SK330692A3 - Method for preparation of 1r, cis-2,2-dimethyl-3-formyl- -cyclopropane-1-carboxylic acid lactone and intermediates - Google Patents

Method for preparation of 1r, cis-2,2-dimethyl-3-formyl- -cyclopropane-1-carboxylic acid lactone and intermediates Download PDF

Info

Publication number
SK330692A3
SK330692A3 SK3306-92A SK330692A SK330692A3 SK 330692 A3 SK330692 A3 SK 330692A3 SK 330692 A SK330692 A SK 330692A SK 330692 A3 SK330692 A3 SK 330692A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
acid
cis
dimethyl
alkaline earth
cyclopropane
Prior art date
Application number
SK3306-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK278847B6 (sk
Inventor
Francis Brion
Colette Colladant
Jacques Lagouardat
Jacques Scholl
Original Assignee
Roussel Uclaf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel Uclaf filed Critical Roussel Uclaf
Publication of SK278847B6 publication Critical patent/SK278847B6/sk
Publication of SK330692A3 publication Critical patent/SK330692A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D307/26Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member
    • C07D307/30Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D307/32Oxygen atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/93Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems condensed with a ring other than six-membered

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Furan Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Oblasú techniky
Predmetom vynálezu je spôsob prípravy laktónu kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-l-karboxylovej a medziprodukty. .
Doterajší stav techniky
Zlúčenina podlá vzorca (I) je opísaná vo francúzskom patente č. l 580 474. Jedná sa o významný medziprodukt pri syntéze známych esterov, ktoré vykazujú insekticídnu aktivitu tak, ako to vyplýva z francúzskeho patentu 2 396 006.
Zlúčenina podía vzorca (IX) používaná na začiatku spôsobu podlá vynálezu je známa napríklad z publikácie Agr. Biol. Chem., vol. 29, no. 8, str. 784 (1965).
Podstata vynálezu
Spôsob prípravy zlúčeniny vzorca (I)
(I) vyznačujúci sa tým, že sa na zlúčeninu vzorca (II) coo;
(II)
II o
-2^ s konfiguráciou ÍR, cis pôsobí halogénanom alkalického kovu, halogénanom kovu alkalickej zeminy alebo horčíka, za účelom prípravy zlúčeniny s vzorcom (III)
(III) s konfiguráciou ÍR, cis, ktorá môže rovnako existovať v cyklickej forme laktónu (III')
pričom jedna alebo druhá forma sa vyskytujú ako zmes diastereoizomérov a vo forme soli alkalických kovov, soli kovu alkalickej zeminy alebo horčíka, z ktorých sa v tomto prípade izoluje kyselina a potom diastereoizoméry, ďalej sa pôsobí nä zlúčeninu so zložením podlá vzorca (III) alebo (III') vo forme zmesi diastereoizomérov alebo separovaných diastereoizomérov alebo ich solí oxidačným činidlom v záujme prípravy zlúčeniny vzorca (I).
Halogénan alkalického kovu, halogénan kovu alkalickej zeminy alebo horčíka môže byť chlórnan, brómnan alebo jódnan sodný, draselný, lítny, vápenatý alebo horečnatý, s výhodou však chlórnan sodný.
Pri uskutočňovaní spôsobu podlá vynálezu za výhodných podmienok sa používajú aspoň 4 ekvivalenty halogénanu alkalického kovu alebo halogénanu kovu alkalickej zeminy a najmä chlórnan sodný a pracuje sa pri teplote, ktorá sa môže pohybovat od -10 do +20°C a s výhodou od -5 do +5C vo vodnej f áze.
Naviac môže byt výhodné pracovat v prítomnosti bázického činidla, ktoré je možné zvolit najmä zo skupiny tvorenej hydroxidmi alkalických kovov a hydroxidmi kovov alkalických zemín s výhodou hydroxidmi sodíka, draslíka alebo vápnika.
Eventuálnu separáciu diastereoizomérov podlá vzorca (III) a (Ilľ) je možné vykonat klasickými prostriedkami, najmä pomocou chromatografie a kryštalizácie. Príklady sú opísané v ďalšom texte v experimentálnej časti.
Izoláciu kyseliny podlá vzorca (III) alebo (III1) je možné uskutočnit okyslením reakčného prostredia, s výhodou po znížení oxidačného potenciálu redukčným činidlom, napr. tiosíranom sodným a potom extrakciou klasickými prostriedkami. Izoláciu soli je možné uskutočnit tak, že sa reakčné prostredie, s výhodou po odstránení oxidačného potenciálu, vysuší.
Oxidačné činidlo, ktorým sa pôsobí na zlúčeninu podlá vzorca (III) alebo (Ilľ), môže byt zvolené najmä zo skupiny tvorenej halogénovými kyselinami, halogénanmi alkalických alkalických kovov, halogénanmi kovu alkalickej zeminy a horčíka, manganistanom draselným, kyselinou chrómovou, kyselinou jodistou a alkalickými vizmutičnanmi. Môže to tiež byt napríklad oxid manganičitý alebo perboritan. Prednost sa však venuje halogénovej kyseline a osobitne kyseline chlórne j .
Za výhodných podmienok rozpracovania tohto vynálezu sa halogénová kyselina používaná ako oxidačné činidlo získava ? / na mieste z halogenanu alkalického kovu, halogenanu kovu alkalickej zeminy alebo horčíka v kyslom prostredí. Rovnako kyselinu chlórnu je možné takto na mieste získat z chlórnanu sodného.
Kyselina použitá na uvoľnenie kyseliny chlórnej sa s výhodou volí zo skupiny tvorenej nižšími karboxylovými kyselinami ako je kyselina octová alebo propiónová, rovnako ako roztokmi boritanov, fosforečnanov a octanov s primeraným pH.
Cielom vynálezu je uskutočnil hore definovaný spôsob, ktorý sa vyznačuje tým, že sa postupuje bez bezprostrednej izolácie zlúčeniny podľa vzorca (III) alebo (III').
V tomto prípade môžu byt podmienky spôsobu a najmä použité oxidačné činidlo rovnaké ako hore definované podmienky. Napriek tomu, má prednost využitie halogénovej kyseliny alebo halogenanu alkalického kovu alebo halogenanu kovu alkalickej zeminy. Pracuje sa teda s výhodou tak, že sa na začiatku použije množstvo väčšie ako 4 ekvivalenty halogenanu, najmä potom chlórnanu sodného.
Z predchádzajúceho textu vyplýva, že spôsob spočívajúci v tom, že sa produkt podlá vzorca (II) uvedie do prítomnosti jediného halogenanu, ktorý súčasne pôsobí ako oxidačné činidlo, spadá do rámca vynálezu. Tento spôsob je znázornený v experimentálnej časti.
Pre informáciu a bez akéhokoľvek obmedzujúceho účinku pre vynález je možné uviest, že pôsobenie halogenanu vo vodnom prostredí na zlúčeninu podľa vzorca (II) vedie k vzniku zlúčenín mono- a polyhalogénových na retazci v polohe 3, pričom sú tieto zlúčeniny medziproduktmi pri vytváraní zlúčeniny podlá vzorca (III) alebo (llľ). Tieto zlúčeniny - medziprodukty predstavujú jeden z predmetov francúzskej patentovej
- 5 prihlášky č. 9 113 776 podanej v rovnaký deň ako táto patentová prihláška prihlasovateiom a rovnako s názvom Spôsob prípravy laktónu kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-l-karboxylovej a medziproduktov a halogenanov.
Vynález má za ciel pripraviť nové priemyslové produkty a najmä medziprodukty potrebné na uskutočnenie postupu podlá vynálezu, zlúčeniny podlá vzorca (III) a (Ilľ), ako je to hore definované, ako tiež ich soli alkalických kovov, soli kovov alkalických zemín a horčíka vo forme zmesi diastereoizomérov alebo separovaných diastereoizomérov.
Vynález vysvetlujú nasledujúce príklady, bez toho aby ho akýmkolvek spôsobom obmedzovali.
Príklady rozpracovania vynálezu
Príklad 1
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-lkarboxylovej alebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimetyl4-oxo-3-oxabicyklo[3.1.0]hexán-2-ol
Stupeň A
Kyselina ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(hydroxykarboxymetyl)-cyklopropán-l-karboxylová
K 1 g roztoku kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(2-oxopropyl) cyklopropán-l-karboxylovej v 10 cm3 vody sa pridá 13,2 cm3 vodného roztoku chlórnanu sodného pri 47’ chlorometrických. Miešanie pri teplote miestnosti prebieha dve hodiny, potom sa pridá 2,2 cm3 roztoku chlórnanu sodného a pokračuje sa v miešaní počas 30 minút. Oxidačný potenciál prostredia sa odstráni pridaním vodného roztoku tiosíranu sodného, potom
- 6 sa okyslí na pH 2,5 pridaním koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej a saturuje sa síranom amónnym. Vykoná sa extrakcia metylénchloridom a octanom etylnatým, vysuší sa organická fáza a odparí sa. Získa sa požadovaná kyselina, ktorú je možné prekryštalizovať v izopropylétere.
Stupeň B
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-1karboxylovej g získanej kyseliny ako je to opísané v stupni A sa zmieša s 54 cm3 vody, 26 cm3 kyseliny octovej a 40 cm3 metylénchloridu. Za miešania počas 30 minút sa pri teplote miestnosti pridá 16 cm3 vodného roztoku chlórnanu sodného pri 48° chlorometrických. Miešanie pokračuje počas jednej hodiny, potom sa oxidačný potenciál prostredia rozruší pridaním vodného roztoku tiosíranu sodného. Okyslí sa na pH
2.5 pridaním koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej a saturuje sa pridaním síranu amónneho. Vykoná sa extrakcia metylénchloridom a po vysušení a odparení rozpúšťadla sa získa 2,68 g požadovaného surového laktónu. 2 g produktu sa zavedie do zmesi voda-toluén, odstriedi sa a vysuší. Výťažok je
1.6 g očakávaného produktu. Bod topenia = 113°C, α20θ = -110,5’ (c = 1 % DMF).
Príklad 2
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-lkarboxylovej alebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimetyl4-oxo-3-oxabicyklo[3.1.0]hexán-2-ol mg kyseliny získanej podía stupňa A príkladu 1 sa zmieša pri teplote miestnosti s l cm3 vody, potom sa pridá 15 mg manganistanu draselného a mieša pri laboratórnej te7 plote 20 hodín. Potom sa postupuje rovnako ako v stupni B príkladu 1 s výnimkou okyslenia a získa sa požadovaný produkt s výťažkom asi 50 %.
Príklad 3
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-1karboxylovej alebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa) )-6,6-dimetyl 4-oxo-3-oxabicyklo[ 3.1.0 J hexán-2-ol
Pri laboratórnej teplote sa zmieša 20 mg kyseliny získanej v stupni A príkladu 1 s 1 cm3 vody, potom sa pridá sulfochrómová zmes v miernom nadbytku. Pri teplote miestnosti sa mieša 20 hodín. S vzorkou sa postupuje ako v stupni B príkladu 1, s výnimkou okyslenia a získa sa očakávaný produkt s výťažkom okolo 50 %.
Príklad 4
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-lkarboxylovej alebo (1S—(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimetyl 4-oxo-3-oxabicyklo[ 3.1.0 ] hexán-2-ol
Pri normálnej teplote sa 20 mg kyseliny získanej v stupni A príkladu 1 zmieša s l cm vody, potom sa pridá 20 mg kyseliny jodistej a mieša pri laboratórnej teplote 20 hodín.
S vzorkou sa postupuje ako v stupni B príkladu 1, s výnimkou okyslenia a získa sa očakávaný produkt s výťažkom asi 10 %.
Príklad 5
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-lkarboxylovej alebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa) )-6,6-dimetyl 4-oxo-3-oxabicyklo[ 3.1.0 ]hexán-2-ol
Pri teplote miestnosti sa zmieša 20 mg kyseliny získanej v stupni A príkladu 1 s 1 cm3 vody, potom sa pridá prebytok perboritanu sodného a mieša sa pri teplote miestnosti 20 hodín. S vzorkou sa postupuje ako v stupni B príkladu 1, s výnimkou okyslenia a získa sa očakávaný produkt s výťažkom asi 10 %.
Príklad 6
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-lkarboxylovej alebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimetyl 4-oxo-3-oxabicyklo[3.1.0]hexán-2-ol
Zmieša sa 20 mg kyseliny získanej v stupni A príkladu 1 o
a 2 cm metylénchloridu. Pridá sa 20 mg oxidu manganičitého vopred aktivovaného vysušením (16 hodín pri 110°C). Zmes sa refluxuje za miešania počas 5 hodín a potom sa ochladí. Vyhodnotí sa pomocou chromatografie na tenkej vrstve, výtažok očakávaného produktu robí okolo 10 %.
Príklad 7
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán-lkarboxylovej alebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimetyl 4-oxo-3-oxabicyklo[3.1.0]hexán-2-ol
Zmieša sa 100 mg kyseliny získanej v stupni A príkladu 1 s 2 cm3 vody a 1 cm3 kyseliny octové j. Pri teplote miestnosti sa pridá 330 mg vizmučitanu sodného a mieša 24 hodín, potom sa očakávaný produkt identifikuje a stanoví metódou HPLC v reakčnom prostredí. Tak sa získa viac ako 80 % očakávaného produktu.
Príklad 8
Kyselina ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(hydroxykarboxy-5-metyl)cyklopropán-l-karboxylová
2,2 g kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(2-oxopropyl)-cyklopropán-l-karboxylovej a 4 cm3 vody sa pri teplote 20“C zmieša a potom pri teplote 0 až +5°C sa pridá 11,7 cm3 sodného lúhu (2N) a 9,7 g roztoku chlórnanu vápenatého (65%) v 30 cm3 vody Potom sa mieša počas jednej hodiny pri teplote 0 až +2°C a pridá sa vodný roztok tiosíranu sodného (20%) v dostatočnom množstve za účelom rozrušenia oxidačného potenciálu prostredia. Pridá sa koncentrovaná kyselina chlorovodíková až do pH 1 až 2, 15 g síranu amónneho a mieša sa počas 15 minút, prefiltruje sa a filtrát sa extrahuje octanom etylnatým. Potom sa vysuší a odparí rozpúšťadlo. Získa sa očakávaná kyselina vo forme polokryštalického produktu v zmesi s laktonickou formou.
Príklad 9
Kyselina ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(hydroxykarboxymetyl)cyklopropán-l-karboxylová
Postupuje sa spôsobom analogickým s postupom opísaným v príklade 8 a použije sa 17,15 g chlórnanu lítneho namiesto roztoku chlórnanu vápenatého. Výťažok je 2,4 g očakávaného polokryštalického produktu, ktorý tvorí zmes tohto produktu spolu s jeho laktonickou formou.
Príklad 10
Kyselina ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(hydroxykarboxymetyl)cyklopropán-l-karboxylová
Postupuje sa spôsobom analogickým s postupom opísaným v príklade 8 a použije sa 61 g roztoku brómnanu sodného (2,2M) namiesto roztoku chlórnanu vápenatého. Získa sa 3,76 g očakávaného surového produktu vo forme oleja, tvoreného zmesou tohto produktu spolu s jeho laktonickou formou .
Príklad 11
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán1-karboxylovej
Zmieša sa 0,8 g získanej kyseliny, ako je to opísané v stupni A príkladu 1 s 16 cm3 vody a 4,2 cm3 2N sodného lúhu. Pri teplote miestnosti sa pridá 2,4 cm3 vodného roztoku chlórnanu sodného, potom 2 kvapky kyseliny octovej a mieša sa počas jednej hodiny. Potom sa pridá vodný vodný roztok tiosíranu sodného až do vymiznutia oxidačného potenciálu, ďalej koncentrovaná kyselina chlorovodíková až do približne pH 2,5 a nakoniec 10 g síranu amónneho. Extrahuje sa metylénchloridom, vysuší sa organická fáza a odparí sa do sucha. Zvyšok sa nechá kryštalizovať v toluéne a získa sa 0,2 g požadovaného produktu. Bod topenia 114,5°C, a20p= -101° (c = % DMF).
Príklad 12
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropánl-karboxylovej
Zmieša sa 0,5 g kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(2-oxo*5 *5 propyl)-cyklopropán-l-karboxylovej a 6,5 cm vody s 15,6 cm vodného roztoku chlórnanu sodného pri 47° chlorometrických. Ohrieva sa na 30°C počas dvoch hodín, pridá sa opäť 7 cm3 roztoku chlórnanu a pokračuje sa v miešaní pri 50°C počas troch hodín. Schladí sa na 5”C, pridá sa tiosíran sodný až do vymiznutia oxidačného potenciálu, okyslí sa na pH 1 koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje metylénchloridom. Organická fáza sa vysuší a odparí do sucha. Získa sa 0,215 g požadovaného surového produktu, ktorý je možné vyčistiť kryštalizáciou v toluéne. Tak sa získajú kryštály identické s kryštálmi z predchádzajúceho príkladu.
Príklad 13
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropán1-karboxylovej
Pri teplote miestnosti sa zmieša 30 g kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(2-oxopropyl)-cyklopropán-ľkarboxylovej a 60 cm3 vody a pridá sa 119 cm3 2N sodného lúhu. Pri teplote 0 až 2°C sa pridá k roztoku 433 cm3 vodného roztoku chlórnanu sodného pri 51° chlorometrických. Počas 1,5 hodiny sa mieša s roztokom 329 cmJ kyseliny a 90 cmJ dichloretanu. Ďalej sa pri teplote miestnosti mieša a potom sa pôsobí roztokom tiosíranu sodného až do vymiznutia oxidačného potenciálu a upraví sa na pH 3 pridaním koncentrovanej kyseliny chlorovodíkovej. Extrahuje sa metylénchloridom, premyje sa vodou a vysuší sa. Získa sa 27 g požadovaného kryštalizovaného surového produktu, ktorý je možné vyčistiť spôsobom uvedeným v príklade 11 alebo 12.
Príklad 14
Laktón kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-formyl-cyklopropánľkarboxylovej
Postupuje sa ako je to uvedené v príklade 13, na počiatku s 3 g kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyľ3-(2-oxopropyl)-cyklopropán-ľkarboxylove j a použije sa 1,6 ekvivalentu sodného lúhu (2Ν) a 6 ekvivalentov chlórnanu sodného. Tento roztok sa
O zmieša s roztokom 30 cm vody a 55 g fosforečnanu sodného dehydrovaného a 30 cm3 dichlóretánu. Potom sa postupuje ako je to uvedené v príklade 13 a získa sa požadovaný produkt s výťažkom 64 %.
Príklad 15
Izolácia diastereoizomérov kyseliny ÍR, cis 2,2-dimetyl-3(hydroxykarboxymetyl)cyklopropán-l-karboxylovej a zodpovedajúceho laktónu alebo kyseliny (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))6,6-dimetyl-4-oxo-3-oxabicyklo[3.1.0 jhexán-2-karboxylovej
Na počiatku sa použije zmes diastereoizomérov, ktoré sa získali podľa jedného alebo druhého z uvedených príkladov, tzn. 30 g, na ktoré sa pôsobí 1 hodinu pri teplote miestnosti 2 ekvivalentmi 2N sodného lúhu. Potom sa pH upraví na 1 a extrahuje sa octanom etylnatým. Organická fáza sa vysuší do sucha a zvyšok zložený zo zmesi kyselín sa nechá vykryštalizovať v metylénchloride. 13 g tohto získaného produktu sa rozpustí v 10 objemových častiach kyseliny chlorovodíkovej (N) a udržuje sa pri teplote 50°C počas jednej hodiny. Potom sa zmes takto pripravených laktónov extrahuje octanom etylnatým, vysuší sa do sucha a zvyšok sa nechá vykryštalizovať v 4 objemových častiach etyléteru pri teplote 0°C. Získa sa 1,8 g jedného diastereoizoméru laktónu. Bod topenia = 177’C, a20D= -100’ (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (CDCl3, 250 MHz) l,20(s) a l,26(s) : CH3 gem; 2,09(d,J=6) a 2,38(m) : 35 Hľ a H3/cyklopropyl cis; 5,12(d,J=6) : -CH-O.
Rozpustí sa 1,2 g tohto enantioméru v desiatich objemových častiach 2N sodného lúhu a mieša sa počas dvoch hodín pri teplote miestnosti. Potom sa upraví na pH 1 pridaním čistej kyseliny chlorovodíkovej pri O’C, extrahuje sa octanom etylnatým, vysuší do sucha a zvyšok sa nechá vykryštalizovať v zmesi octanu etylnatého a metylénchloridu. Tak sa získa 0,8 g jedného diastereoizoméru kyseliny. Bod topenia = 176°C, a20D= 4-9’ (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (DMSO, 250 MHz) l,13(s) a l,25(s) : CH3 gem; l,32(m) a 1,51 (d, J=8,5) : H3 a H^/cyklopropyl cis; 4,39(d,J=10,5) : -CHOH; 5,24 a 12,08 : ďalšia mobilná absorpcia.
Je možné získať iný diastereoizomér kyseliny kryštalizáciou zmesi kyselín v 10 objemových častiach metylénchloridu pri teplote O'C a rekryštalizáciou dosiahnutého produktu v zmesi acetátu a metylénetylchloridu (5/15). Bod topenia = 144°C, a20D= -82,3° (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (DMSO, 250 MHz) l,09(s) a l,24(s) : CH3 gem; l,31(m) a 1,4 5 (d, J=8,5) : H3 a H-^/cyklopropyl cis; 4,29 (d, J=10,5) : -CHOH; (R alebo S).
Zodpovedajúci laktón je možné pripraviť ohriatím získanej kyseliny počas dvoch hodín na 50’C v 10 objemových častiach kyseliny chlorovodíkovej (N) a potom po schladení extrakciou metyletylketónom a odparením do sucha. Bod topenia = 100’C, a20D= -63,7’ (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (CDC13, 250 MHz) l,23(s) : CH3 gem; 2,08(d,J=6) a 2,31(d,J=6) : H-,^ a H3/cyklo propyl cis; 4,71 (s) ; -CHO (R alebo S); 8,36(s) : 0H-.
Pť ΖΖο& -

Claims (14)

1. Spôsob prípravy laktónu kyseliny ÍR, cis
3-formyl-cyklopropán-l-karboxylovej vzorca I
2,2-dimetyl- vyznačujúci sa vzorca (II) tým , že sa na zlúčeninu s konfiguráciou ÍR, cis pôsobí alkalickým halogenanom, halogenanom kovu alkalickej zeminy alebo horčíka, za účelom prípravy zlúčeniny vzorca III s konfiguráciou ÍR, cis, ktorá môže rovnako existovať v cyklickej forme laktónu III ’
HOOC (IIľ) pričom jedna alebo druhá forma sa vyskytujú ako zmes diastereoizomérov a vo forme soli alkalického kovu, soli kovu alkalickej zeminy alebo horčíka, z ktorej sa izoluje kyselina, ďalej diastereoizoméry a potom sa na zlúčeninu vzorca III alebo III' vo forme zmesi diastereoizomérov alebo separovaných diastereoizomérov alebo ich soli pôsobí oxidačným činidlom za vzniku zlúčeniny vzorca I.
2. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa /
tým , že sa používa halogenan, ktorým je chlórnan, bromnan alebo jódnan sodný, draselný lítny, vápenatý alebo horečnatý a osobitne chlórnan sodný.
3. Spôsob podlá nároku 1 alebo 2, vyznačuj úci sa t ý m , že sa používajú aspoň štyri ekvivalenty halogénanu.
4. Spôsob podlá nároku laž 3, vyznačuj úci sa t ý m , že sa pracuje pri teplote v rozmedzí -5 až +5°C vo vodnej fáze.
5. Spôsob podlá ktoréhokolvek nároku 1 až 4, v y z n ačujúci sa tým, že sa pracuje v prítomnosti bázického činidla.
6. Spôsob podlá nároku 5,vyznačujúci sa tým , že sa použije bázické činidlo zvolené zo skupiny tvorenej hydroxidmi alkalických kovov a hydroxidmi kovov alkalických zemín a osobitne zo skupiny tvorenej hydroxidom sodným, draselným a vápenatým.
7. Spôsob podlá nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa použije oxidačné činidlo zvolené zo skupiny tvorenej halogénovými kyselinami, halogénanmi alkalických kovov, halogénanmi kovu alkalickej zeminy a horčíka, manga16 nistanom draselným, kyselinou chrómovou, kyselinou jodistou a alkalickými vizmutičnanmi a najmä halogénovou kyselinou.
8. Spôsob podlá nároku 7,vyznačujúci sa tým, že sa ako východisková látka používa halogénová kyselina, pripravená in situ z halogénanu alkalického kovu, halogénanu kovu alkalickej zeminy alebo horčíka v kyslom prostredí.
9. Spôsob podlá nároku 7,vyznačujúci sa tým, že sa ako oxidačné činidlo používa kyselina chlórna, pripravená in situ z chlórnanu sodného v kyslom prostredí.
10. Spôsob podlá nároku 8 alebo 9, vyznačuj úci sa t ý m , že sa kyselina zvolí zo skupiny tvorenej nižšími karboxylovými kyselinami, najmä kyselinou octovou a kyselinou jodistou a roztokmi fosforečnanov, boritanov a octanov.
11. Spôsob podlá nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa pracuje bez bezprostrednej izolácie zlúčenín vzorca III alebo III’.
12. Spôsob podlá nároku 11,vyznačujúci sa tým, že sa na počiatku použijú aspoň štyri ekvivalenty halogénanu.
13. Spôsob podlá nároku 12, vyznačuj úci sa tým, že sa na počiatku použijú aspoň štyri ekvivalenty halogénanu sodného.
14. Kyselina ÍR, cis 2,2-dimetyl-3-(hydroxykarboxymetyl)cyklopropán-l-karboxylová a jej laktón, ako tiež ich soli s alkalickými kovmi, soli kovu alkalickej zeminy alebo horčíka vo forme zmesi diastereoizomérov alebo separovaných diastereoizomérov ako medziprodukt .na prípravu zlúčeniny podlá nároku 1.
SK3306-92A 1991-11-08 1992-11-04 Method for preparation of 1r, cis-2,2-dimethyl-3-formyl- -cyclopropane-1-carboxylic acid lactone and intermediates SK330692A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9113775A FR2683525B1 (fr) 1991-11-08 1991-11-08 Nouveau procede de preparation de la lactone de l'acide 1r, cis 2,2-dimethyl 3-formyl cyclopropane-1-carboxylique et intermediaires .

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK278847B6 SK278847B6 (sk) 1998-03-04
SK330692A3 true SK330692A3 (en) 1998-03-04

Family

ID=9418740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3306-92A SK330692A3 (en) 1991-11-08 1992-11-04 Method for preparation of 1r, cis-2,2-dimethyl-3-formyl- -cyclopropane-1-carboxylic acid lactone and intermediates

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5278322A (sk)
EP (1) EP0541445B1 (sk)
JP (1) JP3167811B2 (sk)
KR (1) KR100245059B1 (sk)
CN (1) CN1035819C (sk)
AR (1) AR247739A1 (sk)
AT (1) ATE134372T1 (sk)
AU (1) AU652329B2 (sk)
BR (1) BR9204313A (sk)
CA (1) CA2082286C (sk)
CZ (1) CZ282006B6 (sk)
DE (1) DE69208425T2 (sk)
DK (1) DK0541445T3 (sk)
ES (1) ES2083713T3 (sk)
FI (1) FI106125B (sk)
FR (1) FR2683525B1 (sk)
GR (1) GR3019109T3 (sk)
HU (1) HU216976B (sk)
IL (1) IL103414A (sk)
MX (1) MX9206355A (sk)
NO (1) NO301641B1 (sk)
PL (2) PL171116B1 (sk)
RU (1) RU2058310C1 (sk)
SK (1) SK330692A3 (sk)
TR (1) TR26720A (sk)
UA (1) UA44884C2 (sk)
ZA (1) ZA928569B (sk)

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1379008A (en) * 1919-11-17 1921-05-24 Albert B Frenier Temperature-producing mechanism and controlling means therefor
US2726250A (en) * 1951-05-15 1955-12-06 Koege Kemisk Vaerk 5-monosubstituted 2-oxo-2, 5-dihydrofurans
US4014918A (en) * 1968-07-12 1977-03-29 Roussel-Uclaf Process for the preparation of cyclopropane derivatives and compounds produced therein
FR1580474A (sk) * 1968-07-12 1969-09-05
IL32569A (en) * 1968-07-12 1976-06-30 Roussel Uclaf Process for the preparation of dimethyl cyclopropane carboxylic acid derivatives and some products resulting therefrom
US3694472A (en) * 1970-05-12 1972-09-26 Roussel Uclaf Synthesis of pyrethric acid
US3965129A (en) * 1973-10-10 1976-06-22 Hoffmann-La Roche Inc. Optical resolution of organic carboxylic acids
FR2396006A1 (fr) * 1977-06-27 1979-01-26 Roussel Uclaf Nouveaux composes a noyau cyclopropanique, procede de preparation et application a la preparation de derives cyclopropaniques a chaine dihalovinyliques
US4132717A (en) * 1977-08-09 1979-01-02 Shell Oil Company Enol lactone intermediate for the preparation of (1R,cis)-caronaldehydic acid
US4518797A (en) * 1978-10-23 1985-05-21 Shell Oil Company Cyclopropanecarboxylate pesticides and their preparation
FR2479213A1 (fr) * 1980-03-28 1981-10-02 Roussel Uclaf Procede de preparation d'acide pentenoique possedant une fonction aldehyde
FR2485000A1 (fr) * 1980-06-20 1981-12-24 Roussel Uclaf 4-methyl 3-formyl pentene 1-oates d'alcoyle inferieur, leur procede de preparation et leur application
DE3111849A1 (de) * 1981-03-26 1982-10-14 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von caronaldehydsaeure und deren derivaten

Also Published As

Publication number Publication date
IL103414A (en) 1996-08-04
NO301641B1 (no) 1997-11-24
CN1035819C (zh) 1997-09-10
HU216976B (hu) 1999-10-28
KR100245059B1 (ko) 2000-03-02
CZ282006B6 (cs) 1997-04-16
GR3019109T3 (en) 1996-05-31
CZ330692A3 (en) 1993-08-11
JP3167811B2 (ja) 2001-05-21
PL171116B1 (pl) 1997-03-28
DE69208425T2 (de) 1996-09-05
NO924276L (no) 1993-05-10
KR930010018A (ko) 1993-06-21
AR247739A1 (es) 1995-03-31
CA2082286C (fr) 2001-02-27
NO924276D0 (no) 1992-11-06
UA44884C2 (uk) 2002-03-15
ATE134372T1 (de) 1996-03-15
FI925050A (fi) 1993-05-09
TR26720A (tr) 1995-05-15
FI925050A0 (fi) 1992-11-06
RU2058310C1 (ru) 1996-04-20
JPH05222025A (ja) 1993-08-31
SK278847B6 (sk) 1998-03-04
CA2082286A1 (fr) 1993-05-09
EP0541445A1 (fr) 1993-05-12
PL296514A1 (en) 1993-07-12
BR9204313A (pt) 1993-05-18
CN1072930A (zh) 1993-06-09
FR2683525A1 (fr) 1993-05-14
DK0541445T3 (da) 1996-04-09
HUT63156A (en) 1993-07-28
IL103414A0 (en) 1993-03-15
FI106125B (fi) 2000-11-30
ES2083713T3 (es) 1996-04-16
FR2683525B1 (fr) 1994-01-21
EP0541445B1 (fr) 1996-02-21
PL171284B1 (en) 1997-03-28
AU652329B2 (en) 1994-08-18
US5278322A (en) 1994-01-11
HU9203489D0 (en) 1993-03-01
MX9206355A (es) 1994-03-31
AU2818692A (en) 1993-05-13
ZA928569B (en) 1993-11-08
DE69208425D1 (de) 1996-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2760287C2 (sk)
KR850000923B1 (ko) 피록시캄의 제조 방법
SK330692A3 (en) Method for preparation of 1r, cis-2,2-dimethyl-3-formyl- -cyclopropane-1-carboxylic acid lactone and intermediates
RU2086546C1 (ru) Способ получения лактона 1r, цис-2,2-диметил-3-формилциклопропан-1-карбоновой кислоты и галогенпроизводные 6,6-диметил-3-оксабицикло [3.1.0]-гексанона-2
JPH051071A (ja) 抗アテローム性動脈硬化症フロクロモン
US3639422A (en) 4-phenylindole-1 (and 7)-acetic acids
JPH0227994B2 (sk)
US4408066A (en) Methyl cyclopropane-1,3-dicarboxylate
SU452098A3 (ru) Способ получени 1-арил-3н-1,4 -бензодиазепин-2,5-(1н,4н)-дионов
US3634500A (en) 2-(18-dimethoxy-4-methyl-2-naphthoil)-3 5-dialkoxyterephthalamic acids
AT366673B (de) Verfahren zur herstellung neuer phthalazin-4ylessigs[uren und deren salze
JPH0899953A (ja) 新規ハロケタール化合物
HU180688B (hu) Módosított eljárás 6-fenil-acetamido-2,2-dimetil- -penam - 3-karbonsav-2- (dimetil- amino) - etil - észter- - hidrojodid előállítására
FR2549470A1 (fr) Procede de preparation d'esters d'alcoyle de l'acide cis-chrysanthemique et nouveaux intermediaires obtenus
JPH02131A (ja) 4―ハロ―4―メチル―3―ジアルコキシメチルペンタン酸エステル
BE885657A (fr) Procede de preparation de derives de l'acide 1,1-dioxopenicillanique et produits ainsi obtenus
EP0487667A1 (de) VERFAHREN ZUR HERSTELLUNG VON ENANTIOMERENREINEN $g(a)-HYDROXYPROPIONALDEHYD-DERIVATEN
CH650508A5 (en) Process for preparing 14-oxo-(E)-homo-eburnamenine derivatives
CH551952A (de) Verfahren zur herstellung von benzophenonderivaten.