PL183465B1 - Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasy klawulanowego - Google Patents

Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasy klawulanowego

Info

Publication number
PL183465B1
PL183465B1 PL96322888A PL32288896A PL183465B1 PL 183465 B1 PL183465 B1 PL 183465B1 PL 96322888 A PL96322888 A PL 96322888A PL 32288896 A PL32288896 A PL 32288896A PL 183465 B1 PL183465 B1 PL 183465B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
clavulanic acid
acid
amine
pharmaceutically acceptable
methanol
Prior art date
Application number
PL96322888A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322888A1 (en
Inventor
Egidij Capuder
Original Assignee
Lek Tovarna Farmacevtskih
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lek Tovarna Farmacevtskih filed Critical Lek Tovarna Farmacevtskih
Publication of PL322888A1 publication Critical patent/PL322888A1/xx
Publication of PL183465B1 publication Critical patent/PL183465B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D503/00Heterocyclic compounds containing 4-oxa-1-azabicyclo [3.2.0] heptane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. oxapenicillins, clavulanic acid derivatives; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/04Antibacterial agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasu klawulanowego lub jego farmaceu- tycznie dopuszczalnych soli lub estrów, ze wstepnie oczyszczonej brzeczki fermentacyjnej zawierajacej kwas klawulanowy, przez filtracje, ekstrakcje kwasu klawulanowego rozpuszc- zalnikiem nie mieszajacym sie z woda, kontaktowanie go z amina, oddzielenie otrzymanej soli aminowej kwasu klawulanowego i przeksztalcenie jej w kwas lub farmaceutycznie dopuszczalna sól lub ester, znamienny tym, ze ekstrakcje kwasu klawulanowego prowadzi sie z rozpuszczalnikiem nie mieszajacym sie z woda z dodatkiem metanolu, nastepnie wyek- strahowany kwas kontaktuje sie z amina korzystnie diamina o wzorze I I w którym podstawniki R 1, R2 , R3 i R4 niezaleznie od siebie oznaczaja: wodór, prosty lub rozgaleziony C1 -C8 -alkil; C2-C4-hydroksyalkil lub w którym grupy N R 1 R2 i NR3R4 lacznie oznaczaja grupe cykliczna o 3 do 6 grupach metylenowych ewentualnie podstawionych tle- nem, siarka lub grupa iminowa; w którym R5 oznacza wodór lub grupe metylowa; a n jest liczba calkowita od 1 do 3, po czym wyodrebnia sie otrzymana sól aminowa kwasu klawula- nowego i przeksztalca w wolny kwas klawulanowy lub jego farmaceutycznie dopuszczalna sól lub ester. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasu klawulanowego, zwłaszcza wytwarzania farmaceutycznie dopuszczalnych soli kwasu klawulanowego, w szczególności, ale nie wyłącznie, soli alkalicznych, takich jak klawulanianu potasu, wolnych od niektórych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.
Kwas klawulanowy jest zwyczajową nazwą kwasu (2R, 5R, Z)-3-(2hydroksyetylideno)-7-okso-4-oksa-l-azabicyklo[3.2.0]-heptano-2-karboksylowego. Kwas klawulanowy i jego sole z metalami alkalicznymi oraz jego estry są aktywnymi inhibitorami beta laktamazy produkowanej przez niektóre mikroorganizmy Gram dodatnie i Gram ujemne. Poza inhibitowaniem beta laktamazy, kwas klawulanowy i jego sole alkaliczne mają działanie synergistyczne z antybiotykami penicylinowymi i cefalosporynowymi. Kwas klawulanowy i jego sole stosowane są w kompozycjach farmaceutycznych w celu zapobiegania dezaktywacji antybiotyków beta laktamowych. Preparaty handlowe zawierają klawulanian potasu w połączeniu z trójwodzianem amoksycyliny. Klawulanian potasu jest bardziej trwały niż wolny kwas lub inne sole.
Kwas klawulanowy otrzymuje się przez fermentację mikroorganizmu takiego jak szczepy Streptomyces, na przykład S. clavuligerus NRRL 3585,5. jimonjinensis NRRL 5741 i S. katsurahamanus IFO 13715 oraz Streptomyces sp. P 6621 FERM P2804. Wodne hodowle po fermentacji oczyszcza się i zatęża tradycyjnymi sposobami, na przykład przez filtrację przed ekstrakcją roztworu wodnego rozpuszczalnikiem organicznym, otrzymując roztwór zanieczyszczonego kwasu klawulanowego w rozpuszczalniku.
W opisie patentowym GB nr 1 508 977 opisano wytwarzanie soli klawulanianowych przez filtrację brzeczki fermentacyjnej i przepuszczenie przez żywicę anionowymienną. Sposobem tym można uzyskać akceptowalne wydajności ale wymagane są skomplikowane
183 465 metody oczyszczania za pomocą chromatografii z zastosowaniem kolumn wypełnionych odpowiednią żywicą, co w produkcji na skalę przemysłową związane jest z poważnymi kosztami inwestycyjnymi.
Poszukuje się zatem sposobu obniżenia kosztów otrzymywania i oczyszczania kwasu klawulanowego w celu otrzymania farmaceutycznie czystego kwasu klawulanowego oraz jego soli i estrów.
W opisie patentowym GB nr 1 543 563 opisano sposób otrzymywania farmaceutycznie dopuszczalnych soli takich jak klawulanian potasu przez wysolenie z pośrednio stosowanego klawulanianu litu.
W opisie patentowym EP-A-0026044 opisano zastosowanie trzeciorzędowej butyloaminowej soli kwasu klawulanowego jako produktu pośredniego przy oczyszczaniu kwasu klawulanowego. Sól ta znana jest z BE-862211 lub DE 2733230, w których ujawniono, że sól ta była bardziej trwała od sodowej czy potasowej soli klawulanianowej. Jednak trzeciorzędowa butyloamina jest związkiem toksycznym, a także związkiem trudnym do usunięcia ze ścieków powodując poważne problemy związane z zanieczyszczaniem środowiska.
W opisie patentowym EP-A-0562583 opisano stosowanie soli kwasu klawulanowego z Ν,Ν'-monopodstawionymi symetrycznymi diaminami etylenowymi, takimi jak diklawulanian Ν,Ν'-diizopropyloetylenodiamoniowy, jako przydatnych produktów pośrednich do wyodrębniania z ekstraktu w octanie etylu i otrzymywania czystego kwasu klawulanowego lub klawulanianowych soli z metalem alkalicznym.
W publikacji WO93/25577 opisano rozpuszczalniki stosowane podczas ekstrakcji i oczyszczania kwasu klawulanowego, takie jak estry alkilowe, alkohole alifatyczne lub ich mieszaniny, przy czym wszystkie wymienione rozpuszczalniki stosowane do ekstrakcji są rozpuszczalnikami nie mieszającymi się z wodą. Opisano również zastosowane soli klawulanianowych z licznymi aminami jako produktami pośrednimi do otrzymywania kwasu klawulanowego lub jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli lub estrów.
W publikacji WO94/21647 opisano zastosowanie Ν,Ν'-podstawionych diamin, takich jak diklawulanian Ν,Ν'-diizopropyloetylenodiamoniowy jako przydatnego produktu pośredniego dla wytwarzania kwasu klawulanowego i soli alkalicznych.
W publikacji WO94/22873 opisano zastosowanie nowych trzeciorzędowych soli diamoniowych kwasu klawulanowego, takich jak N,N,N',N'-tetrametylo-l,2-diaminoetano klawulanian, jako przydatnych produktów pośrednich przy wytwarzaniu kwasu klawulanowego i jego soli.
Celem obecnego wynalazku było opracowanie sposobu otrzymywania kwasu klawulanowego i jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli, takich jak klawulanian potasu, w sposób prosty, w którym pożądaną substancję otrzymuje się z wysoką wydajnością i wysoką czystością. Sposób taki opracowano dzięki nieoczekiwanemu stwierdzeniu, że dodanie metanolu do rozpuszczalnika nie mieszającego się z wodą na etapie ekstrakcji pozwoliło na usunięcie trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, przede wszystkim toksycznego zanieczyszczenia klawamowego.
Według wynalazku sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasu klawulanowego lub jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli lub estrów, ze wstępnie oczyszczonej brzeczki fermentacyjnej zawierającej kwas klawulanowy, przez filtrację, ekstrakcję kwasu klawulanowego rozpuszczalnikiem nie mieszającym się z wodą, kontaktowanie go z aminą oddzielenie otrzymanej soli aminowej kwasu klawulanowego i przekształcenie jej w kwas lub farmaceutycznie dopuszczalną sól lub ester, polega na tym, że ekstrakcję kwasu klawulanowego ze wstępnie oczyszczonej brzeczki fermentacyjnej prowadzi się z rozpuszczalnikiem nie mieszającym się z wodą z dodatkiem metanolu, następnie wyekstrahowany kwas kontaktuje się z aminą korzystnie diaminą o wzorze I
183 465
Ri R5 \ I
N-CH- (CH2) n-N
R2
w którym podstawniki Rb R2, R3 i R4 niezależnie od siebie oznaczają: wodór, prosty lub rozgałęziony CrC8-alkil; C2-C4-hydroksyalkil lub w którym grupy NRjR2 i NR3R4 łącznie oznaczają grupę cykliczną o 3 do 6 grupach metylenowych ewentualnie podstawionych tlenem, siarką lub grupą iminową; w którym R5 oznacza wodór lub grupę metylową; a n jest liczbą całkowitą od 1 do 3, po czym wyodrębnia się otrzymaną sól aminową kwasu klawulanowego i przekształca w wolny kwas klawulanowy lub jego farmaceutycznie dopuszczalną sól lub ester.
W sposobie według wynalazku zazwyczaj jako nie mieszający się z wodą rozpuszczalnik stosuje się octan etylowy, do którego dodaje się metanol, przy czym stosunek octanu etylowego do metanolu wynosi od 4:1 do 2:1, korzystnie 3:1.
Korzystnie jako aminę stosuje się symetryczną Ν,Ν'- alkiloetylenodiaminę, taką jak N,N -diizopropyloetylenodiamina i Ν,Ν'-dietyloetylenodiamina, zwłaszcza korzystna jest N,N'-diizopropyloetylenodiamina. Można również stosować Ν,Ν'-dibenzyloetylenodiaminę lub Ν,Ν,Ν',Ν'-tetrametyloetylenodiaminę.
Oddzielanie zanieczyszczeń kwasem klawam-2-karboksylowym od kwasu klawulanowego lub jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli lub estrów prowadzi się z wykorzystaniem powyższego sposobu. W sposobie tym, po przefiltrowaniu ze wstępnie oczyszczonej brzeczki fermentacyjnej ekstrahuje się kwas klawulanowy rozpuszczalnikiem nie mieszającym się z wodą z dodatkiem metanolu, wyekstrahowany kwas kontaktuje się z aminą, korzystnie aminą o wzorze I R1\ P /R3 ^N-CH-(CH2)n-N R2 w którym podstawniki Rb R2, R3 i R4 niezależnie od siebie oznaczają: wodór, prosty łub rozgałęziony C]-C8-alkil; C2-C4-hydroksyalkil lub w którym grupy NRjR2 i NR3R4 łącznie oznaczają grupę cykliczną o 3 do 6 grupach metylenowych ewentualnie podstawionych tlenem, siarką lub grupą iminową; w którym R5 oznacza wodór lub grupę metylową; a n jest liczbą całkowitą od 1 do 3, po czym wyodrębnia się otrzymaną sól aminową kwasu klawulanowego i przekształca w wolny kwas klawulanowy lub jego farmaceutycznie dopuszczalną sól lub ester.
W praktycznej realizacji kwas klawulanowy otrzymuje się przez fermentację mikroorganizmu Streptomyces, takiego jak Streptomyces sp. P 6621 FERM P2804 jak ujawniono w JP Kokai 80-162993. Alternatywnie można stosować szczepy Streptomyces produkujące kwas klawulanowy, takie jak S. clavuligerus.
183 465
Ciała stałe z fermentacji usuwa się przez filtrację lub korzystnie przez mikrofiltrację.
Mikrofiltrację brzeczki można przeprowadzić tak jak opisano w WO95/23870. W korzystnym sposobie wodną brzeczkę fermentacyjną zawierającą surowy kwas klawulanowy, grzybnię, białka i inne zawieszone substancje stałe oczyszcza się przez mikrofiltrację przy pH o wartości między 5,8 a 6,2 i w temperaturze około 20 do 40°C. Oczyszczony filtrat można zagęścić drogą odwróconej osmozy, a następnie bezpośrednio ekstrahować w szeregu przeciwprądowych ekstraktorów wirówkowych z nie mieszającym się z wodą rozpuszczalnikiem, korzystnie octanem etylu. Ekstrakcję korzystnie prowadzi się w temperaturze między 15 a 25°C i pH między 1 a 3. Ekstrakt suszy się następnie do zawartości wody poniżej 0,1% molowo, dalej zatęża się przez odparowanie i odbarwia węglem aktywnym otrzymując całkowicie suchą fazę organiczną.
Stężenie surowego kwasu klawulanowego w suchym zatężonym ekstrakcie w nie mieszającym się z wodą rozpuszczalniku takim jak octan etylu może wynosić między 8 g/1 a 40 g/1, korzystnie między 20 g/1 a 40 g/1.
Jako nie mieszające się z wodą rozpuszczalniki, poza octanem etylu, można również stosować octan propylu, octan n-butylu, keton metylowo-etylowy, keton metylowoizobutylowy i ich mieszaniny. Z ekstraktu w rozpuszczalniku nie mieszającym się z wodą kwas klawulanowy wyodrębnia się dodając aminę.
W sposobie według wynalazku na etapie ekstrakcji do rozpuszczalnika nie mieszającego się z wodą dodaje się metanol i z tego roztworu wytrąca się sól kwasu klawulanowego z aminą.
Szczególnie korzystnymi aminami są symetryczne N,N'-alkiloetylenodiaminy, korzystnie N,N'-diizopropyloetylenodiamina, Ν,Ν'-dietyloetylenodiamina, N,N'-dibenzyloetylenodiamina, Ν,Ν,Ν',Ν'-tetrametyloetylenodiamina. Szczególnie korzystna jest N,N'-diizopropyloetylenodiamina.
Przy wytwarzaniu klawulanianowej soli amoniowej można stosować co najmniej jeden równoważnik wybranej alkilenodiaminy, korzystnie w nadmiarze od 10%, aż do około 2 równoważników molowych.
W korzystnym wykonaniu wynalazku, reakcję kwasu klawulanowego z N,N'-monopodstawionymi symetrycznymi diaminami prowadzi się w mieszaninie octanu etylu i metanolu, na przykład w stosunku 4:1 do 2:1, korzystnie 3:1.
Zastosowanie mieszaniny octanu etylu i metanolu według wynalazku pozwoliło na wyodrębnienie diamoniowej soli diklawulanianowej wolnej od niepożądanych zanieczyszczeń, w tym klawam-2-karboksylanu. Kwas klawam-2-karboksylowy jest trudny do oddzielenia od kwasu klawulanowego (patrz D. Brown i wsp. JCS, Chem. Com. 1997, 282). Natomiast według Farmakopei Stanów Zjednoczonych Ameryki US P23, str. 385, 1995 dopuszczalne stężenie klawam-2-karboksylanu potasu nie może przekroczyć 0,01%.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że wydajność pośrednich soli z N,N'-monopodstawionymi symetrycznymi diaminami jest istotnie wyższa i jest prawie ilościowa, gdy przekształcenie prowadzi się w mieszaninie rozpuszczalników, w octanie etylu i metanolu, ponadto uzyskano zaskakująco dobre wyniki w odniesieniu do czystości kwasu klawulanowego. Miarą czystości jest transmitancja oznaczana w roztworze 2%.
W poniższych przykładach oznaczenie transmitancji prowadzono w 2% roztworze przy 420 nm. Stanowi to odróżnienie od absorpcji białek, która pojawia się w rejonie 280 nm. Transmitancja przy 420 nm jest wskazaniem czystości kwasu klawulanowego. Największe problemy z zanieczyszczeniami na tym etapie produkcji kwasu klawulanowego stanowią barwne oligomery. Oligomery te mają zasadniczy wpływ na jakość końcowego klawulanianu potasu i na końcowy preparat farmaceutyczny. W obecności tych zanieczyszczeń degradacja klawulanianu potasu i okres przechowywania produktu końcowego może być krótszy. Dla uzyskania klawulanianu potasu z wysoką wydajnością ważne jest otrzymanie bardzo czystej soli aminowej i dlatego tak ważna jest wysoka transmitancja.
183 465
Diklawulanianowe sole amoniowe sporządzone według wynalazku służą, jako związki pośrednie do wytwarzania całkowicie czystego kwasu klawulanowego i jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli, zwłaszcza klawulanianu potasu. Klawulanianowe sole z metalem alkalicznym sporządza się stosując odpowiednie źródło metalu alkalicznego, na przykład 2etyloheksanian potasowy w izopropanolu (rozpuszczalnik zawierający między 0% a 4% wody). Alternatywne sole metali alkalicznych obejmują alkaliczne węglany, wodorowęglany lub wodorotlenki, sole kwasów karboksylowych, takie jak octany, propioniany, heksaniany, z których szczególnie korzystny jest 2-etyloheksanian potasu. Odpowiednimi solami zgodnie z obecnym wynalazkiem są farmaceutycznie dopuszczalne sole alkaliczne, takie jak sodowa, potasowa, wapniowa i magnezowa, z których korzystna jest sól sodowa i potasowa, a zwłaszcza potasowa.
Wynalazek przedstawiony jest dalej za pomocą przykładów, które ilustrują wynalazek nie ograniczając jego zakresu.
Przykład porównawczy. Diklawulanian N,N'-diizopropyloetylenoamoniowy.
Osuszony zatężony ekstrakt kwasu klawulanowego w octanie etylu sporządzono zgodnie ze znanym sposobem, na przykład ujawnionym w WO95/23870. Zawartość kwasu klawulanowego wynosiła 32 g/1, a zawartość wody poniżej 2 g/1. Ekstrakt w octanie etylu (500 cm3) odbarwiono przy użyciu 5 g/1 węgla aktywnego. Dodano N,N'-diizopropyloetylenodiaminy (10 cm3) w ciągu 10 minut przy energicznym mieszaniu. Roztwór mieszano przez dalsze 15 minut i wytrącony osad oddzielono. Wytrącony osad przemyto 2 x 50 cm3 porcjami acetonu i wysuszono pod próżnią (1 h, 10 kPa, 40°C). Otrzymano diklawulanian N,N'-diizopropyloetylenoamoniowy (24 g, wydajność 80%).
Analiza:
Kwas klawulanowy 53,0%
Przezroczystość 2% roztworu wodnego diklawulanianu N,N'-diizopropyloetylenoamoniowego 4,4%
Oznaczenie zanieczyszczeń 4,0%
Przykład 1. Diklawulanian N,N'-diizopropyloetylenoamoniowy.
Osuszony zatężony ekstrakt kwasu klawulanowego w octanie etylu sporządzono zgodnie ze znanym sposobem, na przykład ujawnionym w WO95/23870. Zawartość kwasu klawulanowego wynosiła 32 g/1, a zawartość wody poniżej 2 g/1.
Ekstrakt w octanie etylu (500 cm3) odbarwiono przy użyciu 5 g/1 węgla aktywnego. Dodano metanol (165 cm3), a następnie N,N'-diizopropyloetyIenodiaminę (10 cm3) w ciągu 10 minut przy energicznym mieszaniu. Roztwór mieszano przez dalsze 15 minut i wytrącony osad oddzielono. Wytrącony osad przemyto 2 x 50 cm3 porcjami acetonu i wysuszono pod próżnią (1 h, 10 kPa, 40°C). Otrzymano diklawulanian N,N'-diizopropyloetylenoamoniowy (wydajność 96%).
Analiza:
Kwas klawulanowy 61,1%
Przezroczystość 2% roztworu wodnego diklawulanianu N,N'-diizopropyloetylenoamoniowego 81,7%
Oznaczenie zanieczyszczeń 0,3%
Przykład 2. Wytwarzanie czystego klawulanianu potasu.
(a).
Diklawulanian N,N'-diizopropylenodiamoniowy (19,4 g, 0,028 mola) sporządzony według przykładu 1 rozpuszczono w izopropanolu (165 cm3) i wodzie (7 cm3). Roztwór dalej rozcieńczono izopropanolem (320 cm3) i odbarwiono węglem aktywnym (2,5 g). Roztwór odsączono i w ciągu 15 minut dodano w temperaturze pokojowej 2-etyloheksanian potasu (roztwór 2 molowy, 25 cm3). Roztwór mieszano przez dalsze 5 minut oziębiono do tempera
183 465 tury 10°C. Produkt odsączono, przemyto 2x5 cm3 porcjami acetonu i osuszono pod próżnią w temperaturze 40°C. Czysty klawulanian potasu otrzymano w postaci krystalicznych igieł (10 g, wydajność 70%).
Analiza:
Kwas klawulanowy 83,3%
Przezroczystość 2% roztworu wodnego 91,6%
Oznaczenie zanieczyszczeń 0,0%
2(b).
Diklawulanian N,N'-diizopropylenodiamoniowy (10 g, próbka 62%) dodano do mieszaniny izopropanolu (85%) i wody (3,5 cm3). Zawiesinę ogrzano do temperatury 27°C do otrzymania roztworu homogenicznego. Dodano węgiel aktywny (3,85 g). Roztwór mieszano przez 20 minut i węgiel aktywny usunięto przez odsączenie i przemyto izopropanolem (45 cm3). Przesącz i popłuczyny izopropanolowe połączono i wkroplono w ciągu 15 minut 2-etyloheksanian potasu (roztwór 2 molowy w izopropanolu). Mieszaninę ochłodzono do temperatury 0 do 10°C mieszając przez 1 godzinę. Otrzymane kryształy odsączono, przemyto raz izopropanolem (20 cm3) i dwa razy acetonem (20 cm3). Produkt osuszono pod próżnią w temperaturze 30 do 40°C otrzymując klawulanian potasu (5,8 g, wydajność 76%, próbka kwasu klawulanowego 81,6%).
2(c).
Diklawulanian Ν,Ν,Ν',Ν'-tetrametyloetylenodiamoniowy (8,0 g, próbka 71%) rozpuszczono w wodzie (8 cm3) i cm3). Mieszaninę mieszano przez 30 minut w temperaturze pokojowej i wytrącony osad odsączono, osuszono pod próżnią na żelu krzemionkowym w temperaturze pokojowej otrzymując blado żółte kryształki klawulanianu potasu (5,26 g, wydajność 75%, próbka 80,9%).
Przykład 3. Osuszony zatężony ekstrakt kwasu klawulanowego (20 g/1) w octanie etylu rozcieńczano metanolem (330 cm3). Podczas mieszania w przeciągu 10 minut wkroplono Ν,Ν'-diizopropyloetylenodiaminę (DIPEDA) (10,1 cm3, 10% nadmiar). Mieszaninę oziębiono do -10°C, dalej mieszano przez 30 minut i wytrącony osad odsączono, przemyto acetonem (2 x 50 cm3) i osuszono w temperaturze pod obniżonym ciśnieniem. Otrzymano sól kwasu klawulanowego z DIPEDA (24,8 g, wydajność 80%, próbka 64,3%).
Przykład 4. Powtórzono procedurę z przykładu 3 stosując dla porównania alkohol etylowy w takiej samej ilości co alkohol metylowy. Wyniki przedstawiono poniżej w tabeli 1.
Tabela 1
Wytwarzanie soli Ν,Ν'-diizopropyloetylenodiaminy (DIPEDA)
Amina Rozpuszczalnik dodany Wydajność (w %) Transmitancja (2% rozp., 420 nm) Oznaczanie kwasu klawulanowego (w %) Wyliczone oznaczanie soli (w %)
DIPEDA - 62 30 55,4 75,5
DIPEDA Etanol 69 89 53,5 73,0
DIPEDA Metanol 80 96 64,3 87,7
Przykład 5. Roztwór kwasu klawulanowego w octanie etylowym (1 1, 22,1 g/1) rozcieńczono za pomocą różnych ilości metanolu, potraktowano 10% nadmiarem N,N'-diizopropyloetylenodiaminy, po czym prowadzono procedurę opisaną w przykładzie 3. Wyniki przedstawiono w poniższej tabeli 2.
183 465
Tabela 2
Wytwarzanie soli Ν,Ν'-diizopropyloetylenodiaminy (DIPEDA) stosując różne objętości metanolu
Amina I Rozpuszczalnik dodany Stosunek EtOAc/metanol Wydajność (w %) Transmitancja (2% rozp., 420 nm) Oznaczanie kwasu klawulanowego (w %)
DIPEDA Metanol 0% MeOH 77 88 57
DIPEDA Metanol 3:1 81 96 61
DIPEDA Metanol 2:1 79 96 62
DIPEDA Metanol 1:1 73 97 63
183 465
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasu klawulanowego lub jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli lub estrów, ze wstępnie oczyszczonej brzeczki fermentacyjnej zawierającej kwas klawulanowy, przez filtrację, ekstrakcję kwasu klawulanowego rozpuszczalnikiem. nie mieszającym się z wodą kontaktowanie go z aminą, oddzielenie otrzymanej soli aminowej kwasu klawulanowego i przekształcenie jej w kwas lub farmaceutycznie dopuszczalną sól lub ester, znamienny tym, że ekstrakcję kwasu klawulanowego prowadzi się z rozpuszczalnikiem nie mieszającym się z wodą z dodatkiem metanolu, następnie wyekstrahowany kwas kontaktuje się z aminą korzystnie diaminąo wzorze I
    ?5 Y3
    N-CH-(CH2)n-N XR4 w którym podstawniki Rb R2, R3 i R4 niezależnie od siebie oznaczają: wodór, prosty lub rozgałęziony C]-C8-alkil; C2-C4-hydroksyalkil lub w którym grupy NR,R2 i NR3Rj łącznie oznaczają grupę cykliczną o 3 do 6 grupach metylenowych ewentualnie podstawionych tlenem, siarką lub grupą iminową; w którym R5 oznacza wodór lub grupę metylową; a n jest liczbą całkowitą od 1 do 3, po czym wyodrębnia się otrzymaną sól aminową kwasu klawulanowego i przekształca w wolny kwas klawulanowy lub jego farmaceutycznie dopuszczalną sól lub ester.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako nie mieszający się z wodą rozpuszczalnik stosuje się octan etylowy, z metanolem jako dodatkowym rozpuszczalnikiem, przy czym stosunek octanu etylowego do metanolu wynosi od 4:1 do 2:1.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że stosunek octanu etylowego do metanolu wynosi 3:1.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aminę stosuje się symetryczną N,N'-alkiloetylenodiaminę.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że jako diaminę stosuje się N,N'-diizopropyloetylenodiaminę i N,N'-dietyloetylenodiaminę.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako diaminę stosuje się N,N'-diizopropyloetylenodiaminę.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako diaminę stosuje się N,N'-dibenzyloetylenodiaminę lub Ν,Ν,Ν',Ν'-tetramctyloetylenodiaminę.
  8. 8. Sposób oczyszczania kwasu klawulanowego lub jego farmaceutycznie dopuszczalnych soli lub estrów od zanieczyszczeń kwasem klawam-2-karboksylowym, znamienny tym, że ze wstępnie oczyszczonej brzeczki fermentacyjnej ekstrahuje się kwas klawulanowy
    183 465 rozpuszczalnikiem nie mieszającym się z wodą z dodatkiem metanolu, następnie otrzymany roztwór kontaktuje się z aminą, korzystnie diaminą o wzorze I:
    Ri Rs R3 ^N-CH-(CH2)n-N
    R2 R4 w którym podstawniki Rb R2, R3 i R4 niezależnie od siebie oznaczają: wodór, prosty lub rozgałęziony CpCg-alkil; C2-C4-hydroksyalkil lub w którym grupy NRjR2 i NR3R4 łącznie oznaczają grupę cykliczną o 3 do 6 grupach metylenowych ewentualnie podstawionych tlenem, siarką lub grupą iminową; w którym R5 oznacza wodór lub grupę metylową; a n jest liczbą całkowitą od 1 do 3, po czym wyodrębnia się otrzymaną sól aminową kwasu klawulanowego i przekształca w wolny kwas klawulanowy lub jego farmaceutycznie dopuszczalną sól lub ester.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako nie mieszający się z wodą rozpuszczalnik stosuje się octan etylu.
  10. 10. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że jako aminę stosuje się symetryczną N,N'- alkiloetylenodiaminę.
    ♦ * ♦
PL96322888A 1995-04-20 1996-04-17 Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasy klawulanowego PL183465B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI9500134A SI9500134B (sl) 1995-04-20 1995-04-20 Postopek za pripravo čistih alkalijskih soli klavulanske kisline
PCT/GB1996/000921 WO1996033197A1 (en) 1995-04-20 1996-04-17 Preparation of clavulanate salts

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322888A1 PL322888A1 (en) 1998-03-02
PL183465B1 true PL183465B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=20431603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96322888A PL183465B1 (pl) 1995-04-20 1996-04-17 Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasy klawulanowego

Country Status (29)

Country Link
US (2) US6180782B1 (pl)
EP (1) EP0821687B1 (pl)
JP (1) JPH11503744A (pl)
KR (1) KR19990007892A (pl)
CN (1) CN1118469C (pl)
AT (1) ATE239736T1 (pl)
BG (1) BG63395B1 (pl)
CA (1) CA2218648A1 (pl)
CZ (1) CZ293279B6 (pl)
DE (1) DE69628002T2 (pl)
DK (1) DK0821687T3 (pl)
DZ (1) DZ2024A1 (pl)
EE (1) EE9700263A (pl)
EG (1) EG21091A (pl)
ES (1) ES2199286T3 (pl)
HR (1) HRP960186A2 (pl)
HU (1) HUP9901055A3 (pl)
JO (1) JO1902B1 (pl)
PL (1) PL183465B1 (pl)
PT (1) PT821687E (pl)
RO (1) RO116195B1 (pl)
RU (1) RU2166506C2 (pl)
SI (1) SI9500134B (pl)
SK (1) SK143797A3 (pl)
TN (1) TNSN96061A1 (pl)
UA (1) UA54389C2 (pl)
WO (1) WO1996033197A1 (pl)
YU (1) YU49113B (pl)
ZA (1) ZA963119B (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT400033B (de) 1992-03-10 1995-09-25 Biochemie Gmbh Neues verfahren zur isolierung und reinigung von clavulansäure und zur herstellung von pharmakologisch verträglichen salzen derselben
SI9500134B (sl) * 1995-04-20 2004-04-30 Lek, Postopek za pripravo čistih alkalijskih soli klavulanske kisline
SI9500265A1 (en) 1995-08-28 1997-02-28 Lek Tovarna Farmacevtskih Process for purification of the aqueous fermented broth filtrate of streptomyces sp. p 6621 ferm p 2804 by ultrafiltration
AT403375B (de) * 1995-11-15 1998-01-26 Biochemie Gmbh Verfahren zur fällung von alkalisalzen der clavulansäure
AU5551698A (en) * 1996-11-11 1998-06-03 Gist-Brocades B.V. Process for the preparation of salts and esters of clavulanic acid
AT404728B (de) * 1996-11-27 1999-02-25 Biochemie Gmbh Verfahren zur herstellung von clavulansäure-aminsalzen
AR015825A1 (es) * 1997-05-28 2001-05-30 Gist Brocades Bv Produccion fermentativa de acido clavulanico bajo condiciones controladas de fosfato
GB0003305D0 (en) 2000-02-15 2000-04-05 Zeneca Ltd Pyrimidine derivatives
US20040146918A1 (en) * 2000-02-18 2004-07-29 Weiner Michael L. Hybrid nucleic acid assembly
KR100827898B1 (ko) 2000-05-13 2008-05-07 스미스클라인비이참피이엘시이 클라불란산의 염의 정제 방법
CN105384758B (zh) * 2015-12-01 2018-05-01 国药集团威奇达药业有限公司 克拉维酸胺盐的制备方法
CN109305978A (zh) * 2017-07-26 2019-02-05 山东睿鹰先锋制药有限公司 一种制备克拉维酸盐的新方法

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4110165A (en) 1974-04-20 1978-08-29 Beecham Group Limited Process for the production of clavulanic acid
US4144242A (en) 1975-02-07 1979-03-13 Glaxo Laboratories Limited Process for the purification of clavulanic acid
GB1578739A (en) 1976-07-23 1980-11-05 Beecham Group Ltd Amine salts of clavulanic acid methods for their preparation and compositions containing them
EP0026044B1 (en) 1979-08-24 1983-06-08 Beecham Group Plc Amine salt of clavulanic acid, its preparation and use
US4454069A (en) 1979-08-24 1984-06-12 Beecham Group Limited Clavulanic acid salts and their preparation from the tertiary butyl amine salt
NZ213963A (en) 1984-10-27 1989-01-06 Antibioticos Sa Production of clavulanic acid
AT399155B (de) 1992-03-26 1995-03-27 Lek Tovarna Farmacevtskih Neue alkylendiammonium-diclavulanat-derivate, verfahren zu deren herstellung sowie deren verwendung
SI9300296B (sl) 1992-06-11 1998-06-30 Smithkline Beecham P.L.C. Postopek in intermedianti za pripravo klavulanske kisline
KR100200239B1 (ko) * 1992-10-21 1999-06-15 김충환 클라불란산 칼륨염의 제조방법
GB9305565D0 (en) 1993-03-18 1993-05-05 Smithkline Beecham Plc Novel compounds and processes
CA2135671A1 (en) 1993-03-26 1994-10-13 Pieter G. Weber Diamine salts of clavulanic acid
GB9401969D0 (en) * 1994-02-02 1994-03-30 Smithkline Beecham Plc Process
SI9400107A (en) * 1994-03-02 1995-10-31 Lek Tovarna Farmacevtskih New process of the isolation of clavulanic acid and its pharmaceutical salts from fermented broth of streptomyces sp.p 6621 ferm p 2804.
GB9426261D0 (en) 1994-12-24 1995-02-22 Spurcourt Ltd Clavulanic acid salts
ATE211143T1 (de) * 1995-02-25 2002-01-15 Spurcourt Ltd Clavulansäure salz
SI9500074A (en) * 1995-03-10 1996-10-31 Lek Tovarna Farmacevtskih Process for preparation of alkani salts of clavulanic acid.
SI9500134B (sl) * 1995-04-20 2004-04-30 Lek, Postopek za pripravo čistih alkalijskih soli klavulanske kisline
AU5551698A (en) * 1996-11-11 1998-06-03 Gist-Brocades B.V. Process for the preparation of salts and esters of clavulanic acid

Also Published As

Publication number Publication date
DK0821687T3 (da) 2003-08-18
CZ293279B6 (cs) 2004-03-17
SK143797A3 (en) 1998-05-06
YU24796A (sh) 1998-09-18
HUP9901055A2 (hu) 1999-08-30
RU2166506C2 (ru) 2001-05-10
KR19990007892A (ko) 1999-01-25
US20010025104A1 (en) 2001-09-27
ZA963119B (en) 1996-10-24
JPH11503744A (ja) 1999-03-30
HUP9901055A3 (en) 2000-02-28
US6180782B1 (en) 2001-01-30
WO1996033197A1 (en) 1996-10-24
CN1185158A (zh) 1998-06-17
SI9500134A1 (en) 1996-10-31
CZ331897A3 (cs) 1998-03-18
ES2199286T3 (es) 2004-02-16
BG102043A (en) 1998-11-30
UA54389C2 (uk) 2003-03-17
EP0821687A1 (en) 1998-02-04
CN1118469C (zh) 2003-08-20
DE69628002D1 (de) 2003-06-12
PL322888A1 (en) 1998-03-02
RO116195B1 (ro) 2000-11-30
SI9500134B (sl) 2004-04-30
DE69628002T2 (de) 2004-03-04
BG63395B1 (bg) 2001-12-29
ATE239736T1 (de) 2003-05-15
EP0821687B1 (en) 2003-05-07
TNSN96061A1 (fr) 2005-03-15
EE9700263A (et) 1998-04-15
DZ2024A1 (fr) 2002-10-21
JO1902B1 (en) 1996-07-25
HRP960186A2 (en) 1997-12-31
US6369219B2 (en) 2002-04-09
AU5340196A (en) 1996-11-07
YU49113B (sh) 2004-03-12
CA2218648A1 (en) 1996-10-24
AU692091B2 (en) 1998-05-28
PT821687E (pt) 2003-09-30
EG21091A (en) 2000-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG62213B1 (bg) Нов метод за изолиране на клавуланова киселина и нейнитефармацевтично приемливи соли от ферментационна хранителна среда наstreptomyces sp. p 6621 ferm p 2804
PL183465B1 (pl) Sposób otrzymywania i/lub oczyszczania kwasy klawulanowego
US5994534A (en) Process for the preparation of pharmaceutically acceptable salts of clavulanic acid
KR100200242B1 (ko) 클라불란산염의 제조 방법
US6274575B1 (en) Isolation of clavulanic acid from fermentation broth by ultrafiltration
RU2179171C2 (ru) Способ получения соли клавулановой кислоты
EP0941229B1 (en) Purification of fermented clavulanic acid
WO2000004028A1 (en) Improved process for the preparation of salts and esters of clavulanic acid
AU692091C (en) Preparation of clavulanate salts