SK280783B6 - Spôsob výroby l-lyzínu fermentáciou - Google Patents

Spôsob výroby l-lyzínu fermentáciou Download PDF

Info

Publication number
SK280783B6
SK280783B6 SK659-92A SK65992A SK280783B6 SK 280783 B6 SK280783 B6 SK 280783B6 SK 65992 A SK65992 A SK 65992A SK 280783 B6 SK280783 B6 SK 280783B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
lysine
acyl
resistant
methylated
strain
Prior art date
Application number
SK659-92A
Other languages
English (en)
Inventor
Manabu Yokomori
Kazuhiko Totsuka
Yoshio Kawahara
Harufumi Miwa
Tsuyoshi Oosumi
Original Assignee
Ajinomoto Co. Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ajinomoto Co. Inc. filed Critical Ajinomoto Co. Inc.
Publication of SK280783B6 publication Critical patent/SK280783B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • C12P13/08Lysine; Diaminopimelic acid; Threonine; Valine
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S435/00Chemistry: molecular biology and microbiology
    • Y10S435/8215Microorganisms
    • Y10S435/822Microorganisms using bacteria or actinomycetales
    • Y10S435/84Brevibacterium
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S435/00Chemistry: molecular biology and microbiology
    • Y10S435/8215Microorganisms
    • Y10S435/822Microorganisms using bacteria or actinomycetales
    • Y10S435/843Corynebacterium

Description

Oblasť techniky
L-lyzín je dôležitá aminokyselina, ktorá sa používa napríklad ako prísada krmív brojlerov a ošípaných, pretože množstvo L-lyzínu v kŕmnych plodinách, ako je napríklad kukurica, nie je dostatočné. Tento vynález sa týka zlepšeného spôsobu výroby L-lyzínu fermentáciou.
Doterajší stav techniky
Doteraz známe konvenčné spôsoby výroby L-lyzínu fermentáciou zahŕňajú udelenie napríklad vlastnosti nutných na získanie schopnosti vyrábať L-lyzín, ako je napríklad homoserínová auxotrofia, rezistencia proti S-(2-aminoetyl)-L-cysteínu, rezistencia proti a-chlórkaprolaktámu, mikroorganizmu patriacemu do rodu Brevibacterium alebo rodu Corynebacterium, ktoré boli izolované z prírodného materiálu (tu ďalej označované ako divoké kmene), kultiváciu mikroorganizmov v prostredí obsahujúcom zdroje uhlíka a dusíka a izolovanie vyrobeného a nahromadeného L-lyzínu v kultivačnom prostredí, napríklad adsorpciou na živici.
EP-A-175309 opisuje taký spôsob výroby L-lyzínu, ktorý používa mutanty Brevibacterium alebo Corynebacterium, ktoré sú odolné najmenej proti jednej z «-substituovaných amino-e-kaprolaktámových zlúčenín. EP-A-327945 opisuje spôsob výroby L-lyzínu, zahŕňajúci kultiváciu corynogénneho mikroorganizmu produkujúceho kyselinu glutámovú, ktorý má odolnosť proti iturínovej substancii a schopnosť produkovať L-lyzín. US-A-4066501 opisuje spôsob výroby L-lyzínu používajúci mutant rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium, ktorý je odolný proti jednému z a-aminolauryllaktámu, γ-metyl-lyzínu a Νω-karbobenzoxylyzínu.
Ďalej bol tiež študovaný spôsob, ktorý používa zlepšené kmene týchto mikroorganizmov produkujúcich L-lyzín, napríklad L-alanín auxotrofy, kmene citlivé na fluórpyruvát a kmene rezistentné proti analógom L-leucínu. Ale výťažok L-lyzínu získaného fermentáciou nie je ešte uspokojivý. Existuje teda potreba vyvinúť účinnejší spôsob výroby L-lyzínu pri nižších nákladoch v porovnaní s konvenčnými, predtým opísanými spôsobmi.
Podstata vynálezu
Tento vynález sa týka takého spôsobu, podľa ktorého sa efektívne pripravuje L-lyzín pri nižších nákladoch, v porovnaní s predtým opísanými spôsobmi, zvýšením schopnosti produkovať L-lyzín pri mikroorganizmoch alebo mutantoch, ktoré produkujú L-lyzín. Tým sa pri fermentácii dosiahnu lepšie výťažky.
Predmetom tohto vynálezu je získanie spôsobu výroby L-lyzínu fermentáciou, v porovnaní s predtým opísanými spôsobmi vo vyšších výťažkoch, zahŕňajúceho kultiváciu mikroorganizmu, ktorý patrí do rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium, ktorý je odolný proti acyl-lyzínu, metylovanému acyl-lyzínu alebo tak proti acyl-lyzínu, ako i proti metylovanému acyl-lyzínu, a ktorý je schopný produkovať L-lyzín, a L-lyzín sa izoluje z kultivačného prostredia.
Je tiež opísaný mutovaný kmeň mikroorganizmu, odvodený z rodu obsahujúceho Brevibacterium a Corynebacterium, ktorý má odolnosť proti acyl-lyzínu, metylovanému acyl-lyzínu alebo má odolnosť tak proti acyl-lyzínu, ako i proti metylovanému acyl-lyzínu. Typické je, že tento organizmus je schopný produkovať L-lyzín.
V inom uskutočnení sa tento vynález týka použitia mikroorganizmu Brevibacterium lactofermentum AJ 12592 (FERM BO-3239), ktorý je odolný proti acyl-lyzínu. V inom uskutočnení sa tento vynález týka použitia mikroorganizmu Brevibacterium lactofermentum AJ 12593 (FERM BP-3240), ktorý je odolný proti metylovanému acyl-lyzínu. V ešte inom uskutočnení sa tento vynález týka použitia mikroorganizmu Corynebacterium glutamicum AJ 12596 (FERM BP-3242), ktorý sa ukázal ako odolný proti acyl-lyzínu.
Opísané mikroorganizmy boli uložené podľa podmienok Budapeštianskej dohody zo dňa 29. januára 1991 vo Výskumnom ústave fermentácii (Fermentation Research Inštitúte) v Japonsku. Podľa tohto vynálezu možno taktiež používať ich mutanty. Také mutanty sú súčasťou tohto vynálezu.
Nasledujúci opis vynálezu objasní rôzne predmety a výhody tohto vynálezu.
Tento vynález sa týka zlepšeného spôsobu výroby L-lyzínu a zvýšených výťažkov L-lyzínu pri fermentácii v mikroorganizmoch, ktoré patria do rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium alebo v ich mutantoch. Tak sa získajú mikroorganizmy alebo ich mutanty, ktoré nadobudli odolnosť buď proti acyl-lyzínu alebo proti metylovanému acyl-lyzínu alebo kombináciu oboch odolností a ktoré sú vhodné na použitie podľa tohto vynálezu.
V jednom uskutočnení sa tento vynález týka spôsobu prípravy L-lyzínu fermentáciou, ktorý sa vyznačuje tým, že sa kultivuje mikroorganizmus, ktorý má odolnosť buď proti acyl-lyzínu alebo proti metylovanému acyl-lyzínu alebo kombináciu oboch odolnosti, ktorý je tiež schopný produkovať L-lyzín, a potom nasleduje izolácia L-lyzínu, ktorý bol produkovaný a naakumulovaný v kultivačnom prostredí. Tieto mikroorganizmy patria do rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium. Týmto mikroorganizmom môže byť kmeň Brevibacterium lactofermentum alebo Corynebacterium glutamicum.
Acyl-lyzín používaný v tomto vynáleze znamená zlúčeniny, ktoré obsahujú zvyšok mastnej kyseliny s 5 až 20 atómami uhlíka, naviazaný na amínovú skupinu acylovou väzbou v polohe a alebo ε alebo tak v polohe a, ako i v polohe ε L- alebo DL-lyzínu. Medzi príklady takýchto zlúčenín patria: Na-stearoyl-L-lyzin, NMekanoyl-L-lyzín, Νε-myristoyl-L-lyzín, NE-palmitoyl-L-lyzín, N“,Ne-dioktanoyl-L-lyzín a N“.NB-dilauroyl-L-lyzín.
Podľa tohto vynálezu používaný metylovaný acyl-lyzín znamená acyl-lyzín, ktorý je metylovaný na amínovej skupine v polohe a. Medzi príklady takýchto zlúčenín patria: N“-metyl-Nl:-stearoyl-L-lyzín, Na,N“-dimetyl-NE-dekanoyl-DL-lyzin, N“,Na-dimetyl-NE-palmitoyl-DL-lyzín, N“,Na,Na-trimetyl-NE-myristoyl-DL-lyzín a Nra,Na,N'I-trimetyl-Ns-palmitoyl-DL-lyzín.
Mutanty používané v tomto vynáleze patria do rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium. Tieto mutanty sú odolné proti acyl-lyzínu, metylovanému acyl-lyzínu alebo tak proti acyl-lyzínu, ako i proti metylovanému acyl-lyzínu. To teda znamená, že tieto mutanty môžu dobre rásť v prítomnosti acyl-lyzínu dokonca aj v koncentrácii 25 mg/1, alebo v prítomnosti metylovaného acyl-lyzínu dokonca aj v koncentrácii 25 mg/1 a alebo v prítomnosti tak acyl-lyzínu, tak metylovaného acyl-lyzínu pri koncentrácii 25 mg/1 každej z týchto zlúčenín. Tieto mikroorganizmy majú ďalej vlastnosti, o ktorých je známe, že sú nutné ako i získanie produktivity L-lyzínu, ako je napríklad homoserínová auxotrofia, rezistencia proti S-(2-aminoetyl)-L-cysteínu, re
SK 280783 Β6 zistencia proti α-chlórkaprolaktámu alebo ich kombinácie. Konštatovanie, že mikroorganizmus obsahuje vlastnosť dobré rásť v prítomnosti acyl-lyzínu alebo metylovaného acyllyzínu tu znamená, že relatívny stupeň rastu je aspoň 50, ak rast v neprítomnosti acyl-lyzínu alebo metylovaného acyl-lyzínu je uvedený ako 100 (merania sú uvedené ako turbidita pri 562 nm).
Medzi príklady mutantov patria:
Brevibacterium lactofermentum AJ 12592 (FERM BP-3239)
Brevibacterium lactofermentum AJ 12593 (FERM BP-3240),
Corynebacterium glutamicum AJ 12596 (FERM BP-3242).
Opísané kmene boli uložené podľa Budapeštianskej dohody zo dňa 24. januára 1991 vo Výskumnom ústave fermentácii (Fermentation Research Inštitúte) Ministerstva medzinárodného obchodu a priemyslu (Ministry of Intcrnational Trade and Industry, FRI) v 1-3, Hitgashi, 1-chome, Tsukuba-shi, Ibaraki-keu, 305, Japonsko.
Na získanie týchto mutantov sa ako rodičovské kmene používajú mikroorganizmy patriace do rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium, o ktorých je známe, že produkujú L-lyzín. Ako rodičovské kmene sa môžu používať aj uvedené divoké kmene rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium:
Brevibacterium lactofermentum ATCC 13869, Brevibacterium flavum ATCC 14067, Brevibacterium divaricatum ATCC 14120, Corynebacterium glutamicum ATCC 13032, Corynebacterium acetoacidophilum ATCC 13840 a Corynebacterium acetoglutamicum ATCC 15806.
Po výbere divokých kmeňov na prípravu L-lyzínu sa môže vybrať tiež rezistencia proti acyl-lyzinu a/alebo metylovaného acyl-lyzínu. Alebo možno najprv vybrať rezistenciu proti acyl-lyzínu a/alebo metylovaného acyl-lyzínu a potom kmeň na prípravu L-lyzínu.
Na mutáciu týchto rodičovských kmeňov možno používať konvenčné spôsoby, ako je napríklad uvedenie do kontaktu s N-metyl-N’-nitro-N-nitrózoguanidom (tu ďalej označovaným skratkou NG). Na testovanie kmeňov z týchto mutantov, ktoré sú odolné proti acyl-lyzínu a/alebo metylovaného acyl-lyzínu, sa môže použiť spôsob, ktorý zahŕňa izoláciu mutantov, ktoré dobre rastú v médiu obsahujúcom také koncentrácie acyl-lyzínu alebo metylovaného acyl-lyzínu, ktoré značne inhibujú rast rodičovských kmeňov. Špecifický príklad izolácie rezistentných kmeňov je uvedený.
Na životaschopné bunky Brevibacterium lactofermentum AJ 12935 (FERM BP-2299), ktoré sú mikroorganizmom schopným produkovať L-lyzín a ktoré majú odolnosť proti S-(2-aminoetyl)-2-cysteinu, sa nechá 30 minút pôsobiť 250 pg/ml NG pri teplote 30 °C. Bunky, ktoré mali pomer prežitia 1,0 %, sa naočkovali na agarovú dosku s médiom, ktoré je minimálnym médiom uvedeným v tabuľke I, doplneným o 50 mg/1 Na,Nc-dioktanoyl-L-lyzínu (ako acyllyzín). Po jednotýždňovej kultivácii pri teplote 30 °C sa vyrastená kolónia izoluje. Koncentrácia acyl-lyzínu alebo metylovaného acyl-lyzinu, ktorým je doplnené médium, sa vyberie podľa minimálnej koncentrácie spôsobujúcej inhibíciu rastu použitého rodičovského kmeňa a upraví sa tak, aby sa efektívne izolovali žiadané odolné kmene. Jedným z izolovaných odolných kmeňov je Brevibacterium lactofermentum AJ 12592 (FERM BP-3239), ktorý je ďalej použitý v nasledujúcom príklade. Podobne bol získaný kmeň Brevibacterium lactofermentum AJ 12593 (FERM BP-3240), rezistentný proti Na,N“N“-trimetyl-NE-palmitoyl-DL-lyzínu.
Tabuľka I
zložka koncentrácia
glukóza 20 g/1
síran amónny 10 g/1
dihydrogénfosforečnan draselný 1 g/1
síran horečnatý (.7 H2O) 0,4 g/1
síran železnatý (.7 h2O) 10 mg/1
síran mangánatý (.4 H2O) 10 mg/1
biotln 50 pg/l
hydrochlorid tiaminu 100 μς/1
močovina 2 g/1
agar 20 g/1
Pri použití Corynebacterium glutamicum AJ 3963 (FERM P-1987) ako rodičovský kmeň bol získaný Corynebacterium glutamicum AJ 12596 (FERM BP-3292), čo je kmeň, ktorý je rezistentný proti N“,N“,N“-trimetyl-N-palmitoyl-DL-lyzínu.
Každý z uvedených kmeňov odolných proti acyl-lyzínu alebo metylovanému acyl-lyzínu, sa stanovil ako je uvedené a bol porovnaný s rodičovským kmeňom. Acyl-lyzín alebo metylovaný acyl-lyzín sa pridal do média uvedeného v tabuľke II v danej koncentrácii. 4,0 ml tohto média sa oddelilo do malej skúmavky.
Tabuľka II
zložka koncentrácia
sacharóza 20 g/1
síran amónny 5 g/1
dihydrogénfosforečnan. draselný 1 g/1
síran horečnatý (.7 H?o) 0,4 g/1
síran Železnatý (.7 H20) 10 mg/1
síran manganatý (.4 H20) 10 mg/1
blotín 100 pg/l
hydrochlorid tiamínu 200 gg/1
nikotinamid 5 g/1
proteínový hydrolyzát 1 g/1
(rátané ako dusík)
močovina 3 g/1
Po sterilizácii sa médium naočkuje testovaným kmeňom. Kultúra sa trepe 29 hodín pri 30 °C. Zakalenie sa mena pri vlnovej dĺžke 562 nm. Relatívna rýchlosť rastu sa vypočíta na základe relatívnej rýchlosti rastu v médiu, do ktorého sa nepridal ani acyl-lyzín, ani metylovaný acyl-lyzín. Výsledky sú uvedené v tabuľke III.
Tabuľka III
testovaný kmeň chemikália koncentrácia chemikálie (mg/1) relatívna rýchlosť rastu
Bxevibacteri in> N“, N*-dioktanoyl- 100
lactoferaôntum L-lyzín 10 29
AJ 12435 25 8
50 6
100 b
Brevibacterium N*, N*-dioktanoyl - 0 100
lactoferment um L-lyzln 10 92
AJ 12592 25 81
50 14
100 10
Brevibacterium N“, N“, N“- 0 100
1actofermeatum N*-paimitoyl- 10 48
AJ 12435 DL-lyzín 25 9
50 8
100 5
Brevibacterium ΪΓ,ιΛν*- 0 1QQ
lactofermentum N*-palmltoyl- 10 100
12593 DL-lyzin 25 53
50 13
100 11
Corynebacterium N“ , N*-di oktanoyl- 0 100
glutamicum L-lyzin 10 38
AJ 3463 25 7
50 6
100 5
Corynebac teri tm N“, N*- dioktanovl - 0 100
clutamicino L-lyzin 10 100
AJ 12596 25 93
50 45
100 24
Mutanty podľa tohto vynálezu majú relatívnu rýchlosť rastu 50 alebo vyššiu za prítomnosti acyl-lyzínu alebo metylovaného acyl-lyzínu v koncentrácii 25 mg/1, zatiaľ čo rodičovské kmene majú veľmi nízku relatívnu rýchlosť rastu a to menšiu ako 10. Ako bolo uvedené, mutanty podľa tohto vynálezu sa zreteľne odlišujú od rodičovských kmeňov, pretože mutanty sú odolné proti acyl-lyzínu alebo metylovanému acyl-lyzínu.
S použitím týchto rezistentných kmeňov sa L-lyzín môže vyrábať fermentáciou v obvyklom živnom médiu, obsahujúcom zdroje uhlíka, zdroje dusíka, anorganické ióny rastové faktory a živiny potrebné pre mikroorganizmy, ktoré sa používajú konvenčným spôsobom. Ako zdroje uhlíka sa môžu používať napríklad cukry, ako je glukóza, sacharóza, melasa alebo škrobové hydrolyzáty, organické kyseliny, ako je napríklad kyselina octová alebo kyselina propiónová a alkoholy, ako je napríklad etanol alebo propanol. Ako zdroje dusíka sa môžu používať napríklad síran amónny, dusičnan amónny, chlorid amónny, močovina alebo amoniak.
Podmienky na kultiváciu kmeňov sú nasledujúce: vzdušná kultivácia prebieha pri fermentačnej teplote 29 až 37 °C, výhodne pri 30 až 39 °C. Na fermentáciu je potrebných dva až sedem dní. pH na začiatku alebo počas fermentácie je v rozmedzí od 5, 0 do 8, 5, výhodne 6, 0 až 7,5. Na úpravu pH sa môžu používať anorganické alebo organické kyslé alebo alkalické látky, ďalej potom močovina, uhličitan vápenatý, plynný amoniak a alebo podobné látky. Po skončení fermentácie sa L-lyzín izoluje z kultivačného prostredia známymi spôsobmi, napríklad chromatografiou na iónomeniči alebo kryštalizáciou alebo ich kombináciami.
Nasledujúce príklady sú tu uvedené na ďalšiu ilustráciu tohto vynálezu s tým, že tento vynález nijako neobmedzujú.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do kultivačných baniek s objemom 500 ml sa dá po 20 ml média, ktoré obsahuje 36 g/1 glukózy, 20 g/1 chloridu amónneho, 1 g/1 dihydrogénfosforečnanu draselného, 400 mg/1 MgSO4.7 H2O, 10 mg/1 FeSO4 . 7 H2O, 8 mg/1 MnSO4.4 H2O, 3 mg/1 sójového proteínového hydrolyzátu (rátané ako dusík), 0,1 mg/1 hydrochloridu tiamínu a 0,3 mg/1 biotínu (pH 7,0). Po desaťminútovej sterilizácii zohriatím na 115 °C sa do banky pridá 1 g uhličitanu vápenatého, vopred sterilovaného zohriatím za sucha. Médium v kultivačných bankách sa naočkuje každým kmeňom. Banky sa kultivujú 48 hodín pri 31,5 °C za trepania. Množstvo L-lyzínu nahromadeného v kultivačnom prostredí sa kvantitatívne stanoví kolorimetricky (kyselina-ninhydrín medi). Výsledky sú uvedené v tabuľke IV. V ktoromkoľvek z rezistentných kmeňov sa akumulácia L-lyzínu značne zvýšila v porovnaní s rodičovským kmeňom.
Tabuľka IV
kmeň nahromadený L-lyzln (g/i) výťažok/vztiahnuté na cukor/ (%)
Brevibacterium lactofennentum AJ 12435 (rodičovský kmeň) 9,5 26,4
Bievibactezium lactofermentum 11,8 32,8
M 12592 (rezistentný kmeň)
Corvnebacterium glutamicum 7,0 19,5
AJ 3463 (rodičovský kmeň)
Corynebacterium glutamicum 10,7 29,7
AJ 12596 (rezistentný kmeň)
Príklad 2
Do kultivačných baniek s objemom 500 ml sa dá po 20 ml média, ktoré obsahuje 80 g/1 melasy (rátané ako cukor), 50 g/1 síranu amónneho, 1 g/1 dihydrogénfosforečnanu draselného, 1 mg/1 MgSO4 7 H2O, 10 mg/1 sójového hydrolyzátu (rátané ako dusík), 0,1 mg/1 hydrochloridu tiamínu a 0,3 mg/1 biotínu (pH 7,0). Po desaťminútovej sterilizácii zohriatím na 120 °C sa do banky pridá 1 g uhličitanu vápenatého, vopred sterilizovaného dvojhodinovým suchým zohrievaním na 180 °C. Médium v kultivačných bankách sa naočkuje každým kmeňom. Banky sa kultivujú 72 hodín pri 31,5 °C za trepania. Stanoví sa množstvo L-lyzínu nahromadeného v kultivačnom prostredí. Výsledky sú uvedené v tabuľke V. V ktoromkoľvek z rezistentných kmeňov sa akumulácia L-lyzínu značne zvýšila v porovnaní s rodičovským kmeňom.
Tabuľka V
kmeň nahromadený L-lyžin (g/1) výťažok/vztiahnuté na cukor/ (%)
Brevibacterium lactofermentum 20,4 25,5
(rodiCovský kmeň) AJ 12435
Brevibacterium lactofermentum AJ 12593 (rezistentný kmeň) 24,8 31,0
Aj keď tento vynález je tu kvôli objasneniu a porozumeniu opísaný v niektorých podrobnostiach, odborníkom bude po prečítaní tohto objavu zrejmé, že existujú rôzne zmeny vo forme a podrobnostiach, ktoré môžu byť usku4
SK 280783 Β6 točnené bez toho, aby sa tým také usporiadanie vynálezu odchyľovalo od rozsahu tohto vynálezu.
Priemyselná využiteľnosť
Vysokovýťažkový a ekonomický spôsob výroby L-lyzínu fermentačným postupom kultiváciou mikroorganizmu z rodu Brevibacterium lactofermentum alebo Corynebacterium glutamicum, schopného produkovať L-lyzín a odolného proti acyl-lyzínu a/alebo metylovanému acyl-lyzínu.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby L-lyzínu fermentáciou zahŕňajúci kultiváciu mikroorganizmu, ktorý patrí do rodu Brevibacterium alebo Corynebacterium a ktorý je schopný produkovať L-lyzín, a izoláciu L-lyzínu, ktorý sa hromadí v kultivačnom prostredí, vyznačujúci sa tým, že uvedený mikroorganizmus je odolný proti acyl-lyzínu a/alebo metylovanému acyl-lyzínu.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že mikroorganizmom je kmeň Brevibacterium lactofermentum.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že mikroorganizmom je kmeň Corynebacterium glutamicum.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že mikroorganizmom je kmeň Brevibacterium lactofermentum AJ 12592 (FERM BP-3239) alebo jeho mutant, ktorý je schopný produkovať L-lyzín aje odolný proti acyl-lyzínu a/alebo metylovanému acyl-lyzínu.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že mikroorganizmom je kmeň Brevibacterium lactofermentum AJ 12593 (FERM BP-3240) alebo jeho mutant, ktorý je schopný produkovať L-lyzín aje odolný proti acyl-lyzínu a/alebo metylovanému acyl-lyzínu.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že mikroorganizmom je kmeň Corynebacterium glutamicum AJ 12596 (FERM BP-3292) alebo jeho mutant, ktorý je schopný produkovať L-lyzín aje odolný proti acyl-lyzínu a/alebo metylovanému acyl-lyzínu.
SK659-92A 1991-03-06 1992-03-05 Spôsob výroby l-lyzínu fermentáciou SK280783B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP3123285A JP3008549B2 (ja) 1991-03-06 1991-03-06 発酵法によるl−リジンの製造法

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK280783B6 true SK280783B6 (sk) 2000-07-11

Family

ID=14856786

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK659-92A SK280783B6 (sk) 1991-03-06 1992-03-05 Spôsob výroby l-lyzínu fermentáciou

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5304476A (sk)
JP (1) JP3008549B2 (sk)
KR (1) KR0181297B1 (sk)
BR (1) BR9200742A (sk)
CS (1) CS65992A3 (sk)
DE (1) DE4207154C2 (sk)
FR (1) FR2673645A1 (sk)
HU (1) HU215184B (sk)
IT (1) IT1254486B (sk)
MX (1) MX9200977A (sk)
NO (1) NO920849L (sk)
RU (1) RU2099424C1 (sk)
SK (1) SK280783B6 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4247885B2 (ja) 2003-03-19 2009-04-02 宏明 田中 テーブルタップ
RU2486248C2 (ru) * 2011-06-29 2013-06-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Московский государственный университет инженерной экологии" (ФГБОУ ВПО "МГУИЭ") Способ биосинтеза l-лизина
EP3255147B1 (en) * 2015-02-03 2020-04-15 Cathay Biotech Inc. Immobilized cell and preparation method thereof
KR101640711B1 (ko) * 2015-04-20 2016-07-19 씨제이제일제당 (주) 글루코네이트 리프레서 변이체, 이를 포함하는 l-라이신을 생산하는 미생물 및 이를 이용한 l-라이신 생산방법

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5610036B1 (sk) * 1969-07-23 1981-03-05
GB1342308A (en) * 1970-01-22 1974-01-03 Kyowa Hakko Kogyo Kk Production of threonine and lysine by fermentation
GB1386705A (en) * 1972-01-21 1975-03-12 Mitsui Toatsu Chemicals Method of producing l-lysine by fermentation
JPS52102498A (en) * 1976-02-20 1977-08-27 Ajinomoto Co Inc Preparation of l-lysine

Also Published As

Publication number Publication date
BR9200742A (pt) 1992-11-10
IT1254486B (it) 1995-09-25
HU9200728D0 (en) 1992-05-28
CS65992A3 (en) 1992-09-16
FR2673645B1 (sk) 1994-12-16
ITMI920460A0 (it) 1992-02-28
MX9200977A (es) 1992-09-01
JPH067182A (ja) 1994-01-18
NO920849D0 (no) 1992-03-04
DE4207154A1 (de) 1992-11-26
NO920849L (no) 1992-09-07
HU215184B (hu) 1998-10-28
KR0181297B1 (ko) 1999-04-01
ITMI920460A1 (it) 1993-08-28
HUT64599A (en) 1994-01-28
US5304476A (en) 1994-04-19
JP3008549B2 (ja) 2000-02-14
RU2099424C1 (ru) 1997-12-20
FR2673645A1 (fr) 1992-09-11
DE4207154C2 (de) 2001-06-21
KR920018228A (ko) 1992-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0530803B1 (en) Process for producing L-threonine
US4411997A (en) Method for producing L-lysine by fermentation
KR960016135B1 (ko) L-이소로이신(l-isoleucine)의 제조법
HU214909B (hu) Eljárás L-triptofán előállítására
KR100198039B1 (ko) 발효에 의한 l-글루탐산의 제조방법
JPH0549489A (ja) 発酵法によるl−フエニルアラニンの製造法
SK280783B6 (sk) Spôsob výroby l-lyzínu fermentáciou
JP3006929B2 (ja) 発酵法によるl−バリンの製造法
US5098835A (en) Process for producing l-threonine by fermentation
US3616218A (en) Method of producing l-lysine
US4601982A (en) Method for producing L-tryptophan by fermentation with a brevibacterium flavum mutant
Tsuchida et al. Production of l-Leucine by a Mutant of Brevibacterium lactofermentum 2256
AU597387B2 (en) A process for producing L-lysine
JP2578463B2 (ja) 発酵法によるl−リジンの製造法
US4346169A (en) Method for production of L-arginine by fermentation
US5302521A (en) Process for producing L-lysine by iodothyronine resistant strains of Mucorynebacterium glutamicum
US5034319A (en) Process for producing L-arginine
US4560652A (en) Process for producing L-tryptophan by fermentation
CA2037832A1 (en) Process for producing l-threonine
JP2943312B2 (ja) 発酵法によるl―リジンの製造法
SK147799A3 (en) Process for the fermentative production of l-amino acids
CA2380320A1 (en) Mutant bacterial strains l-lysine production
KR100187607B1 (ko) 발효에의한l-리신의제조방법
JPH0594A (ja) 発酵法によるアントラニル酸の製造法
JPS62265988A (ja) 発酵法によるl−アルギニンの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100305