PL185602B1 - Sposób wytwarzania nitrobifenyli - Google Patents

Sposób wytwarzania nitrobifenyli

Info

Publication number
PL185602B1
PL185602B1 PL97328663A PL32866397A PL185602B1 PL 185602 B1 PL185602 B1 PL 185602B1 PL 97328663 A PL97328663 A PL 97328663A PL 32866397 A PL32866397 A PL 32866397A PL 185602 B1 PL185602 B1 PL 185602B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
palladium
formula
triarylphosphine
compound
general formula
Prior art date
Application number
PL97328663A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328663A1 (en
Inventor
Karl Eicken
Joachim Gebhardt
Harald Rang
Michael Rack
Peter Schäfer
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of PL328663A1 publication Critical patent/PL328663A1/xx
Publication of PL185602B1 publication Critical patent/PL185602B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B37/00Reactions without formation or introduction of functional groups containing hetero atoms, involving either the formation of a carbon-to-carbon bond between two carbon atoms not directly linked already or the disconnection of two directly linked carbon atoms
    • C07B37/04Substitution
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/12Preparation of nitro compounds by reactions not involving the formation of nitro groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania nitrobifenyli o ogólnym wzorze I w którym m oznacza 1 lub 2, R oznacza atom chlorowca. R' lub OR', przy czym R' oznacza rodnik C-organiczny, ewentualnie podstawiony grupami obojetnymi w warunkach reakcji, n oznacza 0,1, 2 lub 3, a w przypadku gdy n oznacza 2 lub 3, rodniki R moga byc rózne, znamienny tym, ze chloronitrobenzen o ogólnym wzorze II, w którym m ma wyzej podane znaczenie, w obecnosci zasady i katalizatora palladowego, wybranego z grupy obejmujacej a) kompleks pallad-triarylofosfina z palladem w stopniu utlenienia zero, b) sól palladu w obecnosci triarylo-fosfiny jako ligandu kompleksowego, albo c) ewentualnie osadzony na nosniku pallad metaliczny w obecnosci triarylofosfiny, w rozpuszczalniku poddaje sie reakcji z kwasem fenyloborono- wym o ogólnym wzorze IIIa, jego estrem alkilowym o wzorze IIIb, przy czym R1 oznacza C1 -C6 -alkil, a n ma wyzej podane zna- czenie, albo jego bezwodnikiem. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nitrobifenyli.
Z Synth. Commun. 11, str. 513 (1981) wiadomo, że nie można przeprowadzić reakcji sprzęgania kwasu fenyloboronowego z chlorobenzenem, prowadzącej do bifenylu, w obecności tetra(trifenylofosfma)palladu i etanolanu sodu.
Z Tetrahedron Lett. 32, str. 2277 (1991) wiadomo, że reakcja sprzęgania kwasu fenyloboronowego z chlorobenzenem przy użyciu jako katalizatora dichlorku [1,4-di(difenylofosfina)-butano]palladu(II) przebiega z wydajnością zaledwie 28%.
Istniała zatem potrzeba opracowania ekonomicznego sposobu wytwarzania nitrobifenyli, który można realizować z użyciem dostępnych katalizatorów palladowych.
Zgodny z wynalazkiem sposób wytwarzania nitrobifenyli o ogólnym wzorze I
w którym m oznacza 1 lub 2, R oznacza atom chlorowca, R' lub OR', przy czym R' oznacza rodnik C-organiczny, ewentualnie podstawiony grupami obojętnymi w warunkach reakcji, n oznacza 0,1, 2 lub 3, a w przypadku gdy n oznacza 2 lub 3, rodniki R mogą być różne, polega na tym, że chloronitrobenzen o ogólnym wzorze II, w którym m ma wyżej podane znaczenie, (NO2)m Π w obecności zasady i katalizatora palladowego, wybranego z grapy obejmującej
a) kompleks pallad-triarylofosfina z palladem w stopniu utlenienia zero, b) sól palladu w obecności triarylofosfiny jako ligandu kompleksowego, albo c) ewentualnie osadzony na nośniku pallad metaliczny w obecności triarylofosfiny, w rozpuszczalniku poddaje się reakcji z kwasem fenyloboronowym o ogólnym wzorze IIIa,
Ilia
R*O r'o
IIIb jego estrem alkilowym o wzorze IIIb, przy czym R1 oznacza Cj-Cń-alkil, a n ma wyżej podane znaczenie, albo jego bezwodnikiem.
Korzystnie jako związek o wzorze II stosuje się 2-nitrochlorobenzen.
Korzystnie jako związek o wzorze IIIa stosuje się kwas fenyloboronowy podstawiony tylko w pozycji 4, a jako związek o wzorze II stosuje się 2-chloronitrobenzen.
185 602
W szczególności stosuje się kwas fenyloboronowy o wzorze IIIa podstawiony tylko w pozycji 4 atomem fluoru lub chloru albo metylem, a zwłaszcza jako związek o wzorze IIIa stosuje się kwas 4-chlorofenyloboronowy.
Jako katalizator palladowy a) korzystnie stosuje się tetra(trifenylofosfina)pallad.
Korzystnie stosuje się katalizator palladowy b).
Jako katalizator palladowy c) stosuje się osadzony na węglu aktywnym pallad metaliczny w obecności trifenylofosfiny, w której grupy fenylowe są podstawione łącznie 1-3 ugrupowaniami sulfonianu.
Kwasy fenyloboronowe o wzorze Ilia, ich estry o wzorze IIIb i bezwodniki o wzorze IIIc, które poniżej określa się jako „związki boru o wzorze III” są ogólnie znane albo można je otrzymać znanym sposobem (porównaj np. Org. Synth. Coli. tom IV, str. 68).
Korzystnymi C-organicznymi rodnikami R' są : grupy alkilowe i alkenylowe, zwłaszcza o 1-12 atomach węgla, takie jak metyl, etyl, propyl, butyl i allil; grupy alkilokarbonylowe i alkoksykarbonylowe, zwłaszcza o 1 - 6 atomach węgla, takie jak acetyl, metoksykarbonyl i etoksykarbonyl; grupy cykloalkilowe, zwłaszcza o 3 - 10 atomach węgla, takie jak cyklopentyl, cykloheksyl i 1-metylocykloheksyl; oraz grupy fenylowa i fenoksylowa.
Obojętnymi w warunkach reakcji podstawnikami C-organicznego rodnika R' są korzystnie atomy chlorowca, a ponadto grupy alkilowe i alkoksylowe.
Dalszymi C-organicznymi rodnikami R' są grupy cyjanowa i formylowa (-CHO).
Bezwodnikami są zazwyczaj produkty połączenia dwu albo większej liczby równoważników kwasu fenyloboronowego o wzorze IIIa z usunięciem wodoru, zawierające międzycząsteczkowe mostki B-O-B. Korzystne są cykliczne bezwodniki o wzorze IIIc
Ponadto należy wziąć pod uwagę dane dotyczące ilości substancji, które odnoszą się do związków boru o wzorze III. Te dane ilościowe odnoszą się zawsze do równoważników kwasu fenyloborowego.
Na ogół można stosować estry alkilowe o wzorze IIIb, w którym R1 oznacza Ci-Có-alkil. Korzystnymi estrami alkilowymi o wzorze IIIb są ester dimetylowy i ester dietylowy.
W sposobie według wynalazku jako substancję wyjściową korzystnie stosuje się kwasy fenyloboronowe o wzorze IIIa.
Ponadto korzystnie stosuje się związki boru o wzorze DI, w którym R oznacza CrCą-alkil albo atom chlorowca, a zwłaszcza metyl albo atom fluoru lub chloru.
Jako substancję wyjściową korzystnie stosuje się również związki boru o wzorze III, w którym h oznacza 1, a zwłaszcza 0.
Jako związek wyjściowy o wzorze IIIa szczególnie korzystne stosuje się kwas 4-metylofenyloboronowy, kwas 4-fluorofeHyloboroHowy, a przede wszystkim kwas 4-chlorofenyloboronowy.
Korzystnie stosuje się nitrochlorobenzeny o wzorze II, podstawione tylko jedną grupą nitrową (m = 1), zwłaszcza 4-nitrochlorobenzen, a przede wszystkim 2-HitrochlorobenzeH.
185 602
Związki boru o wzorze III (równoważniki kwasu fenyloboronowego) , stosuje się zazwyczaj w nadmiarze do 50%, korzystnie do 20%, a zwłaszcza w ilości równomolowej, w stosunku do związków o wzorze II.
Jako zasadę można stosować zasady organiczne, takie jak np. aminy trzeciorzędowe.
Korzystnie stosuje się np. trietyloaminę lub dimetylocykloheksyloaminę.
Jako zasadę korzystnie stosuje się wodorotlenki metali alkalicznych, wodorotlenki metali ziem alkalicznych, węglany metali alkalicznych, węglany metali ziem alkalicznych, wodorowęglany metali alkalicznych, octany metali alkalicznych, octany metali ziem alkalicznych, alkoholany metali alkalicznych i alkoholany metali ziem alkalicznych, w mieszaninie, a zwłaszcza pojedynczo.
Szczególnie korzystnymi zasadami są wodorotlenki metali alkalicznych, wodorotlenki metali ziem alkalicznych, węglany metali alkalicznych, węglany metali ziem alkalicznych i wodorowęglany metali alkalicznych.
Jako zasadę szczególnie korzystnie stosuje się wodorotlenki metali alkalicznych, np. wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu, oraz węglany metali alkalicznych i wodorowęglany metali alkalicznych, np. węglan litu, węglan sodu i węglan potasu.
W sposobie według wynalazku zasadę stosuje się korzystnie w ilości 100 - 500, szczególnie korzystnie 150 - 400% molowych, w stosunku do związku boru o wzorze III.
Odpowiednimi katalizatorami palladowymi są kompleksy pallad-ligandy z palladem w stopniu utlenienia zero, sole palladu w obecności ligandów kompleksowych albo ewentualnie osadzony na nośniku pallad metaliczny, korzystnie w obecności ligandów kompleksowych.
Odpowiednimi ligandami kompleksowymi są obojętne ligandy, takie jak triarylofosfiny, które w pierścieniach arylowych ewentualnie mogą być podstawione. Rozpuszczalność w wodzie kompleksów palladowych można poprawić dzięki wprowadzeniu podstawników, takich jak ugrupowania soli kwasu sulfonowego, ugrupowania kwasu sulfonowego, ugrupowania soli kwasu karboksylowego, ugrupowania kwasu karboksylowego, ugrupowania soli kwasu fosfonowego, ugrupowania kwasu fosfonowego, grupy fosfoniowe, grupy peralkiloamoniowe, grupy hydroksylowe i grupy polieterowe.
Spośród kompleksów pallad-ligandy z palladem w stopniu utlenienia zero korzystnie stosuje się takie kompleksy jak tetra(trifenylofosfma)pallad, a poza tym tetra[tri(o-tolilo)fosfina]pallad.
W solach palladu, które stosuje się w obecności ligandów kompleksowych, pallad występuje zazwyczaj w dwukrotnie dodatnim stopniu utlenienia. Korzystnie stosuje się octan palladu lub chlorek palladu.
Zazwyczaj 2-6 równoważników wyżej wymienionych ligandów kompleksowych, zwłaszcza trifenylofosfiny, łączy się z równoważnikiem soli palladu (porównaj np. J. Org. Chem. 49, str. 5240 (1984)).
Tego rodzaju rozpuszczalne kompleksy palladu są ogólnie znane (porównaj np. Angew. Chem. 105, str. 1589 (1993), tak więc zbyteczne są tu dalsze wyjaśnienia.
Pallad metaliczny korzystnie stosuje się w postaci sproszkowanej albo osadzony na nośniku, np. jako pallad na węglu aktywnym, pallad na tlenku glinu, pallad na węglanie baru, pallad na siarczanie baru, pallad na węglanie wapnia, pallad na krzemianach glinu, takich jak montmorylonit, i pallad na SiO2, przy czym zawartość palladu wynosi 0,5 - 12% wagowych. Te katalizatory mogą zawierać dalsze domieszki, np. ołów, oprócz palladu i nośnika.
W przypadku stosowania ewentualnie osadzonego na nośniku palladu metalicznego, szczególnie korzystne jest wspólstosowanie wyżej wymienionych ligandów kompleksowych, a zwłaszcza stosowanie palladu osadzonego na węglu aktywnym w obecności trifenylofosfiny jako ligandu kompleksowego, przy czym grupy fenylowe w trifenylofosfinie korzystnie są podstawione łącznie 1-3 ugrupowaniami sulfonianu.
Na równoważnik metalicznego palladu zwykle stosuje się 2-3 równoważniki wyżej wymienionych ligandów kompleksowych.
W sposobie według wynalazku katalizator palladowy stosuje się w ilości 0,01 - 10, korzystnie 0,05 - 5, a zwłaszcza 0,1 - 3% molowych, w stosunku do związku o wzorze II.
185 602
Sposób według wynalazku można realizować w układzie dwufazowym składającym się z fazy wodnej i fazy stałej, to znaczy katalizatora. Faza wodna oprócz wody może zawierać również rozpuszczalny w wodzie rozpuszczalnik organiczny.
Rozpuszczalnikami organicznymi odpowiednimi do stosowania w sposobie według wynalazku są przykładowo etery, np. dimetoksyetan, eter dimetylowy glikolu dietylenowego, tetrahydrofuran, dioksan i eter t-butylowo-metylowy, węglowodory, np. heksan, heptan, cykloheksan, benzen, toluen i ksylen, alkohole, np. metanol, etanol, 1-propanol, 2-propanol, glikol etylenowy, 1-butanol, 2-butanol i t-butanol, ketony, np. aceton, keton etylowometylowy i keton izobutylowo-metylowy, amidy, np. dimetyloformamid, dimetyloacetamid i N-metylopirolidon, pojedynczo albo w mieszaninie.
Korzystnymi rozpuszczalnikami są etery, np. dimetoksyetan i tetrahydrofuran, węglowodory, np. cykloheksan, toluen i ksylen, alkohole, np. etanol, 1-propanol, 2-propanol, 1butanol i t-butanol, pojedynczo albo w mieszaninie.
Zgodnie ze szczególnie korzystnym wariantem sposobu według wynalazku stosuje się wodę, jeden lub większą liczbę nierozpuszczalnych w wodzie rozpuszczalników i jeden lub większą liczbę rozpuszczalnych w wodzie rozpuszczalników, np. stosuje się mieszaniny wody, toluenu i etanolu albo wody, toluenu i tetrahydrofuranu, korzystnie w stosunku objętościowym 1:2:1.
Całkowita ilość rozpuszczalników wynosi zazwyczaj 3000 -500, a korzystnie 2000 700 g na mol związku o wzorze II.
W celu realizacji sposobu korzystnie związek o wzorze II, związek boru o wzorze III, zasadę i katalityczną ilość katalizatora palladowego dodaje się do mieszaniny wody i jednego lub większej liczby obojętnych rozpuszczalników organicznych i całość miesza się w temperaturze 0 - 150°C, korzystnie 30 - 120°C, w ciągu 1 - 50, korzystnie 2-24 godzin.
Reakcję można prowadzić w urządzeniach powszechnie stosowanych do takich sposobów, tak więc zbyteczne są tu dalsze wyjaśnienia.
Po zakończeniu reakcji katalizator palladowy występujący w postaci substancji stałej oddziela się, np. przez filtrację, i surowy produkt uwalnia od rozpuszczalnika lub rozpuszczalników.
W przypadku niecałkowicie rozpuszczalnych w wodzie produktów rozpuszczalne w wodzie katalizatory palladowe lub ligandy kompleksowe zostają całkowicie oddzielone przy rozdzielaniu fazy wodnej i surowego produktu.
Następnie można przeprowadzić dalsze oczyszczanie metodami znanymi fachowcom i dostosowanymi do danego produktu, np. przez rekrystalizację, destylację, sublimację, topienie strefowe, krystalizację ze stopionej substancji albo drogą chromatografii.
Katalizator występujący pod koniec reakcji w postaci stałej substancji zazwyczaj można łatwo oddzielić, zregenerować i ponownie zastosować w procesie, dzięki czemu osiąga się obniżenie kosztów procesu i odciążenie odpadowych produktów palladem.
Sposobem według wynalazku można wytwarzać np.: 4'-fluoro-2-nitrobifenyl 4'-metylo-2nitrobifenyl 4'-metoksy-2-nitrobifenyl, 4 '-bromo-2-nitrobifenyI 3'-fluoro-2-nitrobifenyl 3'chloro-2-nitrobifenyl, 3'-bromo-2-nitrObifenyl, 3'-metylo-2-nitrobifenyl, 3'-metoksy-2-nitrobifenyl, 4'-fenylo-2-nitrobifenyl, 4'-trifluorometylo-2-nitrobifenyl, 4 '-fluoro-4-nitrobifenyl, 4'chloro-4-nitrobifenyl, 4'-bromo-4-nitrobifenyl, 4'-metylo-4-nitrobifenyi, 4 '-cyjano-4-nitrobifenyl, 2-nitrobifenyl i 4-nitrobifenyl.
Sposobem według wynalazku otrzymuje się związki o wzorze I z dużą wydajnością i o bardzo dobrej czystości.
Nitrobifenyle wytworzone sposobem według wynalazku nadają się jako produkty wstępne do otrzymywania bifenyloamin, które stanowią produkty pośrednie do wytwarzania grzybobójczych substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin (porównaj EPA545 099).
Przykład 1
Synteza 4'-chloro-2-nitrobifenylu
Do roztworu 9,45 g 2-nitrochlorobenzenu i 10,3 g kwasu 4-chlorofenyioboronowego w 60 ml tetrahydrofuranu dodano podczas mieszania i w atmosferze azotu roztwór 9,6 g wo185 602
Ί dorotlenku sodu w 60 ml wody. Następnie do mieszaniny dodano 70 mg octanu palladu(II) i 370 mg trifenylofosfiny. Mieszaninę utrzymywano w stanie wrzenia w warunkach powrotu skroplin (70°C) podczas mieszania tak długo, aż przereagował 2-nitrochlorobenzen (około 8 godzin). Po ochłodzeniu do mieszaniny reakcyjnej dodano 80 ml wody i 80 ml eteru t-butylowo-metylowego i oddzielono fazę organiczną. Po przesączeniu przez 10 g żelu krzemionkowego i odparowaniu rozpuszczalnika otrzymano 13,95 g związku tytułowego o czystości 95% (chromatografia gazowa).
Przykład2
Do roztworu 4,7 g 2-nitrochlorobenzenu i 5,6 g kwasu 4-chlorofenyloboronowego w 30 ml
1,2-dimetok.syetanu dodano podczas mieszania i w atmosferze azotu roztwór 8 g węglanu sodu w 30 ml wody. Następnie do mieszaniny dodano 320 mg palladu osadzonego na węglu aktywnym (10% wagowych) i 320 mg trifenylofosfiny. Mieszaninę utrzymywano w stanie wrzenia w warunkach powrotu skroplin podczas mieszania tak długo, aż przereagował 2-nitrochlorobenzen (około 22 godziny). Po ochłodzeniu do mieszaniny reakcyjnej dodano 50 ml wody i 50 ml eteru t-butylowo-metylowego i oddzielono fazę organiczną. Po przesączeniu i odparowaniu rozpuszczalnika otrzymano 6,7 g związku tytułowego o czystości 92,7% (chromatografia gazowa).
185 602
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania nitrobifenyli o ogólnym wzorze I w którym m oznacza 1 lub 2, R oznacza atom chlorowca. R' lub OR', przy czym R' oznacza rodnik C-organiczny, ewentualnie podstawiony grupami obojętnymi w warUnkach reakcji, n oznacza 0,1, 2 lub 3, a w przypadku gdy n oznacza 2 lub 3, rodniki R mogą być różne, znamienny tym, że chloronitrobenzen o ogólnym wzorze II, w którym m ma wyżej podane znaczenie, (NO2)m II w obecności zasady i katalizatora palladowego, wybranego z grupy obejmującej
    a) kompleks pallad-triarylofosfina z palladem w stopniu utlenienia zero, b) sól palladu w obecności triarylofosfiny jako ligandu kompleksowego, albo c) ewentualnie osadzony na nośniku pallad metaliczny w obecności triarylofosfiny, w rozpuszczalniku poddaje się reakcji z kwasem fenyloboronowym o ogólnym wzorze IIIa, jego estrem alkilowym o wzorze mb, przy czym R1 oznacza Ct-C^-alkil, a n ma wyżej podane znaczenie, albo jego bezwodnikiem.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako związek o wzorze II stosuje się 2nitrochlorobenzen.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako związek o wzorze IIIa stosuje się kwas fenyloboronowy podstawiony tylko w pozycji 4, a jako związek o wzorze II stosuje się
    2-chloronitrobenzen.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że stosuje się kwas fenyloboronowy o wzorze IIIa podstawiony tylko w pozycji 4 atomem fluoru lub chloru albo metylem.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że jako związek o wzorze IIIa stosuje się kwas 4-chlorofenyloboronowy.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako katalizator palladowy a) stosuje się tetra(trifenylofosfina)pallad.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się katalizator palladowy b).
    185 602
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako katalizator palladowy c) stosuje się osadzony na węglu aktywnym pallad metaliczny w obecności trifenylofosfiny, w której grupy fenylowe są podstawione łącznie 1-3 ugrupowaniami sulfonianu.
PL97328663A 1996-03-13 1997-03-06 Sposób wytwarzania nitrobifenyli PL185602B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19609765 1996-03-13
PCT/EP1997/001128 WO1997033846A1 (de) 1996-03-13 1997-03-06 Verfahren zur herstellung von nitrobiphenylen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328663A1 PL328663A1 (en) 1999-02-15
PL185602B1 true PL185602B1 (pl) 2003-06-30

Family

ID=7788099

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328663A PL185602B1 (pl) 1996-03-13 1997-03-06 Sposób wytwarzania nitrobifenyli

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6087542B1 (pl)
EP (1) EP0888261B1 (pl)
JP (1) JP3954106B2 (pl)
KR (1) KR100451878B1 (pl)
CN (1) CN1163452C (pl)
AT (1) ATE209620T1 (pl)
AU (1) AU713547B2 (pl)
BR (1) BR9708047A (pl)
CA (1) CA2248157C (pl)
CZ (1) CZ294102B6 (pl)
DE (1) DE59705550D1 (pl)
DK (1) DK0888261T3 (pl)
EA (1) EA001071B1 (pl)
ES (1) ES2169356T3 (pl)
HU (1) HU223105B1 (pl)
IL (1) IL125841A (pl)
PL (1) PL185602B1 (pl)
PT (1) PT888261E (pl)
TW (1) TW429240B (pl)
WO (1) WO1997033846A1 (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4499846B2 (ja) * 1998-05-07 2010-07-07 富山化学工業株式会社 7−イソインドリン−キノロンカルボン酸誘導体の製造法並びにイソインドリン−5−ボロン酸誘導体の製造法
JP4542740B2 (ja) * 2002-07-26 2010-09-15 住友精化株式会社 (チオフェン/フェニレン)コオリゴマー類の製造方法
AR052930A1 (es) * 2005-03-02 2007-04-11 Basf Ag Procedimiento para la preparacion de bifenilos sustituidos
DE102005022362B4 (de) 2005-05-10 2016-12-15 Studiengesellschaft Kohle Mbh Verfahren zur decarboxylierenden C-C Verknüpfung von Carbonsäuren mit Kohlenstoffelektrophilen
CN101309893B (zh) * 2005-11-15 2012-03-28 先正达参股股份有限公司 联苯的生产方法
WO2007057139A1 (en) * 2005-11-15 2007-05-24 Syngenta Participations Ag Microbiocides
AR061144A1 (es) * 2006-06-01 2008-08-06 Basf Ag Proceso para preparar bifenilos sustituidos
CN101374799B (zh) * 2006-06-01 2012-05-23 巴斯夫欧洲公司 制备取代联苯的方法
US7821647B2 (en) * 2008-02-21 2010-10-26 Corning Incorporated Apparatus and method for measuring surface topography of an object
EP2119697A1 (en) 2008-05-09 2009-11-18 Bayer CropScience AG Process for preparing substituted biphenylanilides
WO2009156359A2 (de) 2008-06-25 2009-12-30 Basf Se Verfahren zur herstellung von substituierten biphenylen
US8637707B2 (en) * 2008-07-03 2014-01-28 Basf Se Method for producing aminobiphenylene
CN102325747B (zh) 2009-02-19 2015-01-07 巴斯夫欧洲公司 制备2-氨基联苯类化合物的方法
JP2011256158A (ja) * 2010-05-12 2011-12-22 Tosoh Corp ビアリール化合物およびその製造方法、ならびにそのビアリール化合物を使用するカルバゾール誘導体の製造方法
CN104230719B (zh) * 2013-06-08 2016-04-13 华中师范大学 一种制备取代联苯的方法
ES2687950T3 (es) 2013-07-23 2018-10-30 Bayer Cropscience Aktiengesellschaft Procedimiento mejorado para preparar bifenilanilidas y bifenilanilinas cloradas
CN104478725A (zh) * 2014-11-25 2015-04-01 天津市均凯化工科技有限公司 一种制备4′-氯-2-硝基联苯的方法
CN104725303B (zh) * 2015-02-02 2017-09-08 西安近代化学研究所 一种2‑氯‑n‑(4′‑氯联苯‑2‑基)烟酰胺的合成方法
CN105732392A (zh) * 2016-03-23 2016-07-06 天津市均凯化工科技有限公司 一种制备4′-氯-2-硝基联苯的方法
CN106397208B (zh) * 2016-08-30 2019-03-12 京博农化科技股份有限公司 一种啶酰菌胺中间体2-(4-氯苯基)硝基苯的制备方法
CN106748804A (zh) * 2016-11-18 2017-05-31 浙江荣凯科技发展股份有限公司 一种啶酰菌胺中间体2‑(4‑氯苯基)苯胺合成工艺
CN109912425A (zh) * 2018-12-29 2019-06-21 京博农化科技有限公司 一种4`-氯-2-硝基联苯的制备方法
CN109553535B (zh) * 2019-01-07 2021-11-19 宁波赜军医药科技有限公司 一种一锅法制备4-氯-2’-硝基联苯的方法
CN112473748B (zh) * 2020-12-24 2021-09-17 北京交通大学 一种可控氧化的四三苯基膦钯催化剂及其制备方法和用途

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW348175B (en) * 1993-01-06 1998-12-21 Hoechst Ag Process for the preparation of biphenyl derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
WO1997033846A1 (de) 1997-09-18
AU713547B2 (en) 1999-12-02
IL125841A0 (en) 1999-04-11
PT888261E (pt) 2002-05-31
EA001071B1 (ru) 2000-10-30
CN1213359A (zh) 1999-04-07
US6087542B1 (en) 2000-07-11
BR9708047A (pt) 1999-07-27
TW429240B (en) 2001-04-11
EA199800811A1 (ru) 1999-02-25
AU1925797A (en) 1997-10-01
HUP9902419A3 (en) 2002-12-28
CA2248157A1 (en) 1997-09-18
KR100451878B1 (ko) 2004-11-16
JP3954106B2 (ja) 2007-08-08
ATE209620T1 (de) 2001-12-15
JP2001503379A (ja) 2001-03-13
EP0888261B1 (de) 2001-11-28
CN1163452C (zh) 2004-08-25
CA2248157C (en) 2004-10-05
CZ294102B6 (cs) 2004-10-13
KR19990087754A (ko) 1999-12-27
PL328663A1 (en) 1999-02-15
HU223105B1 (hu) 2004-03-29
HUP9902419A2 (hu) 1999-11-29
DK0888261T3 (da) 2002-02-11
DE59705550D1 (de) 2002-01-17
CZ287698A3 (cs) 1999-01-13
IL125841A (en) 2002-08-14
EP0888261A1 (de) 1999-01-07
ES2169356T3 (es) 2002-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185602B1 (pl) Sposób wytwarzania nitrobifenyli
IL201407A (en) 1 – aryl – 3 – sulfonyl – 5,4 – dihydro-H1 – pyrazole – carboxylic acids and their esters
BRPI0607424B1 (pt) Processo para preparar bifenilas substituídas
KR20090014258A (ko) 치환된 비페닐의 제조 방법
KR101699304B1 (ko) 치환된 비페닐아닐라이드의 제조방법
US6362380B1 (en) Preparation of nitrobiphenyls
WO2004087689A1 (en) Preparation and use of 2-substituted-5-oxo-3- pyrazolidinecarboxylates
KR100411410B1 (ko) 2-(치환된벤조일)-1,3싸이클로헥산디온의제조방법
BRPI0618545B1 (pt) processo para produção de carboxanilidas
KR100585407B1 (ko) 피리딘-2,3-디카복실레이트 화합물의 제조를 위한 방법 및중간체
US6075152A (en) Process for preparing isochroman-3-ones
AU727050B2 (en) Process for preparing 1-alkyl-4- (2-chloro-3-alkoxy- 4-alkylsulfonylbenzoyl) -5-hydroxypyrazole and related compounds
KR100517632B1 (ko) 3-시아노-2,4-디할로게노-5-플루오로-벤조산의 제조방법
RU2232754C2 (ru) Способ получения производных 1-фенилпиразолин-3-карбоновой кислоты
MXPA98007282A (en) Preparation of nitrobifen
PL205226B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych kwasu 2-(chlorometylo)fenylooctowego
US5214179A (en) Cyclic acylphosphinic acid derivatives and process for their preparation
US5476940A (en) 3-substituted quinoline-5-carboxylic acids
JP4379970B2 (ja) オレフィン化合物の製造法
WO1986000068A1 (en) 5-HALO-4H-1,3-DIOXIN-4-ONE COMPOUNDS, alpha-HALO-ACETOACETIC ESTERS PREPARED FROM SUCH COMPOUNDS AND PROCESS FOR THEIR PREPARATION
MXPA00000861A (en) Method for preparing 3-cyano-2,4-dihalogen-5-fluor-benzoic acid
WO2004026839A1 (ja) アリールエチニルピラゾール類の製造方法
HU187145B (en) Process for preparing 2-/3,4-dimethoxy-phenyl/-2-isopropyl-acetonitrile

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120306