PL242407B1 - Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy - Google Patents

Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy Download PDF

Info

Publication number
PL242407B1
PL242407B1 PL434994A PL43499420A PL242407B1 PL 242407 B1 PL242407 B1 PL 242407B1 PL 434994 A PL434994 A PL 434994A PL 43499420 A PL43499420 A PL 43499420A PL 242407 B1 PL242407 B1 PL 242407B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dichloro
anion
bis
formula
acid
Prior art date
Application number
PL434994A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434994A1 (pl
Inventor
Juliusz Pernak
Daria Szymaniak
Original Assignee
Politechnika Poznanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznanska filed Critical Politechnika Poznanska
Priority to PL434994A priority Critical patent/PL242407B1/pl
Publication of PL434994A1 publication Critical patent/PL434994A1/pl
Publication of PL242407B1 publication Critical patent/PL242407B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku są nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym o wzorze ogólnym 1, w którym A1 oznacza anion kwasu syryngonowego o wzorze 2, A2 oznacza anion kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenzoesowego (dikamba) o wzorze 3. Zgłoszenie obejmuje też sposób ich otrzymywania, który polega na tym, że dibromek alkilo-1,X-bis(decylodimetyloamoniowy) o wzorze 4, poddaje się reakcji alkalizacji za pomocą żywicy jonowymiennej, albo wodorotlenku potasu, albo wodorotlenku sodu w stosunku molowym dibromku alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowego) do donoru jonów hydroksylowych 1:2, w rozpuszczalniku z grupy alkoholi krótkołańcuchowych: metanol albo etanol, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 minut do 10 godzin, dalej po reakcji alkalizacji układ reagentów schładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2C, po czym z rozpuszczalnika odsącza się żywicę jonowymienną z zaadsorbowanymi jonami bromkowymi albo powstałą sól nieorganiczną, następnie do otrzymanego wodorotlenku przy ciągłym mieszaniu dodaje się stechiometryczną ilość kwasu syryngonowego o wzorze 2 oraz kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) o wzorze 3, w temperaturze  od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 do 40 minut, korzystnie 40 minut, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do otrzymanego produktu dodaje się bezwodnego acetonu albo 2-propanolu, dalej całość ochładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika usuwa się bromek potasu albo bromek sodu, a po odpędzeniu rozpuszczalnika produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 40 do 80°C, korzystnie 60°C. Przedmiotem zgłoszenia jest również zastosowanie nowych bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym o wzorze ogólnym 1, w którym A1 oznacza anion kwasu syryngonowego o wzorze 2, A2 oznacza anion kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) o wzorze 3, jako herbicydy.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosow anie jako herbicydy.
Powszechnie występującym problemem w agrochemii są chwasty, które konkurują ze zbożem o wodę, światło i sole mineralne. Z tego względu poszukiwane są nowe środki chemiczne umożliwiające skuteczne zwalczanie chwastów przy spełnieniu zasad zielonej chemii. Do największych wad komercyjnych herbicydów należy przedostawanie się do wód gruntowych, długi okres zalegania w glebie, a także toksyczność wobec niektórych organizmów stałocieplnych. Z tego względu istnieje konieczność opracowania nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska związków o aktywności chwastobójczej.
Alternatywą dla obecnie stosowanych środków ochrony roślin mogą być amoniowe lub bis-amoniowe ciecze jonowe ze względu na szereg ich zalet. Ciecze jonowe (ILs) definiuje się jako sole składające się z kationu i anionu, których temperatura topnienia nie przekracza 100°C. Ze względu na możliwość wprowadzenia do ich struktury różnorodnych jonów szacuje się, że liczba dostępnych kombinacji wynosi 1018. Projektowalność tych związków umożliwia sterowanie właściwościami otrzymanych związków takich jak: rozpuszczalność, stabilność chemiczna i termiczna, aktywność powierzchniowa, czy aktywność biologiczna. Szczególnym przypadkiem omawianych ILs są bis-amoniowe ciecze jonowe, które posiadają w swojej strukturze dwa czwartorzędowe atomy azotu połączone ze sobą, tzw. mostkiem, oraz dwa łańcuchy alkilowe i dwie grupy hydrofilowe. Bis-amoniowe ILs mają budowę amfifilową i dlatego charakteryzują się niskim stężeniem micelizacji (CMC), wysoką skutecznością w obniżaniu napięcia powierzchniowego i dobrą zdolnością zwilżania powierzchni hydrofobowych. Wprowadzenie do ich struktury przeciwjonów o aktywności herbicydowej umożliwia otrzymanie ILs o niskich wartościach napięcia powierzchniowego i kąta zwilżania, które mogą decydować o wysokiej skuteczności biologicznej. W 2011 roku wprowadzono termin herbicydowych cieczy jonowch, który został omówiony w publikacji J. Pernak, A. Syguda, D. Janiszewska, K. Materna, T. Praczyk, lonic liquids with herbicidal anion, Tetrahedron, 67, 2011, 4838-4844, a które wykazywały wyższą skuteczność chwastobójczą w porównaniu do herbicydów dostępnych w handlu.
Wykorzystanie substancji pochodzenia naturalnego w syntezie ILs często zwiększa ich biodegradowalność oraz biozgodność. Przykładem substancji naturalnej wykorzystywanej w przemyśle jest kwas syryngowy (kwas 4-hydroksy-3,5-dimetoksybenzoesowy), który naturalnie występuje w konyzie kanadyjskiej, kasztanie japońskim, rdeście wężowniku, babce lancetowatej oraz miodzie z manuki. Kwas syryngowy jest silnym przeciwutleniaczem oraz wykazuje właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, co wykorzystywane jest w produkcji środków chroniących rośliny przed patogenami grzybowymi.
Zastosowanie bis-amoniowych ILs może stanowić trafne rozwiązanie problemu toksycznych herbicydów. Połączenie amfifilowego kationu bis-amoniowego z anionem chwastobójczym i kwasu pochodzenia naturalnego może prowadzić do zredukowania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne, polepszenia biodegradowalności oraz biokompatybilności, przy zachowaniu wysokiej aktywności herbicydowej.
Istotą wynalazku są nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym o wzorze ogólnym 1, w którym A1 oznacza anion kwasu syryngonowego o wzorze 2, A2 oznacza anion kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamba) o wzorze 3.
Sposób ich otrzymywania polega na tym, że dibromek alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowy) o wzorze 4, poddaje się reakcji alkalizacji za pomocą żywicy jonowymiennej, albo wodorotlenku potasu, albo wodorotlenku sodu w stosunku molowym dibromku alkilo-1 ,X-bis-(decylodimetyloamoniowego) do donoru jonów hydroksylowych 1:2, w rozpuszczalniku z grupy alkoholi krótkołańcuchowych: metanol albo etanol, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 minut do 10 godzin, dalej po reakcji alkalizacji układ reagentów schładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika odsącza się żywicę jonowymienną z zaadsorbowanymi j onami bromkowymi albo powstałą sól nieorganiczną, następnie do otrzymanego wodorotlenku przy ciągłym mieszaniu dodaje się stechiometryczną ilość kwasu syryngonowego o wzorze 2 oraz kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) o wzorze 3, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 do 40 minut, korzystnie 40 minut, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do otrzymanego produktu dodaje się bezwodnego acetonu albo 2-propanolu, dalej całość ochładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika usuwa się bromek potasu albo bromek sodu, a po odpędzeniu rozpuszczalnika produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 40 do 80°C, korzystnie 60°C.
Zastosowanie nowych bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym o wzorze ogólnym 1, w którym A1 oznacza anion kwasu syryngonowego o wzorze 2, A2 oznacza anion kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) o wzorze 3, jako herbicydy.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno-ekonomiczne:
• w wyniku reakcji dwuetapowej otrzymano nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z kationem alkilo-1 ,X-bis-(alkilodimetyloamoniowym) oraz anionem syryngonianiowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym z wydajnościami przekraczającymi 90%, • wszystkie otrzymane związki z mostkiem heksylowym oraz podstawnikiem heksadecylowym były ciałami stałymi o temperaturze topnienia niższej od 100°C co pozwala zaklasyfikować je do grup cieczy jonowych, • syntezowane związki z mostkiem oktylowym i dodecylowym miały postać wosków, co umożliwia zaliczenie ich do niskotemperaturowych cieczy jonowych • otrzymane bis-amoniowe ciecze jonowe charakteryzują się wysoka czystością, • zsyntezowane związki są dobrze rozpuszczalne w wodzie, metanolu, acetonie, 2-propanolu i chloroformie, a nierozpuszczalne w heksanie.
• syntezowane bis-amoniowe ciecze jonowe wykazują wysoką aktywność chwastobójczą, są to nowe herbicydowe ciecze jonowe.
Wynalazkiem są bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, których sposób otrzymywania ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(dimetylooktyloamoniowy), skrót [SYR[[6,8][DIK]
W reaktorze wyposażonym w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,02 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(dimetylooktyloamoniowego) rozpuszczonego w 30 cm3 metanolu. Przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 20°C do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenk u potasu, po 15 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odfiltrowano pod obniżonym ciśnieniem. Do roztworu wodorotlenku heksylo-1,6-bis-(dimetylooktyloamoniowego) dodano 0,02 mola kwasu syryngonowego i 0,02 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby), przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 30°C. Po czasie 30 minut odparowano rozpuszczalnik. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 30 cm3 bezwodnego 2-propanolu. Roztwór schłodzono do temperatury 4°C, a wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. 2-Propanol odparowano na wyparce rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(dimetylooktyloamoniowy), suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 50°C. Wydajność syntezy wyniosła 95%.
Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopii NMR:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,24 (s, 1H); 7,06-7,04 (d, 2H); 7,00-6,98 (d, 1H); 3,85-3,82 (m, 10H); 3,37-3,28 (m, 9H); 3,02-2,91 (m, 13H); 2,26 (s, 3H); 1,72 (m, 8H); 1,41-1,29 (m, 24H); 0,920,89 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,76 (1C); 154,01 (1C); 149,47 (2C); 141,82 (1C); 140,02 (1C); 130,42 (1C); 130,26 (1C); 127,98 (1C); 127,63 (1C); 127,46 (1C); 109,47 (2C); 65,45 (4C); 63,88 (1C); 53,75 (2C); 51,17 (4C); 32,05 (2C); 30,72 (2C); 30,59 (2C); 27,45 (1C); 26,79 (1C); 23,75 (2C); 23,61 (4C); 23,32 (2C); 14,54 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C43H72O2N2O8 (Mmol = 815,96 g/mol): wartości obliczone (%): C = 63,30; H = 8,89; N = 3,43; wartości zmierzone (%): C = 63,48; H = 8,64; N = 3,61.
Przykład II
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][6,10][DIK]
W kolbie zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,04 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 40 cm3 etanolu. Do roztworu dodano 0,08 mola wodorotlenku potasu. Reakcję prowadzono w temperaturze 35°C. Po 15 minutach układ schłodzono do temperatury 7°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Do otrzymanego wodorotlenku dodano stechiometryczną ilość kwasu syryngonowego i kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby). Reakcję prowadzono przez 20 minut w temperaturze 40°C. Etanol usunięto za pomocą wyparki próżniowej. Uzyskany produkt poddano ługowaniu w 20 cm3 bezwodnego 2-propanolu. Układ schłodzono do temperatury 8°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odfiltrowano, a rozpuszczalnik odparowano pod obniżonym ciśnieniem na wyparce rotacyjnej. Uzyskany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy suszono w temperaturze 60°C pod obniżonym ciśnieniem. Produkt otrzymano z wydajnością 91%.
Strukturę syntezowanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm]= 7,23 (s, 1H); 7,06-7,04 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,85-3,81 (m, 10H); 3,33-3,22 (m, 8H); 3,02-2,96 (m, 12H); 1,72-163 (m, 8H); 1,32-1,20 (m, 32H); 0,87-0,82 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,15 (1C); 171,77 (1C); 154,01 (1C); 149,46 (2C); 141,80 (1C); 140,02 (1C); 130,41 (1C); 130,27 (1C); 127,98 (1C); 127,65 (1C); 127,46 (1C); 109,49 (2C); 65,46 (2C); 63,88 (1C); 53,75 (2C); 51,16 (4C); 33,07 (2C); 30,64 (4C); 30,44 (4C) 30,30 (2C); 27,45 (2C); 26,82 (2C); 23,76 (2C); 23,61 (2C); 23,34 (2C); 14,54 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej:
Analiza elementarna CHN dla C47HB0CI2N2OB (Mmol = 872,06 g/mol): wartości obliczone (%):
C = 64,73; H = 9,25; N = 3,21; wartości zmierzone (%): C = 64,52; H = 9,46; N = 3,47.
Przykład III
Syryngonian, 3,4-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(dodecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][6,12] [DIK]
W kolbie okrągłodennej umieszczono 0,04 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(dodecylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 30 cm3 bezwodnego metanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano mieszaniu w temperaturze 25°C w czasie 7 godzin. Uzyskany wodorotlenek heksylo-1,6-bis-(dodecylodimetyloamoniowy) odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego i poddano zobojętnieniu za pomocą 0,04 mola kwasu syryngonowego i 0,04 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby). Reakcję prowadzono w temperaturze 30°C przez 20 minut, a następnie odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(dodecylodimetyloamoniowy) wysuszono w 75°C w suszarce próżniowej. Otrzymano produkt z wydajnością 97%.
Strukturę syntezowanego syryngonianu, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanu heksylo-1,6-bis-(dodecylodimetyloamoniowego) potwierdzono za pomocą widma 1H i 13C NMR:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,24 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,84-3,81 (m, 10H); 3,34-3,24 (m, 9H); 3,01-2,93 (m, 13H); 2,26 (s, 3H); 1,75 (m, 8H); 1,43-1,27 (m, 40H); 0,930,88 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,78 (1C); 154,01 (1C); 149,477 (2C); 141,81 (1C); 140,02 (1C); 130,42 (1C); 130,27 (1C); 127,99 (1C); 127,65 (1C); 127,45 (1C); 109,49 (2C); 65,48 (4C); 63,88 (1C); 53,76 (2C); 51,16 (4C); 32,04 (2C); 30,76 (2C); 30,71 (2C); 30,68 (2C); 30,65 (2C); 30,49 (2C); 30,27 (2C); 27,45 (1C); 26,75 (1C); 23,69 (4H); 23,53 (2C); 23,35 (2C); 14,54 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla CbiHbbCLOb (Mmol = 928,17 g/mol): wartości obliczone (%): C = 66,00; H = 9,56; N = 3,02; wartości zmierzone (%): C = 66,32; H = 9,29; N = 3,27 Przykład IV
Syryngonian, 3,6 dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(tetradecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][6,14][DIK]
W reaktorze przy ciągłym mieszaniu w środowisku etanolowym rozpuszczono 0,05 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(tetradecylodimetyloamoniowego). Do układu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu, intensywnie mieszając przez 30 minut w temperaturze 50°C. Roztwór schłodzono do temperatury 8°C. Osad bromku sodu odfiltrowano próżniowo. Do otrzymanego wodorotlenku heksylo-1,6-bis-(tetradecylodimetyloamoniowego) dodano 0,05 mola kwasu syryngonowego i 0,05 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) przy intensywnym mieszaniu przez 20 minut w temperaturze 45°C, a następnie odparowano rozpuszczalnik. Otrzymany produkt poddano oczyszczaniu za pomocą bezwodnego acetonu, a następnie schłodzono do temperatury 2°C. Osad soli nieor ganicznej usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(tetradecylodimetyloamoniowy) suszono pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 80°C. Wydajność reakcji wyniosła 96%.
Strukturę; cieczy jonowej potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,25 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,84-3,80 (m, 10H); 3,34-3,24 (m, 9H); 3,03-2,92 (m, 13H); 2,25 (s, 3H); 1,72 (m, 8H); 1,42-1,28 (m, 48H); 0,910,88 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,15 (IG); 171,77 (1C); 154,00 (1C); 149,47 (2C); 141,82 (1C); 140,02 (1C); 130,41 (1C); 130,27 (1C); 127,99 (1C); 127,64 (1C); 127,45 (1C); 109,49 (2C); 65,46 (4C); 63,89 (1C); 53,76 (2C); 51,18 (4C); 32,02 (2C); 30,82 (2C); 30,80 (2C); 30,69 (2C); 30,63 (2C); 30,51 (2C); 30,32 (2C); 27,46 (3C); 26,77 (3C); 23,77 (4C); 23,63 (2C); 23,32 (2C); 14,56 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej: Analiza elementarna CHN dla C55H96CI2N2O8 (Mmol = 984,28 g/mol): wartości obliczone (%): C = 67,12; H = 9,83; N = 2,85; wartości zmierzone (%): C = 66,92; H = 10,15; N = 2,57.
Przykład V
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan heksylo-1,6-bis-(heksadecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][6,16][DIK]
W 60 cm3 etanolu rozpuszczono 0,06 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(heksadecylodimetyloamoniowego). Do roztworu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 30°C dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku potasu, po 30 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony osad bromku potasu odsączono pod obniżonym ciśnieniem. Do otrzymanego wodorotlenku heksylo-1,6-bis-(heksadecylodimetyloamoniowego) dodano 0,06 mola kwasu syryngonowego i 0,06 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby). Układ reagentów mieszano w temperaturze w 30°C przez 40 minut. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą bezwodnego 2-propanolu. Mieszaninę schłodzono do temperatury 5°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. Rozpuszczalnik odparowano za pomocą wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 60°C. Wydajność syntezy wyniosła 95%.
Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopowej:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,26 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,84-3,81 (m, 10H); 3,35-3,25 (m, 9H); 3,02-2,90 (m, 13H); 2,27 (s, 3H); 1,73 (m, 8H); 1,45-1,30 (m, 56H); 0,930,89 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,76 (1C); 154,02 (1C); 149,48 (2C); 141,81 (1C); 140,02 (1C); 130,40 (1C); 130,27 (1C); 127,99 (1C); 127,65 (1C); 127,45 (1C); 109,49 (2C); 65,42 (4C); 63,88 (1C); 53,76 (2C); 51,19 (4C); 32,04 (2C); 30,80 (2C); 30,79 (2C); 30,67 (2C); 30,64: (2C); 30,53 (2C); 30,30 (2C); 27,50 (3C); 26,79 (7C); 23,72 (4C); 23,60 (2C); 23,25 (2C); 14,53 (2C
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C59H104CI2N2O8 (Mmol = 1040,39 g/mol): wartości obliczone (%): C = 68,11; H = 10,08; N = 2,69; wartości zmierzone (%): C = 68,42; H = 10,36; N = 2,97.
Przykład VI
Syryngonian, 3,6-dichioro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(dimetylooktyloamoniowy), skrót [SYR][8,8] [DIK]
W kolbie wyposażonej w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,07 mola dibromku oktylo-1,8-bis-(dimetylooktyloamoniowego) rozpuszczonego w 40 cm3 etanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano intensywnemu mieszaniu w temperaturze 20°C przez 10 godzin. Uzyskany wodorotlenek oktylo-1,8-bis-(dimetylooktyloamoniowy odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego. Do roztworu dodano 0,07 mola kwasu syryngonowego i 0,07 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 20°C. Po okresie 30 minut odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany produkt suszono w temperaturze 45°C pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymano produkt z wydajnością 94%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono przy użyciu spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz DzO) δ [ppm]= 7,25 (s, 1H); 7,08-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,84-3,81 (m, 10H); 3,38-3,30 (m, 9H); 3,00-2,88 (m, 13H); 2,27 (s, 3H); 1,76 (m, 8H); 1,43-1,28 (m, 28H); 0,92-0,89 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,17 (1C); 171,75 (1C); 154,01 (1C); 149,48 (2C); 141,81 (1C); 140,01 (1C); 130,40 (1C); 130,26 (1C); 127,99 (1C); 127,66 (1C); 127,45 (1C); 109,48 (2C); 65,38 (4C); 63,88 (1C); 53,76 (2C); 51,19 (4C); 32,08 (2C); 30,75 (4C); 30,62 (2C); 23,71 (4C); 23,57 (4C); 23,43 (2C); 14,52 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C45H7bCI2N2Ob (Mmol = 844,01 g/mol): wartości obliczone (%): C = 64,04; H = 9,08; N = 3,32; wartości zmierzone (%): C = 64,37; H = 9,32; N = 3,56.
Przykład VII
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][8,10][DIK]
W 30 cm3 metanolu przy ciągłym mieszaniu rozpuszczono 0,05 mola dibromku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu dodano 0,1 mola wodorotlenku sodu. Reakcję prowadzono w temperaturze 25°C przez 20 minut. Następnie układ reagentów schłodzono do temperatury 2°C. Wytrącony osad soli, nieorganicznej usunięto z układu za pomocą sączenia próżniowego. Do otrzymanego wodorotlenku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,05 mola kwasu syryngonowego i 0,05 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybehozoesowego (dikamby) intensywnie mieszając w temperaturze 35°C przez 15 minut. Rozpuszczalnik odparowano na wyparce próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 20 cm3 bezwodnego acetonu, a następnie schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony bromek sodu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy) suszono w temperaturze 40°C pod obniżonym ciśnieniem. Wydajność reakcji wynosiła 90%.
Strukturę otrzymanej soli potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm]= 7,24 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,84-3,81 (m, 10H); 3,33-3,22 (m, 8H); 3,02-2,95 (m, 12H); 1,74-164 (m, 8H); 1,35-1,19 (m, 36H); 0,89-0,86 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,75 (1C); 154,00 (1C); 149,46 (2C); 141,81 (1C); 140,05 (1C); 130,41 (1C); 130,28 (1C); 127,98 (1C); 127,66 (1C); 127,46 (1C); 109,48 (2C); 65,45 (2C); 63,88 (1C); 53,75 (2C); 51,18 (4C); 33,05 (2C); 30,66 (4C); 30,47 (4C) 30,32 (2C); 27,45 (2C); 26,81 (2C); 23,75 (2C); 23,61 (2C); 23,34 (2C); 14,56 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej: Analiza elementarna CHN dla C49Hb4CI2N2Ob (Mmol = 900,12 g/mol): wartości obliczone (%): C = 65,38; H = 9,41; N = 3,11; wartości zmierzone (%): C = 65,63; H = 9,73; N = 3,27.
Przykład VIII
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(dodecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][8,12][DIK]
W kolbie okrągłodennej umieszczono 0,03 mola dibromku oktylo-1,12-bis-(dodecylodimetyloamoniowego), rozpuszczonego, w 30 cm3 bezwodnego metanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano mieszaniu w temperaturze 25°C w czasie 5 godzin. Uzyskany wodorotlenek oktylo-1,12-bis-(dodecylodimetyloamoniowy) odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego i zobojętniono za pomocą 0,03 mola kwasu syryngonowego i 0,03 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby). Reakcję prowadzono w temperaturze 25°C przez 40 minut, a następnie odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(dodecylodimetyloamoniowy) wysuszono w 75°C w suszarce próżniowej. Wydajność reakcji wyniosła 92%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm]= 7,25 (s, 1H); 7,07-7,06 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,84-3,82 (m, 10H); 3,33-3,22 (m, 9H); 3,03-2,94 (m, 13H); 2,28 (s, 3H); 1,76 (m, 8H); 1,46-1,28 (m, 48H); 0,95-0,90 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm]= 172,17 (1C); 171,75 (1C); 154,01 (1C); 149,46 (2C); 141,82 (1C); 140,05 (1C); 130,42 (1C); 130,27 (1C); 127,98 (1C); 127,66 (1C); 127,45 (1C); 109,48 (2C); 65,51 (4C); 63,88 (1C); 53,76 (2C); 51,15 (4C); 32,09 (2C); 30,72 (8C); 30,69 (2C); 27,56 (2C); 26,73 (2C); 23,62 (4C); 23,59 (4C); 23,34 (2C); 14,56 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C53H92O2N2O8 (Mmol = 956,23 g/mol): wartości obliczone (%): C = 66,57; H = 9j70; N = 2,93; wartości zmierzone (%): C = 66,93; H = 10,00; N = 2,71.
Przykład IX
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(tetradecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][8,14][DIK]
W 40 cm3 etanolu rozpuszczono 0,03 mola dibromku oktylo-1,8-bis-(tetradecylodimetyloamoniowego). Do roztworu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 25°C dodano 0,06 mola wodorotlenku sodu, po 30 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 4°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odsączono pod obniżonym ciśnieniem. Do otrzymanego wodorotlenku oktylo-1,8-bis-(tetradecylodimetyloamoniowego) dodano 0,03 mola kwasu syryngonowego oraz 0,03 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby). Układ reagentów mieszano w temperaturze w 50°C przez 30 minut. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą bezwodnego acetonu. Mieszaninę schłodzono do temperatury 10°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. Rozpuszczalnik odparowano za pomocą wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 65°C. Produkt otrzymano z wydajnością 98%.
Analiza widm protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego potwierdziła strukturę produktu:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,26 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,02-6,99 (d, 1H); 3,84-3,82 (m, 10H); 3,25-3,23 (m, 9H); 3,06-2,90 (m, 13H); 2,28 (s, 3H); 1,75 (m, 8H); 1,43-1,28 (m, 52H); 0,930,89 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,15 (1C); 171,76 (1C); 154,01 (1C); 149,47 (2C); 141,82 (1C); 140,04 (1C); 130,42 (1C); 130,26 (1C); 127,98 (1C); 127,66 (1C); 127,44 (1C); 109,48 (2C); 65,37 (4C); 63,89 (1C); 53,76 (2C); 51,12 (4C); 32,06 (2C); 30,83 (12C); 30,69 (2C); 27,49 (2C); 26,81 (4C); 23,72 (4C); 23,66 (4C); 23,30 (2C); 14,53 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej: Analiza elementarna CHN dla C57H100CI2N2O8 (Mmol = 1012,33 g/mol): wartości obliczone (%): C = 67,63; H = 9,96; N = 2,77; wartości zmierzone (%): C = 67,92; H = 9,67; N = 2,44.
Przykład X
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(heksadecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][8,16][DIK]
W 30 cm3 metanolu przy ciągłym mieszaniu rozpuszczono 0,02 mola dibromku oktylo-1,8-bis-(heksadecylodimetyloamoniowego). Do roztworu dodano 0,04 mola wodorotlenku potasu. Reakcję prowadzono w temperaturze 45°C przez 20 minut. Następnie układ reagentów schłodzono do temperatury 10°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej usunięto z układu za pomocą sączenia próżniowego. Do otrzymanego wodorotlenku oktylo-1,8-bis-(heksadecylodimetyloamoniowego) dodano stechiometryczną ilość kwasu syryngonowego i kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby), intensywnie mieszając w temperaturze 25°C przez 15 minut. Rozpuszczalnik odparowano na wyparce próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 20 cm3 bezwodnego 2-propanolu, a następnie schłodzono do temperatury 6°C. Wytrącony bromek potasu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan oktylo-1,8-bis-(heksadecylodimetyloamoniowy), suszono w temperaturze 70°C pod obniżonym ciśnieniem. Wydajność reakcji wyniosła 95%.
Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopowej :
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,27 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,83-3,81 (m, 10H); 3,23-3,21 (m, 9H); 3,07-2,91 (m, 13H); 2,29 (s, 3H); 1,73 (m, 8H); 1,42-1,27 (m, 60H); 0,950,90 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,76 (1C); 154,00 (1C); 149,47 (2C); 141,81 (1C); 140,05 (1C); 130,42 (1C); 130,26 (1C); 127,99 (1C); 127,66 (1C); 127,44 (1C); 109,48 (2C); 65,28 (4C); 63,88 (1C); 53,77 (2C); 51,23 (4C); 32,00 (2C); 30,78 (16C); 30,69 (2C); 27,50 (2C); 26,79 (2C); 23,77 (4C); 23,67 (4C); 23,28 (2C); 14,58 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C61H108CI2N2O8 (Mmol = 1068,44 g/mol): wartości obliczone (%): C = 68,57; H = 10,19; N = 2,63; wartości zmierzone (%): C = 68,91; H = 10,48; N = 2,42.
Przykład XI
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(dimetylooktyloamoniowy), skrót [SYR][12,8][DIK]
W 30 cm3 metanolu przy ciągłym mieszaniu rozpuszczono 0,05 mola dibromku dodecylo-1,12-bis-(dimetylooktyloamoniowego). Do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu. Reakcję prowadzono w temperaturze 25°C przez 20 minut. Następnie układ reagentów schłodzono do temperatury 2°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej usunięto z układu za pomocą sączenia próżniowego. Do otrzymanego wodorotlenku dodecylo-1,12-bis-(dimetylooktyloamoniowego) dodano 0,05 mola kwasu syryngonowego i 0,05 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby), intensywnie mieszając w temperaturze 35°C przez 40 minut. Rozpuszczalnik odparowano na wyparce próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 20 cm3 bezwodnego 2-propanolu, a następnie schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony bromek sodu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(dimetylooktyloamoniowy) suszono w temperaturze 40°C pod obniżonym ciśnieniem. Wydajność reakcji wyniosła 98%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,26 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,82-3,80 (m, 10H); 3,39-3,31 (m, 9H); 3,09-2,98 (m, 13H); 2,29 (s, 3H); 1,79 (m, 8H); 1,47-1,29 (m, 36H); 0,920,89 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,17 (1C); 171,77 (1C); 154,00 (1C); 149,49 (2C); 141,81 (1C); 140,06 (1C); 130,42 (1C); 130,26 (1C); 127,98 (1C); 127,66 (1C); 127,43 (1C); 109,48 (2C); 65,46 (4C); 63,88 (1C); 53,76 (2C); 51,23 (4C); 32,00 (4C); 30,85 (4C); 30,62 (4C); 23,81 (4C); 23,48 (4C); 23,37 (2C); 14,52 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej: Analiza elementarna CHN dla C49H84CI2N2O8 (Mmol = 900,12 g/mol): wartości obliczone (%): C = 65,38; H = 9,41; N = 3,11; wartości zmierzone (%): C = 65,52; H = 9,25; N = 3,37.
Przykład XII
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][12,10][DIK]
W 50 cm3 metanolu rozpuszczono 0;06 mola dibromku dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 35°C dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu, po 40 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 4°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odsączono w warunkach obniżonego ciśnienia. Do otrzymanego wodorotlenku dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,06 mola kwasu syryngonowego oraz 0,06 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby). Układ reagentów mieszano w temperaturze w 35°C przez 40 minut. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą bezwodnego acetonu. Roztwór schłodzono do temperatury 9°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. Rozpuszczalnik odparowano za pomocą wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 60°C. Wydajność reakcji wyniosła 93%.
Analiza widm protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego potwierdziła strukturę produktu:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm]= 7,25 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,83-3,80 (m, 10H); 3,33-3,21 (m, 8H); 3,02-2,93 (m, 12H); 1,72-164 (m, 8H); 1,36-1,15 (m, 44H); 0,89-0,36 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,15 (1C); 171,76 (1C); 154,02 (1C); 149,45 (2C); 141,80 (1C); 140,05 (1C); 130,42 (1C); 130,29 (1C); 127,98 (1C); 127,66 (1C); 127,47 (1C); 109,48 (2C); 65,46 (2C); 63,89 (1C); 53,75 (2C); 51,21 (4C); 33,07 (2C); 30,69 (4C); 30,52 (10C); 30,32 (2C); 27,48 (2C); 26,83 (2C); 23,74 (2C); 23,64 (2C); 23,34 (2C); 14,59 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C53H92CI2N2O8 (Mmol = 956,23 g/mol): wartości obliczone (%): C = 66,57; H = 9,70; N = 2,93; wartości zmierzone (%): C = 66,27; H = 9,98; N = 2,78.
Przykład XIII
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(dodecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][12,12][DIK]
W reaktorze wyposażonym w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,02 mola dibromku dodecylo-1,12-bis-(dodecylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 30 cm3 etanolu. Przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 20°C do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu, po 15 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odfiltrowano pod obniżonym ciśnieniem. Do roztworu wodorotlenku dodecylo-1,12-bis-(dodecylodimetyloamoniowego) dodano 0,02 mola kwasu syryngonowego i 0,02 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby), przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 30°C. Po czasie 30 minut odparowano rozpuszczalnik. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 30 cm3 bezwodnego 2-propanolu. Roztwór schłodzono do temperatury 4°C, a wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. 2-Propanol odparowano na wyparce rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(dodecylodimetyloamoniowy) suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 50°C. Wydajność syntezy wyniosła 95%.
Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopii NMR:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,26 (s, 1H); 7,07-7,05 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,82-3,80 (m, 10H); 3,36-3,21 (m, 9H); 3,00-2,91 (m, 13H); 2,26 (s, 3H); 1,73 (m, 8H); 1,45-1,30 (m, 52H); 0,910,88 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,77 (1C); 154,02 (1C); 149,47 (2C); 141,80 (1C); 140,05 (1C); 130,43 (1C); 130,29 (1C); 127,99 (1C); 127,66 (1C); 127,49 (1C); 109,48 (2C); 65,47 (4C); 63,90 (1C); 53,76 (2C); 51,20 (4C); 32,09 (2C); 30,83 (4C); 30,66 (2C); 30,43 (2C); 30,31 (2C); 27,49 (4C); 26,82 (4C); 23,66 (4C); 23,62 (4C); 23,40 (2C); 14,53 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C57H100CI2N2O8 (Mmol = 1012,33 g/mol): wartości obliczone (%): C = 67,63; H = 9,96; N = 2,77; wartości zmierzone (%): C = 67,41; H = 10,26; N = 2,46.
Przykład XIV
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(tetradecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][12,14][DIK]
W kolbie wyposażonej w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,07 mola dibromku dodecylo1,12-bis-(tetradecylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 40 cm3 metanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano intensywnemu mieszaniu w temperaturze 30°C przez 8 godzin. Uzyskany wodorotlenek dodecylo-1,10-bis-(tetradecylodimetyloamoniowy) odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego. Do roztworu dodano 0,07 mola kwasu syryngonowego i 0,07 mola kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 25°C. Po okresie 40 minut odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany produkt suszono w temperaturze 50°C pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymano produkt z wydajnością 94%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono przy użyciu spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,27 (s, 1H); 7,08-7,06 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,82-3,79 (m, 10H); 3,38-3,26 (m, 9H); 3,03-2,95 (m, 13H); 2,29 (s, 3H); 1,70 (m, 8H); 1,46-1,29 (m, 60H); 0,920,89 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,17 (1C); 171,76 (1C); 154,02 (1C); 149,45 (2C); 141,80 (1C); 140,04 (1C); 130,43 (1C); 130,28 (1C); 127,99 (1C); 127,66 (1C); 127,48 (1C); 109,48 (2C); 65,50 (4C); 63,91 (1C); 53,75 (2C); 51,16 (4C); 32,00 (2C); 30,89 (4C); 30,76 (2C); 30,66 (2C); 30,43 (6C); 27,52 (4C); 26,82 (4C); 23,88 (4C); 23,67 (4C); 23,43 (2C); 14,49 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej: Analiza elementarna CHN dla CsiHiobCL^Ob (Mmol = 1068,44 g/mol): wartości obliczone (%): C = 68,57; H = 10,19; N = 2,62; wartości zmierzone (%): C = 68,28; H = 10,40; N = 2,99.
Pr zykład XV
Syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(heksadecylodimetyloamoniowy), skrót [SYR][12,16][DIK]
W reaktorze przy ciągłym mieszaniu w środowisku metanolowym rozpuszczono 0,06 mola dibromku dodecylo-1,12-bis-(heksadecylodimetyloamoniowego). Do układu dodano 0,12 mola wodorotlenku sodu, intensywnie mieszając przez 20 minut w temperaturze 40°C. Roztwór schłodzono do temperatury 6°C. Osad bromku sodu odfiltrowano próżniowo. Do otrzymanego wodorotlenku dodecylo-1,12-bis-(heksadecylodimetyloamoniowego) dodano 0,06 mola kwasu syryngonowego i 0,06 mola
PL 242407 Β1 kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) przy intensywnym mieszaniu przez 30 minut w temperaturze 40°C, a następnie odparowano rozpuszczalnik. Otrzymany produkt poddano oczyszczaniu za pomocą bezwodnego 2-propanolu, a następnie schłodzono do temperatury 3°C. Osad soli nieorganicznej usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Otrzymany syryngonian, 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesan dodecylo-1,12-bis-(heksadecylodimetyloamoniowy) suszono pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 60'C. Wydajność reakcji wyniosła 96%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz D2O) δ [ppm] = 7,28 (s, 1H); 7,08-7,06 (d, 2H); 7,01-6,99 (d, 1H); 3,82-3,79 (m, 10H); 3,41-3,28 (m, 9H); 3,05-2,92 (m, 13H); 2,31 (s, 3H); 1,73 (m, 8H); 1,48-1,29 (m, 68H); 0,910,87 (t, 6H).
13C NMR (75 MHz D2O) δ [ppm] = 172,16 (1C); 171,77 (1C); 154,02 (1C); 149,46 (2C); 141,81 (1C); 140,04 (1C); 130,45 (1C); 130,28 (1C); 127,99 (1C); 127,67 (1C); 127,48 (1C); 109,49 (2C); 65,47 (4C); 63,91 (1C); 53,77 (2C); 51,13 (4C); 31,97 (2C); 30,86 (4C); 30,75 (2C); 30,63 (2C); 30,46 (10C); 27,47 (4C); 26,85 (4C); 23,91 (4C); 23,70 (4C); 23,48 (2C); 14,52 (2C).
Czystość otrzymanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN: Analiza elementarna CHN dla C65H116CI2N2O8 (Mmol = 1124,55 g/mol): wartości obliczone (%):
C = 69,42; H = 10,40; N = 2,49; wartości zmierzone (%): C = 69,72; H = 10,25; N = 2,28.
W tabeli 1 przedstawiono rozpuszczalność otrzymanych bis-amoniowych cieczy jonowych w wodzie i wybranych rozpuszczalnikach organicznych.
Tabela 1. Rozpuszczalność syntezowanych bis-amoniowych cieczy jonowych
Ciecz jonowa Woda Metanol DMSO Acetonitryl L.......................................... Aceton 2-Propanol Octan etylu Chloroform Toluen Heksan
tSYR][6,8][DIK] + + + + + + +
[SYR] [6,10] [DIK] + + + + + + + +
[SYR][6,12][DIK] + + + + + + 4 +
[SYR][6P14][DIK] + + + + + 4 + +
[SYR][6,16][DIK] + 4 4 + + +
[SYR] [8,8][DIK] + + + + + ł- + + +
[SYR][8,10][DIK] + + + + + 4 + + + ——
[SYR][8,12][DIK] + 4- + + + + + +
[SYR][8,14][DIK] + 4 + + + + + + +
[SYR][8,16][DIK] + + + 4 + + + + +
[SYR][12,8][DIK] + + + + + 4* + +
[SYR][12,10][DIK] + + + 4 + + + + +
[SYR][12,12][DIK] + + + + + + + + +
[SYR][12,14][DIK] + + + -ł- + + +
[SYR][12,16][DIK] + 4- + + +
Legenda: — nierozpuszczalne (<20 g/dm3), + - dobrze rozpuszczalne (>WQ g/dm3)
Przykład zastosowania:
Badania aktywności biologicznej wybranych syntezowanych bis-amoniowych soli z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym zostały przeprowadzone w Instytucie Ochrony Roślin - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu. Skuteczność działania syntezowanych soli bis-amoniowych badano w warunkach szklarniowych na przykładzie chabra bławatka. Nasiona testowanych roślin wysiano do doniczek o objętości 0,5 dm3 wypełnionych podłożem do uprawy roślin dostępnym w handlu, które umieszczono w szklarni w kontrolowanych warunkach tj. temperatura 20°C,
PL 242407 BI wilgotność 60%, fotoperiod dzień/noc 16/8 h. Po wytworzeniu czterech liści rośliny opryskiwano przygotowanym roztworem badanego związku za pomocą opryskiwacza kabinowego (Aporo, Poznań) wyposażonego w rozpylacz TeeJet 110/02, przemieszczającym się nad roślinami w odległości 40 cm, ze stałą prędkością 3,1 m/s. Wydatek cieczy w przeliczeniu na 1 ha wynosił 200 dm3 przy ciśnieniu roboczym 0,2 MPa. Związki zastosowano w postaci wodnych roztworów o stężeniu odpowiadającym dawce 400 g kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowego w przeliczeniu na 1 ha. Środkiem porównawczym był komercyjny herbicyd Chwastox Extra 300SL, który wykazuje wysoką aktywność chwastobójczą względem chabra bławatka. Chwastox Extra 300SL zawiera w swoim składzie 300 g kwasu 2-metylo-4-chlorofenoksyoctowego w 1 dm3 preparatu i został zastosowany w analogicznej dawce jak badane związki (400 g/ha).
Po wykonaniu oprysku doniczki z roślinami ponownie umieszczono w szklarni w/w warunkach środowiskowych. Po upływie 3 tygodni rośliny ścięto tuż nad powierzchnią podłoża i określono ich masę z dokładnością do 0,01 g, oddzielnie dla każdego obiektu. Badanie wykonano w czterech powtórzeniach w układzie całkowicie losowym. Na podstawie uzyskanych pomiarów obliczono redukcję świeżej masy roślin w porównaniu do masy obiektów kontrolnych.
Badane bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym powodują redukcję świeżej masy chabra bławatka, wykazują aktywność chwastobójczą, co przedstawiono w tabeli 1.
Tabela 1. Skuteczność bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym wobec chabra bławatka.
Substancja Redukcja świeżej masy roślin [%]
[SYR][6,1OHDIKJ 84
[SYR][8,10][DIK] 79
[SYRj[12,10][DIK] 66
Chwastox Extra 300SL 95
Wszystkie testowane bis-amoniowe ciecze jonowe wykazywały aktywność chwastobójczą wobec chabra bławatka. Skuteczność redukcji świeżej masy roślin mieściła się w zakresie od 66 do 84%. Niższą skuteczność syntezowanych związków rekompensuje większa biozgodność, wynikająca z zastosowania kwasu pochodzenia naturalnego. Aplikacja wodnych roztworów otrzymanych cieczy jonowych zapobiega wprowadzaniu do środowiska naturalnego dodatkowych surfaktantów i adiuwantów, które są obecne w herbicydach handlowych.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym o wzorze ogólnym 1, w którym A1 oznacza anion kwasu syryngonowego o wzorze 2, A2 oznacza anion kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamba) o wzorze 3.
  2. 2. Sposób otrzymywania nowych bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym określonych zastrzeżeniem 1, znamienny tym, że dibromek alkilo-1 ,X-bis-(decylodimetyloamoniowy) o wzorze 4, poddaje się reakcji alkalizacji za pomocą żywicy jonowymiennej, albo wodorotlenku potasu, albo wodorotlenku sodu w stosunku molowym dibromku alkilo-1 ,X-bis-(decylodimetyloamoniowego) do donoru jonów hydroksylowych 1:2, w rozpuszczalniku z grupy alkoholi krótkołańcuchowych: metanol albo etanol, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 minut do 10 godzin, dalej po reakcji alkalizacji układ reagentów schładza się do temperatury od 2 do 10% korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika odsącza się żywicę jonowymienną z zaabsorbowanymi jonami bromkowymi albo powstałą sól nieorganiczną, następnie do otrzymanego wodorotlenku przy ciągłym mieszaniu dodaje się stechiometryczną ilość kwasu syryngonowego o wzorze 2 oraz kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) o wzorze 3, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 do 40 minut, korzystnie 40 minut, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do otrzymanego produktu
    PL 242407 Β1 dodaje się bezwodnego acetonu albo 2-propanolu, dalej całość ochładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika usuwa się bromek potasu albo bromek sodu, a po odpędzeniu rozpuszczalnika produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 40 do 80°C, korzystnie 60°C.
  3. 3. Zastosowanie nowych bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym o wzorze ogólnym 1, w którym A1 oznacza anion kwasu syryngonowego o wzorze 2, A2 oznacza anion kwasu 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesowego (dikamby) o wzorze 3, jako herbicydy.
PL434994A 2020-08-18 2020-08-18 Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy PL242407B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434994A PL242407B1 (pl) 2020-08-18 2020-08-18 Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434994A PL242407B1 (pl) 2020-08-18 2020-08-18 Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434994A1 PL434994A1 (pl) 2022-02-21
PL242407B1 true PL242407B1 (pl) 2023-02-20

Family

ID=80492598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434994A PL242407B1 (pl) 2020-08-18 2020-08-18 Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242407B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL434994A1 (pl) 2022-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI60020C (fi) Som herbicid anvaendbart 2-karboxietyl-n-fosfonometylglycinat och dess salter
PL242407B1 (pl) Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL240672B1 (pl) Bisamoniowe sole z anionem tryptofanianowym i 2-metylo- -4-chlorofenoksyoctanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydów
PL236261B1 (pl) Bisamoniowe ciecze jonowe z kationem alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowym), sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL243364B1 (pl) Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem indolilo-3-masłowym i 2-metylo-4-chlorofenoksyoctanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki zwalczające miętę polną
PL228020B1 (pl) Nowe herbicydowe bisamoniowe sole z kationem alkilodiylo -bis(etanolodietyloamoniowym) z anionem 4 -chloro -2-metylofenoksyoctowym albo 3,6 -dichloro -2-metoksy benzoesowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako srodki ochrony roslin
EP2880978A1 (en) Herbicidal quaternary ammonium salts of (4-chloro-2-methylphenoxy)acetic acid
PL238916B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem tetraalkilofosfoniowym i anionem jodosulfuronu metylu i sposoby ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL232557B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem 1,1,4,7,7-pentamet ylo-1,4,7-trialkylodietylenotriamoniowym oraz anionem (4-chloro-2- metylofenoksy)octanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL235895B1 (pl) Herbicydowe ciecze jonowe z kationem bicyklicznym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL230984B1 (pl) Nowe sole organiczne z kationem trimetylosulfoniowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki ochrony roślin
PL236260B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem 1-alkilo-1-metylo-4-hydroksypiperydyniowym oraz anionem 3,6-dichloro-2-metoksybenzoesanowym, sposób ich otrzymania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL242158B1 (pl) Nowe ciecze jonowe z kationem (2-hydroksyetylo)dodecylodimetyloamoniowym, sposób otrzymywania i zastosowanie jako adiuwanty
PL242896B1 (pl) Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące
PL236683B1 (pl) Sole bisamoniowe z anionem cynamonianowym i 4-chloro- -2-metylofenoksyoctowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki chwastobójcze
PL237268B1 (pl) Pary jonowe (4-chloro-2-X-fenoksy)octanu z L-proliną, L-histydyną i L-arginianem metylu, sposób otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicyd
PL236743B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkilo[2-(2-hydroksyetoksy) etylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL243063B1 (pl) Nowe dimetyloamoniowe ciecze jonowe z anionem tryptofanu, sposoby ich otrzymywania oraz zastosowanie jako preparaty przedłużające trwałość kwiatów ciętych
PL223417B1 (pl) Diamoniowe herbicydowe ciecze jonowe z kationami alkilodiylo-bis(dimetyloalkiloamoniowymi) oraz sposób ich wytwarzania
PL231262B1 (pl) Nowe bisamoniowe ciecze jonowe z kationem alkilo-1, X-bis( bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy) albo bis(etano) amino-2,2’- bis(bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy), albo buteno-1,4-bis( bis(2-hydroksyetylo) oktadec-9- enamoniowy), sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako herbicydy
PL231616B1 (pl) Nowe amoniowe ciecze jonowe z kationem tetraalkiloamoniowym i anionem 2-(2,4-dichlorofenoksy)propionianowym oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako herbicydy
PL229570B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkoksymetylobis(2-hydroksyetylo) metyloamoniowe, sposób otrzymywania i zastosowanie jako środek ochrony roślin
PL242922B1 (pl) Amoniowe ciecze jonowe z kationem alkilodimetylo(karboksymetylo) amoniowym i anionem 3,6-dichloropirydyno-2-karboksylowym, sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako selektywne herbicydy do zwalczania chwastów dwuliściennych
PL230034B1 (pl) Sposób otrzymywania amoniowych cieczy jonowych z kationem pochodnym betainy i anionem nonanianowym oraz ich zastosowanie jako herbicydy
PL230786B1 (pl) Nowe 4-chloro-2- metylofenoksyoctany alkoksymetylo(2-hydroksyetylo) dietyloamoniowe i sposób ich wytwarzania oraz zastosowania jako herbicyd