CZ20011099A3 - Způsob a zařízení pro výrobu příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení - Google Patents

Způsob a zařízení pro výrobu příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ20011099A3
CZ20011099A3 CZ20011099A CZ20011099A CZ20011099A3 CZ 20011099 A3 CZ20011099 A3 CZ 20011099A3 CZ 20011099 A CZ20011099 A CZ 20011099A CZ 20011099 A CZ20011099 A CZ 20011099A CZ 20011099 A3 CZ20011099 A3 CZ 20011099A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
rotor
speed
drive
spinning rotor
Prior art date
Application number
CZ20011099A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Lovas
Romeo Pohn
Adalbert Stephan
Original Assignee
Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag filed Critical Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag
Publication of CZ20011099A3 publication Critical patent/CZ20011099A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/42Control of driving or stopping
    • D01H4/44Control of driving or stopping in rotor spinning
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/48Piecing arrangements; Control therefor
    • D01H4/50Piecing arrangements; Control therefor for rotor spinning

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Tento vynález se týká způsobu podle předvýznakové části nároku 1 a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
U dnes obvyklých vysokých provozních otáček spřádacího rotoru nelze zapředení za provozních podmínek provést vůbec nebo je lze provést jen s obtížemi, přičemž vznikající zápředek též nevyhovuje kladeným požadavkům. Proto se zapřádání provádí zpravidla při nižších zapřádacích otáčkách spřádacího rotoru, přičemž přívod vláken a odtah zapředené příze ze spřádacího rotoru se přizpůsobí otáčkám spřádacího rotoru rozbíhajícího se na vyšší rychlost nejpozději po zapředení (DE 2360296 A1).
Je rovněž známo udržovat otáčky spřádacího rotoru během zapřádání v zadaném rozsahu otáček. Za tímto účelem je spřádacímu rotoru přiřazena brzda, která v závislosti na aktuálních měřených otáčkách spřádacího rotoru na něj působí nebo nepůsobí (DE 44 03 120 A1). Tímto způsobem však lze otáčky rotoru ovlivňovat jen přibližně, protože změnu působení brzdy lze provést jen jako důsledek zjištěné odchylky otáček, takže nelze zabránit tomu, aby skutečné otáčky spřádacího rotoru oscilovaly okolo zadaných jmenovitých otáček.
Úkolem tohoto vynálezu je vytvořit možnost regulovat otáčky rotoru požadovaným způsobem nejen během zapřádání nýbrž během doby, během níž se otáčky rotoru odchylují od jeho provozních otáček.
Podstata vynálezu
Tento úkol je podle vynálezu řešen význaky nároku 1. Použitím hnacího převodového zařízení lze spřádací rotor během zapřádání, během něhož spřádací rotor nemá své provozní otáčky, pohánět přesně požadovanými otáčkami resp.
přesně požadovaným průběhem otáček.
• ·
• ·
Hnací převodové zařízení přitom může být v akci po celou dobu až do dosažení provozních otáček spřádacího rotoru. Je však též možné je dezaktivovat již dříve, dosáhne-li se kontrolovaného průběhu otáček spřádacího rotoru jinými opatřeními.
S výhodou je pro hnací převodové zařízení podle nároku 2 uspořádáno hnací zařízení na obslužném zařízení, takže takové hnací zařízení nemusí být vytvořeno samostatně pro každé bezvřetenové dopřádací zařízení. Řešení podle vynálezu je takto úsporné z hlediska materiálové i prostorové náročnosti. Přímým řízením otáček rotoru se dosahuje velmi přesného průběhu otáček rotoru.
S výhodou se otáčky spřádacího rotoru řídí během zapřádání podle nároku
3. Tímto způsobem řízení otáček rotoru je umožněno tyto otáčky pro zapřádání udržovat na takové úrovni nebo v takovém rozmezí, což ohledně výsledku zápředku vede k optimálním výsledkům.
Je výhodné, jestliže po provedeném zapředení se rozběh spřádacího rotoru na jeho provozní otáčky provede podle nároku 4 koordinovaně s podáváním vláken a/nebo s odtahem vypřádané příze ze spřádacího rotoru. Přitom může být velmi výhodné, jestliže podle nároku 5 jsou referenční veličinou, podle níž jsou řízeny rozběh spřádacího rotoru a podávání vláken, nikoliv otáčky spřádacího rotoru nýbrž například - vzhledem k rozdílné setrvačnosti cívky, na niž se navíjí odtahovaná příze, při rozdílném stupni velikosti návinu příze na cívku - otáčky této cívky.
Je rovněž užitečné, jestliže podle nároku 6 se pro řízení otáček spřádacího rotoru berou v úvahu vlastnosti spřádaného vlákenného materiálu případně vyráběné příze.
Alternativně lze pro řešení vytýčeného úkolu použít způsob podle nároku 7, podle něhož na obslužném zařízení není vytvořeno žádné hnací zařízení pro spřádací rotor, nýbrž spřádací rotor je v každé pracovní fázi poháněn potřebnou rychlostí obslužným zařízením řízenou změnou převodového poměru mezi spřádacím rotorem a hnacím zařízením umístěným ve spřádacím nebo pracovním místě.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se podle nároku 8 udržují otáčky rotoru během zapřádání alespoň v podstatě konstantní.
• · · · • ·
Podle dalšího výhodného zdokonalení způsobu lze podle nároku 9 přiřadit hnací převodové zařízení ne k samému spřádacímu rotoru nýbrž k některému členu, který je se spřádacím rotorem v přímém nebo nepřímém hnacím spojení.
K provádění způsobu slouží podle vynálezu zařízení podle nároku 10. Přiřazením řiditelného hnacího převodového zařízení ke spřádacímu rotoru lze spřádací rotor pohánět přesně tou nízkou rychlostí, která je žádoucí pro zapřádání.
Podle výhodného provedení zařízení podle vynálezu může být podle nároku 11 k hnacímu převodovému zařízení přiřazeno řiditelné hnací zařízení, které může být při účelném zdokonalení zařízení podle vynálezu vytvořeno jako součást zapřádacího zařízení.
Zaprádací zařízení obsahuje podle nároku 13 s výhodou ovládací člen pro ovládání hnacího převodového zařízení.
Podle vynálezu může být podle nároku 14 zařízeno, že hnací převodové zařízení je během zapřádání v hnacím spojení se spřádacím rotorem nikoliv přímo nýbrž nepřímo prostřednictvím jednoho nebo několika vložených členů.
Podle výhodného provedení předmětu vynálezu je podle nároku 15 a/nebo 16 vytvořeno třecí kolo, jímž je spřádací rotor poháněn přes opěrný kotouč, jímž je podpírán spřádací rotor.
Řídicí zařízení je podle nároku 17 s výhodou programovatelné. Přitom lze při účelném zdokonalení zařízení podle vynálezu podle nároku 18 a/nebo 19 vytvořit řídicí spojení mezi pohony spřádacího rotoru, podávacího zařízení a odtahového zařízení pro zapředenou přízi.
Je výhodné, jestliže se pro řízení otáček rotoru použije podle nároku 20 a/nebo 21 zařízení dodávající referenční veličinu. Mimoto lze podle nároku 22 použít zařízení pro ovlivňování průběhu otáček spřádacího rotoru v závislosti na vlastnostech spřádaného vlákenného materiálu případně vyráběné příze.
Způsob a zařízení podle vynálezu umožňují jednoduchým způsobem přesné řízení otáček rotoru během zapřádání. Takto lze zlepšit spolehlivost při zapřádání i výsledný zápředek.
Přehled obrázků na výkrese
V dalším budou příklady provedení vynálezu vysvětleny s odkazem na výkresy, kde značí obr. 1 schematický bokorys zařízení podle vynálezu vytvořeného na rotorovém dopřádacím stroji včetně jeho řídicích obvodů a obr. 2 schematické znázornění hnacích poměrů ve vztahu ke spřádacímu rotoru během zapřádání, během klidu a během normálního provozu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je na levé straně čárkovaně naznačen rotorový dopřádací stroj 1, kdežto na pravé straně je čerchovaně naznačeno obslužné zařízení 2.
Rotorový dopřádací stroj 1 obvykle obsahuje několik stejných pracovních míst 10 uspořádaných vedle sebe a podél nichž může pojíždět zmíněné obslužné zařízení 2, aby v případě potřeby mohlo obsloužit každé z těchto pracovních míst 10, například aby plnou cívku 110 nahradilo (neznázorněnou) prázdnou dutinkou nebo aby na některém pracovním místě 10 po přerušení výroby zapředlo přízi F a tak obnovilo předení.
Na každém z těchto vedle sebe uspořádaných pracovních míst 10 je vytvořeno bezvřetenové dopřádací zařízení 3, jehož spřádacím členem je spřádací rotor 30, který podle znázorněného příkladu provedení obsahuje hřídel 31, jímž je uložen a poháněn. Spřádací rotor 30 je známým způsobem svým hřídelem uložen v klínu opěrných kotoučů 32. Dále je obvykle vytvořena ještě jedna axiální opěra pro spřádací rotor 30. Od znázornění a popisu této opěry bylo upuštěno, protože není potřebná pro pochopení tohoto vynálezu. To platí i pro další obvyklé členy, které nejsou na vyobrazeních znázorněny a tudíž ani vysvětleny, avšak samo sebou se rozumí, že takové členy a agregáty jsou vytvořeny obvyklým způsobem.
Hnací řemen 12 probíhající podél řady pracovních míst 10 pohání při normální výrobě spřádací rotor vysokými, tedy provozními otáčkami.
Aby bylo možno spřádací rotor 30 v případě potřeby zastavit, je vytvořeno zařízení 4 obsahující jednak zvedací zařízení 40 pro zvednutí hnacího řemene 12 od hřídele 31 rotoru, jednak brzdové zařízení 41 pro zastavení spřádacího rotoru
30, které lze uvést do polohy, v níž působí na hřídel 31 rotoru. Zvedací zařízení 40 • · ·♦ » · · • · · · • · • · »·♦ · ·· a brzdové zařízení 41 jsou podle znázorněného provedení navzájem pohybově spřažena táhly 42 takovým způsobem, že při zvednutí hnacího řemene 12 od hřídele 31 rotoru se k němu přisune brzdové zařízení 41 a při uvolnění hřídele 31 rotoru brzdným zařízením 41 se hnací řemen 12 opět přistaví ke hřídeli 31 rotoru, přičemž v určité mezipoloze je hřídel 31 rotoru brzdovým zařízením 41 uvolněn, aniž by hnací řemen 12 již dosedal na hřídel 31 rotoru.
Táhla 42 jsou spojena s hnacím nebo manipulačním zařízením 43, které je řídicím vedením 172 spojeno s řídicím zařízením 17. Tímto manipulačním zařízením 43 lze řídit uvedené stavy pohonu spřádacího rotoru 30 (pohon hnacím řemenem 12, odpojení hnacím řemenem 12 a brzdovým zařízením 41, případně klidový stav přiřazeným brzdovým zařízením 41).
Vlákna určená ke spřádání (neznázorněna) jsou ke spřádacímu rotoru přiváděna pomocí rozvolňovacího zařízení 13, jímž se tato vlákna známým způsobem rozvolňují z předního konce pramene B, který je přiváděn pomocí podávacího zařízení. To obsahuje obvykle podávači válec 140, který je poháněn pohonem 141. S podávacím válcem 140 spolupracuje podávači stoleček 142, který je vystaven tlačnému působení například tlačnou pružinou nebo podobně, aby elasticky svíral pramen B mezi sebou a podávacím válcem 140.
Pohon 141 podávacího zařízení 14 je řídicím vedením 170 spojen sjiž zmíněným řídicím zařízením 17. To může být vytvořeno například jako centrální řídicí zařízení pro několik pracovních míst 10 nebo však též může být přiřazeno pouze jedinému pracovnímu místu a propojeno s (neznázorněným) centrálním řídicím zařízením, s nímž jsou v řídicím spojení řídicí zařízení dalších pracovních míst.
Ve spřádacím rotoru 30 z vláken spředená příze F je trubičkou 33 pro odtah příze pomocí odtahového zařízení 15 odtahována ze spřádacího rotoru 30. To obsahuje hnaný odtahový válec 150, který je přiřazen společně několika vedle sebe umístěným pracovním místům 10, a dále obsahuje samostatnou přítlačnou kladku 151, která je uspořádána na kyvné páce 152. Tato kyvná páka 152 je vystavena působení elastického členu, ve znázorněném provedení tažné pružiny 153 takovým způsobem, že během normálního předení přítlačná kladka 151 elasticky dosedá na hnaný odtahový válec 150.
a··· ♦ <
• · · · · • pg328pez :
• · · · · · ♦ · 4 » 4 ·
Ve směru odtahu následuje za odtahovým zařízením 15 vyrovnávací třmen 16 napětí příze, který zajišťuje, aby příze F přiváděná k cívce 110 měla konstantní napětí nezávisle na tom, na kterém místě cívky 110 je uložena.
Cívka 110 je umístěna v navíjecím zařízení 11 a je při normálním předení poháněna navíjecím válcem 111. Cívka 110 je otočně držena mezi dvěma výkyvnými držáky 112 cívky.
Jak již bylo uvedeno, spolupracuje s pracovními místy 10 rotorového dopřádacího stroje 1 obslužné zařízení 2. To obsahuje zapřádací zařízení 9, jehož podstatnými součástmi jsou u znázorněného provedení hnací zařízení 20 pro zařízení 7 pro přenos pohonu, zvedací zařízení 21, odklápěcí zařízení 22 a pomocný pohon 23.
Zařízení 7 pro přenos pohonu obsahuje hnací převodové kolo 200 nasazené na konci axiálně posuvné osy 201, které lze udílet pohyb. V koncové poloze vyznačené plnou čarou je hnací převodové kolo 200 uvnitř obrysů obslužného zařízení 2, aby obslužné zařízení 2 mohlo nerušeně pojíždět podél rotorového dopřádacího stroje 1. V druhé, čárkovanou linií naznačené poloze 200a, je hnací převodové kolo 200 ve společné rovině E s jedním z opěrných kotoučů 32. Hnací zařízení 20 je uspořádáno tak, že vedle vylíčeného posuvu osy 201, která nese hnací převodové kolo 200, může vyvozovat i její rotaci.
Hnacímu zařízení 20 je přiřazeno zvedací zařízení 21 se zvedací tyčí 210, jíž se může hnací zařízení 20 přemístit tak, že hnací převodové kolo 200 lze z čárkovaně vyznačené polohy 200a přemístit do styku s opěrným kotoučem 32 nacházejícím se ve společné rovině E s hnacím převodovým kolem 200 (poloha 200b)
Jak hnací zařízení 20 tak i zvedací zařízení 21 je řídicím vedením 50 případně 51 propojeno s řídicím zařízením 5 uspořádaným na obslužném zařízení 2
Ke kyvné páce 152 s přítlačnou kladkou 151 může být přistaveno odklápěcí zařízení 22 umístěné na obslužném zařízení 2. Toto odklápěcí zařízení 22 má výkyvnou páku 220, která je podle znázorněného příkladu provedení uložena výkyvné na pístní tyči 221, která sama je pohonem 222 (válec nebo podobně) přemístitelná v axiálním směru. Další pístní tyč 223 je spojena s pohonem 224 a * » Φ·** • ;:., ::..1 .· · : ·: re^soez :
.... ·· ·· ·. ·· nese ojnici 225, která je svým druhým koncem kloubově spojena s kyvnou pákou 220 mezi jejími oběma konci. Na svém volném konci nese kyvná páka 220 uchopovací člen 226, který může být přistaven k volnému konci kyvné páky 152. Aby bylo možno kyvnou páku 220 řídit požadovaným způsobem, jsou oba pohony 222 a 224 řídicími vedeními 52 případně 53 propojeny s řídicím zařízením 5.
Cívku 110 lze neznázorněnými prostředky zvednout od hnaného navíjecího válce 111, takže pak zaujímá polohu znázorněnou na obr. 1. Při této zvednuté poloze cívky 110 k ní lze přistavit pomocný pohon 23, který obsahuje kyvné rameno 230 s kladkou 231 na jeho volném konci. K ramenu 230 je přiřazen kyvný pohon 232, který je přes řídicí vedení 54 propojen s řídicím zařízením 5 obslužného zařízení 2. Ke kladce 231 pomocného pohonu je přiřazen pohon 233, který je řídicím vedením 55 spojen s řídicím zařízením 5 obslužného zařízení 2.
K navíjecímu zařízení 11 je přiřazeno kontrolní zařízení 6. Podle příkladu provedení znázorněného na obr. 1 obsahuje toto kontrolní zařízení 6 tyč 60 spojenou s ramenem 230 mezi jeho konci a výkyvné uloženou na ose 62 pomocí snímacího zařízení 61, které obsahuje těleso. Úkolem tohoto snímacího zařízení 61 je sledovat vzájemnou polohu tyče 60 vůči němu. Snímací zařízení 61 je řídicím vedením 56 propojeno s řídicím zařízením 5.
Znázorněné řídicí zařízení 5 má záznamový člen 57, do něhož lze umístit nosič dat, například v podobě CD-ROM, diskety atd., a na němž je uložen základní program pro zapřádání příze F.
Řídicí zařízení 5 je řídicím vedením 171 spojeno s řídicím zařízením 17 rotorového dopřádacího stroje 1.
Normální výroba příze F probíhá obvyklým způsobem. Pramen B je podávacím zařízením 14 přiváděn k rozvolňovacímu zařízení 13, které průběžně rozvolňuje vlákna z předního konce pramene B a přivádí je k rotujícímu spřádacímu rotoru 30, v němž se vlákna ukládají jako prstenec vláken. S tímto prstencem vláknem je ve styku konec průběžně odtahované příze F, který při svém odtahu prstenec vláken průběžně přikrucuje. Odtah příze je prováděn odtahovým zařízením 15 tak, že přítlačná kladka 151 je udržována v elastickém kontaktu s hnaným odtahovým válcem 150, a tím podává přízi F sevřenou v odtahovém zařízení. Příze F je vedena přes vyrovnávací třmen 16 napětí příze a je • · · · ·· ♦ · · · · .·:*·. · : FŠs32$oe4 :
.:.. *..**.· ·· neznázoměným šanžírovacím zařízením během navíjení na cívku 110 šanžírována. Během této doby je cívka ve styku s hnaným navíjecím válcem 111.
Dojde-li k přerušení výroby, ať již v důsledku samovolného přetrhu příze nebo v důsledku záměrného, obsluhujícím pracovníkem provedeného zastavení zařízení pro bezvřetenové dopřádání 3 některého jednotlivého pracovního místa 10 nebo celého rotorového dopřádacího stroje 1, nastane i toto ukončení nebo přerušení výroby obvyklým způsobem. Přitom se zastaví alespoň pohon 141 podávacího zařízení 14 a cívka 110. K zastavení cívky 110 dojde obvyklým a proto neznázoměným způsobem zvednutím od navíjecího válce 111.
Když má být výroba opět obnovena, přijede obslužné zařízení 2 k provedení zapředení k tomu pracovnímu místu 10, které má být opět uvedeno do provozu. Nejpozději nyní se spřádací rotor 30 zastaví pomocí zařízení 4 a jeho táhel 42. Přitom se hnací řemen 12 zvedne od hřídele 31 rotoru a brzdové zařízení 41 se uvede do působení vůči hřídeli 31 rotoru.
Zapřádání je řízeno řídicím zařízením 5 zapřádacího zařízení 9, s nímž jsou v řídicím spojení zařízení a agregáty, které se uplatňují při zapřádání.
Nejprve se pro přípravu zapřádání pomocný pohon 23 přistaví k cívce 110 zvednuté od navíjecího válce 111. Odpovídajícím poháněním kladky 231 pomocného pohonu pohonem 233 se cívka 110 otáčí ve směru odvíjení, přičemž neznázorněné vyhledávací zařízení příze vyhledá, zjistí a přiměřeně k rychlosti zpětného otáčení cívky 110 uchytí konec příze nalézající se na povrchu cívky. Konec příze se obvyklým způsobem (pomocí rovněž neznázorněných prostředků) uvede do stavu optimálního pro zapředení a pak do pohotovostní polohy v blízkosti spřádacího rotoru 30, přičemž zpětný pohyb příze F může být v závislosti na potřebných pohybech příze a na manipulacích s ní též jednou nebo několikrát přerušen zastavením pohonu 233. Během zpětného pohybu příze F až do uvedené pohotovostní polohy v blízkosti spřádacího rotoru 30 se obvykle vytvoří (neznázorněná) zásoba příze, která je potřebná pro pozdější vlastní zapředení. Když příze F dosáhne pohotovostní polohy, zastaví se kladka 231.
V časovém vztahu vůči vracení konce příze do pohotovostní polohy, z níž pak v dané chvíli dochází k vlastnímu zapřádání, se přítlačná kladka 151 odtahového zařízení 15 odklopí od i nadále hnaného odtahového válce 150 Za tímto účelem se pohonem 222 přemístí pístní tyč 223 směrem k rotorovému dopřádacímu stroji 1. Pohon 224 zatím ještě není zapojen. Tímto způsobem se během posunu pístní tyče 221 zvedne kyvná páka 220, přikloubená na konci této pístní tyče 221, a to působením zpět zůstávající pístní tyče 223 a ojnice 225, takže uchopovací člen 226 se na konci tohoto posuvného pohybu nachází nad volným koncem kyvné páky 152 nesoucí přítlačnou kladku 151. Zapojením pohonu 224 se nyní kyvná páka 220 spustí dolů a uchopí kyvnou páku 152 s přítlačnou kladkou 151. Současným zpětným pohybem pístních tyčí 221 a 223 pomocí jejich pohonů 222 a 224 se kyvná páka 152 odtáhne od hnaného odtahového válce 150, od něhož se proto vzdálí i přítlačná kladka 151.
Pro zapředení je potřebné, aby spřádací rotor 30 běžel zcela konkrétními otáčkami, vůči nimž musí být koordinováno zahájení přívodu vláken do spřádacího rotoru 30 a množství přiváděných vláken, zpětné dodání konce příze umístěného v pohotovostní poloze do rotujícího spřádacího rotoru 30 i odtah příze F.
Aby bylo možno spřádací rotor 30 pohánět požadovanými otáčkami, zapůsobí se řídicím zařízením 5 zapřádacího zařízení 9 na hnací zařízení 20 a osa 201 nesoucí hnací převodové kolo 200 se přemístí z výchozí neboli klidové polohy vyznačené plnou čarou ven z obslužného zařízení 2 směrem k rotorovému dopřádacímu stroji 1 natolik, že hnací převodové kolo 200 dosáhne své polohy 200a, v níž je v jedné a téže rovině E s opěrným kotoučem 32.
Uvedením v činnost zvedacího zařízení 21 se nyní hnací zařízení 20 s hnacím převodovým kolem 200 na konci osy 201 přemístí tak, že hnací převodové kolo 200 přejde do své převodové polohy 200b, a tím do styku s obvodovou plochou opěrného kotouče 32. Nejpozději nyní se na hnací zařízení 20, kterým se kromě axiálního posuvu osy 201 vytváří též rotační pohyb této osy 201, a tedy i hnacího převodového kola 200, zapůsobí tak, že se hnací převodové kolo 200 uvede řízeným způsobem do otáčivého pohybu a přitom se zapojením opěrného kotouče 32 uvede do otáčivého pohybu též hřídel 31 rotoru, a tím i spřádací rotor 30. Řídicím zařízením 5 pomocí hnacího zařízení 20 vytvářený rotační pohon je přitom řízen tak, že spřádací rotor 30 se uvede do otáček stanovených pro zapřádání.
.... . · · · :
• : : · : íS325ooz :
............
Otáčky spřádacího rotoru 30 lze během následného zapřádání udržovat na konstatní výši nebo s nepatrným zrychlením řízeným způsobem ovládat tak, že v dalším popsané zapřádání se provádí v rozmezí otáček spřádacího rotoru 30 zadaných řídicím zařízením 5.
Výše popsanými pracovními úkony bylo připraveno vlastní zapřádání, které lze nyní provést. Nejprve se opět uvede v činnost pohon 141 podávacího zařízení 14, takže vlákna přicházejí dovnitř rotujícího spřádacího rotoru 30 a tam se odkládají v podobě prstence vláken. Pak se konec příze uvolněním předtím vytvořené zásoby příze dopraví nazpět do spřádacího rotoru 30 tak daleko, že přijde do styku s vlákny, která se zde shromažďují.
V časovém vztahu se zahájením podávání a přívodu vláken do spřádacího rotoru 30 a s vracením příze do spřádacího rotoru 30 se zahájí odtah příze F ze spřádacího rotoru 30. Za tímto účelem se řídicím zařízením 5 zapřádacího zařízení 9 zapůsobí na pohon 233 kladky 231 pomocného pohonu tak, že cívka 110 je poháněna ve směru navíjení. Rychlost navíjení se přitom zvyšuje až do dosažení plné provozní rychlosti cívky 110 v podobě křivky zrychlení. Protože přítlačná kladka 151 je zvednuta od odtahového válce 150, tvoří cívka 110 během zapřádacího odtahu odtahové zařízení pro zapřádanou přízi F.
Během tohoto rozběhu cívky 110 se i otáčky spřádacího rotoru 30 a podávacího válce 140 zvyšují tak, že otáčky spřádacího rotoru 30, podávacího válce 140 a cívky 110 jsou a zůstávají až do dosažení provozních otáček navzájem přizpůsobeny, což však nemusí nutně znamenat, že tyto otáčky/ rychlosti musí mít po celou tuto dobu stejný vzájemný poměr. Protože odstředivá síla ve spřádacím rotoru 30 během jeho rozběhu vzrůstá a tím odpovídajícím způsobem ztěžuje pokračování zákrutu z trubičky 33 pro odtah příze, v níž závit v přízi F vzniká, může být k dosažení konstantní kvality příze zcela účelné měnit tento poměr otáček v závislosti na otáčkách rotoru.
Zrychlení cívky 110 však nelze řídit libovolně, protože její zrychlení závisí na její hmotnosti. Čím větší je cívka 110, tím větší je i hmotnost, která má být kladkou
231 pomocného pohonu poháněna a zrychlována. Z tohoto důvodu nemůže být cívka 110 zrychlována například v závislosti na zrychlení podávacího válce 140, protože podávači válec 140 má velmi malou hmotnost a může proto velmi rychle • · · · •·· · · · :
: : · : fss328o£2 . ·· ·· ·· ·· · dosáhnout svých provozních otáček. Proto je podle znázorněného provedení vytvořeno snímací zařízení 61, které monitoruje průměr cívky 110 poháněné kladkou 231 pomocného pohonu. Čím menší je hmotnost cívky 110, tím menší je též její průměr, takže průměr lze použít jako referenční hodnotu pro hmotnost cívky 110. Čím menší je průměr cívky 110, tím dále klesne rameno 230 s kladkou 231 pomocného pohonu směre k navíjecímu válci 111, takže dráha kyvného pohybu ramena 230 je v jistém daném poměru vůči průměru cívky a tím i vůči hmotnosti cívky 110.
Dráha kyvného pohybu ramena 230 se monitoruje pomocí snímacího zařízení 61, vůči němuž se tyč 60 kloubově připevněná k ramenu 230 axiálně přesouvá v přímé závislosti na průměru cívky. Snímací zařízení 61 hlásí stupeň přesunutí případně vzájemnou polohu tyče 60 vůči snímacímu zařízení 61 do řídicího zařízení 5, které tyto signály transformuje na řídicí signály pro řízení otáček hnacího zařízení 20 pro pohon spřádacího rotoru 30, pohonu 233 pomocného pohonu 23 pro cívku 110 a pohonu 141 pro podávači zařízení 14. Jestliže snímací zařízení 61 hlásí řídicímu zařízení velký průměr cívky, zařídí řídicí zařízení 5, že zrychlení spřádacího rotoru 30 pomocí hnacího zařízení 20 bude menší nežli u malého průměru cívky 110. Přiměřeně tomu jsou pak poháněny též pohon 141 podávacího zařízení 14 a pohon 233 pomocného pohonu 23 pro cívku 110.
Samo sebou se rozumí, že zrychlení spřádacího rotoru 30, cívky 110 a podávacího zařízení 14 jsou navzájem v určitém rychlostním poměru - který se během zrychlováni může i měnit podle určitého předem zadaného programu - a že mohou být zvolena jen tak velká, že cívka 110 dokáže bezpečně držet krok s přírůstkem rychlosti zadaným pohonem 233.
Referenční hodnotu pro otáčky rotoru však nemusí dodat bezpodmínečně cívka 110; může též být účelné řídit zrychlení cívky 110 a spřádacího rotoru 30 v závislosti na řízeném zrychlení podávacího válce 140. Protože přední konec pramene B, i když byl tento konec speciálně upraven pro zapřádání, dosáhne velmi rychle plné tloušťky pramene B, musí být podávači válec 140 poháněn a zrychlován velmi pomalu, aby se dosáhlo přijatelného výsledku zápředku, to je místa mezi koncem vrácené příze F a začátkem nově zapředené příze F.
• ·
Průběh otáček spřádacího rotoru 30 je řízen podle předem zadaného programu po celou dobu, během níž se jeho otáčky odchylují od jeho provozních otáček.
V době až do zahájení zapřádání nehraje průběh otáček spřádacího rotoru
30 nijak podstatnou úlohu, takže při jeho zrychlení se musí dbát jen na to, aby interval mezi začátkem pohonu spřádacího rotoru 30 hnacím zařízením 20 a vlastním zapřádáním, to je navázáním kontaktu mezi přízí F vrácenou do spřádacího rotoru 30 a vlákny tam uloženými v podobě prstence vláken byl dostatečně velký k tomu, aby byl během tohoto intervalu spřádací rotor 30 přiveden 10 na své zapřádací otáčky. Tak je například možné přivést přitom spřádací rotor 30 neřízené s vysokým zrychlením na zapřádací otáčky.
Na zapřádání navazující zrychlení spřádacího rotoru 30 se řídí podle programu uloženého v paměti řídicího zařízení 5. Přitom může buď dojít ke zrychlení spřádacího rotoru 30 (a podávacího válce 140) v závislosti na kontrolním 15 zařízením monitorované velikosti a hmotnosti cívky 110 různým způsobem, nebo naopak se zvolí tak nízké zrychlení cívky 110, podávacího válce 140 a spřádacího rotoru 30, že cívka 110 může spolehlivě držet krok s průběhem otáček, který je jí zadán kladkou 231 pomocného pohonu.
Není nezbytně nutné použít kterékoliv z otáček důležitých během zapřádání 20 a následného zrychlení jako referenční hodnoty pro ty další otáčky. Alternativně lze všechny průběhy otáček pro spřádací rotor 30, cívku 110 a podávači zařízení 14 zadat přímo řídicím zařízením 14.
Když spřádací rotor 30, podávači válec 140 a cívka 110 dosáhly svých příslušných otáček, jsou obnoveny normální provozní poměry. Pohon cívky 110 a 25 spřádacího rotoru 30, do té doby obstarávaný obslužným zařízením 2, proto může být opět normalizován a vrácen rotorovému dopřádacímu stroji; naproti tomu řídicím zařízením 17 pracovního místa 10 již dosud řízený pohon podávacího zařízení 14 nemusí být převáděn.
Cívka 110 se po dosažení svých provozních otáček opět spustí na navíjecí válec 111, který proto od této chvíle přejímá pohon cívky 110, a kladka 231 pomocného pohonu se zvedne od cívky 110 Mimoto odpovídajícím řízením pohonů 222 a 224 uchopovací člen 226 uvolní kyvnou páku 152, takže kyvná páka • ·
152 nyní působením tažné pružiny 153 přemístí přítlačnou kladku 151 do styku s odtahovým válcem 150 a příze F je odtahovým zařízením 15 odtahována ze spřádacího rotoru 30.
Aktivováním ovládacího zařízení 43 uvolní brzdové zařízení 41 hřídel 31 rotoru a na hřídel 31 rotoru zároveň dosedne hnací řemen 12. Mimoto se aktivováním/ uplatněním zvedacího zařízení 21 oddálí hnací převodové kolo 200 od opěrného kotouče 32, načež se hnacím zařízením 20 hnací převodové kolo 200 hnacího převodového zařízení 7 zastaví a vrátí až do obrysu obslužného zařízení 2
Když již obslužné zařízení nezasahuje do žádného z členů pracovního místa 10 ani s žádným takovým nespolupracuje, opustí obslužné zařízení 2 toto pracovní místo 10, aby na některém jiném pracovním místě 10 opět zahájilo činnost.
Na obr. 1 je znázorněn pouze jeden příklad provedení. V rámci tohoto vynálezu jsou však možné četné modifikace jak znázorněného zařízení tak i popsaného způsobu, například výměnou jednotlivých význaků za ekvivalenty nebo jinými kombinacemi těchto význaků nebo jejich ekvivalentů. Tak se sice u znázorněného příkladu provedení hnací převodové kolo 200 uvnitř roviny E pohybem v rovině E přistavuje k opěrnému kotouči 32 nebo od něho vzdaluje. Takový pohyb hnacího převodového kola 200 však není nutným předpokladem pro provádění vylíčeného způsobu. Alternativně je též možné přistavit hnací kolo 200 nikoliv k opěrnému kotouči 32 nýbrž ke hřídeli 31 rotoru pohybem radiálním vůči hřídeli 31 rotoru. Přitom může tento pohyb v závislosti na uspořádání bezvřetenového dopřádacího zařízení 3 případně pracovního místa 10 narozdíl od znázorněného příkladu provedení, u něhož tento přísuvný pohyb probíhá odspodu vzhůru, probíhat i v některém jiném přísuvném směru v rovině E.
Hnací převodové kolo 200 lze uvést do hnacího spojení v zásadě s libovolným členem, který má pevný poměr otáček vůči otáčkám spřádacího rotoru 30, pro pohon spřádacího rotoru 30 během doby, kdy se jeho otáčky odchylují od jeho provozních otáček. Tímto členem může být, jak již bylo vysvětleno, jeden z opěrných kotoučů 32, který podpírá hřídel 31 rotoru (ne však znázorněným způsobem i samotný spřádací rotor 30). Jsou-li takové opěrné kotouče 32 určeny pro přímou nebo nepřímou opěru spřádacího rotoru 30, má takový pohon přídavnou • ·
• · » hodnotu v tom, že vzhledem k převodu mezi opěrným kotoučem 32 a hřídelem 31 rotoru případně spřádacím rotorem 30 postačí pohánět hnací převodové kolo 200 hnacím zařízením 20 obslužného zařízení 2 pouze relativně nízkou rychlostí.
Jak již bylo výše naznačeno, lze hnací převodové kolo 200 uvést do hnacího styku s vnější obvodovou plochou spřádacího rotoru 30, zejména tehdy, když je spřádací rotor uložen přímo bez použití hřídele 31 rotoru a/nebo opěrnými kotouči 32 (neznázorněno). I zde může být pohon spřádacího rotoru 30 během normální výroby zařízen jiným známým způsobem i bez tangenciálního řemene 12 a tedy odchylně od znázornění na obr. 1.
Podle jiného alternativního provedení může být hnací zařízení 20 uspořádáno ve výkyvném tělesu (neznázorněno) a vykývnutím přemístěno z úseku obslužného zařízení 2 s hnacím převodovým zařízením 7, které je tvořeno hnacím převodovým kolem 200, do styku s hřídelem 31 rotoru nebo s jiným členem, který je s hřídelem 31 rotoru v hnacím spojení, například s opěrným kotoučem 32, takže směr pohybu spadá pouze do blízkosti polohy 200b pro přenos pohonu hnacího převodového kola 200 jako tečna v této rovině E.
Rovněž může být podle další neznázorněné modifikace stanoveno, že hnací převodové kolo 200 se nalézá v rovině (neznázorněno), která znázorněnou rovinu E protíná v podstatě v pravém úhlu. Hnací převodové kolo 200 zaujímající svou převodovou polohu 200b přitom dosedá na jednu čelní plochu opěrného kotouče
32. I přitom může být hnací převodové kolo 200 přistaveno k hnanému členu, například k hřídeli 31 rotoru, opěrnému kotouči 32 nebo podobně různým způsobem, například lineárním nebo kruhovým pohybem. Možné jsou i jinak vytvořené přívodní dráhy, čehož lze dosáhnout například tak, že člen nesoucí osu 201 hnacího převodového kola 200 je veden v kulisovém vedení (neznázorněno).
Při odpovídajícím tvarování hnacího převodového kola 200 a členu, s nímž může být hnací převodové kolo 200 uvedeno do hnacího spojení, nemusí být hnací převodové kolo 200 uvedeno do kontaktu s opěrným kotoučem 32 atd. ani ve společné rovině E s opěrným kotoučem 32 ani v rovině, která tuto rovinu E protíná v pravém úhlu, nýbrž je docela možné uvést hnací převodové kolo 200 do hnacího spojení s hnaným členem (opěrným kotoučem 32, spřádacím rotorem 30, hřídelem 31 rotoru) pod libovolným úhlem.
• ·
Hnací převodové kolo 200 může být rovněž vytvořeno nejrůznějším způsobem, například jako třecí kolo, ozubené kolo (například jako pastorek) nebo podobně a přitom mít různý tvar, například jako kuželové kolo atd.
Odchylně od znázorněného provedení rovněž není nutné provádět odpojování spřádacího rotoru 30 od hnacího řemene 12 pomocí zvedacího zařízení 40 a táhla 42 nesoucího brzdové zařízení ukázaného způsobu. Je též zcela možné uspořádat zvedací zařízení 40 a brzdové zařízení 41 navzájem nezávisle a pohánět je každé jeho vlastním pohonem (elektromagnet, hydraulický nebo pneumatický válec apod.), přičemž oba tyto neznázorněné pohony jsou ve funkčním spojení 10 s řídicím zařízením 17 .
Odchylně od znázorněného zařízení nemusí být ovládací zařízení 43 spojeno řídicím vedením 172 s řídicím zařízením 17 a přes toto s řídicím zařízením
5. Namísto toho může být táhlo 42 spojeno s krytem bezvřetenového dopřádacího zařízení 3, který lze otvírat a opět zavírat neznázorněným zařízením zapřádacího 15 zařízení 9, neznázorněným způsobem spojeným s řídicím zařízením 5, přičemž v závislosti na poloze vykývnutí neznázorněného krytu lze řídit různé stavy pohonu spřádacího rotoru 30 (pohon hnacím řemenem 12, uvolnění hnacím řemenem 12 a brzdovým zařízením 41 i klidový stav přistaveným brzdovým zařízením 41).
Znázorněné řídicí zařízení 5 obsahuje kromě záznamového členu 57 pro 20 vhodný nosič dat dvě přídavná zadávací zařízení 570 a 571, jimiž lze zasahovat do základního programu zadaného nosičem dat. Tak například jde u zadávacího zařízení 570 o zařízení pro vkládání vlastností vláken co do materiálu, délky vláken, tvarování atd. Pomocí zadávacího zařízení 570 a programu uloženého v řídicím zařízení 5 lze tedy odpovídajícím způsobem upravovat zapřádací 25 podmínky, takže lze dosáhnout vždy optimálních podmínek pro vevázání vláken.
Obdobným způsobem lze pomocí druhého zadávacího zařízení 571 nastavovat požadovanou vlastnost příze ohledně zákrutu, tloušťky příze atd. Pomocí obou zadávacích zařízení 570 a 571 se takto ovlivňuje průběh zapřádání a přitom zejména též průběh otáček spřádacího rotoru 30. Přitom lze v závislosti na 30 nastavení zvoleném zadávacími zařízeními 570 a 571 stanovit též konstantní zapřádací otáčky spřádacího rotoru 30 případně pro zapřádání určené rozmezí otáček spřádacího rotoru 30.
: l?S32801DŽ • · • · · · • «
Λ · • · · · ·
Do řídicího zařízení 5 lze údaje vkládat samozřejmě též kombinovaným zadávacím zařízením (neznázorněno).
Znázorněné a popsané provedení řídicího zařízení 5 je z hlediska programování a ovlivňování programu uloženého v paměti pouze jeden možný 5 příklad provedení zvolený pro vysvětlení způsobu a zařízení; jiná provedení řídicího zařízení 5, zejména též ohledně řízení průběhu otáček spřádacího rotoru 30, jsou beze všeho možná. Řízení průběhu otáček spřádacího rotoru 30 je případně tak přesné, že se lze obejít bez možnosti nastavování nebo programování pro přihlížení k vlastnostem vlákenného materiálu a příze F, která má být vyrobena.
Není též nutné stanovit průběh zapřádání shora popsaným způsobem; lze použít i jiné způsoby zapřádání, při nichž zapřádání probíhá při otáčkách spřádacího rotoru 30 snížených vůči provozním otáčkám spřádacího rotoru 30, přičemž pohon spřádacího rotoru 30 během zapřádání lze provádět a řídit vylíčeným způsobem hnacího zařízení 20 pomocí zařízení 7 pro přenos pohonu.
Během doby, po niž je spřádací rotor 30 vystaven řízení obslužného zařízení a jeho hnacího zařízení 20, je výhodné pozastavit přímý pohon spřádacího rotoru 30 hnacím řemenem 12. To se provádí obvyklým způsobem zvednutím hnacího řemene 12 od hřídele 31 rotoru, jak to bylo popsáno například výše s použitím ovládacího zařízení 43 a táhla 42. Za tím účelem vyšle řídicí zařízení 5 přes řídicí 20 vedení 171 odpovídající signál řídicímu zařízení 17, jímž se přes řídicí vedení 172 odpovídajícím způsobem řídí ovládací zařízení 43.
U shora popsaného příkladu provedení je hnací zařízení 20 pro spřádací rotor 30 umístěno na obslužném zařízení 2 pojízdném podél pracovních míst 10. Odchylně od toho bude v dalším pomocí obr. 2 popsáno zařízení 70 pro přenos 25 pohonu, které se obejde bez vlastního, to je přídavného hnacího zařízení 20 pro spřádací rotor 30. Zařízení 70 pro přenos pohonu zde naopak zařídí, že hnacím řemenem 12 nebo některým jiným, v rotorovém dopřádacím stroji 1 samém vytvořeným hnacím zařízením lze v závislosti na fázi pracovní činnosti působit na spřádací rotor 30 s rozdílným převodovým poměrem.
Zařízení 70 pro přenos pohonu obsahuje jako podstatný člen držák 8 - na obr. 2 pouze schematicky naznačený - který nese přítlačnou kladku 80 řemene, jaká je u rotorových dopřádacích zařízení 3 obvyklá, a v odstupu od ní na druhé straně hnacího řemene 12 stupňovou kladku 81 s prvním úsekem 810 majícím velký průměr D a s druhým úsekem 811 majícím menší průměr d. Úsek 810 stupňové kladky 81 s velkým průměrem D dosedá - alespoň po dobu, po niž má stupňová kladka 81 přenášet otáčení odebírané od hnacího řemene 12 - na hnací řemen 12, kdežto jeho úsek 811 s malým průměrem d dosedá na jeden z opěrných kotoučů 32.
Držák 8 je podle obr. 2 pomocí dvou vedení 87 a 88, nepohyblivě uložených v pracovním místu 10 uložen axiálně pohyblivě. Na vhodném místě obsahuje doraz 82, k němuž lze dorazit ovládací člen 71. Tento pouze schematicky naznačený ovládací člen 71 je řízen od řídicího zařízení 5 obslužného zařízení 2, podobně jak to bylo výše popsáno v souvislosti s hnacím kolem 200, avšak s tím rozdílem, že hnací zařízení 20 neudili žádný otočný pohon a že ovládací člen 71 se přistavuje nikoliv k opěrnému kotouči 32 nýbrž k zařízení 70 pro přenos pohonu.
Úkolem ovládacího členu 71 je přemístit zařízení 70 pro přenos pohonu z klidové, neúčinné polohy do přenosové polohy, v níž zařízení 70 vytváří hnací spojení mezi spřádacím rotorem 30 a hnacím řemenem 12 (nebo jiným v rotorovém dopřádacím stroji vytvořeným hnacím zařízením).
Držák 8 mimoto obsahuje dorazové rameno 83, které ve své normální provozní poloze dosedá na stacionární doraz 870, který je v příkladu provedení znázorněném na obr. 2 vytvořen jako čelní plocha vedení 87. Držák 8 dále obsahuje rameno 84, v němž je ukotven konec tažné pružiny 86, jejíž druhý konec je ukotven v stacionárním háku 880 uloženém na vedení 88.
Držák 8 obsahuje ještě jeden další ovládací doraz 85. k němuž lze přistavit zastavovací páku 44. Tato zastavovací páka 44 je součástí s odvoláním na obr. 1 již výše popsaného, příslušně upraveného zařízení 4, je spojena s ovládacím zařízením 43 (viz obr. 1) a je řídicím zařízením 17 uvedena do účinné polohy vůči držáku 8, když se bezvřetenové dopřádací zařízení vědomě nebo nechtěně (například při přetrhu příze) zastavuje.
Držákem 8 je tvořeno zmíněné zařízení 70 pro přenos pohonu, jehož tři pracovní polohy jsou na obr. 2 znázorněny plnou, čerchovanou a čárkovanou čarou.
Přestavení zařízení 70 pro přenos pohonu pro zapředení se provede pomocí zmíněného ovládacího členu 71, který je obslužným zařízením řízen neznázorněným způsobem tak, aby držák 8 a tím i zařízení 70 pro přenos pohonu bylo přemístěno do pracovní nebo nepracovní polohy.
Během normálního nerušeného spřádání je zařízení 70 pro přenos pohonu přistaveno ke spřádacímu rotoru 30 (případně k některému členu, který je s ním v hnacím spojení, u znázorněného příkladu provedení k jednomu z opěrných kotoučů 32). Přitom jak ovládací člen 71 tak i zastavovací páka 44 uvolní držák 8, který proto spolu s přítlačnou kladkou 80 řemene a se stupňovou kladkou 81 působením tažné pružiny 86 zaujme polohu znázorněnou na obr. 2 plnou čarou, při níž dorazové rameno 83 dosedá na stacionární doraz 870. Stupňová kladka 81 přitom dosedá svým úsekem 810 s větším průměrem D na hnací řemen 12, kdežto svým úsekem 811 s menším průměrem d dosedá na opěrný kotouč 32. Protože hřídel 31 rotoru je uspořádán v prostoru mezi dvěma opěrnými kotouči 32 případně dvojicemi opěrných kotoučů, je on a jeho prostřednictvím spřádací rotor 30 poháněn přes stupňovou kladku 81 a opěrný kotouč 32 hnacím řemenem 12 umístěným v pracovním místě 10 (to je procházejícím skrze pracovní místo 10). Vzhledem k převodu v důsledku rozdílných průměrů D a d úseků 810 a 811. stupňové kladky 81, jakož i mezi úsekem 811 stupňové kladky 81 a opěrným kotoučem 32, je spřádací rotor 30 poháněn rychlostí, která je podstatně vyšší nežli při přímém pohonu hřídele 31 rotoru hnacím řemenem 12.
I když to není zvlášť znázorněno, rozumí se samo sebou, že jsou vytvořeny o sobě známé prostředky, které zajišťují hřídel 31 rotoru v klínu mezi opěrnými kotouči 32. Uložení hřídele 31 rotoru přitom může být provedeno obvyklým způsobem pomocí jedné nebo dvou dvojic opěrných kotoučů 32, přičemž opěrné kotouče 32 vždy jedné dvojice opěrných kotoučů mohou být známým způsobem uspořádány ve společné rovině (viz obr. 1) nebo v rovnoběžných rovinách (viz obr. 2), případně s částečným překrýváním.
V klidovém stavu bezvřetenového dopřádacího zařízení 3 zaujímá držák 8 mezilehlou polohu (na obr. 2 vyznačenou čerchovaně), při níž je stupňová kladka 81 zvednuta od opěrného kotouče 32, aniž by však hnací řemen 12 dosedal na hřídel 31 rotoru (viz polohu 12) Za tím účelem je výše zmíněná zastavovací páka • · řídicím zařízením 17 a ovládacím zařízením 43 odpovídajícím způsobem aktivována.
Má-li být po klidovém stavu pracovního místa 10 a jeho agregátů bezvřetenové dopřádací zařízení opět uvedeno do provozu, pak se nejprve 5 působením řízení mezitím známým způsobem přivolaného obslužného zařízení 2 přistaví ovládací člen 71 k ovládacímu dorazu 82 a držák 8 přemístí proti působení tažné pružiny 86 tak, že stupňová kladka 81 se ještě více oddálí od hnacího řemene 12 a též od opěrného kotouče 32 (viz čárkované znázornění na obr. 2). Tímto způsobem je zařízení 70 pro přenos pohonu i nadále udržováno v neúčinné 10 poloze, zatímco přítlačná kladka 80 řemene dosedne na hnací řemen (poloha“) a dotlačuje ho na hřídel 31 rotoru, takže spřádací rotor 30 nyní dostává pohon přímo od hnacího řemene 12. Při této poloze držáku 8 není stupňová kladka 81 v záběru ani s hnacím řemenem 12 ani s opěrným kotoučem 32. Protože při tomto druhu odpadá převod mezi hnacím řemenem 12 a hřídelem 31 rotoru, jsou zapřádací 15 otáčky spřádacího rotoru 30 podstatně nižší nežli při nepřímém pohonu přes stupňovou kladku 81 a opěrný kotouč 32. Při této zapřádací poloze zařízení 70 pro přenos pohonu, při níž je spřádací rotor definovaným způsobem poháněn konstantními, vůči jeho provozním otáčkám sníženými otáčkami, se nyní známým způsobem provede zapředení.
Jestliže bylo zapředení úspěšně ukončeno, pak se ovládací člen 71 a jestliže se tak nestalo již během zapřádání - nejpozději nyní též zastavovací páka 44 zatáhne zpět, takže se držák 8 uvolní a působením tažné pružiny 86 přemístí až do polohy, v níž jeho dorazové rameno 83 dosedne na doraz 870. Přitom se hnací řemen 12 dostane mimo záběr s hřídelem 31 rotoru zatímco zařízení 70 pro přenos pohonu přenáší pohyb hnacího řemene 12 přes stupňovou kladku 81 a opěrný kotouč 32 na hřídel 31 rotoru a tím i na spřádací rotor 30. Hnané členy zařízení 70 pro přenos pohonu (stupňová kladka 81) jsou přitom poháněny tak, že spřádací rotor 30 se rychle rozběhne na své provozní otáčky a pak na těchto provozních otáčkách setrvá. Tím jsou obnoveny hnací poměry normální výroby.
Poté, co se členy zasahující v fázi zapřádání do bezvřetenového dopřádacího zařízení opět všechny stáhly zpět do úseku obslužného zařízení 2,
* · může toto obslužné zařízení 2 toto pracovní místo 10 opět opustit, aby na jiném pracovním místě provedlo obslužné činnosti, které tam jsou potřebné.
U výše popsaného provedení jsou otáčky spřádacího rotoru 30 pevně zadány poměrem mezi výrobními otáčkami a zapřádacími otáčkami spřádacího 5 rotoru 30. Tento poměr lze případně výměnou jedné stupňové kladky 81 za jinou s rozdílným poměrem průměrů mezi úseky 810 a 811 změnit a tím přizpůsobit požadovaným podmínkám.
Myslitelné je i bezestupňové přizpůsobování, například tak, že přenos pohonu ze stupňové kladky 81 na opěrný kotouč 32 nebo neznázorněriého 10 s opěrným kotoučem spolupracujícího mezikotouče je vytvořen na způsob kuželového převodu nebo podobně, který lze podle daných podmínek nastavit na požadovaný poměr otáček.
Je-li zařízení 70 pro přenos pohonu, jímž se pohon odebírá z hnacího zařízení 12 pracovního místa 10 a předává spřádacímu rotoru 30, v činnosti pouze 15 během fáze zapřádání a obsluhy, může být alternativně uloženo i na obslužném zařízení a k bezvřetenovém dopřádacímu zařízení 3 přistavováno jen v případě potřeby. V tomto posléze uvedeném případě je třeba volit převodové poměry tak, aby při aktivním zařízení 70 pro přenos pohonu byl spřádací rotor 30 poháněn požadovaným způsobem sníženou rychlostí. Na rozdíl od provedení popsaného 20 výše s odkazem na obr. 2 probíhá v tomto případě pohon spřádacího rotoru nezávisle na zařízení 70 pro přenos pohonu.
Nezávisle na tom, zda zařízení 7 nebo 70 pro přenos pohonu je či není činné během doby, během níž spřádací rotor 30 běží svými provozními otáčkami, nebo během doby, během níž spřádací rotor 30 běží pouze sníženými otáčkami, svými 25 zapřádacími otáčkami, ovládá se změna z jedněch z těchto otáček na druhé vždy zásahem obslužného zařízení 2 do pohonu spřádacího rotoru 30, přičemž zařízení pro přenos pohonu může svůj pohon dostávat od obslužného zařízení 2 (zařízení 7 pro přenos pohonu na obr. 1) nebo od hnacího zařízení (hnací řemen 12) vlastního rotorového dopřádacího stroje 1 (zařízení 70 pro přenos pohonu na obr. 2).

Claims (10)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob výroby příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení, při němž je spřádací rotor pro zapředení uveden na nízké zapřádací otáčky a příze se po 5 zapředení vyrábí provozními otáčkami vyššími než jsou zapřádací otáčky, přičemž otáčky rotoru jsou ovlivňovány řízením obslužným zařízením pojízdným okolo řady stejných spřádacích míst a příze je vypřádána podáváním vláken při těchto nízkých zapřádacích otáčkách a pak odtahována ze spřádacího rotoru, zatímco spřádací rotor se rozbíhá do svých provozních otáček, vyznačující se tím, že obslužným 10 zařízením se spřádacímu rotoru přiřadí zařízení pro přenos pohonu a že toto zařízení pro přenos pohonu se pohání tak, že spřádací rotor se otáčí zapřádacími otáčkami nižšími ve srovnání s provozními otáčkami, že pak se provede proces zapředení a zařízení pro přenos pohonu se vyřadí z činnosti a spřádací rotor se pohání svými provozními otáčkami.
15
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že zařízení pro přenos pohonu je poháněno podle předem zadaného průběhu otáček hnacím zařízením uspořádaným na obslužném zařízení.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že otáčky spřádacího rotoru se během zapřádání řízené zvyšují.
20
4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že zrychlení spřádacího rotoru je po provedeném zapředení řízeno ze zapřádacích otáček až do dosažení jeho provozních otáček koordinovaně s podáváním vláken k bezvřetenovému dopřádacímu zařízení a/nebo s odtahem příze z bezvřetenového dopřádacího zařízení.
25 5. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že průběh otáček rotoru je řízen v závislosti na zrychlování cívky, na kterou je příze navíjena.
5 zařízení (12) nezávislého na obslužném zařízení (2).
14. Zařízení podle jednoho nebo několika z nároků 10 až 13, vyznačující se tím, že zařízení (7, 70) pro přenos pohonu je uveditelné do hnacího spojení . namísto se spřádacím rotorem (30) s hnacím nebo úložným členem (32), který je se spřádacím rotorem (30) v hnacím spojení.
10 15. Zařízení podle nároku 14, u něhož je spřádací rotor pomocí hřídele rotoru uložen v klínu opěrných kotoučů, vyznačující se tím, že zařízení (7, 70) pro přenos pohonu obsahuje hnací převodové kolo (200), které je uveditelné do záběru s jedním z opěrných kotoučů (32).
16. Zařízení podle nároku 15, vyznačené tím, že hnací převodové kolo
15 (200) je svou vnější obvodovou plochou uveditelné do styku s vnější obvodovou plochou opěrného kotouče (32).
17. Zařízení podle jednoho nebo několika z nároků 10 až 16, vyznačující se tím, že řídicí zařízení (5) je programovatelné tak, že spřádací rotor (30) je během zapřádání pohánitelný konstantními, zapřádacími otáčkami přizpůsobenými
20 zadaným spřádacím podmínkám .
18. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že řídicí zařízení (5) je programovatelné tak, že řídicí zařízení (5) pro řízení zrychlení spřádacího rotoru (30) je v řízeném spojení s pohony podávacího zařízení (14) pro podávání vláken k bezvřetenovému dopřádacímu zařízení (3) a/nebo odtahového zařízení (110) pro
25 vypřádanou přízi (F).
i
19. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že řídicí zařízení (5) je < programovatelné tak, že spřádací rotor (30) je až do dosažení zadaných zapřádacích otáček pohánitelný s vysokým zrychlením, zatímco po provedeném zapředení je ze zapřádacích otáček do provozních otáček zrychlitelný
30 přizpůsobeně ke zrychlení podávacího zařízení (14) a/nebo odtahového zařízení (110).
20. Zařízení podle jednoho nebo několika z nároků 10 až 19, vyznačující se tím, že řídicí zařízení (5) je v řídicím spojení se zařízením (110, 14) dodávajícím referenční veličinu pro otáčky rotoru.
21. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že zařízením dodávající 5 referenční veličinu je cívka (110), k níž je přiřazeno zařízení (61) pro monitorování jejího stavu navinutí, které je v řídicím spojení s řídicím zařízením (5).
22. Zařízení podle jednoho nebo několika z nároků 10 až 21, vyznačující se tím, že průběh otáček spřádacího rotoru (30) je programovatelný řídicím zařízením (5) v závislosti na spřádaném materiálu a/nebo na požadovaných vlastnostech
5 rotor se rozbíhá do svých provozních otáček, vyznačující se tím, že obslužným zařízením se vyřadí z činnosti spřádacímu rotoru přiřazené zařízení pro přenos pohonu a spřádací rotor se uvede do hnacího spojení s hnacím zařízením umístěným na spřádacím místě, kterým se pohání zapřádacími otáčkami nižšími ve srovnání s provozními otáčkami, že pak se provede proces zapředení a zařízení 10 pro přenos pohonu se po provedení zapředení opět přiřadí ke spřádacímu rotoru a pohání se tak, že spřádací rotor se uvede na své provozní otáčky a pak těmito provozními otáčkami pohání.
6 nebo podle nároku
6. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že průběh otáček rotoru je řízen v závislosti na spřádaném materiálu a/nebo na požadovaných vlastnostech vyráběné příze.
30 7. Způsob výroby příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení, při němž je spřádací rotor pro zapředení uveden na nízké zapřádací otáčky a příze se po » .. .....
.‘Ι**. · 'f>S3^89QZ · zapředení vyrábí provozními otáčkami vyššími než jsou zapřádací otáčky, přičemž otáčky rotoru jsou ovlivňovány řízením obslužným zařízením pojízdným okolo řady stejných spřádacích míst a příze je vypřádána podáváním vláken při těchto nízkých zapřádacích otáčkách a pak odtahována ze spřádacího rotoru, zatímco spřádací
7, vyznačující se tím, že otáčky spřádacího rotoru jsou během zapřádání udržovány 15 na v podstatě konstantních zapřádacích otáčkách.
8. Způsob podle jednoho nebo několika z nároků 1 až
9. Způsob podle jednoho nebo několika z nároků 1 až 6 a 8 nebo podle nároku 7 nebo 8, vyznačující se tím, že zařízení pro přenos pohonu je přiřazeno namísto ke spřádacímu rotoru k některému členu, který je s se spřádacím rotorem v hnacím spojení.
20 10. Zařízení k výrobě příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení, které obsahuje otočně uložený rotor, s obslužným zařízením pojízdným podél řady stejných zařízení pro bezvřetenové dopřádání a obsahujícím zapřádací zařízení a řídicí zařízení pro ovlivňování zapřádacích otáček spřádacího rotoru, nižších ve srovnání s jeho zadanými provozními otáčkami, k provádění způsobu podle 25 jednoho nebo několika z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že s řídicím zařízením (5) je spojeno zařízení (7, 70) pro přenos pohonu, které je obslužným zařízením (2) přemístitelné do hnacího záběru i mimo hnací záběr se spřádacím rotorem (30).
11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že k zařízení (70) pro přenos pohonu je přiřazeno hnací zařízení (20) řiditelné řídicím zařízením (5).
30 12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že hnací zařízení (20) přiřazené k zařízení (70) pro přenos pohonu je vytvořeno jako součást zapřádacího zařízení (9) uloženého na obslužném zařízení (2).
• · .’····. . : :ps528oéz · • · · · · · · ..
...... ·· ··
13. Zařízení podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že zapřádací zařízení (9) uspořádané na obslužném zařízení (2) obsahuje ovládací člen (71), který je přistavitelný k zařízení (70) pro přenos pohonu, aby je přemístil z klidové polohy do přenosové polohy, v níž přenáší na spřádací rotor (30) pohon od hnacího
10 vyráběné příze (F).
CZ20011099A 2000-03-28 2001-03-26 Způsob a zařízení pro výrobu příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení CZ20011099A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10015396 2000-03-28
DE10030892 2000-06-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20011099A3 true CZ20011099A3 (cs) 2001-11-14

Family

ID=26005062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20011099A CZ20011099A3 (cs) 2000-03-28 2001-03-26 Způsob a zařízení pro výrobu příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení

Country Status (4)

Country Link
US (1) US6553750B2 (cs)
CZ (1) CZ20011099A3 (cs)
DE (1) DE10108502A1 (cs)
IT (1) ITMI20010642A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301544B6 (cs) * 2004-06-10 2010-04-07 Rieter Cz S.R.O. Zpusob obnovování predení složkové príze na rotorovém doprádacím stroji a zarízení k provádení zpusobu

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ306368B6 (cs) * 2015-05-14 2016-12-21 Rieter Cz S.R.O. Způsob hromadného zapřádání příze na pracovních místech rotorového dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2341528B2 (de) * 1973-08-16 1977-08-11 Stahlecker, Fritz, 7341 Bad Über kingen, Stahlecker, Hans, 7334 Süßen Verfahren zum anspinnen eines fadens bei einem offenend-spinnaggregat
DE2360296C3 (de) 1973-12-04 1982-03-18 Stahlecker, Fritz, 7347 Bad Überkingen Längs einer Offenend-Spinnmaschine verfahrbare Vorrichtung zum Anspinnen
DE2910814A1 (de) 1979-03-20 1980-10-02 Stahlecker Fritz Verfahren und offenend-spinnmaschine zum anspinnen eines fadens an einem spinnaggregat
DE4030100C2 (de) * 1990-09-22 2000-03-23 Schlafhorst & Co W Verfahren und Einrichtung zum Bestimmen der Änderungen von Kriterien eines automatischen Anspinnvorgangs
DE4321440C2 (de) * 1993-06-28 2003-10-02 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnvorrichtung
DE4403120B4 (de) * 1994-02-02 2008-10-02 Novibra Gmbh OE- Rotorspinnmaschine mit einem Anspinngerät
DE4418358C2 (de) * 1994-05-26 1997-07-03 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren zum Stillsetzen einer Offenend-Rotorspinnvorrichtung und Vorrichtung zur Durchführung
DE4431810B4 (de) * 1994-09-07 2006-07-06 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Einstellung der Parameter für optimale Ansetzvorgänge einer Ansetzvorrichtung bei Partiewechsel an einer Rotorspinnmaschine
DE19636395B4 (de) 1996-09-07 2008-01-10 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Spinnstelle nach einem Fadenbruch

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301544B6 (cs) * 2004-06-10 2010-04-07 Rieter Cz S.R.O. Zpusob obnovování predení složkové príze na rotorovém doprádacím stroji a zarízení k provádení zpusobu

Also Published As

Publication number Publication date
ITMI20010642A1 (it) 2002-09-27
US6553750B2 (en) 2003-04-29
DE10108502A1 (de) 2001-10-25
US20020014067A1 (en) 2002-02-07
ITMI20010642A0 (it) 2001-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS277393B6 (en) Method of yarn spinning and apparatus for making the same
US4541233A (en) Method and device for starting the operation of a friction-spinning machine unit
CZ20002735A3 (cs) Způsob zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění
GB2035395A (en) Method and device for joining thread
US3640059A (en) Method of spinning-in yarn upon interruption of the spinning process in spindleless spinning machines and device for performing said method
CN106995952A (zh) 用于在转杯纺纱机的转杯纺纱装置处准备用来接头的纱线端部的方法以及转杯纺纱机
CS254951B2 (en) Method of spinning-in on break spinning machines
US4175370A (en) Piecing apparatus for an open-end spinning machine
GB1601167A (en) Open end spinning machines
JP2007536181A (ja) 複数の糸を連続的に巻取るための方法及び装置
JPS581213B2 (ja) オ−プンエンドセイボウキノ クチツケホウホウオヨビソウチ
CZ284503B6 (cs) Způsob a zařízení pro zapřádání spřádacího zařízení pro předení s otevřeným koncem
JPH0413272B2 (cs)
CZ973285A3 (en) Spinning machine for spindleless spinning
CZ20001402A3 (cs) Servisní agregát pro textilní stroj vyrábějící křížem vinuté cívky
JPH0159364B2 (cs)
CZ20011099A3 (cs) Způsob a zařízení pro výrobu příze v bezvřetenovém dopřádacím zařízení
US6662542B2 (en) Open-end spinning device and process for temporary receiving a yarn
CZ282592A3 (en) Process and apparatus for stopping a package on open-end spinning machine
US5152132A (en) Process and device for the piecing of a yarn in an open-end spinning machine operating with a spinning rotor
US5243812A (en) Device for the piecing of a yarn in a open-end spinning machine operating with a spinning rotor
CZ284219B6 (cs) Způsob a zařízení pro vytváření zásobního návinu na otáčející se dutince
CZ281023B6 (cs) Způsob opětovného zapředení na bezvřetenových dopřádacích strojích a zařízení k provádění tohoto způsobu
CZ20012795A3 (cs) Soukací zařízení pro textilní stroje vyrábějící kříľem vinuté cívky
CZ303974B6 (cs) Zpusob a zarízení k zaprádání príze po pretrhu na pracovním míste rotorového doprádacího stroje