PL194035B1 - Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych - Google Patents

Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych

Info

Publication number
PL194035B1
PL194035B1 PL99345342A PL34534299A PL194035B1 PL 194035 B1 PL194035 B1 PL 194035B1 PL 99345342 A PL99345342 A PL 99345342A PL 34534299 A PL34534299 A PL 34534299A PL 194035 B1 PL194035 B1 PL 194035B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
leveling rod
sides
carbon
leveling
rod according
Prior art date
Application number
PL99345342A
Other languages
English (en)
Other versions
PL345342A1 (en
Inventor
Hans-Josef Giertz
Jürgen George
Klaus-Dieter Ruthemann
Original Assignee
Montan Tech Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Montan Tech Gmbh filed Critical Montan Tech Gmbh
Publication of PL345342A1 publication Critical patent/PL345342A1/xx
Publication of PL194035B1 publication Critical patent/PL194035B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10BDESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
    • C10B37/00Mechanical treatments of coal charges in the oven
    • C10B37/02Levelling charges, e.g. with bars

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Coke Industry (AREA)
  • Electric Ovens (AREA)
  • Constitution Of High-Frequency Heating (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)
  • Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
  • Tunnel Furnaces (AREA)
  • Heat Treatments In General, Especially Conveying And Cooling (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Abstract

1. Zerdz niwelacyjna do pieców koksowni- czych, sluzaca do zrównywania stozków usy- powych tworzacych sie podczas ladowania wegla pod otworami zaladowczymi komory piecowej, skladajaca sie z dwóch rozciagaja- cych sie w zasadzie na calej dlugosci komory piecowej i rozmieszczonych równolegle do siebie w odstepie zaleznym od szerokosci ko- mory piecowej oraz polaczonych ze soba, w zasadzie pionowych boków, zwlaszcza w postaci blach, z umieszczonymi posobnie i ustawionymi poprzecznie zabierakami weglo- wymi, których wysokosc jest mniejsza niz wy- sokosc boków, w której boki tworza ponad za- bierakami kanal gazowy bez utrudniajacych przeplyw elementów montazowych, znamienna tym, ze wyposazony w zabieraki weglowe (2) kanal gazowy (6) obejmuje przedni koniec zer- dzi niwelacyjnej. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych, służąca do zrównywania stożków usypowych tworzących się podczas ładowania węgla pod otworami załadowczymi komory piecowej, składająca się z dwóch rozciągających się w zasadzie na całej długości komory piecowej i rozmieszczonych równolegle do siebie w odstępie zależnym od szerokości komory piecowej oraz połączonych ze sobą, pionowych boków, zwłaszcza w postaci blach, z umieszczonymi posobnie i ustawionymi poprzecznie zabierakami węglowymi, których wysokość jest mniejsza niż wysokość boków, w której boki tworzą ponad zabierakami kanał gazowy bez utrudniających przepływ elementów montażowych.
Znana jest z opisu EP 0 483 497 B1 tego rodzaju żerdź niwelacyjna, która składa się z pionowych ścianek bocznych z blachy umieszczonych w kierunku wzdłużnym pieca równolegle do siebie, przy czym w przestrzeni ograniczonej ściankami bocznymi są rozmieszczone w regularnych odstępach ustawione poprzecznie zabieraki węglowe w postaci blaszanych przegród mających wysokość ścianek bocznych. Podczas ładowania węgla tworzą się pod otworami załadowczymi komory pieca koksowniczego stożki usypowe. Gdy te stożki usypowe sięgają już do wolnej komory zbiorczej gazu, wprowadza się do komory pieca koksowniczego przez drzwiczki żerdź niwelacyjną i porusza się nią, co powoduje zniwelowanie stożków usypowych węgla. Żeby po wprowadzeniu żerdzi niwelacyjnej do komory piecowej nie doszło, podczas ładowania, do zablokowania węglem dużej części wolnej komory zbiorczej gazu, zabieraki węglowe nie zajmują całej szerokości przestrzeni między dwiema ściankami bocznymi i są rozmieszczone naprzemiennie po obu stronach żerdzi niwelacyjnej. Dlatego ścianki boczne są połączone ze sobą drążkami rozporowymi.
W przypadku takiej żerdzi niwelacyjnej okazało się, że podczas zrównywania stożków usypowych, węgiel może zamykać naprzemienne wnęki, mimo przewidzianych w żerdzi niwelacyjnej naprzemiennych odstępów pomiędzy ściankami bocznymi i wolnymi końcami zabieraków węglowych, co uniemożliwia swobodne odsysanie gazów obsadowych do odbieralnika. Efektem tego są mniejsze lub większe niekontrolowane emisje, ponieważ gazy odlotowe nie mogą być odsysane swobodnie przez rurę odlotową.
Celem wynalazku jest udostępnienie żerdzi niwelacyjnej, która podczas zrównywania, zapewnia zawsze zachowanie dostatecznie wolnego kanału przepływowego w komorze zbiorczej gazu i jednocześnie gwarantuje dobry współczynnik wypełnienia pieca.
Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych, służąca do zrównywania stożków usypowych tworzących się podczas ładowania węgla pod otworami załadowczymi komory piecowej, składająca się z dwóch rozciągających się w zasadzie na całej długości komory piecowej i rozmieszczonych równolegle do siebie w odstępie zależnym od szerokości komory piecowej oraz połączonych ze sobą, w zasadzie pionowych boków, zwłaszcza w postaci blach, z umieszczonymi posobnie i ustawionymi poprzecznie zabierakami węglowymi, których wysokość jest mniejsza niż wysokość boków, w której boki tworzą ponad zabierakami kanał gazowy bez utrudniających przepływ elementów montażowych, charakteryzuje się według wynalazku tym, że wyposażony w zabieraki węglowe kanał gazowy obejmuje przedni koniec żerdzi niwelacyjnej.
Korzystnie, odstęp pomiędzy zabierakami węglowymi odpowiada wysokości zabieraków węglowych, przy czym zabieraki węglowe mają zróżnicowane wysokości i/lub są zamocowane na bokach pod kątem różniącym się od kąta prostego.
Korzystnie, zabieraki węglowe są zamocowane ruchomo na bokach a przekroje zabieraków węglowych są ukształtowane klinowo lub mają kształt profilowany.
Również boki żerdzi niwelacyjnej mogą mieć kształt profilowany korzystnie klinowy.
Żerdź niwelacyjna może mieć rolkę łożyskowo-prowadzącą wyposażoną w skos i ta rolka łożyskowo-prowadzącą może mieć dołączone urządzenie przesuwające do przesuwu bocznego.
Korzystnie, boki żerdzi niwelacyjnej mają otwory, w których zwłaszcza są umieszczone mostki usztywniające, korzystnie mostki usztywniające ograniczające z boku otwory.
Mostki usztywniające mogą być umieszczone pod różnym od 0° kątem względem boków żerdzi niwelacyjnej.
Korzystnie, boki żerdzi niwelacyjnej na jej przednim końcu są rozszerzone na zewnątrz lub mają pałąk prowadzący.
Korzystnie, boki żerdzi niwelacyjnej mają ruchome zgarniaki węglowe i/lub na bokach żerdzi niwelacyjnej są umieszczone przewody czynnika fluidalnego z dyszami.
PL 194 035 B1
Korzystnie, żerdź niwelacyjna jest uszczelniana co najmniej jedną skrzynką uszczelniająco-prowadzącą wyposażoną w wałki łożyskowe, przy czym zwłaszcza przynajmniej jedna skrzynka uszczelniająco-prowadząca jest wyposażona w obudowę.
Korzystnie, zabieraki węglowe mają otwory.
Żerdź niwelacyjna według wynalazku ma tę zaletę, że podczas niwelacji, tworzy się w przestrzeni pomiędzy bokami żerdzi wolny kanał, przez który gaz obsadowy może swobodnie odpływać poziomo ku rurze odlotowej lub do odbieralnika.
Taki kanał przepływowy gazu jest ukształtowany szczególnie korzystnie wówczas, gdy wysokość zabieraków węglowych odpowiada co najwyżej połowie wysokości boków żerdzi.
Żerdź niwelacyjna jest otwarta z przodu, a więc wsuwa się ona w stożki usypowe węgla i zrównuje je zabierakami węglowymi. Nie może dojść, jakw przypadku znanych żerdzi niwelacyjnych, do spiętrzania się stożka usypowego przed żerdzią. Zgodnie z wynalazkiem zwiększono ilość zabieraków węglowych, żeby żerdź niwelacyjna miała dostateczną zdolność transportową, przy czym zdolność ta jest przynajmniej równa odpowiedniej zdolności znanej żerdzi niwelacyjnej (EP 0483 497 B1) wtedy, gdy ilość zabieraków jest przynajmniej tak duża, że suma wszystkich powierzchni częściowych listew poprzecznych odpowiada sumie wszystkich powierzchni pełnych zabieraków węglowych, które rozciągają się pionowo na całej wysokości boków. Przy tym ilość zabieraków zwiększa się maksymalnie do takiej liczby, przy której odstęp zabieraków węglowych odpowiada ich wysokości. Taka odmiana realizacji zapewnia, że węgiel może zawsze przechodzić przez zabieraki lub też może wpadać w przegródkę między zabierakami. Tak więc na zabierakach nie powstają żadne mostki węglowe.
Zwiększenie ilości zabieraków węglowych w żerdzi niwelacyjnej według wynalazku powoduje podwyższenie zdolności transportowej, a więc przemieszczana jest większa ilość węgla przy każdym ruchu postępowo-zwrotnym żerdzi. W ten sposób unika się powstawania stożków usypowych pod otworami załadowczymi. Gdy żerdź niwelacyjna porusza się w komorze piecowej z większą niż dotychczas częstotliwością, to nie powstają stożki usypowe na wysokości żerdzi niwelacyjnej.
Jeśli rozmieszczone posobnie zabieraki węglowe mają różną wysokość, to dodatkowo uniemożliwia tworzenie się wysokiego stosu węglowego przed zabierakami. Węgiel przechodzący nad niskim zabierakiem spada do przegródki za zabierakiem, a więc nie może utworzyć się wysoki stos węgla. Dzięki temu, węgiel przechodzący nad zabierakiem pozostawia w żerdzi niwelacyjnej wolny kanał do odprowadzania gazów obsadowych.
Istnieje też możliwość zamocowania zabieraków węglowych na bokach żerdzi pod kątem różniącym się od kąta prostego. Przy tym niektóre zabieraki węglowe są ustawione ich krawędzią górną skośnie względem tylnego końca żerdzi niwelacyjnej a inne zabieraki mają krawędź górną ustawioną skośnie do przedniego końca żerdzi. W przypadku skośnego ustawienia do tyłu, ułatwione jest przechodzenie węgla podczas ruchu żerdzi do przodu. W razie skośnego ustawienia w przód węgiel jest nieco naciskany w tej strefie w dół i żerdź jest nieco wypierana. Poza tym ustawione skośnie zabieraki węglowe spełniają funkcję blach kierunkowych podczas ładowania, to znaczy węgiel jest kierowany zabierakami od otworów załadowczych, co pozwala zmniejszyć możliwość tworzenia się stożków usypowych.
Zabieraki węglowe mogą być też umieszczone ruchomo. Tak na przykład część zabieraków w ich górnej albo dolnej strefie można osadzić ruchomo, na bokach żerdzi niwelacyjnej. Przy każdym ruchu posuwisto-zwrotnym żerdzi zmieniają one swoje położenie i niwelują węgiel w danym położeniu skośnym. Przestawienie skośne jest ograniczone zderzakiem, żeby zabieraki nie mogły ustawić się poziomo.
Jeżeli zabieraki węglowe są ukształtowane klinowo, ostrze klina może być skierowane w górę lub w dół. Dzięki takiemu kształtowi klinowemu, żerdź niwelacyjna może mieć lekką konstrukcję, ponieważ klinowe zabieraki pozwalają zmniejszyć grubość materiału.
Boki żerdzi niwelacyjnej mogą być również wykonane klinowo, co poprawia statykę żerdzi. Gdy ostrze klina jest skierowane w dół ku niwelowanemu węglowi, to węgiel nie może osadzać się między klinowymi ściankami bocznymi, ponieważ przestrzeń między nimi rozszerza się ku dołowi.
Żeby zmniejszyć napór węgla na żerdź niwelacyjną podczas ładowania, krawędzie górne boków i/albo zabieraków węglowych mogą być zukosowane jedno- lub dwustronnie.
Skok żerdzi niwelacyjnej, częstotliwość zrównywania, ilość, odstęp i wysokość zabieraków węglowych trzeba dopasować do wielkości przepływu masowego ładowanego węgla.
Wiadomo, że wskutek niwelacji stożków usypowych węgla pod otworami załadowczymi komory piecowej pozostają pasma stożków usypowych między ścianką komory i bokami żerdzi niwelacyjnej.
PL 194 035B1
Utrudnia to odprowadzanie gazu a także mogą powstawać w tej strefie złogi grafitowe w komorze zbiorczej gazu. Można uniknąć powstawania takich pasm, gdy żerdź podczas niwelacji wykonuje ruch wahadłowy albo udarowy. Żeby to uzyskać, rolki łożyskowe i prowadzące żerdzi wykonuje się ze skosami, które nadają żerdzi ruch wahadłowy lub udarowy.
Inna możliwość usuwania pasm stożków usypowych polega na tym, że rolki łożyskowe i prowadzące są ukształtowane z możliwością przesuwu bocznego za pomocą urządzenia przesuwającego. Dzięki takiemu przesuwowi, żerdź podczas niwelacji może usuwać pasma stożków usypowych po obu stronach komory zbiorczej gazu. Można usprawnić usuwanie tych pasm za pomocą żeber albo falistych blach umieszczonych zewnątrz na bokach.
Umieszczenie na bokach żerdzi otworów, które umożliwiają wpadanie węgla z boku do przegródek utworzonych między zabierakami, pozwala zwiększyć efektywność niwelacji.
Otwory te mogą mieć taką wielkość, że są one tylko przedzielone mostkami usztywniającymi, na których są zamocowane zabieraki węglowe, przy czym mostki te mogą być też umieszczone skośnie.
Żerdź niwelacyjna w odmianie wykonania, w postaci prostokątnej w przekroju konstrukcji kratownicowej, blokuje podczas niwelacji tylko w małym stopniu komorę zbiorczą gazu. Zapobiega to skutecznie zatykaniu węglem komory zbiorczej gazu i powstające podczas ładowania gazy obsadowe mogą być odprowadzane bez przeszkód w kierunku wzdłużnym pieca. Dzięki kratownicowej konstrukcji żerdzi niwelacyjnej możliwy jest także boczny przepływ przez żerdź, to znaczy poprzecznie do kierunku wzdłużnego pieca.
Poszczególne mostki usztywniające przy otworach na bokach żerdzi mogą być umieszczone pod pewnym kątem do boków, co umożliwia lepsze zgarnianie węgla po bokach komory pieca koksowniczego.
Boki żerdzi niwelacyjnej mogą być rozszerzone na zewnątrz na ich przednim końcu. W takim wykonaniu węgiel jest zgarniany po bokach komory pieca koksowniczego wierzchołkiem żerdzi niwelacyjnej.
Według następnego ukształtowania wynalazku, żerdź niwelacyjna na swoim przednim końcu ma jeden lub kilka pałąków prowadzących, które umożliwiają dobre wprowadzenie żerdzi przez otwór niwelacyjny. Dzięki temu, żerdź niwelacyjną można wprowadzić w stożek usypowy węgla jej przednią częścią, która jest otwarta do pałąka lub pałąków, przy czym nie dochodzi do spiętrzenia usypanego węgla. Następnie zabieraki węglowe zrównują stożki usypowe niwelując ładowany węgiel.
Na przednim końcu żerdzi niwelacyjnej, albo w strefie otworów bocznych mogą być umieszczone ruchome zgarniaki węglowe. Pod naporem węgla koksującego podczas ruchu zwrotnego żerdzi niwelacyjnej ruchome zgarniaki są dociskane do ścianek komory pieca koksowniczego. Przy ponownym ruchu żerdzi w przód, otwarte zgarniaki zeskrobują pasma stożków usypowych przy ściankach pieca. Podczas wyprowadzania żerdzi niwelacyjnej z komory piecowej, rama otworu niwelacyjnego wprowadza odchylone w bok zgarniaki w położenie zamknięte. W trakcie wprowadzania do następnego pieca zgarniaki węglowe mogą ułatwić wprowadzenie żerdzi, działając jak pałąk prowadzący.
Niwelację można usprawnić zgodnie z wynalazkiem wykorzystując gaz pod ciśnieniem. W tym celu na bokach żerdzi niwelacyjnej są umieszczone przewody czynnika fluidalnego z dyszami. Gaz służy przede wszystkim do wydmuchiwania pasm usypowych, pozostających po przejściu żerdzi niwelacyjnej przez stożki usypowe węgla. Dysze mogą być rozmieszczone na takiej samej wysokości wzdłuż żerdzi niwelacyjnej posobnie i/lub jedna nad drugą.
Szczególnie korzystnie jest, gdy dysze są skojarzone z żerdzią niwelacyjną, która ma otwory na bokach. Wydmuchiwany węgiel dostaje się wtedy przez otwory do przestrzeni między bokami i jest tam odgarniany zabierakami węglowymi.
Żerdź niwelacyjna według wynalazku udostępnia kanał w komorze zbiorczej gazu, przez który mogą być odsysane gazy obsadowe. Jednak w strefie otworu niwelacyjnego danej komory piecowej istnieje niebezpieczeństwo zassania szkodliwego powietrza przez kanał gazowy. Dlatego przewidziano zgodnie z wynalazkiem, że żerdź niwelacyjna jest uszczelniona skrzynką uszczelniającą i prowadzącą. Skrzynka taka posiada wchodzące od góry w żerdź niwelacyjną sięgające prawie nad zabieraki węglowe przegrody, które są połączone blachą uszczelniającą, i uszczelniają w ten sposób kanał gazowy. Pod żerdzią niwelacyjną uszczelnienie uzupełnia płyta uszczelniająca.
PL 194 035 B1
Żeby poprawić uszczelnienie żerdzi niwelacyjnej, może być ona otoczona obudową, która przylega szczelnie do niwelacyjnego otworu drzwiowego.
W odmianie realizacji żerdzi niwelacyjnej, w której zabieraki węglowe mają różną wysokość, skrzynka uszczelniająca i prowadząca jest wykonana z przegubami tak, że wspomniana przegroda skrzynki może wykonywać ruch posuwisto-zwrotny i dopasowuje się przez to do różnicy wysokości zabieraków węglowych. Ponadto ruchoma przegroda może być odchylona w stronę podciśnienia, co ogranicza efekt podciśnieniowy. Żeby zwiększyć skuteczność uszczelnienia, można umieścić posobnie kilka skrzynek uszczelniających i prowadzących. Każda z tych skrzynek powinna być większa niż odstęp między zabierakami węglowymi, tak że przynajmniej dwa zabieraki są osłonięte skrzynką uszczelniającą i prowadzącą.
Zabieraki węglowe mogą być wyposażone w otwory, które sprzyjają ukształtowaniu kanału gazowego w żerdzi niwelacyjnej według wynalazku. Ilość tych otworów może być dowolna, tak że w skrajnym przypadku zabieraki węglowe są wykonane jako blachy otworowe. Dobrze jest umieścić otwory w górnej części zabieraków węglowych lub też korzystnie jest wykonać większe otwory. Tak więc kanał gazowy między bokami żerdzi jest częściowo poszerzony w strefie zabieraków węglowych. Można też wykonać zabieraki węglowe o takiej samej wysokości jak boki żerdzi i ukształtować kanał gazowy poprzez otwory w zabierakach.
Wymienionym wyżej, a także wymaganym i opisanym w przykładach realizacji, wykorzystywanym według wynalazku elementom konstrukcyjnym nie stawia się specjalnych warunków dotyczących ich wysokości, ukształtowania, doboru materiału i koncepcji technicznej, a więc można stosować bez ograniczeń kryteria doboru znane w danym obszarze zastosowań.
Żerdź niwelacyjna według wynalazku zostanie bliżej przedstawiona w oparciu o rysunek, na którym uwidoczniono przykładowe odmiany realizacji żerdzi niwelacyjnej z kanałem gazowym. Itak: fig. 1 ukazuje w perspektywie pierwszą odmianę realizacji żerdzi niwelacyjnej według wynalazku, fig. 2 przedstawiona perspektywicznie druga odmiana realizacji żerdzi niwelacyjnej fig. 3 - widok z boku fragmentów trzeciej żerdzi niwelacyjnej ze skośnymi zabierakami węglowymi fig. 4- czwarta odmianę realizacji żerdzi niwelacyjnej, fig. 5 - widok z góry na rolki łożyskowe i prowadzące żerdzi niwelacyjnej, fig. 6 - urządzenie do przesuwania rolek łożyskowych i prowadzących żerdzi niwelacyjnej, fig. 7 - piątą odmianę realizacji żerdzi niwelacyjnej w widoku perspektywicznym, fig. 8 - widok z góry na ruchome zgarniaki węglowe żerdzi niwelacyjnej, fig. 9 - widok z boku żerdzi niwelacyjnej z przewodami i dyszami, fig. 10 - skrzynkę uszczelniająco-prowadzącą umieszczoną na żerdzi niwelacyjnej i fig. 11 - szóstą odmianę realizacji żerdzi niwelacyjnej z otworami w zabierakach węglowych.
Na fig. 1 przedstawiono żerdź niwelacyjną z bokami 1 i zabierakami węglowymi 2 umieszczonymi między bokami 1. Wysokość 3 zabieraków 2 jest wyraźnie mniejsza niż wysokość 11 boków 1. Zabieraki węglowe 2 są umieszczone posobnie w odstępie 5. Powierzchnia listwy poprzecznej 4 zabieraka pokrywa tylko małą część przestrzeni między bokami, a więc tworzy się kanał 6 umożliwiający swobodny przepływ gazu.
Na fig. 2 widać, że między bokami 1są umieszczone posobnie zabieraki węglowe 2, które mają różną wysokość 3. W tej odmianie realizacji korzystne jest to, że pierwsze, niskie zabieraki 2 nie mogą powodować przed sobą spiętrzenia węgla. Przechodzący węgiel może spadać do następnej przegródki i jest tam dalej transportowany. Ponad zabierakami węglowymi 2 istnieje w każdej chwili wolny kanał gazowy 6.
Figura 3 przedstawia przykładowo zabieraki węglowe 2, które są zamocowane na bokach 1pod kątem różniącym się od kąta prostego. Zabieraki 2 rozprowadzają w piecu węgiel koksujący spadający podczas ładowania do komory piecowej i w ten sposób przeciwdziałają tworzeniu się stożków usypowych.
Figura 4 ukazuje klinowe wykonanie zabieraków węglowych 2 i boków 1. Dzięki temu zmniejsza się możliwość zatykania węglem przegródek transportowych utworzonych między zabierakami 2 ponieważ zwiększa się ku dołowi powierzchnia przelotowa dla spadającego węgla koksującego.
Na figurze 5 przedstawiono ułożyskowanie żerdzi niwelacyjnej z bokami 1 i zabierakami węglowymi 2. Rolka łożyskowo-prowadząca 8 ma skos 1. Krawędzie rolki 8 prowadzące boki 1 żerdzi niwelacyjnej dzięki skosowi 7 powodują przy każdym obrocie rolki 8 zmianę toru ruchu posuwistozwrotnego żerdzi. W efekcie żerdź podczas niwelacji jest przemieszczana w bok usuwając pasma stożków usypowych istniejące ewentualnie pod otworami załadowczymi między bokami 1 i ściankami pieca.
PL 194 035B1
Figura 6 przedstawia rolki łożyskowe i prowadzące 8, które są ukształtowane z możliwością przesuwu bocznego za pomocą urządzenia przesuwającego 9. Daje to również możliwość przemieszczania w bok żerdzi niwelacyjnej, żeby likwidować tworzące się pasma stożków usypowych.
Na figurze 7 widać żerdź niwelacyjną, której boki 1mają otwory 11. Przez te otwory może wpadać węgiel do utworzonych między zabierakami 2 przegródek transportowych żerdzi i jest on rozprowadzany podczas skoku niwelacyjnego. Otwory 11 są ograniczone mostkami usztywniającymi 12, na których są zamocowane zabieraki węglowe 2. Mostki 12 mogą być umieszczone pod pewnym kątem względem boków 1, dzięki czemu węgiel trafia łatwiej do przegródek między zabierakami węglowymi 2. Na bokach 1 może być umieszczony pałąk prowadzący 13, który ułatwia wprowadzanie żerdzi w otwór niwelacyjny.
Na fig. 8 widać, że na przednim końcu żerdzi niwelacyjnej są umieszczone na bokach 1 ruchome zgarniaki węglowe 15 z ramionami 16 i 17. Zgarniak 15 obraca się na przegubie 18. Pod naporem węgla podczas ruchu zwrotnego żerdzi niwelacyjnej ramię 16 zgarniaka 15 jest dociskane za pośrednictwem ramienia 17 do ścianki komory pieca koksowniczego. Podczas wyprowadzania żerdzi niwelacyjnej z pieca zgarniaki węglowe 15 są wprowadzane przez ramę otworu niwelacyjnego w położenie zamknięcia, przedstawione w dolnej części fig. 8. Podczas wsuwania do następnej komory piecowej zgarniaki 15 spełniają funkcję pałąka prowadzącego.
Na fig. 9 widać umieszczone na bokach 1 przewody 20 z dyszami 21. W czasie niwelacji przez dysze 21 może być wdmuchiwany sprężony gaz, na przykład azot, co powoduje usuwanie bocznych pasm stożków usypowych, lub też zapobiega się w ten sposób powstawaniu takich pasm. Dysze 21 mogą być umieszczone dowolnie. Odrzut dysz może powodować dodatkowe ruchy wahadłowe lub udarowe.
Z figury 10 wynika, że kanał gazowy 6 jest uszczelniony skrzynką uszczelniającą i prowadzącą 23. Kanał 6 jest w znacznym stopniu uszczelniony zawieszoną blachą uszczelniającą 25 skrzynki 23, przy czym blacha 25 jest umieszczona ruchomo wraz z wałkami łożyskowymi 26 i przegrodami 27. Poniżej boków 1i zabieraków węglowych 2 przewidziana jest płyta uszczelniająca 28, która może być częścią obudowy 24, która obejmuje żerdź niwelacyjną i przylega szczelnie donie pokazanego na rysunku niwelacyjnego otworu drzwiowego. Dzięki takiemu uszczelnieniu unika się wchodzenia do pieca szkodliwego powietrza podczas odsysania gazu obsadowego.
Figura 11 ukazuje zabieraki węglowe 2 mające otwory 29 i 30, przez które może płynąć gaz obsadowy podczas niwelacji.

Claims (21)

1. Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych, służąca do zrównywania stożków usypowych tworzących się podczas ładowania węgla pod otworami załadowczymi komory piecowej, składająca się z dwóch rozciągających się w zasadzie na całej długości komory piecowej i rozmieszczonych równolegle do siebie w odstępie zależnym od szerokości komory piecowej oraz połączonych ze sobą, w zasadzie pionowych boków, zwłaszcza w postaci blach, z umieszczonymi posobnie i ustawionymi poprzecznie zabierakami węglowymi, których wysokość jest mniejsza niż wysokość boków, w której boki tworzą ponad zabierakami kanał gazowy bez utrudniających przepływ elementów montażowych, znamienna tym, że wyposażony w zabieraki węglowe (2) kanał gazowy (6) obejmuje przedni koniec żerdzi niwelacyjnej.
2. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że odstęp (5) pomiędzy zabierakami węglowymi (2) odpowiada wysokości (3) zabieraków węglowych (2).
3. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki węglowe (2) mają zróżnicowane wysokości (3).
4. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki węglowe (2) są zamocowane na bokach (1) pod kątem różniącym się od kąta prostego.
5. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki węglowe (2) są zamocowane ruchomo na bokach (1).
6. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że przekroje zabieraków węglowych (2) są ukształtowane klinowo.
7. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że przekroje zabieraków węglowych (2) mają kształt profilowany.
PL 194 035 B1
8. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że boki (1) żerdzi niwelacyjnej mają kształt profilowany korzystnie klinowy.
9. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że rolka łożyskowa i prowadząca (8) żerdzi niwelacyjnej ma skos (7).
10. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że rolka łożyskowa i prowadząca (8) żerdzi niwelacyjnej mają dołączone urządzenie przesuwające (9) do przesuwu bocznego.
11. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że boki (1) żerdzi niwelacyjnej mają otwory (11).
12. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 11, znamienna tym, że w otworach (11) są umieszczone mostki usztywniające (12), zwłaszcza mostki usztywniające (12) ograniczające z boku otwory (11).
13. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 12, znamienna tym, że mostki usztywniające (12) są umieszczone pod różnym od 0° kątem względem boków (1).
14. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że boki (1) żerdzi niwelacyjnej na jej przednim końcu są rozszerzone na zewnątrz.
15. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że boki (1) żerdzi niwelacyjnej na jej przednim końcu mają pałąk prowadzący (13).
16. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że boki (1) żerdzi niwelacyjnej mają ruchome zgarniaki węglowe (15).
17. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że na bokach (1) żerdzi niwelacyjnej są umieszczone przewody czynnika fluidalnego (20) z dyszami (21).
18. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że żerdź niwelacyjna jest uszczelniana co najmniej jedną skrzynką uszczelniająco-prowadzącą (23).
19. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 18, znamienna tym, że skrzynki uszczelniające i prowadzące (23) są wyposażone w wałki łożyskowe (26).
20. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 18, znamienna tym, że przynajmniej jedna skrzynka uszczelniająca i prowadząca (23) jest wyposażona w obudowę (24).
21. Żerdź niwelacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki węglowe (2) mają otwory (29, 30).
PL99345342A 1998-07-08 1999-07-02 Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych PL194035B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19830382A DE19830382C2 (de) 1998-07-08 1998-07-08 Planierstange für Verkokungsöfen
PCT/EP1999/004578 WO2000002976A1 (de) 1998-07-08 1999-07-02 Planierstange für verkokungsöfen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL345342A1 PL345342A1 (en) 2001-12-17
PL194035B1 true PL194035B1 (pl) 2007-04-30

Family

ID=7873257

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99345342A PL194035B1 (pl) 1998-07-08 1999-07-02 Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6929719B1 (pl)
EP (1) EP1095119B1 (pl)
JP (1) JP3935318B2 (pl)
KR (1) KR100440048B1 (pl)
CN (1) CN1119387C (pl)
AT (1) ATE240996T1 (pl)
AU (1) AU755720B2 (pl)
BR (1) BR9912520B1 (pl)
CA (1) CA2337006C (pl)
CZ (1) CZ300394B6 (pl)
DE (2) DE19830382C2 (pl)
ES (1) ES2198927T3 (pl)
PL (1) PL194035B1 (pl)
RU (1) RU2198908C2 (pl)
SK (1) SK286433B6 (pl)
TW (1) TW561188B (pl)
WO (1) WO2000002976A1 (pl)
ZA (1) ZA200100122B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100879357B1 (ko) * 2002-11-11 2009-01-19 주식회사 포스코 코크스 오븐의 장입탄 레벨 평탄화 장치
DE102012008936B3 (de) 2012-05-08 2013-11-14 Thyssenkrupp Uhde Gmbh Planierkasten einer Koksofenkammer mit einem darin enthaltenen feuerfesten Formkörper als Abstreifkontur, Planierstange und Verfahren zum Planieren einer Kohleschüttung in einer befüllten Koksofenkammer
WO2016033530A1 (en) * 2014-08-28 2016-03-03 Suncoke Technology And Development Llc Method and system for optimizing coke plant operation and output
CN105001884B (zh) * 2015-08-24 2018-04-13 王煊 炼焦炉平煤方法
CN110746987B (zh) * 2019-10-11 2021-11-05 王小娟 一种具有疏通和平煤功能的炼焦炉
KR102374545B1 (ko) * 2020-05-11 2022-03-16 주식회사 포스코 푸셔 카 레벨러 빔(Pusher Car Leveler Beam)의 가스 유도 장치

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE97895C (pl) *
US1720805A (en) * 1927-04-15 1929-07-16 Koppers Co Inc Leveler bar for coke ovens
US1937734A (en) * 1932-01-08 1933-12-05 Bethlehem Steel Corp Leveling bar for coke ovens
US2234827A (en) * 1938-10-03 1941-03-11 Koppers Co Inc Leveling beam for horizontal chamber ovens producing gas and coke
DE902842C (de) * 1944-05-27 1954-01-28 Car Still Fa Einebnungsstange fuer liegende Koks- und Kammeroefen
FR1102058A (fr) * 1949-06-29 1955-10-17 Nettoyeur pour gueulard de répalage
DE1058018B (de) * 1953-05-28 1959-05-27 Gewerk Schalker Eisenhuette Planierstange fuer Koksoefen
DE1110134B (de) * 1955-12-16 1961-07-06 Still Fa Carl Planierstange
DE1127868B (de) * 1960-05-24 1962-04-19 Koppers Gmbh Heinrich Vorrichtung zur Vermeidung des Austretens der Fuellgase durch die Planieroeffnung von Koksofentueren
FR1566397A (pl) * 1968-02-22 1969-05-09
US3515293A (en) * 1969-01-13 1970-06-02 Koppers Co Inc Method and apparatus for charging a coke oven
US3616947A (en) * 1969-06-30 1971-11-02 Koppers Co Inc Load-sensing device for a coke oven leveling bar
DE2364458C3 (de) * 1973-12-24 1980-04-30 Hartung, Kuhn & Co Maschinenfabrik Gmbh, 4000 Duesseldorf Verfahren und Vorrichtung zum Betrieb einer Planiervorrichtung
US4181578A (en) * 1978-09-29 1980-01-01 Bethlehem Steel Corporation Leveling bar for coke ovens
US4264263A (en) * 1978-10-10 1981-04-28 Bethlehem Steel Corporation Smoke seal for coke oven pusher machine leveler bar
US4486139A (en) * 1982-08-26 1984-12-04 Raymond Kaiser Engineers Inc. Pusher ram
DE3245552C2 (de) * 1982-12-09 1985-06-13 Dr. C. Otto & Co Gmbh, 4630 Bochum Planiervorrichtung
US4555209A (en) * 1983-06-29 1985-11-26 Bethlehem Steel Corporation Semi-automatic pusher machine leveler bar control and method
FR2666811B1 (fr) * 1990-09-19 1992-12-18 Lorraine Laminage Repaleuse pour four a coke ou appareil analogue.
DE4034342A1 (de) * 1990-10-29 1992-04-30 Hartung Kuhn & Co Maschf Planierstange fuer eine koksofenbatterie
US5238347A (en) * 1991-11-27 1993-08-24 Merkle Engineers, Inc. In situ replaceable pusher bar for a batch charger pan
DE29504642U1 (de) * 1995-03-18 1995-08-17 Thyssen Still Otto Anlagentechnik GmbH, 44789 Bochum Planierstange für Verkokungsöfen

Also Published As

Publication number Publication date
CA2337006A1 (en) 2000-01-20
DE59905661D1 (de) 2003-06-26
ES2198927T3 (es) 2004-02-01
SK286433B6 (sk) 2008-10-07
CZ20004919A3 (en) 2001-06-13
KR20010089130A (ko) 2001-09-29
CZ300394B6 (cs) 2009-05-06
KR100440048B1 (ko) 2004-07-14
US6929719B1 (en) 2005-08-16
ZA200100122B (en) 2001-10-22
SK32001A3 (en) 2001-08-06
DE19830382A1 (de) 2000-01-13
BR9912520B1 (pt) 2010-03-23
AU755720B2 (en) 2002-12-19
DE19830382C2 (de) 2001-03-15
RU2198908C2 (ru) 2003-02-20
CN1119387C (zh) 2003-08-27
WO2000002976A1 (de) 2000-01-20
EP1095119B1 (de) 2003-05-21
PL345342A1 (en) 2001-12-17
CA2337006C (en) 2008-06-17
TW561188B (en) 2003-11-11
JP3935318B2 (ja) 2007-06-20
CN1313888A (zh) 2001-09-19
EP1095119A1 (de) 2001-05-02
JP2002520443A (ja) 2002-07-09
AU4904799A (en) 2000-02-01
ATE240996T1 (de) 2003-06-15
BR9912520A (pt) 2001-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3652403A (en) Method and apparatus for the evacuation of coke from a furnace chamber
US4004702A (en) Coke oven larry car coal restricting insert
US1573664A (en) Storage and reclaiming system
US4744459A (en) Method and apparatus for accumulating stockpiles of flowable solid material
BR112017004101B1 (pt) Método para aumentar uma taxa de processamento de carvão de um forno de coque
PL194035B1 (pl) Żerdź niwelacyjna do pieców koksowniczych
CN109999567B (zh) 具有提高的分离输出和方便的尺寸的干式过滤器
US3685589A (en) Ballast treating machine
DE10159045A1 (de) Fördern von mit Staub versehenem Fördergut [Staub(mit)förderung]
US4181578A (en) Leveling bar for coke ovens
CN1942555B (zh) 焦炉操作设备
RU2001103642A (ru) Планировочный брус установок коксования
US4276121A (en) Coke oven door spillage collection and disposal apparatus
DE4415662C2 (de) Kehrsaugmaschine mit großer Sedimentationskammer
KR20050122783A (ko) 액봉식(液封式) 접속 덕트
CN116713218A (zh) 轨道槽清洗装置
US4770110A (en) Conveyor for removing burnt residue from an incinerator
CN118220741A (zh) 一种煤矿开采用煤炭输送设备
RU2116953C1 (ru) Приемный бункер
US933666A (en) Apparatus for conveying coke from coke-ovens.
CN102822316A (zh) 用于从无回收以及热回收焦炉收集余焦的方法
KR20050123339A (ko) 코크스로의 가마입구 집진장치
DE117190A (pl)
WO2009138245A1 (de) Fluidbehandlungsanlage mit im gegenstrom betriebenen schüttgutbetten und verfahren zu dessen betreiben