CZ282006B6 - Nový postup přípravy laktonu kyseliny 1R, cis 2,2-dimethyl-3-formyl-cyklopropan-1-karboxylové a meziproduktů - Google Patents

Nový postup přípravy laktonu kyseliny 1R, cis 2,2-dimethyl-3-formyl-cyklopropan-1-karboxylové a meziproduktů Download PDF

Info

Publication number
CZ282006B6
CZ282006B6 CS923306A CS330692A CZ282006B6 CZ 282006 B6 CZ282006 B6 CZ 282006B6 CS 923306 A CS923306 A CS 923306A CS 330692 A CS330692 A CS 330692A CZ 282006 B6 CZ282006 B6 CZ 282006B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
cis
hypohalite
process according
dimethyl
Prior art date
Application number
CS923306A
Other languages
English (en)
Inventor
Francis Brion
Colette Colladant
Jacques Lagouardat
Jacques Scholl
Original Assignee
Roussel-Uclaf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel-Uclaf filed Critical Roussel-Uclaf
Publication of CZ330692A3 publication Critical patent/CZ330692A3/cs
Publication of CZ282006B6 publication Critical patent/CZ282006B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D307/26Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member
    • C07D307/30Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings having one double bond between ring members or between a ring member and a non-ring member with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D307/32Oxygen atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/93Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems condensed with a ring other than six-membered

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Furan Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

Způsob přípravy laktonu vzorce I spočívá v reakci sloučeniny vzorce II v konfiguraci 1R, cis s alkalickým halogenanem a vzniklý meziprodukt ve formě směsi diastereomerů nebo separovaných diastereomerů nebo jejich soli se oxiduje.ŕ

Description

(57) Anotace:
Popisuje se způsob přípravy laktonu kyseliny IR, cis
2,2 - dimethyl - 3 - formyl - cyklopropan - 1 -karboxylové, který spočívá ve dvoustupňové oxidaci výchozí látky IR, cis 2,2 - dimethyl - 3 - (2’- oxopropyl) - cyklopropan - 1 - karboxylové kyseliny účinkem halogenanu alkalického kovu, halogenanu kovu alkalické zeminy nebo hořčíku a meziprodukt tohoto postupu.
Způsob přípravy laktonu kyseliny IR, cis 2^-dimethyl-3-formyl-cyklopropan-l-karboxylové a meziproduktů
Oblast techniky
Předmětem vynálezu je způsob přípravy laktonu kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl-3-formylcyklopropan-l-karboxylové a meziproduktů.
Dosavadní stav techniky
Sloučenina podle vzorce Ije popsána ve francouzském patentu č. 1,580.474. Jde o významný meziprodukt při syntéze známých esterů, které vykazují insekticidní aktivitu tak, jak vyplývá z francouzského patentu 2,396.006.
Sloučenina dle vzorce II používaná na začátku způsobu podle vynálezu je známa např. z publikace Agr. Biol. Chem. Vol. 29 No 8, str. 784 (1965).
Podstata vynálezu
Způsob přípravy sloučeniny dle vzorce I:
vyznačený tím, že se na sloučeninu dle vzorce II:
COOH (II) o konfiguraci IR, cis působí halogenanem alkalického kovu, halogenanem kovu alkalické zeminy nebo hořčíku za účelem přípravy sloučeniny o vzorci III:
R (III)
COOH
- 1 CZ 282006 B6 o konfiguraci IR, cis, která může rovněž existovat v cyklické formě laktonu ΙΙΓ:
HOOC O přičemž jedna nebo druhá forma se vyskytují jako směs diastereoisomerů ave formě soli alkalických kovů, soli kovu alkalické zeminy nebo hořčíku, z nichž se v tomto případě izoluje kyselina a poté diastereoisomery, dále se působí na sloučeninu o složení dle vzorce III nebo ΙΙΓ ve formě směsi diastereoisomerů nebo separovaných diastereoisomerů nebo jejich solí oxidačním činidlem v zájmu přípravy sloučeniny dle vzorce I.
Halogenan alkalického kovu, halogenan kovu alkalické zeminy nebo hořčíku může být chlornan, bromnan nebo jodnan sodný, draselný, lithný, vápenatý nebo hořečnatý, s výhodou však chlornan sodný.
Při provádění způsobu podle vynálezu za výhodných podmínek se používají alespoň 4 ekvivalenty halogenanu alkalického kovu nebo halogenanu kovu alkalické zeminy a zejména chlornan sodný a pracuje se za teploty, která se může pohybovat od -10 do +20 °C a s výhodou od -5 do +5 °C ve vodné fázi.
Navíc může být výhodné pracovat za přítomnosti bazického činidla, které lze zvolit zejména ze skupiny tvořené hydroxidy alkalických kovů a hydroxidy kovů alkalických zemin a s výhodou hydroxidy sodíku, draslíku a vápníku.
Eventuelní separaci diastereoisomerů dle vzorce III a III’ lze provést klasickými prostředky, zejména pak pomocí chromatografie a krystalizace. Příklady jsou popsány v dalším textu v experimentální části.
Izolaci kyseliny dle vzorce III nebo ΙΙΓ lze provést okyselením reakčního prostředí, s výhodou po snížení oxidačního potenciálu redukčním činidlem, např. thiosíranem sodným a poté extrakcí klasickými prostředky. Izolaci soli je možno uskutečnit tak, že se reakční prostředí s výhodou po odstranění oxidačního potenciálu vysuší.
Oxidační činidlo, kterým se působí na sloučeninu dle vzorce III nebo III’ může být zvoleno zejména ze skupiny tvořené halogennými kyselinami, halogenany alkalických kovů, halogenany kovu alkalické zeminy a hořčíku, magnanistanem draselným, kyselinou chromovou, kyselinou jodistou a alkalickými bismutičnany. Může to také např. být oxid manganičitý nebo perboritan. Dává se však přednost kyselině halogenné a zejména kyselině chlomé.
Za výhodných podmínek provádění tohoto způsobu se kyselina halogenná používaná jako oxidační činidlo získává na místě z halogenanu alkalického kovu, halogenanu kovu alkalické zeminy nebo hořčíku v kyselém prostředí. Rovněž kyselinu chlomou je možno takto na místě získat z chlornanu sodného.
Kyselina použitá pro uvolnění kyseliny chlomé se s výhodou volí ze skupiny tvořené nižšími karboxylovými kyselinami jako je kyselina octová nebo propionová, zrovna tak jako roztoky boritanů, fosforečnanů a octanů o přiměřeném pH.
Cílem vynálezu je uskutečnit výše definovaný způsob, který je vyznačený tím, že se postupuje bez bezprostřední izolace sloučeniny podle vzorce III nebo ΙΙΓ.
-2CZ 282006 B6
V tomto případě mohou být podmínky způsobu a zejména použité oxidační činidlo stejné jako výše definované podmínky. Přesto se dává přednost využití kyseliny halogenné nebo halogenanu alkalického kovu nebo halogenanu kovu alkalické zeminy. Pracuje se tedy s výhodou tak, že se na začátku použije množství větší než 4 ekvivalenty halogenanu, zejména pak chlornanu sodného.
Z předchozího textu vyplývá, že způsob spočívající v tom, že se produkt dle vzorce II uvede do přítomnosti jediného halogenanu, který současně působí jako oxidační činidlo, spadá do rámce vynálezu. Tento způsob je znázorněn v experimentální části.
Pro informaci a bez jakéhokoli omezujícího účinku pro vynález lze uvést, že působení halogenanu ve vodném prostředí na sloučeninu dle vzorce II vede ke vzniku sloučenin monoa polyhalogenních na řetězci v pozici 3, přičemž jsou tyto sloučeniny meziprodukty při vytváření sloučeniny dle vzorce III nebo ΙΙΓ. Tyto sloučeniny meziprodukty představují jeden z předmětů francouzské patentové přihlášky č. 9113776 podané stejného dne jako tato patentová přihláška žadatelem a rovněž o názvu Způsob přípravy laktonu kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl-3-formyl cyklopropan-l-karboxylové a meziproduktů a halogenanů.
Vynález má za cíl připravit nové průmyslové produkty a zejména meziprodukty potřebné k provádění postupu podle vynálezu, sloučeniny dle vzorce III a ΙΙΓ, jak výše definováno, jakož i jejich soli alkalických kovů, soli kovů alkalických zemin a hořčíku ve formě směsí diastereoisomerů nebo separovaných diastereoisomerů.
Popis příkladů
Vynález vysvětlují následující příklady, aniž jej jakkoli omezují.
Příklad 1
Lakton kyseliny IR, cis 2.2-dimethyl 3-formyl cyklopropan-l-karboxylové nebo (1 S-(l alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4-oxo-3 oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-ol.
Stupeň A
Kyselina IR, cis 2,2-dimethyl 3-(hydroxykarboxymethyl) cyklopropan-l-karboxylová.
K 1 g roztoku kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3-(2-oxopropyl) cyklopropan-l-karboxylové v 10 cm3 vody se přidá 13.2 cm3 vodného roztoku chlornanu sodného při 47° chlorometrických. Míchání při teplotě laboratoře probíhá dvě hodiny, poté se přidá 2,2 cm3 roztoku chlornanu sodného a pokračuje se v míchání po dobu 30 minut. Oxidační potenciál prostředí se odstraní přidáním vodného roztoku thiosíranu sodného, poté se okyselí na pH 2,5 přidáním koncentrované kyseliny chlorovodíkové a saturuje se síranem amonným. Provede se extrakce methylenchloridem a octanem ethylnatým, vysuší se organická fáze a odpaří se. Získá se očekávaná kyselina, kterou lze rekrystalizovat v isopropyléteru.
Stupeň B
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3-formyl cyklopropan-l-karboxylové.
g získané kyseliny jak popsáno ve stupni A se smíchá s 54 cm3 vody, 26 cm3 kyseliny octové a 40 cm3 methylen chloridu. Za míchání po dobu cca 30 minut se při teplotě laboratoře vpraví 16 cm3 vodného roztoku chloranu sodného při 48° chlorometrických. Míchání pokračuje po dobu
-3CZ 282006 B6 jedné hodiny, poté se oxidační potenciál prostředí rozruší přidáním vodného roztoku thiosíranu sodného. Okyselí se na pH 2,5 přidáním koncentrované kyseliny chlorovodíkové a saturuje přidáním síranu amonného. Provede se extrakce methylenchloridem a po vysušení a odpaření rozpouštědla se získá 2,68 g očekávaného surového laktonu. 2 g produktu se zavede do směsi vody - toluenu, odstředí se a vysuší. Výtěžek je 1,6 g očekávaného produktu. Teplota tání = 113 °C. Alfa20 D = - 110,5° (c = 1 % DMF).
Příklad 2
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-l-karboxylové nebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4 oxo-3 oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-ol.
mg kyseliny získané podle stupně A příkladu 1 se smíchá při teplotě místnosti s 1 cm3 vody, poté se přidá 15 mg manganistanu draselného a míchá při laboratorní teplotě po dobu 20ti hodin. Pak se postupuje stejně jako ve stupni B příkladu 1 s výjimkou okyselení a získá se očekávaný produkt s výtěžkem asi 50 %.
Příklad 3
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-l-karboxylové nebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4-oxo-oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-ol.
Při laboratorní teplotě se smíchá 20 mg kyseliny získané ve stupni A příkladu 1 s 1 cm3 vody, poté se přidá sulfochromová směs v mírném přebytku. Při teplotě laboratoře se míchá po dobu 20 hodin. Se vzorkem se postupuje jako ve stupni B příkladu 1, s výjimkou okyselení a získá se očekávaný produkt s výtěžností okolo 50 %.
Příklad 4
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-l-karboxylové nebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4-oxo-3 oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-ol.
Při normální teplotě se 20 mg kyseliny získané ve stupni A příkladu 1 smíchá s l cm3 vody, poté se přidá 20 mg kyseliny jodisté a míchá při laboratorní teplotě po dobu 20ti hodin. Se vzorkem se postupuje jako ve stupni B příkladu 1, s výjimkou okyselení a získá se očekávaný produkt s výtěžkem asi 10%.
Příklad 5
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-l-karboxylové nebo (IS-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4-oxo-3-oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-ol.
Při teplotě místnosti se smíchá 20 mg kyseliny získané ve stupni A příkladu 1 s 1 cm3 vody, poté se přidá přebytek perboritanu sodného a míchá se při teplotě laboratoře 20 hodin. Se vzorkem se postupuje jako ve stupni B příkladu l s výjimkou okyselení a dosáhne se očekávaného produktu s výtěžkem asi 10 %.
-4CZ 282006 B6
Příklad 6
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-1 -karboxylové nebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4-oxo-3-oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-1.
Smíchá se 20 mg kyseliny získané ve stupni A příkladu 1 a 2 cm3 methylenchloridu. Přidá se 20 mg oxidu manganičitého předem aktivovaného vysušením (16 hodin při 110 °C). Směs se refluxuje za míchání po dobu 5 hodin a pak se ochladí. Vyhodnotí se pomocí chromatografie na tenké vrstvě, výtěžek očekávaného produktu činí okolo 10 %.
Příklad 7
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3-formyl cyklopropan-1-karboxylové nebo (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl-4 oxo-3-oxabicyklo [3.1.0] hexan-2-1.
Smíchá 100 mg kyseliny získané ve stupni A příkladu 1 s 2 cm3 vody a 1 cm3 kyseliny octové. Při teplotě místnosti se přidá 330 mg vizmutitanu sodného a míchá po dobu 24 hodin, poté se očekávaný produkt identifikuje a stanoví metodou HPLC v reakčním prostředí. Tak se získá více než 80 % očekávaného produktu.
Příklad 8
Kyselina IR, cis 2,2 dimethyl 3-(hydroxy karboxy 5 methyl) cyklopropan-1-karboxylová.
2,2 g kyseliny 1 R, cis 2,2-dimethyl 3-(2-oxo propyl) cyklopropan-1-karboxylové a 4 cm3 vody se při teplotě 20 °C smíchá a pak při teplotě 0 až +5 °C se přidá 11,7 cm3 sodného louhu 2 N a 9,7 g roztoku chlornanu vápenatého 65 % ve 30 cm3 vody. Pak se míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 0 až +2 °C a přidá se vodný roztok thiosíranu sodného 20% v dostatečném množství za účelem rozrušení oxidačního potenciálu prostředí. Poté se přidá koncentrovaná kyselina chlorovodíková až do pH 1 až 2, 15 g síranu amonného a míchá se po dobu 15 minut, přefiltruje se a filtrát se extrahuje octanem ethylnatým. Poté se vysuší a odpaří rozpouštědlo. Získá se očekávaná kyselina ve formě polokrystalického produktu ve směsi s laktonickou formou.
Příklad 9
Kyselina IR, cis 2,2-dimethyl 3-(hydroxy karboxy-methyl) cyklopropan-1-karboxylová.
Postupuje se způsobem analogickým s tím, který je popsán v příkladu 8 a použije se 17,15 g chlornanu lithného namísto roztoku chlornanu vápenatého. Výtěžek je 2,4 g očekávaného polokrystalického produktu, který tvoří směs tohoto produktu spolu s jeho laktonickou formou.
Příklad 10
Kyselina IR, cis 2,2-dimethyl 3-(hydroxy karboxy methyl) cyklopropan-1-karboxylová.
Postupuje se způsobem analogickým stím, který je popsán v příkladu 8 a použije se 61 g vodného roztoku bromnanu sodného 2,2 M namísto roztoku chlornanu vápenatého. Získá se 3,76 g očekávaného surového produktu ve formě oleje tvořeného směsí tohoto produktu sjeho laktonickou formou.
-5CZ 282006 B6
Příklad 11
Lakton kyseliny IR, cis 2.2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-1-karboxylové.
Smíchá se 0,8 g získané ky seliny, jak je popsáno ve stupni A příkladu 1 s 16 cm3 vody a 4,2 cm3 sodného louhu 2N. Při teplotě místnosti se přidá 2,4 cm3 vodného roztoku chlornanu sodného, poté 2 kapky kyseliny octové a míchá po dobu jedné hodiny. Poté se přidá vodný roztok thiosíranu sodného až do vymizení oxidačního potenciálu, dále koncentrovaná kyselina chlorovodíková až do cca pH 2,5 a nakonec 10 g síranu amonného. Extrahuje se methylen chloridem, vysuší organická fáze a odpaří do sucha. Reziduum se nechá krystalizovat v toluenu a získá se 0,2 g očekávaného produktu. Teplota tání = 114,5 °C alfa20 D = - 101° (c = 1 % DMF).
Příklad 12
Lakton kyseliny IR, cis 2.2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-1-karboxylové.
Smíchá se 0,5 g kyseliny IR, cis 2,2 dimethyl 3-(2-oxo propyl) cyklopropan-1-karboxylové, a 6,5 cm3 vody a 15,6 cm3 s vodným roztokem chlornanu sodného při cca 47° chlorometrických. Ohřívá se na 30 °C po dobu dvou hodin, přidá se znovu 7 cm3 roztoku chlornanu a pokračuje se míchá ním při 50 °C po dobu tří hodin. Zchladí se na 5 °C, přidá se thiosíran sodný až do vymizení oxidačního potenciálu, okyselí se na pH 1 koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje methylenchloridem.
- Organická fáze se vysuší a odpaří do sucha.
- Získá se 0,215 g očekávaného surového produktu, který lze vyčistit krystalizací v toluenu.
Tak se získají krystaly identické s krystaly z předcházejícího příkladu,.
Příklad 13
Lakton kyseliny IR, cis 2.2-dimethyl 3 formyl cyklopropan-1 karboxylové.
Při teplotě laboratoře se smíchá 30 g kyseliny IR, cis 2,2 dimethyl 3-(2-oxo propyl) cyklopropan-1-karboxylové a 60 cm3 vody a přidá se 119 cm3 sodného louhu 2 N. Při 0 až +2 °C se přidá k roztoku 433 cm3 vodného roztoku chlornanu sodného při 51°chlorometrických. Po dobu jeden a půl hodiny se míchá s roztokem 329 cm3 kyseliny a 90 cm3 dichlorethanu. Dále se při teplotě laboratoře míchá a poté se působí roztokem thiosíranu sodného až do vymizení oxidačního potenciálu a upraví se na pH 3 přidáním koncentrované kyseliny chlorovodíkové. Extrahuje se methylenchloridem, promyje se vodou a vysuší se. Získá se 27 g očekávaného krystalizovaného surového produktu, který lze vyčistit způsobem uvedeným v příkladu 11 nebo
12.
Příklad 14
Lakton kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3-formyl cyklopropan-1 karboxylové.
Postupuje se jak uvedeno v příkladu 13, na začátku s 3 g kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3-(2-oxo propyl) cyklopropan-1-karboxylové a použije se 1,6 ekvivalentu sodného louhu 2 N a 6 ekvivalentů chlornanu sodného. Tento roztok se smíchá s roztokem 30 cm3 vody a 55 g fosforečnanu sodného dehydrovaného a 30 cm3 dichlorethanu. Poté se postupuje jak je uvedeno v příkladu 13 a získá se očekávaný produkt s výtěžkem 64 %.
-6CZ 282006 B6
Příklad 15
Izolace diastereoisomerů kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl 3-(hydroxykarboxymethyl) cyklopropan1 - karboxylové a odpovídajícího laktonu nebo kyseliny (1S-(1 alfa, 2 beta, 5 alfa))-6,6-dimethyl4-oxo-3 oxabicyklo [3.1.0] hexan-2 karboxylové.
Na počátku se použije směs diastereoisomerů, které jsme obdrželi podle jednoho nebo druhého z uvedených příkladů, tedy 30 g, na které se působí po dobu 1 hodiny při teplotě laboratoře 2 ekvivalenty sodného louhu 2 N. Poté se upraví na pH 1 a extrahuje se octanem ethylnatým. Vysuší se organická fáze do sucha a reziduum složené ze směsi kyselin nechá vykrystalizovat v methylenchloridu. Rozpustí se 13 g tohoto dosaženého produktu v 10 objemových dílech kyseliny chlorovodíkové N a udržuje se při teplotě 50 °C po dobu jedné hodiny. Poté se extrahuje směs takto připravených íaktonů octanem ethylnatým, vysuší se do sucha a nechá se reziduum vykrystalizovat ve 4 objemových dílech ethylétheru při 0 °C. Tak se získá 1,8 g jednoho diastereoisomerů laktonu. Teplota tání = 177 °C. alfa2°o = - 100° (c = 1 % DMF)..
Spektrum NMR (CDC13 250 MHz)
1,20 (s) a 1,26 (s): CH3 gem; 2,09 (d, J = 6) a 2,38 (m): 35 H| aH3 cyklopropyl cis; 5,12 (d, J = 6): -CH-O.
Rozpustí se 1,2 g tohoto enantiomeru v deseti objemových dílech sodného louhu 2 N a míchá se po dobu dvou hodin při laboratorní teplotě. Poté se upraví na pH 1 přidáním čisté kyseliny chlorovodíkové při 0 °C, extrahuje se octanem ethylnatým, vysuší do sucha a reziduum nechá vykrystalizovat ve směsi octanu ethylnatého a methylenchloridu. Tak se získá 0,8 g jednoho diastereoisomerů kyseliny. Teplota tání = 176 °C. alfa20 D= + 9 (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (DMSO 250 MHz)
1,13 (s) a 1,25 (s): CH3 gem; 1,32 (m) a 1,51 (d, J = 8,5): H3 a Hi (cyklopropyl cis); 4,39 (d, J = 10,5): -CHOH; 5,24 a 12,08: další mobilní absorpce.
Lze získat jiný diastereoisomer kyseliny krystalizací směsi kyselin v 10 objemových dílech methylenchloridu při 0 °C a rekrystalizací dosaženého produktu ve směsi acetátu a methylenethylchloridu (5/15). Teplota tání = 144 °C alfa2°o = - 82,3° (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (DMSO 250 MHz)
1,09 (s) a 1,24 (s): CH3 gem; 1,3 l(m) a 1,45 (d, J = 8,5): H3 a Hý cyklopropyl cis; 4,29 (d, J = 10,5): CHOH (R nebo S).
Odpovídající lakton lze připravit ohřátím dosažené kyseliny po dobu dvou hodin na 50 °C v 10 objemových dílech kyseliny chlorovodíkové N a poté po zchlazení extrakcí methylethylketonem a odpařením do sucha. Teplota tání = 100 °C. alfa2°o = - 63,7° (c = 1 % DMF).
Spektrum NMR (CDC13 250 MHz)
1,23 (s): CH3 gem; 2,08 (d, J = 6) a 2,31 (d, J = 6): H( a H3/ cyklopropyl cis; 4,71 (s): -CHO R nebo S; 8,36 (s): OH-.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob přípravy laktonu kyseliny IR, cis 2,2-dimethyl-3-formyl cyklopropan-1-karboxylové vzorce I (I) vyznačený tím, že se na sloučeninu vzorce Π
    COOH o
    (II) o konfiguraci IR, cis působí alkalickým halogenanem, halogenanem kovu alkalické zeminy nebo hořčíku za účelem přípravy sloučeniny vzorce III
    R (III)
    COOH o konfiguraci IR, cis, která může rovněž existovat v cyklické formě laktonu ΙΙΓ
    HOOC o.
    (III) přičemž jedna nebo druhá forma se vyskytují jako směs diastereoisomerů ave formě soli alkalického kovu, soli kovu alkalické zeminy nebo hořčíku, ze které se izoluje kyselina, dále diastereoisomery a poté se na sloučeninu vzorce III nebo ΙΙΓ ve formě směsi diastereoisomerů nebo separovaných diastereorisomerů nebo jejich soli působí oxidačním činidlem za vzniku sloučeniny vzorce I.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se používá halogenan, kterým je chlornan, bromnan nebo jodnan sodný, draselný, lithný, vápenatý nebo hořečnatý a zejména chlornan sodný.
    -8CZ 282006 B6
  3. 3. Způsob podle nároků 1 nebo 2, vyznačený tím, že se používá alespoň čtyř ekvivalentů halogenanu.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačený tím, že se pracuje při teplotě mezi -5 až
  5. 5 +5 °C ve vodné fázi.
    5. Způsob podle kteréhokoli z nároků laž4, vyznačený tím, že se pracuje za přítomnosti bazického činidla.
    ίο
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačený tím, že se použije bazické činidlo zvolené ze skupiny tvořené hydroxidy alkalických kovů a hydroxidy kovů alkalických zemin a zejména ze skupiny tvořené hydroxidem sodným, draselným a vápenatým.
  7. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se použije oxidační činidlo zvolené ze 15 skupiny tvořené halogennými kyselinami, halogenany alkalických kovů, halogenany kovu alkalické zeminy a hořčíku, manganistanu draselného, kyseliny chromové, kyseliny jodisté a alkalickými bismutičnany a zejména kyselinou halogennou.
  8. 8. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že se používá kyselina halogenná 20 připravená in šitu z halogenanu alkalického kovu, halogenanu kovu alkalické zeminy nebo hořčíku v kyselém prostředí.
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačený tím, že jako oxidační činidlo se používá kyselina chlomá připravená in šitu z chlornanu sodného v kyselém prostředí.
  10. 10. Způsob podle nároků 8 nebo 9, vyznačený tím, že kyselina se zvolí ze skupiny tvořené nižšími karboxylovými kyselinami, zejména kyselinou octovou a kyselinou jodistou a roztoky fosforečnanů, boritanů a octanů.
    30
  11. 11. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se pracuje bez bezprostřední izolace sloučeniny vzorce III nebo III’.
  12. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačený tím, že se na počátku použijí alespoň čtyři ekvivalenty halogenanu.
  13. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačený tím, že se na počátku použijí alespoň čtyři ekvivalenty halogenanu sodného.
  14. 14. Kyselina IR, cis 2,2-dimethyl 3-(hydroxykarboxymethyl)cyklopropan-l-karboxylová a její 40 lakton, jakož i jejich soli s alkalickými kovy, kovy alkalických zemin nebo hořčíku ve formě směsi diastereoisomerů nebo separovaných diastereoisomerů jako meziprodukt pro postup podle nároku 1.
CS923306A 1991-11-08 1992-11-04 Nový postup přípravy laktonu kyseliny 1R, cis 2,2-dimethyl-3-formyl-cyklopropan-1-karboxylové a meziproduktů CZ282006B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9113775A FR2683525B1 (fr) 1991-11-08 1991-11-08 Nouveau procede de preparation de la lactone de l'acide 1r, cis 2,2-dimethyl 3-formyl cyclopropane-1-carboxylique et intermediaires .

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ330692A3 CZ330692A3 (en) 1993-08-11
CZ282006B6 true CZ282006B6 (cs) 1997-04-16

Family

ID=9418740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS923306A CZ282006B6 (cs) 1991-11-08 1992-11-04 Nový postup přípravy laktonu kyseliny 1R, cis 2,2-dimethyl-3-formyl-cyklopropan-1-karboxylové a meziproduktů

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5278322A (cs)
EP (1) EP0541445B1 (cs)
JP (1) JP3167811B2 (cs)
KR (1) KR100245059B1 (cs)
CN (1) CN1035819C (cs)
AR (1) AR247739A1 (cs)
AT (1) ATE134372T1 (cs)
AU (1) AU652329B2 (cs)
BR (1) BR9204313A (cs)
CA (1) CA2082286C (cs)
CZ (1) CZ282006B6 (cs)
DE (1) DE69208425T2 (cs)
DK (1) DK0541445T3 (cs)
ES (1) ES2083713T3 (cs)
FI (1) FI106125B (cs)
FR (1) FR2683525B1 (cs)
GR (1) GR3019109T3 (cs)
HU (1) HU216976B (cs)
IL (1) IL103414A (cs)
MX (1) MX9206355A (cs)
NO (1) NO301641B1 (cs)
PL (2) PL171116B1 (cs)
RU (1) RU2058310C1 (cs)
SK (1) SK330692A3 (cs)
TR (1) TR26720A (cs)
UA (1) UA44884C2 (cs)
ZA (1) ZA928569B (cs)

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1379008A (en) * 1919-11-17 1921-05-24 Albert B Frenier Temperature-producing mechanism and controlling means therefor
US2726250A (en) * 1951-05-15 1955-12-06 Koege Kemisk Vaerk 5-monosubstituted 2-oxo-2, 5-dihydrofurans
US4014918A (en) * 1968-07-12 1977-03-29 Roussel-Uclaf Process for the preparation of cyclopropane derivatives and compounds produced therein
FR1580474A (cs) * 1968-07-12 1969-09-05
IL32569A (en) * 1968-07-12 1976-06-30 Roussel Uclaf Process for the preparation of dimethyl cyclopropane carboxylic acid derivatives and some products resulting therefrom
US3694472A (en) * 1970-05-12 1972-09-26 Roussel Uclaf Synthesis of pyrethric acid
US3965129A (en) * 1973-10-10 1976-06-22 Hoffmann-La Roche Inc. Optical resolution of organic carboxylic acids
FR2396006A1 (fr) * 1977-06-27 1979-01-26 Roussel Uclaf Nouveaux composes a noyau cyclopropanique, procede de preparation et application a la preparation de derives cyclopropaniques a chaine dihalovinyliques
US4132717A (en) * 1977-08-09 1979-01-02 Shell Oil Company Enol lactone intermediate for the preparation of (1R,cis)-caronaldehydic acid
US4518797A (en) * 1978-10-23 1985-05-21 Shell Oil Company Cyclopropanecarboxylate pesticides and their preparation
FR2479213A1 (fr) * 1980-03-28 1981-10-02 Roussel Uclaf Procede de preparation d'acide pentenoique possedant une fonction aldehyde
FR2485000A1 (fr) * 1980-06-20 1981-12-24 Roussel Uclaf 4-methyl 3-formyl pentene 1-oates d'alcoyle inferieur, leur procede de preparation et leur application
DE3111849A1 (de) * 1981-03-26 1982-10-14 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von caronaldehydsaeure und deren derivaten

Also Published As

Publication number Publication date
IL103414A (en) 1996-08-04
NO301641B1 (no) 1997-11-24
CN1035819C (zh) 1997-09-10
HU216976B (hu) 1999-10-28
KR100245059B1 (ko) 2000-03-02
GR3019109T3 (en) 1996-05-31
CZ330692A3 (en) 1993-08-11
JP3167811B2 (ja) 2001-05-21
PL171116B1 (pl) 1997-03-28
DE69208425T2 (de) 1996-09-05
NO924276L (no) 1993-05-10
KR930010018A (ko) 1993-06-21
AR247739A1 (es) 1995-03-31
CA2082286C (fr) 2001-02-27
NO924276D0 (no) 1992-11-06
UA44884C2 (uk) 2002-03-15
ATE134372T1 (de) 1996-03-15
FI925050A (fi) 1993-05-09
TR26720A (tr) 1995-05-15
FI925050A0 (fi) 1992-11-06
RU2058310C1 (ru) 1996-04-20
JPH05222025A (ja) 1993-08-31
SK278847B6 (sk) 1998-03-04
CA2082286A1 (fr) 1993-05-09
EP0541445A1 (fr) 1993-05-12
PL296514A1 (en) 1993-07-12
BR9204313A (pt) 1993-05-18
CN1072930A (zh) 1993-06-09
FR2683525A1 (fr) 1993-05-14
SK330692A3 (en) 1998-03-04
DK0541445T3 (da) 1996-04-09
HUT63156A (en) 1993-07-28
IL103414A0 (en) 1993-03-15
FI106125B (fi) 2000-11-30
ES2083713T3 (es) 1996-04-16
FR2683525B1 (fr) 1994-01-21
EP0541445B1 (fr) 1996-02-21
PL171284B1 (en) 1997-03-28
AU652329B2 (en) 1994-08-18
US5278322A (en) 1994-01-11
HU9203489D0 (en) 1993-03-01
MX9206355A (es) 1994-03-31
AU2818692A (en) 1993-05-13
ZA928569B (en) 1993-11-08
DE69208425D1 (de) 1996-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0362711B2 (cs)
CZ300859B6 (cs) Zpusob prípravy alkalické soli volného hydrofobního sulfonamidového derivátu
NO129633B (cs)
NO152913B (no) List, fortrinnsvis fotlist
JPH0417953B2 (cs)
CZ282006B6 (cs) Nový postup přípravy laktonu kyseliny 1R, cis 2,2-dimethyl-3-formyl-cyklopropan-1-karboxylové a meziproduktů
US4824970A (en) Intermediates for the synthesis of carboxylic acids
JPS609035B2 (ja) ビシクロオクタン誘導体の製造法
SU812173A3 (ru) Способ получени производныхбЕНзО(C)ХиНОлиНА
RU2086546C1 (ru) Способ получения лактона 1r, цис-2,2-диметил-3-формилциклопропан-1-карбоновой кислоты и галогенпроизводные 6,6-диметил-3-оксабицикло [3.1.0]-гексанона-2
IE50650B1 (en) Method for producing penicillanic acid derivatives
FR2472572A1 (fr) Nouveaux composes polycycliques derives de l'anthracene et du naphtacene et procede pour leur preparation
Beccalli et al. 4-Azidotetronic Acids: A New Class of Azido Derivatives
SU544377A3 (ru) Способ получени производных 7-трихлорацетамидо-3-дезацетоксицефалоспорановой кислоты
FR2563831A1 (fr) Nouveaux derives de thienopyridinone, leur procede de preparation et compositions pharmaceutiques les contenant
JPH02131A (ja) 4―ハロ―4―メチル―3―ジアルコキシメチルペンタン酸エステル
Alexandra Synthesis of (–)-indolactam V
JPS643197B2 (cs)
JPH08113570A (ja) ベンゾチオフェンカルボン酸化合物及びその製造法
HU191592B (en) Process for preparing isoxazole-derivatives
JPH0321551B2 (cs)
BE885657A (fr) Procede de preparation de derives de l'acide 1,1-dioxopenicillanique et produits ainsi obtenus
CH382752A (fr) Procédé de préparation d'esters de déserpidate de méthyle

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20121104