SK12372003A3 - Spôsob výroby 7-chinolín-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu - Google Patents

Spôsob výroby 7-chinolín-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu Download PDF

Info

Publication number
SK12372003A3
SK12372003A3 SK1237-2003A SK12372003A SK12372003A3 SK 12372003 A3 SK12372003 A3 SK 12372003A3 SK 12372003 A SK12372003 A SK 12372003A SK 12372003 A3 SK12372003 A3 SK 12372003A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
formula
hydrogen peroxide
enoate
reaction
dihydroxyhept
Prior art date
Application number
SK1237-2003A
Other languages
English (en)
Other versions
SK287922B6 (sk
Inventor
Kenichi Tokunaga
Masami Kozawa
Kenji Suzuki
Original Assignee
Nissan Chemical Industries, Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nissan Chemical Industries, Ltd. filed Critical Nissan Chemical Industries, Ltd.
Publication of SK12372003A3 publication Critical patent/SK12372003A3/sk
Publication of SK287922B6 publication Critical patent/SK287922B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D215/00Heterocyclic compounds containing quinoline or hydrogenated quinoline ring systems
    • C07D215/02Heterocyclic compounds containing quinoline or hydrogenated quinoline ring systems having no bond between the ring nitrogen atom and a non-ring member or having only hydrogen atoms or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D215/12Heterocyclic compounds containing quinoline or hydrogenated quinoline ring systems having no bond between the ring nitrogen atom and a non-ring member or having only hydrogen atoms or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom with substituted hydrocarbon radicals attached to ring carbon atoms
    • C07D215/14Radicals substituted by oxygen atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Quinoline Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

16315
Spôsob výroby 7-chinolinyl-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu výroby 7-chinolinyl3,5-dihydroxyhept-6-enoátu.
Podrobnejšie - predložený vynález sa týka spôsobu priemyselne výhodnej a efektívnej výroby (E)-7-[2-cyklopropyl4-(4-fluórfenyl)-chinolín-3-ylJ-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu, ktorý je užitočný ako medziprodukt na syntézu inhibítora HMGCoA reduktázy ako činidla redukujúceho cholesterol.
Doterajší stav techniky (E)-7-[2-cyklopropyl-4-(4-fluórfenyl)-chinolín-3-yl]-3,5dihydroxyhept-6-enoát je medziprodukt, ktorý je užitočný ako medziprodukt na syntézu inibítora HMG-CoA reduktázy. Jeho spôsob výroby používajúci tetrahydridoboritan sodný (NaBH4) je opísaný v japonskom patentovom spise JP-A-1-279 866, v USA patente č. 5 856 336 alebo v európskom patente EP č. 0304 063 BI.
Ďalej je známe, že v čase výroby 1,3-diolu redukciou βhydroxyketónu tetrahydrobóritanom sodným je umožnené, aby bola prítomná zlúčenina bóru, ako v predloženom vynáleze, pričom dochádza k selektívnej redukčnej reakcii a a)japonský patentový spis JA-A-61-40 243 alebo európsky patentový spis EP č. 0164 049 A2 opisujú túto reakciu v prítomnosti trietylbóranu, 2) Chemistry Letters 1980, 1415, opisujú reakciu v prítomnosti tributylbóranu a 3) Chemistry Letters, 1923, opisujú reakciu v prítomnosti dietylmetoxybóranu.
Ďalej potom pri spracovaní zlúčeniny bóru po ukončení redukčnej reakcie sa v prípade ad 1) a ad 2) reakčný roztok s tetrahydrofuranovým reakčným rozpúšťadlom naleje do 30% vodného roztoku peroxidu vodíka a potom sa pridá rozpúšťadlo, ktoré sa oddeľuje od vody, čím dôjde k extrakcii, ktorou sa získa produkt. V prípade ad 3) sa po ukončení reakcie pridá metanol, metanol sa azeotropicky oddestiluje a nasleduje obvyklá extrakcia, ktorou sa získa produkt.
Ako v predchádzajúcich prípadoch, pri redukčnej reakcii βhydroxyketónu v prítomnosti zlúčeniny bóru, je nutné uskutočniť spracovanie zlúčeniny bóru po ukončení redukčnej reakcie, aby sa produkt získal efektívne.
Spôsob spracovania zlúčeniny bóru po ukončení reakcie, ako je popísaný hore v ad 1), ad 2) a ad 3), nie je žiadnym zvláštnym problémom pri výrobe malého množstva v laboratórnom pokusnom meradle, ale pri zväčšení merítka výroby v spôsobe podľa ad 1) a ad 2) existuje ekologický problém so spracovaním odpadových kvapalín, vďaka použitiu veľkého množstva vodného roztoku peroxidu vodíka, a v spôsobe ad 3), ak sa nepoužije veľké množstvo metanolu, spracovanie zlúčeniny bóru sa nemôže uskutočniť úplne, takže v tomto prípade existujú ťažkosti týkajúce sa účinnosti výroby. Z toho vyplýva, že ktorýkoľvek z týchto spôsobov môže byť ťažko považovaný za priemyselne výhodný spôsob výroby.
Ďalej potom - pokiaľ ide o zlúčeninu podľa predloženého vynálezu - bolo tiež zistené, že na izoláciu žiadanej látky z produktu, získaného po ukončení redukčnej reakcie, je nutné uskutočniť spracovanie zlúčeniny boru po ukončení redukčnej reakcie, inak sa žiadaná zlúčenina nemôže ľahko izolovať.
Predmetom predloženého vynálezu je teda získať spôsob jednoduchej priemyselne výhodnej výroby (E)-7-[2-cyklopropyl4-(4-fluórfenyl)-chínolín-3-yl]-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu.
Autori predloženého vynálezu uskutočnili rozmanité štúdie pri riešení týchto problémov. Ich výsledkom bolo, že našli priemyselne výhodný spôsob výroby vzhľadom na hore uvedené problémy so spracovaním odpadovej kvapaliny a s účinnosťou výroby. Získali tak predložený vynález.
Podstata vynálezu
Predložený vynález teda poskytuje spôsob výroby 7chinolín-3,5-dihydroxy-hept-6-enoátu všeobecného vzorca IV
v ktorom R znamená alkylovú skupinu alebo arylovú skupinu, vyznačujúcu sa tým, že sa zlúčenina všeobecného vzorca I
v ktorom R znamená ako je to hore uvedené, zredukuje tetrahydridobóritanom sodným v prítomnosti zlúčeniny bóru všeobecného vzorca III
R'OBR''2 (III), v ktorom R' aj R'' nezávisle na sebe znamenajú alkylovú skupinu a výsledná reakčná zmes sa potom spracuje s vodným roztokom peroxidu vodíka.
V ďalšej časti popisu bude popísaný najlepší spôsob vyhotovenia tohoto vynálezu.
Tento vynález tu bude teraz podrobne popísaný.
Najskôr budú vysvetlené rôzne pojmy, ktoré sa v tomto spise používajú.
V tomto spise „i znamená ízo, „s znamená sekundárny, „t znamená terciárny, „c znamená cyklo, „p znamená para a „o znamená orto.
Substituent R znamená alkylovú skupinu alebo arylovú skupinu.
Alkylová skupina znamená lineárnu, vetvenú alebo cyklickú alkylovú skupinu a môže znamenať napríklad alkylovú skupinu s 1 až 4 atómy uhlíka, ako je metylová, etylová, propylová, ipropylová, c-propylová, butylová, i-butylová, s-butylová, tbutylová, c-butylová, 1-metyl-c-propylová alebo 2-metyl-cpropylová skupina.
Arylová skupina môže znamenať napríklad fenylovú skupinu.
Substituent R s výhodou znamená napríklad metylovú a etylovú skupinu.
Substituenty R' a R'' nezávisle na sebe znamenajú alkylovú skupinu.
Takáto alkylová skupina znamená lineárnu, vetvenú alebo cyklickú alkylovú skupinu a môže znamenať napríklad alkylovú skupinu a 1 až 4 atómy uhlíka, ako je metylová, etylová, propylová, i-propylová, c-propylová, butylová, i-butylová, sbutylová, t-butylová, c-butylová, 1-metyl-c-propylová alebo 2metyl-c-propylová skupina.
Substituenty R' a R'' s výhodou znamená napríklad metylovú a etylovú skupinu.
Zlúčenina všeobecného vzorca I alebo II ako východzí materiál sa môže vyrábať napríklad podľa spôsobov popísaných v japonských patentových spisoch JP-A-1-279 866, JP-A-8-2 217 a JP-A-8-127-585.
Predložený vynález je použiteľný na spôsob výroby, pričom zlúčenina všeobecného vzorca I alebo II ako východzí materiál znamená opticky aktívnu látku. Ako opticky aktívnu látku možno uviesť napríklad 5S-formu zlúčeniny všeobecného vzorca I alebo 3R-formu zlúčeniny všeobecného vzorca II.
Ako zlúčenina boru všeobecného vzorca III sa môže použiť komerčný výrobok. Možno uviesť napríklad dietylmetoxybóran, dibutylmetoxybóran, dietyletoxybóran alebo dibutyletoxybóran. Výhodný je dietylmetoxybóran.
Množstvo zlúčeniny boru, ktoré sa používa, je v rozpätí od 0,1 molárneho násobku do 5 molárneho násobku, s výhodou v rozpätí od 0,8 do 3 molárneho násobku, výhodnejšie od 1 do
1,5 molárneho materiálu. násobku vztiahnutého na substrát východzieho
Množstvo tetrahydrobóritanu sodného ako redukčného
činidla, ktoré sa používa, je v rozpätí od 0, 5 molárneho
násobku do 5 molárneho násobku, s výhodou v rozpätí od 0,8 do 2,5 molárneho násobku, vztiahnuté na substrát východzieho materiálu.
Rozpúšťadlo, ktoré sa používa na túto redukčnú reakciu, nie je nijako zvlášť obmedzené, pokiaľ je voči reakcii inertné. Napríklad možno uviesť aromatický uhľovodík, ako je benzén, toluén, xylén, mezietylén, chlórbenzén alebo odichlórbenzén, alifatický uhľovodík, ako je hexán, cyklohexán, oktán alebo dekán halogénový uhlovodík, ako je dichlórmetán, dichlóretán, chloroform alebo tetrachlórmetán, éter, ako je tetrahydrofurán (THF), dietyléter, terc-butylmetyléter alebo dimetoxyetán, alebo alkohol, ako je metanol, etanol, propanol, izopropanol, alebo butanol. Ako výhodné možno uviesť toluén, tetrahydrofurán alebo metanol. Výhodnejšie je zmiešané rozpúšťadlo tetrahydrofuránu a metanolu.
Množstvo rozpúšťadla, ktoré sa v reakci používa, je v rozpätí od 2 hmotnostného násobku do 100 hmotnostného násobku, s výhodou v rozpätí od 3 do 30 hmotnostného násobku, vtiahnuté na substrát východzieho materiálu.
Reakčná teplota je obvykle v rozpätí od -100°c do 0°C, s výhodou v rozpätí od -100 do -30°C, výhodnejšie v rozpätí od -90 do -60°C.
Spôsob reakcie redukcie tetrahydrobóritanom sodným podľa predloženého vynálezu môže byť taký, že sa substrát všeobecného vzorca I alebo II a zlúčenina boru všeobecného vzorca III rozpustí v rozpúšťadle a potom sa pri nastavenej teplote môže pridať tetrahydridobóritan sodný, alebo ide o taký spôsob, pri ktorom sa zlúčenina bóru všeobecného vzorca III a tetrahydrobóritan sodný najskôr vnesú do rozpúšťadla a potom sa k tomu roztoku prikvapne substrát všeobecného vzorca I alebo II.
Predložený vynález sa vyznačuje tým, že po ukončení redukčnej reakcie sa na spracovaní zlúčeniny bóru uskutoční spracovanie vodným roztokom peroxidu vodíka. Avšak v tom prípade, kedy sa ako rozpúšťadlo pre túto reakciu používa aromatický uhľovodík, alifatický uhľovodík, halogénový uhľovodík, vo vode nerozpustný éter alebo podobné rozpúšťadlo, je výhodné, aby sa reakčná zmes jedenkrát premyla vodou a potom sa k nej pridá vodný roztok peroxidu vodíka, aby sa uskutočnilo spracovanie.
Ďalej potom v tom prípade, kedy sa na redukčnú reakcii používa také vo vode rozpustné rozpúšťadlo ako je tetrahydrofurán alebo alkohol, je výhodné, aby sa jedenkrát pridalo rozpúšťadlo, ktoré je oddeliteľné od vody, ako je toluén a rozpúšťadlo pre reakciu, ktoré je rozpustné vo vode, sa oddestiluje, a potom sa pridá vodný roztok peroxidu vodíka, aby sa uskutočnilo spracovanie.
Ako rozpúšťadlo na toto spracovanie s vodným roztokom peroxidu vodíka je výhodné také rozpúšťadlo, ktoré sa oddeľuje od vody. Je možné uviesť napríklad aromatický uhľovodík, ako je benzén, toluén, xylén, mezitylén, chlórbenzén alebo odichlórbenzén, alifatický uhľovodík, ako je hexán, cyklohexán, oktán alebo dekán, alebo halogénovaný uhľovodík, ako je dichlórmetán, dichlóretán, chloroform alebo tetrachlórmetán. Výhodný je toluén.
Množstvo rozpúšťadla, ktoré sa používa, je v rozpätí od 2
hmotnostného násobku do 100 hmotnostného násobku , s výhodou je
v rozpätí od 5 do 30 hmotnostného násobku, vztiahnuté na
substrát východzieho materiálu.
Pokiaľ ide o vodný roztok peroxidu vodíka, jeho
koncentrácia nie j e nijak zvlášť obmedzená, ale vzhladom
na účinnosť uskutočňovania atď., je obvykle výhodným komerčne dostupný 35% vodný roztok peroxidu vodíka, s ktorým sa lahko zaobchádza.
Množstvo vodného roztoku peroxidu vodíka, ktoré sa používa, môže znamenať veľký nadbytok, aby sa reakcia urýchlila, ale z hladiska prírodného prostredia je v rozpätí od 1 molárneho násobku do 50 molárneho násobku, s výhodou v rozpätí od 1 do 20 molárneho násobku, vztiahnuté na substrát.
Teplota je obvykle v rozpätí od 0°C do 100°C, s výhodou je v rozpätí od 10 do 50°C.
Reakčný čas môže byť rôzny. Závisí na použitom rozpúšťadle, na množstve použitého peroxidu vodíka a na teplote. Obvykle je od 1 do 100 hodín.
Ďalej je možné reakciu urýchliť tým, že je v dobe spracovania s vodným roztokom peroxidu vodíka prítomná anorganická báza.
Anorganická báza môže znamenať napríklad hydroxid, ako je hydroxid sodný, hydroxid draselný, hydroxid horečnatý, alebo hydroxid vápenatý, alebo uhličitan, ako je uhličitan sodný, uhličitan draselný, uhličitan horečnatý alebo uhličitan vápenatý. S výhodou možno uviesť uhličitan sodný alebo uhličitan draselný.
Množstvo anorganickej bázy, ktoré sa používa, je v rozpätí od 0,1 molárneho násobku do 20 molárnho násobku, s výhodou v rozpätí od 0,5 do 5 molárneho násobku, vztiahnuté na substrát.
Po ukončení reakcie sa oddelí vodný roztok peroxidu vodíka. Potom sa uskutoční spracovanie premývaním. Ak je to nutné, uskutoční sa spracovanie s redukčným činidlom, ako je síričitan sodný, nasleduje rekryštalizácia z toluénu alebo zmiešaného rozpúšťadla toluénu s iným rozpúšťadlom. Izoluje sa tak (E)-7-[2-cyklopropyl-4-(4-fluórfenyl) -chinolíη-3-yl]-3,5dihydroxyhept-6-enoát.
Ak je to nutné, uskutoční sa ďalej rekryštalizácia zo zmiešaného rozpúšťadla etylacetátu s heptánom. Získa sa tak vysoko čistý (E)-7-[2-cyklopropyl-4-(4-fluórfenyl)-chinolín-3yl]-3,5-dihydroxyhept-6-enoát.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Predložený vynález bude teraz podrobnejšie opísaný odkazmi na príklady, ale predložený vynález nie je týmito príkladmi nijako obmedzený.
Kvantitatívna analýza (E)-7-[2-cyklopropyl-4-(4fluórfenyl)-chinolín-3-yl]-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu pomocou HPLC bola uskutočnená pri nasledujúcich podmienkach:
kolóna: ODS L-kolóna (vyrobená Foundation
Chemical Evaluation and Research Inštitúte, Japonsko), eluent: etanol/THF/0,01M octan amónny (45:3:52) teplota kolóny: 40°C, prietok: 1,0 ml/minútu vlnová dĺžka merania: 254 nm a retenčná doba: okolo 27 minút.
Príklad 1
Po prepláchnutí reakčnej banky dusíkom sa etylester (E)-7[2-cyklopropyl-4-(4-fluórfenyl)-chinolín-3-yl]-5-hydroxy-3oxohept-6-enovej kyseliny (tu ďalej označovaný ako MOLE) (29,90 g, 66,8 mmolu) rozpustí v THF (148,7g) a metanole (54,9 g). Nasleduje ochladenie na -75°C.
Po prepláchnutí inej reakčnej banky dusíkom sa do nej vloží THF (43,2 g) a dietylmetoxybóran (1,0 M roztok V THF, 80 ml) a pridá sa tetrahydridobóritan sodný (3,31 g, 87,5 mmolu).
Výsledná suspenzia sa ochladí na -75°C. K tejto suspenzii sa prikvapne predchádzajúci roztok MOLE/THF/metanol počas teploty od -75°C do -70°C.
Po skončenom pridaní prikvapkávaním sa ďalej pokračuje jedno hodinu v miešaní pri -75°C. Potom sa reakčný roztok prikvapne do reakčnej banky, ktorá obsahuje kyselinu octovú(6,5 ml) a toluén (10 g), čím sa reakcia zastaví.
Reakčný roztok sa zahreje na teplotu od 35°C do 40°C, po čom sa za zníženého tlaku oddestiluje THF a metanol. Po oddestilovaní sa na rozpustenie pridá toluén (311 ml) a organická vrstva sa dvakrát premyje vodou (230 g).
Získa sa tak 379,6 g organickej vrstvy.
Získaná organická vrstva bola kvantitatívne hodnotená pomocou HPLC. Zredukovaná forma produktu (vrátane formy koordinovanej s bóranom) bola obsiahnutá v množstve 27,93 g (výťažok 93%).
V organickej vrstve bol sledovaný pomocou NMR produkt, etylester (E)-7- [2-cyklopropyl-4-(4-fluórfenyl)-chinolín-3yl]-3,5-dihydroxyhept-6-enoovej kyseliny (tu ďalej kvôli zjednodušeniu označované ako DOLE) a jeho koordinačná forma s bóranom. Bolo zistené, že je prítomných 20% koordinačnej formy s bóranom.
Potom bolo odobratých 17,7 g zo získanej organickej vrstvy (obsahujúcej 1,3 g, 2,9 mmolu, DOLE). Bol k nej pridaný bezvodý uhličitan sodný (307 g, 2,9 mmolu) a 35% vodný roztok peroxidu vodíka (2,8 g, 29 mraolov) a zmes bola 3 hodiny miešaná počas teploty medzi 30 a 35 °C.
V reakčnom roztoku bola hľadaná koordinačná forma bóranu pomocou NMR. Bolo zistené, že jej obsah je 0%.
Po ukončení spracovania s vodným roztokom peroxidu vodíka bolo uskutočnené delenie kvapalín, bola pridaná voda (3,8 g) na premytie vodou, nasledovalo premytie 4% vodným roztokom disíričitanu sodného (4,0 g) a ďalšie dvojité premytie vodou (3,8 g).
Získaná organická vrstva bola kvantitatívne vyhodnotená pomocou HPLC. Bolo zistené, že obsahuje DOLE v množstve 1,28 g.
Organická vrstva bola zahriata na teplotu od 40 do 50 °C potom bol za zníženého tlaku oddestilovaný toluén.
Po oddestilovaní bol produkt prekryštalizovaný z etylacetátu (2,56 g) a heptánu (4,39 g). Získa sa tak 1,22 g DOLE ako kryštály.
Príklad 2
Z 379,6 g organickej vrstvy obsahujúcej 27,93 g produktu (vrátane koordinačnej formy s bóranom), získanej v príklade 1, bolo odobratých 17,7 g (obsahujúceho 1,3 g, 2,9 mmolu, DOLE). K odobratej vrstve bol pridaný 50% vodný roztok uhličitanu draselného (800 mg, 2,9 mmolu) a 35% vodný roztok peroxidu vodíka (2,8 g, 29 mmólov). Zmes bola 3 hodiny miešaná počas teploty medzi 30 a 35°C.
V reakčnom roztoku bola hľadaná koordinačná forma bóranu pomocou NMR. Bolo zistené že jej obsah je 0%.
Po ukončení spracovania s vodným roztokom peroxidu vodíka bolo uskutočnené premytie vodou atď. rovnakým spôsobom ako v príklade 1.
Získaná organická vrstva bol kvantitatívne vyhodnotená pomocou HPLC. Bolo zistené, že obsahuje DOLE v množstve 1,2 g.
Organická vrstva bola zahriata na teplotu od 40 do 50°C a potom bol počas zníženého tlaku oddestilovaný toluén.
Po oddestilovaní bol produkt prekryštalizovaný z etylacetátu (2,56 g) a heptánu (4,39 g). Získa sa tak 1,14 g DOLE ako kryštály.
Referenčný príklad 1
Z 379,6 g organickej vrstvy obsahujúcej 27,93 g produktu (vrátane 20% koordinačnej formy s bóranom), získanej v príklade 1, bolo odobratých 17,7 g (obsahujúcich 1,3 g, 2,9 mmolu, DOLE). Tento roztok bol priamo zahriaty na teplotu medzi 40 a 50°C bez toho, že by bol vystavený spracovaniu s vodným roztokom peroxidu vodíka podľa predloženého vynálezu. Potom bol za zníženého tlaku oddestilovaný toluén.
Po oddestilovaní bol urobený pokus prekryštalizovať z etylacetátu (2,56 g) a heptánu (4,39 g). Produkt nevykryštalizoval. Bola oddelená len olejovitá vrstva, pričom nebolo možné izolovať DOLE ako kryštály.
Priemyselná využiteľnosť
Podľa predloženého vynálezu je možné vyrábať (E)—7—[2— cyklopropyl-4-(4-fluórfenyl)-chinolín-3-yl]-3,5-dihydroxyhept14
6-enoát, čo je medziprodukt užitočný na syntézu inhibítora HMG-CoA reduktázy, v dobrom výťažku a priemyselne výhodne.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby 7-chinolín-3, 5-dihydroxy-hept-6-enoátu všeobecného vzorca IV (iv), v ktorom R znamená al vyznačujúci sa tým, že sa kýlovú skupinu alebo arylovú zlúčenina všeobecného vzorca skupinu,
    I v ktorom R znamená, ako je hore uvedené, zredukuje tetrahydroboritanom sodným v prítomnosti zlúčeniny bóru všeobecného vzorca III
    R'OBR''2 (III), v ktorom R' a R'' nezávisle na sebe znamenajú alkylovú skupinu, a výsledná reakčná zmes sa potom spracuje s vodným roztokom peroxidu vodíka.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že zlúčenina všeobecného vzorca I alebo II znamená opticky aktívnu zlúčeninu.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že vo všeobecnom vzorci III R' znamená metylovú skupinu a R'' znamená etylovú s kupinu.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že výsledná reakčná zmes sa nechá zreagovať s vodným roztokom peroxidu vodíka v prítomnosti anorganickej bázy.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa ako anorganická báza používa uhličitan sodný alebo uhličitan draselný.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa spracovanie s vodným roztokom peroxidu vodíka uskutočňuje vo dvojfázovom systéme s organickým rozpúšťadlom, ktoré sa oddeľuje od vody.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že organické rozpúšťadlo, ktoré sa oddeľuje od vody, toluén.
    sa ako používa
SK1237-2003A 2001-04-05 2002-03-22 Method for preparing a 7-qunolinyl-3,5-dihydroxyhept-6-enoate SK287922B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP2001106820 2001-04-05
PCT/JP2002/002779 WO2002081451A1 (fr) 2001-04-05 2002-03-22 Procede relatif a l'elaboration de 7-quinolinyl-3,5-dihydroxyhept-6-enoate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK12372003A3 true SK12372003A3 (sk) 2004-04-06
SK287922B6 SK287922B6 (sk) 2012-04-03

Family

ID=18959261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1237-2003A SK287922B6 (sk) 2001-04-05 2002-03-22 Method for preparing a 7-qunolinyl-3,5-dihydroxyhept-6-enoate

Country Status (21)

Country Link
US (1) US7038056B2 (sk)
EP (1) EP1375485B1 (sk)
JP (1) JP4380160B2 (sk)
KR (1) KR100838135B1 (sk)
CN (1) CN1241914C (sk)
AT (1) ATE506349T1 (sk)
AU (1) AU2002241271B2 (sk)
CA (1) CA2442713C (sk)
CZ (1) CZ20032633A3 (sk)
DE (1) DE60239793D1 (sk)
HU (1) HUP0401401A3 (sk)
IL (2) IL158151A0 (sk)
MX (1) MXPA03009095A (sk)
NO (1) NO326089B1 (sk)
NZ (1) NZ528149A (sk)
RU (1) RU2260001C2 (sk)
SK (1) SK287922B6 (sk)
TW (1) TWI317356B (sk)
UA (1) UA76984C2 (sk)
WO (1) WO2002081451A1 (sk)
ZA (1) ZA200307704B (sk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100445267C (zh) * 2005-10-21 2008-12-24 上海医药工业研究院 4-(4-氟-苯基)-3-羟甲基-2-环丙基-喹啉的制备方法
KR101160152B1 (ko) * 2009-02-24 2012-06-27 한미사이언스 주식회사 스타틴 화합물 또는 그 염의 신규 제조방법, 및 이에 사용되는 중간체 화합물

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4248882A (en) * 1980-02-12 1981-02-03 Pfizer Inc. Treating diabetes-associated complications with hydantoin amines
US4645854A (en) * 1985-04-25 1987-02-24 Merck & Co., Inc. Process for preparing HMG-CoA reductase inhibitors with a 3,5-dihydroxypentanoate subunit
CA1282425C (en) 1984-06-04 1991-04-02 Meyer Sletzinger Process for preparing hmg-coa reductase inhibitors with a 3,5-dihydroxypentanoate subunit
CA1336714C (en) 1987-08-20 1995-08-15 Yoshihiro Fujikawa Quinoline type mevalonolactone inhibitors of cholesterol biosynthesis
JP2569746B2 (ja) * 1987-08-20 1997-01-08 日産化学工業株式会社 キノリン系メバロノラクトン類
US5753675A (en) * 1989-03-03 1998-05-19 Novartis Pharmaceuticals Corporation Quinoline analogs of mevalonolactone and derivatives thereof
JP3528186B2 (ja) * 1991-06-24 2004-05-17 日産化学工業株式会社 光学活性キノリンメバロン酸のジアステレオマー塩
JP3554036B2 (ja) * 1994-09-06 2004-08-11 宇部興産株式会社 光学活性な7−置換キノリル−3,5−ジヒドロキシ−ヘプト−6−エン酸エステル誘導体の製造方法
JP2001526256A (ja) * 1997-12-19 2001-12-18 ワーナー−ランバート・エクスポート・リミテッド 1,3−ジオールの合成方法
JP4236463B2 (ja) * 2000-10-13 2009-03-11 ダイセル化学工業株式会社 光学活性な(3r,5s,6e)−7−[2−シクロプロピル−4−(4−フルオロフェニル)キノリン−3−イル]−3,5−ジヒドロキシ−6−ヘプテン酸エチルの製造方法
EP1365029A4 (en) * 2001-02-02 2009-07-29 Mitsubishi Chem Corp PROCESS FOR PRODUCING ACID ESTERS (3R, 5S) - (E) -7- 2-CYCLOPROPYL-4- (4-FLUOROPHENYL) -QUINOLIN-3-YL-3,5-DIHYDROXYHEPT-6-ENIC

Also Published As

Publication number Publication date
IL158151A (en) 2009-09-22
UA76984C2 (en) 2006-10-16
TWI317356B (sk) 2009-11-21
ZA200307704B (en) 2004-10-04
EP1375485A1 (en) 2004-01-02
NO20034438L (no) 2003-10-03
JP4380160B2 (ja) 2009-12-09
RU2003132440A (ru) 2005-01-10
KR20030086342A (ko) 2003-11-07
CN1241914C (zh) 2006-02-15
CZ20032633A3 (cs) 2003-12-17
KR100838135B1 (ko) 2008-06-13
WO2002081451A1 (fr) 2002-10-17
CA2442713C (en) 2010-05-18
MXPA03009095A (es) 2004-02-12
NO326089B1 (no) 2008-09-15
US7038056B2 (en) 2006-05-02
US20050014947A1 (en) 2005-01-20
NZ528149A (en) 2005-05-27
HUP0401401A3 (en) 2012-05-02
EP1375485A4 (en) 2005-03-23
IL158151A0 (en) 2004-03-28
DE60239793D1 (de) 2011-06-01
ATE506349T1 (de) 2011-05-15
SK287922B6 (sk) 2012-04-03
EP1375485B1 (en) 2011-04-20
CN1500079A (zh) 2004-05-26
RU2260001C2 (ru) 2005-09-10
NO20034438D0 (no) 2003-10-03
JPWO2002081451A1 (ja) 2004-07-29
AU2002241271B2 (en) 2007-01-25
CA2442713A1 (en) 2002-10-17
HUP0401401A2 (hu) 2004-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1254883B1 (en) Process for producing substituted 1,1,1-trifluoro-3-butene-2-ones
AU2010209650B2 (en) Key intermediates for the synthesis of Rosuvastatin or pharmaceutically acceptable salts thereof
KR960000758B1 (ko) 광학적 활성 히드록시벤질아민 유도체 및 그의 제조방법
CN107629001B (zh) 一种抗癌药物乐伐替尼的合成方法
EP0990647B1 (en) Process for producing quinolone derivatives
SK12372003A3 (sk) Spôsob výroby 7-chinolín-3,5-dihydroxyhept-6-enoátu
EP1842847B1 (en) Process for production of 5-chloro-2,4-dihydroxypyridine
US20180009744A1 (en) Processes for the preparation of compounds, such as 3-arylbutanals, useful in the synthesis of medetomidine
EP1807401B1 (en) Process for the preparation of phenyl 2-pyrimidinyl ketones and their novel intermediates
Buchlovič et al. Allenyloxime—a new source of heterocyclizations to stable cyclic nitrones
GB1585625A (en) Process for the production of 2-alkyl or 2 - cycloalkyl - 4 - methyl - 6 - hydroxypyrimidines
AU708059C (en) An arthropodicidal oxadiazine intermediate
JP3031279B2 (ja) 2−アルコキシ−6−(トリフルオロメチル)ピリミジン−4−オルの製造方法
JPWO2002081451A6 (ja) 7−キノリニル−3,5−ジヒドロキシヘプト−6−エン酸エステルの製造法
Abulikemu et al. Improved synthesis of perfluorooctylpropyl amine
SK6952001A3 (en) Processes for the preparation of (p-chlorophenyl)propanol derivatives
JP3918468B2 (ja) 3,3−ビス(アルコキシカルボニル−メチルチオ)プロピオニトリル及びその製造方法
Yang et al. Direct preparation of copper organometallics bearing an aldehyde function via an iodine–copper exchange
SK284184B6 (sk) Spôsob prípravy (+/-)3-(3,4-dichlórfenyl)-2-dimetylamino-2- metylpropan-1-olu čiže ceriklamínu (INN)
JPS61233676A (ja) 2−メチル−3−カルボン酸アミドキノキサリン−1,4−ジ−n−オキシドの新規な製造法
JP2001114754A (ja) S−アルキルイソチオ尿素の製造方法
WO2002024618A1 (fr) Procede de preparation de 3,5-bisalkylphenols
JP2002069062A (ja) 3−ヒドロキシイソオキサゾールを製造する方法
JPH07157458A (ja) プロピオール酸アミドの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20140322