CS235639B1 - Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého - Google Patents

Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého Download PDF

Info

Publication number
CS235639B1
CS235639B1 CS873383A CS873383A CS235639B1 CS 235639 B1 CS235639 B1 CS 235639B1 CS 873383 A CS873383 A CS 873383A CS 873383 A CS873383 A CS 873383A CS 235639 B1 CS235639 B1 CS 235639B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
solution
precipitation
calcium
water
precipitate
Prior art date
Application number
CS873383A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Glaser
Jan Vidensky
Original Assignee
Vladimir Glaser
Jan Vidensky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Glaser, Jan Vidensky filed Critical Vladimir Glaser
Priority to CS873383A priority Critical patent/CS235639B1/cs
Publication of CS235639B1 publication Critical patent/CS235639B1/cs

Links

Landscapes

  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

Roztok kyseliny trihydrogenfosforečné se částečně zneutralizuje uhličitanem vápenatým a zamoniakalizuje. Ze vzniklé suspenze se oddělí sraženina a zbylý roztok se sráží roztokem vodorozpustné vápenaté soli. Po opětovném oddělení sraženiny se zbylý roztok regeneruje za použití oxidu nebo hydroxidu vápenatého nebo jejich směsi na amoniak a roztok vápenaté soli, které se použijí jako recykl. Sraženiny se po promytí dehydratují tepelným zpracováním. Přitom je výhodné přidávat během výroby stabilizátory zpomalující hydrolýzu produktu. Produkt je vhodný při různých výrobách potravinářského průmyslu a k obohacování krmných směsí v živočišné výrobě.

Description

Vynález se týká způsobu výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého nebo jeho směsi s hydroxylapatitem nebo s fosforečnanem vápenatým nebo s hydroxylapatitem a fosforečnanem vápenatým z kyseliny trihydrogenfosforečné a uhličitanu vápenatého.
Doposud je většinou výroba výše uvedených produktů doprovázena tvorbou vedlejších, méně hodnotných produktů, které spotřebovávají část vstupních surovin. Příkladem takové technologie je postup, při němž se v kyselině trihydrogenfosforečné rozpouští vápenec tak, aby vznikl dihydrogenfosforečnan vápenatý, z něhož se žádaný produkt získá vysrážením například roztokem hydroxidu sodného. Po oddělení sraženiny produktu ze vzniklé suspenze zbývá roztok obsahující hydrogenfosforečnan sodný. Jiným příkladem je způsob, při němž dihydrogenfosforečnan vápenatý, připravený rozpouštěním vápence v kyselině trihydrogenfosforečné, se sráží vápenným mlékem.
Produkt získaný tímto způsobem obsahuje většinou nezreagovaný hydroxid vápenatý. Podobně je tomu i u způsobu, při kterém se produkt získává neutralizací kyseliny trihydrogenfosforečné vápenným mlékem nebo uhličitanem vápenatým.
Jak je tedy zřejmo, spočívá nedostatek těchto známých postupů především v tom, že se kvantitativně nepřevádějí výchozí suroviny na požadovaný produkt.
Tuto nevýhodu odstraňuje podle vynálezu způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého nebo jeho směsi s hydroxylapatitem nebo s fosforečnanem vápenatým a nebo s fosforečnanem vápenatým a hydroxylapatitem z kyseliny trihydrogenfosforečné a uhličitanu vápenatého .
Podstata způsobu spočívá v tom, že roztok kyseliny trihydrogenfosforečné se částečně zneutralizuje uhličitanem vápenatým, vzniklý roztok se zamoniakalizuje a po oddělení sraženiny ze vzniklé suspenze se dále sráží roztokem vodorozpustné vápenaté soli. Po opětovném oddělení sraženiny se zbylý roztok regeneruje za použití oxidu nebo hydroxidu vápenatého nebo jejich směsi na amoniak a roztok vápenaté soli, které se použijí jako recykl. Získané sraženiny se po spojení promyjí, vysuší a dehydratují tepelným zpracováním.
Je rovněž možné nahradit část nebo veškerý uhličitan vápenatý Oxidem nebo hydroxidem vápenatým nebo jejich směsí;
Podle dalšího význaku vynálezu je možno část recyklu amoniaku zavést do druhého stupně srážení.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno část recyklu roztoku vodorozpustné vápenaté soli použít k ředění roztoků používaných při rozpouštění nebo srážení v prvním stupni.
Podle dalšího význaku vynálezu je možno srážení provést v jednům stupni spojením recyklů amoniaku a roztoku vodorozpustné vápenaté soli, nebo zavedením veškerého množství recyklujícího roztoku vodorozpustné vápenaté soli do roztoků používaných nebo vznikajících při rozpouštění vápenaté suroviny v kyselině trihydrogenfosforečné.
Podle dalšího význaku vynálezu se může část roztoku amonné soli vedeného na regeneraci oddělit a použít jako recykl na ředění roztoků přicházejících na srážení.
Podle dalšího význaku vynálezu se může ředění roztoků vedených na srážení provést vodami odpadajícími při promývání produktu.
Podle dalšího význaku vynálezu jé možno přidávat stabilizátory, například dvojfosforečnan sodný, zpomalující hydrolýzu produktu.
Podle posledního význaku vynálezu je možno sraženiny z prvního a druhého stupně srážení zpracovat samostatně.
Základní účinek způsobu výroby podle vynálezu spočívá v tom, že se dosahuje bezodpadového cyklu výroby tím, že veškerý vstupující fosfor, vápník a přídavné látky, kromě technologických ztrát, přecházejí na klíčový produkt. Tím se způsob výroby podle vynálezu stává oproti dosud známým výrobním postupům, vycházejícím z kyseliny trihydrogenfosforečné a uhličitanu vápenatého nebo oxidu či hydroxidu vápenatého nebo jejich jakékoliv kombinace, výrazně ekonomicky výhodnějším.
Výroba může být kontinuální, diskontinuální nebo kombinace obou těchto postupů. Postupuje se například tak, že roztok kyseliny trihydrogenfosforečné se částečně zneutralizuje uhličitanem vápenatým, a to nejlépe tak, aby vznikl dihydrogenfosforečnan vápenatý o koncentraci 1 % hmotnosti až nasyceného roztoku při dané teplotě. Po případném oddělení nerozpustných zbytků se roztok sráží amoniakem, a to bud v plynné formě o koncentraci 1 až 100 % hmotnosti, nebo vodným roztokem o koncentraci 1 až 30 % hmotnosti, a to nejlépe tak, aby vznikla sraženina hydrogenfosforečnanu vápenatého a roztok hydrogenfosforečnanu amonného.
Amoniakalizace sé provádí za teploty 10 °C až teploty varu použitého roztoku, a to jednorázově nebo postupně, případně je možno provést amoniakalizaci a ředění současně. Vzniklá sraženina se oddělí od roztoku, promyje, podrobí dehydrataci zahříváním, nejlépe vodní parou, při teplotě 60 až 200 °C.
Zbylý roztok, obsahující hydrogenfosforečnan amonný, se sráží roztokem vodorozpustné vápenaté soli o koncentraci 1 % hmotnosti až nasyceného roztoku při dané teplotě při ekvimolárním nebo nestechiometrickém poměru za teploty 10 °C až teploty varu použitých roztoků, a to jednorázově, nebo postupně, případně je možno provést srážení a ředění současně.
Vzniklá sraženina se oddělí a zpracuje samostatně nebo'společně se sraženinou z prvního stupně srážení. Zbylý roztok obsahující amonnou sůl se regeneruje na amoniak a vodorozpustnou vápenatou sůl přidáním oxidu nebo hydroxidu vápenatého nebo jejich směsi v tuhém stavu případně ve vodní suspenzi. Regenerace se s výhodou provádí při teplotě odpovídající varu regenerovaného roztoku.
Amoniak se vrací na srážení do prvního stupně, zbylý roztok vápenaté soli se po eventuálním zbavení mechanických nečistot a po případném dalším zahuštění použije opět ke srážení ve druhém stupni. Promývací vody je výhodné začlenit do výrobního cyklu. Přídavné látky je vhodné dávkovat do roztoků vedených na srážení, nebo přímo do srážecího zařízení, do dosud vlhkého produktu, případně při eventuální úpravě velikosti částic produktu mletím.
Způsob výroby podle vynálezu je dále blíže popsán na konkrétním příkladu provedení.
Příklad .‘Uhličitanem vápenatým byl zneutralizovén 5% roztok kyseliny trihydrogenfosforečné, obsahující 0,3 % hmotnosti dvoj fosforečnanu sodného, tak, aby vznikl dihydrogenfosforečnan vápenatý. Vzniklý roztok byl vysrážen v míchaném průtočném reaktoru při 60 °C plynným amoniakem tak, aby vznikla sraženina hydrogenfosforečnanu vápenatého a hydrogenfosforečnan amonný.
Ze vzniklé suspenze byl oddělen filtrací tuhý produkt, promyt a dehydratován zahříváním vodní parou při teplotě 95 °C.
Filtrát a promývací vody byly dále sráženy 5% roztokem chloridu vápenatého obsahujícího 0,06 % hmotnosti chloridu hořečnatého. Při srážení bylo použito 2% přebytku vápenaté soli oproti stechiometrii. Ze vzniklé suspenze byl oddělen filtrací tuhý produkt a zpracován společně se sraženinou z prvního stupně srážení. Filtrát a promývací vody byly zavedeny do regeneračního zařízení, kam se přidával mletý oxid vápenatý v množství odpovídajícím 1% přebytku oproti stechiometrii vzhledám k chloridu amonnému. V regenerátoru byla udržována teplota varu roztoku. Oddestilovaný amoniak a vodní páry byly vedeny do prvního stupně srážení. Suspenze opouštějící regenerátor byla zbavena filtrací mechanických nečistot a čirý filtrát po zahuštění použit opět ke srážení ve druhém stupni. Získaný produkt je vhodný k použití v potravinářském průmyslu, v kosmetice a k obohacování krmných směsí v živočišné výrobě.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého případně ve směsi s hydroxylapatitem nebo/a fosforečnanem vápenatým z kyseliny trihydrogenfosforečné a uhličitanu vápenatého, vyznačující se tím, že roztok kyseliny trihydrogenfosforečné se nejvíce do 40 % zneutralizuje uhličitanem vápenatým nebo/a oxidem nebo/a hydroxidem vápenatým, zamoniakalizuje, oddělí se sraženina, která se po promytí dehydratuje tepelným zpracováním, načež zbylý roztok se sráží roztokem vodorozpustné vápenaté soli, ze suspenze se oddělí sraženina a případně odvede na zpracování společně se sraženinou z prvního stupně, ze zbylého roztoku amonné soli se pomocí oxidu nebo hydroxidu vápenatého nebo jejich směsi v tuhém stavu nebo ve vodné suspenzi uvolní amoniak, který se vede do prvního stupně srážení, vzniklý roztok vodorozpustné vápenaté soli se vede jako recykl do druhého stupně srážení.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že část recyklu amoniaku se zavede do druhého stupně srážení.
  3. 3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že část recyklu vodorozpustné vápenaté soli se použije k ředění roztoků používaných při rozpouštění nebo srážení v prvním stupni.
  4. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím,, že srážení se provede v jednom stupni spojením recyklů amoniaku a roztoku vodorozpustné vápenaté soli nebo zavedením veškerého množství recyklujícího roztoku vodorozpustné vápenaté soli do roztoků používaných nebo vznikajících při rozpouštění vápenaté suroviny v kyselině trihydrogenfosforečné.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, Že se část roztoku amonné soli, vedeného na regeneraci, oddělí a použije jako recykl na ředění roztoků přicházejících na srážení.
    «**
  6. 6. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že ředění kyseliny trihydrogenfosforečné nebo roztoků vedených ke srážení se provádí vodami odpadajícími při promývání sraženiny produktu a/nebo roztokem vodorozpustné vápenaté soli.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že se přidávají stabilizátory zpomalující hydrolýzu produktu, například chlorid hořečnatý, do roztoků vedených ke srážení a/nebo samostatně do srážecího stupně a/nebo ke sraženině produktu.
CS873383A 1983-11-23 1983-11-23 Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého CS235639B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS873383A CS235639B1 (cs) 1983-11-23 1983-11-23 Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS873383A CS235639B1 (cs) 1983-11-23 1983-11-23 Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235639B1 true CS235639B1 (cs) 1985-05-15

Family

ID=5438310

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS873383A CS235639B1 (cs) 1983-11-23 1983-11-23 Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS235639B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2627403C1 (ru) Твердая фосфатная соль и способ ее получения
CS235639B1 (cs) Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS235638B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogénfosforečnanu vápenatého
CS235640B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS234950B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvqdého hydrogonfosforeůnauu vápenatého
CS234933B1 (cs) Způsob výroby bszvodťko hydrogenfosígračnauu vápenatého
CS234943B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS234932B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydráíu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS247512B1 (en) Method of dihydrate or/and anhydrous hydrogen calcium phosphate production
CS242974B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS234945B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenřosforečnanu vápenatého
CS246515B1 (en) Production method of dihydrate and/or waterless hydrogenphosphate
CS234934B1 (en) Method of hydrogen calcium phosphate dihydrate production
CS234949B1 (cs) Způsob výroby bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
WO2004076348A1 (en) A process for the manufacture of feed grade dicalcium phosphate
CS242722B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého a amonné soli
CS234944B1 (cs) Způsob výroby bezvodého hydrogenfosřorečnanu vápenatého
CS234682B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogénfosforečnanu vápenatého
CS236292B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS244247B1 (cs) ) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS242720B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS235648B1 (cs) Způsob výroby směsi dihydrátu a bezvodého hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS250189B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu nebo/a bezvodého hydrogenfosforečnanú vápenatého
CS243258B1 (cs) Způsob výroby hydrogenfosforečnanu vápenatého
CS236288B1 (cs) Způsob výroby dihydrátu hydrogenfosforečnanu vápenatého