SK1062000A3 - Method for eliminating organophosphorus compounds contained in a gas or liquid - Google Patents

Method for eliminating organophosphorus compounds contained in a gas or liquid Download PDF

Info

Publication number
SK1062000A3
SK1062000A3 SK106-2000A SK1062000A SK1062000A3 SK 1062000 A3 SK1062000 A3 SK 1062000A3 SK 1062000 A SK1062000 A SK 1062000A SK 1062000 A3 SK1062000 A3 SK 1062000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
alumina
liquid
gas
contacted
pore volume
Prior art date
Application number
SK106-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Christophe Nedez
Dominique Laucher
Original Assignee
Rhodia Chimie Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9509639&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK1062000(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rhodia Chimie Sa filed Critical Rhodia Chimie Sa
Publication of SK1062000A3 publication Critical patent/SK1062000A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D15/00Separating processes involving the treatment of liquids with solid sorbents; Apparatus therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/02Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material
    • B01J20/06Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material comprising oxides or hydroxides of metals not provided for in group B01J20/04
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S210/00Liquid purification or separation
    • Y10S210/902Materials removed
    • Y10S210/906Phosphorus containing

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Separation Of Gases By Adsorption (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu odstránenia organických zlúčenín fosforu obsiahnutých v priemyselných náplniach.
Doterajší stav techniky
Je známe použitie organických zlúčenín fosforu ako katalyzátorov, najmä ako katalytických ligandov. Zistilo sa však, že v priebehu kroku, keď sa tieto katalyzátory používajú, dochádza často k ich čiastočnému rozkladu, čím dôjde k tomu, že sú stopy týchto katalyzátorov prítomné v produkte reakcie. K tomuto javu dochádza napríklad v priebehu dimerizačnej reakcie akrylonitrilu, čím vzniká 1,4-buténdinitril, čo je opísané v patente US-A 4 952 541.
V závislosti na spôsobe, akým sa produkty ďalej používajú, je obvykle výhodné odstrániť tieto zvyšky katalyzátorov, ktoré sú v nich obsiahnuté. Tieto zvyšky môžu napríklad znečistiť a tak deaktivovať katalyzátory použité v ďalších krokoch.
Môže sa tiež odporučiť odstrániť tieto zvyšky takým spôsobom, aby nedochádzalo k uvoľňovaniu ekologicky sledovaných zlúčenín do atmosféry alebo do zvyškovej vody a/alebo rozpúšťadiel.
Známe je tiež použitie organických zlúčenín fosforu ako extrakčných činidiel pri čistiacich operáciách zahŕňajúcich extrakciu kvapalina/kvapalina: produkt, ktorý sa má čistiť, pôvodne vo vodnom roztoku s nečistotami, sa prevedie do extrakčného rozpúšťadla založeného na týchto organických zlúčeninách fosforu, zatiaľ čo nečistoty zostanú vo vodnej fáze. Týmto spôsobom sa získa vyčistený produkt v organickej fáze, ktorý sa potom naspäť extrahuje do vodnej fázy. V priebehu tejto spätnej ex2 trakcie môže časť organickej fázy založenej na zlúčeninách fosforu prejsť do vodnej fázy. Produkt, ktorý sa získa, potom obsahuje stopy nežiaducich organických zlúčenín fosforu.
Jeden bežný spôsob čistenia produktov zahŕňa destiláciu média obsahujúceho zvyšky fosforu, ale operácie tohto typu sú nákladné v zmysle investícií a postupu. Ďalej tento spôsob nie je vždy možný, pretože niekedy môže dôjsť k rozkladu produktov, ktoré sa majú čistiť.
V určitých prípadoch sa môže uskutočniť ďalšia extrakcia kvapalina/kvapalina, ale rozpúšťadlo obohatené zlúčeninami fosforu sa potom musí pred vyliatím alebo ďalším použitím spracovať.
Navrhlo sa použitie ionomeničových živíc, ako je opísané napríklad v GB-A-2 212 155. Tieto živice sú nevýhodné, pretože sú obvykle veľmi drahé a vykazujú tiež kyslosť, ktorá môže viesť k nežiaducemu rozkladu.
V patente US-A-4 952 541 sa zlúčeniny fosforu odstraňujú uvedením reakčného média do styku s oxidačným činidlom. V závislosti na povahe média, ktoré sa má spracovať, však môže dochádzať k degradácii oxidačného činidla.
Jedným z predmetov podľa predloženého vynálezu je poskytnúť nový spôsob odstránenia organických zlúčenín fosforu obsiahnutých v kvapalnom alebo plynnom médiu.
Ďalším predmetom podľa predloženého vynálezu je poskytnúť spôsob takého typu, pri ktorom nedochádza k rozkladu kvapalného alebo plynného média.
Podstata vynálezu
Predložený vynález sa týka spôsobu odstránenia trojväzbových a/alebo päťväzbových organických .zlúčenín fosforu, ktoré obsahujú najmenej jeden atóm uhlíka a sú obsiahnuté v plyne alebo v kvapaline, keď sa uvedený plyn alebo kvapalina uvedú do styku s aluminou a/alebo oxidom titaničitým.
Spôsob podía predloženého vynálezu zahŕňa uvedenie organických zlúčenín fosforu do styku buď s aluminou alebo s oxidom titaničitým alebo so zmesovou zlúčeninou aluminy a oxidu titaničitého. Reakcia, ku ktorej dochádza, je adsorpcia a/alebo absorpcia .
Podlá prvého uskutočnenia spôsob využíva adsorbent založený len na alumine.
Predložený vynález predovšetkým vylučuje také spôsoby odstránenia organických zlúčenín fosforu obsiahnutých v plyne alebo v kvapaline pomocou aluminy, keď sú organickými zlúčeninami fosforu fosfity a plyn alebo kvapalina obsahuje etylenicky nenasýtené monoméry, najmä spôsob opísaný vo francúzskej patentovej prihláške číslo 97 00623.
Alumina môže byť v rôznych formách a môže byť napríklad vo forme práškov, gulôčok, extrudátov, v drvenej forme alebo vo forme monolitu. Ak je použitá alumina vo forme gulôčok, môžu tieto guľôčky vznikať pomocou rotačnej technológie alebo koagulácie kvapiek (označovanej ako olejová kvapková metóda).
Alumina, ktorá sa používa, má obvykle špecifický povrch najmenej 10 m2/g, výhodne najmenej 30 m2/g, výhodnejšie najmenej 70 m2/g.
Tento špecifický povrch je plocha povrchu meraná pomocou BET spôsobu. Termín plocha povrchu meraná pomocou BET spôsobu, znamená špecifický povrch určený pomocou adsorpcie dusíka, podľa štandardu ASTM D 3663-78, uskutočňovanej na základe spôsobu BRUNAUER-EMMETT-TELLER opísaného v časopise The Journal of the American Society, 60, 309, 1938.
Táto alumina má obvykle celkový objem pórov (TPV) najmenej 0,1 cm^/g, výhodne najmenej 0,3 cm^/g, výhodnejšie najmenej
0,5 cm^/g. Tento celkový objem pórov sa meria nasledujúcim spôsobom: určia sa hodnoty hustoty zŕn a absolútne hustoty: hustota zŕn (Dg) a absolútna hustota (Da) sa meria piknometrickým spôsobom, s ortuťou a héliom, TPV je daný vzorcom:
Dg Da
Spôsob prípravy aluminy s požadovanými charakteristikami celkového objemu pórov a špecifického povrchu na použitie podlá predloženého vynálezu je odborníkom v tejto oblasti známy.
Ak ide o špecifický povrch, môže sa kontrolovať pomocou teploty, pri ktorej sa alumina kalcinuje (alebo aktivuje) potom, ako vznikne.
Ak ide o objem pórov, kontrola sa odvíja od výberu počiatočnej aluminy použitej na jej prípravu a od operačných podmienok, pri ktorých sa alumina pripravuje. Odborníkom v tejto oblasti sú tieto podmienky známe.
Je možné použiť aluminu obsahujúcu najmenej jednu zlúčeninu prvku vybraného zo skupiny, ktorú tvoria alkalické kovy a kovy alkalických zemín, najmä oxid sodný, je ale výhodné, aby podiel tejto zlúčeniny bol maximálne 5 % hmotnostných a výhodne maximálne 2 % hmotnostné. Je to z dôvodu, pretože sa zistilo, že adsorpcia môže’ byť menej účinná, keď alumina obsahuje tieto alkalické kovy alebo kovy alkalických zemín vo veími vysokom pomere.
Podía prvého výhodného uskutočnenia je alumina vo forme gulôčok pripravených pomocou rotačnej technológie alebo v drvenej forme, v ktorej je objem pórov zodpovedajúci priemeru viac ako 1.10 8 m (100 Ä) (v100ä) najmenej 0,05 cm^/g, výhodne najmenej 0,2 cm^/g, a výhodnejšie najmenej 0,35 cm^/g.
Objem νχοθ£ sa meria pomocou techniky prieniku ortuti použitím Kelvinovho pravidlo.
Výroba pomocou rotačnej technológie zahŕňa agregáciu aluminy uskutočňovanú pomocou kontaktu a otáčania aluminy samotnej. Príklady zariadení, ktoré sa môžu použiť na tento ciel, zahŕňajú rotačné granulačné a rotačné bubnové zariadenia.
Tento typ spôsobu umožňuje získať guľôčky s kontrolovanými rozmermi a distribúciou pórov. Tieto rozmery a distribúcia obvykle vznikajú pri kroku agregácie.
Pórovitosť sa môže upravovať rôznymi spôsobmi, napríklad výberom rozdelenia veľkosti častíc práškovej aluminy alebo agregáciou niektorých práškov aluminy s rôznym rozdelením veľkosti častíc. Ďalšie spôsoby spočívajú v zmiešaní zlúčeniny tvoriacej póry s práškovou aluminou pred alebo v priebehu kroku agregácie, pričom sa táto zlúčenina úplne odstráni pomocou zohrievania a takto vznikne pórovitosť guľôčok.
Ako príklady zlúčenín tvoriacich póry, ktoré sa môžu použiť podľa vynálezu, je možné uviesť drevený prášok, drevené uhlie, síru, dechty, plasty alebo emulzie plastov, ako je polyvinylchlorid, polyvinylalkoholy, naftalén a podobne. Množstvo pridanej zlúčeniny tvoriacej póry je dané požadovaným objemom pórov.
Prášková alumina použitá ako východisková látka sa môže získať bežnými spôsobmi, ako je zrážanie alebo gélový spôsob a spôsob zahŕňajúci rýchlu dehydratáciu hydroxidu hlinitého, ako je Bayerov hydrát (hydrargillit).
Alumina sa získa najmä pomocou rýchlej dehydratácie hydrargilitu použitím prúdu horúceho plynu, pričom teplota, pri ktorej plyn vstupuje do zariadenia sa obvykle pohybuje v rozsahu 400 až 1200°C, čas kontaktu aluminy s horúcimi plynmi sa obvykle pohybuje v rozsahu zlomkov sekundy do 4 až 5 sekúnd; postup tohto typu prípravy práškovej aluminy je opísaný najmä v patente
FR-A-1 108 011. Opísaná alumina je výhodná podlá predloženého vynálezu.
Regulácia objemu pórov zodpovedajúcich danému priemeru sa môže tiež uskutočniť v priebehu tohto agregačného kroku pomocou vhodnej regulácie rýchlosti, pri ktorej sa privádza prášková alumina a prípadne voda, rýchlosti, ktorou sa zariadenie otáča alebo pomocou privádzania iniciátora tvaru.
Po tejto agregácii sa môžu získané gulôčky podrobiť rôznym operáciám na zlepšenie ich mechanickej pevnosti, napríklad dozrievanie pomocou ich udržiavania v atmosfére s regulovanou hladinou vlhkosti, následnou kalcináciou, potom impregnáciou guľôčok roztokom jednej alebo viacerých kyselín a hydrotermálnym spracovaním v uzatvorenej atmosfére. Nakoniec sa gulôčky sušia a kalcinujú, čím sa aktivujú.
Podía druhého výhodného uskutočnenia je alumina vo forme extrudátov alebo guľôčok vzniknutých z procesu tvarovania zahŕňajúceho koaguláciu kvapiek, keď je objem pórov zodpovedajúci priemeru väčšiemu ako 5.10 9 m (50 Ä) (V5Qg) najmenej 0,3 cm^/g, výhodne najmenej 0,4 cm^/g a výhodnejšie najmenej 0,5 cm^/g.
Objem V50£ sa meria pomocou techniky prieniku ortuti, keď sa použije Kelvinovo pravidlo.
Tvarovanie pomocou koagulácie kvapiek zahŕňa zavádzanie kvapiek vodného roztoku založeného na zlúčenine hliníka do kvapaliny, ktorá je nemiešatelná s vodou (ropa, petrolej, atď.) tak, že kvapky tvoria takmer gulovité častice a tieto častice sa koagulujú súčasne s a/alebo po ich vytvarovaní do gulôčok pomocou gélovacieho činidla. Gulôčky sa potom vyberú, sušia a kalcinujú.
Gulôčky tohto typu sa môžu napríklad pripraviť podľa spôsobu opísaného v patente EP-A-097 539, pomocou koagulácie kvaΊ piek vodnej disperzie alebo suspenzie aluminy alebo roztoku zásaditej soli hliníka vo forme emulzie obsahujúcej organickú fázu, vodnú fázu a povrchovo aktívnu látku alebo emulgátor. Uvedená organická fáza môže byť najmä uhľovodík a povrchovo aktívnou látkou alebo emulgátorom môže byť Galoryl EM 10®.
Tieto guľôčky sa môžu tiež pripraviť podľa spôsobu opísaného v patente EP-A-015 801 miešaním ultrajemného bôhmitového sólu a guľovitých častíc aluminy pri pH nižšom ako 7,5, potom koaguláciou tejto zmesi tak, ako je uvedené skôr, a nakoniec sušením a kalcináciou.
Alumina sa môže tiež použiť vo forme extrudátu aluminy. Ten sa obvykle získa pomocou zmiešania, potom extrudovaním materiálu založeného na alumine a nakoniec kalcináciou. Povaha východiskovej látky sa môže meniť v širokom rozsahu: môže vzniknúť pomocou rýchlej čiästočnej dehydratácie hydrargillitu, podlá prihlášky FR-A-1 108 011, alebo pomocou zrážania bôhmitovej, pseudobôhmitovej alebo bayeritovej aluminy alebo zmiešaním týchto alumín. V priebehu miešania sa môže alumina zmiešať s prísadami, najmä so zlúčeninami tvoriacimi póry, ktoré sú opísané skôr.
Tieto extrudáty sa môžu tvarovať do akéhokoľvek tvaru: celistvé alebo duté valce, mnoholalokovité tvary, atď..
Na použitie podlá predloženého vynálezu sú vhodné aktivované aluminy, ako je Spheralite 521, Spheralite 569, Spheralite 537, Spheralite 517 alebo Spheralite 513 predávané spoločnosťou Procatalyse.
Podľa druhého uskutočnenia spôsob zahŕňa adsorbent založený len na oxide titaničitom.
Použitý oxid titaničitý môže byť v rôznych formách: extrudáty s celistvými alebo dutými tvarmi, s valcovitým alebo lalokovitým profilom, v drvenej forme, pelety, granuly, monolity a najmä šesťhranné formy.
Môžu sa tvarovať pomocou zrážacích spôsobov, ktoré sú odborníkom v tejto oblasti známe. Výhodné spôsoby sú opísané v EP-A-038 741 a EP-A-060 741 a zahŕňajú extrudáciu zmesi obsahujúcu:
- 1 až 40 % hmotnostných vody;
- 0 až 15 % hmotnostných tvarovacích prísad, ktoré sú už opísané skôr;
- 45 až 99 % hmotnostných slabo kryštalického a/alebo amorfného práškového oxidu titaničitého;
vykazujúcu stratu pri žíhaní 1 až 50 %;
potom tvarovanie tejto zmesi a jej sušenie a kalcináciu.
Oxid titaničitý má výhodne BET špecifický povrch najmenej 30 m2/g.
Podobne je výhodné použiť oxid titaničitý s celkovým objemom pórov najmenej 0,2 cm3/g.
Na použitie podľa predloženého vynálezu je úplne vhodný oxid titaničitý CRS-31 predávaný spoločnosťou Procatalyse.
Podľa tretieho uskutočnenia spôsob využíva adsorbent, ktorý je zmesovou zlúčeninou aluminy a oxidu titaničitého.
Táto zmesová zlúčenina sa môže získať buď impregnáciou aluminy roztokom prekurzora zlúčeniny titánu, potom rozkladom tohto prekurzora na oxid titaničitý pomocou zohrievania alebo pomocou zmiešania aluminy a oxidu titaničitého alebo spoločným zrážaním týchto zlúčenín, potom tvarovaním podľa jedného zo spôsobov opísaných skôr.
Keď zmesová zlúčenina obsahuje najmenej 5 % hmotnostných oxidu titaničitého vzhľadom na celkovú hmotnosť zlúčeniny, má uvedená zlúčenina výhodne BET špecifický povrch najmenej 30 m2/g. Podobne sa v tomto prípade výhodne použije oxid titaničitý, ktorý má celkový objem pórov najmenej 0,2 cm3/g.
Bez ohľadu na uskutočnenie ktoré sa použije, sa môžu alumina a/alebo oxid titaničitý obohatiť aspoň jedným prvkom vybraným zo skupiny, ktorú tvoria alkalické kovy, kovy alkalických zemín, vzácne zeminy, vanád, niób, tantal, chróm, molybdén, wolfrám, železo, kobalt, nikel, meď, zinok, ruténium, paládium, gálium alebo zirkón. Zlúčeniny týchto prvkov, ktoré sú prítomné v prostriedkoch adsorbentu založenom na alumine a/alebo oxide titaničitom môžu byť prítomné v množstve až 30 % hmotnostných vzhladom na celkovú hmotnosť adsorbentu.
V prípade, keď adsorbent obsahuje len aluminu a prísadou je alkalický kov alebo kov alkalických zemín, je výhodné dodržať maximálny podiel 5 % hmotnostných, ako je uvedené skôr.
Je možné použiť všetky tri uskutočnenia súčasne, to znamená použiť v spôsobe zmes dvoch alebo troch citovaných adsorbentov: alumina, oxid titaničitý alebo zmesová zlúčenina alumina/oxid titaničitý.
Spôsob využívajúci len aluminu je však výhodný.
Organické zlúčeniny fosforu, ktoré sa môžu odstrániť pomocou spôsobu podľa predloženého vynálezu, môžu byť vybrané zo skupiny, ktorú tvoria: fosfíny, fosfinity, fosfonity, fosfity, fosfináty, fosfonáty a fosfáty.
Môžu to byť najmä nasledujúce zlúčeniny: terc-butylfenyléntolylfosfit, izopropylditolylfosfinit, izopropylditolylfosfonit, triarylfosfity, diarylfosfity, organické zlúčeniny fosforu fosfonátového typu, ako sú napríklad dibutylbutylfosfonát (DBBP), bis(2-etylhexyl)fosfonát (DHEHP), tetraetylbutyléndifosfonát:
(C2H5O)2“OP-CH2“(CH2)2CH2“PO(OC2H5)2, tetraizopropylmetylmetyléndifošfonát: (ÍC3H7O)2-OP-CH(CH3)-PO(1C3H7)2, tetraetyldecyléndifosfonát: (C2H5O)2-OP-CH2-(CH2)8-CH2-PO(OC2H5)2, dipentylpentylfosfonát (DPPP), dietyldodecylfosfonát, organické zlúčeniny fosforu fosfinátového typu, ako je napríklad dioktylmetylfosfinát, oxidy fosfínu ako je napríklad di-n-hexylmetoxyoktylfosfín (DHMOPO), tri-n-butylfosfínoxid (TBPO) a trioktylfosfínoxid (TOPO).
Všeobecne sa spôsob uskutočňuje pri teplote miestnosti. Môže sa však použiť zohrievanie.
Spôsob podľa predloženého vynálezu je vhodný napríklad na spracovanie nitrilových alebo dinitrilových zlúčenín obsahujúcich nečistoty na báze organických zlúčenín fosforu.
Spôsob podľa predloženého vynálezu je zvlášť vhodný na spracovanie kvapalín pochádzajúcich z dimerizačnej reakcie akrylonitrilu v prítomnosti katalyzátora obsahujúceho fosfor alebo z hydrokyanačnej reakcie butadiénu v prítomnosti katalyzátora obsahujúceho fosfor.
Alumina je celkom vhodná na odstránenie týchto stôp organických zlúčenín fosforu z reakčného média.
Nasledujúce príklady ilustrujú vynález a v žiadnom ohlade ho však neobmedzujú.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Tabulka 1 zahŕňa charakteristiky aluminy, ktorá sa použije.
Tabuľka 1
Alumina Tvar Špecifický povrch (m2/g) V50Ä (cm /g) V100Ä (cm /g) Na20 (podiel) (ppm)
A guľôčky 325 0,165 0,064 3250
B guľôčky 185 0,548 0,381 600
C gulôčky 208 0,904 0,706 690
D guľôčky 145 1,073 0,974 500
E extrudáty 211 0, 621 0,380 10
F guľôčky 252 0,201 0,071 10 000
Príklad 1
Ditolylfosfit ((tolO)2POH) sa rozpustí v kadičke v 20 g
1.4- dikyanobuténu na hmotnostnú koncentráciu 750 ppm, vztiahnuté na elementárny fosfor.
g aluminy sa umiestni do sklenenej trojnohej lodičky a potom sa 2 hodiny spracováva pri 300°C v prúde suchého dusíka. Lodička sa potom ponorí do kadičky s ditolylfosfitom a
1.4- dikyanobuténom bez toho aby alumina prišla do styku s okolitým vzduchom, čím sa zabráni nežiaducej spätnej hydratácii.
Kadička sa nechá stáť za miešania pri teplote miestnosti 2 hodiny až 96 hodín.
Určí sa podiel fosforu stále prítomného v roztoku ako funkcia času kontaktu aluminy a média, čím sa určí postup reakcie, pri ktorej sa zlúčeniny fosforu adsorbujú na aluminu. Stanoví sa tiež fosfor na povrchu aluminy, keď sa. alumina vysuší. Výsledky dvoch spôsobov stanovenia si zodpovedajú.
Tabulka 2 udáva percentuálny obsah zlúčenín fosforu adsorbovaných na alumine ako funkciu reakčného času pre každú aluminu.
Tabulka 2
Čas (hod.) Alumina
A B C D E F
0 0% 0% 0% 0% 0% 0%
2 10,6% 19,0% 27,6% 30,2% 29,5% 10,1%
5 22,4% 32, 6% 51,1% 54,1% 53, 6% 20,4%
8 26,1% 52,4% 63,2% 69,9% 69,7% 24,0%
24 46,5% 76,5% 87,0% 87,5% 87,8% 42,1%
48 56,1% 87,8% 97,5% 97,4% 97,2% 51,1%
72 64,4% 93,2% 98,8% 99,0% 99,4% 59,6%
96 73,1% 95,7% 100% 100% 100% 66,2%
Príklad 2
Opakuje sa postup z príkladu 1 s roztokom 200 g adiponitrilu obsahujúceho 730 ppm hmotnostných ditolylfosfonitu (vztiahnuté na elementárny fosfor). Použije sa 9,2 g aluminy C. Výsledky sú uvedené v tabuľke 3.
Tabulka 3
Čas (hod) % adsorpcie
0 0
6 56,7
36 94,1
84 99,8
Príklad 4
Opakuje sa spôsob opísaný v príklade 1 s roztokom 30 ml toluénu obsahujúceho 800 ppm hmotnostných zlúčeniny päťväzbového fosforu ((PhO)2P(O)OH) (vztiahnuté na elementárny fosfor). Pou žije sa 1,4 g aluminy D.
Tabuľka 4
Čas (hod) % adsorpcie
0 0
3 41,2
6 61,0
9 73,9

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob odstránenia trojväzbovej a/alebo päťväzbovej organickej zlúčeniny fosforu, ktorá obsahuje najmenej jeden atóm uhlíka a je prítomná v plyne alebo v kvapaline, vyznačujúci sa t ý m, že sa plyn alebo kvapalina uvedie do styku s oxidom titaničitým a/alebo aluminou, pričom alumina má špeci2 fický povrch najmenej 70 m /g a celkový objem pórov najmenej 0,3 cm3/g.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa plyn alebo kvapalina uvedie do styku s aluminou s objemom pórov najmenej 0,5 cm3/g.
  3. 3. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 alebo 2, vyznáčujúcisatým, že sa plyn alebo kvapalina uvedie do styku s aluminou obsahujúcou najmenej jednu zlúčeninu prvku vybraného zo skupiny, ktorú tvoria alkalické kovy a kovy alkalických zemín, v pomere maximálne 2 % hmotnostné.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokolvek z nárokov 1 až 3, vyzná čujúci sa tým, že sa plyn alebo kvapalina uvedie do styku s aluminou, ktorá je vo forme guľôčok vyrobených rotačnou technológiou alebo v drvenej forme, pričom objem pórov zodpove-8 3 dajúci priemeru viac ako 1.10 m (100 Ä) je najmenej 0,35 cm /g.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokolvek z nárokov 1 až 4, vyzná čujúci sa tým, že sa plyn alebo kvapalina uvedie do styku s aluminou, ktorá je vo forme extrudátov alebo guľôčok vzniknutých pri spôsobe tvarovania, ktorý zahŕňa koaguláciu kva-9 piek, pričom objem pórov zodpovedajúci priemeru viac ako 5.10 m (50Á) je najmenej 0,5 cm3/g.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyzná čujúci sa tým, že alumina a/alebo oxid titaničitý sú obohatené najmenej jedným prvkom vybraným zo skupiny, ktorú tvoria alkalické kovy, kovy alkalických zemín, vzácne zeminy, vanád, niób, tantal, chróm, molybdén, wolfrám, železo, kobalt, nikel, meď, zinok, ruténium, paládium, gálium a zirkón.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyzná čujúci sa tým, že trojväzbové a/alebo päťväzbové organické zlúčeniny fosforu, ktoré obsahujú najmenej jeden atóm uhlíka, sú obsiahnuté v kvapaline.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že organické zlúčeniny fosforu sú vybrané zo skupiny, ktorú tvoria: fosfíny, fosfinity, fosfity, fosfonity, fosfináty a fosfonáty.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyzná čujúci sa tým, že organické zlúčeniny fosforu sú vybrané zo skupiny, ktorú tvoria: terc-butylfenyléntolylfosfit, izopropylditolylfosfinit, izopropylditolylfosfonit, triarylfosfity a diarylfosfity.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyzná čujúci sa tým, že kvapalina, ktorá sa spracováva, pochádza z dimerizačnej reakcie akrylonitrilu v prítomnosti katalyzátora obsahujúceho fosfor, alebo z hydrokyanačnej reakcie butadiénu v prítomnosti katalyzátorov obsahujúcich fosfor.
SK106-2000A 1997-07-24 1998-07-17 Method for eliminating organophosphorus compounds contained in a gas or liquid SK1062000A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9709499A FR2766388B1 (fr) 1997-07-24 1997-07-24 Procede d'elimination de composes organophosphores contenus dans un gaz ou liquide
PCT/FR1998/001569 WO1999004878A1 (fr) 1997-07-24 1998-07-17 Procede d'elimination de composes organophosphores contenus dans un gaz ou liquide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK1062000A3 true SK1062000A3 (en) 2000-07-11

Family

ID=9509639

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK106-2000A SK1062000A3 (en) 1997-07-24 1998-07-17 Method for eliminating organophosphorus compounds contained in a gas or liquid

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6656363B1 (sk)
EP (1) EP1011839B1 (sk)
JP (1) JP3671146B2 (sk)
KR (1) KR100374680B1 (sk)
CN (1) CN1137744C (sk)
AU (1) AU8812298A (sk)
BR (1) BR9811030A (sk)
CA (1) CA2298973C (sk)
CZ (1) CZ291198B6 (sk)
DE (1) DE69829674T2 (sk)
FR (1) FR2766388B1 (sk)
ID (1) ID24469A (sk)
MX (1) MXPA00000798A (sk)
PL (1) PL338238A1 (sk)
SK (1) SK1062000A3 (sk)
TW (1) TW476659B (sk)
UA (1) UA46156C2 (sk)
WO (1) WO1999004878A1 (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6923917B1 (en) * 1998-12-04 2005-08-02 University Of Maryland, College Park Phosporous removal from animal waste
JP4514894B2 (ja) * 2000-04-28 2010-07-28 昭和電工株式会社 充填性の優れた酸化アルミニウム粉体及びその製法
US20160031766A1 (en) * 2013-03-15 2016-02-04 Ndsu Research Foundation Calcium-alginate entrapped nanoscale zero-valent iron (nzvi)
EP2970035A4 (en) 2013-03-15 2017-04-05 Ndsu Research Foundation Iron-functionalized alginate for phosphate and other contaminant removal and recovery from aqueous solutions
CN104707560A (zh) * 2015-03-09 2015-06-17 云南大学 一种可高效去除废水中磷的改性介孔TiO2的制备方法
WO2021096075A1 (ko) * 2019-11-11 2021-05-20 주식회사 엘지화학 아크릴로니트릴 이량체 제조 방법
KR20210056895A (ko) * 2019-11-11 2021-05-20 주식회사 엘지화학 아크릴로니트릴 이량체 제조 방법
CN115106317A (zh) * 2021-03-18 2022-09-27 江苏筑磊电子科技有限公司 三氧化二铝在火灾后金属表面处理的方法

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB766732A (en) * 1953-11-03 1957-01-23 Ciba Ltd Process for purifying acrylic acid nitrile
US2875847A (en) * 1957-03-21 1959-03-03 Wheelabrator Corp Method for adsorbing contaminating vapors from gaseous medium
US3697233A (en) * 1969-09-29 1972-10-10 Phillips Petroleum Co Clarifying ammonium phosphate solutions using attapulgite and bentonite
DE2221031A1 (de) * 1972-04-28 1973-11-15 Gottfried Reuter Gmbh Adsorptionsmittel
US4089890A (en) * 1975-05-09 1978-05-16 Imperial Chemical Industries Limited Process for the dimerization of acrylonitrile
US4842746A (en) * 1986-06-16 1989-06-27 Quadrex Hps Inc. Method of removing toxic agents for trichlorotrifluoroethane
JPH0221941A (ja) * 1988-07-07 1990-01-24 Agency Of Ind Science & Technol リン吸着剤及びその製造方法
US4952541A (en) * 1989-09-01 1990-08-28 Monsanto Company Acrylonitrile dimerization process and method of treating residual catalyst
US5271848A (en) * 1991-01-18 1993-12-21 Smith Rodney W Treating of waste water with bauxite to remove phosphates from the waste water
JP2840906B2 (ja) * 1992-10-28 1998-12-24 株式会社間組 脱リン方法
FR2702757B1 (fr) * 1993-03-17 1995-06-16 Rhone Poulenc Chimie Nouveau phosphate d'aluminium, son procede de preparation et son utilisation dans la preparation de materiaux comprenant un liant et de pieces ceramiques .
WO1994026698A1 (en) * 1993-05-14 1994-11-24 Asahi Kasei Kogyo Kabushiki Kaisha High-purity acetonitrile and purification of crude acetonitrile
US5759939A (en) * 1994-04-08 1998-06-02 Kansas State University Research Foundation Composite metal oxide adsorbents
EP0723954B1 (en) * 1995-01-25 1999-05-19 The Standard Oil Company Acetonitrile purification via an adsorption-based process
JP3710528B2 (ja) * 1995-09-20 2005-10-26 日揮ユニバーサル株式会社 触媒毒除去剤、それを用いた工場排ガスの処理方法および流通式反応装置
US5689038A (en) * 1996-06-28 1997-11-18 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Decontamination of chemical warfare agents using activated aluminum oxide
FR2758554B1 (fr) * 1997-01-22 1999-04-16 Rhodia Chimie Sa Procede d'elimination d'inhibiteurs de polymerisation de melanges de monomeres a l'aide d'une alumine de forme optimisee

Also Published As

Publication number Publication date
US6656363B1 (en) 2003-12-02
UA46156C2 (uk) 2002-05-15
EP1011839A1 (fr) 2000-06-28
CN1268899A (zh) 2000-10-04
CA2298973A1 (fr) 1999-02-04
CZ291198B6 (cs) 2003-01-15
BR9811030A (pt) 2000-08-01
JP2001510722A (ja) 2001-08-07
JP3671146B2 (ja) 2005-07-13
TW476659B (en) 2002-02-21
RU2000104468A (ru) 2004-02-20
EP1011839B1 (fr) 2005-04-06
KR20010022231A (ko) 2001-03-15
DE69829674T2 (de) 2005-09-29
KR100374680B1 (ko) 2003-03-04
FR2766388A1 (fr) 1999-01-29
DE69829674D1 (de) 2005-05-12
FR2766388B1 (fr) 2000-01-14
CN1137744C (zh) 2004-02-11
WO1999004878A1 (fr) 1999-02-04
MXPA00000798A (sk) 2000-10-01
ID24469A (id) 2000-07-20
CZ2000276A3 (cs) 2000-09-13
CA2298973C (fr) 2004-03-30
AU8812298A (en) 1999-02-16
PL338238A1 (en) 2000-10-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1201706A (en) Preparative process for alkaline earth metal, aluminum-containing spinels
EP0191893A2 (en) Process for adsorption treatment of dissolved fluorine
JP5482979B2 (ja) 吸着剤
EP0747119B1 (en) Process for making sorbent compositions
WO2006071183A1 (en) Agglomerates of precipitated silica, method for their preparation and their use as filter medium in gas filtration
JPH0432762B2 (sk)
US5177050A (en) Sulfur absorbents
SK1062000A3 (en) Method for eliminating organophosphorus compounds contained in a gas or liquid
WO2004007360A1 (en) Zirconium phosphate, hafnium phosphate and method of making same
EP0110702B1 (en) Improved preparative process for alkaline earth metal, aluminum-containing spinels
WO2001000317A1 (en) Sulfur sorbent composition and sorption process
RU2173202C1 (ru) Способ удаления фосфороорганических соединений, содержащихся в газе или жидкости
JPS62502968A (ja) 改良されたアルカリ土類金属、アルミニウム含有スピネル組成物及び該組成物を使用する方法
KR20000070327A (ko) 최적형태의 알루미나를 이용한 단량체 혼합물의 중합 억제제 제거 방법
JP3499678B2 (ja) 硫黄収着用粒状組成物の製造法
US5756791A (en) Process for the adsorption of chelated organometallic compounds and alumina beads including a chelated organometallic compound
US6288299B1 (en) Method for eliminating inhibitors of polymerization of monomer mixtures using an optimized alumina
EP0747120B1 (en) Particulate compositions
KR100380757B1 (ko) 내마모성이 개선된 징크 티타네이트계 탈황제와 그 제조방법
JPH07163975A (ja) 水中のリン酸イオンの除去方法