PL205089B1 - Wojskowy system do szybkiego wznoszenia mostów - Google Patents

Wojskowy system do szybkiego wznoszenia mostów

Info

Publication number
PL205089B1
PL205089B1 PL354190A PL35419002A PL205089B1 PL 205089 B1 PL205089 B1 PL 205089B1 PL 354190 A PL354190 A PL 354190A PL 35419002 A PL35419002 A PL 35419002A PL 205089 B1 PL205089 B1 PL 205089B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydraulic
ramps
transport
folding
support
Prior art date
Application number
PL354190A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354190A1 (en
Inventor
Klaus Eberl
Werner Fraundorfer
Original Assignee
Gen Dynamics Santa Barbara Sis
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gen Dynamics Santa Barbara Sis filed Critical Gen Dynamics Santa Barbara Sis
Publication of PL354190A1 publication Critical patent/PL354190A1/xx
Publication of PL205089B1 publication Critical patent/PL205089B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01DCONSTRUCTION OF BRIDGES, ELEVATED ROADWAYS OR VIADUCTS; ASSEMBLY OF BRIDGES
    • E01D15/00Movable or portable bridges; Floating bridges
    • E01D15/12Portable or sectional bridges
    • E01D15/127Portable or sectional bridges combined with ground-supported vehicles for the transport, handling or placing of such bridges or of sections thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)
  • Liquid Developers In Electrophotography (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)

Abstract

Wojskowy system szybkiego wznoszenia mostów w postaci dobudówki bez podpór transportowany za pomocą statków powietrznych, pojazdów szynowych, wodnych środków transportowych i/lub pojazdów lądowych zasadniczo obejmuje most (100) z dwoma dźwigarami koleinowymi, które są połączone za pomocą łącznika i układu mechanicznego do przesuwania (130). Każdy dźwigar koleinowy składa się z dwóch równoległych pochylni (111, 112, 121, 122) i części nośnej (131, 141), przy czym na pochylniach (111, 112, 121, 122) z przodu i z tyłu jest zamontowana rura poprzeczna (113, 123). Na dźwigarze przesuwającym (131, 141) jest umieszczony palec napędzający po prawej i po lewej stronie oraz z przodu i z tyłu są umieszczone belki poprzeczne (132, 142), które wchodzą w rurę poprzeczną (113, 123) i powierzchnie toczne (133, 143) krążków nośnych urządzenia do rozkładania, które jest zamontowane na pojeździe transportowym. Urządzenie do rozkładania obejmuje przenośnik poprzeczny, krążki nośne dla pochylni (111, 122) i elementy zabierające, które współdziałają z pochylniami (111, 112) oraz hydrauliczny cylinder rozsuwający służący do wsuwania i wysuwania się teleskopowego pochylni (111, 112, 121, 122).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są wojskowe systemy do szybkiego wznoszenia mostów w postaci dobudówki bez podpór transportowane za pomocą statków powietrznych, pojazdów szynowych, wodnych środków transportowych i/lub pojazdów lądowych.
Takie systemy do szybkiego wznoszenia mostów są stosowane w wielu armiach od dziesięcioleci. Mosty o dużej rozpiętości wynoszącej ponad 20 m znane są pod nazwą „Biber” i „Leguan” (porównaj z niemieckimi opisami patentowymi nr DE 44 34 027 C, nr DE 41 23 092 A, europejskim opisem patentowym nr EP 0 374 019 A i amerykańskim opisem patentowym nr US 5 042 102).
Mosty o mniejszej rozpiętości mogą być także transportowane i rozkładane przy użyciu samochodów ciężarowych (porównaj z amerykańskim opisem patentowym nr US 2 556 175, niemieckim opisem patentowym nr DE 39 32 742 C, europejskimi opisami patentowymi nr EP 0 391 149 B i EP 0 407 235 A lub z niemieckim opisem patentowym nr DE 40 09354 A).
W tych wszystkich rozkładanych mostach w postaci dobudówki bez podpór tym częściom, które są niezbędne w procesie rozkładania poświęca się szczególną uwagę. Układ mechaniczny musi być zaprojektowany w ten sposób, że może on przejmować siły występujące w dobudówce bez podpór, tak że most może być przesuwany bez zakleszczania się i skośnego ustawienia i że nie występują przedwczesne zużycia. W tym celu pojazdy do rozkładania mostów mają pary krążków nośnych, które współdziałają z odpowiednimi powierzchniami tocznymi na moście i które umożliwiają przesuwanie mostu. Ponadto są umieszczone silniki i przekładnie, które most wprawiają w ruch. Wreszcie na pojazdach transportowych i do rozkładania są umieszczone urządzenia, które umożliwiają połączenie mostu rozłożonego na czas transportu.
W niemieckim opisie patentowym nr DE 40 09 354 A ujawniono system rozkł adania dla rozkł adanego mostu koleinowego z dźwigarem dobudówki umieszczonym między dźwigarami koleinowymi składający się zasadniczo z pojazdu do rozkładania, ramy przesuwnej, ramienia do rozkładania oraz ramienia pomocniczego. Poszczególne części mostu są łączone podczas montażu. Ponadto dwa odcinki dźwigarów koleinowych należące do każdego odcinka mostu i odcinek dźwigara dobudówki składający się z dwóch połówek są przesuwne w kierunku poprzecznym. Podczas transportu są one zsuwane, przy montażu zaś rozsuwane. Dźwigary koleinowe i dźwigary dobudówki mają przekroje w kształ cie litery U z pionowymi sł upkami ramy i znajdują cymi się na górze ryglami ramy. Rygle ramy w przekroju dź wigara ramy dobudówki i belki poprzeczne są wyjmowane. Alternatywnie rygle ramy w dźwigarze dobudówki i belki poprzeczne posiadają dwa przeguby końcowe i przegub środkowy z możliwością zablokowania (patrz opis EP 0 391 149) i wówczas są składane na czas transportu. W przypadku takiego mostu jest moż liwe zmniejszenie tak zwanego profilu transportowego pojazdu i mostu. Jednak ujawniona konstrukcja nadal jest bardzo kosztowna, co jest niezadowalające.
Celem wynalazku jest opracowanie systemu do szybkiego wznoszenia mostów wspomnianego na wstępie rodzaju, który ma znacznie prostszą konstrukcję i przede wszystkim może być przeniesiony w inne miejsce nie tylko za pomocą szczególnie dostosowanego pojazdu do rozkładania, lecz również za pomocą praktycznie wszystkich pojazdów lądowych z wyposażeniem do napędu palet.
Cel ten zrealizowany został za pomocą wojskowego systemu do szybkiego wznoszenia mostów w postaci dobudówki bez podpór, transportowanego za pomocą statków powietrznych, pojazdów szynowych, wodnych środków transportowych i/lub pojazdów lądowych, zasadniczo obejmującego most składający się z dwóch dźwigarów koleinowych, które są połączone za pomocą łącznika i układu mechanicznego do rozkładania i urządzenia do rozkładania, które jest kompatybilne z układem mechanicznym do rozkładania z instalacją hydrauliczną, napędem linowym i elektronicznym urządzeniem sterującym i dźwigara przesuwającego, przy czym każdy dźwigar koleinowy składa się z dwóch równoległych pochylni i części nośnej, który charakteryzuje się tym, że na pochylniach z przodu i z tyłu jest zamontowana rura poprzeczna, na dźwigarze przesuwającym jest umieszczony palec napędzający, po prawej i po lewej stronie oraz z przodu i z tyłu są umieszczone belki poprzeczne, które wchodzą w rurę poprzeczną i powierzchnie toczne kr ążków nośnych urządzenia do rozkładania, urządzenie do rozkładania obejmuje przenośnik poprzeczny z rurą teleskopową na płytach ślizgowych, krążki nośne dla pochylni na rurze teleskopowej i elementy zabierające obok krążków transportujących, które współdziałają z pochylniami i hydrauliczny cylinder rozsuwający służący do wsuwania i wysuwania rury teleskopowej i pochylni
Dzięki tej konstrukcji most do szybkiej budowy przy małych i średnich długościach mostów nadaje się do taktycznego użytku bez prac przygotowawczych na brzegu. Dzięki zainstalowaniu elektronicznego
PL 205 089 B1 sterowania może on być rozłożony przez dwóch żołnierzy najwyżej w ciągu 10 minut. Także ze składaniem można uporać się w tym samym czasie.
Transport może nastąpić za pomocą wszystkich pojazdów o dostatecznej zdolności przewozowej, to znaczy również za pomocą statków powietrznych, pojazdów szynowych lub wodnych środków transportowych.
Według wynalazku most w postaci dobudówki bez podpór, jest rozkładany z pojazdu, na przykład z samochodu ciężarowego. W tym celu części mostu zostają wysunięte w kierunku poziomym, połączone i rozłożone w kierunku poziomym nad przeszkodą. Z powodu małych wymiarów charakterystycznych celu, jakim jest most, rozpoznanie go przez nieprzyjaciela jest utrudnione.
Tak samo dobrze most według wynalazku może być transportowany za pomocą samolotu i śmigłowca, przy czym szczególną zaletą jest możliwość zmniejszenia także szerokości mostu podczas transportu.
Podczas transportu kolejowego bez trudności może być zachowany profil tunelu. Zbędne są specjalne pojazdy transportowe.
Według kolejnej cechy wynalazku, dźwigar przesuwający ma profil w kształcie kapelusza.
Tego rodzaju profil można w ten sposób łatwo zwymiarować, że siły zginające występujące w dobudówce bez podpór są niezawodnie przenoszone. Ponadto listwy boczne mogą sł u ż y ć jako powierzchnie toczne dla krążków nośnych urządzenia do rozkładania.
Korzystnie, chroniony palec napędzający jest osadzony w dźwigarze przesuwającym.
Rury poprzeczne w pochylniach i belki poprzeczne w dźwigarze przesuwającym, korzystnie, są wykonane jako rury czworokątne.
Według następnej cechy wynalazku, na podłużnej krawędzi pochylni zwróconej do pustej przestrzeni środkowej jest umieszczone obrzeże zabierakowe.
Zwłaszcza w małych pojazdach spełnia ono funkcję kierującą. W wyniku rezygnacji z obrzeża wrębowego, także na zewnętrznych krawędziach pochylni czyszczenie powierzchni mostu czyni się znacznie łatwiejszym.
Pochylnie, korzystnie, są wykonane z otwartego od dołu kształtownika w kształcie litery U, a spiczaste zakończenia pochylni są zamknięte od dołu.
Dzięki otwartej od dołu konstrukcji uzyskuje się wymaganą miękkość na skręcanie, która umożliwia optymalne dopasowanie spiczastych zakończeń pochylni do każdorazowego kształtu brzegu. Dzięki temu, że spiczaste zakończenia pochylni są zamknięte od dołu zapewniona jest niezbędna powierzchnia przylegania przy przenoszeniu obciążenia ruchomego także przy nie przygotowanych brzegach.
Powierzchnia pochylni służąca jako bieżnia posiada okładzinę przeciwpoślizgową.
Pochylnie korzystnie są wykonane z metalu lekkiego. Dzięki temu zmniejsza się ich ciężar, tak, że również stosunkowo długie mosty mogą być rozkładane bez podpór w taki sposób, że nie są potrzebne specjalne pojazdy do rozkładania, na przykład czołgi do rozkładania.
Z powodu wysokich obciążeń dźwigar przesuwający, korzystnie, jest wykonany ze stali.
W celu zapewnienia uniwersalnej zdolnoś ci do rozkł adania za pomocą statków powietrznych, pojazdów szynowych, wodnych środków transportowych i/lub pojazdów lądowych, według następnej cechy wynalazku, urządzenie do rozkładania posiada, poza przenośnikiem poprzecznym, pierwszy napęd palcowy zawierający silnik napędowy, przekładnię i zębnik, przednie urządzenie podnośnikowe z ramieniem podnoszącym, krążkami podtrzymującymi, blachami osiują cymi i podnoś nikiem hydraulicznym, tylne urządzenie podnośnikowe, z ramieniem podnoszącym, krążkami podtrzymującymi, blachami osiującymi i podnośnikiem hydraulicznym, napęd linowy z liną i napędzany za pomocą silnika bęben linowy i, z tyłu nadwozia, ramię do rozkładania z dolnymi krążkami nośnymi, które współdziałają z powierzchniami tocznymi dź wigara przesuwają cego i górnymi krążkami noś nymi, które wspó ł dział ają z powierzchniami tocznymi dź wigara przesuwają cego oraz drugi napę d palcowy zawierają cy silnik napędowy, przekładnię i zębnik, a ramię do rozkładania jest zamontowane na osi i wychylne za pomocą wychylnego podnośnika hydraulicznego między położeniem prawie pionowym do góry i prawie pionowym do dołu, z możliwością blokowania w każdym położeniu.
Według następnej cechy wynalazku, wychylny podnośnik hydrauliczny jest uruchamiany za pomocą dźwigni wychylnej, a dźwignia wychylna jest przesuwna na osi na bok.
W celu podniesienia mostu ta dźwignia wychylna wchodzi w ramię do rozkładania i następuje połączenie kształtowe. Wychylenie do góry nieobciążonego ramienia do rozkładania w położenie dźwigania przejmuje napęd wychylny umieszczony między dźwignią wychylną i ramieniem do rozkładania.
PL 205 089 B1
Przy tym wychylny podnośnik hydrauliczny znajduje się w położeniu biegu jałowego. Z powodu szczególnego obciążenia ramienia do rozkładania zarówno ono jak i dźwignia wychylna korzystnie są wykonane ze stali.
W celu umożliwienia uniwersalnej zdolności do transportowania mostów, urządzenie do rozkładania jest montowane na palecie transportowej lub może być zintegrowane z paletą transportową.
Paleta transportowa może być wtedy transportowana wraz z urządzeniem do rozkładania i zdemontowanym mostem bez szczególnego dostosowania za pomocą statku powietrznego, pojazdu szynowego, wodnego środka transportowego i/lub pojazdu lądowego.
Według kolejnej cechy wynalazku, paleta transportowa ma ramę palety składającą się z dwóch dźwigarów podłużnych, zamocowany z przodu na dźwigarach podłużnych wspornik z zamocowaniem haka do pojazdu transportującego, z uchwytami dla wciągarki linowej i z prowadnicami dla wyżej leżącego dźwigara koleinowego i belkę poprzeczną między dźwigarami podłużnymi.
Belki poprzeczne korzystnie podtrzymują przenośnik poprzeczny, który ze swej strony dźwiga i przesuwa pochylnie.
Paleta transportowa, ramię do rozkładania i dźwignia wychylna korzystnie są wykonane ze stali.
Ponadto, korzystnie, paleta transportowa obejmuje agregat elektryczno-hydrauliczny napędzany silnikiem spalinowym o zapłonie samoczynnym, instalację hydrauliczną, elektryczne urządzenia sterujące, hydrauliczny cylinder rozsuwający i/lub nogi podporowe z przynależnymi do nich hydraulicznymi podnośnikami podpierającymi.
Paleta transportowa korzystnie obejmuje dodatkowe koła podporowe.
Zgodnie z wynalazkiem wreszcie, wszystkie podnośniki hydrauliczne są skonstruowane jako podnośniki hydrauliczne różnicowe, które z jednej strony umożliwiają szybkie przesuwanie, z drugiej zaś strony wytwarzanie dużych sił.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pojazd lądowy z wojskowym systemem do szybkiego wznoszenia mostów w położeniu transportowym z boku, fig. 2 - pojazd transportowy z fig. 1 od przodu, fig. 3 - pojazd transportowy z fig. 1 i fig. 2 od tył u, fig. 4 - most do szybkiego wznoszenia rozł o ż ony na części skł adowe, fig. 5 - most do szybkiego wznoszenia w stanie zmontowanym, fig. 6 - paletę transportową z fig. 1 bez mostu do szybkiego wznoszenia w widoku z boku i fig. 7 - paletę transportową z fig. 6 od tyłu.
Na fig. 1, fig. 2 i fig. 3 przedstawiono pojazd transportowy 1 z boku, od przodu i od tyłu. Na podwoziu pojazdu transportowego 1 jest zamocowane urządzenie do rozkładania 200 na palecie transportowej, która przewozi rozłożony most do szybkiego wznoszenia 100 w położeniu transportowym. Dwa dźwigary koleinowe 110, 120 mostu do szybkiego wznoszenia 100 są zamocowane między przednim wspornikiem 260 i tylnym ramieniem do rozkładania 220.
Na fig. 4 przedstawiono rozkładany most do szybkiego wznoszenia w postaci dobudówki bez podpór, rozłożony na części składowe. Można zauważyć cztery pochylnie 111, 112; 121, 122, których górne powierzchnie 114, 124 są zaopatrzone w przeciwpoślizgową okładzinę bieżni. Każde dwie pochylnie 111, 112; 121, 122 mogą być połączone za pomocą łączników 115, 125 w kompletny pas bieżni.
Między pochylniami można zauważyć dźwigar przesuwający 130 składający się z dwóch części 131, 141. Mają one profil w kształcie kapelusza, w którym od dołu jest umieszczony (nie przedstawiony) chroniony palec napędzający. Powierzchnie boczne 133, 143 profilu w kształcie kapelusza służą jako powierzchnie toczne dla krążków nośnych 222, 233 urządzenia do rozkładania 200 (fig. 6).
Na każdym elemencie dźwigara przesuwającego 131, 141 z przodu i z tyłu są zamontowane belki poprzeczne 132, 142. Wchodzą one w rury poprzeczne 113, 123, które są wspawane w pochylnie 111, 112; 121, 122 pod bieżnią 114, 124. Dzięki temu na czas transportu pochylnie mogą nasunąć się na siebie co powoduje, że profil transportowy ulega zmniejszeniu.
Na fig. 5 jest pokazany rozkładany wojskowy most do szybkiego wznoszenia 100 w postaci dobudówki bez podpór w stanie zmontowanym na gotowo. Obydwa dźwigary koleinowe 110, 120 są połączone i zamocowane na belkach poprzecznych 132, 142 dźwigara przesuwającego 130.
Na fig. 6 z boku i na fig. 7 od tyłu przedstawiono urządzenie do rozkładania 200 w postaci palety transportowej. Posiada ona ramę palety 210 składającą się z dwóch belek podłużnych i dwóch belek poprzecznych (nie przedstawionych), zamocowanego z przodu wspornika 260 i zamocowanego z tyłu przegubowo wychylnego ramienia do rozkładania 220. Na palecie transportowej są ponadto umieszczone koła podporowe 211, nogi podporowe 241, które mogą być uruchomione za pomocą umieszczonego wychylnie hydraulicznego cylindra podpierającego 240, instalacja hydrauliczna 270
PL 205 089 B1 i (nie przedstawione) elektroniczne urządzenie sterujące. Zasilanie urządzeń hydraulicznych i elektronicznych następuje za pomocą odpowiednich przyłączy przez pojazd transportowy.
Na przednim wsporniku 260 przede wszystkim jest umieszczony napędzany za pomocą silnika bęben linowy 251 dla napędu linowego 250. Ten napęd linowy 250 wspomaga ponowne przyjęcie rozłożonego mostu do szybkiego wznoszenia 100. Ponadto na przednim wsporniku 260 jest umieszczony uchwyt 261 służący do zamocowania leżącego na górze dźwigara koleinowego 120 (fig. 1).
Na ramie palety 210 umieszczono ponadto przednie ramię pomocnicze 240 i (nie przedstawione) tylne ramię pomocnicze z krążkami podtrzymującymi 231,233 i blachami osiującymi 232, 234. Na krążkach podtrzymujących 231,233 porusza się leżący niżej dźwigar koleinowy 110 (fig. 1). Za pomocą blach osiujących 232, 234 pochylnie 111, 112; 121, 122 nasuwają się na siebie przed transportem i przed rozkładaniem są ponownie rozsuwane. To przesuwanie następuje za pomocą hydraulicznych cylindrów rozsuwających, które są umieszczone na ramie palety transportowej 210.
W tylnym obszarze palety transportowej jest umieszczony pierwszy napęd palcowy z silnikiem napędowym, przekładnią i zębnikiem 225, który współdziała z palcem napędzającym na dolnej stronie dźwigara przesuwającego 130.
Drugi napęd palcowy z silnikiem napędowym, przekładnią i zębnikiem 224 jest umieszczony na ramieniu do rozkładania. Posiada ono ponadto górne krążki nośne 221 i w pewnym odstępie od nich dolne krążki nośne 222, które wraz z powierzchniami tocznymi 133, 143 na dźwigarze przesuwającym 130 umożliwiają swobodne przesunięcie mostu do szybkiego wznoszenia 100.
Ramię do rozkładania 220 jest ułożyskowane na osi poprzecznej 223 i może być obrócone za pomocą (nie przedstawionego) podnośnika hydraulicznego między przestawionym na rysunku położeniem zwróconym prawie pionowo do góry i położeniem zwróconym prawie pionowo w dół, przy czym może ono być zablokowane w każdym położeniu kątowym.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wojskowy system do szybkiego wznoszenia mostów w postaci dobudówki bez podpór transportowany za pomocą statków powietrznych, pojazdów szynowych, wodnych środków transportowych i/lub pojazdów lądowych zasadniczo obejmujący most składający się z dwóch dźwigarów koleinowych, które są połączone za pomocą łącznika i układu mechanicznego do rozkładania i urządzenia do rozkładania, które jest kompatybilne z układem mechanicznym do rozkładania z instalacją hydrauliczną, napędem linowym i elektronicznym urządzeniem sterującym i dźwigara przesuwającego, przy czym każdy dźwigar koleinowy składa się z dwóch równoległych pochylni i części nośnej, znamienny tym, że na pochylniach (111,112; 121,122) z przodu i z tyłu jest zamontowana rura poprzeczna (113, 123), na dźwigarze przesuwającym (131, 141) jest umieszczony palec napędzający, po prawej i po lewej stronie oraz z przodu i z tyłu są umieszczone belki poprzeczne (132, 142), które wchodzą w rurę poprzeczną (113, 123) i powierzchnie toczne (133, 143) krążków nośnych (221,222) urządzenia do rozkładania (200), urządzenie do rozkładania (200) obejmuje przenośnik poprzeczny z rurą teleskopową na płytach ślizgowych, krążki nośne (132, 233) dla pochylni (111, 122) na rurze teleskopowej i elementy zabierające (232, 234) obok krążków transportujących (132, 233), które współdziałają z pochylniami (111, 112) i hydrauliczny cylinder rozsuwający służący do wsuwania i wysuwania rury teleskopowej i pochylni (111, 112; 121,122).
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że dźwigar przesuwający (130) ma profil w kształcie kapelusza.
  3. 3. System według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że chroniony palec napędzający jest osadzony w dźwigarze przesuwającym (130).
  4. 4. System według zastrz. 1, znamienny tym, że rury poprzeczne (113, 123) i belki poprzeczne (132, 142) są wykonane jako rury czworokątne.
  5. 5. System według zastrz. 1, znamienny tym, że na podłużnej krawędzi pochylni (111, 112, 121, 122), zwróconej do pustej przestrzeni środkowej jest umieszczone obrzeże zbierakowe przestrzeni środkowej jest umieszczone obrzeże zabierakowe.
  6. 6. System według zastrz. 1, znamienny tym, że pochylnie (111, 112; 121, 122) są wykonane z otwartego od dołu kształtownika w kształcie litery U, a spiczaste zakończenia pochylni są zamknięte od dołu.
    PL 205 089 B1
  7. 7. System według zastrz. 6, znamienny tym, że powierzchnia pochylni (111, 112; 121, 122) służąca jako bieżnia posiada okładzinę przeciwpoślizgową (114, 124).
  8. 8. System według zastrz. 1, znamienny tym, że pochylnie (111, 112; 121, 122) są wykonane z metalu lekkiego, a dźwigar przesuwający (130) jest wykonany ze stali.
  9. 9. System według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie do rozkładania (200) posiada, poza przenośnikiem poprzecznym, pierwszy napęd palcowy zawierający silnik napędowy, przekładnię i zębnik (225), przednie urządzenie podnośnikowe z ramieniem podnoszącym (230), krążkami podtrzymującymi (231), blachami osiującymi (232) i podnośnikiem hydraulicznym, tylne urządzenie podnośnikowe, z ramieniem podnoszącym, krążkami podtrzymującymi (233), blachami osiującymi (234) i podnośnikiem hydraulicznym, napęd linowy z liną (250) i napędzany za pomocą silnika bęben linowy (251) i, z tyłu nadwozia, ramię do rozkładania (220) z dolnymi krążkami nośnymi (221), które współdziałają z powierzchniami tocznymi (133, 134) dźwigara przesuwającego (131, 141) i górnymi krążkami nośnymi (222), które współdziałają z powierzchniami tocznymi (133, 134) dźwigara przesuwającego (131, 141) oraz drugi napęd palcowy zawierający silnik napędowy, przekładnię i zębnik (224), a ramię do rozkładania (220) jest zamontowane na osi i wychylne za pomocą wychylnego podnośnika hydraulicznego między położeniem prawie pionowym do góry i prawie pionowym do dołu, z możliwością blokowania w każdym położeniu.
  10. 10. System według zastrz. 9, znamienny tym, że wychylny podnośnik hydrauliczny jest uruchamiany za pomocą dźwigni wychylnej a dźwignia wychylna jest przesuwna na osi na bok.
  11. 11. System według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że urządzenie do rozkładania (200) jest zamontowane na palecie transportowej.
  12. 12. System według zastrz. 11, znamienny tym, że paleta transportowa obejmuje ramę palety (210) składającą się z dwóch dźwigarów podłużnych, zamocowany z przodu na dźwigarach podłużnych wspornik (260) z zamocowaniem haka do pojazdu transportującego (1), z uchwytami dla wciągarki linowej (251) i z prowadnicami (261) dla wyżej leżącego dźwigara koleinowego (120) i belkę poprzeczną między dźwigarami podłużnymi.
  13. 13. System według zastrz. 12, znamienny tym, że belki poprzeczne podtrzymują przenośnik poprzeczny.
  14. 14. System według jednego z zastrz. 12, znamienny tym, że paleta transportowa, ramię do rozkładania (220) i dźwignia wychylna są wykonane ze stali.
  15. 15. System według zastrz. 12, znamienny tym, że paleta transportowa obejmuje ponadto agregat elektryczno-hydrauliczny napędzany silnikiem spalinowym o zapłonie samoczynnym, instalację hydrauliczną (270), elektryczne urządzenie sterujące, hydrauliczny cylinder rozsuwający i/lub nogi podporowe (241) z hydraulicznymi podnośnikami podpierającymi (240).
  16. 16. System według zastrz. 12, znamienny tym, że paleta transportowa obejmuje ponadto koła podporowe (211).
  17. 17. System według zastrz. 15, znamienny tym, że podnośniki hydrauliczne są wykonane jako podnośniki hydrauliczne różnicowe.
PL354190A 2001-06-02 2002-05-28 Wojskowy system do szybkiego wznoszenia mostów PL205089B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10127136A DE10127136B4 (de) 2001-06-02 2001-06-02 Militärisches Schnellbaubrückensystem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354190A1 PL354190A1 (en) 2002-12-16
PL205089B1 true PL205089B1 (pl) 2010-03-31

Family

ID=7687174

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354190A PL205089B1 (pl) 2001-06-02 2002-05-28 Wojskowy system do szybkiego wznoszenia mostów

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6611982B2 (pl)
EP (1) EP1262600B1 (pl)
AT (1) ATE313663T1 (pl)
CA (1) CA2388075C (pl)
DE (2) DE10127136B4 (pl)
ES (1) ES2254553T3 (pl)
PL (1) PL205089B1 (pl)
SG (1) SG113420A1 (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2004074580A1 (fr) * 2003-01-22 2004-09-02 Giat Industries Systeme de pose d'un pont
DE10307858B3 (de) * 2003-02-25 2004-06-09 Dornier Gmbh Zerlegbare Brücke
DE102004049969B8 (de) * 2004-10-14 2006-03-23 Military Mobile Bridges Gmbh Modulare Scherenbrücke sowie Verlegeeinrichtung und Verfahren zum Verlegen zerlegbarer Brücken
FR2889213B1 (fr) * 2005-07-27 2007-09-07 Mediterranee Const Ind Systeme de transport d'une travure par un vehicule routier pouvant etre transforme en vehicule amphibie pour permettre a tout vehicule routier de franchir une breche seche ou remplie d'eau
DE102007041579B4 (de) 2007-09-01 2009-07-30 General Dynamics Santa Bárbara Sistemas GmbH Anbauvorrichtung zum Transportieren und Verlegen von militärischen Brücken
US7745320B2 (en) * 2008-05-21 2010-06-29 Chartered Semiconductor Manufacturing, Ltd. Method for reducing silicide defects in integrated circuits
GB0907749D0 (en) * 2009-05-06 2009-07-22 Pearson Eng Ltd Bridge deploying apparatus and bridge transporting vehicle incorporating such apparatus
DE202009015857U1 (de) 2009-11-19 2010-03-25 General Dynamics European Land Systems-Germany Gmbh Anbauvorrichtung zum Verlegen von militärischen Brücken
US20130047351A1 (en) 2011-08-31 2013-02-28 Marc Breault Pipeline crossing bridge
CN102561171B (zh) * 2011-12-28 2014-06-04 中国人民解放军总后勤部建筑工程研究所 一种拆装式复合材料应急桥
DE102017100815A1 (de) 2017-01-17 2018-07-19 Krauss-Maffei Wegmann Gmbh & Co. Kg Brückenverlegeeinrichtung zum Verlegen einer insbesondere einteiligen Brücke
CN106758850B (zh) * 2017-01-26 2018-11-13 中国人民解放军国防科技大学 横梁安装的可拆卸式公路钢桥搬运架设车
CN109629430B (zh) * 2018-12-21 2023-12-29 中国船舶重工集团应急预警与救援装备股份有限公司 一种大跨度快速桥双车架设系统及方法
CN111519513A (zh) * 2020-04-30 2020-08-11 招商局重庆交通科研设计院有限公司 应急桥梁平台装置
CN112701625A (zh) * 2021-01-13 2021-04-23 烟台杰瑞石油装备技术有限公司 电缆铺设装置
US11575249B2 (en) 2021-01-13 2023-02-07 Yantai Jereh Petroleum Equipment & Technologies Co., Ltd. Cable laying device
CN113356019B (zh) * 2021-05-24 2022-04-15 湖南中联重科应急装备有限公司 架桥车桥体插脱销的控制系统、方法及架桥车
CN113865438A (zh) * 2021-09-09 2021-12-31 河北汉光重工有限责任公司 一种模块化设计的爱国者-2防空导弹发射车靶标
CN114457680B (zh) * 2021-12-18 2024-04-26 中国船舶重工集团应急预警与救援装备股份有限公司 一种用于挂车机械化桥的配重系统及其使用方法

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2556175A (en) * 1945-06-12 1951-06-12 Lester P Frost Bridge and mobile launching structure therefor
GB826283A (en) * 1956-06-04 1959-12-31 Gehlen Hermann W Improvements in or relating to mobile self propelled bridge units
FR1595119A (pl) * 1968-03-01 1970-06-08
DE2017489A1 (de) * 1970-04-11 1971-10-28 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000Köln Brückenhälften, die übereinander auf einem Transportfahrzeug gelagert miteinander verbunden werden
DE2353019C2 (de) * 1973-10-23 1985-10-10 Iveco Magirus AG, 7900 Ulm Fahrzeug zum Transport und teilweisen Zusammenbau einer aus vier einzelnen Brückenbalken bestehenden Verlegebrücke
DE2825060A1 (de) * 1978-06-08 1979-12-13 Magirus Deutz Ag Fahrzeug, insbesondere lastwagen zum transport einer mehrteiligen verlegebruecke
DE2846182A1 (de) * 1978-10-24 1980-05-08 Porsche Ag Brueckenlegegeraet
US4663793A (en) * 1981-12-08 1987-05-12 Fairey Engineering Limited Methods of deploying a bridge of a particular construction
DE3217435A1 (de) * 1982-05-08 1983-11-17 IBEK Ingenieurbüro Echtler Kaiserslautern GmbH, 6750 Kaiserslautern Kraftfahrzeug zum transportieren und verlegen einer festbruecke
US4602399A (en) * 1984-05-24 1986-07-29 Harsco Corporation Bridge transporting and launching trailer and method
DE3737680A1 (de) * 1987-11-06 1989-05-18 Iveco Magirus Zufuehr-radfahrzeug fuer transport und spreizung von brueckenteilen zwecks verlegung durch einen verlegepanzer, sowie spreizbares brueckenteil
FR2640208B1 (fr) * 1988-12-13 1991-03-29 Mediterranee Const Navale Indl Systeme de transport et de depose d'au moins une travure d'un vehicule tel qu'un engin blinde du genie
DE3842373A1 (de) * 1988-12-16 1990-06-21 Gutehoffnungshuette Man Transportfahrzeug fuer bruecken- oder brueckenabschnitte einer zerlegbaren bruecke
DE3911266A1 (de) * 1989-04-07 1990-10-11 Krupp Industrietech Verlegbare bruecke und system zum verlegen der bruecke
DE3914441A1 (de) * 1989-05-02 1990-11-08 Krupp Industrietech Verlegbare bruecke
FR2649425B1 (fr) * 1989-07-05 1991-11-15 Cnim Systeme de pontage destine au franchissement d'obstacles tels que breche
DE3932742C3 (de) * 1989-09-30 1995-07-13 Goeppner Kaiserslautern Eisen Mobile Vorrichtung zum Verlegen von Kurzbrücken
DE4009354C2 (de) * 1990-03-23 1995-11-23 Gutehoffnungshuette Man Zerlegbare Spurträgerbrücke mit zwischen den Spurträgern angeordnetem Vorbauträger
DE4009639C2 (de) * 1990-03-26 1994-04-28 Dornier Gmbh Verlegeeinrichtung
FR2666772B1 (fr) * 1990-09-14 1994-05-06 Mediterranee Const Indles Systeme de transport d'au moins une travure de pontage destinee au franchissement d'une breche et de depose de la travure au-dessus de la breche a partir d'un vehicule.
FR2678297B3 (fr) * 1991-06-28 1993-10-08 Peugeot Talbot Espana Sa Vehicule lance-ponts.
DE4123092C2 (de) * 1991-07-12 1995-04-20 Krupp Industrietech Brückenlegeeinrichtung
EP0563418A1 (de) * 1992-03-31 1993-10-06 Krupp Industrietechnik Gmbh Verlegbare Brücke und Fahrzeug zum Verlegen der Brücke
US5504956A (en) * 1994-09-23 1996-04-09 Fordertechnik Gmbh Guide groove at bridge sections or the like of portable bridges and method for repairing the same
DE19610440C2 (de) * 1996-03-16 2000-03-23 Man Technologie Gmbh Vorrichtung zum Zusammenbau und zum Verlegen von Spurträger- und Vorbauträgerabschnitten zu einem Brückentragwerk
DE19701650C2 (de) * 1997-01-18 2001-08-16 Man Technologie Gmbh Verlegeeinrichtung und Verfahren zum Verlegen zerlegbarer Brücken

Also Published As

Publication number Publication date
ES2254553T3 (es) 2006-06-16
DE10127136A1 (de) 2002-12-05
DE10127136B4 (de) 2010-07-15
CA2388075A1 (en) 2002-12-02
PL354190A1 (en) 2002-12-16
ATE313663T1 (de) 2006-01-15
US20020178518A1 (en) 2002-12-05
DE50205322D1 (de) 2006-01-26
US6611982B2 (en) 2003-09-02
EP1262600A2 (de) 2002-12-04
CA2388075C (en) 2007-08-28
SG113420A1 (en) 2005-08-29
EP1262600B1 (de) 2005-12-21
EP1262600A3 (de) 2003-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205089B1 (pl) Wojskowy system do szybkiego wznoszenia mostów
US7604134B2 (en) Portable knockdown trolley hoist
US4920595A (en) Solid bridge kit
EP1259398B1 (en) An apparatus for lifting, handling and transporting a container
US20100031454A1 (en) Temporary bridge
AU2010244628A1 (en) Improved temporary bridge
EP0775666A1 (en) Fork lift
US8096010B2 (en) Bridge span and bridge span transportation vehicle
US4972538A (en) Launching apparatus for transportable bridges
US4706825A (en) Portable folding bridge crane
US4663793A (en) Methods of deploying a bridge of a particular construction
CN110803650A (zh) 顶升运输小车
CA2038356C (en) Army bridge
EP0165712B1 (en) Bridge construction
JPH04504289A (ja) 橋下部検分設備
RU65503U1 (ru) Мостовой механизированный комплекс
NL193939C (nl) Inrichting voor het uitvoeren van werkzaamheden onder water.
US4665577A (en) Methods of constructing modular bridges
GB2196674A (en) Transportable bridges
EP0164936A2 (en) Bridge construction
EP0904979A1 (fr) Semi-remorque polyvalente permettant le transport de voitures ou de fret par route et/ou par rail
RU2385980C1 (ru) Мостовой механизированный комплекс
RU2210656C2 (ru) Мостовая конструкция и мостосборочная машина для транспортировки, сборки и укладки на преграду мостовой конструкции
RU2110463C1 (ru) Способ погрузки длинномерных тяжеловесных конструкций грузоподъемным средством малой грузоподъемности
DE3143930C2 (pl)