PL195557B1 - Kompozycja zawierająca nitroksyzwiązek, sposób jej wytwarzania i zawierająca ją kompozycja farmaceutyczna - Google Patents

Kompozycja zawierająca nitroksyzwiązek, sposób jej wytwarzania i zawierająca ją kompozycja farmaceutyczna

Info

Publication number
PL195557B1
PL195557B1 PL00352529A PL35252900A PL195557B1 PL 195557 B1 PL195557 B1 PL 195557B1 PL 00352529 A PL00352529 A PL 00352529A PL 35252900 A PL35252900 A PL 35252900A PL 195557 B1 PL195557 B1 PL 195557B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
compound
formula
active ingredient
solution
amorphization
Prior art date
Application number
PL00352529A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352529A1 (en
Inventor
Francesca Benedini
Patrizia Antognazza
Original Assignee
Nicox Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nicox Sa filed Critical Nicox Sa
Publication of PL352529A1 publication Critical patent/PL352529A1/xx
Publication of PL195557B1 publication Critical patent/PL195557B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C203/00Esters of nitric or nitrous acid
    • C07C203/02Esters of nitric acid
    • C07C203/04Esters of nitric acid having nitrate groups bound to acyclic carbon atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P29/00Non-central analgesic, antipyretic or antiinflammatory agents, e.g. antirheumatic agents; Non-steroidal antiinflammatory drugs [NSAID]

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Rheumatology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Abstract

1. Kompozycja zawieraj aca zwi azek nitroksypochodny o wzorze (IA1) w którym R 1 oznacza grup e OCOCH 3 , a R 2 oznacza atom wodoru, który to zwi azek jest ca lkowicie lub cz esciowo w stopniu co najmniej 5% w postaci amorficznej, przy pomiarze stopnia amorfizacji za po- moc a DSC oraz co najmniej jeden no snik wybrany z nast epuj acej grupy: disacharydy, celuloza i jej pochodne, cyklodekstryny oraz ich mieszaniny. PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek niniejszy dotyczy nitroksypochodnych kwasu hydroksybenzoesowego w zmodyfikowanej formie fizycznej oraz zawierających je kompozycji farmaceutycznych. Pochodne te mają wzór ogólny A - X1 - ONO2 (IA1), w którym A oznacza pochodną kwasu hydroksybenzoesowego zdefiniowaną poniżej, X1 oznacza rodnik dwuwartościowy łączący zdefiniowany poniżej i są zdolne do indukowania w bardzo krótkim czasie, rzędu 2-2,5 godzin, szczytowego stężenia (piku) w osoczu pochodnej kwasu hydroksybenzoesowego, zdefiniowanej jako A.
Kompozycje według wynalazku mogą być stosowane do wytworzenia doustnych form dawkowania odpowiednich do indukowania szybkiego rozpoczęcia efektu farmakologicznego.
Jak dobrze wiadomo, substancje farmakologicznie czynne po podaniu per os wywierają działanie systemiczne dopiero po absorpcji poprzez ściany układu pokarmowego. Proces absorpcji leku jest zjawiskiem złożonym, zależnym od wielu czynników, wśród nich od rozpuszczalności leku w lipidach i w wodzie. Jest trudno teoretycznie przewidzieć, a w praktyce niemożliwe jest wiedzieć, jaka jest optymalna kombinacja tych czynników dla uzyskania maksimum piku absorpcji składnika czynnego w krótkim czasie, co najwyżej około 2-2,5 godzin.
Generalnie efekt terapeutyczny leku wywierającego swoją aktywność drogą systemiczną przy podaniu per os zależy, w szczególności, od następujących czynników:
- absorpcja leku poprzez ścianę ukł adu pokarmowego,
- stężenie w pł ynach krwi,
- moż liwych oddziaływań z tkanką docelową.
W szczególno ś ci dla leków mają cych czynność przeciwzapalną i przeciwbólową , zasadniczą cechą jest szybkość działania, to jest początek efektu leku musi pojawiać się w relatywnie krótkim czasie po spożyciu.
Nitroksyzwiązki o wzorze (IA1), w niezmodyfikowanej formie fizycznej, są znane ze zgłoszeń patentowych nr WO95/30641 i WO97/16405 niniejszego zgłaszającego. Związki te w stosunku do przeciwzapalnych leków prekursorów mają porównywalną lub wyższą skuteczność, ale ich zaletę stanowią słabsze działania uboczne. Wadą tych produktów jest to, że nie wykazują one takich właściwości fizykochemicznych, które pozwalałyby na uzyskanie szczytu absorpcji we krwi w okresie czasu co najwyżej 2,5 godziny. Badania farmakokinetyczne prowadzone przez zgłaszającego przy użyciu konwencjonalnych preparatów do stosowania doustnego nitroksyzwiązków o wzorze (IA1), nie poddanych obróbce zgodnie z niniejszym wynalazkiem, wykazały że szczytowe stężenie we krwi nie występuje w wyżej wymienionych krótkich czasach, a zatem produkt nie wykazuje we właściwym czasie swoich właściwości terapeutycznych (patrz przykłady pokazujące, że szczyt stężenia we krwi ma miejsce po zbyt długim czasie od spożycia, to jest po około 6 godzinach).
Odczuwano zatem potrzebę dostępności kompozycji farmaceutycznych do stosowania doustnego, zawierających nitroksyzwiązki o wzorze (IA1), które dawałyby szczyt stężenia w osoczu (cmax) po krótkim czasie, tak aby tmax (tmax oznacza czas w którym następuje cmax) wynosił co najwyżej około 2,5 godzin, korzystnie 2 godziny lub mniej.
Zgłaszający stwierdził, że możliwe jest rozwiązanie tego problemu technicznego za pomocą związków i zawierających je preparatów do stosowania doustnego, określonych poniżej.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest kompozycja zawierająca nitroksyzwiązek o wzorze (IA1)
w którym R1 oznacza grupę OCOCH3, a R2 oznacza atom wodoru, który to związek jest całkowicie lub częściowo w stopniu co najmniej 5% w postaci amorficznej, przy pomiarze stopnia amorfizacji za pomocą DSC oraz co najmniej jeden składnik pomocniczy wybrany z następującej grupy: disacharydy, celuloza i jej pochodne, cyklodekstryny oraz ich mieszaniny.
PL 195 557 B1
Korzystnym nitroksyzwiązkiem o wzorze (IA1) jest ester 3-(nitroksymetylo)fenylowy kwasu acetylosalicylowego.
Przedmiotem wynalazku jest zatem także sposób wytwarzania kompozycji nitroksyzwiązku określony powyżej, obejmujący następujące etapy:
- wymieszanie związku o wzorze (IA1) określonym powyżej z co najmniej jednym ze składników pomocniczych określonych powyżej;
- amorfizację otrzymanej mieszaniny.
Stopień amorfizacji można mierzyć dobrze znanymi metodami, takimi jak na przykład DSC, RX, IR, itd. Przez częściowo amorficzny należy rozumieć, że w kompozycjach farmaceutycznych według wynalazku związki o wzorze (IA1) są amorficzne w co najmniej 5%, korzystnie 10%, bardziej korzystnie co najmniej 80%, przy pomiarze metodą DSC.
Metodą DSC stopień amorfizacji oznacza się jako zmianę (zmniejszenie) pola pod krzywą piku topnienia endotermicznego składnika czynnego. Gdy amorfizacja jest całkowita, pik topnienia charakterystyczny dla składnika czynnego o wzorze (IA1) w zasadzie zanika. Oznacza to zmianę entalpii związanej z pikiem topnienia.
Test pomiaru stopnia amorfizacji dla celów niniejszego wynalazku jest następujący: do ilości nitroksyzwiązku o wzorze (IA1) dodaje się hydroksypropylo-e-cylodekstrynę w stosunku molowym 1:2; 43 g związku o wzorze (IA1) rozpuszcza się w 5 l alkoholu etylowego; tak otrzymany roztwór organiczny miesza się w temperaturze pokojowej z 5 l dejonizowanej wody zawierającej 7% w/v (350 g) hydroksypropylo-e-cylodekstryny. Roztwór wodnoalkoholowy poddaje się obróbce w urządzeniu do suszenia rozpyłowego LabPlant SD-05 Spray-Drying, przy temperaturze gorącego powietrza wlotowego 60°C, utrzymując przepływ powietrza taki, aby temperatura powietrza wylotowego była równa około 45°C; ubytek krystaliczności proszku (5-10 mg) mierzy się metodą DSC i oznacza się zmianę pola powierzchni pod pikiem przez porównanie powierzchni z powierzchnią dla prekursora poddanego obróbce w takich samych warunkach ale bez dodatku cyklodekstryny.
Test wskaźnikowy spadku krystaliczności związków o wzorze (IA1) jest oparty na oznaczeniu szybkości ich rozpuszczania w wodzie.
Test szybkości rozpuszczania przeprowadza się w aparacie do pomiaru rozpuszczania według Farmakopei USA 23, stosując objętość wody dejonizowanej 1000 ml. Szybkość mieszadła łopatkowego wynosi 100 obrotów na minutę, a temperatura 37 ± 0,5°C.
W małym szklanym naczyniu odważa się dokładną ilość każdej próbki, tak aby zawierało ono ilość składnika czynnego równą 30 mg i wprowadza się ją bezpośrednio do naczynia zawierającego wodę dejonizowaną. W ustalonych odstępach czasu, odpowiednio w 5, 10, 15, 30, 45, 50, 60, 90 i 120 minut od rozpoczęcia testu, oznacza się ilość nitroksyzwiązku, który przeszedł do roztworu, przez pomiar jego stężenia w/v (wagowo/objętościowe) za pomocą spektrofotometrii UV przy długości fali 235 nm, stosując krzywą kalibracyjną. Dane wyraża się jako procent nitroksyzwiązku, który przeszedł do roztworu po danym czasie. Ilość związku o wzorze (IA1), który przeszedł do roztworu po czasie 10 minut jest co najmniej 10 razy wyższa w porównaniu z nitroksyzwiązkiem nie będącym w formie amorficznej.
Jak wspomniano, kompozycje według wynalazku nieoczekiwanie i zaskakująco są zdolne do wywoływania w bardzo krótkim czasie, rzędu 2-2,5 godzin, szczytowego stężenia w osoczu pochodnej kwasu hydroksybenzoesowego A.
Zgłaszający nieoczekiwanie i zaskakująco stwierdził, że kiedy nitroksyzwiązki o wzorze (IA1) są obecne w kompozycjach farmaceutycznych według wynalazku w formie całkowicie lub częściowo amorficznej, to w konsekwencji absorpcji w układzie pokarmowym uzyskuje się wysokie stężenia w osoczu w bardzo krótkim czasie, uzyskując maksimum stężenia w osoczu w okresie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
Częściowo lub całkowicie amorfizowane nitroksyzwiązki o wzorze (IA1) można otrzymać przez obróbkę nitroksyzwiązku z jednym lub więcej składnikiem pomocniczym, zdolnym do amorfizacji wzmiankowanych nitroksyzwiązków.
Techniki stosowane do amorfizacji to na przykład współrozdrabnianie, ugniatanie, suszenie rozpyłowe, liofilizacja, korzystnie suszenie rozpyłowe i współrozdrabnianie.
W technice suszenia rozpyłowego składnik czynny rozpuszcza się w rozpuszczalniku, na przykład alkoholach i tak otrzymany roztwór organiczny miesza się w temperaturze pokojowej z roztworem lub zawiesiną składnika pomocniczego zdolnego do powodowania amorfizacji związków o wzorze
PL 195 557 B1 (IA1). Uzyskany roztwór lub zawiesinę poddaje się obróbce w urządzeniu do suszenia rozpyłowego. Te i inne techniki opisano szczegółowo w przykładach.
Nośniki należą do jednej lub więcej klas wymienionych poniżej: disacharydy, celuloza i jej pochodne, cyklodekstryny.
Przykładami polisacharydów i ich pochodnych są celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, hydroksyetyloceluloza, hydroksymetyloceluloza, metyloceluloza, etyloceluloza, karboksymetyloceluloza i ich sole, korzystnie sole sodowe i wapniowe oraz ich formy usieciowane, octan celulozy, octanoftalan celulozy i ich etery, na przykład eter hydroksypropylometylowy octanoftalanu celulozy;
przykładami cyklodekstryn i ich pochodnych są dimetylo-e-cyklodekstryna, 2-hydroksyetylo-e-cyklodekstryna, 2-hydroksypropylo-e-cyklodekstryna, 3-hydroksypropylo-e-cyklodekstryna, trimetylo-e-cyklodekstryna.
Przedmiotem niniejszego wynalazku są także kompozycje farmaceutyczne do stosowania doustnego, zawierające jako składnik czynny częściowo lub całkowicie zamorfizowane związki o wzorze (IA1) i zawierające co najmniej jeden z wymienionych powyżej nośników.
Zgłaszający stwierdził, że kompozycje według wynalazku mają ulepszoną szybkość rozpuszczania w wodzie, wyznaczoną za pomocą testu rozpuszczania opisanego powyżej.
W kompozycjach według niniejszego wynalazku stosunek wagowy ilości związków o wzorze (IA1) do nośników zdolnych do amorfizacji nitroksyzwiązków jest generalnie w zakresie między 1:20 a 1:0,5, korzystnie między 1:0,7 a 1:10.
Jak wspomniano, kompozycje do stosowania doustnego według niniejszego wynalazku są zdolne do indukowania w bardzo krótkim czasie, rzędu 2-2,5 godzin, szczytowego stężenia w osoczu pochodnych kwasu hydroksybenzoesowego zdefiniowanych w A; stwierdzono także, że są one zdolne do wywierania następujących efektów farmakokinetycznych:
- zwiększania cmax w osoczu (stężenie maksymalne) pochodnej kwasu hydroksybenzoesowego zdefiniowanej w A, po jednym podaniu, w porównaniu z produktem nie poddawanym obróbce (nie amorfizowanym) zgodnie z wynalazkiem;
- zwiększania o co najmniej 20%, korzystnie o 50%, pola powierzchni pod krzywą stężenia w osoczu w zakresie 0-3,5 godzin od podania.
Nitroksyzwiązki o wzorze (IA1) mogą być otrzymane znanymi metodami, patrz na przykład metody opisane w zgłoszeniach patentowych niniejszego zgłaszającego nr WO95/30641, WO97/16405 i PCT/EPO0000353.
Poniższe przykłady ilustrują wynalazek bez ograniczania jego zakresu.
A) Charakterystyka związku o wzorze (IA1) za pomocą DSC
Przedstawiono charakterystykę dla estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego, substancji stosowanej w przykładach opisanych dalej, którą otrzymano według przykładu 1 z międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr PCT/EP00/00353.
Właściwą entalpię topnienia ΔΗ (dżule/g) produktu jako takiego i produktu poddanego obróbce sposobami zmniejszającymi jego krystaliczność (formulację) oznacza się za pomocą analizy DSC.
Procentowy ubytek krystaliczności oblicza się z następującego równania:
ΔΠ ΔΗ % ubytek krystaliczności = leku jako takiego leku poddanego obróbce Δ Hleku jako takiego
Parametry skanowania przyjęte dla analizy DSC są następujące: zakres skanowania: od 30°C min. do 330°C maks; szybkość skanowania: 10K/minutę.
Profil DSC estru jako takiego wykazuje endotermiczny pik topnienia przy T = 64,7°C z odpowiadającą AH = 99,81 dżuli/g.
B) Test szybkości rozpuszczania związku o wzorze (lA1), estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego
Test szybkości rozpuszczania estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego jako takiego oraz w zawierających go preparatach według przykładów opisanych dalej przeprowadzono w urządzeniu do rozpuszczania według USP (Farmakopea USA) XXIII.
Test prowadzono stosując objętość wody dejonizowanej równą 1000 ml. Szybkość kątowa łopatek mieszadła wynosiła 100 obrotów na minutę, a temperatura 37 ± 0,5°C.
W małym szklanym naczyniu odważono dokładną ilość każdego z testowanych preparatów, odpowiadającą 30 mg składnika czynnego, wprowadzając ją bezpośrednio do naczynia. W określonych
PL 195 557 B1 czasach, odpowiednio 5, 10, 15, 30, 45, 50, 60, 90 i 120 minut od rozpoczęcia testu oznaczano ilość związku, która przeszła do roztworu, mierząc jego stężenie w/v za pomocą spektrofotometrii UV przy długości fali 235 nm przy użyciu krzywej kalibracyjnej. Dane wyrażono jako procent składnika czynnego, który przeszedł do roztworu dla danego czasu.
P r z y k ł a d 1 (porównawczy)
Szybkość rozpuszczania całkowicie krystalicznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego
Produkt rekrystalizowany z izopropanolu okazuje się całkowicie krystaliczny, a analiza DSC pokazuje pik endotermiczny przy T = 64,7°C z ΔH = 99,81 J/g oraz egzotermiczny pik rozkładu przy T = 220°C z AH = 879,47 J/g.
mg wymienionego związku przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli l podano ilości procentowe związku, który przeszedł do roztworu, mierzone w czasach wskazanych w powyżej opisanym teście. Po 10 minutach ilość składnika czynnego przechodzącego do roztworu wynosi 0,3%.
P r z y k ł a d 2
Otrzymywanie całkowicie amorficznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego przez suszenie rozpyłowe związku w mieszaninie z hydroksypropylo-e-cyklodekstryną w stosunku wagowym związek:cyklodekstryna 1:8,33, odpowiadającym stosunkowi molowemu 1:2 g związku rozpuszczono w 5 l alkoholu etylowego. Tak otrzymany roztwór organiczny zmieszano w temperaturze pokojowej z 5 l dejonizowanej wody zawierającej 7% w/v (350 g) hydroksypropylo-e-cyklodekstryny. Roztwór wodno-alkoholowy poddano suszeniu rozpyłowemu w urządzeniu LabPlant SD-05 Spray-Drying, przy temperaturze gorącego powietrza wlotowego 60°C, utrzymując przepływ powietrza taki, aby temperatura powietrza wylotowego była równa około 45°C.
Ubytek krystaliczności związku, mierzony dla tak otrzymanego proszku metodą DSC wynosi 100%. W istocie w profilu DSC endotermiczny pik topnienia jest nieobecny.
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 32%.
P r z y k ł a d 3
Otrzymywanie częściowo amorficznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego przez suszenie rozpyłowe związku w mieszaninie z laktozą w stosunku wagowym związek:laktoza 1:9 g związku rozpuszczono w 1,5 l alkoholu etylowego. Tak otrzymany roztwór organiczny zmieszano w temperaturze pokojowej z 1,5 l dejonizowanej wody zawierającej 6% w/v (90 g) laktozy. Roztwór wodno-alkoholowy poddano suszeniu rozpyłowemu przy temperaturze gorącego powietrza wlotowego 70°C, utrzymując przepływ powietrza taki, aby temperatura powietrza wylotowego była równa około 50°C.
Ubytek krystaliczności związku, mierzony dla tak otrzymanego proszku metodą DSC wynosi 87% (AH = 12,58 J/g).
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 30%.
P r z y k ł a d 3A
Otrzymywanie częściowo amorficznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego przez suszenie rozpyłowe związku w mieszaninie z celulozą mikrokrystaliczną w stosunku wagowym związek:celuloza mikrokrystaliczna 1:0,7 g związku rozpuszczono w 1,5 l alkoholu etylowego. Do roztworu dodano 0,670 litra wodnej zawiesiny celulozy mikrokrystalicznej (Avicel PH101) o stężeniu 1% w/v (wagowo/objętościowy). Zawiesinę poddano suszeniu rozpyłowemu przy temperaturze gorącego powietrza wlotowego 70°C, utrzymując przepływ powietrza taki, aby temperatura powietrza wylotowego była równa około 50°C.
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 9,4%. Ubytek krystaliczności wynosi 10%.
PL 195 557 B1
P r z y k ł a d 3B
Otrzymywanie częściowo amorficznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego przez współrozdrabnianie związku w mieszaninie z celulozą mikrokrystaliczną i laurylosiarczanem sodu w stosunku wagowym związek:celuloza mikrokrystaliczna:laurylosiarczan sodu 1:0,5:0,1.
g składnika czynnego mieszano w moździerzu przez 5 minut z 1 g laurylosiarczanu sodu, a następnie z celulozą mikrokrystaliczną. Mieszaninę proszków silnie rozdrabniano tłuczkiem przez 30 minut.
Test rozpuszczania przeprowadzono stosując 48 mg otrzymanej mieszaniny, odpowiadającej 30 mg składnika czynnego. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 4,8%. Analiza proszku metodą DSC wykazuje ubytek krystaliczności składnika czynnego równy 6%.
P r z y k ł a d 4
Otrzymywanie częściowo amorficznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego przez suszenie rozpyłowe związku w mieszaninie z laktozą w stosunku wagowym związek:laktoza 1:4.
g związku rozpuszczono w 1,5 l alkoholu etylowego. Tak otrzymany roztwór organiczny zmieszano w temperaturze pokojowej z 0,75 l dejonizowanej wody zawierającej 6% w/v (45 g) laktozy. Roztwór wodno-alkoholowy poddano suszeniu rozpyłowemu przy temperaturze gorącego powietrza wlotowego 70°C, utrzymując przepływ powietrza taki, aby temperatura powietrza wylotowego była równa około 50°C. Ubytek krystaliczności związku, mierzony dla tak otrzymanego proszku metodą
DSC wynosi 83% (ΔΗ = 16,44 J/g).
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 17,1%.
P r z y k ł a d 5
Otrzymywanie estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego całkowicie amorficznego kwasu acetylosalicylowego przez współrozdrabnianie związku w mieszaninie z hydroksypropylo-e-cyklodekstryną w stosunku wagowym związek:cyklodekstryna 1:4,16, odpowiadającym stosunkowi molowemu 1:1 g związku zmieszano z 41,6 g cyklodekstryny. Mieszaninę rozdrabniano łącznie w moździerzu przez 30 minut. Ubytek krystaliczności związku, mierzony dla tak otrzymanego proszku metodą DSC wynosi 43% (AH = 56,5 J/g).
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli l podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 6,9%.
P r z y k ł a d 6
Otrzymywanie częściowo amorficznego estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego przez ugniatanie związku w mieszaninie z laktozą w stosunku wagowym związek:laktoza 1:9 g związku zmieszano bezpośrednio z 45 g laktozy. Mieszaninę wygniatano z 10 ml 50% etanolu i następnie suszono pod próżnią z pompy wodnej w temperaturze otoczenia przez 24 godziny. Wysuszony produkt przed analizą przesiano w temperaturze pokojowej przez sito 600 μm. Ubytek krystaliczności związku, mierzony dla tak otrzymanego proszku metodą DSC wynosi 7% (AH - 92,34 J/g).
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 11,5%.
P r z y k ł a d 6A
Przykład 6 powtórzono, ale stosując mieszaninę zawierającą także hydroksypropylo-e-cyklodekstrynę w stosunku wagowym składnik czynny:laktoza:hydroksypropylo-e-cyklodekstryna 1:0,5:0,2.
1000 g składnika czynnego zmieszano z 500 g laktozy i 200 g hydroksypropylo-e-cyklodekstryny. Mieszaninę ugniatano w zagniatarce mechanicznej ze 100 ml 3% w/v roztworu poliwinylopirolidonu w mieszaninie woda/alkohol izopropylowy 1:1, dodawanego stopniowo. Zagniecioną mieszaninę wytłaczano przez dyszę granulacyjną i suszono w suszarce w temperaturze 40°C. Wysuszony granulat przepuszczono przez sito granulatora oscylacyjnego w celu ujednolicenia granulometrii.
PL 195 557 B1
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 39%. Ubytek krystaliczności wynosi 39,4%.
P r z y k ł a d 7 (porównawczy)
Suszenie rozpyłowe składnika czynnego jako takiego g estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego rozpuszczono w 3 l mieszaniny alkohol etylowy/woda 80/20. Roztwór wodno-alkoholowy poddano obróbce w urządzeniu do suszenia rozpyłowego przy temperaturze gorącego powietrza wlotowego 60°C, utrzymując przepływ powietrza taki, aby temperatura powietrza wylotowego była równa około 45°C. Analiza tak otrzymanego proszku metodą DSC pokazuje, że ma on formę całkowicie krystaliczną (ΔΗ = 100,5 J/g).
Odważono ilość proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego i przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 0,5%, nie różni się zatem istotnie od wyniku otrzymanego w teście rozpuszczania składnika czynnego jako takiego (przykład porównawczy 1).
P r z y k ł a d 8 (porównawczy)
Wytwarzanie tabletek według stanu techniki, zawierających: 300 mg estru 3-(nitroksymetylo)fenylowego kwasu acetylosalicylowego, 143,7 mg celulozy mikrokrystalicznej, 3 mg talku, 3 mg stearynianu magnezu i 0,3 mg krzemionki
300 g składnika czynnego zmieszano w moździerzu z 0,3 g krzemionki koloidalnej i 143,7 g celulozy mikrokrystalicznej dodawanej w porcjach. Następnie dodano 3 g talku. Mieszaninę przeniesiono do mieszalnika proszków (Turbula) i mieszano przez 10 minut. Dodano 3 g stearynianu magnezu i kontynuowano mieszanie przez dalsze 5 minut. Mieszaninę proszków prasowano bezpośrednio na prasie rotacyjnej (Officine Ronchi), wyposażonej w stemple o średnicy 9,5 mm i promieniu gięcia mm, otrzymując tabletki o średniej masie 450 mg i średniej wytrzymałości na zerwanie 10 kg. Tak otrzymane tabletki pokruszono w moździerzu na proszek przechodzący przez sito 200 μm. Ilość otrzymanego proszku odpowiadającą 30 mg składnika czynnego przeniesiono do urządzenia do oznaczania szybkości rozpuszczania. W tabeli 1 podano procent ilości związku, który przeszedł do roztworu, mierzony po czasach wskazanych w opisanym powyżej teście rozpuszczania. Po 10 minutach % składnika czynnego, który przeszedł do roztworu wynosi 0,34%, Analiza DSC nie wykazuje żadnej amorfizacji składnika czynnego spowodowanej prasowaniem.
Testy in vivo
P r z y k ł a d 9
Farmakokinetyka kompozycji według wynalazku opisanej w przykładzie 3B u zwierząt
Pojedynczą dawkę 80 mg/kg kompozycji farmaceutycznej (proszku) z przykładu 3B, odpowiadającą 50 mg/kg składnika czynnego, w zawiesinie wodnej (5 ml/kg) podawano per os grupie 10 szczurów o wadze 180-200 g. Po 0,5, 1, 1,5, 2, 4, 8, 12 i 24 godzinach od podania pobierano z żyły ogonowej zwierząt próbki krwi po 0,5 ml.
Próbki przeniesiono do heparynowanych probówek testowych i wirowano przez 15 minut w temperaturze pokojowej. Do próbek osocza o objętości 100 μl dodawano po 25 μl roztworu wzorca wewnętrznego (wytworzonego przez rozpuszczenie 10 mg naproksenu w 100 ml acetonitrylu). Próbki wstrzykiwano do urządzenia HPLC Hewlett Packard 1050, wyposażonego w detektor o zmiennej długości fali, pompę, autosampler z kolumną ODS2 5 μm (10 x 0,46 cm) połączoną szeregowo z kolumną ODS2 5 μm (C18-250 x 4 mm). Fazę ruchomą stanowiła mieszanina acetonitryl/3% kwas octowy w stosunku objętościowym 60/40. Natężenie przepływu wynosiło 0,8 ml/min. Wszystkie analizy prowadzono w temperaturze otoczenia, a pomiary prowadzono przy długości fali 234 nm. Wartość Cmax po czasie 2 godzin wynosi 61,7 μg/ml.
P r z y k ł a d 10 (porównawczy)
Farmakokinetyka kompozycji według wynalazku opisanej w przykładzie 8 u zwierząt
Pojedynczą dawkę 75 mg/kg proszku otrzymanego z pokruszonych tabletek z przykładu 8, odpowiadającą 50 mg/kg składnika czynnego, w zawiesinie wodnej (5 ml/kg) podawano per os grupie szczurów o wadze 180-200 g. Po 0,5, 1, 1,5, 2, 4, 8, 12 i 24 godzinach od podania pobierano z żyły ogonowej zwierząt próbki krwi po 0,5 ml. Postępowano tak jak opisano w poprzednim przykładzie 9. Wartość Cmax po czasie 6 godzin wynosi 53,2 μg/ml.
PL 195 557 B1
T a b e l a 1
Test rozpuszczania próbek składnika czynnego z przykładów
Czas (minuty) % wagowy składnika czynnego, który przeszedł do roztworu
Prz. 1 Prz. 2 Prz. 3 Prz. 3A Prz. 3B Prz. 4 Prz. 5 Prz. 6 Prz. 6A Prz. 7 Prz. 8
0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
5 0,1 29,9 28,7 5,1 2,7 14,2 3,8 6,9 10,8 0,3 0,2
10 0,3 32,4 29,3 9,4 4,8 17,1 6,9 11,5 15,6 0,5 0,3
15 0,4 33,0 29,2 12,3 6,4 18,7 9,0 14,3 18,1 0,8 0,5
30 0,8 32,5 28,1 16,4 9,3 20,2 11,8 18,1 21,3 1,5 0,9
45 1,2 32,5 27,6 19,1 11,4 21,6 13,9 20,7 23,0 2,2 1,4
60 1,6 32,3 27,2 20,9 12,9 22,6 15,6 22,5 23,9 2,7 1,9
90 2,4 31,9 26,4 22,4 15,0 23,6 17,6 24,0 24,8 4,0 2,7
120 3,1 31,7 26,3 23,5 16,6 24,5 19,4 25,1 25,6 5,2 3,7
Zastrzeżenia patentowe
1. Kompozycja zawierająca związek nitroksypochodny o wzorze (IA1)

Claims (15)

1. Kompozycja zawierająca związek nitroksypochodny o wzorze (IA1) (1Α1) w którym R1 oznacza grupę OCOCH3, a R2 oznacza atom wodoru, który to związek jest całkowicie lub częściowo w stopniu co najmniej 5% w postaci amorficznej, przy pomiarze stopnia amorfizacji za pomocą DSC oraz co najmniej jeden nośnik wybrany z następującej grupy: disacharydy, celuloza i jej pochodne, cyklodekstryny oraz ich mieszaniny.
2. Kompozycja według zastrz. 1, w której związkiem o wzorze (IA1) jest ester 3-(nitroksymetylo)fenylowy kwasu acetylosalicylowego.
3. Kompozycja według zastrz. 1 albo 2, w której nośnik jest wybrany z laktozy, celulozy mikrokrystalicznej, hydroksypropylo-e-cyklodekstryny oraz mieszaniny hydroksypropylo-e-cyklodekstryny z laktozą.
4. Kompozycja według zastrz. 1, w której związek o wzorze (IA1) jest w co najmniej 10% w postaci amorficznej.
5. Kompozycja według zastrz. 1, w której związek o wzorze (IA1) jest w co najmniej 80% w postaci amorficznej.
6. Kompozycja według zastrz. 1, w której związek o wzorze (IA1) jest w postaci całkowicie amorficznej.
7. Kompozycja według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, w której stosunek ilości wagowej nitroksypochodnej o wzorze (IA1) do składnika pomocniczego jest w zakresie między 1:20 a 1:0,5.
8. Kompozycja według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, w której stosunek ilości wagowej nitroksypochodnej o wzorze (IA1) do składnika pomocniczego jest w zakresie między 1:0,7 a 1:10. gdzie R1 i R2 mają znaczenia takie jak podano powyżej.
9. Kompozycja farmaceutyczna, zawierająca kompozycję według zastrz. 1 do 8 oraz co najmniej jeden dopuszczalny farmaceutycznie składnik pomocniczy.
PL 195 557 B1
10. Kompozycja farmaceutyczna według zastrz. 9, do podawania doustnego.
11. Sposób wytwarzania kompozycji określonych w zastrz. 1-8, obejmujący następujące etapy:
- wymieszanie nitroksyzwiązku o wzorze (IA1) z co najmniej jednym z nośników określonych w zastrz. 1;
- amorfizację otrzymanej mieszaniny.
12. Sposób według zastrz. 11, w którym amorfizację przeprowadza się przez ugniatanie.
13. Sposób według zastrz. 11, w którym amorfizację przeprowadza się przez współrozdrabnianie.
14. Sposób według zastrz. 11, w którym amorfizację przeprowadza się przez suszenie rozpyłowe.
15. Sposób według zastrz. 11, w którym amorfizację przeprowadza się przez liofilizację.
PL00352529A 1999-06-24 2000-06-21 Kompozycja zawierająca nitroksyzwiązek, sposób jej wytwarzania i zawierająca ją kompozycja farmaceutyczna PL195557B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1999MI001402A IT1312115B1 (it) 1999-06-24 1999-06-24 Composti amorfi e relative composizioni farmaceutiche
PCT/EP2000/005723 WO2001000563A1 (en) 1999-06-24 2000-06-21 Amorphous nitric esters and their pharmaceutical compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352529A1 PL352529A1 (en) 2003-08-25
PL195557B1 true PL195557B1 (pl) 2007-10-31

Family

ID=11383219

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00352529A PL195557B1 (pl) 1999-06-24 2000-06-21 Kompozycja zawierająca nitroksyzwiązek, sposób jej wytwarzania i zawierająca ją kompozycja farmaceutyczna

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6753442B1 (pl)
EP (1) EP1187803B1 (pl)
JP (1) JP2003503380A (pl)
KR (1) KR100672001B1 (pl)
CN (1) CN1187312C (pl)
AT (1) ATE302746T1 (pl)
AU (1) AU781479B2 (pl)
BR (1) BR0011831A (pl)
CA (1) CA2377132A1 (pl)
DE (1) DE60022188T2 (pl)
DK (1) DK1187803T3 (pl)
ES (1) ES2246878T3 (pl)
HU (1) HUP0201721A3 (pl)
IL (1) IL146789A0 (pl)
IT (1) IT1312115B1 (pl)
MX (1) MXPA01013273A (pl)
NO (1) NO321523B1 (pl)
NZ (1) NZ515757A (pl)
PL (1) PL195557B1 (pl)
RU (1) RU2248963C2 (pl)
TR (1) TR200103624T2 (pl)
WO (1) WO2001000563A1 (pl)
ZA (1) ZA200109862B (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1319202B1 (it) * 2000-10-12 2003-09-26 Nicox Sa Farmaci per le malattie a base infiammatoria.
DE60122939T2 (de) 2000-12-21 2007-01-11 Nitromed, Inc., Bedford Substituierte arylverbindungen als neue, cyclooxygenase-2-selektive inhibitoren, zusammensetzungen und verwendungsverfahren
EP1219306A1 (en) * 2000-12-29 2002-07-03 Nicox S.A. Compositions comprising cyclodextrins and NO- releasing drugs
AU2003248642A1 (en) 2002-06-11 2003-12-22 Nitromed, Inc. Nitrosated and/or nitrosylated cyclooxygenase-2 selective inhibitors, compositions and methods of use
CA2491127A1 (en) 2002-07-03 2004-01-15 Nitromed, Inc. Nitrosated nonsteroidal antiinflammatory compounds, compositions and methods of use
CA2493156A1 (en) 2002-07-29 2004-02-05 Nitromed, Inc. Cyclooxygenase-2 selective inhibitors, compositions and methods of use
US8754238B2 (en) 2003-07-22 2014-06-17 Arena Pharmaceuticals, Inc. Diaryl and arylheteroaryl urea derivatives as modulators of the 5-HT2A serotonin receptor useful for the prophylaxis and treatment of disorders related thereto
TWI415845B (zh) 2006-10-03 2013-11-21 Arena Pharm Inc 用於治療與5-ht2a血清素受體相關聯病症之作為5-ht2a血清素受體之調節劑的吡唑衍生物
EP2190844B3 (en) 2007-08-15 2013-07-17 Arena Pharmaceuticals, Inc. Imidazo[1,2-a]pyridine derivatives as modulators of the 5-ht2a serotonin receptor useful for the treatment of disorders related thereto
CA2702909C (en) * 2007-10-17 2016-05-10 Todd F. Ovokaitys Room temperature stable non-crystalline aspirin
WO2009052246A1 (en) * 2007-10-17 2009-04-23 Ovokaitys, Todd, F. Process for the modification of the solid state of a compound and co-amorphous compositions produced with same
ES2324007A1 (es) * 2007-10-25 2009-07-28 Ferrer Internacional, S.A. Una forma amorfa de un compuesto antiinflamatorio.
US20110021538A1 (en) 2008-04-02 2011-01-27 Arena Pharmaceuticals, Inc. Processes for the preparation of pyrazole derivatives useful as modulators of the 5-ht2a serotonin receptor
CA2741731A1 (en) 2008-10-28 2010-06-03 Arena Pharmaceuticals, Inc. Compositions of a 5-ht2a serotonin receptor modulator useful for the treatment of disorders related thereto
US9126946B2 (en) 2008-10-28 2015-09-08 Arena Pharmaceuticals, Inc. Processes useful for the preparation of 1-[3-(4-bromo-2-methyl-2H-pyrazol-3-yl)-4-methoxy-phenyl]-3-(2,4-difluoro-phenyl)urea and crystalline forms related thereto
WO2010053532A2 (en) 2008-11-04 2010-05-14 Dsm Ip Assets B.V. D 1413 ht radiation curable coatings for optical fiber
US10202598B2 (en) 2014-05-30 2019-02-12 Todd Frank Ovokaitys Methods and systems for generation, use, and delivery of activated stem cells
WO2015187974A1 (en) 2014-06-06 2015-12-10 Ovokaitys Todd Frank Methods and compositions for increasing the bioactivity of nutrients
US10384985B2 (en) 2014-06-06 2019-08-20 B.K. Consultants, Inc. Methods and compositions for increasing the yield of, and beneficial chemical composition of, certain plants
KR20180022792A (ko) 2015-06-12 2018-03-06 엑소반트 사이언시즈 게엠베하 렘 수면 행동 장애의 예방 및 치료에 유용한 디아릴 및 아릴헤테로아릴 우레아 유도체
BR112018000728A2 (pt) 2015-07-15 2018-09-04 Axovant Sciences Gmbh resumo método para a profilaxia e/ou tratamento de alucinações visuais em um sujeito com necessidade do mesmo

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1243367B (it) * 1990-07-26 1994-06-10 Italfarmaco Spa Derivati acidi benzoici sostituiti ad attivita' cardiovascolare
IT1256345B (it) * 1992-08-20 1995-12-01 Esteri nitrici di derivati dell'acido 2-(2,6-di-alo-fenilammino) fenilacetico e procedimento per la loro preparazione
IT1256450B (it) * 1992-11-26 1995-12-05 Soldato Piero Del Esteri nitrici con attivita' farmacologica e procedimento per la loro preparazione
DK0759899T3 (da) * 1994-05-10 1999-12-20 Nicox Sa Nitroforbindelser og sammensætninger deraf med antiinflammatoriske, analgetiske og antitrombotiske aktiviteter
IT1276071B1 (it) * 1995-10-31 1997-10-24 Nicox Ltd Compositi ad attivita' anti-infiammatoria
KR19990001564A (ko) * 1997-06-16 1999-01-15 유충식 용해도를 개선한 아졸계 항진균제 및 이를 함유하는 제제
IT1307928B1 (it) 1999-01-26 2001-11-29 Nicox Sa Metodo di sintesi di nitrossimetilfenil esteri di derivatidell'aspirina.

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0201721A3 (en) 2003-08-28
ES2246878T3 (es) 2006-03-01
NZ515757A (en) 2004-02-27
TR200103624T2 (tr) 2002-04-22
CN1356975A (zh) 2002-07-03
PL352529A1 (en) 2003-08-25
CN1187312C (zh) 2005-02-02
KR100672001B1 (ko) 2007-01-19
ITMI991402A0 (it) 1999-06-24
NO20016232D0 (no) 2001-12-19
ZA200109862B (en) 2003-05-28
DE60022188T2 (de) 2006-06-08
ITMI991402A1 (it) 2000-12-24
EP1187803A1 (en) 2002-03-20
EP1187803B1 (en) 2005-08-24
RU2248963C2 (ru) 2005-03-27
KR20020008220A (ko) 2002-01-29
DK1187803T3 (da) 2005-11-28
AU781479B2 (en) 2005-05-26
HUP0201721A2 (en) 2002-10-28
JP2003503380A (ja) 2003-01-28
US6753442B1 (en) 2004-06-22
CA2377132A1 (en) 2001-01-04
DE60022188D1 (de) 2005-09-29
NO20016232L (no) 2001-12-19
ATE302746T1 (de) 2005-09-15
NO321523B1 (no) 2006-05-15
AU6264400A (en) 2001-01-31
IT1312115B1 (it) 2002-04-04
IL146789A0 (en) 2002-07-25
WO2001000563A1 (en) 2001-01-04
MXPA01013273A (es) 2003-07-14
BR0011831A (pt) 2002-03-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195557B1 (pl) Kompozycja zawierająca nitroksyzwiązek, sposób jej wytwarzania i zawierająca ją kompozycja farmaceutyczna
RU2685724C2 (ru) Композиции апиксабана
KR100869039B1 (ko) 나테글리니드 함유 제제
EP2822539B1 (en) Nanocrystalline solid dispersion compositions
JP6018041B2 (ja) St−246の多形型および調製方法
JPH0370705B2 (pl)
US20100035937A1 (en) Solubilized non-steroidal anti-inflammatory drugs
NZ217841A (en) Solid pharmaceutical formulations containing nifedipine or a derivative thereof present on very fine particles of carrier with very high total specific surface
PT2050445E (pt) Composição farmacêutica de fenofibrato apresentando uma biodisponibilidade elevada e processo para a sua preparação
JP2000513727A (ja) 大量の薬物を含有する速崩壊性及び速溶解性組成物製造のための顆粒
JP2006500349A (ja) 半順序薬剤およびポリマーの医薬組成物
WO1995032737A1 (en) Pharmaceutical composition
US8062664B2 (en) Process for preparing formulations of lipid-regulating drugs
US20050130955A1 (en) Amorphous substance of tricyclic triazolobenzazepine derivative
CN113943284B (zh) 盐酸吡格列酮没食子酸共晶及制备方法和其组合物与用途
JP2004210702A (ja) 5−[(1z,2e)−2−メチル−3−フェニル−2−プロペニリデン]−4−オキソ−2−チオキソ−3−チアゾリジン酢酸の新規結晶、その製造方法およびその結晶を有効成分とする医薬
AU2017228681B2 (en) Apixaban formulations
JP5615554B2 (ja) 3−{5−[4−(シクロペンチルオキシ)−2−ヒドロキシベンゾイル]−2−[(3−ヒドロキシ−1,2−ベンズイソオキサゾール−6−イル)メトキシ]フェニル}プロピオン酸またはその塩を含有する固体分散体の組成物
JPH0141125B2 (pl)
EP2682105A1 (en) Orally-disintegrating formulations of dexketoprofen
EP2682104A1 (en) Orally-disintegrating formulations of dexketoprofen
KR100821208B1 (ko) 생체이용율이 개선된 멜록시캄 함유 조성물 및 그의제조방법
WO2012113179A1 (zh) 一种扎托布洛芬的缓释药物组合物及其制备方法
JP2003012517A (ja) 安定で溶出性の改善された非晶質組成物
US20060177512A1 (en) Process for preparing formulations of lipid-regulating drugs