HU186279B - Tool arrangemenet for tamping, levelling and side correcting of track - Google Patents
Tool arrangemenet for tamping, levelling and side correcting of track Download PDFInfo
- Publication number
- HU186279B HU186279B HU831363A HU136383A HU186279B HU 186279 B HU186279 B HU 186279B HU 831363 A HU831363 A HU 831363A HU 136383 A HU136383 A HU 136383A HU 186279 B HU186279 B HU 186279B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- track
- frame
- lifting
- tool
- unit
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B27/00—Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
- E01B27/12—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
- E01B27/13—Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
- E01B27/16—Sleeper-tamping machines
- E01B27/17—Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2203/00—Devices for working the railway-superstructure
- E01B2203/10—Track-lifting or-lining devices or methods
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2203/00—Devices for working the railway-superstructure
- E01B2203/12—Tamping devices
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B2203/00—Devices for working the railway-superstructure
- E01B2203/16—Guiding or measuring means, e.g. for alignment, canting, stepwise propagation
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Toys (AREA)
- Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
- Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
Description
(57) Kivonat
A vágányépítő géphez alkalmazható találmány szerinti szerszámelrendezésben egy tömékelő, valamint vágányemelő és kiigazító gépegység a hozzárendelt haj- 5 fásokkal munkavégző egységként van kialakítva és egy közös szerszám-hordkereten van elhelyezve. A szerszámhordkeret az egyik végén támasztó és vezetőszervként kiképzett nyomkarimás kerékpárral a vágányon van megtámasztva, a másik végén pedig csuklósán van ősz- 10 szekötve a vágányépítő gép alvázkeretével.
-1186279
A találmány tárgya szerszámelrendezés vágány alátömékelésére, szintezésére és oldal kiigazítására egy menesztheti) vágányépítő-géphez, amely futóműveken támaszkodó alvázkerettel rendelkezik. Az alvázkereten legalább egy tömékelő gépegység van elhelyezve, amely egy hajtással állítható magasságú szerszámtartón ágyazott és beállító és vibrációs hajtásokkal páronként egymáshoz képest állítható és vibráltatható, a kavicsba besüllyeszthető tömékelő szerszámokkal rendelkezik. Az alvázkeret emelő és kiigazító hajtásokkal ellátott vágányemelő és kiigazító gépegységgel és egy ehhez hozzárendelt vonatkoztatási rendszerrel is fel van szerelve.
Ismeretes — pl. a 319 312 sz. osztrák szabadalmi leírásból —, hogy vágányalátömékelő gépeknél a vágány aláverésére, szintezésére és/vagy oldalkiigazítására szolgáló szerszámokat a gép futóművei, pl. forgóvázai között helyezik el. Ez a szerszámelrendezés, amelynél a tömékelő gépegység és a közvetlenül ez előtt elhelyezett vágányemelő és kiigazító gépegység az alvázkeretnek a hátsó futóműhöz közelebbi részén helyezkedik el, a gyakorlatban rendkívül jól bevált. Mivel az alvázkeret kanyarban a vágányív két futómű közötti húrjának megfelelően áll be, a tömékelő gépegységet oldalirányban állathatóan alakítják ki, hogy kompenzálják az alvázkeret oldalirányú eltérését a vágány tengelyétől és a sín két oldalán a kavicsba süllyeszthető tömékelő szerszámokat a sín hossztengelyéhez képest központosítsák, azaz erre szimmetrikus helyzetbe hozzák. Erre a célra az alvázkerethez képest hajtások segítségével oldalirányban állítható tömékelő gépegységekhez egy-egy induktív érzékelőt rendelnek hozzá, amely érzékeli a tömékelő gépegység viszonylagos oldalirányú helyzetét a sínhez képest és a tömékelő gépegység oldalirányú állítóhajtását egy utánállító körön keresztül úgy vezérli, hogy ez mindig szimmetrikus oldalirányú helyzetben marad a sínhez képest, és ezáltal követi a vágány görbületét. Ez a szerszámelrendezés bonyolultabb műszaki felépítése miatt elsősorban nagyteljesítményű vágányalátömékelő gépek számára jöhet számításba, és ezen kívül ez az elrendezés az alvázkeret szempontjából bizonyos konstrukciós elvek megvalósítását követeli meg, ami azonban nem minden vágányépítő gépnél lehetséges.
Ismeretes olyan vágányalátömékelő és szintező szerszámelrendezés — 303 793 sz. osztrák szabadalmi leírás —, amely a vágányra támaszkodó futóműveken vezetett saját szerszámkerettel rendelkezik, amelyen sínenként egy többkeresztaljas tömékelő gépegység és ez előtt, valamint ez után egy-egy sínfogó van elhelyezve a vágány emeléséhez. Ez a szerszámkeret az ismert vágányalátömékelő-gép két fő futóműve között van elhelyezve, és annak alvázkeretével magasságállító hajtáson át csuklósán van összekötve. A gépnek az alvázkerethez csuklósán rögzített hátsó keretrészén egy további szerszámcsoport van elhelyezve, amely egy vágányemelő és kiigazító gépegységből és a keresztalj-közöket tömörítő szerszámokból áll. Ennél az ismert konstrukciónál szükséges azonban az, hogy a vágány emeléséhez az egész szerszámkeretet a tömékelési tartományban a sok nehéz tömékelő gépegységgel, a két futóművel és a sínfogókkal megfogott vágányszakasszal együtt felemeljék. Ezért túlméretezett magasságállító hajtásokra és igen szilárd felépítésű alvázkeretre van szükség.
Ismeretesek továbbá szerszámelrendezések vágány alátömékelésére, szintezésére és oldalkiigazítására — 314 581 sz. osztrák szabadalmi leírás —, amelyek egy vágányalátömékelő, szintező és kiigazító gép alvázkeretének hosszanti vezetékeihez egy hajtás segítségével hosszirányban eltolhatóan ágyazott szerszámkerettel rendelkeznek, amelyen az egyik kiviteli alak szerint csupán a tömékelő gépegység és a magasságállító hajtások, egy másik kiviteli alaknál pedig a vágány hosszirányában egymás mögött több aláverő, valamint tömörítő szerszám és egy-egy ezek előtt, ill. mögött elhelyezett vágányemelő és kiigazító gépegység van elhelyezve, amelyek magassága külön állítható. Ezek a szerszámelrendezések az alvázkeret folytonos előtolása és a munkavégző gépegységekkel felszerelt szerszámkeret tömékelési helyről tömékelési helyre történő lépésenkénti előtolásával működő olyan gépekhez alkalmas, ahol az alvázkeret és a szerszámkeret közötti relatív mozgás hosszállító hajtáson át vezérelhető. Az alvázkeret nagy tengelytávolsága miatt a kanyarokban nehézségekbe ütközik a tömékelő és a többi munkavégző szerszám oldalirányú központosítása a sínhez képest. Ezen kívül különösen a nehéz munkavégző gépegységeket hordozó szerszámkeretnek a következő tömékelési helyre való gyors előtolásakor számottevő tehetetlenségi erők lépnek fel, amelyeket a hosszállító hajtásnak kell felvennie. A kiegészítő egységek és hajtások miatt a gép mindkét futóművén viszonylag nagy a tengelyterhelés is.
Célunk a találmánnyal olyan szerszámelrendezés létrehozása vágány alátömékelésére, szintezésére és oldalkiigazítására, amely egyszerű felépítésű, valamint tömékelő, emelő és kiigazító szerszámai funkcionálisan különösen kedvező módon vannak elhelyezve, ill. egymáshoz hozzárendelve.
A kitűzött feladatot a találmány szerint meglepően egyszerű módon azzal oldjuk meg, hogy a tömékelő, valamint a vágányemelő és kiigazító gépegység a hozzárendelt hajtásokkal munkavégző egységként van kialakítva és egy közös szerszám-hordkereten van elhelyezve, amely egyik végén egy támasztó és vezető szervként kiképzett ryomkarimás kerékpáron át a vágányra támaszkodik, és a másik végén a vágányépítő gép következő futóműve előtt a gép alvázkeretén csuklósán van megtámasztva.
Ez a találmány szerinti szerszámelrendezés mindenekelőtt azzal tűnik ki, hogy a hajtásaikkal együtt a szerszám-hordkerettel egy közös munkavégző és építő egységgé egyesített munkavégző gépegységek összes szerszámai a szerszám-hordkeretnek a nyomkarimás kerékpár segítségével megvalósított megtámasztása és külön xezetése következtében állandóan és önműködően a vágány oldalirányú és függőleges lefutásának megfelelően vannak vezetve, és így oldalirányban mindig pontosan a sínre vannak központosítva. Ez az önműködő központosítás különösen a tömékelő gépegységeknél jelentős, mivel ezeknél sok szerszámot, általában négy-tizenhat krampácsot, egyidejűleg szimmetrikus helyzetbe kell hozni a sín hossztengelyéhez képest, hogy a krampácsoknak a sínnel, ill. a keresztaljjal való ütközését és károsodását biztonsággal ki lehessen zárni, és a keresztaljakat mindkét oldalon egyenletesen lehessen aláverni a sínnel való kereszteződési helyen.
A találmány szerinti szerszámelrendezés előnyös módon alkalmas különböző fajtájú meneszthető vágányépítő gépekre való felszerelésre, amelyekkel aláverési és vágányszabályozó munkák hajthatók végre. A javasolt szerszámelrendezés ezen kívül az aláverő és vágányszabályozó szerszámok kiválasztásának tekintetében számos variációs lehetőséget nyújt. Célszerűen alkalmaz3
-2186279 hatók a már jól bevált, sorozatban gyártott tömékelő gépegységek, valamint vágányemelő és kiigazító gépegységek, továbbá a szerszámok felszerelése messzemenően hozzáigazítható egy-egy gép alkalmazási céljához. Ezen kívül gyártástechnikai, valamint szerelési előnyök adódnak abból, hogy a szerszám-hordkeret az összes munkavégző gépegységgel és hajtással együtt önmagában zárt szerelési egységet képez, és csak a végső szerelés folyamán építhető rá a megfelelő vágányépitő gép alvázkeretére.
A szerszám-hordkeretnek a nyomkarimás kerékpárral való külön megtámasztásából és vezetéséből adódik még az a további előny, hogy a vágányépítő gép, amelyre a szerszámhordkeret csuklósán támaszkodik, alvázkeretét csak a tömékelő gépegység, valamint a vágányemelő és kiigazító gépegység teljes súlyának egy része terheli. Ennek következtében kedvezőbb a gép teljes súlyának eloszlása a futóművekre és a munkavégző egység nyomkarimás kerékpárjára.
A találmány szerinti szerszám-elrendezés egy előnyös kiviteli alakjánál a szerszám-hordkeret Deichsel-forgóvázként van kialakítva, amely a tömékelő gépegységgel ellátott végén egy nyomkarimás kerékpárral, és a másik vége, valamint a tömékelő gépegység között egy gerenda-alakú hossztartóval rendelkezik, amely csuklósán egy kavicságytisztító, vagy keresztalj/síncserélő, vagy szintező, alátömékelő és kiigazító vágányépítő gép alvázkeretén van megtámasztva. A szerszám-hordkeretnek, ill. a munkavégző egységnek ez a kialakítása több szempontból is előnyös. így a tömékelő gépegységnek a nyomkarimás kerékpár közeli szomszédságában való elhelyezése viszonylag kis sugarú kanyarokban is biztosítja a tömékelő szerszámok kifogástalan központosítását, továbbá kedvezően helyezkedik el a munkavégző egység súlypontja, mivel a súly egy viszonylag nagy része a nyomkarimás kerékpárra esik és lényegesen kisebb a nerenda-alakú hossztartó és a gép alvázkeretének csuklós csatlakozási helyén a terhelés. Ezen kívül ez a kiviteli alak a vágány tengelye felett központosán elhelyezett hossztartóban futó szerszám-hordkerettel számításba veszi a vágányépítő gépnek általában két oldalsó hosszanti gerendával rendelkező alvázkeretével szemben támasztott beépítési követelményeket. Itt lehetőség van a gerenda-alakú hossztartó és a csuklós csatlakozási hely egymásba nyúló helytakarékos elhelyezésére az alvázkeret két hosszanti gerendája között. A fenti munkavégző egység alkalmazási területe különböző típusú vágányépítő gépekre terjed ki. Nehézség nélkül lehet kombinálni egy kavicságytisztító géppel éppen úgy, mint egy vágányépítő gép munkavégző szerelvényével, vagy egy megfelelő vontató járművel.
A találmány egy különösen előnyös kiviteli alakja szerint a gerenda-alakú hossztartó egy kavicságytisztító vagy keresztalj/síncserélő vágányépítő gép alvázkeretén hosszirányban eltolhatóan van ágyazva és a szerszámhordkeret egy előnyösen hidraulikus hosszállító hajtáson át van összekötve a vágánycpítő gép alvázkeretével. Ez a kialakítás lehetővé teszi először is, hogy a gyakorlati követelményeknek teljesen megfelelő kombinációt lehessen kialakítani egy lépésenként tömékelési helyről tömékelési helyre mozgatott vágányalátömékelő, emelő és kiigazító szerszámelrendezésből és egy működés közben folyamatosan menetszthető vágányépítő gép alvázkeretéből. A szerszám-hordkeretnek a vágányon való külön megtámasztása és vezetése következtében ugyan4 is mind az alvázkeretnek a súlyból és a munkavégző gépegységek működéséből származó erőkkel való terhelése, mind a munkavégző gépegységeknek az alvázkerethez viszonyított hosszanti mozgatásához szükséges erők lényegesen kisebbek, mint az alvázkeret hosszanti vezetékeiben eltolható munkavégző gépegységekkel rendelkező ismert elrendezéseknél. Ezen kívül a munkavégző szerszámok a sínekhez képest mindig központos helyzetben vannak a munkavégző egység teljes állítási útja folyamán, bármilyen alakú is a vágány.
A találmány egy további jellemzője szerint előnyös, hogy a gerenda-alakú hossztartó — egy a vágányépítő gép alvázkeretén elhelyezett görgőkből, vagy hasonlókból képzett vezetékben való eltolható ágyazáshoz — derékszögű vagy kettős T alakú profillal rendelkezik. Ezáltal egyszerű konstrukcióval biztosítható a hossztartó könnyenjáró, és a szükséges oldalirányú játék mértékében szabadon oldalra billenthető ágyazása a gép alvázkeretén.
A találmány egy szerkezetileg különösen egyszerű kiviteli alakjánál a hossztartó két teleszkópszerűen egymásba tolható részből áll, amelyek közül az egyik a szerszám-hordkerettel szilárdan össze van kötve, és a másik a vágányépítő gép alvázkeretéhez csuklósán csatlakozik, továbbá ezek a részek képezik a hossztartóban hosszirányban elhelyezett hidraulikus h 'sszállító hajtás hengerét és dugattyúját. Ezáltal a munkavégző egység felépítése lényegesen leegyszerűsödik, mivel nincs szükség egy külön hosszállító hajtásra és ennek ágyazási heIyere a szerszám-hordkereten és az alvázkereten, továbbá az alvázkereten kialakított görgős vezetékekre vagy hasonlókra a hossztartó eltolható ágyazásához. Egy ily módon kialakított munkavégző egység alkalmas olyan vágányépítő gépekre való felszerelésre is, amelynek alvázkerete központi hossztartóval rendelkezik, ami nem teszi lehetővé görgős vezeték vagy hasonló elhelyezését.
A találmány egy további jellemzője szerint a nyomkarimás kiigazító görgőkkel és az emelőszerszámokkal felszerelt vágányemelő és kiigazító gépegység a szerszámhordkeret alatt hosszirányban elhelyezett, a hossztartóhoz csuklósán rögzített és a szerszám-hordkerettel az emelő és kiigazító hajtásokon át csuklósán összekötött Deichsel-forgóvázként van kialakítva. A vágányemelő és kiigazító gépegységnek ez a vágányalátömékelő gépeknél már jól bevált kiviteli alakja különösen alkalmas a találmány szerinti munkavégző egység számára, mivel körvonalai — felülnézetben — lényegében egybeesnek a szerszám-hordkeret külső kontúrjával. így elegendő hely marad oldalirányban a munkavégző egységnek az alvizkerethez képest történő billentéséhez. Ezen kívül rendkívül kedvező csatlakozási lehetőségek adódnak az emelő és kiigazító hajtások és a szerszám-hordkeret között.
A találmány szerint a szerszám-hordkeret előnyösen kereszttartókon, ill. keresztfái részeken át egymással összekötött két szilárd oldalfal-részből áll, amelyeken a nyomkarimás kerékpár ágyazva van, és amelyek egyegy áttöréssel vannak ellátva az egyes sínekhez hozzárendelt tömékelő gépegység felvételére, valamint egy fölfelé és a vágányépítő gép alvázkeretének üregeibe nyuló nyúlvánnyal rendelkeznek, amelyen a tömékelő gépegység magasságállító hajtása van csuklósán rögzítve, és az oldalfal-részek a hossztartóval az ehhez konvergáló közfal-részeken át vannak összekötve, amelyek felső tartományában a vágányemelő és kiigazító gépegy-3186279 ség emelőhajtásai vannak csuklósán rögzítve. Ez a konstrukció viszonylag nagy terhelhetőséggel és kitűnő merevséggel rendelkezik a szerszám-hordkeret viszonylag csekély önsúlya mellett, továbbá a hossztartó felé konvergáló közfal-részekkel megvalósított átlós merevítés biztosítja a keretszerkezet olyan mértékű hajlítószilárdságát, amely alkalmas viszonylag nagy oldalirányú szabályozó erők átvitelére.
A legutóbbi kiviteli alaknál előnyös, ha a szerszámhordkeret közfal-részei kb. az emelőhajtás csuklós csatlakozási helyének környezetében egy kereszttartón, ill. keresztfal-részen át össze vannak kötve, amelyen a szerszám-hordkeret hosszállító hajtása csuklósán rögzítve van. A kereszttartó, ill. keresztfal-rész a szerszám-hordkeretnek mind az emelőhajtás, mind a hosszállító hajtás csatlakozási helyein biztosítja azt a merevséget és ellenállóképességet, amely ezen hajtások viszonylag nagy erőinek átviteléhez szükséges.
A találmány egy további kiviteli alakjánál a szerszámhordkereten, különösen a támasztó- és vezetőszervként kiképzett nyomkarimás kerékpár felett, legalább egy emelő és/vagy terhelőhajtás van csuklósán rögzítve, amelynek szabad vége a vágányépítő gép alvázkeretéhez való csuklós csatlakozásra alkalmasan van kiképezve. Ez a kiegészítő hajtás lehetővé teszi, hogy kedvezőtlen működési feltételek mellett, pl. erősen elkérgesedett kavicságynál az alvázkeret önsúlyának egy részét kiegészítő függőleges terhelésként a szerszám-hordkeretre lehessen átvinni és másrészt a gép átállító meneténél az egész munkavégző egységet olyan magasra lehessen a vágányszint fölé emelni, hogy a nyomkarimás kerékpár, valamint az emelő és kiigazító gépegység szerszámai már ne legyenek kapcsolatban a sínekkel.
A találmány egy speciális kiviteli, ill. alkalmazási formájánál a munkavégző egység egy kavicságytisztítő vágányépítő gépen a kavicsfelszedő, ill. újralerakó készülék előtt, vagy mögött van elhelyezve, továbbá a támasztó és vezetőszervként kiképzett nyomkarimás kerékpár a gép közvetlenül utána elhelyezkedő futóművétől, pl. forgóvázától, vagy a gépet követő járműtől legalább két keresztalj távolságának megfelelő távolságra van, továbbá a meghajtó erőforrások, valamint a hajtásokat és a munkavégző egység léptetését vezérlő berendezések a folyamatosan meneszthető kavicságytisztítő vágányépítő gép alvázkeretén vannak elhelyezve. A munkavégző egységnek egy kavicságytisztítő géppel ily módon megvalósított kombinációja lehetővé teszi a vágány aláverését és szabályozását a folyamatos előtolás mellett történő kavicságytisztítás folyamán, mégpedig vagy a tisztítandó kavics felszedése előtt, vagy a már megtisztított kavics újra lerakása után. Az első esetben a vágányt először alávetéssel és a találmány szerinti munkavégző egységgel történő felemeléssel magasabb szintre hozzuk, majd a kavicságytisztítő gép emelő gépegységével véglegesen az előírt szintre emeljük. Ez az eljárás lehetővé teszi a vágány rendkívül nagymértékű emelését. A második esetben az előző kavicstisztítási folyamat miatt még viszonylag lazán ágyazott vágányt a találmány szerinti munkavégző egység alátömékeli és kiigazítja úgy, hogy az közvetlenül a munkavégzés után szabaddá tehető a vonatforgalom számára.
A találmány szerinti szerszámelrendezés egy másik kiviteli alakjánál a munkavégző egység egy vágányátépítő szerelvény keresztalj és/vagy síncserélő tartománya után, az egyik vágánymegmunkáló jármű, pl. egy csavarozógép alvázkeretén van elhelyezve, továbbá a meghajtó erőforrás, valamint a hajtásokat vezérlő és a munkavégző egységet léptető berendezések ennek a vágánymegmunkáló járműnek az alvázkeretén vannak elhelyezve. A találmány szerinti szerszámelrendezésnek ez az alkalmazása a modern futószalagszerű vágányépítésnél nagyjelentőségű, mivel már a vágányfelújítás folyamán megtörténik a felújított szakasz megnyitásához szükséges oldalirányú és függőleges vágányszabályozás és rögzítés. Ezáltal az eddig alkalmazott eljárásokkal szemben — amelyeknél a vágányt csak a vágányfelújítási munkák befejezése után külön alkalmazott vágányépitő gépekkel verik alá, szintezik és szabályozzák — nemcsak az eljárás tekintetében adódnak egyszerűsítések, hanem lényegesen kevesebb idő, teljesítmény és személyzet szükséges. A találmány szerinti munkavégző egység szerkezetileg egyszerű és funkcionálisan különösen megbízható felépítése döntő jelentőségű, mivel gyakorlatilag kizárja azokat az üzemzavarokat, amelyek a tömékelő szerszámoknak a teljes vágányépítő szerelvény folyamatos előtolásától eltérő mozgásából adódhatnak, és amelyek az egész szerelvény leállítását eredményezhetnék.
A találmány egy további előnyös kiviteli alakjánál egy folyamatos, vagy nem folyamatos működtetésre alkalmas munkavégző egység egy vágányalátömékelő-, szintező-, kiigazítógépen, közvetlenül ennek hátsó futóműve, pl. forgóváza mögött van elhelyezve és a vágányalátömékelő-, szintező-, kiigazítógép alvázkeretével az utolsó futómű mögött csuklósán van összekötve. Egy ilyen gépkombináció sokoldalúan alkalmazható, ill. üzemeltethető. így a gép a vele összekötött munkavégző egységgel többkeresztaljas vágányalátömékelőgépként üzemeltethető lépésenkénti előtolással. A hosszállító hajtás eközben lehetővé teszi mindkét géprész összes tömékelő gépegységének központosítását az alávert keresztaljaknak megfelelően, még szabálytalan keresztalj-távolságok esetén is. További alkalmazási lehetőséget jelent csupán a munkavégző egység használata a vágányalátömékelő-, szintező-, kiigazítógép folyamatos előtolása mellett. Lehetőség van továbbá arra, hogy a hosszállító hajtáson át a munkavégző egység vágányemelő és kiigazító gépegysége, valamint a vágányalátömékelőgép ezelőtt elhelyezkedő futóműve közötti távolságot megnöveljük, ha a vágányt különösen nagy mértékben kell emelni. Végül átállító menethez ez a távolság megfelelően csökkenthető.
A találmány egy további kiviteli alakja szerint a munkavégző egység egy vágányon vagy esetleg úton közlekedő vontatójármű, pl. egy felépítmény-kocsi vagy egy kétutas vontatógép alvázkeretének hátsó végével — előnyösen nyergesfelfekvéssel — csuklósán van összekötve, és a vontatójármű vezetőfülkéjéből vezérelhető. Ez az elrendezés először is lehetővé teszi egy más célra szolgáló sínen közlekedő és saját hajtással ellátott vontatójármű adaptálását teljes értékű vágányalátömékelőgépként, továbbá mindig fennáll a lehetőség, hogy a találmány szerinti munkavégző egységet leválasszuk a vontatójárműről és ezt eredeti rendeltetésének megfelelően más célra alkalmazzuk. Ez különösen a kisforgalmú mellékvonalakon végzett vágányfenntartási munkáknál nagy jelentőségű, ahol nagyobb gépek alkalmazása, ill. állomásoztatása gazdaságtalan.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján részletesebben ismertetjük.
«
A rajzokon az 1. ábra egy találmány szerinti vágányalátömékelő, szintező és oldalkiigazító munkavégző egység, ill. szerszámelrendezés meneszthető vágányépítő gép számára, a 2. ábra az 1. ábra szerinti munkavégző egység felülnézete, a 3. ábra egy találmány szerinti szerszámelrendezés egy másik kiviteli alakjának oldalnézete, a 4. ábra egy találmány szerinti munkavégző egységgel felszerelt kavicságytisztító gép részleges oldalnézete, az 5. ábra egy integrált találmány szerinti munkavégző egységgel rendelkező vágányátépítő szerelvény részleges oldalnézete, a 6. ábra a találmány szerinti munkavégző egységgel kombinált többkeresztaljas vágányalátömékelőgép oldalnézete, és a 8. ábra egy sínen és úton egyaránt közlekedő kétutas vontatójármű kombinációja egy találmány szerinti munkavégző egységgel.
Az 1. és a 2. ábra a találmánynak megfelelően az 1 munkavégző egységként kialakított szerszámelrendezést mutatja, amely alkalmas a 2, 3 sínekből és a 4 keresztaljakból álló vágány alátömékelésére. Ezt az 1 munkavégző egységet egy vágányépítő gépre, vagy más vágánymegmunkáló járműre lehet felszerelni, amelynek 5 alvázkerete a rajzon szaggatott vonallal van jelölve.
Az 1 munkavégző egység egy Deichsel-forgóvázként kialakított 6 szerszám-hordkeretből áll, amelynek egyik vége egy támasztó- és vezetőszervként szolgáló nyomkarimás 7 kerékpáron a vágányra támaszkodik, és másik vége felé a vágány közepe felett elhelyezkedő gerenda-alakú 8 hossztartóként van kialakítva. Ez a 8 hossztartó a gép 5 alvázkeretén való csuklós megtámasztásra és hosszirányban eltolható ágyazásra szolgál, pl. a 9 vezetőgörgők között.
A 6 szerszám-hordkeret két, a 10,11 kereszttartókon, ill. keresztfal-részeken át egymással összekötött 12 oldalfal-részekből áll, amelyeken a nyomkarimás 7 kerékpár van ágyazva, és amelyek egy-egy 13 áttöréssel vannak ellátva a 2, 3 sínek egyikéhez hozzárendelt 14 tömékelő gépegység felvételére. Mindegyik 12 oldalfal-rész egy fölfelé nyúló 15 nyúlvánnyal rendelkezik, amelyre a 14 tömékelő gépegység 16 magasságállító hajtása van csuklósán rögzítve. Amint a 2. ábrából látható, az 5 alvázkeret'két 17 hossztartója között felfelé nyúló 15 nyúlványok az alvázkerethez képest elegendő mozgásszabadsággal rendelkeznek mind a vágány hosszirányában, mind arra keresztben.
A 12 oldalfal-részek a gerenda-alakú 8 hossztartóval az ehhez konvergáló 18 közfal-részeken át vannak öszszekötve, amelyek viszont egy 19 keresztfái-részen át vannak egymással összekötve, amelyre csuklósán egy hidraulikus 20 hosszállító hajtás csatlakozik, amelynek másik vége csuklósán a gép 5 alvázkeretéhez van rögzítve. A 18 közfal-részek tartományában a 6 szerszámhordkereten egy 21 hajtáson át emelhető és süllyeszthető, és a vágányon mozgatható 22 tapintó-mérőszerv van elhelyezve, amellyel a 2, 3 sínenként egy 23 rudazaton át egy pl. forgó potenciométerként kialakított 24 mérőérzékelő van összekötve, amely a szokásos módon egy a megfelelő vágányépítő géphez hozzárendelt 26 szintezési-vonatkoztatási rendszernek a 2, ill. 3 sínhez hozzárendelt 25 szintezési-vonatkoztatási egyenesével működik együtt a vágány tényleges és előírt magassági helyzete közötti különbség érzékelésében. A 22 tapintó» mérőszerv szintén szokásos, itt részletesebben nem ismertetett módon, a gép 27 kiigazítási-vonatkoztatási rendszerével működik együtt a vágány tényleges és előírt íveltsége közötti különbség érzékelésében. A 6 szerszámhordkeret 10 kereszttartóján, ill. keresztfal-részén egy 28 emelő és/vagy terhelőhajtás van csuklósán rögzítve, amelynek felfelé nyúló szabad vége csuklósán a gép alvázkeretéhez csatlakozik.
Az 1 munkavégző egység 14 tömékelő gépegységei szokásos felépítésűek és egy 29 szerszámtartón elhelyezett és egy 30 beállítóhajtáson át egymáshoz képest páronként állítható és egy 31 vibrációs hajtással vibráltatható, valamint a 2, ill. 3 sín mindkét oldalán az alátömékelendő keresztalj két hosszanti oldalán besülylyeszthető 32 tömékelő szerszámokkal rendelkezik.
Az 1 munkavégző egység tartalmaz továbbá egy 33 vágányemelő és kiigazító gépegységet, amely a nyomkarimás 34 kiigazító görgőkkel a vágányon van vezetve és a 2, 3 sínek feje alá behajlítható 35 emelő-görgőkkel van felszerelve. A 33 vágányemelő és kiigazító gépegység a 6 szerszám-hordkeret alatt hosszirányban elhelyezkedő Deichsel-forgóvázként van kialakítva, amely a 6 szerszám-hordkerettel a 36 emelőhajtáson és a 37 kiigazító hajtáson át csuklósán van összekötve. A 33 vágányemelő és kiigazító gépegységnek a 38 hossztartóként kialakított elülső vége a 6 szerszám-hordkeret gerenda-alakú 8 hossztartójának 39 konzolján kardáncsuklósan van rögzítve. A gépnek a 40 nyíllal jelölt haladási irányában közvetlenül az 5 alvázkeretnek a 33 vágányemelő és kiigazító gépegység előtt elhelyezkedő 41 futóműve a 33 vágányemelő és kiigazító gépegység 35 emelő-görgőitől legalább ugyanolyan távolságra helyezkedik el, mint a nyomkarimás 7 kerékpár ugyanezektől a 35 emelőgörgőktől, hogy nagyobb vágányemeléseket lehessen végrehajtani a 41 futómű és a 35 emelő-görgők között, az előírt szintre emelendő 2, 4 sínek túlterhelése nélkül.
Amint az 1. ábrából látható, az 1 munkavégző egység összes hajtásai — a 16 magasságállító hajtás, a 20 hosszállítóhajtás, a 28 emelő és/vagy terhelőhajtás, a 30 beállítóhajtás, a 31 vibrációs hajtás, a 36 emelőhajtás és a 37 kiigazítóhajtás — a szaggatott vonallal ábrázolt 42 vezetékeken át a gép 43 meghajtó és vezérlő berendezéseivel van összekötve.
A 6 szerszám-hordkeretnek a gép 5 alvázkeretén való csuklós és hosszirányban eltolható megtámasztása, valamint a 20 hosszállítóhajtás lehetővé teszi a tömékelési helyről tömékelési helyre a 44 nyilaknak megfelelően lépésenként előre mozgatott 1 munkavégző egység különböző üzemmódjait. Az 1 munkavégző egységnek egy folyamatos előretolt 5 alvázkerettel rendelkező vágányépítő gépen való alkalmazásakor a 6 szerszám-hordkeret és az 5 alvázkeret között szükséges relatív mozgás a 20 hosszállító hajtással és az ez elé kapcsolt és útmérő berendezésekkel vagy hasonlókkal együttműködő vezérlő szervekkel vezérelhető. Egy keresztaljról keresztaljra lépésenként előremozgó vágányépítő gépen, pl. vágányalátömékelőgépen, keresztalj-közöket tömörítő gépen, csavarozó gépen, vagy hasonlón történő alkalmazáskor, a 20 hosszállító hajtáson át a 41 futómű és a 33 vágányemelő és kiigazító gépegység közötti távolság az emelés szükséges mértéke szerint növelhető, vagy csökkenthető. Ha az 1 munkavégző egységet egy előtte elhelyezkedő vágányalátömékelögéppel kombináljuk, a 20 hosszállító hajtáson át a 14 tömékelő gépegységek — a vágányalátömékelőgép alátömékelő gépegységeitől függetlenül —
-5186279 az éppen alátömékelendő 4 keresztaljra központosíthatok.
Mindegyik alkalmazásnál a nyomkarimás 7 kerékpárra támaszkodó és a géptől függetlenül a vágányon vezezetett 6 szerszám-hordkeret az azon elhelyezett 14 tömékelő gépegységekkel és a 33 vágányemelő és kiigazító gépegységgel együtt mind vízszintesen, mind függőlegesen követi a vágány lefutását, úgyhogy az összes munkavégző szerv, különösen a 14 tömékelő gépegységek 32 tömékelő szerszámai mindig a helyes, elsősorban oldalirányú központos helyzetben vannak a 2, 3 sínekhez képest. A 28 emelő és/vagy terhelő-hajtáson át nehéz üzemben szükség esetén járulékos függőleges terhelő erő fejthető ki a 6 szerszám-hordkeretre. Másrészt a 28 emelő és/vagy terhelőhajtás lehetővé teszi, hogy pl. a gép átállító üzemében az egész 1 munkavégző egységet a vágányszint fölé emeljük.
A 3. ábra egy 45 munkavégző egység különösen egyszerű felépítésű kiviteli alakját mutatja, amelynél a nyomkarimás 46 kerékpárral a vágányon támaszkodó és azon vezetett, valamint az egyszerűsítve ábrázolt 47 tömékelő gépegységekkel felszerelt 48 szerszám-hordkerct kct, teleszkópszerűen egymásba tolható részből álló 49 hossztartóval rendelkezik, ahol az egyik, a 48 szerszám-hórdkerettel szilárdan összekötött rész az 50 hengert, és a másik, a vágányépítő gép 51 alvázkeretéhez csuklósán csatlakozó rész a 49 hossztartóban elhelyezkedő hidraulikus 53 hosszállító hajtás 52 dugattyúját képezi.
Egy 54 emelőhoroggal és az 55 kiigazító görgőkkel felszerelt 56 vágányemelő és kiigazító gépegység a 48 szerszám-hórdkerettel van az 57 emelőhajtáson, az 58 kiigazítóhajtáson, valamint az 59 rudazaton át csuklósán összekötve. Az 56 vágányemelő és kiigazító gépegység és a 47 tömékelő gépegység között a vágányra támaszkodó 60 tapintó-mérőszerv van elhelyezve, amely a szokásos módon működik együtt a gép 61 szintező-vonatkoztatási rendszerével, valamint 62 kiigazító-vonatkoztatási rendszerével a vágány előírt és tényleges helyzete közötti különbség érzékelésében. Ennél a kiviteli alaknál is a 45 munkavégző egység hajtásai — a 47 tömékelő gépegység 63 magasságállító hajtása és összes többi hajtása, az 53 hosszállító hajtás, az 57 emelőhajtás és az 58 kiigazítóhajtás — a 64 vezetéken át a gép nem ábrázolt hajtó és vezérlő berendezéseivel vannak összekötve. A 45 munkavégző egység működése és alkalmazási lehetőségei megfelelnek az 1. és 2. ábra szerinti kiviteli alakoknál leírtaknak.
A 4. ábrán egy találmány szerinti 65 munkavégző egységgel felszerelt kombinált 66 kavicságy tisztító-vágányépítő 66 gép látható, amely folyamatosan halad a 67 nyíl irányában. A 66 gép egy csuklós felépítésű kétrészes 68 alvázkerettel rendelkezik, amely egy elülső 69 forgóvázon, a keretcsukló — a 70 lengőtengely — tartományában elhelyezkedő középső 71 forgóvázon és egy további, a rajzon nem látható hátsó forgóvázon át a vágányra támaszkodik. A 68 alvázkeret csak részben ábrázolt hátsó részén van elhelyezve a vágány alatt végigvezetett felszedő és szállítólánc-elrendezésként kialakított 72 kavicsfelszedő készülék, és a szállítószalag-elrendezésként kialakított 73 újralerakó készülék, amely az előzetesen már átrostált kavicsot helyezi el. A 66 gép egy közvetlenül a 72 kavicsfelszedő készülék előtt elhelyezett 74 vágányemelő készülékkel, egy 75 kezelőfülkével és egy a munkavégzés irányában ferdén felfelé futó, a törmeléket elhordó 76 szállítószalaggal van felszerelve. Ehhez csatlakozik egy további 77 szállítószalag, amely a törmeléket a 66 gép elejére továbbítja, ahonnan azt egy lerakószalagon át a vágány két oldalára rakjuk le, vagy egy további szállítóberendezés segítségével a 66 géppel összekapcsolt szállító járműre rakjuk.
A 65 munkavégző egység felépítése a 3. ábra szerinti kiviteli alakéhoz hasonló. A 65 munkavégző egység a nyomkarimás 78 kerékpáron támaszkodó 79 szerszámhórdkerettel rendelkezik, amelyen a 80 tömékelő gépegységek és a 81 vágányemelő és kiigazító gépegység van elhelyezve és amelynek hossztartója hidraulikus 82 hosszállító hajtásként van kiképezve. A 82 hosszállító hajtásnak a teljesen kitolt állapotban ábrázolt 83 dugattyúrúdja az elülső 69 forgóváz környezetében a gép 68 alvázkeretével kardáncsuklósan van összekötve. A 84 nyilak a 65 munkavégző egység tömékelési helyről tömékelési helyre való előre léptetését szemléltetik, amit ebben az esetben is a rajzon nem ábrázolt vezérlőszerveken és összekötő vezetékeken át a 75 kezelőfülkéből lehet vezérelni. Amint az ábrán látható, a nyomkarimás 78 kerékpár és a középső 71 forgóváz azt követő futóműve közötti legkisebb távolság teljesen kitolt 82 hosszállító hajtás mellett kb. kétszerese a keresztalj-köznek. Ez a távolság biztosítja a vágány magassági és oldalirányú szabályozó mozgásaihoz szükséges távolságot a 80 tömékelő gépegységek és a 81 vágányemelő és kiigazító gépegység, valamint a vágánynak a középső 71 forgóváz által képzett következő terhelési helye között.
A 4. ábra szerinti elrendezést elsősorban olyan esetekben lehet alkalmazni, amelyekben a vágányt a kavicstisztítási folyamat során a tényleges helyzethez képest lényegesen magasabb előírt helyzetbe kell hozni. Az emelés ebben az esetben két fokozatban történik. A vágányt először a 81 vágányemelő és kiigazító gépegység, valamint a 80 tömékelő gépegységek szerszámaival kifejtett erő kb. a szükséges emelési magasság feléig emeli. Az előírt szintig hátralevő emelést a 66 gép 74 vágányemelő készüléke végzi. Ettől eltérően lehetőség van arra is, hogy a 65 munkavégző egységet a 72 kavícsfelszedő készülék és a 73 újralerakó készülék mögött összekössük a 66 gép 68 alvázkeretével. Egy ilyen elrendezéssel a tisztítás után még hibás helyzetű vágányt magassági és oldalirányban ki lehet igazítani és alá lehet tömékelni, úgyhogy a vonatforgalom minden különösebb korlátozás nélkül közvetlenül a gép működésének befejezése után azonnal helyreállítható.
Az 5. ábrán egy találmány szerinti 85 munkavégző egység látható egy a rajzon csak részlegesen ábrázolt 86 vágányátépítő szerelvénnyel összekötve. Ez a 87 nyíl irányában folyamatosan előre mozgatható 86 vágányátépítő szerelvény a sínek és keresztaljak cseréjéhez szükséges berendezésekkel felszerelt 88 átépítő járművet tartalmazza, amely hátsó 89 forgóvázával a már felújított vágányra támaszkodik. A 88 átépítő járművel egy vágánymegmunkáló jármű van összekapcsolva, amely a 88 átépítő jármű és a 91 vágánymegmunkáló jármű mögé kapcsolt 92 keresztaljszállító járművek között a régi, ill. az új keresztaljak szállítására alkalmas berendezésekkel van ellátva. Az utolsó 92 keresztaljszállító járműhöz egy további 93 vágánymegmunkáló jármű van kapcsolva, amely kombinált csavarozó és vágányalátömékelőgépként van kialakítva. Ennek 94 alvázkeretén a felújított 90 vágány sínrögzítő csavarjait
-6186279 meghúzó többszörös 95 csavarozófejek vannak elhelyezve. A felújított 90 vágány magassági és oldalirányú kiigazítására és alátömékelésére szolgáló 85 munkavégző egység a 94 alvázkeretnek felfelé kihajlított szakaszán belül van elhelyezve és a 94 alvázkerettel egyrészt a 97 hosszállító hajtás 96 dugattyúvégén át, és másrészt a 98 emelő és/vagy terhelő hajtásán át van csuklósán összekötve. A 99 kezelőfülkében vannak elhelyezve a meghajtó és vezérlő berendezések, mind a 95 csavarozófejek, mind a 85 munkavégző egységnek a hajtásaihoz, és a 100 nyilaknak megfelelő előre léptetéséhez.
A 6. ábrán egy találmány szerinti 101 munkavégző egység és egy szokásos felépítésű kétkeresztaljas vágányalátömékelő, szintező, kiigazító 102 gép kombinációja látható. A 102 gép a 103, 104 forgóvázakra támaszkodó 105 alvázkerettel rendelkezik, amelyen a 2, 3 sínenként egy állítható magasságú kétkeresztaljas 106 tömékelő gépegység, valamint egy 107 vágányemelő és kiigazító gépegység van elhelyezve. A 106 tömékelő gépegység és a 107 vágányemelő és kiigazító gépegység a 108 nyíllal jelölt munkavégzési irányban tekintve hátsó 109 kezelőfülkéből vezérelhető.
A 2, 3 sínenként szintén egy kétkeresztaljas 110 tömékelő gépegységgel és egy 11 vágányemelő és kiigazító gépegységgel felszerelt 101 munkavégző egység a 102 gép 105 alvázkeretének hátsó végével a 113 szerszámhordkereten elhelyezett 114 hosszállító hajtás 112 dugattyúrúdján át csuklósán van összekötve. A 114 hosszállító hajtás lehetővé teszi a 101 munkavégző egység eltolását a 102 géphez viszonyítva a 115 kettős nyíl irányában, hogy a 106 és 110 tömékelő gépegységek tömékelő szerszámait egymástól függetlenül a két alátömékelendő 4 keresztaljra lehessen központosítani. A 102 gép és a 101 munkavégző egység együttes előre léptetését a 116 nyilak szemléltetik. A 101 munkavégző egység hajtásainak vezérlése a 102 gép 109 kezelőfülkéjéből történik.
A 7. ábrán egy találmány szerinti 117 munkavégző egység, valamint egy vágányon és úton egyaránt használható 118 vontatójármű kombinációja látható. A 117 munkavégző egység 119 szerszám-hordkerete a hidraulikus 121 hosszállító hajtás 120 dugattyúrúdján át a 122 alvázkeret hátsó végével nyerges felfekvéssel egy 123 tengelykapcsolón át kardáncsuklósan van összekötve. A folyamatosan mozgó 118 vontatójármű menetirányát a 124 nyíl, a 117 munkavégző egységnek a 121 hosszállító hajtással létrehozott lépésenkénti előtolását a 125 nyilak mutatják. Az ábrázolt 118 vontatójárművön kívül más vágányon meneszthető járművek, pl. felépítmény-kocsik, kismozdonyok stb. jöhetnek számításba a 117 munkavégző egység vontatására.
Claims (13)
- Szabadalmi igénypontok1. Szerszámelrendezés vágány alátömékelésére, szintézisére és oldalkiigazítására meneszthető vágányépítő géphez, amely futóműveken alátámasztott alvázkerettel rendelkezik, az alvázkeret egy hajtás segítségével állítható magasságú szerszámtartón ágyazott, beállító és vibrációs hajtással páronként egymáshoz képest állítható és vibráltatható, a kavicsba besüllyeszthető tömékelő szerszámokkal rendelkező legalább egy tömékelő gépegységgel, valamint egy emelő és kiigazító hajtásokkal ellátott vágányemelő és kiigazító gépegységgel és egy ehhez hozzárendelt vonatkoztatási rendszerrel van ellátva, azzal jellemezve, hogy a tömékelő, valamint a vágányemelő és kiigazító gépegység (14, 33; 47, 56; 80, 81; 110, 111) a hozzárendelt hajtásokkal munkavégző egységként (1; 45; 65; 85; 101; 117) van kialakítva és egy közös szerszám-hordkereten (6; 48; 79; 113; 119) van elhelyezve, amely az egyik végén támasztó- és vezetőszervként kiképzett nyomkarimás kerékpárral (7; 46; 78) a vágányon van megtámasztva, és a másik végén csuklósán van összekötve a vágányépítő gép alvázkeretével (5; 51; 68; 94; 105; 122).
- 2. Az 1. igénypont szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szerszámhordkeret (6; 48; 79; 113; 119) Deichsel-forgóvázként van kialakítva, amely a tömékelő gépegységgel (14; 47; 80; 110) ellátott végén nyomkarimás kerékpárral (7; 46; 78), a másik vége és a tömékelő gépegység között pedig a vágányépítő gép alvázkeretén (5; 51; 68; 94; 105; 122) csuklósán megtámasztott gerenda-alakú hossztartóval (8; 49) rendelkezik.
- 3. A 2. igénypont szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a gerenda-alakú hossztartó (8) hosszirányban eltolhatóan van megtámasztva a vágányépítő gép alvázkeretén (5), és a szerszám-hordkeret (48) egy célszerűen hidraulikus hosszállító hajtáson (20) át a vágányépítő gép alvázkeretével (5) van összekötve.
- 4. A 3. igénypont szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vágányépítő gép alvázkeretén (5) vezetőgörgőkkel (9, 9) vagy hasonlókkal képzett vezetékben eltolhatóan ágyazott gerenda-alakú hossztartó (8) profilja négyszögletes vagy kettős T alakú.
- 5. A 2. igénypont szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a hossztartó (49) két teleszkópszerűen egymásba tolható részből áll, amelyek közül az egyik szilárdan össze van kötve a szerszám-hordkerettel (48), és a másik csuklósán csatlakozik a vágányépítő gép alvázkeretéhez (51), továbbá az említett részek a hossztartó (49) belsejében hosszirányban elhelyezkedő hidraulikus hosszállító hajtás (53) hengerét (50) és dugattyúját (52) képezik.
- 6. A 2—5. igénypontok bármelyike szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomkarimás kiigazító görgőkkel (34) és emelőgörgőkkel (35) felszerelt vágányemelő és kiigazító gépegység (33) a szerszám-hordkeret (6) alatt hosszirányban elhelyezkedő, a hossztartón (8) csuklósán rögzített és a szerszámhordkerettel (6) emelő és kiigazító hajtásokon (36, 37) át csuklósán összekötött Deichsel-forgóvázként van kialakítva.
- 7. A 2—6. igénypontok bármelyike szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szerszámtartó-keret kereszttartókon, ill. keresztfal-részeken (10, 11) át egymással összekötött két szilárd oldalfalrészből (12) áll, amelyeken a nyomkarimás kerékpár (7) ágyazva van és amelyek az egyes sínekhez (2, 3) hozzárendelt tömékelő gépegységek (14) felvételére szolgáló egy-egy áttöréssel (13), valamint egy felfelé és a vágányépítő gép alvázkeretének (5) üregeibe benyúló nyúlvánnyal (15) rendelkeznek, amelyen a tömékelő gépegység (14) magasságállító hajtása (16) csuklósán van rögzítve, továbbá az oldalfal-részek (12) a hossztartóval (8) az ehhez konvergáló közfal-részeken (18) át vannak összekötve, amelyek felső részén a vágányemelő és ki-7186279 igazító gépegység (33) emelőhajtásai (36) vannak csuklósán rögzítve.
- 8. A 7. igénypont szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szerszám-hordkeret (6) közfal-részei (18) kb. az emelőhajtások (36) csatlakozásának tartományában egy kereszttartón, ill. keresztfalrészen (19) át vannak összekötve, amelyhez a szerszámhordkeret hosszállító hajtása (20) csuklósán van rögzítve.
- 9. Az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti szerszám- 10 elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szerszám-hordkereten (6), különösen a támasztó- és vezetőszervként kiképzett nyomkarimás kerékpár (7) felett, Jegalább egy emelő és/vagy terhelőhajtás (28) van csuklósán rögzítve, amelynek szabad vége a vágányépítő gép alvázkeretéhez (5) csuklósán csatlakozik.
- 10. Az 1—9. igénypontok bármelyike szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a munkavégző egység (65) a vágányépítő gépen kavicsfelszedő és újralerakó készülékek (72, 73) előtt vagy mö- 20 gött van elhelyezve, továbbá a támasztó- és vezetőszervként kialakított nyomkarimás kerékpár (78) a gép, vagy egy ezt követő jármű közvetlenül utána elhelyezkedő futóművétől, pl. forgóvázától (71) legalább két keresztaljtávolságnak megfelelő távolságra van elhelyezve, to- 25 vábbá a meghajtó erőforrás, valamint a hajtások és a munkavégző egység (65) léptetését vezérlő berendezések a folyamatosan meneszthető vágányépítő gép alvázkeretén (68) vannak elhelyezve.
- 11. Az 1—9. igénypontok bármelyike szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a5 munkavégző egység (85) egy vágányátépitő szerelvény (86) keresztalj és/vagy síncserélő tartománya után egy vágánymegmunkáló jármű (93), pl. csavarozógép alvázkeretén (94) van elhelyezve, továbbá a meghajtó erőforrás és a hajtásokat és a munkavégző egység (85) léptetését vezérlő berendezések a vágánymegmunkáló jármű (93) alvázkeretén (94) vannak elhelyezve.
- 12. Az 1—9. igénypontok bármelyike szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a munkavégző egység (101) egy vágányalátömékelő-szin15 tező-kiigazító gépen (102) a leghátsó futómű, pl. forgóváz (104) közvetlen közelében van elhelyezve és a vágányalátömékelő-szintező-kiigazító gép (102) alvázkeretével (105) az utolsó futómű mögött csuklósán van összekötve.
- 13. Az 1—9. igénypontok bármelyike szerinti szerszámelrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a munkavégző egység (117) egy vágányon vagy úton meneszthető vontatójármű (118), pl. egy felépítmény-kocsi vagy egy kétutas vontatógép alvázkeretének (122) hátsó \ égével előnyösen nyerges felfekvéssel, csuklósán van összekötve és a vontatójármű (118) vezetőfülkéjéből vezérelhető kialakítású.2 db rajzA kiadásért felet: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója 87.2490.66-4 Alföldi Nyomda, Debrecen Felelős vezető: Benkö István vezérigazgató-8186279Nemzetközi osztályozás:
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0338782A AT376259B (de) | 1982-09-09 | 1982-09-09 | Werkzeuganordnung fuer eine vollstaendige gleislagekorrektur |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU186279B true HU186279B (en) | 1985-07-29 |
Family
ID=3549759
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU831363A HU186279B (en) | 1982-09-09 | 1983-04-20 | Tool arrangemenet for tamping, levelling and side correcting of track |
Country Status (26)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4534295A (hu) |
JP (1) | JPS5948502A (hu) |
AT (1) | AT376259B (hu) |
AU (1) | AU561113B2 (hu) |
BE (1) | BE896695A (hu) |
BR (1) | BR8302892A (hu) |
CA (1) | CA1206809A (hu) |
CH (1) | CH661952A5 (hu) |
CS (1) | CS266555B2 (hu) |
DD (1) | DD209865A5 (hu) |
DE (1) | DE3313187A1 (hu) |
DK (1) | DK153711C (hu) |
ES (1) | ES522168A0 (hu) |
FI (1) | FI79876C (hu) |
FR (1) | FR2532968B1 (hu) |
GB (1) | GB2126635B (hu) |
HU (1) | HU186279B (hu) |
IN (1) | IN157635B (hu) |
IT (1) | IT1163264B (hu) |
NL (1) | NL192120C (hu) |
NO (1) | NO157067C (hu) |
PL (1) | PL141423B1 (hu) |
RO (1) | RO86501B (hu) |
SE (1) | SE451474B (hu) |
SU (1) | SU1279537A1 (hu) |
ZA (1) | ZA832620B (hu) |
Families Citing this family (23)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AT381127B (de) * | 1983-09-28 | 1986-08-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf -nivellier- und richtmaschine |
AT380281B (de) * | 1983-10-05 | 1986-05-12 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine |
AT380498B (de) * | 1983-10-12 | 1986-05-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisstopfmaschine, insbesondere gleis- stopf-, nivellier- und richtmaschine |
FR2559174B1 (fr) * | 1984-02-06 | 1986-10-24 | Framafer | Engin de travaux sur voie ferree a avancement continu |
FR2562107B1 (fr) * | 1984-03-30 | 1986-11-14 | Framafer | Engin a avancement continu pour travaux sur voie ferree |
AT383838B (de) * | 1984-06-01 | 1987-08-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine |
AT389336B (de) * | 1986-02-12 | 1989-11-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine mit hebe-, stopf- und gegebenenfalls richtaggregat |
AT384445B (de) * | 1986-02-12 | 1987-11-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare anlage zur erneuerung der schienen und schwellen eines gleises |
US4794861A (en) * | 1986-10-13 | 1989-01-03 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. | Tie exchange method |
AT391723B (de) * | 1987-07-23 | 1990-11-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anlage bzw. maschinenkombination sowie verfahren zum fortschreitenden teilweisen schwellen- auswechseln eines gleises |
AT391722B (de) * | 1987-07-23 | 1990-11-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anlage und verfahren zum fortschreitenden teilweisen schwellen-auswechseln eines gleises |
AT389541B (de) * | 1987-07-23 | 1989-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Schwellenauswechsel-maschine |
AT391335B (de) * | 1988-03-08 | 1990-09-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine |
AT391501B (de) * | 1987-07-23 | 1990-10-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine |
AT389540B (de) * | 1987-07-23 | 1989-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anlage bzw. maschinenkombination und verfahren zum fortschreitenden teilweisen schwellen-auswechseln eines gleises |
DE3866876D1 (de) * | 1988-07-26 | 1992-01-23 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich (non stop) verfahrbare gleisstopf-, nivellier- und richtmaschine. |
PL163768B1 (pl) * | 1989-04-18 | 1994-05-31 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maszyna jezdna do podbijania toru PL |
AT401943B (de) * | 1992-08-21 | 1996-12-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine |
US5881374A (en) * | 1997-01-31 | 1999-03-09 | Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) | Circuitry and method for detecting frequency deviation caused by aging of an oscillator |
AT3654U3 (de) | 2000-03-10 | 2001-02-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum bearbeiten eines gleises |
JP4805298B2 (ja) * | 2008-03-17 | 2011-11-02 | 株式会社レールテック | 自動軌間整正装置 |
AT524504A1 (de) * | 2020-12-04 | 2022-06-15 | Hp3 Real Gmbh | Stopfmaschine zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises |
JP7398025B1 (ja) * | 2023-07-20 | 2023-12-13 | 東鉄工業株式会社 | 線路扛上装置、軌陸バックホウ、及び線路扛上方法 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1534078B2 (de) * | 1964-12-31 | 1975-11-27 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien | Fahrbare Gleisstopf-, Nivellier- und Richtmaschine |
AT303793B (de) * | 1966-09-26 | 1972-12-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopfmaschine |
DE1658339C3 (de) * | 1966-09-26 | 1978-06-08 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien | Gleisstopf- und Richtmaschine |
US3401642A (en) * | 1966-11-04 | 1968-09-17 | Earl H. Fisher | Automatic jacking, levelling and lining railroad track tampers |
AT289878B (de) * | 1967-07-13 | 1971-05-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Vorrichtung zur Korrektur der Lage eines Gleises |
AT314581B (de) * | 1969-07-24 | 1974-04-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Bettungsverdichtmaschine |
AT319312B (de) * | 1971-02-19 | 1974-12-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Einrichtung zur Steuerung der Seitenverstellung von Werkzeugaggregaten einer Gleisbaumaschine |
AT346887B (de) * | 1976-10-15 | 1978-04-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare einrichtung zum kontinuierlichen auswechseln eines aus schienen und quer- schwellen bestehenden gleises |
AT350612B (de) * | 1976-12-27 | 1979-06-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisstopf-nivellier-richtmaschine und ver- fahren zur bearbeitung eines gleises |
AT359111B (de) * | 1977-10-04 | 1980-10-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschinenanordnung zum bearbeiten des gleises, insbesondere mit einer schotterbett- -reinigungsmaschine |
AT369068B (de) * | 1978-11-30 | 1982-12-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine fuer weichen, kreuzungen und streckengleise |
AT373646B (de) * | 1980-05-29 | 1984-02-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisbaumaschine mit werkzeugtraeger fuer hebeund richtwerkzeuge |
-
1982
- 1982-09-09 AT AT0338782A patent/AT376259B/de not_active IP Right Cessation
-
1983
- 1983-04-12 DE DE19833313187 patent/DE3313187A1/de active Granted
- 1983-04-14 ZA ZA832620A patent/ZA832620B/xx unknown
- 1983-04-20 HU HU831363A patent/HU186279B/hu not_active IP Right Cessation
- 1983-04-20 FI FI831342A patent/FI79876C/fi not_active IP Right Cessation
- 1983-04-20 NL NL8301387A patent/NL192120C/nl not_active IP Right Cessation
- 1983-04-21 NO NO831402A patent/NO157067C/no not_active IP Right Cessation
- 1983-04-21 CH CH2160/83A patent/CH661952A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-04-26 CS CS832942A patent/CS266555B2/cs unknown
- 1983-04-27 GB GB08311414A patent/GB2126635B/en not_active Expired
- 1983-04-27 IN IN516/CAL/83A patent/IN157635B/en unknown
- 1983-04-28 DK DK191483A patent/DK153711C/da active
- 1983-04-29 AU AU14081/83A patent/AU561113B2/en not_active Ceased
- 1983-04-29 IT IT20853/83A patent/IT1163264B/it active
- 1983-04-29 FR FR8307193A patent/FR2532968B1/fr not_active Expired
- 1983-05-05 SE SE8302559A patent/SE451474B/sv unknown
- 1983-05-06 ES ES522168A patent/ES522168A0/es active Granted
- 1983-05-06 SU SU833590064A patent/SU1279537A1/ru active
- 1983-05-09 BE BE0/210726A patent/BE896695A/fr not_active IP Right Cessation
- 1983-05-10 PL PL1983241896A patent/PL141423B1/pl unknown
- 1983-05-10 JP JP58080230A patent/JPS5948502A/ja active Granted
- 1983-05-16 RO RO110962A patent/RO86501B/ro unknown
- 1983-05-18 DD DD83251032A patent/DD209865A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-26 US US06/498,260 patent/US4534295A/en not_active Expired - Lifetime
- 1983-05-27 BR BR8302892A patent/BR8302892A/pt not_active IP Right Cessation
- 1983-06-02 CA CA000429555A patent/CA1206809A/en not_active Expired
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU186279B (en) | Tool arrangemenet for tamping, levelling and side correcting of track | |
HU176854B (en) | Travelling apparatus for continuous changing track consists of rails and crossties | |
HU189887B (en) | Movable line-packing,levelling and correcting machine | |
SK280703B6 (sk) | Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp | |
CS216692B2 (en) | Gravel compactor for repairs of the rail position | |
CS273312B2 (en) | Truck machine for rails' packing, levelling and straightening | |
EP0824163B1 (de) | Gleisbaumaschine zum Aushub von Bettungsmaterial | |
HU189840B (en) | Continuously movable line-packing machine | |
HU189404B (en) | Continuously moved line-packing, levelling and correcting machine operating without stopping | |
CA2103613C (en) | Continuously mobile track tamping machine | |
HU195264B (en) | Line-packing machine and packing-machine unit for same | |
US4430945A (en) | Mobile tamping, leveling and lining machine | |
US4284009A (en) | Motorized railway vehicle track working machine and method of operation | |
GB2146374A (en) | A continuous-motion (non-stop) track tamping levelling and lining machine | |
DE3409849A1 (de) | Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine | |
HU189842B (en) | Continuously moved line-packing, levelling and correcting machine operating without stopping | |
US5052306A (en) | Mobile track position correcting and tamping machine | |
JP2003064604A (ja) | 道床処理装置 | |
DE2434028A1 (de) | Schienenfahrbare oberbaumaschine zum richten, laengsnivellieren, quernivellieren und stopfen von eisenbahngleisen | |
SK279887B6 (sk) | Podbíjačka |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |