SK55896A3 - Pharmaceutical composition containing the ace inhibitor ramipril and a dihydropyridine compound - Google Patents
Pharmaceutical composition containing the ace inhibitor ramipril and a dihydropyridine compound Download PDFInfo
- Publication number
- SK55896A3 SK55896A3 SK558-96A SK55896A SK55896A3 SK 55896 A3 SK55896 A3 SK 55896A3 SK 55896 A SK55896 A SK 55896A SK 55896 A3 SK55896 A3 SK 55896A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- pharmaceutical composition
- ramipril
- dihydropyridine
- composition according
- pharmaceutically acceptable
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K9/00—Medicinal preparations characterised by special physical form
- A61K9/48—Preparations in capsules, e.g. of gelatin, of chocolate
- A61K9/4808—Preparations in capsules, e.g. of gelatin, of chocolate characterised by the form of the capsule or the structure of the filling; Capsules containing small tablets; Capsules with outer layer for immediate drug release
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
- A61K38/16—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- A61K38/55—Protease inhibitors
- A61K38/556—Angiotensin converting enzyme inhibitors
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K9/00—Medicinal preparations characterised by special physical form
- A61K9/20—Pills, tablets, discs, rods
- A61K9/2072—Pills, tablets, discs, rods characterised by shape, structure or size; Tablets with holes, special break lines or identification marks; Partially coated tablets; Disintegrating flat shaped forms
- A61K9/2086—Layered tablets, e.g. bilayer tablets; Tablets of the type inert core-active coat
- A61K9/209—Layered tablets, e.g. bilayer tablets; Tablets of the type inert core-active coat containing drug in at least two layers or in the core and in at least one outer layer
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P43/00—Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P9/00—Drugs for disorders of the cardiovascular system
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P9/00—Drugs for disorders of the cardiovascular system
- A61P9/12—Antihypertensives
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Cardiology (AREA)
- Heart & Thoracic Surgery (AREA)
- Vascular Medicine (AREA)
- Gastroenterology & Hepatology (AREA)
- Immunology (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Hydrogenated Pyridines (AREA)
Description
Predloženým vynálezom je nová farmaceutická kompozícia, ktorou je nový farmaceutický prípravok na orálne podanie a použitie farmaceutického prípravku v liečbe hypertenzie a chorôb kardiovaskulárneho systému a ich sekundárnych účinkov u cicavcov vrátane ľudí. Vynález sa týka tiež kompozícií a spôsobu prípravy uvedených farmaceutických prípravkov. Farmaceutický prípravok je pevná jednotková dávková forma dlhodobo pôsobiaceho inhibítora angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE), ramiprilu, v okamžite uvoľňujúcej forme a kalciového antagonistu dihydropyridínového typu, t.j. činidla blokujúceho kalciové kanáliky (dihydropyridínovej zlúčeniny) vo formulácii s predĺženým uvoľňovaním.
Predložený vynález sa tiež týka pevných prípravkov, ktoré sú viazanými kombináciami dlhodobo pôsobiaceho ACE inhibítora ramiprilu v okamihu uvoľňujúcej forme a dihydropyridínovej zlúčeniny ako je vaskulárne selektívne liečivo felodipín vo forme s predĺženým uvoľňovaním, majúce charakteristiku dosiahnutia účinku po 24 hodinách po podaní raz denne. Farmaceutické prípravky podľa predloženého vynálezu si zachovávajú dobrý terapeutický účinok pri liečení hypertenzie i ked sú účinné liečivá podávané v malých dávkach. Farmaceutické prípravky redukujú nežiadúce účinky, ktoré vznikajú z podania oddelených vyšších dávok každého z liečiv. Farmaceutické prípravky podľa tohto vynálezu zjednodušujú režim a zlepšujú pacientovo pohodlie.
Doterajší stav techniky
ACE inhibítory sú zlúčeniny, ktoré inhibujú konverziu angiotenzínu I na aktívny angiotenzín II ako i odbúravanie aktívneho vazodilatátora bradykinínu. Oba tieto mechanizmy vedú k vazodilatácii. Takéto zlúčeniny boli napríklad popísané v EP 158927, EP 317878, US 4743450, US 4857520. Ramipril (popi2 saný v EP 079022) je dlhodobo pôsobiaci ACE inhibítor. Jeho aktívnym metabolitom je volná kyselina ramiprilát, ktorý sa získa in vivo po podaní ramiprilu. U hypertenzných pacientov je o podanie ramiprilu známe, že pôsobí reakciu v periférnej arteriálnej rezistencii a tak zníženie krvného tlaku bez kompenzátorového zvýšenia srdcového tepu. Používa sa pri liečbe hypertenzie a kongestívneho srdcového zlyhania. Ďalej bolo u ramiprilu zistené, že znižuje mortalitu u pacientov s klinickými znakmi kongestívneho srdsového zlyhania po prežití akútneho infarktu myokardu. Ramipril má oproti iným ACE inhibítorom ďalšie výhody vďaka jeho zretelnej inhibícii ACE v tkanivách, čo vedie k ochrane orgánov napr. srdca, plúc a ladvín.
Ramiprilová substancia je citlivá na vysokú teplotu, vlhkosť alebo stláčanie a preto po formulácii do farmaceutických prípravkov je nevyhnutné venovať mimoriadnu pozornosť udržaniu ich stability (US 5151433).
Kalcioví antagonisti sú zlúčeniny, ktoré ovplyvňujú vstup kalciových iónov do buniek, najmä do buniek hladkých svalov. Takéto zlúčeniny dihydropyridínového typu boli popísané napríklad V GB 1358951 (nitredipín), US 3644627 (nifedipín), EP 007293 (felodipín) a GB 2164336 (lacidipín).
Najbežnejšie nežiadúce účinky, ktoré boli pozorované pri klinickom použití ACE inhibítora a kalciových antagonistov podlá tohto vynálezu sú bolesť hlavy, kašel, periférny edém, sčervenanie, závrat, únava a nauzea.
Niektoré dihydropyridíny, napríklad nifedipín a felodipín sa rozkladajú, ak sú vystavené svetlu a preto je po spracovaní a formulácii do farmaceutických prípravkov nevyhnutné venovať zvláštnu pozornosť zachovaniu ich stability.
Kombinácia ACE inhibítorov a kalciových antagonistov dihydropyridínového typu v liečbe hypertenzie boli popísané napríklad v EP 488059, EP 180785 a EP 265685.
Bainbridge A.D a spol. (Br.J.Clin.Pharnac. 1993, 36:323-330) študovali použitie inhibítora angiotenzín konvertujúceho enzýmu ramiprilu a prípravku s predĺženým uvoíňovaním, obsahujúceho dihydropyridínového antagonistu kalciových kanálikov, felodipín, podávaných vo voínej kombinácii ako jednotlivé dávkové formy.
VUS 4703038 sú popísané pevné kombinácie na orálne podanie určitých ACE inhibítorov a určitých dihydropyridínových zlúčenín, obsahujúcich medzi iným nitredipín a felodipín. Tento dokument tiež popisuje spôsob liečenia hypertenzie u íudí za použitia takých kombinácií. US 4703038 však neuvádza ramipril ako ACE inhibítor. Nepopisuje ani použitie dihydropyridínových prípravkov s predĺženým uvoíňovaním.
V US 5236933 bolo popísané použitie kombinácií ACE inhibítorov, zahŕňajúcich medzi inými ramipril a určité kalciové antagonisty, medzi inými felodipín, pri prevencii a/alebo liečení proteínurie.
Podstata vynálezu
Výraz okamžité uvoíňovanie ako je tu použitý definuje uvoínenie aktívnej zložky liečiva, ktorá spĺňa požiadavky USP XXII pod článkom <711>Dissolution, kde Q = 75 %, časový interval je 60 minút a disolučným médiom je jedno z médií uvedených v príkladoch 5-8 ďalej.
Výraz predĺžené uvoíňovanie ako je tu použitý, definuje disolúciu účinnej zložky liečiva z liekovej dávkovej formy po predĺžený časový interval, t.j. viac ako 6 hodín pri meraní skúšobnou metódou popísanou v príkladoch 5-8 ďalej.
Výraz viazaná jednotková dávková forma ako je tu použitý, definuje fyzikálne uskutočnenie, obsahujúce viac ako jednu aktívnu zložku liečiva, kde toto uskutočnenie má heterogénnu štruktúru.
Dávkové hodnoty u farmaceutický prijateľných solí aktívneho liečiva, ktoré sú tu uvádzané, sa týkajú množstva zodpovedajúceho voľnej báze alebo kyseline.
Predložený vynález poskytuje pevnú, viazanú jednotkovú dávkovú formu na orálne podanie, napríklad tabletu alebo kapsulu, okamžite uvoľňujúceho prípravku dlhodobo pôsobiaceho ACE inhibítora ramiprilu alebo farmaceutický prijateľné soli ramiprilu a prípravku s predĺženým uvoľňovaním dihydropyridínu, zo skupiny, zahŕňajúcej felodipín, nitredipín, nifedipín a lacidipín alebo ich farmaceutický prijateľnú sol. Uvedená pevná, viazaná dávková forma je účinná a prijateľná po dávkovaní raz denne. Najpreferovanejším z dihydropyridínov je felodipín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ. Voľba prípravku dlhodobo pôsobiaceho ACE a dihydropyridínového prípravku s dlhodobým uvoľňovaním je v súlade s optimálnym použitím oboch liečiv, čím sa minimalizujú nežiadúce účinky pri zachovaní účinnosti proti zvýšenému krvnému tlaku.
okamžite uvolňujúceho inhibítora ramiprilu
Molekula, zodpovedajúca ramiprilu má päť chirálnych centier a môže sa preto vyskytovať v 32 rôznych enantiomérnych formách. Je preferovaný enantiomér s názvom (2S,3aS,6aS)-l-[N-[ (S)-1-(etoxykarbonyl) -3-fenylpropyl ] -L-alanyl ] -oktahydrocyklo penta[b]pyrrol-2-karboxylová kyselina.Táto zlúčenina je nazývaná ramipril.
Farmaceutický prijateľné soli ramiprilu sú, napríklad, soli s farmaceutický prijateľnými amínmi alebo anorganickými alebo organickými kyselinami ako sú napríklad HC1, HBr, H2SO4, kyselina maleínová, kyselina vínna a kyselina citrónová.
Felodipín má jedno chirálne centrum a môže sa preto vyskytovať vo dvoch rôznych enentiomérnych formách. Vazodilatačný účinok S formy je silnejší ako vazodilatačný účinok R formy. Avšak ako S forma, tak racemické zmesi S formy a R formy môžu byt použité.
Farmaceutický prijateľné soli felodipínu môžu byt pripravené z anorganických alebo organických kyselín zahŕňajúcich napríklad kyselinu octovú, benzénsulfónovú, benzoovú, gáforsulfónovú, citrónovú, eténsulfónovú, fumarovú, glukónovú, glutámovú, bromovodíkovú, chlorovodíkovú, izotionovú, mliečnu, jablčnú, mandľovú, metánsulfónovú, slížovú, dusičnú, pamoovú, pantoténovú, fosforečnú, jantárovú, sírovú, vínnu a p-toluénsulfónovú.
Prípravok s predĺženým uvoľňovaním môže byt napríklad konštruovaný tak, že poskytuje hydrofilnú gélovú matricu, kde je uzatvorená aktívna zložka a ktorá po styku s vodnými roztokmi napučí a tým umožní uvoľnenie aktívnej zložky difúzií a/alebo odieraním.
Za účelom zabránenia rozkladu ramiprilovej substancie pôsobením vlhkosti počas skladovania alebo lisovania počas výrobného procesu je substancia podľa predloženého vynálezu výhodne potiahnutá práškom, ak je zahrnutá v zlisovanej časti dávkovej formy, Dihydropyridínová substancia je citlivá na svetlo a je preto chránená potahovou vrstvou.
Dávkový rozsah ramiprilu v kombinovaných viazaných jednotkových dávkových formách je 1-10 mg. Dávkový rozsah v kombinovaných viazaných jednotkových dávkových formách je na felodipín 1-10 mg, na nitredipín 2-40 mg, na nifedipín 5-70 mg a na lacidipín 1-8 mg.
Najpreferovanejši dávkový rozsah v spojených viazaných jednotkových dávkových formách je na ramipril 1-5 mg, na felodipín 1-5 mg, na nitredipín 5-20 mg, na nifedipín 10-60 mg, na lacidipín 2-6 mg.
Preferovaná forma predloženého vynálezu zahŕňa pevnú viazanú jednotkovú dávkovú formu na orálne podanie, ktorá je nízkodávkovou kombináciou okamžite uvoľňujúcou formulácie 1-5 mg dlhodobo pôsobiaceho ACE inhibítora ramiprilu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli a predľžene uvoľňujúci formulácie
1-5 mg vaskulárne selektívneho kalciového antagonistu felodipínu alebo jeho farmaceutický prijatelné soli. Mimoriadne preferované dávkové intervaly na túto preferovanú formu podlá vynálezu sú 1-3 mg ramiprilu a 1-3 mg felodipínu. Preferovaný dávkový kvocient medzi ramiprilom a felodipínom v preferovanej forme predloženého vynálezu je 1:1.
Farmaceutické prípravky podlá predloženého vynálezu sú určené na podanie raz denne a využívajú rôzne krvný tlak znižujúce mechanizmy ACE inhibítora ramiprilu v okamžite uvolňujúcej formulácii a dihydropyridínové zlúčeniny vybrané zo skupiny, zahŕňajúcej felodipín, nitredipín, nifedipín a lacidipín a v predĺženej uvolňujúcej formulácii. Biovyužitelnosť ramiprilovej zložky farmaceutického prípravku podlá predloženého vynálezu ako meranie koncentrácie ramiprilátu v krvnej plazme je ekvivalentná biovyužitelnosti rovnakej zložky podanej separátne pozri príklad 1. Tiež biovyužitelnosť dihydropyridínovéj zložky farmaceutického prípravku je ekvivalentná pri meraní rovnakým spôsobom, pozri príklad 2. Zloženie testovaných tabliet je uvedené v príklade 12.
Použitie nízkej dávky dvoch aktívnych zložiek a predĺžené uvolňovanie dihydropyridínovej zložky farmaceutických prípravkov podlá predloženého vynálezu podávaných raz denne poskytuje účinok zníženia krvného tlaku, ale tento nie je kompenzovaný zvýšením srdcového tepu. Je účinné pri liečbe systolickej i diastolickej hypertenzie. Farmaceutický prípravok je účinný najmä pri liečení systolickej hypertenzie. Podanie prípravkov je tak prínosom pre stavy vysokého krvného tlaku (hypertenzie) alebo pre stavy s ním spojené u cicavcov vrátane človeka. Príklady 3 a 4 ilustrujú účinnosť farmaceutických prípravkov v porovnávacích testoch medzi ramiprilovými alebo felodipínovými a pevnými viazanými kombinačnými dávkovými formami ramiprilu a felodipínu. Je zrejmé, že je tu prekvapujúco vysoký stupeň zníženia v systolickom a diastolickom krvnom tlaku u spojeného nízkodávkového (2,5 mg + 2,5 mg ramiprilu a folodipínu) prípravku v príklade v porovnaní ako s každou zložkou v monoterapii tak s viazaným kombinovaným prípravkom zložiek vo vyššej (5 mg + 5 mg) dávke. Výskyt najčastejších nežiadúcich účinkov počas podania ACE inhibítora (závraty, bolesť hlavy, únava, nausea a kašeľ) je malý a porovnateľný s placebom. Nežiadúce účinky podania dihydropyridínových kalciových antagonistov (zvýšený srdcový tep, sčervenanie, periférny edém, bolesť hlavy a závraty) sú také malé a porovnateľné s placebom.
Z príkladov 3 a 4 je úplne zrejmé, že najčastejší vedľajší nežiadúci účinok podania ACE inhibítora a to kašeľ a podanie dihydropyridínových kalciových antagonistov a to periférny edém a sčervenanie sú menej bežné pri nízkodávkovej kombinácii v porovnaní s monoterapiami (F5 a R5).
Uvoľnenie zodpovedajúcich zložiek v testoch in vitro je zrejmé z príkladov 5 až 8.
Farmaceutický prípravok je formulovaný ako kombinovaná pevná viazaná jednotková dávková forma na orálne podanie, ktorá v kombinácii s podaním raz denne uľahčuje režim a prispieva k pacientovmu pohodliu.
Spojené pevné viazané dávkové formy podľa predloženého vynálezu môžu byť napríklad kapsule alebo tablety, ktoré prípadne môžu byt potiahnuté.
Ako príklady formulácií ramiprilu, ktoré môžu byť uzatvorené do kapsulí, môže byt uvedený ramipril vo forme prášku alebo granulí, prípadne naviazané k nosičovej substancii, a tablety. Príklady predĺžene uvoľňujúcich prípravkov dihydropyridínu, ktoré môžu byť uzatvorené do takýchto kapsulí sú granule alebo tablety. Kapsule, kde je ramiprilová substancia pripojená k nosičovej substancii a dihydropyridín je uzatvorený v tabletovom jadre tvorenom matricou hydrofilného gélu a spôsob ich výroby je ilustrovaný v príklade 9.
Príklady konštrukcie tabliet ako viazaných jednotkových dávkových foriem ramiprilovej a predĺžene uvoľňujúcej dihydropyridínové časti sú uvedené na obr. 1, 2 a 3.
Popis obrázkov na pripojených výkresoch
Obr. 1 ilustruje tabletu, kde je dihydropyridínový ER (D) matricový prípravok uzavtvorený v obklopujúcej vrstve, obsahujúcej okamžite uvoľňujúcu ramiprilovú (R) substanciu. Takáto tableta môže byt vyrobená na vhodnom tabletovacom zariadení. Alternatívne môže byt matrica, obsahujúca dihydropyridín, zlisovaná do tabliet v tabletovacom zariadení a potom potiahnutá potahom, obsahujúcim ramipril. Tableta tohto typu je ilustrovaná v príklade 10.
Obr. 2 ilustruje tabletu, kde je ramiprilová (R) zložka umiestená ako horná čast matrice, obsahujúcej dihydropyridín ER (D) prípravok. Okamžite uvoľňujúca ramiprilová zložka, ktorá je uzatvorená vo väčšej, oddelenej časti, obsahuje felodipínový predĺžene uvoľňujúci prípravok. Okamžité uvoľnenie ramiprilu sa dosiahne preto, že nie je úplne uzatvorený v matrici. Takáto tableta môže byt vyrobená na vhodnom tabletovacom zariadení.
Obr. 3 ilustruje tabletu, ktorá je zložená z jednej tabletovej vrstvy, obsahujúcej okamžite uvoľňujúcu ramiprilovú (R) substanciu, spojenú s ďalšou tabletovou vrstvou, obsahujúcou dihydropyridínový ER (D) prípravok za vzniku viacvrstvovej tablety. Dve tabletové vrstvy môžu byt navzájom spojené priamo k sebe alebo cez jednu alebo viac medzivrstiev (L).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Farmakokinetiky ramiprilátu siedmy deň po podaní raz denne prípravku podľa príkladu 12 predloženého vynálezu a voľnej monoterapii ramiprilovou tabletou (B), oba prípravky podávané v 5 mg dávkach, u 18 zdravých dobrovoľníkov. Cmax je piková plazmová koncentrácia, tmax je čas po podaní, kedy bola dosiahnutá piková koncentrácia. Cm^n je najnižšia plazmová koncentrácia behom periódy. AUC je plocha pod krivkou plazmovej koncentrácie. SD je štandardná odchýlka, p-hodnoty väčšie ako 0,05 znamenajú, že tu nie je štatistická významnosť, v kvociente alebo v rozdiele.
Parameter | liečenie | porovnanie | ||
A | B | |||
priemer | 23,8 | 24,2 | A/B | |
SD | 13,8 | 12,2 | p=0,57 | |
‘'max'11’ | priemer | 2,8 | 2,5 | A-B |
SD | 1,1 | 0,9 | p=0,35 | |
Cmin(nmol/1) | priemer | 3,9 | 4,1 | A-B |
SD | 1,2 | 0,9 | p=0,64 | |
AUC (nmol,h/l) | priemer | 211,1 | 213,3 | A/B |
SD | 54,7 | 45,3 | p=0,94 |
Príklad 2
Farmakokinetiky felodipínu siedmy deň po podaní raz denne prípravku podlá príkladu 12 predloženého vynálezu a volnej monoterapii felodipínovou tabletou (B), oba prípravky podávané v 5 mg dávkach, u 18 zdravých dobrovolníkov. Cmax je piková plazmová koncentrácia, tmax je čas po podaní, kedy bola dosiahnutá piková koncentrácia. Cm^n je najnižšia plazmová koncentrácia behom periódy. AUC je plocha pod krivkou plazmovej koncentrácie. SD je štandardná odchýlka, p-hodnoty väčšie ako 0,05 znamenajú, že tu nie je štatistická významnosť v kvociente alebo v rozdiele.
Parameter cmax(nmol/1) tmaxíh)
Cmin(nmol/1)
AUC (nmol,h/l) liečenie porovnanie
A | B | ||
priemer | 2,8 | 3,2 | A/B |
SD | 1,0 | 1,3 | p=0,18 |
priemer | 2,8 | 2,5 | A-B |
SD | 1,9 | 2,6 | p=0,91 |
priemer | 0,9 | 0,1 | A-B |
SD | 0,3 | 0,3 | p=0,16 |
priemer | 38,4 | 39,5 | A/B |
SD | 14,5 | 12,9 | p=0,33 |
Príklad 3
Antihypertenzívna účinnost a tolerovatelnosf. kombinovanej viazanej jednotkovej dávkovej formy felodipínu ER a ramiprilu v dávkach 5+5 mg a 2,5+2,5 mg boli porovnávané s týmito účinkami individuálnych monoterapií felodipínu ER 5 mg a ramiprilu 5 mg a s placebom v tejto dvojito slepej, pätramennej paralelnej skupinovej multicentrovej štúdii. Pacienti s primárnou hypertenziou, ktorých supinovaný diastolický krvný tlak (DBP) bol 95-110 mmHg, vrátane dvoch oddelených príležitostí počas 4-6 týždenného priebehu placebovej periódy boli náhodne rozdelení na liečbu buď s felodipínom ER-ramiprilom 5+5 mg (FR 5+5), felodipínom ER-ramiprilom 2,5+2,5 mg (FR 2,5+2,5), felodipínom ER 5 mg (F5), ramiprilom 5 mg (R5) alebo placebom.
Tisíc sto tri (1103) pacientov bolo zaprotokolovaných a devätsto tridsat devät (939) pacientov zo šiestich kraj im (Austrália, Kanada, Dánsko, Taliansko, Nový Zéland a Švédsko) bolo náhodne zahrnutých do tejto štúdie. Osemsto sedemdesiat (870) pacientov dokončilo štúdiu. V analýzach bolo zahrnutých 518 mužov a 421 žien s priemerným vekom 57 rokov, v rozsahu od 24 do 86 rokov.
Supinovaný diastolický krvný tlak (DPB) a supinovaný systolický krvný tlak (SBP) boli merané 4 hodiny po dávke náhodne (základné línie) a po 11 a 12 týždňoch liečby.
Priemerná rekukcia supinovaného DBP a SBP od základnej línie k priemeru 11 a 12 týždňov liečenia (p-hodnoty menšie ako 0,05 sú štatisticky významné).
Supinovaný DBP (mmHg)
podané činidlo | 4 hodiny | 24 hodín |
placebo | -6,5 | -5,9 |
FR 2,5+2,5 | -12,4 | -10,1 |
FR 5+5 | -14,0 | -11,5 |
F5 | -11,4 | -9,4 |
R5 | -8,9 | -7,6 |
Supinovaný DBP | (mmHg) | |
podané činidlo | 4 hodiny | 24 hodín |
placebo | -6,8 | -5,6 |
FR 2,5+2,5 | -17,9 | -14,2 |
FR 5+5 | -20,1 | -14,8 |
F5 | -13,3 | -11,9 |
R5 | -12,1 | -8,6 |
Všetky aktívne liečenia majú štatisticky významné zníženia v supinovanom DBP (24 hodín a 4 hodiny po dávke) od základnej línie k priemeru 11 až 12 týždňov liečenia v porovnaní s placebom.
Priemerné rozdiely v zmene (od základnej línie k priemeru 11 až 12 týždňov) v krvnom tlaku. Porovnanie medzi kombinačnými liečbami a placebom.
Porovnanie | supinovaný DBP | supinovaný SBP | ||
24h/ p-hodnota | 4h/ p-hodnota | 24/h p-hodnota | 4h/ p-hodnota | |
FR 2,5+2,5 | ||||
vs placebo | -4,5/ | 6,6/ | -9,0/ | -13,2/ |
<0,001 | <0,001 | <0,001 | <0,001 | |
FR 5+5 | ||||
vs placebo | -6,0/ | -8,0/ | -9,6/ | -15,0/ |
<0,001 | <0,001 | <0,001 | <0,001 |
Obe liečenia s kombinovanými viazanými jednotkovými dávkovými formami podávanými raz denne hypertenzívnym pacientom majú štatisticky významnú redukciu ako v supinovanom systolickom tak diastolickom krvnom tlaku v porovnaní s placebom, obe pri piku (4 hodiny po prijatí dávky) a po (24 hodín po prijatí dávky).
Priemerné rozdiely v zmene (od základnej línie s priemeru 11 až 12 týždňov) v supinovanom krvnom tlaku. Porovnanie medzi liečeniami
Porovnanie | supinovaný DBP | supinovaný SBP | ||
. 24h/ p-hodnota | 4h/ p-hodnota | 24/h p-hodnota | 4h/ p-hodnota | |
FR 5+5 | ||||
vs F5 | -1,9/ | -2,8/ | -1,9/ | -7,3/ |
<0,015 | <0,004 | <0,198 | <0,001 | |
FR 5+5 | ||||
vs R5 | -3,9/ | -5,7/ | -6,9/ | -8,5/ |
<0,001 | <0,001 | <0,001 | <0,001 | |
FR 2,5+2,5 | ||||
vs F5 | -0,4/ | -1,3/ | -1,3/ | -5,5/ |
<0,617 | <0,166 | <0,379 | <0,001 | |
FR 2,5+2,5 | ||||
vs R5 | -2,4/ | -4,2/ | -6,3/ | -6,7/ |
<0,003 | <0,001 | <0,001 | <0,001 |
Liečenie s kombinovanými viazanými jednotkovými dávkovými formami tiež poskytuje významne väčšiu redukciu ako v supinovanom systolickom a diastolickom krvnom tlaku ako individuálna monoterapia.
Ďalej je nízkodávková kombinácia zodpovedajúco (v porovnaní s felodipínom) alebo viac (v porovnaní s ramiprilom) účinná v znížení supinovaného diastolického a systolického krvného tlaku ako dvojnásobná dávka individuálnych monoterapií.
Podobné výsledky boli získané v polohe v stoji, čo znamená, že tu nie sú ortostatické účinky s akýmikoívek liečbami.
Najčastejšie nežiadúce účinky (% pacientov)
N=187 plač. | N=186 FR2,5+2,5 | N=190 FR5+5 | N=188 F5 | N=188 R5 | |
bolest hlavy | 9,1 | 5,9 | 7,4 | 6,9 | 5,9 |
závraty | 5,3 | 4,3 | 3,2 | 5,3 | 6,4 |
únava | 1,6 | 1,1 | 2,6 | <1,0 | 3,2 |
nausea | 2,7 | 1,6 | 1,1 | 1,6 | 3,2 |
periférny edém | 3,7 | 3,8 | 4,7 | 5,9 | 1,6 |
pocit tepla/ | |||||
sčervenanie | <1,0 | 3,8 | 2,6 | 7,4 | 2,7 |
kašeľ | 2,7 | 5,9 | 7,4 | 4,8 | 10,6 |
Obe terapie s kombinovanými viazanými jednotkovými dávkovými formami boli veľmi dobre znášané. Počet pacientov s nežiadúcimi účinkami a počet pacientov s nežiadúcimi účinkami, vyvolávajúcimi ukončenie terapie v skupinách a viazanou kombináciou boli porovnateľné s týmito účinkami u placeba.
Výskyt najčastejších nežiadúcich účinkov pozorovaných počas podania ACE inhibítora (závraty, bolest hlavy, únava, nausea a kašeľ) a počas podania dihydropyridínového kalciového antagonistu (zvýšený srdcový tep, sčervenanie, periférny edém, bolest hlavy a závraty) má sklon byt nižší počas terapie s kombinovanými viazanými jednotkovými dávkovými formami, ako počas terapie s individuálnymi monoterapiami. Je to mimoriadne zrejmé pri najčastejších nežiadúcich účinkoch - kašľa pri ACE inhibítoroch a periférneho edému a začervenania pri dihydropyridínových kalciových antagonistov.
Príklad 4
Výsledky klinickej štúdie hodnotiace účinnosť a znášateľnost kombinovanej viazanej jednotkovej dávkovej formy felodipínu ER a ramiprilu v dávke 2,5+2,5 mg (FR2,5+2,5) v porovnaní s individuálnymi monoterapiami ramiprilom 2,5 mg (R2,5) a felodipínom ER 2,5 mg (F 2,5) podávaných raz denne. Štúdia mala dvojito slepý, multicentrický, 3-ramenný paralelný skupinový dezén. Bola uskutočnená za podobných kritérií ako štúdia v príklade 1 a pri dĺžke liečenia 12 týždňov. Asi 600 pacientov bolo zahrnutých do štúdie. Výsledky merania krvného tlaku 24 hodín po podaní.
Priemerná redukcia v supinovanom DBP a SBP od základnej línie k 12 týždňom (tlaky v mm Hg). Supínovaný BP meraný po 24 hodinách.
Podávané činidlo supinovaný DBP supinovaný SBP
FR2,5+2,5 | -12,0 | - 15,5 |
F 2,5 | -9,6 | -12,0 |
R 2,5 | -9,8 | -11,3 |
Upravený priemerný | rozdiel v zmene od | základneaj línie < |
12 týždňov. Supinovaný : | BP meraný po 24 hodinách. | |
Porovnanie | supinovaný DBP 24 h p-hodnota | supinovaný SBP 24 h p-hodnota |
FR2,5+2,5 VS F2,5 | -2,4 0,01 | -0,4 0,02 |
FR2,5+2,5 vs R2,5 | -1,6 0,07 | -3,9 0,02 |
Naj zvyčajnejši ADE (% pacientov)
N=216 FR 2,5+2,5 | N=213 F 2,5 | N=213 R 2,5 | |
bolesť hlavy | 5,1 | 5,6 | 4,2 |
bolesť v chrbte | 3,7 | 3,8 | 6,6 |
kašeľ | 6,0 | 1,4 | 5,2 |
vazodilatácia | 3,7 | 3,3 | 1,9 |
infekcia | 1,9 | 3,3 | 2,3 |
periférny edém | 2,3 | 3,8 | 0,9 |
závraty | 2,3 | 1,9 | 2,3 |
Príklad 5
Kapsule, obsahujúce ramipril 2,5 mg na nosiči a felodipín 5,0 mg zlisovanú jednotku. Ramipril je uvolňovaný rýchlo (okamžité uvoľňovanie) a felodipín je uvolňovaný po predĺženú periódu (predĺžené uvoľňovanie).
Disolúcia ramiprilu/felodipínu in vitro bola testovaná v 500 ml 0,IM fosfátového pufra pH 6,5 s pridaním 0,4 % cetyltrimetylamóniumbromidu (CTAB). Bolo použité USP disolučpé zariadenie č.2 (lopatka) so stacionárnymi košíčkami pracujúce pri 100 ot./min. Uvoínené hodnoty, v percentách, znamenajú priemerné hodnoty a v zátvorkách sú minimálne - maximálne hodnoty. Bolo testovaných 6 kapsulí. Zloženie kapsule - pozri príklad 9.
Doba (h) | ramipril | felodipín |
0,5 | 102 (100-103) | nestanovené |
1 | nestanovené | 11 (11-13) |
4 | _ || _ | 61 (58-64) |
7 | II | 101 (99-104) |
Príklad 6
Disolúcia ramiprilu/felodipínu in vitro z potiahnutej tablety, obsahujúcej 2,5 mg/5 mg aktívnych substancií, bola testovaná v 500 ml 0,1 M fosfátového pufra pH 6,5 s pridaním 0,4 % cetyltrimetylamóniumbromidu (CTAB). Bolo použité USP disolučné zariadenie č.2 (lopatka) so stacionárnymi košíčkami pracujúce pri 100 ot./min. Uvoínené hodnoty, v percentách, znamenajú priemerné hodnoty a v zátvorkách sú minimálne - maximálne hodnoty. Bolo testovaných 6 kapsulí. Zloženie kapsule - pozri príklad 10.
Doba (h) | ramipril | felodipín |
0,5 | 103 (99-103) | nestanovené |
1 | nestanovené | 9 (8-9) |
4 | _ H — | 53 (50-56) |
7 | _ || — | 90 (86-94) |
Príklad 7
Disolúcia ramiprilu/felodipínu in vitro bola testovaná z vrstvenej tablety, obsahujúcej 2,5 mg/2,5 mg aktívnych substancií v 500.ml 0,1 M fosfátového pufra pH 6,5 s prídavkom 0,4 % cetyltrimetylamóniumbromidu (CTAB). Bolo použité USP disolučné zariadenie č.2 (lopatka) so stacionárnymi košíčkami, pracujúcimi pri 100 ot./min. Uvolnené hodnoty, v percentách, znamenajú priemerné hodnoty a v zátvorkách sú minimálne - maximálne hodnoty. Bolo testovaných 6 kapsulí. Zloženie kapsule - pozri príklad 11.
Doba (h) ramipril felodipín
0,5 (90-103) nestanovené nestanovené 8 (6-9) (51-56) (89-94)
Príklad 8
Disolúcia ramiprilu/felodipínu in vitro z vrstvenej tablety, obsahujúcej 5 mg / 5 mg aktívnych substancií, bola testovaná v 500 ml 0,1 M fosfátového pufra pH 6,5 s prídavkom 0,4 % cetyltrimetylamóniumbromidu (CTAB). Bolo použité USP disolučné zariadenie č.2 (lopatka) so stacionárnymi košíčkami, pracujúcimi pri 100 ot./min. Uvolnené hodnoty, v percentách, znamenajú priemerné hodnoty a v zátvorkách sú minimálne - maximálne hodnoty. Bolo testovaných 6 kapsulí. Zloženie kapsule - pozri príklad 12.
Doba (h) | ramipril | felodipín |
0,5 | 94 (89-100) | nestanovené |
1 | nestanovené | 12 (12-13) |
4 | _ II— | 60 (58-61) |
7 | _ π _ | 95 (93-96) |
Príklad 9
Kapsule, obsahujúce ramipril 2,5 mg na nosiči a felodipín 5,0 mg zlisovanú jednotku. Ramipril je uvoľňovaný rýchlo (okamžité uvoľňovanie) a felodipín je uvoľňovaný počas predĺženej periódy (predĺžené uvoľňovanie).
Jadro felodipínovej tablety bolo konštruované postupom hydrofilnej gélovej matrice ako je popísané v Hydrophilic Matrix Sustained Release Systems Based on Polysacharide Carries Colinem D. Meliou, v Critical Reviews in Therapeutic Drug Carrier Systems, 8(4): 395-421 (1991) nasledovne: Dva rozdielne granulačné roztoky (I a II) boli pripravené a použité na granuláciu práškovej hmoty (III).
Roztok I felodipín
Polyoxyl 40 hydrogénovaný propylgallát etanol
Roztok II
Polyvinylpyrolidón etanol mg/tableta
5,00 ricínový olej 12,50
0,060
30,00 mg/tableta
24,00
300,00
Prášky v granuláte III | mg/tableta |
hydroxypropylmetylcelulóza | 200,00 |
hlinitokremičitan sodný | 94,00 |
laktóza | 56,00 |
mikrokryštalická celulóza | 6,00 |
hydroxypropylcelulóza | 30,00 |
stearylfumarát sodný | 8,60 |
Prášková zmes bola zvlhčená roztokom I a miešaná do homogenity. Potom bol pridaný roztok II a v miešaní sa pokračovalo do homogenity. Sušenie granulátu bolo uskutočnené v sušiarni.
Suchý granutlát bol mletý s použitím oscilačného granulátora Frewitt. Po mletí bol granulát zmiešaný s dalšími 30 mg na tabletu hydroxyprolylmetylcelulózy (HPMC) do homogenity a potom lubrikovaný stearylfumarátom sodným. Konečné miešanie trvalo 3 minúty. Zlisovanie bolo uskutočnené v zariadené Korsch Pharmapress 100 so 7 x 13 razníky (rychované). Meraná tvrdosť získaných tabliet bola pozdĺž najdlhšej osi väčšia ako 20 kPa.
Ramiprilový nosič bol vyrobený nasledujúcim spôsobom:
Poťahový roztok ramipril 3,33 g
HPMC 10,00 g kyselina octová 0,01 M 200 g
EtOH 200 g
Jadro non-pareil inertné jadro 210 g (podíaa USP monografie pre Sugar Spheres)
Zariadenie fluidné lôžke (Wurster zariadenie), postreková dýza: Schlick priemer zasunutej rúrky 50 mm, dĺžka 60 mm
Poťahovací proces vedie ku guľôčkam, majúcim obsah ramiprilu 13,5 mg/g. Jedna z vyššie uvedených tabliet bola naplnená do tvrdých želatínových kapsulí, veíkosť 00, spolu so 185 mg guíôčok, obsahujúcich ramipril.
Vlastnosti získanej kapsuly hmotnosť kapsuly 747 mg obsah felodipínu 5,0 obsah ramiprilu 2,4 mg/kapsula
Príklad 10
Tableta, obsahujúca ramipril v poťahu a felodipín v jadre tablety. Ramipril je uvoíňovaný okamžite zatiaí čo felodipín je uvoíňovaný počas predĺženú dobu.
Jadro felodipínovej tablety bolo konštruované podía zásad hydrofilnej matrice (pozri porovnávací príklad 7) nasledujúcim spôsobom: Boli vyrobené dva rozdielne granulačné roztoky (I a II) a tieto boli použité na granulovanie práškovej hmoty (III).
Roztok I mg/tableta felodipín 5,00
Polyoxyl 40 hydrogenovaný ricínový olej 5,00 propylgalát 0,060 etanol 30,00
Roztok II hydroxypropylcelulóza 10,00 etanol 160,00
Prášky III hydroxypropylmetylcelulóza hlinitokremičitan sodný laktóza mikrokryštalická celulóza stearylfumarát sodný
100,00
47,00
28,00
3,00
4,20
Prášková zmes bola zvlhčená roztokom I a miešaná do homogenity. Potom bol pridaný roztok II a v miešaní sa pokračovalo do homogenity. Sušenie granulátu bolo uskutočnené v sušiarni.
Suchý granulát bol mletý s použitím oscilačného granulátu Frewitt. Po mletí bol granulát lubrikovaný stearylfumarátom sodným a konečné miešanie trvalo 3 minúty. Tabletovanie bolo uskutočnené v tabletovacom zariadení s použitím 9 mm kruhových konkávnych razníc. Meraná tvrdosť získaných tabliet bola približne 7-8 kPa merané na zariadení na meranie tvrdosti Schleuniger.
Felodipínové tablety pripravené ako je uvedené vyššie boli použité ako jadrá v poťahovacom procese počas aplikácie poťahovej vrstvy, obsahujúcej ramipril a ako spojivo hydroxypropylmetylcelulózu (HPMC) 6 cps, rozpustenú v zmesi alkoholu a vodného roztoku kyseliny octovej.
Tabletové jadrá boli potiahnutné nasledujúcim spôsobom:
Poťahovací roztok roztok kyseliny octovej 0,01 M 200 g etanol 200 g
HPCM 6 cps 10 g ramipril 3,46 g
Jadrá felodipín ER tablety 5 mg priemer 9 mm (1000 tabliet) 206 g
Zariadenie fluidné lôžko (Wurster zariadenie), postreková dýza: Schlick priemer zasunutej rúrky 50 mm, dĺžka 60 mm
HPMC bola rozpustená v zmesi vodného roztoku kyseliny octovej a etanolu, potom bol v tomto roztoku rozpustený ramiprilový prášok. Roztok bol nastriekaný na tablety s použitím zariadenia a za podmienok špecifikovaných vyššie. Poťah môže byt alternatívne uskutočnený v inom bežnom zariadení, napr. Accela Coata alebo potahovacích panvách.
Vlastnosti získaných tabliet hmotnosť tablety 216 mg/tableta obsah felodipínu 4,9 mg/tableta obsah ramiprilu 2,4 mg/tableta
Príklad 11
Kombinované vrstvené tablety 2,5 mg/2,5 mg s okamžitým uvoínením ramiprilu a predĺženým uvoíňovaním felodipínu. Zloženie.
Zložka mg/tableta ramipril 2,5 hydroxypropylmetylcelulóza 0,4 laktóza 24,0 kukuričný škrob 1500 48,8 mikrokryštalická celulóza 24,0 stearylfumarát sodný <1,0 čistená voda q.s.
Felodipínová vrstva felodipín 2,5 hydroxypropylcelulóza 10,0 hydroxypropylmetylcelulóza 100 laktóza 28,0 mikrokryštalická celulóza 3,0
Polyoxyl 40 hydrogenovaný ricínový olej 2,5 propylgalát 0,06 hlinitokremičitan sodný 47,0 stearylfumarát sodný < 6 etanol q.s.
Potahová vrstva farebný oxid železa asi 0,3 hydroxypropylmetylcelulóza 7,4 parafín asi 0,1 polyetylénglykol 1,9 oxid titaničitý 0,8 čistená voda q.s.
Ramipril sa granuluje s hydroxypropylmetylcelulózou v čistenej vode. Suchý materiál sa triedi a zmieša s laktózou, kukuričným škrobom a mikrokryštalickou celulózou. Konečné miešanie sa uskutočňuje s preosiatym stearylfumarátom sodným. Felodipínový granulát sa vyrobí oddelenie podlá postupu popísaného v príklade 8. Dva granuláty sa potom zavedú do vrstvového lisu s dvomi plniacimi miestami a zlisujú sa do tabliet.
Tablety boli nakoniec potiahnuté vonkajšou potahovovu vrstvou s použitím bežného zariadenia.
Príklad 12
Kombinované vrstvené tablety s okamžitým uvolňením ramiprilu a s predĺženým uvolňovaním felodipínu 5 mg/5 mg. Zloženie.
Zložka mg/tableta ramipril 5,0 hydroxypropylmetylcelulóza 0,9 laktóza 23,5 kukuričný škrob 1500 46,8 mikrokryštalická celulóza 23,5 stearylfumarát sodný < 1,0 čistená voda q.s.
Felodipínová vrstva felodipin 5,0 hydroxypropylcelulóza 10,0 hydroxypropylmetylcelulóza 100,00 laktóza 28,0 mikrokryštalická celulóza 3,0
Polyoxyl 40 hydrogenovaný ricínový olej 5,0 propylgalát 0,06 hlinitokremičitan sodný 47,0 stearylfumarát sodný < 6 etanol q.s.
Poťahová vrstva farebný oxid železa asi 0,3 hydroxypropylmetylcelulóza 7,5 parafín asi 0,1 polyetylénglykol 1,9 oxid titaničitý 0,8 čistená voda asi 65
Výrobný proces pozri príklad 11.
Claims (3)
1. Farmaceutický prípravok na orálne podanie, obsahujúci kombináciu
a) ACE inhibítora ramiprilu alebo jeho farmaceutický prijatelnú sol a
b) dihydropyridínové zlúčeniny vybrané zo skupiny, zahŕňajúce felodipín, nitrendipín, nifedipín a lacidipín, alebo ich farmaceutický prijateľnú soľ, vyznačujúci sa tým, že
1) ramipril je v okamžite uvoľňujúcej forme,
2) dihydropyridínová zlúčenina je v predľžene (ER) uvoľňujúcej forme,
3) kombinácia je v pevnej viazanej jednotkovej dávkovej forme.
Farmaceutický prípravok podľa nároku 1, novou zlúčeninou je felodipín.
kde dihydropyridíFarmaceutický prípravok podľa nároku 1, novou zlúčeninou je nitrendipín.
kde dihydropyridíFarmaceutický prípravok podľa novou zlúčeninou je nifedipín nároku 1, kde dihydropyridíFarmaceutický prípravok podľa novou zlúčeninou je lacidipín nároku 1, kde dihydropyridí6. Farmaceutický prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, kde množstvo ramiprilu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli je 1 až 10 mg a množstvo dihydropyridínovéj zlúčeniny alebo jej farmaceutický prijateľnej soli je 1 až 70 mg na dávkovú jednotku.
7. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, kde množstvo ramiprilu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli je 1 až 5 mg a množstvo dihydropyridínovej zlúčeniny alebo jej farmaceutický prijatelnej soli je 1 až 60 mg na dávkovú jednotku.
8. Farmaceutický prípravok podlá nároku 6, kde množstvo ako ramiprilu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli tak množstvo dihydropyridínovej zlúčeniny alebo jej farmaceutický prijatelnej soli je 1 až 5 mg na dávkovú jednotku.
9. Farmaceutický prípravok podlá nároku 6, kde množstvo ako ramiprilu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli tak množstvo dihydropyridínovej zlúčeniny alebo jej farmaceutický prijatelnej soli je 1 až 3 mg na dávkovú jednotku.
10. Farmaceutický prípravok podlá nároku 8 až 9, kde dávkový kvocient zložiek je 1:1.
11. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokoľvek z nárokov 1 až
10, kde ER formulácia je obsiahnutá v hydrofilnej gélovej matrici.
12. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokoľvek z nárokov 1 až
11, kde pevnou viazanou jednotkovou dávkovou formou je kapsula.
13. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11, kde pevnou viazanou jednotkovou dávkovou formou je tableta .
14. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 13, kde ramiprilová zložka je obsiahnutá v potahovej vrstve, ktorá obklopuje dihydropyridínovú ER zložku.
15. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokolvek z nárokov 13 alebo 14, kde dihydropyridínová ER zložka je v tabletovej vrstve, ktorá je pripojená k ďalšej tabletovej vrstve, obsahujúcej ramiprilovú zložku, alebo prípadne, kde dihydropyridínová ER zložka je v tabletovej vrstve, ktorá je spojená, nepriamo cez jednu alebo viac vrstiev bez aktívnych zložiek, s ďalšou tabletovou vrstvou, obsahujúcou ramiprilovú zložku.
16. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokolvek z nárokov 1 až 11, 13 alebo 14, kde jedna zo zložiek je obsiahnutá v menšej časti,.ktorá je obsiahnutá vo väčšej, oddelenej časti, obsahujúcej ďalšiu zložku.
17. Spôsob výroby farmaceutického prípravku podlá ktoréhokolvek z nárokov 1 až 11, alebo 13 až 16, vyznačujúci sa tým, že ramiprilové a dihydropyridínové ER zložky sú zlisované do tabliet v tabletovacom zariadení.
18. Spôsob výroby farmaceutického prípravku podlá ktoréhokolvek z nárokov 1 až 11, 13, 15 alebo 16, vyznačujúci sa tým, že tabletová vrstva, obsahujúca ramiprilovú zložku, je pripojená k tabletovej vrstve, obsahujúcej dihydropyridínovú ER substanciu za vzniku kombinovanej tablety.
19. Spôsob podlá ktoréhokolvek z nárokov 17 alebo 18, vyznačujúci sa tým, že tabletový produkt je potiahnutý farmaceutický prijatelným poťahom.
20. Spôsob výroby farmaceutického prípravku podlá nároku 12, vyznačujúci sa tým, že ramipril a forma dihydropyridínu s predĺženým uvolňovaním sú uzatvorené do kapsuly.
21. Farmaceutický prípravok podlá ktoréhokolvek z nárokov 1 až 16 na použitie pri prevencii alebo liečení chorôb kardiovaskulárneho systému, najmä hypertenzie.
22. Použitie prípravku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16 vo výrobe liečiva zamýšľaného na liečenie chorôb v kardiovasku lárnom systéme.
23. Farmaceutický prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16 na použitie v terapii.
24. Farmaceutický prípravok podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16 na použitie pri prevencii alebo liečbe chorôb kardiovaskulárneho systému, najmä hypertenzie cicavcov vrátane človeka .
25. Spôsob prevencie alebo liečenia hypertenzie cicavcov, vrátane človeka, zahŕňajúci podanie účinného množstva farmaceutického prípravku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16 pacientovi v prípade takejto liečby.
26. Spôsob prevencie alebo liečenia hypertenzie cicavcov, vrátane človeka, zahŕňajúci podanie raz denne účinného množstva farmaceutického prípravku podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 16 pacientovi v prípade takejto liečby.
27. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 25 alebo 26, kde sa farmaceutický prípravok podáva raz denne.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SE9402924A SE9402924D0 (sv) | 1994-09-02 | 1994-09-02 | Novel pharmaceutical composition |
SE9402925A SE9402925D0 (sv) | 1994-09-02 | 1994-09-02 | Novel oral pharmaceutical composition |
PCT/SE1995/000972 WO1996007400A1 (en) | 1994-09-02 | 1995-08-30 | Novel pharmaceutical composition containing the ace inhibitor ramipril and a dihydropyridine compound |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK55896A3 true SK55896A3 (en) | 1997-03-05 |
SK283633B6 SK283633B6 (sk) | 2003-11-04 |
Family
ID=26662130
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK558-96A SK283633B6 (sk) | 1994-09-02 | 1995-08-30 | Farmaceutický prípravok obsahujúci ACE inhibítor ramipril a dihydropyridínovú zlúčeninu, spôsob výroby farmaceutického prípravku a jeho použitie |
Country Status (33)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6086919A (sk) |
EP (1) | EP0726766B1 (sk) |
JP (1) | JP3776931B2 (sk) |
KR (1) | KR100438133B1 (sk) |
CN (1) | CN1134665A (sk) |
AT (1) | ATE217187T1 (sk) |
AU (1) | AU695865B2 (sk) |
CA (1) | CA2174338C (sk) |
CZ (1) | CZ292224B6 (sk) |
DE (2) | DE726766T1 (sk) |
DK (1) | DK0726766T3 (sk) |
EE (1) | EE03550B1 (sk) |
EG (1) | EG24435A (sk) |
ES (1) | ES2091173T3 (sk) |
FI (1) | FI117616B (sk) |
GR (1) | GR960300055T1 (sk) |
HK (1) | HK1001811A1 (sk) |
HU (1) | HU226894B1 (sk) |
IL (1) | IL115059A (sk) |
IS (1) | IS1781B (sk) |
MX (1) | MX9601586A (sk) |
MY (1) | MY119489A (sk) |
NO (1) | NO308694B1 (sk) |
NZ (2) | NZ292298A (sk) |
PL (1) | PL186745B1 (sk) |
PT (1) | PT726766E (sk) |
RU (1) | RU2184563C2 (sk) |
SA (1) | SA95160287B1 (sk) |
SI (1) | SI0726766T1 (sk) |
SK (1) | SK283633B6 (sk) |
TR (1) | TR199501077A2 (sk) |
TW (1) | TW483763B (sk) |
WO (1) | WO1996007400A1 (sk) |
Families Citing this family (53)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19715594A1 (de) | 1997-04-15 | 1998-10-22 | Bayer Ag | Analgetika-Kombination |
AU1042199A (en) * | 1998-11-06 | 2000-05-29 | Boehringer Ingelheim International Gmbh | Antihypertensive medicaments containing lacidipine and telmisartan |
PE20001302A1 (es) * | 1998-11-27 | 2000-11-30 | Hoffmann La Roche | Preparaciones de una combinacion farmaceutica que contiene carvedilol e hidroclorotiazida |
KR100356374B1 (ko) * | 2000-09-14 | 2002-10-19 | 사회복지법인삼성생명공익재단(삼성서울병원) | 안지오텐신 전환효소 억제제의 부작용으로 발생하는마른기침을 저해하기 위한 철분을 포함하는 기침 저해조성물 |
CA2357982A1 (en) * | 2001-09-28 | 2003-03-28 | Bernard Charles Sherman | Solid compositions comprising ramipril |
MXPA04006892A (es) * | 2002-01-15 | 2004-10-15 | Ranbaxy Lab Ltd | Composiciones farmaceuticas estables que comprenden inhibidor(es) ace. |
US6844361B2 (en) * | 2002-02-04 | 2005-01-18 | Aventis Pharma Deutschland Gmbh | Pharmaceutical composition comprising a sodium hydrogen exchange inhibitor and an angiotensin converting enzyme inhibitor |
US20030175342A1 (en) * | 2002-03-14 | 2003-09-18 | Karl Kolter | Coated pharmaceutical single-unit delayed-release forms, based on polyvinyl acetate |
US20030211149A1 (en) * | 2002-05-07 | 2003-11-13 | Sherman Bernard Charles | Extended release tablets comprising felodipine |
US6663892B1 (en) | 2002-08-19 | 2003-12-16 | L. Perrigo Company | Multiple portion tablet |
US20050101640A1 (en) * | 2002-10-16 | 2005-05-12 | Recordati Ireland Limited | Lisinopril/lercanidipine combination therapy |
US20040147566A1 (en) * | 2002-10-16 | 2004-07-29 | Amedeo Leonardi | Lisinopril/lercanidipine combination therapy |
BR0317028A (pt) * | 2002-12-10 | 2005-10-25 | Novartis Ag | Combinação de um inibidor de dpp-iv e um composto de ppar-alfa |
GB0301471D0 (en) * | 2003-01-22 | 2003-02-19 | Biochemie Gmbh | Organic compounds |
DK1635792T3 (da) * | 2003-06-26 | 2009-06-15 | Teva Pharma | Stabile farmaceutiske sammensætninger af 2-aza-bicyklo-3.3.0-oktan-3-carboxylsyrederivater |
AU2004275777A1 (en) * | 2003-09-24 | 2005-04-07 | Combinatorx, Incorporated | Therapeutic regimens for administering drug combinations |
DE102004008804A1 (de) * | 2004-02-20 | 2005-09-08 | Boehringer Ingelheim Pharma Gmbh & Co. Kg | Mehrschichttablette |
GB2411355B (en) | 2004-02-27 | 2006-02-22 | Niche Generics Ltd | Pharmaceutical composition |
TW200534879A (en) * | 2004-03-25 | 2005-11-01 | Bristol Myers Squibb Co | Coated tablet formulation and method |
US7829720B2 (en) * | 2004-05-04 | 2010-11-09 | Bristol-Myers Squibb Company | Process for preparing atazanavir bisulfate and novel forms |
US20050256314A1 (en) * | 2004-05-04 | 2005-11-17 | Soojin Kim | Process employing controlled crystallization in forming crystals of a pharmaceutical |
US20050288343A1 (en) * | 2004-05-19 | 2005-12-29 | Andrew Rusowicz | Process of preparing substituted carbamates and intermediates thereof |
US7622137B2 (en) * | 2004-05-21 | 2009-11-24 | Accu-Break Technologies, Inc. | Dosage forms contained within a capsule or sachet |
US7838031B2 (en) | 2004-05-21 | 2010-11-23 | Lawrence Solomon | Method of administering a partial dose using a segmented pharmaceutical tablet |
US7780985B2 (en) * | 2005-07-12 | 2010-08-24 | Accu-Break Technologies, Inc. | Tablets having a printed separation mark to guide breaking |
WO2005112898A1 (en) * | 2004-05-21 | 2005-12-01 | Accu-Break Pharmaceuticals, Inc. | Pharmaceutical tablets having a relatively inactive segment |
US7318935B2 (en) * | 2004-05-21 | 2008-01-15 | Accu-Break Technologies, Inc. | Pharmaceutical tablets with active and inactive segments |
US7713547B2 (en) | 2004-05-21 | 2010-05-11 | Accu-Break Pharmaceuticals, Inc. | Method of administering a partial dose of a segmented pharmaceutical tablet |
US7329418B2 (en) * | 2004-05-21 | 2008-02-12 | Accu Break Technologies, Inc. | Pharmaceutical tablets having height greater than width |
TWI415635B (zh) * | 2004-05-28 | 2013-11-21 | 必治妥施貴寶公司 | 加衣錠片調製物及製備彼之方法 |
KR100593795B1 (ko) | 2004-10-12 | 2006-06-30 | 대원제약주식회사 | 안정성이 개선된 라미프릴을 포함하는 경구투여용 제제 |
CA2586547A1 (en) * | 2004-11-05 | 2006-05-11 | King Pharmaceuticals Research & Development, Inc. | Stabilized individually coated ramipril particles, compositions and methods |
KR100714616B1 (ko) * | 2005-06-23 | 2007-05-07 | 삼성전기주식회사 | 지수 함수 발생기 및 이를 이용한 가변 이득 증폭기 |
BRPI0614417A2 (pt) * | 2005-07-28 | 2011-03-29 | Reliant Pharmaceuticals Inc | composições farmacêuticas compreendendo bloqueadores de canais de cálcio de dihidropiridina e ácidos graxos de Èmega-3 e métodos de tratamento utilizando as mesmas |
EP1948136A1 (en) * | 2005-11-07 | 2008-07-30 | King Pharmaceuticals Research and Development, Inc. | Compositions of stabilized ramipril in combination with another active agent |
JP5259413B2 (ja) * | 2005-11-18 | 2013-08-07 | エーシーシーユー−ブレイク テクノロジーズ,インク. | セグメント化した薬の剤形 |
US20070237815A1 (en) * | 2006-04-06 | 2007-10-11 | Lawrence Solomon | Dosage forms and methods comprising amlodipine and chlorthalidone |
RU2008145115A (ru) * | 2006-04-19 | 2010-05-27 | Тева Фармасьютикл Индастриес Лтд. (Il) | Стабильные фармацевтические композиции производственных соединений 2-аза-бицикло[3.3.0]-октан-3-карбоновой кислоты |
CA2671200A1 (en) * | 2006-07-21 | 2008-01-24 | Lab International Srl | Hydrophilic abuse deterrent delivery system |
US20110086092A1 (en) * | 2006-08-08 | 2011-04-14 | Accu-Break Technologies, Inc. | Pharmacuetical tablets containing a plurality of active ingredients |
JP2010511627A (ja) * | 2006-11-30 | 2010-04-15 | エーシーシーユー−ブレイク テクノロジーズ,インク. | 分割可能な浸透性剤形及びその使用方法 |
GB0624087D0 (en) * | 2006-12-01 | 2007-01-10 | Selamine Ltd | Ramipril combination salt |
GB0624084D0 (en) * | 2006-12-01 | 2007-01-10 | Selamine Ltd | Ramipril amino acid salts |
GB0624090D0 (en) * | 2006-12-01 | 2007-01-10 | Selamine Ltd | Ramipril amine salts |
SI2178513T1 (sl) * | 2007-06-22 | 2011-05-31 | Bristol Myers Squibb Co | Tabletni sestavki vsebujoäśi atazanavir |
EP2178512B1 (en) * | 2007-06-22 | 2011-03-09 | Bristol-Myers Squibb Company | Tableted compositions containing atazanavir |
DE602008005316D1 (de) * | 2007-06-22 | 2011-04-14 | Bristol Myers Squibb Co | Tablettierte atazanavirhaltige zusammensetzungen |
PT2170292E (pt) * | 2007-06-22 | 2014-03-06 | Bristol Myers Squibb Holdings Ireland | Composições de comprimido contendo atazanavir |
EP2249815B1 (en) * | 2008-01-25 | 2020-06-24 | Laboratoires Majorelle | Combinations of oral medicaments bonded by a wrapping |
PE20110591A1 (es) | 2008-07-28 | 2011-09-15 | Takeda Pharmaceutical | Composicion farmaceutica estabilizada a base de un compuesto no peptidico |
DE102008059206A1 (de) | 2008-11-27 | 2010-06-10 | Bayer Schering Pharma Aktiengesellschaft | Pharmazeutische Darreichungsform enthaltend Nifedipin oder Nisoldipin und einen Angiotensin-II Antagonisten und/oder ein Diuretikum |
SI23149A (sl) | 2009-09-21 | 2011-03-31 | Silverstone Pharma | Nove benzatinske soli ACE inhibitorjev, postopek za njihovo pripravo in njihova uporaba za zdravljenje kardiovaskularnih bolezni |
CN101843892B (zh) * | 2010-05-18 | 2013-03-06 | 广州白云山制药股份有限公司广州白云山制药总厂 | 包括依那普利速释部分和非洛地平缓释部分的药物组合物制剂 |
Family Cites Families (17)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1670827C3 (de) * | 1967-03-20 | 1974-10-24 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | 4-(2'-Nitrophenyl)-2,6-dimethyl-3,5-dicarbmethoxy-1,4-dihydropyridin |
DE2117571C3 (de) * | 1971-04-10 | 1979-10-11 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Unsymmetrische 1,4-Dihydropyridin-33-dicarbonsäureester, Verfahren zu ihrer Herstellung sowie ihre Verwendung als Arzneimittel |
SE429652B (sv) * | 1978-06-30 | 1983-09-19 | Haessle Ab | 2.6-dimetyl-4-(2.3-diklorfenyl)-1.4-dihydropyridin-3.5-dikarboxylsyra-3-metylester-5-etylester |
DE3413710A1 (de) * | 1984-04-12 | 1985-10-24 | Hoechst Ag, 6230 Frankfurt | Verfahren zur behandlung der herzinsuffizienz |
NZ212895A (en) * | 1984-08-22 | 1988-07-28 | Glaxo Spa | 1,4-dihydropyridine derivatives and pharmaceutical compositions |
DE3437917A1 (de) * | 1984-10-17 | 1986-04-17 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Kombination von dihydropyridinen mit ace-hemmern sowie ihre verwendung in arzneimitteln |
DE3633496A1 (de) * | 1986-10-02 | 1988-04-14 | Hoechst Ag | Kombination von angiotensin-converting-enzyme-hemmern mit calciumantagonisten sowie deren verwendung in arzneimitteln |
DE3704661A1 (de) * | 1987-02-14 | 1988-08-25 | Hoechst Ag | Annelierte azepinon- und azocinon-derivate, verfahren zu ihrer herstellung, diese enthaltende mittel und ihre verwendung, sowie zwischenprodukte bei ihrer herstellung |
US4743450A (en) * | 1987-02-24 | 1988-05-10 | Warner-Lambert Company | Stabilized compositions |
CA1323833C (en) * | 1987-04-28 | 1993-11-02 | Yatindra M. Joshi | Pharmaceutical compositions in the form of beadlets and method |
DE3739690A1 (de) * | 1987-11-24 | 1989-06-08 | Hoechst Ag | Stabilisierte arzneistoffe, verfahren zu ihrer herstellung sowie stabile arzneizubereitungen |
TW197945B (sk) * | 1990-11-27 | 1993-01-11 | Hoechst Ag | |
DE4109134A1 (de) * | 1991-03-20 | 1992-09-24 | Knoll Ag | Erzeugnisse, enthaltend verapamil und trandolapril |
CA2070085A1 (en) * | 1991-05-31 | 1992-12-01 | Gerald P. Polli | Ace inhibitor and calcium channel blocker for use in treating hypertension |
US5160744A (en) * | 1991-06-27 | 1992-11-03 | Alza Corporation | Verapmil therapy |
US5178867A (en) * | 1991-08-19 | 1993-01-12 | Alza Corporation | Dosage form for delivering drug in short-time period |
PT804229E (pt) * | 1995-03-16 | 2003-06-30 | Pfizer | Utilizacao de amlodipina de um dos seus sais ou defelodipina em combinacao com um inibidor da en zima de conversao da angiotensina (ace) para no fabrico de um medicamento destinado ao tratamento da insuficiencia cardiaca congestiva nao isquemica |
-
1995
- 1995-08-21 TW TW084108719A patent/TW483763B/zh not_active IP Right Cessation
- 1995-08-24 MY MYPI95002506A patent/MY119489A/en unknown
- 1995-08-24 IL IL11505995A patent/IL115059A/xx not_active IP Right Cessation
- 1995-08-29 TR TR95/01077A patent/TR199501077A2/xx unknown
- 1995-08-30 JP JP50941696A patent/JP3776931B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-30 DE DE0726766T patent/DE726766T1/de active Pending
- 1995-08-30 SK SK558-96A patent/SK283633B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1995-08-30 DE DE69526640T patent/DE69526640T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-30 PL PL95314084A patent/PL186745B1/pl unknown
- 1995-08-30 CZ CZ19961173A patent/CZ292224B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1995-08-30 AT AT95930771T patent/ATE217187T1/de active
- 1995-08-30 DK DK95930771T patent/DK0726766T3/da active
- 1995-08-30 US US08/522,267 patent/US6086919A/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-30 NZ NZ292298A patent/NZ292298A/en not_active IP Right Cessation
- 1995-08-30 AU AU34029/95A patent/AU695865B2/en not_active Expired
- 1995-08-30 HU HU9601146A patent/HU226894B1/hu unknown
- 1995-08-30 ES ES95930771T patent/ES2091173T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-30 KR KR1019960702254A patent/KR100438133B1/ko active IP Right Grant
- 1995-08-30 SI SI9530603T patent/SI0726766T1/xx unknown
- 1995-08-30 EP EP95930771A patent/EP0726766B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-30 CA CA002174338A patent/CA2174338C/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-08-30 PT PT95930771T patent/PT726766E/pt unknown
- 1995-08-30 WO PCT/SE1995/000972 patent/WO1996007400A1/en active IP Right Grant
- 1995-08-30 RU RU96112139/14A patent/RU2184563C2/ru active
- 1995-08-30 CN CN95190823A patent/CN1134665A/zh active Pending
- 1995-08-30 EE EE9600072A patent/EE03550B1/xx unknown
- 1995-08-31 EG EG73295A patent/EG24435A/xx active
- 1995-10-03 SA SA95160287A patent/SA95160287B1/ar unknown
-
1996
- 1996-04-18 IS IS4337A patent/IS1781B/is unknown
- 1996-04-29 MX MX9601586A patent/MX9601586A/es unknown
- 1996-04-29 NO NO961726A patent/NO308694B1/no not_active IP Right Cessation
- 1996-05-02 FI FI961863A patent/FI117616B/fi not_active IP Right Cessation
- 1996-10-31 GR GR960300055T patent/GR960300055T1/el unknown
-
1998
- 1998-01-08 NZ NZ329556A patent/NZ329556A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-02-05 HK HK98100840A patent/HK1001811A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6086919A (en) | Pharmaceutical composition containing the ace inhibitor ramipril and a dihydropyridine compound | |
KR101234940B1 (ko) | 안정한 서방출형의 경구 투여용 조성물 | |
US6558701B2 (en) | Multilayer tablet for administering a fixed combination of tramadol and diclofenac | |
US7741374B1 (en) | Methods of use of fenofibric acid | |
CZ298851B6 (cs) | Tableta pro rízené podávání úcinných látek | |
KR101414814B1 (ko) | 염산레르카니디핀 및 발사르탄을 포함하는 복합 제제 및 이의 제조방법 | |
SK6452002A3 (en) | Oral dosage unit comprising mirtazapine | |
CN102247366B (zh) | 包括依那普利和非洛地平的药物组合物缓释制剂 | |
JPH08333259A (ja) | スクラルファート含有製剤組成物 | |
EP0884054B9 (en) | Fixed-dose association of an angiotensin-converting enzyme inhibitor and of a calcium channel antagonist for the treatment of cardiovascular illnesses | |
US9364451B1 (en) | Alternating sympathomimetic therapy for the treatment of respiratory ailments | |
US20110020445A1 (en) | Extended release pharmaceutical compositions of levetiracetam | |
KR102267965B1 (ko) | 베타 차단제, 전환 효소 억제제 및 항고혈압제 또는 nsaid를 포함하는 약학적 조성물 | |
KR102066832B1 (ko) | 텔미사르탄 또는 그의 약제학적으로 허용가능한 염을 포함하는 인습성 및 용출률이 향상된 제제 | |
WO1998015290A1 (en) | PHARMACEUTICAL COMPOSITIONS COMPRISING HMG-CoA REDUCTASE INHIBITORS, IN PARTICULAR FLUVASTATIN | |
EP2848260B1 (en) | Novel formulations of thiocolchicoside | |
CN112294771A (zh) | 速放医药组合物 | |
UA43854C2 (uk) | Фармацевтичний препарат для перорального прийому, спосіб одержання вказаного препарату (варіанти) та спосіб профілактики або лікування гіпертензії | |
CN101239036A (zh) | 含有血管紧张素转化酶抑制剂雷米普利和二氢吡啶类化合物的新药物组合物 | |
KR20090104785A (ko) | 안정한 서방출형의 경구 투여용 조성물 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK4A | Patent expired |
Expiry date: 20150830 |