CZ150199A3 - Způsob přípravy hydroxylamonných solí - Google Patents

Způsob přípravy hydroxylamonných solí Download PDF

Info

Publication number
CZ150199A3
CZ150199A3 CZ19991501A CZ150199A CZ150199A3 CZ 150199 A3 CZ150199 A3 CZ 150199A3 CZ 19991501 A CZ19991501 A CZ 19991501A CZ 150199 A CZ150199 A CZ 150199A CZ 150199 A3 CZ150199 A3 CZ 150199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
catalyst
ftft ftft
palladium
ions
platinum
Prior art date
Application number
CZ19991501A
Other languages
English (en)
Inventor
Lieshout Lambertus Hubertus Wilhelmus Van
Peter Arnold Cesiliaan Schevelier
Leonardus Lefferts
Original Assignee
Dsm N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm N. V. filed Critical Dsm N. V.
Priority to CZ19991501A priority Critical patent/CZ150199A3/cs
Publication of CZ150199A3 publication Critical patent/CZ150199A3/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Abstract

Postup přípravy hydroxylamonných solí katalytickou redukcí dusičnanových iontů v kyselémprostředí v přítomnosti palládia a/nebo platinyjako katalyzátoru na nosičovémmateriálu, přičemž katalyzátor obsahuje halogenové ionty vmnožství přinejmenším 0,00025 mmolu naní amaximálně 0,004 mmolu na ní povrchovéplochy palládia a/nebo platiny. Halogenovými ionty jsou s výhodou iontyjodu nebo bromu, nosičovýmmateriálemje aktivní uhlí nebo grafit.

Description

Způsob přípravy hydroxylamonných solí
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy hydroxylamonných solí prováděného metodou katalytické redukce dusičnanových iontů v kyselém prostředí v přítomnosti paládia a/nebo platiny na jako katalyzátoru na nosičovém materiálu.
Dosavadní stav techniky
Uvedený postup přípravy je znám z dosavadního stavu techniky z nizozemského patentu NL-A-7902291. Ovšem nevýhoda tohoto postupu spočívá v tom, že po provedení tohoto postupu, které trvá relativně dlouhou dobu, to znamená déle než jeden týden, použité katalyzátory nevykazují dobrou selektivitu. Tato skutečnost je zejména nevýhodná při aplikaci tohoto postupu výroby hydroxylamonných solí v průmyslovém měřítku.
Důležité použití těchto hydroxylamonných solí je v oblasti přípravy oximů z ketonů nebo aldehydů, zejména při přípravě cyklohexanonoximu z cyklohexanonu. K přípravě těchto látek, například cyklohexanonoximu, se používá běžně známý cyklický proces. Po provedení tohoto postupu se reakční médium pufruje kyselinou fosforečnou a/nebo kyselinou sírovou a solemi odvozenými od těchto kyselin, jako jsou například alkalické soli a/nebo amonné soli.
Při provádění této hydroxylamonné syntézy se dusičnanové ionty převedou v přítomnosti vodíku na hydroxylamonné ionty, přičemž tento proces probíhá podle • · 0 · · 0 0 00 ·· • ♦ 0 · · 0 0 0000 0 0 0 · 0000 0 00 · 0 0 0 00 00 00 000 00 0 000 0000 Φ 0 následující rovnice :
H+ + N03 + 3 H2 > nh3oh+ + h2o
Podstata vynálezu
Cilem předmětného vynálezu je vyvinout postup, při kterém by byly použity katalyzátory, které by se zachovávaly svoji zvýšenou selektivitu vůči hydroxylamonným solím i po dlouhá časová období používání a při vystavení těchto látek působení syntézních podmínek.
Tohoto cíle bylo podle vynálezu zcela neočekávatelně dosaženo přídavkem přinejmenším 000025 mmolu halogenových iontů na m povrchové plochy paládia a/nebo platiny použitých jako katalyzátor.
Horní limit použitého množství halogenových iontů je 2 maximálně 0,004 mmolu na m povrchové plochy paládia a/nebo platiny. Ve výhodném provedení jsou tyto halogenové ionty přítomny v množství v rozmezí od 0,001 do 0,002 mmolu o 2 halogenových iontů na m povrchové plochy paládia a/nebo platiny.
Při provádění postupu podle vynálezu je možno použít libovolných halogenů, jako je jod, brom, chlor a fluor. Ve výhodném provedení postupu podle vynálezu se používá iontů jodu a/nebo bromu. Tyto halogenové ionty je možno přímo aplikovat na použitý katalyzátor, například zpracováním tohoto katalyzátoru halogenovou sloučeninou. Jako příklad těchto halogenových sloučenin je možno uvést elementární jod I2, brom Br2, chlor Cl2, fluor F2 a dále takové sloučeniny • · • · jako jsou jodovodik HI, bromovodík HBr, soli alkalických kovů a kovů alkalických zemin s jodem, bromem, chlorem a/nebo fluorem, jodované, hromované, chlorované a/nebo fluorované alifatické nebo aromatické uhlovodíky s přímým nebo rozvětveným řetězcem obsahuj ící 1 až 12 atomů uhlíku (jako je například methyljodid, ethyljodid) rtebo směsi těchto látek. Ve výhodném provedení podle vynálezu se používají sloučeniny obsahující jod a/nebo brom.
Toto zpracování katalyzátoru je možno provést před zavedením tohoto katalyzátoru (případně obsahujícího halogen) do reaktoru. V alternativním provedení je možno toto zpracování provádět in šitu, přičemž v tomto případě je katalyzátor (ať již obsahující nebo neobsahující halogen) již přítomen v reaktoru. Tyto výše uvedené sloučeniny (nebo sloučenina) obsahující halogen je možno použít buďto v čisté formě nebo ve zředěné formě, případně v rozpuštěné formě ve vhodném rozpouštědle. Ve výhodném provedení podle předmětného vynálezu se toto zpracovávání provádí před zavedením tohoto katalyzátoru do reaktoru.
Množství paládia a/nebo platiny, použitého jako katalyzátor, se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,5 % hmotnostního do 20 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost katalyzátoru.
V případech, kdy se používá jako katalyzátoru jak platiny tak paládia, je hmotnostní poměr paládia k platině obvykle v rozmezí od 6 : 4 do 9,9 : 0,1. Ve výhodném provedení je tento hmotnostní poměr v rozmezí od 7 : 3 do 9,5 : 0,5.
Jako nosičového katalyzátoru se pro platinu a/nebo • * Β 9 9 90 09 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 9 · ····· ·«··
9 9 9 9 9 9 9 · • · · · 9 9 9 9 9 9 9 9 · paládium jako katalyzátor používá pevného nosičového materiálu. V zásadě je možno uvést, že je možno použít jakéhokoliv nosičového materiálu, který je stabilní, to znamená, který se nerozpouští, nepřechází na práškovou formu, nepřeměňuje se na mazlavou formu, nebobtná, nekoaguluje nebo nerozpadá se v přítomnosti reakčního média. Jako příklad těchto vhodných nosičových materiálů je možno uvést aktivovaný uhlík nebo grafit.
Paládium a/nebo platina se aplikují na nosičový materiál ve formě kovových částic. Povrchová plocha těchto kovových částic se označuje jako plocha paládia a/nebo platiny. Tuto plochu je možno stanovit za pomoci adsorpce oxidu uhelnatého CO. Obvykle se tato plocha paládia a/nebo platiny pohybuje v rozmezí od 0,5 do 20 m na gram použitého katalyzátoru.
Tento katalyzátor se obvykle aktivuje, což je například známo z nizozemského patentu NL-A-7604669, a toto aktivováni se provádí uvedením tohoto katalyzátoru do kontaktu s přinejmenším jedním kovovým prvkem vybraným ze skupiny zahrnující měď Cu, stříbro Ag, zlato Au, kadmium Cd, gadolinium Gd, indium In, talium Tl, germanium Ge, cín Sn, olovo Pb, arzén As, antimon Sb a bismut Bi, včetně jejich směsí. Podle předmětného vynálezu je rovněž možno použít sloučeniny obsahující tyto uvažované prvky, jako jsou například oxidy , dusičnany, fosforečnany, sírany, vínany, šťavelany, mravenčany a acetáty těchto prvků. Tyto prvky nebo jejich sloučeniny je možno aplikovat buďto přímo na katalyzátor nebo v alternativním provedení je možno je přidat do reakčního média. Velice dobrého výsledku se dosáhne v případě, že je přítomno 0,01 až 5 miligramů tohoto aktivačního prvku nebo prvků, vybraných nebo vybraného • · « ·· · · *» ·· • · 9 · · · · · · « · • · 9 · 9 « · · · « · · z výše uvedené skupiny, na gram paládia a/nebo platiny.
Aktivování pomocí jednoho nebo více těchto prvků uvedených výše může proběhnout buďto před zpracováním nebo po zpracování výše uvedenými halogenovými sloučeninami nebo halogenovou sloučeninou.
Tlak vodíku, při kterém se tato katalytická redukce dusičnanových iontů provádí se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,1 MPa do 5 MPa, ve výhodném provedení v rozsahu od 0,5 MPa do 2,5 MPa. Tento vodík, který se používá při provádění tohoto postupu, je možno před samotným použitím vyčistit. Toto vyčištění se provádí za použití například aktivního uhlí, které se používá k odstranění organických znečišťujících složek, za použití paládiového katalyzátoru, za účelem odstranění kyslíku, a/nebo za použití oxidu zinečnatého za účelem odstranění siry a za použití sloučenina ruthenia za účelem konvertování veškerého přítomného oxidu uhelnatého CO a oxidu uhličitého CO2. Případně je možno do tohoto plynného vodíku přimíchávat další plyn, jako je například hélium, methan nebo dusík.
Postup přípravy uvedené hydroxylamonné soli se obvykle provádí při pH v rozmezí od 1 do 6, ve výhodném provedení v rozmezí od 1 do 4.
Použitá teplota se obvykle pohybuje v rozmezí od 20 °C do 90 °C, ve výhodném provedení se používá teploty v rozmezí od 30 °C do 70 °C.
* ♦ · 0 * • · · « · • · · · · · • · · · · « « « · • 0 « ♦ • · · · • 9 9 9
9 9 999
Příklady provedení
Postup výroby hydroxylamonných solí bude v dalším blíže objasněn s pomocí konkrétních příkladů provedení, které jsou ovšem pouze ilustrativní a nijak neomezují rozsah tohoto vynálezu.
Příklady a porovnávací příklady
Postupy podle dále uvedených příkladů a porovnávacích příkladů byly prováděny v termostatovaném chrom-niklovém ocelovém autoklávu o vnitřním průměru 80 milimetrů, který měl objem přibližně 300 mililitrů. Tento autokláv byl opatřen čtyřmi přepážkami o šířce 8 milimetrů a šestilopatkovým turbinovým míchadlem o průměru 40 milimetrů a průzorem o rozměru 10 x 10 milimetrů. Tento autokláv byl provozován jako reaktor s troj fázovou suspenzí při kontinuálním průtoku kapaliny a plynných fází, přičemž pevný podíl, práškový katalyzátor, byl udržován v autoklávu pomocí polytetrafluorethylenového (PTFE) membránového filtru v prostoru odvádění kapaliny.
Do tohoto autoklávu byl zaveden pomocí čerpadla vodný roztok obsahující 3,2 molu/litr NO3” a 3,3 molu/litr kyseliny fosforečné jako pufru plus 0,1 molu/litr hydroxidu sodného. Tento pufr, kterým byla kyselina fosforečná, byl před samotným použitým čištěn a před přídavkem roztoku obsahujícího NOg“ ve formě kyseliny dusičné a/nebo dusičnanu sodného byl zpracován vodíkem v přítomnosti hydrogenačního katalyzátoru, kterým bylo paládium na aktivním uhlí, načež byl potom tento roztok zfiltrován za účelem odstranění tohoto katalyzátoru a znečišťujících látek adsorbovaných na tohoto katalyzátoru.
99 99 ·· 99 · · · « * · · • · · 9 · · · ·· · • * · · · ·0 ·«· *·· • « 9 9 9 · 0
V autoklávu byl udržován konstantní objem kapaliny 115 mililitrů.
Tlak v tomto autoklávu byl udržován na konstantní úrovni za pomoci tlakového regulátoru v místě odvádění plynu, přičemž tento odplyn byl ochlazován před tímto tlakovým regulátorem a celkové průtokové množství tohoto odplynu bylo měřeno za tímto tlakovým regulátorem.
Hodnota pH v tomto autoklávu byla udržována na stálé úrovni 1,8. Aby byla udržena tato hodnota byl přívod kyseliny do tohoto autoklávu upravován podle množství spotřebovávané kyseliny při reakci v tomto autoklávu na základě měření pH v odváděné kapalině a podle tohoto bylo upravováno množství přiváděné nástřikové kapaliny do reaktoru. Všechny složky přítomné v tomto odplynu byly analyzovány on-line. Koncentrace plynů, to znamená dusíku, oxidu dusnatého NO a oxidu dusného N2O, které vznikly jako výsledek různých vedlejších reakcí a dodatečně proběhlých reakcí, byly měřeny v tomto odplynu za použití metody plynové chromatografie. Koncentrace hydroxylamonné soli a iontů NH4+, vytvořených jako výsledek vedlejších reakcí a dodatečně proběhlých reakcí, a zbytkové množství H+ byla určena pomocí automatického titračního zařízení.
Při provádění každého experimentu byl katalyzátor zvážen před jeho zavedením do autoklávu. Koncentrace tohoto katalyzátoru byla zvolena takovým způsobem aby celková reakční rychlost byla téměř stejná ve všech prováděných příkladech a porovnávacích experimentech. Každý odborník pracuj ící v daném oboru může tento požadavek snadno splnit provedením jednoduchého experimentu. Potom byl tento
O 0 • • • · • 0« • * • 0 • 0 0 0 0· • 0 • 0 • · 00 4 0 • 0
0 0 0 · 0 0
autokláv uzavřen a inertizován za pomoci hélia.
Po provedení této inertizace byl tento autokláv natlakován na 4 MPa vodíku, načež byl tento autokláv naplněn 115 mililitry vodného nástřiku za pomoci čerpadla, čímž se dosáhlo iniciování reakce. Všechny pokusy byly provedeny při teplotě 55 °C, při tlaku 4 MPa a za míchání 1300 otáček za minutu (rpm). Tyto pokusy byly prováděny po dobu dvou týdnů s výše uvedeným dávkováním.
Použitý katalyzátor byl aktivován za pomoci germania Ge, který byl dávkován jako roztok oxidu germaničitého Ge02 ve vodě nebo bylo toto germanium rozpuštěno ve vodném nástřiku odděleně od přiváděného kapalného nástřiku, což bylo prováděno postupně v průběhu provádění pokusů. Tento oxid germaničitý GeC^ byl použit v koncentraci 90 nebo 225 miligramů/litr, přičemž z tohoto množství 5 až 10 mililitrů bylo přidáno do autoklávu v každém aktivačním stupni. Dávkované množství bylo 2 mililitry/minutu v prvním stupni 1,5 až 5 mililitrů/minutu v dalších stupních. Během aktivování byl přívod kapalného nástřiku do autoklávu zastaven. První dávka přibližně 0,0625 Ge ML (ML je zkratka termínu monolayer, čili monovrstva) byla provedena v intervalu několika minut (v intervalu 1 až 10 minut) po zahájení každého experimentu, načež následoval přídavek stejného množství po 48 hodinách až na celkovou úroveň 0,125 ML, načež potom bylo dávkováno 0,06 Ge ML každých 48 hodin na celkovou úroveň 0,25 ML.
Termín monovrstva je definován následujícím způsobem : plná Ge monovrstva odpovídá počtu atomů paládia Pd a/nebo platiny Pt na povrchu kovu. Tento počet je možno určit za pomoci chemisorpce CO za předpokladu, že každý atom paládia a/nebo platiny na tomto povrchu může absorbovat jednu molekulu CO.
Aktivace probíhá ve stupních, neboť optimální stupeň aktivace nebyl předtím znám.
V závislosti na aktivitě katalyzátoru bylo průtočné množství vodného nástřiku v rozmezí od 0,9 do 5 mililitrů/minutu, přičemž koncentrace vytvořeného hydroxylamonia byla pokaždé obvykle v rozmezí od 0,9 do 1,0 molu/litr.
Aktivita A, vyjádřená v mmolech přeměněného NO3_/gme-(..h, byla vypočtena jako součet výtěžků produktu podle následující rovnice (1) :
A = Y-HYAM + Y-NH4 + + Y-N2 + Y-NO + Y-N20 (1) ve které :
HYAM znamená hydroxylamonium,
Y-i znamená množství NO^- převedeného na produkt i za hodinu na gram paládia a/nebo platiny, přičemž i je HYAM, NH4 +, N2, NO nebo N20.
Množství paládia a/nebo platiny v tomto katalyzátoru v gramech je gmet. Výtěžek produktů v kapalné fázi byl vypočítán na bázi koncentrací (c) v mol/litr zjištěných titrací, průtočného množství kapaliny Qfeecj v mililitrech/minutu a zváženého množství paládia a/nebo platiny s katalyzátorem, vyjádřeného v g(gmet) podle následující rovnice (2):
Y(x) = c(x) * Qfeed * 60/Smet (2) • · 0 0 0 · » 0 · 0 0 ·♦·· 0 · 0 · « « · ♦ · · » · 0 · 0 0 0 · 0 • · · 0 · · · 00 ··»♦»» • 00 0 0 0 0 0 * ve které :
Y je výtěžek a x může být hydroxylamonium nebo NH^.
Hodnota Qfeetj se vypočte ze hmotnostního poklesu přívodu kapaliny (v gramech) s časem a hustoty kapaliny (gramy/mililitr) měřenou před použitím.
Výtěžek produktů v plynové fázi byl vypočítán z koncentrací (c) v objemových %, stanovených metodou plynové chromatografie, dále z průtočných množství odplynu Qgas v NI/hodinu a množství paládia a/nebo platiny (gmet) podle následující rovnice (3) :
Y)y) = a * [c(y)/100] * Qgas * 1000/(24,04 * gmet) (3) ve které :
y znamená N2, NO nebo N2O, přičemž a - 1 v případě NO a = 2 v případě N2 a N2O.
Faktor 24,04 je molární objem plynu v litrech při 0,1 MPa a teplotě 20 °C.
Hodnota se vypočte sečtením průtočných množství gcXA přiváděných plynů v nástřiku (změřeno) a vytvořených plynových produktů (vypočteno) mínus součtové množství spotřebovaných podílů vodíku (vypočteno) v případě všech produktů.
Selektivita S, vyjádřená v mol. % každého katalyzátoru se vypočte za pomoci předem určeného výtěžku Y a aktivity A podle následující rovnice (4) :
S(z) = 100 * Y(z)/A (4)
99 4 9 4 • · 9 9 • *
9 9 • 9 « · • « • «
9 · 9 • · * · · • · • «
• · 9 9 9 9 • » * 9 9 · « 9 9
9 9 9 9 · 9 9
ve které :
z znamená jeden z produktů, hydroxylamonium, NH4 +, N2 NO nebo N2O.
Hodnoty selektivity jsou tímto vztaženy na množství zkonvertovaného NO^-, vypočteno na základě měření pro jednotlivé produkty.
Příklad 1
Podle tohoto příkladu bylo použito 15 % hmotnostních paládia na aktivním uhlíku (produkt E1053 R/V, získán od firmy Degussa), přičemž tento katalyzátor byl předem nadávkován 0,0014 mmolu jodu na m plochy paládia. Toto nadávkování bylo provedeno zavedením katalyzátoru do vody a přidáním jodu, kapky po kapce, ve formě vodného roztoku 0,063 gramu ΗΙ/lit, přičemž byl udržován v tomto prostoru konstantní přívod vodíku. V další fázi byl katalyzátor oddělen odfiltrováním pod atmosférou vodíku a potom byl usušen. Jod byl úplně adsorbován, což bylo zjevné z té skutečnosti, že jod již nebyl zjištěn ve filtrátu (< 50 ppb). Kromě toho bylo zjištěno, že po přídavku tohoto jodu se plocha částic kovu zmenšila ze 12,4 m /g katalyzátoru na 11 m /gram katalyzátoru, což je ve shodě se zamýšleným dávkováním, za předpokladu, že v případě adsorbovaného iontu jodu nejsou dva atomy paládia k dispozici pro chemisorpci CO. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 1.
Porovnávací pokus A
Podle tohoto provedeni bylo použito 15 % hmotnostních • ♦ · · * ♦·<
φ · ·····* • · · φ · · » ·· ··· φφ Φ· ·· • 9 · · ♦ 9 9 · ♦ 999 999 ·
Φ · 9 9 paládia na aktivním uhlí stejně jako v příkladu 1. V tomto případě nebylo prováděno žádné zpracování jodem. Výsledky j sou uvedeny v tabulce 1.
TABULKA 1
Příklad/ Porovnávací pokus GE aktivace [ML] S vztažená na hydroxylamonium [mol. %]
1 0,0625 87
0,125 86
0,19 83,5
A 0,0625 84,5
0,125 81,6
0,19 79,5
Z výsledků uvedených v tabulce 1 je zřejmé, že při porovnání výsledků dosažených v přikladu 1 a porovnávacího pokusu A bylo dosaženo v případě příkladu 1 významného zvýšení selektivity na hydroxylamonium i v delším časovém intervalu, v tomto případě při provádění postupu po dobu dvou týdnů.
Příklad 2
Postup podle příkladu 1 byl v tomto případě opakován s katalyzátorem EF 1055 R/V (dodaným firmou Degussa), který • · ♦ « 0
0 • 0 00
0 0
0 0 0 0
00 0 0 0 0 0 0 0 0 obsahoval 8% hmotnostních paládia a 2% hmotnostní platina na o aktivním uhlí. Plocha kovu byla 7,1 m na gram katalyzátoru.
Po zpracování jodem bylo zjištěno, že plocha částic kovu se o zmenšila na 6 m /g katalyzátoru.
Aktivace za použití germania Ge byla pokračovala až do dosažení úrovně 0,31 Ge ML. Druhá aktivace byla provedena již po 24 hodinách. Potom každých 48 hodin. Získané výsledky j sou uvedeny v tabulce 2.
Porovnávací pokus B
Postup podle příkladu 2 byl opakován, ovšem bez použití zpracováni jodem. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce 2.
·» ·» • · · • · · · ♦ • · · ·
9 9 9
9· 99 • 9 99 * 9 9 · » 9 9 9
999 999
9
99
TABULKA 2
Přiklad/ GE aktivace S vztažená na
Porovnávací [ML] hydroxylamonium
pokus [mol. %]
2 0,0625 83
0,125 84
0,19 82,5
0,25 84
0,31 87
A 0,0625 79
0,125 80
0,1981 81
0,2580 80
0,31 83
Z výsledků uvedených v tabulce 2 je zřejmé, že při porovnání výsledků dosažených v příkladu 2 a porovnávacího pokusu B bylo dosaženo v případě příkladu 2 významného zvýšení selektivity na hydroxylamonium v případě, že byl katalyzátor zpracován jodem.

Claims (8)

1. Způsob přípravy hydroxylamonných solí katalytickou redukcí dusičnanových iontů vodíkem v kyselém prostředí v přítomnosti paládia a/nebo platiny jako katalyzátoru na nosičovém materiálu, vyznačující se tím, že katalyzátor obsahuje halogenové ionty v množství přinejmenším 0,00025
O a maximálně 0,004 mmolu halogenových iontů na m povrchové plochy paládia a/nebo platiny.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že tyto halogenové ionty jsou přítomny v množství v rozmezí od
O
0,001 do 0,002 mmolu halogenových iontů na m povrchové plochy paládia a/nebo platiny.
3. Způsob podle některého z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že halogenové ionty jsou zavedeny do katalyzátoru před zavedením tohoto katalyzátoru do reaktoru.
4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že halogenovými ionty jsou ionty jodu a/nebo ionty bromu.
5. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že tento katalyzátor je na nosičovém materiálu, kterým je aktivní uhlí nebo grafit.
6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se katalyzátor zpracuje halogenovou sloučeninou vybranou ze skupiny zahrnující I2, B^, CI2, F2, HI, HBr, alkalické soli a soli kovů alkalických zemin jodu, bromu, chloru a/nebo fluoru, jodované, brómované, chlorované ft • ft φ · • · • · • · ·· • ftft ftft ftft ftft ·· ··« «ftftft • · ft ftft· · ftft · • « · ftft ftft ftftft ftftft • ftftftft · · ··· ftft ·· ftft ftft ft a/nebo fluorované alifatické nebo aromatické uhlovodíky s přímým nebo rozvětveným řetězcem obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo směsi těchto látek.
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že uvedenou halogenovou sloučeninou je sloučenina obsahující jod a/nebo brom.
8. Způsob podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se uvedený katalyzátor aktivuje v přítomnosti jedné nebo více sloučenin prvků vybraných ze skupiny zahrnující Cu, Ag, Au, Cd, Ga, In, TI, Ge, Sn, Pb, As, Sb a Bi.
CZ19991501A 1997-10-17 1997-10-17 Způsob přípravy hydroxylamonných solí CZ150199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991501A CZ150199A3 (cs) 1997-10-17 1997-10-17 Způsob přípravy hydroxylamonných solí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19991501A CZ150199A3 (cs) 1997-10-17 1997-10-17 Způsob přípravy hydroxylamonných solí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ150199A3 true CZ150199A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5463374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991501A CZ150199A3 (cs) 1997-10-17 1997-10-17 Způsob přípravy hydroxylamonných solí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ150199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Endicott et al. Photoreduction of Cobalt (III) Complexes at 2537 Å1
Abbadi et al. Selective chemo-catalytic routes for the preparation of β-hydroxypyruvic acid
US6221328B1 (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
US5500202A (en) Process for the manufacture of hydrogen peroxide by direct synthesis from hydrogen and oxygen
KR100416467B1 (ko) 히드록실암모늄염의제조방법
CZ150199A3 (cs) Způsob přípravy hydroxylamonných solí
JPS6364759B2 (cs)
Ranjit et al. Photocatalytic reduction of dinitrogen to ammonia
US20190247789A1 (en) Process for removing pollutants from a flue gas
JPS60116637A (ja) フルオロメタンの製造方法
Morehouse et al. Kinetics of demetalation of manganese (II) porphyrins in aqueous solutions
MXPA99003980A (en) Process for preparing hydroxylammonium salts
EP0714849B1 (en) Production process for refined hydrogen iodide
US4236024A (en) Process for producing diacetoxybutene
JP2001000866A (ja) 水処理用触媒組成物及びその触媒を用いた水処理方法
Scaramelli et al. Effect of Sorbed Organics on the Efficiency of Ammonia Removal by Chloramine-Carbon Surface Reactions
Ananiev et al. Heterogeneous catalytic redox reactions in the chemistry and technology of the nuclear fuel cycle
JPS5950602B2 (ja) シアネ−ト化合物の製法
US20020156321A1 (en) Continuous preparation of high purity Bis(fluoroxy)difluoromethane (BDM) at elevated pressure
JP3512285B2 (ja) 精ヨウ化水素の製造方法
EP4389259A1 (en) Nitrous oxide decomposition method and nitrous oxide decomposition device
Batley et al. Studies of topochemical heterogeneous catalysis: 2. Catalysts for the reaction of UF4 with oxygen
JPH06238124A (ja) 有害気体の除害方法
Webster A kinetic study of some homogeneous reactions of molecular hydrogen with metal ions in aqueous solution
JP4630010B2 (ja) 硝酸溶液の処理方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic