde se napojí na mezitím přivedenou stužku, vláken. V časové koordinaci s odhozem příze 2 s odkláněcího orgánu 25 se spustí zapřádací odtah, prováděný cívkou 33.
Uvolněný úsek příze 3 má, jak již bylo řečeno, v podstatě stejnou délku jako je vzdálenost pohotovostní první polohy B-j_ podél dráhy odtahu příze 2 od sběrného povrchu, to znamená od sběrného žlábku spřádacího rotoru 1. Přitom však není třeba brát ohled na rezervu příze 2 v odkloněném úseku, protože konec příze 3 musí být pro přerušení stužky vláken a navázání na vlákna ve sběrném žlábku určitou svou délkou uložen na obvodu sběrného žlábku spřádacího rotoru 11. Uvolněním z dvojice pomocných válečků 21 a také s odkláněcího orgánu 25 se příze 2 vrací pouze účinkem podtlaku, který je udržován ve spřádacím zařízení, zpět do spřádacího rotoru 11. V závislosti na vlastnostech příze 2 probíhá její vracení různě rychle, přičemž se ukazuje, že příze 3, kterým je možno udělit větší zákrut, se dostávají do spřádacího rotoru 1 dříve a sledují působení podtlaku rychleji než příze , •které jsou málo elastické a mají proto větší sklony k překrucování nebo rozkrucování. Přitom dochází k určitému přizpůsobení zapřádacího procesu k vlastnostem příze 2/ což zvyšuje bezpečnost ·»* zapředení.
U spřádacích zařízení pro předení s otevřeným koncem, jejichž spřádací prvky mohou být zaměňovány za jiné spřádací prvky s jiným průměrem sběrné plochy, je zabezpečeno nastavení měřicího ústrojí pro měření vracené délky příze 2 právě použitému průměru sběrné plochy. Je-li například měřicí ústrojí vytvořeno ve formě digitálně nastavitelného časového relé, je postačující nastavit odpovídající čas jako digitální hodnotu, odpovídající danému průměru, čímž je určena pracovní doba motoru ovládajícího pohon dvojice pomocných válečků 21, a tím také délku vraceného úseku příze 2·
Na obr. 1 je čárkovanými čarami naznačen obrys jiného spřádacího rotoru 110, který má ve srovnání s prvním spřádacím rotorem 11 větší průměr. Aby bylo zajištěno vždy stále stejné vracení příze 2 bez ohledu na konkrétní průměr spřádacího rotoru 11, 110 k zapřádání a stále stejná délka dráhy vracené příze 2/ zabezpečovaná odkláněcím orgánem 25, je časové relé nastaveno na delší čas, odpovídající většímu průměru, takže dvojice pomocných válečků 21 dopravuje přízi 2 až do druhé pohotovostní polohy B2- Vlastní vratný pohyb příze 2 k zapřádání se opět zajišťuje pomocí popsaného odkláněcího orgánu 25. který v případě potřeby uvolní zásobu příze 2/ vedenou po lomené dráze.
V principu není sice nezbytné, aby odkláněcí orgán 25 byl již před vracením příze 3 přiveden dvojicí pomocných válečků 21 do své pracovní polohy, avšak ušetří se tím synchronizované vracení příze 2 zpět od cívky 33, které navazuje na vytváření zásoby příze 2/ které je nezbytné, jestliže odkláněcí orgán 25 vytváří zásobní délku příze 2 teprve v pozdějším časovém intervalu.
Jak bylo v předchozím popisu uvedeno, je pro provádění způsobu zapřádání příze 2 podle vynálezu podstatné, aby se zákrut, udělovaný přízi 2 v zapřádací fázi, rozšiřoval po přízi 2 2 úseku, ve kterém je udělován, po délce příze 2 do podstatně větší vzdálenosti než tomu bylo u dosud známých dopřádacich postupů, přičemž zákrut se má šířit podél příze 2 směrem od spřádacího rotoru 11. Přitom je nutné, aby síly, které mohou způsobit přerušení udílení zákrutu, byly udržovány v úseku příze 2 u cívky 21 na menších hodnotách než v části úseku, přivrácené ke spřádacímu rotoru 11, přičemž snížení velikosti těchto sil má dosahovat takového stupně, jaký dovolují konstrukční možnosti a rozhraní má být přesunuto co nejvíce k cívce 21· Toho je možno dosáhnout tím, že se vyloučí jakýkoliv ohyb příze 2 v průběhu zapřádání nebo se omezí do té míry, že nepředstavuje překážku pro šíření zákrutu. Toho je možno dosáhnout tím, že dvojice odtahových válečků 13 nebo alespoň jejich hnací váleček se vykloní v průběhu zapřádání z dráhy příze 2· Je-li zvednutím přítlačného válečku nad poháněný váleček dvojice odtahových válečků 13 sevření příze 2 přerušeno, může se zákrut šířit po přízi 2 směrem k cívce 33 vcelku nerušeně, zatímco šíření zákrutu do spřádacího rotoru 11 je ztíženo ohybovou hranou v ústí odtahové trubice 12., přivrácené ke spřádacímu rotoru 11.
Pomocný odtah při zapřádání probíhá u předchozího příkladnéCS-277393 B6 ho provedení zařízení podle vynálezu výhradně individuelním pohonem cívky 33, avšak je technicky možné zabezpečit tento pomocný odtah příze 3 i jinými technickými prostředky nezávisle na cívce 33. Například může být pomocí obslužného automatu 2 přiveden do dráhy příze £ v blízkosti cívky 33 přídavná dvojice pomocných odtahových válečků 900. Přesto zůstává výhodnějším takové příkladné provedení zařízení podle vynálezu, u kterého se provádí odtah příze 3. v zapřádací fázi a je prováděn výlučně cívkou 33, protože při tomto druhu odtahu není třeba zařízení opatřovat dalšími součástmi, je zcela postačující jen zvolit vhodné pružné prvky, například tažné pružiny 7.
Na obr. 3 a 4 je znázorněno obměněné příkladné provedení zařízení podle vynálezu, opatřeného touto dvojicí pomocných odtahových válečků 900. Toto příkladné provedení je zvláště výhodné v takovém případě, jestliže se vyskytuje ve spojení s navazovacím ústrojím pro navazování příze 3., například s uzlovačem, splétacím ústrojím a podobně, kterým může být místo napojení příze 3_, vytvořené zapředením, nahrazeno uzlem nebo jiným druhem spoje.
Dvojice pomocných odtahových válečků 900, které jsou umístěné mezi spřádacím rotorem 11 a dvojicí odtahových válečků 13, se nachází ve znázorněném příkladném provedení stejně jako některá další ústrojí a součásti, které budou popsány v další části popisu, na obslužném automatu 2 a mohou být v případě potřeby přemístěny na své pracovní místo. Příze 3, může být vložena mezi tuto dvojici pomocných odtahových válečků 900, nacházejí-li se tyto pomocné odtahové válečky 900 v blízkosti dráhy příze 3., nasáté do odsávací trubice 20, pomocí neznázorněných a pro tento účel běžně používaných technických prostředků. Na straně dvojice pomocných odtahových válečků 900, odvrácené od spřádacího rotoru 11, je umístěno ústí 91 odsávacího ústrojí 90 pro odsávání příze 3_, které je přemístitelné do dráhy vedení příze 3_, takže při. poklesu napětí v úseku příze 3. mezi dvojicí pomocných odtahových válečků 900 a cívkou 33 může zachytit přebytečnou délku příze 3.. K ústí 91 odsávacího ústrojí 90 je přiřazeno stříhací ústrojí 92, které je ovládáno ovládací jednotkou. Stříhací ústrojí 92 je ve znázorněném příkladném provedení umístěno na nosném ramenu 94, které je uloženo jedním svým koncem výkyvně kolem osy 93, ovšem v jiném výhodném příkladném provedení může být stříhací ústrojí 92 upevněno na odsávacím ústrojí 90 před ústím 91 odsávací trubice. Na straně stříhacího ústrojí 92, odvrácené od ústí 91 odsávací trubice, je umístěna přízová svěrka 95, která je ve znázorněném příkladném provedení ovládána společně se stříhacím ústrojím 92 elektromagnetem 96.
Navazovací ústrojí 97 pro navazování příze 3, tvořené například uzlovačem, je umístěno v dráze příze 3. mezi dvojicí odtahových válečků 13 a dvojicí pomocných odtahových válečků 900. Mezi dvojicí odtahových válečků 13 a navazovacím ústrojím 97 pro navazování příze £ se nachází ústrojí 98 pro vytváření zásoby příze 3. a mezi navazovacím ústrojím 97 a dvojicí pomocných odtahových válečků 900 je umístěn odkláněcí orgán 99., který společně ;s nasávaci hubicí 24 udržuje přízi 3 přiváděnou k cívce 33., na přesně stanovené dráze. Nasávaci hubice 24 je přemístitelná ze zachycovaci polohy, ve které může zachytit úsek příze 3 mezi cívkou 33 a přízovou svěrkou 95, do polohy zobrazené na obr. 4.
Zařízení podle příkladů provedení zobrazených na obr. 3 a 4 pracuje následujícím způsobem:
Při přetrhu příze. 2 se spřádací ústrojí zastaví stejně jako u příkladu na obr. 1 a ke spřádacímu místu s přetrhem se dopraví obslužný automat 2. Také příprava a nasávání příze 2 probíhá u tohoto příkladného provedení stejně jako u předchozího příkladu. Jakmile je do odsávací trubice 20 nasáta dostatečná délka příze 2 a j® zabezpečeno její spolehlivé držení v odsávací trubici 20./ vloží se příze 2 neznázorněnými a obvykle používanými technickými prostředky do svěrné linie mezi dvojicí pomocných odtahových válečků 900, nacházejících se v blízkosti dráhy příze 2· Zpětným otáčením cívky 33 se odvine další úsek příze 2/ který je nyní zachycen ústím 91 odsávacího ústrojí 90., nacházejícím se v blízkosti dráhy příze 2 mezi cívkou 33 a dvojicí pomocných odtahových válečků 900, a odsát ve formě smyčky 37. Jakmile se odsávacím ústrojím 90 nasála dostatečná délka příze 2/ která je nutná pro zapřádání, cívka 33 se zastaví a úsek 38 příze 2 mezi cívkou a ústím 91 odsávacího ústrojí 90 se oddělí pomocí stříhacího ústrojí 92 a jeden z oddělených konců dvojice odtahových válečků 13 se zachytí přízovou svěrkou 95.
Nasávací hubice 24 se nyní přemístí do dráhy příze 2 mezi cívku 33 a přízovou svěrku 95 a obnoví se zpětné otáčení cívky 33. Přízová svěrka 95 uvolní zachycený úsek 38 příze 2 a ten se zachytí v nasávací hubici 24. Jestliže je délka příze 2/ zachycená v nasávací hubici 24, dostatečná ke spolehlivému držení úseku 38 příze 2 i při výkyvném pohybu nasávací hubice 24, přemístí se nasávací hubice 24 do polohy těsně za dvojicí odtahových válečků 13. uvažováno ve směru odtahu příze 2 2 odtahové trubice 12. Potom se odkláněcí orgán 99 překývne do dráhy příze 2 mezi cívkou 33 a nasávací hubicí 24 a tím se příslušný úsek 38 příze 2 vykloní.
Nezávisle na tom se příze 2/ probíhající od nasávacího ústrojí 90 k odsávací trubici 20 a vedená mezi dvojicí pomoc ných odtahových válečků 900, zachytí dvojicí pomocných válečků 21. upraví se na délku potřebnou pro zapřádání a přivede se k odsávací trubici 12. Dvojice pomocných válečků 21 a dvojice pomocných odtahových válečků 900 se nyní uvedou současně do synchronizovaného zpětného otáčivého pohybu, takže příze 2 s® vrátí zpět do spřádacího rotoru 11. Potom se sevření dvojice pomocných válečků 21 uvolní, potom se pomocné válečky 21 vrátí do svých výchozích poloh. Sevření dvojice pomocných odtahových válečků 900, jejichž smysl otáčení se nyní obrátí, zůstává zachováno. Obrácením smyslu otáčení dvojice pomocných odtahových válečků 900 se příze 2 odtahuje ze spřádacího rotoru 11. Příze 2 se přitom přivádí k odsávacímu ústrojí 90, které přebírá zapředenou přízi 2·
Stejně jako u zapřádacího odtahu zajišťovaného cívkou 32/ j® také v tomto příkladném provedení příze 2 uvolňována ve značné délce. Zákrut příze 2/ udílený spřádacím rotorem 11 udržovaným ve vysokých otáčkách, se tedy může rozšiřovat na značnou vzdálenost, přičemž šíření zákrutu až na sběrnou plochu spřádací jednotky, popřípadě až do jejího sběrného žlábku je omezeno odporem, který je vytvořen ohybovým místem příze 2 přes hranu ústí odtahové trubice 12, které je obráceno do vnitřního prostoru spřádacího rotoCS 277393 B6 ru 11, takže k přenosu nadměrného zákrutu do úseku příze 3, nacházejícího se ve spřádacím rotoru 11, by bylo třeba podstatně delší doby. V určitých mezních hranicích je možno volit otáčky spřádacího rotoru 11 podle délky odstupu mezi dvojicí pomocných odtahových válečků 900 a odtahovou trubicí 12.
Nasávací hubice 24 a odkláněcí orgán 99 zaujímají vzhledem k dráze příze 3, odtahované dvojicí pomocných odtahových válečků 900 ze spřádacího rotoru 11, takovou polohu, že úsek příze 3 mezi nasávací hubicí 24 a odkláněcím orgánem 99 je v podstatě rovnoběžný s úsekem příze 3. mezi odtahovou trubicí 12 a dvojicí pomocných odtahových válečků 900. Cívka 33 je nyní udržována v klidu.
V další pracovní operaci se ústrojí 98 pro vytváření zásoby příze 2 vykývne do dráhy odtahované příze 3, přiváděné z odtahové trubice 12 na dvojici pomocných odtahových válečků 900. Bezprostředně nato se přemístí do dráhy příze 3. a jejího úseku 38 navazovací ústrojí 97. Zatímco se provádí navazování příze 3, musí se v oblasti navazovacího ústrojí 97 jak příze 3, tak také její následující úsek 38 uvést do klidu. Toho se dosáhne tím, že příze 3, přicházející ze spřádacího rotoru 11, se zatím ukládá do ústrojí 98 pro vytváření zásoby příze 3, přičemž následující úsek 38 příze 3. se nepohybuje, protože cívka 33 je v klidu. Při napojování příze 2 se oba úseky příze 3, vedená k odsávacímu ústrojí 90 a k nasávací hubici 24, oddělí a odvedou.
Po dokončení napojovací operace opět uvolní navazovací ústrojí 97 přízi 3, vedenou nyní od spřádacího rotoru 11 k cívce 33. Cívka 33 se spustí na hlavní navíjecí válec 31 a uvede se tak do otáčivého pohybu, přičemž zásoba příze 3 se z ústrojí 98 pro vytváření její zásoby opět odebere. Také odkláněcí orgán 99 nyní přízi 3_ uvolní a příze 3. tak zaujme svou dráhu, při které probíhá obvyklý pracovní proces.
Má-li být použito zařízení z příkladů provedení vynálezu, zobrazených na obr. 3 a 4, aniž by bylo napojení příze 3, vytvořené jejím zapředením, nahrazeno jiným druhem spojení, potom nejsou uváděna v činnost stříhací ústrojí 92 a přízová svěrka 95. Současně se začátkem zapřádacího odtahu, prováděného pomocí dvojice pomocných odtahových válečků 900, nebo krátce potom se cívka 33 opět spustí na hlavní navíjecí válec 31 a v časové návaznosti k tomuto úkonu se známým způsobem příze 2 uvolní z dvojice pomocných odtahových válečků 900.
Při nízkých pracovních rychlostech může být náběhová rychlost odtahu volena libovolně; při vyšších rychlostech odtahu je však z důvodů již dříve uvedených výhodnější, jestliže je náběhová křivka odtahu přizpůsobena náběhové křivce podávání ojednocených vláken do spřádacího rotoru 11.
Při pohonu dvojice pomocných odtahových válečků 900 podle obr. 3 a 4 není udržování stanovené rozběhové křivky žádným problémem, protože poháněná hmota této dvojice pomocných odtahových válečků 900 zůstává stále stejná.
Aby se dosáhlo při zapřádacím odtahu, prováděném cívkou 33, požadovaných hodnot prokluzu, je nezbytné, aby zvedání cívky 33 nad hlavní navíjecí válec 31 a pohon cívky 33 obstarávala samostatná ústrojí. Principiálně je přitom možné, aby zvedací ústrojí 4 pro zvedání cívky 33 zabíralo přitom za navíjecí ramena 32. popřípadě za přídavné rameno 35, upevněné na navíjecích ramenech
32. a současně tvořilo podpěrné ústrojí 8, to znamená aby udržovalo cívku 33 s její osou po celou dobu odstraňování přetrhu příze 2 v® zvednuté poloze. Také v tomto případě se mění poloha výkyvného ramena 50 pomocného pohonného ústrojí 5 pro pohon cívky 33 podle velikosti návinu na cívce 33. takže také tady vyvíjí tažná pružina 2 různě velkou přítlačnou sílu v závislosti na průměru cívky 21· Ovšem při tomto konstrukčním vytvoření má na velikost sil vliv pouze poloměr cívky 21/ tedy polovina průměru, která ovlivňuje napětí tažné pružiny 7.
Je-li cívka 33 doplněna kontrolním ústrojím se světelnou závorou, je možno použiti takového ústrojí pro zvedání cívky 33, které udržuje mezeru mezi obvodem cívky 33 a obvodem hlavního navíjecího válce 31 stále stejnou bez ohledu na průměr cívky 33. Při tomto řešení je možno stejně jako u příkladu z obr. 1 využít celého průměru cívky 33 pro změnu napětí v přízi 2·
Kontrolní ústrojí se světelnou závorou může najít své uplatnění také v případě, kdy je zařízení opatřeno podpěrným ústrojím 8, které však nemá samostatnou hnací a podpěrnou páku.
Je-li podpěrné ústrojí 8 opatřeno samostatnou ovládací pákou 80 a podpěrnou pákou 81, je opatřeno spínacím ústrojím, které je tvořeno ve znázorněném příkladu provedení spínačem 85. Je-li to požadováno, může být místo něj použito spínacích pák, které zabezpečují odpojení ovládací páky 80 od druhého motoru 86 a její fixaci v určité poloze například pomocí západky. Také oba dorazy 82, 83 mohou být umístěny bud na ovládací páce 80 nebo na podpěrné páce 21/ popřípadě na obou pákách 80, 81.
Podpěrné ústrojí 8 se nemusí podpírat na přídavném ramenu 35 navíjecího ramene 32, al® může být podepřeno přímo na některé své části nebo na svém prodloužení.
Pružný prvek, spojený s výkyvným ramenem 50., může mít i jiné příkladné provedení než je zobrazeno v příkladném zobrazení, například je možno použít místo pružiny hydraulického nebo pneumatického válce s pístem. Místo tažné pružiny 7 je možno použít tlačné pružiny. Na obr. 2 je znázorněna jiná alternativa zařízení podle vynálezu, při které je použita torzní pružina 70, jejíž jedno rameno 71 je podepřeno na výkyvném ramenu 50 a jejíž druhé rameno 72 je podepřeno na ložisku 54., ve kterém je uložena osa výkyvného ramena 50. Jak ukazuje obr. 2, je takové řešení zvláště kompaktní a rozměrově nenáročné.
Hnací kladka 52 má ve znázorněném příkladném provedení plášť 53 z měkké pryže nebo z podobného materiálu. Tím se dosahuje zvětšení dosedací plochy kladky 52 na cívku 22/ protože plášť 53 se snaží působením přítlačné síly rozšířit do stran. Hnací kladka přitom může přenášet hnací účinek i na hladkou povrchovou plochu cívky 33, takže pohon je přenášen touto kladkou 52 na návin cívky 33 mnohem šetrněji než tomu bylo u dosud známých kovových kladek, opatřených na obvodě rýhováním, které je však pochopitelně také možno použít.
Ovládání a pohon různých konstrukčních prvků, zejména odsávací trubice 20, výkyvného ramena 50 a ovládací páky 80 nebo dalších neznázorněných prvků může být prováděno různými prostředky, například pomocí pneumatických nebo hydraulických válců. Znázorněné provedení se soustavou stavitelných pák, sestávající z dvouramenné páky 64, nastavitelného členu 65, dvojice šroubových vřeten 66, 67 a závitového pouzdra 68, je zvláště výhodné, jestliže první motor 60 pohání prostřednictvím vačkového hřídele 61 různé vačkové kotouče 62. například pro ovládání pohybu odsávací trubice 20 a/nebo pro· vykyvování dvojice pomocných válečků 21 a/nebo pro zvedání přítlačného válečku od pohonného válečku u dvojice odtahových válečků 13.. V tomto případě umožňuje zmíněná stavitelná soustava zvláště jednoduše přizpůsobení jednotlivých pohonů pracovním podmínkám, zejména jestliže přitom jednotlivé díly mají co nejvíce podobné dimenze.
Je také možné, aby doprava materiálu měla jiný směr, přičemž jednotlivé součásti zařízení potom musí mít odpovídající změněné rozmístění.

Claims (11)

1. Způsob zapřádání příze na stroji pro předení s otevřeným koncem, při kterém se příze vrací zpětným otáčením cívky a dvojice pomocných válečků a následně se obrácením směru otáčení cívky opět odtahuje ze spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem a po dosažení normální odtahové rychlosti se vloží mezi dvojici odtahových válečků, vyznačující se tím, že příze se po ukončení zpětného vracení uvolní od dvojice pomocných válečků a až do okamžiku vložení mezi dvojici odtahových válečků se odtahuje ze spřádacího zařízení výlučně cívkou.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že odtah příze se postupně zvyšuje až na hodnotu odpovídající plné účinnosti podávání ojednocených vláken do spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem.
3. Zařízení k provádění způsobu podle bodů 1 nebo 2, obsahující navíjecí ústrojí, opatřené navíjecím válcem pro pohon cívky, zvedacím ústrojím pro oddalování cívky od hlavního navíjecího válce a pohonným ústrojím pro pohon cívky při jejím oddálení od hlavního navíjecího válce, dvojici pomocných odtahových válečků pro zpětnou dopravu příze do spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem a dvojici odtahových válečků pro odtah příze ze spřádacího ústrojí pro předení s otevřeným koncem, vyznačující se tím, že dvojice pomocných válečků (21) je spojena s řídicím ústrojím (9) a zvedací a pohonné ústrojí obsahuje pomocnou hnací kladku (52), spřaženou s hnacím ústrojím.
4. Zařízení podle bodu 3, vyznačující se tím, že k pomocné hnací kladce (52) je přiřazeno přítlačné ústrojí, které je spojeno s ústrojím pro snímání průměru cívky (33).
5. Zařízení podle bodu 4, vyznačující se tím, že pomocná hnací kladka (52) dosedá na cívku (33) na její straně, odvrácené od hlavního navíjecího válce (31).
6. Zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že pomocná hnací kladka (52) je uložena na výkyvném ramenu (50), se kterým je spojen jeden konec torzní pružiny (70).
7. Zařízení podle bodů 5 nebo 6, vyznačující se tím, že výkyvné rameno (50) nesoucí pomocnou hnací kladku (52) je spojeno s ovládacím ústrojím pro ovládání výkyvného pohybu výkyvného ramena (50), obsahujícím otočný vačkový kotouč (62) a nastavitelnou soustavu pák a táhel, kterou je spojen vačkový kotouč (62) s výkyvným ramenem (50).
8. Zařízení podle nejméně jednoho z bodů 3 až 7, vyznačující se tím, že zvedací ústrojí obsahuje zvedací prvek (40) s tlouštkou (a), který má dráhu pohybu s jednou koncovou polohou mezi hlavním navíjecím válcem (31) a cívkou (33) a s druhou koncovou polohou mimo oblast hlavního navíjecího válce (31) a cívky (33), a podpěrné ústrojí (8), přiřazené k navíjecímu ramenu (32), které má dráhu pohybu s jednou koncovou polohou odpovídající místu, které je určeno polohou navíjecího ramena (32), ve které se zvedací prvek (40) nachází mezi hlavním navíjecím válcem (31) a cívkou (33).
9. Zařízení podle bodu 8, vyznačující se tím, že zvedací prvek (40) je u spřádacího stroje (1) s řadou spřádacích jednotek pro předení s otevřeným koncem umístěn u každé spřádací jednotky, přičemž podpěrné ústrojí (8) a pomocná hnací kladka (52) jsou umístěny na pojízdném obslužném automatu (2).
10. Zářízení podle bodů 8 nebo 9, vyznačující se tím, že podpěrné ústrojí (8) obsahuje ovládací páku (80), spojenou s ovladatelným pohonem, a podpěrnou páku (81), uloženou na ovládací páce (80) výkyvně mezi dvěma koncovými polohami a je opřena jedním svým ramenem o pružný prvek, zejména tlačnou pružinu (84), přičemž k druhé koncové poloze podpěrné páky (81) je přiřazen spínač (85), spojený s ovládacím ústrojím výkyvného pohybu ovládací páky (80).
11. Zařízení podle bodu 10, vyznačující se tím, že koncové polohy podpěrné páky (81) jsou vymezeny dvěma dorazy (82, 83) na ovládací páce (80).
CS83513A 1982-01-26 1983-01-26 Method of yarn spinning and apparatus for making the same CS277393B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3202428A DE3202428C2 (de) 1982-01-26 1982-01-26 Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens in einer Offenend-Spinnvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS51383A3 CS51383A3 (en) 1992-09-16
CS277393B6 true CS277393B6 (en) 1993-03-17

Family

ID=6153944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS83513A CS277393B6 (en) 1982-01-26 1983-01-26 Method of yarn spinning and apparatus for making the same

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4644742A (cs)
EP (2) EP0274016B2 (cs)
JP (2) JPS58174638A (cs)
CS (1) CS277393B6 (cs)
CZ (1) CZ277680B6 (cs)
DE (1) DE3202428C2 (cs)
GB (2) GB2115020B (cs)
HK (2) HK7587A (cs)
IN (1) IN160080B (cs)
MY (2) MY8700335A (cs)
SG (1) SG87486G (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3246993A1 (de) * 1982-12-18 1984-06-20 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines fadens in einer offenend-spinnvorrichtung
DE3418780A1 (de) * 1984-05-19 1985-11-21 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Verfahren und vorrichtung zum vorbereiten eines abgelaengten fadenendes zum wiederanspinnen einer offenend-spinnvorrichtung
DE3536850A1 (de) * 1985-10-16 1987-04-23 Zinser Textilmaschinen Gmbh Verfahrbare wartungseinrichtung fuer eine spinnmaschine
GB2192906B (en) * 1986-06-30 1988-06-29 Rieter Ag Maschf Open-end yarn piecer
DE3635510C2 (de) * 1986-10-18 1995-10-26 Schlafhorst & Co W Verfahren und Einrichtung zur Außerbetriebnahme und darauffolgenden Wiederinbetriebnahme einer OE-Rotorspinnmaschine
GB2199342A (en) * 1987-02-18 1988-07-06 Hollingsworth Uk Ltd Servicing robot for spinning machine
DE3719676C1 (de) * 1987-06-12 1988-09-29 Schubert & Salzer Maschinen Steuervorrichtung zum Antreiben und Stillsetzen eines Offenend-Spinnelementes
DE3814966A1 (de) * 1988-05-03 1989-11-16 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen einer offenend-spinnvorrichtung
US5170953A (en) * 1988-08-12 1992-12-15 Hans Stahlecker Servicing apparatus which can be moved along a spinning machine and has devices for seeking a yarn end from a spool package
DE3936748A1 (de) * 1989-05-05 1990-11-08 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines fadens an einer mit einem spinnrotor arbeitenden offenend-spinnvorrichtung
DE3918946A1 (de) * 1989-06-09 1990-12-13 Schubert & Salzer Maschinen Vorrichtung und verfahren zum anspinnen eines fadens an einer offenend-spinnvorrichtung
DE3930136A1 (de) * 1989-09-09 1991-03-21 Schlafhorst & Co W Verfahren und einrichtung zur uebergabe eines fadens an eine spulstelle einer textilmaschine
IT1243473B (it) * 1990-08-01 1994-06-15 Savio Spa Dispositivo e procedimento per la captazione e la preparazione del bandolo per il riattacco in un filatoio open-end
US5414985A (en) * 1991-03-01 1995-05-16 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag Process and apparatus for piecing a thread in open-end spinning
IT1258920B (it) * 1991-05-11 1996-03-01 Procedimento e dispositivo per l'allacciamento del filo di un dispositivo di filatura ad estremita' aperta
DE4131179C2 (de) * 1991-09-19 1996-12-05 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Stillsetzen einer Aufwickelspule
EP0585603B1 (de) * 1992-08-07 1995-09-20 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau AG Verfahren zum Betrieb einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE9317052U1 (de) * 1993-11-08 1994-01-13 Schlafhorst & Co W Antriebsrolle für den rotatorischen Friktionsantrieb einer Textilspule
DE4404538C1 (de) * 1994-02-12 1995-04-27 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
CZ281245B6 (cs) * 1995-03-14 1996-07-17 Maschinenfabrik Rieter Ag Způsob ustavování ústí vyhledávací hubice proti obvodu cívky a obslužné zařízení k provádění tohoto způsobu
DE19634300A1 (de) * 1996-08-24 1998-02-26 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens an einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE10217243B4 (de) * 2002-04-15 2012-05-03 Rieter Ingolstadt Gmbh Verfahren zum Anspinnen eines Fadens an einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE10304729A1 (de) * 2003-02-06 2004-08-19 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens in einer Offenend-Spinnvorrichtung
US8167783B2 (en) * 2006-04-11 2012-05-01 Pack-Tiger Gmbh Machine for the manufacture of paper padding
JP2019034814A (ja) * 2017-08-16 2019-03-07 村田機械株式会社 糸巻取ユニット

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT260075B (de) 1965-09-06 1968-02-12 Vyzk Ustav Bavlnarsky Vorrichtung zum Abzug des Garnes aus der Spinnvorrichtung einer Spinnanlage
CH508745A (de) * 1969-02-25 1971-06-15 Toyoda Automatic Loom Works Verfahren zum automatischen Anspinnen eines Fadens nach einem Fadenbruch an einer Spinnstelle einer ringlosen Spinnmaschine und Spinnmaschine zu dessen Durchführung
US3695017A (en) * 1969-03-15 1972-10-03 Daiwa Spinning Co Ltd Automatic yarn piecing apparatus for spindleless spinning machine
BE759650A (fr) * 1969-12-03 1971-04-30 Schubert & Salzer Maschinen Procede et dispositif pour la filature de rubans de fibres
DE2039473C3 (de) * 1970-08-08 1979-04-26 Zinser Textilmaschinen Gmbh, 7333 Ebersbach Offenendspinnmaschine
DE2130690A1 (de) * 1971-06-21 1972-12-28 Skf Kugellagerfabriken Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Wiederanspinnen eines gebrochenen Fadens in einer Offen-Ende-Spinnvorrichtung
DE2242151C3 (de) * 1972-08-26 1980-02-28 Karl 5600 Wuppertal Bous Vorrichtung zum Offenendspinnen
DE2321775C3 (de) * 1973-04-30 1979-07-05 Fritz 7341 Bad Ueberkingen Stahlecker Längs einer Offenendspinnmaschine verfahrbare Vorrichtung zum Anspinnen
DE2458042C2 (de) * 1974-12-07 1985-06-05 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Offenend-Spinnmaschine mit einer Vielzahl von Spinnstellen und einem verfahrbaren Wartungsgerät zum Anspinnen nach einem Fadenbruch
DE2541589A1 (de) * 1975-09-18 1977-03-24 Schlafhorst & Co W Vorrichtung zum selbsttaetigen anspinnen
DE2620806C2 (de) * 1976-05-11 1986-04-17 Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker Verfahren zum Übergeben eines laufenden Fadens von einer Anspinnvorrichtung an ein Spinnaggregat
DE2620805C2 (de) * 1976-05-11 1986-02-13 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens
DE2625179A1 (de) * 1976-06-04 1977-12-15 Stahlecker Fritz Offenend-spinnmaschine mit einer verfahrbaren anspinnvorrichtung
DE2728003C2 (de) * 1977-06-22 1986-12-18 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Entlang einer Offenend-Spinnmaschine verfahrbare Anspinneinrichtung
DE2850729C2 (de) * 1978-11-23 1986-03-13 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens
DE2910814A1 (de) * 1979-03-20 1980-10-02 Stahlecker Fritz Verfahren und offenend-spinnmaschine zum anspinnen eines fadens an einem spinnaggregat

Also Published As

Publication number Publication date
GB2115020A (en) 1983-09-01
EP0274016B1 (de) 1990-07-04
DE3202428C2 (de) 1986-06-05
GB2138849B (en) 1986-06-18
JPS58174638A (ja) 1983-10-13
EP0274016A2 (de) 1988-07-13
EP0084659A3 (en) 1985-12-04
IN160080B (cs) 1987-06-27
US4644742A (en) 1987-02-24
CS51383A3 (en) 1992-09-16
CZ277680B6 (en) 1993-03-17
JPH0316405B2 (cs) 1991-03-05
JPH0376829A (ja) 1991-04-02
EP0274016A3 (en) 1988-08-03
JPH0418048B2 (cs) 1992-03-26
EP0274016B2 (de) 1993-08-25
MY8700268A (en) 1987-12-31
GB8410854D0 (en) 1984-06-06
MY8700335A (en) 1987-12-31
GB2138849A (en) 1984-10-31
DE3202428A1 (de) 1983-08-11
HK7587A (en) 1987-01-28
CS53588A3 (en) 1991-11-12
GB8302075D0 (en) 1983-03-02
HK9487A (en) 1987-02-06
SG87486G (en) 1987-03-27
EP0084659B1 (de) 1989-02-22
GB2115020B (en) 1986-06-11
EP0084659A2 (de) 1983-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS277393B6 (en) Method of yarn spinning and apparatus for making the same
CS277008B6 (en) Apparatus for stable fiber sliver automatic feeding
GB2035395A (en) Method and device for joining thread
CZ286293B6 (cs) Způsob zapřádání bezvřetenového spřádacího ústrojí a zařízení k jeho provádění
CS203112B2 (en) Automated full bobbin exchange in spinning frames
CS254951B2 (en) Method of spinning-in on break spinning machines
CS275675B6 (en) Process for removing spots of a yarn extensions and apparatus for making the same
EP2423142B1 (en) Method for operating a yarn winder
GB1601167A (en) Open end spinning machines
CZ284503B6 (cs) Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem
CN101712424B (zh) 自动启动制造交叉卷绕筒子的纺织机械工位的方法
US4559773A (en) Method and apparatus for restarting a yarn spinning apparatus
CZ288492A3 (en) Process and apparatus for making supply package on rotating tube
US4787566A (en) Method and means for guiding spliced yarn in a textile winder
CZ235092A3 (en) Method of controlling working operations between a handling automatic machine and a textile machine spinning station
CZ283326B6 (cs) Způsob zapřádání niti a zařízení k provádění způsobu
CZ281430B6 (cs) Způsob a zařízení k navíjení nitě na kuželovou cívku u dopřádacích strojů s otevřeným koncem
FR2630460A1 (fr) Procede et dispositif pour former des bobines sur lesquelles deux composants d&#39;un fil sont enroules d&#39;une maniere etalee
JPH03505240A (ja) 紡績機の作動方法及びその方法を実施するためのサービスロボット
CZ2006507A3 (cs) Zpusob zaprádání príze na bezvretenovém doprádacím stroji a sprádní místo k jeho provádení
JPH07138820A (ja) オープンエンド紡糸機の糸継ぎ方法および装置
CZ284729B6 (cs) Zařízení pro obnovení spřádacího procesu na bezvřetenovém dopřádacím stroji
CZ290319B6 (cs) Poloautomatické zapřádací zařízení pracovního místa bezvřetenového dopřádacího stroje
US4711082A (en) Method and apparatus for starting up a friction spinning assembly
EP1035058B1 (en) Device for forming a start bunch in an automatic winder