PL242896B1 - Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące - Google Patents

Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące Download PDF

Info

Publication number
PL242896B1
PL242896B1 PL434306A PL43430620A PL242896B1 PL 242896 B1 PL242896 B1 PL 242896B1 PL 434306 A PL434306 A PL 434306A PL 43430620 A PL43430620 A PL 43430620A PL 242896 B1 PL242896 B1 PL 242896B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
bis
solvent
tryptophanate
anion
Prior art date
Application number
PL434306A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434306A1 (pl
Inventor
Juliusz Pernak
Daria Czuryszkiewicz
Wiktoria Kozłowska
Original Assignee
Politechnika Poznanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznanska filed Critical Politechnika Poznanska
Priority to PL434306A priority Critical patent/PL242896B1/pl
Publication of PL434306A1 publication Critical patent/PL434306A1/pl
Publication of PL242896B1 publication Critical patent/PL242896B1/pl

Links

Landscapes

  • Indole Compounds (AREA)

Abstract

Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem ʟ-tryptofanianowym o wzorze ogólnym 1, w którym A oznacza anion kwasu trans-cynamonowego o wzorze 4, albo kwasu migdałowego o wzorze 5, albo kwasu octowego o wzorze 6. Zgłoszenie obejmuje też sposób otrzymywania bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem ʟ-tryptofanianowym, który charakteryzuje się tym, że dibromek alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowy) o wzorze 2, poddaje się reakcji alkalizacji za pomocą żywicy jonowymiennej, albo wodorotlenku potasu, albo wodorotlenku sodu w stosunku molowym dibromku alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowego) do donoru jonów hydroksylowych 1:2, w rozpuszczalniku z grupy alkoholi krótkołańcuchowych: metanol albo etanol, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 minut do 10 godzin, po czym z rozpuszczalnika odsącza się żywicę jonowymienną z zaadsorbowanymi jonami bromkowymi albo powstałą sól nieorganiczną, po czym układ reagentów, po reakcji alkalizacji za pomocą wodorotlenku potasu albo wodorotlenku sodu schładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, następnie do otrzymanego wodorotlenku przy ciągłym mieszaniu dodaje się stechiometryczną ilość ʟ-tryptofanu o wzorze 3 oraz wybranego kwasu pochodzenia naturalnego, którym jest kwas trans-cynamonowy o wzorze 4, albo kwas migdałowy o wzorze 5, albo kwas octowy o wzorze 6 w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 do 40 minut, korzystnie 40 minut, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do otrzymanego produktu dodaje się bezwodnego acetonu albo 2-propanolu, dalej całość ochładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika odsącza się bromek potasu albo bromek sodu, a po odpędzeniu rozpuszczalnika produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 40 do 80°C, korzystnie 60°C. Przedmiotem zgłoszenia jest także zastosowanie ww. bis-amoniowych cieczy jonowych.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące.
W ostatnich latach odnotowuje się wzrost liczby projektów badawczych, których celem jest opracowanie tanich w produkcji, łatwo dostępnych, skutecznych oraz bezpiecznych dla środowiska naturalnego nowych związków, wykazujących aktywność powierzchniową o zastosowaniu jako środki myjące. Surfaktanty powszechnie stosowane w przemyśle i życiu codziennym mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne, w tym hydrosferę i organizmy wodne. Wskutek adsorpcji na powierzchni wody surfaktanty utrudniają przenikanie tlenu w głąb wód naturalnych, co wpływa na rozwój organizmów wodnych i samooczyszczanie się akwenów w procesach biodegradacji. Z tego względu istnieje, konieczność opracowania nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska związków aktywnych powierzchniowo.
Dużym zainteresowaniem w dziedzinie związków aktywnych powierzchniowo cieszą się amoniowe i bis-amoniowe ciecze jonowe. Ciecze jonowe (ang. ionic liquids, ILs) stanowią obszerną grupę związków o budowie jonowej, które charakteryzują się temperaturą topnienia niższą od 100°C. Ich unikalne właściwości można „zaprojektować” dobierając odpowiedni anion oraz kation. Daje to możliwość sterowania takimi właściwościami jak gęstość, temperatura topnienia, lepkość, mieszalność z rozpuszczalnikami lub aktywność powierzchniowa. Szczególnym przypadkiem omawianych ILs są bis-amoniowe ciecze jonowe, które posiadają w swojej strukturze dwa czwartorzędowe atomy azotu połączone ze sobą, tzw. mostkiem oraz dwóch łańcuchów alkilowych (zwanych „ogonami”) i dwóch grup hydrofilowych (zwanych „głowami”). Bis-amoniowe ILs ze względu na amfifilową budowę kationów często charakteryzują się niskim stężeniem micelizacji (CMC), wysoką skutecznością w obniżaniu napięcia powierzchniowego i dobrą zdolnością zwilżania powierzchni, przez co są opisywane w literaturze jako skuteczniejsze substancje o aktywności powierzchniowej w porównaniu do mono-amoniowych surfaktantów kationowych. Uznaje się, że bis-amoniowe ILs ze względu na możliwość doboru odpowiednich anionów, mogą wykazywać wysoką aktywność powierzchniową przy zachowaniu niskiej toksyczności oraz zwiększonej biozgodności.
Zastosowanie bis-amoniowych ILs może stanowić trafne rozwiązanie problemu toksycznych surfaktantów. Połączenie kationu bis-amoniowego z anionem L-tryptofanianowym i kwasu pochodzenia naturalnego może prowadzić do zredukowania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalnego, polepszenia biodegradowalności oraz biokompatybilności, przy zachowaniu wysokiej aktywności powierzchniowej.
Istotą wynalazku są bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym o wzorze ogólnym 1, w którym A oznacza anion kwasu trans -cynamonowego o wzorze 4, albo kwasu migdałowego o wzorze 5, albo kwasu octowego o wzorze 6.
Sposób ich otrzymywania polega na tym, że dibromek alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowy) o wzorze 2, poddaje się reakcji alkalizacji za pomocą żywicy jonowymiennej, albo wodorotlenku potasu, albo wodorotlenku sodu w stosunku molowym dibromku alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowego) do donoru jonów hydroksylowych 1:2, w rozpuszczalniku z grupy alkoholi krótkołańcuchowych: metanol albo etanol, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 minut do 10 godzin, po czym z rozpuszczalnika odsącza się żywicę jonowymienną z zaadsorbowanymi jonami bromkowymi albo powstałą sól nieorganiczną, po czym układ reagentów, po reakcji alkalizacji za pomocą wodorotlenku potasu albo wodorotlenku sodu schładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, następnie do otrzymanego wodorotlenku przy ciągłym mieszaniu dodaje się stechiometryczną ilość L-tryptofanu o wzorze 3 oraz wybranego kwasu pochodzenia naturalnego, którym jest kwas trans-cynamonowy o wzorze 4, albo kwas migdałowy o wzorze 5, albo kwas octowy o wzorze 6 w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 do 40 minut, korzystnie 40 minut, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do otrzymanego produktu dodaje się bezwodnego acetonu albo 2-propanolu, dalej całość ochładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika odsącza się bromek potasu albo bromek sodu, a po odpędzeniu rozpuszczalnika produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 40 do 80°C, korzystnie 60°C.
Zastosowanie bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem L-tryptofanianowym jako środki myjące.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty technicznoekonomiczne:
• w wyniku dwuetapowej reakcji otrzymano nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym z wydajnościami przekraczającymi 90%, • 11 z 12 syntezowanych związków charakteryzowało się temperaturą topnienia niższą od 100°C, są to nowe ciecze jonowe, • otrzymane bis-amoniowe ciecze jonowe charakteryzują się wysoką czystością, • syntezowane związki są dobrze rozpuszczalne w wodzie, metanolu, chloroformie i 2-propanolu, • otrzymane bis-amoniowe ciecze jonowe o mostku łączącym dwa czwartorzędowe atomy azotu w kationie o długości 8 atomów węgla lub większej zmniejszają napięcie powierzchniowe roztworów wodnych, mogą być zastosowane jako środki myjące.
Wynalazkiem są bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, których sposób otrzymywania ilustrują poniższe przykłady:
Przykład I trans-cynamonian L-tryptofanian heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [CINN][1,6][TRP]
W 30 cm3 metanolu przy ciągłym mieszaniu rozpuszczono 0,05 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu. Reakcję prowadzono w temperaturze 25°C przez 20 minut. Następnie układ reagentów schłodzono do temperatury 2°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej usunięto z układu za pomocą sączenia próżniowego. Do otrzymanego wodorotlenku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,05 mola kwasu trans -cynamonowego i 0,05 mola L-tryptofanu intensywnie mieszając w temperaturze 35°C przez 15 minut. Rozpuszczalnik odparowano na wyparce próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 20 cm3 bezwodnego acetonu, a następnie schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony bromek sodu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany trans -cynamonian L-tryptofanian heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy) suszono w temperaturze 40°C pod obniżonym ciśnieniem. Wydajność reakcji wynosiła 90%.
Strukturę otrzymanej soli potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,72-7,69 (d, 1H); 7,53-7,50 (d, 1H); 7,41-7,32 (m, 6H); 7,16 (s, 1H); 7,12-7,07 (t, 1H); 7,03-6,99 (t, 1H); 6,55-6,49 (d, 1H); 3,56-3,50 (q, 1H) 3,33-3,22 (m, 9H); 3,02-2,96 (m, 13H); 1,72-163 (m, 8H); 1,32-1,20 (m, 32H); 0,87-0,82 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,87 (1C); 175,19 (1C); 140,45 (1C); 138,19 (1C); 137,38 (1C); 130,03 (1C) 129,87 (1C); 129,13 (2C); 128,50 (3C); 127,17 (1C), 124,66 (1C); 122,43 (1C); 119,83 (1C); 119,77 (1C); 112,42 (1C); 65,46 (2C); 58,06 (1C); 51,16 (4C); 33,07 (3C); 30,64 (4C); 30,44 (4C) 30,30 (2C); 27,45 (2C); 26,82 (2C); 23,76 (2C); 23,61 (2C); 23,34 (2C); 14,54 (2C).
Czystość syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN:
Analiza elementarna CHN dla C50H84N4O4 (Mmol = 805,25g/mol): wartości obliczone (%): C = 74,58; H - 10,52; N = 6,96; wartości zmierzone (%): C = 74,32; H = 10,44; N = 6,80.
Przykład II trans-cynamonian L-tryptofanian oktylo- 1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [CINN][1,8][TRP]
W reaktorze wyposażonym w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,02 mola dibromku oktylo1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 30 cm3 metanolu. Przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 20°C do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku potasu, po 15 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odfiltrowano pod obniżonym ciśnieniem. Do roztworu wodorotlenku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,02 mola kwasu trans-cynamonowego i 0,02 mola L-tryptofanu, przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 30°C. Po czasie 30 minut odparowano rozpuszczalnik. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 30 cm3 bezwodnego 2-propanolu. Roztwór schłodzono do temperatury 4°C, a wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. 2-Propanol odparowano na wyparce rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany trans -cynamonian L-tryptofanian oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy) suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 50°C. Wydajność syntezy wyniosła 95%. Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopii NMR:
1NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,71-7,69 (d, 1H); 7,54-7,50 (d, 1H); 7,43-7,34 (m, 6H); 7,15 (s, 1H); 7,12-7,07 (t, 1H); 7,03-6,99 (t, 1H); 6,54-6,49 (d, 1H); 3,55-3,50 (q, 1H) 3,33-3,22 (m, 9H); 3,02-2,95 (m, 13H); 1,74-164 (m, 8H); 1,35-1,19 (m, 36H); 0,89-0,86 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,90 (1C); 175,21 (1C); 140,47 (1C); 138,17 (1C); 137,39 (1C); 130,05 (1C); 129,89 (1C); 129,15 (2C); 128,53 (3C); 127,14 (1C), 124,68 (1C); 122,42 (1C); 119,83 (1C); 119,75 (1C); 112,40 (1C); 65,45 (2C); 58,06 (1C); 51,18 (4C); 33,05 (3C); 30,66 (4C); 30,47 (4C); 30,32 (2C); 27,45 (2C); 26,81 (2C); 23,75 (2C); 23,61 (2C); 23,34 (2C); 14,56 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej:
Analiza elementarna CHN dla C52H88N4O4 (Mmol = 833,30 g/mol): wartości obliczone (%): C = 74,95; H = 10,64; N = 6,72; wartości zmierzone (%): C = 74,75; H = 10,42; N = 6,81.
Przykład III trans-cynamonian L-tryptofanian decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowego), skrót [CINN][1,10][TRP]
W kolbie umieszczono 0,03 mola dibromku decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowego), rozpuszczonego w 30 cm3 bezwodnego metanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano mieszaniu w temperaturze 25°C w czasie 5 godzin. Uzyskany wodorotlenek decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy) odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego i zobojętniono za pomocą 0,03 mola kwasu trans -cynamonowego i 0,03 mola L-tryptofanu. Reakcję prowadzono w temperaturze 25°C przez 40 minut, a następnie odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany trans-cynamonian L-tryptofanian decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy) wysuszono w 75°C w suszarce próżniowej. Wydajność reakcji wyniosła 92%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,70-7,68 (d, 1H); 7,55-7,50 (d, 1H); 7,43-7,34 (m, 6H); 7,17 (s, 1H); 7,14-7,08 (t, 1H); 7,06-6,99 (t, 1H); 6,54-6,49 (d, 1H); 3,54-3,49 (q, 1H) 3,33-3,20 (m, 9H); 3,02-2,95 (m, 13H); 1,72-164 (m, 8H); 1,36-1,18 (m, 40H); 0,88-0,86 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,87 (1C); 175,19 (1C); 140,46 (1C); 138,17 (1C); 137,38 (1C); 130,00 (1C) 129,92 (1C); 129,16 (2C); 128,53 (3C); 127,13 (1C), 124,68 (1C); 122,42 (1C); 119,86 (1C); 119,73 (1C); 112,40 (1C); 65,46 (2C); 58,06 (1C); 51,19 (4C); 33,05 (3C); 30,67 (4C); 30,50 (6C); 30,32 (2C); 27,47 (2C); 26,82 (2C); 23,74 (2C); 23,63 (2C); 23,34 (2C); 14,58 (2C).
Czystość syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN:
Analiza elementarna CHN dla C54H92N4O4 (Mmol = 861,35 g/mol): wartości obliczone (%): C = 75,30; H = 10,77; N = 6,50; wartości zmierzone (%): C = 75,11; H = 10,53; N = 6,32.
Pr zykład IV trans-cynamonian L-tryptofanian dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego), skrót [CINN][1,12][TRP]
W kolbie zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,04 mola, dibromku dodecylo1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 40 cm3 etanolu. Do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku potasu. Reakcję prowadzono w temperaturze 35°C. Po 15 minutach układ schłodzono do temperatury 7°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Do otrzymanego wodorotlenku dodano stechiometryczną ilość kwasu trans-cynamonowego i L-tryptofanu. Reakcję prowadzono przez 20 minut w temperaturze 40°C. Metanol usunięto za pomocą wyparki próżniowej. Uzyskany produkt poddano ługowaniu w 20 cm3 bezwodnego acetonu. Układ schłodzono do temperatury 8°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odfiltrowano, a rozpuszczalnik odparowano pod obniżonym ciśnieniem na wyparce rotacyjnej. Uzyskany trans-cynamonian L-tryptofanian dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowy), suszono w temperaturze 60°C pod obniżonym ciśnieniem. Produkt otrzymano z wydajnością 91%. Strukturę syntezowanej cieczy jonowej potwierdzono za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,70-7,69 (d, 1H); 7,54-7,50 (d, 1H); 7,43-7,34 (m, 6H); 7,15 (s, 1H); 7,13-7,08 (t, 1H); 7,05-6,99 (t, 1H); 6,54-6,49 (d, 1H); 3,54-3,49 (q, 1H) 3,33-3,21 (m, 9H); 3,02-2,93 (m, 13H); 1,72-164 (m, 8H); 1,36-1,15 (m, 44H); 0,89-0,86 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,88 (1C); 175,17 (1C); 140,44 (1C); 138,15 (1C); 137,39 (1C); 130,03 (1C) 129,96 (1C); 129,16 (2C); 128,52 (3C); 127,13 (1C), 124,67 (1C); 122,41 (1C); 119,86 (1C); 119,71 (1C); 112,42 (1C); 65,46 (2C); 58,06 (1C); 51,21 (4C); 33,07 (3C); 30,69 (4C); 30,52 (10C); 30,32 (2C); 27,48 (2C); 26,83 (2C); 23,74 (2C); 23,64 (2C); 23,34 (2C); 14,59 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanego trans -cynamonianu tryptofanianu dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego):
Analiza elementarna CHN dla C56H96N4O4 (Mmol = 889,41 g/mol): wartości obliczone (%): C = 75,63; H = 10,88; N = 6,30; wartości zmierzone (%): C = 75,43; H = 10,66; N = 6,05.
Przykład V
Migdalan L-tryptofanian heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [MAN][1,6][TRP]
W 40 cm3 etanolu rozpuszczono 0,03 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 25°C dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu, po 30 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 4°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odsączono pod obniżonym ciśnieniem. Do otrzymanego wodorotlenku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,03 mola kwasu migdałowego oraz 0,03 mola L-tryptofanu. Układ reagentów mieszano w temperaturze w 50°C przez 30 minut. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą bezwodnego acetonu. Mieszaninę schłodzono do temperatury 10°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. Rozpuszczalnik odparowano za pomocą wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 65°C. Produkt otrzymano z wydajnością 98%.
Analiza widm protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego potwierdziła strukturę produktu:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,73-7,69 (d, 1H); 7,42-7,32 (m, 6H); 7,15 (s, 1H); 7,12-7,08 (t, 1H); 7,03-6,99 (t, 1H); 5,37 (s, 1H); 3,56-3,50 (q, 1H) 3,33-3,23 (m, 9H); 3,02-2,96 (m, 13H); 1,72-1,65 (m, 8H); 1,32-1,21 (m, 32H); 0,87-0,84 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,88 (1C); 176,82 (1C); 140,24 (1C); 137,38 (1C); 130,06 (1C); 127,51 (2C); 127,15 (1C); 126,49 (2C); 126,33 (1C); 124,68 (1C); 124,43 (1C); 122,45 (1C); 119,83 (1C); 119,76 (1C); 112,42 (1C); 65,46 (2C); 58,08 (1C); 51,14 (4C); 33,09 (3C); 30,64 (4C); 30,46 (4C); 30,32 (2C); 27,45 (2C); 26,82 (2C); 23,79 (2C); 23,61 (2C); 23,35 (2C); 14,53 (2C).
Czystość otrzymanego związku potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN:
Analiza elementarna CHN dla C49H84N4O4 (Mmol = 793,24 g/mol): wartości obliczone (%): C = 74,19; H = 10,67; N = 7,06; wartości zmierzone (%): C = 74,38; H = 10,87; N = 6,89.
Przykład VI
Migdalan L-tryptofanian oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [MAN][1,8][TRP]
W 30 cm3 metanolu przy ciągłym mieszaniu rozpuszczono 0,02 mola dibromku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku potasu. Reakcję prowadzono w temperaturze 45°C przez 20 minut. Następnie układ reagentów schłodzono do temperatury 10°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej usunięto z układu za pomocą sączenia próżniowego. Do otrzymanego wodorotlenku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano stechiometryczną ilość kwasu migdałowego oraz L-tryptofanu, intensywnie mieszając w temperaturze 25°C przez 15 minut. Rozpuszczalnik odparowano na wyparce próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 20 cm3 bezwodnego 2-propanolu, a następnie schłodzono do temperatury 6°C. Wytrącony bromek potasu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany migdalan L-tryptofanian oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy), suszono w temperaturze 70°C pod obniżonym ciśnieniem. Wydajność reakcji wyniosła 95%.
Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopowej NMR:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,71-7,69 (d, 1H); 7,43-7,33 (m, 6H); 7,17 (s, 1H); 7,11-7,07 (t, 1H); 7,03-6,98 (t, 1H); 5,39 (s, 1H); 3,56-3,49 (q, 1H) 3,33-3,21 (m, 9H); 3,02-2,97 (m, 13H); 1,74-1,67 (m, 8H); 1,35-1,21 (m, 36H); 0,89-0,87 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,86 (1C); 176,80 (1C); 140,26 (1C); 137,39; (1C); 130,09 (1C); 127,49 (2C); 127,16 (1C); 126,48 (2C); 126,33 (1C); 124,69 (1C); 124,43 (1C); 122,43 (1C); 119,85 (1C); 119,74 (1C); 112,42 (1C); 65,48 (2C); 58,10 (1C); 51,12 (4C); 33,11 (3C); 30,65 (4C); 30,48 (6C); 30,32 (2C); 27,48 (2C); 26,80 (2C); 23,79 (2C); 23,64 (2C); 23,34 (2C); 14,52 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej:
Analiza elementarna CHN dla C51H88N4O4 (Mmol = 793,24 g/mol): wartości obliczone (%):
C - 74,59; H = 10,80; N = 6,82; wartości zmierzone (%): C = 74,39; H = 10,93; N = 6,59.
Przykład VII
Migdalan L-tryptofanian decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [MAN][1,10][TRP]
W kolbie umieszczono 0,04 mola dibromku decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 30 cm3 bezwodnego metanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano mieszaniu w temperaturze 25°C w czasie 7 godzin. Uzyskany wodorotlenek decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy) odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego i poddano zobojętnieniu za pomocą 0,04 mola kwasu migdałowego i 0,04 mola L-tryptofanu. Reakcję prowadzono w temperaturze 30°C przez 20 minut, a następnie odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany migdalan L-tryptofanian decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy) wysuszono w 75°C w suszarce próżniowej. Otrzymano produkt z wydajnością 97%.
Strukturę syntezowanego migdalanu L-tryptofanianu decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowego) potwierdzono za pomocą widma 1H i 13C NMR:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,70-7,68 (d, 1H); 7,42-7,33 (m, 6H); 7,15 (s, 1H); 7,13-7,09 (t, 1H); 7,03-6,97 (t, 1H); 5,42 (s, 1H); 3,56-3,48 (q, 1H) 3,33-3,24 (m, 9H); 3,05-2,99 (m, 13H); 1,74-1,69 (m, 8H); 1,35-1,19 (m, 40H); 0,89-0,86 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,84 (1C); 176,82 (1C); 140,26 (1C); 137,40 (1C); 130,11 (1C); 127,48 (2C); 127,17 (1C); 126,49 (2C); 126,36 (1C); 124,67 (1C); 124,45 (1C); 122,40 (1C); 119,87 (1C); 119,72 (1C); 112,44 (1C); 65,49 (2C); 58,11 (1C); 51,12 (4C); 33,10 (3C); 30,62 (4C); 30,50 (8C); 30,34 (2C); 27,42 (2C); 26,80 (2C); 23,77 (2C); 23,62 (2C); 23,32 (2C); 14,54 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej:
Analiza elementarna CHN dla C53H92N4O4 (Mmol = 793,24 g/mol): wartości obliczone (%): C = 74,95; H = 10,92; N = 6,60; wartości zmierzone (%): C = 74,65; H = 10,74; N = 6,35.
Przykład VIII
Migdalan L-tryptofanian dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [MAN][1,12][TRP]
W reaktorze przy ciągłym mieszaniu w środowisku etanolowym rozpuszczono 0,05 mola dibromku dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do układu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu, intensywnie mieszając przez 30 minut w temperaturze 50°C. Roztwór schłodzono do temperatury 8°C. Osad bromku sodu odfiltrowano próżniowo. Do otrzymanego wodorotlenku dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,03 mola kwasu migdałowego i 0,03 mola L-tryptofanu przy intensywnym mieszaniu przez 20 minut w temperaturze 45°C, a następnie odparowano rozpuszczalnik. Otrzymany produkt poddano oczyszczaniu za pomocą bezwodnego acetonu, a następnie schłodzono do temperatury 2°C. Osad soli nieorganicznej usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Otrzymany migdalan L-tryptofanian dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowy) suszono pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze 80°C. Wydajność reakcji wyniosła 96%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą widma protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,71-7,68 (d, 1H); 7,42-7,35 (m, 6H); 7,16 (s, 1H); 7,11-7,8 (t, 1H); 7,03-6,97 (t, 1H); 5,44 (s, 1H); 3,55-3,49 (q, 1H) 3,33-3,26 (m, 9H); 3,05-2,97 (m, 13H); 1,74-1,69 (m, 8H); 1,35-1,17 (m, 44H); 0,88-0,85 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,80 (1C); 176,83 (1C); 140,25 (1C); 137,42 (1C); 130,13 (1C); 127,46 (2C); 127,15 (1C); 126,48 (2C); 126,36 (1C); 124,66 (1C); 124,45 (1C); 122,40 (1C); 119,88 (1C); 119,72 (1C); 112,46 (1C); 65,49 (2C); 58,13 (1C); 51,15 (4C); 33,12 (3C); 30,60 (4C); 30,52 (10C); 30,32 (2C); 27,42 (2C); 26,78 (2C); 23,79 (2C); 23,64 (2C); 23,31 (2C); 14,56 (2C).
Czystość syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN:
Analiza elementarna CHN dla C55H96N4O4 (Mmol = 793,24 g/mol): wartości obliczone (%): C = 75,29; H = 11,03; N = 6,39; wartości zmierzone (%): C = 75,08; H = 10,26; N = 6,57.
Przykład IX
Octan L-tryptofanian heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [ACET][1,6][TRP]
W 30 cm3 metanolu przy ciągłym mieszaniu rozpuszczono 0,05 mola dibromku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu. Reak cję prowadzono w temperaturze 25°C przez 20 minut. Następnie układ reagentów schłodzono do temperatury 2°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej usunięto z układu za pomocą sączenia próżniowego. Do otrzymanego wodorotlenku heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano stechiometryczną ilość kwasu octowego i L-tryptofanu, intensywnie mieszając w temperaturze 35°C przez 40 minut. Rozpuszczalnik odparowano na wyparce próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą 20 cm3 bezwodnego 2-propanolu, a następnie schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony bromek sodu usunięto za pomocą filtracji próżniowej. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany octan L-tryptofanian heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowy) suszono w temperaturze 40°C pod obniżonym ciśnieniem.
Wydajność reakcji wyniosła 98%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego: 1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,72-7,69 (d, 1H); 7,38-7,36 (d, 1H); 7,17 (s, 1H); 7,13-7,08 (t, 1H); 7,03-6,99 (t, 1H); 3,56-3,50 (q, 1H) 3,34-3,25 (m, 9H); 3,02-2,97 (m, 13H); 2,38 (s, 3H); 1,72-165 (m, 8H); 1,32-1,20 (m, 32H); 0,87-0,84 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,85 (1C); 180,46 (1C); 127,16 (1C), 124,67 (1C); 122,45 (1C); 119,84 (1C); 119,78 (1C); 112,41 (1C); 65,47 (2C); 58,08 (1C); 51,14 (4C); 33,07 (3C); 30,66 (4C); 30,42 (4C); 30,29 (2C); 27,43 (2C); 26,81 (2C); 23,76 (2C); 23,74 (1C); 23,63 (2C); 23,35 (2C);
14,54 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanego octanu tryptofanianu heksylo-1,6-bis-(decylodimetyloamoniowego):
Analiza elementarna CHN dla C43H80N4O4 (Mmol = 717,14 g/mol): wartości obliczone (%): C = 72,02; H = 11,24; n = 7,81; wartości zmierzone (%): C = 71,76; H = 11,00; N = 7,98.
Przykład X
Octan L-tryptofanian oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [ACET][1,8][TPR]
W 60 cm3 etanolu rozpuszczono 0,06 mola dibromku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 30°C dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku potasu, po 30 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 3°C. Wytrącony osad bromku potasu odsączono pod obniżonym ciśnieniem. Do otrzymanego wodorotlenku oktylo-1,8-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,05 mola kwasu octowego oraz 0,05 mola L-tryptofanu. Układ reagentów mieszano w temperaturze w 30°C przez 40 minut. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą bezwodnego 2-propanolu. Mieszaninę schłodzono do temperatury 5°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. Rozpuszczalnik odparowano za pomocą wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 60°C. Wydajność syntezy wyniosła 95%. Strukturę syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą techniki spektroskopowej: 1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,71-7,69 (d, 1H); 7,39-7,36 (d, 1H); 7,16 (s, 1H); 7,12-7,08 (t, 1H); 7,02-6,98 (t, 1H); 3,56-3,50 (q, 1H) 3,34-3,27 (m, 9H); 3,02-2,96 (m, 13H); 2,38 (s, 3H); 1,70-163 (m, 8H); 1,33-1,20 (m, 36H); 0,87-0,85 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,87 (1C); 180,48 (1C); 127,18 (1C), 124,69 (1C); 122,45 (1C); 119,87 (1C); 119,79 (1C); 112,40 (1C); 65,44 (2C); 58,06 (1C); 51,14 (4C); 33,07 (3C); 30,64 (4C); 30,40 (6C) 30,31 (2C); 27,43 (2C); 26,82 (2C); 23,76 (2C); 23,73 (1C); 23,64 (2C); 23,34(2C);
14,55 (2C).
Czystość syntezowanego produktu potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN:
Analiza elementarna CHN dla C45H84N4O4 (Mmol = 745,19 g/mol): wartości obliczone (%): C = 72,53; H = 11,36; N = 7,52; wartości zmierzone (%): C = 72,37; H = 11,04; N = 7,76.
Przykład XI
Octan L-tryptofanian decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [ACET][1,10] [TPR]
W kolbie wyposażonej w mieszadło magnetyczne umieszczono 0,07 mola dibromku decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowego) rozpuszczonego w 40 cm3 etanolu oraz stechiometryczną ilość żywicy jonowymiennej. Mieszaninę reakcyjną poddano intensywnemu mieszaniu w temperaturze 20°C przez 10 godzin. Uzyskany wodorotlenek decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowy) odfiltrowano z żywicy za pomocą sączenia próżniowego. Do roztworu dodano 0,07 mola kwasu octowego i 0,07 mola
L-tryptofanu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 20°C. Po okresie 30 minut odparowano rozpuszczalnik za pomocą wyparki próżniowej. Otrzymany produkt suszono w temperaturze 45°C pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymano produkt z wydajnością 94%.
Strukturę cieczy jonowej potwierdzono przy użyciu spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego: 1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,71-7,69 (d, 1H); 7,38-7,36 (d, 1H); 7,17 (s, 1H); 7,11-7,8 (t, 1H); 7,01-6,97 (t, 1H); 3,55-3,50 (q, 1H) 3,34-3,28 (m, 9H); 3,02-2,97 (m, 13H); 2,39 (s, 3H); 1,70-1,64 (m, 8H); 1,32-1,19 (m, 40H); 0,88-0,85 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,89 (1C); 180,47 (1C); 127,19 (1C), 124,68 (1C); 122,45 (1C); 119,88 (1C); 119,77 (1C); 112,42 (1C); 65,44 (2C); 58,07 (1C); 51,15 (4C); 33,09 (3C); 30,62 (4C); 30,43 (SC) 30,31 (2C); 27,42 (2C); 26,81 (2C); 23,76 (2C); 23,74 (1C); 23,63 (2C); 23,34 (2C);
14,56 (2C).
Czystość otrzymanego octanu L-tryptofanianu decylo-1,10-bis-(decylodimetyloamoniowego) potwierdzono za pomocą analizy elementarnej CHN:
Analiza elementarna CHN dla C47H88N4O4 (Mmol = 773,25 g/mol): wartości obliczone (%): C = 73,01; H = 11,47; N = 7,25; wartości zmierzone (%): C = 72,75; H = 11,20; N = 7,00.
Przykład XII
Octan L-tryptofanian dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowy), skrót [ACET][1,12][TRP]
W 50 cm3 metanolu rozpuszczono 0,06 mola dibromku dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego). Do roztworu przy intensywnym mieszaniu w temperaturze 35°C dodano stechiometryczną ilość wodorotlenku sodu, po 40 minutach układ reagentów schłodzono do temperatury 4°C. Wytrącony osad soli nieorganicznej odsączono w warunkach obniżonego ciśnienia. Do otrzymanego wodorotlenku dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego) dodano 0,06 mola kwasu octowego oraz 0,06 mola L-tryptofanu. Układ reagentów mieszano w temperaturze w 35°C przez 40 minut. Rozpuszczalnik usunięto przy użyciu wyparki próżniowej. Otrzymany produkt poddano ługowaniu za pomocą bezwodnego acetonu. Roztwór schłodzono do temperatury 9°C. Wytrącony osad bromku potasu usunięto za pomocą sączenia próżniowego. Rozpuszczalnik odparowano za pomocą wyparki rotacyjnej pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymany produkt suszono w suszarce próżniowej w temperaturze 60°C. Wydajność reakcji wyniosła 93%.
Analiza widm protonowego i węglowego magnetycznego rezonansu jądrowego potwierdziła strukturę produktu:
1H NMR (300 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 7,72-7,70 (d, 1H); 7,39-7,36 (d, 1H); 7,16 (s, 1H); 7,10-7,8 (t, 1H); 7,01-6,98 (t, 1H); 3,56-3,51 (q, 1H) 3,34-3,29 (m, 9H); 3,02-2,98 (m, 13H); 2,40 (s, 3H); 1,70-1,66 (m, 8H); 1,35-1,19 (m, 44H); 0,87-0,84 (m, 6H).
13C NMR (75 MHz, CD3OD) δ [ppm] = 181,90 (1C); 180,46 (1C); 127,17 (1C), 124,69 (1C); 122,46 (1C); 119,89 (1C); 119,75 (1C); 112,43 (1C); 65,42 (2C); 58,09 (1C); 51,17 (4C); 33,07 (3C); 30,63 (4C); 30,46 (10C) 30,32 (2C); 27,44 (2C); 26,82 (2C); 23,78 (2C); 23,75 (1C); 23,64 (2C); 23,34 (2C); 14,57 (2C).
Za pomocą analizy elementarnej CHN potwierdzono czystość otrzymanej cieczy jonowej:
Analiza elementarna CHN dla C49H92N4O4 (Mmol = 773,25 g/mol): wartości obliczone (%): C = 73,45; H = 11,57; N = 6,99; wartości zmierzone (%): C = 73,33; H = 11,78; N = 6,68.
W tabeli 1 przedstawiono rozpuszczalność otrzymanych bis-amoniowych cieczy jonowych w wodzie i wybranych rozpuszczalnikach organicznych.
PL 242896 Β1
Tabela 1
Ciecz jonowa Woda Metanol DMSO Acetonitryl Aceton 2-Propanol r. -----> Octan etylu 1 Chloroform Toluen Heksan
[CINN][1,6][TRP] + + + + + +
[CINN][1,8][TRP] + + + + + +
[CINIM][1,1O][TRP] + + + ·— + + +
[CINN][1,12][TRP] + + + + + +
[MAN][1,6][TRP] + + + + + +
{MAN][1,8][TRPJ + + + + + +
[MAN][l,10j[TRP] + + + + + +
[MAN][1,12][TRP] + + + + + +
[ACETj[l,6][TRP] + + + + + +
[ACET|[1,SJ[TRP] + + + + + +
(ACETj[l,10][TRP] + + + + + +
[ACET][1,12][TRP] + + + + + +
Legenda: — nierozpuszczalne (<20 g/dm3), + - dobrze rozpuszczalne (>100 g/dm3)
Przykład zastosowania:
Metodą wiszącej kropli oznaczono skuteczność obniżania napięcia powierzchniowego dla transcynamonianu, L-tryptofanianu dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego). Przy stężeniu 0,001 mol/dm3 w roztworze wodnym efektywność adsorpcji wyniosła 31,38 mN/m. Wysoka aktywność powierzchniowa warunkuje zastosowanie preparatu w postaci roztworu wodnego trans-cynamonianu, L-tryptofanianu dodecylo-1,12-bis-(decylodimetyloamoniowego) o stężeniu 3%, który zastosowano jako środek myjący do powierzchni szkła lub tworzywa sztucznego. W tym celu zabrudzone powierzchnie szklane i z tworzywa sztucznego spryskano roztworem wodnym cieczy jonowej z odległości od 20 do 40 cm. Naniesienie preparatu wynosiło 5 cm3/m2. Po czasie wynoszącym około 15 sekund od wykonania czynności spryskiwania, roztwór cieczy jonowej wraz z rozpuszczonymi zabrudzeniami usunięto z powierzchni. Stwierdzono, że powierzchnie szklane i z tworzywa sztucznego po zastosowaniu preparatu były czyste, pozbawione zacieków i tłustych zanieczyszczeń organicznych, co wskazuje na właściwości myjące bis-amoniowej cieczy jonowej w roztworze wodnym.

Claims (4)

1. Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym o wzorze ogólnym 1, w którym A oznacza anion kwasu frans-cynamonowego o wzorze 4, albo kwasu migdałowego o wzorze 5, albo kwasu octowego o wzorze 6.
2. Sposób otrzymywania bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem L-tryptofanianowym określonych zastrzeżeniem 1, znamienny tym, że dibromek alkilo-1,X-bis-(decylodimetyloamoniowy) o wzorze 2, poddaje się reakcji alkalizacji za pomocą żywicy jonowymiennej, albo wo dorotlenku potasu, albo wodorotlenku sodu w stosunku molowym dibromku alkilo-1 ,X-bis-(decylodimetyloamoniowego) do donoru jonów hydroksylowych 1:2, w rozpuszczalniku z grupy alkoholi krótkołańcuchowych: metanol albo etanol, w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 minut do 10 godzin, po czym z rozpuszczalnika odsącza się żywicę jonowymienną z zaadsorbowanymi jonami bromkowymi albo powstałą sól nieorganiczną, po czym układ reagentów, po reakcji alkalizacji za pomocą wodorotlenku potasu albo wodorotlenku sodu schładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, następnie do otrzymanego wodorotlenku przy ciągłym mieszaniu dodaje się stechiometryczną ilość L-tryptofanu o wzorze 3 oraz wybranego kwasu pochodzenia naturalnego, którym jest kwas trans-cynamonowy o wzorze 4, albo kwas migdałowy o wzorze 5, albo kwas octowy o wzorze 6 w temperaturze od 20 do 50°C, korzystnie 25°C, w czasie od 15 do 40 minut, korzystnie 40 minut, po czym odparowuje się rozpuszczalnik, a do otrzymanego produktu dodaje się bezwodnego acetonu albo 2-propanolu, dalej całość ochładza się do temperatury od 2 do 10°C, korzystnie 2°C, po czym z rozpuszczalnika odsącza się bromek potasu albo bromek sodu, a po odpędzeniu rozpuszczalnika produkt suszy się pod obniżonym ciśnieniem w temperaturze od 40 do 80°C, korzystnie 60°C.
3. Zastosowanie bis-amoniowych cieczy jonowych z anionem L-tryptofanianowym o wzorze ogólnym 1, którym A oznacza anion kwasu trans -cynamonowego o wzorze 4, albo kwasu migdałowego o wzorze 5, albo kwasu octowego o wzorze 6, jako środki myjące.
4. Zastosowanie według zastrzeżenia 3, znamienne tym, że bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym stosuje się w postaci roztworu wodnego o stężeniu od 2 do 8%, korzystnie 5%.
PL434306A 2020-06-15 2020-06-15 Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące PL242896B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434306A PL242896B1 (pl) 2020-06-15 2020-06-15 Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434306A PL242896B1 (pl) 2020-06-15 2020-06-15 Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434306A1 PL434306A1 (pl) 2021-12-20
PL242896B1 true PL242896B1 (pl) 2023-05-15

Family

ID=80001796

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434306A PL242896B1 (pl) 2020-06-15 2020-06-15 Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242896B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL434306A1 (pl) 2021-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5648815B2 (ja) 3,7−ジアザ−ビシクロ[3.3.1]ノナン−金属錯体の製造方法
PL242896B1 (pl) Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem L-tryptofanianowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjące
CA1289963C (en) All-cis-1,3,5-triamino-2,4,6-cyclohexanetriol derivatives, their use, processes for their preparation and pharmaceutical preparations containing them
PL240767B1 (pl) Indolilo-3-maślany alkilo(2-hydroksyetylo)dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako ukorzeniacze
JPS62249958A (ja) オキサミド誘導体の製法
PL242407B1 (pl) Nowe bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem syryngonianowym i 3,6-dichloro-2-metoksybenozoesanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL244948B1 (pl) Ciecze jonowe z kationem alkilo-1,ω-bis(tributylo(karboksymetylo) amoniowym) oraz anionami L-proliny lub L-histydyny, sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako środki do czyszczenia przemysłowego
Sharif et al. Preparation and Antibacterial Activity of Mixed Ligand Complexes of Co (II), Ni (II), Cu (II) and Cd (II) Derived from 1‐Phenylazo‐2‐naphthol and Salicylaldehyde
US10723694B2 (en) Propargyl-functionalized macrocyclic compounds
CN101475493B (zh) 有机阴阳离子对的制备方法
PL243364B1 (pl) Bis-amoniowe ciecze jonowe z anionem indolilo-3-masłowym i 2-metylo-4-chlorofenoksyoctanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki zwalczające miętę polną
PL231472B1 (pl) Bromki 1-alkilochininy, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako antyelektrostatyki
PL223201B1 (pl) Metyloimidazoliowe ciecze jonowe z anionem teofiliniowym oraz sposób ich wytwarzania
PL233922B1 (pl) Sposób otrzymywania cieczy jonowych z anionem askorbinianowym
PL242809B1 (pl) Sposób otrzymywania dibromku alkilo-1,ω-bis(tributyloamoniowego)
PL236743B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkilo[2-(2-hydroksyetoksy) etylo]dimetyloamoniowe, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydy
PL233516B1 (pl) Protonowe ciecze jonowe z kationem 1-metylo-4-piperydoniowym i anionami pochodzącymi od alifatycznych kwasów karboksylowych, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako środki myjąco-dezynfekujące
PL223202B1 (pl) Cykloheksylodimetyloamoniowe ciecze jonowe z anionem teofiliniowym oraz sposób ich wytwarzania
FI89715C (fi) Foerfarande foer framstaellning av cefalosporinderivat med foerbaettrade foermakokinetiska egenskaper
CN108697090B (zh) 制备螯合剂的方法
PL240672B1 (pl) Bisamoniowe sole z anionem tryptofanianowym i 2-metylo- -4-chlorofenoksyoctanowym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie jako herbicydów
PL241363B1 (pl) Ciecze jonowe zawierające kation alkilobetainianu alkilu i anion jodosulfuronu oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie
PL223076B1 (pl) 4-Chloro-2-metylofenoksyoctany alkilocykloheksylodimetyloamoniowe oraz sposób ich otrzymywania
PL229878B1 (pl) Alkoksymetylodi(2-hydroksyetylo)metyloamoniowe ciecze jonowe z anionem mleczanowym oraz sposób ich otrzymywania
PL223414B1 (pl) Diamoniowe herbicydowe ciecze jonowe z kationem 3-oksopentametyleno-(1,5)-bis(dimetyloalkiloamoniowym) oraz sposób ich otrzymywania