SK282192B6 - Spôsob prípravy hydroxylamóniových solí - Google Patents

Spôsob prípravy hydroxylamóniových solí Download PDF

Info

Publication number
SK282192B6
SK282192B6 SK1446-96A SK144696A SK282192B6 SK 282192 B6 SK282192 B6 SK 282192B6 SK 144696 A SK144696 A SK 144696A SK 282192 B6 SK282192 B6 SK 282192B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
platinum
catalyst
palladium
metal particle
reactor
Prior art date
Application number
SK1446-96A
Other languages
English (en)
Other versions
SK144696A3 (en
Inventor
Lieshout Lambertus Hubertus Wilhelmus Maria Van
Peter Arnold Ceciliaan Schevelier
Leonardus Lefferts
Original Assignee
Dsm N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm N. V. filed Critical Dsm N. V.
Publication of SK144696A3 publication Critical patent/SK144696A3/sk
Publication of SK282192B6 publication Critical patent/SK282192B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01CAMMONIA; CYANOGEN; COMPOUNDS THEREOF
    • C01C1/00Ammonia; Compounds thereof
    • C01C1/16Halides of ammonium
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J23/00Catalysts comprising metals or metal oxides or hydroxides, not provided for in group B01J21/00
    • B01J23/38Catalysts comprising metals or metal oxides or hydroxides, not provided for in group B01J21/00 of noble metals
    • B01J23/40Catalysts comprising metals or metal oxides or hydroxides, not provided for in group B01J21/00 of noble metals of the platinum group metals
    • B01J23/44Palladium
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B21/00Nitrogen; Compounds thereof
    • C01B21/082Compounds containing nitrogen and non-metals and optionally metals
    • C01B21/14Hydroxylamine; Salts thereof
    • C01B21/1409Preparation
    • C01B21/1418Preparation by catalytic reduction of nitrogen oxides or nitrates with hydrogen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Abstract

Spôsob sa uskutočňuje katalytickou redukciou dusičnanových iónov v kyslom prostredí a v prítomnosti aktivovaného katalyzátora, pričom tento katalyzátor zahrnuje častice nosiča spolu s kovovými časticami obsahujúcimi paládium a platinu s tým, že relatívna koncentrácia paládia a platiny v každej kovovej častici sú prakticky rovnaké. Koncentrácia platiny v každej kovovej častici vykazuje smerodajnú odchýlku, vyjadrenú v hmotnostných percentách a vzťahujúcu sa na koncentráciu paládia, nižšiu ako 4 % absolútnej hodnoty.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy hydroxylamóniových solí, spočívajúceho v katalytickej redukcii dusičnanových iónov v kyslom prostredí a v prítomnosti aktivovaného katalyzátora, pričom tento katalyzátor obsahuje častice nosiča spolu s kovovými časticami obsahujúcimi paládium a platinu.
Doterajší stav techniky
Hydroxylamóniové soli nachádzajú významné použitie pri príprave oxímov z ketónov alebo aldehydov, hlavne pri príprave oxímu cyklohexanónu z cyklohexanónu. Oxím cyklohexanónu môže byť ďalej premenený prešmykom na kaprolaktám, z ktorého sa potom získava nylon. Syntéza hydroxylamóniových solí je teda zvyčajne spojená s ďalšími známymi postupmi, ako napríklad s prípravou oxímu cykloalkanónu. Hydroxylamóniové soli nachádzajú rovnako použitie pri výrobe antioxidantov, pomocných prípravkov na získavanie farbív a pri výrobe chemikálií na fotografické procesy. Na prípravu oxímu je známy cyklický proces, pri ktorom je pH reakčného média tlmené pomocou pufra, ktorým je kyselina, napríklad kyselina fosforečná a/alebo kyselina sírová, a ďalej tlmiace soli odvodené od týchto kyselín, napríklad alkalické soli a/alebo amónne soli. Pri tejto syntéze hydroxylamóniového iónu sú napríklad dusičnanové ióny alebo oxidy dusíka premieňané pôsobením vodíka na hydroxylamóniové ióny podľa nasledujúcej reakčnej schémy:
H++ NO3 + 3 H2 —► NH3OH++ 2 H2O
Katalyzátory na tento spôsob prípravy hydroxylamóniových solí sú bežne komerčne dostupné napríklad od firiem Johnson Matthey a Degussa. Aktivita a selektivita týchto katalyzátorov môžu byť však zvýšené.
Podstata vynálezu
Cieľom uvedeného vynálezu je nájdenie postupu na zvýšenie sclektivity a/alebo aktivity tohto katalyzátora.
Tento cieľ sa vo vyhotovení podľa tohto vynálezu dosiahne tým, že relatívna koncentrácia paládia a platiny v každej kovovej častici na časticiach nosiča sú v zásade rovnaké.
Pri komerčne dodávaných katalyzátoroch, dostupných v súčasnosti, táto požiadavka týkajúca sa rovnakej relatívnej koncentrácie paládia a platiny splnená nie je.
Výraz „v zásade rovnaké“, použitý, je definovaný tak, že v hmotnostných percentách vyjadrená smerodajná odchýlka koncentrácie platiny v každej kovovej častici obsahujúcej paládium a platinu, je najviac 4 % absolútnej hodnoty.
Vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu nepresahuje definovaná smerodajná odchýlka 3,5 % a vo zvlášť výhodnom vyhotovení potom táto odchýlka neprevyšuje 3 %.
Vo vyhotovení podľa vynálezu sa hmotnostný pomer paládia a platiny v katalyzátore môže pohybovať v rozmedzí od 6 : 4 do 9,9 : 0,1. Vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu sa potom tento hmotnostný pomer pohybuje v rozmedzí od 7 : 3 do 9,5 : 0,5.
Ako nosič môže sa vo vyhotovení podľa vynálezu použiť v princípe akýkoľvek materiál, ktorý je v reakčnom prostredí dostatočne stabilný, napríklad aktívne uhlie, grafit alebo oxid kremičitý.
Priemerná veľkosť častíc nosiča je v praxi menšia ako 50 pm. Termín „priemerná veľkosť častíc“ v tomto texte znamená, že 50 % objemu týchto častíc je tvorených časticami, ktoré sú väčšie, ako je uvedený priemer. Podľa vynálezu sa však preukázalo, že zvlášť vhodný je nosič, ktorého 90 % celkového objemu všetkých častíc je tvorených časticami vykazujúcimi priemer menší ako 20 pm. Otázku veľkosti častíc katalyzátora je nutné posudzovať v súvislosti s prípadnými možnými problémami pri oddeľovaní tohto katalyzátora filtračnými procesmi. Normálnu filtráciu, bez spätného negatívneho pôsobenia na aktivitu katalyzátora, možno dosiahnuť pridaním určitého množstva inertného materiálu, napríklad materiálu nosiča neobsahujúceho kovové častice, pričom priemer častíc takto pridaného inertného materiálu je väčší ako priemer častíc nosiča katalyzátora, napríklad je tento priemer približne od 20 pm do 100 pm. Vo vyhotovení podľa vynálezu sa pridáva od 0,3 gramu do 10 gramov inertného materiálu na jeden gram katalyzátora.
Vo vyhotovení podľa vynálezu je priemerná veľkosť častíc zvyčajne väčšia ako 0,1 pm. Ak sa použije technika filtrácie s priečnym tokom, je vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu veľkosť častíc väčšia ako 1 pm, vo zvlášť výhodnom vyhotovení je potom väčšia ako 5 pm. Pokiaľ sú použité bežnejšie filtračné techniky, je vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu veľkosť častíc nosiča väčšia ako 10 pm.
Vo vyhotovení podľa vynálezu musí byť katalyzátor aktivovaný, pričom táto aktivácia môže byť vykonaná pôsobením jedného alebo viacerých aktivátorov katalyzátora. Ako aktivátor katalyzátora môže pôsobiť prvok vybraný zo skupiny zahrnujúcej meď Cu, striebro Ag, zlato Au, kadmium Cd, gálium Ga, indium In, tálium TI, germánium Ge, cín Sn, olovo Pb, arzén As, antimón Sb a bizmut Bi. Funkciu aktivátora katalyzátora môžu rovnako zastávať zlúčeniny, ktoré zahrnujú uvedené prvky, napríklad oxidy, dusičnany, fosforečnany, sírany, halogenidy, vínany, šťaveľany, mravčany a acetáty. Tieto prvky alebo tieto ich zlúčeniny môžu byť vo vyhotovení podľa vynálezu pridané priamo ku katalyzátoru alebo môžu byť pridané do reakčného prostredia. V prípade, keď sa veľkosť povrchovej plochy katalyzátora pohybuje približne od 5 m2/gram do približne 10 m2/gram, je vo výhodnom vyhotovení podľa vynálezu pridávaných približne od 0,01 miligramu do 5 miligramov jedného alebo viacerých z uvedených prvkov na jeden gram katalyzátora, vo zvlášť výhodnom vyhotovení je potom pridávané približne od 0,02 miligramu do 4 miligramov jedného alebo viacerých z uvedených prvkov na jeden gram katalyzátora. Ďalej potom platí, že čím väčší je povrch katalyzátora, tým viac aktivátora treba.
Tlak vodíka, pri ktorom táto reakcia prebieha, sa vo vyhotovení podľa vynálezu všeobecne pohybuje medzi 0,1 MPa a 5 MPa, vo výhodnom vyhotovení potom medzi 0,5 MPa a 2,5 MPa. Celkový reakčný tlak môže byť regulovaný zmiešaním inertného plynu s vodíkom. Použitý vodík môže alebo nemusí byť čistený. Prípadné čistenie sa môže vykonať napríklad pomocou aktívneho uhlia, ktoré umožňuje odstránenie organických látok, ďalej pomocou paládiového katalyzátora, ktorý umožňuje odstránenie kyslíka, a/alebo pomocou oxidu zinku, ktorý umožňuje odstránenie síry, a ruténia, čím sa podporuje konverzia oxidu uhoľnatého CO a oxidu uhličitého CO2
Pokiaľ je k tomuto vodíku pridávané hélium, môže byť vo vyhotovení podľa vynálezu toto hélium čistené pomocou aktívneho uhlia. Ostatné inertné plyny, ako napríklad argón, metán alebo dusík, sa môžu tiež použiť.
Hydroxylamóniové soli môžu byť vo vyhotovení podľa vynálezu pripravované pri hodnote pH od 1 do 6, vo výhodnom vyhotovení potom od 1 do 4. Hodnota pH reakčného prostredia môže byť vo vyhotovení podľa vynálezu udržiavaná prídavkom silnej minerálnej kyseliny, napríklad kyseliny chlorovodíkovej, kyseliny dusičnej, kyseliny sírovej, kyseliny fosforečnej alebo tiež soľami týchto kyselín.
Vo vyhotovení podľa vynálezu sa môže reakčná teplota pohybovať v rozmedzí od 20 °C do 90 °C, vo výhodnom vyhotovení potom v rozmedzí od 30 °C do 70 °C.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Postup prípravy hydroxylamóniových solí bude ďalej podrobnejšie objasnený pomocou konkrétnych príkladov uskutočnenia, ktoré sú však iba ilustratívne a nijako neobmedzujú rozsah tohto vynálezu.
Príklady vyhotovenia vynálezu, rovnako tak ako porovnávacie experimenty, boli vykonané v termostatovanom tlakovom reaktore s vnútorným priemerom 80 milimetrov a objemom približne 300 mililitrov vyrobenom z chrómniklovej ocele, pričom sa postupovalo podľa nasledujúceho postupu: tento reaktor bol vybavený štyrmi priehradkami širokými 8 milimetrov a ďalej šesťlopatkovým turbínovým miešadlom s priemerom 40 milimetrov a s plochou každého listu 10 milimetrov x 10 milimetrov. Tento reaktor bol prevádzkovaný ako trojfázový suspenzný reaktor s kontinuálnym priechodom kvapalnej a plynnej fázy, zatiaľ čo pevná fáza, práškový katalyzátor, bola zadržiavaná v reaktore pomocou membránového filtra TeflonR, umiestneného na výstupe kvapalnej fázy. Vstupujúca kvapalná fáza, ktorá bola do reaktora dodávaná pomocou čerpadla, obsahovala 3,2 mól/liter kyseliny dusičnej rozpustenej vo vodnom pufri, zahrnujúcom 3,3 mól/1 kyseliny fosforečnej a 0,1 mól/1 hydroxidu sodného. Objem tejto kvapalnej fázy v reaktore bol udržiavaný na konštantnej hodnote 115 mililitrov. Do tohto reaktora bol rovnako dodávaný vodík. Tlak v reaktore sa udržiaval na konštantnej hodnote pomocou tlakového regulátora umiestneného na výstupe plynnej fázy, pričom odchádzajúci plyn bol pred vstupom do tlakového regulátora chladený a celková prietoková rýchlosť tohto odchádzajúceho plynu sa merala až za týmto tlakovým regulátorom. Pri celkovom konštantnom tlaku sa parciálny tlak vodíka menil v dôsledku jeho miešania s héliom.
Tento reaktor sa prevádzkoval pri konštantnej hodnote pH 1,8. Koncentrácia vodíkových iónov H4 v roztoku vstupujúcom do reaktora bola teda nastavovaná tak, aby množstvo takto dodávaných vodíkových iónov práve pokrylo úbytok týchto iónov, ku ktorému dochádza v reaktore v dôsledku prebiehajúcich reakcií, pričom toto nastavovanie sa vykonávalo reguláciou prietokovej rýchlosti na vstupe v závislosti od hodnoty pH meranej na výstupe z reaktora.
Všetky produkty odchádzajúce z reaktora boli analyzované spôsobom on-line. Koncentrácia plynného dusíka N2, oxidu dusnatého NO a oxidu dusného N2O v plynnej zmesi odchádzajúcej z reaktora boli merané pomocou plynového chromatografii. Koncentrácie hydroxylamínu a amónneho iónu N11/ boli spolu so zvyšnými vodíkovými iónmi H+ merané pomocou automatického titrátora. Do reaktora bol rovnako dodávaný katalyzátor v koncentráciách ukázaných v tabuľkách uvedených ďalej. Tento katalyzátor sa dodával tak, aby sa v reaktore zaistila konštantná aktivita, čo znamená, že množstvo katalyzátora bolo volené v závislosti od aktivity tohto katalyzátora. Tento reaktor bol potom zatvorený a bolo v ňom vytvorené inertné prostredie pomocou hélia. Následne po vytvorení inertného prostredia bol tento reaktor natlakovaný vodíkom na hodnotu tlaku 4,0 MPa a potom bolo do reaktora zavedených 115 mililitrov kvapalnej fázy, ktorej zloženie zodpovedalo zloženiu produktu. Potom sa začala prevádzka reaktora tým, že pomocou čerpadla začala byť do reaktora zavádzaná kvapalná fáza so vstupným zložením. Teplota v reaktore bola 55 °C a miešanie sa vykonávalo pri rýchlosti 1300 otáčok za minútu.
Katalyzátor bol aktivovaný pomocou germánia, ktoré bolo dávkované vo forme vodného roztoku oxidu germaničitého GeO2 alebo bolo rozpustené vo vstupnej kvapalnej fáze, pričom toto dávkovanie sa vykonávalo postupne v priebehu vykonávania experimentu. Prvá dávka bola vždy pridaná v rámci niekoľkých prvých minút po začatí procesu (v rozmedzí od 1 do 10 minút).
Táto aktivácia sa vykonávala nasledujúcim spôsobom: prvá dávka približne 0,0625 ML (monolayer - monomolekuláma vrstva) germánia, nasledovaná rovnakým množstvom po 24 hodinách tak, aby súčet týchto dvoch dávok bol 0,125 ML; potom 0,0625 ML germánia každých 48 hodín tak, aby celkový súčet týchto dávok bol 0,31 ML alebo 0,375 ML.
Uvedený pojem „monomolekuláma vrstva“ je definovaný nasledujúcim spôsobom: jedna úplná monomolekuláma vrstva germánia zodpovedá počtu atómov paládia a/alebo platiny v povrchu kovových častíc. Tento počet môže byť určený pomocou chemisorpčného postupu, ktorý využíva sorpciu oxidu uhoľnatého a vychádza z predpokladu, že každý atóm vzácneho kovu na povrchu adsorbuje jednu molekulu oxidu uhoľnatého.
Dôvodom na vykonávanie aktivácie v stupňoch bola skutočnosť, že nebolo možné zistiť optimálny stupeň aktivácie vopred.
Vstupná (nástreková) prietoková rýchlosť kvapalnej fázy sa pohybovala od 0,9 mililitra/min. do 5 mililitrov/min., v závislosti od aktivity katalyzátora s tým, že koncentrácia hydroxylamínu sa vždy pohybovala od 0,9 mól/liter do 1,0 mól/liter.
Táto aktivita A vyjadrená v mmól NOJ7gmct.hodina, sa počítala ako súčet výťažku produktu podľa nasledujúcej rovnice (1):
A = Y-H YAM + Y-NH4 + + Y-N2 + Y-NO + Y-N2O (1), v ktorej: symbol Y znamená výťažok, a symbol HYAM znamená hydroxylamín. Množstvo kovu v katalyzátore, vyjadrené v gramoch, sa označuje ako g^. Výťažok produktu v kvapalnej fáze bol počítaný na základe štandardizovaných koncentrácii c, vyjadrených v mól/liter, prietokovej rýchlosti kvapalnej fázy Qfccd, vyjadrenej v mililitroch/min. a množstva drahého kovu, zavedeného s katalyzátorom, vyjadrené v gramoch (gn») podľa rovnice (2):
Y (x) = c(x) * QfKd ♦ 60/gnKt (2), v ktorej:
x môže znamenať hydroxylamín alebo amónny ión NH/. Prietoková rýchlosť Qfoed sa počítala na základe časovej závislosti zisteného úbytku hmotnosti vstupujúcej (nastrekovanej) kvapalnej fázy (vyjadrené v gramoch) a zo znalosti hustoty tejto kvapalnej fázy (gramy/mililiter), ktorá bola zistená vopred.
Výťažok produktu v plynnej fáze sa počítal z koncentrácií c, vyjadrených v objemových percentách a meraných pomocou plynového chromatografii, z prietokovej rýchlosti plynu vystupujúceho z reaktora Qgas, vyjadrenej v Stl/hod. (štandardný liter/hod.) a z množstva vzácneho kovu (gmet):
Y(y) = a * [c(y)/l00] * Qgas * 1000/(24,04 * graet) (3), kde y znamená dusík N2, oxid dusnatý NO alebo oxid dusný N2O, kde a = 1 v prípade oxidu dusnatého NO, a = 2 v prípade dusíka N2 a oxidu dusného N2O.
Faktor 24,04 znamená molámy objem plynu, vyjadrený v litroch, pri tlaku 0,1 MPa a pri teplote 20 °C.
Prietoková rýchlosť Qgas bola zisťovaná sčítaním zmeraného množstva plynov vstupujúcich do reaktora a vypočítaného množstva vytvorených plynných produktov, po odčítaní vypočítanej sumarizovanej spotreby vodíka pre všetky produkty.
Selektivita S, vyjadrená v percentách, bola pre každý katalyzátor rátaná pomocou prv určených hodnôt výťažku Y a aktivita A podľa rovnice:
S(z)= 100 * Y(z)/A (4), kde z predstavuje symbol pre jeden z produktov, vybraný zo skupiny zahrnujúcej hydroxylamín, amónny ión NH/, dusik N2, oxid dusnatý NO alebo oxid dusný N2O.
Takto určené hodnoty selektivity teda vychádzali z množstva konvertovaných dusičnanových aniónov NO3‘ a boli počítané na základe zmeraných produktov.
Hmotnostný pomer paládia a platiny v jednotlivých kovových časticiach sa urobil pomocou transmisnej elektrónovej mikroskopie (TEM), vybavenej zariadením na energeticky disperznú analýzu rôntgenového žiarenia (EDX), umožňujúcim analýzu prvkov. Pri tomto type analýz bol použitý prístroj VG HB-5 STEMR od spoločnosti Vaccum Generátora, vybavený zariadením FEG (Field Emmision Gun).
Tento katalyzátor bol najprv zaliaty do polymetylmetakrylátu (PMMA), z ktorého boli potom odrezané plátky s hrúbkou 70 nm. Potom sa vybralo 5 častíc nosiča a následne bolo na každej tejto častici nosiča zmeraných 5 jednotlivých kovových častíc, a to takým spôsobom, že 4 kovové častice boli vybrané z okrajov častice nosiča a 1 kovová častica bola vybraná uprostred častice nosiča. Tieto plátky boli potom ožiarené v transmisnom elektrónovom mikroskope (TEM) pomocou lúča elektrónov, pričom bolo použité urýchľovacie napätie 120 kV. V materiáli plátku došlo týmto spôsobom ku generovaniu rôntgenového žiarenia, ktoré bolo detegované pomocou Tracor - ExplorerR EDX detektora počas 500 sekúnd, pričom parametre tohto rontgenového žiarenia boli špecifické pre jednotlivé prvky. Pomer paládia a platiny Pd/Pt sa počítal zo zmeraných množstiev rôntgenových lúčov na základe 100 %-nej štandardizácie koncentrácií Pd + Pt. Tieto koncentrácie sú zahrnuté v tabuľkách uvedených ďalej.
Príklad 1
Porovnávacie postupy A - C
V prvej sérii experimentov bol katalyzátor testovaný pri tlaku vodíka rovnajúcom sa 4,0 MPa. Pomer paládia a platiny Pd/Pt v tomto katalyzátore bol 80 - 20. Hodnoty aktivity a selektivity sú uvedené pri 0,31 ML germánia, čo je dávka vedúca k maximálnej selektivite pre hydroxylamín. Ako je ukázané v tabuľke I, katalyzátor vykazujúci smerodajnú odchýlku obsahu platiny v zliatine paládia a platiny s hodnotou 2,5 poskytol tak vyššiu hodnotu selektivity, ako aj vyššiu hodnotu aktivity.
Tabuľka I
Príklad/Porov návací ex- Typ Obsah paládia % hmotn. Obsah platiny % hmotn. Smerodajná odchýlka [Pt] na jednu kovovú čas-
periment ticu% hmotn. abs.
1 Experim. kat. 8,3 1,9 2,5
A EF10R/W 7,5 1,9 11
B Degussa EF1055R/ 8,0 1,9 7
/W Degu-
ssa
C 10R464 8,1 2,0 5
Johnson
Tabuľka I (pokračovanie)
Príklad/ /Porovnávací experiment pre HYAM%N Maximálna selektivita Aktivita mól NO3 7gmct · h Výťažok
1 85,5 4,75 4,06
A 81,5 2,85 2,32
B 83,3 25 2,70
C 83,5 2,4 2,00
Príklad 2
Porovnávací postup D
V týchto dvoch experimentoch boli použité rovnaké katalyzátory ako v porovnávacom experimente C a v príklade 1 s tým, že tlak vodíka bol 1,2 MPa. Hodnoty aktivity a selektivity sú uvedené pri 0,375 ML germánia Použitie nižšieho tlaku vodíka spôsobilo pokles hodnôt aktivity a selektivity. Zistilo sa však, že selektivita katalyzátora vo vyhotovení podľa vynálezu poklesla podstatne menej ako sa pôvodne očakávalo.
Tabuľka II
Príklad/ Smerodajná odchýl-
/Porovná Obsah pa- Obsah ka [Pt] na jednu ko-
vací Typ ládia% platiny vovú časticu
experi- hmotn. % hmotn. % abs
ment hmotn. abs·
2 Experim. kat. 8,3 1,9 2,5
D 10R464 Johnson 8,1 2,0 5
Mathey
Tabuľka II (pokračovanie)
Príklad/ /Porovnávací experiment Maximálna selektivita preHYAM%N Aktivita mól NO37 /gmet-h Výťažok
2 81 2,4 1,94
D 76 1,05 0,80
Príklad 3
Porovnávací postup E
V týchto príkladoch boli testované katalyzátory s pomerom paládia a platiny Pd/Pt 9 : 1 dodané spoločnosťou Engelhard a ďalej komerčne dostupný katalyzátor s pomerom paládia a platiny Pd/Pt 8 : 2 dodaný spoločnosťou Johnson Matthey, pričom toto testovanie bolo vykonávané pri tlaku vodíka rovnajúcom sa 1,0 MPa a pri 0,31 ML germánia. V porovnaní s experimentom E bola v tomto prípade získaná vysoká hodnota selektivity pri prijateľnej hodnote aktivity. Výsledky týchto vyhotovení sú ukázané v tabuľke
III.
Tabuľka III
Pri- Smerodajná
klad/Porov- Obsah palá- Obsah pla- odchýlka
návací ex- Typ dia% tiny% [Pt] na jed-
periment % hmotn. hmotn. nu kovovú
hmotn. abs. časticu
3 Q086-31 9,3 0,85 2,4
4 Q086-44 9,2 1,05 2,3
5 QO85-55 8,8 0,95 1,3
E 10R464JM 8,1 2,0 5
Tabuľka III (pokračovanie)
Priklad/Porovnávací experiment Maximálna selektivíta pre HYAM % N Aktivita múl ΝΟ3 /&„«. h Výťažok
3 81,0 1,7 1,38
4 84,5 1,15 0,97
5 84 1,75 1,47
E 74,5 1,1 0,82
Príklady 6 a 7 Porovnávací postup F
V týchto príkladoch boli testované katalyzátory s pomerom paládia a platiny Pd/Pt 9 : 1 dodané spoločnosťou Engelhard a ďalej komerčne dostupné katalyzátory s pomerom paládia a platiny Pd/Pt 8 : 2 dodané od spoločnosti Johnson Matthey, pričom toto testovanie sa vykonávalo pri tlaku vodíka rovnajúcom sa 1,0 MPa. Tieto merania sa vykonávali pri 0,375 ML germánia. Výsledky, získané v tabuľke VI, ukazujú, že pri týchto vyhotoveniach sa získali výrazne zlepšené hodnoty selektivity.
Tabuľka IV
Príklad/Porovnávací experiment Typ Obsah paládia % hmotn. Obsah platiny % hmotn. Smerodajná odchýlka [Pt] na jednu kovovú časticu % hmotn. abs.
6 Q086-46 9,0 0,98 2,5
7 Q086-44 9,2 1,05 2,3
F 10R464
JM 8,1 2,0 5
Tabuľka IV (pokračovanie)
Priklad/Porovnávací experiment pre HYAM %N Maximálna selektivita Aktivita mól NCV ^gmct · h Výťažok
6 81 0,6 0,49
7 83,3 0,85 0,71
F 76 1,05 0,80
Príklady 8 až 11 Porovnávací postup G
V týchto príkladoch sa testovali katalyzátory s pomerom paládia a platiny Pd/Pt 9 : 1 a 8 : 2 dodané spoločnosťou Engelhard a ďalej komerčne dostupné katalyzátory s pomerom paládia a platiny Pd/Pt 8 : 2 dodané od spoločnosti Johnson Matthey, pričom toto testovanie sa vykonávalo pri tlaku vodíka rovnajúcom sa 1,0 MPa a pri 0,25 ML germánia. Ako ukazujú výsledky, uvedené v tabuľke V, zistené hodnoty selektivít sa pri týchto vyhotoveniach opäť výrazne zlepšili.
Tabuľka V
Príklad/Porovnávací experiment Typ Obsah paládia % hmotn. Obsah platiny % hmotn. Smerodajná odchýlka [Pt] na jednu kovovú časticu % hmotn. abs.
8 Q085-55 8,8 0,95 1,3
9 Q086-46 9,0 0,98 2,5
10 Q086-44 9,2 1,05 2,3
11 Engelhard 8,8 0,95 1,7
G 40748 10R464 JM 8,1 2,0 5
Tabuľka V (pokračovanie)
Priklad/Porovnávací experiment Selektivita pre HYAM % N Aktivita mól NOjVgma.h Výťažok
8 79,1 1,96 1,55
9 81,3 1,14 0,92
10 81,4 1,2 0,98
11 84,2 0,9 0,75
G 70,5 1,57 0,71
* odhad
Príklad 12
Porovnávací postup H
Katalyzátory, ktorých charakteristiky sú uvedené v tabuľke VI, boli testované pri tlaku vodíka rovnajúcom sa 0,5 MPa a pri 0,25 ML germánia. Zlepšenie hodnôt selektivity je ukázané ďalej v tabuľke VI.

Claims (7)

  1. L Spôsob prípravy hydroxylamóniových solí katalytickou redukciou dusičnanových iónov, prebiehajúci v kyslom prostredí a za prítomnosti aktivovaného katalyzátora a vodíka, vyznačujúci sa tým, že tento katalyzátor obsahuje častice nosiča s kovovými časticami obsahujúcimi paládium a platinu, pričom relatívne koncentrácie paládia a platiny v každej kovovej častici sú v zásade rovnaké, s tým, že koncentrácia platiny v každej kovovej častici vykazuje smerodajnú odchýlku menšiu ako 4 % absolútnej hodnoty.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia platiny v každej kovovej častici vykazuje smerodajnú odchýlku menšiu ako 3,5 % absolútnej hodnoty.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že koncentrácia platiny v každej kovovej častici vykazuje smerodajnú odchýlku menšiu ako 3 % absolútnej hodnoty.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, žehmotnostnýpomer palúdium : platina v každej kovovej častici sa pohybuje v rozmedzí od 7 : 3 do 9,9 : 0,1.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že materiál nosiča obsahuje aktívne uhlie, grafit alebo oxid kremičitý.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z núrokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že veľkosť častíc nosiča sa pohybuje v rozmedzí od 0,1 pm do 50 pm.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor je aktivovaný prítomnosťou jedného alebo viacerých prvkov vybraných zo skupiny zahrnujúcej meď Cu, striebro Ag, zlato Au, kadmium Cd, gálium Ga, indium In, tálium TI, germánium Ge, cín Sn, olovo Pb, arzén As, antimón Sb a bizmut Bi.
SK1446-96A 1995-11-10 1996-11-07 Spôsob prípravy hydroxylamóniových solí SK282192B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BE9500936A BE1009767A3 (nl) 1995-11-10 1995-11-10 Werkwijze voor de bereiding van hydroxylammoniumzouten.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK144696A3 SK144696A3 (en) 1998-03-04
SK282192B6 true SK282192B6 (sk) 2001-12-03

Family

ID=3889291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1446-96A SK282192B6 (sk) 1995-11-10 1996-11-07 Spôsob prípravy hydroxylamóniových solí

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5792439A (sk)
EP (1) EP0773189B1 (sk)
JP (1) JP4058123B2 (sk)
KR (1) KR100416467B1 (sk)
CN (1) CN1051525C (sk)
BE (1) BE1009767A3 (sk)
BR (1) BR9605490A (sk)
CO (1) CO4560567A1 (sk)
CZ (1) CZ331296A3 (sk)
DE (1) DE69607289T2 (sk)
ES (1) ES2146354T3 (sk)
MX (1) MX9605488A (sk)
PL (1) PL316897A1 (sk)
RU (1) RU2159211C2 (sk)
SK (1) SK282192B6 (sk)
TW (1) TW449572B (sk)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1085559C (zh) * 1998-12-16 2002-05-29 中国科学院兰州化学物理研究所 合成磷酸羟胺用催化剂
DE19935034A1 (de) * 1999-07-26 2001-02-01 Basf Ag Verfahren zur Filtration eines wässrigen bei der Herstellung von Hydroxylamin anfallenden Reaktionsgemisches
NL1013899C2 (nl) 1999-12-21 2001-06-25 Dsm Nv Werkwijze voor het bereiden en zuiveren van een hydroxylammoniumzoutoplossing.
DE10062325A1 (de) * 2000-12-14 2002-06-20 Basf Ag Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von Hydroxylammoniumsalzen
EP1275616A1 (en) * 2001-07-11 2003-01-15 Dsm N.V. Process for the preparation of hydroxylammonium
JP4630010B2 (ja) * 2004-06-24 2011-02-09 株式会社神戸製鋼所 硝酸溶液の処理方法
JP4707382B2 (ja) * 2004-12-15 2011-06-22 日揮触媒化成株式会社 硝酸性窒素含有水処理用触媒およびその製造方法
KR101311626B1 (ko) * 2005-07-08 2013-09-26 디에스엠 아이피 어셋츠 비.브이. 하이드록실 암모늄의 연속 제조 방법
DE102006054156A1 (de) 2006-11-16 2008-05-21 Wacker Chemie Ag Pyrogene Kieselsäure hergestellt in einer Produktions-Anlage mit großer Kapazität
TWI370750B (en) * 2008-11-20 2012-08-21 China Petrochemical Dev Corp Taipei Taiwan Catalyst composition for producing hydroxylamine
CN101745392B (zh) * 2008-12-01 2012-12-26 中国石油化学工业开发股份有限公司 用于制备羟铵盐的催化剂组合物
CN103492313B (zh) * 2011-04-22 2016-03-09 Capiii有限公司 催化的羟胺制备
KR20140024872A (ko) 2011-04-22 2014-03-03 디에스엠 아이피 어셋츠 비.브이. 촉매를 사용하는 하이드록실아민의 제조 방법
CN103492312B (zh) * 2011-04-22 2016-11-02 Capiii有限公司 制备羟胺的方法
CN107519868B (zh) * 2016-06-20 2020-08-11 中国科学院金属研究所 一种催化还原水中硝酸根的纳米钯银合金催化材料及其制备方法和应用

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL148570B (nl) * 1967-12-14 1976-02-16 Stamicarbon Werkwijze voor het bereiden van zouten van hydroxylamine.
BE785662A (fr) * 1971-07-01 1973-01-02 Stamicarbon Procede pour la preparation de solutions de sels d'hydroxylammonium
CH585580A5 (sk) * 1974-01-14 1977-03-15 Inventa Ag
NL7412507A (nl) * 1974-09-23 1976-03-25 Stamicarbon Werkwijze voor de bereiding van een hydroxyl- ammoniumzoutoplossing.
US4111842A (en) * 1977-06-01 1978-09-05 Stamicarbon, B.V. Process for the preparation of supported catalysts
NL7902291A (nl) * 1979-03-23 1980-09-25 Stamicarbon Werkwijze voor de bereiding van een hydroxylaminezout en daarbij te gebruiken katalysator.
US4832938A (en) * 1988-05-13 1989-05-23 E. I. Du Pont De Nemours And Company Hydrogen peroxide production method using platinum/palladium catalysts

Also Published As

Publication number Publication date
BR9605490A (pt) 1998-08-11
KR970026910A (ko) 1997-06-24
JP4058123B2 (ja) 2008-03-05
DE69607289T2 (de) 2000-11-30
DE69607289D1 (de) 2000-04-27
TW449572B (en) 2001-08-11
CZ331296A3 (cs) 1998-05-13
ES2146354T3 (es) 2000-08-01
PL316897A1 (en) 1997-05-12
CO4560567A1 (es) 1998-02-10
CN1051525C (zh) 2000-04-19
EP0773189B1 (en) 2000-03-22
BE1009767A3 (nl) 1997-08-05
MX9605488A (es) 1997-08-30
EP0773189A1 (en) 1997-05-14
KR100416467B1 (ko) 2004-04-17
CN1157257A (zh) 1997-08-20
RU2159211C2 (ru) 2000-11-20
US5792439A (en) 1998-08-11
SK144696A3 (en) 1998-03-04
JPH09183614A (ja) 1997-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK282192B6 (sk) Spôsob prípravy hydroxylamóniových solí
Tsubota et al. Effect of calcination temperature on the catalytic activity of Au colloids mechanically mixed with TiO 2 powder for CO oxidation
Amirnazmi et al. Oxygen inhibition in the decomposition of NO on metal oxides and platinum
Gang et al. Low temperature selective oxidation of ammonia to nitrogen on silver-based catalysts
US6827917B1 (en) Process for oxidation of ammonia
US4548921A (en) Silver catalyst and a method for the preparation thereof
Bron et al. Silver as acrolein hydrogenation catalyst: intricate effects of catalyst nature and reactant partial pressures
JPH04227059A (ja) 白金/グラファイト触媒およびその使用方法
MXPA96005488A (en) Process for the preparation of hydroxylammonium salts
Biermann et al. Molybdena on silica catalysts: selective catalytic oxidation of ammonia to nitrogen over MoO3 on SiO2 catalysts
US6221328B1 (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
EP0130068B1 (en) A process for producing formaldehyde
US4992252A (en) Method for production of hydroxylammonium salt
Beutel et al. Metal–promoter interactions in vanadium oxide promoted Rh/SiO 2 catalysts
EP0384563B1 (en) Ammonia oxidation process and catalyst therefor
CA1056577A (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
EP0565076B1 (en) Process for preparing carbonate
CN1241165A (zh) 制备羟胺盐的方法
MXPA99003980A (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
CZ150199A3 (cs) Způsob přípravy hydroxylamonných solí
EP1113985B1 (en) Production of nitrous oxide
Kishida et al. Hydrogenation of carbon dioxide over rhodium catalyst supported on silica
EP2202200A1 (en) Method for manufacturing hydroxylamine