PL182797B1 - Palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym - Google Patents

Palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym

Info

Publication number
PL182797B1
PL182797B1 PL97329603A PL32960397A PL182797B1 PL 182797 B1 PL182797 B1 PL 182797B1 PL 97329603 A PL97329603 A PL 97329603A PL 32960397 A PL32960397 A PL 32960397A PL 182797 B1 PL182797 B1 PL 182797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
opening
welding torch
contact sleeve
welding
transition piece
Prior art date
Application number
PL97329603A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329603A1 (en
Inventor
Wimroither@Walter
Original Assignee
Fronius Schweissmasch Prod
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fronius Schweissmasch Prod filed Critical Fronius Schweissmasch Prod
Publication of PL329603A1 publication Critical patent/PL329603A1/xx
Publication of PL182797B1 publication Critical patent/PL182797B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23KSOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
    • B23K9/00Arc welding or cutting
    • B23K9/16Arc welding or cutting making use of shielding gas
    • B23K9/173Arc welding or cutting making use of shielding gas and of a consumable electrode

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Arc Welding In General (AREA)
  • Connecting Device With Holders (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)
  • Connection Of Batteries Or Terminals (AREA)
  • Compressor (AREA)
  • Electric Double-Layer Capacitors Or The Like (AREA)
  • Arc Welding Control (AREA)

Abstract

1. Palnik spaw alniczy z tu leja kontaktow a i urzadzeniem zasilajacym dla drutu spaw alni- czego, przy czym urzadzenie zasilajace siega do obszaru zajm ow anego przez tuleje kon tak to w a i odgina drut spaw alniczy w poprzek otw oru w tu- lei kontaktow ej, zn am ien n y tym , ze biegnaca srodkiem urzadzenia zasilajacego (29), w zglednie um ieszczonego w nim urzadzenia prow adzacego (36), os (31) polozona jest rów nolegle wzgledem podluznej osi (21) biegnacej srodkiem palnika spawalniczego (1), a ponadto os otw oru (25) w tu- lei kontaktowej (24) jest przesunieta wzgledem osi (31). Fig. 2 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym.
Znane są już rozmaite rozwiązania dotyczące palnika spawalniczego z tuleją kontaktową, w przypadku których dochodzi do wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego z tuleją kontaktową w wyniku jej specyficznej budowy. I tak w rozwiązaniu DE 44 10 370 Al opisano wymuszony kontakt drutu spawalniczego z tuleją kontaktową, gdzie wzdłuż części tulei umieszczono wydrążenie, wewnątrz którego ulokowano dopasowany element wtykowy. Element ten dociskany jest za pomocą sprężyny do drutu spawalniczego, w wyniku czego dochodzi do wymuszonego kontaktu między nimi. Niekorzystną stroną tego rozwiązania jest to, że wytworzenie takiej tulei kontaktowej jest skomplikowane, a przez to wiążą się z wysokimi kosztami. Ponadto zmniejszenie napięcia sprężyny nie gwarantuje pewnego kontaktu poszczególnych elementów.
Z opisu GB 2 074 069 A znany jest palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym, przy czym urządzenie zasilające odgina drut spawalniczy w kierunku otworu w tulei kontaktowej w taki sposób, że zewnętrzna powierzchnia tego drutu styka się z wewnętrzną powierzchnią otworu, przynajmniej w jego fragmencie. Do zgięcia drutu spawalniczego dochodzi w taki sposób, że w kształtce przejściowej między urządzeniem zasilającym, a tuleją kontaktową umieszczane są wgłębienia względnie karby, powodujące zagięcie biegnącego środkiem otworu drutu. W wyniku tego drut ten trafia pod kątem do wnętrza otworu w tulei kontaktowej. Niekorzystną stroną tego rozwiązania jest to, że w wyniku umieszczenia wgłębień, względnie karbów, w kształtce przejściowej tworzą się zaprószenia, co prowadzi do uszkodzeń powierzchni, względnie ścierania powierzchni, drutu spawalniczego wewnątrz kształtki.
Ponadto z opisu US 1 959 180 A znane jest szczególne rozwiązanie końcowej rury, względnie tulei kontaktowej palnika spawalniczego. Umieszczone są w niej otwory, względnie wgłębienia, w których w wyniku dociskania elementu współpracującego powstaje powierzchnia
182 797 kontaktowa dla drutu spawalniczego. Niekorzystnąstronątego rozwiązania jest to, że szczególne ukształtowanie tulei kontaktowej z wykorzystaniem ruchomych elementów utrudnia proces produkcji, podnosząc przez to koszty wytworzenia rury kontaktowej tego rodzaju.
Przedmiotem wynalazku jest palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym dla drutu spawalniczego, przy czym urządzenie zasilające sięga do obszaru zajmowanego przez tuleję kontaktową i odgina drut spawalniczy w poprzek otworu w tulei kontaktowej.
Istota wynalazku polega na tym, że oś biegnąca środkiem urządzenia zasilającego, względnie umieszczonej w nim prowadnicy, położona jest równolegle względem podłużnej osi biegnącej środkiem palnika spawalniczego, a ponadto oś otworu w tulei kontaktowej jest przesunięta względem osi urządzenia zasilającego.
Korzystnie, tuleja kontaktowa jest połączona z urządzeniem zasilającym za pośrednictwem kształtki przejściowej, która zaopatrzona jest w dwa otwory.
Tuleja kontaktowa połączona jest z otworem kształtki przejściowej, korzystnie za pomocą wewnętrznego gwintu lub zatrzasku, przy czym urządzenie zasilające umieszczone jest wewnątrz otworu tulei kontaktowej.
Oś biegnąca środkiem otworu w tulei kontaktowej pokrywa się z podłużną osią palnika spawalniczego.
W urządzeniu zasilającym umieszczona jest prowadnica wykonana korzystnie w formie spiralnej sprężyny lub z tworzywa sztucznego, lub innego materiału o elastycznych właściwościach, przy czym zewnętrzna średnica prowadnicy jest mniejsza od średnicy wewnętrznej urządzenia zasilającego, a wewnętrzna średnica prowadnicy jest większa od zewnętrznej średnicy, względnie zewnętrznej osłony drutu spawalniczego.
W korzystnym wykonaniu wynalazku, urządzenie zasilające, względnie prowadnica wystaje w kierunku do wnętrza otworu kształtki przejściowej, przy czym urządzenie zasilające wygięte jest pod kątem w kierunku podłużnej osi palnika spawalniczego i styka się z otworem kształtki przejściowej.
Urządzenie zasilające i prowadnica posiada zakończenie u wlotu otworu kształtki przejściowej, który to otwór posiada płytkę zamykającą zaopatrzoną w otwory. Średnica otworu kształtki przejściowej znajdującego się między płytką zamykającą, a otworem w tulei kontaktowej jest znacznie większa niż średnica drutu spawalniczego. Między urządzeniem zasilającym, względnie prowadnicą a otworem w kształtce przejściowej umieszczony jest element pośredni. Otwór kształtki przejściowej położony jest względem drugiego otworu tej kształtki pod kątem, a ponadto oś tego otworu pokrywa się z podłużną osią palnika.
W obszarze przejściowym między otworami kształtki przejściowej umieszczona jest usytuowana pod kątem powierzchnia, która zwęża się wzdłuż podłużnej osi w kierunku tulei kontaktowej, przy czym między tą powierzchnią a zakończeniem urządzenia zasilającego i prowadnicy istnieje odstęp.
Kształtka przej ściowa wyposażona jest w otwór i powierzchnię biegnącąpod katem względem otworu, a ponadto przed tym otworem umieszczony jest kolejny element wraz z biegnącą pod kątem powierzchnią.
Oś otworu w kształtce przejściowej pokrywa się z podłużną osią palnika spawalniczego, przy czym otwór ten przebiega przez część kształtki przejściowej, a w otworze tym lub jego części umieszczony jest wewnętrzny gwint, w który wkręcona jest tuleja kontaktowa. Średnica otworu w tulei kontaktowej dopasowana jest do zewnętrznego obwodu drutu spawalniczego.
Zaskakujące korzyści płynące z zastosowania tego, z pozoru prostego, rozwiązania według wynalazku polegająna tym, że w wyniku doprowadzenia drutu spawalniczego do wnętrza otworu w tulei kontaktowej pod kątem, w tulei tej wytworzona zostaje powierzchnia stykowa. Dzięki temu dochodzi do wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego z tulejąkontaktową. Kolejną korzyścią, jakiej nie sposób przewidzieć, jest i to, że dzięki zastosowaniu drutu kontaktowego o niskiej stałej sprężystości zapewnia się stały wymuszony kontakt tego drutu z tulejąkontaktową.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia również zastosowanie drutu spawalniczego znanego już ze stanu techniki, przy czym ze względu na zastosowanie usytuowanego pod kątem
182 797 otworu tulei kontaktowej wytworzona jest tu przynajmniej jedna przestrzeń kontaktowa między drutem spawalniczym a powierzchnią otworu tulei kontaktowej, w wyniku czego dochodzi do wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego.
W wyniku zmiany kierunku drutu spawalniczego zapewnia się doprowadzenie drutu spawalniczego do tulei kontaktowej pod kątem, w wyniku czego w otworze tej tulei wytworzona jest przestrzeń kontaktowa dla wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego.
Wreszcie, w rozwiązaniu według wynalazku, dzięki zastosowaniu usytuowanej pod kątem powierzchni przed tuleją kontaktową drut spawalniczy wygięty jest w taki sposób, że przy umieszczeniu go w otworze tulei kontaktowej wytwarza się przynajmniej jedna powierzchnia kontaktowa.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia palnik spawalniczy według wynalazku w widoku z boku i częściowym przekroju wzdłużnym, fig. 2 - palnik spawalniczy według wynalazku w przekroju wzdłużnym, przedstawiony na fig. 1, fig. 3 - przekrój poprzeczny palnika spawalniczego, fig. 4 - fragment przekroju wzdłużnego kolejnego rozwiązania palnika spawalniczego, fig. 5 - fragment przekroju wzdłużnego kolejnego rozwiązania palnika spawalniczego, fig. 6 - ręczny palnik spawalniczy w widoku z boku i w częściowym przekroju, fig. 7 - fragment przekroju wzdłużnego palnika spawalniczego pokazanego na fig. 6 i fig. 8 - fragment przekroju wzdłużnego innego rozwiązania palnika spawalniczego.
Na figurze 1 i 3 przedstawiono palnik spawalniczy 1 korzystnie do spawania elektrodątopliwąw osłonie gazów obojętnych i w osłonie gazów aktywnych.
Palnik spawalniczy 1 obejmuje przy tym element zasilający 2, z pomocą którego palnik spawalniczy 1 za pośrednictwem pakietu rur przyłączony jest do spawarki, względnie źródła prądu spawania. Element ten służy przy tym do zasilania prądem ze spawarki, względnie od źródła prądu spawania, palnika spawalniczego 1. Z elementem zasilającym 2 łączy się pierścień izolacyjny 3, dzięki któremu przednia część palnika spawalniczego 1 odizolowana jest od elementu zasilającego 2. Dzięki temu prąd nie może też przepłynąć na powierzchnię zewnętrzną palnika spawalniczego 1. Prąd, który za pośrednictwem elementu zasilającego 2 zasilany jest do palnika spawalniczego 1, przepływa wewnątrz zewnętrznej osłony 4 do części końcowej 5 palnika spawalniczego 1, a z części końcowej 5 do drutu spawalniczego 6. Osłona zewnętrzna 4 składa się przy tym z szeregu pojedynczych elementów 7 do 9, przy czym korzystne jest wykonanie jej w formie rury stalowej. Palnik spawalniczy 1 może być przy tym przymocowany do ramienia robota w miejscu, gdzie znajduje się element 7.
Na figurze 2 widać wyraźnie, że element zasilający 2 łączy się, względnie styka z rurą zasilającą 10, w wyniku czego po połączeniu palnika spawalniczego 1 ze spawarką, względnie źródłem prądu spawania, prąd przepływa od elementu zasilającego 2 do rury zasilającej 10. Rura zasilająca 10 może być przy tym wykonana z miedzi. Rura ta pokrywana jest na zewnątrz warstwą izolacyjną 11, która sięga od pierścienia izolacyjnego 3 do części końcowej 5 palnika spawalniczego 1. Oczywiste jest, że zamiast w warstwie izolacyjnej 11 rurę zasilającą 10 umieścić można wewnątrz rury izolacyjnej.
Aby usprawnić proces chłodzenia palnika spawalniczego 1, na warstwie izolacyjnej 11 wzdłuż części palnika spawalniczego 1 umieszczona być może rura chłodząca 13 zaopatrzona w podłużne rowki 12. Dzięki nim skuteczniej chłodzony jest palnik spawalniczy 1, względnie zewnętrzna osłona 4. W końcowej części rury chłodzącej 13 znajduje się ponadto biegnący wokół niej rowek 14, dzięki czemu woda, względnie powietrze wprowadzone do wnętrza poszczególnych rowków 12, zwłaszcza do co drugiego z nich, wydostać się może przez pozostałe rowki. Na rurze chłodzącej 13, względnie warstwie izolacyjnej 11 umieszczona jest zewnętrzna osłona 4, dzięki czemu poszczególne warstwy, względnie obudowy rurowe są ze sobą trwale połączone. Element 9 zewnętrznej osłony 4 wyposażony jest na końcu w wewnętrzny gwint, dzięki czemu możliwe jest połączenie z zewnętrznym gwintem elementu izolacyjnego 15. Wreszcie nad elementem izolacyjnym 15 i fragmentem elementu 9 umieścić można dyszę gazową 16.
W części końcowej 5 palnika spawalniczego 1 z rurą zasilającą 10 łączy się kształtka przejściowa 17. Połączenie kształtki przejściowej 17 z rurą zasilającą 10 następuje poprzez ich zluto
182 797 wanie, zgrzanie, sklejenie lub skręcenie. Kształtka przejściowa 17 zaopatrzona jest przy tym w dwa różne otwory 18, 19. Oś 20 otworu 18, biegnąca w samym środku otworu 18, pokrywa się z podłużną osią 21 biegnącą w środku palnika spawalniczego 1. Otwór 18 w kształtce przejściowej 17 przebiega wzdłuż fragmentu 22 tej kształtki, przy czym wewnątrz całego tego otworu lub jego części umieszczony jest z kolei gwint wewnętrzny 23, umożliwiający wkręcenie tulei kontaktowej 24. Tuleja ta z kolei zaopatrzona jest w otwór 25 o średnicy 26 dopasowanej do zewnętrznego obwodu drutu spawalniczego 6. Oś 27 otworu 25 pokrywa się z podłużną osią 21 palnika spawalniczego 1, względnie osią 20 kształtki przejściowej 17.
Zadaniem tulei kontaktowej 24 jest odprowadzenie prądu, który płynie z elementu zasilającego 2 rurą zasilającą 10 do kształtki przejściowej 17, a stamtąd do tulei kontaktowej 24, do przedstawionego schematycznie drutu spawalniczego 6. Odbywa się to w taki sposób, by dostarczenie prądu do drutu spawalniczego 6 odbywało się możliwie blisko miejsca spawania. Kształtka przejściowa 17 natomiast, zwłaszcza w obrębie otworu 18, wyposażona jest w otwory 28 biegnące wokół jej obwodu do środka. Możliwe jest oczywiście wykonanie kształtki przejściowej 17 z szeregu elementów, które następnie można by ze sobą połączyć.
W palniku spawalniczym 1 umieszczone jest urządzenie zasilające 29, które stanowić może korzystnie miedziana rura 30. Rura ta umieszczona jest w taki sposób, że biegnąca jej środkiem oś 31 położona jest równolegle do podłużnej osi 21 palnika spawalniczego 1, to znaczy, że rura 30 przesunięta jest w stosunku do środka palnika spawalniczego 1.1 tak korzystnie powierzchnia 32 miedzianej rury 30 styka się z powierzchnią wewnętrzną33 rury zasilającej 10, w wyniku czego tworzy się powierzchnia kontaktowa 34. Urządzenie zasilające 29 wystaje dalej do wnętrza otworu 19 kształtki przejściowej 17.
Miedziana rura 30 urządzenia zasilającego 29 w części końcowej 5, to jest w tej części, gdzie rura łączy się z kształtkąprzejściową 17, wygięta jest pod kątem 35 względem podłużnej osi 21.1 tak w trakcie wprowadzania drutu spawalniczego 6 do wnętrza urządzenia zasilającego 29 wyginany jest on w taki sposób, że trafia do otworu 25 tulei kontaktowej 24.
Do wprowadzania drutu spawalniczego 6 do wnętrza urządzenia zasilającego 29 możliwe jest przy tym wykorzystanie prowadnicy 36, korzystnie w formie spiralnej sprężyny. Korzystną stroną takiego rozwiązania jest to, że możliwe jest staranne wprowadzenie drutu spawalniczego 6 do wnętrza urządzenia zasilającego 29, jako że zewnętrzna osłona 37 drutu spawalniczego 6 charakteryzuje się znacznie mniejszą średnicą od wewnętrznej średnicy 38 urządzenia zasilającego 29. Wewnętrzna średnica prowadnicy 36 jest równa lub większa od zewnętrznej osłony 37 drutu spawalniczego 6, przy czym zewnętrzna średnica prowadnicy 36 jest równa lub mniejsza od wewnętrznej średnicy 38 urządzenia zasilającego 29. Rozwiązanie takie gwarantuje, że prosta wymiana prowadnicy 36 pozwala na stosowanie palnika spawalniczego 1 dla rozmaitych drutów spawalniczych 6 o różnych osłonach zewnętrznych 37. Niezbędne jest jednak dopasowanie tulei kontaktowej 24 do odpowiedniej średnicy, względnie zewnętrznej osłony 37 drutu spawalniczego 6.
Innymi słowy przy zastosowaniu grubszego drutu spawalniczego 6 zastosować by trzeba tuleję kontaktową 24, w przypadku której średnica 26 otworu 25 odpowiadałaby wielkością, względnie była większa od zewnętrznej osłony 37 drutu spawalniczego 6.
We wnętrzu rury zasilającej 10 umieszczona być może jedna lub więcej rur dodatkowych 39,40, które przylegają do powierzchni 32 urządzenia zasilającego 29 i powierzchni wewnętrznej 33 rury zasilającej 10. Dodatkową rurę 39 wykorzystywać można korzystnie do zasilania wody, zaś dodatkową rurę 40 do transportu sprężonego powietrza. Możliwe jest przy tym korzystnie, by dodatkową rurę 39 poprowadzić przez fragment palnika spawalniczego 1, zaś w przypadku, gdy wykorzystuje się ją do doprowadzania wody, zakończyć ją korzystnie rurą chłodzącą 13. W otworze między dodatkową rurą 39, a rowkiem 14 umieścić można rurę łączącą41, co pokazano na rysunku liniąprzerywaną. Zastosowanie rury łączącej 41 pozwala na doprowadzenie wody chłodzącej palnik spawalniczy 1 wzdłuż wnętrza rury zasilającej 10, a następnie na doprowadzenie jej rurąłączącą41 z dodatkowej rury 39 do rowka 14 w rurze chłodzącej 13, dzięki czemu przepływ wody w poszczególnych rowkach 12 rury chłodzącej 13 zostanie zawrócony.
182 797
Z pomocądodatkowej rury 39 możliwe jest też utworzenie osobnego obiegu chłodzenia we wnętrzu rury zasilającej 10, przy czym zakończenie dodatkowej rury 39 jest umieszczone w tym celu w obrębie kształtki przejściowej 17. Dodatkowa rura 39 odizolowana być musi od dodatkowej rury 40, to jest wokół dodatkowej rury 40 umieścić należy ściankę rozdzielczą. W wyniku tego ciecz chłodząca wydostająca się z dodatkowej rury 39 nie może przepłynąć do wnętrza dodatkowej rury 40 i urządzenia zasilającego 29. Ciecz ta przepływa na zewnątrz dodatkowej rury 39, we wnętrzu rury zasilającej 10 w kierunku zakończenia palnika spawalniczego 1.
Dodatkowa rura 40 pozwala na utworzenie urządzenia zasilającego czyszczącego automatycznie dyszę gazową 16. Drobiny zanieczyszczeń zbierające się we wnętrzu dyszy gazowej 16 wydmuchiwane są z pomocą sprężonego powietrza. Dodatkowa rura 40 posiada zakończenie w obrębie kształtki przejściowej 17, w wyniku czego powietrze wdmuchiwane do wnętrza dodatkowej rury 40 dostaje się do otworu 19 kształtki przejściowej 17. Wokół kształtki 17, w obrębie otworu 19 znajdują się otwory wylotowe, przez które sprężone powietrze wy dostaje się z otworu 19 na zewnątrz, przedostając się przy tym przez dyszę gazową 16, skąd usuwane są wówczas drobiny zanieczyszczeń w kierunku tulei kontaktowej 24.
Przed rozpoczęciem spawania z pomocą palnika spawalniczego 1, do wnętrza prowadnicy 36 wprowadzany jest automatycznie ze spawarki drut spawalniczy 6. Oznacza to, że drut ten wprowadzany jest z zasobnika za pośrednictwem przewodu zasilającego do wnętrza palnika spawalniczego 1. Tym samym drut ten przemieszcza się wzdłuż urządzenia zasilającego 29 do tulei kontaktowej 24. Ze względu na usytuowanie urządzenia zasilającego 29 poza podłużna osią 21 palnika spawalniczego 1, urządzenie to musi zostać zakrzywione pod kątem 35 w części końcowej 5. W wyniku tego zakrzywiany jest również drut spawalniczy 6 w części końcowej 5 w taki sposób, że bez problemów dostać się on może do wnętrza otworu 25 w tulei kontaktowej 24, względnie otworu 18 w kształtce przejściowej 17.
Dzięki doprowadzeniu drutu spawalniczego 6 do wnętrza otworu 25 w tulei kontaktowej 24 pod kątem, we wnętrzu tej tulei utworzona jest na stałe przynajmniej jedna ograniczona część powierzchni kontaktowej 43, jako że drut spawalniczy 6 zawsze wyginany jest na powierzchni otworu 25 tulei kontaktowej 24 w kierunku osi 27 otworu 25. Możliwe jest przy tym, by w obrębie wlotu otworu 25 utworzyć kolejnąpowierzchnię kontaktową44 ze względu na zgięcie 45 drutu spawalniczego 6. Łącząc obie powierzchnie kontaktowe 43,44 uzyska się prostą 46, zaznaczoną na rysunku linią podwójnych kropek i pojedynczych kresek. Prosta ta nachylona jest względem podłużnej osi 21 pod kątem 47, tak jak i względem osi 27 otworu 25. Dzięki zakrzywieniu drutu spawalniczego 6 pod kątem, względnie wywołanemu przez nie zgięciu drutu spawalniczego 6 w części końcowej 5 urządzenia zasilającego 29, dochodzi do wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego 6 z tuleją kontaktową 24.
Korzystną stroną takiego rozwiązania jest to, że dzięki trwałemu połączeniu drutu spawalniczego 6 z tulejąkontaktową24, to jest ich wymuszonemu kontaktowi, zapewnia się nieograniczony przepływ prądu między tuleją kontaktową 24, a drutem spawalniczym 6 również wtedy, gdy zastosuje się drut spawalniczy 6 o niewielkiej stałej sprężystości, jako że dzięki doprowadzeniu go do tulei kontaktowej 24 pod pewnym kątem, utworzona zostanie przynajmniej jedna ograniczona powierzchnia kontaktowa 43 wewnątrz tulei.
Kolejną korzyścią związaną z zasilaniem drutu spawalniczego 6 do tulei kontaktowej 24 pod kątem jest to, że dzięki utworzeniu określonej powierzchni kontaktowej 43 w obrębie miejsca spawania, względnie w tulei kontaktowej 24 na stałym poziomie utrzymuje się opór drutu spawalniczego 6 i usprawniona jest kontrola procesu spawania.
W trakcie spawania z użyciem palnika spawalniczego 1, zwłaszcza metodą spawania elektrodą topliwąw osłonie gazów obojętnych i w osłonie gazów aktywnych, wokół drutu spawalniczego 6 utworzyć trzeba gazową powłokę ochronną 48 w celu ograniczenia dostępu tlenu. Wówczas wzdłuż łuku elektrycznego 49, jaki zaznaczony został schematycznie z pomocą strzałki, przeprowadzić można we właściwy sposób proces spawania. Gaz 50, zwłaszcza gaz ochronny, zasilany jest urządzeniem zasilającym 29 do kształtki przejściowej 17, co schematycznie pokazano z pomocą strzałki. Oznacza to, że gaz 50 dociera przez urządzenie zasilające 29 do
182 797 tulei kontaktowej 24 jednocześnie z drutem spawalniczym 6. Z kształtki przejściowej 17 gaz 50 wydostać się może otworami 28 do wnętrza 51 dyszy gazowej 16, dzięki czemu wokół drutu spawalniczego 6 w rejonie łuku elektrycznego 49 utworzyć się może gazowa powłoka ochronna 48.
Korzystną stroną takiego zasilania gazu 50 jest to, że gaz 50 dostaje się jednocześnie do otworu 25 tulei kontaktowej 24, tworząc przy tym nie przepuszczającą powietrza atmosferę dla drutu spawalniczego 6. Dzięki temu zapobiec można pojawianiu się rdzy w otworze 25, a przez to zapewnić można bardzo dobry przepływ prądu z tulei kontaktowej 24 do drutu spawalniczego 6.
Na figurze 4 przedstawiono kolejny przykład wykonania palnika spawalniczego 1 do zasilania drutu spawalniczego 6 do tulei kontaktowej 24. Tym samym elementom przyporządkowano znane już oznaczenia. W przypadku przedstawionych przykładów wykonania palnika spawalniczego 1 w powiększeniu pokazano część końcową 5. Również i tutaj palnik spawalniczy 1 obejmuje rurę zasilającą 10 wraz z położonymi na zewnątrz warstwami, co pokazano już na fig. 1-3. Urządzenie zasilające 29 sięga tym razem nie do otworu 18 kształtki przejściowej 17, lecz zakończenie umieszczone jest przy otworze 19 kształtki przejściowej 17. Przy otworze 19 umieścić można płytkę zamykającą 52. Płytka ta zaopatrzona jest w otwory 53 dla poszczególnych rur umieszczonych w rurze zasilającej 10, zwłaszcza rurę urządzenia zasilającego 29 i dodatkowe rury 39,40, jakie zaprezentowano na fig. 3. Umożliwia to przekazywanie określonych substancji, jak choćby gazu 50, do kształtki przejściowej 17.
Ponadto do płytki zamykającej 52 przylega czołowo również prowadnica 36. W wyniku tego drut spawalniczy 6 nie jest prowadzony z pomocą jakiegokolwiek urządzenia od płytki zamykającej 52 do otworu wlotowego 54 otworu 18 kształtki przejściowej 17, przy czym, podobnie jak na fig. 2, oś 31 urządzenia zasilającego 29 biegnie równolegle do podłużnej osi 21 palnika spawalniczego 1. Nie jest już możliwe automatyczne wprowadzanie drutu spawalniczego 6 do otworu 25 tulei kontaktowej 24 poprzez zakończenie urządzenia zasilającego 29 na początku kształtki przejściowej 17. W wyniku tego, w trakcie uruchamiania palnika spawalniczego 1, konieczne jest ręczne wsunięcie drutu spawalniczego 6 w otwór 25 tulei kontaktowej 24. Tuleja kontaktowa 24 przykręcona jest przy tym do kształtki przejściowej 17, w wyniku czego przy automatycznym wprowadzaniu drut spawalniczy wprowadzany jest tak daleko, aż jego koniec sięgnie poza kształtkę przejściową 17, względnie poza dyszę gazową 16.
Następnie użytkownik wkręcić może tuleję kontaktową24 na kształtkę przejściową 17 poprzez nasadzenie tulei na drut spawalniczy 6. W wyniku wkręcenia tulei kontaktowej 24 na kształtkę przejściową 17, drut spawalniczy 6 odkształcany jest w taki sposób, że dochodzi do jego wymuszonego kontaktu z powierzchnią otworu 25. Odkształcenie to powoduje z kolei powstanie określonych powierzchni kontaktowych 43,44 w tulei kontaktowej 24. O ile ponownie połączy się obie te powierzchnie, uzyska się prostą46, zaznaczonąliniąpodwójnych kropek i pojedynczych kresek, która również biegnie pod kątem 47 względem podłużnej osi 21, położonej w środku palnika spawalniczego 1, lub też względem osi 27 otworu 25. Należy zaznaczyć, że również i tu oś 27 tulei kontaktowej 24 pokrywa się z podłużną osią 21 palnika spawalniczego 1.
Dzięki zakrzywieniu drutu spawalniczego 6 dochodzi do stałego ograniczonego kontaktu drutu spawalniczego 6 z tulejąkontaktową24, to jest wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego 6. Stanowi to korzystną stronę tego rozwiązania, jako że prąd płynący rurą zasilającą 10 do tulei kontaktowej 24, nie napotyka na przeszkody ze strony drutu spawalniczego 6. Kolejną korzyścią jest to, że dzięki utworzeniu określonej powierzchni kontaktowej 43, względnie 44 usprawniona jest znacząco kontrola procesu spawania.
Zgodnie z tym rozwiązaniem palnik spawalniczy 1 wykonany jest w taki sposób, że korzystnie gaz 50 nie jest już zasilany do kształtki przejściowej 17 za pośrednictwem urządzenia zasilającego 29, lecz dodatkowymi rurami 39,40. Gaz ten przedostaje się przez otwory 53 w płytce zamykającej 52, w wyniku czego tworzy on w otworze 19 kształtki przejściowej 17 ochronną powłokę wokół drutu spawalniczego 6 i może się dostać przez otwory 28, względnie otwory wylotowe 42 otworu 19 do wnętrza 51 dyszy gazowej 16, tworząc przy tym ochronną powłokę gazową 48 wokół drutu spawalniczego 6. Możliwe jest oczywiście, by korzystnie po zakończeniu procesu spawania dodatkowe rury 39,40 napełniane były sprężonym powietrzem, dzięki czemu
182 797 czyszczona by była dysza gazowa 16, względnie otwór 19, podobnie jak to miało miejsce w poprzednim rozwiązaniu.
Na figurze 5 przedstawiono kolejny przykład wykonania palnika spawalniczego 1 według wynalazku, przy czym również i tu pokazano jedynie część końcową 5 palnika spawalniczego 1.
Tym samym elementom przyporządkowano znane już oznaczenia.
W przypadku zaprezentowanego tu palnika spawalniczego 1 urządzenie zasilające 29, zwłaszcza w formie miedzianej rury 30, umieszczone jest w środku palnika spawalniczego 1. Oś 31 urządzenia zasilającego 29 pokrywa się przy tym z podłużną osią 21 palnika spawalniczego 1. Urządzenie zasilające 29 sięga do otworu 18 kształtki przejściowej 17, w wyniku czego umieszczony w tym urządzeniu drut spawalniczy 6 wnikać może bezpośrednio z tego właśnie urządzenia do wnętrza otworu 18 kształtki przejściowej 17. Możliwe jest oczywiście, by urządzenie zasilające 29 kończyło się przy kształtce przejściowej 17.
Oś 20 otworu 18 kształtki przejściowej 17 pokrywa się z podłużną osią 21, względnie osią 31 urządzenia zasilającego 29. Po wkręceniu tulei kontaktowej 24 w kształtkę przejściową 17 tuleja ta znajduje się w środku 21 palnika spawalniczego 1.
Otwór 25 tulei kontaktowej 24 umieszczony jest pod kątem, w wyniku czego oś 27 otworu 25 położona jest względem osi 20 otworu 18, lub też względem podłużnej osi 21 palnika spawalniczego 1 pod kątem 55.
Takie skośne rozmieszczenie otworu 25 pozwala na uzyskanie powierzchni kontaktowych 43,44 drutu spawalniczego 6 w otworze 25. Łącząc obie powierzchnie kontaktowe 43,44 prostą 46, zaznaczoną na rysunku linią podwójnych kropek i pojedynczych kresek, stwierdzić będzie można, że nachylona jest ona względem osi 20 otworu 18, lub też względem podłużnej osi 21 palnika spawalniczego 1 pod kątem 47.
Dzięki takiemu skośnemu rozmieszczeniu uzyskuje się stałą powierzchnię tarcia, odpowiadającą powierzchniom kontaktowym 43,44, wzdłuż których unieruchomiona została tuleja kontaktowa 24. Tym samym zapewniony jest stały przepływ prądu z tulei kontaktowej 24 do drutu spawalniczego 6.
Możliwe jest oczywiście rozmieszczenia otworu 25 we wnętrzu tulei kontaktowej 24 nie pod kątem, lecz poza środkiem tej tulei, w wyniku czego drut spawalniczy 6 wsuwany by był do wnętrza otworu 25, a po wyjściu z prowadnicy 36 odginany był w taki sposób, że tworzyłyby się powierzchnie kontaktowe 43,44 we wnętrzu tulei kontaktowej 24.
Możliwe jest też umieszczenie tulei kontaktowej 24 poza środkiem palnika spawalniczego 1, a równolegle do podłużnej osi 21, w wyniku czego drut spawalniczy 6 wchodząc do wnętrza otworu 25 tulei kontaktowej 24 uległby wygięciu. W wyniku tego dochodziłoby i tu do utworzenia w tulei jednej, dwóch lub więcej powierzchni kontaktowych 43,44. Możliwe jest też oczywiście umieszczenie urządzenia zasilającego pod kątem względem tulei kontaktowej 24, w wyniku czego z pomocą drutu spawalniczego tworzyłyby się powierzchnie kontaktowe 43,44.
W trakcie procesu spawania gaz 50, jak to przedstawiono wcześniej na fig. 1 - 3, zasilany jest z pomocą urządzenia zasilającego 29. Dzięki temu wydostać się on może otworami 28 do wnętrza dyszy gazowej 16, w wyniku czego wokół drutu spawalniczego 6 utworzyć się może ochronna powłoka gazowa 48.
Możliwe jest oczywiście zastosowanie i tutaj dodatkowych rur 39,40 we wnętrzu rury zasilającej 10, które wykorzystać by można do oczyszczenia dyszy gazowej 16, względnie w obiegu chłodzenia.
Możliwe jest ponadto w celu uzyskania możliwie dokładnego położenia powierzchni kontaktowych 43,44 wewnątrz tulei kontaktowej 24 zaopatrzenie jej w zatrzask, który pozwoliłby na ustalenie położenia drutu spawalniczego 6.
Na figurze 6 i 7 zaprezentowano kolejny przykład wykonania palnika spawalniczego 1, zwłaszcza ręcznego palnika spawalniczego 56, stosowanego wraz ze spawarką. Tym samym elementom przyporządkowano znane już oznaczenia.
Ręczny palnik spawalniczy 56 zaopatrzony jest w urządzenie łączące 57 ten właśnie palnik z przewodami spawarki. Za pośrednictwem urządzenia łączącego 57 palnik ten zasilany jest
182 797 prądem pod odpowiednim napięciem. Z niego też pochodzi drut spawalniczy 6 i gaz 50. Palnik ten odizolowany jest od zewnętrznej osłony 4 z pomocą warstwy izolacyjnej 58, dzięki czemu wyeliminowane zostaje ryzyko przy jej używaniu.
Na załączonych rysunkach widać, że ręczny palnik spawalniczy 56 w części końcowej 5 posiada zakrzywienie 59, ułatwiające obsługę tego palnika.
Zgodnie z tym rozwiązaniem rura zasilająca 10 umieszczona jest w środku, w wyniku czego i tutaj oś 31 rury zasilającej 10 pokrywa się z podłużną osią 21 palnika spawalniczego 1, a zwłaszcza ręcznego palnika spawalniczego 56. Koniec rury zasilającej 10 znajduje się w odstępie 60 od kształtki przejściowej 17, w wyniku czego między nimi tworzy się pusta przestrzeń 61. Aby prąd przepłynąć mógł z rury zasilającej 10 do kształtki przejściowej 17, na zewnętrznej powierzchni obu z nich umieszcza się rurą łączącą 62, zapewniając nieograniczony kontakt między rurą zasilającą 10 i kształtkąprzejściową 17. Rura łączącą może być przy tym zespawana lub przylutowana zarówno do rury zasilającej lOjak i kształtki przejściowej 17. We wnętrzu rury zasilającej 10, podobnie jak i we wcześniejszych rozwiązaniach, umieszczone jest urządzenie zasilające 29 wykonane w formie miedzianej rury 30. W rozwiązaniu tym nie uwzględniono jednak dodatkowych rur 39,40 we wnętrzu rury zasilającej 10. Urządzenie zasilające 29, a w szczególności rura miedziana 30, kończy się i tu wraz z końcem rury zasilającej 10. Miedziana rura 30 może być przy tym korzystnie zespawana z rurą zasilającą 10, co pozwala uniknąć przesunięć rury 30.
W celu zapewnienia łagodnego przejścia z miedzianej rury 30 do kształtki przejściowej 17, w pustej przestrzeni 61 umieszczony jest element pośredni 63. Element ten może być zespawany z miedzianą rurą 30 urządzenia zasilającego 29 i kształtkąprzejściową 17, a zwłaszcza jej otworem 19.
W celu zapewnienia kontaktu drutu spawalniczego 6 wewnątrz tulei kontaktowej 24 sąsiadującej z kształtkąprzejściową 17, element pośredni 63 posiada zgięcie 64. W wyniku tego drut spawalniczy 6 doprowadzony wzdłuż urządzenia zasilającego 29 odchylony jest względem środka ręcznego palnika spawalniczego 56. W rejonie kształtki przejściowej 17 element pośredni 63 zgięty jest względem podłużnej osi 21 w miejscu oznaczonym numerem 64. Dzięki temu zagięciu możliwe jest połączenie z otworem 19 kształtki przej ściowej 17, przy czym otwór ten położony jest względem osi 20 otworu 18 pod kątem 65. Dzięki temu między elementem pośrednim 63 i otworem 19 istnieje łagodne przejście. Otwór 18 kształtki przejściowej 17 pokrywa się przy tym z podłużną osią 21 ręcznego palnika spawalniczego 56. W otworze 18 również i w tym rozwiązaniu umieścić można gwint wewnętrzny 23, dzięki czemu możliwe jest wkręcenie tulei kontaktowej 2 do wnętrza tego otworu.
Tuleja kontaktowa 24 charakteryzuje się obecnością otworu 25, który pokrywa się przy tym z podłużną osią 21 ręcznego palnika spawalniczego 56, a przez to i z osią otworu 18.
W przypadku zaprezentowanego ręcznego palnika spawalniczego 56 możliwe jest umieszczenie w urządzeniu zasilającym 29 prowadnicy 36, która może być wsuwana do otworu 18 kształtki przejściowej 17, co ponownie zaznaczono w schematyczny sposób.
Po wprowadzeniu drutu spawalniczego 6 do wnętrza prowadnicy 36, drut ten biegnie wzdłuż podłużnej osi 21 do końca rury zasilającej 10. Po przejściu do wnętrza elementu pośredniego 63 drut spawalniczy 6 odchodzi od podłużnej osi 21, biegnąc następnie w kierunku zewnętrznej osłony 4. W obrębie zakończenia rury zasilającej 10, względnie urządzenia zasilającego 29 tworzonych jest pewna liczba powierzchni kontaktowych 66. Następnie drut spawalniczy 6 odginany jest w obszarze przejściowym między elementem pośrednim 63, a otworem 19 względem podłużnej osi 21. W wyniku tego w obszarze tym ponownie tworzona jest powierzchnia kontaktowa 66. Następnie drut spawalniczy 6 dostaje się do wnętrza otworu 25 w tulei kontaktowej 24, w wyniku czego odgina się on na powierzchni tego otworu. Prowadzi to do powstania powierzchni kontaktowych 43,44 w tulei kontaktowej 24. Dzięki temu odgięciu dochodzi do wymuszonego kontaktu, co pozwala z kolei na nieograniczony przepływ prądu z tulei kontaktowej 24 do drutu spawalniczego 6.0 ile połączy się obie powierzchnie kontaktowe 43,44 prostą46, zaznaczoną linią podwójnych kropek i pojedynczych kresek, stwierdzić będzie można, że nachylona jest ona względem osi 20 otworu 18 pod kątem 47.
182 797
Korzystną stroną takiego odgięcia drutu spawalniczego 6 jest to, że tworzy się przy tym przynajmniej jedna stała powierzchnia kontaktowa 43 lub 44 w tulei kontaktowej 24, co gwarantuje stały przepływ prądu do drutu spawalniczego 6.
Przeprowadzenie procesu spawania z pomocą ręcznego palnika spawalniczego 56 umożliwia doprowadzenie wzdłuż urządzenia zasilającego 29 do kształtki przejściowej 17 gazu 50, który oznaczono schematycznie strzałką. Gaz ten może następnie przedostać się przez otwór 28 do wnętrza 51 dyszy gazowej 16. Dzięki temu na końcu tej dyszy utworzona być może ochronna powłoka gazowa 48 drutu spawalniczego 6. Możliwe jest ponadto wykorzystanie pustej przestrzeni 61 na obieg chłodzenia, przy czym korzystnie miedziana rura 30 urządzenia zasilającego może być w tym celu wyposażona w żebra. Tym samym możliwy jest dopływ i odpływ chłodziwa.
Na figurze 8 zaprezentowano kolejny przykład rozwiązania palnika spawalniczego 1 do zasilania drutu spawalniczego 6 do tulei kontaktowej 24, biegnącej wzdłuż podłużnej osi 21. Tym samym elementom przyporządkowano znane już oznaczenia. W przypadku przedstawionych przykładów wykonania spawalniczego 1 w powiększeniu pokazano część końcową 5. Również i tutaj palnik spawalniczy 1 obejmuje rurę zasilającą 10 wraz z położonymi na zewnątrz warstwami, co pokazano już na fig. 1 -7. W palniku spawalniczym ponownie umieszczono urządzenie zasilające 29 w taki sposób, że biegnącajego środkiem oś 31 położona jest równolegle do podłużnej osi 21 palnika spawalniczego 1, to znaczy, że urządzenie zasilające 29 przesunięte jest w stosunku do środka palnika spawalniczego 1.1 tak korzystnie powierzchnia 32 miedzianej rury 30 styka się z powierzchnią wewnętrzną 33 rury zasilającej 10, w wyniku czego tworzy się powierzchnia kontaktowa 34.
W obszarze przejściowym między otworem 18, a otworem 19 umieszczona jest powierzchnia 67 biegnąca pod kątem względem podłużnej osi 21. Biegnie ona od otworu 19 do otworu 18, to jest w kierunku tulei kontaktowej 24, ulegając zwężeniu. Możliwe jest oczywiście, by w przypadku rozwiązania tego rodzaju kształtka przejściowa 17 obejmowała tylko otwór 18 i usytuowaną pod kątem powierzchnię 67. W wyniku tego zrezygnować można z otworu 19 w kształtce 17, która kończyć się będzie wówczas powierzchnią67. Możliwe jest też, by kształtkę przejściową 17 tworzył wyłącznie otwór 18, lecz wówczas przed otworem tym umieszczony jest kolejny element wraz z usytuowaną pod kątem powierzchnią 67.
Urządzenie zasilające nie biegnie więc do otworu 18, lecz kończy się przed lub bezpośrednio na powierzchni 67. Oznacza to, że przy umieszczeniu powierzchni 67 między otworami 18 i 19 kształtki przejściowej 17, urządzenie zasilające sterczeć może do środka otworu 19. Możliwe jest przy tym i tutaj zastosowanie na otworze 19 płytki zamykającej 52. Płytka taka zaopatrzona jest przy tym w otwory 53 dla poszczególnych rur umieszczonych w rurze zasilającej 10, zwłaszcza rurę urządzenia zasilającego 29 i dodatkowe rury 39,40, jakie zaprezentowano na fig. 1. Umożliwia to przekazywanie określonych substancji, jak choćby gazu 50, do kształtki przejściowej 17.
Otwór w płytce zamykającej 52 na urządzenie zasilające 29, wykonany być może przy tym w taki sposób, by możliwe było wsunięcie przez niego urządzenia zasilającego 29 do otworu 19. Możliwe jest też jednakże, by urządzenie zasilające 29 kończyło się już na płytce zamykającej 52, jako że poprzez umieszczenie zakrzywionej powierzchni 67 drut spawalniczy 6, względnie prowadnica 36 odchylona jest w kierunku otworu 18. Tym samym dochodzi do automatycznego wprowadzenia drutu spawalniczego 6 do wnętrza otworu 25 w tulei kontaktowej 24.
Przed rozpoczęciem spawania z pomocąpalnika spawalniczego 1, do wnętrza prowadnicy 36 wprowadzany jest automatycznie ze spawarki drut spawalniczy 6. Oznacza to, że drut ten wprowadzany jest z zasobnika za pośrednictwem przewodu zasilającego do wnętrza palnika spawalniczego 1. Tym samym drut ten przemieszcza się wzdłuż urządzenia zasilającego 29 do tulei kontaktowej 24. Ze względu na usytuowanie urządzenia zasilającego 29 poza podłużną osią21 palnika spawalniczego 1, drut spawalniczy 6, względnie prowadnica 36 musi zostać zakrzywione w części końcowej 5 pod kątem określonym przez usytuowaną pod kątem powierzchni 67. W wyniku tego drut spawalniczy 6, względnie prowadnica 36 zakrzywione jest w części końcowej 5 w taki sposób, że drut spawalniczy 6 bez problemów dostać się może do wnętrza otworu 25 w tulei kontaktowej 24, względnie otworu 18 w kształtce przejściowej 17.
182 797
Dzięki doprowadzeniu drutu spawalniczego 6 do wnętrza otworu 25 w tulei kontaktowej 24 pod kątem, utworzona jest na stałe przynajmniej jedna ograniczona część powierzchni kontaktowej 43, jako że drut spawalniczy 6 zawsze wygiętyjest na powierzchni otworu 25 tulei kontaktowej 24 względem osi 27 otworu 25. Możliwe jest przy tym, by w obrębie wlotu otworu 25 utworzyć kolejną powierzchnię kontaktową 44 dzięki zgięciu 45 drutu spawalniczego 6. Łącząc obie powierzchnie kontaktowe 43,44 uzyska się prostą46, zaznaczoną na rysunku linią podwójnych kropek i pojedynczych kresek. Prosta ta nachylona jest względem podłużnej osi 21 pod kątem 47, tak jak i względem osi 27 otworu 25. Dzięki takiemu zakrzywieniu drutu spawalniczego 6 pod katem, względnie wywołanemu przez nie zgięciu drutu spawalniczego 6 w części końcowej 5 urządzenia zasilającego 29, dochodzi do wymuszonego kontaktu drutu spawalniczego 6 z tuleją kontaktową 24.
Ze względów porządkowych należy zaznaczyć, że poszczególne elementy przedstawione na rysunkach, nie zachowują proporcji i skali, co powodowane było chęcią wyjaśnienia istoty wynalazku.
182 797
182 797
182 797
182 797
182 797
182 797
182 797
182 797
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (27)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym dla drutu spawalniczego, przy czym urządzenie zasilające sięga do obszaru zajmowanego przez tuleję kontaktową i odgina drut spawalniczy w poprzek otworu w tulei kontaktowej, znamienny tym, że biegnąca środkiem urządzenia zasilającego (29), względnie umieszczonego w nim urządzenia prowadzącego (36), oś (31) położona jest równolegle względem podłużnej osi (21) biegnącej środkiem palnika spawalniczego (1), a ponadto oś otworu (25) w tulei kontaktowej (24) jest przesunięta względem osi (31).
  2. 2. Palnik spawalniczy według zastrz. 1, znamienny tym, że tuleja kontaktowa (24) jest połączona z urządzeniem zasilającym (29) za pośrednictwem kształtki przejściowej (17).
  3. 3. Palnik spawalniczy według zastrz. 2, znamienny tym, że kształtka przejściowa (17) zaopatrzona jest w dwa otwory (18,19).
  4. 4. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że tuleja kontaktowa (24) połączona jest z otworem (18) kształtki przejściowej (17), korzystnie, za pomocą wewnętrznego gwintu (23) lub zatrzasku.
  5. 5. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że urządzenie zasilające (29) umieszczone jest wewnątrz otworu (19).
  6. 6. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oś (27) biegnąca środkiem otworu (25) w tulei kontaktowej (24) pokrywa się z podłużną osią (21).
  7. 7. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w urządzeniu zasilającym (29) umieszczona jest prowadnica (36).
  8. 8. Palnik spawalniczy według zastrz. 7, znamienny tym, że prowadnica (36) wykonana jest korzystnie w formie spiralnej sprężyny lub z tworzywa sztucznego, lub innego materiału o elastycznych właściwościach.
  9. 9. Palnik spawalniczy według zastrz. 7, znamienny tym, że zewnętrzna średnica prowadnicy (36) jest mniejsza od średnicy wewnętrznej (38) urządzenia zasilającego (29).
  10. 10. Palnik spawalniczy według zastrz. 7, znamienny tym, że wewnętrzna średnica prowadnicy (36) jest większa od zewnętrznej średnicy, względnie zewnętrznej osłony (37), drutu spawalniczego (6).
  11. 11. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, albo 10, znamienny tym, że urządzenie zasilające (29), względnie prowadnica (36) wystaje w kierunku do wnętrza otworu (19) kształtki przejściowej (17).
  12. 12. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że urządzenie zasilające (29) wygięte jest pod kątem (35) w kierunku podłużnej osi (21) palnika spawalniczego (1).
  13. 13. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że urządzenie zasilające (29) styka się z otworem (18) kształtki przejściowej (17).
  14. 14. Palnik spawalniczy według zastrz. 1 albo 2, albo 10, znamienny tym, że urządzenie zasilające (29) i/lub prowadnica (36) posiada zakończenie u wlotu otworu (19) kształtki przejściowej (17).
  15. 15. Palnik spawalniczy według zastrz. 3, znamienny tym, że otwór (19) kształtki przejściowej (17) posiada płytkę zamykającą (52).
  16. 16. Palnik spawalniczy według zastrz 15, znamienny tym, że płytka zamykająca (52) zaopatrzona jest w otwory (53).
  17. 17. Palnik spawalniczy według zastrz. 15 albo 16, znamienny tym, że średnica otworu (19) kształtki przejściowej (17) znajdującego się między płytkązamykającą(52), a otworem (25) w tulei kontaktowej (24) jest znacznie większa niż średnica drutu spawalniczego (6).
    182 797
  18. 18. Palnik spawalniczy według zastrz. 1, znamienny tym, że między urządzeniem zasilającym (29), względnie prowadnicą(36), a otworem (19) w kształtce przejściowej (17) umieszczony jest element pośredni (63).
  19. 19. Palnik spawalniczy według zastrz. 18, znamienny tym, że otwór (19) kształtki przejściowej (17) położony jest względem otworu (18) tej kształtki pod kątem (65), a ponadto że oś (20) otworu (18) pokrywa się z podłużną osią (21).
  20. 20. Palnik spawalniczy według zastrz. 3, znamienny tym, że w obszarze przejściowym miedzy otworem (18), a otworem (19) kształtki przejściowej (17) umieszczona jest usytuowana pod kątem powierzchnia (67).
  21. 21. Palnik spawalniczy według zastrz. 20, znamienny tym, że biegnąca pod kątem powierzchnia (67) zwęża się wzdłuż podłużnej osi (21) w kierunku tulei kontaktowej (24).
  22. 22. Palnik spawalniczy według zastrz. 20 albo 21, znamienny tym, że między zakończeniem urządzenia zasilającego (29) i/lub prowadnicy (36) i powierzchnią (67) istnieje odstęp.
  23. 23. Palnik spawalniczy według zastrz. 20 albo 21, znamienny tym, że kształtka przejściowa (17) wyposażona jest w otwór (18) i powierzchnię (67) biegnącąpod kątem względem otworu (18).
  24. 24. Palnik spawalniczy według zastrz. 20 albo 21, znamienny tym, że kształtka przejściowa (17) wyposażona jest w otwór (18), a ponadto że przed otworem (18) umieszczony jest kolejny element wraz z biegnącą pod kątem powierzchnią (67).
  25. 25. Palnik spawalniczy według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że oś (20) otworu (18) w kształtce przejściowej (17) pokrywa się z podłużną osią (21), palnika spawalniczego (1).
  26. 26. Palnik spawalniczy według zastrz. 25, znamienny tym, że otwór (18) przebiega przez część (22) kształtki przejściowej (17), przy czym w otworze tym lub jego części umieszczonyjest wewnętrzny gwint (23), w który wkręcona jest tuleja kontaktowa (24).
  27. 27. Palnik spawalniczy według zastrz. 2, znamienny tym, że średnica (26) otworu (25) w tulei kontaktowej (24) dopasowana jest do zewnętrznego obwodu drutu spawalniczego (6).
    * * *
PL97329603A 1996-05-02 1997-04-30 Palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym PL182797B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT24896 1996-05-02
PCT/AT1997/000086 WO1997041992A1 (de) 1996-05-02 1997-04-30 Schweissbrenner mit einer kontaktbuchse und einer zufuhrvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329603A1 PL329603A1 (en) 1999-03-29
PL182797B1 true PL182797B1 (pl) 2002-03-29

Family

ID=3485496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97329603A PL182797B1 (pl) 1996-05-02 1997-04-30 Palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6200519B1 (pl)
EP (1) EP0912287B1 (pl)
CN (1) CN1177666C (pl)
AT (1) ATE213680T1 (pl)
AU (1) AU2626297A (pl)
BG (1) BG63771B1 (pl)
CZ (1) CZ340198A3 (pl)
DE (2) DE29723058U1 (pl)
ES (1) ES2173438T3 (pl)
NO (1) NO985053D0 (pl)
PL (1) PL182797B1 (pl)
SK (1) SK146598A3 (pl)
TR (1) TR199802182T2 (pl)
WO (1) WO1997041992A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2151430B1 (es) * 1998-11-23 2001-07-01 Ap Amortiguadores S A Antorcha para sistema de soldadura en procesos automaticos.
DE10314278B4 (de) * 2003-03-29 2011-05-05 Tbi Industries Gmbh MIG/MAG-Schweißbrenner
AT413661B (de) * 2003-05-28 2006-04-15 Fronius Int Gmbh Puffervorrichtung für einen schweissdraht sowie schweissanlage
US20080035623A1 (en) * 2006-08-11 2008-02-14 Illinois Tool Works Inc. Contact tip and assembly
US9061366B2 (en) 2007-06-22 2015-06-23 Illinois Tool Works Inc. Welding system and method having controlled liner contour and welding wire curvature
US8450646B2 (en) * 2007-12-18 2013-05-28 Illinois Tool Works Inc. Retaining head and contact tip for controlling wire contour and contacting point for GMAW torches
DE102007061678B4 (de) * 2007-12-18 2010-01-21 Wilhelm Merkle Lichtbogenschweißbrenner
US8357877B2 (en) * 2009-06-11 2013-01-22 Illinois Tool Works Inc. Front consumables for pulse GMAW torches
US8383987B2 (en) * 2009-09-25 2013-02-26 Illinois Tool Works Inc. Welding contact tips for pulse applications
DE202011051668U1 (de) 2011-10-19 2011-11-08 Ewm Hightec Welding Automation Gmbh Schweißbrenner

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE286123C (pl)
US1959180A (en) * 1933-09-19 1934-05-15 Gen Electric Electrode nozzle
US2347646A (en) * 1942-03-21 1944-05-02 Midland Steel Prod Co Metallic arc welding nozzle
US2366068A (en) * 1944-03-17 1944-12-26 American Bridge Company Device for electrically contacting traveling welding rod
US3038059A (en) * 1960-03-17 1962-06-05 Smith Corp A O Welding nozzle
US3112393A (en) 1961-09-13 1963-11-26 Union Carbide Corp Helical welding contactor tube
US3576423A (en) * 1969-06-05 1971-04-27 Bernard Welding Equipment Co Arc welding gun
FR2349389A1 (fr) * 1976-04-26 1977-11-25 Arbel Industrie Torche a souder
SE440617B (sv) * 1980-04-18 1985-08-12 Esab Ab Kontaktror vid ett svetsbrennarmunstycke for en smeltbar tradelektrod
DE3304996A1 (de) 1983-02-04 1984-08-09 Rolf 5909 Burbach Schönau Stromduese
US4731518A (en) 1986-12-12 1988-03-15 The Lincoln Electric Company Gun and cable for gas metal arc welding
DE4410370A1 (de) 1994-03-25 1995-09-28 Carl Cloos Schweistechnik Gmbh Stromkontaktdüse für Schweißpistolen

Also Published As

Publication number Publication date
ES2173438T3 (es) 2002-10-16
NO985053L (no) 1998-10-29
PL329603A1 (en) 1999-03-29
ATE213680T1 (de) 2002-03-15
CN1177666C (zh) 2004-12-01
SK146598A3 (en) 1999-04-13
BG63771B1 (bg) 2002-12-29
EP0912287B1 (de) 2002-02-27
CZ340198A3 (cs) 1999-08-11
CN1216945A (zh) 1999-05-19
EP0912287A1 (de) 1999-05-06
WO1997041992A1 (de) 1997-11-13
TR199802182T2 (xx) 1999-02-22
NO985053D0 (no) 1998-10-29
US6200519B1 (en) 2001-03-13
DE59706506D1 (de) 2002-04-04
DE29723058U1 (de) 1998-03-12
BG102977A (en) 1999-08-31
AU2626297A (en) 1997-11-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5421330B2 (ja) 溶接トーチ
PL182797B1 (pl) Palnik spawalniczy z tuleją kontaktową i urządzeniem zasilającym
JP5328905B2 (ja) 溶接トーチ用コンタクト管
TWI537089B (zh) 焊槍、焊接系統及纜線支撐總成
JP4938228B2 (ja) 液体冷却式溶接装置用の冷却装置
JP2009518190A (ja) 溶接トーチ並びに溶接トーチ用末端部材および接触チューブ
CN101219500A (zh) 用于深槽焊接的设备及方法
CN209867641U (zh) 一种适于狭窄空间焊接的送丝焊枪
US20110084053A1 (en) Narrow Groove Gas Metal Arc Welding Torch
US1959180A (en) Electrode nozzle
JPH01157780A (ja) ガス遮蔽金属アーク溶接トーチ
EP0946080B1 (en) High frequency heating coil device
US7453050B2 (en) Flexible welding implement and method of manufacturing same
KR200431814Y1 (ko) 일체형 플라즈마 용접케이블
CN112601628B (zh) Mig/mag焊炬本体、tig焊炬本体、mig/mag焊炬手柄以及包括这种mig/mag焊炬本体和mig/mag焊炬手柄的mig/mag焊炬
JPS5832584A (ja) 溶接用ト−チ
KR101109631B1 (ko) 연결링에 의해 용접케이블이 연결된 수동식 탄산가스 용접토치
JP3878251B2 (ja) 溶接トーチおよび溶接トーチ用トーチガード
JP2019030897A (ja) 溶接トーチ、および、当該溶接トーチを備えた溶接システム
CN216607569U (zh) 一种低阻力送丝装置
CN113423528B (zh) 焊炬
CN216938897U (zh) 一种可自动清枪的焊枪结构
RU2245233C2 (ru) Устройство для подачи проволоки с соединителем
JP2012006060A (ja) コンジットケーブル
JPS6024279A (ja) ア−ク溶接装置