PL190279B1 - Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego - Google Patents

Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego

Info

Publication number
PL190279B1
PL190279B1 PL99343422A PL34342299A PL190279B1 PL 190279 B1 PL190279 B1 PL 190279B1 PL 99343422 A PL99343422 A PL 99343422A PL 34342299 A PL34342299 A PL 34342299A PL 190279 B1 PL190279 B1 PL 190279B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hatch
rotating mechanism
hatch cover
cargo
ship
Prior art date
Application number
PL99343422A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343422A1 (en
Inventor
Kalevi Ahokas
Original Assignee
Macgregor Fin Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Macgregor Fin Oy filed Critical Macgregor Fin Oy
Publication of PL343422A1 publication Critical patent/PL343422A1/xx
Publication of PL190279B1 publication Critical patent/PL190279B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B19/00Arrangements or adaptations of ports, doors, windows, port-holes, or other openings or covers
    • B63B19/12Hatches; Hatchways
    • B63B19/14Hatch covers
    • B63B19/19Hatch covers foldable
    • B63B19/197Hatch covers foldable actuated by fluid pressure

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Actuator (AREA)

Abstract

1. Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego umieszczonej nad otworem luku prze- strzeni ladunkowej (5) na statku towarowym, przy czym wspomniany mechanizm sluzy do obracania przynajmniej jednego bloku (3, 4) pokrywy luku z polozenia zasadniczo poziomego do polozenia zasad- niczo pionowego i z powrotem, oraz wspomniany mechanizm obrotowy (7) jest obrotowo zamontowany na sztywnej konstrukcji statku, przy czym jeden koniec wspomnianego mechanizmu obrotowego jest w sposób obrotowy polaczony z urzadzeniem napedowym (8) mechanizmu obrotowego, takim jak cylinder hydrau- liczny, znam ienny tym, ze mechanizm obrotowy (7) jest umieszczony na koncu zrebnicy luku, w kierunku poprzecznym i wzdluznym statku, przynajmniej czesciowo wewnatrz zrebnicy luku przestrzeni ladunkowej (5), dzieki czemu srodki obrotowe i napedowe (8) mechanizmu obrotowego (7) sa umieszczone na zewnatrz zrebnicy luku tak, ze koniec podnoszacy blok pokrywy mecha- nizmu obrotowego (7) pozostaje w luku pod pokrywa luku, albo umieszczony w przestrzeni ladunkowej (5) albo umieszczony w przestrzeni wewnetrznej uksztal- towania pokrywy luku. fig 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest mechanizm obrotowy dla pokrywy luku umieszczonej nad otworem luku przestrzeni ładunkowej na statku towarowym, przy czym wspomniany mechanizm służy do obracania przynajmniej jednej sekcji pokrywy luku z położenia zasadniczo poziomego do położenia zasadniczo pionowego i z powrotem, oraz wspomniany mechanizm obrotowy jest obrotowo zamontowany na sztywnej konstrukcji statku, przy czym jeden koniec wspomnianego mechanizmu obrotowego jest obrotowo połączony z urządzeniem napędowym mechanizmu obrotowego, takim jak cylinder hydrauliczny.
Tradycyjnie luk załadunkowy/rozładunkowy prowadzący do przestrzeni ładunkowej statku jest zamykany przynajmniej na czas trwania podróży morskiej, przy czym pokrywa luku typowo zawiera dwie albo większą ilość, na przykład cztery, sekcje pokrywy luku. Sekcje pokrywy luku są ogólnie połączone obrotowo ze sobą nawzajem za pomocą zawiasów, oraz są chronione uszczelkami na krawędziach sekcji pokrywy luku, w celu zapewnienia przynajmniej ochrony przed złą pogodą. W położeniu zamkniętym pokrywy luku sekcje pokrywy luku są ustawione zasadniczo poziomo i przylegając do siebie nawzajem tak, aby zakrywać cały otwór luku. Pokrywy luku o czterech albo większej ilości sekcji pokrywy luku są ogólnie wyposażone w dwa oddzielne urządzenia napędowe, z których pierwsze obraca dwie pierwsze sekcje pokrywy luku najbliższe pierwszego urządzenia uruchamiającego do pionu, dzięki czemu dwie ostatnie sekcje są równocześnie w sposób prowadzony podciągane w kierunku krawędzi luku, która jest wyposażona w urządzenie napędowe, dzięki czemu następna w stosunku do ostatniej sekcja pokrywy luku osiąga mechanizm obrotowy. Następnie
190 279 mechanizm obrotowy jest napędzany za pomocą drugiego urządzenia napędowego, które obraca dwie ostatnie sekcje pokrywy luku do położenia pionowego, stykając je bokami z pozostałymi, wcześniej ustawionymi sekcjami. We w pełni otwartym położeniu pokrywy luku luk jest całkowicie otwarty w celu ładowania albo rozładowywania ładunku. W sposób przykładowy opis ten odnosi się jedynie do pierwszego urządzenia napędowego, mechanizmu obrotowego i jego urządzenia napędowego. Jednak w praktyce ukształtowanie takie znajduje się po obu stronach luku.
W postaciach wykonania opisanego powyżej typu mechanizm obrotowy i jego urządzenie uruchamiające są tradycyjnie umieszczone w pobliżu krawędzi zewnętrznej zrębnicy luku. Jednak w praktycznych sytuacjach roboczych spotyka się problemy, zwłaszcza dotyczące rozmieszczenia wyposażenia, jako że wolna przestrzeń pozostała pomiędzy zrębnicą luku i przejściem z boku statku jest raczej wąska, a zwłaszcza dlatego, że statek jest często w tym rejonie zwężony, oraz w rejonie tym typowo znajduje się przeszkoda, taka jak kolumna dźwigu, kolumna podtrzymująca kontenera albo trap burtowy. W celu wpasowania mechanizmu obrotowego pokrywy luku w tą przestrzeń, obszar w okolicy zrębnicy musi być poszerzony, co możliwe jest tylko poprzez zwężenie luku, poszerzenie statku albo zmniejszenie rozmiaru wyposażenia umieszczonego w tym obszarze.
Celem niniejszego wynalazku jest zapewnienie mechanizmu obrotowego zdolnego do przezwyciężenia powyższych problemów. Mechanizm obrotowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm obrotowy jest umieszczony w sposób różniący się od postaci wykonania według rozwiązań wcześniejszych na przedzie/tyle zrębnicy luku, w kierunku poprzecznym i wzdłużnym statku przynajmniej częściowo wewnątrz zrębnicy luku przestrzeni ładunkowej, dzięki czemu środki obrotowe i napędowe mechanizmu obrotowego znajdują się z zewnątrz zrębnicy luku tak, aby pozostawić koniec podnoszący bloku pokrywy mechanizmu obrotowego pod pokrywą luku, albo umieszczony w przestrzeni ładunkowej albo w przestrzeni wewnętrznej ukształtowania pokrywy luku. Dlatego mechanizm obrotowy nie zabiera ani trochę obszaru spomiędzy zrębnicy luku i odbojnicy statku, co jest znaczną korzyścią w porównaniu z ukształtowaniami tradycyjnymi. Wynalazek oferuje także zasadnicze polepszenie bezpieczeństwa użytkowania, ponieważ mechanizm obrotowy jest oddalony od przejść. Jedną dalszą korzyścią związaną z wynalazkiem jest to, że ukształtowanie nie zabiera cennej przestrzeni ładunkowej.
Korzystna postać wykonania wynalazku charakteryzuje się tym, że wykonane jest wycięcie w krawędzi końcowej sekcji pokrywy luku albo alternatywnie w zrębnicy luku ładunkowego, odpowiednie do przyjmowania mechanizmu obrotowego, w ten sposób zapewniając uszczelnienie zamkniętej pokrywy luku przed działaniem złej pogody.
Inna korzystna postać wykonania wynalazku charakteryzuje się tym, że środki napędowe mechanizmu obrotowego są umieszczone w pobliżu krawędzi zewnętrznej zrębnicy luku, w celu korzystania z ochrony przed uszkodzeniem podczas ładowania/rozładowywania ładunku i lepszej dostępności w celu konserwacji.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia schematyczny widok z boku cztero-sekcyjnej pokrywy luku w jej położeniu zamkniętym; fig. 2 - ten sam widok co fig. 1, ale z pierwszą parą sekcji pokrywy luku najbliższą końca luku ustawioną w położeniu pionowym za pomocą pierwszego urządzenia napędowego; fig. 3 - ten sam widok co fig. 1 i 2, ale z przeciągniętą parą sekcji pokrywy luku ustawioną w położeniu pionowym przez mechanizm obrotowy napędzany przez jego urządzenie uruchamiające; fig. 4 - widok z góry fragmentu łuku i jego zrębnicy widzianych z kierunku linii A-A z fig. 1, dzięki czemu mechanizm obrotowy z jego urządzeniem napędowym są dobrze widoczne; oraz fig. 5 - przekrój schematu z fig. 4 wykonany wzdłuż linii B-B.
Według fig. 1, przedstawiony jest na niej widok z boku pokrywy luku w jej położeniu zamkniętym, przy czym wspomniana pokrywa luku zawiera cztery połączone ze sobą zawiasowo sekcje 1, 2,3 i 4 pokrywy luku. W położeniu zamkniętym przedstawionym na fig. 1 pokrywa luku zamyka w tradycyjny sposób cały otwór luku przestrzeni ładunkowej 5, kiedy sekcje 1-4 są umieszczone w położeniu zasadniczo poziomym. Z sekcją 1 jest połączone pierwsze urządzenie napędowe 6, posiadające jego drugi koniec połączony ze sztywną konstrukcją statku. Dodatkowo wyposażenie sterujące pokrywy luku zawiera mechanizm obroto4
190 279 wy 7 przedstawiony na schematach jako zakreskowany, oraz jego urządzenie napędowe 8. Urządzeniami napędowymi 6 i 8 mogą być na przykład cylindry hydrauliczne.
Mechanizm obrotowy jest tradycyjnie realizowany za pomocą dźwigni z krótkim i długim ramieniem, która jest w sposób obrotowy przymocowana na połączeniu ramion do sztywnej konstrukcji statku. Jeden koniec urządzenia napędowego 8 mechanizmu obrotowego 7 jest połączony z krótkim ramieniem mechanizmu obrotowego, podczas kiedy drugi koniec urządzenia napędowego jest połączony ze sztywną konstrukcją statku. Jak widać na fig. 4, nowatorski mechanizm obrotowy 7 jest umieszczony w sposób różniący się od przykładów wykonania według rozwiązań wcześniejszych na końcu zrębnicy luku, w kierunku poprzecznym i wzdłużnym statku, przynajmniej częściowo wewnątrz zrębnicy luku przestrzeni ładunkowej 5, dzięki czemu oś i środki napędowe 8 mechanizmu obrotowego 7 znajdują się na zewnątrz zrębnicy luku tak, że koniec podnoszący sekcję pokrywy luku mechanizmu obrotowego 7 pozostaje w luku pod pokrywą luku, umieszczony w przestrzeni ładunkowej 5 albo umieszczony w przestrzeni wewnętrznej ukształtowania pokrywy luku. Na fig. 4 krawędź zrębnicy luku jest oznaczona numerem odnośnika 10, a odbojnica statku numerem odnośnika 9. Część mechanizmu obrotowego 7 i jego urządzenie napędowe 8 znajdują się korzystnie na zewnątrz zrębnicy luku przestrzeni ładunkowej 5.
Na fig. 5 przedstawiony jest przekrój wykonany wzdłuż linii B-B z fig. 4. Jak na niej widać, w szynie krawędziowej 11 sekcji pokrywy luku 1 jest wykonane zasadniczo trapezowe wycięcie 12, służące do przyjmowania mechanizmu obrotowego 7. Numer odnośnika 13 oznacza zrębnicę luku, na której jest umieszczona sekcja 1, częściowo na niej spoczywająca. Numer odnośnika 14 oznacza dodatkowo wymagane uszczelki pomiędzy ramieniem i pokrywą luku, oraz pomiędzy ramieniem i zrębnicą luku. Alternatywnie wycięcie może być wykonane w zrębnicy luku 13.
Otwieranie pokrywy luku z jej położenia 1 przebiega w zasadniczo tradycyjny sposób. Na początku pierwsze urządzenie napędowe 6 obraca sekcje 1 i 2 pokrywy luku do położenia przedstawionego na fig. 2. Równocześnie także sekcje 3 i 4 są w sposób przesuwny przemieszczane bliżej końca otworu luku tak, aby umieścić sekcję 3 nad mechanizmem obrotowym 7. Końcówka długiego ramienia mechanizmu obrotowego 7 jest wyposażona w koło, które podczas obrotu mechanizmu obrotowego jest za pomocą jego urządzenia napędowego 8 doprowadzane do kontaktu ze spodnią powierzchnią sekcji 3. Następnie urządzenie napędowe 8 przemieszcza sekcję 3 do położenia pionowego, dzięki czemu także sekcja 4 w sposób zawiasowy połączona z poprzednią będzie ustawiona pionowo. To końcowe położenie jest przedstawione na fig. 3.
Zamykanie pokrywy luku oczywiście przebiega w odwrotnej kolejności, poprzez uruchomienie urządzenia napędowego 8, dzięki czemu urządzenie napędowe najpierw obraca sekcje 3 i 4 pokrywy luku z powrotem do położenia przedstawionego na fig. 2. Następnie urządzenie napędowe 6 obraca sekcje 1 i 2 do poziomu i w ten sposób jest w końcu osiągane położenie zamknięte pokrywy luku przedstawione na fig. 1.
Dla osoby znającej temat oczywiste jest, że wynalazek nie jest ograniczony do opisanego powyżej przykładu wykonania, ale może być zmieniany w zakresie dołączonych zastrzeżeń patentowych. Naturalnie zawarta jest tu pewna ilość różnych mechanizmów blokujących i innych mechanizmów, współpracujących z mechanizmem otwierającym/zamykającym pokrywy luku w celu na przykład zabezpieczenia sekcji pokrywy luku w ich otwartym, pionowym, położeniu. Ponieważ te i wiele innych szczegółów należą do tradycyjnej technologii i nie są związane z celem wynalazku, to pominięto je w powyższym opisie i na schematach.

Claims (4)

Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego Zastrzeżenia patentowe
1. Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego umieszczonej nad otworem luku przestrzeni ładunkowej (5) na statku towarowym, przy czym wspomniany mechanizm służy do obracania przynajmniej jednego bloku (3, 4) pokrywy luku z położenia zasadniczo poziomego do położenia zasadniczo pionowego i z powrotem, oraz wspomniany mechanizm obrotowy (7) jest obrotowo zamontowany na sztywnej konstrukcji statku, przy czym jeden koniec wspomnianego mechanizmu obrotowego jest w sposób obrotowy połączony z urządzeniem napędowym (8) mechanizmu obrotowego, takim jak cylinder hydrauliczny, znamienny tym, że mechanizm obrotowy (7) jest umieszczony na końcu zrębnicy luku, w kierunku poprzecznym i wzdłużnym statku, przynajmniej częściowo wewnątrz zrębnicy luku przestrzeni ładunkowej (5), dzięki czemu środki obrotowe i napędowe (8) mechanizmu obrotowego (7) są umieszczone na zewnątrz zrębnicy luku tak, że koniec podnoszący blok pokrywy mechanizmu obrotowego (7) pozostaje w luku pod pokrywą luku, albo umieszczony w przestrzeni ładunkowej (5) albo umieszczony w przestrzeni wewnętrznej ukształtowania pokrywy luku.
2. Mechanizm obrotowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wycięcie (12) jest wykonane w krawędzi końcowej sekcji (1) pokrywy luku albo, alternatywnie, w zrębnicy luku ładunkowego, przy czym jest ono odpowiednie do przyjmowania mechanizmu obrotowego (7), w ten sposób zapewniając szczelność zamkniętej pokrywy luku chroniącą przed złą pogodą.
3. Mechanizm obrotowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wycięcie (12) jest wykonane jako zasadniczo trapezowe tak, że górny koniec wycięcia jest węższy niż dolna krawędź wycięcia.
4. Mechanizm obrotowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że środki napędowe (8) mechanizmu obrotowego (7) są umieszczone na zewnątrz luku przestrzeni ładunkowej (5), w celu korzystania z ochrony przed uszkodzeniem przez ładowany/rozładowywany ładunek oraz lepszego dostępu w celu konserwacji.
PL99343422A 1998-03-09 1999-03-08 Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego PL190279B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI980527A FI110178B (fi) 1998-03-09 1998-03-09 Rahtilaivan lastitilan aukon peittävän lastiluukun kääntölaite
PCT/FI1999/000181 WO1999046162A1 (en) 1998-03-09 1999-03-08 Rotating mechanism for cargo ship hatch cover

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343422A1 PL343422A1 (en) 2001-08-13
PL190279B1 true PL190279B1 (pl) 2005-11-30

Family

ID=8551187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99343422A PL190279B1 (pl) 1998-03-09 1999-03-08 Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1062150B1 (pl)
JP (1) JP2002505978A (pl)
KR (1) KR100605084B1 (pl)
CN (1) CN1121964C (pl)
AU (1) AU2730099A (pl)
DE (1) DE19983017B4 (pl)
FI (1) FI110178B (pl)
PL (1) PL190279B1 (pl)
WO (1) WO1999046162A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE0302466L (sv) * 2003-09-16 2004-08-17 Tts Ships Equipment Ab Anordning vid mekanism för fartygs lucksektioner
CN101618754B (zh) * 2009-08-17 2011-01-05 陈桂晖 船舶舱盖开启装置
NL2007377C2 (en) * 2011-09-09 2013-03-12 Applied Power Inc Marine shell door including hydraulic actuator unit.
CN103693167B (zh) * 2013-12-26 2016-10-05 上海德瑞斯华海船用设备有限公司 舱口盖的启闭装置
CN103979076B (zh) * 2014-06-03 2016-08-31 舟山利远机械有限公司 折叠式抗风雨密封保温舱口盖
CN111542185A (zh) * 2020-04-21 2020-08-14 山东交通职业学院 航海船桥楼升降装置及船桥楼上部铁塔俯仰装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3811396A (en) * 1973-04-18 1974-05-21 Kvaerner Brug As Folding cover system for hatches
IN149160B (pl) * 1976-12-09 1981-09-26 Mac Gregor International Sa
JPS5751593A (en) * 1980-09-12 1982-03-26 Mac Gregor Far East Ltd Opening and closing apparatus for hatch lid
CN85104546B (zh) * 1985-06-12 1987-10-21 拿维尔货物装载设备公司 舱盖

Also Published As

Publication number Publication date
DE19983017T1 (de) 2001-05-17
FI110178B (fi) 2002-12-13
JP2002505978A (ja) 2002-02-26
KR100605084B1 (ko) 2006-07-28
PL343422A1 (en) 2001-08-13
FI980527A0 (fi) 1998-03-09
EP1062150A1 (en) 2000-12-27
KR20010041730A (ko) 2001-05-25
WO1999046162A1 (en) 1999-09-16
CN1291953A (zh) 2001-04-18
EP1062150B1 (en) 2004-05-19
DE19983017B4 (de) 2005-09-08
AU2730099A (en) 1999-09-27
FI980527A (fi) 1999-09-10
CN1121964C (zh) 2003-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5158419A (en) Wheelchair lift for transit vehicles having elevated passenger compartment floor
NO823095L (no) Stoetteanordning ved bil eller vogn med loeftbar sidelukke
US20090072570A1 (en) Liftgate guide column cover and service access
PL190279B1 (pl) Mechanizm obrotowy dla pokrywy luku statku towarowego
JPH0367739A (ja) ルーフトランク
US11235647B2 (en) Truck load bed with side opening gull wing doors
US3952790A (en) Arrangement for hatch covers
US2799238A (en) Hatch cover
US5518207A (en) Aircraft door sill guard
EP0351383B1 (en) A cover for the bodies of trucks and similar commercial vehicles
EP1663772B1 (en) Device for a mechanism for hatch cover sections of a ship
NO158874B (no) Analogifremgangsmaate ved fremstilling av nye, terapeutiskaktive prostacyclinderivater.
US3467164A (en) Cover for a part vertical,part horizontal opening
KR20180101653A (ko) 차량의 적재공간이 설치된 바지선
US3090429A (en) Flap cover devices for closing open spaces such as shiphold hatchways, railway cars, and the like
WO1997008047A1 (en) Arrangement for a sliding ship's door
SU1749113A1 (ru) Судовое люковое закрытие
WO1996025324A1 (en) Mechanism for rotating a hatch cover serving to close/open the cargo space of a dry cargo ship
JP2004182059A (ja) 船舶用スライド式開口扉
SU1085884A1 (ru) Укрытие судового люка
US3364894A (en) Hatch cover having flush mounted jacking wheel and linking means between panels
DE7332808U (de) Ladetüranordnung an kastenförmigen Aufbauten, insbesondere Aufbauten von Kühlfahrzeugen
JPS6271788A (ja) 船舶内ランプカバ−用開閉装置
SU1119879A1 (ru) Транспортное средство дл перевозки сельскохоз йственных грузов
FR2503068A1 (fr) Wagon de marchandises decouvrable

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110308