SI9520069A - Contraction joint rail - Google Patents
Contraction joint rail Download PDFInfo
- Publication number
- SI9520069A SI9520069A SI9520069A SI9520069A SI9520069A SI 9520069 A SI9520069 A SI 9520069A SI 9520069 A SI9520069 A SI 9520069A SI 9520069 A SI9520069 A SI 9520069A SI 9520069 A SI9520069 A SI 9520069A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- strip
- projecting
- guide
- injection channel
- coupling element
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02D—FOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
- E02D29/00—Independent underground or underwater structures; Retaining walls
- E02D29/16—Arrangement or construction of joints in foundation structures
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E04—BUILDING
- E04B—GENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
- E04B1/00—Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
- E04B1/62—Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
- E04B1/66—Sealings
- E04B1/68—Sealings of joints, e.g. expansion joints
- E04B1/6816—Porous tubular seals for injecting sealing material
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Architecture (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Electromagnetism (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- Paleontology (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Building Environments (AREA)
- On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
- Non-Disconnectible Joints And Screw-Threaded Joints (AREA)
- Pivots And Pivotal Connections (AREA)
- Details Of Garments (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
- Joints Allowing Movement (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Pens And Brushes (AREA)
- Package Frames And Binding Bands (AREA)
- Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
- Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
- Prostheses (AREA)
- Fuel-Injection Apparatus (AREA)
- Road Signs Or Road Markings (AREA)
- Testing And Monitoring For Control Systems (AREA)
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
- Paper (AREA)
- Installation Of Indoor Wiring (AREA)
- Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
- Controlling Rewinding, Feeding, Winding, Or Abnormalities Of Webs (AREA)
- Particle Accelerators (AREA)
- Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
- Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
- Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
Description
Nemci ja
SPOJNI ELEMENT ZA PROJEKTIRANO REGO
Izum se nanaša na spojni element za projektirano rego (v orig. Soliriss-Fugenschiene).
Pri betoniranju daljših neprekinjenih delov sten nastanejo zaradi krčenja betona pri vezanju razpoke, ki lahko vodijo do netesnosti v steni. Zato se posebno pri stenah, ob katerih se nabira voda, na določenih mestih izdelajo projektirane rege z vnašanjem elementov, ki zmanjšujejo presek zidu. Rege se zatesnijo skozi elemente, ki tvorijo rege, tako da je tesnost stene zagotovljena.
Običajno se za izdelavo tovrstnih spojev za projektirano rego (v orig. Sol 1riss-Fuge) uporabljajo spojne tesnilne cevi, ki sestojijo iz cevastega spojnega traku in iz cevi za ostoženje iz trdega PVC.
Z montažo spojnih tesnilnih cevi v centru stene in istočasnim nameščenjem trirobnih letvic na notranji in zunanji strani, se presek stene namensko zmanjša. Zaradi tega se razpoke zaradi krCenja krajevno omejijo in zatesnijo s spojnim trakom.
Cevasti spojni trak se pri tem zavari s spojnim trakom, ki poteka horizontalno v prehodu talne plošCe proti steni, tako da nastane za vodo neprepustna elastična plast.
Pri tem načinu spojnih tesnilnih cevi je pomanjkljivo, da se spojna tesnilna cev ne more postaviti na površino talne plošče, na katero se betonira stena, ker sicer lahko voda vdira v vzdolžni smeri spojnega tesnilnega prostora.
Dalje so poznani spojni elementi za projektirano rego, ki so oblikovani iz ploščatih votlih ali polnih elementov (v orig. Schiene) z več komorami, potekajočimi v vzdolžni smeri. Ti elementi imajo določeno debelino, da bi lahko na vzdolžno potekajoči ozki strani vključili nek nabrekljiv trak v utoru. Nabrekljivi trak se nanese tudi na ozki strani elementa, ležečega na tleh, da bi se zagotovila zatesnitev v spoju med talno ploščo in steno, ki jo je treba betonirati. Ta nabrekljivi tesnilni trak, predviden na spodnji ozki strani elementa, je treba potem spojiti z nadaljnjimi nabrekljivimi tesnilnimi trakovi, potekajočimi v vzdolžni smeri spoja med talno ploščo in steno, ki jo je treba betonirati, s čimer se doseže običajna zatesnitev celotnega spojnega območja s pomočjo nabrekljivega traku.
Pri tem uporabljeni elementi z votlimi komorami se izdelujejo iz umetne snovi. Dalje je treba uporabiti bodisi zelo močne nabrekljive trakove, da bi se zagotovila zanesljiva zatesnitev, kar spet poveča stroške za spojni element za projektirano rego ali dopusti samo omejeno zmožnost tesnjenja, kar pri lokalno visokih vodnih tlakih ne zadostuje. Naknadna zatesnitev tovrstnih spojev za projektirano rego, zatesnjenih z nabrekljivimi trakovi, se lahko izpelje bodisi samo od zunaj ali je izredno draga, če naj bi se popravila tesnitev ob elementu samemu. Betonska stena se mora tedaj odpreti ali se lahko lokalno zatesni z od zunaj izvedljivim, vendar zelo dragim postopkom točkastega vbrizganja.
Pri tem uporabljeni nabrekljivi trak nabreka pod vplivom vode. Nabrekljivo sredstvo je neka hidrofilna masa, ki je vložena v nosilni snovi, večinoma kloroprenski gumi. Nosilna snov ima predvsem nalogo, da daje nabrekljivemu sredstvu stabilnost in elastičnost. Hidrofilna (vodo vsrkajoča)
-3~ komponenta vsrka vodne molekule in poveča s tem svoj volumen za 1,5 do ca. 4 krat. Pri tem nastane tlak do 6,5 bar, ki izpolni okoliške votle prostore in naj bi jih s tem napravil nepropustne za vodo. Pri uporabi tovrstnih nabrekljivih sredstev je treba upoštevati, da se nabrekljiva masa ne razteza hitro, ampak počasi v teku ur ali drii in se zatorej lahko uporablja v spremenljivih območjih z mokrimi in suhimi periodami samo omejeno. Markantna prednost nabrekljivih sredstev, zaradi česar se Cesto uporabljajo, je v njihovi možnosti, da zanesljivo zatesnijo spoje med različnimi materiali, kot na primer beton/umetna snov, beton/železo in tako dalje.
Dalje so poznane tesnilne priprave za zatesnjenje spoja, ki obstaja med dvema betoniranima deloma, ki tvorijo kanal, skozi katerega se neko sredstvo za injektiranje vbrizga v spojno področje pod visokim tlakom in ga zatesni.
V CH-PS 600 077 je opisana cev, ki sestoji iz opornega telesa v obliki spiralne vzmeti, ki je obdano z neko prvo pleteno cevjo, ki je spet obdana z zunanjo, mrežasto porozno cevjo. Po montiranju te tesnilne priprave iri betoniranju drugega betoniranega dela se tesnilni material vtisne v cevasto tesnilno pripravo, ki naj bi izstopala na prostih mestih betona. Tovrstna cev je priprava, ki jo je mogoče izdelati le sorazmerno zapleteno.
Da bi lahko tovrstno porozno cev bolje ščitili pred zamašitvijo z betonsko goščo, se v DE 83 35 231 Ul predlaga, da se med oporno telo v obliki spiralne vzmeti in zunanjo mrežasto cev vstavi nek nepleten material, ki je prepusten za tekočino, neprepusten pa za fine betonske delčke.
Končno je iz DE 86 08 396 Ul poznana nadaljnja tesnilna priprava v obliki cevi za vbrizganje, ki hoče po eni strani odpraviti pomanjkljivosti pri pozicioniranju cevi s spono, /i predvideno na telesu cevi in po drugi strani predlaga predvideno mesto preloma v vzdolžni smeri cevastega telesa, skozi katerega naj bi tesnilni material izstopal v beton.
Gradnja teh cevi je z napredujočim razvojem vedno bolj komplicirana in dražja, s Čimer naraščajo tudi stroški leteh. Dodatno obstoji nevarnost, da se te cevi pri betoniranju zmečkajo, tako da je vbrizganje materiala za injektiranje težavno.
Zato je bila v EP 0 418 699 Al predložena tesnilna priprava, ki sestoji iz v preseku odprtega, v obliki pokrova izoblikovanega profila, ki je s prostimi vzdolžnimi robovi svojih stranskih območij montiran nasedajoče na betonski površini, tako da nastane pretočni kanal za tesnilni material med profilom in betonsko površino. Tesnilni material se pod visokim tlakom uvaja v pretočni kanal in izstopa med prostimi vzdolžnimi robovi profila in površino betona na prostih mestih betona. Nadaljnja v tem opisana tesnilna priprava sestoji iz telesa, ki sestoji iz penaste snovi oz. traku iz penaste snovi s prehodnimi porami, prednostno s pravokotnim presekom, ki je montiran nasedajoče na površini betona, tako da se tvori prehodni kanal za tesnilni material skozi telo samo, pri Čemer tesnilni material izstopa iz prehodnih por v območje spoja.
Tesnilna priprava predstavlja sicer občuten napredek v primerjavi z običajnimi cevmi, ni pa mišljena za uporabo v spojih za projektirano rego, ker se enostransko odprt profil položi na že gotovi betonski površini talne plošCe, da bi tvoril kanal za vbrizganje. Pri izdelavi spojev za projektirano rego pa se priprave, ki tvorijo spoje za projektirano rego, dobetonirajo z obeh strani, tako da bi se tovrsten enostransko odprt profil polnil z betonom.
Iz DE 93 20 134 Ul je za zatesnitev spojev za projektirano rego poznan spojni element, v katerega se da vbrizgati. Ta spojni element je izoblikovan z obojestransko razporejeni mi rebri in sestoji iz ekst rud i ranega profila, ki ima v srednjem delu v vzdolžni smeri vsaj en intregriran prehodni kanal. Kot izstopno odprtino ima ta prehodni kanal zarezo, potekajočo v vzdolžni smeri, ki je zaprta z oblikovno usklajeno vloženim tesnilnim trakom. Tesnilni trak se pri vbrizganju tekočine za vbrizganje odpre podobno kot ventil tako, da lahko tekočina za vbrizganje izstopi iz kanala za vbrizganje.
Ta spojni element ima v primerjavi z običajnimi spojnimi elementi, izoblikovanimi brez kanala za vbrizganje, v primeru naknadnega tesnjenja pomembno stroškovno prednost. Vendar je izoblikovanje kanala za vbrizganje drago, ker je predviden votel kanal, ki je zaprt s posebej oblikovanim tesnilnim trakom. Za obojestransko zatesnitev sta potrebna dva kanala za vbrizganje, s čimer se sicer zanesljivost pri postopku tesnjenja zviša, stroški takega spojnega elementa pa ustrezno naraščajo.
Enostavnejša varianta spojnega elementa z obojestranskim zatesnjenjem je razvidna iz DE 41 40 616 Al, zlasti iz Fig. 4. Ta spojni element je na eni strani izoblikovan s kanalom za vbrizganje in ima na strani, ki je obrnjena stran od kanala za vbrizganje n a b r e k1 j i v trak. Kanal za vbrizganje in n a breki jivi trak sta pri tem s hrbtom ob hrbtu nameščena na spojnem elementu.
Dalje je v DE 93 15 974 Ul opisana spojna pločevina, na katero je pritrjena cev za vbrizganje. Cev za vbrizganje nalega približno preCno središčno na nepredrti spojni pločevinasti steni in je nameščena v prostem prostoru med spojno pločevinasto steno in namensko steno, ki ima odprtine.
Stanje tehnike se torej da povzeti v tem smislu, da obstajajo spojni elementi za zatesnitev spojev za projektirano rego, ti tudi zagotavljajo zanesljivo zatesnitev, zlasti Ce imajo na obeh straneh kanale za vbrizganje. Če se izvedba spojnega elementa poenostavi, se s tem sicer stroški spojnega elementa zmanjšajo, vendar upade zanesi jivost, s katero je spoj za projektirano rego zatesnjen.
Obstoji veliko število stroškovno ugodnih enostavnih izvedb spojnih elementov, ki pa imajo samo na eni sami st ra ti i kanal za vbrizganje in zato zatesnijo samo enostransko s pomoCjo sredstva za injektiranje.
To veliko število enostavnih izvedb kaže, da obstoji znatna potreba po enostavnih, stroškovno ugodnih spojnih elementih za spoje za projektirano rego, ki istočasno zagotavljajo visoko zanesljivost pri zatesnitvi s pomoCjo sredstva za i n j e k t i r a n j e.
Osnova izuma je zaradi tega naloga, da ustvari enostaven, stroškovno ugoden spojni element za izdelavo spojev za projektirano rego, ki omogoča zanesljivo, tudi naknadno izvedljivo zatesnitev spoja za projektirano rego.
Naloga je rešena s spojnim elementom za projektirano rego, z značilnostmi zahtevka 1.
S predvidenjem vodilne letvice (v orig. Schienenlatte) v obliki traku, z na njej nameščeno napravo, ki tvori kanal za vbrizganje, raztezajočo se preko celotne dolžine vodilne letvice, se ustvari priprava, ki je primerna za izdelavo projektirane rege in dopušča naknadno zatesnitev z vbrizganjem tesnilnega materiala v kanal za vbrizganje.
Ker je v vodilno letvico v območju stika naprave, ki tvori kanal za vbrizganje, narejena perforacija, lahko vnesemo s spojnim elementom za projektirano rego v smislu izuma sredstvo za injekti ranj e na obeh straneh spojne letvice v sosednje betonske odseke celo, če ima spojni element samo en sam kanal za vbrizganje, S tem se zanesljivost naknadne zatesnitve pri enostavnem načinu izvedbe bistveno poveča.
Dalje dopušča perforacija pri spojnem elementu z dvema kanaloma za vbrizganje, ki sta nameščena na nasproti ležečih straneh v območju perforacije, da se površina preseka kanalov za vbrizganje zmanjša, ker oba kanala za vbrizganje komunicirata preko perforacije in se lahko lokalno oviranje funkcije enega kanala izravna skozi paralelno potekajoči kanal za vbrizganje, nameščen na drugi strani vodilne letvice.
Ugodne izvedbe izuma izhajajo iz opisa in podzahtevkov.
Izum je podrobneje zgledno opisan na osnovi risb. Te kažejo: | ||
Fig. | 1 | prvo izvedbo priprave v smislu izuma; |
Fig. | ? «k. | prvo izvedbo iz Fig. 1 v preseku; |
Fig. | 3 | drugo izvedbo priprave v smislu izuma; |
Fig. | 4 | drugo izvedbo iz Fig. 3 v preseku; |
Fig. | 5 | izvedbo z nabrekljivim trakom; |
Fig. | 6 | izvedbo iz Fig. 5 v preseku; |
Fig. | 7 | izvedbo z votlim kanalom za vbrizganje; |
Fig. | 8 | izvedbo iz Fig. 7 v preseku; |
Fig. | 9 | izvrtino za vbrizganje tesnilnega materiala; |
Fig. | 10 | izvedbo s cevjo za vbrizganje; |
Fig. | 11 | izvedbo iz Fig. 10 v preseku; in |
Fig. | 12 | presek skozi nadaljnjo izvedbo spojnega elementa |
za projektirano rego v smislu izuma.
Spojni element za projektirano rego v smislu izuma sestoji iz vodilne letvice 1 približno v obliki traku in iz vsaj ene na tej nameščene naprave, ki tvori kanal za vbrizganje, raztezajoče se preko celotne dolžine vodilne letvice 1.
Vodilna letvica 1 je prednostno izoblikovana pločevinasto, to pomeni, da sestoji Iz t a n k o s t e n s k e g a ploskovnega materiala, ki ima kot pločevina določeno lastno togost. Ta vodilna letvica 1 v obliki traku ima dva dolga s t r a n s k a vzdolžna robova la, z g o r* n j i in spodnji prečni rob Ib in dve p o v r* š i n i vodilnih letvic, omejeni z robovi la, Ib.
Naprava, ki tvori kanal za vbrizganje 2, je lahko običajen kanal za vbrizganje ali pa sestoji iz tesnilne priprave s profilom, odprtim v preseku, izoblikovanim v obliki pokrova, ki je nameščen s prostimi vzdolžnimi robovi svojih stranskih območij nasedajoče na površini vodilne letvice le. Posebno ugodno je kot naprava, ki tvori kanal za vbrizganje 2, lahko izoblikovan nek trak penaste snovi 12 iz penaste snovi z odprtimi celicami oz. odprtimi porami.
Vodilna letvica 1 ima prednostno nekaj manjšo Širino, kot je debelina stene od stene, ki jo je treba betonirati, tako da se lahko ta vbetonira z odmikom od 1 do nekaj centimetrov od zunanje površine stene, Presek se lahko tudi zmanjša v kombinaciji z od zunaj na površini stene speljanimi trikotnimi letvicami. Dolžina vodilne letvice 1 naj bi ustrezala približno višini stene, tako da se vodilna letvica 1 lahko pred betoniranjem postavi na odsek tal 3 talne plošče in se razteza do zgornje meje stene, ki jo je treba betonirati.
Penasta snov 12 ima prednostno nek približno pravokoten presek, pri čemer naj bi bila površina preseka le-te izbrana tako, da se penasta snov ne more stisniti skupaj nepropustno za material za injektiranje zaradi sosednjega betona in ta naj ne bo prevelika, da volumen, ki ga je treba izpolniti z materialom za injektiranje, držimo majhen. Pri kanalih za vbrizganje s prevelikim presekom obstoji poleg tega nevarnost, da se pri večjih netesnostih pri vbrizganju tesnilnega
-9mater i ala ne more vzpostaviti zadosten tlak, ki bi zagotavljal tesnost.
Penasta snov 12 je prednostno penasta snov z odprtimi celicami, ki sestoji iz togega materiala iz umetne snovi, tako da ima penasta snov 12 določeno lastno togost.
Vodilna letvica 1 je prednostno opremljena s perforacijo 5 v območju stika s penasto snovjo 12 tako, da vbrizgan tesnilni material lahko prodre skozi vodilno letvico 1.
Na obeh straneh vodilne letvice 1 oz. obeh površinah vodilne letvice lc sta lahko tudi predvidena trakova penaste snovi 12 tako, da se tvorita na obeh straneh pločevine 1 kanala za vbrizganje 2. Oba trakova penaste snovi 12 ne smeta medseboj stati v povezavi, toda perforacija 5 v pločevini 1 med trakovoma penaste snovi omogoča izenaCevanje tlaka pri vbrizganju tesnilnega materiala in dovoljuje, da se izberejo površine presekov oz. debelina trakov iz penaste snovi manjše, ker se lahko lokalno oviranje funkcije traku iz penaste snovi 12 kompenzira skozi paralelno potekajoči kanal na drugi strani pločevine. Trak oz. trakovi iz penaste snovi 12 so prednostno nameščeni preCrio-središCno na površinah vodilnih letvic lc.
Tako se s predvidenjem perforacije 5 in enega samega traku penaste snovi kot priprave za oblikovanje kanala za vbrizganje 2, kot tudi s predvidenjem dveh trakov penaste snovi 12, zagotovi, da se zatesnita dve vodni poti vzdolž obeh površin vodilnih letvic lc.
Naprava, ki tvori kanal za vbrizganje 2, je lahko nameščena tudi na enem od stranskih vzdolžnih robov la vodilne letvice
1, pri Čemer pa je tu oblikujoči se kanal za vbrizganje 2 nameščen blizu površine stene, tako da obstoji nevarnost, da material za injektiranje na kratki poti izstopa iz stene
-ιοί a k o, da se n e more vzpostaviti tlak, ki bi 2 a g o t a v 1 j a 1 t e s n o s t.
Vodilna letvica 1 je t a n k o s t e n s k i element, ki je lahko izoblikovan iz umetne snovi ali iz kovine. Spoj med trakom penaste snovi 12 in vodilno letvico 1 se prednostno izdela z lepljenjem.
Vodilna letvica 1 je bodisi plošCat element (Fig. 1 in 2) ali je lahko tudi opremljena s konturo (Fig. 3 in 4) z namenom, da bi se trak iz penaste snovi 12 v njej vključil deloma ali popolnoma. Zaradi svoje konture ima vodilna letvica 1 večjo togost in nudi penasti snovi zaščito proti tlaku zidu 4, ki nastopi zaradi sosednjega betona, ker so boki oz. stranske ploskve 8 penaste snovi in ena od obeh
p a r a 1 e 1 n 0 | spoju potekajočih | površin 9 | penaste snovi | 12 | ||
oplašCene | s pločevino 1. | To | območje | pločevine | i, | k i |
oplašCuje | penasto snov 12, | i m a | lahko perforacijo 5 | , ki | je | |
lahko predvidena na eni ali | na | vseh treh | st ransk i h | stenah, |
ki obdajajo penasto snov 12.
Montaža spojnega elementa za projektirano rego v smislu izuma poteka z vnašanjem spoj n ega elementa za projektirano rego v območje opaža stene, ki jo je treba betonirati. Spojni element za projektirano rego se pri tem postavi na betonsko plošCo, na katero naj bi se betonirala stena, pri Čemer naj vodilna letvica 1 stoji približno pravokotno na stranske površine zidu 4, ki ga je treba betonirati. Po postopku betoniranja se v tesnilni kanal, ki se tvori s trakom iz penaste snovi 12, vbrizga tesnilni material, ki potem v izobilju izpolne spoj za projektirano rego, oblikujoč se pri procesu vezanja. Vbrizganje tesnilnega materiala se lahko vrši potem, ko je bil na steni 4, z v njej vloženim spojnim elementom za projektirano rego, nanešen nadaljnji odsek 11, ki kanal za vbrizganje 2 zatesni navzgor. Kanal za vbrizganje 2 se nato od zunaj navrta in skozi izvrtino 10 se
11vbrizga tesnilni material (Fig. 9). če se trak iz penaste snovi 12 konca zgoraj odprto, lahko cev za vbrizganje zgoraj položimo na trak iz penaste snovi, pri Čemer je treba z g o r a j odprti konec traku iz penaste snovi 2 okoli cevi za vbrizganje zatesniti, da bi lahko material za injektiranje vbrizgal i pod tlakom.
Na ugoden način se lahko spojni element za projektirano rego v smislu izuma uporablja tudi z vodilno letvico 1 in na to nameščenim trakom 12 iz penaste snovi v povezavi z nabrekljivim trakom 6 (Fig. 5 in 6). Nabrekljivi trak 6 je treba namestiti vsaj na eni strani, prednostno na obeh straneh vodilne letvice 1 ali na stranskem vzdolžnem robu la vodilne letvice 1 preko celotne dolžine vodilne letvice. Po dokončanju se pokaže, Ce nabrekljivi trak zagotavlja potrebno tesnost v spoju za projektirano rego 7. če bi bi bilo to, lahko naknadno vbrizganje tesnilnega materiala opustimo, če pa bi se pokazale še naknadne netesnosti, se lahko ob vsakem Času z navrtanjem kanala za vbrizganje 2 vbrizga tesnilni material in se netesni spoj za projektirano rego zatesni. Naknadno vbrizganje tesnilnega materiala poteka z navrtanjem kanala za vbrizganje in z vbrizganjem tesnilnega materiala. Z uporabo nabrekljivih trakov torej ne nastane nikakršen rizik, ker se tesnost lahko vedno naknadno ponovno vzpostavi. To omogoča tudi, da se uporabljajo nabrekljivi trakovi 2 relativno manjšo debelino, ki v večini primerov nudijo zadostno tesnost. S tem so stroški pri uporabi relativno dragih nabrekljivih trakov omejeni, kar v povezavi s stroškovno ugodno penasto snovjo v primerjavi z nabrekljivim trakom nudi vse skupaj poceni rešitev problema, ne da bi obstojal rizik netesnega spoja za projektirano rego, ki ga naknadno ne bi mogli zatesniti.
Zgoraj opisane razporeditve trakov iz penaste snovi 12, razporeditve trakov iz penaste snovi glede na nabrekljive trakove 6 ali glede na perforacijo 5, lahko enako izobli-12 kujemo 2 drugimi napravami, ki tvorijo kanal za vbrizganje
2.
Nadaljnja ugodna izvedba je vodilna letvica 1, ki ima votel kanal za vbrizganje 2, ki je popolnoma obdan z dvema stranskima in eno sprednjo in zadnjo steno 16, 17, 18, 19 vodilne letvice 1 in oddaja tesnilni material preko perforacije 5 navzven (Fig. 7 in 8). Votli kanal za vbrizganje 2 se lahko bodisi izpolni s trakom penaste snovi 12 ali se lahko odprtine perforacije 5 zatesnijo pred vdiranjem betona v postopku betoniranja s koprenastim materialom ali materialom iz penaste snovi ali podobnim, ki je za tesnilni material prepusten. Odprtine perforacije 5 so lahko narejene tudi na stranskih površinah kanala za vbrizganje 2, pri čemer lahko izberemo njihovo namestitev in velikost v skladu z uporabljenimi tesnilnimi materiali in uporabljenim betonom. Vendar je potrebno, da lahko tesnilni material izstopa na obeh straneh vodilne letvice 1, s Čimer je zagotovljeno, da se spoj za projektirano rego s procesom vbrizganja popolnoma zatesni.
Namesto traku iz penaste snovi se lahko kot naprava, ki tvori kanal za vbrizganje, uporabi tudi običajna cev za vbrizganje. Pri uporabi običajne cevi za vbrizganje s krožnim presekom je treba prednostno uporabiti dve cevi za vbrizganje na obeh straneh vodilne letvice ali izoblikovati luknje perforacije kot dolge luknje, tako da je poskrbljeno za zadosten prepust za tesnilni material skozi vodilno letvico.
če naj bi bila na vodilni letvici 1 s perforacijo nameščena samo ena cev za vbrizganje 13, se lahko prednostno uporabi tudi cev za vbrizganje, ki sestoji iz cevastega dela 14 in osnove 15 v obliki traku, pri Čemer je osnova 15 nanesena na območju perforacije 5 vodilne letvice 1 (Fig. 10 in 11). Osnova 15 je opremljena z izstopnimi odprtinami za tesnilni material. To je novo v primerjavi z običajnimi cevmi za vbrizganje z osnovnim trakom, pri katerih je osnovni trak sluzil samo kot fiksirni element za lažje nameščanje cevi za vbrizganje na območje, ki ga je treba zatesniti. S tako razporeditvijo se zagotovi, da v cev za vbrizganje 13 vbrizgani tesnilni material izstopa tako iz cevi v območje betona, ki obdaja cev, kot tudi preko osnovnega traku 15, ki sestoji prednostno iz istega materiala kot del cevi 14 in skozi luknje perforacije 5 dospe na drugo stran vodilne letvice 1, da bi tam zatesnil nastopajoča prosta mesta.
Na Fig. 12 je prikazana nadaljnja izvedba spojnega elementa za projektirano rego v smislu izuma v preseku.
Vodilna letvica 1 tega spojnega elementa za projektirano rego je simetrično izoblikovana okoli prečno-središčne osi 20. Na prečni sredini vodilne letvice 1 je nameščena naprava za oblikovanje kanala za vbrizganje, ki je razdeljena na tri območja, nek središčen votel kanal 2a in dva stranska trakova iz penaste snovi 12, ki vsakokrat tvorita neko delno območje 2b kanala za vbrizganje. Votli kanal 2a ima pravokoten presek in je omejen z dvema stranskima stenama 21 in z eno zgornjo in spodnjo steno 22,23. Stranske stene 21 so nameščene z majhnim razmakom druge proti drugi, ki ustreza približno debelini materiala pločevinastega materiala vodilne letvice 1.
Zgornja in spodnja stena 22,23 se raztezata na obeh straneh preko stranskih sten 21 navzven, tako da zgornja in spodnja stena 22, 23 tvorita s stranskimi stenami 21 stransko odprte utore za vključenje trakov iz penaste snovi. V obeh stranskih stenah 21 so predvidene odprtine za perforacijo 5, tako da stoji votli kanal 2a s trakovi iz penaste snovi 12 v komunicirajoči povezavi. Odprtine so v stranskih stenah 21 lahko nameščene zamaknjeno, tako da presek vodilne letvice 1, pokazan na Fig. 12, sega samo v desni stranski steni 21 skozi odprtino perforacije 5,
Za ojačitev spojnega elementa za projektirano rego je vodilna letvica 1 opremljena z ojačilnimi robovi 24, ki so vsakokrat izoblikovani z robovi, vezanimi pravokotno na površinah vodilne letvice lc, ki se raztezajo preko celotne dolžine vodilne letvice 1.
Ojacilni robovi 24 dosežejo tudi podaljšanje vodne poti v projektirani regi, tako da se z njimi ne izboljša samo togost vodilne letvice 1, ampak se doseže tudi boljša tesnost .
Claims (21)
- PATENTNI ZAHTEVKI1. Spojni element za projektirano rego za vgradnjo v steno, ki jo je treba betonirati, pri čemer je spojni element za projektirano rego izoblikovan iz vodilne letvice (1), približno v obliki traku, z na tej nameščeno napravo, ki tvori kanal za vbrizganje (2), raztezajočo se preko dolžine vodilne letvice (1), označen s tem, da ima vodilna letvica (1) v območju stika naprave, ki tvori kanal za vbrizganje (2) perforacijo (5) tako, da lahko injicirani tesnilni material prodre skozi vodilno letvico.
- 2. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 1, označen s tem, da vodilna letvica (1) v območju naprave, ki tvori kanal za vbrizganje (2), ima perforacijo (5).
- 3. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 1 ali 2, označen s tem, da je na obeh straneh vodilne letvice (1) predvidena naprava, raztezajoča se preko celotne dolžine vodilne letvice (1), ki tvori kanal za vbrizganje (2).
- 4. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim od zahtevkov 1 do 3, označen s tem, da vodilna letvica (1) sestoji iz tankostenskega dela iz umetne snovi.
- 5. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim od zahtevkov 1 do 3, označen s tem, da je vodilna letvica (1) iz cinkove pločevine.
- 6. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim od zahtevkov 1 do 5, označen s tem, da je na vodilni letvici (1) predviden nek nabrekljiv trak (6), potekajoč približno paralelno na napravo, ki tvori kanal za vbrizganje (2).
- 7. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 6, označen s tem, da je nabrekljivi trak (6) nameščen na stranskem vzdolžnem robu vodilne letvice (1).
- 8. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 6 ali 7, označen s tem, da je nabrekljivi trak (6) razporejen ležeče tik ob napravi, ki tvori kanal za vbrizganje (2).
- 9. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali več zahtevki 6 do 8, označen s tem, da je na obeh straneh vodilne letvice (1) nanesen nabrekljivi trak (6).
- 10. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali več zahtevki 1 do 9, označen s tem, da je povezava med napravo, ki tvori kanal za vbrizganje (2), vodilno letvico (1) in/ali nabrekljivim trakom (6) in vodilno letvico (1) zl epi jena.
- 11. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali več zahtevki 1 do 10, označen s tem, da je naprava, ki tvori kanal za vbrizganje (2), nek trak penaste snovi (12) iz neke penaste snovi z odprtimi celicami, ki je prednostno iz togega materiala.
- 12. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 11, označen s tem, da ima vodilna letvica (1) v območju traku penaste snovi (12) konturo, v kateri je trak penaste snovi (12) vsaj deloma vključen.
- 13. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 12, označen s tem, da kontura vodilne letvice (1) oklepa trak penaste snovi (12) na treh njegovih vzdolžnih straneh.
- 14. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali17vec zahtevki 1 do 10, označen z tem, da je naprava, ki tvori kanal za vbrizganje (2), votel kanal (2a), izoblikovan v enem kosu na vodilni letvici (1).
- 15. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 14, označen s tem, da je votli kanal (2a) stransko pokrit vsakokrat z enim trakom (12) penaste snovi, pri Čemer je votli kanal (2a) povezan komunicirajoče s trakovi penaste snovi (12).
- 16. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali veC zahtevki 1 do 10, označen s tem, da je naprava, ki tvori kanal za vbrizganje (2), cev za vbrizganje (13).
- 17. Spojni element za projektirano rego v skladu z zahtevkom 16 in zahtevkom 2, označen s tem, da sestoji cev za vbrizganje (13) iz cevnega dela (14) in osnovnega dela (15) v obliki traku, ki nalega na perforacijo (5) vodilne letvice (1).
- 18. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali vec zahtevki 1 do 16, označen s tem, da vodilna letvica (1) sestoji iz tankostenskega, samostojno togega materiala.
- 19. Spojni element za projektirano rego v skladu z enim ali vec zahtevki 1 do 18, označen s tem, da je naprava za izoblikovanje kanala za vbrizganje (2) nameščena preCno-središčno na vodilni letvici (1).
- 20. Uporaba spojnega elementa za projektirano rego v skladu z enim ali vec zahtevki 1 do 19, označena s tem, da je spojni element za projektirano rego vložen v območju stene, ki jo je treba betonirati in se razteza preko celotne višine stene, in da se po betoniranju stene tesnilni material vbrizga v nastali kanal za vbrizganje (2).1 8
- 21. Uporaba v skladu z zahtevkom 20, označena s tem, da se za vbrizganje tesnilnega materiala navrta kanal za vbrizganje od zunaj.Za RASCOR SPEZIAL8AU GMBH Industriestrasse 2 D-71720 Oberstenfeld-Stuttgart Nemčija s19SPOJNI ELEMENT ZA PROJEKTIRANO REGOIZVLEČEKSpojni element za projektirano rego za vgradnjo v steno (4), ki jo je treba betonirati in uporaba takega spojnega elementa za projektirano rego, ki je izoblikovan iz vodilne letvice (1), približno v obliki traku, z na njej nameščeno napravo, ki tvori kanal za vbrizganje (2), raztezajočo se preko dolžine vodilne letvice (1). Vodilna letvica (1) je lahko iz t a n k o s t e n s k e g a dela iz umetne snovi, c i n k o v e pločevine ali podobnega. Naprava, ki tvori kanal za v b r i zg a n j e (2) je prednostno na vodilno letvico (1) nanesen t r a k (12) penaste snovi. Vodilna letvica (1) je lahko na obeh straneh opremljena z napravo, ki tvori kanal za vbrizganje (2) in/ali ima perforacijo (5 j, k i omogoča prehod tesnilnega materiala, Spojni element za projektirano rego v smislu izuma se vloži v območju stene (4), ki jo je treba betonirati in se razteza preko celotne višine stene (4), pri čemer se po betoniranju stene (4) vbrizga tesnilni material v nastali kanal za vbrizganje (2).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4422648A DE4422648C2 (de) | 1994-06-28 | 1994-06-28 | Sollriß-Fugenschiene |
PCT/EP1995/002449 WO1996000822A1 (de) | 1994-06-28 | 1995-06-23 | Sollriss-fugenschiene |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI9520069A true SI9520069A (en) | 1997-08-31 |
SI9520069B SI9520069B (sl) | 2002-02-28 |
Family
ID=6521742
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI9520069A SI9520069B (sl) | 1994-06-28 | 1995-06-23 | Spojni element za projektirano rego |
Country Status (24)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0760885B1 (sl) |
JP (1) | JP3009225B2 (sl) |
CN (1) | CN1076427C (sl) |
AT (1) | ATE192809T1 (sl) |
CA (1) | CA2193995C (sl) |
CZ (1) | CZ291370B6 (sl) |
DE (2) | DE4422648C2 (sl) |
DK (1) | DK0760885T3 (sl) |
EE (1) | EE03703B1 (sl) |
ES (1) | ES2147611T3 (sl) |
FI (1) | FI965210A (sl) |
GR (1) | GR3034108T3 (sl) |
HU (1) | HU219075B (sl) |
LT (1) | LT4229B (sl) |
LV (1) | LV11836B (sl) |
NO (1) | NO306265B1 (sl) |
NZ (1) | NZ289126A (sl) |
PL (1) | PL176766B1 (sl) |
PT (1) | PT760885E (sl) |
RO (1) | RO117336B1 (sl) |
RU (1) | RU2126073C1 (sl) |
SI (1) | SI9520069B (sl) |
SK (1) | SK284954B6 (sl) |
WO (1) | WO1996000822A1 (sl) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6026622A (en) * | 1995-06-23 | 2000-02-22 | Rascor Spezialbau Gmbh | Predetermined crack-joint |
DE19722449A1 (de) * | 1997-05-28 | 1998-12-03 | Rene P Schmid | Abschalelement |
DE10107745A1 (de) * | 2001-02-16 | 2002-09-19 | Stekox Gmbh | Verpressschlauch zum Herstellen von wasserundurchlässigen oder nur gering wasserdurchlässigen, gasdichten und/oder kraftschlüssigen Bauwerksfugen |
DE10108705C2 (de) * | 2001-02-23 | 2003-02-20 | Behrendt Ursula | Sollrissfuge mit einem Fugenblech zur Beeinflussung der Rissbildung in aufgehenden Betonwänden |
DE10108704C1 (de) * | 2001-02-23 | 2003-02-13 | Behrendt Ursula | Sollrissfuge mit einem Fugenblech zur Beeinflussung der Rissbildung in aufgehenden Betonwänden |
DE10109384A1 (de) * | 2001-02-27 | 2002-09-12 | Bt Baubedarf Magdeburg Gmbh | Wassersperre |
AT4692U3 (de) * | 2001-08-02 | 2002-09-25 | Ronijak Leopold | Dichtband |
US6667700B1 (en) | 2002-10-30 | 2003-12-23 | Nbt Technology, Inc. | Content-based segmentation scheme for data compression in storage and transmission including hierarchical segment representation |
NZ533777A (en) * | 2004-06-25 | 2004-09-24 | Christopher John Fothergill Co | Controlling cracks in cementitious materials |
CN102808423B (zh) * | 2012-08-23 | 2014-07-23 | 天津市津美园林工程有限公司 | 消除地面与建筑物外墙交接处沉降裂缝的方法 |
JP5863132B1 (ja) * | 2014-11-17 | 2016-02-16 | ケイコン株式会社 | コンクリート製プレキャストブロック間の目地の形成方法 |
JP7032802B2 (ja) * | 2018-04-06 | 2022-03-09 | 有限会社 創友 | 防護壁設置方法及び連続防護壁 |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE932134C (de) | 1951-08-28 | 1955-08-25 | Telefunken Gmbh | Schaltungsanordnung zur Verhinderung der Schwingneigung von mehr-stufigen Verstaerkern mit kombinierter Stromspannungsgegenkopplung |
CH600077A5 (en) * | 1976-04-06 | 1978-06-15 | Peter Kaufmann | Seal for gaps in concrete structures |
DE8335231U1 (de) | 1983-12-08 | 1984-03-08 | De Neef Chemie S.A. N.V., 3100 Heist o/d Berg | Betonfugen-Dichtungsvorrichtung |
DE8608396U1 (de) * | 1986-03-27 | 1986-05-28 | Max Frank GmbH & Co KG, 8448 Leiblfing | Injektionsschlauch für Betonfugen |
DE8910744U1 (de) * | 1989-09-08 | 1991-01-17 | Schmidt, René P., Oberweningen | Dichtungsvorrichtung für Betonfugen |
JP2913891B2 (ja) | 1990-12-04 | 1999-06-28 | 三菱電機株式会社 | 多層配線基板 |
DE4140616C2 (de) * | 1991-12-10 | 2000-01-13 | Hiendl Heribert | Injektionsschlauch |
DE4223844A1 (de) * | 1992-07-20 | 1994-01-27 | Rene P Schmid | Vorrichtung und Verfahren zum Einpressen von Injektionsgut in Betonierfugensysteme |
DE9315974U1 (de) * | 1993-10-20 | 1994-01-05 | Firma Rolf Pflieger, 71126 Gäufelden | Fugenblech für Betonwandungen |
DE9320134U1 (de) * | 1993-12-23 | 1994-04-21 | Ibs Injektionstechnologie Gmbh Niederlassung Berlin, 10245 Berlin | Injizierbare Fugenschiene |
-
1994
- 1994-06-28 DE DE4422648A patent/DE4422648C2/de not_active Expired - Lifetime
-
1995
- 1995-06-23 WO PCT/EP1995/002449 patent/WO1996000822A1/de active IP Right Grant
- 1995-06-23 RO RO96-02468A patent/RO117336B1/ro unknown
- 1995-06-23 CZ CZ19963800A patent/CZ291370B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1995-06-23 NZ NZ289126A patent/NZ289126A/en unknown
- 1995-06-23 SK SK1682-96A patent/SK284954B6/sk unknown
- 1995-06-23 DE DE59508326T patent/DE59508326D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-06-23 AT AT95924318T patent/ATE192809T1/de active
- 1995-06-23 EP EP95924318A patent/EP0760885B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-06-23 EE EE9600207A patent/EE03703B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1995-06-23 CN CN95193858A patent/CN1076427C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1995-06-23 PT PT95924318T patent/PT760885E/pt unknown
- 1995-06-23 SI SI9520069A patent/SI9520069B/sl not_active IP Right Cessation
- 1995-06-23 ES ES95924318T patent/ES2147611T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-06-23 HU HU9603596A patent/HU219075B/hu not_active IP Right Cessation
- 1995-06-23 RU RU97100819A patent/RU2126073C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1995-06-23 PL PL95318899A patent/PL176766B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1995-06-23 DK DK95924318T patent/DK0760885T3/da active
- 1995-06-23 JP JP8502802A patent/JP3009225B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1995-06-23 CA CA002193995A patent/CA2193995C/en not_active Expired - Fee Related
-
1996
- 1996-12-13 NO NO965396A patent/NO306265B1/no unknown
- 1996-12-19 LT LT96-177A patent/LT4229B/lt not_active IP Right Cessation
- 1996-12-27 FI FI965210A patent/FI965210A/fi unknown
-
1997
- 1997-01-27 LV LVP-97-11A patent/LV11836B/lv unknown
-
2000
- 2000-08-02 GR GR20000401805T patent/GR3034108T3/el not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SI9520069A (en) | Contraction joint rail | |
SI9620021A (sl) | Tesnilna naprava za zatesnitev reg v betonu | |
CA1250759A (en) | Pressurized waterstops | |
CN211174142U (zh) | 一种盾构隧道与车站接口的防水结构 | |
UA119067C2 (uk) | Спосіб, водонепроникна підкладка і водонепроникні панелі для установки у водоймищах і каналах | |
US6026622A (en) | Predetermined crack-joint | |
RU2347868C2 (ru) | Герметизирующее устройство для герметизации соединений (варианты) и полая профильная полоса для него | |
EP0858533B1 (en) | Waterstop with injection channel | |
CN220185133U (zh) | 一种止排水带 | |
JP2009500545A (ja) | 止水板 | |
CN221144466U (zh) | 一种隧道衬砌接缝防排水构造 | |
JP4287716B2 (ja) | エレメントの止水継手およびエレメント止水継手の構築方法 | |
JPH09310420A (ja) | コンクリート打ち継ぎ部の止水工法 | |
JP2003105749A (ja) | 矢板継手部の止水構造および止水部材の形成方法 | |
JP2001303896A (ja) | 止水シート及びトンネルの止水構造 | |
CN116641464A (zh) | 一种排水接头及具有其的排水系统 | |
BR112019023605A2 (pt) | Dispositivo de barreira no local com duto de injeção interno | |
JPH08333797A (ja) | 漏水箇所の特定を容易とするコンクリートブロックの連結工法及びそれに用いるコンクリート製の筒形ブロック | |
JP2000096726A (ja) | 地下におけるコンクリート打ち継ぎ部の漏水防止方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF | Valid on the event date | ||
KO00 | Lapse of patent |
Effective date: 20090219 |