PL183318B1 - Środek wytwarzający gaz - Google Patents

Środek wytwarzający gaz

Info

Publication number
PL183318B1
PL183318B1 PL96321832A PL32183296A PL183318B1 PL 183318 B1 PL183318 B1 PL 183318B1 PL 96321832 A PL96321832 A PL 96321832A PL 32183296 A PL32183296 A PL 32183296A PL 183318 B1 PL183318 B1 PL 183318B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nitrate
compounds
combustion
mixtures
gas generating
Prior art date
Application number
PL96321832A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321832A1 (en
Inventor
Klaus Redecker
Waldemar Weuter
Ulrich Bley
Original Assignee
Dynamit Nobel Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dynamit Nobel Ag filed Critical Dynamit Nobel Ag
Publication of PL321832A1 publication Critical patent/PL321832A1/xx
Publication of PL183318B1 publication Critical patent/PL183318B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06BEXPLOSIVES OR THERMIC COMPOSITIONS; MANUFACTURE THEREOF; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS EXPLOSIVES
    • C06B43/00Compositions characterised by explosive or thermic constituents not provided for in groups C06B25/00 - C06B41/00
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06DMEANS FOR GENERATING SMOKE OR MIST; GAS-ATTACK COMPOSITIONS; GENERATION OF GAS FOR BLASTING OR PROPULSION (CHEMICAL PART)
    • C06D5/00Generation of pressure gas, e.g. for blasting cartridges, starting cartridges, rockets
    • C06D5/06Generation of pressure gas, e.g. for blasting cartridges, starting cartridges, rockets by reaction of two or more solids

Abstract

1 . Srodek wytwarzajacy gaz do generatorów gazu, zawierajacy zwiazki zawierajace azot, zna- mienny tym, ze obejmuje: a) jako zwiazek zawierajacy azot (paliwo), co najmniej jeden zwiazek z nastepujacej grupy: tetrazol, triazol, triazyna, kwas cyjanowy, mocznik, ich pochodne albo ich sole; b) jako utleniacz, co najmniej trzy zwiazki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nad- chloranów; c) moderatory spalania, które sa zdolne do wplywania na spalanie i jego szybkosc za pomoca heterogenicznej lub homogenicznej katalizy; oraz ewentualnie takze d)substancje dodatkowe, które sa zdolne do zmniejszania ilosci toksycznych gazów. PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy środków wytwarzających gaz w generatorach gazowych stosowanych zwłaszcza w pojazdach mechanicznych do celów ratowania życia.
Generatory gazowe są stosowane w szerokim zakresie, na przykład w pojazdach mechanicznych do celów ratowania życia. Mieszanina wytwarzająca gaz zazwyczaj zawiera azydek sodu. Azydek sodu jako taki jest trujący i łatwo wchodzi w reakcje z ciężkimi metalami, np. z miedzią i ołowiem, tworząc wysoce niebezpieczne i gwałtownie reagujące związki. Tak więc przy produkcji surowców i mieszanin z ładunkiem gazu, zarówno w procesie wytwarzania, jak i przy kontroli jakości, muszą być zachowane szczególne środki ostrożności. Z tych powodów usuwanie azydku sodu, na przykład przy wymianie uszkodzonych generatorów gazowych lub przy złomowaniu pojazdów, stwarza szczególny problem. Należy również skutecznie zapobiec niewłaściwemu użytkowaniu.
Czyniono próby zastosowania innych substancji zamiast azydku sodu. Wspólną cechą wszystkich proponowanych środków zastępujących azydek sodu ekwiwalentów jest fakt, że zawierają one organiczne związki węgla i z reguły organiczne związki azotu.
W EP 0 519 485 opisano stosowanie tetrazolu lub pochodnej albo pochodnych tetrazolu, bądź też stosowanie jednego lub więcej związków z grupy obejmującej pochodne kwasu cyjanowego i ich sole, jednego lub więcej związków z grupy obejmującej triazynę i pochodne triazyny, stosowanie mocznika, jego soli, pochodnych i soli wymienionych związków, które również mogą występować jako mieszaniny. Jako utleniacze stosować można azotan amonu i azotany sodu, potasu, magnezu, wapnia i żelaza i/lub nadtlenki cynku, wapnia, strontu lub magnezu. Można również dodawać inne składniki wytwarzające gaz, środki chłodzące, środki redukujące, katalizatory, i/lub środki porotwórcze.
W EP 0 438 851 opisano nietoksyczną, nieazydkową kompozycję pirotechniczną, która jest odpowiednia do stosowania w wytwarzaniu zasadniczo nietoksycznych produktów spalania, które zawierają gaz do napełnienia poduszki powietrznej. Kompozycja obejmuje mieszaninę co najmniej jednego tetrazolu lub związku tetralowego zawierającego w swojej cząsteczce wodór, co najmniej jednego utleniacza zawierającego tlen i co najmniej jednego tlenku metalu, wybranego spośród tlenku kobaltu, tlenku niklu, tlenku chromu, tlenku glinu i tlenku boru. Podczas spalania wytwarzają się zasadniczo nietoksyczna mieszanina pierwotnego gazu i możliwe do przesączenia substancje stałe. Przykładowo, stosuje się aminotetrazol wraz z utleniaczami, które mogą zawierać nadchlorany lub azotany.
Podobną kompozycję ujawniono w patencie europejskim EP0372733: zastosowano tetrazole i triazole w mieszaninie z nadchloranem amonu i azotanem metalu alkalicznego jako utleniaczami i w połączeniu z substancją do kontroli spalania.
W zgłoszeniu PCT WO 94/01381 opisano środek wytwarzający gaz do poduszek powietrznych zawierający organiczne nitrozwiązki i sole chlorowców. Przez określenie „sole chlorowców” należy rozumieć przykładowo chlorany, bromiany metali alkalicznych i ich nadtlenozwiązki. Między innymi jako katalizatory kontrolowania spalania wymienia się: tlenki, chlorki, węglany, sulfoniany z 4 do 6 grupy układu okresowego.
Gdy powyższe ładunki gazu ulegają reakcji i napełniają poduszki powietrzne zabezpieczające w pojazdach mechanicznych, obok nietoksycznych gazów roboczych, takich jak azot, dwutlenek węgla i wodór, mogą występować pewne ilości toksycznych gazów roboczych, takich jak, na przykład, monotłenek węgla lub tlenki azotu. Przy ustalaniu górnych granic stężeń tych gazów bierze się pod uwagę ograniczenia takie jak, na przykład maksymalne dopuszczalne stężenie (MAC) w miejscu pracy. Wytwarzanie tych gazów jest powiązane termodynamicznie i kine
183 318 tycznie, a w przypadku monotlenku węgla jest kontrolowane, np. przez równowagę gazu generatorowego. Stwierdzono ponadto, że mieszaniny, które zawierają związki zawierające azot i węgiel i wydzielają niewielkie ilości Nox podczas spalania wydzielają duże ilości CO, i vice versa. Ustalenie tych stanów równowagi jest zależne od temperatury i ciśnienia. Wiadomo, że zadowalająco skutecznego wpływu składu gazów reakcyjnych na tworzenie się nietoksycznych produktów nie można osiągnąć jedynie poprzez pomiary fizyczne, na przykład poprzez kontrolę ciśnienia i/lub temperatury reakcji.
Z literatury znane są procesy, których celem było zmniejszenie ilości tych składników gazów reakcyjnych. Tak więc, na przykład stan równowagi można przesunąć kosztem tworzenia się monotlenku węgla, wytwarzaj ąc węglany przez dodanie do ładunku gazu czynników tworzących żużel. W tym samym czasie tlenki azotu przekształcają się w azotany lub azotyny.
Jednakże, środki takie nie sa korzystne, ponieważ wydajność gazu jest zasadniczo gorsza wskutek wysokich proporcji żużla. Ponadto, przed użyciem gazów roboczych, na przykład do napełnienia poduszki powietrznej, żużel musi być oddzielny od składników gazowych za pomocą filtrów lub innych układów zatrzymujących.
Stosowanie układów wolnych od azotu prowadzące do wytwarzania pozbawionych azotu gazów odbywa się, kosztem niskiej wydajności gazu. Powodem tego jest fakt, że aby przesunąć równowagę gazu generatorowego w kierunku CO2, należy stosować nadmiar tworzących żużel środków zawierających tlen. Proponowano już układy hybrydowe, w których opisane powyżej reakcje przeprowadza się za pomocą sprężonego powietrza zamiast stosowania tworzących żużel utleniaczy. Jednakże rozwiązanie takie mają niedogodności związane z dużym ciężarem układu i koniecznością kontroli lub uzupełniania sprężonego powietrza.
Zgodnie z patentem USA 3 910 595 dla poprawienia wydajności tworzący się wreakcji gaz przechodzi przez dyszę Venturiego, gdzie wciągane jest również powietrze z otoczenia, co wspomaga napełnianie poduszki powietrznej. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że to powietrze z otoczenia znacznie ochładza gorące gazy. Zwłaszcza przy niskich temperaturach otoczenia powstałe straty objętości przy napełnianiu poduszki gazem muszą być kompensowane za pomocą mieszanki pirotechnicznej. Zwiększonych ilości toksycznych gazów, które wytworzyły się we wnętrzu pojazdów, nie można już dłużej wystarczająco zredukować przez rozcieńczenie.
Wynalazek obecny dostarcza nietoksycznych, wolnych od azydków mieszanin do wytwarzania gazu na drodze spalania. Takie wytwarzające gaz mieszaniny można stosować, między innymi, w urządzeniach zabezpieczających, na przykład w systemach poduszek do napełniania poduszek powietrznych w pojazdach mechanicznych i samolotach. Jednakże, są one również odpowiednie do podnoszenia ciężkich ładunków przez napełnienie umieszczonych pod nimi toreb, lub do wypychania, na przykład proszku z gaśnicy do gaszenia ognia, bądź też do innych celów, gdzie rodzaj pracy wymaga natychmiastowego tworzenia się gazów.
Mieszaniny według wynalazku zawierają:
a) jako związek zawierający azot (paliwo) co najmniej jeden związek z następującej grupy: tetrazol, triazol, triazyna, kwas cyjanowy, mocznik, ich pochodne albo ich sole;
b) jako utleniacz co najmniej trzy związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów;
c) moderatory spalania, które mogą wpływać na spalanie i jego szybkość na drodze heterogenicznej lub homogenicznej katalizy; i ewentualnie
d) substancje dodatkowe zdolne do zmniejszania ilości toksycznych gazów.
Mieszaniny według wynalazku są nietoksyczne i, w przeciwieństwie do mieszanin zawierających azydki, łatwe do manipulowania. Wymagająone zatem mniej szych nakładów na bezpieczeństwo przy produkcji surowców i mieszanin, na ich formowanie, przechowywanie i usuwanie.
Związkami zawierającymi azot do stosowania zgodnie z wynalazkiem są związki, które w mieszaninie z utleniaczami głównie tworzą w termicznych/chemicznych reakcjach CO2, N2, O2 i H2O, ale nie wydzielają żadnych gazów, takich jak CO lub Nox w stężeniach, które mogłyby zagrażać zdrowiu.
183 318
Mieszaniny według wynalazku korzystnie jako związki zawierające azot (paliwa) zawierają jedną lub więcej pochodnych tetrazoli o wzorze
N -- N % (R3-)N C-Rx (R2) w którym R, i R2 lub R3 mogą być takie same lub różne, przy czym obecny jest albo R2 albo R3, i oznaczają wodór, hydroksyl, grupę aminową karboksyl, rodnik alkilowy i 1 do 7 atomach węgla, rodnik alkeny Iowy o 2 do 7 atomach węglą rodnik alkiloaminowy o 1 do 10 atomach węgla, rodnik arylowy ewentualnie podstawiony jednym lub więcej podstawnikami, które mogą być takie same lub różne i są wybrane spośród grupy aminowej, grupy nitrowej, rodników alkilowych o 1 do 4 atomach węgla lub rodnik aryloaminowy, w którym rodnik arylowy może ewentualnie być podstawiony, albo sole sodowe, potasowe lub sole z guanidyną wymienionych pochodnych tetrazoli.
W związkach tych:
Rj korzystnie oznacza wodór, rodnik aminowy, hydroksylowy, karboksylowy, metylowy, etylowy, propylowy lub izopropylowy, butylowy, izobutylowy lub tert-butylowy, n-pentylowy, n-heksylowy lub n-heptylowy, rodniki metyloaminowy, etyloaminowy, dimetyloaminowy, n-heptyloaminowy, n-oktyloaminowy lub n-decyloaminowy, rodnik tetrazolowy, rodnik fenyloaminowy, rodnik fenylowy, nitrofenylowy lub aminofenylowy; a
R2 lub R3 korzystnie oznaczają wodór, rodnik metylowy lub etylowy, rodnik fenylowy, nitrofenylowy lub aminofenylowy.
Szczególnie korzystnymi związkami są 5-aminotetrazolowe pochodne tetrazolu, 5-aminotetrazolan litu, sodu, potasu, cynku, magnezu, strontu lub wapnia, azotan, siarczan, nadchloran 5-aminotetrazolu i podobne związki, l-(4-aminofenylo)-tetrazol, 1-(4-nitrofenylo)-tetrazol, l-metylo-5-dimetyloaminotetrazol, 1-mety lo-5-mety loaminotetrazol, 1-metylotetrazol, 1-fenylo-5-aminotetrazol, l-fenylo-5-hydroksytetrazol, 1-fenylotetrazol, 2-etylo-5-aminotetrazol, 2-metylo-5-aminotetrazol, 2-metylo-5-karboksytetrazol, 2-metylo-5-metyloaminotetrazol, 2-metylotetrazol, 2-fenylotetrazol, 5-(p-tolilo)tetrazol, 5-dialliloaminotetrazol, 5-dimetyloaminotetrazol, 5-etyloaminotetrazol, 5-hydroksytetrazol, 5-metylotetrazol, 5-metyloaminotetrazol, 5-n-decyloaminotetrazol, 5-n-heptyloaminotetrazol, 5-n-okryloaminotetrazol, 5-fenylotetrazol, 5-fenyloaminotetrazol, lub bis-(aminoguanidyno)-azotetrazol i 5,5'-azotetrazolan diguanidyniowy, jak również 5,5'-bitetrazol i jego sole, takie jak związki 5,5'-bi-lH-tetrazolo-amonowe.
Mieszaniny mogą zawierać: jako pochodne triazyny -1,3,5-triazynę, jako pochodne triazolu - l,2,4-triazol-5-on, 3-nitro-l,2,4-triazol-5-on, jako pochodne kwasu cyjanowego - cyjanian sodu, kwas cyjanurowy, estry kwasu cyjanurowego, amid kwasu cyjanurowego (melaminę), 1-cyjanoguanidynę, dicyjanamid sodu, cyjanamid disodu, azotan dicyjanodiamidyny, siarczan dicyjanodiamidyny, i jako mocznikowe pochodne biuretu - guanidynę, nitroguanidynę, azotan guanidyny, aminoguanidynę, azotan aminoguanidyny, tiomocznik, azotan triaminoguanidyny, wodorowęglan aminoguanidyny, azodikarbonamid, tetracen, azotan semikarbazydu, jak również uretany, ureidy, takie jak kwas barbiturowy; oraz ich pochodne.
Jako szczególnie korzystny związek stosuje się 5-aminotetrazol. Gdy w mieszaninie stosuje się ten związek, korzystnie jego zawartość wynosi 10-40% wagowych. Jako pochodne 5-aminotetrazolu stosuje się jego sole, w których kwasowe atomy wodoru są zastąpione - jak w przypadku soli - pierwiastkami toksykologicznie dopuszczalnymi, takimi jak wapń, magnez lub cynk. Można również stosować związki zawierające kation amonowy, guanidyniowy i ich aminowe pochodne.
183 318
Utleniaczami stosowanymi według wynalazku są:
nadtlenki metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, nadtlenek cynku i peroksodisiarczany tych pierwiastków i peroksodisiarczan amonu;
azotan amonu, azotany metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, zwłaszcza azotan litu, sodu i potasu, oraz azotan strontu;
związki chlorowcotlenowe metali alkalicznych lub metali ziem alkalicznych lub amonu, przy czym szczególnie korzystne są nadchloran potasu i nadchloran amonu.
Utleniacze można stosować same lub w mieszaninach. W celu zmniejszenia ilości tlenków azotu w mieszaninie reakcyjnej, tak dalece, jak to możliwe, korzystne jest utrzymywanie możliwie najmniejszych ilości azotanu w mieszaninie utleniacza, ponieważ część azotanu może ulec rozkładowi termicznemu.
Korzystna kombinacja utleniaczy obejmuje nadtlenek cynku, nadchloran potasu i co najmniej jeden azotan, korzystnie azotan sodu lub azotan strontu, które zmieszane są w stosunku 1:2:10, a ich całkowita ilość w wytwarzającej gaz mieszaninie stanowi około 60% wagowych. Związki zawierające chlor podczas spalania reagują z wytworzeniem nieszkodliwego chlorku sodu/potasu. Jako nadchloran również można brać pod uwagę nadchloran amonu, sam lub zmieszany z innym związkiem chloro wcotleno wy m, jednakże należy unikać jego nadmiaru w celu zapobieżenia tworzeniu się żrącego kwasu solnego. Gdy stosuje się nadchloran amonu, szczególnie korzystna jest równoczesna obecność związków cynku, ponieważ dzięki temu unika się ryzyka tworzenia się kwasu solnego. Dopuszczalny jest nadmiar związków sodu i potasu, gdyż związki te reagują z gazami reakcyjnymi i tworzą nieszkodliwe węglany. Częściowe lub całkowite zastąpienie alkalicznego azotanu azotem strontu prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości żużla.
Stosunek związków zawierających azot, na przykład tetrazoli i triazoli, do utleniaczy w mieszaninie pozostaje w takiej równowadze, że podczas spalania mieszaniny ładunku gazowego tworzy się nadmiar tlenu. Ten nadmiar tlenu przesuwa równowagę CO/CO2 w kierunku dwutlenku węgla.
Jako moderatory spalania stosuje się substancje lub mieszaniny, które poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę są zdolne do wpływania na spalanie i jego szybkość. Moderatorami, które biorą udział w reakcji heterogenicznej katalizy są metale, tlenki metali i/lub węglany metali i/lub siarczki metali. Korzystnymi do stosowania metalami sąbor, krzem, miedź, żelazo, tytan, cynk lub molibden. Można również stosować węglan wapnia. Podobnie można stosować mieszaniny tych moderatorów.
Moderatorami, które uczestniczną w reakcji homogenicznej katalizy są, na przykład, siarka, bor, krzem lub ferrocen i jego pochodne. Moderatory te, w wyniku występujących w reakcji temperatur, odparowują do fazy gazowej i tym samym mogą uczestniczyć w reakcji jako takie, albo jako produkty wtórne. Ilość tych substancji w mieszaninie może wynosić do około 8%.
Mieszanina według wynalazku może ponadto zawierać wytwarzające gaz dodatki, które są zdolne do zmniejszania ilości szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu i/lub monotlenek węgla. Ilość tych szkodliwych gazów w wytwarzanej mieszaninie jest zależna od:
- stechiometrycznego składu mieszaniny,
- temperatury i ciśnienia reakcji,
- dodatków wpływających na reakcję lub końcową obróbkę po reakcji, oraz
- modelu generatora, w którym zachodzi reakcja.
Podczas gdy w układzie zamkniętym, takim jak, na przykład komora ciśnieniowa, stosunkowo łatwo jest uzyskać skład mieszaniny przybliżony do obliczeń termodynamicznych, w warunkach roboczych panujących w generatorze nie można tego już osiągnąć, ponieważ w ciągu kilku milisekund przebiegania reakcji nie da się ustalić równowagi. Tak więc, zgodnie z wynalazkiem do mieszaniny reakcyjnej lub do rejonu gazów wylotowych wprowadza się odpowiednie substancje, które mogą wywołać działanie katalityczne. W tym celu stosuje się opisane powyżej moderatory spalania i tlenki metali szlachetnych. Inna możliwość polega na stosowaniu metali szlachetnych takich jak pallad, ruten, ren, platyna lub rod oraz ewentualnie mieszaniny ich
183 318 związków, które w kolejnej reakcji konwersji monotlenku węgla zużywają nadmiar tlenu w gazach reakcyjnych. W korzystnym sposobie rozważa się zastosowanie materiałów dodatkowych na podłożu ceramicznym lub osadzanie ich elektrolitycznie na metalowej siatce jako podłożu. Zastosowanie tego sposobu umożliwia zwłaszcza zmniejszenie ilości monotlenku węgla w mieszaninie gazowej.
Aby zmniejszyć ilość Nox stosuje się dodatkowe substancje, których własności chemiczne katalizujązwłaszcza konwersję tlenków azotu, na przykład dwutlenku azotu, do azotanów lub azotynów. W zasadzie odpowiednie są wszystkie bardziej lub mniej zasadowo reagujące substancje.
Substancje te obejmują, na przykład, tlenki, wodorotlenki lub węglany nietoksycznych pierwiastków, takie jak, na przykład, metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, tlenki, cynku oraz mieszaniny tych związków. Gdy stosuje się te związki, głównie wytwarzają się azotany i azotyny tych pierwiastków. Następnymi substancjami, odpowiednimi do reakcji z NO2, są mocznik, guanidyna oraz jej pochodne, związki zawierające grupy NH2, takie jak na przykład kwasy amidosulfonowe, kompleksy amidowe itp., oraz amidy. W szczególnie korzystnym wykonaniu rozważa się stosowanie nadtlenków w otworach wylotowego generatora. Oprócz zmniejszenia ilości tlenków azotu przez opisaną powyżej reakcję, szczególną zaletą tego wykonania, jest wytwarzanie się tlenu do następnych reakcji katalitycznych z monotlenkiem węgla.
Substancje dodatkowe według wynalazku, same lub w mieszaninie, można wprowadzać bezpośrednio do ładunku wytwarzającego gaz lub umieszczać w kanałach wylotowych generatora. Przy stosowaniu w kanałach wylotowych generatora korzystnie substancje dodatkowe stosuje się w postaci sprasowanej, na przykład w postaci tabletek, paletek lub granulek. Ilość dodatków stosunku w ładunku wynosi około 10% wagowych. W kanałach wylotowych ilość substancji dodatkowych może wynosić aż 75% wagowych, w przeliczeniu na ładunek gazu.
Zadziwiające zmniejszenie zawartości CO uzyskuje się gdy cześć paliwa składa się z soli aminotetrazolu, zwłaszcza soli wapnia, magnezu lub cynku, a korzystnie odpowiednich soli 5-aminotetrazolu lub pochodnych mocznika. W tych przypadkach wystarczające jest stosowanie tylko dwóch utleniaczy.
W związku z powyższym przedmiotem wynalazku jest środek wytwarzający gaz do generatorów gazu, zawierający związki zawierające azot, charakteryzujący się tym, że obejmuje:
a) jako związek zawierający azot (paliwo), kombinację aminotetrazolu i soli aminotetrazolu, korzystnie soli wapnia, magnezu lub cynku, korzystnie połączenie 5-aminotetrazolu i odpowiednich soli 5-aminotetrazolu;
b) jako utleniacz co najmniej dwa związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów, korzystnie azotan sodu i nadchloran potasu: oraz
c) moderatory spalania, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę, korzystnie tlenek cynku i węglany cynku i wapnia.
Odmianą wynalazku jest środek wytwarzający gaz do generatorów gazu, zawierający związki zawierające azot, charakteryzujący się tym, że obejmuje:
a) jako związki zawierające azot (paliwo), mocznik, jego sole, jego pochodne i ich sole, korzystnie biuret, guanidynę, nitroguanidynę, azotan guanidyny, aminoguanidynę, azotan aminoguanidyny, tiomocznik, azotan triaminoguanidyny, wodorowęglan aminoguanidyny, azodikarbonamid, azotan dicyjanodiamidyny, siarczan dicyjanodiamidyny, tetracen i/lub azotan semikarbazydu, jak również uretany, ureidy, takie jak kwas barbiturowy, oraz ich pochodne;
b) jako utleniacze azotan sodu i nadchloran potasu; oraz
c) moderatory spalania, które sa zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość na drodze heterogenicznej lub homogenicznej katalizy, korzystnie tlenek cynku i węglany cynku i wapnia.
W celu kontrolowania szybkości i temperatury reakcji można stosować dalsze substancje dodatkowe. Dodatkami takimi są na przykład bor lub sproszkowane metale, na przykład tytan,
183 318 glin, cyrkon, żelazo, miedź, molibden, jak również ich trwałe wodorki. Dodatki te występują w ilości rzędu 5% Wagowych.
Środki wytwarzające gaz można wytwarzać sposobem, w którym związek lub związki zawierające azot, który stanowi co najmniej jeden związek z następującej grupy: tetrazol, triazol, triazyna, kwas cyjanowy, mocznik, ich pochodne albo ich sole (paliwo), miesza się z utleniaczami, które stanowią co najmniej trzy związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów, i moderatorami spalania, które są zdolne do wpływania na spalanie i jego szybkość za pomocą heterogenicznej lub homogenicznej katalizy oraz ewentualnie także z substancjami dodatkowymi, które są zdolne do zmniejszania ilości toksycznych gazów, i mieszaninę homogenizuje się, ewentualnie przesiewa, dzieli na porcje i sprasowuje na tabletki.
Szybkość spalania można regulować poprzez kształt i wielkość ziaren materiału nasypowego, co osiąga się przez rozdrabnianie i przesiewanie cząstek. Materiał nasypowy może być wytworzony w większej ilości i przystosowany do spełnienia konkretnych warunków spalania przez zmieszanie jego części z substancjami o różnej aktywności dynamicznej. Dla poprawienia bezpieczeństwa lub lepszego mieszania można stosować wstępne mieszanie 2 lub 3 składników. Naprzykład można przygotować mieszaninę utleniacza i substancji dodatkowych zanim wejdzie on w kontakt ze związkami zawierającymi azot.
Jednakże mieszaninę można również wytworzyć przez ugniatanie nawilżonych wodą składników, a następnie granulowanie, np. przez przepuszczanie przez sito, wytłaczanie lub podobnie. W tym przypadku można stosować substancje wiążące, na przykład szkło wodne, „nieorganiczne żywice” (fosforochloronitryl) lub nawet małe ilości organicznych substancji wiążących, takiej jak żywice akrylowe, PTFE lub żywica guarowa. Ponieważ stosowane składniki nie są ani toksyczne ani szczególnie reaktywne, a mogąjedynie reagować w zamkniętej przestrzeni ze środkami szczególnie zapalnymi, nie sąkonieczne żadne konkretne środki ostrożności.
Tak wytworzony materiał nasypowy można stosować bezpośrednio. Aby zapobiec ścieraniu się sypkiego materiału w kontakcie z generatorami, co może spowodować zmiany w charakterystyce spalania i może stanowić ryzyko ze względu na gwałtowne spalanie, materiał nasypowy pokrywa się na powierzchni powłoką. Można to przeprowadzić przez pokrycie lakierem, który ewentualnie może zawierać dodatki wspomagające zapalanie. Dodatkami wspomagającymi zapalanie, które bierze się pod uwagę, są utleniacze, takie jak nadtlenek cynku i sproszkowane metale, takie jak tytan i cyrkon. Nanosić można przez natryskiwanie rozpuszczalnika zawierającego środek powłokowy, np. w bębnie podczas odparowywania rozpuszczalnika.
W konkretnych zastosowaniach jako ziarna stosuje się ziarna o porowatej strukturze. Takie porowate struktury wytwarza się konwencjonalnymi sposobami, na przykład przez dodanie rozpuszczalnych soli, a następnie wypłukanie przez rozpuszczenie w odpowiednich rozpuszczalnikach lub przez dodanie substancji ulegających termicznemu rozkładowi, takich jak, na przykład, wodorowęglan amonu, kwas acetonodikarboksylowy, środki porotwórcze, nadtlenki lub azobisizobutyronitryl, które można następnie usunąć w kolejnym etapie procesu przez ogrzewanie i odpuszczenie w podwyższonych temperaturach. Charakterystyka jest określona przez ilość, wielkość ziarna i rozkład. Takie ładunki gazowe stosuje się, naprzykład, gdy pożądane są ładunki gazowe, które reagują w wysoce progresywny sposób.
Zapalanie ładunku gazowego o szczególnych własnościach odbywa się konwencjonalnymi sposobami. W czasie dokonywania tego, ważne jest, aby z zapalnika po reakcji nie uwalniały się żadne dodatkowe toksyczne gazowe składniki reakcji.
Mieszanina ładunku gazowego jest bezpieczna, bowiem jest niewrażliwa na przykład na pocieranie, wstrząs lub udamość lub na zdolność do zapalenia płomieniem lub iskrąnikiem cer/żelazo w warunkach normalnego ciśnienia. Jednakże w zamknięciu właściwie zapalona, pali się ona intensywnie. Zapewnia to wzrost bezpieczeństwa przy wytwarzaniu i manipulowaniu.
Mieszaniny według wynalazku można stosować, na przykład w generatorach gazowych dla bezpieczeństwa pojazdów silnikowych, gdzie stosuje się konwencjonalne elektrycznie inicjowane układy zapłonowe.
183 318
Mieszaniny również można stosować w układach ratowniczych, w których generator zawiera środek wytwarzający gaz obejmujący
a) jako związek zawierający azot (paliwo), co najmniej jeden związek z następującej grupy: tetrazol, triazol, triazyna, kwas cyjanowy, mocznik, ich pochodne albo ich sole;
b) jako utleniacz, co najmniej trzy związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów;
c) moderatory spalania, które są zdolne do wpływania na spalanie i jego szybkość za pomocą heterogenicznej lub homogenicznej katalizy; oraz ewentualnie także
d) substancje dodatkowe, które są zdolne do zmniejszania ilości toksycznych gazów lub środek wytwarzający gaz obejmujący:
a) jako związek zawierający azot (paliwo), kombinację aminotetrazolu i soli aminotetrazolu, korzystnie soli wapnia, magnezu lub cynku, korzystnie połączenie 5-aminotetrazolu i odpowiednich soli 5-aminotetrazolu;
b) jako utleniacz co najmniej dwa związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów, korzystnie azotan sodu i nadchloran potasu; oraz
c) moderatory spalania, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę, korzystnie tlenek cynku i węglany cynku i wapnia, lub środek wytwarzający gaz obejmujący
a) jako związki zawierające azot (paliwo), mocznik, jego sole, jego pochodne i ich sole, korzystnie biuret, guanidynę, nitroguanidynę, azotan guanidyny, aminoguanidynę, azotan aminoguanidyny, tiomocznik, azotan triaminoguanidyny, wodorowęglan aminoguanidyny, azodikarbonamid, azotan dicyjanodiamidyny, siarczan dicyjanodiamidyny, tetracen i/lub azotan semikarbazydu, jak również uretany, ureidy, takie jak kwas barbiturowy, oraz ich pochodne;
b) jako utleniacze azotan sodu i nadchloran potasu; oraz
c) moderatory spalania, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość na drodze heterogenicznej lub homogenicznej katalizy, korzystnie tlenek cynku i węglany cynku i wapnia.
W przeciwieństwie do generatorów opartych na ładunku azydku unika się kosztownego odfiltrowywania żużla, ponieważ żużel nie zawiera składników toksycznych. Składa się on głównie z węglanów i chlorków potasu i sodu i z bardzo małych ilości azotanów/azotynów i tlenku cynku. A zatem, uwalnianie takich nietoksycznych składników jest zasadniczo ograniczone jedynie przez limity ustalone dla emisji pyłu.
W celu bardziej szczegółowego wyjaśnienia wynalazku, ale bez zamiaru jego ograniczania, zamieszczono następujące przykłady.
Wymienione składniki ładunku gazowego według wynalazku homogenizuje się przez 30 minut w ustalonych proporcjach wagowych w pojemnikach plastikowych w ślimakowej mieszarce bębnowej. Następnie przeprowadza się tabletkowanie mieszaniny na półwyroby o średnicy około 6 mm. 3,5 g tabletkowanych próbek poddaje się reakcji stosując 0,2 g azotanu boru/potasu (25:75 części wagowych) jako mieszaninę zapłonową i elektrycznie ogrzewany drut żelazny w 25 ml komorze ciśnieniowej ze stali nierdzewnej. Krzywąciśnienie-czas reakcji wyznacza się stosując piezoelektryczne urządzenie pomiarowe. W egzotermicznej reakcji tworzą się gazy spalinowe składające się głównie z H2O, CO2, N2 i O2 i spełniające wymagania toksykologiczne.
Opisane w przykładach mieszaniny wsadu gazu badano aby określić ich charakterystykę spalania, na przykład, w aparaturze pomiarowej obejmującej komorę spalania, komorę zmieniającą kierunek przepływu gazu i filtrującą stosując konkretne warunki konstrukcyjnomechaniczne. Gazowe produkty reakcji zbierano i badano w naczyniu o pojemności 601 (główne składniki: H2O, CO2, N2 i O2).
183 318
Kompozycja (% wag.)
Przykład Nr 1 2 3 4 5
5-aminotetrazol 33,1 33,1 34,0 33,1 34,2
Azotan sodu 52,3 52,3 61,5 52,3 64,8
Nadchloran potasu 10,1 10,1 - 10,1 -
Tlenek cynku 4,0 3,0 1,0 - -
Nadtlenek cynku - 1,0 3,0 4,0 -
Grafit 0,5 0,5 0,5 0,5 1,0
Przykład Ciepło eksplozji (kJ/g) Wrażliwość na tarcie (N) Wrażliwość na udar (J)
1 3,61 >360 10
2 3,69 >360 10
3 3,70 >360 10
4 3,82 >360 7,5
5 3,82 >360 10
Wyniki pomiarów w balistycznej komorze ciśnieniowej (25 ml)
Przykład Maksymalne ciśnienie (bar) Różnica czasu1’ 40-60% p(max) (ms) Zimny gaz2) (1/g) CO (pp)
1 715 6,7 0,41 1800
2 707 5,9 0,38 1100
3 729 6,1 0,41 2000
4 660 6,5 0,40 1800
5 730 6,7 0,41 3300
czas trwania reakcji pomiędzy 40 i 60% maksymalnego ciśnienia p(max), w milisekundach 2J pomiar po oziębieniu do temperatury pokojowej
W przykładzie 1 opisano reakcję 5-aminotetrazolu (5-ATZ) z mieszaniną dwóch utleniaczy. Kompozycja gazu reakcyjnego wykazuje zawartość 1800 ppm CO w gazach reakcyjnych po spalaniu w zamkniętej komorze ciśnieniowej. W przykładzie 2 dodatek tylko 1% wag. nadtlenku cynku nieoczekiwanie prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości CO do 1100 ppm przy niezmienionych innych parametrach badania. Zmiany składu mieszanin w przykładach 3 do 5 prowadzą do gorszych wyników.
Kompozycja (% wag.)
Przykład 6(=1) 7 8 9
5-aminotetrazol 33,1 25,4 16,6 10,7
Azotan sodu 52,3 52,7 52,7 52,7
Nadchloran potasu 10,1 10,2 10,2 10,2
Zn (5-ATZ)2 - 11,2 - -
Ca(5-ATZ)2 - - 20,0 -
Mg (5-AZT)2 - - - 25,9
Tlenek cynku 4,0 - - -
Grafit 0,5 0,5 0,5 0,5
183 318
Przykład Ciepło eksplozji (kJ/g) Wrażliwość na tarcie (N) Wrażliwość na udar (J)
6(=)1 3,61 >360 10
7 3,64 >360 10
8 3,46 >360 15
9 2,74 >360 20
Wyniki pomiarów w balistycznej komorze ciśnieniowej
Przykład Maksymalne ciśnienie (bar) Różnica czasu0 40-60% p(max) (ms) Zimny gaz2) (1/g) CO (ppm)
6(=1) 715 6,7 0,41 1800
7 662 6,8 0,39 250
8 602 6,6 0,40 140
9 81 39,2 0,33 100
Wyniki pomiarów w 601 kanistrze tes towym
Przykład Zmniejszenie CO3) % Maksymalne ciśnienie 4) (bar)
6(=1) 0 2,2
7 10 2,1
8 40 1,7
9 95 <1,5
czas trwania reakcji pomiędzy 40 i 60% maksymalnego ciśnienia p(max), w milisekundach 2) pomiar po oziębieniu do temperatury pokojowej w przeliczeniu na wyniki w kanistrze testowym, przykład 1 lub 6 4) masa wsadu 40 g
Przykłady 6 do 9 wykazują, że dodatek soli Zn, Ca i Mg 5-aminotetrazolu (Me(5-ATZ)2) ma doskonały wpływ na kompozycję gazu reakcyjnego. Stwierdzono znaczne zmniejszenie ilości CO. Ma to również wpływ na szybkość reakcji.

Claims (23)

1. Środek wytwarzający gaz do generatorów gazu, zawierający związki zawierające azot, znamienny tym, że obejmuje:
a) jako związek zawierający azot (paliwo), co najmniej jeden związek z następującej grupy: tetrazol, triazol, triazyna, kwas cyjanowy, mocznik, ich pochodne albo ich sole;
b) jako utleniacz, co najmniej trzy związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów;
c) moderatory spalania, które są zdolne do wpływania na spalanie i jego szybkość za pomocą heterogenicznej lub homogenicznej katalizy; oraz ewentualnie także
d) substancje dodatkowe, które są zdolne do zmniejszania ilości toksycznych gazów.
2. Środek wytwarz^-----~ i ~-«mjenny tym, że zawiera jako substancje palne (związki zawiei n ___ N ihodnych tetrazolu o wzorze %
(R3-)NC-R N-R
I (R2) (r2) w którym Rb R2 lub R3 mogąbyć takie same lub różne, przy czym obecny jest albo R2 albo R3, i oznaczają wodór, rodnik hydroksylowy, aminowy, karboksylowy, rodnik alkilowy o 1 do 7 atomach węgla, rodnik alkeny Iowy o 2 do 7 atomach węgla, rodnik alkiloaminowy o 1 do 10 atomach węgla, rodnik arylowy, ewentualnie podstawiony jednym lub kilkoma podstawnikami, które mogąbyć takie same lub różne i są wybrane spośród grupy aminowej, grupy nitrowej, rodników alkilowych o 1 do 4 atomach węgla lub rodnik aryloaminowy, w którym rodnik arylowy ewentualnie jest podstawiony, lub ich sole sodowe, potasowe lub guanidyniowe.
3. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 2, znamienny tym, że
R, korzystnie oznacza wodór, rodnik aminowy, hydroksylowy, karboksylowy, metylowy, etylowy, propylowy lub izopropylowy, rodnik butylowy, izobutylowy lub tert-butylowy, rodnik n-pentylowy, n-heksylowy lub n-heptylowy, rodnik metyloaminowy, etyloaminowy, dimetyloaminowy, n-heptyloaminowy, n-oktyloaminowy lub n-decyloaminowy, rodnik tetrazolowy, rodnik fenyloaminowy, fenylowy, nitrofenylowy lub aminofenylowy; a
R2 albo R3 korzystnie oznaczają wodór, rodnik metylowy lub etylowy, rodnik fenylowy, nitrofenylowy lub aminofenylowy.
4. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że związki zawierające azot są wybrane z grupy pochodnych tetrazolu, a korzystnie są wybrane spośród związków 5-aminotetrazolowych, 5-aminotetrazolanu litu, sodu, potasu, cynku, magnezu, strontu lub wapnia, azotanu, siarczanu, nadchloranu 5-aminotetrazolu i podobnych związków, l-(4-aminofenylo)-tetrazolu, l-(4-nitrofenylo)-tetrazolu, l-metylo-5-dimetyloaminotetrazolu, 1-metylo-5-metyloaminotetrazolu. 1-metylotetrazolu, l-fenylo-5-aminotetrazolu, l-fenylo-5-hydroksytetrazolu, 1-fenylotetrazolu, 2-etylo-5-aminotetrazolu, 2-metylo-5-aminotetrazolu, 2-metylo-5-karboksytetrazolu, 2-metylo-5-metyloaminotetrazolu, 2-metylotetrazolu, 2-fenylotetrazolu, 5-(p-tolilo)tetrazolu, 5-dialliloaminotetrazolu, 5-dimetyloaminotetrazolu, 5-etyloaminotetrazolu, 5-hydroksytetrazolu, 5-metylotetrazolu, 5-metyloaminotetrazolu, 5-n-decyloaminotetrazolu, 5-n-heptyloaminotetrazolu, 5-n-oktyloaminotetrazolu, 5-fenylotetrazolu, 5-fenyloaminotetrazolu lub bis-(aminoguanidyno)-azotetrazolu i 5,5'-azotetrazolanu diguanidyniowego, jak również spośród 5,5'-bitetrazolu i jego soli, takich jak związki 5,5'-bi-1 H-tetrazoloamoniowe.
183 318
5. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 4, znamienny tym, że zawiera jako pochodne triazyny -1,3,5-triazynę, jako pochodne triazolu - l,2,4-triazol-5-on, 3-nitro-l,2,4-triazol-5-on, jako pochodne kwasu cyjanowego - cyjanian sodu, kwas cyjanurowy, estry kwasu cyjanurowego, amid kwasu cyjanurowego (melaminę), 1-cyjanoguanidynę, dicyjanamid sodu, cyjanamid disodu azotan dicyjanodiamidyny, siarczan dicyjanodiamidyny, oraz jako biuretanowe pochodne mocznika - guanidynę, nitroguanidynę, azotan guanidyny, aminoguanidynę, azotan aminoguanidyny, tiomocznik, azotan triaminoguanidyny, wodorowęglan, aminoguanidyny, azo- dikarbonamid, tetracen azotan semikarbazydu, jak również uretany, ureidy takie jak kwas barbiturowy, oraz pochodne tych związków.
6. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, znamienny tym, że jako utleniacze zawiera:
- nadtlenki metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, nadtlenek cynku i peroksodisiarczany tych pierwiastków oraz peroksodisiarczan amonu albo mieszaniny tych związków;
- azotan amonu, azotany metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, zwłaszcza azotan litu, sodu lub potasu, azotan strontu lub mieszaniny tych związków;
- związki chlorowcotlenowe metali alkalicznych łub metali ziem alkalicznych albo amonu, korzystnie nadchloran potasu lub nadchloran amonu lub mieszaniny tych związków.
7. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 6, znamienny tym, że zawiera jako utleniacz kombinację nadtlenku cynku, nadchloranu potasu i co najmniej jednego azotanu, korzystnie azotanu sodu lub azotan strontu.
8. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że stosunek utleniaczy w mieszaninie wytwarzającej gaz wynosi 1:2 :10, przy ich całkowitej zawartości 60% wag.
9. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że stosunek związków zawieraj ących azot do utleniaczy w mieszaninie j est wyrownoważony w taki sposób, że w czasie spalania mieszaniny wytwarzającej gaz tworzy się nadmiar tlenu.
10. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera substancje lub mieszaniny substancji, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę, a ilość tych substancji w mieszaninie wynosi do 8%.
11. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera metale, tlenki metali i/lub węglany metali i/lub siarczki metali lub mieszaniny tych moderatorów spalania, przy czym korzystnie jako metale stosuje się bor, krzem, miedź, żelazo, tytan, cynk lub molibden.
12. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera siarkę, ferrocen i jego pochodne.
13. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1, znamienny tym, że jako dodatek zawiera substancje, które są zdolne do zmniejszania zawartości szkodliwych gazów tlenków azotu i/lub monotlenku węgla.
14. Środek wytwarzający gaz według dowolnego z zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 7, albo 13, znamienny tym, że zawiera jako substancję dodatkową:
- moderatory spalania, metale szlachetne takie jak pallad, ruten, ren, platynę lub rod albo tlenki metali szlachetnych oraz mieszaniny tych związków;
- zasadowo reagujące substancje wybrane spośród tlenków, wodorotlenków lub węglanów metali alkalicznych lub metali ziem alkalicznych, cynku, jak również mieszaniny tych związków, albo
- mocznik, guanidynę i ich pochodne, związki zawierające grupy NH2, takie jak, na przykład kwasy amidosulfonowe, kompleksy amidowe, amidy oraz mieszaniny tych związków.
15. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 7, albo 13, znamienny tym, że ilość stosowanych substancji dodatkowych wynosi około 10% wag. we wsadzie i do 75% wag. w kanałach wylotowych w przeliczeniu na wsad gazu.
183 318
16. Środek wytwarzający gaz do generatorów gazu, zawierający związki zawierające azot, znamienny tym, że obejmuje:
a) jako związek zawierający azot (paliwo), kombinację aminotetrazolu i soli aminotetrazolu, korzystnie soli wapnia, magnezu lub cynku, korzystnie połączenie 5-aminotetrazolu i odpowiednich soli 5-aminotetrazolu;
b) jako utleniacz co najmniej dwa związki z grupy nadtlenków, azotanów, chloranów lub nadchloranów, korzystnie azotan sodu i nadchloran potasu; oraz
c) moderatory spalania, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę, korzystnie tlenek cynku i węglany cynku i wapnia.
17. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 16, znamienny tym, że zawiera utleniacze i moderatory spalania, przy czym jako utleniacze zawiera:
- nadtlenki metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, nadtlenek cynku i peroksodisiarczany tych pierwiastków oraz peroksodisiarczan amonu albo mieszaniny tych związków;
- azotan amonu, azotany metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, zwłaszcza azotan litu, sodu lub potasu, azotan strontu lub mieszaniny tych związków;
- związki chlorowcotlenowe metali alkalicznych lub metali ziem alkalicznych albo amonu, korzystnie nadchloran potasu lub nadchloran amonu lub mieszaniny tych związków, a jego moderatory spalania zawiera substancje lub mieszaniny substancji, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę, a ilość tych substancji w mieszaninie wynosi do 8%.
18. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 17, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera metale, tlenki metali i/lub węglany metali i/lub siarczki metali lub mieszaniny tych moderatorów spalania, przy czym korzystnie jako metale stosuje się bor, krzem, miedź, żelazo, tytan, cynk lub molibden.
19. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 17, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera siarkę ferrocen i jego pochodne.
20. Środek wytwarzający gaz do generatorów gazu, zawierający związki zawierające azot, znamienny tym, że obejmuje:
a) jako związki zawierające azot (paliwo), mocznik, jego sole, jego pochodne i ich sole, korzystnie biuret guanidynę, nitroguanidynę, azotan guanidyny, aminoguanidynę, azotan aminoguanidyny, tiomocznik, azotan triaminoguanidyny, wodorowęglan aminoguanidyny, azodikarbonamid, azotan dicyjanodiamidyny, siarczan dicyjanodiamidyny, tetracen i/lub azotan semikarbazydu, jak również uretany, ureidy, takie jak kwas barbiturowy, oraz ich pochodne;
b) jako utleniacze azotan sodu i nadchloran potasu; oraz
c) moderatory spalania, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość na drodze heterogenicznej lub homogenicznej katalizy, korzystnie tlenek cynku i węglany cynku i wapnia.
21. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 20, znamienny tym, że zawiera utleniacze i moderatory spalania przy czym jako utleniacze zawiera:
- nadtlenki metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, nadtlenek cynku i peroksodisiarczany tych pierwiastków oraz peroksodisiarczan amonu albo mieszaniny tych związków;
- azotan amonu, azotany metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, zwłaszcza azotan litu, sodu lub potasu, azotan strontu lub mieszaniny tych związków;
- związki chlorowcotlenowe metali alkalicznych lub metali ziem alkalicznych albo amonu, korzystnie nadchloran potasu lub nadchloran amonu lub mieszaniny tych związków,
a) jako moderatory spalania zawiera substancje lub mieszaniny substancji, które są zdolne do wywierania wpływu na spalanie i jego szybkość poprzez heterogeniczną lub homogeniczną katalizę, a ilość tych substancji w mieszaninie wynosi do 8%.
22. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 21, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera metale, tlenki metali i/lub węglany metali i/lub siarczki metali lub mieszaniny tych
183 318 moderatorów spalania, przy czym korzystnie jako metale stosuje się bor, krzem, miedź, żelazo, tytan, cynk lub molibden.
23. Środek wytwarzający gaz według zastrz. 21, znamienny tym, że jako moderatory spalania zawiera siarkę, ferrocen i jego pochodne.
PL96321832A 1995-02-18 1996-02-13 Środek wytwarzający gaz PL183318B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19505568A DE19505568A1 (de) 1995-02-18 1995-02-18 Gaserzeugende Mischungen
PCT/EP1996/000605 WO1996026169A1 (de) 1995-02-18 1996-02-13 Gaserzeugende mischungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321832A1 PL321832A1 (en) 1997-12-22
PL183318B1 true PL183318B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=7754364

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96321832A PL183318B1 (pl) 1995-02-18 1996-02-13 Środek wytwarzający gaz

Country Status (14)

Country Link
US (1) US20070102076A1 (pl)
EP (1) EP0809616A1 (pl)
JP (1) JPH11500098A (pl)
KR (1) KR100417454B1 (pl)
CN (1) CN1183758A (pl)
BR (1) BR9607444A (pl)
CA (1) CA2211579A1 (pl)
CZ (1) CZ298208B6 (pl)
DE (1) DE19505568A1 (pl)
MX (1) MX9706223A (pl)
PL (1) PL183318B1 (pl)
RU (1) RU2250207C2 (pl)
TR (1) TR199700813T1 (pl)
WO (1) WO1996026169A1 (pl)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5514230A (en) * 1995-04-14 1996-05-07 Automotive Systems Laboratory, Inc. Nonazide gas generating compositions with a built-in catalyst
US5756929A (en) * 1996-02-14 1998-05-26 Automotive Systems Laboratory Inc. Nonazide gas generating compositions
JPH09328387A (ja) * 1996-06-03 1997-12-22 Daicel Chem Ind Ltd ガス発生剤組成物
EP0950040A4 (en) * 1996-08-12 1999-12-22 Automotive Systems Lab NON-CATALYTIC SELECTIVE REDUCTION (SNCR) OF TOXIC GASEOUS EFFLUENTS FROM BAGS AIR INFLATORS
DE19643468A1 (de) * 1996-10-22 1998-04-23 Temic Bayern Chem Airbag Gmbh Gaserzeugendes, azidfreies Feststoffgemisch
US5872329A (en) * 1996-11-08 1999-02-16 Automotive Systems Laboratory, Inc. Nonazide gas generant compositions
NL1004618C2 (nl) * 1996-11-26 1998-05-27 Tno Gas genererend preparaat en toepassing daarvan in een airbag.
CN1253538A (zh) * 1997-05-02 2000-05-17 狄纳米特诺贝尔爆炸材料和系统技术股份有限公司 降低烟火反应的气体混合物中的有害气体
SE509312C2 (sv) * 1997-05-21 1999-01-11 Foersvarets Forskningsanstalt Förening som utgöres av guanylureadinitramid, explosivämne innehållande föreningen samt användning av föreningen i gasgeneratorer.
DE19742203A1 (de) * 1997-09-24 1999-03-25 Trw Airbag Sys Gmbh Partikelfreies gaserzeugendes Gemisch
US6024889A (en) 1998-01-29 2000-02-15 Primex Technologies, Inc. Chemically active fire suppression composition
DE19805976C1 (de) * 1998-02-13 1999-04-29 Nigu Chemie Gmbh Frühzündpulver für thermische Sicherungen für Airbag-Gasgeneratoren
JP4318777B2 (ja) * 1998-02-25 2009-08-26 日本化薬株式会社 ガス発生剤組成物
JP3940557B2 (ja) * 1998-03-12 2007-07-04 オートモーティブ システムズ ラボラトリー インコーポレーテッド 高ガス収率非アジドガス発生剤
DE19812372C2 (de) * 1998-03-20 2001-10-04 Nigu Chemie Gmbh Gasgeneratortreibstoffe
DE29806504U1 (de) * 1998-04-08 1998-08-06 Trw Airbag Sys Gmbh & Co Kg Azidfreie, gaserzeugende Zusammensetzung
KR20010013988A (ko) 1998-04-20 2001-02-26 고지마 아끼로, 오가와 다이스께 NOx 저감방법
US5985060A (en) * 1998-07-25 1999-11-16 Breed Automotive Technology, Inc. Gas generant compositions containing guanidines
DE19840993B4 (de) * 1998-09-08 2006-03-09 Trw Airbag Systems Gmbh & Co. Kg Verwendung eines gaserzeugenden Gemisches als Anzündmischung in einem Gasgenerator
US6334917B1 (en) * 1998-10-23 2002-01-01 Autoliv Asp, Inc. Propellant compositions for gas generating apparatus
WO2000055106A1 (en) * 1999-03-01 2000-09-21 Automotive Systems Laboratory, Inc. Gas generant composition
JP4131486B2 (ja) * 1999-07-09 2008-08-13 日本化薬株式会社 自動発火性エンハンサー剤組成物
DE10060320A1 (de) * 1999-12-03 2001-06-07 Dynamit Nobel Ag Anzündmittel für Treibladungspulver
AU2001225497A1 (en) * 2000-01-12 2001-07-24 Nippon Kayaku Kabushiki Kaisha Gas generator
JP4500399B2 (ja) * 2000-02-04 2010-07-14 ダイセル化学工業株式会社 トリアジン誘導体を含むガス発生剤組成物
DE10064285C1 (de) * 2000-12-22 2002-10-17 Nigu Chemie Gmbh Gasgeneratortreibstoff-Zusammensetzung und deren Verwendung
US20050115650A1 (en) * 2003-12-02 2005-06-02 Mendenhall Ivan V. Foamed igniter for use in automotive airbag inflators
WO2006078275A2 (en) * 2004-04-22 2006-07-27 Liotta Charles L Ionic liquid energetic materials
US7407598B2 (en) * 2004-04-30 2008-08-05 Goodrich Corporation Flame suppressant aerosol generant
US20060219341A1 (en) 2005-03-30 2006-10-05 Johnston Harold E Heavy metal free, environmentally green percussion primer and ordnance and systems incorporating same
JP5388573B2 (ja) * 2005-06-02 2014-01-15 ルアグ アモテック ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフツング パイロ技術的な作用物質
US8641842B2 (en) 2011-08-31 2014-02-04 Alliant Techsystems Inc. Propellant compositions including stabilized red phosphorus, a method of forming same, and an ordnance element including the same
EP2021319A2 (en) 2006-05-05 2009-02-11 TK Holdings Inc. Gas generant compositions
US7692024B2 (en) * 2006-05-05 2010-04-06 Tk Holdings, Inc. Gas generant compositions
DE112007002257T5 (de) * 2006-09-30 2009-07-30 TK Holdings, Inc., Armada Gaserzeugungsmittelzusammensetzungen
US8192568B2 (en) * 2007-02-09 2012-06-05 Alliant Techsystems Inc. Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
CA2942312C (en) 2007-02-09 2019-05-28 Vista Outdoor Operations Llc Non-toxic percussion primers and methods of preparing the same
EP1982969A1 (en) * 2007-04-16 2008-10-22 Nederlandse Organisatie voor toegepast- natuurwetenschappelijk onderzoek TNO A pyrotechnic colour composition
US8206522B2 (en) 2010-03-31 2012-06-26 Alliant Techsystems Inc. Non-toxic, heavy-metal free sensitized explosive percussion primers and methods of preparing the same
CN102179027B (zh) * 2010-09-16 2012-06-27 陕西坚瑞消防股份有限公司 一种二茂铁类灭火组合物
RU2462480C2 (ru) * 2010-10-07 2012-09-27 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт проблем химико-энергетических технологий Сибирского отделения Российской академии наук (ИПХЭТ СО РАН) (co) полимеры n-глицидил-3-нитро-5-r-1,2,4-триазолов и способ их получения
DE102010050358A1 (de) * 2010-11-05 2012-05-10 Durferrit Gmbh Explosions- oder detonationsfähige Mischung
KR101402768B1 (ko) * 2012-08-02 2014-06-03 국방과학연구소 파이로테크닉형 고섬광 발생장치 연료 조성물
RU2507149C1 (ru) * 2012-08-21 2014-02-20 Открытое акционерное общество "Федеральный научно-производственный центр "Алтай" Способ получения холодных инертных газообразных продуктов сгорания твердотопливного заряда в газогенераторе
CN102816034B (zh) * 2012-09-12 2015-02-25 北京理工大学 硝化乙二醇全仿真炸药模拟物
ES2757934T3 (es) * 2014-07-03 2020-04-30 Ruag Ammotec Gmbh Agente pirotécnico iniciador
GB2541195B (en) * 2015-08-10 2021-05-12 Acell Ind Ltd Gas-producing material
WO2017205257A1 (en) 2016-05-23 2017-11-30 Tk Holdings Inc. Gas generating compositions and methods of making and using thereof
RU2634023C1 (ru) * 2016-10-11 2017-10-23 Акционерное общество "Федеральный научно-производственный центр "Научно-исследовательский институт прикладной химии" Газогенерирующий пиротехнический состав
CN108456126B (zh) * 2017-02-20 2020-02-21 比亚迪股份有限公司 一种气体发生器的传火药及其制备方法和一种汽车安全气囊用气体发生器
CN108083959A (zh) * 2017-12-20 2018-05-29 湖北航鹏化学动力科技有限责任公司 一种点火性能可靠的点火药剂组合物及其制备方法
CN108218648B (zh) * 2017-12-20 2019-07-12 湖北航鹏化学动力科技有限责任公司 一种气体发生器
CN108911936A (zh) * 2018-08-16 2018-11-30 锦州锦恒安全装置有限公司 一种安全气囊气体发生器的点火药及其制备方法
CN110590482A (zh) * 2019-10-21 2019-12-20 周昭坤 一种用于烟花炮竹的环保火药
DE102020207700A1 (de) 2020-06-22 2021-12-23 Joyson Safety Systems Germany Gmbh Zusammensetzung und gaserzeugende Mischung
CN114672286A (zh) * 2022-04-15 2022-06-28 王凯 一种自发热组合物及其应用

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2953448A (en) * 1953-01-14 1960-09-20 Ici Ltd Compositions for safety heating elements
US3404531A (en) * 1966-07-18 1968-10-08 United Aircraft Corp Method and compositions for producing condensable combustion products
DE2004620C3 (de) * 1970-02-03 1975-07-17 Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf Druckgaserzeugende Ladungen
US3910595A (en) * 1970-10-27 1975-10-07 Rocket Research Corp Aspirating apparatus and method for crash restraint system
FR2228043B1 (pl) * 1972-10-17 1977-03-04 Poudres & Explosifs Ste Nale
US4547235A (en) * 1984-06-14 1985-10-15 Morton Thiokol, Inc. Gas generant for air bag inflators
US4566921A (en) * 1985-02-08 1986-01-28 L'etat Francais Represente Par Le Delegue Ministeriel Pour L'armement Priming composition which is sensitive to percussion and a method for preparing it
US4948439A (en) * 1988-12-02 1990-08-14 Automotive Systems Laboratory, Inc. Composition and process for inflating a safety crash bag
US4909549A (en) * 1988-12-02 1990-03-20 Automotive Systems Laboratory, Inc. Composition and process for inflating a safety crash bag
US5139588A (en) * 1990-10-23 1992-08-18 Automotive Systems Laboratory, Inc. Composition for controlling oxides of nitrogen
DE4108225C1 (pl) * 1991-03-14 1992-04-09 Fraunhofer-Gesellschaft Zur Foerderung Der Angewandten Forschung Ev, 8000 Muenchen, De
DE4220019A1 (de) * 1991-06-21 1992-12-24 Dynamit Nobel Ag Treibmittel fuer gasgeneratoren
US5197758A (en) * 1991-10-09 1993-03-30 Morton International, Inc. Non-azide gas generant formulation, method, and apparatus
FR2691706B1 (fr) * 1992-06-02 1994-07-22 Livbag Snc Generateur pyrotechnique de gaz muni d'une ouverture de securite.
DE69323410T2 (de) * 1992-07-13 1999-09-02 Nippon Koki Kk Gaserzeugungsmittel für airbags
US5386775A (en) * 1993-06-22 1995-02-07 Automotive Systems Laboratory, Inc. Azide-free gas generant compositions and processes
US5472647A (en) * 1993-08-02 1995-12-05 Thiokol Corporation Method for preparing anhydrous tetrazole gas generant compositions
US5682014A (en) * 1993-08-02 1997-10-28 Thiokol Corporation Bitetrazoleamine gas generant compositions
US5429691A (en) * 1993-08-10 1995-07-04 Thiokol Corporation Thermite compositions for use as gas generants comprising basic metal carbonates and/or basic metal nitrates
US5472534A (en) * 1994-01-06 1995-12-05 Thiokol Corporation Gas generant composition containing non-metallic salts of 5-nitrobarbituric acid
US5516377A (en) * 1994-01-10 1996-05-14 Thiokol Corporation Gas generating compositions based on salts of 5-nitraminotetrazole
CN1125933A (zh) * 1994-02-15 1996-07-03 日本工机株式会社 气体发生剂组合物、其制剂化方法和运输方法
US5756929A (en) * 1996-02-14 1998-05-26 Automotive Systems Laboratory Inc. Nonazide gas generating compositions
US6453816B2 (en) * 1996-07-20 2002-09-24 Dynamit Nobel Gmbh Explosivstoff-Und Systemtechnik Temperature fuse with lower detonation point

Also Published As

Publication number Publication date
MX9706223A (es) 1998-02-28
WO1996026169A1 (de) 1996-08-29
DE19505568A1 (de) 1996-08-22
TR199700813T1 (en) 1998-01-21
CA2211579A1 (en) 1996-08-29
CN1183758A (zh) 1998-06-03
KR19980702294A (ko) 1998-07-15
EP0809616A1 (de) 1997-12-03
US20070102076A1 (en) 2007-05-10
BR9607444A (pt) 1998-06-30
CZ298208B6 (cs) 2007-07-25
PL321832A1 (en) 1997-12-22
JPH11500098A (ja) 1999-01-06
CZ262197A3 (en) 1997-12-17
KR100417454B1 (ko) 2004-03-18
RU2250207C2 (ru) 2005-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183318B1 (pl) Środek wytwarzający gaz
MXPA97006223A (en) Mixes that produce
US5670740A (en) Heterogeneous gas generant charges
US6210505B1 (en) High gas yield non-azide gas generants
US6306232B1 (en) Thermally stable nonazide automotive airbag propellants
US5531941A (en) Process for preparing azide-free gas generant composition
US6074502A (en) Smokeless gas generant compositions
US5783773A (en) Low-residue azide-free gas generant composition
CZ291570B6 (cs) Hnací prostředek pro plynové generátory a způsob jeho výroby a jeho použití
US5467715A (en) Gas generant compositions
EP0767155B1 (en) Heterogeneous gas generant charges
PL175606B1 (pl) Mieszanina do generowania gazu
EP0964842A1 (en) Gas generant complex oxidizers with multimetal cations
JP2003529513A (ja) 大気圧において燃焼する非アジド硝酸アンモニウムベースの気体生成混合物
JP2002512167A (ja) 高酸素バランス燃料を有する火工品用ガス生成剤組成物
US6887326B2 (en) Nonazide gas generant compositions
KR20010041919A (ko) 가스 발생기용 추진제
JP2002519278A (ja) 高酸素バランス燃料を含んでなる着火式気体発生組成物
JP3940557B2 (ja) 高ガス収率非アジドガス発生剤
JP3476771B2 (ja) エアバッグ用ガス発生剤成型体の製造法
WO2000044691A1 (en) METHOD FOR REDUCING NO¿x?

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120213