SK283157B6 - Brzdový systém nákladných vozňov - Google Patents

Brzdový systém nákladných vozňov Download PDF

Info

Publication number
SK283157B6
SK283157B6 SK1309-94A SK130994A SK283157B6 SK 283157 B6 SK283157 B6 SK 283157B6 SK 130994 A SK130994 A SK 130994A SK 283157 B6 SK283157 B6 SK 283157B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
point
brake
braking
rocker arms
load
Prior art date
Application number
SK1309-94A
Other languages
English (en)
Other versions
SK130994A3 (en
Inventor
Ottomar Schmidt
Gerhard Umbach
Axel Lenz
Grigori Danilowitsch Kotschmala
Original Assignee
Vtg-Lehnkering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vtg-Lehnkering Ag filed Critical Vtg-Lehnkering Ag
Publication of SK130994A3 publication Critical patent/SK130994A3/sk
Publication of SK283157B6 publication Critical patent/SK283157B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H13/00Actuating rail vehicle brakes
    • B61H13/20Transmitting mechanisms
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H9/00Brakes characterised by or modified for their application to special railway systems or purposes

Abstract

Pneumatickej časti brzdového systému je na striedavé prispôsobovanie na dva rozdielne brzdové systémy priradený vždy jeden riadiaci ventil (41, 51) s pomocnými vzduchojemami (42, 52), pričom tieto riadiace ventily (41, 51) obidvoch brzdových systémov sú oddeliteľné od hlavného vzduchového potrubia (40), rovnako ako k nim priradené pomocné vzduchojemy (42, 52), a sú striedavo ako trojcestný ventil (50) spojiteľné s brzdovým valcom (1). V mechanickej časti je na prestavenie brzdových systémov usporiadané prídavné ťahadlo (21, 31) medzi horizontálnymi vahadlami (8, 9). Na alternatívnych kĺbových bodoch (E, F, G, H, M, N) horizontálnych vahadiel (8, 9) sú umiestnené ťahadlá (21, 22, 31, 32, 33) na prispôsobenie silových a pákových prevodov na práve používaný brzdový systém. Pomocou posuvného dielu (5) je na obidvoch dieloch hlavných brzdových ťahadiel (7) vyhotovené na práve používaný brzdový systém kĺbové upevnenie hlavného brzdového ťahadla (7) na výškovo a dĺžkovo odlišné ovládacie body brzdového zariadenia otočných podvozkov.ŕ

Description

Vynález sa týka brzdového systému nákladných vozňov používajúceho riadiaci ventil, pneumatickú časť s pomocným vzduchojemom, brzdový valec, stredovú brzdovú sústavu tyčí s ťahadlami a horizontálnymi vahadlami, hlavné brzdové ťahadlá so zoraďovanim ťahadiel a zariadením na prestavenie režimu zaťaženia a ďalšie obslužné zariadenia brzdy na podvozku nákladného vozňa.
Doterajší stav techniky
Zatiaľ čo európske dráhy používajú prevádzkové systémy s mechanickým prestavovanim podľa záťaže na brzdenie železničných vozňov, je v štátoch na území bývalého Sovietskeho zväzu predpísaný iný prevádzkový systém. Rozdiely sú napríklad v prevodoch síl a pák a v prevádzkových tlakoch. Tak je v systéme s mechanickým prestavovaním podľa záťaže normálny prevádzkový tlak v hlavnom vzduchovom potrubí 5,0 bar, zatiaľ čo systém s pneumatickým prestavovanim podľa záťaže sa obyčajne prevádzkuje s tlakmi 5,5 barov. Rovnako uvoľnenie bŕzd má zásadné rozdiely.
Brzdové systémy nachádzajúce sa na podvozkoch nákladných vagónov, ktoré by sa dali používať tak pre jeden, ako aj pre druhý pracovný systém s rozdielnymi prevádzkovými tlakmi, pákovými prevodmi a otočnými podvozkami, nie sú známe.
V bežných brzdových zariadeniach je pneumatická časť tvorená hlavným vzduchovým potrubím, prebiehajúcim pod celou dĺžkou rámu, riadiacim ventilom s pomocným vzduchojemom, rôznymi ovládacími zariadeniami s brzdovým valcom, na ktorý' nadväzujú mechanické diely brzdového zariadenia. Pokles prevádzkového tlaku aktivuje brzdu. Mechanická časť sa skladá zo strednej brzdovej sústavy tyčí, obsahujúcej dve horizontálne vahadlá, ktoré sú na jednej strane klbovo upevnené na brzdovom valci, prípadne na piestnici, a na druhej strane sú spojené s hlavnými ťahadlami bŕzd, ktoré vedú k ďalším zariadeniam bŕzd v otočných podvozkoch. Medzi obidvomi vahadlami je umiestnené najmenej jedno ťahadlo, okolo ktorého koncových bodov sa natáčajú vahadlá, keď sa pohybuje piestnica. Ďalej existujú zariadenia, ktoré prepínajú režim zaťaženia, čiže spôsobujú zmenu brzdového chovania podľa toho, či je nákladný vozeň plný alebo prázdny.
Takéto zariadenia sú opísané napríklad v patentovom spise DE 610 803 alebo v publikácii Knorr-Bremse GmbH, bremstechnische Merke fur Eisenbahnfahrzeuge, vydanie 1951, strana 8, a ktoré sa používajú v systéme s mechanickým prestavovanim podľa záťaže. Tieto zariadenia neslúžia na to, aby vyrovnali rozdiely rôznych brzdových systémov.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje brzdový systém nákladných vozidiel používajúci riadiaci ventil, pneumatickú časť s pomocným vzduchojemom, brzdový valec, stredovú brzdovú sústavu tyčí s ťahadlami a horizontálnymi vahadlami, hlavné brzdové ťahadlá so zoraďovaním ťahadiel a zariadením na prestavenie režimu zaťaženia a ďalšie obslužné zariadenia brzdy na podvozku nákladného vozňa, ktorého podstata spočíva v tom, že pneumatickej časti systému je na striedavé prispôsobovanie na dva rozdielne brzdové systémy priradený vždy jeden riadiaci ventil s pomocnými vzduchojemami. Tieto riadiace ventily obidvoch brzdových systémov sú od hlavného vzduchového potrubia oddeliteľné, rovnako ako k nim priradené pomocné vzduchojemy a sú striedavo na spôsob trojcestného ventilu spojiteľné s brzdovým valcom. V mechanickej časti je na prestavenie brzdových systémov medzi horizontálnymi vahadlami usporiadané ťahadlo. Na alternatívnych kĺbových bodoch horizontálnych vahadiel sú umiestnené ťahadlá na prispôsobenie silových a pákových prevodov na práve používaný brzdový systém. Pomocou posuvného dielu je na obidvoch dieloch hlavných brzdových ťahadiel vyhotovené na práve používaný brzdový systém kĺbové upevnenie hlavného brzdového ťahadla na výškovo a dĺžkovo odlišné ovládacie body brzdového zariadenia otočných podvozkov.
Podľa výhodného uskutočnenia v brzdovom systéme s pneumatickým prestavovanim podľa záťaže obsahuje piaty kĺbový bod a šiesty kĺbový bod na horizontálnych vahadlách blízko brzdového valca a medzi nimi vloženým prvým ťahadlom a pre brzdový systém s pneumatickým prestavovanim podľa záťaže siedmy kĺbový bod a ôsmy kĺbový bod pre druhé ťahadlo vo väčšej vzdialenosti od brzdového valca, pričom je v zábere vždy iba jedno z ťahadiel.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia vytvárajú ťahadlá s prvými priečnymi spojmi konštrukčnú jednotku, ktorá sa pohybuje a je vedená v horizontálnej rovine medzi horizontálnymi vahadlami.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia v brzdovom systéme s mechanickým prestavovanim podľa záťaže a systémom s pneumatickým prestavovanim podľa záťaže obsahuje na prevádzku s mechanickým prestavovanim podľa záťaže druhé prídavné ťahadlo na siedmom kĺbovom bode a ôsmom kĺbovom bode pre nenaložený stav a vo väčšej vzdialenosti od brzdového valca na deviatom kĺbovom bode a desiatom kĺbovom bode tretie ťahadlo pre naložený stav, a na prevádzku s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže obsahuje prvé prídavné ťahadlo na prvom prídavnom kĺbovom bode a druhom prídavnom kĺbovom bode blízko pri brzdovom valci, že prvé prídavné ťahadlo a druhé prídavné ťahadlo tvoria prídavnú konštrukčnú jednotku, ktorá sa pohybuje a je vedená v horizontálnej rovine medzi horizontálnymi vahadlami, pričom jc vždy iba jedno z prídavných ťahadiel pevne spojené čapmi s horizontálnymi vahadlami.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prídavná konštrukčná jednotka medzi prídavnými ťahadlami vytvorená druhými priečnymi spojmi.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je spojenie prídavnými ťahadlami vytvorené presadením kĺbových čapov medzi piatym kĺbovým bodom a šiestym kĺbovým bodom a medzi siedmym kĺbovým bodom a ôsmym kĺbovým bodom alebo medzi piatym kĺbovým bodom a šiestym kĺbovým bodom a medzi siedmym kĺbovým bodom a deviatym kĺbovým bodom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú na vonkajších koncoch hlavných brzdových ťahadiel, začínajúcich na treťom kĺbovom bode a štvrtom kĺbovom bode horizontálnych vahadiel usporiadané posuvné diely na v dĺžke a výške prestaviteľné pevné medzikusy, napojiteľné na rozdielne tvarované brzdové zariadenia otočných podvozkov.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prvé ovládanie trojcestného ventilu na zmenu brzdového systému a/alebo vlastný trojcestný ventil vo zvolenej polohe mechanicky blokovateľné, pričom druhá ovládacia páka prvého riadiaceho ventilu a uzatvárací ventil druhého riadiaceho ventilu sú vo vypnutej polohe taktiež blokovateľné.
Hlavnou výhodou navrhovaného systému je usporiadanie dielov brzdových systémov, nachádzajúcich sa na pod vozkoch nákladných vozňov tak, aby sa dali používať jednako napríklad pri rozdielnych prevádzkových tlakoch, pákových prevodoch a otočných podvozkoch a jednako ako systém s mechanickým prestavovaním podľa záťaže alebo analogické brzdové systémy, rovnako tiež pre zvláštnosťami techniky brzdenia sa vyznačujúci systém s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže alebo analogické brzdové systémy.
Ďalšou výhodou je to, že brzdový systém je možné použiť na dopravu prekračujúcu hranice a je prispôsobený rôznym tlakom a pákovým prevodom.
Výhodou je aj to, že v pneumatickej časti je pre každý z obidvoch normálnych prevádzkových tlakov a pre ostatné zvláštnosti spôsobu pôsobenia a obsluhy bŕzd použitý riadiaci ventil s pomocným vzduchojemom, pričom sa ako riadiace ventily používajú také, ktoré sú prípustné pre systém s mechanickým prestavovaním podľa záťaže, prípadne pre systém s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže alebo analogické systémy. V rozvodoch od riadiacich ventilov k brzdovému valcuje usporiadaná ventilová zostava s funkciou trojcestného ventilu, takže brzdový valec je prevádzkovaný iba jedným z obidvoch riadiacich ventilov zvoleným ventilom. Výhodne sa trojcestný ventil alebo jeho ovládanie blokuje alebo uzamkne, takže nemôže prísť k neželanému prestaveniu na druhý riadiaci ventil.
Ďalšou výhodou je to, že v mechanickej časti sa zmení účinná poloha ťahadla medzi horizontálnymi vahadlami. V systéme s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže dochádza ku zmene režimu zaťaženia v závislosti od stavu naloženia pneumatickým nastavením na riadiacom ventile, kým v systémoch s mechanickým prestavovaním podľa záťaže tak uskutočnenie s pneumatickým ovplyvňovaním nastavenia na riadiacom ventile, ako aj s mechanickým ovplyvňovaním dochádza zmenou pôsobenia ťahadiel v stredovej brzdovej sústave tyčí. Navrhované riešenie podľa vynálezu je vhodné pre obidve uskutočnenia.
Ďalšia výhoda spočíva v tom, že mimo ťahadiel podľa systému s mechanickým prestavovaním podľa záťaže sa usporiada medzi horizontálnymi vahadlami ďalšie ťahadlo, ktorého kĺbové upevnenie sa volí podľa prevádzky dráh so systémom s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže. Kĺbové body tohto ťahadla na horizontálnych vahadlách ležia pomerne blízko brzdového valca a preto je účelné, aby bolo vyhotovené v ohnutom alebo lomenom tvare, takže sa nedotýka brzdového valca. Výhodne sa preto spojí toto ťahadlo priečnymi spojmi so susediacim ťahadlom systému s mechanickým prestavovaním podľa záťaže do konštrukčnej jednotky, ktorá je v horizontálnej rovine podopretá a vedená medzi horizontálnymi vahadlami.
Ďalšou výhodou je to, že striedavým uvoľnením určitých Capových spojov na ťahadlách sa dosiahne požadovaný prenos brzdnej sily v príslušnom systéme. Uvoľňovanie čapov prebieha ako ich odstraňovanie na práve nečinnom ťahadle. Kĺbové upevnenie hlavného brzdového ťahadla na rozdielnu polohu kĺbových bodov systému brzdových pák podľa konštrukcie otočných podvozkov sa vykonáva diaľkovo a výškovo prestaviteľným posuvným dielom, ktorý môže byť rovnako vyhotovený ako pevný medzikus.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený pomocou výkresov, na ktorých znázorňuje obr. 1 pneumatickú a mechanickú časť brzdového systému, v ktorom sa prestavenie režimu zaťaženia vykonáva riadiacimi ventilmi, obr. 2 stredovú brzdovú sústavu tyčí do brzdového systému, pričom sa pre sys tém s mechanickým prestavovaním podľa záťaže vykonáva prestavenie režimu zaťaženia mechanicky, pričom spojenie ťahadla na prenos sily v brzdovom systéme s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže je uvoľnené, takže brzda pracuje v systéme s mechanickým prestavovaním podľa záťaže, v tomto prípade režimu zaťaženia „prázdny“, pri uvoľnenej polohe bŕzd, obr. 3 rovnako ako obr. 2, ale je uvedená stredová brzdová sústava tyčí v brzdiacej polohe pri stupni zaťaženia „prázdny“, obr. 4 stredová brzdová sústava tyčí brzdového systému, pričom je vždy uvoľnené na prenos sily v brzdovom systéme s mechanickým prestavovaním podľa záťaže, jedno čapové spojenie ťahadla pre prázdny a jedno pre naložený vozeň, takže brzdy pracujú v brzdovom systéme s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže, v tomto prípade znázornenom s uvoľnenými brzdami.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 na neznázornenom podvozku je stredová brzdová sústava tyčí, ktorá obsahuje brzdový valec 1 s piestnicou 2 a horizontálnymi vahadlami 8, 9, a medzi nimi prebiehajúce prvé ťahadlo 21 a druhé ťahadlo 22. Druhé horizontálne vahadlo 9 s pevným bodom je na jednej strane upevnené na pevnom druhom kĺbovom bode B brzdového valca 1 a jeho štvrtý kĺbový bod D na druhom konci je spojený s hlavným brzdovým ťahadlom 7, ktoré vedie k neznázomenému otočnému podvozku. Prvé horizontálne vahadlo 8 je spojené prvým kĺbovým bodom A s piestnicou 2 a tretím kĺbovým bodom C s iným hlavným brzdovým ťahadlom 7. Druhé ťahadlo 22 je upevnené na siedmom kĺbovom bode G a ôsmom kĺbovom bode H obidvoch horizontálnych vahadiel 8, 9. Prívodom stlačeného vzduchu do brzdového valca 1 sa vysunie jeho piestnica 2 a to spôsobí, že horizontálne vahadlá 8, 9 sa natáčajú okolo siedmeho kĺbového bodu G a ôsmeho kĺbového bodu H a tretí kĺbový bod C a štvrtý kĺbový bod D hlavných brzdových ťahadiel 7 sa približujú k sebe, čím sa vyvolá brzdiaci účinok na kolesá.
V brzdovom systéme podľa vynálezu je ďalej usporiadané prvé ťahadlo 21 na piatom kĺbovom bode E a šiestom kĺbovom bode F medzi horizontálnymi vahadlami 8, 9.
V brzdových systémoch s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže leží piaty kĺbový bod E a šiesty kĺbový bod F v dôsledku rozdielov prevodových pomerov v otočných podvozkoch a použitím obloženia bŕzd z plastickej hmoty pomerne blízko brzdového valca 1, prípadne prvého kĺbového bodu A a druhého kĺbového bodu B. Z tohto dôvodu je prvé ťahadlo 21 tvarované tiež ohnuto alebo lomene, takže sa nedotýka brzdového valca 1. Druhé ťahadlo 22, ktoré pôsobí na brzdy systému s mechanickým prestavovaním podľa záťaže je vo väčšej vzdialenosti od brzdového valca 1.
V závislosti od systému je upevnené buď prvé ťahadlo 21 na piatom kĺbovom bode E a šiestom kĺbovom bode F, alebo druhé ťahadlo 22 na siedmom kĺbovom bode G a ôsmom kĺbovom bode H pomocou prestaviteľných, ako čierne body nakreslených, čapov kĺbov na horizontálnych vahadlách 8,9.
Oká kĺbov ťahadiel 21, 22, ktoré nie sú práve v zábere, sú znázornené ako biele krúžky. Sú proti piatemu kĺbovému bodu E a šiestemu kĺbovému bodu F alebo siedmemu kĺbovému bodu G a ôsmemu kĺbovému bodu H na horizontálnych vahadlách 8, 9 voľne posuvné, ako je to napríklad znázornené na obr. 3.
Je výhodné spojiť ťahadlá 21, 22 prvými priečnymi spojmi 23, takže sa vytvorí konštrukčná jednotka 24, rozprestierajúca sa v horizontálnej rovine medzi horizontálnymi vahadlami 8, 9, ktorá je tu podopretá alebo iným vhodným spôsobom vedená bez toho, aby bola obmedzená jej pohyblivosť.
Obidva hlavné brzdové ťahadlá 7 sú spojené tiačnou tyčkou 10, ktorej strmeň sa posúva na jednom diele hlavného brzdového ťahadla 7. Hlavné brzdové ťahadlo 7 má ďalej osadený zoraďovač 4 brzdovej sústavy tyčí. Na voľných koncoch hlavného brzdového ťahadla 7 sú posuvné diely 5, ktoré sa dajú na hlavnom brzdovom ťahadle 1 pozdĺžne a výškovo prestavovať a aretovať tak, že môžu byť vždy spojené s ďalej vedúcimi dielmi brudového zariadenia v otočných podvozkoch pri rozdielnej polohe prípojných kĺbových bodov A, B, C, D, E, F, G, H.
Na obr. 1 je znázornená pneumatická časť, ktorá obsahuje hlavné vzduchové potrubie 40, na ktorého koncoch sú osadené prvé pomocné uzatváracie ventily a spojovacie diely k susedným vozňom. Na hlavné vzduchové potrubie 40 je napojený prvý riadiaci ventil 41 bežnej konštrukcie pre systém s mechanickým prestavovaním podľa záťaže. K nemu je priradený prvý pomocný vzduchojem 42. Spojenie medzi hlavným vzduchovým potrubím 40 a prvým riadiacim ventilom 41 môže byť prerušené druhým pomocným uzatváracím ventilom, z ktorého je znázornená iba druhá ovládacia páka 44. Druhou ovládacou pákou 44 sa môže na prvom riadiacom ventile 41 nastaviť zmena režimu zaťaženia s cieľom rozdielneho pôsobenia pri prázdnom a naloženom vozni. Treťou ovládacou pákou 59 sa nastavuje na prvom riadiacom ventile 41 druh brzdenia na nákladný alebo osobný vlak. Z hlavného vzduchového potrubia 40 odbočuje ďalšie potrubie, vybavené uzatváracím ventilom 53 k druhému riadiacemu ventilu 51, ktorý je obvyklý a prípustný napríklad na systém s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže. Tiež k druhému riadiacemu ventilu 51 je priradený druhý pomocný vzduchojem 52. Rovnako v druhom nastavovacom ventile 51 sa môže zmena režimu zaťaženia nastaviť pneumaticky druhým ovládaním 54. Tretím ovládaním 57 sa nastaví na druhom riadiacom ventile 51 druh brzdenia, napríklad pre systém s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže brzdenia na rovine alebo v horách.
Od riadiacich ventilov 41, 51 prebiehajú brzdové vzduchové potrubia 45, 55 k trojcestnému ventilu 50, ktorý sa prvým ovládaním 49 môže prestaviť a tým spojiť brzdový valec 1 buď s prvým riadiacim ventilom 41, alebo druhým riadiacim ventilom 51. Trojcestný ventil 50 alebo iné usporiadanie ventilov s touto funkciou sa zaisti tak, že nemôže prísť k nechcenému alebo neprípustnému prestaveniu napríklad tak, žc prestavenie z jedného na druhý brzdový systém je možné iba pri výmene otočných podvozkov.
Na obr. 2 a 3 je stredová brzdová sústava tyčí znázornená v rôznych polohách, pri ktorých sa môže vykonávať zmena režimu zaťaženia mechanickým štvrtým ovládaním 60. V tomto prípade sú pre systém s mechanickým prestavovaním podľa záťaže k dispozícii druhé prídavné ťahadlo 32 a tretie ťahadlo 33 a na prispôsobenie na systém s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže je usporiadané prvé prídavné ťahadlo 31 na prvom prídavnom kĺbovom bode E' a druhom prídavnom bode F’. Tiež v tomto prípade sú prídavné ťahadlá 31, 32 druhými priečnymi spojmi spojené do prídavnej konštrukčnej jednotky 35. Pri prevádzke so systémom s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže znázornenom na obr. 4 je spojené prvé prídavné ťahadlo 31 vsadenými čapmi v piatom kĺbovom bode E a šiestom kĺbovom bode F s vodorovnými vahadlami 8, 9. Čapy kĺbov na siedmom kĺbovom bode G a ôsmom kĺbovom bode H sú v tomto prípade odstránené, čo znamená, že prebieha výmena čapov medzi dvojicou, pozostávajúcou zo siedmeho kĺbového bodu G a ôsmeho kĺbového bodu H a dvojicou, pozostávajúcou z piateho kĺbového bodu E a šiesteho kĺbového bodu F. Táto výmena môže alternatívne prebiehať medzi dvojicou, pozostávajúcou zo siedmeho kĺbového bodu G a deviateho kĺbového bodu M a dvojicou, pozostávajúcou z piateho kĺbového bodu E a šiesteho kĺbového bodu F.
Obr. 2 znázorňuje strednú brzdovú sústavu tyčí v stupni záťaže „prázdny“ mechanicky nastaviteľného systému s mechanickým prestavovaním podľa záťaže v povolenej polohe bŕzd. V ôsmom kĺbovom bode H sa okolo kĺbového čapu na konci druhého prídavného ťahadla 32 v pozdĺžnom otvore usporiada západka 36, na ktorej sa nachádza nárazová hrana 37, ktorá môže naraziť na doraz 38. Je účelné ponechať nepatrnú vôľu 39 medzi nárazovou hranou 37 a dôrazom 38 na rýchle prekonanie celkovej vôle v brzdovej sústave tyčí pri začiatku brzdenia. Západka 36 a doraz 38 sa nachádzajú v neznázornenej skrinke zmeny záťaže. Na prestavenie do stupňa záťaže „naložený“ sa západka 36 uvoľní v smere, udanom šípkou. V obr. 2 nie sú okrem oka piateho kĺbového bodu E a šiesteho kĺbového bodu F upevnené na horizontálnych vahadlách 8, 9, čo znamená, že toto znázornenie zodpovedá prevádzke s brzdovým systémom s mechanickým prestavovaním podľa záťaže.
A obr. 3 je uvedená brzdiaca poloha znázornená na obr.
2. V nezodpovedajúcej mierke sa ukazuje, že prvý prídavný kĺbový bod E' a druhý prídavný kĺbový bod F' na príjem čapov na prvom prídavnom ťahadle 31 zaberajú odlišnú polohu k piatemu kĺbovému bodu E a šiestemu kĺbovému bodu F na horizontálnych vahadlách 8, 9.
Príslušné usporiadanie dvojíc, pozostávajúcich z piateho kĺbového bodu E a šiesteho kĺbového bodu F, siedmeho kĺbového bodu G a ôsmeho kĺbového bodu H, deviateho kĺbového bodu M a desiateho kĺbového bodu A na horizontálnych vahadlách 8, 9 sa dá určiť výpočtom pre každý dráhový systém podľa celkových pomerov pák a potrebného prenosu sily.
Predložený vynález tak vytvára použitím niekoľkých dielov, ale v podstate bežných dielov, brzdový systém, ktorý môže byť použitý s pomerne malým počtom zmien na rôzne prevádzkové systémy rôznych dráh.

Claims (8)

1. Brzdový systém nákladných vozňov používajúci riadiaci ventil, pneumatickú časť s pomocným vzduchojemom, brzdový valec, stredovú brzdovú sústavu tyčí s ťahadlami a horizontálnymi vahadlami, hlavné brzdové ťahadlá s nastavovaním ťahadiel a zariadením na prestavenie režimu zaťaženia a ďalšie obslužné zariadenie brzdy na podvozku nákladného vozňa, vyznačujúci sa tým, že pneumatickej časti je priradený vždy jeden riadiaci ventil (41, 51) s pomocnými vzduchojemami (42, 52) na striedavé prispôsobovanie, pričom riadiace ventily (41,
51) sú oddeliteľné od hlavného vzduchového potrubia (40) rovnako ako k nim priradené pomocné vzduchojemy (42,
52) a sú striedavo ako trojcestný ventil (50) spojiteľne s brzdovým valcom (1), v mechanickej časti je na prestavenie usporiadané prídavné ťahadlo (21, 31) medzi horizontálnymi vahadlami (8, 9), takže na alternatívnych kĺbových bodoch (E, F, G, H, M, N) horizontálnych vahadiel (8, 9) sú umiestnené ťahadlá (21, 22, 31, 32, 33) na prispôsobenie silových a pákových prevodov a pomocou posuvného dielu (5) je na obidvoch dieloch hlavných brzdových ťahadiel (7) vyhotovené kĺbové upevnenie hlavného brzdového ťahadla (7) na výškovo a dĺžkovo odlišné ovládacie body brzdového zariadenia otočných podvozkov.
2. Brzdový systém podľa nároku 1, s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže, vyznačujúci sa tým, že obsahuje piaty kĺbový bod (E) a šiesty kĺbový bod (F) na horizontálnych vahadlách (8, 9) blízko brzdového valca (1) a medzi nimi vloženým prvým ťahadlom (21) a ďalej siedmy kĺbový bod (G) a ôsmy kĺbový bod (H) pre druhé ťahadlo (22) vo väčšej vzdialenosti od brzdového valca (1) na pneumatické prestavovanie podľa záťaže, pričom je v zábere vždy iba jedno z ťahadiel (21, 22).
3. Brzdový systém podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že ťahadlá (21, 22) vytvárajú s prvými priečnymi spojmi (23) konštrukčnú jednotku (24), pohyblivú a vedenú v horizontálnej rovine medzi horizontálnymi vahadlami (8, 9).
4. Brzdový systém podľa nároku 1, s mechanickým prestavovaním podľa záťaže a pneumatickým prestavovaním podľa záťaže, vyznačujúci sa tým, že obsahuje na prevádzku s mechanickým prestavovaním podľa záťaže druhé prídavné ťahadlo (32) na siedmom kĺbovom bode (G) a ôsmom kĺbovom bode (H) pre nenaložený stav a vo väčšej vzdialenosti od brzdového valca (1) na deviatom kĺbovom bode (M) a desiatom kĺbovom bode (A) tretie ťahadlo (33) pre naložený stav, a na prevádzku s pneumatickým prestavovaním podľa záťaže obsahuje prvé prídavné ťahadlo (31) na prvom prídavnom kĺbovom bode (E') a druhom prídavnom kĺbovom bode (Fj blízko pri brzdovom valci (1), že prvé prídavné ťahadlo (31) a druhé prídavné ťahadlo (32) tvoria prídavnú konštrukčnú jednotku (35), pohybujúcu a vedenú v horizontálnej rovine medzi horizontálnymi vahadlami (8, 9), pričom je vždy iba jedno z prídavných ťahadiel (31, 32) pevne spojené čapmi s horizontálnymi vahadlami (8, 9).
5. Brzdový systém podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že prídavná konštrukčná jednotka (35) medzi prídavnými ťahadlami (31, 32) je vytvorená druhými priečnymi spojmi (34).
6. Brzdový systém podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že spojenie prídavnými ťahadlami (31, 32) je vytvorené presadením kĺbových čapov medzi piatym kĺbovým bodom (E) a šiestym kĺbovým bodom (F) a medzi siedmym kĺbovým bodom (G) a ôsmym kĺbovým bodom (H) alebo medzi piatym kĺbovým bodom (E) a šiestym kĺbovým bodom (F) a medzi siedmym kĺbovým bodom (G) a deviatym kĺbovým bodom (M).
7. Brzdový systém podľa jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že na vonkajších koncoch hlavných brzdových ťahadiel (7), začínajúcich na treťom kĺbovom bode (C) a štvrtom kĺbovom bode (D) horizontálnych vahadiel (8, 9) sú usporiadané posuvné diely (5) na v dĺžke a výške prestaviteľné pevné medzikusy, napojiteľné na rozdielne tvarované brzdové zariadenia otočných podvozkov.
8. Brzdový systém podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že prvé ovládanie (49) trojcestného ventilu (50) na zmenu brzdového systému a/alebo vlastný trojcestný ventil (50) sú vo zvolenej polohe mechanicky blokovateľné, pričom druhá ovládacia páka (44) prvého riadiaceho ventilu (41) a uzatvárací ventil (53) druhého riadiaceho ventilu (51) sú vo vypnutej polohe taktiež blokovateľné.
SK1309-94A 1993-04-06 1994-03-17 Brzdový systém nákladných vozňov SK283157B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19934311362 DE4311362C2 (de) 1993-04-06 1993-04-06 Bremssystem für Güterwagen
PCT/DE1994/000292 WO1994022703A1 (de) 1993-04-06 1994-03-17 Bremssystem für güterwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK130994A3 SK130994A3 (en) 1995-04-12
SK283157B6 true SK283157B6 (sk) 2003-03-04

Family

ID=6484918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1309-94A SK283157B6 (sk) 1993-04-06 1994-03-17 Brzdový systém nákladných vozňov

Country Status (9)

Country Link
BG (1) BG62321B1 (sk)
CZ (1) CZ288385B6 (sk)
DE (1) DE4311362C2 (sk)
FR (1) FR2703646B1 (sk)
PL (1) PL173389B1 (sk)
RO (1) RO115034B1 (sk)
RU (1) RU2106992C1 (sk)
SK (1) SK283157B6 (sk)
WO (1) WO1994022703A1 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4442021C1 (de) * 1994-11-25 1996-05-30 Ver Tanklager Transportmittel Bremsumstelleinrichtung für Bahnwagen
DE19625031C1 (de) * 1996-06-22 1997-11-27 Deutsche Bahn Ag Spurwechselgüterwagen für Normal- und Breitspur (1435/1520 mm)
DE102008039691A1 (de) * 2008-08-26 2010-03-04 Zao Npz "Tormoz" Bremssystem der Bahnfahrzeuge
DE102014222914A1 (de) 2014-11-11 2016-05-12 Waggonbau Graaff Gmbh Bremsmodul für einen Bahnwagen und Bahnwagen
CN106114551B (zh) * 2016-07-15 2018-10-16 中车唐山机车车辆有限公司 制动装置和车辆

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE610803C (de) * 1934-03-08 1935-03-18 Bromsregulator Svenska Ab Vorrichtung zum Ausgleich des Bremskolbenhubes bei Fahrzeugbremsen mit umstellbaren UEbersetzungsstufen
CH347216A (de) * 1955-03-25 1960-06-30 Bromsregulator Svenska Ab Eisenbahndruckluftbremse mit Lastwechselvorrichtung
DE4139225C2 (de) * 1991-11-22 1995-11-02 Deutsche Bahn Ag Bremseinrichtung für Schienenfahrzeuge
FR2685272B1 (fr) * 1991-12-18 1994-03-11 Arbel Fauvet Rail Systeme de freinage d'un vehicule destine a circuler sur des reseaux imposant des normes differentes.

Also Published As

Publication number Publication date
CZ256094A3 (en) 1995-02-15
PL305798A1 (en) 1995-02-06
DE4311362A1 (de) 1994-10-13
SK130994A3 (en) 1995-04-12
BG99259A (bg) 1995-10-31
PL173389B1 (pl) 1998-02-27
RU94046355A (ru) 1996-10-10
CZ288385B6 (en) 2001-06-13
RU2106992C1 (ru) 1998-03-20
RO115034B1 (ro) 1999-10-29
FR2703646B1 (fr) 1996-10-04
FR2703646A1 (fr) 1994-10-14
BG62321B1 (bg) 1999-08-31
DE4311362C2 (de) 1996-07-11
WO1994022703A1 (de) 1994-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2131744C (en) Single actuator truck mount brake system
MXPA05011995A (es) Sistema de freno montado en vagon simplificado.
US4346790A (en) Articulated car brake system
AU2016219507B2 (en) Braking systems for railway cars
SK283157B6 (sk) Brzdový systém nákladných vozňov
EP1674367B1 (de) Vorrichtung zum gelenkigen Verbinden zweier Wagenkästen eines mehrgliedrigen Schienenfahrzeuges
CA2060248A1 (en) Railroad car handbrake release system
PL170530B1 (pl) szynowych PL
US4508197A (en) Handbrake system for railway car
CA1212635A (en) Hand brake arrangement
FI109010B (fi) Tavaravaunujen jarrujärjestelmä
PL183584B1 (pl) Wagon towarowy dla kolei normalno i szeroko-torowej
RU2501692C2 (ru) Тормозная система вагона подвижного состава
DE4217231A1 (de) Anordnung zur Integration und Entkopplung von Hand- und Druckluftbremse bei räumlich beengten Verhältnissen
US3520420A (en) Coupler positioning device
CZ289019B6 (cs) Přestavovač brzd pro ľelezniční vagony
SK32296A3 (en) Switching device of breaks of the rail vehicles
RU2090412C1 (ru) Тормозная рычажная передача железнодорожного грузового вагона
US4090412A (en) Handbrake linkage for transmitting mechanical braking force between adjacent rail vehicles
DE1204254B (de) Bremseinrichtung mit vier Bremskloetzen fuer einen Radsatz von Schienenfahrzeugen
CA1127563A (en) Multiple truck freight car handbrake arrangement for a railway car assembly composed of a series of articulately interconnected cars
SU1098851A1 (ru) Шкворневое устройство локомотива
PL179879B1 (pl) Urządzenie do przestawiania układu hamulcowego dla wagonow kolejowych
DE2100616A1 (de) Vorrichtung zur Minderung von Radentlastungen bei Schienenfahrzeugen
PL43519B1 (sk)