CZ278674B6 - Method of track ballast consolidating and packing machine for making the same - Google Patents

Method of track ballast consolidating and packing machine for making the same Download PDF

Info

Publication number
CZ278674B6
CZ278674B6 CS921784A CS178492A CZ278674B6 CZ 278674 B6 CZ278674 B6 CZ 278674B6 CS 921784 A CS921784 A CS 921784A CS 178492 A CS178492 A CS 178492A CZ 278674 B6 CZ278674 B6 CZ 278674B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tamping
machine
unit
track
movement
Prior art date
Application number
CS921784A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS178492A3 publication Critical patent/CS178492A3/cs
Publication of CZ278674B6 publication Critical patent/CZ278674B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Turning (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)

Description

Způsob zhutňování štěrku koleje a podbíječka k jeho provádění Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zhutňování štěrku, při kterém se kolej nadzdvihne do požadované polohy a v této oblasti se paralelně zhutňuje štěrk, a to tak, že se podbíjecí kladivo uvádí do pohybu do záběru, který je kolmý k podélnému směru stroje, a na tento pohyb navazuje výškový a dopředný pohyb podbíjecího kladiva, jakož i podbíječky k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Uspořádání stroje, které je známé z US-PS 4,257,331, sestává z čističky pro čištění štěrkového lože, která je v pracovním směru předřazena, a z vlečného vozu, který je k této čističce připojen. Čistička má rám stroje, uložený na podvozcích, brázdící ústrojí pro odebírání štěrku a prosévací ústrojí pro čištění znečištěného štěrku a dopravníkové ústrojí pro odhazování vyčištěného štěrku. Mezi na koncích uspořádanými podvozky vlečného vozu je upraveno zhutňovací ústrojí, které je uloženo posuvně v podélném směru stroje, výškově přestavitelné a které je opatřeno zhutňovacími nástroji, vytvořenými jako tlačné posuvné nástroje. Mimoto je s vlečným vozem spojen agregát pro nadzdvihování koleje se' vztažným systémem a zametači ústrojí. Takové strojní uspořádání umožňuje, aby se okamžitě v návaznosti na vyčištění štěrkového lože koleje zajistila zdokonalená poloha koleje a současně se předběžně zhutnil štěrk. Takový typ zhutňovacích nástrojů štěrku však umožňuje jeho zhutnění zejména v prostoru mezi pražci a nikoli pod pražci.
Z US-PS 3,910,195 je známá podbíječka s výškově přestavitelnými podbíjecími agregáty, která má podbíjecí kladiva, která vibrují a která lze přistavit do záběru prostřednictvím pohonů. Přídavně k podbíječím kladivům, přistavitelným do záběru v podélném směru stroje, jsou na každé podélné straně stroje v oblasti před hlavami pražců upravena další podbíjecí kladiva, která jsou vytvořena výkyvné kolem osy, uspořádané v podélném směru stroje. Tato obě boční podbíjecí kladiva jsou uspořádána v takové vzájemné vzdálenosti, že při podbíjení dvou sousedících pražců prostřednictvím podbíjecího agregátu se dostávají obě boční podbíjecí kladiva přesně do oblasti hlav podbíjených pražců. Tím se vytváří možnost podbíjet štěrk pod pražci současně jak na podélných stranách pražců, tak i na čelních stranách pražců. Podbíjecí agregát však přitom musí být pro každý podbíjecí proces spuštěn v přesně vystředěné poloze nad podbíjenými pražci, potom opět zdvihnut a nakonec přesunut k následujícím podbíjeným pražcům. Tam je třeba pro zajištění vystředění podbíjecího agregátu celý stroj zastavit a pc 'bíjecí agregát spustit.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit způsob pro zhutňování štěrku, který by zejména u zcela nezhutněného štěrkového lože po jeho vyčištění umožňoval rychlé a snadno uskutečnitelné zhutnění štěrku, přičemž by se ještě zvýšila celková výkonnost.
-1CZ 278674 B6
Vytčený úkol, se řeší podle vynálezu tak, že štěrk se uchopuje, zasunuje se pod konce pražců a zhutňuje se výlučně prostřednictvím trvalého, kontinuálně se opakujícího a v podélném směru pražců upraveného zhutňovacího pohybu, prostřednictvím bezprostředně od čelních stran pražců prováděného vedení směrem vzhůru a následného zpětného vedení podbíjecího kladiva proti zhutňovacímu pohybu, který je složen z lopatkového pohybu podbíjecích kladiv v oblasti před hlavami pražců. Takové zhutňování štěrku umožňuje zejména při zcela nezhutněném štěrkovém loži vysoce výkonné podbíjení s relativně vysokým kilometrovým výkonem, protože zde není třeba již žádné, časově, náročné vystřeďování podbíjecích kladiv vzhledem k podbíjeným pražcům. Protože podbíjecí kladiva jsou uspořádána v oblasti před hlavami pražců, je možné zajistit bez omezení, volitelně relativně dlouhou dráhu přísuvu do záběru. Vzhledem k nepřetržitým, rychle se opakujícím lopatkovým pohybům v podélném směru pražců s relativně dlouhou dráhou přísuvného pohybu je možné dopravovat bez problémů také větší množství štěrku a rychle do oblasti pod hlavami pražců. Tento způsob podbíjení se proto hodí zvláště pro předběžné zhutňování po vyčištění zcela nezhutněného štěrkového lože, které je uskutečnitelné v rámci kontinuálního pracovního pojezdu, přičemž toto předběžné zhutnění zajistí také stabilnější polohu koleje pro jízdy s vysokými rychlostmi .
Prostřednictvím dalších výhodných kroků způsobu podle vynálezu, které jsou uvedeny v nárocích 2 až 4, je možné dosáhnout dalšího zvýšení výkonu, přičemž v rámci kontinuálního pojezdu v pracovním směru, je možné tím, že se podbíjecí kladiva zasouvají do oblasti, před hlavami pražců mezi jednotlivými pražci, zhutnit štěrk i v oblastech mezi pražci.
Vynález se týká také podbíječky pro provádění tohoto způsobu, jejíž podstata spočívá v tom, že pro kontinuální dopředný pracovní pohyb jsou všechna podbíjecí kladiva uspořádána výlučně na podélných stranách podbíječky v oblasti hlavy pražců. Takto vytvořený podbíjecí agregát je konstrukčně zvláště jednoduše zhotoví telný a umožňuje bez konstrukčních vícenákladů výkonný, kontinuální pracovní pohyb podbíjecího stroje. To je umožněno tím, že pracovní oblast podbíjecích kladiv je uložena z hlediska přemisťování podbíjecích kladiv v podélném směru stroje výlučně v oblasti hlav pražců, kde nejsou žádné překážky, čímž se umožňuje zcela nezávisle na poloze pražců kdykoli a bez časově náročného procesu vystřeďování neomezené zasunování podbíjecích kladiv do štěrku. Další výhoda takové podbíječky spočívá také ještě v tom, že přísuvný pohyb podbíjecích kladiv do záběru, popřípadě jejich zhutňovací dráhu, je možné ve srovnání s obvyklými podbíjecími agregáty, které mají podbíjecí kladiva mezi pražci, volitelně prodloužit pro zajištění pohybu větších množství štěrku. Z celkového hlediska je tato podbíječka velmi vhodná zejména pro vysoce výkonné předběžné zhutňování štěrkového lože bezprostředně po jeho vyčištění.
Další výhodné vytvoření vynálezu podle nároku 6 umožňuje výhodné vystředění unášeče nástrojů vzhledem k ose koleje také v kolejových obloucích, což umožňuje dosáhnout nezávisle na zakřivení koleje vždy konstantní zhutnění štěrku.
-2CZ 278674 B6
Vytvoření, které je uvedeno v nároku 7 a 8, umožňuje cyklický podbíječí pohyb s návazným nadzdvihováním a zpětným vedením do výchozí polohy, které navazuje na podbíječí pohyb a směřuje ke středu koleje. Tím se spolehlivě zajistí, že štěrk se může dostat do pohybu jen ve směru ke středu koleje.
Další výhodné vytvoření podle nároku 9 umožňuje rychlou změnu .vzdálenosti mezi podbíječím kladivem a unášečem nástroje, popřípadě čelní stranou pražce, aniž by přitom byla nepříznivě ovlivněna možnost výškového přestavování.
Vytvoření podle nároků 10 a 11 má tu výhodu, že prostřednictvím snímače dráhy je možné přesné řízení přísuvného pohybu do záběru a výškové přestavování podbíjecích kladiv pro automatický cyklus, aniž by přitom došlo k dotyku podbíjecích kladiv s čelními stranami pražců.
Další výhodné vytvoření, které je uvedeno v nároku 12, umožňuje paralelně s přísuvným pohybem podbíjecích kladiv do záběru jejich neomezené výškové přestavování.
Aby se zabránilo přenášení posuvných sil působících ze štěrku na podbíječí kladiva je . podle dalšího výhodného vytvoření podle nároku 13 výhodné, aby byly boční podbíječí agregáty přídavně k příčnému vedení uloženy posuvně v podélném směru stroje. Tím se totiž vytváří možnost krátkodobého pevného držení podbíjecích kladiv vzhledem ke koleji pro uskutečnění přísuvného pohybu do záběru, zatímco stroj se může pohybovat neomezeně kontinuálně.
Vytvoření podlé nároku 14 umožňuje i v malých kolejových obloucích neomezené vychýlení agregátu pro nadzdvihování koleje vzhledem k rámu vlečného vozu.
Další výhodné vytvoření podle nároku 15 vytváří možnost snížit případné vyvýšeniny, které vznikly nerovnoměrným odhozem štěrku v oblasti čističky štěrkového lože, do požadované polohy a popřípadě celkově zvětšit zhutňování štěrku.
Další vytvoření, které je uvedeno v nároku 16, umožňuje výhodně využití rámu vlečného vozu jako vztažné roviny pro nivelaci koleje.
Prostřednictvím dalšího výhodného vytvoření, které je uvedeno v nároku 17, lze dosáhnout té výhody, že prostřednictvím předního sklonoměru je možné přenášet velikost příčného sklonu sku-< tečné polohy koleje na zdvihací pohony agregátu pro nadzdvihování koleje.
Strojní kombinace, která je uvedena v nároku 18, má tji značnou výhodu, že jednak se vytvořením vlečného vozu podstatně sniž?, konstrukční náklady a jednak je možné bezprostředně v ,návaznosti na zpětné vedení vyčištěného štěrku uskutečňovat jeho předběžné zhutňování pro zajištění stabilizace koleje. Celkově lze tedy nasazením takové strojní kombinace bez zvýšených nároků a obsluhu dosáhnout již bezprostředně po pracovním nasazení, a to ve srovnání s až dosud známými řešeními, relativně přesné polohy koleje s předběžně zhutněným štěrkovým ložem, což umožňuje pojíždět po koleji ještě před zahájením vlastních podbíjecích prací se zvýše
-3CZ 278674 B6 nou rychlostí. Tato skutečnost přináší významnou výhodu zejména tehdy, když vzhledem k velmi krátkým uzávěrkám koleje není možné provést bezprostředně po práci čističky štěrkového lože návazné obvyklé podbíjení koleje.
Další výhodné vytvoření podbíječky podle nároku 19 umožňuje v bezprostřední návaznosti na zhutnění štěrku kontrolovatelné snížení koleje prostřednictvím stabilizačních agregátů, aby se tím dosáhlo zhutnění štěrku, které zabraňuje usazování koleje, které zabraňuje usazování koleje, které způsobuje vlakový provoz.
Vytvoření podbíječky podle význaků, které jsou uvedeny v nároku 20, umožňuje její zvláště výkonné pracovní nasazení, přičemž stroj se pohybuje kontinuálně směrem vpřed, zatímco podbíjecí kladiva v okamžiku zhutňování štěrku jsou vzhledem k podélnému pohybu po koleji místně zastavena. Tím se podstatně usnadní proces zhutňování zejména při velkých chybách v poloze koleje a podstatně se zdokonalí yýsledek podbíjení.
Konečně se podle dalších výhodných vytvoření, uvedených v nárocích 21 a 22, vytváří možnost podbíjet, stabilizovat a zaštěrkovávat kolej v jednom jediném, vysoce výkonném pracovním průchodu. Protože vzhledem ke speciálnímu vytvoření podbíjecích agregátů není již nutné zasouvání podbíjecích kladiv do jednotlivých prostorů mezi pražci, je podbíječka podle vynálezu vhodná pro nasazení zejména v těch kolejových úsecích, ve kterých jsou značně nepravidelné vzdálenosti mezi pražci.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s připojenými výkresy, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys podbíječky podle vynálezu s podbíjecími agregáty, které jsou uspořádány mezi podvozky na rámu stroje, na obr. 2 je schematicky znázorněn dílčí půdorys této podbíječky, na obr. 3 je ve větším měřítku znázorněn bokorys podbíjecího agregátu s podbíjecími kladivy, na obr. 4 je ve větším měřítku znázorněn příčný řez podbíječkou v rovině podle čáry IV na obr. 1, na obr. 5 a 6 je ve větším měřítku znázorněn pohled v podélném směru stroje na další příklad provedení podbíjecího agregátu, na obr. 7 a 8 je schematicky znázorněn bokorys kombinace podbíječky, vytvořené jako vlečný vůz, s dalším strojem pro stavbu koleje, na obr. 9 je schematicky znázorněn bokorys podbíječky s agregátem pro stabilizaci koleje a na obr. 10 a 11 je schematicky znázorněn bokorys dalšího příkladu provedení podbíječky, přičemž podbíjecí agregát je upevněn na rámu agregátu, který je posuvný relativně vzhledem k rámu stroje.
Příklady provedení vynálezu
Podbíječka 1 pro zhutňování štěrkového lože koleje 2, která je znázorněna na obr. 1, sestává v podstatě z rámu 4 stroje, který je uložen na kolejových podvozcích 3., z motoru 5. s trakčním pohonem 6 a z trakční kabiny £ s centrálním ovládacím ústrojím 8,. Nivelační a směrový vztažný systém 9, který je spojen s podbíječkou 1, sestává v podstatě ze tří v podélném směru stroje od sebe v roztečích upravených, výškově přestavitelných a s rámem 4 stroje spojených měřicích vozů 10, napnutých tětiv 11 a jednoho čidla
-4CZ 278674 B6 výškové dráhy.
Podbíječka 1 je mezi oběma na koncích uspořádaných kolejových podvozcích 3 spojena s výškově přestavitelným podbíječím agregátem 13., jakož i. s agregátem 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje 2, který je bezprostředně předřazen v pracovním směru. Agregát 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje 2, který má zdvihací pohon 15 a vyrovnávací pohon 16, je prostřednictvím v podélném směru stroje upravené spojovací tyče 17 v oblasti předního kolejového podvozku 3. kloubově spojen s rámem 4 stroje. Agregát 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje 2, který je pojízdný po koleji 2. prostřednictvím kladek s okolky a který má na vnější stranu kolejnic 34 přiložitelné zdvihací kladky 18., je mimoto ještě opatřen pohonem pohánitelným výstředníkem 19 pro vytváření vodorovných, kolmo k podélnému směru stroje upravených kmitů. Se zadním měřicím vozem 10 je spojen měřicí přístroj 20 příčného sklonu.
Jak je patrno z obr. 4, jsou dva v příčném směru stroje navzájem protilehle upravené podbíjecí agregáty 13 uloženy na unášeči 21 nástrojů, který je sám o spbě posuvně uložen na příčném vedení 22, upraveném vodorovně a kolmo k podélnému směru stroje, a který je spojen s příčným posuvným pohonem 23,. Podbíjecí kladiva 24., která jsou uspořádána v oblasti před pražci, jsou upevněna vždy na v podélném směru stroje upraveném spojovacím nosníku 25, který je sám o sobě spojen s unášečem 21 nástroje prostřednictvím vždy dvou paralelogramových přikloubení 26., která jsou upravena kolmo k podélnému směru stroje. Každé paralelogramové přikloubení 26 sestává ze dvou nad sebou uspořádaných a kolmo k podélnému směru stroje upravených rovnoběžných vodítek 27, z nichž spodní je vytvořeno jako hydraulický přístavný pohon 28 do záběru. Obě horní rovnoběžná vodítka 27 podbíjecího agregátu 13 jsou navzájem spojena prostřednictvím v podélném směru stroje upraveného nosníku 29, který je sám o sobě přiklouben prostřednictvím páky 30 na výškovém přestavitelném pohonu 31.
S místy 32 přikloubení přístavného pohonu 28 do záběru je spojen teleskopicky podélně posouvatelný a jako indukční snímač vytvořený snímač 33 dráhy. Tento snímač 33 dráhy, vytvořený pro automatické a v závislosti na dráze řízené ovládání přístavného pohonu 28 do záběru a výškového přestavitelného pohonu 31 je spojen s ovládacím ústrojím 8.. Mezi podbíječím agregátem 13 a agregátem 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje je upraven, jak je to patrno z obr. 1, měřicí vůz 10, který má kladky s okolky a rozpěrný pohon pro boční přitlačování na kolejnici 34 koleje
2. O tento měřicí vůz 10 se opírá výškově přestavitelné uložená referenční tyč 35., která je spojena s čidlem 12 výškové dráhy, upevněným na rámu 4 stroje.
Jak je to patrno zejména z obr. 3, má každý podbíjecí agregát 13 čtyři v podélném směru stroje bezprostředně za sebou uspořádaná podbíjecí kladiva 24, z nichž každé je spojeno s jednou podbíjecí deskou 36. Výškový přestavitelný pohon 31 je uspořádán centrálně mezi oběma přístavnými pohony 28 do záběru.
Podbíječka 1 se při pracovním nasazení pohybuje kontinuálně vpřed s konstantní rychlostí po koleji 2 v pracovním směru, který je na obr. 1 znázorněn šipkou. Pro zhutňování štěrku se podbíjecí
-5CZ 278674 B6 kladiva 24 působením obou výškových přestavitelných pohonů 31 spustí a působením přístavných pohonů 28 do záběru se rozepřou směrem navenek kolem os 37, upravených v podélném směru stroje, jak je to znázorněno čerchovaně vyznačenou dráhou 38 pohybu na obr. 4. Potom se uskuteční další spuštění podbijecích kladiv 24. prostřednictvím výškových přestavitelných pohonů 31, přičemž se uskuteční prostřednictvím přístavných pohonů 28 do záběru další přístavný, popřípadě zhutňovací pohyb ve směru ke středu stroje, jak je to znázorněno dráhou 39 pohybu. Tím se vyčištěný a nezhutněný štěrk, který je v oblasti před hlavami pražců stlačí a zhutní pod oblast 40 hlav pražců 41. Jakmile tento přistavitelný pohyb dosáhne stanovené, volitelně ve snímači 33 dráhy nastavené hodnoty a podbíjecí desky 36 tak dospějí bezprostředně před oblast 40 hlavy pražců 41, automaticky se zastaví.působení přístavných pohonů 28 do záběru a bezprostředně potom následuje nadzdvižení prostřednictvím výškových přestavitelných pohonů 31, jak je to znázorněno dráhou 42 pohybu. Následně následuje automaticky, jak již bylo uvedeno, kombinované spuštění a rozepření podbíjecí ch kladiv 24 do krajní vnější, na obr. 4 čerchovanými čarami znázorněné startovací polohy. Tento v podstatě trojúhelníkový nekonečný lopatkový pohyb pro zhutňování štěrku pod oblastí 40 hlav pražců 41 se uskutečňuje kontinuálně, automaticky a nezávisle na superponovaném dopředném pohybu. Aby se dosáhlo rovnoměrného zhutnění štěrku i v kolejových obloucích se zakřivenými úseky koleje 2, přesouvá se v těchto úsecích unášeč' 21 nástrojů společně s oběma podbijecími agregáty 13 prostřednictvím příčného posuvného pohonu 23 tak dlouho, až se uloží unášeč 21 nástrojů centrálně vzhledem k pražcům 41, které „jsou uloženy pod ním. Paralelně k tomuto kontinuálnímu procesu zhutňování štěrku se uskutečňuje nivelace a boční vyrovnávání koleje 2 prostřednictvím agregátu 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje 2, jakož i prostřednictvím nivelačního a směrového vztažného systému 9.·
U podbijecích agregátů 13, které jsou částečně znázorněny na obr. 5 a 6, jsou pro zjednodušení shodné konstrukční části označeny stejnými vztahovými znaky jako na obr. 1 až 4. U podbíjecího agregátu 13, který je znázorněn na obr. 5, je unášeč 21 nástrojů rozdělen na dva díly a je spojen vždy s na jedné podélné straně stroje uspořádanými podbijecími kladivy 24. Každý z obou unášečů 21 nástrojů je prostřednictvím samostatného příčného posuvného pohonu 23 příčné posuvně uložen na příčném vedení 43, které je upraveno kolmo k podélnému směru stroje a které je spojen s rámem 4 stroje. Na jedné podélné straně stroje uspořádaná a prostřednictvím spojovacího nosníku 25 navzájem spojená podbíjecí kladiva jsou posuvně uložena vždy v podélném směru jedné vodicí tyče 44, která je vykývnutelně uložena na unášecí 21 nástrojů kolem osy 37, upravené v podélném směru stroje. Lopatkovitý zhutňovací pohyb podbijecích kladiv 24 se uskutečňuje již dříve popsaným způsobem za sebou následujícím, popřípadě kombinovaným působením přístavného pohonu 28 do záběru a výškového přestavitelnéWs pohonu 31.
Také na jedné podélné straně stroje uspořádaná podbíjecí kladiva 24 podbíjecího agregátu 13., který je znázorněn na obr. 6, jsou uložena výškově přestavitelně prostřednictvím výškového přestavitelného pohonu 31 po svislé vodicí tyči 45. Ta je spolu s výškovým přestavitelným pohonem 31 spojena s vodorovným příčným vedením 46, které je prostřednictvím přístavného pohonu
-6CZ 278674 B6 do záběru uloženo příčně, posuvně na rámu 4. stroje.
Podbíječka 1, která je znázorněna na obr. 7, je vytvořena jako vlečný vůz, který je spojen s čističkou 47 štěrkového lože s výškově přestavítelným řetězovým protahovákem 48, s prosévacím ústrojím 49 a s pásovým dopravníkovým ústrojím 50 pro přivádění vyčištěného štěrku. Na rozdíl od podbíjecích agregátů 13., které jsou popsány.na obr..1.až 4, mají tyto podbíječí agregáty 13 vždy jen dvě, na jedné podélné straně stroje v podélném směru stroje za sebou uspořádaná podbíječí kladiva 24. Rám £ stroje, který není spojen ani s trakčním pohonem, ani s trakční kabinou, slouží současně jako vztažná základna pro nivelaci koleje. Taková strojní kombinace umožňuje zhutňovat vyčištěný štěrk bezprostředně po jeho přivedení v kontinuálním, s čističkou spojeným pracovním pohybem prostřednictvím obou podbíjecích agregátů 13. Na předním konci čističky 47 štěrkového lože je upraven měřicím vozem po koleji vedený měřicí přístroj 61 sklonu a měřicí ústrojí 62 dráhy.
Podbíječka 1, která je znázorněna na obr. 8, je vytvořena jako vlečný vůz, který je svým zadním koncem kloubově připojen na štěrkovém pluhu 51. Štěrkový pluh 51 má mezi svými kolejovými podvozky 52 upravený střední pluh 53., boční pluh 54 a výškově přestavitelné zametači ústrojí 55. Taková strojní kombinace umožňuje bezprostředně v návaznosti na zhutnění štěrku uskutečnit předepsané naplnění koleje 2 štěrkem.
Konečně podbíječka 1, která je znázorněna na obr. 9, má přídavně k podbíječím agregátům 13, které jsou uspořádány na každé podélné straně stroje, prostřednictvím pohonů 56 s rámem 4. stroje výškově přestavitelné spojené stabilizační agregáty 57. Ty jsou opatřeny vždy jedním pohánítelným výstředníkem 58 pro vytváření vodorovných a napříč k podélnému směru stroje probíhajících kmitů. Před podbíjecími agregáty 13 je předřazen ještě jeden střední pluh 59 a boční pluhy 60.
Při podbíjení je možné stabilizační agregáty 57 působením pohonů 56 a ve spolupráci s nivelačním a směrovým vztažným systémem 9. nasadit jako agregáty pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje pro provádění oprav polohy koleje. V následující druhé pracovní jízdě se před tím opravená kolej prostřednictvím stabilizačních agregátů 57 příslušným zhutněním štěrku kontrolované sníží. Je však také možné provést stabilizaci koleje prostřednictvím stabilizačních agregátů 57 a prostřednictvím zhutnění štěrku nasazením podbíjecích agregátů 13 ve společném pracovním chodu. Prostřednictvím předřazených bočních pluhů 60 a středního pluhu 59 se paralelně vytváří možnost naplnit v případě potřeby kolej štěrkem.
Další, na obr. 10 a 11 znázorněná podbíječka 75, má na svém zadním konci 70 přívěsný vůz 72, který je vytvořen jako materiálový a cisternový vůz 71 a který je kloubově spojen s rámem 4 stroje, uloženým na kolejových podvozcích 2· Tento rám 4 stroje sestává ze tří částí, které jsou navzájem kloubově spojeny v oblasti míst 76 přikloubení a má stabilizační agregáty 57, opatřené vždy jedním vibračním pohonem 77, jakož i zametači ústrojí 55. Toto zametači ústrojí 55 je prostřednictvím pohonu otočné kolem osy 68, upravené napříč k podélnému směru stroje. Druhá část rámu 4. stroje v pracovním směru, který je vyznačen
-7CZ 278674 B6 šipkou 78, je spojen s rámem 63 agregátu, na kterém je upevněn podbíjecí agregát 13 a agregát 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje. Rám 63 agregátu je na svém zadním podélném konci 65 uložen prostřednictvím kolejového podvozku 64 a na svém předním podélném konci 68 posuvně podepřen v podélném směru stroje přímo na rámu 4 stroje a je opatřen podélným posuvným pohonem 67. Před podbíječím agregátem 13 jsou v pracovním směru předřazeny štěrkové pluhy 51, které jsou výškově přestavitelně prostřednictvím pohonů 69.
Při pracovním nasazení se pohybuje rám 4 stroje prostřednictvím trakčního pohonu 79 kontinuálně v pracovním směru, který je vyznačen šipkou 78, přičemž paralelně k tomu se krok za krokem od jednoho místa podbíjení k dalšímu místu podbíjení pohybuje směrem vpřed rám 63 agregátu působením podélného posuvného pohonu 67. Po posunutí rámu 63 agregátu do jeho přední koncové polohy se tento zastaví, přičemž spuštěním podbíjecích kladiv 24 se již popsaným způsobem zhutní štěrk v oblasti hlav pražců. Přitom se kolej 2 prostřednictvím agregátu 14 pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje ve spojení s neznázorněným nivelačním a vztažným systémem nadzdvihne do správné polohy koleje, popřípadě předběžné požadované polohy koleje. Po požadovaném zhutnění štěrku prostřednictvím podbíjecího agregátu 13 se opět uskuteční dopředný posuv rámu 63 agregátu, který se mezi tím vzhledem ke kontinuálnímu dopřednému pohybu rámu 4. stroje dostal do své zadní koncové polohy. Prostřednictvím následných stabilizačních agregátů 57 se opět uskuteční ve spojení s neznázorněným nivelačním a vztažným systémem kontrolované snížení koleje a další zhutnění štěrku v konečné požadované poloze. Prostřednictvím štěrkového pluhu 51. a zametacího ústrojí 55 se paralelně s podbíjením koleje uskutečňuje její stanovené zasypání štěrkem.

Claims (22)

1. Způsob zhutňování štěrku koleje, při kterém se kolej nadzdvihne do požadované polohy a v této oblasti se paralelně zhutňuje štěrk, a to tak, že se podbíjecí kladivo uvádí do pohybu do záběru, který je kolmý k podélnému směru stroje, a na tento pohyb navazuje výškový a dopředný pohyb podbíjecího kladiva, vyznačující se tím, že štěrk se uchopuje; zasunuje se pod konce pražců a zhutňuje se výlučně prostřednictvím trvalého, kontinuálně se opakujícího a v podélném směru pražců upraveného zhutňovacího pohybu, prostřednictvím bezprostředně od čelní strany pražců prováděného vedení směrem vzhůru a následného zpětného vedení podbíjecího kladiva proti zhutňovacímu pohybu, který je složen z lopatkového pohybu podbí jecích kladiv v oblasti před hlavami pražců.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že vratný trvalý lopatkový pohyb podbíjecích kladiv se překrývá s dopředným pohybem v podélném směru stroje.
3. Způsob podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zhutňovací pohyb podbíjecích kladiv pro posouvání a zhutňování štěrku, vytvářený v podstatě v podélném směru pražců, čini nejméně 150 mm.
4. Způsob podle nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že zhutňovací pohyb se skládá z pohybu v podélném směru pražců a ze spouštěcího pohybu podbíjecích kladiv.
5. Podbíječka pro zhutňování štěrku koleje s rámem stroje, uloženým na kolejových podvozcích, s podbíječím agregátem, který má prostřednictvím záběrových pohonů kolmo k podélnému směru stroje posunutelná a výškově přestavitelné podbíjecí kladiva, jakož i s agregátem pro nadzdvihování koleje a nivelačním vztažným systémem, které jsou bezprostředně předřazeny před podbíječím agregátem, k provádění způsobu podle nároku 1, vyznačující se tím, že pro- kontinuální dopředný pracovní pohyb jsou všechna podbíjecí kladiva (24) uspořádána výlučně na podélných stranách podbíječky (1) v oblasti (40) hlav pražců (41).
6. Podbíječka podle nároku 5, vyznačující se tím, že na společném unášeči (21) nástrojů je v příčném směru stroje protilehle vzhledem k prvnímu podbíjecímu agregátu (13) uspořádán další podbíjecí agregát (13), který je uložen na příčném vedení (22), které je upraveno vodorovně a kolmo k podélnému směru stroje a které je spojeno s rámem (4) stroje, a který je spojen s příčným posuvným pohonem (23).
7. Podbíječka podle nároků 5 nebo 6, vyznačující se tím, že každý podbíjecí agregát (13) má nejméně dvě v podélném směru stroje bezprostředně za sebou uspořádaná, prostřednictvím paralelogramového přikloubení (26) s unášečem (21) nástrojů spojená a vždy kolem jedné osy (37) v podélném směru vykývnutelná podbíjecí kladiva (24), která mají vždy
-9CZ 278674 B6 jednu v podélném směru stroje upravenou podbíjecí desku (36).
8. Podbíječka podle jednoho z nároků 5, 6 nebo 7, vyznačující setím, že podbíjecí kladiva (24) jsou upevněna na v podélném směru stroje upraveném spojovacím nosníku (25), který je kloubově spojen s unášečem nástrojů (21) prostřednictvím paralelogramového přikloubení (26), které má dvě kolmo k podélnému směru stroje upravená rovnoběžná vodítka (27) .
9. Podbíječka podle nároku 8,vyznačující se t í m, že spodní rovnoběžné vodítko (27) paralelogramového přikloubení (26) je vytvořeno jako hydraulický přístavný pohon (28) do záběru.
10. Podbíječka podle nároků 8 nebo 9, vyznačující se t í m, že s místy (32) přikloubení přístavného pohonu (28) do záběru je spojen elektrický snímač (33) dráhy pro automatické zjišťování a řízení dráhy přistavování do záběru.
11. Podbíječka podle nároku 10, vyznačující se t í m, že snímač (33) dráhy je vytvořen jako indukční snímač se dvěma vždy v jednom místě (32) přikloubení upevněnými, podélně posuvnými teleskopickými tyčemi.
12. Podbíječka podle nároku 11, vyznačující se tím, že horní rovnoběžné vodítko (27) je spojeno s výškovým přestavitelným pohonem (31), přikloubeným na unášeči (21) nástrojů.
13. Podbíječka podle nároku 6, vyznačující se t í m, že s podbíjecími agregáty (13), s přístavným pohonem (28) do záběru a s výškovým přestavným pohonem (31) spojený unášeč (21) nástrojů je spolu s příčným vedením (22) uložen na rámu (4) stroje posuvně v podélném směru stroje a je spojen s podélným posuvným pohonem (67).
14. Podbíječka podle jednoho z nároků 5 až 13, vyznačující se tím, že agregát (14) pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje (2), který je v pracovním směru bezprostředně předřazen před oba podbíjecí agregáty (13), je spojen se zdvihacím pohonem (15) a s vyrovnávacím pohonem (16) a je uspořádán zhruba centrálně mezi dvěma kolejovými podvozky (3) vlečného vozu, je kloubově spojen s rámem (4) stroje prostřednictvím v podélném směru stroje upravené spojovací tyče (17) s rámem (4) stroje v oblasti předního kolejového podvozku (3).
15. Podbíječka podle nároku 14, vyznačující se tím, že agregát (14) pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje (2) je spojen s pohonem ovladatelným výstředníkem (19).
16. Podbíječka podle jednoho z nároků 5 až 15, vyznačující setím, že mezi podbíječím agregátem (13) a mezi agregátem (14) pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje je upraven měřicí vůz (10), který má kladky s okolky a rozpínací pohon a který má výškově přestavitelnou referenční tyč (35), která je spojena s čidlem (12) výškové dráhy.
-10CZ 278674 B6
17.Podbíječka podle nároku ’ 16, vyznačující se tím, že ovládací ústrojí (8) pro ovládání zdvihacích pohonů (15) je spojeno jednak s měřicím přístrojem (61) sklonu, který je uspořádán v přední koncové oblasti čističky (47) štěrkového lože a který je veden na koleji prostřednictvím měřicího vozu (10), a jednak s měřicím ústrojím (62) dráhy, odvalujícím se na kolejnici (34).
18.Podbíječka podle jednoho z nároků 5 až 17, jící se tím, že podbíjecí agregáty řádány na rámu (4) stroje, který je Vytvořen a který je připojen k čističce (47) štěrkového vyznaču(13) jsou uspojako vlečný vůz lože.
19.Podbíječka podle jednoho z nároků 5 až 17, vyznačující se tím, že v oblasti podbíjecích agregátů (13) je upraven nejméně jeden stabilizační agregát (57), který je prostřednictvím pohonů (56) výškově přestavitelný a který má pohony výstředníku (19) pro vytváření kmitání ve vodorovném a napříč k podélnému směru stroje směřujících kmitů.
20. Podbíječka podle jednoho z nároků 5 až 19, vyznačující se tím, žé podbíjecí agregát (13) a agregát (14) pro nadzdvihování a vyrovnávání koleje (2) jsou upevněny na rámu (63) agregátu, který je uložen na zadním podélném konci (65) prostřednictvím kolejového podvozku (64) na koleji a předním podélným koncem (66) posuvně v podélném směru stroje na rámu (4) stroje a který je spojen s podélným posuvným pohonem (67).
21. Podbíječka podle nároku 20, vyznačující se tím, že za podbíječím agregátem (13) je v pracovním směru upraven stabilizační agregát (57) a zametači ústrojí (55), které je otočné kolem osy (68), upravené napříč k podélnému směru stroje.
22. Podbíječka podle nároků 20 nebo 21, vyznačující se tím, že za a/nebo před podbíjecím agregátem (13) je v pracovním směru uspořádán prostřednictvím pohonů (69) výškově přestavitelný štěrkový pluh (51).
CS921784A 1991-06-12 1992-06-11 Method of track ballast consolidating and packing machine for making the same CZ278674B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT117891 1991-06-12
AT18492 1992-02-04

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS178492A3 CS178492A3 (en) 1992-12-16
CZ278674B6 true CZ278674B6 (en) 1994-04-13

Family

ID=25591767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS921784A CZ278674B6 (en) 1991-06-12 1992-06-11 Method of track ballast consolidating and packing machine for making the same

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5205218A (cs)
EP (1) EP0518845B1 (cs)
CN (1) CN1032074C (cs)
AT (1) ATE121151T1 (cs)
AU (1) AU643894B2 (cs)
CZ (1) CZ278674B6 (cs)
DE (1) DE59201879D1 (cs)
ES (1) ES2072132T3 (cs)
HU (1) HU217705B (cs)
PL (1) PL172920B1 (cs)
RU (1) RU2048630C1 (cs)
SK (1) SK280703B6 (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE121151T1 (de) * 1991-06-12 1995-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und stopfmaschine zum verdichten des schotters eines gleises.
US6722816B2 (en) * 2002-01-02 2004-04-20 Rexius Forest By-Products, Inc. Berm forming apparatus
AT505909B1 (de) * 2007-11-27 2009-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur verdichtung von schotter eines gleises
CN101864707B (zh) * 2010-05-28 2013-09-11 昆明中铁大型养路机械集团有限公司 一种正线双枕捣固装置
CN103132407B (zh) * 2011-11-24 2014-10-29 金鹰重型工程机械有限公司 拖链装置
CN102720101B (zh) * 2012-05-22 2015-07-08 昆明中铁大型养路机械集团有限公司 线路捣固稳定车及道岔稳定方法
CH706577B1 (de) * 2012-05-30 2015-12-31 Matisa Matériel Ind Sa Verfahren zur Unterstopfung eines Gleises und eine Stopfmaschine sowie ein Maschinenverband zur Durchführung des Verfahrens.
AT513973B1 (de) * 2013-02-22 2014-09-15 System7 Railsupport Gmbh Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine
AT514718B1 (de) * 2013-09-11 2015-06-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren für die Korrektur eines Gleises
AT516590B1 (de) * 2014-11-28 2017-01-15 System 7 - Railsupport GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
AT518023B1 (de) * 2015-12-02 2018-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfmaschine sowie Verfahren zur Durchführung einer Lagekorrektur eines Gleises
AT518324B1 (de) * 2016-02-16 2018-04-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine und Verfahren zur Verdichtung eines Schotterbettes
CN106638180A (zh) * 2016-05-31 2017-05-10 肖玉清 配置有检测小车的起拨道装置
CN106381777A (zh) * 2016-08-31 2017-02-08 南京工程学院 具有捣实平碴装置之轨枕更换机
CN106283986A (zh) * 2016-08-31 2017-01-04 昆明学院 具有捣实平碴装置之自动化更换轨枕机
AT520771B1 (de) * 2017-12-28 2020-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zum Betreiben eines Stopfaggregats einer Gleisbaumaschine sowie Stopfvorrichtung zur Gleisbettverdichtung und Gleisbaumaschine
AT521263B1 (de) * 2018-08-20 2019-12-15 Hp3 Real Gmbh Verfahren zur Einzelfehlerbehebung
AT521850A1 (de) * 2018-10-24 2020-05-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Gleisbaumaschine und Verfahren zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises
AT521990B1 (de) * 2018-12-27 2022-07-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren und Gleisbaumaschine zur Bearbeitung eines Schottergleises
IT202100022355A1 (it) * 2021-08-26 2023-02-26 Colmar Technik S P A Attrezzatura perfezionata per la rincalzatura in infrastrutture ferroviarie

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2482796A (en) * 1947-08-15 1949-09-27 Frank H Philbrick Ballast tamping machine for railways
DE1054104B (de) * 1956-10-24 1959-04-02 Ing Josef Theurer Fahrbare Gleisstopfmaschine
AT303104B (de) * 1969-04-04 1972-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Verdichten der Schotterbettung eines Gleises
AT306776B (de) * 1969-04-04 1973-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Maschine zum Verdichten des Schotterbettes eines Gleises
AT336066B (de) * 1973-04-26 1977-04-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare nivellier-gleisstopfmaschine und verfahren zum stopfen und nivellieren eines gleises
DE7319950U (de) * 1973-05-26 1973-09-06 Basf Ag Vorrichtung zum verfestigen von schotterbetten
AT345324B (de) * 1975-02-27 1978-09-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine
AT339359B (de) * 1975-02-27 1977-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit vorkopfverdichter
DE2516166A1 (de) * 1975-04-14 1976-10-28 Sieke Helmut Verfahren und maschine zum verdichten von schotter in gleisbettungen
AT359111B (de) * 1977-10-04 1980-10-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschinenanordnung zum bearbeiten des gleises, insbesondere mit einer schotterbett- -reinigungsmaschine
ATE121151T1 (de) * 1991-06-12 1995-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und stopfmaschine zum verdichten des schotters eines gleises.

Also Published As

Publication number Publication date
SK280703B6 (sk) 2000-06-12
HUT62048A (en) 1993-03-29
ES2072132T3 (es) 1995-07-01
HU217705B (hu) 2000-04-28
AU643894B2 (en) 1993-11-25
EP0518845A1 (de) 1992-12-16
CS178492A3 (en) 1992-12-16
ATE121151T1 (de) 1995-04-15
HU9201949D0 (en) 1992-09-28
AU1814592A (en) 1992-12-17
PL294844A1 (en) 1992-12-14
CN1067694A (zh) 1993-01-06
PL172920B1 (en) 1997-12-31
CN1032074C (zh) 1996-06-19
US5205218A (en) 1993-04-27
RU2048630C1 (ru) 1995-11-20
DE59201879D1 (de) 1995-05-18
EP0518845B1 (de) 1995-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ278674B6 (en) Method of track ballast consolidating and packing machine for making the same
CA1158096A (en) Ballast leveling apparatus and method
CA1287264C (en) Track leveling and ballast tamping machine
CZ505387A3 (en) Mobile machine for a continuous replacement, optionally restoration of a track
CA1172509A (en) Mobile apparatus and method for cleaning ballast supporting a track
CS98689A3 (en) Railway track packing and levelling mobile machine
US4881467A (en) Continuously advancing track maintenance or rehabilitation machine
JPS62185901A (ja) 軌道の砂利床の清掃および締固めを行なう自走式機械
CA2059996C (en) Ballast cleaning machine
CZ279087B6 (en) Apparatus for producing protective layer of a ballast bed and process of maintaining the ballast bed
JP2653701B2 (ja) 軌道安定化装置を備えた軌道保守機械
CS273312B2 (en) Truck machine for rails&#39; packing, levelling and straightening
CS224604B2 (en) Packing machine for steepers,particularly for packing railway points
US4644868A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
CZ285437B6 (cs) Stroj pro demontáž staré koleje a pokládání nové koleje
CA2114489C (en) Machine for renewing or cleaning a ballast bed
CA1109734A (en) Track tamper
CS264278B2 (en) Tamping aggregate for a packing machine
JPH0649503U (ja) 連続的に移動可能な道床突き固め機械
US5862759A (en) Self-propelled machine for stabilizing, by hammering and compacting, tracks laid on ballast
CZ285361B6 (cs) Podbíječka, strojové uspořádání a způsob podbíjení koleje
CZ15051U1 (cs) Podbíjecí stroj na podbíjení koleje
CA1295188C (en) Ballast cleaning machine with compacting device
CZ278257B6 (en) Machine for packing sleepers
GB2262558A (en) A track maintainance machine for treating a track bed.

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110611