PL184805B1 - Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny - Google Patents

Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny

Info

Publication number
PL184805B1
PL184805B1 PL96324617A PL32461796A PL184805B1 PL 184805 B1 PL184805 B1 PL 184805B1 PL 96324617 A PL96324617 A PL 96324617A PL 32461796 A PL32461796 A PL 32461796A PL 184805 B1 PL184805 B1 PL 184805B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glyphosate
mixture
salt
precipitate
aqueous
Prior art date
Application number
PL96324617A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324617A1 (en
Inventor
Ian Hodgkinson
Original Assignee
Zeneca Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zeneca Ltd filed Critical Zeneca Ltd
Publication of PL324617A1 publication Critical patent/PL324617A1/xx
Publication of PL184805B1 publication Critical patent/PL184805B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/3804Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)] not used, see subgroups
    • C07F9/3808Acyclic saturated acids which can have further substituents on alkyl
    • C07F9/3813N-Phosphonomethylglycine; Salts or complexes thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/10Process efficiency

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Abstract

1. Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny (glifosatu) lub jej soli albo formy jonowej z wodnej zawierajacej ja mieszaniny bedacej sciekiem z procesu pro- dukcji glifosatu, znamienny tym, ze wodna mieszanine doprowadza sie do pH 6 lub mniejszego, a nastepnie do tej mieszaniny dodaje sie jony zelaza(III) zdolne do tworzenia nierozpuszczalnej lub czesciowo rozpuszczalnej soli kompleksowej glifosatu i z mieszaniny usuwa sie te sól kompleksowa, z której odzyskuje sie glifosat. PL PL PL PL

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny (glifosatu), stosowanego na całym świecie herbicydu o szerokim spektrum działania. W szczególności wynalazek dotyczy metod zmniejszenia ilości glifosatu wydalanego w ściekach z procesów produkcyjnych.
Znanych jest kilka metod wytwarzania glifosatu, na przykład opisane w patentach US nr 3969398, 3799758, 3927080, 4237065 i 4065491. Wspólnym problemem tych wszystkich metod jest jednak to, że bez względu na wydajność procesu, występują pewne straty produktu. Obecność glifosatu w ściekach może stwarzać potencjalne problemy zanieczyszczenia środowiska ze względu na jego właściwości chwastobójcze.
Straty produktu są oczywiście niepożądane z punktu widzenia producenta, który chciałby wytwarzać glifosat najbardziej ekonomicznym sposobem. Lecz ze wszystkich wymienionych powodów podstawowe znaczenie ma maksymalne ograniczenie ilości produktu wydalanego w ściekach z instalacji.
W opisie EP-A-0323821 wskazano problem obróbki odpadowego strumienia z instalacji do produkcji glifosatu i zasugerowano rozwiązanie polegające na kontaktowaniu tego odpadowego strumienia z metalem przejściowym jako katalizatorem, w mieszaninie lub roztworze. Mieszanina lub roztwór musi kontaktować się z gazem zawierającym cząsteczkowy tlen i mieszanina reakcyjna musi być ogrzana do temperatury wystarczającej do zainicjowania i podtrzymania przebiegu reakcji utleniania pochodnych N-(fosfonometylo)glicyny.
184 805
Niedogodnością tego sposobu jest jednak duży koszt katalizatora, kontaktowania z gazem zawierającym cząsteczkowy tlen i ogrzewania. Ponadto, reakcję często trzeba przeprowadzać pod zwiększonym ciśnieniem, co znowu zwiększa koszty tej obróbki.
Niniejszy wynalazek dotyczy wydajnego i efektywnego ekonomicznie sposobu usuwania i odzyskiwania glifosatu lub jego soli albo pochodnej z zawierającej go mieszaniny będącej ściekiem w procesie produkcji glifosatu.
Pierwszą cechą niniejszego wynalazku jest sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny (glifosatu) lub jej soli albo formy jonowej z wodnej zawierającej ją mieszaniny będącej ściekiem z procesu produkcji glifosatu, który polega na tym, że wodną mieszaninę doprowadza się do pH 6 lub mniejszego, a następnie do tej mieszaniny dodaje się jony żelaza (III) zdolne do tworzenia nierozpuszczalnej lub częściowo rozpuszczalnej soli kompleksowej glifosatu i z mieszaniny usuwa się tę sól kompleksową, z której odzyskuje się glifosat.
Przykładami rozpuszczalnych w wodzie soli glifosatu jest sól sodowa (na przykład mono- i disodowa), potasowa, amoniowa, trimetylosulfoniowa i izopropyloamoniowa. Do jonowych form glifosatu należy forma protonowana lub jon amfoteryczny.
Twórcy stwierdzili, że w przypadku wprowadzenia jonów do wodnej mieszaniny zawierającej glifosat tworzy się sól kompleksowa. Jest ona nierozpuszczalna w wodzie i wytrąca się z roztworu. Najkorzystniejsze jest dodawanie jonu żelaza(III), gdyż tworzy on najmniej rozpuszczalne sole kompleksowe, które dzięki temu najłatwiej jest usunąć.
Powstawanie i/lub rozpuszczalność soli kompleksowej może zależeć od pH i zazwyczaj niezbędne może być zastosowanie warunków kwasowych lub obojętnych. W przypadku stosowania jonu żelaza(III), przed jego dodaniem pH mieszaniny zawierającej glifosat doprowadza się do wartości 6 lub niższej. Korzystnie pH wynosi od 1 do 4, na przykład pH około 3.
Do mieszaniny zawierającej glifosat jony wprowadza się dogodnie w formie rozpuszczalnej w wodzie soli. Ze względu na to, że, jak wspomniano powyżej, tworzenie soli kompleksowej zależy od pH, sól powinno się wybrać tak, aby była rozpuszczalna w roztworach kwasowych, na przykład o pH 5 lub niższym. W przypadku rozpuszczalnej soli żelaza (III) może to być na przykład siarczan, chlorek lub wodorotlenek.
Tworzenie soli kompleksowych glifosatu z jonami metali wskazał na przykład Hensley i in. (Weed Research 18, 293-297 (1978)), a soli kompleksowych glifosatu z jonem żelaza(III) przedyskutował McBride i in. w Soil Sci. Soc. Am. J. 53, 1668-1673. Zjawiska tego nie uświadomiono sobie jednak jako użytecznego lub nadającego się do jakiegokolwiek zastosowania przemysłowego. Budowa soli kompleksowych nie jest całkowicie jasna, lecz w przypadku żelaza(III) powstaje sól kompleksowa zawierająca glifosat i żelazo(III) w stosunku 1:1, jest ona nierozpuszczalna w wodzie i wytrąca się z roztworu prawie ilościowo w temperaturze otoczenia.
Po utworzeniu osadu zawierającego glifosat można go usunąć dowolną, dogodną metodą a do najprostszych i najbardziej skutecznych metod należy filtracja i odwirowanie. W celu ułatwienia procesu oddzielania korzystne może być na tym etapie zastosowanie surfaktantu powodującego flokulację. Odpowiednie surfaktanty tego typu są dobrze znane i łatwo dostępne fachowcom w tej dziedzinie.
Sposób według niniejszego wynalazku umożliwia zatem usunięcie glifosatu ze ścieku z procesu produkcji glifosatu, co może dać bardzo korzystne efekty ochrony środowiska poprzez zapewnienie nieobecności glifosatu w tym ścieku.
Z chwilą oddzielenia soli kompleksowej glifosatu można ją przeprowadzić w alkaliczną zawiesinę wodną. Podwyższenie pH powoduje rozkład soli kompleksowej glifosatu z wytworzeniem rozpuszczalnej soli glifosatu i w przypadku stosowania żelaza(III) jako przeciwjonu wytrąca się wodorotlenek żelaza(III) lub hydratowany tlenek żelaza(III). Sposób ten jest szczególnie korzystny gdyż nie tylko umożliwia odzyskanie glifosatu w formie nadającej się do połączenia z glifosatem będącym produktem procesu produkcyjnego, lecz zapewnia również odzyskanie żelaza(III) użytego wcześniej do wytrącenia glifosatu i to w takiej formie, że można je przeprowadzić w rozpuszczalną sól żelaza(III) i ponownie zastosować do obróbki ścieku sposobem według wynalazku.
184 805 pH zawiesiny jest zazwyczaj wyższe od 8 ale bardziej użyteczne jest stosowanie wyższych wartości pH, na przykład 12 lub więcej. pH zawiesiny wynosi na ogół od około 12,2 do 12,8, często około 12,4.
Podwyższenie pH mieszaniny powoduje powstanie wodorotlenku żelaza(III) lub hydratu tlenku żelazowego, które można następnie usunąć z mieszaniny dowolną, dogodną metodą.
Zawiesinę można tworzyć dwuetapowo: najpierw dodać do osadu wody i zmieszać w celu uzyskania zawiesiny, a następnie dodać zasady do mieszaniny.
Alternatywnym sposobem jest jednak bezpośrednie wprowadzenie soli kompleksowej zawierającej glifosat do alkalicznego roztworu. Zaletą tego sposobu jest często uzyskiwanie bardziej stężonego roztworu glifosatu.
Obu tymi sposobami zawiesinę można tworzyć w temperaturze otoczenia.
Do podwyższenia pH roztworu można stosować dowolną zasadę, lecz szczególnie odpowiednie są zasady, które prowadzą do powstania rozpuszczalnej w wodzie soli glifosatu. Oddzielenie wodorotlenku żelaza(III) od glifosatu jest wówczas znacznie łatwiejsze. Przykładami szczególnie odpowiednich zasad są wodorotlenek sodowy i potasowy. W celu uzyskania minimalnej ilości roztworu korzystne jest stosowanie względnie stężonej zasady. Dogodne jest zastosowanie dostępnej na rynku zasady, na przykład 50% wagowo wodorotlenku sodowego.
Wodorotlenek żelaza(III) można usuwać z mieszaniny wieloma znanymi metodami, lecz szczególnie właściwe jest odwirowanie.
Z chwilą oddzielenia wodorotlenku żelaza(III), wodny roztwór soli glifosatu można dołączyć do produktu z głównej części instalacji produkcyjnej.
Sposób według wynalazku można przeprowadzać zarówno metodą periodyczną jak i ciągłą
Wynalazek zilustrują obecnie następujące przykłady nie ograniczające jego zakresu.
Przykład 1. Tworzenie soli kompleksowej glifosatu poprzez dodanie siarczanu żelazowego do roztworu zawierającego glifosat
300 ml wodnego roztworu zawierającego 1%o wagowy N-(fosfonometylo)glicyny i 20% wagowych chlorku sodowego, przy całkowitej zawartości węgla organicznego oszacowanej na 1310 mg/l poddano działaniu 7,2 g 50% wagowo roztworu siarczanu żelazowego, przy czym za pomocą wodorotlenku sodowego utrzymywano pH od 0,9 do 1,1. Po odsączeniu osadu całkowita zawartość węgla organicznego w sklarowanej cieczy wynosiła 60 mg/l.
Przykład 2. Tworzenie soli kompleksowej glifosatu poprzez dodanie chlorku żelazowego do roztworu zawierającego glifosat
Około 300 ml wodnego roztworu opisanego w przykładzie 1 poddano działaniu 7,7 g 50% wagowo heksahydratu chlorku żelazowego, przy czym dodając roztwór wodorotlenku sodowego utrzymywano pH zawiesiny 1,0. Po odsączeniu osadu całkowita zawartość węgla organicznego w przesączu wynosiła 70 mg/l.
Przykład 3. Odzyskiwanie glifosatu
Typowy ściek procesowy zawierający 119,7 g (1,35% wagowych) N-(fosfonometylo)glicyny poddano działaniu 9,0 g (45% wagowych) wodnego roztworu siarczanu żelazowego i dodając 47% roztwór wodorotlenku sodowego utrzymywano pH 4,0. Uzyskany osad odsączono i na okres 1 godziny przeprowadzono ponownie w zawiesinę za pomocą 38,4 g (23,5% wagowych) wodorotlenku sodowego przy pH 12,7. Po odsączeniu galaretowatego hydratowanego tlenku żelazowego (wodorotlenek żelazowy) uzyskano jasnożółty roztwór, w którym metodą HPLC stwierdzono zawartość 71,8% N-(fosfonometylo)glicyny występującej w oryginalnej próbce.
Przykład 4. Zawracanie jonów żelazowych
Hydratowany tlenek żelazowy uzyskany według przykładu 3 wprowadzono do kolejnej porcji 120 g ścieku procesowego przy pH 1,3, łącznie z 1,8 g (45%) świeżego roztworu siarczanu żelazowego i z roztworu wytrącono osad N-(fosfonometylo)glicymy.
Sposób według wynalazku posiada zatem takie zalety, że zapewnia odzyskiwanie glifosatu z roztworu zawierającego jego rozpuszczalną sól z dużą wydajnością, a zwłaszcza
184 805 w przypadku zastosowania soli żelaza(III) do wytrącania glifosatu, umożliwia odzyskanie z dużą wydajnością żelaza(III), które można następnie zawracać i ponownie stosować do odzyskiwania większych ilości glifosatu. Sposób według wynalazku jest zatem ekonomiczną metodą usuwania glifosatu z zawierającego go ścieku, przy czym w odróżnieniu od dotychczasowych sposobów, nie wymaga stosowania drogich odczynników lub ostrych warunków reakcji, takich jak podwyższona temperatura i ciśnienie.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny (glifosatu) lub jej soli albo formy jonowej z wodnej zawierającej ją mieszaniny będącej ściekiem z procesu produkcji glifosatu, znamienny tym, że wodną mieszaninę doprowadza się do pH 6 lub mniejszego, a następnie do tej mieszaniny dodaje się jony żelaza(III) zdolne do tworzenia nierozpuszczalnej lub częściowo rozpuszczalnej soli kompleksowej glifosatu i z mieszaniny usuwa się tę sól kompleksową, z której odzyskuje się glifosat.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pH mieszaniny doprowadza się do wartości od 1 do 4, na przykład do pH około 3.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jony dodaje się w formie soli rozpuszczalnej w wodnym roztworze przy pH mieszaniny zawierającej glifosat.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że jako rozpuszczalną sól stosuje się siarczan, chlorek lub wodorotlenek.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że osad usuwa się metodą filtracji lub odwirowania.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że glifosat odzyskuje się z osadu soli kompleksowej przez utworzenie wodnej zawiesiny osadu o pH powyżej 8 oraz uzyskany wodorotlenek żelazowy lub hydratowany tlenek żelazowy usuwa się z tej zawiesiny z wytworzeniem wodnego roztworu zawierającego glifosat.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się pH zawiesiny powyżej około 12.
  8. 8. Sposób według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że zawiesinę tworzy się przez dodanie wody do osadu i późniejsze dodanie zasady albo przez dodanie osadu do wodnego roztworu zasady.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako zasadę stosuje się wodorotlenek metalu alkalicznego.
PL96324617A 1995-07-25 1996-06-27 Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny PL184805B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9515265.8A GB9515265D0 (en) 1995-07-25 1995-07-25 Chemical process
PCT/GB1996/001548 WO1997005149A1 (en) 1995-07-25 1996-06-27 Process for the preparation of n-phosphonomethyglycine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324617A1 PL324617A1 (en) 1998-06-08
PL184805B1 true PL184805B1 (pl) 2002-12-31

Family

ID=10778236

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96324617A PL184805B1 (pl) 1995-07-25 1996-06-27 Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny

Country Status (28)

Country Link
US (1) US5898082A (pl)
EP (1) EP0842182B1 (pl)
JP (1) JP3667345B2 (pl)
KR (1) KR100438851B1 (pl)
CN (1) CN1068007C (pl)
AT (1) ATE208781T1 (pl)
AU (1) AU701535B2 (pl)
BG (1) BG63696B1 (pl)
BR (1) BR9609692A (pl)
CA (1) CA2224522C (pl)
CZ (1) CZ291133B6 (pl)
DE (1) DE69617020T2 (pl)
DK (1) DK0842182T3 (pl)
ES (1) ES2163029T3 (pl)
GB (1) GB9515265D0 (pl)
HU (1) HU219316B (pl)
IL (1) IL123022A (pl)
MX (1) MX9800628A (pl)
MY (1) MY113506A (pl)
NO (1) NO322972B1 (pl)
NZ (1) NZ311119A (pl)
PL (1) PL184805B1 (pl)
RO (1) RO119720B1 (pl)
RU (1) RU2159247C2 (pl)
SK (1) SK282217B6 (pl)
TR (1) TR199800114T1 (pl)
TW (1) TW332207B (pl)
WO (1) WO1997005149A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10007702A1 (de) 2000-02-19 2001-08-23 Sueddeutsche Kalkstickstoff Verfahren zur Herstellung von N-(Phosphonomethyl)glycin
DE60115019T2 (de) 2000-05-22 2006-08-03 Monsanto Technology Llc. Reaktionssysteme zur herstellung von n-(phosphonomethyl)glyzin verbindungen
DE602005011454D1 (de) 2004-08-19 2009-01-15 Monsanto Technology Llc Herbizide glyphosatsalzusammensetzung
CN102775012B (zh) * 2012-07-18 2014-07-02 常州大学 一种草甘膦废水中高浓度磷去除方法
CN103351070B (zh) * 2013-07-26 2015-05-06 闽南师范大学 草甘膦废水的处理方法
US9868650B2 (en) 2015-12-21 2018-01-16 International Business Machines Corporation Method for removing glyphosate from a solution using functionalized polymeric nanoparticles
CN106277249A (zh) * 2016-08-29 2017-01-04 南京工业大学 一种去除废水中草甘膦的方法
CN114933289B (zh) * 2022-06-22 2024-03-15 四川福思达生物技术开发有限责任公司 一种用于草甘膦和磷酸铁的联产工艺

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2229704B1 (pl) * 1973-05-17 1977-10-14 Monsanto Co
US4033896A (en) * 1976-06-18 1977-07-05 Monsanto Company Method of corrosion inhibition and compositions therefor
US4481026A (en) * 1982-11-16 1984-11-06 Stauffer Chemical Company Aluminum N-phosphonomethylglycine and its use as a herbicide
US4472189A (en) * 1982-12-27 1984-09-18 Stauffer Chemical Co. Stannic N-phosphonomethyglycine and its use as a herbicide
US4851131A (en) * 1987-12-31 1989-07-25 Monsanto Company Process for treating glyphosate process waste streams
US5087740A (en) * 1989-08-17 1992-02-11 Monsanto Company Process for purifying N-phosphonomethylglycine
GB9423254D0 (en) * 1994-11-16 1995-01-04 Zeneca Ltd Process

Also Published As

Publication number Publication date
WO1997005149A1 (en) 1997-02-13
BG102240A (en) 1998-12-30
EP0842182B1 (en) 2001-11-14
IL123022A0 (en) 1998-09-24
RU2159247C2 (ru) 2000-11-20
HUP9900146A2 (hu) 1999-04-28
TW332207B (en) 1998-05-21
AU701535B2 (en) 1999-01-28
CA2224522C (en) 2006-12-05
KR19990035905A (ko) 1999-05-25
SK282217B6 (sk) 2001-12-03
JPH11510152A (ja) 1999-09-07
CZ20698A3 (cs) 1998-06-17
EP0842182A1 (en) 1998-05-20
DE69617020D1 (de) 2001-12-20
HU219316B (en) 2001-03-28
IL123022A (en) 2000-07-16
NO980312D0 (no) 1998-01-23
RO119720B1 (ro) 2005-02-28
KR100438851B1 (ko) 2004-09-13
NO980312L (no) 1998-01-23
GB9515265D0 (en) 1995-09-20
US5898082A (en) 1999-04-27
DK0842182T3 (da) 2002-03-25
MY113506A (en) 2002-03-30
SK9998A3 (en) 1998-05-06
DE69617020T2 (de) 2002-05-29
CN1191540A (zh) 1998-08-26
JP3667345B2 (ja) 2005-07-06
ES2163029T3 (es) 2002-01-16
NZ311119A (en) 1999-02-25
CA2224522A1 (en) 1997-02-13
AU6236296A (en) 1997-02-26
PL324617A1 (en) 1998-06-08
TR199800114T1 (xx) 1998-05-21
MX9800628A (es) 1998-04-30
BR9609692A (pt) 1999-03-23
NO322972B1 (no) 2006-12-18
HUP9900146A3 (en) 1999-11-29
ATE208781T1 (de) 2001-11-15
CZ291133B6 (cs) 2002-12-11
BG63696B1 (bg) 2002-09-30
CN1068007C (zh) 2001-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4566975A (en) Method for purifying aqueous solutions
CZ289105B6 (cs) Způsob úpravy čistírenského kalu
WO1989008075A1 (en) Method for removal of heavy metals, especially cadmium, from phosphoric acid containing solutions
PL184805B1 (pl) Sposób usuwania i odzyskiwania N-(fosfonometylo)glicyny
RU2300496C2 (ru) Способ получения фосфорной кислоты
WO2004083118A1 (en) Process for removing metal impurities from wet process phosphoric acid and compositions thereof
WO2001004366A1 (en) Stripping lanthanide-loaded phosphonic/phosphinic extractant solutions in the presence of phosphine oxide
US20020148786A1 (en) Removal and recovery of chloride from phosphonomethyliminodiacetic acid process brine
RU2006126697A (ru) Способ обработки фосфатной руды
US4718995A (en) Recovery of tungsten, scandium, iron, and manganese from tungsten bearing material
MXPA98000628A (en) Procedure for the preparation of n-fosfonometilglic
WO2002018069A1 (en) Process for the treatment of bottom ash from waste incineration plants
WO2005087661A1 (en) A cyclic process for the continuous production of dicalcium phosphate
JPS6092241A (ja) 化学洗浄廃液中のクエン酸の回収・再利用方法
US6165427A (en) Method for removal of heavy metals from aqueous solutions using sodium di-(n-octyl)phosphinate or sodium di-(n-dodecyl) phosphinate
KR100390589B1 (ko) 염화동 폐액으로부터 염화제1동의 제조방법
JP2003088880A (ja) 硫酸カルシウムを用いた水溶性リンの除去方法
SU1502471A1 (ru) Способ очистки солевых или гидроксидных соединений хрома ( @ ) от железа ( @ )
JPH028012B2 (pl)
SU1565910A1 (ru) Способ переработки материала, содержащего висмут и свинец в окисленной форме
CA2280554A1 (en) Removal of heavy metals from aqueous solutions using sodium di-(n-octyl) phosphinate
JPS5632320A (en) Recovering method for potassium silicofluoride from wet process phosphoric acid solution
JPH0999288A (ja) 亜リン酸塩含有廃液の処理方法
CS195775B1 (en) Method for the separation of mixture of potassium chloride,potassium phthalimide,phthalimide,n-/cyclohexylthio/phthalimide,possibly with n-chlorphthalimide
TH22767B (th) "กระบวนการแยกสารสกัดแอนติโมนีไตรออกไซด์จากแร่พลวง"