PL183818B1 - Uchwyt maszynki do golenia - Google Patents

Uchwyt maszynki do golenia

Info

Publication number
PL183818B1
PL183818B1 PL97324480A PL32448097A PL183818B1 PL 183818 B1 PL183818 B1 PL 183818B1 PL 97324480 A PL97324480 A PL 97324480A PL 32448097 A PL32448097 A PL 32448097A PL 183818 B1 PL183818 B1 PL 183818B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
handle
pear
longitudinal
finger
shaped portion
Prior art date
Application number
PL97324480A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324480A1 (en
Inventor
Jill M. Shurtleff
Tzu-Jun Yen
Original Assignee
Gillette Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24600896&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL183818(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Gillette Co filed Critical Gillette Co
Publication of PL324480A1 publication Critical patent/PL324480A1/xx
Publication of PL183818B1 publication Critical patent/PL183818B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/00Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor
    • B26B21/40Details or accessories
    • B26B21/52Handles, e.g. tiltable, flexible
    • B26B21/522Ergonomic details, e.g. shape, ribs or rubber parts
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/00Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor
    • B26B21/40Details or accessories
    • B26B21/52Handles, e.g. tiltable, flexible

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
  • Knives (AREA)

Abstract

1. Uchwyt maszynki do golenia zawierajacy czesc przednia majaca konstrukcje mocujaca zespolu golacego, czesc tylna odda- lona od czesci przedniej, i podluzna srodkowa czesc rozmieszczona miedzy czescia przednia i czescia tylna z powierzchnia górna, po- wierzchnia dolna, i rozmieszczona miedzy nimi osia wzdluzna oraz przeciwlegle powierzchnie boczne pierwsza i druga, z osia boczna przechodzaca miedzy nimi poprzecznie do osi wzdluznej, znamien- ny tym, ze czesc tylna dodatkowo zawiera pogrubiona czesc gru- szkowata (22) nachylona wzgledem powierzchni bocznych (14, 16) w kierunku wzdluznym do osi poprzecznej z zachowaniem krzywizny odpowiadajacej w przyblizeniu opuszce kciuka uzytko- wnika i ergonomiczne boczne zaglebienia chwytne (B) na przeciw- leglych sciankach bocznych (46, 48) pogrubionej gruszkowatej czesci (22), przy czym plaszczyzna srodkowa pogrubionej gruszko- watej czesci (22) jest odchylona od powierzchni górnej (18) w kie- runku powierzchni dolnej (20), zas pogrubiona gruszkowata czesc (22) zawiera powierzchnie spodnia (23) umieszczona nizej niz po- wierzchnia dolna (20) w kierunku osi wzdluznej z zachowaniem krzywizny odpowiadajacej w przyblizeniu opuszce kciuka uzytko- wnika, i ergonomiczna podluzna podkladke uchwytowa z powierz- chnia dolna (A) na przeciwleglych wzdluznych powierzchniach pogrubionej gruszkowatej czesci (22), przy czym przechodzacy wzdluznie kanal orientujacy (24) jest umieszczony na powierzchni gómej (18) przed pogrubiona czescia gruszkowata (22) FIG .2 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest uchwyt maszynki do golenia zwłaszcza na mokro, mocujący, w maszynce do golenia zespół ostrza golącego na przednim końcu uchwytu.
Znany jest uchwyt maszynki do golenia w widoku z góry, mający kształt szerokiej klepsydry z przewężeniem i wypukłym, gładkim górnym końcem. Półkulista część tylna zmusza użytkownika do ujęcia tej części dłonią, przy czym palec wskazujący wystaje poza część głowicową i jest nieużyteczny do prowadzenia golarki i kierowania nią.
Z opisu patentowego USA nr 5.031.319 znany jest uchwyt o złożonym kształcie zakrzywionym w kształt litery “S” w kierunku wzdłużnym, i z bokami o przekroju symetrycznie wklęsłym a powierzchnie, górna i dolna mająprzekrój wypukły. Wypukłe powierzchnie, górna i dolna, sąukształtowane w element zakrzywiony do góry, częściowo półkolisty, który zakrzywiony jest ze zmienną wklęsłością na powierzchniach górnej i dolnej. Celem tego rozwiązania jest eliminacja przez uchwyt pewnych stopni swobody użytkownika w odniesieniu do jego uchwycenia i wymuszenie przyjęcia przez rękę szczególnej, określonej pozycji wokół tej krzywej S. Znany jest zakrzywiony w kształt litery S uchwyt, który powoduje, że użytkownik wykonuje ciągle kompensujące ruchy ręką w celu obracania golarki wokół osi przechodzącej przez krawędzie ostrza, co prowadzi do niejednorodnych wyników golenia i niestabilnego prowadzenia golarki.
Z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 615 820 znany jest uchwyt, który na większości swojej długości zakrzywiony jest w kierunku wzdłużnym ze stałym promieniem krzywizny. Powierzchnia zewnętrzna, albo płaska albo wklęsła, ukształtowanajest przez przekrój, któryjest, odpowiednio, prostokątny albo owalny, i może mieć zaokrąglony koniec. Ten zakrzywiony uchwyt zmusza użytkownika do dobrania i utrzymania jednej, określonej z góry, pozycji ręki podczas golenia.
Z katalogu “Roberta Fortune’s Almanac” (wydanie 1995, na str. 23), znany jest stosunkowo szeroki, gładki i cienki uchwyt z zaokrągleniem tylnej części i otworem w obszarze przednim do zawieszenia na haczyku. Uchwyt jest zakrzywiony na całej długości i uformowany z miękkiej gumy, która powoduje uginanie się uchwytu przyjego uchwyceniu. Użytkownik dąży do przytrzymywania stosunkowo szerokich powierzchni, górnej i dolnej, lecz cienkie boki są wysunięte stosunkowo daleko i mniej wygodne.
Z polskiego opisu patentowego nr 179 411 znany jest uchwyt stanowiący konstrukcją złożoną, która ma płaską planarną część uchwytową, która jest w zasadzie sztywna i częściowo pokryta giętką elastomerową częścią uchwytową. Uchwyt zawiera część chwytną utworzoną z pary pokrywek skorupowych zamocowanych na zasadniczo płaskiej część korpusu. Części skorupowe pokrywają obrzeża górnej i dolnej powierzchni części korpusu. Część korpusu jest wykonana z pierwszego elementu utworzonego z giętkiego elastomerycznego materiału i drugiego elementu utworzonego z bardziej sztywnego materiału. Drugi element jest zaciśnięty pomiędzy górna i dolna powierzchnia pierwszego elementu lub osadzony w pierwszym elemencie za pomocą procesu prasowania. Niektórzy użytkownicy mają tendencję do trzymania golarki za szerokie obszary uchwytowe na planarnych powierzchniach, górnej i dolnej, między palcami, nie używając powierzchni bocznych, lub stosują osadzenie w dłoni dla kierowania golarką.
Problem ze znanymi popularnymi niedrogimi golarkami jednorazowego użytku polega na tym, że uchwyt jest zwykle podczas czynności golenia niestabilny. Dobrze znana golarka w kształcie T ma uchwyt, który łączy się z głowicą goląca w jej środku i odchodzi poprzecznie względem niej przy stałym przekroju, okrągłym lub kwadratowym. Jednakowoż problem z uchwytem T polega na tym, że użytkownikowi trudno jest przyłożyć golarkę do golonego obszaru utrzymując równocześnie równomiernie rozłożony nacisk na całej długości ostrza golarki. Zwłaszcza kobiety wola chwytać podłużny uchwyt golarki za ścianki boczne, lecz konwencjonalna budowa uchwytu jest taka, że może powodować zmęczenie dłoni użytkownika, z powodu nienaturalnego położenia uchwycenia potrzebnego przy tej budowie uchwytu, którejest znaczne w przypadku golenia przez kobietę różnych partii ciała ze względu na przeciągający się czas wykonywania tej czynności. Część uchwytowa często zaopatrywana jest w pewną teksturę dla utworzenia powierzchni uchwytowej dla użytkownika, przy czym takie teksturowanie jest szcze183 818 golnie pożądane ze względu na śliskość uchwytu przy jego kontaktowaniu się podczas golenia z mydłem, wodą i zmniejszającymi tarcie płynami do golenia.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie uchwytu maszynki do golenia o pożądanych parametrach ergonomicznych przy manipulowaniu maszynką i zaopatrzonego w zespół korzystnie współdziałających powierzchni uchwytowych i kierujących przy goleniu różnych części ciała oraz ekonomicznego w produkcji.
Uchwyt maszynki do golenia zawierający część przednią, mającą konstrukcję mocującą zespołu golącego, część tylną,oddaloną od części przedniej, i podłużną środkową część rozmieszczonąmiędzy częściąprzedmąi częściątylnąz powierzchnią górną, powierzchniądolną, i rozmieszczoną między nimi osią wzdłużną oraz przeciwległe powierzchnie boczne, pierwszą i drugą, z osiąbocznąprzechodzącąmiędzy nimi poprzecznie do osi wzdłużnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że część tylna dodatkowo zawiera pogrubionączęść gruszkowatą nachylonąwzględem powierzchni bocznych w kierunku wzdłużnym do osi poprzecznej z zachowaniem krzywizny odpowiadającej w przybliżeniu opuszce kciuka użytkownika i ergonomiczne boczne zagłębienia chwytne na przeciwległych ściankach bocznych pogrubionej gruszkowatej części, przy czym płaszczyzna środkowa pogrubionej gruszkowatej części jest odchylona od powierzchni górnej w kierunku powierzchni dolnej, zaś pogrubiona gruszkowata część zawiera powierzchnię spodnią umieszczonąniżej niż powierzchnia dolna w kierunku osi wzdłużnej z zachowaniem krzywizny odpowiadającej w przybliżeniu opuszce kciuka użytkownika, i ergonomiczną podłużną podkładkę uchwytową z powierzchnią dolną na przeciwległych wzdłużnych powierzchniach pogrubionej gruszkowatej części, przy czym przechodzący wzdłużnie kanał orientujący jest umieszczony na powierzchni górnej przed pogrubioną częścią gruszkowatą.
Korzystnie, oś wzdłużna znajduje się w zasadniczo płaskiej środkowej płaszczyźnie wzdłużnej.
Korzystnie, pierwsza i druga przeciwległe powierzchnie boczne wyznaczają zasadniczą szerokość uchwytu pomiędzy nimi wzdłuż osi poprzecznej, a część gruszkowata ma szerokość większą niż szerokości uchwytu.
Korzystnie, podłużny kanał orientujący dla palca przechodzi przez większą część powierzchni górnej między podparciem a pogrubioną częścią gruszkowatą.
Korzystnie, podparcie jest usytuowane w części przedniej z tyłu konstrukcji mocującej zespół golący.
Korzystnie, podparcie jest odsunięte do przodu od części gruszkowatej.
Korzystnie, podparcie sięga powyżej powierzchni górnej.
Korzystnie, powierzchnia górna dodatkowo tworzy wgłębienie stanowiące miejsce oparcia palca.
Korzystnie, powierzchnia górna dodatkowo zaopatrzona jest w zespół zaczepiających o palec żeber, sąsiadujących z kanałem orientującym i przechodzących przynajmniej częściowo poprzecznie względem osi wzdłużnej.
Korzystnie, przynajmniej jedna powierzchnia boczna dodatkowo zaopatrzona jest w teksturowaną powierzchnię chwytną w pobliżu wzdłużnego kanału orientującego.
Korzystnie, teksturowana powierzchnia chwytna rozciąga się od przynajmniej jednej powierzchni bocznej, przynajmniej częściowo do powierzchni dolnej.
Korzystnie, przednia część dodatkowo zawiera przynajmniej jedno ramię odchodzące łukowato i łączące się z jedną z powierzchni bocznych, i umieszczone między środkową częścią a konstrukcjąmocującąnasadkę i mającąobrys wklęsły dla palca, przy czym odchodzące łukowato ramię jest wklę słe względem miejsca znaj dującego się z boku na zewnątrz środkowej części i odchodzi łukiem w kierunku osi wzdłużnej.
Korzystnie, przednia część zawiera dwa przeciwległe ramiona, rozciągające się łukowato i sięgające do przeciwległych boków konstrukcji mocującej nasadkę.
Korzystnie, płaszczyzna środkowa przedniej części jest pochylona względem powierzchni górnej, a przednia część znajduje się przynajmniej częściowo poniżej powierzchni dolnej środkowej części.
183 818
Korzystnie, powierzchnia dolna jest zakrzywiona w kierunku osi wzdłużnej w górę do wzdłużnej płaszczyzny środkowej w obszarze przecięcia się z przednią częścią odchyloną na zewnątrz od powierzchni górnej.
Korzystnie, powierzchnia spodnia w kierunku osi bocznej ma część spłaszczoną.
Korzystnie, przynajmniej jedna z powierzchni górna lub dolna jest przynajmniej częściowo ukształtowana przez szereg sąsiadujących ze sobą występów odchodzących od drugiej z tych powierzchni, a miejsce geometryczne zewnętrznych końców występów razem, tworzą przynajmniej jedną powierzchnię.
Korzystnie, dolna powierzchnia jest określona przez zewnętrzne końce występów w zależności od powierzchni górnej.
Korzystnie, uchwyt stanowi jednoczęściowy odlew z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, przednia część zawiera dwa poprzecznie rozstawione o przynajmniej częściowo rurowym przekroju elementy, a podłużna środkowa część zawiera części elementów rurowych sąsiadujące z osią wzdłużną i kształtujące na ich styku wydłużony kanał orientujący dla palca.
Korzystnie, środek ciężkości uchwytu umieszczony jest w obszarze pomiędzy jedną trzecią ą połową odległości uchwytu.
Korzystnie, zespół golący jest trwale zamocowany na konstrukcji mocującej.
Uchwyt maszynki do golenia na mokro zawierający podłużny element uchwytu pochylony na przednim końcu i na przeciwległym tylnym końcu w stronę powierzchni golonej, element uchwytu mający podłużną część środkową między końcami przednim i tylnym, i pierwszą powierzchnię główną, przeciwległą drugą powierzchnią główną i przeciwległe powierzchnie boczne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dodatkowo zawiera konstrukcję mocującą zespołu golącego usytuowaną na przednim końcu oraz ustawiony wzdłużnie kanał w części środkowej, a pochylony tylny koniec dodatkowo zaopatrzony jest w pogrubioną część gruszkowatą o szerokości w kierunku poprzecznym do wzdłużnej osi zasadniczo większej od części środkowej, przy czym część gruszko wata odgięta jest od drugiej głównej powierzchni dolnej i tworzy ergonomiczną powierzchnię dolną kształtuj ącą podkładkę chwytną.
Korzystnie, pierwsza powierzchnia główna stanowi oparcie umieszczone za konstrukcją mocującą zespół golący, a przed częścią gruszkowatą.
Korzystnie, przednia część jest zakrzywiona w bok, w widoku w kierunku pierwszej głównej powierzchni górnej, na zewnątrz względem powierzchni bocznych w stronę przeciwległych obszarów bocznych konstrukcji mocującej.
Korzystnie, wzdłużna środkowa część ma oś wzdłużną znajdującą się w płaszczyźnie głównej.
Uchwyt ma część przednią mieszczącą konstrukcję utrzymującą zespół golący, środkową część podłużną z powierzchnią górną, powierzchnią dolną, i rozmieszczonymi po przeciwnych stronach powierzchniami bocznymi, oraz część tylną z pogrubioną częścią gruszkowatą. Ta gruszkowata część pogrubiona jest odgięta względem powierzchni bocznych z zachowaniem krzywizny odpowiadającej w przybliżeniu kciukowi użytkownika, dla utworzenia, po przeciwległych bokach, ergonomicznych zagłębień chwytnych dla kciuka i innego palca w celu chwycenia za przeciwległe poprzeczne powierzchnie części gruszkowatej, a płaszczyzna środkowa części groszkowatej pochylona jest ku dołowi w stronę dolnej powierzchni, w kierunku wzdłużnym, z zachowaniem krzywizny odpowiadającej kciukowi dla utworzenia ergonomicznej podkładki uchwytowej dla kciuka i innego palca w celu uchwycenia za przeciwległe wzdłużne powierzchnie części groszkowatej. Powierzchnia górna również zaopatrzona jest w podłużny, ustawiony wzdłużnie kanał orientujący dla palca, przed częścią groszkowatą, tak że użytkownik może umieścić część groszkowatą wewnątrz dłoni i wywierać siłę centrującą i kierującą na ten kanał orientujący w celu kontrolowanego manipulowania uchwytem golarki. Jest to ustawienie korzystne przy chwycie, podczas golenia przez kobietę spodniej strony ramion lub obszaru bikini. Ponadto część groszkowata umożliwia również, przy zaciśnięciu między kciukiem a innym pal183 818 cem albo boków albo powierzchni górnej i dolnej, uniemożliwienie wyśliźnięcia się końca uchwytu, co jest korzystne przy goleniu przodu, oraz tyłu ud.
Uchwyt ma w zasadzie prostą podłużną część o przekroju czworobocznym, a część gruszkowata może być w rzucie z góry szersza od zasadniczej szerokości uchwytu na przeważającej części jego długości. Przednia część może mieć oparcie dla palca umieszczone przed częściągruszkowatą, tak że użytkownik umieszcza część gruszkowatą w dłoni i wywiera pewną siłę na to oparcie palca dla sterowanego manipulowania uchwytem golarki. Oparcie palca ukształtowane może być jako języczek rozciągający się powyżej górnej powierzchni, lub też może stanowić wgłębienie. Korzystne jest, jeżeli część centralna zaopatrzonajest w żebra sąsiadujące z kanałem orientującym, przechodzące wzdłuż boków i sięgające częściowo do dolnej powierzchni w celu wzmocnienia uchwytu palca. Korzystne jest, jeżeli przednia część ukształtowana jest w postaci dwóch ramion bocznych odchodzących poprzecznie od miejsca połączenia łukami o środkach znajdujących się na zewnątrz i odchodzą ku przodowi z zakrzywieniem do dołu w stronę przeciwległych boków konstrukcji mocującej zespół golący, przy czym poprzecznie odchodzące boki mająobrys wklęsły dla uchwycenia palcem i/lub kciukiem. Przedniączęść można wygodnie zacisnąć między kciukiem i którymś z pozostałych palców lub trzymając kciuk na powierzchni dolnej, co stanowi dodatkowe korzystne położenie chwytu przy goleniu spodów ramion lub obszaru bikini. Obszar przedni pochylony w stronę powierzchni golonej skóry zapewnia dodatkowy “zasięg” i pomaga w osiągnięciu korzystnego kąta roboczego między uchwytem a skórą, co jest szczególnie korzystne przy goleniu takich niewygodnych obszarów, jak pod kolanem i pod kostką znajdującą się najdalej od ramienia, bez zmuszania użytkownika do niewygodnego przekrzywiania ciała.
Korzystne jest, jeżeli uchwyt ukształtowany jest z jednolitej kształtki plastykowej, i jest wydrążony, tak że dolne powierzchnie części środkowej i część gruszkowata utworzone sąprzez końce występów cylindrycznych odchodzących w dół od powierzchni górnej, stanowiąc w ten sposób właściwą dotykową powierzchnię uchwytową na uchwycie, przy niewielkiej masie i minimalnym zużyciu materiału.
W innej specjalnej odmianie wykonania środek ciężkości uchwytu umieszczony jest w strefie znajdującej się między jedną trzecią a połową odległości od tyłu uchwytu. Tak wiec po wsunięciu części gruszkowatej w dłoń, środek ciężkości znajduje się blisko dłoni. Zapewnia to poprawę wyników golenia dzięki optymalizacji manipulowania uchwytem przez umieszczenie środka ciężkości bliżej środka masy ręki i dalej od dynamicznie reagujących palców, które wygodnie kierują golarką.
Wynalazek zapewnia otrzymanie przegubowej konstrukcji podłużnego uchwytu do chwytania wieloma palcami, włącznie z kciukiem, ergonomicznego i lekkiego, zaprojektowanego zgodnie z potrzebami użytkownika preferującego golarki jednorazowe. Golarki jednorazowe z uchwytem w kształcie “T” cieszą się popularnością zwłaszcza wśród użytkowników-kobiet, które preferuj ą chwytanie za boki uchwytu ponieważ te uchwyty wykonywane są zwykle w dążeniu do zminimalizowania ilości tworzywa sztucznego dla utrzymania niskiego kosztu, a zatem z zapewnieniem użytkownikowi, wyrobu, który może wyrzucić bez wrażenia wydania dużej ilości pieniędzy czy dużej ilości odpadowego tworzywa sztucznego zanieczyszczającego środowisko. Użytkownicy ci są niepodatni na stosowanie wysokiej jakości układów uchwytowych, które zwykle składają się z wielu części, z użyciem większej ilości tworzyw sztucznych, są bardziej kosztowne, i dotyczą grupy odbiorców o specjalnych wymaganiach.
Wynalazek ułatwia golenie obszarów ciała, włącznie z obszarami wrażliwymi i/lub o stosunkowo skomplikowanym kształcie i trudnymi do golenia przy wykorzystaniu rożnych konstrukcji przegubowych chwytanych palcami i dłonią.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonaniajest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym od góry maszynkę do golenia z uchwytem według wynalazku, fig. 2 przedstawia w widoku z góry konstrukcje z fig. 1 w skali w przybliżeniu 1,5, fig. 3 przedstawia widoku od dołu inne szczegóły uchwytu maszynki do golenia z fig. 1 i 2, fig. 4 przedstawia w widoku z boku konstrukcję z fig. 1 i 2, fig. 5 przedstawia przekrój piono8
183 818 wy wzdłuż linii V-V z fig. 3, fig. 6 przedstawia przekrój pionowy wzdłuż linii VI-VI z fig. 2, fig. 7 przedstawia przekrój wzdłuż linii VII-VII z fig. 3, fig. 8 przedstawia w przekroju pionowym w kierunku strzałki VIII z fig. 2 szczegół w innej odmianie wykonania, fig. 9 przedstawia przekrój wzdłuż linii IX-IX z fig. 8.
Maszynka do golenia ma jednoelementowy uchwyt 10 z podłużną środkową częścią 12 uchwytu 10. Środkowa część 12 ma powierzchnie boczne 14, 16 oraz powierzchnie, górną 18 i dolną 20. Kanał orientujący 24 palca przechodzi wzdłużnie środkiem powierzchni górnej 18 i kończy się przy tylnym końcu uchwytu 10, gdzie część centralna 12 łączy się z częścią gruszkowatą 22. Część gruszkowata 22 skierowana jest poprzecznie do środkowej części 12 i zagina się również w dół poniżej powierzchni dolnej 20 środkowej części 12. Przednia część uchwytu 10 ukształtowanajest w postacijarzma “Y” z dwoma zakrzywionymi ramionami 26,28, które dochodzi do przedniego obszaru środkowej części 12. Te dwa ramiona 26,28 są zakrzywione poprzecznie na zewnątrz i w dół zapewniając boczne powierzchnie orientujące dla palców poniżej podparcie 3 0 dla palca. Podparcie 3 0 dla palca znajduje się w przybliżeniu w miej scu połączenia wystających ramion 26,28 ze środkowa częścią 12. Uchwyt 10 zaopatrzony jest na przednim końcu w konstrukcję mocującą 32 zespół golący 34, korzystnie ukształtowaną w postaci szyn, do których na stałe przymocowany jest zespół golący 34 z połączeniowąkonstrukcjąmocującą33. Zespół golący 34 zainstalowany jest między wystającymi ramionami 26,28. Środkowa część 12 zaopatrzona jest w żebra 40 odchodzące od kanału orientującego 24 na każdą z powierzchni bocznych 14,16 i rozciągające się dalej w dół wzdłuż boków i zachodzące częściowo na powierzchnię dolną 20.
Zespół golący 34 zawiera obudowę 35 z połączeniowa kon^'t^<^ciąmocuj^^^33, zwykle z tworzywa sztucznego, do której między elementem ochronnym 37 z przodu a elementem nasadkowym 38 z tyłu przytwierdzone jestjedno lub więcej ostrzy golących 36, często częścią nasadkową 39 z paskiem zmniejszającym tarcie. Korzystne jest trwałe mocowanie zespołu golącego 34 do uchwytu 10, z możliwości^wyrzucenia całej konstrukcji golarki po zakończeniu okresujej przydatności. Korzystne jest, jeżeli mechanizm sprzęgający między uchwytem 10 a zespołem golącym 34 jest dostosowany do ekonomicznego wytwarzania części golarki metodami formowania wtryskowego i zapewnia mocne połączenie mechaniczne między uchwytem 10 a zespołem golącym 34. Stosowana jest zwykle prosta konstrukcja zaopatrzona w zespół golący 34 ze stałymi ostrzami, zainstalowany w sposób stały na konstrukcji mocującej 32 za pomocą połączeniowej konstrukcji mocującej 33, nieruchomo względem uchwytu 10. W odróżnieniu od tego możliwe jest zastosowanie konstrukcji mocującej 32 w postaci połączenia przegubowego ze sprężyną napinająca, przy czym połączenie przegubowe ukształtowane jest albo jako czop, albo jako zamocowanie skorupowe z możliwością obracania o pewien kąt wokół osi pionowej konstrukcji połączeniowej 33. Możliwe jest również ukształtowanie zespołu golącego 34 w sposób umożliwiający rozłączane sprzęganie z konstrukcją mocującą 32 uchwytu 10, dla umożliwienia wymiany zespołu golącego 34 na nowy po stępieniu się ostrzy golących 36.
Jak to najlepiej widać na fig. 4, powierzchnie znajdujące się najbardziej na zewnątrz powierzchni górnych 18 i dolnych 20 oraz powierzchni bocznych 14,16 podłużnej środkowej części 12 uchwytu przecinają się na ogół jako powierzchnie płaskie. Jak to pokazano na fig. 5, środkowa część 12 w przekroju ukazuje, że przecinające się powierzchnie zewnętrzne wyznaczają w przybliżeniu kształt czworoboczny z zaokrąglonymi rogami. Długość ogólna uchwytu 10 z fig. 2 wynosi około 117 mm, a długość uchwytu 10 wraz z zespołem golącym 34 wynosi około 119-120 mm. Jak to przedstawiono na fig. 4-5, środkowa część 12 ma długość L1 około 70 mm, szerokość między przeciwległymi powierzchniami bocznymi 14,16 w zasadzie 9,5 mm, na większej części swojej długości, i na większej części swojej długości wysokość między powierzchniami, górną 18 i dolną 20, w zasadzie 9,5 mm.
Jak to przedstawiono na fig. 3 i przekrojach na fig. 5, 6 i 7, powierzchnia dolna 20 jest ukształtowana przez szereg szpilkowych występów 42 odchodzących w dół od powierzchni górnej 18, które są ukształtowane albo jako cylindryczne, albo jako półcylindryczne, w miejscu przecięcia z powierzchniami bocznymi 14,16, oraz przez części żeber 40 rozmieszczone na po183 818 wierzchni dolnej 20. Zewnętrzne końce 44 występów 42 razem wyznaczają powierzchnię dolną 20 i powierzchnię spodnią23 części gruszkowatej 22. Te zewnętrzne końce 44 zapewniająprzyjemny dotyk i powierzchnię dobrądo chwytania dla palca, bądź kciuka użytkownika. Występy 42 uzupełniają ostatecznie wygląd artykułu, oddając znaczenie “wyważony” i pozwalają uniknąć stosowania odcinka pustego, bądź wydrążonego, przy równoczesnej minimalizacji zużycia materiału dzięki wtryskowemu z tworzywa sztucznego ukształtowaniu uchwytu 10 jako lekkiego i jednoczęściowego.
Jak to pokazano na fig. 4 i 6, część gruszkowata 22 jest wyraźnie nachylona ku dołowi względem powierzchni górnej 18. W szczególności część gruszkowata 22 ma powierzchnię spodnią23 znajdującąsię niżej, niż dolna powierzchnia 20 części centralnej 12. Część gruszkowa 22 pochylona jest ku dołowi względem powierzchni dolnej 20 z promieniem R1 wynoszącym około 23,7 mm zapewniając pozycję “A” dla kciuka podpierającego tylną część spodnią. Jak to przedstawiono na fig. 2 część gruszkowata 22 ma ścianki boczne 46,48 rozchodzące się poprzecznie na zewnątrz i przecinające się wzdłuż linii o kształcie kroplowym, o promieniu R2 wynoszącym około 19 mm (w widoku z góry), przy czym ścianki boczne 46, 48 odchylone są wyraźnie względem każdej z odpowiednich przeciwległych powierzchni bocznych 14,16 z promieniem R3 wynoszącym około 34 mm (w widoku z góry), dla zapewnienia położenia tylnego bocznego “B” dla kciuka lub innego palca. Wyraźne odejście powierzchni części gruszkowatej 22 od odpowiednich powierzchni łączących środkowej części 12 zapewnia powierzchnie zakrzywione, dolną “A” i boczną formującązagłębienie chwytne “B” dla kciuka, które sąoddzielone od powierzchni bocznej 14,16 i dolnej 20 i mogą być wyczuwane po prostu dotykiem kciuka użytkownika. Część gruszkowata 22 jest umieszczona wygodnie w dłoni i działa, jak stabilny przegub do obrotu uchwytu 10 przy chwytaniu przez użytkownika powierzchni bocznych 14,16, lub lokuje jego palec w kanale orientującym 24 na podparciu 30 dla kierowania uchwytu 10, do dokładniej opisano poniżej. Część gruszkowata 22 ponadto działa jako ogranicznik do spowalniania ześlizgiwania się z wilgotnego, namydlonego uchwytu 10, który jest szczególnie użyteczny przy chwytaniu go na końcu i wykorzystywany do długich pociągnięć, na przykład przy goleniu ud. Powierzchnia spodnia 23 wyznaczona jest przez zespół zewnętrznych końców 44 w części gruszkowatej 22. Jak widać na fig. 7 w przekroju, powierzchnia spodnia 23 części gruszkowatej 22 w kierunku poprzecznym może być ukształtowanajako część płaska 25, w przybliżeniu na równi ze ściankami bocznymi 46, 48, co upraszcza konstrukcje formy. Powierzchnię spodnią 23 można ukształtować również jako wklęsłą, na przykład przez zastosowanie występów 42 rozmieszczonych wjej obszarze centralnym, wykonanychjako krótsze, niż przeciwległe ścianki boczne 46,48 części gruszkowatej 22. Kształtowanie powierzchni spodniej 23 z występów 42 zamiastjako powierzchni litej korzystnie oddziałuje na wyczuwanie w kierunku wzdłużnym i poprzecznym przez użytkownika kciukiem dopasowanej powierzchni, ponieważ może następować lekkie odkształcanie opuszka kciuka między zewnętrznymi końcami 44 występów 42.
Jak to pokazano na fig. 2 i 6, przednia część uchwytu 10, która podtrzymuje zespół golący 34 ma odchylone ramiona 26, 28 odchylające się wyraźnie poprzecznie na zewnątrz odpowiednich powierzchni bocznych i odchodzące łukiem w dół od dolnej powierzchni 20 środkowej części 12. Ramiona 26,28 odgięte są na zewnątrz od odpowiednich przeciwległych powierzchni bocznych 14,16 z promieniem R4 wynoszącym około 30,5 mm (w widoku z góry) tworząc przednie boczne miejsca o powierzchni bocznej “C” podparcia kciukiem i innym palcem. Jak widać na fig. 6, ramiona 26,28 odchodzą łukiem w kierunku wzdłużnym z promieniem R5 wynoszącym około 18 mm (w widoku z boku), dla zapewnienia położenia przedniego spodniego o powierzchni spodniej “D” dla podparcia kciukiem. Ramiona 26,28 zatem stanowią wyraźne powierzchnie zakrzywione, boczna “C” i spodnia “D” dla kciuka, które mogą być wyczuwane po prostu dotykiem kciuka użytkownika. Ramiona 26, 28 odchodzą poprzecznie na zewnątrz aż do szerokości, mierzonej między nimi, wynoszącej 37 mm, umożliwiając w ten sposób użytkownikowi wyrównanie przykładanej siły golenia na całej długości konstrukcji mocującej 32 zespołu golącego 34. Umożliwia to użytkownikowi przykładanie bardziej wyrówna10
183 818 nych sił na zespół golący 34, niż przy stosowaniu konwencjonalnej golarki jednorazowej z uchwytem “T”. Skierowany ku dołowi łuk ramion 26, 28 w kierunku wzdłużnym zapewnia większy “zasięg”, co pomaga użytkownikowi zwłaszcza w wygodnym dostępie do golonych obszarów skóry przy już wyciągniętej ręce. Pomaga to uniknąć konieczności niewygodnego obracania ręki pod kątem rozwartym w celu przestawienia zespołu golącego 34 do skóry, co jest szczególnie użyteczne przy goleniu pod kolanem i pod kostkąznajdującąsię najdalej od ramienia. Bez skierowanego ku dołowi łuku ramion 26, 28 użytkownik byłby zmuszony dla osiągnięcia roboczego ułożenia kątowego uchwytu 10 i ostrzy 36 wyciągać rękę o dodatkowa odległość.
Jak to przedstawiono na fig. 2 i w przekroju fig. 5, centralnie rozmieszczony kanał orientujący 24 dla palca umożliwia użytkownikowi dotykową lokalizację środka uchwytu 10. Palec umieszczony w kanale orientującym 24 korzystnie przekazuje sterowanie na środek golarki i pomaga w dokładnej koordynacji mięśniowej przy odchylaniu golarki wokół jej osi wzdłużnej. Kanał orientujący 24 ma głębokość około 1-2 mm, korzystnie około 1,5 m, poniżej najbardziej zewnętrznej części górnej powierzchni 18 między progami, lewym 50 i prawym 52, między które wchodzi palec, i na które palec może wywierać delikatne siły sterujące mięśni. Kobiety zwykle kładąpalec na powierzchni górnej 20 golarki w celu naciśnięcia na zespół golący 34 podczas golenia, a ponieważ kanał orientujący 24 przechodzi w zasadzie na całej długości środkowej części 12, to kanał orientujący 24jest dostępny do manipulowania w całym zakresie ustawień ręki i umożliwia dostosowanie do różnych jej wymiarów Ponieważ kanał orientujący 24 umożliwia dotykowąlokalizację położenia i ponieważ może pomieścić palec, tojest szczególnie pomocny, kiedy kobieta kieruje golarkąw obszarach, w których nie możejej widzieć, jak na przykład po spodniej stronie ramion i pod kolanami.
Jak to widać najlepiej na fig. 2,4 i 6, podparcie 30 dla palca znajduje się w przybliżeniu w miejscu połączenia ramion 26,28 ze środkową częścią 12. Korzystnejest, jeżeli podparcie 30jest ukształtowane jako występ języczkowy zakrzywiony z promieniem R6 wynoszącym około 7 mm, odchodzący od powierzchni górnej 18 i wystający ponad nią o około 2 do 3 mm. Podparcie 30 służy za punkt przyłożenia siły palca, w celu wywarcia siły sterowania, jak również w celu ustabilizowania uchwytu 10. Podparcie 30 umieszczone jest tak, że umożliwia umieszczenie części gruszkowatej 22 w dłoni przy przekazywaniu sterowania z palca na podparcie dla palca. W odróżnieniu od tego, jak to przedstawiono szczegółowo na fig. 8 i 9, podparcie 30 dla palca może być ukształtowane w postaci uskoku 54 poniżej powierzchni górnej 18, przy czym reszta konstrukcji jest taka, jak na fig. 1 -7.
Jak to najlepiej widać na fig. 2 i 3, z każdej powierzchni bocznej 14,16 środkowej części 12 wystaje szereg rozstawionych w pewnych odległościach żeber 40. Żebra 40 pokrywają w zasadzie całą długość środkowej części 12. Żebra 40 rozmieszczone sąwzdłuż w zasadzie całej szerokości każdej z powierzchni bocznych 14, 16, korzystnie poprzecznie względem osi podłużnej uchwytu 10, dla zahamowania wyślizgiwania się podczas trzymania w wilgotnej namydlonej ręce. Żebra 40 sięgająod powierzchni bocznych 14,16przez progi lewy 50 iprawy 52 (przedstawione na fig. 5) do brzegu kanału orientującego 24. Żebra 40 w sąsiedztwie kanału orientującego 24 mogą być prostopadłe do kierunku ciągnięcia wzdłuż osi podłużnej lub, korzystnie, częściowo prostopadłe do tej osi podłużnej, co zapewnia dostateczny opór przeciw wyślizgiwaniu się uchwytu, i przyjemny wygląd estetyczny, jak również pomaga we wprowadzeniu palca w kanał orientujący 24 dla wycentrowania maszynki. Żebra 40 są rozmieszczone wokół powierzchni bocznych 14,16, częściowo na powierzchni dolnej 20 dla ułatwienia sterowania również w odniesieniu do tej powierzchni dolnej 20.
Jak to przedstawiono na fig. 3 i 4 uchwyt 10 ma środek ciężkości 5 5 umieszczony na długości w strefie znajdującej się międzyjednątrzecią a połowąodległości od tyłu uchwytu 10 do przodu. Jak to pokazano na fig. 4, środek ciężkości 55 znajduje się w odległości G wynoszącej około 52 mm (w widoku z góry) od końca części gruszkowatej 22. Przy uwzględnieniu dłuższego połączenia uchwytu 10 z zespołem golącym 34, odległość G od środka ciężkości wynosi około 60 mm. Zatem po umieszczeniu końca gruszkowatego części 22 dłoni środek ciężkości 55 znajduje się blisko tej dłoni. Zapewnia to ergonomiczne umieszczenie środka ciężkości 55 funkcjo183 818 nalnie w pobliżu środka masy dłoni, co nie przeszkadza dużym ruchom ręki i zmniejsza wysiłek, optymalizując możliwości dynamiczne rozmieszczonych dalej na zewnątrz palców, przy zapewnieniu wygodnego sterowania golarką.
W odmianie wykonania najlepiej widocznej na fig. 9, zakrzywione ramiona 26, 28 mają elementy 56, 58 o częściowo rurowym przekroju ścianki. Elementy rurowe 56, 58 przechodzą prosto i prawie równolegle tworząc podłużną środkową część 12, podczas gdy sąsiednie części ścianek elementów rurowych 56,58 tworząkanał orientujący na ich styku. Otwarty kształt rurowy ma moment bezwładności dostateczny dla zapewnienia sztywności konstrukcyjnej uchwytu 10 spełniając jednocześnie warunki ekonomicznego wytwarzania jednolitej formowanej z tworzywa sztucznego części lekkiej i o minimalnym zużyciu materiału.
W przypadku golenia ud, kobieta, korzystnie, może trzymać uchwyt w środkowej części 12 lub nieco za niąw części gruszkowatej 22 za boczne obszary uchwytowe “B” kciukiem ijednym z palców. Część gruszko wa.tą22 można stabilnie umieścić w dłoni z kciukiem i jednym z palców przyłożonym do przeciwślizgowych żeber 40 na powierzchniach bocznych 14,16, wywierając siłę kierującąna kanał orientujący 24 w dowolnym miejscujego długości lub na podparcie 30 dla palca. Możliwość zapewnienia centrowania przez kanał orientujący 24 jest specjalnie użyteczna przy goleniu ud, ponieważ potrzebny jest przy tym duży zasięg wzdłużny i mocniejszy chwyt, a zatem dla zapewnienia sterowania palce nie mogą być zaciśnięte na uchwycie 10 za zespołem golącym 34. Część gruszkowata 22 w obszarach bocznym i górnym “A” i “B” stanowi powierzchnię oporową w przypadku zsuwania się ręki w środowisku mokrym, mydlanym kiedy mogłaby się ona zsunąć z uchwytu 10. Spodni obszar “A”, który jest zaopatrzony w poduszkowe zewnętrzne końce 44 szpilkowatym występów może być wykorzystywany jako chwyt ściskany przypadku golenia tylnej strony ud, natomiast przednie ramiona 26,28 nachylone sąw celu zapewnienia dostępu do obszarów trudnodostępnych, jak na przykład kostki. W przypadku golenia spodniej strony rąk i obszaru bikini, kobieta może, korzystnie, wziąć w dłoń część gruszko watą22 dla silnego uchwycenia uchwytu 10 i oprzeć kciuk i jeden z palców na przednich bocznych wklęsłych obwiedzionych obszarach “C”. W odróżnieniu od tego, użytkownik może ścisnąć uchwyt 10 przy zespole golącym 34 przez skupienie palców z kciukiem we wklęsłych obwiedzionych obszarach “C” i na części centralnej 12, lub też ścisnąć łukowo zakrzywioną część spodnią “D” i poduszkowe występy chwytne 44 powierzchni spodniej 20 kciukiem od dołu i jednym z palców od góry w kanale orientującym 24.
183 818
183 818
3ΖΣ
FIG.3
FIG.2
183 818
I
FIG.4
183 818
FIG.9
183 818
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (26)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Uchwyt maszynki do golenia zawierający część przedniąmającąkonstrukcję mocującą zespołu golącego, część tylną oddaloną, od części przedniej, i podłużną środkową część rozmieszczonąmiędzy częściąprzedniąi częściątylnąz powierzchni ągórną powierzchniądolną i rozmieszczoną między nimi osią wzdłużną oraz przeciwległe powierzchnie boczne pierwszą i drugą, z osiąbocznąprzechodzącąmiędzy nimi poprzecznie do osi wzdłużnej, znamienny tym, że część tylna dodatkowo zawiera pogrubioną część gruszkowatą (22) nachyloną względem powierzchni bocznych (14,16) w kierunku wzdłużnym do osi poprzecznej z zachowaniem krzywizny odpowiadającej w przybliżeniu opuszce kciuka użytkownika i ergonomiczne boczne zagłębienia chwytne (B) na przeciwległych ściankach bocznych (46, 48) pogrubionej gruszkowatej części (22), przy czym płaszczyzna środkowa pogrubionej gruszkowatej części (22) jest odchylona od powierzchni górnej (18) w kierunku powierzchni dolnej (20), zaś pogrubiona gruszkowata część (22) zawiera powierzchnię spodnią (23) umieszczonąniżej niż powierzchnia dolna (20) w kierunku osi wzdłużnej z zachowaniem krzywizny odpowiadającej w przybliżeniu opuszce kciuka użytkownika, i ergonomiczną podłużną podkładkę uchwytową z powierzchnią dolną (A) na przeciwległych wzdłużnych powierzchniach pogrubionej gruszkowatej części (22), przy czym przechodzący wzdłużnie kanał orientujący (24) jest umieszczony na powierzchni górnej (18) przed pogrubioną częścią gruszkowatą (22).
  2. 2. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że oś wzdłużna znajduje się w zasadniczo płaskiej środkowej płaszczyźnie wzdłużnej.
  3. 3. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza i druga przeciwległe powierzchnie boczne (14,16) wyznaczają zasadniczą szerokość uchwytu (10) pomiędzy nimi wzdłuż osi poprzecznej, a część gruszkowata (22) ma szerokość większą niż szerokości uchwytu (10).
  4. 4. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że podłużny kanał orientujący (24) dla palca przechodzi przez większą część powierzchni górnej (18) między podparciem (30) a pogrubioną częścią gruszkowatą (22).
  5. 5. Uchwyt według zastrz. 4, znamienny tym, że podparcie (30) jest usytuowane w części przedniej z tyłu konstrukcji mocującej (32) zespół golący (34).
  6. 6. Uchwyt według zastrz. 5, znamienny tym, że podparcie (30) jest odsunięte do przodu od części gruszkowatej (22).
  7. 7. Uchwyt według zastrz. 6, znamienny tym, że podparcie (30) sięga powyżej powierzchni górnej (18).
  8. 8. Uchwyt według zastrz. 6, znamienny tym, że powierzchnia górna (18) dodatkowo tworzy wgłębienie (54) stanowiące miejsce oparcia palca.
  9. 9. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia górna (18) dodatkowo zaopatrzona jest w zespół zaczepiających o palec żeber (40), sąsiadujących z kanałem orientującym (24) i przechodzących przynajmniej częściowo poprzecznie względem osi wzdłużnej.
  10. 10. Uchwyt według zastrz. 9, znamienny tym, że przynajmniej jedna powierzchnia boczna (14,16) dodatkowo zaopatrzona jest w teksturowaną powierzchnię chwytną w pobliżu wzdłużnego kanału orientującego (24).
  11. 11. Uchwyt według zastrz. 10, znamienny tym, że teksturowana powierzchnia chwytna rozciąga się od przynajmniej jednej powierzchni bocznej (14,16), przynajmniej częściowo do powierzchni dolnej (20).
  12. 12. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że przednia część dodatkowo zawiera przynajmniej jedno ramię (26,28) odchodzące łukowato i łączące się zjednąz powierzchni bocznych (14,16), i umieszczone między środkową częścią(12) a konstrukcją mocującą (32) nasadkę i mającą obrys wklęsły dla palca, przy czym odchodzące łukowato ramię (26, 28) jest
    183 818 wklęsłe względem miejsca znajdującego się z boku na zewnątrz środkowej części (12) i odchodzi łukiem w kierunku osi wzdłużnej.
  13. 13. Uchwyt według zastrz. 12, znamienny tym, że przednia część zawiera dwa przeciwległe ramiona (26,28) rozciągające się łukowato i sięgające do przeciwległych boków konstrukcji mocującej (32) nasadkę.
  14. 14. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że płaszczyzna środkowa przedniej części jest pochylona względem powierzchni górnej (18), a przednia część znajduje się przynajmniej częściowo poniżej powierzchni dolnej (20) środkowej części (12).
  15. 15. Uchwyt według zastrz. 14, znamienny tym, że powierzchnia dolna (20) jest zakrzywiona w kierunku osi wzdłużnej w górę do wzdłużnej płaszczyzny środkowej w obszarze przecięcia się z przednią częścią odchyloną na zewnątrz od powierzchni górnej (18).
  16. 16. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia spodnia (23) w kierunku osi bocznej ma część spłaszczoną (25).
  17. 17. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że przynajmniej jedna z powierzchni górna lub dolna (18,20)jest przynajmniej częściowo ukształtowana przez szereg sąsiadujących ze sobą występów (42) odchodzących od drugiej z tych powierzchni (18,20), a miejsca geometryczne zewnętrznych końców (44) występów (42) razem, tworzą przynajmniej jedną powierzchnię.
  18. 18. Uchwyt według zastrz. 17, znamienny tym, że dolna powierzchnia (20) jest określona przez zewnętrzne końce (44) występów (42) w zależności od powierzchni górnej (18).
  19. 19. Uchwyt według zastrz. 17, znamienny tym, że stanowi jednoczęściowy odlew z tworzywa sztucznego.
  20. 20. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że przednia część zawiera dwa poprzecznie rozstawione, o przynajmniej częściowo rurowym przekroju, elementy (56,58), a podłużna środkowa część (12) zawiera części elementów rurowych (56, 58) sąsiadujące z osią wzdłużną i kształtujące na ich styku wydłużony kanał orientujący (24) dla palca.
  21. 21. Uchwyt według zastrz. 1, znamienny tym, że jego środek ciężkości (55) umieszczony jest w obszarze pomiędzy jedną trzecią a połową odległości uchwytu (10).
  22. 22. Uchwyt według zastrz. 5, znamienny tym, że zespół golący (34) jest trwale zamocowany na konstrukcji mocującej (32).
  23. 23. Uchwyt maszynki do golenia na mokro zawierający podłużny element uchwytu pochylony na przednim końcu i na przeciwległym tylnym końcu w stronę powierzchni golonej, element uchwytu mający podłużną część środkową między końcami przednim i tylnym, i pierwszą powierzchnię główną, przeciwległą drugąpowierzchniągłówną i przeciwległe powierzchnie boczne, znamienny tym, że zawiera konstrukcję mocującą(32) zespołu golącego (34) usytuowaną na przednim końcu oraz ustawiony wzdłużnie kanał (24) w części środkowej (12), a pochylony tylny koniec dodatkowo zaopatrzony jest w pogrubioną część gruszko watą (22) o szerokości w kierunku poprzecznym do wzdłużnej osi zasadniczo większej od części środkowej (12), przy czym część gruszkowata (22) odgięta jest od drugiej głównej powierzchni dolnej (20) i tworzy ergonomiczną powierzchnię dolną (A) kształtującą podkładkę chwytną.
  24. 24. Uchwyt według zastrz. 23, znamienny tym, że pierwsza powierzchnia główna stanowi oparcie (30) i umieszczone za konstrukcjąmocującą(32) zespół golący (34), a przed częściągruszkowatą (22).
  25. 25. Uchwyt według zastrz. 23, znamienny tym, że przednia część jest zakrzywiona w bok, w widoku w kierunku pierwszej głównej powierzchni górnej (18), na zewnątrz względem powierzchni bocznych (14, 16) w stronę przeciwległych obszarów bocznych konstrukcji mocującej (32).
  26. 26. Uchwyt według zastrz. 23, znamienny tym, że wzdłużna środkowa część (12) ma oś wzdłużną znajdującą się ' w płaszczyźnie głównej.
    * * *
    183 818
PL97324480A 1996-05-15 1997-04-30 Uchwyt maszynki do golenia PL183818B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/648,466 US5687485A (en) 1996-05-15 1996-05-15 Razor handle
PCT/US1997/007273 WO1997043096A1 (en) 1996-05-15 1997-04-30 Razor handle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324480A1 PL324480A1 (en) 1998-05-25
PL183818B1 true PL183818B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=24600896

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97324480A PL183818B1 (pl) 1996-05-15 1997-04-30 Uchwyt maszynki do golenia

Country Status (32)

Country Link
US (1) US5687485A (pl)
EP (1) EP0842017B1 (pl)
JP (1) JP4169786B2 (pl)
KR (1) KR100306973B1 (pl)
CN (1) CN1094817C (pl)
AR (1) AR008757A1 (pl)
AT (1) ATE202027T1 (pl)
AU (1) AU712077B2 (pl)
BR (1) BR9702217A (pl)
CA (1) CA2223039C (pl)
CO (1) CO4700323A1 (pl)
CZ (1) CZ292940B6 (pl)
DE (1) DE69705189T2 (pl)
ES (1) ES2157573T3 (pl)
GR (1) GR3036039T3 (pl)
HK (1) HK1010170A1 (pl)
HU (1) HU222062B1 (pl)
ID (1) ID16903A (pl)
IL (1) IL122823A (pl)
MA (1) MA24181A1 (pl)
MX (1) MX9800481A (pl)
MY (1) MY123809A (pl)
NZ (1) NZ329575A (pl)
PL (1) PL183818B1 (pl)
PT (1) PT842017E (pl)
RU (1) RU2178734C2 (pl)
SK (1) SK285182B6 (pl)
TR (1) TR199800061T1 (pl)
TW (1) TW378176B (pl)
WO (1) WO1997043096A1 (pl)
YU (1) YU2198A (pl)
ZA (1) ZA973900B (pl)

Families Citing this family (111)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5787586A (en) * 1996-04-10 1998-08-04 The Gillette Company Shaving system and method
US5784790A (en) * 1996-04-10 1998-07-28 The Gillette Company Shaving razor and method
USD435144S (en) * 1998-12-31 2000-12-12 The Gillette Company Razor handle
US6308416B1 (en) 1998-12-31 2001-10-30 The Gillette Company Surface conforming shaving razor and handle therefor
USD435316S (en) * 1998-12-31 2000-12-19 The Gillette Company Shaving razor
CA2276882C (en) 1999-07-02 2000-05-02 Stephen Macneil Device for trimming and shaping a beard or moustache
US6418623B1 (en) 1999-07-16 2002-07-16 Michael A. Marcarelli Dual-blade razor head with adjustable spacer
US6266888B1 (en) * 2000-03-15 2001-07-31 Thomas E. Zowaski Reaching razor
US6694626B2 (en) * 2000-06-23 2004-02-24 Rolling Razor Llc Razor
US7197827B2 (en) * 2002-05-08 2007-04-03 Paquette Francois Razor handle having an attachment structure
KR20040011008A (ko) * 2002-07-26 2004-02-05 주식회사 옥시백 피부의 각질제거용 핸드피스
US20040103545A1 (en) * 2002-08-21 2004-06-03 Eveready Battery Company, Inc. Razor handle with improved grip
ATE383799T1 (de) * 2002-11-06 2008-02-15 Michael Haberstroh Sparschäler
JP2006523118A (ja) * 2003-03-28 2006-10-12 エバレディ バッテリー カンパニー インコーポレーテッド シェービング器具用人間工学的ハンドル
US7617607B2 (en) 2003-07-21 2009-11-17 The Gillette Company Shaving razors and other hair cutting assemblies
US7007390B2 (en) * 2003-09-10 2006-03-07 Bradley Mislove Water irrigated and articulated razor
ATE499860T1 (de) * 2003-11-18 2011-03-15 Trisa Holding Ag Zahnbürstenkörper
US7669335B2 (en) 2004-03-11 2010-03-02 The Gillette Company Shaving razors and shaving cartridges
US8104184B2 (en) 2004-03-11 2012-01-31 The Gillette Company Shaving cartridges and razors
US7690122B2 (en) 2004-03-11 2010-04-06 The Gillette Company Shaving razor with button
WO2006081839A1 (en) * 2005-02-03 2006-08-10 Bic Violex Sa Razor handle having an air cushion finger rest area
CA2596778A1 (en) * 2005-02-03 2006-08-10 Bic-Violex Sa Razor handle having ergonomic ribbed sides
US7975389B2 (en) 2005-02-03 2011-07-12 Bic-Violex Sa Razor handle having ergonomic gripping areas
US20080189964A1 (en) * 2005-02-03 2008-08-14 Bic-Violex Sa Razor Handle Having Reticulated Head Portion
WO2006081841A1 (en) * 2005-02-03 2006-08-10 Bic-Violex Sa Razor handle having converging side surfaces
WO2006081838A1 (en) * 2005-02-03 2006-08-10 Bic-Violex Sa Razor handle having an arcuate profile
CN101208182B (zh) * 2005-06-28 2010-05-12 比克-维奥利克斯公司 设置有改进的抓握性能的人体工程学剃刀手柄
ATE526127T1 (de) * 2005-07-11 2011-10-15 Eveready Battery Inc Griff für ein rasiergerät
US7726032B1 (en) 2005-10-25 2010-06-01 Hernandez Elisa M Safety razor handle assembly
KR100749925B1 (ko) 2006-06-29 2007-08-16 주식회사 도루코 면도기
US20090013534A1 (en) * 2007-07-13 2009-01-15 John Mallaridas Razor
JP5317494B2 (ja) * 2008-02-14 2013-10-16 株式会社貝印刃物開発センター 背中を剃るのに適した安全かみそり
US20090286192A1 (en) * 2008-05-16 2009-11-19 Yuzo Ochiai Disposable lighter for sight-impaired users
US8151468B2 (en) * 2008-09-26 2012-04-10 The Gillette Company Handle for shaving razors having improved grip
KR101055684B1 (ko) 2009-02-11 2011-08-09 주식회사 도루코 일체형 면도날 및 이를 이용한 면도기 카트리지
USD625882S1 (en) 2009-05-21 2010-10-19 American Safety Razor Shaving razor
USD640414S1 (en) 2009-11-30 2011-06-21 American Safety Razor Shaving razor
USD633252S1 (en) 2009-11-30 2011-02-22 American Safety Razor Shaving razor
USD640004S1 (en) 2009-11-30 2011-06-14 American Safety Razor Shaving razor
USD636533S1 (en) 2010-05-11 2011-04-19 American Safety Razor Razor handle
USD636938S1 (en) 2010-05-12 2011-04-26 American Safety Razor Razor handle
USD635718S1 (en) 2010-05-12 2011-04-05 American Safety Razor Razor handle
JP5669473B2 (ja) * 2010-07-27 2015-02-12 株式会社貝印刃物開発センター 剃刀のハンドル
US8769825B2 (en) 2010-10-20 2014-07-08 The Gillette Company Shaving razor including a biasing member producing a progressively increasing cartridge return torque and handle geometry enhancing control during shaving
US8650763B2 (en) 2010-10-20 2014-02-18 The Gillette Company Shaving razor providing enhanced control during shaving
US8732955B2 (en) 2010-10-20 2014-05-27 The Gillette Company Shaving razor including a biasing member producing a progressively increasing cartridge return torque
US20130291390A1 (en) * 2012-05-01 2013-11-07 The Gillette Company Handle for a shaving razor
US10421204B2 (en) 2013-10-02 2019-09-24 Dorco Co., Ltd. Razor cartridges
JP6619424B2 (ja) 2014-08-25 2019-12-11 ドルコ・カンパニー・リミテッドDorco Co., Ltd. かみそりカートリッジ及びこれを利用したかみそり
JP6239134B2 (ja) 2014-08-25 2017-11-29 ドルコ・カンパニー・リミテッドDorco Co., Ltd. かみそりの刃及びこれを適用したかみそりカートリッジ
US10406704B2 (en) * 2014-10-06 2019-09-10 OneBlade, Inc. Razor apparatus and shaving system
RU2681234C2 (ru) * 2014-12-05 2019-03-05 Бик-Виолекс Са Ручка бритвы с механизмом фиксации и отсоединения для присоединения и отсоединения кассеты бритвы
KR101635800B1 (ko) 2015-09-15 2016-07-04 주식회사 도루코 분절 가능한 양날형 면도날
USD816506S1 (en) 2015-11-02 2018-05-01 Pura Scents, Inc. Vial for a scent dispenser
USD809116S1 (en) 2015-11-02 2018-01-30 Pura Scents Dispenser
EP3370782A4 (en) 2015-11-02 2019-07-24 Pura Scents, Inc. SCENT SUPPLY
KR101668230B1 (ko) 2015-11-20 2016-10-21 주식회사 도루코 면도기
KR101682481B1 (ko) 2015-11-20 2016-12-05 주식회사 도루코 면도기 카트리지
EP3378610B1 (en) 2015-11-20 2020-07-15 Dorco Co., Ltd. Handle assembly and cartridge, and razor including same
KR101703508B1 (ko) 2015-11-20 2017-02-07 주식회사 도루코 면도기 핸들 어셈블리 및 이를 포함하는 면도기
KR101654569B1 (ko) 2016-02-22 2016-09-06 주식회사 도루코 면도기 카트리지
US20170281476A1 (en) 2016-04-01 2017-10-05 The Procter & Gamble Company Oral Care Compositions Containing A Gel Network Phase
KR101703514B1 (ko) 2016-06-24 2017-02-07 주식회사 도루코 면도기
KR101730415B1 (ko) 2016-06-24 2017-04-26 주식회사 도루코 관통홀이 형성된 핸들을 포함하는 면도기
US10538005B2 (en) 2016-10-25 2020-01-21 OneBlade, Inc. Single-blade razor apparatus
KR101774370B1 (ko) 2016-11-21 2017-09-04 주식회사 도루코 면도기
KR101746387B1 (ko) 2016-11-24 2017-06-14 주식회사 도루코 일체형 면도기 카트리지
KR101795475B1 (ko) 2016-12-02 2017-11-10 주식회사 도루코 이중 양날 면도기
EP3388210B1 (en) * 2017-04-13 2022-06-29 BIC Violex Single Member S.A. Razor handle
US20180297225A1 (en) * 2017-04-18 2018-10-18 The Gillette Company Llc Shaving razor system and method of manufacture
US20180297221A1 (en) * 2017-04-18 2018-10-18 The Gillette Company Llc Shaving razor system and method of manufacture
DE102017116065A1 (de) * 2017-07-17 2019-01-17 Beiersdorf Aktiengesellschaft Sicherheitsrasiergriff
KR101876233B1 (ko) 2017-09-29 2018-07-10 주식회사 도루코 면도기 카트리지 어셈블리
KR101887119B1 (ko) 2017-11-21 2018-08-09 주식회사 도루코 면도기 조립체
CN109807949B (zh) 2017-11-21 2021-05-25 株式会社多乐可 剃须刀组装体
KR101894213B1 (ko) 2017-11-21 2018-09-04 주식회사 도루코 면도기 조립체
KR101925281B1 (ko) 2017-11-29 2018-12-06 주식회사 도루코 면도기 카트리지 및 면도기 카트리지 어셈블리
KR101876232B1 (ko) 2018-01-02 2018-07-10 주식회사 도루코 면도기 카트리지
US11571828B2 (en) 2018-03-30 2023-02-07 The Gillette Company Llc Shaving razor handle
US11123888B2 (en) 2018-03-30 2021-09-21 The Gillette Company Llc Razor handle with a pivoting portion
JP2021516136A (ja) 2018-03-30 2021-07-01 ザ ジレット カンパニー リミテッド ライアビリティ カンパニーThe Gillette Company Llc 可動部材を有するかみそりハンドル
US11607820B2 (en) 2018-03-30 2023-03-21 The Gillette Company Llc Razor handle with movable members
WO2019190961A1 (en) 2018-03-30 2019-10-03 The Gillette Company Llc Razor handle with a pivoting portion
CN111819048A (zh) 2018-03-30 2020-10-23 吉列有限责任公司 具有枢转部分的剃刀柄部
US11691307B2 (en) 2018-03-30 2023-07-04 The Gillette Company Llc Razor handle with a pivoting portion
USD874061S1 (en) 2018-03-30 2020-01-28 The Gillette Company Llc Shaving razor cartridge
CN111819050B (zh) 2018-03-30 2022-10-04 吉列有限责任公司 具有可移动构件的剃刀柄部
US10773403B2 (en) * 2018-03-30 2020-09-15 The Gillette Company Llc Shaving razor handle
CN111819044B (zh) 2018-03-30 2022-09-16 吉列有限责任公司 具有枢转部分的剃刀柄部
KR102015770B1 (ko) 2018-04-12 2019-08-29 주식회사 도루코 블레이드 간격 조절형 면도기 카트리지
KR102081878B1 (ko) 2018-05-21 2020-02-26 주식회사 도루코 면도기 카트리지
KR102028912B1 (ko) 2018-06-07 2019-10-07 주식회사 도루코 면도기
KR102106304B1 (ko) 2018-07-27 2020-05-04 주식회사 도루코 면도기 카트리지
KR102063770B1 (ko) 2018-07-27 2020-01-08 주식회사 도루코 면도기 카트리지
KR102154856B1 (ko) 2018-12-11 2020-09-10 주식회사 도루코 면도기 조립체
KR102148288B1 (ko) 2019-01-10 2020-08-26 주식회사 도루코 면도기 카트리지용 윤활 스트립 및 이를 이용한 면도기 카트리지
KR102106306B1 (ko) 2019-02-01 2020-05-04 주식회사 도루코 면도 보조제 도포 장치
KR102192994B1 (ko) 2019-04-30 2020-12-18 주식회사 도루코 면도기 조립체
KR102202274B1 (ko) 2019-05-14 2021-01-13 주식회사 도루코 면도기 카트리지 및 이를 이용한 면도기 조립체
KR102211399B1 (ko) 2019-05-22 2021-02-03 주식회사 도루코 면도날 및 면도날 제조방법
KR102211395B1 (ko) 2019-05-22 2021-02-03 주식회사 도루코 면도날 및 면도날 제조방법
KR102231870B1 (ko) 2019-07-08 2021-03-25 주식회사 도루코 카트리지 커넥터 및 이를 이용한 면도기 조립체
KR102231866B1 (ko) 2019-07-10 2021-03-25 주식회사 도루코 면도기 핸들 및 이를 이용한 면도기 조립체
KR102289025B1 (ko) 2019-09-11 2021-08-11 주식회사 도루코 면도기 카트리지 및 이를 이용한 면도기 조립체
KR102289030B1 (ko) 2019-09-11 2021-08-11 주식회사 도루코 면도기 카트리지 및 이를 이용한 면도기 조립체
US11123890B2 (en) 2019-09-11 2021-09-21 Dorco Co., Ltd. Razor assembly for razor with induction heating system
US11745370B2 (en) 2019-09-11 2023-09-05 Dorco Co., Ltd. Razor assembly for razor with induction heating system
KR20210039205A (ko) 2019-10-01 2021-04-09 주식회사 도루코 면도날
JP6621563B1 (ja) * 2019-10-11 2019-12-18 株式会社貝印刃物開発センター 剃刀
KR102357059B1 (ko) 2019-11-27 2022-01-28 주식회사 도루코 면도기 카트리지 및 면도기 카트리지 제조 방법
KR102323315B1 (ko) 2019-12-18 2021-11-08 주식회사 도루코 면도기

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1117953A (en) * 1913-09-08 1914-11-17 Henry F Crandall Safety-razor.
US2583057A (en) * 1949-11-25 1952-01-22 John G Leatherman Safety razor
US3762045A (en) * 1972-06-01 1973-10-02 A Fitzpatrick Safety razor with roller mounted strip blade
DE2701271A1 (de) * 1976-01-14 1977-07-21 Unilever Nv Mehrfachklingen-rasiereinheit und zugehoeriger rasierapparat
US4212103A (en) * 1978-10-27 1980-07-15 Schuman Hoole April Razor
US4227302A (en) * 1979-01-05 1980-10-14 Torrance William L Shaving apparatus
DE3136033A1 (de) * 1981-09-11 1983-03-24 Edgar 7000 Stuttgart Tritschler Bart - konturenschneider
US4413411A (en) * 1982-02-25 1983-11-08 The Gillette Company Razor handle
DE8911280U1 (pl) * 1989-09-22 1991-01-24 Wilkinson Sword Gmbh, 5650 Solingen, De
US5129157A (en) * 1991-07-26 1992-07-14 Barry Wood Sphere shaver
US5331740A (en) * 1992-10-08 1994-07-26 The Gillette Company Shaving system
DE9300457U1 (pl) * 1993-01-15 1993-05-13 Foerstner, Guenter, Dipl.-Ing. (Fh), 7981 Berg, De
DE9304140U1 (de) * 1993-03-19 1994-07-28 Wilkinson Sword Gmbh Naßrasierapparat
IL105759A (en) * 1993-05-20 1994-12-29 Aurora Dawn Ltd Two-blade sprayer shaver
DE9409079U1 (de) * 1994-06-03 1994-09-22 Rausch Hermann Dipl Ing Fh Ladeautomat
US5497551A (en) * 1994-10-13 1996-03-12 The Gillette Company Razor handle assembly

Also Published As

Publication number Publication date
CA2223039C (en) 2001-02-06
HU222062B1 (hu) 2003-04-28
SK3598A3 (en) 1998-09-09
CN1194606A (zh) 1998-09-30
MY123809A (en) 2006-06-30
PT842017E (pt) 2001-10-30
IL122823A (en) 2000-10-31
BR9702217A (pt) 1999-07-20
ATE202027T1 (de) 2001-06-15
TR199800061T1 (xx) 1998-06-22
RU2178734C2 (ru) 2002-01-27
CA2223039A1 (en) 1997-11-20
AR008757A1 (es) 2000-02-23
ZA973900B (en) 1997-12-08
WO1997043096A1 (en) 1997-11-20
EP0842017A1 (en) 1998-05-20
CN1094817C (zh) 2002-11-27
AU712077B2 (en) 1999-10-28
EP0842017B1 (en) 2001-06-13
AU2929097A (en) 1997-12-05
SK285182B6 (sk) 2006-07-07
YU2198A (sh) 1998-11-05
CO4700323A1 (es) 1998-12-29
MX9800481A (es) 1998-04-30
JPH11509133A (ja) 1999-08-17
KR100306973B1 (ko) 2001-12-17
HUP9902578A2 (hu) 1999-12-28
DE69705189T2 (de) 2002-01-31
ES2157573T3 (es) 2001-08-16
IL122823A0 (en) 1998-08-16
CZ292940B6 (cs) 2004-01-14
CZ1198A3 (cs) 1998-07-15
HK1010170A1 (en) 1999-06-17
US5687485A (en) 1997-11-18
ID16903A (id) 1997-11-20
DE69705189D1 (de) 2001-07-19
JP4169786B2 (ja) 2008-10-22
NZ329575A (en) 1999-06-29
PL324480A1 (en) 1998-05-25
HUP9902578A3 (en) 2000-07-28
GR3036039T3 (en) 2001-09-28
KR19990028956A (ko) 1999-04-15
MA24181A1 (fr) 1997-12-31
TW378176B (en) 2000-01-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183818B1 (pl) Uchwyt maszynki do golenia
MXPA98000481A (en) Handle for afei penknife
US5903978A (en) Razor handle and caddy
EP1140441B1 (en) Surface conforming shaving razor and handle therefor
US5031319A (en) Wet razor
US6145201A (en) Underarm shaving devices
RU98102412A (ru) Ручка бритвы (варианты)
EP1232045A2 (en) Body shaving devices with curved razor blade strips
US20040055159A1 (en) V-shaped razor
HUT66176A (en) Eating utensil for use by inviduals with hand impairments
AU2002347232B2 (en) Toothbrush
WO2021140313A1 (en) Shaving razor handle
EP1204513A1 (en) Manual shaving razors with glides
MXPA01006759A (es) Maquina de afeitar que se adapta a superficies y mango para la misma
TH11909B (th) ด้ามจับของเครื่องโกนหนวด
TH25115A (th) ด้ามจับของเครื่องโกนหนวด