CS266555B2 - Tools arrrangement for rail's packing, nivelling and side straightening - Google Patents
Tools arrrangement for rail's packing, nivelling and side straightening Download PDFInfo
- Publication number
- CS266555B2 CS266555B2 CS832942A CS294283A CS266555B2 CS 266555 B2 CS266555 B2 CS 266555B2 CS 832942 A CS832942 A CS 832942A CS 294283 A CS294283 A CS 294283A CS 266555 B2 CS266555 B2 CS 266555B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- track
- tamping
- frame
- leveling
- tool
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B27/00—Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
- E01B27/12—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
- E01B27/13—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
- E01B27/16—Sleeper-tamping machines
- E01B27/17—Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2203/00—Devices for working the railway-superstructure
- E01B2203/10—Track-lifting or-lining devices or methods
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2203/00—Devices for working the railway-superstructure
- E01B2203/12—Tamping devices
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2203/00—Devices for working the railway-superstructure
- E01B2203/16—Guiding or measuring means, e.g. for alignment, canting, stepwise propagation
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Toys (AREA)
- Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
- Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
Description
(57) Uspořádání nástrojů pro podbíjení, nivelaci a boční vyrovnávání koleje, pro pojízdný stroj pro stavbu koleje s podbí ječím agregátem, opatřeným do štěrku zasouvátelnými podbíjecími nástroji, které jsou uložené na pohonem výškově přestavitelném unášeči nástrojů, které jsou po dvojicích proti sobě navzájem přestavitelné prostřednictvím přísuvných pohonů a které jsou vibrovatelné prostřednictvím vibračních pohonů. Dále je upraven agregát pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje a к němu přiřazený vztažný systém. Účelem je vytvořit uspořádání nástrojů, které by se vyznačovalo konstrukčně jednoduchým a funkčně zvláště příznivým uspořádáním, jakož i vzájemným přiřazením svých podbíjeích, zdvihacích a vyrovnávacích nástrojů. Toho se dosahuje tím, že podbíjecí agregát a agregát pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje jsou в přiřazenými pohony tvořeny jako pracovní jednotka a jsou uspořádány na společném vlastním nástrojovém nosném rámu. Přitom je nástrojový nosný rám na jedné straně podepřen jedním svým koncem prostřednictvím jako vodicí a podpěrný orgán vytvořené dvojice kol 8 nákolky o kolej a na druhé straně je svým druhým koncem kloubově spojen s rámem podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje v délkové rozteči od bezprostředně za ním uspořádaného podvozku pro ve všech směrech kloubové podepření.
CS 266 555 B2
Vynález se týká uspořádání nástrojů pro podbíjení, nivelaci a boční vyrovnávání koleje pro pojízdný stroj pro stavbu koleje, který má rám podvozku, opřený a od sebe navzájem v rozteči upravené podvozky a opatřený jednak alespoň jedním podbíjecím agregátem, opatřeným do štěrku zasouvatelnými podbíjecími nástroji, které jsou uložené na pohonem výškově přestavitelném unášeči nástrojů, které jsou po dvojicích proti sobě navzájem přestavitelné prostřednictvím přísuvných pohonů a které jsou vibrovatelné prostřednictvím vibračních pohonů, jednak agregátem pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, opatřeným zdvihacími a vyrovnávacími pohony, a jednak к němu přiřazeným vztažným systémem.
Je již dávno známé, například z československého patentového spisu č. 180 597, uspořádat u stroje pro podbíjení koleje nástroje pro podbíjení, nivelaci a, případně nebo boční vyrovnávání koleje na rámu podvozku, mezi dvěma od sebe v rozteči uspořádanými podvozky, například otočnými podvozky. Toto uspořádání nástrojů, u kterého jsou podbíječí agregáty a bezprostředně před nimi upravené agregáty pro nadzvihování a vyrovnávání koleje uspořádány v té oblasti rámu podvozku, která je blíže к zádnímu podvozku, se v praxi mimořádně osvědčilo. Protože se rám podvozku v kolejových obloucích nastavuje ve směru tětivy, probíhající mezi oběma podvozky ke kolejovému oblouku, jsou zde podbíječí agregáty upraveny s možností bočního přestavování, aby bylo možné kompenzovat boční odchylku, toeje vzepětí oblouku rámu podvozku vzhledem к ose koleje a vystředit po obou stranách každé kolejnice do štěrku zasouvatelné podbíječí nástroje podle podélné osy kolejnice, to je vyrovnat tyto nástroje symetricky ke kolejnici. К tomu účelu je ke každému podbí jecímu agregátu pře stavitelnému prostřednictvím pohonu v bočním směru vzhledem к rámu podvozku, přiřazeno indukční čidlo, které zjišřuje relativní boční polohu podbí ječí ho agregátu к příslušné kolejnici a které řídí boční přes tavný pohon podbí ječí ho agregátu přiváděcím obvodem tak, že je podbí ječí agregát neustále udržován v boční souměrné poloze ke kolejnicovému pásu a tak sleduje dokonale průběh oblouku koleje. Toto uspořádání nástrojů je vzhledem ke svým vyšěím technickým nákladům vhodné zejména pro podbí ječí stroje vyšší výkonové třídy a dále předpokládá určité konstrukční principy rámu podvozku, které nejsou dány u všech strojů pro stavbu koleje.
Z rakouského patentového spisu č. 303 793 je známé uspořádání nástrojů pro podbíjení a nivelaci koleje, která má samostatný, navzájem v rozteči upravenými podvozky na koleji vedený nástrojový rám, na kterém je pro každou kolejnici uspořádán jeden podbíječí agregát pro více pražců a před ním a za ním po jednom zachycovači kolejnice pro nadzdvihování koleje. Tento nástrojový rám je uspořádán mezi oběma hlavními podvozky známého stroje pro podbíjení koleje a s jejich rámy podvozků je kloubově spojen prostřednictvím výškových přestavitelných pohonů. Na zadní části rámu stroje, která je přikloubena к rámu podvozku, je upravena další skupina nástrojů, tvořená agregátem pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje a ústrojím pro zhutňování prostorů mezi pražci. U této známé konstrukce je však třeba, aby pro nadzdvihování koleje v oblasti podbíjení byl nadzdvižen také celý nástrojový rám s mnoha těžkými podbíjecími agregáty, s oběma podvozky a 8 tělesem koleje, zachyceným zachycovači koleje. Tato konstrukce proto vyžaduje značné předimenzování výškových přestavných pohonů a velmi masivní konstrukci rámu podvozku.
Dále jsou podle rakouského patentového spisu č. 314 581 známá uspořádání nástrojů pro podbíjení, nivelaci a boční vyrovnávání koleje, opřená nástrojovým rámem, který je podélně posuvně uložen prostřednictvím pohonu na podélných vedeních rámu podvozku stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje, a na kterém jsou podle jednoho příkladu prove• dění uspořádány toliko podbíječí agregáty včetně výškových přestavných pohonů a u dalšího příkladu provedení několik v podélném směru koleje za sebou uspořádaných podbíjecích a zhutňovacích nástrojů, ke kterým je jak před nimi, tak i za nimi přiřazen agregát pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, přičemž tato ústrojí jsou uspořádána navzájem samostatně výškově přestavitelné. Tato uspořádání nástrojů jsou určena pro stroje s kontinuálním dopředným posuvným pohybem rámu podvozku bez zastavení a pro přetržitý posuv nástrojového rámu s pracovními agregáty od jednoho místa podbíjení к jinému místu podbíjení, přičemž relativní pohyb mezi rámem podvozku a nástrojovým rámem je ovladatelný prostřednictvím podélného přestavného pohonu. Vzhledem к nutné velké rozteči mezi nápravami rámu podvozku vznikají
CS 266 555 B2 problémy v kolejových obloucích s bočním vystřelováním podbíjecích a ostatních pracovních nástrojů vzhledem к příslušnému kolejnicovému pásu. Mimoto vznikají, a to zejména při rychlém posuvu nástrojového rámu, který unáší těžk^ pracovní agregáty, к následujícímu místu podbíjení značné setrvačné síly, které musí zachycovat podélný přestavný pohon. Uspořádání přídavných konstrukčních částí a pohonů vytváří navíc ještě nepříznivé relativní vysoké zatížení náprav u obou podvozků stroje.
Vynález si klade za úkol vytvořit uspořádání nástrojů pro podbíjení, nivelaci a boční vyrovnávání koleje v úvodu popsaného typu, které by mělo konstrukčně jednoduchou a funkčně zvláště příznivou konstrukci a které by se vyznačovalo vzájemným přiřazením svých podbíjecích, zdvihacích a vyrovnávacích nástrojů.
Uvedené nedostatky se odstraňují a vytčený úkol se podle vynálezu překvapivě jednoduchým způsobem řeší tak, že podbíjecí agregát a agregát pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje jsou spolu s přiřazenými pohony vytvořeny jako pracovní jednotka a jsou uspořádány na společném vlastním nástrojovém rámu, který je jednak jedním svým koncem opřen přes jako podpěrný a vodicí orgán vytvořené dvojkolí s nákolky a jednak druhým svým koncem kloubově spojen s rámem podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje pro všestranné kloubové podepření v podélné rozteči od bezprostředně za ním zařazeného podvozku tohoto stroje pro stavbu koleje.
Toto uspořádání nástrojů podle vynálezu se vyznačuje především tím, že všechny nástroje včetně svých pohonů jsou sloučeny s nástrojovým nosným rámem do společné pracovní a konstrukční jednotky pracovního agregátu a že vzhledem к podepření a samostatnému vedení nástrojového nosného rámu prostřednictvím dvojkolí s nákolky jsou neustále a samočinně vedeny podle bočního a výškového průběhu koleje a tím jsou bočně přesně vystředěny vzhledem к příslušnému kolejnicovému pásu. Toto samočinné vystřelování má význam zejména pro podbíjecí agregáty, protože je u nich možné velký počet nástrojů, zpravidla čtyři až šestnáct podbíjecích špiček, přivést současně do souměrné polohy vzhledem к podélné ose kolejnice a tak zabránit kolizi podbíjecích špiček s kolejnicí, případně pražci a tím i spolehlivě vyloučit možnost poškození, přičemž se samozřejmě dosahuje rovnoměrného podbíjení na obou stranách, a to i v oblasti křížení pražce s kolejnicí.
Uspořádání nástrojů podle vynálezu se s výhodou hodí zejména pro montáž, případně jako nástavba na pojízdné stroje pro stavbu koleje rozdílného druhu, jejichž úkolem je provádění podbíjecích prací a prací spojených s korekcí koleje. Dále poskytuje četné variační možnosti z hlediska volby nástrojů pro podbíjení a korekci koleje. Zejména je možné používat již mnohokrát osvědčené sériové podbíjecí agregáty a agregáty pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje a do značné míry přizpůsobovat nástrojové vybavení okamžitému účelu nasazení příslušného stroje. Dále se vytvářejí výrobně technické výhody a výhody z hlediska montáže, a to tím, že se nástrojový nosný rám se všemi pracovními agregáty a pohony vytváří jako kompaktní montážní jednotka, kterou lze namontovat na rám podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje teprve v průběhu konečné montáže.
Ze samostatného podepření a vedení nástrojového nosného rámu prostřednictvím dvojkolí s nákolky vyplývá ještě další výhoda, která spočívá v tom, že rám podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje, o který se nástrojový nosný rám kloubově opírá, musí přenášet toliko část celkové hmotnosti podbíjecích agregátů a agregátu pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje. S tím je spojeno příznivější rozdělení celkové hmotnosti stroje na jeho podvozky . a na přídavné dvojkolí s nákolky pracovní jednotky.
Podle zvláště výhodného vytvoření uspořádání nástrojů podle vynálezu je nástrojový nosný rám vytvořen jako ojový podvozek, který je v oblasti jednoho konce, opatřeného podbíjecím agregátem, opatřen dvojkolím s nákolky a v oblasti mezi jeho druhým koncem a podbíjecím agregátem podélným nosníkem, vytvořeným pro kloubové podepření na rámu podvozku čističky Štěrkového lože pražců nebo výhybek nebo vozu pro přestavbu koleje nebo stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje.
CS 266 555 B2
Toto uspořádání nástrojového nosného rámu, případné pracovní jednotky, je výhodné z mnoha hledisek. Tak například je pro uspořádání podbíjecího agregátu, sousedící s dvojkolím 8 nákolkem, zabezpečeno dokonalé vystředění podbíjecích nástrojů i v kolejovém oblouku s relativně malým poloměrem a mimo to se vytváří příznivá poloha celkového těžiště pracovní jednotky, při které připadá relativně velký podíl hmoty na dvojkolí s nákolkem a podstatně menší zatížení na kloubové místo připojení krakorcového podélného nosníku na rámu podvozku příslušného stroje. Mimoto splňuje ojový tvar s nástrojovým rámem, vybíhajícím к přednímu konci do středově nad osou koleje uspořádaného podélného nosníku konstrukční požadavek spočívající v tom, že se u většiny strojů pro stavbu koleje požadují rámy podvozku s dvěma bočními, ve vzájemné rozteči uspořádanými podélnými nosníky. Tím se totiž vytváří možnost do sebe zasahujícího a na prostor nenáročného uspořádání krakorcového podélného nosníku a jeho kloubového místa připojení mezi oběma podélnými nosníky příslušného rámu podvozku. Oblast použití ojovité pracovní jednotky zasahuje do konstrukční oblasti mnohých strojů pro stavbu koleje různého druhu. Lze ji bez problému kombinovat se strojem pro čištění štěrku kolejového lože, stejně tak jako s pracovním vozem soupravy pro přestavbu koleje nebo vhodným trakčním vozem.
Podle zvláště výhodné varianty provedení vynálezu je podélný nosník vytvořen pro podélné posuvné uložení v místě svého podepření na rámu podvozku čističky štěrkového lože pražců nebo výhybek nebo vozu pro přestavbu koleje nebo stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje a nástrojový nosný rám je s rámem podvozku tohoto stroje spojitelný zejména hydraulickým podélným přestavným pohonem.
Hlavní výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že poprvé umožňuje praktickým požadavkům zcela vyhovující kombinaci nástrojového uspořádání pro podbíjení, zdvihání a vyrovnávání koleje, pohybující se vpřed po přítržích od jednoho místa podbíjení к jinému místu podbíjení, s rámem podvozku stroje pro stavbu koleje, který se při práci pohybuje kontinuálně. Vzhledem к samostatnému podepření a vedení nástrojového nosného rámu na kolej je totiž jak zatížení rámu podvozku hmotností a pracovními silami pracovních agregátů, tak i síly potřebné pro podélné posouvání pracovních agregátů vzhledem к rámu podvozku podstatně menší než u známých uspořádání s pracovními agregáty, uloženými posuvně na podélných vedeních rámu podvozku. Mimoto je také zajištěno vystřelování pracovních nástrojů vzhledem ke kolejnici po celé přestavné dráze pracovní jednotky pro každý podélný průběh koleje.
S výhodou je podle jednoho z dalších znaků vynálezu podélný nosník pro posuvné uložení ve vedení, uspořádané na rámu podvozku stroje a vytvořeném vodícími kladkami nebo pod., vytvořen s pravoúhlým průřezem nebo s průřezem nebo s průřezem ve tvaru dvojitého písmene T.
Toto uspořádání zajišřuje konstrukčně velmi jednoduchým způsobem snadný chod a z hlediska předpokládané boční vůle bočně volně výkyvné uložení podélného nosníku na rámu podvozku příslušného stroje. (
Podle konstrukčně zvláště jednoduchého provedení vynálezu je podélný nosník vytvořen ze dvou teleskopicky posuvných částí, z nichž jedna je pevně spojena s nástrojovým nosným rámem a druhá je vytvořena pro kloubové připojení na rámu podvozku stroje pro stavbu koleje a obě vytvářejí válec a píst uvnitř podélného nosníku podélně uspořádaného hydraulického podélného přestavného pohonu.
Tím se celková konstrukce pracovní jednotky ještě dále podstatně zjednoduší, protože odpadne nutnost použít samostatného podélného přestavného pohonu včetně jeho uložení na nástrojovém nosném rámu a na rámu podvozku a kladková vedení nebo pod., která musela být upravena na rámu podvozku pro posuvné uložení podélného nosníku, jsou nyní zbytečná. Takto vytvořená pracovní jednotka je navíc vhodná i pro montáž na takových strojích pro stavbu koleje, jejichž rám podvozku je opatřen centrálním středním podélným nosníkem, který nepřipouští uspořádání kladkového vedení nebo pod.
CS 266 555 B2
Podle dalšího znaku vynálezu je agregát pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, opatřený vyrovnávacími kladkami s nákolky a zdvihacími nástroji, vytvořen jako ojový podvozek, uspořádaný podélně pod nástrojovým nosným rámem, přikloubený к podélnému nosníku a spojený kloubově s nástrojovým nosným rámem prostřednictvím zdvihacího pohonu a vyrovnávacího pohonu.
Toto, u strojů pro podbíjení koleje již osvědčené provedení agregátu pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, se hodí výborně pro úpravu pracovní jednotky podle vynálezu, protože se jeho obrys při pohledu v půdorysu v podstatě kryje s vnějšími obrysy nástrojového nosného rámu. Přitom zůstává dostatečně boční vůle pro výkyvný pohyb pracovní jednotky vzhledem к rámu podvozku. Mimoto jsou tím dány velmi příznivé možnosti připojení zdvihacích a vyrovnávacích pohonů к rovněž ojovitě vytvořenému nástrojovému nosnému rámu.
Podle vynálezu může být dále nástrojový nosný rám vytvořen ze dvou masivních bočních stěn, které jsou navzájem spojeny příčníky, případně příčnými stěnami, na kterých je uloženo dvojkolí s nákolky a které mají po jednom otvoru pro uložení vždy jednoho, ke každé kolejnici přiřazeného podbíjecího agregátu, a výčnělku, který vyčnívá vzhůru až do vybrání nebo pod. rámu podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje a na kterém je přiklouben výškový přestavný pohon podbíjecího agregátu, a boční stěny jsou spojeny s podélným nosníkem prostřednictvím к němu se sbíhajících mezistěn, v jejichž horní oblasti jsou přikloubený zdvihací pohony agregátu pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje.
Tato konstrukce se vyznačuje relativně velkou zatížitelností a uspokojivou tuhostí při poměrně malé vlastní hmotnosti nástrojového nosného rámu, přičemž úhlopříčným zesílením prostřednictvím к podélnému nosníku se sbíhajících mezistěn se zajistí konstrukce rámu s vysokou tuhostí v ohybu, která je vhodná pro přenášení i relativně velkých bočních vyrovnávacích sil.
U naposledy uvedené konstrukce je výhodné, pokud jsou mezistěny nástrojového nosného rámu spojeny zhruba v oblasti míst přikloubení zdvihacích pohonů příčníkem, případně příčnou stěnou, ke které je přiklouben hydraulický podélný přestavný pohon nástrojového nosného rámu.
Příčník, případně příčná stěna propůjčují nástrojovému nosnému rámu tuhost a schopnost odporu, potřebnou v místech připojení jak. zdvihacích pohonů, tak i podélného přestavného pohonu pro přenášení relativně velkých sil z těchto pohonů.
Podle další varianty provedení vynálezu se předpokládá, že к nástrojovému nosnému rámu, zejména nad dvojkolím s nákolky, vytvořeným jako podpěrný a vodicí orgán, je přiklouben alespoň jeden zdvihací a, případně nebo zatěžovací pohon, jehož volný konec je vytvořen pro kloubové připojení к rámu podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje.
Tento přídavný pohon umožňuje při nepříznivých pracovních podmínkách, například při silně spečeném štěrkovém loži, přenášet část vlastní hmotnosti rámu podvozku jako přídavné svislé zatížení na nástrojový nosný rám a na druhé straně při přesunech příslušného stroje umožňuje nadzdvihnout celou pracovní jednotku do té míry nad úroveň koleje, že dvojkolí s nákolky a nástroje agregátu pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje se dostanou mimo záběr s kolejnicemi.
Podle speciálního provedení, případně využití vynálezu je pracovní jednotka uspořádána na čističce štěrkového lože v oblasti před nebo za ústrojím pro odebírání štěrku a ústrojím pro opětovné přivádění štěrku, přičemž jako podpěrný a vodicí orgán vytvořené dvojkolí s nákolky je uspořádáno od bezprostředně následujícího podvozku, například podvozku stroje, nebo od následujícího vozidla v rozteči alespoň dvou roztečí mezi pražci, a přičemž zdroj pohonu a ústrojí pro ovládání pohonu a přetržitého posuvného pohybu pracovní jednotky jsou uspořádány na rámu podvozku plynule pojízdné čističky štěrkového lože.
CS 266 555 B2
Tato kombinace pracovní jednotky s čističkou štěrkového lože umožňuje podbíjení a vyrovnávání koleje v průběhu kontinuálně bez zastavení uskutečňovaného dopředného pohybu při procesu čištění štěrku, a to alternativně před odebíráním štěrku určeného к čištění nebo po opětovném přivedení vyčištěného štěrku do oblasti koleje. V prvním případě se nejprve kolej přivede podbíjením a nadzdvižením pracovní jednotkou podle vynálezu do vyšší roviny a potom se nadzdvihne agregátem pro nadzdvihování koleje Čističky štěrkového lože do konečné úpravy v požadované poloze. Tento způsob proto připouští mimořádně velké celkové nadzdvižení koleje. Ve druhém z uvedených příkladů je po předcházejícím procesu čištění štěrku ještě relativně volně uložená kolej pracovní jednotkou podle vynálezu podbíjena a vyrovnána, což umožňuje uvolnit ji bezprostředně potom pro provoz vlaků.
Další varianta uspořádání nástrojů podle vynálezu spočívá v tom, že pracovní jednotka za oblastí výměny pražců a, případně nebo kolejnic soupravy pro přestavbu koleje je uspořádána na rámu podvozku jednoho z kolejových pracovních vozů, například šroubovacího stroje, přičemž zdroj pohonu a ústrojí pro ovládání pohonů a krokového posuvného pohybu pracovní jednotky jsou uspořádány na rámu stroje tohoto kolejového pracovního vozu.
Tento případ využití uspořádání nástrojů podle vynálezu má velký význam zejména pro moderní plynulou pásovou přestavbu koleje, protože poprvé je možné uskutečnit již v průběhu obnovy koleje potřebné stranové a výškové korektury koleje a trvalé upevnění polohy koleje, čímž se umožňuje okamžité uvolnění trati po skončení prací.' Tím se vytvářejí ve srovnání s až dosud používaným způsobem práce, to je zajištění podbíjení, nivelace a bočního vyrovnávání koleje samostatně nasazovaným strojem pro stavbu koleje teprve po ukončení prací na obnově koleje, nejen podstatná zjednodušení celého způsobu práce, ale také značná zmenšení nákladů z hlediska spotřeby času, výkonů a zmenšení nákladů na obsluhu. Z hlediska těchto skutečností je jednoduchá a funkčně spolehlivá konstrukce pracovní jednotky podle vynálezu rozhodujícím činitelem, protože odstraňuje provozní poruchy, které mohou vznikat rozdílným způsobem posuvu podbíjecích nástrojů oproti kontinuálnímu posuvu celé soupravy pro přestavbu koleje, přičemž právě tyto poruchy jsou nejčastější příčinou nutnosti‘zastavení celé soupravy.
Další výhodné řešení a využití vynálezu spočívá v tom, že pracovní jednotka pro plynulé nebo přetržité nasazení u stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje je uspořádána v bezprostřední oblasti za jeho nejzadnějším podvozkem, například otočným podvozkem, a s rámem stroje tohoto stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje je kloubově spojena v oblasti za posledním podvozkem.
Pro uvedenou strojovou kombinaci se vytvářejí velmi rozmanité možnosti nasazení, případně způsoby provozu. Tak například může stroj se s ním spojenou pracovní jednotkou pracovat jako vícepražcová podbíječka s celkovým přetržitým posuvem od jednoho místa podbíjení к jinému místu podbíjení. Podélný přestavný pohon přitom umožňuje vystřelování všech podbíjecích agregátů obou částí stroje podle právě podbíjených pražců, a to i v případě pražců s nepravidelnými roztečemi mezi pražci. Další možnost nasazení spočívá v nasazení toliko pracovní jednotky při kontinuálním dopředném posuvu stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje bez zastavení. Dále je možné prostřednictvím podélného přestavného pohonu zvětšit vzdálenost mezi agregátem pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje pracovní jednotky a mezi vpředu uspořádaným podvozkem podbíječky, pokud je třeba provádět zvláší velké nadzdvihování koleje. Konečně je možné při přesunech na větší vzdálenosti tuto vzdálenost úměrně zmenšit.
Podle dalšího vytvoření vynálezu je pracovní jednotka kloubově spojena se zadním koncem rámu podvozku kolejového a případně silničního tažného vozidla, například vozu pro svrchní stavbu nebo dvojúčelového tažného stroje, s výhodou typu sedlového tahače, a z kabiny řidiče tohoto tažného vozidla je ovladatelná.
Toto uspořádání umožňuje poprvé adaptaci železničního vozu nebo jiného tažného vozidla, opatřeného vlastním pohonem a předpokládaného pro jiné určení nebo využití, jako plněhodnotné podbíječky koleje, přičemž neustále zůstává zachována možnost pracovní jednotku
CS 266 555 B2 podle vynálezu od tohoto stroje znovu oddělit a toto vozidlo i nadále používat podle jeho původního určení. To má rozhodující význam zejména pro údržbu koleje na málo využívaných vedlejších·tratích, kde se nasazení, případně udržování větších podbíječek jeví jako nehospodárné.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na několika příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněn bokorys pracovní jednotky, případně uspořádání nástrojů pro podbíjení, nivelaci a boční vyrovnávání koleje podle vynálezu, které je určeno pro pojízdný stroj pro stavbu koleje. Obr. 2 představuje půdorys pracovní jednotky podle obr. 1.
Na obr. 3 je znázorněn bokorys jiné varianty provedení uspořádání nástrojů podle vynálezu.
Obr. 4 představuje dílčí bokorys čističky štěrkového lože, vybavené pracovní jednotkou podle vynálezu. Obdobně je na obr. 5 znázorněn dílčí bokorys soupravy pro přestavbu koleje s integrovanou pracovní jednotkou podle vynálezu.
Na obr. 6 je znázorněn bokorys podbíječky pro více pražců, která je kombinována s pracovní jednotkou podle vynálezu a na obr. 7 je obdobně zobrazena kombinace pracovní jednotky podle vynálezu s dvouúčelovým tažným vozem, který je pojízdný jak po koleji, tak i na silnici.
Na obr. 1 a 2 je znázorněno uspořádání nástrojů, které je podle vynálezu vytvořeno jako pracovní jednotka 2 a které je určeno pro podbíjení koleje, tvořené kolejnicemi 2/ 2 a pražci Tato pracovní jednotka 2 je určena pro montáž na stroji pro stavbu koleje nebo na jiném pracovním kolejovém voze, jehož rám 5 podvozku je na výkrese zobrazen čárkovaně.
Pracovní jednotka 1 je tvořena nástrojovým nosným rámem £, který má tvar ojového podvozku a který je svým jedním koncem opřen o kolej prostřednictvím dvojkolí 7_ s nákolky, sloužícím jako podpěrný a vodicí orgán, zatímco jeho druhý konec je vytvořen jako krakorcový podélný nosník 2* upravený nad středem koleje. Tento podélný nosník 8 Je určen pro kloubové podepření a podélně posuvné uložení, například mezi vodícími kladkami 2/ na rámu 2 podvozku příslušného stroje.
Nástrojový nosný rám 2 je tvořen dvěma bočními stěnami 22/ které jsou navzájem spojeny prostřednictvím příčníků 10, 11, případně příčných stěn, na nichž je uloženo dvojkolí T_ s nákolky a které mají po jednom otvoru 13 pro uložení podbíjecích agregátů 22/ přiřazených ke každé kolejnici 2, 3 koleje. Každá z bočních stěn 12 má vzhůru směřující výčnělek 15, ke kterému je přiklouben výškový přestavný pohon 16 příslušného podbíjecího agregátu 14, Jak je nejlépe patrno z obr. 2, mají výčnělky 12/ které vyčnívají vzhůru mezi oběma podélnými nosníky 17 rámu 2 podvozku, vzhledem к rámu 2 podvozku dostačující volnost pohybu jak v podélném směru koleje, tak i napříč к tomuto směru.
Boční stěny 12 jsou spojeny s podélnými nosníky 2 prostřednictvím mezistěn 12/ které se směrem k.podélnému nosníku 8 sbíhají a které jsou navzájem spojeny příčnou stěnou 19, ke které je přiklouben hydraulický podélný přestavný pohon 20, jehož druhý konec je určen ke kloubovému připojení к rámu 5 podvozku příslušného stroje. V oblasti mezistěn 18 je na nástrojovém nosném rámu 6 uspořádán snímací a měřicí orgán 22/ který je zdvihatelný a spustitelný pohonem 21 a pojíždí po koleji, přičemž je s ním pro každou kolejnici 2, 3 prostřednictvím tyčoví 23 spojeno měřicí čidlo 24, které je vytvořeno jako otočný potenciometr, spolupracující obvyklým způsobem s nivelačními vztažnými přímkami 25, určenými pro každou kolejnici 2/ 2 a přiřazenými к nivelačnímu vztažnému systému 26 příslušného stroje pro stavbu koleje pro zjišťování rozdílu mezi skutečnou a požadovanou výškovou polohou koleje. Snímací a měřicí orgán 22 pracuje rovněž obvyklým, zde blíže nepopsaným způsobem a spolupracuje s vyrovnávacím vztažným systémem 27 příslušného stroje pro zjišťování rozdílů mezi skutečnou a požadovanou hodnotou vzepětí oblouku koleje. Na příčníku 10, případně
CS 266 555 B2 příčné stěně nástrojového nosného rámu £ je kloubově připojen zdvihací a, případně nebo zatěžovací pohon 28, jehož vzhůru vyčnívající volný konec je určen pro kloubové připojení к rámu £ podvozku příslušného stroje.
Podbíjecí agregáty pracovní jednotky 1. jsou obvyklé konstrukce a mají na unášeči 29 nástrojů uložené podbíjecí nástroje 32, které jsou po dvojicích proti sobě navzájem přestavitelné přísuvnými pohony 30 a které lze uvádět do vibračního pohybu vibračním pohonem 31.* přičemž tyto podbíjecí nástroje 32 jsou určeny pro zasouvání po obou podélných stranách podbíjeného pražce po obou stranách příslušné kolejnice 2, 3.
Pracovní jednotka £ obsahuje dále agregát 33 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, který je vyrovnávacími kladkami 34 s nákolkem veden na koleji a je opatřen zdvihacími kladkami 35, vykývnutelnými pod hlavu příslušné kolejnice 2, 2· Agregát 33 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje je vytvořen jako ojový podvozek, uspořádaný v podélném směru pod nástrojovým nosným rámem 6 a s tímto nástrojovým nosným rámem 6 kloubově spojený prostřednictvím zdvihacích pohonů 36 a vyrovnávacích pohonů 32· Přední, jako podélný nosník 38 vytvořený konec agregátu 33 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje je kardanově přiklouben na konsole 39 krakorcového podélného nosníku 2 nástrojového nosného rámu 2· K agregátu 33 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje vzhledem ke směru práce, který je vyznačen šipkou 40, bezprostředně předřazený podvozek 41 rámu 2 podvozku je vzdálen od zdvihacích kladek 35 agregátu 33 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje alespoň tak daleko, jako dvojkolí 2 s nákolky od těchto zdvihacích kladek 35, aby bylo možné provádět také větší nadzvižení koleje bez nepřípustného namáhání kolejnic 2, £* nadzdvihovaných mezi podvozkem 41 a zdvihacími kladkami 35 až do požadované roviny.
Jak je patrno z obr. 1, jsou všechny pohony pracovní jednotky 2* to Je výškové přestavné pohony 16, hydraulický podélný přestavný pohon 20, zdvihací a, případně nebo zatěžovací pohon 28.* přísuvné pohony 30, vibrační pohony 21* zdvihací pohony 36 a vyrovnávací pohony 37, spojeny přes čárkovaně vyznačená potrubí 42 s poháněcími a ovládacími zařízeními £3 příslušného stroje.
Kloubově a v podélném směru posuvné podepření nástrojového nosného rámu 2 na rámu podvozku příslušného stroje a hydraulický podélný přestavný pohon 20 umožňují různé provozní varianty pracovní jednotky 2* která provádí přetržitý nebo krokový posuv z jednoho místa podbíjení do dalšího místa podbíjení podle šipky 44. Pokud se použije pracovní jednotka 2 u takového stroje pro stavbu koleje, u kterého se uskutečňuje kontinuální posun rámu 2 podvozku bez zastavení, je potřebný relativní pohyb mezi nástrojovým nosným rámem 6 a rámem £ podvozku ovladatelný prostřednictvím hydraulického podélného přestavného pohonu 20 a prostřednictvím к němu předřazených, případně s ústrojími pro měření dráhy nebo pod. spolupracujících ovládacích orgánů. Pokud se použije u takového stroje pro stavbu koleje, který se sám pohybuje přetržitým pohybem od pražce к pražci, jako je například podbíječka, stroj pro zhutňování štěrku mezi pražci, šroubovací stroj nebo pod., lze prostřednictvím hydraulického podélného přestavného pohonu 20 zvětšovat nebo zmenšovat vzdálenost mezi podvozkem 41 a agregátem 33 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje podle toho,jaká je právě požadována velikost nadzdvižení koleje. Při kombinaci pracovní jednotky 2 s přeřazenou podbíječkou lze prostřednictvím hydraulického podélného přestavného pohonu 20 vystředit podbíjecí agregáty 14 к právě podbíjenému pražci £ nezávisle na podbíjecích agregátech předřazené podbíječky.
Ve všech případech použití však sleduje nástrojový nosný rám 6,_ opřený o dvojkolí s nákolky a vedený na koleji nezávisle na příslušném stroji, včetně na něm uspořádaných agregátů, to je podbíjecích agregátů 14 a agregátu 33 pro nadzvihování a vyrovnávání koleje, boční a výškový průběh koleje, což zajišťuje, že všechny pracovní orgány, tedy zejména podíjecí nástroje 32 podbíjecích agregátů £4* 3SOU neustále ve správné, zejména bočně vystředěné poloze vzhledem к příslušné kolejnici 2, 2· V případě potřeby lze pro těžký podbíjecí provoz působit na nástrojový nosný rám £ přídavnými svislými zatěžovacími silami, vykonávanými zdvihacím a, případně nebo zatěžovacím pohonem £8. Jinak tento zdvihací a, případně nebo
CS 266 555 B2 zatěžovací pohon 28 umožňuje, například při přesunech příslušného stroje, nadzdvihnou celou pracovní jednotku 1_ nad rovinu koleje.
Na obr. 3 je znázorněna konstrukčně zvláště jednoduchá forma provedení pracovní jédnotky 45, u které má nástrojový nosný rám 48, podepřený a vedený na koleji dvojkolím 46 s nákolky a vybavený zjednodušeně znázorněnými podbíjecími agrqgáty 47, podélný nosník 49, vytvořený ze dvou do sebe teleskopicky zasouvatelných dílů, přičemž jeden z těchto dílů, pevně spojený s nástrojovým nosným rámem £8, vytváří válec 50, zatímco druhý díl, určený pro kloubové připojení к rámu 51 podvozku, vytváří píst 52 hydraulického podélného přestavného pohonu 53, uspořádaného uvnitř podélného nosníku 49.
S nástrojovým nosným rámem 48 je prostřednictvím zdvihacího pohonu 57, vyrovnávacího pohonu 58 a tyčoví 59 kloubově spojen agregát 56 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, opatřený zdvihacími háky 54 a vyrovnávacími kladkami 55. Mezi agregátem 56 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje a podbíjecím agregátem 47 je uspořádán o kolej opřený snímací a měřicí orgán 60, který spolupracuje obvyklým způsobem s nivelačním vztažným systémem £1 a vyrovnávacím vztažným systémem 62 příslušného stroje pro zjišťování rozdílů mezi požadovanou a skutečnou polohou koleje. Rovněž u této varianty provedení jsou pohony pracovní jednotky 45, to jsou výškové přestavné pohony 63 a všechny ostatní pohony podbíjecích agregátů 47, podélný přestavný pohon 53, zdvihací pohony 57 a vyrovnávací pohony 58 spojeny potrubími 64 s neznázorněnými poháněcími a ovládacími ústrojími příslušného stroje. Způsob práce a možnosti nasazení této pracovní jednotky 45 odpovídají tomu, co bylo uvedeno při popisu provedení podle obr. 1 a 2.
Na obr. 4 je znázorněna pracovní jednotkou 65 podle vynálezu vybavená čistička 66 štěrkového lože s kontinuálním posuvem bez zastavení v souladu se směrem šipky 67. Ta má kloubovou konstrukci dvoudílného rámu 68 podvozku, který se o kolej opírá prostřednictvím předního podvozku 69, prostřednictvím v oblasti kloubu rámu, to je osy 70 výkyvu uspořádaného středního podvozku 71 a prostřednictvím zadního podvozku, který není na výkrese znázorněn. Na toliko částečně znázorněné zadní části rámu 68 podvozku je upraveno ústrojí 72 pro odebírání štěrku, které je vytvořeno jako brázdící a dopravní řetězové ústrojí pod kolejovým roštem, a ústrojí 73 pro opětovné přivádění štěrku, které je vytvořeno jako ústrojí s dopravním pásem a které přivádí před tím na sítech vyčištěný Štěrk. Čistička 66 štěrkového lože je opatřena ústrojím 74 pro nadzdvihování koleje, které je bezprostředně předřazeno před ústrojí 72 pro odebírání štěrku, kabinou 75 obsluhy a odklízecím dopravníkem 76, který je uspořádán při pohledu ve směru práce šikmo vzhůru. К tomuto odklízecímu dopravníku 76 je přiřazen další odklízeči dopravník 77, který dopravuje odklízený materiál dále к přednímu konci čističky 66 štěrkového lože, odkud se ukládá bud odhazovacím pásem bočně vedle koleje, nebo prostřednictvím dalšího dopravního ústrojí na dopravní vůz, spřažený s čističkou 66 štěrkového lože.
Pracovní jednotka 65 má podobnou konstrukci, jaká byla znázorněna u provedení podle obr. 3. Je opatřena nástrojovým nosným rámem 79,, který se opírá o dvojkolí 78 s nákolky, na kterém jsou uspořádány podbíjecí agregáty 80 a agregát 81 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje a jehož podélník je vytvořen jako hydraulický podélný přestavný pohon 82. Pístnice £3 tohoto hydraulického podélného přestavného pohonu 82, která je zakreslena v plně vysunutém stavu, je v oblasti předního podvozku 69 kardanově kloubově spojena s rámem 68 podvozku stroje, šipky 84 znázorňují krokový posuvný pohyb pracovní jednotky 65 z jednoho místa podbíjení do dalšího místa podbíjení, který je i v tomto případě ovladatelný na výkrese neznázorněnými ovládacími orgány se spojovacími potrubími z kabiny 75 obsluhy. Jak je z výkresu patrno, činí minimální vzdálenost mezi dvojkolím 78 s nákolky a nejblíže následujícím podvozkem středního podvozku 71 při zcela vysunutém hydraulickém podélném přestavném pohonu 82 zhruba dvojnásobek rozteče mezi pražci. Tato vzdálenost zajišťuje dostatečně velkou vzdálenost podbíjecích agregátů 80 a agregátu 81 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje od následujícího místa zatížení koleje, tvořeného středním podvozkem 71, a to pro všechny požadované výškové a boční korekční pohyby koleje.
I
CS 266 555 B2
Uspořádání podle obr. 4 je určeno zejména pro ty případy, ve kterých se má kolej v průběhu procesu čištění Štěrkového lože upravit na takovou požadovanou výškovou úroveň, která leží podstatně výše proti současné skutečné poloze. Zdvihání koleje se provádí v tomto případě ve dvou stupních. Kolej se nejprve agregátem 81 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje a tlakem podbíjení nástrojů podbíjecích agregátů 80 zdvihne zhruba o‘polovinu zamýšleného výškového nadzdvižení. Zbytkové nadzdvižení do požadované roviny koleje se potom uskuteční prostřednictvím ústrojí 74 pro nadzdvihování koleje čističky 66 štěrkového lože. Odchylně od toho je možné takovou pracovní jednotku 65 spojit в rámem 68 podvozku stroje za ústrojím 72 pro odebírání štěrku a za ústrojím 73 pro opětovné přivádění štěrku. Toto uspořádání umožňuje kolej, která má ještě určité chyby polohy po ukončení procesu čištění Štěrku vyrovnat jak výškově, tak i stranově a provést podbíjení, což umožňuje zahájit provoz vlaků bezprostředně po ukončení pracovního nasazení stroje bez zvláštních omezení.
Na obr. 5 je znázorněno uspořádání pracovní jednotky 85 podle vynálezu ve svazku soupravy 86 pro přestavbu koleje, která je na výkrese znázorněna toliko z části. Tato souprava 86 pro přestavbu koleje, která se pohybuje kontinuálně vpřed ve směru šipky 87, sestává z vozu 88 pro přestavbu, který je vybaven ústrojími pro výměnu kolejnic a pražců a který se svým zadním podvozkem 89 opírá o právě obnovenou kolej 90. s vozem 88 pro přestavbu je spojen kolejový pracovní vůz 91, který je vybaven ústrojími pro přepravu starých, případně nových pražců mezi vozem 88 pro přestavbu a mezi vozy 92 pro přepravu pražců, připojenými za kolejovým pracovním vozem 91. S posledním vozem 92 pro přepravu pražců je spojen další kolejový pracovní vůz 93, který je vytvořen jako kombinovaný šroubovací a podbíječí stroj. Na jeho rámu 94 podvozku jsou uspořádány vícenásobné šroubovací hlavy 95, určené pro dotahování šroubů pro upevňování kolejnic obnovované koleje 90. Pracovní jednotka 85, určená pro výškové a boční vyrovnávání a pro podbíjení obnovované koleje 90 je uspořádána ve vzhůru vyklenutém úseku rámu 94 podvozku a s rámem 94 podvozku je spojena vždy kloubově na jedné straně prostřednictvím konce 96 pístu jejího podélného přestavného pohonu 97 a na druhé straně prostřednictvím zdvihacího a, případně nebo zatěžovacího pohonu £8. V kabině 99 obsluhy jsou upravena poháněči a ovládací ústrojí jak pro vícenásobné šroubovací hlavy 95, tak i pro pohony a krokový posuvný pohyb pracovní jednotky 85 ve směru šipek 100.
Z obr. 6 je patrná kombinace pracovní jednotky 101 podle vynálezu s dvoupražcovým strojem 102 pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje obvyklé konstrukce. Stroj 102 pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje má rám 105 podvozku, který je podepřen na podvozcích 103, 104 a na kterém je pro každou kolejnici 2, 3 uspořádán výškově přestavitelný podbíječí agregát 106 pro dva pražce, jakož i agregát 107 pro zdvihání a vyrovnávání koleje. Podbíječí agregát 106 a agregát 107 pro zdvihání a vyrovnávání koleje se obsluhují z kabiny 109 obsluhy, která leží z hlediska pohybu stroje v pracovním směru, který je znázorněn šipkou 108, vzadu.
Pracovní jednotka 101, která je pro každou kolejnici £, 3 vybavena rovněž podbíječím agregátem 110 pro dva pražce a agregátem 111 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, kloubově spojena se zadním koncem rámu 105 podvozku stroje 102 pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje prostřednictvím pístnice 112 podélného přestavného pohonu 114, upraveného na jejím nástrojovém nosném rámu 113. Podélný přestavný pohon 114 umožňuje relativní posouvání pracovní jednotky 101 vzhledem ke stroji 102 pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje ve směru dvojité šipky 115, což umožňuje vystředit podbíjecí nástroje podbíjecích agregátů 106 a 110 na sobě navzájem nezávisle vzhledem к právě podbíjeným oběma pražcům 4^. Společný krokový posuvný pohyb stroje 102 pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje a pracovní jednotky 101 je znázorněn šipkami 116. Ovládání pohonů pracovní jednotky 101 se uskutečňuje z kabiny 109 obsluhy stroje 102 pro podbíjení# nivelaci a vyrovnávání koleje.
Na obr. 7 je znázorněna kombinace pracovní jednotky 117 s tažným vozidlem 118, které se může pohybovat jak po koleji, tak i po silnici. Nástrojový nosný rám 119 pracovní jednotky 117 je kardanově kloubově spojen prostřednictvím pístnice 120 svého hydraulického podélného přestavného pohonu 121 se zadním koncem rámu 122 podvozku ve formě sedlového návěsu proCS 266 555 B2.
střednictvím spojky 123. Směr jízdy kontinuálně se pohybujícího tažného vozidla 118 je vyznačen šipkou 124 a krokový posuvný pohyb pracovní jednotky 117, který jí uděluje podélný přestavný pohon 121, je vyznačen šipkami 125. Kromě znázorněného tažného vozidla 118 přicházejí v úvahu jako tažná vozidla pro pracovní jednotku 117 i jiné, po koleji pojízdné vozy, jako vozy pro svrchní stavbu, malé lokomotivy apod.
Claims (12)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Uspořádání nástrojů pro podbíjení, nivelaci a boční vyrovnávání koleje pro pojízdný stroj pro stavbu koleje, který nú rám podvozku, opřený o od sebe navzájem v rozteči upravené podvozky a opatřený jednak alespoň jedním podbí ječím agregátem, opatřeným do štěrku zasouvatelnými podbí jecími nástroji, které jsou uložené na pohonem výškově přestavitelném unášeči nástrojů, které jsou po dvojicích proti sobě navzájem přestavitelné prostřednictvím přísuvných pohonů a které jsou vibrovatelné prostřednictvím vibračních pohonů, jednak agregátem pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje, opatřeným zdvihacími a vyrovnávacími pohony, a jednak к němu přiřazeným vztažným systémem, vyznačené tím, že podbíjecí agregát (14, 47, 80, 110) a agretát (33, 56, 81, 111) pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje jsou s přiřazenými pohony vytvořeny jako pracovní jednotka (1, 45, 65, 85, 101, 117) a jsou uspořádány na společném vlastním nástrojovém rámu (6, 48, 79, 113, 119), který je jednak jedním svým koncem opřen přes jako podpěrný a vodicí orgán vytvořené dvojkolí (7, 46, 78) s nákolky a jednak druhým svým koncem kloubově spojen s rámem (5, 51, 68, 94, 105, 122) podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje pro všestranné kloubové podepření v podélné rozteči od bezprostředně za ním zařazeného podvozku tohoto stroje pro stavbu koleje.
- 2. Uspořádání nástrojů podle bodu 1, vyznačené tím, že nástrojový nosný rám (6, 48, 79, 113, 119) je vytvořen jako ojový podvozek, který je v oblasti jednoho konce, opatřeného podbíječím agregátem (14, 47, 80, 110), opatřen dvojkolím (7, 46, 48) s nákolky a v oblasti mezi jeho druhým koncem a podbíječím agregátem podélným nosníkem (8, 49), vytvořeným pro kloubové podepření na rámu (5, 51, 68, 94, 105, 122) podvozku čističky (66) štěrkového lože pražců nebo výhybek nebo vozu (88) pro přestavbu koleje nebo stroje (102) pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje.
- 3. Uspořádání nástrojů podle bodu 2, vyznačené tím, že podélný nosník (8) je vytvořen pro podélně posuvné uložení v místě svého podepření na rámu (5) podvozku čističky Štěrkového lože pražců nebo výhybek nebo vozu pro přestavbu koleje nebo stroje pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje a nástrojový nosný rám (48) je s rámem (5) podvozku tohoto stroje spojitelný zejména hydraulickým podélným přestavným pohonem (20).
- 4. Uspořádání nástrojů podle bodu 3, vyznačené tím, že podélný nosník (8) je pro posuvné uložení ve vedení, uspořádaném na rámu (5) podvozku stroje a vytvořeném vodicími kladkami (9) nebo pod., vytvořen s pravoúhlým průřezem nebo s průřezem ve tvaru dvojitého písmene T.
- 5. Uspořádání nástrojů podle bodu 2, vyznačené tím, že podélný nosník (49) je vytvořen ze dvou teleskopicky posuvných částí, z nichž jedna je pevně spojena s nástrojovým nosným rámem (48) a druhá je vytvořena pro kloubové připojení na rámu (51) podvozku stroje pro stavbu koleje a obě vytvářejí válec (50) a píst (52) uvnitř podélného nosníku (49) podélně uspořádaného hydraulického podélného přestavného pohonu (53).
- 6. Uspořádání nástrojů podle jednoho z bodů 2 až 5, vyznačené tím, že agregát (33) pro nadzvihování a vyrovnávání koleje, opatřený vyrovnávacími kladkami (34) s nákolky a zdvihacími nástroji (35), je vytvořen jako ojový podvozek, uspořádaný podélně pod nástrojovým nosným rámem (6), přikloubený к podélnému nosníku (8) a spojený kloubově s nástrojovým nosným rámem (6) prostřednictvím zdvihacího pohonu (36) a vyrovnávacího pohonu (37).CS 266 555 B2
- 7. Uspořádání nástrojů podle jednoho z bodů 2 až 6, vyznačené tím, že nástrojový nosný rám (6) je vytvořen ze dvou masivních bočních stěn (12) , které jsou navzájem spojeny příčníky , (10, 11), případně příčnými stěnami, na kterých je uložen dvojkolí (7) s nákolky a které mají po jednom otvoru (13) pro uložení vždy jednoho, ke každé kolejnici (2# 3) přiřazeného podbíjecího agregátu (14), a výčnělku (15), který vyčnívá vzhůru až do vybrání nebo pod rám (5) podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje a na kterém je přiklouben výškový přestavný pohon (16) podbíjecího agregátu, a že boční stěny (12) jsou spojeny s podélným nosníkem (8). prostřednictvím к němu se sbíhajících mezistěn (18) , v jejichž horní oblasti jsou přikloubeny zdvihací pohony (36) agregátu (33) pro nazdvihování a vyrovnávání koleje.
- 8. Uspořádání nástrojů podle bodu 7, vyznačené tím, že mezistěny (18) nástrojového nosného rámu (6) jsou spojeny zhruba v oblasti míst přikloubení zdvihacích pohonů (36) příčníkem, případně příčnou stěnou (19), ke které je přiklouben hydraulický podélný přestavný pohon (20) nástrojového nosnéno rámu (6).
- 9. Uspořádání nástrojů podle jednoho z bodů 1 až 8, vyznačené tím, Že к nástrojovému nosnému rámu (6), zejména nad dvojkolím (7) s nákolky, vytvořeným jako podpěrný a vodicí orgán, je přiklouben alespoň jeden zdvihací a, případně nebo zatěžovací pohony (28) , jehož volný konec je vytvořen pro kloubové připojení к rámu (5) podvozku příslušného stroje pro stavbu koleje.
- 10. Uspořádání nástrojů podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačené tím, Že pracovní jednotka (65) je uspořádána na čističce (66) štěrkového lože v oblasti před nebo za ústrojím (72) pro odebírání štěrku a ústrojím (73) pro opětovné přivádění štěrku, přičemž jako podpěrný a vodicí orgán vytvořené dvojkolí (78) s nákolky je uspořádáno od bezprostředně následujícího podvozku, například podvozku (71) stroje nebo od následujícího vozidla v rozteči alespoň dvou roztečí mezi pražci, a přičemž zdroj pohonu a ústrojí pro ovládání pohonů a přetržitého posuvného pohybu pracovní jednotky (65) jsou uspořádány na rámu (68) podvozku plynule pojízdné čističky (66) štěrkového lože.
- 11. Uspořádání nástrojů podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačené tím, že pracovní jednotka (85) za oblastí výměny pražců a, případně nebo kolejnic soupravy (86) pro přestavbu koleje je uspořádána na rámu (94) podvozku jednoho z kolejových pracovních vozů (93) , například šroubovacího stroje, přičemž zdroj pohonu a ústrojí pro ovládání pohonů a krokového posuvného pohybu pracovní jednotky (85) jsou uspořádány na rámu (94) stroje tohoto kolejového pracovního vozu (93).
- 12. Uspořádání nástrojů podle jednoho z bodů 1 až 9, vyznačené tím, že pracovní jednotka pro plynulé nebo přetržité nasazení u stroje (102) pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje je uspořádána v bezprostřední oblasti za jeho nejzadnějším podvozkem, např. podvozkem (104), a s rámem (105) stroje tohoto stroje (102) pro podbíjení, nivelaci a vyrovnávání koleje je kloubově spojena v oblasti za posledním podvozkem.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0338782A AT376259B (de) | 1982-09-09 | 1982-09-09 | Werkzeuganordnung fuer eine vollstaendige gleislagekorrektur |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS294283A2 CS294283A2 (en) | 1989-04-14 |
CS266555B2 true CS266555B2 (en) | 1990-01-12 |
Family
ID=3549759
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS832942A CS266555B2 (en) | 1982-09-09 | 1983-04-26 | Tools arrrangement for rail's packing, nivelling and side straightening |
Country Status (26)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4534295A (cs) |
JP (1) | JPS5948502A (cs) |
AT (1) | AT376259B (cs) |
AU (1) | AU561113B2 (cs) |
BE (1) | BE896695A (cs) |
BR (1) | BR8302892A (cs) |
CA (1) | CA1206809A (cs) |
CH (1) | CH661952A5 (cs) |
CS (1) | CS266555B2 (cs) |
DD (1) | DD209865A5 (cs) |
DE (1) | DE3313187A1 (cs) |
DK (1) | DK153711C (cs) |
ES (1) | ES522168A0 (cs) |
FI (1) | FI79876C (cs) |
FR (1) | FR2532968B1 (cs) |
GB (1) | GB2126635B (cs) |
HU (1) | HU186279B (cs) |
IN (1) | IN157635B (cs) |
IT (1) | IT1163264B (cs) |
NL (1) | NL192120C (cs) |
NO (1) | NO157067C (cs) |
PL (1) | PL141423B1 (cs) |
RO (1) | RO86501B (cs) |
SE (1) | SE451474B (cs) |
SU (1) | SU1279537A1 (cs) |
ZA (1) | ZA832620B (cs) |
Families Citing this family (23)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AT381127B (de) * | 1983-09-28 | 1986-08-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf -nivellier- und richtmaschine |
AT380281B (de) * | 1983-10-05 | 1986-05-12 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine |
AT380498B (de) * | 1983-10-12 | 1986-05-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisstopfmaschine, insbesondere gleis- stopf-, nivellier- und richtmaschine |
FR2559174B1 (fr) * | 1984-02-06 | 1986-10-24 | Framafer | Engin de travaux sur voie ferree a avancement continu |
FR2562107B1 (fr) * | 1984-03-30 | 1986-11-14 | Framafer | Engin a avancement continu pour travaux sur voie ferree |
AT383838B (de) * | 1984-06-01 | 1987-08-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine |
AT389336B (de) * | 1986-02-12 | 1989-11-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine mit hebe-, stopf- und gegebenenfalls richtaggregat |
AT384445B (de) * | 1986-02-12 | 1987-11-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare anlage zur erneuerung der schienen und schwellen eines gleises |
US4794861A (en) * | 1986-10-13 | 1989-01-03 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. | Tie exchange method |
AT391723B (de) * | 1987-07-23 | 1990-11-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anlage bzw. maschinenkombination sowie verfahren zum fortschreitenden teilweisen schwellen- auswechseln eines gleises |
AT391722B (de) * | 1987-07-23 | 1990-11-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anlage und verfahren zum fortschreitenden teilweisen schwellen-auswechseln eines gleises |
AT389541B (de) * | 1987-07-23 | 1989-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Schwellenauswechsel-maschine |
AT391335B (de) * | 1988-03-08 | 1990-09-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine |
AT391501B (de) * | 1987-07-23 | 1990-10-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine |
AT389540B (de) * | 1987-07-23 | 1989-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anlage bzw. maschinenkombination und verfahren zum fortschreitenden teilweisen schwellen-auswechseln eines gleises |
DE3866876D1 (de) * | 1988-07-26 | 1992-01-23 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich (non stop) verfahrbare gleisstopf-, nivellier- und richtmaschine. |
PL163768B1 (pl) * | 1989-04-18 | 1994-05-31 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maszyna jezdna do podbijania toru PL |
AT401943B (de) * | 1992-08-21 | 1996-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine |
US5881374A (en) * | 1997-01-31 | 1999-03-09 | Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) | Circuitry and method for detecting frequency deviation caused by aging of an oscillator |
AT3654U3 (de) | 2000-03-10 | 2001-02-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum bearbeiten eines gleises |
JP4805298B2 (ja) * | 2008-03-17 | 2011-11-02 | 株式会社レールテック | 自動軌間整正装置 |
AT524504A1 (de) * | 2020-12-04 | 2022-06-15 | Hp3 Real Gmbh | Stopfmaschine zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises |
JP7398025B1 (ja) * | 2023-07-20 | 2023-12-13 | 東鉄工業株式会社 | 線路扛上装置、軌陸バックホウ、及び線路扛上方法 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1534078B2 (de) * | 1964-12-31 | 1975-11-27 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien | Fahrbare Gleisstopf-, Nivellier- und Richtmaschine |
AT303793B (de) * | 1966-09-26 | 1972-12-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine |
DE1658339C3 (de) * | 1966-09-26 | 1978-06-08 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien | Gleisstopf- und Richtmaschine |
US3401642A (en) * | 1966-11-04 | 1968-09-17 | Earl H. Fisher | Automatic jacking, levelling and lining railroad track tampers |
AT289878B (de) * | 1967-07-13 | 1971-05-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Vorrichtung zur Korrektur der Lage eines Gleises |
AT314581B (de) * | 1969-07-24 | 1974-04-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Bettungsverdichtmaschine |
AT319312B (de) * | 1971-02-19 | 1974-12-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Einrichtung zur Steuerung der Seitenverstellung von Werkzeugaggregaten einer Gleisbaumaschine |
AT346887B (de) * | 1976-10-15 | 1978-04-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare einrichtung zum kontinuierlichen auswechseln eines aus schienen und quer- schwellen bestehenden gleises |
AT350612B (de) * | 1976-12-27 | 1979-06-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopf-nivellier-richtmaschine und ver- fahren zur bearbeitung eines gleises |
AT359111B (de) * | 1977-10-04 | 1980-10-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschinenanordnung zum bearbeiten des gleises, insbesondere mit einer schotterbett- -reinigungsmaschine |
AT369068B (de) * | 1978-11-30 | 1982-12-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine fuer weichen, kreuzungen und streckengleise |
AT373646B (de) * | 1980-05-29 | 1984-02-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisbaumaschine mit werkzeugtraeger fuer hebeund richtwerkzeuge |
-
1982
- 1982-09-09 AT AT0338782A patent/AT376259B/de not_active IP Right Cessation
-
1983
- 1983-04-12 DE DE19833313187 patent/DE3313187A1/de active Granted
- 1983-04-14 ZA ZA832620A patent/ZA832620B/xx unknown
- 1983-04-20 HU HU831363A patent/HU186279B/hu not_active IP Right Cessation
- 1983-04-20 FI FI831342A patent/FI79876C/fi not_active IP Right Cessation
- 1983-04-20 NL NL8301387A patent/NL192120C/nl not_active IP Right Cessation
- 1983-04-21 NO NO831402A patent/NO157067C/no not_active IP Right Cessation
- 1983-04-21 CH CH2160/83A patent/CH661952A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-04-26 CS CS832942A patent/CS266555B2/cs unknown
- 1983-04-27 GB GB08311414A patent/GB2126635B/en not_active Expired
- 1983-04-27 IN IN516/CAL/83A patent/IN157635B/en unknown
- 1983-04-28 DK DK191483A patent/DK153711C/da active
- 1983-04-29 AU AU14081/83A patent/AU561113B2/en not_active Ceased
- 1983-04-29 IT IT20853/83A patent/IT1163264B/it active
- 1983-04-29 FR FR8307193A patent/FR2532968B1/fr not_active Expired
- 1983-05-05 SE SE8302559A patent/SE451474B/sv unknown
- 1983-05-06 ES ES522168A patent/ES522168A0/es active Granted
- 1983-05-06 SU SU833590064A patent/SU1279537A1/ru active
- 1983-05-09 BE BE0/210726A patent/BE896695A/fr not_active IP Right Cessation
- 1983-05-10 PL PL1983241896A patent/PL141423B1/pl unknown
- 1983-05-10 JP JP58080230A patent/JPS5948502A/ja active Granted
- 1983-05-16 RO RO110962A patent/RO86501B/ro unknown
- 1983-05-18 DD DD83251032A patent/DD209865A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-26 US US06/498,260 patent/US4534295A/en not_active Expired - Lifetime
- 1983-05-27 BR BR8302892A patent/BR8302892A/pt not_active IP Right Cessation
- 1983-06-02 CA CA000429555A patent/CA1206809A/en not_active Expired
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS266555B2 (en) | Tools arrrangement for rail's packing, nivelling and side straightening | |
CA1130653A (en) | Mobile apparatus for continuously renewing track | |
RU2062313C1 (ru) | Машина для ремонта или укладки железнодорожного пути | |
CZ505387A3 (en) | Mobile machine for a continuous replacement, optionally restoration of a track | |
CZ281767B6 (cs) | Stroj k provádění prací při stavbě koleje | |
HU176854B (en) | Travelling apparatus for continuous changing track consists of rails and crossties | |
CZ282542B6 (cs) | Pojízdné zařízení pro přepravu kolejových polí | |
CZ278534B6 (en) | Process of renewing track and a machinery for making the same | |
CZ294183A3 (en) | Mobile packing machine with two bogie frames interconnected by means of a joint | |
SK278394B6 (en) | LEVELING TAMPING AND INCIDENTALLY FLUSHING MACHINE The tamper (1) of the rail has the tamping aggregate (12) | |
SK280703B6 (sk) | Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp | |
AU617191B2 (en) | A travelling on-track machine arrangement for placing and removing sleepers | |
SK590288A3 (en) | Continually traveling machine for building of track | |
AU712887B2 (en) | A track maintenance machine for excavating ballast bed material | |
CZ285437B6 (cs) | Stroj pro demontáž staré koleje a pokládání nové koleje | |
CZ273487A3 (en) | Mobile device for removing or lying, as well as transport of track panels | |
CZ287153B6 (en) | Machine for continuous laying of the track | |
CA2103613C (en) | Continuously mobile track tamping machine | |
GB2151675A (en) | Continuous-motion track tamping machine | |
JPS6043503A (ja) | 連続走行方式の軌道高低兼通り整正タイタンパ | |
US4284009A (en) | Motorized railway vehicle track working machine and method of operation | |
CZ279097B6 (en) | Machine travelling continuously on rails for track cross bearer packing | |
JPH10219601A (ja) | 軌道にバラストを敷込むための軌道走行可能な車両 |