SK280703B6 - Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp - Google Patents

Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp Download PDF

Info

Publication number
SK280703B6
SK280703B6 SK1784-92A SK178492A SK280703B6 SK 280703 B6 SK280703 B6 SK 280703B6 SK 178492 A SK178492 A SK 178492A SK 280703 B6 SK280703 B6 SK 280703B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
tamping
machine
track
unit
movement
Prior art date
Application number
SK1784-92A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha
Publication of SK280703B6 publication Critical patent/SK280703B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Turning (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu spevňovania štrku, pri ktorom sa koľaj nadvihne do požadovanej polohy a v tejto polohe sa paralelne spevňuje štrk, a to tak, že sa podbijacie kladivo uvádza do pohybu do záberu, ktorý je kolmý na pozdĺžny smer stroja a na tento pohyb nadväzuje pohyb hore a dopredu podbijacieho kladiva, ako aj podbíjačky na vykonávanie tejto práce.
Doterajší stav techniky
Zostava mechanizmu, ktorý je známy z US - PS 4 257 331, sa skladá z čističky na čistenie štrkového lôžka, ktoré je v pracovnom smere predsunuté a z vlečného voza, ktorý je k tejto čističke pripojený. Čistička má rám stroja, uložený je na podvozkoch, brázdiace zariadenie na odoberanie štrku a preosievacie zariadenie na čistenie znečisteného štrku a dopravníkové zariadenie na odhadzovanie vyčisteného štrku. Medzi podvozkami na konci vlečného voza ja spevňovacie zariadenie, ktoré je uložené pohyblivo v pozdĺžnom smere stroja, výškovo prestaviteľné a ktoré je vybavené spevňovacím mechanizmom, zhotoveným ako tlačidlové posuvné nástroje. S vlečným vozom je spojený aj agregát na nadvihovanie koľaje so vzťažným systémom a zametacím mechanizmom. Také strojové usporiadanie umožňuje, aby sa okamžite v nadväznosti na vyčistenie štrkového lôžka koľaje zaistila zdokonalená poloha koľaje a súčasne sa predbežne spevnil štrk. Taký typ spevňovacích nástrojov štrku však umožňuje jeho spevnenie hlavne v priestore, medzi podvalmi a nielen pod podvalmi.
Z US-PS 3 910 196 je známa podbíjačka s výškovo prestaviteľnými podbíjacími agregátmi, ktorá má podbíjacie kladivá, ktoré vibrujú a ktoré možno pristaviť do záberu prostredníctvom pohonov. K podbíjacím kladivám sú pridané pristaviteľné do záberu v pozdĺžnom smere stroja na každej pozdĺžnej strane stroja v mieste pred hlavami podvalov ďalšie podbijacie kladivá, ktoré sú namontované pohyblivo okolo osi a sú v pozdĺžnom smere stroja.
Tieto bočné podbijacie kladivá sú usporiadané v takej vzájomnej vzdialenosti, že pri podbíjaní dvoch susedných podvalov pomocou podbijacieho agregátu sa dostávajú obe bočné podbijacie kladivá presne do oblasti hláv podbíjaných podvalov. Tým sa vytvára možnosť podbíjať štrk pod podvalmi súčasne tak na pozdĺžnych stranách podvalov, ako i na ich čelných stranách.
Podbíjací agregát však pritom musí byť na každý podbíjací proces spustený v presne vystredenej polohe nad podbíjanými podvalmi, potom sa musí opäť zdvihnúť a nakoniec prisunúť k nasledujúcim podvalom. Tam jc potrebné na zaistenie vystredenia podbijacieho agregátu celý stroj zastaviť a podbíjací agregát spustiť.
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť spôsob na spevnenie štrku, ktorý by hlavne pri úplne nespevnenom štrkovom lôžku po jeho vyčistení umožňoval rýchle a ľahko uskutočniteľné spevnenie štrku, pričom by sa zvýšila celková výkonnosť.
Vytýčená úloha sa rieši podľa vynálezu tak, že štrk sa zachytáva, zasunuje sa pod konce podvalov a spevňuje sa výlučne prostredníctvom trvalého, pravidelne sa opakujúceho a v pozdĺžnom smere podvalov upraveného spevňovacieho pohybu prostredníctvom bezprostredného od čel ných strán podvalov pohybovania smerom hore a následného spätného pohybovania podbijacieho kladiva proti spevňovaciemu pohybu, ktorý je zložený z lopatkového pohybu podbíjacích kladív v mieste pred hlavami podvalov. Také spevňovanie štrku umožňuje hlavne pri celkom nespevnenej štrkovej podstielke vysoko výkonné podbíjanie s relatívne vysoko výkonným kilometrovým výkonom, nakoľko tu nie je potrebné už žiadne iné časovo náročné vystreďovanie podbíjacích kladív vzhľadom na podbíjané podvaly. Pretože podbijacie kladivá sa nachádzajú v mieste pred hlavami podvalov, možno zaistiť bez obmedzenia relatívne dlhú dráhu prísuvu do záberu. Vzhľadom na nepretržité, rýchle sa opakujúce lopatkové pohyby v pozdĺžnom smere podvalov s relatívne dlhou dráhou prísuvného pohybu je možné dopravovať bez problémov taktiež väčšie množstvo štrku a to práve do miesta pod hlavami podvalov. Tento spôsob podbijania sa preto hodí osobitne na predbežné spevňovanie po vyčistení úplne nespevneného štrkového lôžka, ktoré je uskutočniteľné v rámci nepretržitého pracovného pohybu, pričom toto predbežné spevnenie zaistí aj stabilnejšiu polohu koľaje na jazdy s veľkými rýchlosťami.
Prostredníctvom ďalších výhodných krokov spôsobu podľa vynálezu, ktoré sú uvedené v nárokoch 2 až 4, možno dosiahnuť ďalšieho zvýšenia výkonu, pričom v rámci nepretržitej prevádzky v pracovnom smere možno tým, že sa podbijacie kladivá zasúvajú do miesta pod hlavami podvalov medzi jednotlivými podvalmi možno spevniť štrk i v miestach medzi podvalmi.
Vynález sa týka aj podbíjačky na zhotovenie spôsobu, podstata ktorého spočíva v tom, že na nepretržitý prvotný pracovný pohyb sú všetky podbijacie kladivá rozmiestnené výlučne na pozdĺžnych stranách podbíjačky v oblasti hlavy podvalov. Takto zostavený podbíjací agregát je konštrukčne veľmi jednoducho zostaviteľný a umožňuje bez ďalších konštrukčných nákladov výkonný nepretržitý' pracovný pohyb podbijacieho stroja. To je umožnené tým, že pracovná plocha podbíjacích kladív je umiestnená s ohľadom na premiestňovanie podbíjacích kladív v pozdĺžnom smere stroja výlučne v oblasti hláv podvalov, kde nie sú žiadne prekážky, čím sa umožňuje úplne nezávisle od polohy podvalov kedykoľvek a bez časovo náročného procesu vystreďovania neobmedzené zasúvanie podbíjacích kladív do štrku. Ďalšia výhoda takejto podbíjačky spočíva aj v tom, že prísuvný pohyb podbíjacích kladív do záberu, prípadne ich spevňovaciu dráhu možno v porovnaní s obvyklými spevňovacími agregátmi, ktoré majú podbijacie kladivá medzi podvalmi viditeľne predĺžiť na zaistenie pohybu väčších množstiev štrku. Z celkového hľadiska je táto podbíjačka veľmi vhodná hlavne na vysoko výkonné predbežné spevňovanie štrkového lôžka bezprostredne po jeho vyčistení.
Ďalšia veľmi výhodná tvorba vynálezu podľa nároku 6 umožňuje výhodné vystredenie unášača nástrojov vzhľadom na os koľaje, ako aj v koľajových oblúkoch, čo umožňuje dosiahnuť nezávisle od zakrivenia koľaje stále konštantné spevnenie štrku.
Vytvorenie, ktoré je uvedené v nároku 7 a 8, umožňuje cyklický podbíjací pohyb s naň nadväzujúcim nadvihovaním a spätným pohybom do východiskovej polohy, ktorý nadväzuje na podbíjací pohyb a smeruje k stredu koľaje. Tým sa spoľahlivo zaistí, že štrk sa môže dostať do pohybu len v smere ku stredu koľaje.
Ďalšia výhoda vytvorenia podľa nároku 9 umožňuje rýchlu zmenu vzdialenosti medzi podbíjacím kladivom a unášačom nástrojov, prípadne čelnou stranou podvalu tak, že sa pritom neovplyvní nepriaznivo možnosť výškového prestavovania.
Vytvorenie podľa nároku 10 má tú výhodu, že prostredníctvom snímača dráhy je možné presné radenie prísuvného pohybu do záberu a výškové prestavovanie podbíjacích kladív na automatický cyklus a pritom nedôjde k dotyku podbíjacích kladív s čelnými stranami podvalov.
Ďalšie výhody, ktoré sú uvedené v nároku 12, umožňujú paralelne s prísuvným pohybom podbíjacích kladív do záberu ich neobmedzené výškové prestavovanie.
A by sa zabránilo prenášaniu posuvných síl, pôsobiacich zo štrku na podbíjacie kladivá, je podľa ďalšieho vytvorenia podlo nároku 13 výhodné, aby boli bočné podbíjacie agregáty prídavné k priečnemu vedeniu uložené tak, aby sa mohli posúvať v pozdĺžnom smere stroja. Tým sa tiež utvára možnosť krátkodobého pevného držania podbíjacích kladív, vzhľadom na koľaj na uskutočnenie prísuvného pohybu do záberu, zatiaľ čo sa stroj môže pohybovať neobmedzene nepretržite.
Vytvorenie podľa nároku 14 umožňuje aj v malých koľajových oblúkoch neobmedzené vychýlenie agregátu na nadvihovanie koľaje vzhľadom na rám vlečného voza.
Ďalšie výhodné vytvorenie podľa nároku 15 vytvára možnosť znížiť prípadné vyvýšeniny, ktoré vznikli nerovnomerným rozhodením štrku v mieste čističky štrkového lôžka do požadovanej polohy a prípadne celkovo zväčšiť spevňovanie štrkov.
Ďalšie vytvorenie, ktoré je uvedené v nároku 16, umožňuje výhodné využitie rámu vlečného voza ako vzťažnej roviny na niveláciu koľaje.
Prostredníctvom ďalšieho výhodného vytvorenia, ktoré je uvedené v nároku 17, možno dosiahnuť tú výhodu, že prostredníctvom predného sklonomeru je možné prenášať veľkosť priečneho sklonu skutočnej polohy koľaje na zdvíhacie pohony agregátu na nadvihovanie koľaje.
Kombinácia stroja, ktorá je uvedená v nároku 18, má tú značnú výhodu, že jednak sa vytvorením vlečného voza podstatne znížia náklady konštrukčné a jednak je možné bezprostredne v nadväznosti na spätné vedenie vyčisteného štrku uskladňovať jeho predbežné spevňovanie na zaistenie stabilizácie koľaje. Celkovo možno teda nasadením takejto strojovej kombinácie bez zvýšených nárokov na obsluhu dosiahnuť už bezprostredne po pracovnom nasadení, a to v porovnaní s doteraz známym riešením, relatívne presnú polohu koľaje s predbežne spevneným štrkovým lôžkom, čo umožňuje posunovať po koľaji ešte pred začatím vlastných podbíjacích prác so zvýšenou rýchlosťou. Táto skutočnosť prináša významnú výhodu hlavne vtedy, keď vzhľadom na veľmi krátke uzávierky koľaje nie je možné urobiť bezprostredne po práci čističky štrkového lôžka nadväzné pravidelné podbíjanie koľaje.
Ďalšie výhodné vytvorenie podbíjačky podľa nároku 19 umožňuje v bezprostrednej nadväznosti na spevnenie štrku kontrolovateľné zníženie koľaje prostredníctvom stabilizačných agregátov, aby sa tým dosiahlo ďalšieho spevnenia štrku, ktoré zabraňuje usadzovaniu koľaje, ktoré spôsobuje prevádzka po trati.
Vytvorenie podbíjačky podľa znakov, ktoré sú uvedené v nároku 20, umožňuje zvlášť výkonné pracovné nasadenie, pričom stroj sa pohybuje nepretržite smerom vpred, zatiaľ čo podbíjacie kladivá v okamihu spevňovania štrku sú vzhľadom na pozdĺžny pohyb po koľaji miestami zastavené. Tým sa podstatne uľahčí proces spevňovania hlavne pri veľkých chybách v polohe koľaje a podstatne sa zdokonalí výsledok podbíjania.
Nakoniec sa podľa ďalších výhodných vytvorení, uvedených v nárokoch 21 a 22, vytvára možnosť podbíjať, stabilizovať a zaštrkovávať koľaj v jednom jedinom vysoko výkonnom pracovnom procese. Pretože vzhľadom na špe ciálne vytvorenie podbíjacích agregátov nie je už potrebné zasúvanie podbíjacích kladív do jednotlivých priestorov medzi podvalmi, je podbíjačka podľa vynálezu vhodná na nasadenie hlavne v tých úsekoch koľaje, v ktorých sú značne nepravidelné vzdialenosti medzi podvalmi.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je ďalej podrobnejšie vysvetlený na príkladoch uskutočnenia v spojení s výkresovou časťou.
Na obr. 1 je schematicky znázornený bokorys podbíjačky podľa vynálezu s podbíjacími agregátmi, ktoré sú umiestnené medzi podvozkami na ráme stroja. Na obr. 2 je schematicky znázornený čiastočný pôdorys tejto podbíjačky. Na obr. 3 je vo zväčšenej mierke znázornený bokorys podbíjacieho agregátu s podbíjacími kladivami. Na obr. 4 je v zväčšenej mierke znázornený priečny rez podbíjačkou v rovine s čiarou IV na obr. 1.
Na obr. 5 a 6 je v zväčšenej mierke znázornený pohľad v pozdĺžnom smere stroja na ďalší príklad uskutočnenia podbíjacieho agregátu.
Na obr. 7 a 8 je schematicky znázornený bokorys kombinácie podbíjačky, ktorá je zhotovená ako vlečný voz s ďalším strojom na stavbu koľaje.
Na obr. 9 je schematicky znázornený bokorys podbíjačky s agregátom na stabilizáciu koľaje.
Na obr. 10 a 11 je schematicky znázornený bokorys ďalšieho príkladu uskutočnenia podbíjačky, pričom podbíjaci agregát je upevnený na ráme agregátu, ktorý je posuvný relatívne, vzhľadom na rám stroja.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Podbíjačka 1 na spevňovanie štrkového lôžka koľaje 2, ktorá je znázornená na obr. 1, pozostáva v podstate z rámu 4 stroja, ktorý je uložený na koľajových podvozkoch 3, z motora 5 s trakčným pohonom 6 a z trakčnej kabíny 7 s centrálnym ovládacím zariadením 8. Nivelačný a smerový vzťažný systém 9, ktorý je spojený s podbíjačkou I, pozostáva v podstate z troch v pozdĺžnom smere stroja od seba vzdialených upravených, výškovo prestaviteľných a s rámom 4 stroja spojených meniacich vozov 10, napnutých tetív-lán 11 ajednej sondy výškovej dráhy 12.
Podbíjačka 1 je medzi oboma na koncoch umiestnených koľajových podvozkoch 3 spojená s výškovo prestaviteľným podbíjacim agregátom 13, ako aj s agregátom 13, na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje 2, ktorý má dvíhací pohon 15 a vyrovnávací pohon 15, sú prostredníctvom v pozdĺžnom smere stroja, namontované spojovacie tyče 17 v oblasti predného koľajového podvozka 3 pohyblivo spojený s rámom 4 stroja. Agregát 14 na dvíhanie a vyrovnávanie koľaje 2, ktorý je pojazdný po koľaji 2 prostredníctvom kladiek s rámom a ktorý má na vonkajšiu stranu koľajníc 34 priložené zdvíhacie kladky 18, je okrem toho vybavený pohonom poháňaným výstredníkom 19 na vytváranie vodorovných, kolmo na pozdĺžny smer stroja upravených kmitov. So zadným meniacim vozom 10 je spojený meniaci prístroj 20 priečneho sklonu.
Ako vidno z obr. 4, sú dva v priečnom smere stroja navzájom protiľahlo vmontované podbíjacie agregáty 13 uložené na unášači 21 nástrojov, ktorý je sám uložený na posuve na priečnom vedení v priečnej polohe 22, vmontovaný vodorovne a kolmo na pozdĺžny smer stroja a ktorý je spojený s priečnym posuvným pohonom 23. Podbíjacie kladivá 24, ktoré sú uložené v oblasti pred podvalmi, sú upevnené vždy v pozdĺžnom smere stroja na upravenom spojovacom nosníku 25, ktorý je spojený s unášačom 21 nástrojov prostredníctvom vždy dvoch paralelogramových spojení 26, ktoré sú zabudované kolmo na pozdĺžny smer stroja. Každé paralelogramové pohyblivé spojenie 26 pozostáva z dvoch nad seba umiestnených a kolmo na pozdĺžny smer stroja rovnobežných vodidiel 27, z ktorých spodné slúži ako hydraulický prídavný pohon 28 do záberu. Obidve horné rovnobežné vodidlá 27 podbíjacieho agregátu 13 sú navzájom spojené prostredníctvom nosníka 29, ktorý je na pozdĺžnom smere stroja a je pripevnený pohyblivo pomocou páky 30 na výškovo prestaviteľnom pohone 31.
S miestami 32 kĺbového prídavného pohonu 28 do záberu je teleskopický spojený pozdĺžne posúvateľný a ako indukčný snímač slúžiaci snímač 33 dráhy. Tento snímač 33 dráhy vytvorený na automatické a v závislosti od dráhy riadené ovládanie prídavného pohonu 28 do záberu a výškovo prestaviteľného pohonu 31 je spojený s ovládacím riadiacim zariadením 8. Medzi podbíjacím agregátom 13 a agregátom 14 na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje je zabudovaný, ako vidno z obr. 1 merací voz 10, ktorý je vybavený kladkami s rámom a rozvetvený pohon na bočné pritláčanie na koľajnicu 34 koľaje 2. O tento merací voz 10 sa opiera výškovo prestaviteľná referenčná tyč 35, ktorá je spojená so sondou 12 výškovej dráhy, upevnenou na ráme 4 stroja.
Ako je vidieť hlavne z obr. 3, má každý podbíjací agregát 13 štyri v pozdĺžnom smere stroja bezprostredne za sebou uložené podbíjacie kladivá 24, z ktorých každé je spojené s jednou podbijacou doskou 36. Výškovo prestaviteľný pohon 31 je zoradený centrálne medzi obidvoma prídavnými pohonmi 28 do záberu. Podbíjačka 1 sa pri pracovnom nasadení pohybuje nepretržite dopredu s konštantnou rýchlosťou po koľaji 2 v pracovnom smere, ktorý’je na obr. 1 znázornený šípkou. Na spcvňovanic štrku sa podbíjacie kladivá 24 pôsobením oboch výškovo prestaviteľných pohonov 31 spustí a pôsobením prídavných pohonov 28 do záberu sa roztvoria smerom navonok okolo osi 37, ktoré sú v pozdĺžnom smere stroja, ako je to znázornené čiarkované vyznačenou dráhou 38 pohybu na obr. 4. Potom sa uskutoční ďalšie spustenie podbíjacích kladív 24 prostredníctvom výškovo prestaviteľných pohonov 31, pričom sa uskutoční prostredníctvom prídavných pohonov 28 do záberu ďalší prídavný, prípadne spevňovací pohyb smerom ku stredu stroja, ako je to znázornené dráhou 39 pohybu. Tým sa vyčistený a nespevnený štrk, ktorý je pred hlavami podvalov stlačí a spevní pod oblasť 40 hláv podvalov 41. Keď tento pohyb dosiahne stanovené voliteľné v snímači 22 dráhy nastavenej hodnoty a podbíjacie dosky 36 sa tak dostanú bezprostredne pred oblasť hlavy podvalov 41, automaticky sa zastaví pôsobením prídavných pohonov 28 do záberu a bezprostredne na to nasleduje nadvihnutie pomocou výškovo nastaviteľných pohonov 31, ako je to znázornené dráhou 42 pohybu. Nasleduje automatické, ako už bolo povedané kombinované spustenie a roztvorenie podbíjacích kladív 24 do krajnej vonkajšej na obr. 4 vyčiarkovanej čiarami znázornenej štartovacej polohy. Tento v podstate trojuholníkový nekonečný lopatkový pohyb na spevňovanie štrku v miestach hláv 40 podvalov 41 sa uskutočňuje nepretržite, automaticky a nezávisle od superponovaného pohybe dopredu. Aby sa dosiahlo rovnomerného spevnenia štrku, a to aj v oblúkoch koľají so zakrivenými úsekmi koľaje 2, presúva sa pri týchto úsekoch unášač 21 nástrojov spoločne s oboma podbíjacími agregátmi 13 prostredníctvom priečneho posuvného pohonu 23 tak dlho, pokiaľ sa neuloží unášač nástrojov do stredu vzhľadom na podvaly 41, ktoré sa nachádzajú pod ním. Paralelne k to muto nepretržitému procesu spevňovania štrku sa uskutočňuje nivelácia a bežné vyrovnávanie koľaje 2 pomocou agregátu 14 na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje 2, ako aj prostredníctvom nivelačného a smerového systému vzťažného 9.
Pri podbíjacom agregáte 13, ktoré sú čiastočne znázornené na obr. 5 a 6, sú kvôli zjednodušeniu spodnej konštrukčnej časti označené rovnakými vzťahovými znakmi ako na obr. 1 až 4. Na podbíjacom agregáte 13, ktorý je znázornený na obr. 5, je unášač nástrojov 21 rozčlenený na dva diely aje spojený vždy s podbíjacími kladivami 24, uloženými na jednej pozdĺžnej strane stroja. Každý z oboch unášačov nástrojov 21 je prostredníctvom samostatného priečneho posuvného pohonu 23 priečne posuvne uložený na priečnom vedení 43, ktoré je vmontované kolmo na pozdĺžny smer stroja a ktoré je spojené s rámom 4 stroja. Na jednej pozdĺžnej strane stroja vmontované a prostredníctvom spojovacieho nosníka 20 vzájomne spojené podbíjacie kladivá sú uložené posuvne vždy v pozdĺžnom smere jednej vodiacej tyče 44, ktorá je pohyblivo uložená v pozdĺžnom smere stroja na unášači nástrojov 21 a otáča sa okolo osi 37. Lopatkovitý spevňovací pohyb podbíjacích kladív 24 sa uskutočňuje opísaným spôsobom, prípadne kombinovaným pôsobením prídavného pohonu 28 do záberu a výškovo nastaviteľného pohonu 31.
Zároveň na jednej pozdĺžnej strane stroja sú uložené podbíjacie kladivá 24 podbíjacieho agregátu 13, ktorý je znázornený na obr. 6. Uložené sú prestaviteľné výškovo, prostredníctvom výškovo prestaviteľného pohonu 31 po zvislej vodiacej tyči 45. Tá je spolu s výškovo prestaviteľným pohonom 31 spojená s vodorovným priečnym vedením 46, ktoré je prostredníctvom prístavného pohybu 28 do záberu uložené priečne s posuvom na ráme 4 stroja.
Podbíjačka I, ktorá je znázornená na obr. 7 je vytvorená ako vlečný voz, ktorý je spojený s čističkou 47 štrkového lôžka s výškovo prestaviteľným reťazovým preťahovadlom 48, s osievacím zariadením 49 a s pásovým dopravníkovým zariadením 50 na prívod vyčisteného štrku. Na rozdiel od podbíjacích agregátov 13, ktoré sú opísané na obr. 1 až 4, majú tieto podbíjacie agregáty 13 vždy len dve, na jednej pozdĺžnej strane stroja v pozdĺžnom smere stroja za sebou umiestnené podbíjacie kladivá 24. Rám 4 stroja, ktorý nie je spojený ani s trakčným pohonom, ani s trakčnou kabínou, slúži súčasne ako vzťažná základňa na niveláciu koľaje. Táto kombinácia strojov umožňuje spevňovať vyčistený štrk bezprostredne po jeho privedení nepretržite, s čističkou spojeným pracovným pohybom prostredníctvom oboch podbíjacích agregátov 13. Na prednej časti čističky 47 štrkového lôžka je namontovaný meracím vozom po koľaji merací prístroj 61 sklonu a meracie prístroje 62 dráhy.
Podbíjačka 1, ktorá je znázornená na obr. 8, je zhotovená ako vlečný voz, ktorý je svojou zadnou časťou kĺbovo pripojený na štrkovom pluhu 51. Štrkový pluh 51 má medzi svojimi koľajovými podvozkami 52 zriadený stredný pluh 53, bočný pluh 54 a výškovo prestaviteľné zametacie zariadenia 55. Takáto kombinácia stroja umožňuje bezprostredne v nadväznosti na spevnenie štrku uskutočniť predpísané naplnenie koľaje 2 štrkom.
Nakoniec podbíjačka I, ktorá je znázornená na obr. 9, má prídavné k podbíjacím agregátom 10, ktoré sú umiestnené na každej pozdĺžnej strane stroja prostredníctvom pohonov 56 s rámom 4 stroja výškovo prestaviteľné spojené stabilizačné agregáty 57. Tie sú vybavené vždy jedným poháňacím výstredníkom 58 na vytvorenie vodorovných a priečnych v pozdĺžnom smere stroja prebiehajúcich kmitov. Pred podbíjacími agregátmi 18 je predradený ešte jeden pluh 59 a bočné pluhy 60.
Pri podbíjaní je možnosť stabilizačné agregáty 57 pôsobením pohonu 58 a v spolupráci s nivelačným a smerovým vzťažným systémom nasadiť ako agregáty na nadvihovanie koľaje a opravy polohy koľaje. Na nasledujúcej druhej pracovnej jazde sa predtým opravená koľaj prostredníctvom stabilizačných agregátov 57 príslušným spevnením štrku kontrolovane zníži. Je však rovnako možné stabilizovať koľaj prostredníctvom stabilizačných agregátov 57 a prostredníctvom spevnenia štrku nasadením podbíjacích agregátov 18 v spoločnom pracovnom chode. Prostredníctvom predradených bočných pluhov 58 a stredného pluhu 59 sa paralelne vytvára možnosť naplniť v prípade potreby koľaj štrkom.
Ďalej na obr. 10 a 11 znázornená podbíjačka 75, má na svojom zadnom konci 70 prívesný voz 72, ktorý je uspôsobený ako materiálový a cisternový voz 71 a ktorý je kĺbovo spojený s rámom 4 stroja, ktorý je uložený na koľajových podvozkoch 3. Tento rám 4 stroja pozostáva z troch častí, ktoré sú navzájom kĺbovo spojené v oblasti miest 76 pohyblivo spojené a má stabilizačné agregáty 57, vybavené vždy jedným vibračným pohonom 77, ako aj zametacie zariadenie 55. Toto zametacie zariadenie 55 je prostredníctvom pohonu otáčavé okolo osi 68, zabudované priečne na pozdĺžny smer stroja. Druhá časť rámu 4 stroja v pracovnom smere, ktorý je vyznačený šípkou 78, je spojená s rámom 63 agregátu, na ktorom je upevnený podbíjací agregát 18 a agregát 14 na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje. Rám 63 agregátu je na svojej zadnej pozdĺžnej časti 65 uložený prostredníctvom koľajového podvozka 64 a na svojom prednom pozdĺžnom konci 66 posuvne podopretý je v smere stroja priamo na ráme 4 stroja a je vybavený pozdĺžnym posuvným pohonom 67. Pred podbíjacím agregátom 18 sú v pracovnom smere predsunuté štrkové pluhy 51, ktoré sú výškovo prestaviteľné prostredníctvom pohonu 68.
Pri pracovnom nasadení sa pohybuje rám 4 stroja prostredníctvom trakčného pohonu 79, kontinuálne v pracovnom smere, ktorý je vyznačený šípkou 78, pričom paralelne k tomu sa krok za krokom od jedného miesta podbíjania k ďalšiemu miestu podbíjania pohybuje smerom vpred rám 63 agregátu pôsobením pozdĺžneho posuvného pohonu 67. Po posunutí rámu 63 agregátu do jeho prednej koncovej polohy sa tento zastaví, pričom spustením podbíjacích kladív 24 sa už opísaným spôsobom spevní štrk v oblasti hláv podvalov. Pritom sa koľaj 2 prostredníctvom agregátu 14 na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje v spojení s neznázorneným vzťažným systémom nadvihne do správnej polohy koľaj, prípadne predbežnej požadovanej polohy. Po požadovanom spevnení štrku prostredníctvom podbíjacieho agregátu 18 sa opäť uskutoční predný posuv rámu 66 agregátu, ktorý sa medzitým vzhľadom na neustály pohyb rámu dopredu 4 stroja dostal do svojej zadnej koncovej polohy. Prostredníctvom následných stabilizačných agregátov 57 sa opäť uskutočni v spojení s neznázomeným nivelačným a vzťažným systémom kontrolované zníženie koľaje a ďalšie spevnenie štrku na konečnú požadovanú polohu. Prostredníctvom štrkového pluhu 51 a zametacieho zariadenia 55 sa paralelne s podbíjaním koľaje uskutočňuje jej stanovené zasypanie štrkom.

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob spevňovania štrku koľaje, pri ktorom sa koľaj nadvihne do požadovanej polohy a v tejto oblasti sa paralelne spevňuje štrk a to tak, že sa podbíjacie kladivo uvádza do pohybu do záberu, ktorý je kolmý v pozdĺžnom smere stroja na tento pohyb nadväzuje výškový pohyb a pohyb dopredu podbíjacieho kladiva, vyznačujúci sa tým, že štrk sa uchopí a zasunie pod konce podvalov a spevňuje sa výlučne prostredníctvom trvalého nepretržite opakujúceho sa a v pozdĺžnom smere podvalov upraveného spevňovacieho pohybu, prostredníctvom bezprostredne od čelnej strany podvalov prevádzaného vedenia smerov hore a následného spätného vedenia podbíjacieho kladiva proti spevňovaciemu pohybu, ktorý je zložený z lopatkového pohybu podbíjacích kladív v oblasti pred hlavami podvalov.
  2. 2. Spôsob podľa nároku I, vyznačujúci sa tým, že vratný trvalý lopatkový pohyb podbíjacích kladív sa prekrýva s pohybom dopredu v pozdĺžnom smere stroja.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že spevňovací pohyb podbíjacích kladív na posúvanie a spevňovanie štrku, vytváraný v podstate v pozdĺžnom smere podvalov tvorí najmenej 150 mm.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, 2 alebo 3, vyznačujúci sa tým, že spevňovací pohyb sa skladá z pohybu v pozdĺžnom smere podvalov a zo spúšťacieho pohybu podbíjacích kladív.
  5. 5. Podbíjačka na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1 na spevňovanie štrku koľaje s rámom stroja, uloženým na koľajových podvozkoch s podbíjacím agregátom, ktorý má prostredníctvom záberových pohonov kolmo na pozdĺžny smer stroja posúvateľné a výškovo nastaviteľné podbíjacie kladivá, ako aj agregát na nadvihnutie koľaje s nivelačným vzťažným systémom, ktoré sú pred podbíjacím agregátom na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že na nepretržitý dopredný pracovný pohyb sú všetky podbíjacie kladivá (24) usporiadané výlučne na pozdĺžnych stranách stroja v oblasti (40) hláv podvalov (41).
  6. 6. Podbíjačka podľa nároku 5, vyznačujúca sa tým, že na spoločnom unášači (21) nástrojov je v priečnom smere stroja protiľahlo vzhľadom na prvý podbíjací agregátu (13) umiestnený ďalší agregát (13), ktorý je uložený na priečnom vedení (22), ktoré je umiestnené vodorovne a kolmo na pozdĺžny smer stroja a ktorý je spojený rámom (4) stroja s priečnym posuvným pohonom (2).
  7. 7. Podbíjačka podlo nároku 5 alebo 6, vyznačujúca sa tým, že každý podbíjací agregát (13) má najmenej dve v pozdĺžnom smere stroja bezprostredne za sebou usporiadané, prostredníctvom paralelogramového ohybného spojenia (26) s unášačom (21) nástrojov spojené a vždy okolo osi (37) v pozdĺžnom smere pohyblivé podbíjacie kladivá (24), ktoré majú vždy jednu podbíjaciu dosku (36) v pozdĺžnom smere stroja.
  8. 8. Podbíjačka podľa jedného z nárokov 5, 6 alebo 7, vyznačujúca sa tým, že podbíjacie kladivá (24) sú upevnené na pozdĺžnom smere stroja upravenom spojovacím nosníkom (25). ktorý je pohyblivo spojený s unášačom nástrojov (21) prostredníctvom paralelogramového spojenia (26), ktoré má dve kolmo na pozdĺžny smer stroja rovnobežné vodidlá (27).
  9. 9. Podbíjačka podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že spodné rovnobežné vodidlo (27) paralelogramového spojenia (26) je vytvorené ako hydraulický prídavný pohon (28).
  10. 10. Podbíjačka podľa nároku 8 alebo 9, vyznačujúca sa tým, že s miestami (32) pohyblivého spoja prídavného pohonu (28) do záberu je spojený elektrický snímač (33) dráhy na automatické zisťovanie a riadenie dráhy pristavovania do záberu.
  11. 11. Podbíjačka podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že snímač (33) dráhy je vytvorený ako indukčný snímač s dvoma vždy na jednom mieste (32) pohyblivými spojmi upevnenými pozdĺžne posuvnými teleskopickými tyčami.
  12. 12. Podbíjačka podľa nároku 11, vyznačujúca sa tým, že horné rovnobežné vodidlo (27) je spojené s výškovým prestaviteľným pohonom (31), pohyblivo pripojeným s unášačom (21) nástrojov.
  13. 13. Podbíjačka podľa nároku 6, vyznačujúca sa tým, že s podbíjacími agregátmi (13) s prídavným pohonom (28) do záberu a s výškovým prestavným pohonom (31) spojený unášač (21) nástrojov je spolu s priečnym vedením uložený (22) v ráme (4) stroja posuvne v pozdĺžnom smere stroja a jc spojený s pozdĺžnym posuvným pohonom (67).
  14. 14. Podbíjačka podľa jedného z nárokov 5 až 13, vyznačujúca sa tým, že agregát (14) na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje (2), ktorý je v pracovnom smere pred oboma podbíjacími agregátmi (13), je spojený so zdvíhacím pohonom (15) a s vyrovnávacím pohonom (16) a nachádza sa v strede medzi dvoma koľajovými podvozkami (3) vlečného voza, je kĺbovo spojený s rámom (4) stroja pomocou tyče (17) v pozdĺžnom smere stroja s rámom (4) v mieste predného koľajového podvozka (3)·'
  15. 15. Podbíjačka podľa nároku 14, vyznačujúca sa tým, že agregát (14) na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje (2) je spojený pohonom ovládateľným výstredníkom (19).
  16. 16. Podbíjačka podľa jedného z nárokov 5 až 15, vyznačujúca sa tým, že medzi podbíjacím agregátom (13) a medzi agregátom (14) na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje je umiestnený merací voz (10) vybavený kladkami s rámom a rozpinaci pohon a tiež výškovo prestaviteľnú referenčnú tyč (35), ktorá je spojená so sondou (12) výškovej dráhy.
  17. 17. Podbíjačka podľa nároku 16, vyznačujúca sa tým, že ovládacie zariadenie (8) na ovládanie zdvíhacích pohonov (15) je spojené jednak s meracím prístrojom (61) sklonu, ktorý sa nachádza v prednej koncovej oblasti čističky (47) štrkového lôžka a ktorý je vedený na koľaji cez merací voz (10) a jednak s meracím mechanizmom (62) dráhy, odvaliteľným sa na koľajnici (34).
  18. 18. Podbíjačka podľa jedného z nároku 5 až 17, vyznačujúca sa tým, že, podbíjacie agregáty (13) sú usporiadané na ráme (4) stroja, ktorý je vytvorený ako vlečný voz a pripojený k čističke (47) štrkového lôžka.
  19. 19. Podbíjačka podľa jedného z nárokov 5 až 17, stroja že v oblasti podbíjacích agregátov (13) je vmontovaný najmenej jeden stabilizačný agregát (57), ktorý je cez pohony (56) výškovo prestaviteľný a ktorý má pohony výstredníka (19) na tvorbu kmitania vo vodorovnom a priečne na pozdĺžny smer stroja smerujúcich kmitov.
  20. 20. Podbíjačka podľa jedného z nárokov 5 až 19, vyznačujúca sa tým, že podbíjací agregát (13) a agregát (14) na nadvihovanie a vyrovnávanie koľaje (2) sú upevnené na ráme (63) agregátu, ktorý sa nachádza na zadnom pozdĺžnom konci (65) prostredníctvom koľajového podvozka (64) na koľaji a predným pozdĺžnym koncom (66) s posuvom v pozdĺžnom posuvnom pohone (67).
  21. 21. Podbíjačka podľa nároku 20, vyznačujúca sa tým, že za podbíjacím agregátom (13) je v pracovnom smere vmontovaný stabilizačný agregát (57) a zametacie zariadenie (55), ktoré sa otáča okolo osi (68), namontované priečne na pozdĺžny smer stroja.
  22. 22. Podbíjačka podľa nároku 20 alebo 21, vyznačujúca sa tým, že za podbíjacím agregátom (13) alebo za ním je v pracovnom smere vmontovaný prostredníctvom pohonov (69) výškovo prestaviteľný štrkový pluh (51).
SK1784-92A 1991-06-12 1992-06-11 Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp SK280703B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT117891 1991-06-12
AT18492 1992-02-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK280703B6 true SK280703B6 (sk) 2000-06-12

Family

ID=25591767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1784-92A SK280703B6 (sk) 1991-06-12 1992-06-11 Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5205218A (sk)
EP (1) EP0518845B1 (sk)
CN (1) CN1032074C (sk)
AT (1) ATE121151T1 (sk)
AU (1) AU643894B2 (sk)
CZ (1) CZ278674B6 (sk)
DE (1) DE59201879D1 (sk)
ES (1) ES2072132T3 (sk)
HU (1) HU217705B (sk)
PL (1) PL172920B1 (sk)
RU (1) RU2048630C1 (sk)
SK (1) SK280703B6 (sk)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0518845B1 (de) * 1991-06-12 1995-04-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Verfahren und Stopfmaschine zum Verdichten des Schotters eines Gleises
US6722816B2 (en) * 2002-01-02 2004-04-20 Rexius Forest By-Products, Inc. Berm forming apparatus
AT505909B1 (de) * 2007-11-27 2009-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur verdichtung von schotter eines gleises
CN101864707B (zh) * 2010-05-28 2013-09-11 昆明中铁大型养路机械集团有限公司 一种正线双枕捣固装置
CN103132407B (zh) * 2011-11-24 2014-10-29 金鹰重型工程机械有限公司 拖链装置
CN102720101B (zh) * 2012-05-22 2015-07-08 昆明中铁大型养路机械集团有限公司 线路捣固稳定车及道岔稳定方法
CH706577B1 (de) * 2012-05-30 2015-12-31 Matisa Matériel Ind Sa Verfahren zur Unterstopfung eines Gleises und eine Stopfmaschine sowie ein Maschinenverband zur Durchführung des Verfahrens.
AT513973B1 (de) * 2013-02-22 2014-09-15 System7 Railsupport Gmbh Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine
AT514718B1 (de) * 2013-09-11 2015-06-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren für die Korrektur eines Gleises
AT516590B1 (de) * 2014-11-28 2017-01-15 System 7 - Railsupport GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
AT518023B1 (de) * 2015-12-02 2018-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfmaschine sowie Verfahren zur Durchführung einer Lagekorrektur eines Gleises
AT518324B1 (de) * 2016-02-16 2018-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine und Verfahren zur Verdichtung eines Schotterbettes
CN106638180A (zh) * 2016-05-31 2017-05-10 肖玉清 配置有检测小车的起拨道装置
CN106283986A (zh) * 2016-08-31 2017-01-04 昆明学院 具有捣实平碴装置之自动化更换轨枕机
CN106381777A (zh) * 2016-08-31 2017-02-08 南京工程学院 具有捣实平碴装置之轨枕更换机
AT520771B1 (de) * 2017-12-28 2020-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zum Betreiben eines Stopfaggregats einer Gleisbaumaschine sowie Stopfvorrichtung zur Gleisbettverdichtung und Gleisbaumaschine
AT521263B1 (de) * 2018-08-20 2019-12-15 Hp3 Real Gmbh Verfahren zur Einzelfehlerbehebung
AT521850A1 (de) * 2018-10-24 2020-05-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine und Verfahren zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises
AT521990B1 (de) * 2018-12-27 2022-07-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren und Gleisbaumaschine zur Bearbeitung eines Schottergleises
IT202100022355A1 (it) * 2021-08-26 2023-02-26 Colmar Technik S P A Attrezzatura perfezionata per la rincalzatura in infrastrutture ferroviarie

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2482796A (en) * 1947-08-15 1949-09-27 Frank H Philbrick Ballast tamping machine for railways
DE1054104B (de) * 1956-10-24 1959-04-02 Ing Josef Theurer Fahrbare Gleisstopfmaschine
AT303104B (de) * 1969-04-04 1972-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
AT306776B (de) * 1969-04-04 1973-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Verdichten des Schotterbettes eines Gleises
AT336066B (de) * 1973-04-26 1977-04-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare nivellier-gleisstopfmaschine und verfahren zum stopfen und nivellieren eines gleises
DE7319950U (de) * 1973-05-26 1973-09-06 Basf Ag Vorrichtung zum verfestigen von schotterbetten
AT339359B (de) * 1975-02-27 1977-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit vorkopfverdichter
AT345324B (de) * 1975-02-27 1978-09-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
DE2516166A1 (de) * 1975-04-14 1976-10-28 Sieke Helmut Verfahren und maschine zum verdichten von schotter in gleisbettungen
AT359111B (de) * 1977-10-04 1980-10-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanordnung zum bearbeiten des gleises, insbesondere mit einer schotterbett- -reinigungsmaschine
EP0518845B1 (de) * 1991-06-12 1995-04-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Verfahren und Stopfmaschine zum Verdichten des Schotters eines Gleises

Also Published As

Publication number Publication date
PL294844A1 (en) 1992-12-14
ATE121151T1 (de) 1995-04-15
DE59201879D1 (de) 1995-05-18
EP0518845B1 (de) 1995-04-12
HU9201949D0 (en) 1992-09-28
HU217705B (hu) 2000-04-28
AU1814592A (en) 1992-12-17
AU643894B2 (en) 1993-11-25
ES2072132T3 (es) 1995-07-01
HUT62048A (en) 1993-03-29
CN1032074C (zh) 1996-06-19
CZ278674B6 (en) 1994-04-13
EP0518845A1 (de) 1992-12-16
PL172920B1 (en) 1997-12-31
US5205218A (en) 1993-04-27
RU2048630C1 (ru) 1995-11-20
CS178492A3 (en) 1992-12-16
CN1067694A (zh) 1993-01-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK280703B6 (sk) Spôsob spevňovania štrku koľaje a podbíjačka na sp
CA1206809A (en) Track tamping, leveling and lining operating unit
CS225809B2 (en) The mobile machine for the packing up the sleepers,the levelling and the straightening of the tracks
CZ505387A3 (en) Mobile machine for a continuous replacement, optionally restoration of a track
CA1172509A (en) Mobile apparatus and method for cleaning ballast supporting a track
US4928599A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
CZ294183A3 (en) Mobile packing machine with two bogie frames interconnected by means of a joint
SK590288A3 (en) Continually traveling machine for building of track
CS273312B2 (en) Truck machine for rails' packing, levelling and straightening
CZ278179B6 (en) Track packing machine being provided with packing units adjustable in the track transversal direction
JP2653701B2 (ja) 軌道安定化装置を備えた軌道保守機械
SK278429B6 (en) Method of side sliding of the rail and a machine for carrying out this method
CZ285437B6 (cs) Stroj pro demontáž staré koleje a pokládání nové koleje
US4773333A (en) Selective production tamper machine and a tamping head therefor
CA1109734A (en) Track tamper
SK201684A3 (en) Continuous traveller machine for tamping, levelling and straightening of track
CS264278B2 (en) Tamping aggregate for a packing machine
CS236875B2 (en) Tractive machine for packing,levelling and aligning of track
SK279887B6 (sk) Podbíjačka
CA1094885A (en) Mobile track surfacing machine

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20110611