BG100301A - Метод за получаване на терефталова киселина и нейните изомери - Google Patents
Метод за получаване на терефталова киселина и нейните изомери Download PDFInfo
- Publication number
- BG100301A BG100301A BG100301A BG10030196A BG100301A BG 100301 A BG100301 A BG 100301A BG 100301 A BG100301 A BG 100301A BG 10030196 A BG10030196 A BG 10030196A BG 100301 A BG100301 A BG 100301A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- reactor
- dmt
- water
- steam
- crystallization
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C51/00—Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
- C07C51/09—Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides from carboxylic acid esters or lactones
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до метод за получаване натерефталова киселина (та) от чист диметилтерефталат (дмт) и/или дмт междинен продукт чрез хидролизав противоток при температура над 99% превръщане икристализация на твърд продукт. За да може получената та да бъде в разтвор по време на реакцията и вреакторния утаител, сумата от стрипероваща пара (s) и реакционна вода (w) е достатъчна при отношението l s + w 2l където l е необходимото количество добавена вода. След това получената та кристализира в свободна от промивни степени кристализация.
Description
МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ТЕРЕФТАЛОВА
КИСЕЛИНА И НЕЙНИТЕ ИЗОМЕРИ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за получаване на ТЕРЕФТАЛОВА кИСЕЛИНА (ТД) ОТ ЧИСТ ДИМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ДМТ) И/ИЛИ ДМТ-МЕЖДИНЕН продукт ЧРЕЗ ХИДРОЛИЗА В ПРОТИВОТОкОВ РЕАкТОР ПРИ ПОЧТИ ПЪЛНО ПРЕВРЪЩАНЕ И кРИСТАЛИЗАЦИЯ ЗА ТВЪРД продукт, ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
ТЕРЕфТАЛОВАТА кИСЕЛИНА (ТА) И ДИМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТА (ДМТ) СЕ ПОЛУЧАВАТ ПРОМИШЛЕНО В МНОГОбРОЙНИ ИНСТАЛАЦИИ ПО СВЕТАДМТ И ТА, С кАЧЕСТВАТА ВИСОкА ЧИСТОТА (РТК) И НАЙ-ВИСОкА ЧИСТОТА (РТК-Р) СА ВАЖНИ ИЗХОДНИ СЪЕДИНЕНИЯ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ПОЛИЕСТЕРИ. Отдавна са известни областите на приложение на полиестерите за ВЛАкНА кАкТО ИЗАфОЛИЯ, МЕЖДУ които ЗА фОТОГРАфскИ филми И МАГНЕТЛЕНТИ ИЛИ бутилки ОТ ПОЛИЕТИЛЕНТЕРЕфТАЛАТ, ЗА ДА СПОМЕНЕМ САМО някои от тях.
Съвременният Виттен-ДМТ-метод за получаване на ДМТили ДМТ-меЖдинен продукт ( EP-PS 0464 046,DE - OS 4026733) включвд етапите
- ОкИСЛЕНИЕ ОТ ΠΑΡΑ-кСИЛОЛ ( Р-x) И ПАРА-ТОЛУИЛ кИСЕЛИHEH МЕТИЛОВ ЕСТЕР ( Р-ТЕ) С ПОСЛЕДВАЩО ОЧИСТВАНЕ НА ОТРАБОТЕНИЯ ГАЗ
- ЕСТЕРИфИкАЦИЯ НА РЕАкЦИОННИТЕПРОДУкТИ ОТ окИСЛЕНИЕ-
TO С МЕТАНОЛ
- ОТДЕЛЯНЕ НА ПОЛУЧЕНИТЕ ТАкА НАРЕЧЕНИ СУРОВИ ЕСТЕРИ В А/ЕДНА фРАкЦИЯ, кОЯТО СЕ ВЪВЕЖДА ОбРАТНО В ОкИСЛЕНИЕТО В/ЕДНА СУРОВА ДМТ-фРАкЦИЯ С ПОВЕЧЕ ОТ 99 ТЕГЛ.% ДМТ И
2.
С/ СЛЕД ПРИкЛЮЧВАНЕ НА ТЯХНОТО РАЗДЕЛЯНЕ ЕДНА ВИСОкОкИПЯЩА кРАЙНА фРАкЦИЯ
- Пречистване на суровата ДМТ-фрдкция, например чрез ПРОМИВАНЕ, ПРЕкРИСТАЛИЗАЦИЯ, кАкТО И ПРЕЧИСТВАЩА ДЕСТИЛАЦИЯ.
От ДМТ ИЛИ ОТ ДМТ-бОГАТИ фРАкЦИИ ПО ПОЗНАТ
НАЧИН ЧРЕЗ НАСОЧНА ХИДРОЛИЗА МОЖЕ ДА бЪДЕ ПОЛУЧЕНА ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА. (ТЕРЕфТАЛОВА И ИЗОфТАЛОВА кИСЕЛИНИ, Улиан том 22,4 Издание стр.519 - 528; DE-OS 29 16 197; E-OS 29 38 163; DE-OS 29 42 859; DE-OS 30 11 858; DE-OS 30 41 293; DE-OS 30 44 617; DE-OS 34 07 912).
ТАкА по този метод е възможно ЧИСТ ДМТ И/ИЛИ ДМТ-МЕжДИНЕН продукт И/ИЛИ ТЕХНИТЕ ИЗОМЕРИ1 (ИЗОфТАЛОВА кИСЕЛИНА, OTртоФталова кИСЕЛИНА) чрез възможно НАЙ-ПЪЛНА хидролиза, меЖду другото ЦРЕЗ ХИДРОЛИЗНИЯ МЕжДИНЕН продукт МОНОМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ММТ) И/ИЛИ НЕГОВИТЕ ИЗОМЕРИ, ДА бЪДАТ ПРЕВЪРНАТИ В ТА И/ИЛИ НЕЙНИТЕ ИЗОМЕРИ. КАТО ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРОДУкТИ СЕ ПОЛУЧАВАТ МЕТАНОЛ И : ДИМЕТИЛЕТЕР.
Освен това е известно, че тази РЕАкция се провежда
ЧРЕЗ ЗАРЕЖДАНЕ В коТЕЛЕН РЕАкТОР С бЪРкАЧкА ИЛИ ПО НЕПРЕкЪСНАТ начин в кдскАДА съдове с бъркачки, при кОЕТп ТЕЖЕСТТА НА РЕАкЦИОННОТО УРАВНЕНИЕ МОЖЕ ДА бЪДЕ В ПОСОкА НАТРУПВАНЕ НА ПРОДУкТ ЧРЕЗ ОТДЕЛЯНЕ НА МЕТАНОЛ; НАПРИМЕР ЧРЕЗ СТРИПЕРОВАНЕ ИЛИ ДЕСТИЛАЦИЯ, ИЛИ ЧРЕЗ ОТДЕЛЯНЕ НА ТА ОТ ТЕЧНАТА ФАЗА, НАПРИМЕР ЧРЕЗ ПРЕОбРАЗУВАНЕ кЪМ ТВЪРДО ВЕЩЕСТВО. СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИкАТА Е ХИДРОЛИЗНАТА РЕАкЦИЯ ДА СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА В ПРОТИВОТОков РЕАкТОР ПРИ НЕПРЕКЪСНАТО ОТСТРАНЯВАНЕ НА МЕТАНОЛ.
- Πθ-НАТАТЪк ВИНАГИ ДА СЕ ИМА ПРЕДВИД, кОГАТО СА ПОСОЧЕНИ ДМТ И НЕГОВИ ПРОИЗВОДНИ продукти.
3.
По ТРАДИЦИОННИТЕ МЕТОДИ МЕЖДИННИЯТ продукт ОТ ХИДРОЛИЗАТА НА ИЗХОД ОТ РЕАкТОРА Е С ВИСОкО СЪДЪРЖАНИЕ НА ОНЕЧИСТВАНИЯ ЗА ТЪРГОВИЯТА, ТЪЙ кАТО ПОЧТИ ПЪЛНО ПРЕВРЪЩАНЕ СЕ ПОСТИГА САМО С МНОГО висок ДОПЪЛНИТЕЛЕН РАЗХОД НА ЕНЕРГИЯ, НАПРИМЕР ПОД ФОРМАТА НА ПАРА ЗА СТРИПЕРОВАНЕ. ЗА ДА СЕ ПОСТИГНЕ ИЗИСкВАНАТА ОТ ТЪРГОВИЯТА кРАЙНА ЧИСТОТА НА ТВЪРДИЯ ПРОДУкТ ТА, ТРЯбВА ДА СЕ ПРЕДВИЖДА ПРИ ОбИЧАЙНИТЕ МЕТОДИ ЕДНА СкЪПА кРИСТАЛИЗАЦИЯ С ПРОМИВАНЕ.
В DE-P5 30 44 617 е публикУВАН метод за получаване на ТА от
ДМТ ЧРЕЗ ХИДРОЛИЗА ПРИ НАД 90% ПРЕВРЪЩАНЕ в ПРОТИВОТОкОВ РЕАкТОР Към ПРОТИВОТОкОВИЯ РЕАкТОР ДОПЪЛНИТЕЛНО Е ВкЛЮЧЕНА МНОГОСТЕПЕННА кРИСТАЛИЗАЦИЯ, ВкЛЮЧВАЩА МНОГОбРОЙНИ ЕТАПИ НА ПРОМИВАНЕ. ТОЗИ МЕТОД Е ЗА ПРАкТИкУВАНЕ САМО С ВИСОк ЕНЕРГИЕН РАЗХОД, ТЪЙ кАТО тук ОСВЕН РАЗХОДА НА ЕНЕРГИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА СА НЕОбХОДИМИ ЗАВИШЕНИ кОЛИЧЕСТВА ОТ ГОРЕЩА ПРОМИВНА ВОДА ЗА ЕТАПИТЕ НА ПРОМИВАНЕ В ПРОВЕЖДАНАТА ПОД НАЛЯГАНЕ кРИСТАЛИЗАЦИЯ. Следователно тук апаратурните РАзноски за кРистАлизАЦиятА с принадлежащите към НЕЯ ЕТАПИ НА ПРОМИВАНЕ И ПОСЛЕДВАЩАТА ОбРАбОТкА ЗА ОбЕЗВОДНЯВАНЕ СА МНОГО ВИСОкИ.
За ТОВА ЗАДАЧА НА ИЗОбРЕТЕНИЕТО Е ДА ПРЕДОСТАВИ ЕДИН МЕТОД, ДАВАЩ ВЪЗМОЖНОСТ ДА СЕ ПОЛУЧАВА ТА ПО ПРОСТ И ИкОНОМИЧЕН НАЧИН С ОбИЧАЙНАТА ЗА ТЪРГОВИЯТА ЧИСТОТА.
4.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Беше намерено, че е възмоЖно да се получава ТА с досегашната много високА ЧИСТОТА И ОТЛИЧЕН добив С ЕДИН ОТЧЕТЛИВО ОГРАНИЧЕН разход на енергия отколкото В СРАВНИМИЯ ДМТ-ХИДРОЛИЗЕН МЕТОД, ВкЛЮЧИТЕЛНО ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА, кАкТО И бЕЗ ОСОбЕН РАЗХОД ПРИ кРИСТАЛИЗАЦИЯТА, ВкЛЮЧИТЕЛНО ПРИ НАСТОЯЩИЯ МЕТОД, МОГАТ ДА ОТПАДНАТ СЪЩ0/РАЗХОДА ЗА ОСИГУРЯВАНЕТО НА ГОРЕЩА ВОДА ЗА ПРОМИВАНЕ И НЕОбХОДИМОСТТА ДА бЪДАТ ПОДГОТВЯНИ НЕОбХОДИМИТЕ кОЛИЧЕСТВА ВОДА ЗА ПРОМИВАНЕ. По ИЗНЕНАДВАЩ НАЧИН бЕШЕ НАМЕРЕНО, ЧЕ СПЕЦИФИЧНАТА кОМбИНАЦИЯ НА ПРОТИЧАНЕТО НА ЕТАПИТЕ НА МЕТОДА, ХИДРОЛИЗА В ПРОТИВОТОкОВ РЕАкТОР ВкЛЮЧИТЕЛНО ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА И ОбОГЯТАВАНЕТО НА ПОСТАВЕНИЯ метанол в хидролизния РЕдктор по няколко специални Форми на изпълнение И кРИСТАЛИЗАЦИЯ - бЕЗ ПРОМИВАНЕ НА ПОЛУЧЕНАТА ТА В кРИСТАЛИЗАЦИЯТА - ВОДИ ДО ТОЗИ ИЗкЛЮЧИТЕЛНО ГАРАНТИРАН ПОЛЕЗЕН РЕЗУЛТАТ.
Едно ДРУГО ПРЕДИМСТВО, кОЕТО МОЖЕ ДА бЪДЕ РЕАЛИЗИРАНО ПО НАСТОЯЩИЯ МЕТОД Е ПОЧТИ ЗАТВОРЕНАТА ЦИРкУЛАЦИЯ НА ВОДАТА, кОЕТО МЕЖДУ ДРУГОТО ВЪЗДЕЙСТВА МНОГО ПОЗИТИВНО ВЪРХУ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ТРАНСФЕР НА МЕТОДА НАВСЯкЪДЕ ПО СВЕТА.
ОбЕкТ НА НАСТОЯЩИЯ МЕТОД ОСВЕН ТОВА Е ЕДИН МЕТОД ЗА
ПОЛУЧАВАНЕ НА ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА (ТА) ОТ ЧИСТ ДИМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ДМТ) и/или ДМТ-меЖдинен продукт ЧРЕЗ ХИДРОЛИЗА В ПРОТИВОТОкОВ РЕАкТОР ПРИ НАД 99% ПРЕВРЪЩАНЕ И кРИСТАЛИЗАЦИЯ ЗА ТВЪРД продукт, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ СУМАТА ОТ СТРИПЕРОВАЩАТА ПАРА ( S ) И РЕАкЦИОННАТА ВОДА ( W ) Е ДОСТАТЪЧНА ПРИ ОТНОШЕНИЕТО:
L — S + W ^2L
5. кЪДЕТО (L) Е ДОбАВЕНОТО кОЛИЧЕСТВО ВОДА, кОЕТО Е НЕОбХОДИМО, ЗА ДА СЕ ПОДДЪРЖА В РАЗТВОР ПОЛУЧЕНАТА ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА (ТА) ПО ВРЕМЕ НА РЕАкЦИЯТА И ПО-НАТАТЪк В УТАИТЕЛЯ НА РЕАкТОРА И ПОЛУЧЕНАТА ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА ДА кРИСТАЛИЗИРА В ЕДНА СВОбОДНА ОТ СТЕПЕННО ПРОМИВАНЕ кРИСТАЛИЗАЦИЯ. ПОД РЕАкЦИОННА ВОДА (W ) ТРЯбВА ДА СЕ РАЗбИРА В НАСТОЯЩИЯ МЕТОД, кОЛИЧЕСТВОТО ВОДА кОЯТО СЕ ВЪВЕЖДА ПОД ФОРМА НА ПОТОк В ПРОТИВОТОкОВИЯ РЕАкТОР, НАПРИМЕР ЧРЕЗ източник НА ПАРА ЗА СТРИПЕРОВАНЕ И/ИЛИ ЧРЕЗ ПРЕДРЕАкТОР.
Ндй-общо ДМТ -ХИДРОЛИЗАТА СЕ ПРОВЕЖДА В ПРОТИВОТОкОВИЯ РЕАкТОР ТАкА, ЧЕ ДМТ И/ИЛИ ДМТ-СЪДЪРЖАЩИТЕ фРАкЦИИ СЕ ПОДАВАТ ОТ към ГОРНАТА ЧАСТ НА РЕАкТОРА кАкТО И ДОСЕГА В СРЕДНИЯ В СРЕДНИЯ ОбХВАТ НА РЕАкТОРА И ПАРА ЗА СТРИПЕРОВАНЕ СЕ ПОДАВА ОТкЪМ ДОЛНАТА ЧАСТ НА РЕАкТОРА, ПРЕДИМНО В ОСНОВАТА НА ХИДРОЛИЗНИЯ РЕАкТОР.
Известният противопотоков РЕАктор съдърЖа по подходящ ЗА НАСТОЯЩИЯ МЕТОД НАЧИН 20 ДО 200 ТАРЕЛкИ, ПРЕДИМНО ПРОТИВОТОкОВИЯТ РЕАктор Е ОбОРУДВАН С ПОВЕЧЕ ОТ 40 ДО кЪМ 200 ЗАМЕНЯЩИ СЕ ТАРЕЛкИ.
В МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО ПРЕДИМНО СЕ ИЗПОЛЗВА ЕДИН ПРЕДРЕАкТОР ПОД ФОРМАТА НА СЪД С бЪРкАЧкА ИЛИ кАСкАДА СЪДОВЕ с бъркдчки или хидродинамична бъркдчкд, при коЕто въведеното кОЛИЧЕСТВО МОЖЕ ДА бЪДЕ ПО-НАТАТЪк вариантно определененл, кАТО СЛЕДСТВИЕ кАкТО ОТ СЪОТНОШЕНИЕТО НА СМЕСВАНЕ НА ЕДУкТА, ТАкА И ОТ НАЧИНА НА ДВИЖЕНИЕ В ИНСТАЛАЦИЯТА. По ПОДХОДЯЩ НАЧИН ТУк МЕТАНОЛА СЕ ИЗВЛИЧА В ИЛИ СЛЕД ПРЕДРЕАкТОРА, ЗА ДА МОЖЕ ДА бЪДЕ ВЪВЕДЕН ОбРАТНО В ДМТ-ПРОЦЕСА.
ПРОТИВОТОкОВИЯТ РЕАктор РАбОТИ НАЙ-ОбЩО ПРИ ТЕМПЕРАТУРЕН ОбХВАТ МЕЖДУ 350 И 180°С И НАЛЯГАНЕ, кОЕТО СЕ изисквд ЗА под
6.
ХОДЯЩОТО СЪСТОЯНИЕ НА ЕДНА ТЕЧНА фАЗА В РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ. ПРИ МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО Е ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ РЕАкТОР СЪС ЗАТВОРЕНА РЕЦИРкУЛАЦИЯ, кОЯТО Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ДА ПОДДЪРЖА ТА В РАЗТВОР В УТАИТЕЛЯ НА РЕАкТОРА.
ПО МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО, ОТПАДНАЛИЯТ МЕТАНОЛ Е ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ ДА СЕ ПОДГОТВИ В ОбОГАТИТЕЛЯ НА МЕТАНОЛ В ГОРНАТА ЧАСТ НА РЕАкТОРА И МОЖЕ ДА бЪДЕ В ГОРНАТА ЧАСТ НА РЕАкТОРА И МОЖЕ ДА бЪДЕ ВкЛЮЧЕН ОТНОВО В ДМТ-ИНСТАЛАЦИЯТА.
По МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО РЕАкЦИОННАТА ВОДА ПРЕДИМНО СЕ ВЪВЕЖДА ОТНОВО ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА кАША ОТ ДМТ И/ИЛИ ДИРЕкТНО В РЕАкТОРА, ПРИ кОЕТО ТЕГЛОВНОТО ОТНОШЕНИЕ РЕАкЦИОННА ВОДА ( W ) към СТРИПЕРОВАЩО НАЛЯГАНЕ ( S ) СЕ НАМИРА ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ В обХВАТА 1 ДО 4 кЪМ 1, ОСОбЕНО ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ ПРИ 1 ДО 1,5 към 1, включително за предпочитане при 1 към 1.
Тегловното отношение на масите от въведената стрипероВАЩА ПАРА (S ) към ДМТ В МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО Е ПРЕДИМНО 1 към 1 ДО 6 към 1, ОСОбЕНО ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ 2 към 1 до 4 към 1.
По ПРАВИЛО ВТОРИЧНАТА ПАРА, кОЯТО ВСЪЩНОСТ ПРЕДСТАВЛЯВА СМЕС ПОД НАЛЯГАНЕ ОТ МЕТАНОЛВОДНИ ПАРИ СЕ ИЗВЕЖДА ПРЕЗ ГОРНАТА ЧАСТ НА РЕАкТОРА И СЕ кОНДЕНЗИРА.
ПО МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО ПРЕДИМНО ПРИ ЧАСТИЧНАТА ИЛИ ПЪЛНА кОНДЕНЗАЦИЯ НА НАПУСНАЛАТА РЕАкТОРА ВТОРИЧНА ПАРА СЕ ПОЛУЧАВА ЦЕННА ВОДНА ПАРА, кОЯТО Е ПОДХОДЯЩА ЗА СЛЕДВАЩО ИЗПОЛЗВАНЕ, НАПРИМЕР ЗА УПОТРЕбА В ДМТ - СЪОРЪЖЕНИЕТО, ИЛИ ПРЕДИМНО кАТО СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ЧРЕЗ УПОТРЕбА НА ТЕРМОПОМПА, ПРИ кОЕТО ПОЛУЧАНАТА ТЕЧНА фАЗА ИЗЦЯЛО ИЛИ ЧАСТИЧНО МОЖЕ ДА бЪДЕ ВЪВЕДЕНА ОТНОВО В РЕАкТОРА.
7.
В РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ ТА ОТПАДА кАТО продукт НА РЕАкЦИЯТА, ПРИ кОЕТО общо СЕ ВНИМАВА ПРОДУкТЪТ ДА Е НАЛИЦЕ ПО-НАТАТЪк ПОД ФОРМА НА РАЗТВОР. ВЪПРЕкИ ТОВА ПРИ ХИДРОЛИЗАТА бИХА МОГЛИ да отпаднат частично твърди продукти.
За да бъдЕ възможно да се постигне високл до много ВИСОкА ЧИСТОТА НА ПРОДУкТА, В МЕТОДА СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО Е НЕОбХОДИМО ЕДНО ПРЕВРЪЩАНЕ НА ДМТ ПОВЕЧЕ ОТ ОТЧЕТЛИВО 99%. ТОВА МОжЕ ДА бЪДЕ ИЗИСкВАНЕ ЗА МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО В ПРЕДРЕАкТОРА ДА СЕ ВкАРВА ВЪЗМОжНО НАЙ-ЧИСТА ГОТОВА ДМТ.
По; МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО ЧРЕЗ СТРИПЕРОВАНЕ ПОСРЕДСТВОМ ВОДНА ПАРА СЪДЪРжАНИЕТО НА МОНОМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ММТ) ВЪВ ВОДНИЯ РАЗТВОР НА РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ МОжЕ ДА СЕ ОбОГАТИ ПРЕДИМНО НА 5000 ДО 10 ТЕГЛ.-РРМ, ОСОбЕНО ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ НА НАЙ-МАЛкО 900 ДО 10 ТЕГЛ.-РРМ,СПЕЦИАЛНО ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ НА НАЙМАЛкО 50 ТЕГЛ.-РРМ.
СЪДЪРжАЩИЯТ ТА ВОДЕН РАЗТВОР НА РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ СЕ ПОДЛАГА НА ЕДНО ИЛИ МНОГОСТЕПЕННА кРИСТАЛИЗАЦИЯ, СВОбОДНА ОТ СТЕПЕНИ НА ПРОМИВАНЕ, НАЙ-ОбЩО ПРИ ТЕМПЕРАТУРА ОТ 350 ДО 180°С И ПРИ НАЛЯГАНЕ, НЕОбХОДИМО ЗА ПОДДЪРжАНЕ НА ЕДНА ТЕЧНА Фаза.
НАЙ-ОбЩО кРИСТАЛИЗАЦИЯТА НА ТА СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ПРИ ЕДНА ТЕМПЕРАТУРА В ДИАПАЗОН ОТ 300 ДО 100°С. В ЕДНО-ИЛИ МНОГОСТЕПЕННАТА кРИСТАЛИЗАЦИЯ НА МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО СЕ ИЗВЛИЧА ВОДА кАТО кОНДЕНЗАТ, ПРЕДИМНО ПРИ РАЗЛИЧНИТЕ ТЕМПЕРАТУРНИ НИВА, И СЕ ВЪВЕжДА ОТНОВО В ПРОЦЕСА.
Отпадналата в кристАлиздциятА вода можЕ да Оъде въведена ОбРАТНО В ПРОЦЕСА И ДА бЪДЕ ВкЛЮЧЕНА В ЖЕЛАНИ СЪОТНОШЕНИЯ ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА И/ИЛИ НА ВОДА ЗА РЕАкЦИЯТА.
8.
В МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОРЕТЕНИЕТО СЕ ИЗВЛИЧАТ СЛЕДИ ОТ ЗАМЪРСИТЕЛИ ПРЕДИМНО ПРИ ПОЛУЧАВАНЕ НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА (HIGH Boiler НВ, сравни фиг.1 и 2).
При това продуктът от утаителя се извлича изцяло или частично и ОСТАТЪкЪТ СЕ ВЪВЕЖДА ОбРАТНО В ПРОЦЕСА.
Отделената ТА при кристАлиздциятд на метода, съгласно ИЗОбРЕТЕНИЕТО, Т.Е. РТА (ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА С ВИСОкА ЧИСТОТА) СЪОТВЕТНО РТА-p (ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА С МНОГО ВИСОкА ЧИСТОТА СЪОТВЕТНО НАЙ-ВИСОкА ЧИСТОТА) СЕ ОТНЕМА ПО ОбИЧАЙНИ МЕТОДИ НА РАЗДЕЛЯНЕ В ПРОЦЕСА (НАПРИМЕР С ФИЛТЪР,кАТО ЛЕНТОВ И бАРДбАНЕН ФИЛТЪР, филтър ПОД НАЛЯГАНЕ, ЦЕНТРОФУГА ПОД НАЛЯГАНЕ, ЕДНО-ИЛИ МНОГОЕТАПЕН ДЕкАНТАТОР, кАТО ДЕкАНТАТОР ПОД НАЛЯГАНЕ, ОСОбЕНО СИТОВ ДЕкАНТАТОР) И МЕТОДИ НА СУШЕНЕ (НАПРИМЕР С ВЪРТЯЩА СЕ СУШИЛНЯ, СУШИЛНЯ в поток, СУШИЛНЯ с кипящ СЛОЙ И ДРУГИ).
Фигурите 1 и 2 покАзвдт поточна схема на предпочитаните ФОРМИ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО, СРАВНИ ПРИМЕР 1 И 2.
ИЗОфТАЛОВА кИСЕЛИНА (ITA) кАкТО И ОРТОфТАЛОВА кИСЕЛИНА (ОТА) ИЛИ ТЕХНИ СМЕСИ, ИЛИ ТЕХНИ СМЕСИ С ТА ВЪВ всички СЛУЧАИ МОГАТ ДА бЪДАТ ПОЛУЧЕНИ ЧРЕЗ НАСОЧЕНА ХИДРОЛИЗА кАкТО В МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО ОТ СЪОТВЕТНИТЕ МЕТИЛЕСТЕРИ ИЛИ ТЕХНИ СМЕСИ, МЕЖДУ ДРУГОТО ОТ ДИМЕТИЛИЗОфТАЛАТ (ДМ1) кдкто и от диметилОРТОТЕРЕфТАЛАТ (ДМО).
Методът, съгласно изо6ретението покАЗВА изключителни ПРЕДИМСТВА В СРАВНЕНИЕ С ИЗВЕСТНИТЕ МЕТОДИ:
— ПРОСТА СТРУкТУРА НА МЕТОДА, кОЯТО ЧРЕЗ ОТСТРАНЯВАНЕ НА ЕТАПИ НА МЕТОДА, НАПРИМЕР ПРОМИВАНЕ В ПРОТИВОТОк В кРИСТАЛИЗАЦИЯТА,кдкто И ЕДНА МНОГОСТЕПЕННА кАСкАДА ОТ РЕАкТОРИ ИЛИ РАЗДЕЛНА
9.
ХИДРОЛИЗА - МЕТАНОЛ - ДЕСТИЛАЦИЯ ВОДИ ДО СРАВНИТЕЛНО ОГРАНИЧЕНИ ИНВЕСТИЦИОННИ РАЗХОДИ. СЪЩО МОЖЕ ДА бЪДЕ ОТДЕЛЕН, АкО Е НЕОбХОДИМО ЕДИН ГОРЕСПОМЕНАТ СМЕСИТЕЛЕН РЕАкТОР кАТО ПРЕДРЕАкТОР.
- ПРАкТИкУВАНА в ТЪРГОВИЯТА ДО МНОГО ВИСОкА ЧИСТОТА НА ТА СЪЩО СЪОТВЕТНА ММТ, ВЪПРЕкИ ОГРАНИЧЕНИТЕ ЕНЕРГИЙНИ РАЗХОДИ В СРАВНЕНИЕ С ПОДОбНИТЕ МЕТОДИ
- ПРОСТА МАНИПУЛАЦИЯ НА ПРОДУкТИТЕ В ЧАСТТА НА РЕАкЦИЯТА, НАПРИМЕР ЧРЕЗ ЕДИН НАЧИН НА ПРИДВИЖВАНЕ В НАПЪЛНО РАЗТВОРЕН ОбХВАТ, НО СЪЩО ЧРЕЗ ВЪЗМОЖНО ПРЕМЕСТВАНЕ С ПОМПА С ВИСОкО НАЛЯГАНЕ В ЧАСТТА НА РЕАкЦИЯТА
- ЗАТВОРЕНА ВОДНА ЦИРкУЛАЦИЯ, ПРИ МИНИМАЛНА ДОбАВкА ОТ ДЕМИНЕРАЛИЗИРАНА СВЕЖА ВОДА, ПОРАДИ ТОВА бЕЗ НАТОВАРВАЩО ОбЕЗВОДНЯВАНЕ, ОГРАНИЧЕНИ ЕНЕРГИЙНИ РАЗХОДИ
- ВИСОкА ГЪВкАВОСТ ВЪВ ВРЪЗкА С ЧИСТОТАТА НА ТА кАТО функция НА ЕНЕРГИЙНИТЕ РАЗХОДИ
- високА степен на възмоЖност за нАстройкд към НИВОТО НА МЕСТНИ УСЛОВИЯ ЧРЕЗ ВЪЗМОЖНА НАСТРОЙкА НА ИЗИСкВАНИТЕ ЕНЕРГИЙНИ РАЗХОДИ към. ИНВЕСТИЦИОННИТЕ РАЗХОДИ.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Настоящето изо6ретение по-непосредствено се обяснявл
ЧРЕЗ СЛЕДНИТЕ ПРИМЕРИ:
Пример 1:
В ПРИМЕР 1 ОТНОВО Е ДАДЕНО ЕДНО ПРЕДПОЧИТАНО ПРОМИШЛЕНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО ПРИ
- ПОДАВАНЕ ПРЕЗ ПРЕДРЕАкТОР НА ДОбАВкАТА ВОДА И ДМТ
- кРЪГЛО 90% ИЗПАРЕНИЕ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕТО НА СТРИПЕ-
РОВАЩА ПАРА
10.
- бЕЗ ИЗВЛИЧАНЕ НА ВИСОкокИПЯЩИ ОТ ПРОДУкТА НА УТАИТЕЛЯ
ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРИПЕРОВА1ЦА ПАРА.
Пример 1 се провеЖда в една инсталация, съгласно поточната схема във Фигура 1, къдЕто ДМТ (материален поток 101.1)и доОавеНАТА ВОДА (МАТЕРИАЛЕН поток 103.1) СЕ ВЪВЕЖДАТ ПРЕЗ ПРЕДРЕАкТОР 1А в РЕАктор За.
Вторичната пара се кондЕнзирд в кондЕнзАторд 4а една СЪОТВЕТНА ЧАСТ СЕ ИЗВЕЖДА кАТО ДЕСТИЛАТ (МАТЕРИАЛЕН Поток 104,1) И ОСТАНАЛАТА ЧАСТ НА кОНДЕНЗИРАНАТА ТЕЧНОСТ СЕ ВРЪЩА ОбРАТНО В РЕАкТОРА.
Вторичната пара произведена в пРЕДРЕАкторд се кондЕнЗИРА В кОНДЕНЗАТОРА 2а И СЕ ИЗВЛИЧА ЗАЕДНО С ОСТАТЪЧНИЯ ДЕСТИ1Ат(мАТЕРИАЛЕН поток 104.1).ОбЩОТО кОЛИЧЕСТВО РЕАкНИОНЕН МЕТАНОЛ СЕ СЪДЪРЖА В МАТЕРИАЛЕН ПОТОк 104.1 И СЕ ОТВЕЖДА В METАНОЛДЕСТИЛАДИЯТА НА ДМТ-ИНСТАЛАЦИЯТА. ОТ ТУк. СЪДЪРЖАЛАТА СЕ ВОДА В МАТЕРИАЛЕН ПОТОк ’’
104.1 СЕ ОТВЕЖДА С МАТ.поток 103.1 ОбРАТНО В ХИДРОЛИЗНИЯ ПРОЦЕС. Мат.поток 103.1 съдърЖа във всички случаи запазеното- при хидролизата ВОДА кАкТО И ВЪЗМОЖНИ кОЛИЧЕСТВА ВОДА, СЪДЪРЖАЩА се в ИЗВЛЕЧЕНИТЕ ПРОДУкТНИ ПОТОЦИ, В ПРИМЕР 1 МАТЕРИАЛНИЯТ поток
107.1 е запълнен с 0 кг/н.Допълнително, вода (мат.поток 106.1)
HE СЕ ВкАРВА. В ИЗПАРИТЕЛ 5а С ТОПЛООбМЕННИк 6а се произвежда стриПЕРОВАЩА ПАРА (МАТЕРИАЛЕН’ ПОТОк 105.1). ЗА ОТбЕЛЯЗВАНЕ Е, ЧЕ ММТ ПОЧТИ ПЪЛНО СЕ ПРЕВРЪЩА В ТА ПРИ ДЕЙСТВАЩИТЕ УСЛОВИЯ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРИТЕРОВАЩА ПАРА.
Продуктът НА УТАИТЕЛЯ НА ИЗПАРИТЕЛЯ 5а СЕ ОТВЕЖДА С МАТЕРИАЛНИЯ ПОТОк 112.1 В кРИСТАЛИЗАТОРА 7а, в който СЪЩО СЕ ТЕМПЕРИРА ПРОИЗВЕДЕНИЯ В РЕАкТОР ЗА ПРОДУкТ НА РЕАкЦИЯТА (МАТЕРИАЛЕН поток 108.1) В кОНДЕНЗАТОРА 8а СЕ кОНДЕНЗИРА ВЪЗНИкНАЛАТА ВТОРИЧНА ПАРА И ОТНОВО СЕ ВЪВЕЖДА ОбРАТНО В РЕЗЕРВОАРА 7Д. РЕЗЕРВО
11.
АРИТЕ С РАЗбЪРкВАНЕ 9Д И 11А С кОНДЕНЗАТОРИТЕ IGA И 12Д ИЗПЪЛНЯВАТ СЛЕДВАЩИТЕ ЕТАПИ ОХЛАЖДАНЕ - СЪОТВЕТНО кРИСТАЛИЗАЦИЯ. ЗА ОТбЕЛЯЗВАНЕ Е, ЧЕ ПРИ ЗАДАДЕНИТЕ ТУк УСЛОВИЯ ЗА кРИСТАЛИЗАЦИЯ В ГОТОВАТА РТА СЕ УСТАНОВЯВА ММТ СЪДЪРЖАНИЕ В % ИЛИ ТЕГЛ.-РРМ, кОЕТО В ЕДНА ЧЕТВЪРТ ОТ СТОЙНОСТТА Е В ТЕЧНА фАЗА, ДОкАТО НА изход от РЕАкторд стойността е при под 1,000 -ppm. Получената кРИСТАЛНА СУСПЕНЗИЯ ПРИ кРИСТАЛИЗАЦИЯТА СЕ РАЗДЕЛЯ В ДЕкАНТАТОРА 13а. Твърдата Фаза се осво6оЖдава в сушилната 14а от все още ПРИкРЕПЕНАТА ОСТАТЪЧНА ВЛАГА И СЕ ИЗТЕГЛЯ кАТО ТВЪРДА ТА; ПРИ кОЕТО ПРИДАДЕНОТО кАЧЕСТВО ОТГОВАРЯ НА PTA-ВИСОкА ЧИСТОТА.
Вторичната пара от сушенето се кондЕнзирд в кондЕнзАТОРА 15а И ЗАЕДНО С ФИЛТРАТА НА ЦЕНТРОФУГАТА 13А СЕ ИЗПОМПВА кАТО МАТ.поток 111.1 В ПРОИЗВОДИТЕЛЯ НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА 5А. В НАСТОЯЩИЯ ПРИМЕР ВОДНАТА ЦИРкУЛАЦИЯ В ПРОЦЕСА Е ЗАТВОРЕНА.
Температурите и количЕствЕното съдържание на материалните ПОТОЦИ - в ТОВА ВкЛЮЧИТЕЛНО СЪДЪРЖАНИТЕ кОМПОНЕНТИ - от ПРИМЕР 1 СА ДАДЕНИ ЗАЕДНО В ТАбЛИЦА 1, ПРИ кОЕТО ВИНАГИ кОЛИЧЕСТВЕНОТО СЪДЪРЖАНИЕ СЕ ОТНАСЯ ДО ЕДИН МАТЕРИАЛЕН ПОТОк ОТ 1000 кГ ТА НА ЧАС.
Пример 2
Пример 2 се провеЖда в една инсталация, съгласно поточната схема на Фигура 2. Фигура 2 посочва във всички случаи ЕДНА ПРЕДПОЧИТАНА ФОРМА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МЕТОДА, СЪГЛАСНО ИЗОбРЕТЕНИЕТО, ПРИ която тук Е ЕЛИМИНИРАН ПРЕДРЕАкТОР с кОНДЕНЗАТОР. В НАСТОЯЩИЯ ПРИМЕР ДМТ (МАТ.поток 101.2) СЕ ПРИДВИЖВА ДИРЕкТНО В РЕАкТОР Зв. Общото кОЛИЧЕСТВО ДОбАВЕНА ВОДА ТУк СЕ ПОДАВА ЧРЕЗ мат.поток 106.2 в изпарителя 5в е топлообмЕнник 6в. Освен това от мат.поток 107.2 се пропускд едно мдлко количЕство, коЕто съдържа .попаднали висококипящи ЧУЖДИ ЧАСТИЦИ, кАТО ЕДИН РЕШЕН ЗА
12.
ПО-НАТАТЪк ПРОбЛЕМ ПО СЪДЪРЖАНИЕТО, НО ТОЙ СЪДЪРЖА СРАВНИТЕЛНО ОГРАНИЧЕНА ЧАСТ ВОДА. СЪДЪРЖАНИТЕ МАТЕРИАЛИ В ПОТОк 107.2 НЕ СЕ ПОДАВАТ ОбРАТНО В ХИДРОЛИЗАТА, ПРИ кОЕТО В СРАВНЕНИЕ С ПРИМЕР 1 СЪОТВЕТНО СЕ ПОВИШАВАТ кОЛИЧЕСТВАТА ЗАРЕДЕНА ДМТ (МАТЕРИАЛЕН ПОТОК 101.2) И ВОДА (МАТЕРИАЛЕН ПОТОк 106.2) . От ТОВА СЛЕДВА, ЧЕ ПОСРЕДСТВОМ МАТЕРИАЛЕН поток 112-,2 НА НАСТОЯЩИЯ ПРИМЕР ПРОДУкТ ОТ УТАИТЕЛЯ НА ИЗПАРИТЕЛЯ 5в НЕ СЕ ВРЪЩА ОбРАТНО В ПРОЦЕСА. ЧРЕЗ ТОЗИ НАЧИН НА ПРОВЕЖДАНЕ СЕ ПОВИШАВА РЕДУЦИРАНЕТО НА ЧУЖДИТЕ ЧАСТИЦИ В РТА-Р, ПРИ кОЕТО кАЧЕСТВОТО НА ПРОИЗВЕДЕНАТА ТА ОЩЕ ВЕДНЪЖ СЕ ЗАВИШАВА. Производството на стрипероваща пара при този начин на провеждане МАЛкО СЕ ПОВИШАВА. Πθ-НАТАТЪк СЛЕДВА СЪОТВЕТНО ОПИСАНОТО ОТ фИГ.
И С НЕГО СВЪРЗАНИЯ НАЧИН НА ИЗПЪЛНЕНИЕ, ПО ПРИНЦИП ТОЗИ ОТ фиг.1 СЪОТВЕТНО ТОЗИ ОТ ПРИМЕР 1.
Температурите и количЕствЕното съдържание в материалните ПОТОЦИ-В ТОВА ВкЛЮЧИТЕЛНО СЪДЪРЖАНИТЕ кОМПОНЕНТИ - от ПРИМЕР 2 СА ДАДЕНИ В ТАбЛИЦА 2, ПРИ кОЕТО ВИНАГИ кОЛИЧЕСТВЕНОТО СЪДЪРЖАНИЕ СЕ ОТНАСЯ ДО ЕДИН МАТЕРИАЛЕН ПОТОк ОТ 1000 кГ ТА НА ЧАС.
Claims (19)
- ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ1. Метод за получаване на тереФталова кисЕлинд (ТА)ОТ ЧИСТ ДИМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ДМТ) И/ИЛИ ДМТ-МЕЖДИНЕН ПРОДУкТ ЧРЕЗ ХИДРОЛИЗА В ПРОТИВОТОкОВ РЕАкТОР ПРИ ЕДНО ПРЕВРЪЩАНЕ ПО-ГОЛЯМО ОТ 99% И кРИСТАЛИЗАЦИЯ ЗА ТВЪРД ПРОДУкТ, ХАРАктЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ СУМАТА ОТ СТРИПЕРОВАЩА ПАРА (S ) И РЕАкЦИОННАТА ВОДА W Е ДОСТАТЪЧНА ПРИ ОТНОШЕНИЕТОL- S + W 2L кЪДЕТО (L ) Е НЕОбХОДИМОТО кОЛИЧЕСТВО ДОбАВЕНА ВОДА, ЗА ДА бЪДЕ В РАЗТВОР ПОЛУЧЕНАТА ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА (ТА) ПО ВРЕМЕ НА РЕАкЦИЯТА И ПО-НАТАТЪк В РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ И ПОЛУЧЕНАТА ТЕРЕфТАЛОВА кИСЕЛИНА кРИСТАЛИЗИРА В ЕДНА СВОбОДНА ОТ ПРОМИВНИ СТЕПЕНИ кРИСТАЛИЗАЦИЯ.
- 2. Метод, съгласно претенция 1, хАРАктЕРИЗИРАЩ се с ТОВА, ЧЕ ПРОТИВОТОкОВИЯ РЕАкТОР Е ОбОРУДВАН С ПОВЕЧЕ ОТ 20 ДО към 200 ЗАМЕНЯЕМИ ТАРЕЛкИ.
- 3. Метод, съгласно претенция 2, хараИтеризиращ се с ТОВА, ЧЕ ПРОТИВОТОкОВИЯ РЕАкТОР Е ОбОРУДВАН С ПОВЕЧЕ ОТ 40 ДО към 200 ЗАМЕНЯЕМИ ТАРЕЛкИ.
- 4. Метод, съгласно нАй-мАлко една от претенциите 1 до3, ХАРАктЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ ЧРЕЗ СТРИПЕРОВАНЕ ПОСРЕДСТВОМ ВОДНА ПАРА СЪДЪРЖАНИЕТО НА МОНОМЕТИЛ ТЕРЕфТАЛАТ (ММТ) ВЪВ ВОДНИЯ РАЗТВОР НА РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ СЕ ОбОГАТЯВА ОТ 5000 ДО 10 ТЕГЛ.РРМ.z
- 5: Метод, съгласно претенция 4, хараИтеризиращ се с ТОВА, ЧЕ ЧРЕЗ СТРИПЕРОВАНЕ ПОСРЕДСТВОМ ВОДНА ПАРА кОЛИЧЕСТВОТО НА МОНОМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ММТ) ВЪВ ВОДНИЯ РАЗТВОР НА РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ СЕ ОбОГАТЯВА ОТ НАЙ-МАЛкО 90 ДО 10 ТЕГЛ.-РРМ.
- 6. Метод, съгласно претенция 5,ХАРАкТЕРИЗИРАЩ се с това, ЧЕ ЧРЕЗ СТРИПЕРОВАНЕ ПОСРЕДСТВОМ ВОДНА ПАРА кОЛИЧЕСТВОТО НА МОНОМЕТИЛТЕРЕфТАЛАТ (ММТ) ВЪВ ВОДНИЯ РАЗТВОР НА РЕАкТОРНИЯ УТАИТЕЛ СЕ ОбОГАТЯВА НАЙ-МАЛкО 50 ТЕГЛ.-РРМ.
- 7. Метод, съгласно НАй-мАЛко една от претенциите 1 до6, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ РЕАкЦИОННАТА ВОДА СЕ ВЪВЕЖДА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА кАША ОТ ДМТ И/ИЛИ ДИРЕкТТНО В РЕАкТОРА, ПРИ кОЕТО ТЕГЛОВНОТО ОТНОШЕНИЕ РЕАкЦИОННА ВОДА ( W ) кЪМ СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ( S ) Е В ОбХВАТА 1 ДО 4 кЪМ 1.
- 8. Метод съгласно претенция 7, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ се сТОВА, ЧЕ РЕАкЦИОННАТА ВОДА СЕ ВЪВЕЖДА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА кАША ОТ ДМТ И/ИЛИ ДИРЕкТНО В РЕАкТОРА, ПРИ конто ТЕГЛОВНОТО ОТНОШЕНИЕ РЕАкЦИОННА ВОДА ( W ) кЪМ СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ( S ) Е В ОбХВАТА 1 ДО 1,5 към 1.
- 9. Метод съгласно претенция 8, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ се с това, ЧЕ РЕАкЦИОННАТА ВОДА СЕ ВЪВЕЖДА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА кАША ОТ ДМТ И/ИЛИ ДИРЕкТНО В РЕАкТОРА, ПРИ кОЕТО ТЕГЛОВНОТО ОТНОШЕНИЕ РЕАкЦИОННА ВОДА ( W ) кЪМ СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ( S ) Е 1 кЪМ 1.
- 10. Метод съгласно нАй-мдлко една от претенциите 1 до 9, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ ОТНОШЕНИЕТО НА МАСИТЕ ОТ ВЪВЕЖДАНАТА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ( S ) кЪМ ДМТ ВЪЗЛИЗА HA 1 кЪМ 1 ДО 6 към 1.И. Метод, съгласно претенция 10, хараИтеризиращ сеС ТОВА, ЧЕ ОТНОШЕНИЕТО НА МАСИТЕ ОТ ВЪВЕДЕНАТА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ( s ) към ДМТ ВЪЗЛИЗА НА 2 към 1 до 4 към 1.12. Метод, съгласно НАй-мдлко една от претенциите 1 до
- 11, ХАРАкТЕРИЗИРАШ СЕ C ТОВА, ЧЕ ПРИТОВОТОкОВИЯ PEAkTOP Е ЗАТВОРЕН С ЕДНА РЕЦИРкУЛАЦИЯ, кОЯТО Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ДА ПОДДЪРЖАВ РАЗТВОР ТА В УТАИТЕЛЯ НА РЕАкТОРА.13. Метод съгласно НАй-мдлко една от претенциите 1 до
- 12, ХАРАкТЕРИЗИРАШ СЕ С ЕДИН ПРЕДРЕАкТОР ПОД фОРМА НА PEAkTOP С бЪРкАЧкА ИЛИ кАСкАДА ОТ РЕАкТОРИ С РАЗбЪРкВАНЕ ИЛИ ПОТОЧНА ТРЪбА.
- 14. Метод, съгласно НАй-мдлко една от претенциите 1 ДО 13, ХАРАкТЕРИЗИРАШ СЕ С ТОВА, ЧЕ СЕ ИЗВЛИЧА МЕТАНОЛ В ИЛИ ЗАД ПРЕДРЕАкТОРА.
- 15. Метод, съгласно поне една от претенциите 1 до 14, ХАРАкТЕРИЗИРАШ СЕ С ТОВА, ЧЕ ПРИ ЧАСТИЧНА ИЛИ ПЪЛНА кОНДЕНЗАЦИЯ ЦД НАПУСНАЛАТА РЕАкТОРА ВОДНА ПАРА СЕ ПОЛУЧАВА ВИСОкОСТОЙНОСТНА ПАРА, която Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ЗА ПОСЛЕДВАЩО ПРИЛОЖЕНИЕ, ЗА ДОбАВкА В ДМТ-ИНСТАЛАЦИЯТА, ИЛИ кАТО СТРИПЕРОВАЩА ПАРА ЧРЕЗ ПРИЛАГАНЕ НА ТЕРМОПОМПА, ПРИ кОЕТО ПРОИЗВЕДЕНАТА ТЕЧНА фАЗА ИЗЦЯЛО ИЛИ ЧАСТИЧНО СЕ ВЪВЕЖДА В РЕАкТОРА.
- 16. Метод, съгласно НАй-мдлко една от претенциите 1ДО 15, ХАРАкТЕРИЗИРАШ СЕ С ТОВА, ЧЕ ОТПАДНАЛАТА ВОДА ОТ кРИСТАЛИЗАЦИЯТА СЕ ОТДЕЛЯ, ВЪВЕЖДА СЕ ОТНОВО ОбРАТНО В ПРОЦЕСА И СЕ ДОбАВЯ общо ВЗЕТО В ЖЕЛАНИТЕ СЪОТНОШЕНИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА И/ИЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО НА РЕАкЦИОННА ВОДА.
- 17. Метод съгласно НАй-мдлко една от претенциите 1 до 16, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ СЕ ИЗВЛИЧАТ СЛЕДИ ОТ ЗАМЪРСИТЕЛИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА СТРИПЕРОВАЩА ПАРА.
- 18. Метод съгласно НАй-мдлко една от претенциите1 ДО 17, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ ОТ ЕДНО-ИЛИ МНОГОЕТАПНА кРИСТАЛИЗАЦИЯ СЕ ИЗВЛИЧА ВОДА ПРИ РАЗЛИЧНИТЕ ТЕМПЕРАТУРНИ НИВА И СЕ ВЪВЕЖДА ОТНОВО В ПРОЦЕСА.
- 19. Метод, съгласно НАй-МАЛко една от претенциите 1ДО 18, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ ОТПАДНАЛИЯ МЕТАНОЛ СЕ θ6θГАТЯВАМС ОГРАНИЧЕНИ ЗАГУбИ СЕ ДОбАВЯ ОТНОВО В ДМТ-ИНСТАЛАЦИЯТА кАТО СУРОВИНА.
- 20. Метод, съгласно НАй-мдлко една от претенциите1 ДО 19, ХАРАкТЕРИЗИРАЩ СЕ С ТОВА, ЧЕ ПРИ ХИДРОЛИЗАТА ОТПАДАТ ЧАСТИЧНО ТВЪРДИ МАТЕРИАЛИ.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19502122 | 1995-01-24 | ||
DE19536814A DE19536814B4 (de) | 1995-01-24 | 1995-10-02 | Ein neues Verfahren zur Herstellung von Terephthalsäure und ihrer Isomeren |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG100301A true BG100301A (bg) | 1996-12-31 |
BG62485B1 BG62485B1 (bg) | 1999-12-30 |
Family
ID=26011829
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG100301A BG62485B1 (bg) | 1995-01-24 | 1996-01-23 | Метод за получаване на терефталова киселина и нейните изомери |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5679848A (bg) |
EP (1) | EP0725054A1 (bg) |
JP (1) | JPH08231464A (bg) |
CN (1) | CN1135476A (bg) |
BG (1) | BG62485B1 (bg) |
CA (1) | CA2167781A1 (bg) |
CZ (1) | CZ17696A3 (bg) |
HU (1) | HUP9600154A3 (bg) |
PL (1) | PL312424A1 (bg) |
SK (1) | SK9196A3 (bg) |
TR (1) | TR199600070A2 (bg) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6472557B1 (en) * | 1999-02-10 | 2002-10-29 | Eastman Chemical Company | Process for recycling polyesters |
IL154718A0 (en) | 2000-09-07 | 2003-10-31 | Kaneka Corp | Methods for crystallization of hydroxycarboxylic acids |
CN1234676C (zh) | 2000-11-27 | 2006-01-04 | 帝人株式会社 | 对苯二甲酸二甲酯组合物及其制造方法 |
JP4666594B2 (ja) * | 2005-03-30 | 2011-04-06 | 月島機械株式会社 | 有機化合物の断熱冷却式晶析方法及び装置 |
SE528572C2 (sv) * | 2006-02-03 | 2006-12-19 | Perstorp Specialty Chem Ab | Förfarande för framställning av monopentaerytritol med hög renhet samt monopentaerytritol framställd enligt förfarandet |
EP2085417A4 (en) | 2006-11-07 | 2011-06-29 | Teijin Fibers Ltd | METHOD FOR PRODUCING A TEREPHTHALIC ACID-ALKYLENE GLYCOL MIXTURE |
CN101255104B (zh) * | 2007-02-28 | 2012-01-04 | 中国科学院大连化学物理研究所 | 多元羧酸酯水解制备相应羧酸的方法及装置 |
AT504996B1 (de) | 2007-03-02 | 2009-03-15 | Andritz Tech & Asset Man Gmbh | Verfahren und vorrichtung zur trocknung von kristallinen carbonsäuren |
JP2015140342A (ja) * | 2014-01-30 | 2015-08-03 | 株式会社日立製作所 | 精製テレフタル酸の製造方法 |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1130695A (en) * | 1966-04-18 | 1968-10-16 | Hercules Inc | Production of terephthalic acid by hydrolysis of an alkyl terephthalate |
DE3011858C2 (de) * | 1979-04-21 | 1982-11-25 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Verfahren zur Herstellung von Terephtalsäure aus Roh-Dimethylterephthalat durch kontinuierliche Hydrolyse mit Wasser |
DE3041293A1 (de) * | 1979-04-21 | 1982-06-16 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Verbessertes verfahren zur herstellung von terephthalsaeure aus dimethylterephthalat als zwischenprodukt |
DE2916197C2 (de) * | 1979-04-21 | 1982-01-28 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Verfahren zur Herstellung von Terephthalsäure aus Dimethyltherephthalat als Zwischenprodukt |
DE2938163A1 (de) * | 1979-09-21 | 1981-04-09 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Verfahren zur herstellung von terephthalsaeure aus dimethylterephthalat als zwischenprodukt |
DE2942859C2 (de) * | 1979-10-24 | 1982-02-11 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Verfahren zur Herstellung von Terephthalsäure aus Dimethylterephthalat als Zwischenprodukt |
DE3044617C2 (de) * | 1980-11-27 | 1985-09-26 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Verfahren zur Herstellung von Terephthalsäure aus Dimethylterephthalat als Zwischenprodukt |
US4578510A (en) * | 1984-12-11 | 1986-03-25 | Celanese Corporation | Process for minimizing formation of low molecular weight oligomers during hydrolytic depolymerization of condensation polymers |
DE3904586A1 (de) * | 1989-02-16 | 1990-08-23 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur herstellung von dmt-zwischenprodukt bestimmter reinheit sowie dessen weiterverarbeitung zu reinst-dmt und/oder mittel- oder hochreiner terephthalsaeure |
DE4026733A1 (de) * | 1990-08-24 | 1992-02-27 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zur reinigung eines oxidationsabgases |
-
1995
- 1995-12-20 EP EP95120224A patent/EP0725054A1/de not_active Withdrawn
-
1996
- 1996-01-18 US US08/588,311 patent/US5679848A/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-01-19 CZ CZ96176A patent/CZ17696A3/cs unknown
- 1996-01-22 TR TR96/00070A patent/TR199600070A2/xx unknown
- 1996-01-22 CA CA002167781A patent/CA2167781A1/en not_active Abandoned
- 1996-01-23 JP JP8009147A patent/JPH08231464A/ja active Pending
- 1996-01-23 CN CN96101313A patent/CN1135476A/zh active Pending
- 1996-01-23 SK SK91-96A patent/SK9196A3/sk unknown
- 1996-01-23 BG BG100301A patent/BG62485B1/bg unknown
- 1996-01-23 PL PL96312424A patent/PL312424A1/xx unknown
- 1996-01-24 HU HU9600154A patent/HUP9600154A3/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US5679848A (en) | 1997-10-21 |
CZ17696A3 (en) | 1996-08-14 |
HU9600154D0 (en) | 1996-03-28 |
PL312424A1 (en) | 1996-08-05 |
BG62485B1 (bg) | 1999-12-30 |
JPH08231464A (ja) | 1996-09-10 |
HUP9600154A3 (en) | 1999-03-29 |
HUP9600154A2 (en) | 1997-02-28 |
SK9196A3 (en) | 1996-09-04 |
TR199600070A2 (tr) | 1996-10-21 |
CN1135476A (zh) | 1996-11-13 |
EP0725054A1 (de) | 1996-08-07 |
CA2167781A1 (en) | 1996-07-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR0152059B1 (ko) | 특정 순도를 갖는 디메틸테레프탈레이트 중간생성물의 제조방법 및 용도 | |
US4302595A (en) | Process for the preparation of terephthalic acid by the hydrolysis of intermediate stage crude dimethyl terephthalate | |
JPS6399039A (ja) | マイレン酸ジアルキルの製造方法 | |
JPH1025266A (ja) | 高純度イソフタル酸の製造方法 | |
BG100301A (bg) | Метод за получаване на терефталова киселина и нейните изомери | |
JP2008530170A (ja) | シクロヘキシル(メタ)アクリレートの連続的な製造法 | |
RU2005114535A (ru) | Способ получения смеси карбоновая кислота/диол, подходящей для применения при производстве сложных полиэфиров | |
US4032563A (en) | Process for the recovery of high purity diesters of terephthalic or isophthalic acids | |
SU1545938A3 (ru) | Способ получени диметилтерефталата | |
KR20010072398A (ko) | 정제 테레프탈산의 제조시 메틸 아세테이트 및 잔류아세트산의 회수 방법 | |
JP3499599B2 (ja) | テレフタル酸ジメチルの回収方法 | |
RU2021253C1 (ru) | Способ регенерации акриловой кислоты и/или этилакрилата из сернокислотного остатка | |
US3993671A (en) | Method for the continuous dehydration of maleic acid | |
DE3044617A1 (de) | Verfahren zur herstellung von terephthalsaeure aus dimethylterephthalat als zwischenprodukt | |
TW201326115A (zh) | 製備甲基丙烯酸及甲基丙烯酸酯的方法 | |
JP2588581B2 (ja) | メタクリル酸エステルの製造法 | |
RU2230729C2 (ru) | Способ разделения многоатомных спиртов, например, неопентилгликоля или этриола, и формиата натрия или кальция и установка для его осуществления | |
SU793377A3 (ru) | Способ получени терефталевой кислоты | |
DE19536814B4 (de) | Ein neues Verfahren zur Herstellung von Terephthalsäure und ihrer Isomeren | |
CN118373739A (zh) | 一种连续套用馏分合成丁二酸二甲酯的方法及装置 | |
KR830001517B1 (ko) | 디메틸 테레프탈레이트의 가수분해에 의한 테레프탈산의 제조방법 | |
JPH11171820A (ja) | 芳香族カルボン酸の製造方法 | |
JPH10139721A (ja) | メタクリル酸の精製法 | |
JP2629021B2 (ja) | メタクリル酸の製造法 | |
JPS59157079A (ja) | 無水フタル酸設備の排ガスから無水マレイン酸を回収する方法および装置 |