CS207488B1 - lifting and tilting device for the vessels - Google Patents

lifting and tilting device for the vessels Download PDF

Info

Publication number
CS207488B1
CS207488B1 CS797577A CS797577A CS207488B1 CS 207488 B1 CS207488 B1 CS 207488B1 CS 797577 A CS797577 A CS 797577A CS 797577 A CS797577 A CS 797577A CS 207488 B1 CS207488 B1 CS 207488B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
lifting
tilting
arm
power cylinder
pivot arm
Prior art date
Application number
CS797577A
Other languages
English (en)
Inventor
Jocob Naab
Original Assignee
Zoeller Kipper
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zoeller Kipper filed Critical Zoeller Kipper
Publication of CS207488B1 publication Critical patent/CS207488B1/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/02Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto
    • B65F3/04Linkages, pivoted arms, or pivoted carriers for raising and subsequently tipping receptacles
    • B65F3/041Pivoted arms or pivoted carriers
    • B65F3/043Pivoted arms or pivoted carriers with additional means for keeping the receptacle substantially vertical during raising
    • B65F3/045Four-bar linkages
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/02Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto
    • B65F2003/0223Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto the discharging means comprising elements for holding the receptacle
    • B65F2003/024Means for locking the rim
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/02Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto
    • B65F2003/025Constructional features relating to actuating means for lifting or tipping containers
    • B65F2003/0253Means for synchronising or coupling two or more discharging devices, e.g. for allowing the discharge of one large container or the simultaneous discharge of two or more containers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Refuse-Collection Vehicles (AREA)
  • Refuse Collection And Transfer (AREA)
  • Refuse Receptacles (AREA)

Description

Vynález · se týká zvedacího a vyklápěcího zařízení na nádoby, zejména pro vyprazdňování nádob na odpadky do sběrných nádob na odpadky, např. do vozů na odpadky, sestávající nejméně z jednoho otočného ramene, ze zvedacího a vyklápěcího stojanu, který nese nádobu a je k otočnému rameni připojen pomocí čtyřkloubového · vedení a ze silového válce ke společnému ovládání otočného ramene a zvedacího· a vyklápěcího stojanu, přičemž spodní díl otočného· ramene a nosič zvedacího a vyklápěcího stojanu vytvářejí dva protilehlé členy čtyřkloubového vedení spojené · horním a spodním obracecím ramenem.
U známých zvedacích a vyklápěcích zařízení s čtyřkloubovým vedením upraveným na otočném rameni je silový válec uvádějící čtyřkloubové vedení do· pohybu používán výhradně pro tuto funkci. Výkyvný pohyb otočného ramene musí být zajišťován odděleně, obvykle pomocí druhého silového válce. Použití dvou silových válců je náročnější na počet ventilů a vyvolává kromě toho nutnost přesného časového· sladění obou silových válců tak, aby ke zvedání a vyklápění a ke zpětnému vyklápění a spouštění nádoby docházelo vždy ve správném pořadí a také ve výhodném časovém. sledu.
Je již také známo řídit pořadí a časový sled zvedací a vyklápěcí operace u zvedacích a vyklápěcích zařízení tím, že vyklápěcí zařízení působí z počátku na otočné rameno pouze malou silou které je zapotřebí ke· zvedání a · k první fázi vyklápění na konci zvedacího· postupu a teprve potom· se uvede do· činnosti vlastní vyklápěcí zařízení. U těchto· známých zařízení musí být však upraven zdvihací a výklopný vozík vedený v kolejnicích, který má ovšem· oproti osvědčeným zvedacím a vyklápěcím zařízením s otočným ramenem podstatně větší opotřebení.
Je také známo přeměňovat vyklápěcí pohyb vyvozovaný silovým válcem· na otočném rameni na zvedací pohyb zdvižného’ vozíku upraveného klouzavě nebo na kladečkách na otočném· rameni. Této přeměny pohybu se dosahuje pomocí vodicích prvků. Při tomto řešení dochází jednak ke zvýšenému opotřebení vedení, která odvozují· zdvihací pohyb od vyklápěcího pohybu, jednak je u podobných zařízení také možné provádět zdvihací a vyklápěcí pohyb současně. V zájmu bezpečnosti práce je však žádoucí nádobu nejprve zdvihnout a teprve potom· začít vykonávat vyklápěcí pohyb.
Uvedené nedostatky odstraňuje zvedací a vyklápěcí zařízení na nádoby podle vyná207488
20748В lezu, jehož podstata spočívá v tom, že silový · válec je umístěn rovnoběžně s otočným ramenem a funkčně spojen s čtyřkloubovým vedením a prostřednictvím tohoto čtyřkloubového vedení s otočným ramenem, přičemž jedno z obracecích ramen, např. spodní obracecí rameno j'e prodlouženo za svůj spojovací bod s· otočným ramenem, takže vytváří ovládací páku a silový válec je svým horním · koncem připojen na horní upevňovací bod a svým spodním koncem na volný konec ovládací páky.
Podle výhodného provedení vynálezu je silový válec tvořen teleskopickým vícenásobným válcem, který je svým, nejvnitřnějším pístem připojen k ovládací páce.
Výhodně je také možno čtyřkloubové vedení opatři zarážkou, případně upravenou přemístitelně, k omezení pohybu obracecích ramen v předem určené spodní koncové poloze.
Podle jiného výhodného znaku vynálezu je čtyřkloubové vedení opatřeno · opěrou k omezení pohybu obracecích ramen v horní koncové poloze.
Konečně lze na horním konci otočného ramene upravit příložnou desku k dosednutí horního okraje vyklápěné nádoby v horní koncové poloze obracecích ramen.
Výhodou zařízení podle vynálezu je jednoduchá stavba a ovládání, · malé opotřebení při provozu a tím zvýšená životnost a také zvýšená bezpečnost práce úplným oddělením zvedací a vyklápěcí fáze. Kromě těchto výhod se u zařízení podle vynálezu dociluje ve srovnání se známými zařízeními optimální světlosti nad zemí. U známých zařízení se používá jednoho· silového válce vždy tak, že působí tlakem zespoda nahoru, ať · už se jedná o· válec zvedací nebo vyklápěcí. Proto je· u známých zařízení nezbytné zvláštní uložení silového válce na spodní části! rámu vozidla, případně otočného ramene. Toto zvláštní uložení vyčnívá natolik směrem, dolů, že se jím podstatně snižuje světlost. Ztráta světlosti je u známých zařízení tím větší, čím větší je požadovaný zdvih. Naproti tomu je u zařízení podle vynálezu bod upevnění silového válce neodvislý od požadované výšky zdvihu. Výšku zdvihu je možno v rámci vynálezu nastavit, případně vyrovnat, volbou účinné pákové délky příslušného obracecího· ramena a jeho· prodloužení do ovládací páky.
U zařízení podle vynálezu leží oba upevňovací body, totiž upevňovací bod otočného ramene a upevňovací bod silového válce těsně u sebe. Tím jsou dány obzvláště výhodné možnosti pro přenos sil a především· obzvláště výhodné silové poměry mezi upevňovacím bodem otočného ramene a upevňovacím. . bodem · silového válce.
Umístěním silového· válce mezi horním upevňovacím bodem, který je stacionární, a koncem ovládací páky se podstatně ulehčuje montáž a údržba zařízení ve srovnání s jinými zařízeními podobného· typu.
Silový válec může být podle vynálezu uspořádán tak, že působí směrem dolů. Potřebné přípojky silového· válce leží v tomto případě v blízkostí horního upevňovacího bodu, takže· při provozu zařízení nevykonávají žádný další pohyb, což umožňuje relativně jednoduchou konstrukci přívodu tlakového média a jeho umístění na chráněném· místě.
Zařízení podle vynálezu · umožňuje, jak už je výše uvedeno, oddělený zvedací a vyklápěcí pohyb při použití jediného· silového válce. To znamená, že ovládání zařízení je obzvláště jednoduché a lze je provádět prakticky za použití jediného tlakového ventilu. Silový válec uspořádaný u zadní strany otočného ramene, jehož horní konec je uchycen na· fixním upevňovacím· bodě, je možno· uspořádat v prostoru obzvláště výhodně a· účelně, takže vyprázdňovací zařízení vybavené zvedacím a vyklápěcím zařízením podle vynálezu nevykazuje žádné díly, které by vyčnívaly do· stran, zejména žádné otáčecí silové válce· apod. Rovněž ovládací zařízení mohou být umístěna na výhodných místech chráněných · proti poškození. Odpadnutím vyčnívajících dílů a úpravou ovládacího zařízení na vhodném místě se také zvyšuje provozní bezpečnost zařízení a podstatně se· snižuje nebezpečí úrazů. Protože silový válec u zařízení podle vynálezu vyvíjí sílu při vysunování pístnice a· pohyb vyprázdněné nádoby zpět probíhá bez přívodu síly, je zařízení podle vynálezu možno vybavit silovým válcem· pracujícím pouze v jednom směru, přičemž · síla působí na celou plochu pístu. a sílový válec pracuje s maximální účinností. To také znamená, že silový válec a jeho· ovládání může být v rámci vynálezu obzvláště jednoduché a také dimenzování silového válce může být úsporné.
Je-li· v rámci vynálezu použitý silový válec proveden jako silový válec s ponorným pístem, jehož pístnice je připojena k ovládací páce, odpadá navíc nutnost odvzdušňovat · válcový prostor na zadní straně pístu a tím i různé nesnáze, které se v souvislosti s tím vyskytují.
V případě, že se použije silový válec teleskopický s nejvnitřnějším· pístem připojeným· k ovládací páce, lze dosáhnout i při velmi krátké délce válce dlouhého vysunutí. Obzvláštní výhodou použití teleskopického· válce je však i ta okolnost, že již v první fázi vysouvání nastává maximální vyvinutí síly, a to v době, kdy je také potřeba síly maximální, tj. při zvedacím pohybu a v první fázi vyklápěcího pohybu. Při dalším· vysunování teleskopického válce dochází již k menšímu vyvinutí síly, avšak v tomto· okamžiku je i potřeba síly již menší, neboť otočné rameno s vyprazdňovanou nádobou již dosáhlo k oblasti své horní polohy.
Výhodou zarážky umístěné na čtyrklou207488 bovém vedení a upravené přemístitelně je okolnosti, že zvedací a vyklápěcí zařízení je její pomocí možno seřídit pro různou spodní koncovou polohu obracecích ramen a tím celé zařízení přizpůsobit různým potřebám použití.
К omezení pohybu obracecích ramen v horní koncové poloze slouží opera, jejíž poloha je sladěna s polohou příložné desky pro horní kraj zvednuté nádoby. Opěra má tu výhodu, že zabraňuje stlačení nebo nadměrnému stlačení okraje nádoby při ukončení zvedací fáze nebo při první fázi vyklápění.
Výhodou vynálezu je konečně i to, že zařízení může být přizpůsobeno i pro vyprazdňování velkoobjemových nádob.
Zařízení podle vynálezu bude blíže vysvětleno pomocí výkresů, na nichž znázorňuje:
obr. 1 — zvedací a vyklápěcí zařízení podle vynálezu v<e spodním výchozím postavení s přistavenou nádobou v bočním pohledu, obr. 2 — zařízení podle obr. 1 se zdviženou nádobou na odpadky, obr. 3 — zařízení podle obr. 1 s vyklopenou nádobou na odpadky, obr. 4 — zařízení podle obr. 1 až 3 v pohledu zezadu, obr. 5 — zvedací a vyklápěcí zařízení podle vynálezu podle obr. 1 až 4 v dvojitém provedení, obr. 6 — zařízení podle obr. 1 až 4 v úpravě pro velkoobjemové nádoby v bočním pohledu.
Na obr. 1 až 4 znázorněné zvedací a vyklápěcí zařízení slouží к vyprazdňování nádob 10 na odpadky do sběrného kontejneru, např. do voizu na odpadky, který je opatřen násypným zařízením 11. Zvedací a vyklápěcí zařízení 12 obsahuje otočné rameno 13 upevněné na skříni násypného zařízení 11. Otočné rameno· 13 nese pomocí čtyřkloubového vedení, totiž horního obracecího ramene 14 a spodního obracecího ramene 15 nosič 16. Nosič 16 je vybaven způsobem, který odpovídá typu vyzrazdňovaných nádob 10, např. na své vrchní části nádoby 10 nosnou lištou 17 a na spodní části nádoby 10 podpěrným prvkem 18. Nosič 16 vyklápěcího stojanu se dá pomocí obracecích ramen 14 a 15 zvednout do znázorněného horního postavení podél otočného ramene 13 tak, že ze spodní polohy podle obr. 1 je zdvižen do horní polohy podle obr. 2, ve které přilehne к opěře 19, kterou je vybaveno otočné rameno 13.
Jak je patrné z obr. 1 až 3, je spodní obracecí rameno 15 na otočném rameni 13 prodlouženo za spojovací bod 20 na vnější zadní stranu otočného ramene 13 do ovládací páky 21. Na volný spodní konec 24 ovládací páky 21 je připojena pístní tyč 22 silového válce 23. Horní konec 25 silového válce 23 je připevněn stacionárně na násypném zařízení 11 pomocí oka 26.
Jak je znázorněno na obr. 2 a 3, je silový válec 23 proveden jako teleskopický válec a jeho připojení к tlakovému médiu je provedeno u horního konce 25. Toto připojení není znázorněnoi. Tím postačuje pro uvádění silového válce do činnosti jednoduchý, neznázorněný řídicí ventil pro hydraulické tlakové médium. Tento řídicí ventil může být umístěn na násypném zařízení 11 stacionárně, bočně к vlastnímu zvedacímu a vyklápěcímu zařízení 12.
Jak znázorňuje obr. 2, vyjíždí při vstupu tlakového média do silového válce 23 nejprve první vnitřní válec 27 a tak může silový válec 23 vyvinout v této f.?zi maximální sílu. Při vysunování prvního vnitrního válce 27 je směrem dolů stlačována ovládací páka 21, takže nosič 16 vyklápěcího stojanu je tlačen směrem nahoru pomocí spodního obracecího ramene 15 a čtyřkloubového vedení je uváděno do vrchního postavení к opěře 19. Otočné rameno 13 unáší na svém konci příložnou desku 28, na kterou je přivedena svým horním krajem směrem zdola nádoba 10, určená к vyprázdnění způsobem podle obr. 2. V tétoi poloze znázorněné na obr. 2, vytváří otočné rameno 13 a nosič 16 vyklápěcího stojanu spolu s nádobou 10 na něm zavěšenou, vzhledem к její hmotnosti jednu jednotku a silový válec 23 vyvolává její otáčení okolo osy 29 pomocí otočného ramene 13.
Působením síly se silový válec 23, otočného ramene 13 i nosič 16 vyklápěcího stojanu, nacházející se v horní poloze se zavěšenou nádobou 10 překlápí okolo osy otáčení 29. Přitom dále zcela vyjíždí první vnitřní válec 27 silového válce 23 za působení maximální síly. Když je toto vyjetí ukončeno, nachází se otočné rameno 13 s díly, na něm zachycenými v postavení před otáčením, ve kterém je dosaženo takové polohy mezi spodním koncem 24 připojení, horním bodem 15 připojení a osou otáčení 29, která je vhodná pro vyvození točivého momentu. Potom nastává vysunutí nejvnitřnější pístní tyče 22 z teleskopického silového válce 23 a vyvinutá omezená síla je dostatečná pro spolehlivé překlopení jednotky, vytvářené otáčecím ramenem 13, nosičem 16 vyklápěcího stojanu a nádobou 10 na odpadky. Zařízení může být vybaveno neznázorhěným známým ventilem pro omezení tlaku otevře přes škrticí orgán obnapř. nosičem 16 vyklápěcího stojanu v nejhorší poloze výklápění. Tento ventil pro omezení tlaku otevře přes škrticí orgán obchvatový kanál к zásobníku hydraulického tlakového média. Tím je v nejhorší vyklápěcí poloze v silovém válci 23 dodrženo pouze tolik tlaku, kolik je zapotřebí к držení jednotky, tvořené otočným ramenem 13, nosičem 16 vyklápěcího stojanu a nádobou 10 v požadované poloze к výklápění.
К zpětnému otočení je třeba přestavit řídicí ventil tlakového média tak, aby bylo vypuštěno tlakové médium ze silového válce 23. Zvedací a vyklápěcí zařízení se postupně vrátí působením vlastní váhy otočného ramene 13, nosiče 16 vyklápěcího stojanu a vyprázdněné nádoby 10 na odpadky nejdříve do spodní, zarážkou 38 ohraničené polohy otočného ramene 13. Potom· se otočí zpět ovládací páka 21 se spodními obracecími rameny 15 znovu do výchozí polohy, znázorněné na obr. 1, přičemž nosič 16 vyklápěcího· stojanu klesne a postaví vyprázdněnou nádobu 10 na odpadky. Třesení nádobou 10 na odpadky při vyprázdňování, může být docíleno při zpětném- obracecím. pohybu z vyklápěcího polohy, znázorněné na obr. 3 tím, že po krátkém zpětném obracecím pohybu otočného ramene 13 se docílí opět plné vyklápění do polohy, znázorněné na obr. 3. Tento· pochod, při' kterém dochází k třesení nádobou, může být libovolně často opakován.
Všechny postupy pohybů zvedacího a vyklápěcího zařízení 12 probíhají v popsaném sledu, aniž . by pro dosažení tohoto sledu bylo.' potřebné používat zvláštní zařízení silového válce 23.
Obr. 4 znázorňuje zařízení podle vynálezu v. pohledu zezadu. Přitom je patrné, že násypné zařízení 11 je vybaveno pro dosažení bezprašného vyprázdňování nádoby na . odpadky přední deskou 30, na kterou je připevněna příložná deska 28, podle provedení, které je další obměnou způsobu podle vynálezu. Nádoba 10 na odpadky při vysypávání tlačí do násypného zařízení 11 přední desku 30 a tím· před sebou příložnou desku 28, až přední deska · 30 dorazí na zarážku koncové polohy. Bezpečné přilehnutí vrchního· okraje nádoby 10 na odpadky na přední desku 30 může být dosaženo pomocí pružného zařízení, působícího ve směru zavírání přední desky. Jako takové vhodné zařízení může být použita např. pružina, nebo' jiné · uzavírací zařízení.
Obr. · 4 dále ukazuje, že ve znázorněném případě jsou obě spodní obracecí ramena 15 prodloužena na svůj spojovací bod 20 směrem· ven do· ovládací páky 21.
Příklad provedení podle obr. 5 znázorňuje nasypávací zařízení 31, které je tak široké, že se hodí pro vyprázdňování velkokapacitních nádob, např. v provedení pro 1,1 až 2,5 m3 objemu. Na zadní straně tohoto nasypávacího zařízení 31 jsou vedle sebe uspořádána dvě zvedací a vyklápěcí zařízení 12 podle obr. 1 až 4. Každé z těchto · zvedacích a vyklápěcích zařízení 12 má svůj silový válec, který působí pomocí ovládací páky 21 spodního obracecího ramene 15 na příslušný nosič 16 vyklápěcího stojanu stejným způsobem, jak bylo výše již vysvětleno. Tento pár zvedacích a vyklápěcích · zařízení 12 je navíc ještě vybaven na nosných lištách 17 tuhým spojovacím nosníkem- 32, který lze nasadit nebo přišroubovat. Tento spojovací nosník 32 je na své horní straně vybaven držákovými vý stupky 33, uspořádanými v určitých odstupech, aby umožňovaly manipulaci s rozličnými nádobami, např. s nádobami na odpadky, které mají rozdílná provedení svých okrajů. Kromě toho může být zařízení vybaveno rozličným nasaditelným středním· nárazníkem 34, naznačeným čárkovaně, který potom může být použit mezi oběma podpěrnými prvky 18. Při nasazeném spojovacím nosníku 32 jsou obě · zvedací a vyklápěcí zařízení 12 nuceným způsobem vedena tak, že se pohybují jako jeden prvek. Aby to· bylo· umožněno i s ohledem na ovládání tlakového média, je každý neznázorněný silový válec vybaven jedním řídicím ventilem 35. Řídicí ventil 35 jednoho silového válce je pak vybaven přepínacím ventilem 36, který způsobuje, že oba silové válce lze ovládat jediným řídicím ventilem 35 přes· spojovací vedení 37, které je vedeno' podél nasypávacího· zařízení 31.
Přepínací ventil 36 může být' také proveden · jako automatická hydraulická, spojka, která přenáší současně a rovnoměrně zatížení na oba silové válce 23 tak, že jsou vysunovány rovnoměrně. Při použití automatické hydraulické spojky se šetří pevné spojení obou nosičů 16 vyklápěcího stojanu provedené pomocí spojovacího nosníku 32.
Při použití spojovacího nosníku 32 a při případném použití středního nárazníku 34 je možné buď vyprazdňování velké nádoby nebo současné vyprázdňování dvou menších nádob nebo i vyprazdňování jediné menší nádoby při pouze polovičním využití kapacity zvedacího a vyklápěcího zařízení 12. Pokud má být zařízení podle obr. 5 delší dobu používáno· pouze k vyprazdňování menších nádob, může být jednoduše upraveno odnětím, spojovacího nosníku 32 a eventuálně použitého středního nárazníku 34 a tím· se přestaví na zdvojené zařízení podle obr. 1 až 4.
Na obr. 6 je znázorněno· provedení vynálezu sloužící k vyprázdňování velkoobjemových nádob 40 s úchytnými čepy 43 umístěnými na bočních stěnách.
Nasýpací zařízení · 41 uvedené v tomto provedení je případně opatřeno známým zařízením k otvírání víka velkoobjemových nádob 40. V · provedení podle obr. 6 jsou opět použita dvě otočná ramena 13, uspořádána podobně jako v · provedení · podle obr. 5, a to na zadní straně nasýpacího zařízení 41. V tomto· provedení je však pouze jedno· otočné rameno 13 vybaveno· silovým válcem 23. Tomu odpovídá také úprava, spočívající v prodloužení spodního; obracecího ramene 15 do ovládací páky 21 pouze u jednoho otočného ramene 13. Druhé otočné rameno 13 je spojeno pomocí spojovacího nosníku 32 pevným a tuhým způsobem na obou koncích obou nosičů 16 vyklápěcího stojanu s prvým· otočným ramenem· 13. Podobným způsobem lze dosáhnout1 spo207488 jení také na spodním konci obo.u otočných ramen 13 v oblasti spojovacího bodu 20 pomocí tuhé spojovací tyče umístěné mezi oběma otočnými rameny 13. Každý nosič 16 vyklápěcího' stojanu má na svých vnějších stranách přídavné · nosné rameno· 44 s upevňovací · čelistí 45 sloužící pro úchytný čep 43 velkoobjemové nádoby 40. Toto provedení umožňuje uchopení velkoobjemové nádoby 40 mezi nosná ramena 44. Toto provedení také umožňuje příslušné přizpůsobení tohoto zařízení pro· takové typy velkoobjemových nádob 40, které jsou opatřeny přírubovitým okrajem na svých bočních stěnách. Nosná ramena 44 je potom· třeba upravit tak, aby odpovídala těmto přírubovitým okrajům bočních stěn.
Provedení podle obr. 6 umožňuje vyprazdňovat i takové velkoobjemové nádoby 40, které je třeba uchopit pod jejich obvodovým okrajem. Pro· tento účel je spojovací nosník 32 opatřen podobně jako na obr. 5 držákovými výstupky 33. Místo toho může být také spojovací nosník 32 opatřen závěrnými zařízeními pro jiné typy nádob na odpadky. Konečně je i možné použít střední nárazník 34, který je mezi podpěrnými prvky 18 nosiče 16 vyklápěcího stojanu upevněn pevně nebo odnímatelně.
Základní pracovní funkce tohoto· zařízení je stejná jak výše uvedeno, přičemž druhé otočné rameno 13 a na něm upravené čtyřproudové vedení a druhý nosič 16 vyklápěcího · stojanu přejímají více méně pouze funkci vedení nádoby, určené k vyprázdnění. Zařízením podle obr. 6 je možné vyprazdňovat kromě velkoobjemových nádob 40 na odpadky také menší nádoby na odpadky nebo také velkoobjemové nádoby 40 na odpadky opatřené na horním okraji ' ' držákovými výstupky 33. S ohledem na tuto možnost je výhodné, aby byla nosná ramena 44 odnímatelná.
Na znázorněných příkladech provedení je ovládací páka 21 upravena na spodním obracecím rameni 15. Do rámce vynálezu ale spadá i provedení, kdy ovládací páka 21 prodlužuje jedno nebo obě horní obracecí ramena 14.
Ve znázorněných příkladech provedení je spodní postavení nosiče 16 vyklápěcího· stojanu dáno při zasunuté poloze silového válce 23. Je ale dobře možné, jak znázorňuje obr. 1, zajistit omezení spodní koncové polohy spodního obracecího ramene 15, ve vztahu k otočnému rameni 13 pomocí zarážky 50. Tato zarážka 50 na otočném· rameni 13 může být ve vhodně nastavitelné poloze. Pomocí této zarážky 50 je možné optimálně nastavit spodní polohu · · nosiče 16 vyklápěcího stojanu a tím· nastavit i optimální světlost zařízení tak, aby vyhovovala daným požadavkům· a zejména souhlasila s výškou vyprazdňovaných nádob.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zvedací a vyklápěcí zařízení na nádoby, zejména pro vyprazdňování nádob na odpadky do sběrných nádob na odpadky, například do· vozů na odpadky, sestávající nejméně z jednoho· otočného ramene, ze zvedacího a vyklápěcího stojanu, který nese nádobu a je k otočnému rameni připojen pomocí čtyřkloubového· vedení a ze silového válce ke společnému ovládání otočného ramene a zvedacího a vyklápěcího· stojanu, přičemž spodní díl otočného· ramene a nosič zvedacího a vyklápěcího· stojanu vytvářejí dva protilehlé členy čtyřkloubového vedení spojené horním a spodním obracecím ramenem, vyznačující se tím, že silový válec (23) je umístěn rovnoběžně s· otočným, ramenem (13) a funkčně spojen s čtyřkloubovým vedením a prostřednictvím tohoto čtyřklk^i^t^c^v^ého vedení s otočným ramenem (13), přičemž jedno z obracecích ramen (14, 15), například spodní obracecí rameno (15) je prodlouženo· za svůj spojovací bod (20) s otočným ramenem (13), takže vytváří ovládací páku (21) a silový válec (23) je svým horním, koncem (25) připojen na· oko (26) a · svým spodním, koncem (24) na· volný konec ovládací páky (21).
  2. 2. Zvedací a vyklápěcí zařízení podle· bodu 1, vyznačující se tím, že silový válec (23) je tvořen teleskopickým vícenásobným válcem, který je svou nejvnitřnější pístní tyčí (22) připoj‘en k ovládací páce· (21).
  3. 3. Zvedací a vyklápěcí zařízení podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že čtyřkloubové vedení je opatřeno zarážkou (50) k omezení pohybu obracecích ramen (14, 15) v předem určené spodní koncové · poloze.
  4. 4. Zvedací a vyklápěcí zařízení podle bodu 3, vyznačující se tím, že zarážka (50) je na čtyřkloubovém· vedení upravena přemístitelně.
  5. 5. Zvedací a vyklápěcí zařízení podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že čtyřkloubové vedení je opatřeno· operou (19) k o™ mezení pohybu obracecích ramen (14, 15) v horní koncové poloze.
  6. 6. Zvedací a vyklápěcí zařízení podle bodu 5, vyznačující se tím, že na horním konci otočného^ ramene (13) je upravena · příložná deska (28) k dosednutí horního· okraje vyklápěné nádoby (10) v horní koncové poloze obracecích ramen (14, 15).
CS797577A 1976-12-02 1977-12-01 lifting and tilting device for the vessels CS207488B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19762654542 DE2654542C3 (de) 1976-12-02 1976-12-02 Hub-Kipp-Vorrichtung für Behälter, insbesondere zum Entleeren von Müllgefäßen in Müllsammelbehälter.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207488B1 true CS207488B1 (en) 1981-07-31

Family

ID=5994445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS797577A CS207488B1 (en) 1976-12-02 1977-12-01 lifting and tilting device for the vessels

Country Status (10)

Country Link
AT (1) AT356005B (cs)
CS (1) CS207488B1 (cs)
DD (1) DD132730A5 (cs)
DE (1) DE2654542C3 (cs)
ES (1) ES464705A1 (cs)
FR (1) FR2372749A1 (cs)
GB (1) GB1589451A (cs)
IT (1) IT1192210B (cs)
NL (1) NL174637C (cs)
YU (1) YU41303B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2733460A1 (de) * 1977-07-25 1979-02-15 Zoeller Kipper Hub-kippvorrichtung zum entleeren von behaeltern in sammelbehaelter, insbesondere von muellbehaeltern in muellsammelfahrzeuge
DE2847259A1 (de) * 1978-10-31 1980-05-08 Zoeller Kipper Hub-kipp- oder kippvorrichtung zum entleeren von behaeltern unterschiedlicher groesse
DE2920898A1 (de) * 1979-05-23 1980-12-04 Hutsch Werner Vorrichtung zum entleeren von behaeltern, insbesondere zum entleeren von muellgefaessen in einen muellwagen
FR2461667A1 (fr) * 1979-07-19 1981-02-06 Sita Ste Indle Transports Auto Dispositif de basculement pour conteneurs
DE3216483A1 (de) * 1982-04-30 1983-11-03 Otto Hermes Müllabfuhrbetrieb, 5230 Altenkirchen Vorrichtung zum aufnehmen und kippen eines muellgrossbehaelters
DE3313282C2 (de) * 1983-04-13 1985-03-07 Schmitz, Karl-Heinz, 5063 Overath Hub- und Kippvorrichtung zum Entleeren von größeren Müllgefäßen
US4578619A (en) * 1983-06-22 1986-03-25 Burroughs Corporation Glass composition and gas-filled display panel incorporating the glass
DE3427469A1 (de) * 1984-07-25 1986-02-06 Otto Hermes Müllabfuhrbetrieb, 5230 Altenkirchen Vorrichtung zum aufnehmen und kippen eines behaelters
DE3809134A1 (de) * 1988-03-18 1989-09-28 Hans Hagemann Umwelttechnik Vorrichtung zum entleeren von behaeltern
DE3830227A1 (de) * 1988-09-06 1990-03-15 Zoeller Kipper Hubkippvorrichtung zum entleeren von behaeltern in die einschuettoeffnung eines sammelbehaelters, insbesondere zum entleeren von muellbehaeltern in den sammelbehaelter eines muellfahrzeuges
DE19628224C2 (de) * 1996-07-15 1999-04-22 Zoeller Kipper Vorrichtung zum Entleeren von Müllgroßbehältern
NL1004577C2 (nl) * 1996-11-20 1998-05-25 Geesink Bv Inrichting voor het heffen en/of kantelen van containers.
DE19753587C1 (de) * 1997-12-03 1999-07-22 Zoeller Kipper Vorrichtung zum Entleeren von Müllbehältern
DE19919879C2 (de) * 1999-04-30 2002-10-17 Zoeller Kipper Holding Gmbh Hubkippvorrichtung
DE102006052796A1 (de) * 2006-11-09 2008-05-15 Zöller-Kipper GmbH Vorrichtung zum Entleeren von Behältern
JP5727815B2 (ja) * 2011-02-18 2015-06-03 新明和工業株式会社 塵芥収集車のコンテナ傾倒装置
CN102398755B (zh) * 2011-11-02 2013-07-24 长沙中联重科环卫机械有限公司 翻桶装置和后装压缩式垃圾车
WO2015184634A1 (en) * 2014-06-06 2015-12-10 Hyva Mechanics (Yangzhou) Co. Ltd. Garbage bin lifter

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE844262C (de) * 1941-10-11 1952-07-17 Daimler Benz Ag Kippvorrichtung zum Entleeren von Muellgefaessen in Muellsammelbehaelter
DE1220785B (de) * 1963-02-19 1966-07-07 Elisabeth Zoeller Geb Kehl Hub-Kippvorrichtung, insbesondere fuer Muellgefaesse
FR1396106A (fr) * 1963-05-24 1965-04-16 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Dispositif de chargement pour camions d'enlèvement des ordures ménagères
DE1192583B (de) * 1963-05-24 1965-05-06 Maschf Augsburg Nuernberg Ag Muellgefaessentleervorrichtung fuer Muellwagen
DE1201756B (de) * 1963-09-21 1965-09-23 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Hub- und Kippvorrichtung zum Entleeren von Muellgefaessen in Muellwagen
DE1240776B (de) * 1964-02-15 1967-05-18 Elisabeth Zoeller Geb Kehl Hubkippvorrichtung fuer Behaelter, insbesondere zum Entleeren von Muellgefaessen in Muellwagen
DE1266213B (de) * 1965-05-31 1968-04-11 Paul Schmedtkord Vorrichtung zum Entleeren von Muellbehaeltern od. dgl.
DE1248541B (de) * 1965-08-12 1967-08-24 Streuber Sulo Eisenwerk F Hubkippvorrichtung zum Entleeren von Muellgefaessen in staubfreie Einschuettvorrichtungen an Muellsammelwagen
DE1282547B (de) * 1966-05-13 1968-11-07 Elisabeth Zoeller Geb Kehl Hubkippvorrichtung zum Entleeren von Gefaessen, insbesondere Muellgefaessen in einen Sammelbehaelter
DE6922316U (de) * 1969-06-03 1969-10-20 Toussaint & Hess Gmbh Ladebruecke fuer lastfahrzeuge
US3931901A (en) * 1974-12-16 1976-01-13 Peabody Galion Corporation Apparatus for dumping open-topped trash containers
DE7537968U (de) * 1975-11-28 1976-03-25 Pfitzenmeier & Rau, 7134 Knittlingen Hub-kipp-vorrichtung fuer muellsammelfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
IT1192210B (it) 1988-03-31
FR2372749B1 (cs) 1982-01-08
AT356005B (de) 1980-04-10
YU283477A (en) 1982-08-31
DE2654542B2 (de) 1981-04-02
DE2654542A1 (de) 1978-06-08
DE2654542C3 (de) 1984-03-15
NL174637C (nl) 1984-07-16
NL7712860A (nl) 1978-06-06
GB1589451A (en) 1981-05-13
YU41303B (en) 1987-02-28
NL174637B (nl) 1984-02-16
DD132730A5 (de) 1978-10-25
ATA818077A (de) 1979-08-15
ES464705A1 (es) 1978-09-01
FR2372749A1 (fr) 1978-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS207488B1 (en) lifting and tilting device for the vessels
US6644906B2 (en) Self-adapting refuse receptacle lift with low profile
US4401407A (en) Grasping apparatus and collection vehicle
US5049026A (en) Refuse collection and loading system
US5484245A (en) Motor powered intermediate container and method of use
US6224317B1 (en) Front end loader adapter
CA2393548C (en) Container handler mounting mechanism
US4042137A (en) Municipal refuse collection system
US6095744A (en) Refuse container handling system
JP2895104B2 (ja) 集収容器の装入口内に容器を空にするための昇降・傾動装置
USRE34292E (en) Refuse collection and loading system
DE60201188T2 (de) Automatisierter ladearm
CS230565B2 (en) Filling device for discharging of vessels of differen size especialy for dust bins
US20020071749A1 (en) Mechanism for dumping a refuse container
US5651654A (en) Tilting bin handler
US5547332A (en) Top mounted container handling apparatus
CZ214993A3 (en) Vehicle for loading and transport of refuse
US5496147A (en) Barrel handling device
SI9700165A (sl) Naprava za prijemanje zbiralnikov
GB2165814A (en) Refuse container lifting apparatus
US11577428B2 (en) Variable displacement self loading mixing device and methods
GB2135962A (en) Box tipper
US4129222A (en) Device for emptying containers or similar
US3122250A (en) Container handling apparatus
SU1217727A1 (ru) Устройство дл разгрузки контейнеров